Shrnutí hudební lekce pro starší předškoláky „Fascinující svět vážné hudby“ na motivy her P. I.

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola kombinovaného typu č. 6 Leninogorsk" městské formace "Městský obvod Leninogorsk" Republiky Tatarstán

Shrnutí hodiny hudební výchovy s využitím ICT

"Existují různé zvuky"

Dokončeno:

hudební ředitel MBDOU č. 6

Yashkuzina Evgenia Vladimirovna

Téma: „Existují různé zvuky“

Metody a techniky pro realizaci obsahu lekce:

Vizuální (Fragmenty snímkuhudební a hlukové zvuky)

Verbal (Příběh o hudebních a hlukových zvucích)

Praktické (cvičení, hra, hudebně - rytmické pohyby, vnímání hudby)

Integrace vzdělávacích oblastí:

Sociální a komunikační rozvoj:formování připravenosti dětí na společné aktivity, rozvoj schopnosti vyjednávat.

Kognitivní vývoj: upevňování znalostí dětí o hudebních a hlukových zvukech.

Rozvoj řeči: Rozšíření aktivní slovní zásoby (hlavní, vedlejší)

Tělesný rozvoj: Rozvoj pohybové aktivity v tanci a hrách

Věková skupina : Senior

Cíl : utváření představ předškoláků o zvucích kolem nás.

úkoly:

Vzdělávací cíle:

Obohaťte hudební zážitky dětí a vytvořte radostnou náladu;

Vést děti ke schopnosti zprostředkovat elementární herní obrazy a jejich postavy pohybem a intonací.

Obohacování slovní zásoby pomocí slov: zvuky, hluk, , sklo, železo, dřevo, šustění.

Naučte děti rozlišovat mezi hlukem a hudebními zvuky, podpořte asimilaci těchto pojmů pomocí herních technik.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet sluchovou pozornost, logické myšlení a tvořivé schopnosti dětí.

Rozvíjet rytmické, tempo a vnímání výšky u dětí.

Rozvíjet koordinaci a přepínatelnost pohybů.

Vzdělávací úkol:

Podporujte samostatnost, aktivitu a přátelský vztah k sobě navzájem.

Plánované výsledky

Byly vytvořeny představy o rozdílu mezi hudebními a hlukovými zvuky.

Děti jsou schopny rozlišit zvuk hlukových zvuků od hudebních, samostatně měnit pohyby v souladu s povahou hudby a aktivně se zapojit do hry.

Znají názvy hudebních nástrojů, vyjadřují své emoce zpěvem, hrou a tancem, rozlišují hluk, zvuky přírody a hudební zvuky.

Organizace prostředí pro vedení výuky (vzdělávací aktivity)

Klavír;

Záznamy zvuků hluku;

Nahrávky fragmentů zvuku hudebních nástrojů;

Karty pro hru „Rozlišujte zvuky“

- Dětské hudební nástroje (buben, lžíce, xylofon)

Papírový nebo plastový sáček, dřevěná tyč, tkanina;

- Motýli, papírové květiny podle počtu dětí;

- Dvoubarevné noty jsou žluté a modré.

Příprava na vzdělávací aktivity (ve třídě, během běžných chvil). Prohlédněte si ve skupině prezentaci s ilustracemi hudebních nástrojů, které děti znají. Naučte se trochu počítat říkanku pro hru „Budeme hledat zvuky“. Učení textu hry masáže „Přítel“.

Použitý metodický materiál

    Devjatova T.N. Zvuk je kouzelník: materiály vzdělávacího programu o hudební výchově dětí staršího předškolního věku - M. LINK-PRESS, 2006.

    Dybina O.V., Rakhmanova N.P., Shchetinina V.V. Neznámé je nablízku: zábavné zážitky a pokusy pro předškoláky - M.: Nákupní centrum Sphere, 2001

    VíčkoLunovaI.M.,NovoskolcevaI.A.“Dovolená každý den” Poznámky k hudebním lekcím s audio aplikací. Seniorská skupina - Skladatel, 2009

    Kochemasova E.E., Tyutyunnikova T.E., "Odkud pochází zvuk?" - Časopis „Hudební paleta“, č. 5, 2006

    "Hudební ředitel", č. 5, 2006

6. Internetové zdroje:

- http:// nportál. ru/ detskiy- smutný/

- http:// www. sonet. ee/ rodiče/ p11_07. html

- http:// www. moluch. ru/ archiv/91/19171/

Průběh lekce

I. Organizační fáze

Děti vstupují do sálu za hudby D. Lvova - Kompaneets „Giants and Dwarves“, provádějí pohyby podle slovního výkladu učitele. Stojí v kruhu.

Hudební režisér: (zpěv) Ahoj lidi!

Děti: (zpěv) Ahoj!

Hudební režisér:

Kluci, dnes zahájíme naši lekci zábavnými cvičeními.

Jsme spolu kamarádi

Běžíme na místě.

Pokud v srdci není mír,

Hlasitě dupali nohama!

A další!

A teď moji dobří

Hlasitě tleskejte rukama!

A posaď se!

II. Hlavní scéna

Hudební režisér:

Kluci, co jsme teď dělali?

(Dupali, tleskali, dělali hluk).

Hudební režisér:

Jak můžete nazývat takové zvuky? ( zvuky).

Hudební režisér:

Naprosto správně. Pojďme chvíli mlčet a zaposlouchejme se do zvuků kolem nás. Myslíte si, že tento svět je tichý nebo ne? (Odpověď). Svět kolem nás zní. Kolem nás je mnoho zvuků.

Řekni mi, jaké zvuky jsi slyšel? (Odpověď)

To je pravda, všechno je to hluk. Pojďme si hrát. Ze zvuků budu dělat hádanky a vy uhodnete.

Hra „Hádej zvuky“ ( Za obrazovkou se ozývají zvuky – hluk zmačkaného papíru, cinkání tužky, hluk balíku.)

Zvuky hluku jsou nehudební zvuky, včetně hlasů přírody. co teď slyšíš? (záznam zvuků vánice)

co teď slyšíš? (hraje na metalofon ). To jsou také zvuky, ale jaké? Hluk?(Odpověď). Zvuky hrané na hudební nástroje se nazývají hudební. K hudebním zvukům patří i lidský zpěv.

Hudební režisér:

Jaký je rozdíl mezi hlukem a hudbou?

(Hluk nelze zpívat ani hrát na hudební nástroj).

Hudební režisér:

Víte, že zvuky hluku jsou velmi odlišné. Doporučuji vám zahrát si zajímavou hru. Chcete nějaké?

Hra „Budeme hledat zvuky“ (Pedagogická technologie „Zvuk je kouzelník“, autor T. N. Devyatova)

Raz, dva, tři, čtyři, pět!

Jdeme hledat zvuky!

Plastové, dřevěné,

Kovové sklo!

Děti s počítáním říkanky následují po sále vedoucího, který je vezme k různým předmětům a klepe na ně kladívkem, přičemž poslouchá zvuk. Děti určují podle zvuku, ke kterému typu tento zvuk patří. Hra se několikrát opakuje.

Hudební režisér:

Opakujeme: jaké zvuky existují?

Hluk (zvuky, hlasy přírody ), hudební(osoba, která zpívá, hraje na hudební nástroje )

Hudební režisér:

A abyste našli hudební zvuky v našem sále, chci vás pozvat, abyste zazpívali známou píseň. Ale kam se poděla?? jak myslíš? (předstírá, že se dívá) ( Odpovědi dětí).

Snímek 2 ukazuje žebřík sestávající ze 7 schodů.

Hudební režisér:

A myslím, že vím, kde ta písnička je...

