Nástin přímých vzdělávacích aktivit s přihlédnutím k integrovanému přístupu k hudební výchově starších dětí Téma: „Cesta do hudební země „Veselé poznámky. Shrnutí lekce NOD „Cesta do země hudby“

Integrovaná herní aktivita s dětmi ve věku 4-5 let „Zábavná cesta“

Dovolte mi předložit shrnutí vzdělávací aktivity „Šťastnou cestu“ ve střední skupině s prvky logorytmiky a využitím didaktických her. Během lekce se hravou formou rozvíjejí hudební a smyslové schopnosti.

Shrnutí GCD ve střední skupině „Happy Journey“

Cíl: formování pohybových dovedností a schopností, rozvoj hudebních a smyslových schopností dětí.

úkoly:

1. Vývojové:

Rozvíjet sluchovou pozornost, paměť, zrakově-prostorovou orientaci, koordinaci pohybů, smysl pro rytmus;

Rozvinout smysl pro barvy, schopnost pojmenovat a rozpoznat základní barvy;

Rozvíjejte hmatové vjemy.

2. Vzdělávací:

Obohaťte děti hudebními vjemy, rozvíjejte jejich smyslové a hudební schopnosti: zabarvení, rytmus, dynamický, rytmický sluch;

Posilovat u dětí schopnost měnit pohyby v souladu s formou hudebního díla.

3. Vzdělávací:

Pěstujte v dětském kolektivu přátelské vztahy.

Herní materiál: domeček, hračky Zajíc a kohout, kostka s různými zvířátky zobrazenými na tvářích, kostka s obrázky hudebních nástrojů, hudební nástroje (tamburína, dýmka, buben, chrastítko, zvonek, metalofon), miska s vodou, hnízdící panenky v různých sundresses (patchworkové panenky, nošené na ruce), plochý strom, dům tety Matrjoši.

Přesun GCD:

Děti vstupují do sálu na záznam hry E. Griega „Ráno“ (klasická hudba pro děti „Hudba o přírodě“)

Hudební režisér:

Děti, co říkáte, když přijedete na návštěvu? (odpověď dětí)

Také zdravím všude - doma i na ulici,

Dokonce říkám „Ahoj“ známému kuře.

Pojďme se se mnou pozdravit.

Při provádění pohybů vyslovte text:

Ahoj, zlaté slunce - zvednuté ruce zkřížené, prsty roztažené

Ahoj, nebe je modré - paže zvednuté, dlaně otevřené

Ahoj, volný vánku, - kyvné paže nahoře

Ahoj, dubu - ruce vpravo, jedna výše, druhá níže, dlaně otevřené nahoru

Žijeme v naší rodné zemi - roztáhněte ruce do stran

Všechny vás zdravím! - mávejte rukama nad hlavou

Hudební režisér:

Kluci, rádi se navštěvujete?

Děti: Ano, máme to rádi!

Hudební režisér:

Dnes půjdeme navštívit tetu Matrjošu!

Cesta nebude blízko, takže na tom nezáleží!

Hudba nás baví, je to vždy dobré!

Hudba nám pomůže společně běhat, jezdit a chodit.

A pro tetu vybereme dárek, vezmeme do tašky péřový šátek,

Aby ji šála v zimní večer zahřála!

(Vezme tašku s šátkem a pověsí si ji přes rameno)

No, jste připraveni vyrazit na cestu? Pojďme spolu v kroku,

Pomůže nám veselý pochod a veselý...

Děti: Buben!

Zní to jako „Pochod dřevěných vojáků P.I. Čajkovského. Hudební režisér vyťuká rytmus hudby na buben. Děti chodí v kruhu. Ve střední části pochodu vyťukají rytmus prsty, poté napodobují hru na trubku.

Hudební režisér:

Tady se cesta láme, trochu pojedeme.

Stůjte všichni za mnou, otočte se za sebou!

Jsem tvoje nová lokomotiva, nezáleží na tom, že nemá kola!

Jdeme po krocích, za přívěsem je kočár.

Na hudbu M. Starokadomského „Jedeme, jedeme, jedeme“ se děti šlapou za vedoucím a napodobují pohyby kol rukama. Pro sbor předvedou tyto pohyby: tři tlesknutí vpravo, tři tleskání vlevo, zatnou a uvolní pěsti - 4x, zezadu ukážou „ocas“ rukama, ukážou „psí“ postoj, ukažte „křídla“ - 4krát, zamávejte dlaněmi před sebou - 4krát, předkloňte se s rukama do stran - 2krát.

Hudební režisér:

Zde je zastávka - obec Sosnovka.

co se stalo? Jaký zázrak? Odkud se tu dům vzal?

Kolik z vás ví, kdo bydlí v tom domě?

(děti vyjadřují své odhady)

No, nebudeme hádat, můžeme prostě jít a zaklepat.

(klepe na dveře, ukazuje Bunnyho)

Tento dům je na okraji lesa, dům Dlouhého zajíčka.

Zajíček se dívá z okna: jde někdo na návštěvu?

Na návštěvu zajíčkovy boudy chodí různá zvířátka!

Chcete vědět, kdo spěchá na návštěvu zajíčka?

Děti: Ano!

Hudební režisér:

Mám vtipnou kostku, pomůže nám zjistit, kdo spěchá na návštěvu za zajíčkem.

Popis hry: děti stojí v kruhu a za veselé hudby „Ach, ty baldachýn“ si předávají kostku se slovy:

Běžíš, legrační kostko, přes dlaně, přes paže.

Kdo má vtipnou kostku, ukáže nám...

Dítě, které má kostku, ji hodí na podlahu do středu kruhu. Učitel se ptá, kdo je vyobrazen na horním okraji krychle. Děti odpovídají. Poté musí děti znázornit podobu a zvyky zobrazeného zvířete.

Hudební režisér:

Zajíček byl rád, že k němu přišlo tolik hostů, a tančil na mýtině. Pojďme si hrát také se zajíčkem.

