Hodina občanské výchovy na téma „Historická paměť generací“ (6. ročník). Rusko a Donbas: náš společný problém

Lyková Taťána Viktorovna

Učitel dějepisu

Specialista nejvyšší kategorie

Metodistický učitel

Sidorenko Taťána Jurjevna

Specialista první kategorie

Ryžiková Elena Anatolyevna

Specialista

- III kroky č. 18

11. třída

Téma: Makrosféra 1 „Donbass a ruský svět“

Téma lekce: Brilantní předek geniální básník(A.P. Hannibal ve vděčné paměti potomků). Lekce 1

Cíl:mluvit o vlivu A.S. Puškina na dílo ruských spisovatelů a básníků, o jeho přínosu kulturní rozvoj, zajímat studenty o osobnost básníka;

Rozvíjet logické a analytické myšlení prostřednictvím umělecké představivosti a ústního kreslení;

Podporujte pocit sounáležitosti s historickou minulostí.

Typ lekce:lekce opakování a zobecňování poznatků

Zařízení:reprodukce obrazů I. Repina a I. K. Aivazovského„Puškin na pobřeží Černého moře“ (1887), P. Sokolov „Portrét A. S. Puškina“ (1836), I. N. Kramskoy a další, listy s křížovkami, počítačové vybavení, prezentace.

PRŮBĚH LEKCE

. Organizační moment

II .Aktualizace základní znalosti

Kontrola domácích úkolů.

III . Opakování a zobecnění znalostí

1. Luštění křížovky. (Práce ve dvojicích). "Brainstorm"

Učitel: Upozorňujeme, že pokud jste správně vyluštili křížovku, budete moci přečíst příjmení ve zvýrazněných buňkách.

(Studenti dostanou křížovku na samostatných listech papíru)

(Studenti čtou klíčové slovo: Puškin)

2. Slovo učitele

Alexander Sergejevič Puškin zaujímá v ruské kultuře zvláštní místo. On vytvořil umělecké hodnoty světové úrovně, se stal – jako člověk i jako umělec – symbolem ruského duchovního života. V roce 1832 N. V. Gogol prorocky poznamenal:„Při jménu Puškina se mi okamžitě vybaví myšlenka ruského národního básníka... Puškin je mimořádný fenomén a možná jediný projev ruského ducha: to je ruský člověk ve svém vývoji, v němž se může objevit za dvě stě let. Ruská příroda, ruská duše, ruský jazyk, ruský charakter se v něm odrážely v takové čistotě, jako se krajina odráží na vypouklém povrchu optického skla.“

Každá nová generace, každá doba potvrzuje své chápání básníka, vidí ho jako současníka a myslí na „symbolického Puškina“. Puškin je studován, diskutuje se o něm, je zbožňován nebo odmítán. Dávno přesáhlo hranice literatury a stalo se ruským faktem veřejné povědomí. Tento rys národního génia viděli kritici V.G. Belinsky a A.A. Grigoriev, spisovatelé F.M. Dostojevskij a I.S. Podle A. Grigorjeva„Puškin je naše všechno: Puškin je představitelem všeho duchovního, zvláštního, co zůstane naším duchovním, zvláště po všech srážkách s cizími lidmi s jinými světy. Puškin je zatím jediným uceleným náčrtem naší národní osobnosti...“

Fráze bystrého Apolla Grigorjeva se již stala učebnicí. Roky komunikace s dílem básníka, ponoření do jeho nitra duchovní svět rozšířit naše schopnosti empatie, vytvořit upřímnou přitažlivost k Puškinovi, kterou je těžké vyjádřit slovy. Objevuje se pocit, který Marina Cvetaeva nazvala: "Můj Puškin."

3. Konverzace

Co to znamená být pro své lidi vždy géniem?

Proč je odkaz A.S. Nezmizí Puškin časem?

Jak současné umění využívá díla A.S. Puškin?

V dílech kterých spisovatelů, básníků, umělců, skladatelů se objevuje obraz A.S. Puškin?

(Zobrazit prezentaci „Puškin a básníci“ Stříbrný věk»)

4. Samostatná práce

1. Srovnávací práce

Zadání: porovnejte dva portréty A.S. Puškina a řekněte mi, jaké rysy básníka zprostředkovali každý z portrétistů? Která se vám líbí víc? Uveďte důvody své odpovědi.

2.Draftování psychologický portrét básník

5. Práce ve skupinách
Sestavení vizitka básník

Původ

Charakterové rysy

Záliby

Oblíbený žánr

Nejznámější díla

Zkouška


6. Provádění hry „Duelisté“

Komentář: přítomnost dvou duelantů, kteří se hádají o různých názorech, sekund (2 na každé straně), kteří mají právo klást otázky účastníkovi „souboje“ s opačnou stranu a 2 experti, každý komentující samotný „souboj“: argumenty účastníků, jejich výdrž, emoční „teplotu“ atd. – a přidělování příslušných bodů.

IV . Shrnutí

Puškin: včera a dnes (srovnání vnímání básníka rodiči, příbuznými a moderní generací)?

Proč A.S. Lze Puškina nazvat profesionálním historikem?

Jak A.S. Ovlivnil Puškin historii, kulturu, sebeuvědomění ruského lidu?

Jak Puškina vnímá starší generace a děti (teenageři)?

Co je zvláštního na díle Alexandra Sergejeviče?

PROTI . Hodnocení studenta

VI . Domácí úkol.

1.Udělejte 5–7 testovací úlohy o biografii a dílech A.S. Puškina;

2. Vyberte aforismy, které charakterizují básníkovo dílo.

Lyková Taťána Viktorovna

Učitel dějepisu

Specialista nejvyšší kategorie

Metodistický učitel

Sidorenko Taťána Jurjevna

Učitel ruského jazyka a literatury

Specialista první kategorie

Ryžiková Elena Anatolyevna

Učitel ukrajinský jazyk a literaturu

Specialista

Střední škola Makeevka - III kroky č. 18

11. třída

Makrosféra 1 „Donbass a ruský svět“

Mikrosféra „Stopa v historii. Vynikající osobnosti"

Téma lekce: Geniální předek geniálního básníka (A.P. Hannibal ve vděčné paměti potomků). Lekce 2

Cíl:seznámit studenty s jedinečnou osobností A.P. Hannibala, jeho rolí v ruské dějiny, s fakty z biografie geniálního ruského básníka A.S. Puškin;

Rozvíjejte dovednosti porovnávat a porovnávat historická fakta S beletrie;

Pěstujte respekt k kulturní dědictví naší vlasti.