Podívejte, na obrazovce je žebřík, ale není to jednoduchý žebřík – je hudební a je na něm skryta naše píseň. Ale abyste to uhodli, musíte projít všechny kroky a na každém pro vás bude úkol. Pokud se s nimi vyrovnáme, budeme schopni hádat a zpívat naši píseň.

Hudební režisér:

No, lidi, pojďme hledat naši píseň?

Hudební režisér zahraje první tón, na kterém je úkol napsán.

Potřebujete doprovod

Aby píseň zněla

Je třeba vzít nástroje

Zahrajte si s nimi pohádku.

Hudební režisér: Zajímavý úkol!

Chci ti vyprávět pohádku, poslouchej ji.

Vypráví pohádku, na 3. snímku se objevují obrázky nástrojů a předmětů v souladu s textem.

Zajíc v lese (E. Železnová, S. Železnov „Hudba s mámou“)
Žil jednou jeden zbabělý zajíc. A tenhle zajíc se bál všeho.

Jednoho dne odešel z domu. Ani jsem nestihl udělat tři kroky a ježek najednou zašustil v křoví!

(šustící papír)

Zajíc se lekl a utekl.

Běžel a běžel, sedl si na pařez, aby si odpočinul, a datel začal klepat na borovici!

(Zaklepejte holí na kus dřeva)

Zajíc začal utíkat.

(Klepejte na buben vařečkami (rychle)

Běžel, běžel, běžel do samého houští a tam sova zamávala křídly.

(Natahujeme látku rukama)

Z lesa k řece vyběhl zajíc

(Klepejte na buben vařečkami (rychle)

A žáby seděly na břehu.

Uviděli zajíce a skočili do vody.

(Posouváme tyč po xylofonu)

Pak se zajíc zastavil a řekl:

Ale jsou zvířata, která se mě bojí, zajíce!

Řekl to a směle odcválal zpět do lesa.

(klepejte na buben vařečkami (pomalu)

Chlapi, proč se na diapozitivech objevily nástroje a předměty, když jsem vyprávěl pohádku? (Odpovědi dětí).

Na stole vidíte nástroje, jděte k nim a vezměte si je. Teď řeknu příběh znovu a vy ho vyslovíte.

Buďte opatrní, musíte začít hrát svůj part, jakmile se váš nástroj objeví na diapozitivu. Aby byla pohádka krásná, je potřeba pozorně poslouchat a hrát na nástroje rytmicky.

Pohádka se opakuje, ale za doprovodu hudebního orchestru.

Hudební režisér: MDobrá práce! Jaké zvuky byly nalezeny v naší pohádce? (hudba a hluk)

V tomto okamžiku se na snímku 4 objeví žebřík s obrázkem znázorňujícím první frázi písně.

Hudební režisér: Azde je první vodítko k naší písni. To znamená, že jsme tento úkol splnili.

Hraje 2. tón.

Hudební režisér:

Víte, že hudební zvuky mohou být smutné a veselé, také se jim říká dur a moll? Hlavní zvuky jsou vždy radostné, veselé, jasné. A drobné zvuky jsou smutné, žalostné, žalostné. Chlapi, abychom mohli zjistit další vodítko k naší písni, musíme splnit následující úkol – pozorně poslouchat hudbu a vyjádřit její náladu pohyby, mimikou a gesty.

Aktivní poslech hudby „Hlavní nebo vedlejší?“

Děti skáčou, tančí a smějí se při veselé hudbě, ale při smutné hudbě chodí se skloněnou hlavou.

Hudební režisér: Myslíte, že jsme úkol zvládli? (Odpověď). Pokud se objeví nápověda, znamená to, že jsme úkol dokončili správně.

V tomto okamžiku se na snímku 5 objeví žebřík a ve druhém kroku se otevře obrázek zobrazující druhou frázi k písni.

Hudební režisér: Dobrá práce, dobrá práce!

Hudební režisér: Azde je druhá věta naší písně. To znamená, že jsme tento úkol splnili. No, kluci, chcete vědět, jaký úkol pro nás další krok má? (Odpovědi dětí).

Pojďme v klidu k židlím a vyslechněme si úkol.

Zahraje 3. tón, přečte úkol

Jsou slova, jsou nástroje,

Kde je ta melodie?

Podívejte se na diagramy

A najít melodii.

(Snímek 6 ukazuje hůl, na které sedí zvířata).

Hudební režisér: Podívejte se, jak zajímavé je schéma.

Vezměte prosím na vědomí, že všechna zvířata jsou v různých výškách. Co by to podle vás mohlo znamenat?(Odpovědi dětí)

Existují vysoké a nízké zvuky.(Snímek 7 ukazuje koťata) . Kdyby byly kočky nahoře, jak by zpívaly tyto zvuky? (Mňoukat)(Snímek 8 ukazuje psy) . Jak budou psi zpívat? (Uff, uff)(Snímek 9 ukazuje krávy) Jak bude kráva zpívat? (Mu). Kdo chce zpívat podle těchto vzorů?

Hudební a didaktická hra „Sing the Sounds“

Postavy koťat, psů a krav jsou uspořádány ve výškovém pořadí. Děti, nejprve jeden po druhém, pak společně zpívají vzory.

Na snímku 10 se objeví žebřík, jehož obrázek ukazuje třetí část písně.

Hudební režisér: Objevila se následující výzva, co to znamená?(Odpovědi dětí)

Zahraje 4. tón, přečte úkol

Hudební režisér: V síni rozkvetly květiny a na nich sedí motýli. Jděte ke květinám, posaďte se vedle nich a nasaďte si motýla na prst.

Děti se posadí na svá místa.

Všichni víte, že každá píseň má hudební fráze. Každá hudební fráze má začátek a konec. Poslouchat! (zvuky valčíku) Velmi podobné letu motýla. Na začátku hudební fráze vyletí motýl nahoru a na konci hudební fráze přistane na květině.

Slyšet začátek a konec hudební fráze, co mám dělat?(Odpovědi dětí)

Ano, je třeba velmi pozorně poslouchat melodii, aby váš motýl vzlétl a přistál včas.

Herní cvičení „Hudební let“

( TELEVIZE. Rogatkin. Syntéza umění: cesta do dětství aneb nová změna v pedagogice. Hudba a nálada. Hudební režisér – 2006 č. 5)

Každé dítě má na hřbetu ručičky motýlka, který je na jeden nebo více prstů připevněn gumičkou. Na koberci jsou papírové květiny, na které mohou přistávat motýli. Děti zvednou ruku na začátku hudební fráze a položí ji ke květině na konci hudební fráze.

Valčíkový vtip (hudba D. Šostakovič)

V tomto okamžiku se na snímku 11 objeví žebřík a objeví se obrázek 4 fragmentů písně.

Hudební režisér: Azde je čtvrtá věta naší písně. To znamená, že jsme tento úkol splnili.

Zahraje 5. tón, přečte úkol

Hudební režisér: No, teď je čas se trochu pobavit, děti!

Pojďme si udělat herní masáž „Příteli“.

Děti provádějí herní masážní komplex „Druzhok“ (Matyukhina M.V. „Zdravotně úsporné technologie v hudební lekci“).

Děti stojí ve dvojicích po celé hale.

Mám takové ruce!Stojí zády k sobě a hladí si ruce.

Podívejte!

Hlasitě tleskají rukama.Tleskají.

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce takéOtáčejí se k sobě, hladí se po rukou.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,Točí se jako loďka.

Zatočte se se mnou jednou!

Mám takové tváře!Stojí zády k sobě a hladí se po tvářích.

Podívejte!

Trochu je štípu.Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře takéOtáčejí se a třou si tváře.

Vypadají jako moje.

Dobře, kámo.Točí se jako loďka.

Zatočte se se mnou jednou!

Mám takové uši!Stojí zády k sobě a masírují si ušní boltce.