Hra „Zajíci a vánek“, I. Bodrachenko, „Hudební hry ve školce pro děti 3-5 let“

Hudební režisér:

Hráli jsme si se zajíčkem, ale je čas, abychom se znovu vydali na cestu.

Děti: Na koních!

Hudební režisér:

Správně, na koních, jako udatní jezdci!

Hraje se hra "Bold Rider". Děti cválají přímo v kruhu. Ve střední části se zastaví a udeří „kopytem“ na místě.

Hudební režisér:

Cválali jsme na kouzelnou mýtinu! (zapněte záznam šumění potoka, dejte misku s vodou)

A tady zurčí veselý potok.

Sedneme si na břeh a necháme nohy odpočinout.

To je čistá voda, podívejte se všichni sem!

Cákance létají do stran, každý rád cáká!

Pojďme si cákat ruce do vody! (děti se šplouchají ve vodě)

Hudební režisér:

Jakou vodu? (děti pojmenovávají vlastnosti vody (mokrá, teplá, tekoucí, šumění)

Nezbývá nám, než se trochu proběhnout po cestě.

Hraje se 1. část „Italské polky“ od S. Rachmaninova. Děti předvádějí lehký běh po špičkách.

Hudební režisér:

A tady je dvůr mé tety.

Prstová hra "House"

Na kraji domu je dům – dejte si dlaně nad hlavu.

Na dveřích je zámek - zavřete dlaně.

Za dveřmi je stůl - pravou dlaní si zakryjte pěst levé ruky.

Kolem domu je laťkový plot - roztáhněte prsty před sebe.

Ťuk-ťuk-ťuk otevři dveře - klepej si pěstmi do dlaní.

Pojďte dál - nejsem zlý - otevřete náruč do stran a pozvěte všechny na návštěvu. (Vychází teta Matrjoša, učitelka v ruských letních šatech)

Panteleeva Elena Anatolevna,

hudební režisér

MBOU "Střední škola č. 2"

KHMAO-Jugra, Jugorsk

Cíl

Utvářet znalosti dětí o typech zvuků a hudební gramotnosti. Rozvíjet hudební schopnosti prostřednictvím zpěvu, tance a hry na hudební nástroje. Pěstujte lásku k hudbě.

Průběh lekce.

Hudební režisér:

Kluci, dnes zahájíme naši lekci zábavnými cvičeními.

Jsme spolu kamarádi

Běžíme na místě.

Pokud v srdci není mír,

Hlasitě dupali nohama!

A další!

A teď moji dobří

Hlasitě tleskejte rukama!

A posaď se!

Hudební režisér:

Kluci, co jsme teď dělali?

Děti. Dupali, tleskali, dělali hluk.

Hudební režisér:

Jak můžete nazývat takové zvuky?

Děti. Hluky.

Hudební režisér:

Pojďme chvíli mlčet a zaposlouchejme se do zvuků kolem nás. Myslíte si, že tento svět je tichý nebo ne? (odpověď). Svět kolem nás zní. Kolem nás je mnoho zvuků.

Řekni mi, jaké zvuky slyšíš na ulici? Jaké domy? (odpověď)

To je pravda, všechno je to hluk. Pojďme si hrát. Ze zvuků budu dělat hádanky a vy uhodnete.

Hra „Hádej zvuky“ (za obrazovkou jsou zvuky)

Hluky jsou nehudební zvuky, včetně hlasů přírody, co teď slyšíte?

co teď slyšíš? ( hraje na metalofon). To jsou také zvuky, ale jaké? Hluk?

(odpověď) Zvuky hrané na hudební nástroje se nazývají hudební. K hudebním zvukům patří i lidský zpěv. Opakujeme: jaké zvuky existují?

Hudební režisér: Teď si uděláme malý kvíz.

Rozdělme se na dva týmy a vezměme si kartičky, já ty zvuky pojmenuji a ty je zařadíš na hudební nebo nehudební.

(chlapecký zpěv, vrzání dveří, zvuk ženského sboru, zvuk moře, zvuk míče, hra na housle, zvuk orchestru, hluk auta, hra na klavír)

A podle jakých zvuků poznáte člověka, aniž byste ho viděli?

Hudební režisér: Kluci, zvu vás na výlet do Země hudebních zvuků, ale nejprve musíte odpovědět na otázky.

Kdo je skladatel?

kdo je hudebník?

Pro koho hudebník hraje svá díla? (pro posluchače)

Vidím, že jste připraveni cestovat. Dobrá práce!

A do země hudebních zvuků nás zaveze neobvyklá loď.

Logorytmická skladba „Na vzducholodi“ (autor básní a vět E.E. Sokolov)

Tak jsme dorazili do země hudebních zvuků, do města „Ding-Ding“. Jak se jmenují obyvatelé tohoto města? Hádej hádanku.

Zábavné háčky

Sedí na pravítkách

Sedí na pravítkách

Říkají vám, abyste zpívali písničky? (poznámky)

Mám kouzelný klíč, bez kterého nemůžete otevřít dveře do domu, kde bydlí bankovky. Jaký je název tohoto klíče? ( houslový klíč nebo klíč G)

Nyní je čas seznámit se s našimi poznámkami.

Děti mluví o poznámkách a umísťují je na hůl

Poznámka "C"

"Do" běží domů po cestě,

"Do" dorazilo k bráně

Jde se po schodech nahoru.

Poznámka "D"

Poznámka se schovala do díry,

Pod prvním řádkem

Poznámka "mi"

První na řadě je „mi“!

Muzikanti to vědí!

Nyní rozumíte:

Žádné jiné noty s sebou nemám!

Poznámka "F"

"Fa" - v lese křičí sova!

Poznámka "sůl"

Na druhém řádku jsem já,

Poznámka „sůl“ je moje jméno.

Poznámka "A"

"La" - celá země zpívala!

