Kresba téma podzimní les. Lekce kreslení ve skupině seniorů na téma „Les“

Podrobit: „Zlatý podzim. Tisk s listy."

Vzdělávací oblast:umělecký a estetický vývoj (kresba)

Cíl: Naučte děti vidět krásu přírody prostřednictvím vizuální činnosti, nadále rozvíjet schopnost obrazně vnímat krásu přírody a předávat ji prostřednictvím barev, tvarů a kompozic.

úkoly:

Vzdělávací:

  • Upevnit představy dětí o charakteristických znameních podzimu.
  • Představit děti s netradičním výtvarným uměnímtechnika „tisku listů“.
  • Naučte děti zprostředkovat kresbou strukturu stromu - kmen(štětec) , koruna - s otiskem listu.

Vzdělávací:

  • Rozvíjet duševní aktivitu, paměť, souvislou řeč, představivost a kreativitu.
  • Rozvíjejte vícesměrné, jednotné, plynulé pohyby rukou

Vzdělávací:

  • Vypěstujte si pozitivní vztah k přírodě a chuť se o ni starat.

Materiál: hudební doprovod P. Čajkovského „Roční období“, reprodukce - obraz I. I. Levitana „Zlatý podzim“, koš s listy. Stojan,listy různých druhů stromů (3-4 druhy); albové listy pro děti, formát (A-4), akvarelové barvy, štětce, olejové plátno, ubrousky, voda.

Metodické techniky:- ukázka a vysvětlení učitelkou, otázky dětem, hádanka, technika kresby „tisk listím“, pozorování tvorby dětí, poslech hudby P. Čajkovského, zkoumání obrazů, ilustrací, rozbor díla ze strany dětí a učitele.

Přípravné práce:

Pozorování podzimní přírody při procházce, sbírání listí, prohlížení obrazů, ilustrací, fotografií zachycujících podzimní stromy, podzimní přírodu, opakování, memorování básniček o podzimu.

Průběh lekce:

I. Úvodní část.

Zazní hudba P. Čajkovského „Roční období“, děti vstoupí do skupiny a postaví se do půlkruhu.

vychovatel: Ahoj děti!

vychovatel: Kluci, jste dnes tak milí, tak krásně se usmíváte, jste všichni tak radostní a krásní. Pojďme všem ukázat, jak jste šťastní?

Slunce se probudilo a vyslalo své paprsky. Ukaž mi, jak se probouzí slunce? (Děti mimikou a gesty zobrazují slunce, úsměv). Jemné slunce k nám posílá teplé paprsky. Zvedněme ruce, jsou to paprsky - láskyplné, laskavé, jemné. Opatrně se navzájem dotýkejme paprsčitýma rukama, pohlaďme je a usmějme se. Od doteku slunečního paprsku jsme se stali laskavějšími a radostnějšími.

Pedagog: Kluci, líbila se vám hudba, která teď hraje?

Toto je fragment hudby P. Čajkovského „The Seasons“.

Jaké roční období se v hudbě objevovalo?

Je tu podzim pozdě nebo brzy?

jaký druh hudby?

Jakou barvu má podzim?

vychovatel:

Poslechněte si hádanku a určete, v jakém ročním období se píše:

Jaká čarodějka vzala barvu?

Maloval jsem listy, sundal je z větví,

Schovával jsem pakomáry ke spánku až do jara,

Co je to za čarodějnici, řekni mi?

Děti:

vychovatel:

Právo. Co se v lese změní s příchodem podzimu? Podle jakých znamení poznáváme podzim?

Děti:

vychovatel:

Kluci, víte? básně o podzimu? (4 děti recitují básničky)

Podívejte se chlapi. Podzim je velmi krásné roční období. Mnoho umělci ráda na podzim kreslím přírodu.

Dnes vám chci dát do pozornosti reprodukci obrazuumělec Isaac Levitan „Zlatý podzim“(žádný).

Děti popisují obrázek, který viděly, a odpovídají na otázky učitele:

Jaké roční období je na obrázku?

Jak jsme věděli, že je podzim?

Jaké barvy byly použity k malování obrázku?

Jaká je nálada obrazu?

co se ti na ní líbilo?

