Shrnutí lekce hry „Jaro. Shrnutí lekce na téma „Přišlo jaro“

Přípravné práce: při pohledu na ilustrace „Přišlo jaro“, Skvělá dovolená Velikonoční"

Cíl: Vytvoření kompozice „Willows“

úkoly:

  1. Představit nekonvenční technologie malování prstem; Naučte se umístit otisk prstu na krátkou vzdálenost od sebe.
  2. Rozvinout schopnost opatrně používat barvy a vlhčené ubrousky.
  3. Rozvíjet zájem o kresbu a lidové tradice.

Vzdělávací oblast: umělecký estetický vývoj

Typ aktivity: výtvarné umění

Materiály a vlastnosti: Panenka Mashenka, vrbové větve, kvaš bílý, připravená šablona s nalepenou vázou a nakreslenými větvemi

GCD pohyb

Kluci, podívejte se, přišla k nám na návštěvu panenka Mashenka. Pojďme ji pozdravit (panenko pozdrav). Co s sebou přinesla? (odpovědi dětí)

Kluci, víte, co jsou to za větve? Chceš to vědět?
Mashenko, pověz nám o svých ratolestech.

Mašenkův příběh: Tyto větvičky jsem připravil na významný svátek, říká se jim vrby. Už v dávných dobách se braly vrby bohoslužba. Věřilo se, že po vysvěcení vrba získala zázračné vlastnosti. Když se rodiče vrátili z chrámu, šlehali své děti vrbovými proutky, čímž od nich odehnali nemoci.

Dospělí se také bičovali, sami chtěli být zdraví. Nezapomněli ani na domácí mazlíčky. Aby se zabránilo angíně, jedly děti jedno květenství načechrané vrby. Tyto tradice se dodržují dodnes. to jsi nevěděl?

Mashenko, naše děti jsou ještě malé a my se teprve začínáme seznamovat s tradicemi našich lidí. Děkujeme, že jste nám řekli o vrbě.

Ale takové pobočky nemáme. Kluci, chcete ozdobit naši skupinu nádhernými ratolestmi? co bychom měli dělat? Pojďme nakreslit vrby. Kreslit budeme pouze prsty.

Chcete-li získat načechrané květenství vrby, musíte namočit prst do barvy a nechat otisk prstu vedle větvičky na šabloně. Květenství rostou vedle sebe, proto otisk umístíme v těsné blízkosti. A tak na všech větvích. Po dokončení práce otřete prsty vlhkým hadříkem.
Ale než začneme pracovat, udělejme několik prstových cvičení:

Strom má kmen, na kmeni je mnoho větví,
A listy na větvích jsou zelené.

Zatlačte ruce zády k sobě. Prsty jsou roztažené a zvednuté. Pohybujte rukama a prsty.

Během samostatná práce, učitelka v případě potřeby dětem pomáhá, dohlíží na správnou aplikaci otisků a používání vlhčených ubrousků.

Podívej, Mášo, jaké vrby vyrostly naše děti.

Panenka Mashenka: Vaše ratolesti se mi moc líbí, vypadají jako opravdové. Můžete ozdobit svou skupinu a říct o tom svým rodičům úžasné vlastnosti vrby. A půjdu k dětem seniorská skupina a také jim povím o nádherných vrbových větvích. Sbohem. (rozloučení s panenkou)

Líbilo se vám kreslit větve? Uspěly všechny děti? Zhenyo, podařilo se ti nakreslit vrby? A co ty, Vika? Takové nádherné kompozice na naší výstavě určitě umístíme.

1.Organizační moment

Hra - pozdrav, dětská hra "Slunce", tělesná výchova, hádanky.

2. Hlavní část.

prstová gymnastika, kreslení mraky a déšť.

3. Závěrečná část

Výstava kreseb, příchod "jara", reflexe.

Stáhnout:


Náhled:

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola "Yagodka" s. Vladimiro – Aleksandrovskoe

Městský obvod Partizánský

(MBDOU „Mateřská škola „Yagodka“, Vladimir - Aleksandrovskoye

Městský obvod Partizánský)

Abstraktní

GCD pro umělecký a estetický rozvoj (kresba)

Ve druhém mladší skupina

Na téma: „Přišlo jaro“.

vychovatel:

Ščigreněvová

Anna Sergejevna

2018

Cíl:

Rozvoj tvořivost děti.