Typ lekce:lekci v získávání nových znalostí.

Zařízení:portréty A.S. Pushkin, A.P. Hannibal, román A.S. Puškinův „Arap Petr Veliký“, film A. Mitty „Příběh, jak se car Petr oženil s Arabem“, sbírky básní A.S. Puškina, počítačové vybavení, vysvětlující slovníky.

PRŮBĚH LEKCE

Buďte hrdí na slávu svých předků

nejen je to možné, ale také nutné;

nerespektovat to je ostudná zbabělost.

A.S

    Organizační moment

    Oznámení tématu a účelu lekce

II . Učení nového materiálu

1. Úvodní řeč učitele:

Vědci se domnívají, že kdyby Polárka náhle zhasla, lidé na Zemi by o tom věděli do 500 let. Tak silné je jeho světlo a tak obrovská je vzdálenost, která nás dělí. Mnoho generací pozemšťanů by se vystřídalo, aniž by kdy věděli, že se dívají do světla dávno vyhaslé hvězdy. Život člověka, o kterém si dnes povíme, byl tragicky zkrácen před více než stoletím a půl, ale světlo jeho mysli, vřelost a upřímnost jeho poezie nás hřejí na duši i dnes.

2. Konverzace:

Jaké jméno se nám okamžitě vybaví, když slyšíme frázi „ruský svět“?

Jaké spojení by mohlo být mezi Puškinem a Donbasem?

Učitel : V roce 1820 A.S slavný básník, v 21 letech byl vyhnán z Petrohradu. S pomocí přátel byl exil na Sibiř nahrazen jižním a A.S. Pushkin přešel pod patronát generála I. N. Inzova, guvernéra Besarábie. A.S. Puškin dostal rozkaz jet do Jekatěrinoslavi (nyní Dněpropetrovsk) přes odlehlá místa běloruské magistrály do Kyjeva, kde se setká s přítelem svého otce, hrdinou. Vlastenecká válka 1812 - Generál Raevskij.

V polovině května 1820. přišel básník do Jekatěrinoslavi a představil se Inzovovi. V jeho cestovním dokladu bylo uvedeno, že byl „převezen a dorazil jako kurýr“. Toto bylo první seznámení A.S. Puškin s Malou Rusí. Na konci května A.S. Puškin cestoval po zemích Dněpru: navštívil slavný kozácký dub v Záporoží na Khortitsa, překročil Dněpr u Kichkas, cestoval po silnicích Divokého pole a pobřeží Azovské moře- Lukomorye.

Pobyt A. S. Puškina na Divokém poli a Lukomorye Azovské oblasti pokračoval v jeho pohádkách a v básni „Ruslan a Lyudmila“.

Dokážete vyjmenovat místa, která nesou jméno Puškina?

1. Příběh učitele:

Puškinovi předkové byli na stránkách „Dějin ruského státu“ opakovaně zmiňováni jako aktivní účast na historický život a osud Ruska. Odtud zvláštní povaha Puškinova smyslu pro ruskou historickou minulost. Historie Ruska pro něj byla do jisté míry rodinnou kronikou.

Lidová moudrostříká: každý člověk by měl žít svůj život tak, aby po sobě na zemi něco zanechal. Někomu zbývá jen pomlčka mezi datem narození a úmrtím.

Život Abrama Petroviče Hannibala – „geniálního předka geniálního básníka“ – je živým a přesvědčivým příkladem důstojného života.

Dnes se v lekci zamyslíme nad tím, proč „skvělý pravnuk“ nazval život svého „geniálního předka“ „podivným“, a také pochopíme jeho hlavní „stopy“ a zformulujeme ponaučení, která tento „podivný život“ dává. ” dalším generacím lidí, včetně dnešní generace.

Nejjasnější a nejdůležitější „stopa“, kterou Hannibal na zemi zanechal, je samozřejmě jeho „skvělý pravnuk“. To je Hannibalův velký a neocenitelný dar Rusku a světové kultuře!

A.S. Puškin se ke své rodině a předkům choval s velkou úctou, o čemž svědčí jeho slavná slova: „Je nejen možné, ale i nutné být hrdý na slávu svých předků; nerespektovat to je ostudná zbabělost."

Je pozoruhodné, že A.S. Puškin dal Hannibalovi, svému pradědečkovi z matčiny strany, zvláštní místo v jeho osudu a jeho díle. Svou autobiografii začal svým jménem, ​​chystal se psát celý životopis Hannibale, dokázal to literární postava mnoho z jeho děl („Začátek autobiografie“, „Můj rodokmen“, „Jak se carův Moor plánoval oženit“) a dokonce i hlavní postava jeho prvního historický román- "Arap Petra Velikého."

2. Výkon tvůrčí skupina studenti „Biografové“, kteří získali pokročilý úkol „Genealogie rodu A.S. Puškin"

(příběh o genealogii rodiny A.S. Puškina).Dodatek 1.

3 . Čtení básně od A.S. Puškin "Moje genealogie".

4. Vystoupení tvůrčí skupiny studentů „Herci“, kteří dostali pokročilý úkol

(dramatizace úryvků z románu A.S. Puškina „The Blackamoor of Petra Velikého“).

Student na obrázku Ibrahima čte pasáž:

"Sotva jsem přišel k rozumu." Byl jsem v Petrohradě, viděl jsem znovu velkého muže, v jehož blízkosti jsem prožil dětství. Viděl jsem to nový obrázekživot, který mě čeká, činnost a neustálé studium mohou oživit duši unavenou vášněmi, zahálkou a tajnou sklíčeností. Myšlenka být společníkem velkého muže a spolu s ním jednat podle osudu velkého lidu ve mně poprvé vzbudila ušlechtilý pocit ctižádosti.

Strávil jsem monotónní, ale aktivní dny - nudu jsem tedy nezažil. Den ode dne jsem se k panovníkovi více připoutal, lépe jsem chápal jeho vznešenou duši. Sledování myšlenek velkého muže je nejzajímavější věda.