Poznámka "B"

Poznámka "B"! Jsem nejhubenější ze všech

Tak jsem vylezl nahoru.

Bydlím nad "mi" a "sol"

Třetí řádek je moje adresa!

Na pěti řádcích

Zábavné a přátelské

Všechny poznámky jsou živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak se jim říká!

Děti zpívají stupnice

Nyní jsou všechny poznámky shromážděny,

Takže už brzy budeme moci zpívat!

Po žebříku - úžasné.

Je tak snadné chodit nahoru a dolů

Poznámky je třeba studovat

Zazpívat nám píseň!

Píseň „Pojďme začít kulatý tanec“ (So. „Zimní fantazie“ od I. Kaplunové, I. Novoskolceva)

Hudební režisér:

Kluci, Notes jsou velmi hraví, rádi běhají, skáčou, tančí a vědí, jak se spřátelit.

Ukažte, jak jste veselí a přátelští.

Hra "Hledat" (So. „Dovolená každý den“ I. Kaplunova, I. Novoskoltsev)

Nyní vás noty zve do obchodu s hudebními nástroji, který prodává hudební nástroje. Tento obchod je výjimečný, abyste mohli nakupovat, musíte správně klepat na rytmus.

Hra "Muzikál Lotto"
Pohádka "Ryaba Hen"
děti vyslovují pohádku T.E

Hudební režisér.

Takže ty a já jsme navštívili zemi, kde žijí noty. Notki opravdu miluje své rodné město, kde žijí, a ve kterém městě žijete? (odpověď). Miluješ své město?

Pojďme zpívat píseň o vlasti, o rodné zemi, kde jste se narodili.

Píseň „Co nazýváme vlast“ (časopis "Bell" č. 25 2002)

Hudební režisér: Kluci, naše cesta skončila, je čas, abychom se vrátili do školky. Chci vám přát, milujte hudbu, buďte s ní přátelé. Nechte hudbu být vaším přítelem. Hodně štěstí s hudbou! Nechte ve své duši zazvonit zvoneček, jehož zvuk vám dává teplo a radost lidem kolem vás!

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.

Použitá literatura.

N.A. Moreva „Hudební aktivity a zábava v předškolním zařízení“

Časopis „Knihy, noty a hračky pro Kaťušku a Andrjušku“ č. 3 2002.

Časopis "Hudební paleta" č. 4 2005

Časopis "Zvonek" č. 25 2002

„Osvědčení o vydání“ série A č. 0000899, datum odeslání 21. února 2013, účtenka č. 62502658075633

Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Hudba GCD

MBDOU "Mateřská škola "Rainbow"

střední skupina

hudební režisérka Olga Vladimirovna Zholnerchuk

Téma: „Muzikál hádání trávníku“

Účel: učit prokázat hudební a tvůrčí schopnosti dětí prostřednictvím hudebních a didaktických her.

úkoly:

  • naučit se poslouchat a pojmenovávat hudební díla sluchem; upevnit schopnost provádět dříve naučené písně; aktivovat dětskou hudební slovní zásobu (názvy hudebních nástrojů - maracas, rolničky, tamburína, lžíce, buben, triangl, názvy hudebních děl a písní).
  • rozvíjet schopnost hrát písně a pohybovat se na hudbu, rozvíjet sluchovou paměť, pozorování a smysl pro rytmus.
  • kultivovat kulturu naslouchání a vystupování dětí a sdělovat jejich náladu.

Materiál a výbava:zajíc, piano, hudební centrum, projektor,CD s hudbou, hudební nástroje: maracas, triangl, buben, zvonky, tamburína, lžíce, plátno, rekvizitář, květiny na ozdobu, vlajky

Přípravné práce:

  • poslech hudebních děl: „Pochod dřevěných vojáků“ od E. Yutskeviche, „Ukolébavka“ od W. Mozarta, „Polechka“ od D. Kabalevského, „Ježek“ od D. Kabalevského a prohlížení ilustrací k těmto dílům;
  • učení písní „Nový dům“ hudba R. Bojka, „Jarní polka“ hudba E. Telicheyeva, „Tři sýkorky“ ruská lidová píseň, „Bunny“ hudba M. Starokadomského;
  • seznámení s hudebními nástroji: maracas, lžíce, rolničky, tamburína, buben, triangl;
  • učení tanečních pohybů: „jaro“, „položení nohy na patu“, „baterky“, „tleskání“, „kroužení kolem sebe“ a tanec „Takhle“ běloruská lidová melodie.

I. MOTIVACE DĚTÍ K ČINNOSTI

Děti za doprovodu veselé hudby jdou do hudebny, na hudební trávník, kde bydlí zajíček. Zajíček se setkává s dětmi. Děti vítají zajíčka "Ahoj, zajíčku!" veselým hlasem.

Podívejte se, jak nádherný je zajíčkův trávník, není jednoduchý, ale hudební. Zdá se mi, že nám zajíček připravil překvapení... Ach, dívejte se, děti, jaké zářivé krásné praporky pro nás zajíček připravil.

Vlajky vás také mohou pozdravit (Vyťukávám rytmus tyčemi vlajek „Dobré ráno“.), a nyní odpovídáte na vlajky dlaněmi (děti zkoušejí, pokud rytmus nevychází zřetelně, vybídnu pozdrav: „Dobré ráno!“, vyslovte jej a zatleskám).

II. STANOVENÍ CÍLŮ DĚTMI.

Chlapi, proč nám zajíček připravil vlajky?(Odpovědi dětí)

III. SPOLEČNÉ A SAMOSTATNÉ AKTIVITY S DĚTMI.

Jděte k židlím, vezměte si dvě vlajky a vraťte se do kruhu. Nyní zkusme pozdravit vlajkami (vyťukávání rytmu hůlkami z vlajek).

1. HUDEBNÍ A RYTMICKÉ POHYBY

Cvičení se zaškrtávacími políčky.Hudba V. Kozyreva.