Podívejte!

Postupně je vybrousím.Silou si drhnou uši.

Jeden, dva, tři!

Vaše uši takéOtáčejí se k sobě a tahají se za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,Točí se jako loďka.

Zatočte se se mnou jednou!

V tomto okamžiku se na snímku 12 objeví žebřík a objeví se obrázek 5. fragmentu písně.

Hudební režisér: Azde je pátá věta naší písně. To znamená, že jsme skoro tam.

Hudební režisér: No, pojďme se podívat na další úkol.

Hraje 6. tón

Existují různé zvuky

Každý na světě to ví

Nejsou dva nebo tři

Zkuste to a řekněte rozdíl.

Nyní si uděláme malý kvíz. Každý z vás bude mít dvě karty. Jeden ukazuje poznámky a druhý ukazuje kostky. Budete muset pozorně poslouchat zvuky a určit, zda jsou klasifikovány jako hudební nebo šumové. No, jsme připraveni. Tak do toho!

Didaktická hra „Rozlišujte zvuky“

V nahrávce jsou slyšet různé zvuky, na snímcích 13 a 14 jsou paralelně zobrazeny obrázky, děti si vyberou požadovanou kartu a ukáží ji. Pokud se obraz a zvuk vztahují k hudebním zvukům, pak ukazují kartu s obrázkem not, pokud se týkají hluku, pak s obrázkem kostek.

Hudební režisér: Azde je šestá věta naší písně. To znamená, že jsme tento úkol splnili. Dostali jsme se do 7. etapy.

Zahraje 7. tón a přečte úkol

Dosáhl jsi své písně,

Výborně, zvládli jste to!

Hádej, co je to za písničku

Skrytá na schodech?

Učitel zahraje melodii, děti ji poznají a pojmenují.

Zazní úvod, děti vyjdou do kruhu a zazpívají známou písničku.

Píseň "Muzika z mateřské školky". A. Filippenko, texty písní. T. Volgina.

Hudební režisér to shrnuje.

III . Poslední fáze.

Splnili jste všechny úkoly, výborně, mohli jste se dostat k písničce. A píseň vám dává poznámky. Ale podívejte se na vícebarevné poznámky. Pokud máte z našeho dnešního setkání dobrou náladu, vezměte si žlutou poznámku, a pokud jste se nudili nebo vás to nezaujalo, vezměte si poznámku modrou. Vidím, že jste zvolili žluté noty, ale co vás nejvíce zaujalo? Řekněte mi, naučili jste se dnes něco nového? Bylo to pro vás těžké? Co byl pro vás nejtěžší úkol?

Nepracoval jsi zbytečně

Všichni souhlasí? Ano, souhlasíme!

A teď je čas

Musíme se s dětmi rozloučit.

Hudební režisér : (zpěv) Sbohem kluci!

Děti: (zpěv) Sbohem!

Děti chodí po sále za veselé rytmické hudby a opouštějí sál, aby se připojily ke skupině.

kozák Larisa Midakhatovna,

hudební režisér

MŠ MADOU č. 40

"Zlatá rybka"

Nižněvartovsk Chanty-Mansi autonomní Okrug-Jugra

Použití zdravotně nezávadné

a IR technologie pro přípravnou skupinu.

Vzdělávací oblast: umělecký a estetický vývoj.

Integrace vzdělávacích oblastí:

sociální a komunikační rozvoj,

kognitivní vývoj,

vývoj řeči.

Cíl: rozvoj kognitivních procesů a hudebních schopností dětí staršího předškolního věku pomocí pedagogických zdravotně úsporných a infračervených technologií.

úkoly:

vzdělávací:
- zlepšit hlasové dovednosti a sluchový sluch v procesu zpěvu;

Seznamte děti s učením písně pomocí mnemotechnických pomůcek;

Povzbuzujte děti, aby byly aktivní v hudebních a řečových činnostech;

Obohaťte dětskou řeč zařazením nových slov do jejich slovní zásoby (sbor, dirigent).

vývoj:
- rozvíjet smysl pro rytmus, sluchovou pozornost;

Podporovat rozvoj paměti a představivosti;
- zlepšit motoriku řeči;

Rozvíjet tvořivou činnost a komunikační dovednosti dětí.

zvýšení:

Pěstovat kulturu naslouchání, lásku k hudbě, touhu zapojit se do hudebních aktivit;
- pěstovat kulturu komunikace, smysl pro empatii;

Povzbuďte děti k motorické improvizaci;

Rozvíjet emocionální schopnost dětí reagovat na pocity a nálady vyjádřené v hudbě.

šetří zdraví:

Vytvoření pozitivní psychologické atmosféry ve třídě, snížení emočního stresu;

Zvyšování sebevědomí dětí, jejich důvěry ve vlastní schopnosti a výkonnostní výsledky;

Formování motivace k tvůrčímu sebevyjádření v procesu kolektivní činnosti;

Snížené vizuální napětí;

Zařízení:

Klavír;

přenosný počítač;

hudební centrum;

Multimediální komplex (stacionární plátno + závěsný projektor);

Dětské židle - dle počtu dětí;

Látkové květiny s gumičkou - 2 pro každé dítě;

Motýlci na gumičce - 2 pro každé dítě.

Plánovaný výsledek:

Navázání přátelského vztahu (učitel - děti);

Vytváření a udržování pozitivního emočního pozadí během celé lekce;

Naučit se novou píseň a poté ji hrát;

Zvládnutí sebemasážních dovedností.

GCD plán:

  1. "Hudební pozdrav" (jména)
  1. Hra "Palms"

Pojďme si trochu zatleskat

A třeme si dlaně o sebe

A teď ještě silnější

Aby to bylo horké!

Hlasitější, hlasitější, zábavnější,

Nešetřete své dlaně!

  1. 3.
  2. 4. Hudba "Flétna a kontrabas". G. Frida
  3. 5. Zpěvy „Zpívám“ a „Sunny“

Hádanka: Ráno začíná

Vítá vás paprskem světla.

Svítí nám v okně

Laskavý... (slunce )

6. Vyjádřete učení písně „Slunce“ pomocí mnemotechnických pomůcek

Písničku jsi zazpívala perfektně!

Naše úsilí nebylo marné!

A zatímco jste všichni pracovali,

Naše oči jsou unavené.

7. Vizuální gymnastika „Sluneční paprsek“

8. Inovativní hudební a pedagogická technologie „Chorus of Hands“

Tento formulář je zaměřen na rozvoj:

Koordinace svobody pohybu,

Pocity rytmu

Pozor,

Soudržnost souboru,

Schopnosti motorické improvizace.

9. Orchestr „Chasiki“

10. Hra "Švec"

PRŮBĚH TŘÍDY:

Děti vstupují do sálu za zvuku klidné hudby a stojí v kruhu.

Hudební režisér zapne zvukový záznam „Hudebního pozdravu“

Děti klidně vstupují do sálu za hudby. Stojí v kruhu. MR, stojící uprostřed. zpívá: „Ahoj kluci. Jak se všichni jmenujete?

Nabídne pozdravit „jmény“. Dítě vysloví své jméno, například „Masha“, a poté své jméno vytleská v láskyplné zdrobnělince.

PAN: Jak skvělé bylo pozdravit tě!

Co myslíš, že tady můžeme dělat? (zpívat, tančit, hrát na hudební nástroje). Právo. Nejprve si ale trochu protáhneme ruce a nohy.

  1. "Hudební pozdrav" (nahráno)

PAN: Ahoj lidi!

jak se cítíš?

Prosím vystupte

Pojď blíž!

(pohyby k zobrazení: boční krok)

Ahoj lidi!

jak se cítíš?

Prosím, vytáhni se!

Usmívejte se na sebe!

