Kreslení v juniorské skupině dhow. Kreslení v první juniorské skupině mateřské školy

Přímá výchovná činnost v mladší skupině (3-4 roky). Abstraktní.

Autor: Kozachenko Marina Viktorovna, učitelka
Místo výkonu práce: MKDOU "Mateřská škola č. 4" Obec Korenevo, oblast Kursk

Shrnutí lekce kresby ve druhé juniorské skupině netradičními technikami kreslení.

Popis práce: Souhrn GCD o vizuálních činnostech (kreslení) netradičními technikami kreslení - kresba prstem a dlaní, bude zajímat pedagogy a rodiče dětí 3 - 4 let. Malování prstem je u dětí velmi oblíbené a má příznivý vliv na vývoj dítěte.
Podrobit: Vícebarevný koberec.

Cíl: Pokračujte v učení dětí kreslit trávu celou dlaní pomocí techniky máčení.
Upevnit znalosti o 4 základních barvách (zelená, červená, žlutá, modrá).
Zlepšete schopnost nakreslit jakékoli čáry z skvrny prsty (blotografie).
Rozvíjet tvůrčí schopnosti u předškoláků.
Vzbudit zájem o kresbu a pocit uspokojení z práce.
Integrace vzdělávacích oblastí:„kognitivní vývoj“, „vývoj řeči“, „fyzický vývoj“, „umělecký a estetický vývoj“, „sociální a komunikační rozvoj“.
Materiály a vybavení: prstové barvy 4 barev, talíře se zelenou barvou, proužek papíru (0,5/3 m), umyvadlo s teplou vodou, vlhčené ubrousky, hračka kohouta, domeček pro kohouta, poškozený kobereček, gram . nahrávka "Waltz of the Flowers".

Průběh lekce:
vychovatel: Pojďte dál, kluci, nestyďte se, udělejte si pohodlí.
Spřátelte se s nohama
Dejte ruce dolů.
Připravte si uši
Připravte si oči
Teď vám povím pohádku...
(za doprovodu ruské lidové hudby učitel vypráví pohádku)
vychovatel: Na kraji lesa, v malé chatrči, žil kohoutek a jeho kuřata.
Jednoho dne se do chýše, kde žil kohout a kuřata, vkradly myši. I přes den chodili po domě a hlodali vše, na co narazili. A pak se stalo neštěstí: myši se prokousaly kobercem, na kterém si vždy kuřata hrála. Koberec byl velmi krásný, jako jarní trávník. Zobrazovala trávu a krásné květiny. Kuřata milovala tento koberec!
(ukazuje poškozený koberec)
vychovatel: Kluci, chcete, aby k nám přišel kohoutek z této pohádky?
(odpovědi dětí)
Vzpomeňme na ruskou lidovou říkanku o kohoutkovi.
Čtení dětské říkanky
Přichází kohoutek
červená hřebenatka,
Ocas se vzory,
Boty s ostruhami,
Dvojité vousy
Častá chůze
Brzy ráno vstává
Zpívá červené písně.
(Učitel vezme kohouta z domu)
vychovatel: Kluci, podívejte, kohout přinesl barvy a žádá vás o pomoc - namalujte mu nový krásný koberec pro jeho kuřata.
Pomůžeme našemu hostu?
(odpovědi dětí)
vychovatel: Ach, děti, kohoutek si zapomněl přinést štětce! Ale to je v pořádku, tento úkol zvládneme, protože máme kliky.
Psychogymnastika
Ukaž mi své ruce, natáhni je dopředu, zavřeš oči a udělám tvé ruce kouzelnými.
(učitel pohladí ruce každého dítěte)
Otevřete oči, vaše ruce se změnily v magické a teď nepotřebujeme štětce - budeme malovat dlaněmi a prsty. Pojďme si se mnou ukázat, jak naše prsty kreslí vzduch.
(Děti opakují po učiteli pohyby, které napodobují kreslení různých čar: nahoru, dolů, doprava, doleva).
Tabulky jsou uspořádány ve třech řadách. Na střední řadě je upevněn pruh papíru (0,5/3 m).
1 a 3 mají každý 5 desek se zelenou barvou. Samostatně připravené: vlhčené ubrousky, umyvadla s teplou vodou a ručníky.
Učitel přivede děti do prostřední řady a položí je na obě strany (naproti sobě).
vychovatel: Děti, nejprve nakreslíme trávu. Jakou barvou natřeme trávu?
(odpovědi dětí)
vychovatel: Musíte jít na talíř s barvou, ponořit jednu dlaň do barvy, pak druhou. Vrátíme se na svá místa a přitiskneme dlaně k papíru.
(Ukažte učiteli na samostatném listu).


Zní to jako gram. nahrávka "Waltz of the Flowers".
Děti dělají práci.
Děti sedí u stolů a dávají se do práce.
Po nakreslení trávy si děti umyjí ruce.
Prstová gymnastika(příprava dětí na malování prsty)
Do lesa na bobule
Jedna, dva, tři, čtyři, pět
(prsty obou rukou „ahoj“ - vzájemně se dotýkají: nejprve spojte palce, pak ukazováčky atd.),
Jdeme se projít do lesa
(ukazováček a prostředníček obou rukou „kráčí“ po stole).
Na borůvky na maliny
(ukazováčkem pravé ruky ohněte prsty na levé, začněte palcem),
Na brusinky a kalinu.
Najdeme jahody
A vezmeme to mému bratrovi.
(ukazováček a prostředníček obou rukou „kráčí“ po stole)
Děti se vracejí na svá místa u stolů.
vychovatel: Nyní na koberec nakreslíme květiny. Květiny budou barevné a velmi krásné. A nakreslíme je technikou kresby - blotografie, slovo znamená kresbu z blotu. Tuto techniku ​​kreslení již známe.
Dovolte mi, abych vám to připomněl.
(Tři pipety obsahují barvu: žlutá, červená, modrá)
Učitel ukazuje na samostatném listu techniku ​​kreslení z blotu, přičemž prstem kreslí z blotu rovné čáry.


