Prostorová zobrazení - relativní poloha objektů v prostoru. Vývoj lekce matematiky "uspořádání předmětů"

Plán hodin matematiky 1. třída

Podrobit. Relativní poloha objektů v prostoru (vlevo, vpravo, na, nad, vedle, pod, uvnitř).

Cíl: naučit se určovat prostorové umístění objektů vzhledem k danému objektu, vzhledem k jinému objektu; naučit se ovládat pojmy vlevo, vpravo, nahoře, vedle, pod, uvnitř; rozvíjet fantazii, primární schopnost prokazatelně myslet, grafické dovednosti, emočně-volní prostředí; pěstovat lásku k matematice, vytrvalost a vytrvalost při plnění úkolů.

Vybavení: sázecí plátno, počítací didaktický materiál, semafor, geometrický list.

Postup lekce

Org. okamžik. Motivace pro vzdělávací aktivity Jsem rád, že jste se tu sešli, přátelé.

A myslím, že to nebylo marné, že jsme se potkali.

Dnes se naučíme rozhodovat

Zkoumejte, porovnávejte a uvažujte,

Znovuobjevení tajemství matematiky.

– Dnes ve třídě budeme pozorně naslouchat učiteli i sobě navzájem, pozorovat, snažit se zapamatovat si a pochopit.

Motto naší lekce: "Když víš, mluv, když nevíš, poslouchej."

Kontrola, oprava a upevňování znalostí žáků. I. Ústní průzkum Hra „Spočítejte předměty“. -Objekty se zobrazují na sazebním plátně.

Spočítejte počet položek.

U každé položky uveďte sériové číslo.

Pokud vyměníte dvě položky, změní se celkový počet položek? (Ne.) A jejich sériová čísla? (Změní se.)

Rozložte před sebe 2 trojúhelníky, 2 čtverce, 2 kruhy.

Uspořádejte tvary tak, aby kruhy byly napravo od nich

čtverců a vlevo od trojúhelníků.

Spočítejte tvary vzoru.

Tělesná výchova minuta

III. Učení nového materiálu.

Příprava na studium nového materiálu Upozorňování - Řekněte mi, dokázali byste správně rozmístit geometrické tvary do vzoru, pokud by nebyla uvedena poloha některých tvarů vůči jiným?

Slova vlevo, vpravo, na, nad, pod, vedle atd. pomáhají popsat vzájemnou polohu objektů. S jejich pomocí si můžete představit, jak se objekty nacházejí ve vesmíru, i když je nevidíte.

2. Vyjádření tématu a účelu lekce.

Dnes se v lekci naučíme správně popsat umístění objektů v prostoru pomocí slov vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, na, nad, vedle, pod, uvnitř.

Vysvětlení nového materiálu.* Pracujte s materiálem „Semafor“.

Úkol 1 (str. 7)

Vstupme do země Crosswalk Math.

K tomu nám pomůže semafor.

Jaké oči má semafor? o čem to mluví?

Jaké pořadí dává každá barva semaforu?

*Analýza situace na obrázku. Určování polohy objektů v prostoru.

Úkol 2 (str.7).

*Co byste poradili kotěti?

*Vytvoření popisu na základě výkresu.

Úkol 1 (str. 8).

Z jaké pohádky jsou tyto postavy?

Řekněte jim, v jakém pořadí táhnou vodnici, pomocí slov před, za, vedle.

O kom můžete vytvořit větu pomocí slov on, over?

IY. Upevňování a zobecňování žákovských znalostí

Minuta kaligrafie.- Pokračujte ve vzoru a poté vybarvěte vlajky, které směřují doprava.

2. Hra „Vlevo – Vpravo“.

Budu jmenovat zvířata a květiny. Když jmenuji květinu, zvedni pravou ruku, když uslyšíš jméno zvířete, zvedni levou ruku.

* Práce s geometrickým materiálem.

Uspořádání postavy je podobné.

