Prezentace daleko od Chopinovy ​​domoviny. Mocné království Chopin

Otevřená lekce hudba v 6. třídě

Podrobit: Obrázky komorní hudba. Mocné království Chopin.

Kapitola: Svět obrazů vokální a instrumentální hudby.

Datum lekce _______________

__________________________________

Cíl lekce: povědomí stylistické rysy hudba F. Chopina, seznámení se žánry komorní hudby instrumentální miniatura hudba F. Chopin.

Cíle lekce.

Vzdělávací: pomoci studentům pocítit úžasnou originalitu, jemnou poezii hudby F. Chopina, její spojení s národní charakteristiky Polská hudba, historická situace té doby; seznámit studenty s díly F. Chopina, zjistit hudební obsah hudební díla.

Vzdělávací: rozvíjet vizuální a obrazové logické myšlení schopnost analyzovat a syntetizovat, argumentovat, hudební paměť, pražec - harmonický sluch, pěvecké schopnosti.

Vzdělávací: pěstovat smysl pro občanství a lásku k vlasti.

Typ lekce: kombinované, prohlubující znalosti.

Formulář: lekce-prezentace.

Poslech hudby: F. Chopin „Balada č. 1“ g moll. Nokturno (B dur).

Scherzo (B moll).

Zařízení: počítač, projektor, plátno, deska, klavír, křížovka, učebnice Sergeeva G.P., Kritskaya E.D.. Hudba. 6. třída. M.: Vzdělávání, 2014.

Průběh lekce:

Organizační moment: nasměrovat pozornost studentů na lekci.

Zvukový fragment "Balady g - moll". zdravím vás!

Aktualizovat základní znalosti:

Motivace vzdělávací aktivity. ( Komunikace tématu a účelu lekce ).

Dnes ve třídě budeme pokračovat v našem seznamování hudební kreativita tohoto skladatele. Téma naší lekce se jmenuje: „Mocné království F. Chopina“. Jeho cílem je proniknout do poetiky hudební jazyk, obsah děl tohoto geniálního polského skladatele.

Učení nového materiálu.

Poslouchejte hudbu a určete styl skladatele, kterému skladateli ji lze připsat?

Poslech Valčíku a Polonézy.

Uhodli jste to?

Z popisu zjistíte, o jaké hudbě skladatele, klavíristy - virtuosa dnes budeme mluvit.

Zpíval duši svého lidu, vytvářel krásné melodie a tance

Omezil svou kreativitu na klavírní hudba.

Je klasikem polské hudby. Jeho jméno stojí mezi jmény brilantní skladatelé, jako (na desce jsou portréty skladatelů) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je hlavní věc!

Zveřejňování životopisných informací.

Učitel: Podívejte se pozorně na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

Studenti: Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to bylo chytré jemná dušeČlověk.

Učitel: Člověk nemůže nebýt překvapen hloubkou a jemností, která prostupuje skladatelovu tvář a jeho aristokratické ruce. Vyšel z krásného šlechtický rod, studoval ve Varšavě. Poznání kultury a zvyků lidové Polsko, hluboce procítil intonaci Mazurů a Kujawiaků, Obereků a Polonézů, které tak často potěšily jeho srdce v milé Szafarně, předměstí Varšavy.

Provedení hudby "Chopinovo nokturno" S. Šavenkova, text T. Tarasové.

Chopinovu hudbu prostupuje na jedné straně lyrika, jemnost zprostředkování různých nálad, na druhé straně tragika a hrdinství. (str. 98, 2 odstavec).

Chopin oživil předehru na romantickém základě, což je sémantické centrum odrážející určitý „pohyb a život duše“.

Poslech Preludia č. 7 a Preludia č. 20. Diskuse o hudbě.

Jaký obraz vytváří předehra? O čem nám chce F. Chopin říci? Co hudba zobrazuje, jaké pocity vyjadřuje?

Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny mé myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala mou osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V pro mě cizí zemi znal slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativní lidé, našel lásku - tomu se říká štěstí?! Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Poslechněme si vystoupení vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera

Etuda č. 12 a Preludium č. 24 Co mají tito dva společného? různé žánry, co nám chce skladatel sdělit, co můžeme říci o hudbě?

Horlivý, ušlechtilý snílek,
Vládce klavírních scén
Básník lidové melodie -
To vše je Frederic Chopin.

Poslouchám kudrnatou hudbu,
Slyším vroucí šplouchání vln,
A šplouchání slunečného května,
A říjnový skelný lesk,

A volání vlasti je přísné,
A je tu prostor pro revoluci.
Tady se pianista zamračil,
Zadání "B moll".

Zvonění klavírního akordu,
Hraje pěnová vlna.
Příliv čarodějnictví a podivnosti
Pohltí místnost do sebe.

Roztahuji svá ramena jako křídla,
Jako anděl, beztížný a čistý,
Celý klavírní večer letí vzhůru
Nad sálem je křehký pianista.

Vladimír Efremovič Šosták

Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

Myslíte si, že Chopin byl romantik? Proč?

Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi? (Preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky).

Co to bylo za hudbu? přední místo v dílech F. Chopina? (tanečnost).

Čím se vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Jaké ráno v mé vlasti!