Děti dělají práci.
Každé dítě má 3 skvrny různých barev, děti kreslí květiny.
vychovatel: Jaké barvy barev používáte k malování květin?
Na konci práce si děti otřou ruce vlhčenými ubrousky a vrátí se ke stolům.


vychovatel: Líbí se vám koberec, který jste nakreslil?
A kohoutkovi se to moc líbí, ale chce vědět, jaké barvy jsi použil?
(odpovědi dětí)
Děti opravují základní barvy.
vychovatel: Kohout vám poděkuje, teď si jeho mláďata budou zase hrát na krásném koberci. A kuřata vám jako vděčnost dala bonbóny „Barevný hrášek“. Jakou barvu má cukroví?
(odpovědi dětí)
vychovatel: Dobrá práce! Odvedli jste skvělou práci! Když je naše podložka suchá, srolujeme ji a dáme kohoutkovi a on dá podložku svým kuřatům.

Cíle a úkoly v kresbě tužkou:

· Naučit se správně držet tužku; navigovat na listu papíru, kreslit rovné čáry, kruhy atd.

· Rozvoj jemné motoriky.

· Rozvoj řeči.

· Rozvíjejte zájem o kreslení.

Materiály:

Barevné tužky, papír, různé hračky, předměty.

Metody výuky kreslení:

· Kreslení ve vzduchu - kreslení čar a obrazců ve vzduchu pomocí pohybů rovného ukazováčku vedoucí ruky. Použití této techniky vám pomůže cítit správný směr pohybu a zapamatovat si ho na úrovni motoru. Můžete také kreslit prstem na jakýkoli hladký povrch (sklo, stůl).

· Společné kreslení - společné jednání dospělého a dítěte v procesu kreslení. Dospělý vloží dítěti do ruky tužku, vezme ji do své a posouvá s ní po papíře, čímž vytváří obrázek a zároveň kresbu komentuje. Pomocí této metody můžete své dítě naučit, jak správně držet tužku, tisknout ji určitou silou při kreslení a kreslit různé čáry a tvary.

· Dokončovací detaily - proces dokončení výkresu. Jako podklad pro kresbu se nabízí přířez, na který je nakreslena pouze část kresby, jejíž chybějící detaily musí dítě doplnit. Děj obrázku rozehrává a komentuje dospělý. Použití této výukové metody vám umožní upevnit dovednosti, které se vaše dítě naučilo (správné držení tužky, kreslení určitých čar a tvarů). Dospělý má zároveň možnost plánovat míru složitosti kresby a čas na splnění úkolu v závislosti na věku dětí ve skupině a úrovni jejich dovedností.

Samostatná kresba je vytvoření kresby dítětem podle zápletky zadané dospělou osobou nebo na vlastní žádost s využitím získaných dovedností.

Cíle a cíle v malování barvami:

· Naučit se schopnosti správně a opatrně používat barvy, ponořit do nich špičku štětce nebo prstu; používejte štětec správně: držte štětec; kreslit čáry lehkými pohyby, kreslit tečky atd.; štětec umyjte a uložte jej štětinami nahoru.

· Naučit se navigovat na listu papíru.

· Rozvoj smyslu pro barvy.

· Rozvoj emocí a představivosti.

· Rozvoj jemné motoriky.

· Rozvoj řeči.

· Seznámení s okolním světem.

Materiály a nástroje:

· Akvarelové a kvašové barvy, speciální barvy pro malování prstem;

· Kulaté a ploché kartáče různých velikostí;

· Různé druhy papíru, barevná matná lepenka;

· Paleta;

· Dřevěné geometrické tvary (krychle, kužel atd.).

Doplňková výbava:

· Utěrka na stoly;

· Zástěra nebo župan (podle počtu dětí);

· Hadry nebo ubrousky;

· Zavařovací sklenice – nevylévací nádoby na vodu.

Technika kreslení:

Malování štětcem

Nanášení barev na papír pomocí štětce. V takovém případě byste měli štětec nejprve namočit, poté na něj vzít barvu a bez přitlačení ji lehce nanést na papír. Tato technika používá štětce - kulaté a ploché, barvy - akvarel a kvaš (kvaš v tubách je předem zředěný), papír - akvarel a jiný silný papír. Malovat štětcem můžete třemi způsoby:

· tupování - nanášení barevných skvrn na podklad nanesením štětce s barvou na papír. Po kontaktu s papírem je třeba štětec od něj okamžitě odtrhnout, bez kartáčování;

· nanášení tahů - kreslení štětcem kreslením čar různých délek v různých směrech (shora dolů, zleva doprava atd.);

· kreslení štětcem na skicu tužkou - nanášení barev na jednoduchou skicu tužkou skládající se z jednoduchých čar a tvarů (přímé svislé a vodorovné čáry, kruhy, půlkruhy, ovály).

Příprava na práci:

Před zahájením lekce byste měli připravit své pracoviště. Stoly musí být prostřeny javorem a děti musí nosit speciální plátěné zástěry nebo župany s elastickými rukávy. Na stole by mělo být jen to nejnutnější. Nejprve položí na stůl list papíru a jednu barvu pro každé dítě, štětec a sklenici vody. Až se děti naučí malovat opatrně (otřít si ruce ubrouskem, nerozlévat vodu, nešpinit barvou stůl ani oblečení), můžete jim nabídnout několik barev.