Tělesná výchova minuta

Přišel k nám podzim

A přinesla s sebou...

Co? Řekněte mi to náhodně!

No, samozřejmě... padání listů

Pád listů, pád listů (kývání rukou ze strany na stranu)

Žluté listy létají (otáčejí se kolem sebe)

Červené listy létají (v opačném směru)

Přímo pod nohama chlapů (skládáme ruce na nohy).

Jsme listy, jsme listy (nakláníme se do stran)

Jsme podzimní listí

Seděli jsme na větvích (přikrčení)

Vítr foukal - letěli jsme (foukali jsme, vířili jsme)

Přestal foukat větřík

Sedli jsme si na louku (dřepli).

II. Hlavní část

vychovatel:

Mezi javory a osiky

Vozík stojí jeden

Zdobené listy

A jeřabiny ve střapcích,

Není ani velký, ani malý...

Kdo nám to poslal?

Žádá vás, abyste hádali -

kdo to je? (podzim)

vychovatel:

Co je v hrudi? (odpovědi dětí)

vychovatel: V naší podzimní kolekci je mnoho různých listů. Pojďme se na ně podívat.

Učitel vezme papír do rukou.

Vychovatel. Kluci, z jakého stromu je ten list?

Odpovědi dětí.

Vychovatel. . Výborně, poznal jsi všechny listy. Všechny listy jsou jiné. Liší se od sebe tvarem, barvou a velikostí.Jakou barvu mají v létě všechny listy?

Odpovědi dětí.

Vychovatel. Je to tak, v létě jsou všechny listy zelené. Ale přišel čarodějnický podzim a vybarvil je různými barvami. Který?

Podívejte se na ně; Myslím, že je nepravděpodobné, že byste našli dva zcela identické, každý list se od druhého vždy nějakým způsobem liší: velikostí, tvarem, barvou.

Když se pozorně podíváte na listy, můžete v každém z nich vidět malý strom. Uprostřed listuprochází žílaz nichž do stran vybíhají tenčí žilky — větvičky. List připomíná korunu stromu. Ve spodní části listu se hlavní žíla mění ve stopku. Připomíná kmen.

vychovatel: Na podzim se listy zbarvují do žluté, červené, oranžové a dokonce i hnědé. Co s nimi bude v zimě?

Odpovědi dětí.

Vychovatel. Ano, kluci, v zimě všechny listy zmrznou a zmizí a vy a já si budeme muset jen pamatovat, jaké byly. AleMám nápad. Udělejme si na památku nevšední fotku listů. souhlasíte?

Dnes se i vy musíte stát umělci a namalovat si svůj vlastní obrázek. Nakreslíme podzimní stromy neobvyklým způsobem,Naše listy nám v tom pomohou -vytiskneme je.

Vezměte si jakýkoli list, který se vám líbí, zakryjte jej barvou pomocí štětce, nenechávejte žádná prázdná místa a nezapomeňte namalovat okraje. List položte natřenou stranou na čistý krajinářský list stopkou dolů a pevně jej přitiskněte k papíru, snažte se ho neposunout z místa. Poté vezměte list za stonek a opatrně jej odstraňte z povrchu krajinářského listu. List může být potažen ne jednou barvou, ale různými barvami, pak se tisk ukáže jako dvoubarevný.

Když otiskneme listy, natřeme kmeny stromů štětcem, otištěné žilky listů budou připomínat větvičky v barevné koruně.

Učitel během výkladu dětem názorně předvádí, jak mají úkol splnit.

Vychovatel. Před prací si protáhneme prsty.

Prstová hra "Listy"

(masírujte každý prst)

1,2,3,4,5 - budeme sbírat listy.

Březové listy, listy jeřábu,

Dubové listy, osika listy,

Budeme sbírat topolové listy,

Vezmeme podzimní kytici mamince.

(ukazujeme kytici dlaní: zápěstí jsou spojena, prsty jsou roztaženy v různých směrech).

Vychovatel. Pusťte se do práce a pořiďte si fotografie – otisky listů. Buďte opatrní a pozorní.