Pojďme tančit a zpívat písničky

Žádám vás, abyste to po mně zopakovali...

(pohyby podle obrázku: boční cval)

Budeme zasnoubení

Nenechme se rozptylovat!

Pojďme tančit a zpívat písničky

Žádám vás, abyste to po mně zopakovali...

(pohyby podle pořadu: vybírání láhve)

PAN: Dá se tu hrát? Pojďme si tedy zahrát hru "Palms".

  1. Hra "Palms"

PAN : Pojďme si trochu zatleskat Tleskněte rukama

A třeme si dlaně o sebe Třete si ruce o sebe

A teď ještě silnější

Aby to bylo horké! Třete si dlaně rychleji a intenzivněji

Hlasitější, hlasitější, zábavnější,

Nešetřete své dlaně!

Jaký bouřlivý potlesk! A pro koho mohou znít? (pro umělce)

Buďme dnes spolu umělci.

Naučíme se krásně zpívat a tančit.

Umělci, posaďte se! (držení těla).

Děti sedí na židlích.

Hudební režisér dbá na držení těla.

PAN: Takže jsme rozveselili ruce a nohy a prsty chtějí také tančit.

  1. 3. Provádí se prstová gymnastika „Prsty“.

PAN: Chlapi. Podívejte se na obrázek. Kdo ví, jaké nástroje to jsou?

Děti volají.

PAN: Teď budeme poslouchat a uvidíme. Jak tyto nástroje zní? Otočte židle směrem k obrazovce.

Spusťte obrazovku. Zobrazit video.

  1. 4. Poté společně posloucháme hudbu „Flétna a kontrabas“. G. Frida

PAN: Abychom se naučili krásně zpívat, připravme si hlas a procvičme si krk.

  1. Zpěvy „Zpívám“ a „Sunny“

Ráno začíná

Vítá vás paprskem světla.

Svítí nám v okně

Láskyplný... (Slunce)

Nyní mu laskavě zavolejte. (Slunce)

A teď ti zazpívám píseň "Sunshine"

Hudební režisér hraje píseň „Sun“

PAN: Lidi, o čem je tahle písnička?

Je to tak, v této písni voláme slunce. Ukaž mi, jak mu můžeme říkat?

Pamatujete si, o co žádáme slunce? (dívej se svýma očima, vyzař paprsek světla)

Jsou v písni slova, která se několikrát opakují? (slunce, oči, paprsek)

Jaká je podle vás povaha této písně? (veselý)

To je pravda, a jak byste to měli zpívat? …….. (lehký a hlasitý)

Navrhuji, abyste se dnes naučili tuto píseň a obrázky na obrazovce nám pomohou

  1. Expresní učení písně „Slunce“ pomocí mnemotechnických pomůcek.

(slovo a hudba A. Yaranova)

Hudební režisér připomene dětem pěveckou polohu a držení těla.

Učení probíhá vsedě na židlích a závěrečné představení ve stoje.

- Učitel pracuje se snímky v režimu freeze-frame a společně s dětmi určuje textový význam každého obrázku.

- Učitelka společně s dětmi zazpívá písničku podle obrázků - a capella, přidá pohyb.

- Učitel a děti předvádějí písničku na zvukovou stopu s pohyby.

PAN: Písničku jsi zazpívala perfektně!

Naše úsilí nebylo marné!

A zatímco jste všichni pracovali,

Naše oči jsou unavené.

Pojďme si udělat oční cvičení.

  1. Vizuální gymnastika „Ray of the Sun“ (nahráno)

PAN: No, naše oči si odpočinuly.

VYPNĚTE OBRAZOVKU, otočte děti zády k obrazovce.

Všichni jsme zpívali společně, tak co jsme zpívali? (jednohlasně)

Kluci, co myslíte, je možné zpívat hudbu... rukama? (odpověď dětí).

Zkusíme to? Jsme umělci! Podívej, tohle bude naše scéna. Ty a já předvedeme sbor rukou a květiny a motýli nám pomohou.

Kluci stojí za židlemi a nasazují si motýly na ruce takhle... (show)

A dívky zaujmou svá místa na židlích a položí si květiny na ruce takto... (zobrazuje se) „jako rukavice“

Chlapci si dávají na ruce motýly a dívky nosí květiny.

A já budu dirigentem. Budete se na mě dívat a dělat to, co já. Podívejte...

V 1. části hudby provádějí pohyby pouze dívky, ve druhé části pouze chlapci a ve třetí části hudby provádíme pohyby všichni společně.

  1. Inovativní hudební a pedagogická technologie „Chorus of Hands“

podle metody T. Borovika (motorický dvouhlas)

PAN: Jak krásné! Jste opravdoví umělci! Máme úžasný sbor rukou! Nechte své atributy na židlích a posaďte se.

Je slyšet tikot hodin.

PAN : Moji přátelé, poslouchejte... co vám tento zvuk připomíná?

čas letí,
A říká mi, abych poslouchal.

Hodiny šeptají takto:
TISK-TAK, TISK-TAK! (děti poslouchají)

Podívejte, mám tyto neobvyklé hodinky. Představte si, chlapi. Že každý z vás je hodinky. A vaše ruce jsou šípy. Nyní si vezmeme hudební nástroje a zahrajeme „Hodiny“ bez předchozího učení. Je důležité si připomenout – kdo je šéfem orchestru? Správně, dirigente!

  1. 9. Orchestr "Chasiki"

PAN:. Kdo chce být dirigentem?

Skladbu opět hraje s vybraným dirigentem z řad dětí.

PAN: Naše hodinky tančily a byly trochu unavené.

Nabídka odložení hudebních nástrojů.

PAN: Kluci, jakou máte náladu? Můžeš mi ukázat svou náladu? (odpověď) Naše setkání se mi moc líbilo.

Co vás na našem setkání nejvíce zaujalo?

Doba čtení: 11 minut. Zhlédnutí 2,8 tis.

"Země dobrých skutků"
(pro děti staršího předškolního věku)
Cíl: naučit děti určovat svůj emoční stav podle vnějších znaků (mimika); vytvořit spojení mezi různými pocity a důvody, které je způsobují.

úkoly:

  • Upevnit znalosti a představy dětí o povaze hudby (veselá, smutná, naštvaná); odrážet náladu pomocí pohybů, výrazů obličeje a gest; vést děti k pochopení souvislosti mezi povahou hudby a hudebními výrazovými prostředky.
  • Povzbuďte děti, aby aktivně vyjadřovaly kreativitu v úkolech a hudebních hrách.
  • Pěstovat estetické vnímání světa kolem nás prostřednictvím hudby.
  • Naučte děti navázat spojení mezi hlasově kreativními pohyby a volumetricko-prostorovými koncepty.
  • Rozvoj sluchové pozornosti dětí, dýchání řeči, čistota intonace; nácvik čisté artikulace, „otevření“ zvukového aparátu.
  • Zlepšete své pěvecké dovednosti.
  • Obohaťte děti hudebními zážitky.

Zařízení:

  • magnetofon, kazety s dětskými hrami a ptačím zpěvem;
  • didaktická panenka Bim-Bom,
  • hudební a didaktická příručka „Magic Glade“ se třemi ročními obdobími (léto, podzim, zima), žetony - karty s obrázky zvířat (pták, zajíc, medvěd, vlk, ježek);
  • kouzelná taška, srdce, košík s „pamlsky“ pro zvířata;
  • hlukové nástroje, kladiva - palice.

Repertoár:

Jazykově - rytmické cvičení „Walk“ („Volný pochod“, hudba V. Verkhovynets; „Tanec a vysoký krok“, hudba V. Kosenko; „Smooth dance step“, hudba B. Lyatoshinsky; „Butterflies“, hudba od hudba P. Čajkovského; hudba T. Lomovoi; hudba D. Kompaniets;

Průběh lekce.