Rusko mi připadalo jako obrovská dílna, kde se pohybují jen stroje, kde se každý dělník, podřízený zavedenému řádu, zaměstnává svým vlastním byznysem.“

Učitel: Poslouchali jsme úryvek z románu A.S. Puškina „Blackamoor Petra Velikého“, který do jisté míry posloužil jako základ pro film Alexandra Mitty „Příběh, jak se car Peter oženil s Arabou“, kde Hannibala skvěle zahrál Vladimir Vysockij. .

Ukázka fragmentu filmu A. Mitty „Příběh, jak se car Petr oženil s Blackamoorem“

Učitel: V poznámce ke kapitole I „Eugena Oněgina“ A.S. Puškin píše: „V Rusku, kde paměť úžasní lidé brzy zmizí kvůli nedostatku historických záznamů, zvláštní život Hannibala zná pouze rodinné legendy. Doufáme, že časem zveřejníme jeho celou biografii.“

Věnujme pozornost tomu, že A.S. Puškin nazývá Hannibalův život „podivným“. Proč? Využijeme pomoci lexikografů, kteří pracovali se slovníkem jazyka A.S. (ukázka slovníku).

6. Vystoupení kreativní skupiny „Lexikografové“:

Podle „Slovníku Puškinova jazyka“ použil básník ve svém díle slovo „podivný“ 126krát ve dvou významech:

1.Neobvyklé, nepochopitelné, způsobující zmatek.

2.Neobvyklé, svérázné, originální.

Hannibalův život byl tedy podle názoru jeho „skvělého pravnuka“ neobvyklý, jedinečný a originální.

A to je pravda. "I na pozadí 18. století, bohatého na barevné postavy, je ruský Hannibal příliš mimořádným fenoménem, ​​uchvacujícím svým jasem a extravagancí."

Vzkaz studenta: Abram Petrovič Hannibal byl skutečně legendární osobností!

"svázal" různá staletí a světadíly: syn 17. století, narozený v Africe, který se zapsal do dějin jiného, ​​18. století, a dalšího světadílu – Evropy!

V jeho biografii se „spojilo“ mnoho zemí: Afričan, který se stal Rusem, strávil nějaký čas v Turecku, získal vynikající vzdělání ve Francii (měl diplom vojenského inženýrství, podepsaný francouzským králem Ludvíkem XV.), který žil téměř půl století se svou švédskou manželkou!

V mnoha ohledech - první! První africký šlechtic v ruské dějiny, a šlechtic druhé třídy – „následování panovníka“!

Znal téměř deset vládnoucích osob: do konce života přežil osm (!) vlád. („Milovaný otrok králů a královen a jejich zapomenutý spolubydlící“). Hannibal měl obzvláště blízko k Petru I., velkému reformátorovi carovi, jeho kmotřenci, žákovi, společníkovi, věrnému a oddanému „kuřatu z Petrova hnízda“.

Petr I. využíval znalosti a energii svého kmotřence a žáka všude: v královské kanceláři, kde Abram arap hrál roli technického sekretáře, správce papírů, kreseb a panovnické knihovny, při výuce, kreslení map, překládání zahraničních knih, projektování a budování nových opevnění a vodohospodářských staveb.

Po celou dobu vlády velkého transformátoru Ruska pravděpodobně neexistoval žádný člověk, jehož život a osud byly tak propleteny s životem panovníka!

A.P. Hannibal ospravedlnil svou lásku, naděje a prozřetelnost kmotr, a byl zaslouženě vyznamenán Řádem svaté Anny a svatého Alexandra Něvského...

Učitel: Udělejme srovnávací analýzu literární a filmový obraz Hannibala.

IV . Upevňování nového materiálu

Práce se slovní zásobou: dědičnost, dědičnost, dědičnost

(pracujte ve dvojici s výkladové slovníky)

Jak se tyto pojmy liší?

Platí tyto pojmy pro každého z nás nebo jen pro pár vyvolených?

(odpovědi studentů)

PROTI . Shrnutí

VI . Hodnocení studenta

VII . Domácí úkol

Komponovat portrétní skica"Brilantní předek skvělého básníka."

Vysvětlivka

Podrobit. Historická paměť generace

Cíl: pokračovat v zavádění spojení mezi Donbasem a ruským světem na základě historické památky město Doněckúkoly: pěstovat vlastenecké cítění, aktivní životní pozice, láska a úcta k vlasti, ke svému městu, lidský přístup k historickým místům vlast. Utvářet poznatky o lidech a událostech, které se podepsaly na historii našeho města a jsou zvěčněny různé typy struktur. Rozvíjejte kognitivní zájem, tvůrčí činnost obohacují duchovní svět.

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ A VĚDY

DONĚCKÁ LIDOVÁ REPUBLIKA

GOU DPO „DONĚCKÝ REPUBLIKÝ INSTITUT

DODATEČNÉ PEDAGOGICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ"

OBČANSKÉ LEKCE V DONBASSU

Naprogramovat vzdělávací kurz pro ročníky 5-11

Doněck 2017

Doněck lidová republika(Objednávka č. 825 ze dne 14. srpna 2017)

Schváleno rozhodnutím vědecké a metodické rady

GOU DPO "Doněck RIDPO" (protokol č. 5 z 19. června 2017)

Makrosféra 3. „Donbass a ruský svět“

Mikrosféra "Breath of Times"

6. třída

Datum Lekce č. 25 Třída 6

Památník afghánským vojákům Petrovského okresu (Doněck)

Typ památky: Památník
Místo: město Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina
Nalezeno:

Věnováno

10.

3. Pomník bojovníkům za zřízení Sovětská moc v Doněcku

Památník v doněcké čtvrti Petrovskij vznikl v 60. letech dvacátého století na počest 50. výročí vzniku sovětské moci.
Sochař - Naum Abramovič Ginzburg, architekt S. Tomillo.

Instalováno na náměstí Svobody. Je to jeden z několika památníků v Doněcku věnovaných bojovníkům za sovětskou moc

4. Památník G.I. Petrovský

Grigorij Ivanovič Petrovskij vešel do dějin jako revolucionář a Sovět státník. Mezi jeho zásluhy stojí za zmínku jeho účast na podpisu Brestské mírové smlouvy a vypracování první ústavy SSSR. Petrovský zastával vysoké funkce v Ukrajinské SSR. Byl však odvolán z politbyra a ÚV KSSS (b). Petrovský dlouho nestudoval společenské aktivity, pracující v Muzeu revoluce. Stal se jediným zneuctěným zástupcem politická elita, který přežil. Po roce 1953 se Petrovský znovu pustil do společenských aktivit. Grigorij Ivanovič byl pohřben poblíž kremelské zdi.