Asimilace umělecké znalosti a dovednosti žáků v netradiční typy vizuální umění.

úkoly:

Vzdělávací:

  1. Ujasnit si znalosti o znacích jara a přírodních jevech.
  2. Rozvinout schopnost porozumět nejjednodušším vztahům v přírodě (aby rostlina vyrostla, je nutné ji zalévat).
  3. Upevnit znalosti názvů barev (žlutá, modrá).
  4. Naučte se zprostředkovat obraz mraku a deště pomocí nekonvenční technologie(malování prstem).

Vzdělávací:

1. Rozvíjejte aktivitu dítěte při poznávání přírodního světa.

2. Rozvíjet paměť, řeč, obohacovat slovní zásobu.

3. Rozvíjet schopnost samostatného jednání.

Vzdělávací:

1. Pěstovat zájem o jarní jevy a změny v přírodě.

2. Pěstujte kreativní zájem o schopnosti kreslení netradičním způsobem.

Typ lekce: Integrovaný: umělecký a estetický vývoj, vývoj řeči, kognitivní vývoj.

Práce na slovníku:

Svítí, petrklíče, žlutá, modrá.

Přípravné práce.

Čtení beletrie, pozorování sezónních změn v přírodě, prohlížení ilustrací, obrazů, prohlížení petrklíčů na záhoně, skládání a luštění hádanek.

Zařízení:

Demo materiál:

"Jaro", poštovní obálka s didaktická hra„Jaro je červené, přišlo“, audio nahrávka „Jaro“, obrázky petrklíčů.

Leták:listy s obrysy mraků, prstový kvaš, vlhké ubrousky, plstěné květiny.

Metody a techniky:

Slovní (rozhovor, příběh, výklad, ukázka, doplněno výkladem).

Motivační metoda(přesvědčení, povzbuzení, moment překvapení k upoutání pozornosti dětí,tělesná výchova přestávka, prstová gymnastika, hádanky).

Metoda průzkumu viditelnosti(podívejte se na ilustrace, rozložte slunce).

Typy dětských aktivit NOD:

Hraní.

Komunikativní.

Kognitivní a výzkumné

Dobře.

Průběh lekce:

  1. Organizační moment.

vychovatel: Pojďte lidi. Podívejte, dnes k nám přišli hosté, pojďme je pozdravit.

Uvítací hra "Ahoj, hosté."

Ahoj dlaně, tlesk, tlesk, tlesk.

Ahoj nohy top, top, top.

Ahoj tváře šplouch, šplouch, šplouch

Buclaté tváře lup, lup, lup.

Ahoj houbičky smekám, smekám, smekám

Ahoj zuby cvak, cvak, cvak.

Ahoj můj nos bi, bi, bi.

Dobrý den, hosté. Ahoj!

vychovatel: Kluci, když jsem dnes šel do práce, potkal jsem pošťáka, který mi pro vás dal dopis. Chcete to vědět?(poslouchej dopis).

Ahoj kluci a dospělí! Oslovuje vás"Jaro". Je to moje roční období. Jsem velmi smutný, protože... Kolem je stále málo trávy a květin. Líbí se mi, když kolem mě na ulici zpívají ptáci, na stromech kvete listí a roste spousta krásných květin. Prosím, pomozte mi, aby květiny rychle rostly a ulice byla krásná. Pomůžou vám věci, které vám zasílám.

vychovatel: Kluci, pojďme se společně zamyslet nad tím, jaké změny v přírodě nastávají na jaře. A pomozme jaru, aby už nebylo smutno.

Děti: Na jaře slunce jasně svítí, dny se prodlužují a noci zkracují. Jarní vedro roztálo sníh a roztálo půdu. Malé potoky a bouřlivé proudy vytekla tavenina.

vychovatel: Máš pravdu. Dovolte mi, abych vám trochu pomohl. Kolem začínají kvést petrklíče: sněženky, pampelišky. Chlapi, řekněte mi znovu, jak se jmenují tyto květiny?