(Děti vstoupí do sálu, postaví se do kruhu, pozdraví hudebním jazykem, to znamená, že hudební ředitel zpívá: „Dobré odpoledne, děti! Chlapci a dívky!“

Děti Odpovídají: "Dobré odpoledne!"

Hudební režisér: "Dobré odpoledne všem hostům!" (Dobré odpoledne!))

Hudební režisér: Děti, děláte rádi lidem dobře? Proč? (Odpověď dětí) Dnes nás navštívil slavný veselý, dobrosrdečný, čaroděj - klaun Bim-Bom. Podívejte se, jak je krásný... (Děti se dívají na hračku)
Líbil se vám Bim-Bom? Pojďme si navzájem ukázat, jak se klaun usmívá (doširoka, ještě širší).

Artikulační gymnastika pro ústa „Smile“.

Dobrá práce.
Kluci, co myslíte, jak nás pozdraví Bim-Bom? (vesele, s úsměvem, hlasitě) Kdo se ukáže? (Děti se vítají jedno po druhém - zpívají nebo říkají): "Dobré odpoledne, děti!", "Všichni, všichni, dobré odpoledne!" atd. Všichni ostatní s tímto výrazem obličeje odpoví: "Dobré odpoledne, Bim-Bom!" Hudební režisér předstírá, že mu Bim-Bom něco říká/)

Hudební režisér: Bib - Bomovi se moc líbilo vaše blahopřání. Pro vaše otevřená srdce a laskavé úsměvy zve všechny do Země dobrých skutků, aby vám představil její obyvatele. Jste připraveni na neobvyklá dobrodružství? Tak jdeme.

Jazykově-rytmická hra „Walk“ (odrůdy chůze).

Hudební režisér: Děti jdou na cestu
Chodí po trávě
A vtipná písnička
Všichni společně zpívají (normální chůze).

Abychom nerozdrtili květiny
Musíte zvednout nohy (chůze s vysokými koleny).

Buďte opatrní mezi keři
Chodíme jako had (chodíme jako had).
Kráčíme lehce a tiše,
Neděláme žádný hluk (snadný běh středním tempem s přechody na cestách).

(Děti provádějí různé druhy chůze; zastaví se, když hudba skončí. Hudební ředitel navrhuje trochu si odpočinout.)

Hudební režisér: Vidím, že to bez pomoci čaroděje nezvládneme. Cesta je dlouhá, ale k dobrým skutkům budeme stále potřebovat naši sílu. Jak se dostaneme do Pohádkové země? (Děti nabízejí různé druhy dopravy. Bim - Zdá se, že Bom něco šeptá hudebnímu režisérovi.)

Hudební režisér: Děti, Bim-Bom nás zve, abychom pokračovali v naší cestě na skutečném vozíku. Ale kde to můžeme získat? (Bim - Bom dává kouzelnou tašku)
Ano, samozřejmě, Bim-Bom má v tašce spoustu kouzelných kladívek, které vám pomohou rychle vyrobit vozík.

Jazykově-rytmické cvičení „Merry Hammers“.

(Děti sedí na židlích a pomocí kladívka přenášejí rytmus, který aplikuje hudební režisér, a současně vyslovují rýmované repliky.)

Děti a hudební režisér:

Ťuk, ťuk, kladivo,

Ťuk-ťuk, ťuk-ťuk-ťuk,

Klepejte veseleji. Udeřte do něj přesněji kladivem.
Tento a tento a tento karafiát

Ťuk-ťuk, ťuk-ťuk-ťuk,
Udeř to silněji.

Udělali jsme vozík.

Hudební režisér: Udělali jsme spolu pěkný vozík, posaďte se:
Vydejte se proto na cestu a vše si pečlivě prohlédněte.

Cvičení onomatopoje „Jezdíme na invalidním vozíku“.

(Cvičení probíhá v mírném tempu. Děti si samostatně vybírají zvuky prostředí (vrzání vozíku, šepot větru, šumění listí, zpěv ptáků, zurčení potoka).)

1. Cestujeme na invalidním vozíku
Navštivte rybářský vlasec. (Vrzání - vrzání, vrzání - vrzání)

2. Vítá nás vánek, (Fu – fu – fu...)
Hraje si na schovávanou s listy. (Sh – sh – sh...)

3. A zábava s ptákem
Spustili vlastní písně. (Fit - fit, chiv - chiv, tech - tech...)

4. Sedí veverka na větvi,
Nemůže se dočkat, až sní ořechy (klak-klak-klak...)

5. Zde teče potok, zurčí,
Chce utéct k řece. (Brr-brr...)

6. Jeli jsme velmi dlouho,
Nakonec jsme dorazili. Páni! (Všichni dohromady.)

(Hudební ředitel otevře stranu 1 didaktické příručky „Magic Glade“. Zvukový záznam ptačího zpěvu.)

Hudební režisér: Chlapi, kam nás vzal ten vozík? Takže na kouzelnou mýtinu. Podívejte se, jak je to krásné. I když je venku třeskutá zima, všude jsou květiny a motýli, všechno kvete.

Poslech hry „Můra“ od S. Maykapara.

Didaktická hra „Motýli a květiny“.

(Didaktická hra: hudba zní - motýli létají, hudba se zastaví - motýli přistávají na květinách. Děti pohybem rukou reflektují začátek a konec instrumentální hudby.)

Hudební režisér: Děti, je tato hra v náladě? (lehká, aktivní, veselá.) Pokud je hudba veselá, pak by měl být den „slunečný“ (navrhují děti). Pomozme slunci osvobodit se z mraku.

Dechové cvičení „Vysvoboďme slunce z mraků“.

(Cvičení je realizováno s cílem zlepšit řečové dýchání u dětí a rozvinout cílený proud vzduchu. Děti foukají na obláček, opět se hraje hra „Motýl“ - vybrané dítě samostatně přesouvá obláček ze slunce na stojanu , otevře to.)

Cvičení „Vědecká kobylka“.

(Cvičení pro rozvoj slyšení tónů, určování pohybu melodie.)

Hudební režisér: Ach, kdo to tady skáče na kytky? Ukažte se dětem!... Ano, je to kobylka na svobodě. Děti, tento malý vědec, skáče přes květiny, jak mu říkají. Pojď, koníku, skoč na 3 květiny a pak odtud dolů.

A teď k 5. květině a zase dolů.

(Děti ve skladu Skok doprovázejí zpěv pohyby rukou. Hudební režisér hraje melodii na metalofon, vybrané dítě doprovází zpěv skejtem přes barvy.)

(Bim-Bomova tvář se změní z veselé na smutnou.)

Hudební režisér: Děti, podívejte se na našeho Bim-Boma, z nějakého důvodu je velmi smutný, chce plakat. Kamaráde, co se stalo, proč jsi tak naštvaný? (předstírá, že něco říká).

Bim-Bom našel v trávě malé kuřátko. Vypadlo z hnízda a volá maminku. (Je slyšet zvuk mollové tóniny.) Ukaž mi svým hlasem, jak vrabec zpívá! (Děti dělají cvičení a ukazují rukama.)

Hudební režisér: Můžeme pomoci vrabci dostat se zpět do hnízda? Poté vezměte ptáka do dlaní a házejte s ním takto B X (vysoko a rychle s prahem „x“).

Cvičení „Pomozte vrabci“.

(Hlavním prvkem cvičení je stoupající intonace s ostrým přechodem od hrudního „v“ k rejstříku falzetu „v“ s charakteristickým „lomem“ hlasu „x“.)

(Nejprve zní vzrušená hudba. Hudební režisér říká, že nechápe, co se děje, odkud se vzal silný vítr a rozptýlil všechny motýly, mraky zakryly slunce. Smutná hudba z cyklu „Roční období“ P. I. Čajkovského Hraje se "říjen".)