Na počest Petrovského byly pojmenovány města, ulice a náměstí. V některých městech, včetně Doněcku, byly postaveny pomníky. Petrovského socha byla postavena v roce 1968. V Doněcku nevznikl jen pomník Petrovskému. Je po něm pojmenována čtvrť a náměstí, kde se pomník nachází.

Pomník zobrazuje Petrovského v plná výška v pláštěnce s hůlkou v ruce. Autorem je sochař Sergej Alekseevič Gontar.

Doněck, Kyjevská čtvrť, park pojmenovaný po Oblast lesoparku Leninsky Komsomol na břehu řeky Kalmius, odkud je výhled na levý břeh řeky, nyní obsazený městským obvodem Kalininsky a okresem Chervonogvardeysky v Makeevka.
Odtud z východu udeřily vojenské jednotky, které osvobodily Donbas a město Stalino (Doněck). Proto je pomník svým způsobem hlavním pomníkem vojenské historie měst a regionů.
Instalováno v roce 1984 V letech 1995-2000 přidány nové stélky. Kolektiv autorů: sochaři Yu.I. Baldin, A.N. Porozhnyuk, architekti V.P. Kishkan a M.Ya. Ksenevich, konstruktér E.M. Raigorodecký.
Věnováno památce všech jednotek a formací, které osvobodily Donbass.

Instalováno na území Doněcké lékařské univerzity mezi 1. a 2. akademickou budovou.
Sochař - N. V. Yasinenko.
Instalováno 8. května 1970 k 25. výročí Vítězství z prostředků získaných redárci, zaměstnanci a studenty ústavu Na přední straně podstavce byl u paty nápis: „1941-1945“. na soše byla bronzová deska s nápisem: „Zde je položena zem, potřísněná krví sovětských vojáků při obraně měst hrdinů a výšin Saur-Mogila“.
Deska a čísla jejich nápisu byla odcizena lovci barevných kovů a nebyla restaurována.

Ose stal jedinečný symbol jednota lidí různé národnosti, různé vyznání, zástupci různých států.

CStřed pomníku tvoří žulový sloup, nad nímž se tyčí zlatá postava Anděla kráčejícího po polokouli představující Zemi. V rukou anděla je holubice symbolem míru a naděje.

OZákladna žulového pomníku je provedena ve formě mnohostěnu. Na jedné straně základny je vyraženo zlatým písmem: „Achmetov Rinat Leonidovič, prezident FC Šachtar, prezident charitativní nadace"Rozvoj Ukrajiny", čestným občanem město Doněck“.

8.

Památník obětem černobylské katastrofy

Okres: Vorošilovský

Přidat. informace: sochař Baldin, Jurij Ivanovič, architekt Buchek, Vladimír Stěpanovič

FYZMINUTA (Příloha 2)

V. Konsolidace nového materiálu.

Bleskový průzkum

1. Jak se jmenují postavy zvěčněné v památkách našeho města?

2. Jakým historickým událostem jsou věnovány památky Doněcka?

3. Jaký je podle vás význam památek?

4. Jaké památky se nacházejí ve vašem okolí (ulice, obec)?

Praktická práce"Asociace"

Studenti, jaké bylo klíčové slovo v naší hodině? (odpovědi dětí) Přesně tak, pomník. Nyní vyberme pro každé písmeno tohoto slova podstatné jméno, přídavné jméno nebo sloveso související s tématem naší lekce a tím, co jste se dnes naučili: (ukázky odpovědíDodatek 3)

VI. Shrnutí lekce.

Cesta ke kulturní budoucnosti vede přes překonání kulturního nevědomí, přes oživení a rozvoj duchovního bohatství našeho kulturní historie. V této lekci jste se dozvěděli, co je to památník, seznámili jste se s historií vzniku pomníků v našem městě, v DPR, a že byly postaveny na počest skvělých lidí a velkých událostí, kteří obrovským způsobem přispěli k rozvoji našeho kraje, změnil kurz historické události který osvobodil, vybudoval a utvářel naši mladou republiku a naším úkolem je toto dědictví chránit a pamatovat si ho.

1. Reflexe. Mikrofonní metoda

V této lekci jsem se naučil...

Tato lekce pro mě byla zajímavá...

Tato lekce byla těžká...

2. Analýza a hodnocení práce v hodině

VII. Domácí úkol.

Vytvořte syncwine pro slovo „událost“ nebo napište příběh „Historie památky“

Dodatek 1

1.

5. Památník osvoboditelů Donbasu

6. Pomník zdravotnickým pracovníkům, učitelům, studentům a zaměstnancům Stalinova lékařského ústavu, kteří padli ve druhé světové válce

7. V roce 2008 u příležitosti Dne města v Centrálním městském parku pojmenovaném po. Shcherbakova socha „Dobrého anděla míru“ byla instalována v Doněcku

8. Památník obětem černobylské katastrofy

Dodatek 2

FYZMINUTA

Posaďte se.

Jednou - posadili se, dvakrát - vstali,

Všichni zvedli ruce nahoru.

Posadili se, vstali, posadili se, vstali,

Vaňka - Jako by se stali Vstankou,

A pak začali cválat

Jako můj elastický míč

Dodatek 3

PAMÁTKA

Patriotismus

Aktivita

Svět

Jasnost

Území

nezapomeň

Příběh

Krása

Téma hladu na Ukrajině a zejména na Donbasu je jen jedním z těch, o kterých je nyní v módě mluvit na všech úrovních, jednou za rok položit květiny, vždy před kamerami a ujistit se, že je to smutné. tvář, jako by ses mě tam skutečně kvůli něčemu dotkl. Bohužel zde mizí veškerý zájem o problematiku.

Poté, co byly fondy v roce 1989 odtajněny, uspořádal státní archiv Doněcké oblasti výstavu o rozsahu hladomoru, který postihl Donbas v letech 1932-1933.

Podle zpráv okresních výborů Komunistické strany Ukrajiny (bolševiků) bylo zjištěno, že v období od 27. února do 9. března bylo ve 21 okresech kraje evidováno více než 4 tisíce hladovějících. Jen na kolektivních farmách Belokurakinského MTS zoufale potřebovalo jídlo asi 2,5 tisíce lidí. Obzvláště hladové byly okresy Markovskij, Rubezhanskij, Novo-Pskovskij, Starobelskij, Novo-Aidarsky, Verchne-Teplyansky, Staro-Karansky.