Děti: petrklíče.

vychovatel: Právo. Podívejte, v obálce je nějaká postava.

Děti: Kruh.

vychovatel: jakou má barvu? (žluť).

vychovatel: jak vypadá? (na slunci).Je to trochu smutné. Co byste měli udělat, abyste ho rozveselili? (přidat paprsky). D/I „Slunce“ - rozložení slunečních paprsků na magnetickou tabuli.

FYZICKÁ MINUTA

Sunshine - vědro(roztáhněte ruce do stran)

Rychle vstaň (zvedni ruce nahoru)

Lehké, teplé (natáhněte ruce dopředu, dlaně nahoru)

Telata a jehňata (ukazovat rohy na hlavě)

Více malých kluků. (ukažte těm nejmenším rukama)

vychovatel: Podívejte, chlapi, v obálce je ještě něco... Co to je?

Kluci, jaro má pro vás stále připravené nějaké hádanky. Pojďme je hádat?

Zahřeješ celý svět

A nepoznáte únavu.

Usmíval se na okno

A všichni ti volají.....

Děti: slunce.

vychovatel: Právo. Poslechněte si další hádanku.

Nadýchaná vata

Plovoucí někde

Čím nižší je vlna

Čím víc se déšť blíží.

Kluci, hádejte, co to je?

Děti: mrak.

vychovatel: Dobrá práce. Tady je další záhada.

Pole, les a louka jsou mokré,

Město, dům a vše kolem!

Je vůdcem mraků a mraků,

Znáš to...

Chlapi, co to je?

Děti: déšť.

vychovatel: Právo. Jací jste všichni skvělí kluci.

2. Hlavní část:

Kluci, k čemu je déšť? Zamysleme se nad tím.

Děti: je potřeba déšť, aby byla země dobře nasycená vodou a poté květiny a tráva porostou rychleji.

vychovatel: Je správné, že tráva a květiny potřebují k růstu déšť.

Kluci, chcete pomoci jaru, aby přestalo být smutné?

Děti: ano.

vychovatel: kluci, jak můžeme jaru pomoci?

Děti: nakreslíme déšť, aby kolem rychle rostly květiny.

vychovatel:

Právo. Pomozme jaru a nakreslete déšť, aby květiny začaly růst co nejdříve. A aby jaro už nebylo smutné. Nejprve si ale uděláme cvičení pro prsty.

Prstová gymnastika.Kluci si připravili prsty na rozcvičku.

Prsty cvičí, aby se méně unavily.

A teď budou kluci kreslit déšť svými prsty.

vychovatel: A teď, chlapi, jděte a sedněte si ke stolům a snažte se mít rovná záda. Budeme kreslit prsty, nejprve budeme muset malovat kapkami a pak kreslit z oblaku svislé čáry, skládající se z teček - kapek.

Podívejte, opatrně ponořte jeden prst do barvy modrý a naneste jej na papír. Vezměte prosím na vědomí, že kapky nejprve zaplní celý mrak a poté padají shora, takže začněme kreslit shora dolů pomaluříká: „kap-kap-kap“ - kreslit tečkované čáry(učitel kreslí mrak a déšť na stojan).

Před vámi je talíř, namočte prst do barvy a nakreslete nejprve mrak a pak trochu deště. Malujte opatrně, abyste neznečistili okolí stolu barvou. Tak ty jsi skvělý! jak dobře se máš? Pro ty, co už kreslili, vezměte vlhčené ubrousky a jemně si otřete ruce. Výborně, děti, tvrdě jste pracovaly.

Zatímco děti dělají svou práci, přehrává se zvukový záznam „Jaro“.

  1. Závěrečná část. (Výstava kreseb).

vychovatel: Podívejte se na své kresby, chlapci. Jaká nádhera, dobře udělané! Vezměme naše kresby do rukou a všem je ukažme.

vychovatel: Kluci, slyšíte, že nám někdo klepe na dveře? Ano, je jaro!

Jaro: Ahoj lidi!

Přišel jsem tě navštívit,

Přinesl jsem to teplé.

Podívejte se z okna

Jak teplé, jak lehké.

vychovatel: Je jaro, zrovna jsme se s klukama bavili o tom, jak je venku teplo, objevují se první květiny a aby lépe rostly, potřebují déšť. Je jaro, podívejte se na nádherné kresby, které děti nakreslily.