Jaké louky a lesy,

Rosa se třpytí jako perleť.

Rodná země...Eh! Krása!

Voní to tu pelyňkem a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlast, jen s tebou

Jsem navždy svázán osudem!

Chopinova hudba je jako děla pokrytá květinami. Akutně naštvané, plné vitálního napětí a emocionální intenzity lze stránky jeho balad a sonát považovat za živou a pietní reakci na události polské reality 30. let. Byl hluboce šokován otroctvím své vlasti. V tomto smyslu v nejvyšší stupeň charakteristické pro něj „Balada g moll“

Poslech písně „Balada g-moll“.

Učitel: Kluci, řekněte mi, co je to za hudbu? Co jste v něm slyšeli?

Studenti: Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji.

Učitel: Odráželo to pocity Poláka – aristokrata a revolucionáře – romantika. Sám Fryderyk Chopin byl po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, nucen opustit a žít v zahraničí, daleko od své milované vlasti, Polska.

Shrnutí lekce.

Křížovka: "Chopin"- svisle. ( Otázky k posílení materiálu).

Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni "Evening Star".

Jaký titul získal Chopin za svou hudbu?

Chopinův oblíbený nástroj.

O jaký tanec jde? mluvíme o tom: "Slavnostní společenský tanec- průvod“?

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Vokálně - intonační práce.

Didaktický úkol - rozvoj hlasových intonačních schopností

Dech;

zpívání;

Zpěv hlavní melodie Nocturne (vokál).

Vlast, na to by měl myslet každý občan. Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená Vlast...

Provedení písně „Zima“ hudba a text A. Osirovského.

Odraz.

Učitel: Kluci, řekněte mi, jaká hudba skladatele zazněla v naší dnešní lekci? Jaké „věčné“ problémy řeší hudba F. Chopina?

Otázka: Co zajímavého jste se dozvěděli? Jaký objev jste pro sebe udělal?

Formulujte a klaďte si navzájem otázky (práce ve dvojicích). Ohodnoťte to. Dávejte body. Spočítejte si celkové skóre - dejte mu hodnocení.

Vzorové otázky:

Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi (preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky).

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (Tanec)

Čím se vyznačuje hudba Frederika Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Čím se vyznačuje hudba F. Chopina? Samozřejmě Vlast, ke které byl Chopin velmi připoután a jeho osud byl úzce propojen s osudem Vlasti.

Lekce se konala na MBOU "Střední škola č. 3" ve městě Čerepovec, oblast Voogda.

Pozitivní zpětná vazba:

1. Je zde přehlednost a dobrá prezentace.

2. Nádherný kontakt se studenty.

3. Fáze lekce dokončeny.

4. Zobrazeno různé tvaryčinnosti.

5 Obecně se mi lekce líbila.

Negativní:

1. Nelíbilo se mi téma a kombinace uměleckého a hudební obrazy.(To jsem nevymyslel já, vše je z učebnice a programu)

2. Učitel je bez emocí.

3. Studenti nejsou aktivní (byli vyděšení velké množství učitelé.

4. Nebyl dostatek času na rozmyšlenou (ačkoli jsem spěchal)

5. Práce ve skupinách by podle kolegů obecně neměla být taková, to se nestalo!

6. Píseň nebyla taková (kolegům se nelíbila)

Plán hudební výchovy pro 6. třídu

Téma lekce:"Mocné království F. Chopina."

Průběh lekce:

    Organizační bod: nasměrovat pozornost studentů na lekci. Fragment hry „Balada“.Gmoll" zdravím vás!

    Uveďte téma a účel lekce.

Učitel: Kluci, jakého skladatele si myslíte, že jste chodili do třídy poslouchat?

studenti: Na hudbu polského skladatele F. Chopina.

Učitel: Dnes v lekci budeme pokračovat v seznámení s hudebním dílem tohoto skladatele. Téma naší lekce se jmenuje: „Mocné království F. Chopina“. Jeho cílem je proniknout do poetického hudebního jazyka a obsahu děl tohoto geniálního polského skladatele.

    Zveřejňování životopisných informací.

Učitel: Podívejte se blíže na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

studenti: Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

Učitel: Nelze se divit hloubce a jemnosti, která prostupuje skladatelovu tvář a jeho aristokratické ruce. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě. Vědět

kulturu a zvyky lidového Polska, hluboce procítil intonaci Mazurů a Kujawiaků, Obereků a Polonézů, kteří tak často potěšili jeho srdce v milé Szafarně, předměstí Varšavy.

Učitel: Kluci, teď si vzpomeňme na polské lidová píseň„Lark“, jeho zvukový charakter, zvukový design, režim, obsah. Poslouchejte O kom je tato píseň?

Poslech písně – „Lark“ (polská lidová píseň).

studenti: Tato píseň je o původní příroda. Zpívá se v ní o skřivanovi, ptáčkovi luk, polí, oráčovi, kukuřičném poli.

Učitel: Jak se píseň hraje?

studenti: V pomalu, roztahaný, uhlazený, lyrický, trochu smutný.

Učitel: Slova, slova! Ale jak vyjádřit kouzlo Chopinových nejpoetičtějších valčíků, plných úžasné snivosti, nejjemnější expresivity těch sladkých snů a něžných citů charakteristických pro Chopina - romantika, který vlastnil úžasná schopnost vidět v životě člověka jen to nejlepší.