Pravidla pro používání barev a štětců

V první řadě je potřeba naučit děti pravidlům zacházení s barvami a štětcem. Ukažte, jak opatrně nabrat barvu na štětec, aniž byste se ušpinili; Vysvětlete, že barvy je třeba pečlivě skladovat a sklenice s barvami po ukončení práce uzavřít. Ukažte dětem, jak se používá štětec - jak ho držet, namočit do vody a odstranit přebytečnou vodu na okraji sklenice, jak nabrat barvu na špičku štětce, malovat lehkými pohyby, netlačit na štětec , neotírejte štětec o papír, před dalším nátěrem štětec umyjte. Vysvětlete, že štětec nelze nechávat dlouho ve vodě, jinak se zdeformuje, že po natření je nutné jej omýt a vložit do sklenice štětinami nahoru. Po dokončení práce musíte počkat, až barva na výkresu zaschne.

Bazhina Ilvira
Kresba tužkami v juniorské skupině 1 „Vícebarevné kroužky“

Kresba tužkami v 1. juniorské skupině.

Podrobit: « Vícebarevné kroužky»

Obsah programu: učit děti nakreslete uzavřené čáry, podobně jako kruhy; naučit držet tužka v pravé ruce; posílit dovednosti dětí nakreslete plné čáry; Vzbudit v dětech přesnost v práci a zájem o činnosti.

Prospekty: šálky s barevnými tužky, listy papíru.

Obrazový materiál: stojan, vzorek, kruhový tvar – kroužky.

Metodické techniky: herní techniky s petrželkou; praktické techniky - ukázka akcí; verbální techniky - vysvětlení, otázky, instrukce.

Předchozí práce: hry s kroužky. Cíl: upevnit znalosti dětí o oblých tvarech.

Školení učitelů: 1) Použili jsme knihu T. G. Kazakové „Rozvíjejte kreativitu u předškoláků“

2) Před lekcí bylo provedeno mokré čištění a větrání.

Sezení dětí.

x x x x x x x x

O – učitel

Průběh lekce.

Děti vstupují skupina a pozdravit hosty.

Ahoj! (hosté říkají ahoj)

Projdou a posadí se ke stolům. Všichni se posadili správně, záda byla rovná, nohy se spřátelily.

Tady, tady! Kdo klepe na dveře?

Teď se podívám (učitel přijde ke dveřím a jde s petrželkou)

Kdo k nám dětem přišel? (petržel s kroužky)

Petržel!

Přesně tak, děti, Petruško!

Co sis přinesl Petruška?

- Prsteny. Jen na cestě k tobě jsem hodně ztratil a velmi málo mi zbylo. A potřebuji vystupovat v cirkuse, ukázat číslo kroužky. co mám dělat? (petržel pláče)

Děti pomohou Petrušce vrátit ho kroužky?

Pojď, petržel je tvoje Podívejme se na prsteny. Kluci, podívejte se, jak jsou kulatí! kroužky, nemají rohy, rolují se (hází je na stůl)

Tento jakou barvu prstenu má Dima?

Červený kroužek.

Právo! (individuální a sborové odpovědi).

Řekněme všichni společně červenou kroužek!

Co je to za barvu kroužek, Karina?

Žluť kroužek.

Přesně tak, žlutá kroužek. Výborně, všichni odpověděli správně.

A teď vám, kluci, ukážu, jak to udělat správně kreslit kroužky. Vezměte si červenou tužka. Malovat musíte vést bez zastavení tužka v kruhu, takhle! Fungovalo to prsten je velký a červený! Budu kreslit víc malý prsten, modrá. Takhle! Kreslím znovu a znovu různé barvy. Tolik ukázalo se, že je to prsten, barevné kroužky.

Děti, nyní zvedneme ruce a kreslíme zvoní ve vzduchu. Dobrá práce! Takhle víme jak malovat.

Tělesná výchova minuta. "Vítr"

Vítr nám fouká do tváří

Strom se zakymácel.

Vítr je tišší, tišší, tišší,

Strom je stále vyšší a vyšší.

Výborně, kluci! Odpočiňte si! Teď si vezmeme všechno tužky v pravé ruce. Je potřeba držte tužku správně, do kroužky Ukázalo se, že jsou krásné a vyrovnané. Vezměme to tužky a držte ji mezi prsty a držte ji jedním prstem. (zobrazuje se)

Podívejte se pozorně, držíme to takhle. Začněme malovat.

Amire, který sis vzal? tužka?

Žluť? Dostaneš žlutou kroužek.

Vše nakreslil? (kdo není schopen přistupovat a pomoci individuálně)

Petruška mi říká, že ho už nebaví sedět. Naši kluci jsou také unavení. Pojďme všichni společně do středu skupiny a pojďme si hrát s petrželkou.

Hra s petrželkou.

My malované, My malované

Naše prsty jsou unavené. (pohyb prsty)

Teď se odrazíme jako koule. Jak vysoko jsme skočili! (skákání)

Výborně, kluci!

Nyní umístíme kresby na stojan. (zvažováno společně s Petruškou)

Ach lidi, jak krásné máš prsteny!

U Dimy červené kroužky, žlutá, zelená; Camilly jsou černé a žluté; Yana má zelenou a červenou (podíváme se na všechny děti společně s Petruškou a chválíme).