Jaro: Jaká krása. Jaké nádherné kresby jsi nakreslil!

vychovatel: Je jaro, děti a já chceme, abyste si hráli se svými sny.

P/hra „Slunce a déšť“

vychovatel: Sluníčko krásně svítí a všechny děti chodí!

(Učitelka drží slunce - děti chodí)

Slunce se schovalo za mrak - začalo pršet, všichni ke mně utíkali pod deštník.

(Učitelka otevře deštník, děti se schovají).

Jaro: kluci, moc jsem si to s vámi užil a za to vám chci dát malé dárky. Podívejte se, kolik je tam malých květin! Ať je ve vaší skupině krásné květiny. No, je čas, abych šel, sbohem děti!

Děti: sbohem jaro.

Odraz:

vychovatel: Chlapi, od koho jsme dostali dopis? O čem jsme hádali hádanky? Co jsme udělali, aby bylo sluníčko šťastné?

Děti: Na jaře slunce jasně svítí,Sníh roztál, půda rozmrzla. Potoky tekly, kolem začaly kvést petrklíče: sněženky, pampelišky. Hádanky o slunci, mracích, dešti.Přidali jsme paprsky, aby sluníčko vypadalo vesele.

vychovatel: Jaké nové slovo jsme se naučili? Co jsme nakreslili?

Děti: Prvosenky. Mraky a déšť.

vychovatel: Kluci, kdo nás přišel navštívit?

Děti: Jaro.

vychovatel: Právo. Co jsme udělali s jarem?

Děti: Hráli jsme hru „Slunce a déšť“.

vychovatel: Právo. Dobrá práce vám všem. Nyní můžete jít hrát.

Seznam použité literatury:

1. Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole. Druhá juniorská skupina. (Vzdělávací obor „Umělecký a estetický rozvoj“): vzdělávací - metodická příručka. – M.: Nakladatelství„Barevný svět“, 2014. – 152 s., přepracované a doplněné.


Téma: Sýkora.

Technika: otisk - dlaň.

Obsah programu:

1. Naučte děti kreslit ptáčka netradičním způsobem – dlaní, umístěte obrázek do středu listu papíru.

2. Rozvíjejte paměť, představivost, logické myšlení,

Tvůrčí schopnosti: smysl pro barvy, představivost.

3. Vzdělávejte se emocionálně - pozitivní přístup ke kreslení, touze dosahovat výsledků. Dopřejte dětem radost z vykonané práce.

Přípravné práce:

Pozorování ptáků při procházce, poslech hlasů ptáků na CD, prohlížení diapozitivů ptáků na multimediálním zařízení, vyřezávání ptáků, čtení básně, luštění hádanek.

Vybavení: CD přehrávač, notebook, obrazovka.

Materiály na lekci:

Pro učitele: Ilustrace s obrázkem sýkory, list alba,

Kvaš, štětec, ubrousek, miska s vodou.

Pro děti: Krajina list, kvaš, štětce č. 6 a č. 3, ubrousky.

Průběh lekce: Organizační moment: děti stojí v kruhu.

Pedagog: Chlapi, ukažte dlaně, hlaďte je, tleskejte, dlaněmi zavřete oči, dlaněmi si třete tváře. Tolik věcí dokážou vaše dlaně. Můžete také kreslit ptáky dlaněmi. (Děti sedí u stolů.)

Pedagog: Kluci, proč ptáci odletěli?

Děti: Ochladilo se, ptáčci nemají co jíst.

Pedagog: Výborně, kluci! Hádejte hádanky o tom, o jakých ptácích se mluví!

Barva je šedivá,

Zvyk - zlodějina,

Křičel ochraptěl.

slavná osoba

Podle jména. (vrána)

Malý chlapec

V šedé armádní bundě

Slídění po dvorcích

Sbírá drobky.

Stráví noc na poli

Krade konopí. (vrabec)

Modrý šátek, tmavý hřbet.

Ptáček, zavolej jí. (sýkorka)

Děti: Tito ptáci jsou zimující ptáci.