1. část - děti chodí po hale, 2. část - zastavení a mávání vlajkami nad hlavami. S opakováním hudby: 1. část - pochod, 2. část - klepání klackem na hůl.

Vlajky jsou vráceny na místo a procházejí a sedí na židlích.

Zajíček na svém hudebním trávníku si pro nás připravil úkoly a hry - Hádejte hry, chcete si zahrát? Pak si dejte pozor na první hru.

2. POSLECH

Hudební hra„HÁDEJTE HUDBU PODLE OBRÁZKU“

Na plátně se promítá diapozitiv s obrázky: pochodující vojáci, děti tančí polku, ježek v trávě, matka houpe dítě.

Musíme uhodnout hudbu, pokud správně uhodneme všechny melodie, tak obrázky zmizí a my dokončíme zajíčkův úkol (hudba zní a děti ji pojmenují)

  • "Pochod";
  • Ukolébavka;
  • "Ježek" - hudební hra;
  • "Polka".

Jak tušíte, obrázky zmizí z obrazovky.

3. ZPĚV

Hudební a didaktická hra"HÁDEJTE PÍSNIČKU"

Hrají se melodie známých písní:

  • "Tři kozy"
  • "jarní polka"
  • "Nový domov"
  • "Králíček."

Jak hádají, děti předvádějí verš s refrénem.

4. Hudební a didaktická hra"HÁDEJTE NÁSTROJ"

Za plátnem jsou skryty hudební nástroje: tamburína, maracas, zvonky, triangl, lžíce, buben. Na nástroje se hraje za plátnem jeden po druhém a děti podle zvuku hádají, na který nástroj se hrálo.

Myslíte si, že se králíkovi líbilo, jak jste se zhostili jeho úkolu, ale přesto chce vidět, jaký tanec vás a já dojímá? Ukážeme to?

5. HUDEBNÍ A RYTMICKÉ POHYBY.

Souhrn vzdělávacích aktivit pro hudební rozvoj dětí v seniorské skupině „Cesta zimním lesem“

Cíl: Rozvíjet tvořivé schopnosti dětí ve všech typech hudebních činností, vzbudit v dětech zájem o hudbu.
úkoly:
Vzdělávací:
- upevnit znalosti dětí o zimě poslechem hudby a zpěvem.
- obohatit slovní zásobu, naučit děti vyjadřovat své pocity z poslouchané skladby.
- procvičit děti v rozlišování rytmických vzorců.
Vzdělávací:
- rozvíjet u dětí smysl pro rytmus a sluch.
- rozvíjet zpěvný hlas.
- rozvíjet tvůrčí schopnosti: fantazii, představivost.
- rozvíjet paměť, pozornost, myšlení.
Vzdělávací:
- pěstovat lásku a zájem o hudbu.
- pěstovat samostatnost, aktivitu a přátelský vztah k sobě navzájem.
- vzbudit v dětech chuť poslouchat instrumentální hudbu.
Metody a techniky:
Slovní: otázky, slovní vysvětlení.
Vizuální: prezentace, portrét skladatele, prezentace „Zima“
Praktický: hudební hry, kreativní úkoly.
Přípravné práce:
- vytvoření prezentace „Zima v lese“;
- rozhovor o zimních změnách v přírodě;
- prohlížení ilustrací zimní krajiny.
- učení písniček, her, básniček na zimní téma.
Zařízení: interaktivní tabule, portrét A. Vivaldiho, malé a velké sněhové vločky, ilustrace houslí, noty vystřižené z kartonu, hudební nástroje: rolničky, trojúhelníky pro každé dítě, chocholy pro každé dítě.

Průběh lekce.

Hudební režisér: Ahoj lidi. Kluci, jsem velmi rád, že vás vidím v hudební místnosti. Vidím, že máte dnes dobrou náladu a chci vás pozvat do zimního lesa, kde je mnoho různých hudebních záhad. Za správné odpovědi obdržíte kouzelné poznámky.
Hudební režisér: Kluci, jaké je teď roční období?
Děti: Zima.
Hudební režisér: Je to tak, přišla zima, napadl bílý sníh, všude kolem jsou závěje. Chlapi, jak se rychleji dostaneme do zimního lesa?
Děti: Na lyžích, na ledě, autem, na saních.
Hudební režisér: Přesně tak, kluci, můžete se tam dostat různými způsoby, ale dnes pojedeme na saních. Chlapi, podívejte se, jak správně vyrobit saně (ukazujeme to společně s učitelem). Chlapci natahují ruce dozadu a dívky je drží. Takto získáte saně. Udržujte záda rovná, hlavy zvednuté
Hudební a rytmické cvičení: „Sáně“

Hudební režisér. Když tleskneme, změníme směr pohybu, dívky nás vezmou dále. (cvičení provádějte na hudbu).
Hudební režisér: Tak jsme se dostali do parku. Do parku se ale dostanete pouze těmito magickými branami. Kluci, co si myslíte, že bychom měli udělat, abychom to prošli.
Děti: Zazpívejte písničku, zatancujte, zarecitujte básničku.


Hudební režisér: Tady je kouzelná poznámka, teď se podívám a přečtu si zadání. "Kluci, zazpívejte svá krásná jména a kouzelné brány vás nechají projít."
Zadání pro děti: „Zpívej své jméno“ (děti zazpívají svá jména a projdou bránou).
Hudební režisér: Sedneme si na židle a odpočineme si od cesty. Všichni se pohodlně usadili.
Hudební režisér: Ach lidi, tady je další kouzelná poznámka. Podívejme se, co je zde napsáno?
„Drazí kluci, jsme rádi, že vás vidíme v lese, ale v sedě na židlích vás zveme k poslechu hudby a určení jejího charakteru.
Hudební režisér: Kluci, poslechneme si hudební dílo zahraničního skladatele Antonia Vivaldiho z cyklu Zima, roční období. Pozorně poslouchejte, můžete zavřít oči, abyste se mohli soustředit. A pak mi řekněte své dojmy z toho, co jste si představovali, když jste toto dílo poslouchali.
Poslech: „Winter“ od A. Vivaldiho
Cíl: - Rozvinout schopnost určovat charakter a prostředky hudebního vyjádření.
Hudební režisér: Chlapi, jakou zimu chtěl skladatel ve svém díle zobrazit?
Děti odpovídají: - Studené, zasněžené, krásné, nadýchané...