Všechny děti se snažily a hotovo kroužky Petruška je měla moc ráda. Bere si od každého jednu kroužek, a zbytek nechává maminkám a tatínkům, aby se na ně podívali a mohli se radovat. Výborně všem, pomohli Petrušce! A teď se všichni rozloučíme s Petruškou a vyjdeme do přijímací místnosti.

Lekce skončila.

V raném předškolním věku kladou děti základy zrakové činnosti. Žáci druhé mladší skupiny aktivně rozvíjejí klíčové duševní procesy (především vnímání a myšlení) - děti již chápou význam kresby. K vytvoření realistických obrazů mají samozřejmě ještě daleko; Toto je však počáteční fáze utváření klíčových vizuálních dovedností.

Význam zrakových aktivit pro rozvoj žáků druhé mladší skupiny předškolních výchovných zařízení

Hodiny kreslení mají významný vliv na harmonický vývoj předškoláků již od útlého věku. Je to skvělý způsob, jak děti vyjádřit své emoce. To je důležité zejména pro děti, které ještě neumějí dobře mluvit nebo mají problémy s komunikací. Kresba pomůže dospělému pochopit dítě, protože i to, jaké barvy pro obrázek zvolí, je důležité.

Vizuální činnosti rozvíjejí myšlení, pěstují užitečné vlastnosti, jako je vytrvalost, rozhodnost a odnaučují děti lenosti.

To vše se bude nepochybně velmi hodit během školy a obecně v průběhu života. Kreslení je skvělý způsob, jak zapojit příliš aktivní děti.

Tříleté děti nasávají vědomosti jako houba. Činnosti spojené s uměleckou kreativitou rozvíjejí jejich vkus a podporují smysl pro krásu.

Specifika zrakové činnosti v tomto věku

Nejdůležitějším cílem zrakové činnosti při práci s dětmi od tří do čtyř let je naučit je kreslit čáry, rovné i kulaté, protože z nich se následně formují tvary nejjednodušších předmětů. Navíc se to musí naučit dělat sami, aniž by se zaměřovali na model navržený učitelem. Tento proces přímo souvisí s rozvojem jemné motoriky pohybů rukou a prstů.

Dalším důležitým úkolem je formování barevného vnímání – znalost základních barev a jejich názvů.

Během studia na předškolním stupni se také formují primární kompoziční dovednosti - děti se učí umístit kresbu do střední části listu. Učitel systematicky zapojuje děti do procesu zobrazování předmětů.

Nejprve dítě dokončí skladbu započatou učitelem: dokončí provázky balónků (vybere vhodnou barvu), podobně znázorní stonky květin a tyčinky vlajek.

Aktivita by měla dítěti přinášet radost – tehdy ji bude chtít dělat znovu a znovu. Rozhodující roli zde samozřejmě hraje osobnost učitele, jeho přátelský přístup, citlivost, emocionalita a schopnost podporovat zájem žáků o výtvarnou kreativitu. Všimněte si, že ve věku tří let děti ještě nejsou schopny udržet učitelův výklad v hlavě dlouhou dobu: pamatují si pokyny částečně nebo potřebují opakované vysvětlení. Individuální přístup je zde nezbytný. Během lekce učitel neustále připomíná předškolákům předmět obrázku.

Emocionalita lekce je vždy posílena uměleckým slovem, vytváří v mysli dítěte obraznou představu o předmětu obrazu.

Vizuální činnosti tedy může předcházet hádanka nebo krátká básnička. Zároveň by měly být extrémně jednoduché a přístupné dětem. V opačném případě bude duševní stres narušovat emoční stav dítěte a už nebude chtít kreslit. Všimněte si, že stejný rým lze říci k shrnutí lekce po diskusi o výsledcích práce. Kreslení v druhé mladší skupině navíc neodmyslitelně patří k herním činnostem.

Motivace k tvořivosti je totiž pro děti velmi důležitá, například na základě pohádek. Díky tomu bude předmět snímku zajímavější a živější.

Materiál v lekci s dětmi by měl být extrémně specifický, protože v tomto věku je pro ně abstraktní myšlení stále cizí.

Děti musí zrakem vnímat předměty ve světě kolem sebe – to je základ pro výuku kreslení již v raném věku. Obrázky, se kterými jsou spojeny grafické prvky (čáry, kruhy, tečky), je nutné vnímat vizuálně a ještě lépe hmatem.

V některých případech, kdy učitel nemůže předškolákům ukázat předmět (například kvůli jeho značné velikosti), je přípustné použít obrázek nebo dobře zpracovaný výkres. Zároveň pozornost dětí upoutá také tvar (je třeba jej obkreslit prstem) a barva. Všimněte si, že kresba by neměla být malá; samotný objekt je zobrazen odděleně od ostatních, takže pozornost dítěte je zaměřena pouze na něj.

Učitel, počínaje rozmáchlými pohyby ruky ve vzduchu, které jsou pro dítě jednodušší, postupně přechází k pohybu štětcem po papíře (všimněte si, že manipulace s tužkou jsou omezenější). Například při zobrazování cest děti spolu s učitelem ukazují přímý směr čar ve vzduchu a na papíře pak demonstrují, jak je cesta dlouhá. Nakonec to nakreslí kvašem nebo tužkou. Ukazuje pohyby rukou ve vzduchu a poté je s dětmi opakuje. Podobně učitel ukazuje všechny techniky kreslení: například jak držet nástroj a nanášet barvu na štětec. Předškoláci budou schopni samostatně provádět úkony, když si důkladně osvojí všechny výše uvedené techniky a získají počáteční dovednosti.