Jsou prezentována fakta o masovém otoku lidí z hladu a četných případech hladovění. Za pouhých 10 dní od února do března zemřelo ve 12 okresech kraje 267 lidí, přičemž nebyli započítáni všichni mrtví, jejich skutečný počet byl mnohem vyšší. V kolektivní farmě Starobelsky zemřelo 150 lidí za 2 měsíce, v kolektivní farmě Belo-Kurakinsky za 3 měsíce - 578 lidí, v okrese Markovsky - 679.

Vesnice Eremovka, obecní rada Šaparského, leží úplně oteklá. Ve vesnici Lizino je 63 mrtvých. Zprávy všude uvádějí „bezcitný přístup obyvatelstva a dokonce i jednotlivých vůdců k hladovějícím i mrtvým tam ležel 3-4 dny nebo déle: „Problém základní hygieny je hrozivý kvůli tomu, že mrtvoly. jsou pohřbíváni se zpožděním, často v chatrčích, stodolách a na chodbách bytů."

Všude se jedli psi, kočky a uhynulá hospodářská zvířata. V obci Kuz.Mikhailovka, okres Staro-Karansky, byly zaznamenány případy sežrání koní infikovaných vozhřivou. Ve vesnici Lyzino v okrese Novo-Pskov žil kolchozník Kondratenko asi měsíc a krmil svou rodinu mršinami z dobytčího hřbitova, psy a kočky a sám na tomto hřbitově umrzl, když vykopával koňskou nohu.

Oh extrémně nepříjemná situace lidí v tomto období dokládají četná fakta o kanibalismu. Kolchozník z jejich revíru Krikoněnko Metoděj ubodal k smrti svého 6letého syna a 4 dny jedl s manželkou.

Ve vesnici Rosohovatoy, okres Markovsky, měl Rudenko Fedor rodinu 5 lidí, včetně tří dětí. Jeho žena Marina pod nátlakem svého manžela ubodala dvě děti, které sežraly.

Byly případy pojídání mrtvol. V roce 1933 ve vesnici Bonchukovka, okres Novo-Pskovsky, kolchozník Veselý Fedor s manželkou Evdokiou a 14letým synem vykopali na hřbitově 3 mrtvoly a snědli je, načež všichni okamžitě zemřeli. Ve stejné vesnici, ve sklepě kolchozníka Kiyashchenkova, byla objevena polovina mrtvoly jejího zesnulého bratra.

A teď to hlavní!

Všechny tyto zdevastované vesnice bylo potřeba někým zaplnit. Západní a střední Ukrajina, rovněž těžce postižená hladomorem, nemohla nabídnout lidské zdroje, a tak se ruská chudoba masově hrnula do Donbasu jako pohraničních oblastí.

Donbas je navíc stále průmyslový, nikoli zemědělský region. Vesnice, jak jsme viděli výše, byla ve skutečnosti vyčištěna od „ukrajinského živlu“ pro ruské osadníky a města, z nichž většina byla buď postavena od nuly nebo výrazně rozšířena během sovětské nadvlády, byla také masivně osídlena „čistě Rusy“ a , v Na tom tehdy nikdo neviděl nic špatného.

V těch dobách, kdy mezi Sovětský lid Aktivně kolovaly mýty zasazené ruskou propagandou o patnácti republikách – patnácti rovnocenných sestrách, třech bratrských. slovanské národy a bůhví co, „kdyby jen nebyla válka“ a nikoho nenapadlo, že je něco hned za rohem děsivá doba, kdy se rozpadne patnáct republik a bratr přijde se zbraní zabít svého bratra výhradně z etnických důvodů.

Rád bych zprostředkoval dojem ruského novináře z Kramatorsku, který dnes přijel z Dimitrova, který řekl:
"V 80. letech byl v hornickém městě Dimitrov spuštěn nový důl, respektive láva. Práce horníka byla v té době velmi vážená, byli dobře placeni. Dělníků ale nebylo dost. podmínky byly luxusní, pak postavili celý mikročtvrť zvaný Damansky , co si pamatuju, tak lednička tehdy stála 300, barevná TV 400-500. Západní Ukrajina, horníci ze Lvovské oblasti. Odmítli. Pozváni byli obyvatelé Permu. Tehdy jich přišlo hodně. Celá čtvrť byla osídlena. Teď říkají, že jen čekají, až přijde Rusko.“

To je důvod masových očekávání „ruského světa“. Přijeďte do této oblasti a je jedno, že v celém tomto Dmitrovském regionu je jen jeden svého druhu a ve zbytku mohou zmiňovaný „ruský svět“ zuřivě nenávidět. Je důležité, aby to existovalo, tak tam jděte, natočte to jako celou oblast a řekněte do éteru - celé město Donbass, žádající odjet do Ruska, do jeho vlastních, abych tak řekl, " historická vlast“, protože „Rusové tu žili odjakživa“ a je jedno, že to „odjakživa“ má kořeny v nějakých 30-40 letech. Důležité je, že to je všechno, jsou to opravdu Rusové, nejen duchem a krve, ale banálně, podle národnosti a sovětského pasu, což je pro ně totéž a že je pro ně naprosto přirozené chtít do Ruska, stejně jako je přirozené, že Ukrajinci od těchto osadníků vyžadují, aby opustili své originál ukrajinské země, na kterém žili ne 30-40 let, ale celá staletí.

Problém je v tom, že Rusko, které má mnoho důvodů k ospravedlnění své invaze na Ukrajinu, jich využívá naplno a Ukrajina zatím neudělala nic, co by tuto hloupou a lstivou verzi „ruského míru“ porušilo a rozptýlit pochybnosti, kdo je ještě má, že ani Doněck, ani Lugansk nikdy nebyly a nikdy nebudou Rusy jen proto, že je Rusko svého času zalidnilo etnickými Rusy.