C – modrá

K – červená

Z – zelená

F – žlutá

Kde se nachází červený kruh? Zelený čtverec? Modrý trojúhelník?

Popíšu umístění figury a vy musíte říct, o jakou figuru se jedná.

* Hra "Vaše třída".

Kdo sedí po tvé levici? Před tebou?

co máš nad hlavou?

Co je uvnitř tvé aktovky?

Jak se jmenuje ten spolužák, co sedí vedle tebe?

Y. Shrnutí lekce.

O čem se ve třídě bavili?

Na jakém semaforu můžete přejít silnici?

Jaká slova označují polohu objektů v prostoru?

(Vlevo, vpravo, vedle, vpředu atd.)

Zábavná matematika - 1. třída

Vzájemné uspořádání objektů. Více, méně nebo stejný počet položek

Autor: Kristina Sergeevna Gromková, učitelka základní školy MBOU „Střední škola č. 27“.
Nabízím vám matematické úkoly na dané téma„Relativní uspořádání objektů. Více, méně nebo stejný počet předmětů“, které využívám jak v hodinách matematiky, tak v mimoškolních aktivitách „Mladý matematik“, Logika na prvním stupni.
Účel úkolů- využít jako doplňkový materiál po prostudování tématu i při mimoškolních aktivitách jako zábavný materiál.
Tato cvičení lze provádět samostatně, pracovat ve dvojicích nebo skupinách.
Cvičení lze použít pro učitele 1. stupně, vychovatele, s dětmi v přípravné skupině i pro rodiče pro domácí studium.
Zábavné propagace zintenzivnění duševní činnosti.
Úkoly přispívají rozvoj logického myšlení, pozornosti, paměti.
Úkoly jsou určeny pro děti ve věku základní školy (6-8 let). Studenti je dělají s radostí.
Všechny úkoly jsou odeslány aby studenti měli představu o prostorové orientaci předmětů a byli schopni předměty porovnávat.
Úkol č. 1
Vezměte červené a zelené kostky. Umístěte je jeden na druhý. Která kostka je vyšší: červená nebo zelená? Která je nižší: zelená nebo červená?
Úkol č. 2
Vezměte modré, zelené, červené kostky. Umístěte je jeden na druhý tak, aby:
1) červená byla vyšší než modrá a zelená byla vyšší než červená; pojmenujte barvu krychle mezi ostatními dvěma;
2) červená byla nižší než zelená a zelená byla nižší než modrá; pojmenujte barvy kostek nejprve shora dolů a poté zdola nahoru;
3) modrá byla nižší než červená a vyšší než zelená;
4) modrá byla mezi červenou a zelenou.

Jak to lze udělat?
Úkol č. 3
Vezměte míč a kostku. Umístěte míč přes kostku; za krychlí; před krychlí; pod kostkou.
Úkol č. 4
Nakreslete vázu s květinou. Napravo od něj nakreslete cukroví a nalevo od vázy jablko.
Úkol č. 5
Káťa se rozhodla nakreslit obrázek. Po dešti se na nebi nad mostem objevila duha. Na mostě stojí dívka. Za mostem pluje člun a pod mostem v řece šplouchá ryba. Vlevo od mostu roste na břehu bříza a nad břízou se vznáší mrak. Vpravo od mostu roste keř. Napravo od duhy je slunce. To vše nakreslete na výkres.
Úkol č. 6
V řadě jsou hračky: medvěd, kolovrátek, panenka, auto. Pojmenujte všechny hračky v pořadí, nejprve zleva doprava, poté zprava doleva. Káťa vyměnila panenku a medvěda, kolovrátek a auto. V jakém pořadí jsou nyní hračky?
Úkol č. 7
Do levého horního rohu sešitu nakreslete slunce, do levého dolního rohu nakreslete dům, do pravého horního rohu vlajku a do pravého dolního rohu vánoční stromeček.
Úkol č. 8
Vova přerovnal písmena ve slovech a stalo se toto:
-ovlk
-zako
-shaka
-accho
-kuře
-gtir
-kout
-velký
Jaká to byla slova?
Odpověď: vlk, koza, kaše, kočka, ruka, tygr, okno, pára.
Úkol č. 9
Označte několik červených teček na kus papíru. Zelenou tužkou označte stejný počet bodů.
Úkol č. 10
Položením jedné dlaně na druhou dokažte, že na obou rukou je stejný počet prstů.
Úkol č. 11
Nakreslete čtyři hrušky. Vybarvěte je žlutou nebo zelenou tužkou, aby bylo více žlutých hrušek než zelených.
Úkol č. 12
Vymyslete slova, která mají stejný počet písmen jako slova kočka, liška, kniha, pes.
Úkol č. 13
Je na obou řádcích stejný počet písmen?
1.M K S U B A V
2.L T M F B R K
Přeškrtněte stejná písmena. Zbývá v těchto řádcích stejný počet písmen?