Děti plní kreativní úkol.

vychovatel . Jaký jsi skvělý člověk, jaké jasné fotografie a výtisky máš! Teď v zimě, když je nám smutno, se můžeme vždy podívat na naše světlé a barevné vzpomínky na podzim. Kluci, jste asi unavení?

Odpovědi dětí.

Děti tisknou a kreslí stromy, pak se učitel zeptá:

Co dalšího můžete do výkresu přidat, aby byl kompletní? (děti dokreslují)

III. Závěrečná část. Analýza prací.

Podívejme se, co máme? Jaké krásné stromy!

Tyto listy - otisky, zanechávající svou stopu, nám pomohly vytvořit takové ozdobné koruny a nakreslit tak neobvyklé stromy. Jaké roční období jste ve svých kresbách zobrazil?

Jaké barvy jsi použil?

jak jsi kreslil?

Kdo dokázal lépe zprostředkovat obraz podzimního stromu?

Výstava prací studentů.

Děkuji všem, hodina skončila.


Shrnutí lekce kreslení „Podzimní les“ pro přípravnou skupinu

Obsah programu: naučit děti reflektovat dojmy zlatého podzimu v kresbě; zprostředkovat jeho barvu; cvičit schopnost kreslit vysoké a nízké stromy s tenkými a silnými kmeny; umístěte stromy po celém listu - v popředí a v dálce. Zdokonalte svou techniku ​​kreslení pomocí metody popichování. Upevnit a rozšířit představy o znameních podzimu.

Přípravné práce: naučit se báseň o podzimu „Podzim“ od V. Avděenka, zapamatovat si píseň „Falling Leaves“; exkurze do podzimního lesa, pozorování opadu listí v okolí.

Materiály pro lekci: pro každé dítě list krajiny, tónovaný zeleně a modře; kvašové barvy, dva štětce, ubrousek, list papíru pro výběr požadované barvy, jednoduchá tužka, ilustrace ze série „Seasons“.

Slovo ve slovní zásobě: koruna

Průběh lekce: Učitel čte báseň A. Kuzněcovové „Roční období“

Matka vymýšlela jména pro své dcery:

Tady je léto a podzim, jaro a zima.

Přichází jaro - lesy se zelenají

A přišlo léto - všechno pod sluncem kvete,

A zralé bobule si žádají jíst v ústech.

Štědrý podzim nám přináší ovoce,

Pole a zahrady produkují úrodu.

Zima pokrývá pole sněhem,

V zimě Země odpočívá a spí.

Pedagog: Toto je básnička o ročních obdobích, dnes jsem vám ji přečetla a pak se ji naučíme nazpaměť, pomůže vám to si roční období lépe zapamatovat. Jaké je teď roční období? (Odpovědi dětí). Ano, teď je podzim, je to poslední podzimní měsíc. jak se tomu říká? (Listopad). Je brzký nebo pozdní podzim? (Pozdě). Ve kterém měsíci nastává časný podzim? (V září). Zavřeme oči a vzpomeneme si, co se stalo s přírodou na začátku podzimu? co sis zapamatoval? (Listy na stromech jsou žluté, červené, oranžové, obletují a padají k zemi, dny se zkracují, ptáci odlétají do teplejších podnebí). Nyní si poslechněte příběh „Podzim“.

Po přečtení příběhu učitel upozorní děti na ilustrace ze série „Roční období“ a prohlédne si je. Poté se učitelka zeptá, jaké stromy viděli v lese a v areálu školky, jakou barvu a listy měly stromy? Učitel také určí barvu kmene, výšku stromů a tloušťku kmene. Poté vyzve děti, aby nakreslily podzimní les. Stromy na listu papíru mohou být umístěny různými způsoby: v půlkruhu na kopci; jeden nebo dva stromy v popředí a další v dálce. Učitel připomíná, že děti budou kreslit listy na stromech šťoucháním. Zeptejte se dětí na korunu stromu, připomeňte jim, že ji potřebují nakreslit jedním souvislým pohybem ruky. Před kreslením učitel provede rozcvičku pro prsty.

"Jedna, dva, tři, čtyři, pět -

Budeme sbírat listy. (Zatnout a uvolnit pěsti).

Březové listy, listy jeřábu,

Topolové listy, osika listy,

Budeme sbírat dubové listy (kudrnaté prsty).