Anatoly Kravchuk, webové stránky obozrevatel.com

Dodržování vlastivědného aspektu v hodinách občanské nauky

Melodie Donbasu

Městská vzdělávací instituce „Škola č. 58 v Doněcku“

Učitel primární třídy YARCHENKO NATALIA PETROVNA


  • Formovat vlastenecké sebeuvědomění u mladé generace;
  • pěstovat pocit hrdosti na svůj rodný Doněcký region a jeho mnohonárodnostní obyvatelstvo;
  • pěstovat pocit úcty k kulturní úspěchy a historická minulost, tradice Donbasu;
  • rozvíjet občanství a vlastenectví jako nejdůležitější duchovní, morální a sociální hodnoty.

Přečti báseň expresivně

  • Hudba žije všude

Vítr zpívá sotva slyšitelně,

Linden vzdychá u zahrady...

Citlivá hudba žije všude -

V šumění trávy, v hluku dubových lesů -

Musíte jen poslouchat.

Potok teče hlasitě,

Z nebe padá hrom -

Toto je jeho věčná melodie

Svět je plný přírody.


Vrba roní své tiché slzy u brodu...!

Noc vítají slavíci trylkem.

Zvuk větví, píseň deště -

Svět je plný přírody.

Ptáci se setkávají s východem slunce

Vlaštovka je ráda, že vidí slunce! ,

Citlivá hudba žije všude, -

Musíte jen poslouchat.

Vadim Semernin

- Co pro tebe znamená hudba? - Jaké jsou vaše oblíbené? hudební díla?


SBÍREJTE PŘÍSLOVKY

  • Kde píseň plyne, tam je pták bez křídel.
  • Svět bez hudby, kdo žije šťastně.
  • Kde se zpívají písničky, tam je život jednodušší.

- Vysvětlete, jak rozumíte významu těchto přísloví.


HÁDEJTE HÁDANKY

  • 1 .Spánek a odpočinek jsou zapomenuty :

Napíše písničku...

(Skladatel)

  • 2. Kytarové struny, trpělivost, talent plus inspirace rovná se...

(Hudebník)


3. Stojím před sborem

Všichni mlčí a já zpívám.

kdo jsem já? Jaký umělec?

No samozřejmě...

(Sólista)

4. Hladce mává rukama,

Každý nástroj je slyšet.

Je nejdůležitější v orchestru,

Je prezidentem orchestru. ...

(Dirigent)


Donbass je hornická oblast, uh že významné místo Našemu životu dominují písničky o hornících a pro horníky.

  • Znáte tyto umělé hory? jak se jim říká?
  • Poslechněte si píseň „Temné kopce spí“

provádí Yosif Kobzon.


SLOVNÍK

  • KOPEČEK- mohyla nad starověkým hrobem.
  • TERRICON- kuželovitá skládka hlušiny na povrchu země u dolu nebo dolu.
  • Porážka- povrch rozbitého horninového masivu (minerály

nebo rock).


  • Jaké pocity se vás zmocní, když vidíte místní historikové Donbass? Slyšíte nějaké zvuky, melodie, hudbu?

Donbass - Tento Ne jen doly a továrny. Ve skutečnosti s námi jíst úžasné krásná místa


Poslechněte si písně: „Native Land – Donbass“,

"V jasná obloha Doněck“.


  • TENOR- vysoký mužský hlas, zpěvák s takovým hlasem.

Poslechněte si písně v podání A. Solovjanenka

"Toto je měsíc v měsíci", "Žasnu nad oblohou", "Step a step všude kolem", "Ach, ty široká stepo", "Vidím úžasnou svobodu".


"Donbass Opera" - Doněck státní akademické divadlo Opera a balet pojmenovaný po. A. Solovjaněnko


  • BARYTON - Mužský hlas, střední mezi tenorem a basou a také zpěvák s takovým hlasem.

Pět písní, které proslavily Josepha Kobzona:

"A na našem dvoře", "Den vítězství", "Balada barev", "Někde daleko", "Důstojníci".

Poslechněte si píseň v podání I. Kobzona

"Ať je vždy sluníčko."


Doněcká filharmonie

  • Vyznáte se v komorní hře?
  • Byl jste někdy ve filharmonii?

FILHARMONIE- Hudební společnost, instituce, jejímž posláním je pořádání koncertů a propagace hudebního umění.


Rok 1991 se stal slavným pro filharmonii v Doněcku - pojmenovaný po našem krajanovi, vynikajícím skladateli

Sergej Sergejevič Prokofjev


ORGÁN

  • V roce 1957 v Koncertní síň Filharmonický spolek byl instalován unikát orgán, na kterém P.I hrál při studiu na petrohradské konzervatoři. Čajkovského.

ORGÁN– klávesový dechový hudební nástroj, největší typ hudební nástroje


Vaše herecké schopnosti v různé třídy klasická hudba soutěžní přehlídka "Native Spaces". mladí hudebníci Doněcká lidová republika

Poslechněte si píseň „Give a Smile to the World“

v podání Dětské skupiny "Fidgets" (Doněck)


ODRAZ

- Čí jméno nese Doněcká filharmonie?

- Který z astronautů si vzal za letu disk s písněmi A. Solovjanenka?

- Čí jméno nese objevená planetka?

  • Kde a proč se píše „Anatolij Solovjaněnko – vévoda horníků“?
  • Jaké písně proslavily Yosifa Kobzona?

HÁDEJTE HUDEBNÍ HÁDANKY

  • Slovo knihy "zpěv"

Co byste to nazval jednodušší?

  • Jak se nazývá hudební monolog?

Kdy to zpívá umělec na pódiu?

  • Pokud je text spojen s melodií

A pak to udělejte společně

Co uslyšíte, samozřejmě

Říká se tomu snadné a jednoduché -...


16.11.2015 18:55

Existuje „ruský svět“? jednotný systém hodnoty - jako svět Židů nebo Arménů? Patří válčící Donbas do ruského světa? Čemu čelí uprchlíci z Donbasu v hostitelském Rusku? Přemýšlí o tom obyvatel Sevastopolu Alexander Rogov, jehož náčrtky pod běžné jméno Pokračujeme ve vydávání „Ságy o Novorossii“ v „Poznámkách“.


Uprchlický tábor

Nedaleko ode mě bydleli uprchlíci z Donbasu. Na jednom z volných pozemků Radiogorky byl zřízen stanový tábor. Vysoký betonový plot. Bodová světla. Trn. Zabezpečení. Uvnitř jsou armádní stany. Ve stanech jsou v řadě kamenná kamna a železné postele. Umyvadla jsou také v řadě, ale na ulici.