Hudební režisér: Na začátku jsme slyšeli rovnoměrné, prudké akordy - pravděpodobně skladatel zobrazoval prudké poryvy větru.
- Kluci, jaký byl charakter hudby?
Děti: Vzrušené, úzkostné, neklidné, hrozivé, vánice.
Hudební režie: Kluci, správně jste určili postavu, ale myslíte si, že tuto skladbu hrál jeden nebo více nástrojů?
Děti: Spousta nástrojů, symfonický orchestr.

Hudební režisér: - Jaké orchestrální nástroje jsi slyšel?
Děti: Housle, flétny.
Hudební režisér: Výborně! Který nástroj byl sólistou? (pokud neuhodnou, hádanka vám to řekne)
Hladké pohyby úklonu
Chvějící se struny
Motiv zní z dálky
Zpívá o měsíčním větru
Jak jasné zvuky přetékají
Obsahují radost a úsměvy
Zní to jako snová melodie
Hraje ho ……….
Děti: housle.

Hudební režisér: Chlapi, zafoukal studený vítr a začala hučet vánice. Dokážete si představit, jak kvílí vítr?
Děti - wow
Hudební režisér: Kluci, všichni vstali, teď si všichni společně připomeňme, jak správně stát při zpěvu.

Jednou! Inhalovat! A zpíval
Zvuk ptáka odletěl
Paže, ramena – vše je zdarma
Zpívání je příjemné a pohodlné.
Zpívání: "Zi-i-i - ma"
Hudba vedoucí: S větrem přišla další poznámka, teď se podívejme, co na ní je. Kluci, tady jsou sněhové vločky. Je nám nabídnuto zahrát si hudební hru „Clap the Rhythm“. Buďte opatrní, velké sněhové vločky budou vydávat dlouhé zvuky a malé…….
Hudební a didaktická hra „Clap the Rhythm“.
Cíl:
rozvíjet rytmický sluch.
Hudební režisér: A teď hudební hádanka (zazní úryvek písně).
Děti: "Sněhová píseň."
Hudební ředitel: Jaký je charakter této písně?
Děti - Veselé, radostné, hravé.
Hudební režisér: Teď ty a já budeme umělci a budeme zpívat tuto píseň společně, vesele.
Zpívání hudby "Snow Song". Lvov - Společník.
Cíl: práce na čistotě intonace a artikulace.
Hudební režisér: Poslední tón nás zve na taneční parket. Všude jsou závěje, takže na místo půjdeme pěšky.

Hudební režisér zpívá. Procházíme se závějemi sněhu,
Přes strmé závěje
Zvedněte nohu výš
Udělejte cestu pro ostatní.

Hudební režisér. Jak hezké je dívat se na padající sněhové vločky, jako by předváděly svůj tanec a otáčely se ve vzduchu. Navrhuji tedy, aby se děvčata na chvíli proměnila ve sněhovou vločku a nechala každou z vás, aby si vymyslela a předvedla svůj vlastní tanec, vezměte si chocholy.
Dívky se mezitím chystají k tanci, chlapci by si měli vzít hudební nástroje.
- Které nástroje jsou pro tanec sněhových vloček vhodnější?
Sedí pod čepicí
Nerušte ho – mlčí
Jen to musíte vzít do svých rukou
A trochu to rozhoupat
Ozve se zvonění
Ding-dong-dong. /trojúhelník/
Budeme děvčata doprovázet.

„Tanec sněhových vloček“ / zní píseň „Lace“ / dívky tančí s chocholy, chlapci hrají trojúhelníky.
Hudební režisér: Výborně kluci! Dokončili jste úkol. Skončila naše cesta do lesa?
- Kluci, podívejte, máte nějaké kouzelné poznámky. V dalších lekcích budete aktivnější a budete dostávat i poznámky. Je čas, abychom se vrátili, pojďme se rozloučit.
Hudební rozloučení "Goodbye"

Výuka a zábava se konala dne 16. ledna 2016 pro studenty předškolního oddělení Pedagogické fakulty

"Odkud se vzala hudba"

Věk dětí: přípravná skupina

Hudební režisér: Sukovatikh N.V.

MBDOU č. 4 "Rosinka"

Účel GCD: Seznámit děti s historií vzniku ruských lidových hudebních nástrojů.

úkoly:

Vzdělávací obor "Socializace":

Vytvářejte podmínky pro emocionálně bohatou, smysluplnou komunikaci mezi dospělým a dítětem a dětmi mezi sebou.

Cíle vzdělávacího oboru „Hudba“:

- rozšiřovat představy o hudební řeči lidové hudby, o hlasech a rozmanitosti hudby, rozvíjet smysl pro rytmus, učit dovednosti hrát hudbu podle jednoduchých vzorů, s použitím hudebních nástrojů (lžíce, tamburíny, chrastítka, maracas).

Cíle vzdělávacího oboru Poznávání:

Utvářet v dětech obraz světa, rozšiřovat jejich obzory poznání různých jevů okolní reality, pěstovat zájem o hudební tradice a historii jejich rodné země, uvědomovat si jejich příslušnost k Rusku, jeho historii a kultuře založené na studium nejlepších příkladů ruské lidové hudby.

Úkoly Vzdělávací obor "Komunikace":

Účast na vystoupení souboru, interakce s hudbou. vedoucí a ostatní děti v procesu hudební a tvůrčí činnosti, utváření duševní činnosti, (srovnávání, přirovnávání) rozšiřování slovní zásoby (názvy hudebních nástrojů).