Poslech – „Valčík a moll“ a „Valčík Es dur“ od Chopina. Zazní dva valčíky.

Učitel:Řekněte mi, co je tady víc, aristokratická kultivovanost nebo ohnivá animace?

studenti: Zde jsou vyjádřeny různé pocity a můžete si představit různé zážitky a obrazy přírody.

První valčík je jemný a poetický a druhý velmi velmi lesklé. Lze si představit, že se v salonu tančí na hudbu jednoho valčíku a valčík psaný v mollové tónině je velmi lyrický.

Učitel: Ano, Chopin byl vždy jiný. Není divu, že Svyatoslav Richter napsal: "Mužský, ženský, tajemný, ďábelský, nepochopitelný, tragický Chopin."

Stávají se všichni skladatelé rychle slavnými?

studenti: Ne, vím, že Bachův život byl velmi těžký a skutečné uznání se mu dostalo až po jeho smrti.

Učitel: Ale F. Chopin byl během svého života velmi milován. Již jeho první práce byly přijaty nadšeně. Skvělý současník Roman Schumann řekl: „Kdyby se v naší době narodil současník jako Mozart, psal by koncerty podobné Chopinovým než Mozartovým.

    Poslech – „Valčík c moll“ a „Valčík E dur“ od F. Chopina.

Učitel: Co to znamená psát jako Chopin, v čem spočívá jedinečnost tohoto génia, který je slovy Baratynského „nenapodobitelný a velký ve své velikosti“?

studenti: Pište zasněně, jemně, poeticky. Pište, jako by v životě bylo všechno v pořádku, kolem vás je spousta krásy, kterou potřebujete vidět a slyšet.

Učitel: Vždy jsem si myslel, že nejúžasnější vlastností hudby je poetizovat realitu, myšlenky, pocity, prožitky člověka, jeho ušlechtilé motivy. Ale je tu ještě jeden aspekt práce Fryderyka Chopina: vnesl do něj ducha Beethovena koncertní síň.

Chopinova hudba - Jsou to děla pokrytá květinami. Akutně naštvané, plné vitálního napětí a emocionální intenzity lze stránky jeho balad a sonát považovat za živou a pietní reakci na události polské reality 30. let. Byl hluboce šokován otroctvím své vlasti. V tomto smyslu je jeho „Balada g moll“ vysoce charakteristická.

    Poslech cody z „Balad“ G moll ».

Učitel: Kluci, řekněte mi, co je to za hudbu? Co jste v něm slyšeli?

studenti: Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji.

Učitel: Odrážel pocity Poláka – aristokrata a revolucionáře – romantika. Sám Fryderyk Chopin byl po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, nucen opustit a žít v zahraničí, daleko od své milované vlasti, Polska.

    Shrnutí lekce.

Učitel: Kluci, řekněte mi, jaká hudba skladatele zazněla v naší dnešní lekci? Jaké „věčné“ problémy řeší hudba F. Chopina?

Hodnocení práce třídy i jednotlivých žáků.

Hraje se hudební dílo F. Chopina.

(jarní valčík)

Kroky lekce

Obsah učitelské činnosti

Obsah studentských aktivit

Odůvodnění

Organizační moment ( úvodní poznámky učitelé)

Emocionální nálada

Aktualizace referenčních znalostí

Zobrazit prezentaci

Fáze prohloubení do tématu.

Fáze získávání nových znalostí.

Plastická intonace

Fáze prohloubení do tématu.

Systematizace a zobecnění nových poznatků.

Vokální a sborová tvorba.

Plastická intonace.

Odraz.

"Jak mnohostranná je hudba...

Zní skrz vrstvy času,

Dotýká se řetězců lásky v lidských srdcích,

Smutek, vzpomínky, sny...“ Snímek 1-2

Zní valčík č. 7 od Fryderyka Chopina

Když děti představují nový materiál, zobrazují se diapozitivy s portréty. Snímky 2-7

O jakém skladateli nám kluci řekli?

Jaká hudba doprovázela vystoupení kluků?

Ano, toto je Valčík č. 7, napsaný v roce 1829 a slovy samotného skladatele „ne k tanci“.

Jak zněla hudba, aby vyjádřila náladu a charakter hudby?

F. Chopin nepsal opery ani balety. Většina jeho díla - klavírní skladby, polonézy, mazurky, valčíky, etudy. Ale každé jeho dílo je vyznáním duše, zjevením, stránkou jeho hudebního deníku. Snímek 8

Poslechněte si následující řádky z dochovaného dopisu: „Můj drahý, vzdálený, jediný! Proč je náš život uspořádán tak, že musím být pryč od tebe, být od tebe oddělen?" Snímek 9

Komu myslíte, že by mohly být tyto řádky určeny?

Poslechněme si konec: "Pamatuji si šustění každého listu, každého stébla trávy." Vidím tváře mi drahé, cítím tě, má drahá vlast! Každou noc ke mně přicházíš s nejasnou melodií: buď s písničkou, nebo s tvým oblíbeným tancem – mazurkou. A opravdu si přeji, aby tento sen nikdy neskončil!” Snímek 10

Koho tedy skladatel ve svém dopise oslovil?