Nemyslete si, že všichni uprchlíci z Donbasu žili v takových podmínkách. Zde v táboře skončili nejvíce znevýhodnění lidé, nejnižší sociální vrstva, vesnická chudina. Byty pronajímali ti, kteří měli alespoň trochu peněz.

Můj přítel obchodník, který se rozhodl poskytnout uprchlíkům nějakou pomoc, přistoupil ke kontrole a zeptal se, co jim má přinést – možná nějaké jídlo nebo základní zboží, no, holicí strojky, žínky. Odpověď zněla: „Netřeba žínky. Odveď nás odsud někam pryč." Lidé prosili, aby je odvezli na chaty, a to za nejhorších podmínek – bez vody, elektřiny, plynu. Kdyby jen ne v táboře.

Že celkový dojem, která podávala informace o uprchlících ruská televize, byla pravda jen částečně.

V uprchlických táborech se ukazovaly šťastné tváře zázračné spasení prolínané slastí vděčnosti a slzami radosti v očích. Nepopírám, že někteří lidé tuto emoci měli. Ale pokud zhodnotíme emoce obecné masy uprchlíků v našem táboře na Severnaja, bylo to úplně jiné. Průměrný táborový uprchlík z Donbasu byl letargický, frustrovaný, depresivní a introvertní. A všechno se mu moc nelíbilo.

Mimochodem, stále nechápu, proč jsou tyto věže s trny pro uprchlíky? Sevastopol je 98 % pro Rusko. Po Banderovi jsme neměli ani stopy. Jediné vysvětlení, které jsem pro sebe našel, bylo toto: tábor by měl být pro život co nejnepohodlnější, aby se v něm lidé nezdržovali a rychle se přesunuli dále na Východ. Zbavte člověka peněz, přátel, domova, vyhlídek na život – a dostanete Stenku Razin. Proč Ruská federace Stenka Razinová? A to i na problematickém Krymu?

Olga ze Stachanova

V Sevastopolu jsem se opakovaně setkal s lidmi, kteří bojovali na Donbasu z milice. Vyhýbali se mluvení o válce a já obecně ne jasný obraz co se děje. Dokud jsem nedorazil do Moskvy. Jakkoli to může znít zvláštně, moje setkání s válčícím Novorossií se odehrálo v Moskvě. Právě tam mě přátelé seznámili s paní ze Stachanova, padesátiletou učitelkou Olgou, která uprchla z války za svým synovcem do hlavního města.

Z nějakého důvodu se ke svému synovci nehodila, ačkoli ho velmi milovala a považovala ho za svého syna. Ona sama vysvětlila důvod odchodu od svého synovce takto:

"Tam nová rodina. Jeho matka se znovu vdala. Nechci je rušit,“ řekla a sklopila oči, styděla se za tuto situaci.

A situace je opravdu ostudná. Nežít s příbuznými, toulat se jako vyvrhel mezi cizími lidmi... Tady na jihu je to škoda. V Moskvě je to norma.

Poté, co opustila svého synovce, žila několik měsíců v bytě, který jí pronajal nějaký obchodník, který cíleně pomáhal uprchlíkům. Pak ji bez vysvětlení odmítl a Olga skončila na ulici. Stál jsem a plakal poblíž hračkářství. Moji přátelé ji tam vyzvedli.

Obecně se Rusům zdají lidé z Donbasu nějak divní. Mnoho lidí mi řeklo, že: "Jsou trochu zvláštní." Ptám se, co je na nich divného? Odpovídají: „No, třeba ta samá Olga. Udělali pro ni postel v malém pokoji, řekla: "Postel je tvrdá, je mi to nepříjemné." Ptám se svých přátel, co je vlastně divného? No, pro chlapa je to těžké. Žena není mladá, možná ji něco bolí. "Musí být spokojená s tím, co se jí nabízí." proč přesně? "Protože už má všechno zadarmo."

Tato slova mě řežou. Zacházeno jako s toulavým psem nebo jako druhořadý člověk - ačkoli lidé, kteří ji chránili, jsou dobrosrdeční a nejsou chamtiví; oni sami kdysi ze své republiky utekli před válkou.

Vždycky mě zarazí, když slyším takové odpovědi. Moje hluboké přesvědčení je, že pokud přijmete člověka z milosti, musíte ho přijmout jako rovnocenného, ​​aniž byste cokoli porušili. Jinak se mu vysmíváte, i když mu pomáháte.

S tímto postojem „seveřanů“ a zejména Moskvanů jsem se setkal mnohokrát. Pamatuji si, jak se jedna paní z hlavního města rozhořčila nad chováním toulavého psa: „Dovedete si to představit? A nesní všechno, co jí dají! Hodil jsem jí kousek chleba, ale nevzala si ho!" Byl jsem v pokušení zeptat se: "No, ty jíš všechno sám?"

Velmi mě zaujal rozhovor s touto ženou ze Stachanova a zůstal jsem s přáteli na čaj. Moji moskevští přátelé nás opatrně nechali v kuchyni samotné.

Olga byla nejprve napjatá, ale pak, když vycítila, že mě to zajímá „pro sebe“, začala mluvit.

Urazíš se, když se tě ptám, že to všechno dopadlo takhle? Události na Krymu a prohlášení Moskvy podnítily Donbass, a když se Donbass vzbouřil a požádal o odchod do Ruska, bylo odmítnuto.

Olga dlouho neodpovídá, dívá se jinam:

„Toto téma je pro nás tabu. Snažíme se o tom nemluvit. Zajímalo nás, jak to bude u vás. A teď není v dohledu žádná cesta ven."

Olgin mladší bratr bojuje na Donbasu. Takto skončil ve válce: jeho žena opustila jeho bratra, vzala s sebou jejich jediného dospívajícího syna a odjela do Moskvy hledat lepší život. Bratr ztratil smysl života, začal pít, nepracoval – a pak byla válka. Přihlásil se jako dobrovolník. A protože v životě nebylo co ztratit, začal se hrnout do první linie. Byl zaznamenán. Nejdřív ze mě udělali velitele skupiny, pak polního velitele. Vzpamatoval se a potkal dívku. Nyní čeká, až válka skončí, aby se mohl zapsat do matriky normálním způsobem.

Donbass a ruský svět

Otázka ve skutečnosti zní: existuje ruský svět? Jak existuje jediný světový systém?