Kresba učitele by neměla být zjednodušena na diagram - koneckonců, obrázek musí odpovídat skutečnému předmětu. Například při vysvětlování sekvence kreslení vánočního stromku se učitel zaměřuje na požadavky programu určeného pro druhou mladší skupinu: ukazuje svislý kmen a poté zelené větve rozbíhající se do stran. Takové znaky však má i mnoho jiných stromů. Proto by měl být kmen nakreslen ne rovný, ale mírně rozšířený směrem dolů a větve by měly být nakresleny mírně nakloněné.

Kmen se kreslí postupně a poté větve.

Ukázka kresebných technik je nutná, dokud děti nezvládnou dovednosti kresby daného tvaru. Ve volném čase si pak budou moci samy nakreslit stejný strom.

Podobně, když se děti naučí kreslit rovné čáry a jednoduché obdélníkové tvary, můžete je vyzvat, aby nakreslily lopatu, žebřík, plot atd., aniž byste předváděli techniky.

Poznamenejme, že při práci s dětmi druhé mladší skupiny se učitel musí zaměřit na osobní zkušenost každého žáka.

Ostatně ve stejném kolektivu jsou vždy starší děti (a v tomto období se rozdíl šesti měsíců projevuje i na vývoji), navíc některé děti začínají školku navštěvovat až ve třech letech (předtím nechodily do mateřská skupina). Úkolem učitele je proto analyzovat vlastnosti své skupiny a v závislosti na tom rozlišovat úkoly v procesu kreslení. Komplikací může být rozšíření nabídky materiálů pro práci (například nabídka většího počtu barev), zvýšení počtu obrázků (ne jeden strom, ale několik).

Základem pro kreslení ve druhé juniorské skupině je papír A4. Při malování kvašovými barvami je učitel musí tónovat do požadovaného odstínu (v předškolním věku je to zvláště důležité, protože to zvyšuje zájem o výtvarnou kreativitu). V některých případech je vhodné nabídnout dětem barevný papír nebo karton. Koneckonců, je například zajímavější nakreslit jasně žluté slunce na šedém nebo modrém pozadí, což naznačuje oblohu. Podobně aktivita „Sněží“ vyžaduje modrý základ, což může být velmi dobře tmavě modrá nebo fialová základní barva.

Všimněte si, že základna by měla být poměrně hustá. Dítě koneckonců zpočátku nemaluje špičkou štětce - intenzivně pracuje s celou hromádkou, někdy papír tře do dírek.

Ve druhé mladší skupině zpravidla používají kvaš. Poskytuje jasnější tón než akvarel. Ale barva v raném předškolním věku způsobuje u dítěte silnou emocionální reakci, výsledkem činnosti je světlá skvrna. Kromě toho je pro děti snazší pracovat s kvašovými barvami než s vodovými barvami: nemusí vynakládat žádné úsilí, aby je ředily vodou.

Tříletým dětem není třeba kupovat drahé barvy s mnoha odstíny - pro dítě bude obtížné vybrat správnou barvu. Optimální počet je šest základních barev.

Stojí za to věnovat pozornost výběru kartáčů. Pro začínající umělce jsou ideální možností veverčí štětce s krátkou rukojetí.

Pokud jde o barevné tužky, musí být kvalitní (ne drolit se) a dostatečně měkké.

Existuje mnoho doplňkových materiálů, které lze použít v hodinách kreslení ve druhé juniorské skupině. Například pro zimní téma je v jiných ročních obdobích užitečná vata a konfety - přírodní materiály: semena, listy atd. Všechny tyto detaily zpestřují kompozici, činí ji originální, což samozřejmě dále podnítí zájem dětí; umělecká tvořivost.

Použité metody a techniky kresby

Klíčovým úkolem učitele ve druhé juniorské skupině je naučit děti formativní pohyby - nejprve jednoduché a poté složitější.

Při práci s tužkou učitel nabízí dětem jednu nebo dvě barvy, aby neodváděl pozornost dětí. Po nějaké době je dětem nabídnut kvaš. Všimněte si, že je snazší malovat štětcem, protože není potřeba žádný tlak. Učitel učí předškoláky, jak správně nanášet štětec na papír.

Nejprve jsou díla vytvořena pouze jedním nátěrem (např. modrá barva přenáší kapky deště a žlutá barva přenáší podzimní listí). Jak se kompozice postupně stávají složitějšími - barevná schéma se stává pestřejší - během lekce se zavádí technika mytí štětce.

Dalším úkolem, který je stanoven ve druhé mladší skupině, je naučit předškoláka kombinovat v kresbě několik tvarů, homogenních (například sklenice, sněhulák) nebo různých (slunce). Tento druh práce vyžaduje schopnost ovládat pohyby rukou a navíc kombinovat tvary do kompozice.

Obtížnější pro tříleté dítě je obraz obdélníkového tvaru - učí se měnit směr pohybu, aby vytvořil úhel, a také uzavřít čáru ve výchozím bodě. Děti procvičují tuto techniku ​​kreslením jednoduchých předmětů, jako jsou vlajky, okna, knihy a další obdélníkové věci.

Při hodinách kreslení se učitel neustále zaměřuje na polohování rukou. Nejprve je štětec umístěn do ruky každého studenta, protože každý jej drží jinak: někteří jej drží v pěst, ohýbají prsty, někteří jej drží na samé základně, zatímco jiné děti jej naopak drží za velmi tip. Zároveň se ruka rychle unaví a dítě se unaví. Správná poloha ruky je ve střední části kartáče, přičemž ji drží tři prsty (jejich poloha je poněkud podobná zobáku ptáčka, na který by si dítě mělo dávat pozor). Přesně stejným způsobem byste měli držet tužku, voskovku nebo fix.