Téma Vlasti se samozřejmě jako červená nit táhne celou tvorbou F. Chopina. Dnes vám chci připomenout jednu z těchto skladeb - Preludium č. 20.

Představme si sebe jako dirigenty a ovládněme interprety při poslechu hudby: forte - široký švih paží nad hlavou, klavír - v úrovni hrudníku, pianissimo - na místě (dynamický kontrast).

Poslech Preludia č. 20.

    Jak tato hudba zní?

    Jaký kontrast jste v hudbě slyšeli?

    Vyberte slova, která vyjádří charakter a náladu hudby.

Jaký obraz nám podle vás dělá Chopinova hudba?

Osud F. Chopina byl úzce spjat s osudem vlasti. Uznáno nejlepší pianista Polsko, skladatel měl jezdit s koncerty do Evropy. Chopin se k tomuto kroku nemohl dlouho odhodlat. Napsal: „...nemám sílu stanovit den odjezdu; Zdá se mi, že odcházím zemřít, a jak hořké musí být zemřít v cizí zemi – ne tam, kde jsem žil.“ A přesto dvacetiletý skladatel Polsko opouští. Když přišla z Polska zpráva o začátku lidového povstání a jeho brutálním potlačení, rozhodl se F. Chopin přerušit koncertní zájezd a návratu do vlasti však jeho rodina a přátelé v obavě o jeho život skladatele od tohoto kroku odrazovali: ať slouží vlasti svým uměním. „Proklínám hodinu svého odjezdu...“, píše skladatel ve svých dopisech, „Nemohu si dělat, co chci... V obývacích pokojích předstírám klid, a když se vrátím domů, zuřím na klavír." Snímky 11-16

Svůj smutek, vztek a rozhořčení si vyléval v hudbě. Jako tvůrčí reakce na události odehrávající se v Polsku roku 1831 se objevila i Chopinova skladba – slavná etuda č. 12, nazvaná „Revoluční“. Snímek 17

Nalaďte svá srdce a snažte se pochopit, jakými pocity je hudba naplněna. Poslechněte si Etudu č. 12. Snímek 18

Sluch.

Jaký obrázek se vám vybaví při poslechu této hudby?

Čemu se tato hudba podobá: epickému vyprávění, vzrušenému příběhu, dramatické recitaci?

K jaké skladatelově hudbě ladí toto Chopinovo dílo: Čajkovskij, Beethoven, Rachmaninov, Grieg?

Poslouchali jsme a analyzovali hudební díla věnovaná vlasti.

Jaké kontrastní pocity ve vás vyvolaly? Jaké kontrastní hudební obrazy jsme slyšeli?

Co zajímavého jste se o Chopinovi dozvěděli?

Jaký člověk se nám Chopin odhalil?

Jaká hudební díla Chopina si pamatujete nebo máte rádi?

Pro jaký nástroj skladatel psal?

Do jaké oblasti hudby - vokální nebo instrumentální (komorní nebo symfonická) patří díla polského génia?

Co znamená slovo komorní hudba?

Jaká tajemství umění a života se odhalí, když se hrají Chopinova díla? Snímek 22

Pokračujme v práci na písni

„Balada o kytaře a trubce“ od Jana Frenkela. Snímek 23

Je v hudbě obraznost?

V jakém žánru je píseň napsána?

Co je to balada?

(fotokopie písně se pořizují předem pro celou třídu). Při učení písničky dbejte na obtížné melodické skoky, solidní atak zvuku, dosáhněte jasné artikulace, jasné dikce.

Práce na utváření čistého unisona a rozvoji harmonického sluchu Pokračování práce:

na vytvoření lehkého, letmého, svobodně znějícího hlasu sa;

rozšířit dynamiku hlasový rozsah: zpěv z mezzo-klavír na klavír a mezzo forte;

na masteringu pohyblivé nuance (crescendo, deminuendo);

o rozvoji pohyblivosti hlasu: od středního tempa k pomalému a rychlému;

o výchově dětí estetický postoje ke zpěvu a hudbě;

rozvíjet schopnost žáků slyšet a verbálně se vyjadřovatkvalita zpěvu (jednotlivci, skupina, sbor), přednes verbvlastnosti zpěvu; zpívající dech;

tvorba zvuku zpěvu: rozvoj schopnosti používat měkký útok jako jednu z hlavních metod zvukové produkce; rozvíjet schopnost vykreslovat zvuky, pracovat na zaokrouhlování samohlásek; rozvíjení schopnosti zpívat pomocí různých úhozů (legato - spojený, nelegato - oddělený, staccato - náhlý);

pěvecká dikce: rozvíjet jasné výslovnostní dovednostizvuky, slabiky, slova ve zpěvu; jasná výslovnost souhlásek, vytaženázpěv samohlásek; lehký zpěv nepřízvučných koncovek; samostatná výrobanošení souhlásek na konci slova a na začátku jiného slova;

nastavení zpěvu: pěstovat vědomý postoj kdodržování pravidel zpěvu;

rozvoj dovednosti expresivní zpěvem (čistotou a sintonace, jemnost dynamické odstíny, různéobraznost, barvy témbru, hluboké porozumění obsahu písní, jejichemocionální zážitek);

pěstovat u dětí schopnost hledat vlastní intonaci
ztělesnění obrazu (jako nejvíce efektivní způsob rozvoj intonačního sluchu);

rozvoj schopnosti vnímat, prožívat a provozovat hudbu jako živé figurativní umění;

zvládnutí základních prvků hudební řeč porozumění jejich výrazovým vlastnostem (intonace, melodie, rytmus, tempo, dynamika atd.);

stimulace kreativní postoj děti za provádění činností.