Vzdělávací oblast „Čtení beletrie“:

Představte díla: báseň „Native Land“ a příběh V.I. Belova "chlapec"

Fáze lekce:

I. Organizační fáze (3 min.)

II. Popis problému (4 min.)

III. Etapa získávání nových znalostí (12 min.)

IV. Upevňování znalostí – orchestr (8 min.), didaktická hra (4 min.),

V Shrnutí akce, relaxace (4 min.)

Potřebné vybavení a materiály:

Zařízení: multimediální zařízení s projektorem, stereo systém, židle uspořádané do půlkruhu před plátnem ve „vzdělávací zóně“, kelímky od jogurtů na stolech, gumičky, dětské hlukové nástroje (maraky, lžičky, tamburíny, chrastítka)

Viditelnost:

1. multimediální prezentace včetně veškeré potřebné ilustrační, video a hudební podpory;

2. výstava předmětů ruského života.

Přípravné práce: Seznámení s hudebními nástroji: gusli, buben, chrastítko, naučení se ruské lidové písně Beruška, základní dovednosti ve hře na dětské hlukové nástroje;

Technologie používané v GCD:

Prezentace hudebního režiséra;

Technologie pro přehrávání hudby pro děti;

technologie šetřící zdraví;

technologie pro formování pěvecké kultury předškolních dětí;

technologie pro rozvoj asociativně-figurativního myšlení.

Metody výuky:vysvětlující a názorné(vysvětlení nového materiálu s

ilustrace velkého množství názornosti prostřednictvím počítačové prezentace, výstava domácích potřeb; částečné vyhledávání(k rozvoji samostatného myšlení).

Abstrakt GCD

Průběh lekce:

Organizační moment

pozdravy

Prohlášení o problému

Fáze získávání nových znalostí.

Etapa upevňování znalostí.

Diagnostika.

Výsledkem je relaxace.

Děti vstupují do sálu na ruskou lidovou melodii "Polyanka"

Hudba vedoucí: Ahoj lidi. Jsem tak rád, že tě vidím! Všimli jste si, jaká hudba vás dnes vítá! (Světlý, radostný, jasný). Podělme se navzájem o naši dobrou náladu.

Komunikační hra s dlaněmi.

Ahoj, zlaté slunce,

Ahoj, nebe je modré,

Ahoj, volný vánku,

Ahoj, dubáku!

Žijeme ve stejném regionu

Všechny vás zdravím!

A teď vás zvu na procházku.

Kluci, nemůžeme najít zajímavější dobrodružství!

Přinesl jsem na naši lekci neobvyklou krabici, která obsahuje kouzelné listy, které nám pomohou cestovat.

Jeden, dva, tři se otočí

Ocitnete se na mýtině.

Děti předvádějí improvizaci s listy na hudbu

Zní lyrická ruská lidová melodie. Na obrazovce je krásná krajina ruské přírody Děti vejdou na mýtinu a posadí se s hudebním režisérem.

PAN. Přes řeku zpíval slavík,

Šarlatový úsvit plápolá -

Všechno v naší rodné zemi je naplněno

Nebývalá krása.

Kolem prolétají husy-labutě

Přes nekonečné prostory:

Přes louky, přes dubové háje

A nad modrými jezery.

Na široké cestě

Povede úzká cesta.

Krásnější zemi nenajdete

Jaká je naše ruská strana!

Jaká krásná hudba nás doprovázela na této procházce. Tito hudebníci hrají na ruské lidové nástroje tak krásně.

Hudba r. Na lesní mýtině je tolik zázraků! Krásný les ukrývá mnohá tajemství.

Víte, že právě zde v lese se rodí mnoho lidových hudebních nástrojů. Proč se tu podle vás objevily první múzy? nástroje? kdo uhodl? Jak je najít? Nastraž uši, poslouchej ticho!

Svět bez zvuků by byl smutný.

Šedé, nudné a bez chuti.

Odpovědi a domněnky dětí.

Hudba r.: Člověk se vždy snažil napodobovat zvuky přírody.

Začal naslouchat zvukům okolní reality a mnoho věcí, které mu předtím připadaly jako prostý hluk, se pro něj staly hudbou. Naučil se získávat hudební zvuky z různých předmětů a ty začaly znít, mluvit a staly se z nich hudební nástroje.

Hudba r: Jaký byl podle vás první hudební nástroj? Možná to byl strom s dutinou. Muž do něj narazil a strom se začal ozývat.

Muž byl nejprve trochu vyděšený - zvuk vůbec nepřipomínal ani jeho vlastní hlas, ani křik šelmy. Ale pak jsem si zvykl. Muž to trefil, teď zrychluje, teď zpomaluje: bum, bum, bum! Bum, bum! A napadlo ho vyrobit nástroj ze dřeva. Povím vám o starém ruském nástroji. Tohle je buben.

„Pastýř je první ve vesnici, kdo se zvedne, jde po ulici a bubnuje buben. Ať se vám to líbí nebo ne, vstaňte a vyžeňte dobytek. Zvířátka v lese se tohoto zvonivého rytmického klepání bála. Pastýř měl kromě malého, který měl vždy u sebe, i velké bubny na různých koncích dobytka. Neustále visely na určitých místech a každý, kdo šel kolem, považoval za svou povinnost bubnovat.“ Na základě pastýřského bubnu pak lidé vyráběli tamburínu.
Hudebník r: Podívejte, na rostlinách visí lusky se semeny. Pohupují se ve větru a šustí semeny. Lidé slyšeli tento zvuk a přišli s hudebním nástrojem. Který myslíte? Odpovědi dětí

Chrastítko je hlukový nástroj. Dříve se tomu říkalo sharkun. Pletelo se z větviček nebo březové kůry. A uvnitř byl hrášek.