Vizuální geometrie.

Téma: "Směr pohybu. Relativní uspořádání předmětů v

Plocha."

Cíle lekce:

Rozvinout schopnost navigace v terénu, určit polohu jednoho objektu ve vztahu k druhému.

Naučte se kreslit různé geometrické tvary.

Naučte se označovat segmenty písmeny, měřit je a správně psát délku segmentu.

Rozvíjet dětskou kreativitu a logické myšlení.

Osobní výsledky:

Ukázat kreativitu;

Ukázat kognitivní zájem o způsoby řešení nového učebního úkolu;

Ukažte ochotu spolupracovat s ostatními lidmi a být přátelští;

Výsledky metapředmětu

Výsledky předmětu:

Poznat, pojmenovat, znázornit geometrické tvary (čáry, body);

Korelujte skutečné předměty s modely geometrických tvarů.

Regulační univerzální vzdělávací aktivity:

Přijmout učební úkol a aktivně se zapojit do aktivit směřujících k jeho řešení ve spolupráci s učitelem a spolužáky;

Rozlišujte mezi metodou a výsledkem akce;

Sledovat průběh a výsledky činností.

Kognitivní univerzální vzdělávací aktivity:

Používejte ikonické a symbolické prostředky;

Proveďte analýzu objektů se zdůrazněním podstatných a nepodstatných rysů;

Proveďte syntézu jako skládání celku z částí.

Komunikativní univerzální vzdělávací aktivity:

Vyjadřujte své myšlenky a činy řečí;

Vytvářejte prohlášení, která jsou pro vašeho partnera srozumitelná;

Ptejte se.

Průběh lekce

I. Třídní organizace.

II. Sebeurčení pro činnost. Stanovení učebního úkolu.

Stará pohádka říká: „Půjdeš-li doprava, ztratíš koně; Půjdeš-li doleva, sám zahyneš, ale půjdeš-li rovně, najdeš své štěstí.“

Co musí cestovatel vědět, aby nezemřel? (Směr pohybu).

Hádejte téma naší lekce. (Směry pohybu zopakujeme).

Naučíme se také, jak ukázat směr pohybu po rovině; pojďme mluvit ovzájemné uspořádání předmětů a zapamatujte si, jak se segmenty označují, jak je změřit a zapsat si délku.

III. Aktualizace znalostí:

1. Konverzace ( pomocí interaktivní tabule).

Proč moderní lidé potřebují znát směry pohybu? (Cestování, stavba, průzkum vesmíru, doprava atd.)

Kde je v praxi nutné ukazovat směr pohybu? (Schémata, mapy, výkresy atd.)

2. Hra "Ukaž směr." (Zjistěte prakticky existující představy dětí o umístění předmětu vlevo, vpravo, nahoře, dole, za, pod, vpředu, mezi, uvnitř, venku.)

Do komise jsou povoláni 4 studenti.

Jmenuji příkazy a vy je plníte.

Zvedněte pravou ruku. Pokud zazní povel „Doprava!“, kterým směrem se otočíte? (Směrem k pravé ruce).

To samé s levou rukou.