Vezmeme imaginární nástroje – kytaru a trubku – a zazpíváme písničku.

Provedení písně.

Hodnocení práce v hodině.

Vzkazy studentů:

1 student:

Rodištěm báječného skladatele 19. století F. Chopina je Polsko. Narodil se 22. února 1810 v Zheleznowa Wola u Varšavy. Letos uplyne 200 let od jeho narození.

2. student:

Osud to rozhodl po mnoho let skladatel žil a psal svá hudební díla v cizí zemi.

3. student:

F. Chopin naplňoval svá hudební poselství vlasti a svému lidu láskou i utrpením, rozkoší i zoufalstvím.

4 student:

Oblíbeným nástrojem F. Chopina byl klavír. Duše klavíru – tak se nazýval polský génius. Jako vynikající klavírista napsal mnoho skladeb pro klavír. Jsou mezi nimi valčíky, polonézy, mazurky, předehry, etudy. Říkalo se o něm, že „klíče pod jeho rukama začínají zpívat“.

1 student: - Skladatel zemřel daleko od své vlasti v Paříži, ale odkázal, aby své srdce pohřbil ve své vlasti, ve Varšavě. Poláci si Chopinovo tiché srdce váží. Snímek 19-20

Fryderyk Chopin.

Valčík.

Vzrušený, něžný, vznešený, zasněný, přemýšlivý, smutný, srdečný, poetický, srdečný, lehký, lyrický.

Hudba zní jako jasná vzpomínka na vlast, na naši rodnou přírodu.

Skladatel oslovuje matku nebo někoho ze svých blízkých.

Do své vlasti.

Zapojení do aktivního hraní hudby.

Nejprve hlasitě, pak potichu a pak úplně potichu.

Dynamický.

Hudba zní vzrušeně, majestátně, přísně, vznešeně, odvážně, jako vzpomínka, úvaha.

Obraz člověka těžkého osudu, obraz člověka odloučeného od vlasti.

Smutek, vztek, rozhořčení.

Možnosti odpovědí.

Názory chlapů jsou rozdělené.

Během diskuse dojdou k závěru, že Beethovenova hudba je tragická a hrdinská; Rachmaninov - bohatý zvuk klavíru.

Odpovědi dětí.

Jako člověk, který vášnivě miluje svůj lid, přírodu, oddaný své vlasti

Odpovědi dětí

Klavír.

Instrumentální, komorní.

Pokojová hudba, určená pro domácí přehrávání hudby a později zněla spolu s symfonická hudba v koncertních sálech.

Mistrovská díla klavírní hudby.

"Balada o kytaře a trubce."

Ano. Nápaditost kytary a trubky v hlase a doprovodu.

Žánr vokální balady?

Toto je název vokální a instrumentální skladby romantické povahy. Ve vokální baladě je vyprávění založeno na srovnání kontrastních obrazů s nepřetržitým vývojem hudby, úzce souvisejícím s básnickým textem.

Týmová práce třída o hereckých dovednostech, o hlasových potížích.

Žáci napodobují hru na kytaru a trubku.

Provedení písně.

Příprava na aktivní a vědomou asimilaci nového materiálu.

Zvuk hudby vás naladí na vnímání nového materiálu.

Úvod do díla F. Chopina

Rozvoj motivů pro vzdělávací aktivity.

Rozšíření obzorů

Vyvrcholení dramaturgie lekce;

Aktualizace nového materiálu na téma lekce;

Poznávání nové hudby dílo; rozvoj schopnosti sledovat vývoj umělecký obraz; citově-figurativní vnímání.

Určení povahy a rysů provedení etudy.

Vytvoření komunikační situace, která zajistí projev iniciativy, samostatnosti a přirozeného sebevyjádření.

Diagnostika zvládnutí materiálu.

Srovnání zvuku valčíku a předehry.

Metoda komparace a zobecnění.

Průnik do intonačně-figurativní povahy hudby.

Vokální výkon pomáhá při práci na čistotě intonace. Učení se textu přispívá k porozumění a předávání textu vlastní výkon obrazný obsah písně.

Učením a vystupováním chápeme emocionální a morální styl práce a vytváříme osobní hodnocení.

Formování dovedností přiměřeného sebevědomí.


Psychologické a pedagogické charakteristiky

6 A třída MBOU střední škola č. 11.

Ve třídě je 21 lidí, z toho 11 chlapců a 10 dívek. Většina studentů má k učení emocionálně pozitivní vztah.