Pedagog: Výborně! Nakreslíme si sýkorku. Před kreslením musíme provést prstová cvičení.

Položme si ptáka na dlaň,

Krmení roztomilé sýkorky

Pták kluje zrna,

Zpívá dětem písničky:

"Stín, stín, stín,

Létám celý den.

Pedagog: Podívejte se na mou dlaň, zdá se mi, že vypadá velmi jako pták. co myslíš? Kde je ptačí zob? Kde je krk? Ukažte tělo ptáka. Jaký nádherný načechraný ocas. (Učitel ukazuje na dlani, děti na své).

Pedagog: Pouze náš pták není vůbec jasný. Pojďme to vybarvit. (Děti si nanášejí barvu do dlaní štětcem).

Pedagog: Nyní umístěte svého ptáka do samého středu listu. Chcete-li to provést, musíte široce otevřít prsty a položit dlaň na list papíru. Pevně ​​ho přitiskli a prudce zvedli. Tak jsme dostali ptáky. (Myjte si ruce)

Pedagog: Namalujeme tlapky a oči štětcem. (Hudba „Sounds of Nature. Songs of Birds“). To jsou krásné sýkorky, které máme! Všichni jste prostě skvělí! Nyní položme vaše ptáčky na pohádkovou louku a obdivujte je!

Shrnutí komplexně - výtvarné umění ve 2. juniorské skupině na téma: „ Magické proměny zázračný strom."

Popis materiálu: Tato aktivita bude zajímat pedagogy a rodiče dětí ve věku 3-4 let.
Autor: Bobina Irina Sergeevna, učitelka na MBDOU mateřská školač. 161 obecného vývojového druhu „Rucheek“, město Barnaul, území Altaj.
Cíl: upevnit znalosti dětí o ročním období - jaro.
úkoly: obohatit u dětí chápání dočasných změn přírody, zlepšit jejich dovednosti v používání štětce, kvaše, pěstovat přesnost při práci s lepidlem, rozvíjet iniciativu, kreativitu a rozvíjet zájem o kolektivní kreativitu.
Materiál: multimediální vybavení, diapozitivy, nahrávka písně „Jaro přichází červené“, zelenobílý kvaš, štětce, sklenice s vodou, barevné papírové přířezy do ptačí budky a slunce, lepidlo, ubrousky na nášivky a na malování barvami, utěrky. Ve skupině, ve vzdálenosti od sebe, jsou stoly se sestavami pro různé typy vizuální aktivity. Na jednom stole - vše na aplikaci, na druhém - vše na malování kvašem.
Přípravné práce: učení básniček doma s rodiči do třídy, učení hádanek o stěhovavých ptácích, vzdělávací a kreativní projekt „Magické proměny“ vychovatel: Kluci, zahrajeme si dnes zajímavou hru... Naši kluci pro vás připravili hádanky. A my se je pokusíme uhodnout.
1 dítě:
Sníh a led tají na slunci
Ptáci létají z jihu,
A medvěd nemá čas spát -
Tak k nám (jaro) přišlo
Prezentace:

2 dítě
Hezké dny nejsou vzácné
Větve se vyhřívají na slunci,
A jako malé tečky,
Větve jsou oteklé (pupeny)
Prezentace:


3. dítě:
Postavme dům pro ptáky,
S malým kulatým okénkem,
Tady sedí špaček na lísce,
Stavíme ho (ptačí budku)
Prezentace:


Otázky pro děti:
- O jakém ročním období jsme hádali hádanky?
Jaké další známky jara znáš?
- Co se stane se stromy na jaře?
- Ano kluci, máte pravdu! Celá příroda se probouzí s příchodem jara. Na stromech kvete listí, objevují se první trávy a první květy. Stěhovaví ptáci vracející se z jihu.
-Kteří ptáci se k nám vrátili?
-Ano, chlapi, věž a špaček dorazili jako první.
-Kdo si pamatuje hádanky o věži a špačku? (děti si pamatují dříve naučené hádanky o stěhovavých ptácích)
Moment překvapení:
Vzhled dítěte, které nosí špačkovou čepici. Špaček se ptá na hádanku:
Jsme ptáci, máme křídla, ocas a nos
Přinášíme vám jaro - červené na našich křídlech!!
Děti hádanku hádají a učitel jim nabídne hru s ptačí budkou: „Postavili jsme ptačí budku“.
Děti přistupují k učiteli. Provedeno prstová hra 2krát.
Postavili jsme ptačí budku pro veselého špačka,
Pověsili jsme ptačí budku hned vedle verandy,
V domě žije celá čtyřčlenná rodina:
Matka, otec a veverky jsou malá černá pírka.
Děti provádějí pohyby rukama a prsty v souladu s textem.
-Výborně kluci! Skvorushka se naše hra moc líbila (učitel zve Skvorushku, aby zůstala).
-A teď se podívej, co je to za obrázek?
Učitel otevře obrázek umístěný na tabuli. Zobrazuje strom nakreslený netradiční technikou kresby – dětskými dlaněmi. Děti nakreslily strom na podzim. V zimě jsme obrázek doplnili sněhem vyrobeným z ubrousků, ptáčků a krmítek technikou nášivky.


Otázky pro děti:
-Jaké roční období je na našem obrázku?
- Co to tady kreslíme?
- Co jsme dali na obrázek?
-Proč jsme vyrobili krmítka pro naše ptáky?
- Ano, kluci, na tomto obrázku je teď zima. Ale co máme dělat? Vždyť venku už je jaro... (děti navrhují přidat do obrázku ptačí budky, trávu a namalovat zelené listy na větve)
-Kluci, teď můžete pomoci našemu stromu dostat se na jaro. Vyberte si, kdo co bude dělat. Někteří kluci půjdou ke stolům, kde je vše, co potřebují k aplikaci, ti, kteří chtějí kreslit, jdou k jiným stolům. (pomozte dětem s výběrem aktivit)
Samostatná činnost děti. Děti malují prsty na stromy listy, štětci malují trávu a „bělí kmen“, sbírají slunce, ptačí budky z papírových přířezů a lepí je na obrázek. Učitel pomáhá dětem v procesu práce. Hotový obrázek se pověsí na tabuli. Děti komentují, co se stalo.


vychovatel:
-Jaký jste skvělý chlap, kluci!! Náš strom se stal tak veselým, jako jaro!! Pojďme tančit a zpívat naši oblíbenou píseň o jaru?!
Spustí se nahrávání písně: "Přichází jaro a zpívá píseň." Děti zpívají píseň a chodí v kruhu, drží se za ruce.

Anna Ščigreněvová
Poznámky k uměleckému a estetickému vývoji (kresba) ve druhé juniorské skupině „Přišlo jaro“

Cíl:

Rozvoj tvořivé schopnosti dětí.

Asimilace umělecký znalosti a dovednosti žáků v netradičních typech vizuálních činností.

Úkoly:

Vzdělávací:

1. Ujasnit si znalosti o znameních jaro, přírodní jevy.

2. Rozvíjet schopnost porozumět nejjednodušším vztahům v přírodě (aby rostlina rostla, musí být zalévána).

3. Upevnit znalosti o názvech květin (žlutá, modrá).

4. Naučte se zprostředkovat obraz mraku a deště pomocí netradiční techniky (malování prstem) .

Vývojový:

1. Rozvíjet aktivitu dítěte při poznávání přírodního světa.

2. Rozvíjejte paměť, řeč, obohacovat slovní zásobu.

3. Rozvíjet schopnost samostatně jednat.

Vzdělávací:

1. Pěstovat zájem o jarní jevy a změny v přírodě.

2. Podporujte tvůrčí zájem o schopnosti výkres netradičním způsobem.

Typ činnosti: Integrovaný: umělecký a estetický vývoj, řeč rozvoj, vzdělávací rozvoj.

Práce na slovníku:

Svítí, petrklíče, žlutá, modrá.

Přípravné práce.

Čtení beletrie, pozorování sezónních změn v přírodě, prohlížení ilustrací, obrazů, prohlížení petrklíčů na záhoně, skládání a luštění hádanek.

Zařízení:

Demo materiál:

« Jaro» , poštovní obálka s didaktickou hrou « Jaro je červené, přišel» , audio záznam « Jaro» , obrázky petrklíčů.

Prospekty: prostěradla s obrysy mraků, prstový kvaš, vlhčené ubrousky, plstěné květiny.