Učitelka navíc učí děti opatrně nabírat barvu tak, že celé štětiny štětce ponoří do dózy. Přebytečná barva se odstraní na okraji nádoby.

Všimněte si, že byste neměli omezovat učení kreslit v raném věku pouze na tradiční techniky. Nestandardní způsoby zobrazování velmi dobře rozvíjejí jemnou motoriku a představivost. Mimochodem, malování prsty nebo šťoucháním polosuchým štětcem je pro děti jednodušší než štětcem a tužkou. Zároveň se miminko cítí v pohodě a je uvolněné.

Výtvarné kurzy ve druhé juniorské skupině jsou zpravidla skupinového charakteru. Ale v tomto věku už je docela možné cvičit týmovou práci (nebo rozdělovat děti do podskupin). Zvolená forma práce by měla být určena tématem lekce - například „Kytice pro maminku“ (každý student kreslí květinu dlaní) nebo „Pampelišky“ (děti pomocí prstů zobrazují poupata a modrou oblohu nad nimi).

Týmová práce (dlaně)

Týmová práce (prsty)

Témata třídy: barevné koule, větvičky a bobule, šálky a talíře, hračky a mnoho dalšího

Co se týče témat hodin výtvarného umění v raném předškolním věku, dětští psychologové doporučují nabízet dětem co nejvíce různorodých témat pokrývajících širokou škálu oblastí života kolem nich.

Existují standardní obecná témata (tematické bloky), která se používají ve třídách téměř ve všech mateřských školách.

V tomto případě může učitel měnit podtémata v rámci každého bloku.

Podívejme se na hlavní části, které je třeba probrat v hodinách kreslení ve druhé juniorské skupině (učitel si může v každém bloku vybrat jedno nebo dvě témata, která je zavede do procesu práce s dětmi, nebo může přijít s vlastní verzí) .

Jednoduché kulaté tvary

Jedná se o témata: „Různobarevná kolečka“, „Nafouknout, bublat“, „Mléčný talířek“, „Prsteny“, „Barevné kuličky“, „Různobarevné obruče“, „Bagely, bagely“, „Můj veselý zvonící míček "", "Sněhové koule" "

Kreslení tužkami

Kresby založené na přímkách

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Kreslení kvašem

Domy

Děti kreslí: „Můj dům“, „Dům s komínem“, „Dům pro psa“, „Ptačí dům“.

Týmová práce (vybarvování šablony a její zdobení vzorem)

Antropomorfní stvoření

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

"Sněhulák", "Poháry", "Matryoshka", "Kolobok".

Dekorativní malba (dekorace vzorem)

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

„Malování talíře“, „Ozdobme šálek čaje“, „Pojďme ozdobit ručníky“, „Pojďme ozdobit palčák“, „Pojďme ozdobit kapesník“.

šťouchání kreslení

Tkanina(šablony vybarvování, přidávání podrobností k nim):

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

„Rukavice“, „Boty“, „Sibiřské plstěné boty“, „Šaty pro panenku“.

Zvířata, ptáci, světlušky a další hmyz

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

"Kuře", "Ptáci", "Sýkora", "Světluška", "Včely", "Kachna", "Beruška", "Ryba".

Kreslení s mýdlovými bublinami

Bobule, houby, zelenina, ovoce

„Houby“, „Amanita“, „Zelenina a ovoce“, „Pomeranč a mandarinka“, „Bobule po bobule“, „Bobule na větvi“, „Snítka rybízu“, „Jablko s listem“.

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Kreslení vatovými tyčinkami

„Vícebarevný koberec listů“, „Padání listů“, „Stromy na našem webu“, „Vánoční stromeček“, „Květiny“, „Pampeliška“.

Kresba s kvašem Kresba s kvašem Kresba s kvašem

Přírodní jevy

„Déšť“, „Slunce“, „Krupy“, „Duha“.

„Houby“, „Amanita“, „Zelenina a ovoce“, „Pomeranč a mandarinka“, „Bobule po bobule“, „Bobule na větvi“, „Snítka rybízu“, „Jablko s listem“.

Malování prstem

Domácí potřeby

"Deštník", "Hřeben".

Malování prstem

Jídlo

« Jídlo“, „Pies“.

Bezpečnost

„Semafor“, „Pravidla silničního provozu“, „Požární bezpečnost“, „Požár“.

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Doprava

„Auto“, „Vozík“, „Letadla létají“, „Krásný vlak“.

Malování prstem

Člověk

„Moje rodina“, „Přátelství“, „Části těla“, „Povolání“.

Kresba tužkou

Moje hračky

„Moje oblíbená hračka“, „hračka Dymkovo“.

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Patriotismus

"Vlajka", "Moje město".

Tato témata jsou: „Ohňostroj“, „Schodiště“, „Nádobí“, „Nábytek“, „Plot“, „Pružkovaný koberec“, „Knížky pro miminka“, „Suší se vícebarevné kapesníčky“.