Přineseme podzimní kytici mamince. (Zatnout a uvolnit pěsti).

Děti kreslí kmeny a větve (koruny) stromů na listy alba jednoduchou tužkou. Vícebarevné listy jsou nakresleny šťouchy.

Lekce tělesné výchovy "Podzimní listí"

Po tělesné výchově děti kreslí šťoucháním listy (listy pod stromy a ve vzduchu, kmeny stromů a čáry na březové kůře, děti kreslí měkkým štětcem. Širokými tahy děti kreslí pod stromy trávu, obláčky nebo mraky v obloha Na konci lekce učitel a děti prozkoumají práci, obdivují krásu podzimního lesa, zaznamenají se ty děti, které vytvořily nejvýraznější kresby. Buninova báseň „Padající listí“.

Les je jako malovaná věž,

Lila, zlatá, karmínová,

Veselá, pestrá stěna

Stojící nad slunnou loukou.

Břízy s lehkými řezbami

Leskne se v modré azurové barvě.

Jako věže, jedle tmavnou,

A mezi javory zmodrají

Sem tam skrz listí

Světlost na obloze jako okno.

Les voní dubem a borovicí...

Doba čtení: 3 minuty

Téměř všechny děti bez výjimky rády kreslí, ale mnoho rodičů kvůli vlastní lenosti a výmluvám typu „zašpiní se a umaže všechno kolem sebe“, „neumím kreslit, abych ukázal příklad jak se to dělá,“ „je moc malý, ještě bude mít tyhle barvy“ nedávají dětem štětce a barvy, což je škoda... Doufáme, že náš maraton dětských kreseb dál.“ podzimní téma bude inspirovat kreativitu pro každého bez výjimky. Je z čeho vybírat, milí Tvůrci!

Snažili jsme se pro vás shromáždit ty nejzajímavější nápady na kreslení, abychom mohli zajímavěji organizovat volný čas vašeho dítěte, když je čas deště, „nudného kouzla“ a sezení doma. Přečtěte si nápady, co můžete dělat doma s dítětem za špatného počasí.

Nápad #1

Usušené listy musíte vložit mezi listy papíru a poté list natřít pevnými tahy pomocí měkkých barevných tužek nebo pastelek. Na bílém papíře se objeví list se všemi žilkami. Pomocí této metody můžete vytvořit kompozice: kytici ve váze, podzimní krajinu atd.

Nápad č. 2

Podobná metoda, pouze je třeba listy potřít voskem (svíčkou nebo bílou voskovkou) a poté pokrýt list papíru vodovými barvami. Velké plochy je vhodné natírat širokým štětcem nebo pěnovou houbou.

Nápad č. 3

Barva se nanáší na list ze strany žíly. Poté se list přiloží na papír a vytvoří se otisk. Efekt se bude lišit podle toho, jakou barvu použijete.

Můžete přijít s mnoha kompozičními řešeními: otisk velkého listu se může stát korunou stromu, pokud doplníte kmen; Pár výtisků už je celý les!

Potisky provedené bílou barvou na barevném podkladu vypadají efektně. Můžete kombinovat několik technik a dokreslit obrázky tužkou nebo fixem.

Nápad č. 4

kokokokids.ru

Foukáním barvy brčkem můžete malovat ozdobné stromy. Tato metoda vám dává nekonečné možnosti experimentování! Můžete například kreslit stromy pomocí předem připraveného pozadí.

Nápad č. 5

Vyplňte své dítě pozadím sami nebo mu nabídněte barevný karton. Nechte ho nakreslit korunu stromu a spadané listí a namočit prst do barvy.

Nápad #6

Koruna vypadá objemně, pokud ji vyčistíte od barevných tužek. Naneste lepidlo přesně na požadovaná místa a posypte drobnými hoblinami. Kmen a větve lze profouknout trubicí nebo jakkoli jinak kreslit.

Nápad č. 7

Korunku je vhodné (a zcela neznačkující) nakreslit vatovým tamponem. Stejným způsobem můžete znázornit svazek jeřabin, snítku rybízu nebo jiné bobule.