Metody a techniky:

Slovní(rozhovor, příběh, vysvětlení, zobrazení s vysvětlením).

Motivační metoda (přesvědčování, povzbuzování, moment překvapení k upoutání pozornosti dětí, přestávka na tělesnou výchovu, prstová cvičení, hádanky).

Metoda průzkumu viditelnosti (prohlížení ilustrací, rozložení slunce).

Typy dětských aktivit GCD:

Komunikativní.

Kognitivní a výzkumné

Dobře.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

vychovatel: No tak lidi. Podívejte se, navštivte nás dnes přišel hosté, pozdravme je.

Hra na pozdrav "Dobrý den, hosté".

Ahoj dlaně, tlesk, tlesk, tlesk.

Ahoj nohy top, top, top.

Ahoj tváře šplouch, šplouch, šplouch

Buclaté tváře lup, lup, lup.

Ahoj houbičky smekám, smekám, smekám

Ahoj zuby cvak, cvak, cvak.

Ahoj můj nos bi, bi, bi.

Dobrý den, hosté. Ahoj!

vychovatel: Kluci, když jsem dnes šel do práce, potkal jsem pošťáka, který mi pro vás dal dopis. Chcete to vědět? (poslouchej dopis).

Ahoj kluci a dospělí! Oslovuje vás « Jaro» . Je to moje roční období. Jsem velmi smutný, protože kolem je stále málo trávy a květin. Líbí se mi, když kolem mě na ulici zpívají ptáci, na stromech kvete listy a roste spousta krásných květin. Prosím, pomozte mi, aby květiny rychle rostly a ulice byla krásná. Pomůžou vám věci, které vám zasílám.

vychovatel: Kluci, pojďme se společně zamyslet nad tím, jaké změny se dějí v přírodě na jaře. A my pomůžeme jaro tak už nebude smutná.

Děti: Na jaře slunce jasně svítí, dny se prodlužují a noci zkracují. Jarní žár roztával sníh a roztával půdu. Voda z tání stékala v malých potůčcích a bouřlivých bystřinách.

vychovatel: Máš pravdu. Dovolte mi, abych vám trochu pomohl. Kolem začíná kvést petrklíčů: sněženka, pampeliška. Chlapi opakovat Jak se tyto květiny jmenují?

Děti: petrklíče.

vychovatel: Správně. Podívejte, v obálce je nějaká postava.

Děti: Kruh.

vychovatel: Jakou to má barvu? (žluť).

vychovatel: Jak vypadá? (na slunci). Je to trochu smutné. Co je třeba udělat Hlavu vzhůru? (přidat paprsky). DI "Slunce"- rozložení paprsků slunce na magnetickou tabuli.

FYZICKÁ MINUTA

Sunshine - vědro (roztáhněte ruce do stran)

Pojď rychle nahoru (zvedni ruce nahoru)

Rozsviťte se, zahřejte se, (natáhněte ruce dopředu, dlaně nahoru)

Telata a jehňata (ukaž rohy na hlavě)

Více malých kluků. (ukažte těm nejmenším rukama)

vychovatel: Podívejte, kluci, v obálce je ještě něco... Co to je?

kluci, jaro Připravila jsem pro vás i hádanky. Pojďme je hádat?

Zahřeješ celý svět

A nepoznáte únavu.

Usmíval se na okno

A všichni ti volají...

Děti: Slunce.

vychovatel: Správně. Poslechněte si další hádanku.

Nadýchaná vata

Plovoucí někde

Čím nižší je vlna

Čím víc se déšť blíží.

Kluci, hádejte, co to je?

Děti: mrak.

vychovatel: Dobrá práce. Tady je další záhada.

Pole, les a louka jsou mokré,

Město, dům a vše kolem!

Je vůdcem mraků a mraků,

Znáš to...

Chlapi, co to je?

Děti: déšť.

vychovatel: Správně. Jací jste všichni skvělí kluci.

2. Hlavní část:

Kluci, k čemu je déšť? Zamysleme se nad tím.

Děti: déšť je potřebný, aby byla země dobře nasycená vodou a poté květiny a tráva porostou rychleji.

vychovatel: To je pravda, tráva a květiny potřebují déšť, aby rostly.