„Unified“ chápu takto: spravedlivé pro každého v některých základních principech existence, které všechny spojují velká rodina- jak se to stává mezi stejnými Židy nebo Armény. Spravedlivé ne ve smyslu vyrovnání, ale ve smyslu společného osudu. V takové rodině může být starší bratr úspěšným obchodníkem a mít luxusní džíp a mladší bratr může být ubohý blázen a jezdit na starém kole. Ale sjednocená světová rodina předpokládá, že pokud někdo urazí tohoto mladšího, pak tento „někdo“ bude jistě nalezen a potrestán. V rodinách to jinak nejde. Jinak to není rodina.

Nebo je na světě všechno jinak? A některá část Rusů je předurčena k úžasné budoucnosti a některá – zatracená přítomnost?

Jak se cítí lidé, kteří dostali lístek do šťastné světy? co si myslí? Netrápí je jejich svědomí, protože v jejich městech není žádná válka, devastace ani hladomor? Nebo se stali tak morálně zkostnatělými, že jsou jim tyto otázky lhostejné? Tam, pod bombami, jsou ostatní lidé stejní, se stejným se širokou duší, komunitní psychologie, smysl pro kamarádství, a co je nejdůležitější, s nehynoucím smyslem pro sociální spravedlnost, byli ponecháni napospas vyhnanství v současnosti. Děti, staří lidé, ženy...

Chápu, že moje otázka je nelogická, domýšlivá a extrémně emotivní, ale přesto ji položím.

Řekněte mi, Rusové z centrální zóny, na Sibiři, Dálný východ, a vy, Rusové z Krymu a Sevastopolu: jsou lidé, kteří umírají pod bombami v Donbasu, vaši nebo ne vaši?

Jen nemlčet. Řekni pravdu. Řekněte jim, že to nejsou vaši lidé. Pak na vás tito lidé přestanou čekat. Přestanou na vás spoléhat. Budou spoléhat jen sami na sebe. A bude to pro ně jednodušší.

Z rozhovoru s Olgou jsem si uvědomil dvě velmi důležité věci.

První věc. Láska mezi Donbasem a Ruskem je asymetrická: Donbas potřebuje Rusko, ale Rusko Donbass nepotřebuje.

A druhá věc: neexistuje jediný ruský svět v tom smyslu, v jakém existuje svět Kurdů, Arménů nebo Židů. A pokud nějaký bude, bude s úplně jinými realitami.

Tragédie této asymetrie je v tom. Ruský Donbass si myslí, že my (Rusko) jsme jejich rodina. Věří, že jsme nejbližší a nejdražší. Prostě jsme je z nějakého důvodu zradili. Koneckonců blízká osoba Dokáže prozradit i ze slabosti nebo hlouposti. Zradit může nejen milovaný člověk, ale i ten úplně nejblíž. A kromě této milované osoby na tomto světě není nikdo jiný. A dál ho miluješ a neseš v sobě tuto bolest. Skrývá se hluboko. Snažit se to nikomu neotevírat. A snaží se na ni nemyslet.

Neustále si vzpomínám na jednu příhodu, které jsem byl svědkem v Leningradu na počátku sedmdesátých let, v hlubokém dětství.

Leningrad je zvláštní město a jedním z jeho rysů jsou ženy, které pijí. Pijící Leningradská žena je hrozná věc. Může mít vznešený vzhled, mluvit několika jazyky, být dobře oblečená a oblečená šlechtické příjmení. A přitom pít s „modrinami“ v těch nejhnusnějších hospodách a ležet opilí v těch nejšpinavějších branách.

Bydlel jsem s rodiči na Tukhachevsky Avenue (je to za Okhtou, směrem k letišti). Bylo mi tehdy šest let. Vyběhnu na ulici. Na druhé straně domu je oddělení vína. Asi třicet metrů od ní leží na boku mrtvá opilá žena s velmi krásným účesem a zpod ní vytéká louže moči. Opodál stojí chlapec a tahá ji za ruku:

„Mami, vstávej. "Musíme jít domů," řekl tiše.

Ale máma se nehne. Chlapec znovu a znovu tahá ženu za ruku.

"Mami, pojďme." prosím tě. Prosím".

Bavlněná ruka bezvládně padá. Proud moči se zastaví. Chlapec bezmocně sedí vedle své matky a zamyšleně se dívá na oblohu.

Víš, co mě v tomto příběhu celé ty roky mučilo?

Trápila mě otázka: proč ten chlapec neopustil svou matku, která ho zostudila?

Uplynulo více než čtyřicet let. A teprve teď začínám chápat, proč ten kluk matku nekopal, neplival na ni, nenadával jí a nešel si hrát s klukama.

Nedokázal se vnitřně zříci své matky.

Chcete-li opustit člověka v takovém stavu, musíte se ho vnitřně zříci. Ale ten chlap nemohl.

Nevím, jak tento příběh skončí. Možná byla máma zbavena rodičovská práva a jejich syn byl poslán do sirotčince. Možná jí někdo pomohl vstát. Nebo se možná probudila sama.

Sám jsem se o pár let později ocitl v podobné situaci a mohl naplno pocítit bezvýchodnost takové situace.

Hrál jsem si u domu s klukama a viděl jsem svého otce, který šel domů a neustále zakopával a padal, protože byl pekelně opilý. Byl pokrytý špínou a jeho ústa a tváře byly krvavé. Kluci mi řekli:

Tady jde tvůj otec.

Z nějakého důvodu jsem odpověděl:

Není opilý. Jeho srdce je špatné.

Odešel jsem ze hry, šel stranou a ten večer jsem s nikým jiným nehrál. A pak šel na kluziště a z nějakého důvodu začal olizovat led. A když se mě dospělí ptali, proč lízám led, odpověděl jsem, že hledám puk. Prostě jsem nechtěl s nikým komunikovat. Bolestně jsem se obával toho, co se stalo.

Doufám, že vy, Moskvané a obyvatelé dalších prosperujících regionů, máte nyní jasnou představu o tom, čím moderní Donbass prochází ve vztahu k Rusku – které je matkou, sestrou a domovinou Donbasu zároveň. Prožívá nejhlubší vnitřní tragédii, kterou zvenčí nedokážete pochopit, stejně jako chlapec z dobré rodiny nemůže pochopit, proč potřebujete takovou matku, která vás zradí, zapomene, opije se, upadne a zneuctí vás celý svět. .