Nápad #8

Pomocí fólie lze vytvořit velmi neobvyklý obrázek. Položte sušený list (nebo několik) na list lepenky, žíly nahoru. Zakryjte ho tenkou fólií a opatrně, abyste ho neroztrhli, uhlaďte prsty, aby se objevil design. Fólii překryjte tmavou barvou (můžete použít kvaš, akryl, temperu, tuš) a nechte dobře zaschnout. Malbu velmi jemně rozetřete tuhou houbičkou na nádobí. Vyčnívající žilky listu se budou lesknout a ve výklencích zůstane tmavý nátěr. Nyní můžete svou práci zarámovat!

Nápad č. 9

Ti, kteří milují textury, si jistě užijí vyplnění různých siluet vzory. Nakreslete nebo obkreslete podzimní list podle šablony, rozdělte ho do malých rovin, jako vitráž. Nechte své dítě vyplnit každý kousek jiným vzorem. Můžete to udělat pomocí gelového pera nebo fixy.

Nápad #10

Podobný úkol lze provést pomocí techniky škrábání. List hladkého (leštěného) kartonu natřeme barvami a přetřeme voskem (svíčkou). K vytvoření pozadí můžete použít voskovky. Pokryjte povrch černým inkoustem a osušte. Poškrábejte kresbu ostrým předmětem.

Nápad č. 11

Pomocí kartáče s tuhými štětinami nebo zubního kartáčku nastříkejte barvu. Tato metoda je vhodná pro kreslení korun stromů a vytváření kompozic na základě rostlinných otisků.

Cíl: vytváření podmínek pro rozvoj tvořivých schopností dětí.

úkoly:

Rozvíjet dětskou produktivní činnost a kreativitu s využitím nekonvenčních metod kreslení pomocí tisku listů;

Rozšířit znalosti dětí o znameních podzimu;

Pokračujte v práci na obohacování své slovní zásoby;

Pěstovat zájem o podzimní přírodní jevy, emocionální vnímavost ke kráse podzimu.

Stáhnout:


Náhled:

Poznámky ke kreslení ve skupině seniorů „Barevný podzim“

(netradiční technika – tisk s listy stromů)

Cíl: vytváření podmínek pro rozvoj tvořivých schopností dětí.

úkoly:

Rozvíjet dětskou produktivní činnost a kreativitu s využitím nekonvenčních metod kreslení pomocí tisku listů;

Rozšířit znalosti dětí o znameních podzimu;

Pokračujte v práci na obohacování své slovní zásoby;

Pěstovat zájem o podzimní přírodní úkazy, emocionálně reagovat na krásu podzimu.

Materiál: listy stromů, list alba,sada kvašových barev,štětce, hrnky s vodou, ubrousky, ilustrace znázorňující podzim.

Přípravné práce: pozorování podzimní přírody při procházkách, učení básniček o podzimu, povídání o znameních podzimu, prohlížení ilustrací znázorňujících podzimní přírodu.

Přesun GCD:

Organizační moment.

Zvu děti k poslechu pohádky„Cesta podzimního listí“

Žil jednou jeden malý zelený lístek se svými bratříčkovými listy, vyrůstající na bříze v lese. Celé léto si užíval tepla, slunce, koupal se pod proudy jemného letního deště. Usnul a probudil se za zpěvu ptáků, kteří se usadili v hnízdě na jeho bříze.

Jednoho rána se ale probudil z velké zimy. Třásl se zimou. Náš list se rozhlédl a viděl, že všichni jeho bratři, listy, zežloutli. List se na sebe podíval - také zežloutl. Proč se to stalo? (dětské odpovědi a dodatky)

A pak list zaslechl výkřiky ptáků:

Přišel podzim, podzim, podzim!

List byl velmi překvapen: „Co je podzim? A proč se všechny stromy kolem najednou tak zbarvily?“ Ptal jsem se na to svých listových bratrů, ale také nevěděli, co je podzim. Podíval jsem se na list na oblohu a viděl jsem hejna ptáků letět na jih. "Kam jdou?" - pomyslel si list. Najednou zafoukal silný a studený vítr, list utrhl větev a letěl za ptáčky.

Kam jdeš, ptáci? - vykřikl.