Pozor! Vlevo! Právo!

Krok vpřed! Dva kroky zpět!

Ukaž mi vrchol. Dno.

Kdo je po tvé pravici?Řekněte jméno studenta.

Kdo je po tvé levici?

Kdo stojí mezi vámi?

Stát mezi...

Postavit se za...

Postavte se před...

Držte se za ruce.

Pozvěte dalšího studenta.

Postavte se do kruhu. Postavte se venku.

2 Podobná hra pro celou skupinu žáků.

Zvedněte pravou ruku, levou.

Otočte se doprava, doleva, zpět.

Na které straně jsou okna v naší třídě? Dveře?

Udělejte jeden krok zpět, dva kroky vpřed.

IV. Získání nových znalostí a způsobů, jak věci dělat.

1. Vyjádření problému.

Na obrazovce (Podobné listy má na stole každé dítě).

Před vámi je list papíru. Jak v tomto případě určit směr?

2. Praktické řešení úlohy pomocí interaktivní tabule.

Učitel dává pokyny a děti přicházejí a podepisují pokyny konvenčními znaky. (P – vpravo, L – vlevo, V – nahoře, N – dole, PV – pravý horní roh atd.)

Kde se tyto znalosti využívají v praxi?

(Při určování stran horizontu, při vytváření různých map a plánů).

VYPNĚTE SYSTÉM M/M.

V. Tělesná výchova.

VI. Upevňování získaných znalostí.

1. Praktická práce v sešitu.

1) Úkol č. 1 (str. 35)

Podívejte se na obr. č. 1

Dokončete dům.
- Nakreslete vánoční strom napravo od domu a břízu nalevo.

2. Pracujte ve dvojicích.

Nyní budete pracovat ve dvojicích. Jaká pravidla je potřeba dodržovat, aby vše klaplo?

Učitel:

Práce...

Děti (v sboru):

Spolu!

Poslouchejte svého partnera...

Pozorně!

Mluvit...

Střídejte se!

Dopřejte svému partnerovi...

Upřímně!

Řešení problémů.

Úkol č. 2 (str. 35).

Podívejte se na nákres.

Chlapec vytvořil postavu ze tří červených, žlutých a zelených kostek. Vybarvěte kostky tak, aby červená kostka byla výše než zelená kostka a žlutá kostka byla napravo od zelené kostky.

Peer review. Autotest ze vzorku.

Úkol č. 3

Řešení je podobné.

3. Samostatná práce.

Řešení úloh č. 4 a č. 5 s autotestem.

VII. Opakování toho, co bylo probráno.

1. Konverzace.

Co je to segment? (Část přímky ohraničená na obou stranách body).

Jak se měří délka segmentu? (v cm).

Jak jsou označeny konce segmentu? (latinským písmem).

Jaký nástroj se používá k měření délky segmentu? (S pravítkem).

2. Práce v sešitu.

1) Řešení úlohy č. 6.Společně je student u tabule.

2) Řešení problému č. 7.Udělejte to sami pomocí autotestu. (Na skryté desce rozhoduje

student).

VIII. Reflexně-hodnotící fáze.

1. Hra se signálními kartami „Správně – špatně“.

Během hodiny jsme si opakovali směry pohybu.

Napravo jsou okna.

Nahoře je strop. V přední části jsou skříně.

Chcete-li opustit učebnu, musíte jít doleva.

Ve třídě jsme měřili délku přímky.

Délka se měří v centimetrech.

Lekce se mi líbila.

2. Sebevědomí.

Jaká byla vaše nálada během lekce? Ukaž se semaforem.

Náhled:

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Vizuální geometrie. Učitel 1. třídy: Smirnova E.N. Směr pohybu. Relativní uspořádání objektů v prostoru.

Půjdete-li doprava, ztratíte koně; Půjdeš-li doleva, sám zahyneš, ale půjdeš-li rovně, najdeš své štěstí.

R - vpravo, L - vlevo, V - nahoře, N - dole, PV, PN, LV, LN