Lekční poznámky k obrazu sněhuláka, ohňostroje, pampelišky a auta

Celé jméno autora Název abstraktu
Šestaková E.»
Vzdělávací cíle: cvičte děti v zobrazování kulatého tvaru a vytvořte obrázek z několika částí podobného tvaru.
Vývojové úkoly: procvičte si vybarvování kulatého tvaru, spojujte objekty podle velikosti a upevněte myšlenku sněhuláka.
Výchovné úkoly: pěstovat přesnost, touhu pomáhat.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Umělecká kreativita“, „Kognice“, „Komunikace“, „Socializace“, „Zdraví“.
Leták: archy modře tónovaného papíru podle počtu dětí, kvaše, sippy kelímky, štětce, tácky, ubrousky.
Průběh lekce:
Učitel řekne dětem, že k nim přišel host, a položí jim hádanku:
  • Vědro na hlavu
    Vynikající mrkvový nos.
    Zůstaňte v pořádku celou zimu
    Dívám se na dvoře.
    Dívám se kolem sebe očima jako uhlíky!

Objeví se hračka sněhuláka. Děti si ho prohlížejí, diskutují o tom, jak se dá vytesat (ukazují gesty).
Probírá se tvar sněhuláka a velikost jeho hrudek. Učitel upozorňuje na skutečnost, že na hlavě sněhuláka je kbelík a na jeho tváři jsou oči, nos a ústa.
Sněhulák říká dětem, že je smutný, protože si nemá s kým hrát. Učitel vyzve děti, aby nakreslily postavu s mnoha kamarády (motivace hry).
Diskutuje se o pořadí prací. Paní učitelka spolu s předškoláky kreslí ve vzduchu kruhy, vysvětluje, že nejprve je potřeba na papír nakreslit největší hrudku, pak o něco menší a nakonec tu nejmenší. Abyste zabránili pádu sněhuláka, musíte nejprve nakreslit cestu na papír. Je třeba poznamenat, že oči, nos a ústa jsou nakresleny špičkou štětce.
Tělesná výchova „Sněhulák“ se koná:



  • Budeme vesele poskakovat jako koule:
    skok a skok, skok a skok, opakujte znovu!
    Sněhuláku, sněhuláku, jsi tak dobrý
    Sněhuláku, sněhuláku, zatleskej nám!
    Budeme spolu dřepět jako panenky:
    takhle, takhle, opakujte to znovu!
    Sněhuláku, sněhuláku, jsi tak dobrý
    Sněhuláku, sněhuláku, zatleskej nám!
    Budeme vystupovat jako klauni v cirkuse,
    takhle, takhle, opakovat znovu.

Samostatná činnost dětí. Učitel sleduje pracovní proces a vede děti.
Analýza výkresů. Sněhulák děkuje klukům (teď už nebude osamělý) a loučí se.

Zharikova E. "Slavnostní ohňostroj"
(netradiční technika kreslení „procházení kresbou“)
Lekce začíná hádankou o ohňostroji:
  • Najednou z černé tmy
    Na obloze rostly keře.
    A jsou modré
    Růžové a barevné
    Květiny kvetou
    Nebývalá krása.
    A všechny ulice pod nimi
    Všichni se také vybarvili.
    Řekni mi, jak jim říkat
    Ty zářivé květy?

Paní učitelka s předškoláky probírá, co je to ohňostroj a kde ho můžeme vidět. Dotýká se tématu svátku Dne vítězství. V tento den v naší zemi jsou nejbarevnější a nejjasnější ohňostroje.
Ukazuje se, jak vypadá ohňostroj (balón, déšť, vícebarevné stuhy atd.)
Učitel vyzve děti, aby vymyslely svůj vlastní slavnostní ohňostroj, který by chtěly vidět večer na obloze svého města. Ukáže se, že mají na stole kouzelné tužky (vosk). Musíte s nimi nakreslit ohňostroj a pak se stane kouzlo.
Tělesná výchova se koná:

  • 1, 2, 3, 4, 5
    Začněme kreslit.
    Práce začíná
    Ústa se zavře.
    Malováno, malováno
    Tužky jsou unavené
    Teď je vezmeme
    A dali jsme to do krabice.
    1, 2, 3, 4, 5
    Začínám kouzlit!
    Beru modrou barvu
    A náš ohňostroj bude modrý!

Učitel vezme pěnovou houbu a namaluje svůj ukázkový ohňostroj modrou barvou. Dochází k zajímavému efektu - voskové tužky barva nepřekrývá, ale stéká z nich. Výsledkem je nádherný ohňostroj proti noční obloze.
Děti dělají podobné akce. Výsledek je ohromí.

Komise O. "Pampelišky v trávě"

Učitel přečte báseň a děti musí uhodnout, o které květině mluví:

  • Slunce právě hřálo,
    Po cestě, v řadě,
    Oblékl květiny
    Váš slunečný outfit.
    Vyhřívat se na slunci
    Koupání v rose
    Zářit jako hvězdy
    V krátké trávě.
    Čas letí a květina také,
    Proměněno v bublinu!
    Jemně na něj foukal
    - A není to na dlani!

Je zobrazen obrázek pampelišky. Diskutuje se o jeho tvaru, barvě listů, stonku, pupenu. Děti mluví o tom, k čemu jsou květiny. Učitel říká dětem, že květiny jsou potřeba nejen k jejich obdivování: poskytují potravu hmyzu – nektar. Učitelka upozorňuje děti, aby pampelišky při procházce nesbíraly – vždyť ve váze okamžitě umírají.
Probíhá tělesná výchova "Pampeliška, pampeliška!"

  • Stonek je tenký jako prst.
    Pokud je vítr rychlý, rychlý
    (Rozptýlí se různými směry)
    Poletí na mýtinu,
    Všechno kolem bude šustit.
    (Říkají „sh-sh-sh-sh-sh“)
    tyčinky pampelišky,
    Rozprchnou se v kulatém tanci
    (Chyťte se za ruce a choďte v kruhu)
    A splynou s nebem.