Foukal silný vítr, větve stromů se začaly o sebe mlátit a třít. Někdo slyšel tento praskavý zvuk a vyrobil hudební nástroj, ve kterém se prkna také třela a narážela do sebe. Který? (Odpovědi dětí). Chrastítko je také dřevěný hlukový nástroj.

Nyní si poslechněte dřevěné zvuky a zkuste uhodnout, co to je? Odpovědi dětí. Tohle je datel klepající na borovici Výborně, s tímto úkolem jste se poprali dobře.

Na naší mýtině jsou také klacky. Ale teď se promění v bicí nástroje a ty mě poslouchej a pomoz mi

Rytmická deklamace. Báseň "Stick Stick"

Ťuk-ťuk-ťuk-ťuk – co je to za zvuk? (udeřit hůl na hůl)
Dřevěný je zvuk ťuk-ťuk-ťuk-ťuk.
(Udeřte hůlkami na podlahu)
Datel žil v prázdné dolíku
Dub bušil jako dláto, ťuk-ťuk-ťuk-ťuk.
Ťuk-ťuk-ťuk-ťuk – co je to za zvuk? (Úder zkříženými hůlkami)
Dřevěné kladivo na podlaze
Kopne si patu ťuk-ťuk-ťuk-ťuk.

Šli jsme na břeh řeky. Slyšte, jak vítr hučí ve zlomených dutých stoncích rákosí ( Zvuk). Když uříznete tento stonek a fouknete do něj, jaký hudební nástroj získáte? ( Odpovědi dětí)

Čí píseň připomíná zvuk dýmky? Přesně tak, ke zpěvu ptáků. Lidé také přišli na to, jak vyrobit dechové nástroje ze zvířecích kostí – takové píšťaly jsou dnes k vidění v muzeích mezi různými nástroji z doby kamenné. Nechyběly ani hliněné píšťalky.

Pojďme si hrát také s vánkem .

Dechové cvičení „Breeze“.

Fouká lehký větřík - f-f-f....

A list se tak třese - f-f-f....

Vydechněte klidně, bez napětí.

Fouká silný vítr - f-f-f-...

A list se tak třese - f-f-f...

Aktivní výdech.

Větřík fouká, listí se houpe

A zpívají své písně.

Podzimní listí

Sedí na větvích

Podzimní listí

Dětem se říká;

Aspen - a-a-a-...

Rowan-a-a-a...

Bříza - oh-oh-oh...

Dub-oo-oo-oo...
Na mýtinu vyšel lovec s lukem v ruce. Zatáhl za provázek a pustil. A tětiva začala zpívat a zvonit. ( Zvuk) Lidé slyšeli tento zvuk tisíckrát, aniž by tomu věnovali pozornost. Jednoho dne ho ale někdo poslechl, začal se znovu dotýkat tětivy luku a poslouchal její zpěv.

"Ale můžete natáhnout tětivu různé tloušťky na prkno a hrát na ní hudbu," hádal lovec. Tak se z loveckého luku stal hudební nástroj.

A teď, kluci, máte možnost vyzkoušet si, jak jste mistři na hudební nástroje.

EXPERIMENTOVAT

Na stolech máte gumičky. Na kelímek natáhneme gumový kroužek a lehce za něj zatáhneme. Vibrace elastického pásku nejen cítíte, ale také vidíte. Pokud zatáhnete silněji, vibrace budou silnější a zvuk bude hlasitější.

Co jsme udělali s gumičkou, aby se ozval zvuk?

Přesně tak, štípali. Co se stane, když gumičku přitáhnete pevněji? Závěry, odpovědi dětí.

Tak se objevily struny.

Jedním ze starověkých nástrojů je prstencová harfa. Řekni mi, jak ta deska vypadá? Na křídle. Uprostřed je dírka a nahoře natažené šňůrky. Jejich název pochází ze staroslovanského slova „gusty“, což znamená bzučet. Struna na nástroji hučela, říkalo se tomu gusla, mnoho bzučících strun se nazývalo gusli. Uplynulo mnoho staletí, než bylo k této jediné struně přidáno několik dalších a výsledkem byla harfa - jeden z nejstarších nástrojů. )

Když naši předkové objevili schopnost předmětu znít, zdály se jim takové objevy jako skutečné zázraky: předměty před jejich očima ožily a získaly hlas. Poslechněte si pohádku.

Bylo to dávno. Žili jsme a bydleli v malé vesnici v dřevěné chatrči s chytrými a užitečnými věcmi: vařečkami, rublem a rohem.
Žili ve velké přátelské rodině. Od časného rána do pozdního večera chytré a užitečné věci neúnavně fungovaly společně se svými majiteli. Vařečky uvařily v kuchyni zelňačku a kaši a pak nakrmily celou rodinu výborným obědem.

Na desce jsou zářezy,

Dřevěné, zlomyslné.

Tento nástroj se nazývá rubl. Za starých časů to používali k žehlení věcí.

Rubel - pomáhala paní domu prát a žehlit prádlo, aby všichni v rodině měli čisto a pořádek. Rozhok spolu s majitelem domu zahnal brzy ráno na louku stádo krav a ovcí a večer svým hlasitým hlasem svolal celé stádo domů.

Jednoho dne se v té vesnici objevili buvoli. Tak se v dávných dobách na Rusi nazývali potulní umělci, zpěváci a hudebníci. Buvoli šli ulicí a zpívali veselou píseň Celá vesnice se sešla, aby sledovala veselé vystoupení bubáků. V rukou bubáků zpívaly, zvonily, brnkaly a hrály hudební nástroje.

Brzy přišel večer a buvoli požádali, aby strávili noc s majiteli té samé chatrče, ve které žily chytré a užitečné věci. Po večeři, když hosté a hostitelé usnuli, se věci rozhodly promluvit na hudební nástroje. "Jak se vám žije se svými buvolími pány?" - zeptaly se vařečky hudebních nástrojů. "Život je zábava "Chodíme všude, bavíme lidi našimi zvonivými písněmi."
"Nikdy jsme nebyli dále než naše vesnice," řekly lžíce.
- "Jako bychom i my chtěli přinášet radost všem lidem."