Vysoká úroveň 8 lidí má poruchy učení (Agafonov D., Barabanova V., Egorushika N., Isakova D., Kakhidze M., Mochkaeva T., Filtsina M., Sharabanov P.) Tyto děti mají dobrý výkon, vysokou úroveň abstraktního logického myšlení. Rozvoj mentální operace(analýza, syntéza, srovnání, zobecnění, klasifikace, analogie) překračuje věkové normy. Studenti se rychle zapojí vzdělávací proces a jsou schopni plně, komplexně a holisticky asimilovat materiál. Jsou emočně stabilní, mají vyvinuté všechny typy paměti (zejména zrakovou a sluchovou). Motivací k učení pro studenty v této skupině jsou kognitivní potřeby a zájmy a pochopení významu znalostí.

Druhá skupina sestává ze studentů s průměrnou úrovní učení. Patří sem Burkhina P., Egorushin V., Kuzněcov D., Levin I., Makarov N., Murzina Y., Shekurov A.. Úroveň rozvoje dobrovolné pozornosti je průměrná, v rámci věkové normy. Úroveň výkonu je průměrná. Tyto děti jsou více vyvinuté vizuálně-figurativní myšlení. Převažuje zrakově-kinestetická paměť. Postupně si s obtížemi pamatují nové vzdělávací materiál, ale uchovávají si ho v paměti poměrně dlouho. Studenti mají potíže se stanovením vztahů příčiny a následku, s analýzou, vyvozováním závěrů a zobecněním. Tyto lidi je třeba povzbudit aktivní práce ve třídě.

Třetí skupina jsou studenti s nízkou úrovní schopnosti učení: Galanov S., Zabrodin Yu., Karmanovich M., Kuzyaev P., Funikova L., Shamina E. Objem, stabilita a koncentrace jejich pozornosti jsou na spodní hranici věku norma. Chybí schopnost dlouhodobého a trvalého soustředění a udržení pozornosti. Přechod z jednoho typu činnosti na jiný je obtížný. Únava nastupuje rychle. Míra nezávislosti je nízká. Tito žáci potřebují neustálou pomoc a dohled učitele. Mají špatně vyvinuté všechny typy paměti, obtížně se učí látku, pamatují si pomalu a rychle zapomínají. Slovník malý, řeč málo vyvinutá. Je pro ně obtížné vyvozovat závěry a dávat jednoslabičné odpovědi.

Podle úrovně rozvoje hudební schopnosti Třídu lze rozdělit do tří skupin.

Vysoká úroveň. Agafonov D., Barabanova V., Egorushika N., Isakova D., Kakhidze M., Mochkaeva T., Filtsina M., Sharabanov P., A. Mají schopnost čistě intonace, mají dobrý pocit rytmus, dobrý sluch, jejich hlasový rozsah je 1,5 oktávy. Tito studenti mají dovednosti používat nástroje hudební expresivita, mají vyvinutý smysl pro soubor, umějí se navzájem poslouchat.

Střední úroveň mít hudební schopnosti. Burkhina P., Egorushin V., Kuznetsov D., Levin I., Makarov N., Murzina Y., Shekurov A. Ne vždy jsou schopni čistě intonovat, mají potíže s reprodukcí rytmických potíží, tito kluci mají hlasový rozsah do oktávy do 1,5 oktávy.

Nízká úroveň mají Galanov S., Zabrodin Yu., Karmanovich M., Kuzyaev P., Funikova L., Shamina E.

Tito chlapíci nemají intonační čistotu při provádění písní, chybí jim dovednosti v používání hudebních výrazových prostředků a mají potíže s reprodukcí rytmických potíží. Mají špatnou koordinaci mezi sluchem a hlasem, takže jejich rozsah nelze určit. Tito studenti nemají smysl pro soubor. Zvuková produkce těchto studentů je vynucená.

Obecně je třída přátelská, pracovitá a aktivní. Žáci projevují velký zájem o hudbu jako předmět.

Téma lekce: Mocné království Chopin. Daleko od vlasti.

Téma roku: "Svět obrazů komorní a symfonické hudby."

Typ lekce: lekce rozšiřování a prohlubování znalostí.

Účel lekce: identifikovat kontrast hudebních obrazů vtělených do různých žánrů klavírních miniatur (preludia, valčíky, etudy).

Cíle lekce.

Vzdělávací:

    Představte mistrovská díla klavírní hudby F. Chopina;

    Naučit schopnost kolektivně uvažovat o hudbě a jejím autorovi;

    Naučte se ve zvuku identifikovat rysy hudebního žánru.

Vývojový:

    rozvoj kognitivní činnosti, schopnost analyzovat, porovnávat, zobecňovat, uvažovat o slyšeném a vyvozovat závěry;

    rozvíjet asociativní-figurativní myšlení, fantazii a představivost;

    rozvíjet vokální a sborové dovednosti, hudební paměť a sluch.

Vzdělávací:

    kultivovat citovou odezvu a zájem o Chopinovo dílo;

    výchova uměleckého vkusu, mravního a estetického cítění.

Požadované vybavení.

Prospekty: karty s vytištěným textem písně Iana Frenkela „The Ballad of Guitar and Trumpet“ pro vokální práci.

Technické vybavení Salon: počítač, plátno, multimediální projektor pro promítání prezentací, stereo aparatura, piano.

Místo lekce: lekce o rozšíření a prohloubení znalostí na téma: „Mocné království Chopina. Daleko od vlasti“ je 19. téma ročníku „Svět obrazů komorní a symfonické hudby“.