V teplejších podnebích zde bude brzy velmi, velmi chladno a nebudeme mít co jíst. Koneckonců, všechen hmyz se schoval před chladem - odpověděli ptáci.

co je podzim? - list znovu zakřičel. Ale ptáci už odletěli daleko a neodpověděli. Při kroužení nad lesem uviděl veverku. Sbírala houby a ořechy. Pak jsem si všiml ježka nesoucího na trní jablka. A když ještě trochu poletoval, uviděl zajíčka v šedobílém kožichu a medvěda ležícího v doupěti, byl velmi překvapen: „Co se to s nimi všemi děje? Proč se chovají tak divně?" Mezitím vítr unášel a odnášel list dál a dál od lesa a původní břízy. Létal a viděl pod sebou pole a zahrady, z nichž lidé sklízeli zeleninu a ovoce.

Konečně začal slábnout vítr a náš listový cestovatel se začal točit nad hřištěm ve školce. Děti se tu procházely. Viděli létající list a radostně křičeli: "Podzim, podzim k nám přišel!" Pak se list rozhodl zeptat se dětí, co je podzim. (Odpovědi a doplňky od dětí)

Děti se mezi sebou předháněly, aby nám řekly, že podzim je roční období, kdy listy žloutnou a opadávají. Zvířata v lese se připravují na zimu, každé po svém: ptáci odlétají do teplých krajin, veverka suší houby, napichuje je na větve stromů, sbírá ořechy; ježek s medvědem si lehnou do pelíšků a spí tam až do jara a zajíček převlékne šedou srst do bílé zimní srsti. (Proč) Lidé sbírají zeleninu a ovoce (Jaké? - odpovědi dětí).

co já? Zmizím úplně – plakal list? Chlapi ho ale uklidnili a ukázali mu kytici barevného podzimního listí. Vzali i náš list v kytici a přinesli do školky. S dětmi ve školce se cítil v teple a útulně a vůbec se nebál - teď věděl, CO JE PODZIM!

vychovatel:

Kluci, víte, jak se nazývá podzimní fenomén, kdy padá listí ze stromů?

Děti:

Pád listů.

vychovatel:

Proč si myslíte, že stromy na podzim shazují listí? (chladí se, je málo světla a tepla).

vychovatel:

Nikdo neříká stromu, kdy má shodit listí. Pak se ale blíží podzim – a listí na stromech mění svou zelenou barvu na žlutou nebo červenou a opadává. To se děje proto, že voda zamrzne a přestane proudit do větviček a listů. Stromy na zimu usínají.

Vyzývám děti, aby si báseň poslechly.

"pád listů"

Listí padá, listí padá!

Žlutí ptáci létají

Možná to nejsou ptáci

Chystáte se na dlouhou cestu?

Možná je

Prostě léto

Odletět si odpočinout?

bude odpočívat,

Získá sílu

A vrátí se nám to. I. Bursov

vychovatel:

Na podzim se listy na stromech stávají nejen žlutými, ale také červenými, oranžovými a hnědými (ilustrace zobrazující podzim jsou nabízeny dětem).

Při pohledu na tento obrázek a při pozorování přírody na procházce se vy i já můžeme přesvědčit, že podzim je velký umělec, protože ona sama vymýšlí outfity na stromy, keře a vůbec do přírody, jako by organizovala soutěž, kdo má nejjasnější a nejkrásnější listy. Chci je obdivovat každý den.

Fízminutka

Podzimní procházky po cestě

Smočil jsem si nohy na loukách.

Podzim chodí, podzim se toulá,

Vítr shodil listí z javoru

Chodíme spolu v lese (kroky na místě)

A sbíráme listy (ohýbáme se dopředu)

Každý je rád sbírá

Prostě nádherný opad listí! (skákání na místě, tleskání rukama)

Upozorňuji děti na listy na stolech.

vychovatel:

Když se pozorně podíváte na listy, můžete v každém z nich vidět malý strom. Středem listu prochází žilka, z níž se do stran rozšiřují tenčí žilky — větvičky. List připomíná korunu stromu. Ve spodní části listu se hlavní žíla mění ve stopku. Připomíná kmen.