Lingvistické a rytmické cvičení „Píseň deště“.

(Cvičení je zaměřeno na rozvoj rytmického a melodického sluchu (čistota intonace), automatizaci zvuků, uvolnění dolní čelisti pro volnou artikulaci.)

Hudební režisér: Začalo drobně pršet. Nebojte se, děti! Zazpívejme jeho píseň společně s deštěm, takhle (zpívá vysoko jedním zvukem):
Ti - ti - ti - ti - ti - ti - ano,
Zpívám píseň takhle!

Hudební režisér: Ale déšť stále nepolevuje, ale naopak je ještě silnější a jeho píseň je nyní taková (zpívá potichu jedním zvukem):
Ťuk-ťuk-ťuk, ťuk-ťuk-ťuk,
Slyšíme zvuk deště.

(Píseň o dešti se několikrát opakuje, aby si děti zapamatovaly vysoké a nízké
zvuková poloha.

Hudební ředitel vyzve děti, aby jazykem ukázaly píseň malého a silného deště – předváděly vysoké a nízké cvakání.)

Cvičení „Vysoké a nízké zvuky kliknutí“.

(Děti cvakají jazykem a mění tvar úst

Hudební režisér: To je vše, déšť přestal padat a nemohl nás vyděsit. Věnujte pozornost, děti, jak se měnila roční období. Zvláštní, místo léta přišlo... (Odpověď dětí).

(Stránka se mění. Opět se hraje divadelní hra „Říjen“. Hudební režisér vyzve děti, aby pomocí hlukových nástrojů z kouzelného pytlíku Bim-Boma znázornily šustění listí, vítr, déšť...)

Hra na hlukové nástroje, „Eliza“, hudba. L. V. Beethoven, v instrumentální úpravě.

Hudební režisér: Podívej, děti, někdo se schovává za stromem, zřejmě nějaké zvíře. Pomozte mi ji najít.

(Vysvětlete dětem, že zde je několik karet zvířat. Po poslechu hudby si musíte vybrat kartu, o které vám hudba říká.)

Poslech hry T. Lomové „Zajíček“ z cyklu „V lese“.

(Hudební režisér upozorňuje děti na Bim-Bomovu tvář, je vyděšená. Za stromem je vidět postava vlka.)

Cvičení „Hrozné zvíře“.

(Cvičení k navázání spojení mezi hlasově tvořivými pohyby a objemově-prostorovými reprezentacemi, k rozvoji řečového sluchu, čistoty intonace. Děti podávají obrazný popis vlka: celý šedý, velmi rozzlobený - B, velké děsivé oči - UO, hrozný tesáky - UOA.

(Když vlk zmizí, Bim-Bomova tvář se znovu rozveselí.

Zvukový záznam hudby zní. P.I. Čajkovskij "Zimní sny". Stránka se změní na „Zima“.)

Hudební režisér: Jaký zázrak, zase se změnilo roční období. Všude kolem je bílo a pod nohama slyšíte šustění sněhu.

Cvičení "Artikulace".

(Cvičení na rozvoj zpěvného dýchání, „otevření“ artikulačního aparátu. Cvičení spočívá v silné aktivní výslovnosti souhlásek. Ústa jsou maximálně otevřená pohybem čelisti nahoru a dolů.

V této poloze se tiše nadechněte ústy a využívejte pohyby končetinami rukou. Ruce jsou zvednuty do úrovně úst, končetiny jsou otevřeny tak, aby prsty byly roztaženy a napjaty, dlaně jsou vytočeny dopředu. Končetiny spolupracují s výslovností souhlásek (ш, с).

(Hudební ředitel vyzve děti, aby se zahřály veselým tancem.)

Píseň a tanec D. Kompaniyets „Zimushka - Winter“.

Hudební režisér: Podívejte se, jak zvláštní je tento stan. Oh, buďte zticha, děti, tohle je doupě. Medvěd v zimě spí a ve snech vidí med a sladké bobule, cucá si tlapku a „sténá“ – prosí o med – „mňam – mňam – mňam“.

Cvičení "Sténání".

(Cvičení na rozvoj zpívajícího dýchání, uvolnění dolní čelisti pro volnou artikulaci.
Výchozí poloha: obličej je uvolněný, ústa mírně otevřená, oči v polospánku. To je nezbytné pro umožnění uvolněného hlasového rejstříku, který nemá pevnou výšku tónu.)

Hudební režisér: Co myslíte, děti, spí všechna lesní zvířátka v zimě? (Ne.) Dokážete vyjmenovat ta zvířata, která potřebují v zimě pomoc? (Děti odpovídají.)

(Učitelka nechá košík s dárky pro zvířátka: med pro medvědy, mrkev pro zajíce, zelí, seno pro jeleny, losy, obilí pro ptáčky, ořechy pro veverky.)

Hudební režisér: Kluci, Bim-Bom říká, že jste skvělí, opravdoví přátelé, pomáháte v těžkých časech a nezapomněli jste na zvířata.
Je to proto, Bim - Bom, že v naší školce učí děti nikdy nenechávat kamarády v nesnázích, pomáhat si navzájem. Jsme všichni pohromadě – jedna přátelská rodina a víme, co je dobrota. Zvu všechny, aby společně zazpívali píseň přátelství.

Píseň V. Gerchika „Naše zahrada“.

Hudební režisér: Za dobré skutky vás jako skutečného čaroděje Bim-Bom odměňuje čestným titulem „Dobrý čaroděj“. Stůjte spolu pod jeho stříbrným deštěm. A Bim-Bom vám dává toto srdce jako vzpomínku na dnešní setkání, ať vždy každého zahřeje svým teplem.

(Děti poděkují Bim-Bomovi za dárky, rozloučí se a odejdou.)

Softwarové úkoly: rozvíjet u dětí kognitivní zájem o zvukovou realitu, schopnost vnímat a analyzovat její obsah; pěstovat touhu a schopnost spolupracovat; (veselý, smutný, překvapený, klidný atd.).

Materiál a výbava: hudební centrum, audionahrávky: „The First Loss“ od R. Schumanna, písně „Smile“ (texty M. Plyatskovsky, hudba V. Shainsky), melodie „Dance like me“ (hudba V. Zolotorev), karty s obrázky lidí s různými emocemi, kostka s piktogramy emocí, emotikony.

Průběh hudební lekce

Děti vstupují do sálu za hudby a stojí v půlkruhu.

Hudební režisér (M.r.). Jací hosté se hrnou do sálu?

Děti. Dvacet malých chlapů!

PAN. Stůj tady. Je vše na svém místě?

Děti. Ano, ano, ano.

PAN. Kluci, podívejte se z okna. Dnes je přátelské, jemné slunce! Každého zahřeje, dodá teplo a dobrou náladu. Pojďme se na sebe usmát a pozdravit.

Píseň-zpěv„Všude zdravím“ (texty T. Borovikova, hudba A. Brazhitskaya)

Zdravím všude:

Doma i na ulici,

Dokonce říkám "Ahoj"

Na další ulici.

Ahoj, modrá obloha!

Dobrý den, zlaté slunce!

Ahoj, lehký vánku,

Ahoj, dubáku,

Ahoj ráno!

Dobrý den!

Nejsem líný pozdravit.

PAN. Kluci, kdo mi může říct, co jsou emoce? (To je, když je člověk smutný, veselý, naštvaný, radostný.) Je to tak, emoce jsou vnitřním stavem člověka.

Dnes pojedeme vlakem do světa emocí. Posaďte se ve vagónech!

stanice "Znayka"

PAN. Kluci, poslouchejte báseň „The ABC of Mood“:

Zvířata mají pocity

U ryb, ptáků a lidí.