Charakteristika počáteční úrovně znalostí, dovedností a schopností žáků

Porozumět živému obsahu hudebních děl různých žánrů; rozlišovat mezi lyrickými, epickými, dramatickými hudebními obrazy.

Mají představu o metodách interakce a vývoje obrazů hudebních skladeb.

Znají jména Rusů a zahraniční skladatelé, uveďte příklady jejich spisů.

Oni vědí jak na to charakteristické rysy určit, zda hudební díla patří do příslušného žánru a stylu (klasická, lidová, náboženská, moderní hudba).

Mít hudební dovednosti: hrát písně (lidové, klasický repertoár, moderní autoři), pobrukovat si nezapomenutelné melodie známých hudebních skladeb.

Analyzujte různé interpretace téhož díla. Poskytují argumenty pro interpretaci skladatelova záměru.

Odhalit figurativní strukturu hudebních děl založenou na interakci různé typy umění.

Hudební hodina 6. třída program G.P. Sergeeva, E.D. krétský

Kapitola "Svět obrazů komorní a symfonické hudby."

Téma lekce „Mocné království Chopin“

Cíl: seznámení se žánry komorní hudby, instrumentální miniaturní hudba F. Chopina.

Úkoly: Vzdělávací: vštípit lásku k vlast, Vlast na příkladu života a díla F. Chopina.

Vzdělávací: představit éru romantismu a obrazy komorní hudby.

Vývojový: naučit se přemýšlet o hudbě a umět se vyjádřit vlastní pozici ohledně poslouchané hudby, práce na smyslném provedení písní,

Vědět: hlavní body kreativity F. Chopina; různé žánry klavírní miniatura.

Postup lekce

Organizační moment.

Poslouchejte hudbu a určete styl skladatele, kterému skladateli může být připsána.

C snímek č. 2 a č. 3 Poslech valčíku a polonézy.

Uhodli jste to?

Z popisu zjistěte, o kterém skladateli, klavíristovi - virtuózovi si dnes budeme povídat .

— Zpíval duši svého lidu, vytvářel krásné melodie a tance

— Svou kreativitu omezil na klavírní hudbu.

— Je klasikem polské hudby. Jeho jméno stojí vedle jmen skvělých skladatelů, jako např Snímek č. 4(portréty skladatelů na desce) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Snímek č. 5— Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je to, na čem záleží! Co nám můžete říci o díle Frederika Chopina?

Přečtěte si odstavec 1 na straně 98 učebnice. Co lze přidat? Snímek č. 6

Fragment dokumentární encyklopedie „F. práce s kartami.

Fryderyk Chopin nenapsal velká díla, ani symfonie, ani opery, ale jak to může být hlavní? Každý člověk je schopen svobody myšlení, projevu a cítění. Vyjádřete to tak, jak chce. Nejbližšími mu byly miniatury

Snímek č. 7(drobné kusy): preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky, sonáty. Každá hra a tanec je stav mysli, i když žil v Paříži, psal polskou hudbu. Téměř všechny tance F. Chopina byly polské a mazurka byla jeho oblíbená.

Samozřejmě v moderní svět posluchači klasická hudba Hudební jazyk F. Chopina se stává jasným. Na znamení lásky a úcty k dílu F. Chopina používá petrohradský skladatel Sergej Savenkov melodii nokturna a píše úžasnou píseň na básně Taťány Tarasové. Písnička je oblíbená mezi dětskými kolektivy a často ji slyší rádia. Snímek č. 8

Představení hudby "Chopin's Nocturne". S. Šavenková, slova T. Tarasová.

Snímek č. 9
Chopinovu hudbu prostupuje na jedné straně lyrika, jemnost zprostředkování různých nálad, na druhé straně tragika a hrdinství. (str. 98, 2. odstavec)

Chopin oživil předehru na romantickém základě, což je sémantické centrum odrážející určitý „pohyb a život duše“. Snímek č. 10

Poslech Preludia č. 7 a Preludia č. 20. Diskuse o hudbě.

Jaký obraz vytváří předehra? O čem nám chce F. Chopin říci? Co hudba zobrazuje, jaké pocity vyjadřuje?

Snímek č. 13Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny mé myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala mou osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V zemi, která mi byla cizí, zažil slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativními lidmi, našel lásku – tomu se říká štěstí?! Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Pojďme pojďme si poslechnout v podání vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera

Snímek č. 14, 15 - Studie č. 12 a Předehra č. 24, Co tyto dva rozdílné žánry spojuje, co nám chce skladatel sdělit, co lze říci o hudbě? Snímek č. 16

Snímek č. 17 Horlivý, ušlechtilý snílek,
Vládce klavírních scén
Básník lidové melodie -
To vše je Frederic Chopin.

Poslouchám kudrnatou hudbu,
Slyším vroucí šplouchání vln,
A šplouchání slunečného května,
A říjnový skelný lesk,

A volání vlasti je přísné,
A je tu prostor pro revoluci.
Tady se pianista zamračil,
Zadání „B moll“.

Zvonění klavírního akordu,
Hraje pěnová vlna.
Příliv čarodějnictví a podivnosti
Pohltí místnost do sebe.