Programové cíle lekce: rozvíjet dovednosti práce v týmu, interakce s vrstevníky a dospělými; podporovat podmínky pro volné experimentování s různými výtvarnými technikami a materiály; stimulovat touhu používat a kombinovat různé metody kreslení; rozvíjet kreativní představivost a fantazii; pěstovat lásku a kognitivní zájem o přírodu.

Průběh lekce

Učitel děti vítá.

Vychovatel (V.). Kluci, dnes jsme dostali dopis. Chcete vědět, od koho to je?

Děti. Ano, děláme.

Učitel čte dopis od Lesoviče: „Kluci, pojďte do našeho lesa. Náš les je mimořádný, dějí se zde zázraky a kouzla.

V. Chlapi, znáte pravidla lesa a teď pojďme na výlet.

Objeví se Lesovichok a pozve děti na kouzelnou mýtinu.

Lesovichok. Na této mýtině rostou krásné stromy: chvějící se osiky, tenké jeřabiny, pružné břízy, mohutné duby. Radují se z každého dne a natahují své větve ke slunci.

Děti obdivují krásu stromů.

Lesovichok. Na další mýtině roste mnoho jarních květin. (Děti se podívají na květiny a pojmenují je).

Psychogymnastika "Květiny"

Ze země se objevil zelený výhonek. Pomalu, nenuceně natáhl stonek ke slunci, usmál se na něj, podíval se doleva, doprava a na mýtině uviděl mnoho květin. A kde jsou květiny, tam jsou samozřejmě i motýli. Vesele vlají mezi květinami. (Děti zkříží ruce.) Brouci se také probudili ze slunečního světla. (Prsty „běží“ po rukou.) Pavouk začal tkát svou síť. (Postupně se dotýkejte prsty jedné ruky prsty druhé ruky.) Hlemýžď ​​vylezl z domu a pomalu se plazil po cestě. Květiny otevírají poupata směrem ke slunci. (Otevřete dlaně.)

V. Kluci, sedneme si na mýtinu a zaposloucháme se do zvuků lesa.

Zahrnuje zvukový záznam. Po poslechu učitel upřesní, jaké zvuky děti slyšely.

V.Řekneme vám, kdo vydává jaké zvuky v lese?

Medvěd? (Řve.) Kukačka? (Naráží.) Vrána? (Caws.) Déšť? (Vydává hluk.) Komár? (Zazvoní.) Vosa? (Bzučení.) Datel? (Klepání.) Listy? (Šustí.) Proud? (Mručí.) Vítr? (Píská.)

Děti si všimnou zajíce pod keřem. Vzpomínají a mluví o obyvatelích lesa. Vyřešte hádanky o ptácích.

Seminář lesní tělesné výchovy

Vítr třese lesními stromy.

(Nakloňte se doleva a doprava se zvednutými pažemi.)

Všude poletují zářiví motýli.

(Mávají zkříženýma rukama.)

Po větvích skáčou veverka a mládě.

(Skáčou.)

Medvěd a medvídek jdou lesem.

(Koloupějí se.)

Datel hlasitě klepe na kmen.

(Klepněte pěstí na pěst.)

Po lesním koberci se plazí mravenec.

(Chodí v polodřepu.)

Dítě jí jahody v lese.

(Dřepí se.)

Naše hra skončila.

(Tleskněte jim rukama.)

Děti samostatně přemýšlejí o myšlence své kompozice a vybírají umělecký materiál.

Obrazové techniky použité v práci: stromy - florotypie (tisk listů); květiny - s koktejlovými brčky, řezané na jedné straně; hmyz - pomocí šablon; ptáci - dlaní, vyražení topolovým listem pomocí šablony; zvířata - šťouchněte tvrdým, polosuchým kartáčem; ježek - mrtvice.

Když děti předvádějí kompozice, učitel a Lesovich kladou otázky, které jim umožňují práci opravit, objasnit, obohatit koncept a pomoci aplikovat zvolenou obrazovou techniku.

Na konci práce děti kresby zkoumají, hodnotí a vyměňují si dojmy.

Děti se spolu s paní učitelkou vracejí z „lesa“ domů (návrat je doprovázen hudbou). Určete umístění koláže ve skupině.