Bezesporu to ovlivňuje

Všichni jsme v náladě.

Kdo se baví?

kdo je smutný?

Kdo se bál?

kdo se zlobí?

Rozptýlí všechny pochybnosti

ABC nálady.

Hudební režisér vede krátkou diskusi o básni a ukazuje karty s obrázky lidí s různými emocemi (smutní, šťastní, naštvaní atd.).

Děti se pohybují po sále a zpívají píseň „Lokomotiva“ (text T. Volgina, hudba A. Filippenko).

Stanice "Muzikál"

PAN. Tady je další zastávka. Zde se seznámíme s první emocí. Který - hudba vám řekne.

Poslech díla „První ztráta“ (hudba R. Schumann).

PAN.Řekněte mi, jakou náladu tato hudba vyvolává? (Smutný, smutný.) Tato emoce je smutek. Koho nebo co můžete k této hudbě přitáhnout? (Déšť, smutná dívka, smutný zajíček.) Jaké barvy byste použili pro svou kresbu, abyste zobrazili smutek? (Šedá, černá.) Je čas jít dál.

Děti se pohybují po sále a zpívají píseň „Lokomotiva“ (text T. Volgina, hudba A. Filippenko).

Stanice "Tajemná"

PAN. Na této stanici musíte vyřešit hádanku:

Joy má přítele

Ve tvaru půlkruhu.

Žije na její tváři:

Najednou to někam půjde,

Najednou se to vrátí.

Bojí se jí smutek a melancholie. (Úsměv.)

Ve které karikatuře hrdina zpíval: „Úsměv rozjasňuje ponurý den...“? ("Little Raccoon.") Znáte tuto píseň? (Ano.)

Poslech úryvku písně „Smile“ (text M. Plyatskovsky, hudba V. Shainsky).

PAN. Jaký je charakter písně? Jakou máte náladu, když to slyšíte? (Radostné, veselé.) Pojďme si to také zazpívat.

Píseň „Smile“ (text M. Plyatskovsky, hudba V. Shainsky)

PAN. Jak radostně jsi to zpíval! Řekni mi, kdy se člověk raduje? (Když jsi sám zdravý, když dostáváš dárky, když je venku slunce.) S jakou emocí jsme se na této stanici setkali? (Radost.)

Radost - pokud svítí slunce,

Pokud je na obloze měsíc.

Kolik radosti je na světě

Neměřte a nepočítejte.

I. Tokmaková

A nyní pokračujeme s radostnou náladou.

Děti se pohybují po sále a zpívají píseň „Lokomotiva“ (text T. Volgina, hudba A. Filippenko).

Stanice "Tanec"

PAN. Co si myslíte, že budeme na této stanici dělat? (Tanec.) Na jakou hudbu bys chtěl tančit? (Rychlý, veselý, hlasitý, náhlý, hravý.)

Děti tančí na melodii V. Zolotoreva „Tancuj jako já“.

PAN. Kdy se člověk baví? (Na narozeninové oslavě, když děti hrají hry.)

Děti se pohybují po sále a zpívají píseň „Lokomotiva“ (text T. Volgina, hudba A. Filippenko).

Stanice "Igrovoy"

PAN. Teď budeme hrát s vámi.

Hudební a didaktická hra „Mood Cube“

Cíl: učit děti čistě intonovat melodii, identifikovat emoce a navazovat vztahy příčina-následek.

Průběh hry

Po stranách kostky jsou piktogramy emocí (radost, vztek, překvapení, strach, smutek, radost). Děti si to předávají a zpívají:

Kostka, podej kostku.

Vyberte si náladu.

Ten, komu po zazpívání slov zbyla kostka, ji hodí do středu kruhu a vidí, který piktogram na kostce padá nahoře. Pojmenuje emoci a končí příslušnou frází.

Například:„Radost (smutek, strach atd.). Jsem šťastný (smutný, vyděšený atd.), protože...“

PAN. S jakými emocemi jsme se setkali? (Smutek, radost, hněv, radost, strach, překvapení.) Nyní znázorněte emoce, o kterých budu mluvit:

Zkuste se usmát

Jako klaun v aréně.

(Usmívají se.)

A nesměle se protahujte

Jako malá sněženka.

Zkuste se naštvat

Jako zuřivá vosa.

(Zlobí se.)

Zkuste se nechat překvapit

Vzhlédl k nebesům.

(Jsou překvapeni.)

Zkuste krk, je to důležité

Jak vyklenout labuť -

Každý řekne: „Je statečný!

A budou tě ​​respektovat."

PAN. S jakými emocemi jsme se na cestě setkali? (Radost, vztek, překvapení.) Jakou máte náladu? (Odpovědi dětí.) Vezměte si smajlíka, který odráží vaši náladu, a řekněte mi, jak se cítíte. (Děti popisují své pocity.) Je čas, abychom se rozloučili. Vlak na vás čeká.

Děti „odcházejí“ ze sálu do hudby.

Natalya Erypalová
Shrnutí hudební lekce „Ve světě hudby“

Holky, zkusil jsem provést obyčejný obyčejný lekci metodou T. E. Tyutyunnikova v RMO a s dětmi jiných lidí, které viděla poprvé. Tato školka je zcela tichá hudební Veškeré vybavení a nářadí si musela dělnice udržovat sama. Víte, sám jsem to nečekal, dostal jsem moře emocí jak pro sebe, tak pro děti. doporučuji to.

projekt "B" svět hudby"

Cíl:Rozvoj hudební schopnosti dětí prostřednictvím herních činností.

Úkoly:

Vzdělávací:

Učit děti slyšet hudební přestávky hudební nástroje.

"Tanec podzimního listí".

Vývojový:

Rozvíjejte kreativitu schopnosti: fantazie, představivost.

Vzdělávací:

hudba.

Metody a techniky:

Slovní:

Vizuální:obrázky zobrazující známky podzimu, prezentace "podzimní rondo"

Praktický: hudební hry, kreativní úkoly, učení písniček "Tanec podzimního listí".

Přípravné práce:

Vytvoření prezentace "podzimní rondo";

Výroba domácích hlukoměrů hudební nástroje;

Vytváření atributů pro tanec podzimního listí.

Zařízení: multimediální tabule, notebook, syntezátor, buben, tamburína, kazety dle počtu dětí, malé a velké podzimní listí, didaktický materiál - ilustrace znamení podzimu, hluk hudební nářadí pro každé dítě.

Soustředit: Třída je integrovaná.

Vědecký základ: Pomocí technik K. Orffa

T. A. Tyutyunnikovová "Základní hudba hraje".

GCD pohyb

Ahoj lidi, jmenuji se Natalya Alexandrovna. Zvu vás, abyste se se mnou ponořili do tajemného světa hudba. souhlasíte?

Pak musíme všichni stát ve velkém kruhu.

(Děti stojí v kruhu)

Zvu vás, abyste se pozdravili navzájem i se svými hosty.

Hra na pozdrav "Ahoj, dlaně!"

Provádějte pohyby v souladu s text:

Ahoj dlaně,

tlesk-tlesk-tlesk!

(tleskat rukama)

Ahoj nohy!

Top-top-top!

(dupání nohou)

Ahoj líčka!

Plop-plop-plop!

Růžové tváře

Plop-plop-plop!

(opatrně poklepejte na tváře)

Ahoj houbičky!

Smekám, smekám, smekám!

(vytáhnout jejich rty dopředu a mlátit)

Dobrý den, zuby!

Klapka, klap, klap!

(cvakání zubů)

Dobrý den, můj nos!

Píp, píp, píp!

(dotknout se nosu)

Ahoj lidi!

Ahoj! (mává rukou)

Dobrý den, hosté! Ahoj!