Kluci, chcete pomoct? jaro aby přestala být smutná?

Děti: ano.

vychovatel: Kluci, jak vám můžeme pomoci? jaro?

Děti: nakreslíme déšť, aby kolem rychle rostly květiny.

vychovatel:

Právo. Dovolte nám, abychom vám pomohli jaro a nakreslete trochu deště, aby květiny začaly rychle růst. A tak to jaro už nebylo smutné. Nejprve však provedeme cvičení pro prsty.

Prstová gymnastika. Kluci si připravili prsty na rozcvičku.

Prsty cvičí, aby se méně unavily.

A teď budou chlapi pršet prsty malovat.

vychovatel: A teď, chlapi, jděte a sedněte si ke stolům a snažte se mít rovná záda. Budeme kreslit prsty, budete muset nejprve namalovat mrak kapkami a poté z mraku nakreslit svislé čáry, které se skládají z teček - kapiček.

Podívejte se, opatrně ponořte jeden prst do modré barvy a naneste ji na papír. Vezměte prosím na vědomí - kapky nejprve zaplní celý mrak a pak padají shora, takže začneme malovat shora dolů pomalým tempem vyslovování: "kap-kap-kap"- nakreslete tečkované čáry (učitel kreslí mrak a déšť na stojan).

Před vámi je talíř, namočte prst do barvy a nakreslete nejprve mrak a pak trochu deště. Malujte opatrně, abyste neznečistili okolí stolu barvou. Tak ty jsi skvělý! jak dobře se máš? Kdo už nakreslil vezměte si vlhké ubrousky a jemně si otřete ruce. Výborně, děti, tvrdě jste pracovaly.

Zatímco děti pracují, přehrává se zvukový záznam. « Jaro» .

3. Závěrečná část. (výstava kreseb).

vychovatel: Kluci, podívejte se na své kresby. Jaká nádhera, dobře udělané! Vezměme naše kresby do rukou a všem je ukažme.

vychovatel: Kluci, slyšíte, že nám někdo klepe na dveře? Ano, je jaro!

Jaro: Ahoj lidi!

Jsem u vás na návštěvě přišel,

Přinesl jsem to teplé.

Podívejte se z okna

Jak teplé, jak lehké.

vychovatel: jaro, zrovna jsme se s klukama bavili o tom, jak se venku oteplilo, objevily se první květy a aby lépe rostly, potřebovali déšť. Jarní pohled jaké úžasné kresby kreslené dětmi.

Jaro: Jaká krása. Jaké úžasné kresby máte nakreslil!

vychovatel: jaro, děti a já chceme, abyste si hráli se svými sny.

P/hra "Slunce a déšť"

vychovatel: Sluníčko krásně svítí a všechny děti chodí!

(Učitelka drží slunce - děti chodí)

Slunce se schovalo za mrak - začalo pršet, všichni ke mně utíkali pod deštník.

(učitelka otevře deštník, děti se schovají).

Jaro: Kluci, užil jsem si s vámi tolik legrace a za to vám chci dát malé dárky. Podívejte se, kolik je tam malých květin! Ať je to ve vašem skupina budou krásné květiny. No, je čas, abych šel, sbohem děti!

Děti: Sbohem jaro.

Odraz:

vychovatel: Kluci, od koho jsme dostali dopis? O čem jsme hádali hádanky? Co jsme udělali, aby bylo sluníčko šťastné?

Děti: Na jaře slunce jasně svítí, sníh roztál, půda rozmrzla. Potoky tekly, kolem začaly kvést květiny petrklíčů: sněženka, pampeliška. Hádanky o slunci, mracích, dešti. Přidali jsme paprsky, aby sluníčko vypadalo vesele.

vychovatel: Jaké nové slovo jsme se naučili? co jsme my? malované?

Děti: Prvosenky. Mraky a déšť.

vychovatel: Kluci, kdo nás přišel navštívit?

Děti: Jaro.

vychovatel: Správně. S čím jsme to udělali na jaře?

Děti: hrál hru "Slunce a déšť".

vychovatel: Správně. Dobrá práce vám všem. Nyní můžete jít hrát.