„Pojďme s námi cestovat po celém světě. Společně se ještě více pobavíme a hudba bude znít lépe,“ zpívala harfa. Rozhodli se tedy proměnit chytré a užitečné věci v hudební nástroje, aby lidem přinášely nejen užitek, ale také radost.
Od té doby spolu cestují jako velká šťastná rodina. A jejich rodině se začalo říkat - orchestr ruských lidových hudebních nástrojů.
Už dávno není na světě ani ta vesnice, ani dřevěná bouda, ani bubáci, ale hudba v podání ruských lidových nástrojů zní dál a přináší radost každému, kdo ji slyší.

A naše pohádka pokračuje. Chvíli trvalo, než se naučili hudební jemnosti orchestru: rubly, lžíce a chrastítka. Dozvěděli se, že všechny nástroje spolu mluví zvláštním jazykem.

Pokud se hudební nástroj nenaučí mluvit a rozumět tomuto jazyku, pak hudba nebude krásná a harmonická. O tom se můžeme přesvědčit sami! Teď vy a já budeme hrát lidovou hudbu sami.

Děti se přesunou do hudebně motoricky aktivní zóny a berouhudební nástroje.

Hudba r: Každý nástroj v orchestru má svou vlastní melodii. Pokud hudebník hraje přesně svůj rytmus, nebude ostatním hudebníkům překážet.

Hudební a didaktická hra "Čí hudba hraje?"
Děti jsou rozděleny do 4 podskupin. U obrázků jsou rozmístěny hudební nástroje: zajíci, veverky, losi, mravenci.

M. r: Podívejte, zvířátka přiběhla na mýtinu, chtějí si s vámi hrát a pomohou vám správně zahrát každý rytmus.

Učíme se s kluky rytmický doprovod: nejprve s každým „hudebníky“ zvlášť a pak se všemi dohromady.

Každá podskupina hraje svůj vlastní rytmus podle diadiagramu.

Losí krok, krok, krok, krok.

Zay-ka, ka-ka, ka-ka.

Mu-ra-vey, mu-ra-vey.

Be-loch-ka, be-loch-ka.

PAN. Kluci, zdá se mi, že tento rytmus připomíná nějakou velmi známou písničku. Poslouchat? Zjistil jsi to? (Odpovědi dětí: tento rytmus je podobný písni „Like our at the gate“). Správně, dobře, poznali jste píseň. Pojďme si to ještě společně zazpívat, ale také je potřeba se naladit a připravit hrdla na zpívání písniček. Pomůže nám ráčna, bicí hudební nástroj. Hudební ředitel hraje chrastítko a zpívá s dětmi:"Treska-treska-praská, zapraskalo mi to přímo v uchu: raz-dva, raz-dva-tři, pomoz mi, příteli."

Hra na hudební hlukové nástroje podle rytmické partitury.

ORCHESTR

Výborně, kluci, poslouchali se a zpívali. A na naší mýtině slyším další zvuky. Děti hádají, který nástroj se skrývá za stromem. Diagnostika probíhá formou didaktické hry.

Hudební režisér. Je dobře, že za starých časů lidé věděli, jak poslouchat zvuky přírody. Dali nám tak úžasné hudební nástroje. A protože byly vynalezeny a vyrobeny ruskými lidmi, ruskými lidmi, pak se tyto nástroje nazývaly ruské lidové nástroje.

Naši lidé jsou chytří a silní

Dívá se daleko dopředu

Ale staré legendy

Nesmíme zapomenout!

Naše cesta je u konce. Líbilo se ti to? Co nového jste se naučili? Kluci, připomeňme si, co jsme se dnes naučili. ( Seznámili jsme se s ruskými lidovými hudebními nástroji. Naučili jsme se historii jejich vzhledu, slyšeli jejich hlasy, učili se hrát podle vzorů). Co bylo nejzajímavější? Nyní o tom řekněte svým rodičům a přátelům. Jakou máš náladu? Dáme svou dobrou náladu ostatním? (Děti vyfouknou náladu z dlaní). S pomocí našich kouzelných listů se vracíme do naší skupiny.

Hudební píseň "Goodbye"

Disk nar. melodie

"Polyanka"

Krásná krabička, listy z barevné fólie. Disk od Ekateriny Zheleznové kolekce "Hry - písně". 4

stát adv. Orchestr "Meadow Patterns"

(Snímek č. 3 – č. 10: snímky se mění automaticky)

Snímek č. 11

Zvuky lesa. Disk „The Amazing is Blízko“

(Snímek číslo 12)

(Snímky č. 13, 14)

V.I. Belov "Mládež".

(Snímky č. 15,16)

(Snímek č. 17)

(Snímek č. 18)

Snímek číslo 19

Snímek číslo 20

Snímek č. 21

Snímek číslo 22

Každá osoba má 2 dřevěné tyče.

Snímek č. 23

T.E. Tyutyunnikova "Dřevěné příběhy"

Snímek č. 24

Snímek č. 25

Snímek číslo 26

Snímek číslo 27

Snímek číslo 28

Snímek č. 29

Gumy na psací potřeby, kelímky od jogurtů

Snímek číslo 30

(Video. Snímek č. 31

Snímek číslo 32

G. Levaševová Úryvek z knihy „Pojďme mluvit o hudbě“

Snímek č. 33

Snímek číslo 34

Snímek číslo 35

Snímek č. 36

Video "Buffoons".

Snímky č. 37,38

Hudební nástroje: lžíce, chrastítka, maracas, tamburíny.

Snímek číslo 39

Snímky

№№ 40,41,42,43

Snímek číslo 44

Snímky №№45,46,47,48