(ukázat gesto pozdravu)

Kluci, co je to za nástroj?

Děti - Buben.

A můj buben může mluvit svým jazykem hudba.

Co teď řekl buben?

Děti - Chodit, skákat, běhat, mrznout.

(Nejprve hraje učitel, potom dítě a děti provádějí pohyby.)

A teď nám pomůže se stěhovat hudba. Jen ty a já budeme tančit.

Vítr si hraje s listím

Listy jsou otrhány z větví

Žluté listy létají

Přímo do rukou chlapů.

Když hudba se zastaví, co budeme dělat?

Děti - Zmrzneme.

Hra se hraje

A mám píseň o listech, poslouchej...

Listí, listí poletuje ve větru

Dětské nožky tiše šustí

A plynule se pohupují a tančí v kruhu

A podzimní vítr jim zpívá píseň.

Myslíte, že se tato píseň dá tančit?

(Děti zpívají a tančí bez hudební doprovod.)

Všichni ke mně přijďte, chci, aby se upravily všechny uši.

(1-2 lidé znovu zpívají pod klavírem)

Podívejte, na stole jsou žluté a červené stuhy, vezměte si stuhu pro sebe. (vzít)

Co myslíte, že tyto stuhy dokážou?

(dětská improvizace)

A teď budu zpívat píseň, a kdo bude chtít, bude zpívat se mnou a tančit s těmito stuhami.

(zpěv a tanec - a cappello)

Každý si vybere partnera, budeme spolu tančit a zpívat.

(zpěv a tanec - a cappello)

Odložíme stuhy? Tady.

Kolik z vás ví, jaké je teď roční období?

Děti - podzim.

jaká je?

Kluci, jaké znáte známky podzimu?

(Postupně se ochlazuje, je méně světla, obloha je pokryta mraky, mrholí déšť, půda zvlhla a chladla, listí na stromech se změnilo, listí padá, ptačí zpěv není slyšet.)

Viděli jste na podzim opadávat listí?

Kde je na podzim vidět nejvíce podzimního listí?

Děti - V lese.

Jak by se vám líbilo navštívit podzimní les? půjdeš se mnou?

Postavte se do kruhu. v čem budeme pokračovat?

Odpovědi dětí.

Nebo můžeme jezdit na koni?

(imitace pohybů : skákání, cvakání jazykem)

Pojďme si sednout "vozík" a poslouchejte, co slyšíme v lese. Nástroje budete brát jeden po druhém, takže musíte být trpěliví a čekat, až na vás přijde řada. Tak jdeme?

(Hra na DMI)

"podzimní rondo"

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Kola vrzají

Zvony zvoní.

Kola vrzají

Zvony zvoní.

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Ježek šustí

Datel klepe.

Ježek šustí

Datel klepe.

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Veverka na vánočním stromečku ohlodá všechny oříšky, cvak, cvak

Liška obecná hlídá zajíce.

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Vítr je zlobivý

Potok brblá.

Vítr je zlobivý

Potok brblá.

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Ach, v dálce je rokle a z vozíku jsme všichni nepořádek.

Přijeli jsme.

Kluci, podívejte se, jak je to tu krásné.

Hraní si s listy "pád listů"

Vezměte si podzimní list a my si s vámi opět zazpíváme naši podzimní píseň.

Děti zpívají píseň podzimního listí

Co se vám líbilo v podzimním lese?

Je čas, abychom se vrátili do školky.

Jedeme na koni po hladké podzimní cestě.

Skok, skok, skok, skok, skok, skok.

Jeli jsme, jeli jsme, přijeli jsme do školky!

Moment překvapení.

Kluci, jako dárek na rozloučenou vám chci dát podzimní listí. Podívej, co mám. Každý z vás si může vybrat papírek podle nálady.

Vážení učitelé, můžete si také vybrat papír pro sebe, pokud se vám líbí - žlutý, červený, a pokud ne - modrý.

Introspekce

"V svět hudby»

Tato akce byla naplánována podle tématu mé zkušenosti práce: „Vývoj hudební schopnosti dětí prostřednictvím herních činností“ jako experiment.

Účastníky OD jsou děti staršího předškolního věku. Neznám děti.

K provedení této akce, předběžné Práce:

Vytvoření prezentace;

Výběr a produkce hluku hudební nástroje;

Vytváření atributů pro hudební aktivity s dětmi.

Připravený hudební materiál:

Střih pro poslech a vystoupení hudebně- rytmické pohyby,

Píseň "Tanec podzimního listí".

Při plánování OD byly stanoveny tyto cíle: úkoly:

Vzdělávací:

Upevnit znalosti dětí o znameních podzimu.

Učit děti slyšet hudební přestávky, podporovat rozvoj hry a improvizace melodií na hluk hudební nástroje.

Naučte se první sloku písně "Tanec podzimního listí".

Vývojový:

Rozvíjet u dětí smysl pro rytmus a sluch.

Rozvíjejte kreativitu schopnosti: fantazie, představivost.

Rozvíjet souvislou řeč, paměť, pozornost, myšlení.

Vzdělávací:

Pěstujte lásku a zájem hudba.

Podporujte samostatnost, aktivitu a přátelský vztah k sobě navzájem.

Vzbuďte lásku k původní přírodě.

Na programu T. E. Tyutyunnikovové se mi líbí to, že poskytuje nejširší možnosti využití hudební nástroje a v důsledku toho i projev hudební a tvůrčí potenciál dětí.

Také na mě zapůsobil princip přístupu T. E. Tyutyunnikovové hudební výchova pro děti.

V souladu s federálním státním vzdělávacím standardem mají ve všech vzdělávacích oblastech vedoucí roli herní aktivity. Proto jsem po celou dobu svých vzdělávacích aktivit používal hru.

Nejprve jsem pozval děti, aby zahrály uvítací píseň "Ahoj!", která děti pozitivně naladila a přispěla k nastolení přátelského psychologického klimatu.

Pro zaujetí dětí jsem použila techniku ​​herní situace - s bubnem, stuhami, listy. To podnítilo děti k aktivní kreativitě, pozornosti a touze dělat si dobře.

Aby bylo možné udělat být produktivnější, použil následující zařízení: multimédia, hluk hudební nástroje.

Při hrách používala slovní i praktické metody, vysvětlovala a připomínala, jak cviky správně provádět.

Aby u dětí rozvíjela obecnou kulturu, připomínala dětem chování při hře na hlučné nástroje (berte nástroje jeden po druhém, musíte být trpěliví a počkat, až na vás přijde řada).

Používala diferencovaný přístup – žádala děti, aby úkoly plnily individuálně, a aktivizovala stydlivé děti, které je plnily špatně.

Akce byla dynamická (což napomohla předběžná příprava, změna aktivit nedovolila dětem unavit.

Na konci bylo překvapení.

Děti byly pozorné a zajímaly se hudební lekce, emocionální vzhledem ke svým schopnostem. Snadno navazují kontakt.

V různých typech hudební Ve své činnosti se projevovali různým způsobem.

(typ činnosti)– byla pro děti nejzajímavější, a proto nacházela u dětí větší emocionální odezvu.

Přála bych si, aby se děti více vyjadřovaly hudební improvizace, cítili se jistější a nebáli se mluvit na veřejnosti. Za tímto účelem byla zahrnuta improvizace. Ne všechny (Vše) tyto úkoly byly splněny, ale u většiny dětí byla tato podmínka splněna.

Se studenty jsem se snažil komunikovat klidně a laskavě. Abych děti zaujala, snažila jsem se být emotivní a umělecká ve správnou chvíli.

to si myslím hudební lekce prošel optimálním tempem, v přátelské psychologické atmosféře, zadané úkoly jsem splnil na požadované úrovni.