Roztahuji svá ramena jako křídla,
Jako anděl, beztížný a čistý,
Celý klavírní večer letí vzhůru
Nad sálem je křehký pianista. Vladimír Efremovič Šosták

Pro shrnutí lekce musíte odpovědět na řadu otázek

    Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

    Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

    Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

    Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi. (předehry, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky)

    Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (tanečnost)

    Čím se vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Čím se vyznačuje hudba F. Chopina? Samozřejmě Vlast, ke které byl Chopin velmi připoután a jeho osud byl úzce propojen s osudem Vlasti. Snímek číslo 18

Jaké ráno v mé vlasti!

Jaké louky a lesy,

Rosa se třpytí jako perleť.

Rodná země... Eh! Krása!

Voní to tu pelyňkem a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlast, jen s tebou

Jsem navždy svázán osudem!

Vlast, na to by měl myslet každý občan. Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená Vlast...

Snímek č. 19

Vystoupení písně "jaro Ruska" hudba A. Ermolova, slova Gulevskaja.

Snímek č. 20, č. 21, č. 22, č. 23, č. 24, č. 25, č. 26, č. 27

Křížovka: „Chopin“ - svisle. (Otázky na posílení materiálu).

    Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni „Evening Star“.

    Jaký titul získal Chopin za svou hudbu?

    Chopinův oblíbený nástroj.

    O jakém druhu tance mluvíme: „Slavnostní společenský tanec – průvod“?

    Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Snímek č. 28 Tady v hale je sám Chopin,

A sladké je zajetí písní

A je citlivý na ucho

Hudba dlouhý zvuk.

Piano je jako bílý duch

Melodie se vznáší

Ta radost proudí do srdce,

Září smutkem.

Melodie pluje...

A rozkvete lehký valčík -

Někdy pláče, někdy se směje,

Vystoupí k nebi,

Bude se ozývat -

Milostná vzpomínka

A dech génia.

Chopinovo mocné království Harmonie, zadumaný básník, Zpíval vznešené světlo smutku, Vysokou lásku v lidských srdcích. A. Grashy 1810-1849 Byl jedním z největších klavíristů na světě, inspirovaným improvizátorem, který skládal hudbu při hraní... Etudy Preludia Sonata Mazurka Polonaise Scherzo... Svyatoslav Richter. Etuda č. 4 F. Chopin je tvůrcem brilantních preludií – drobných instrumentálních děl, které odhalují jeden obraz. ...jeho srdce se trápí, chvěje, trpí, je rozhořčeno, zděšeno, chřadne, hýří, chřadne, sténá, raduje se, mrazí, otupuje... Chopinův osud je úzce spjat s osudem jeho Vlasti. Skladatel, uznávaný jako nejlepší pianista v Polsku, měl jezdit na koncerty do Evropy. Napsal: „... nemám sílu stanovit den odjezdu; Zdá se mi, že odcházím zemřít, a jak hořké musí být zemřít v cizí zemi, ne tam, kde jsem žil.“ Nokturno, předehra č. 20 V letech 1830 - 1831 začalo v Polsku národně osvobozenecké povstání proti moci Ruské říše... Chopin napsal... „Proklínám hodinu svého odchodu... Nemohu si dělat, jak chci ... V obývacích pokojích předstírám klid, a když se vrátím, zuřím na klavír...“ vyléval F. Chopin svůj smutek, vztek a rozhořčení v hudbě. Objevila se taková díla jako slavná Etuda č. 12, nazvaná „Revoluční“ a Preludium č. 24. Chopin zemřel 17. října 1849. Ve Varšavě je kostel. Je tam zeď. Skrývá svatyni lidstva. Chopinovo srdce. Ticho je plné tlukotu tohoto srdce až doteď....... Kostel svatého Kříže ve Varšavě, kde je uchováváno Chopinovo srdce Hluboké myšlenky o sobě a o své již neexistující vlasti, o jeho radostech i zoufalstvích, o radostech i snech, o chvílích štěstí i depresivních smutcích, o slunečných milostných scénách, jen občas přerušených. tichými a klidnými obrazy přírody, - zde je Chopinův kraj a mocné království, zde uskutečnil velká tajemství umění pod názvem sonáty, preludia, mazurky, polonézy, scherza, etudy...“, napsal V. Stašov. Chopin - Sonáta č. 2, b moll Doporučené odkazy: http://ru.wikipedia.org/wiki/Polish_war_1831 http://geraldika.ru/files/100410054549710.jpg http://podolsk.org/i/ Polish -rebellion.jpg http://www.by-time.ru/upload/iblock/571/53a4fbfb7b2b.jpg http://www.indostan.ru/biblioteka/knigi/2399/2655_1.jpg http://kultura . . jpg http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/0/40/351/40351533_shopen.jpg http://www.smart-kit.com/wp-content/uploads/2007/03/music - training.jpg http://www.youtube.com/watch?v=7VBczyIm-EI http://www.youtube.com/watch?v=EQH8cOdRtK4&feature=related http://josef-egipetsky.narod.ru/ Knigi /List_Shopen/Images/glava07_clip_image002.jpg http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/1/49/206/49206899_1254069622_48216810_1 208216810_1 208216810_1 208216810_1 208216810_1 208880208880jpg