Učitel ukazuje předškolákům, jak nakreslit květinu, přičemž poznamenává, že tenký stonek je znázorněn špičkou štětce. Protože pampelišky rostou v trávě, děti jsou povzbuzovány, aby trávu také kreslily.
Samostatná práce dětí.
Pořádá se výstava - velká pampelišková louka.

Ermáková O. "Automobil"

Na začátku hodiny učitel přečte vtipnou básničku o autě:

  • Abych tě mohl vzít
    Nepotřebuji oves.
    Dejte mi benzín
    Dej mi gumu na kopyta,
    A pak, zvedající prach,
    Poběží. (Automobil).

Děti diskutují o autech, která viděly cestou do školky. Učitel hlásí, že se jedno z aut rozhodlo zastavit u dětí na návštěvu. Děti si ho prohlédnou, určí barvu a pojmenují části, ze kterých se skládá.
Děti jsou vyzvány, aby nakreslily své vlastní auto, speciální, ve své oblíbené barvě. Na jejich stolech jsou listy papíru s kresbou psacího stroje. Je potřeba ho pečlivě nalakovat a dodělat kola, aby se auto mohlo kutálet po ulici.
Učitel ukazuje, jak malovat auto, přičemž věnuje pozornost technice: vezměte štětec za kovovou sukni, opatrně seberte barvu a odstraňte přebytek na okraji plechovky.
Samostatná činnost dětí.

Hry v hodinách kreslení ve druhé mladší skupině

V raném předškolním věku může být pro děti obtížné vysvětlit některé látky, hlavně aby si je zapamatovaly. Zde učiteli přijdou na pomoc didaktické hry pro výtvarné umění.

Tyto návody (lze je zakoupit v obchodech nebo vyrobit samostatně) jsou uvedeny v následujících cílových oblastech:

  • Hry pro rozvoj vnímání barev.
  • Hry, které školí předškoláky ve vytváření vzorů (rozvíjení dekorativních dovedností) nebo celých kompozic
  • Hry, jejichž cílem je doplnit předmět o chybějící detaily (následně dítě dokresluje i prvky).

Podívejme se na příklady z každé kategorie.

Hry pro rozvoj vnímání barev

„Shromážděte kytici“ (pro Sněhurku a pro Sluneční paprsek). Tato hra učí děti rozlišovat mezi teplými a studenými tóny. Podobnou možností je vybrat si oblíbené barvy sněhuláka a slunce.

Didaktická hra představuje teplé a studené odstíny

Didaktická hra rozvíjí vnímání barev

Hra "Sbírejte housenku". Dětem je nabídnuto několik odstínů stejné barvy, ze kterých potřebují sestavit tělo housenky - od nejtmavšího odstínu po nejsvětlejší.

Didaktická hra pro rozvoj vnímání barev

"Pojmenuj barvy podzimu, léta, jara a zimy." Dětem jsou nabídnuty karty zobrazující barevnou paletu a musí je sladit s obrázky znázorňujícími určitou roční dobu.

Didaktická výtvarná hra zároveň posiluje znamení ročních období

"Korálky pro mámu." Obrázky jsou doplněny korálky různých barevných kombinací. Úkolem dítěte je sebrat korálky stejné barvy jako na obrázku.

"Akvárium". Papírové akvárium má čtyři sektory různých barev. Existují také ryby a mušle těchto barev. Úkolem dítěte je roztřídit je do sektorů.

Hry pro rozvoj dekorativních dovedností (tvorba vzorů)

Dekorativní a užité umění jsou důležitou součástí kultury ruského lidu, který se od starověku snažil zprostředkovat své chápání krásy uměleckou formou. Výrobky od talentovaných řemeslníků rozvíjejí estetický vkus dětí a učí je chápat a oceňovat krásu. Didaktické hry pomohou dětem lépe se seznámit s lidovým uměním a řemesly a také je naučí vytvářet vlastní krásné ozdoby.

Jedná se o vyřezávané obrázky zobrazující hračky Dymkovo, vzory jídel, které je třeba ozdobit gorodetským vzorem, domino a loto na toto téma.

Didaktická hra Didaktická hra Didaktická hra Vystřihovací obrázky Vystřihovací obrázky lotto

Hra „Sestavte zátiší“ učí mladší předškoláky, jak skládat kompozici, děti se již od útlého věku seznamují s žánrem zátiší.

Didaktická hra rozvíjí kompoziční dovednosti

A průvodce „Sestavte vzor ze vzorku“ rozvíjí jejich estetický vkus, učí je dát do souvislosti předmět s jeho obrazem.

Manuál přispívá k utváření estetického vkusu

Hry pro přidávání detailů k objektu

"Dokonči motýla." Dítěti je nabídnut obrázek poloviny motýla. Musíte dokončit obrázek výběrem stejných prvků a jejich umístěním na chybějící polovinu.

Didaktická hra upevňuje znalost tvaru předmětu a zároveň podporuje správné vnímání barev

"Veselý malý motor." Dítěti se nabízí korba parní lokomotivy bez kol, potrubí a dveří. Úkolem je najít mezi mnoha detaily chybějící prvky k obrázku a přidat je do obrázku lokomotivy. Díky tomu si děti tvar tohoto typu dopravy zapamatují a později se jim bude snadněji kreslit.

Analýza zrakové aktivity

Důležitou součástí každé umělecké činnosti je rozbor hotových děl. To platí i při práci s malými dětmi. Učitel vystaví všechny kresby na stojan a domluví s dětmi společnou diskusi: zeptá se dětí na názor a také sám zhodnotí práci, poukáže na její pozitivní stránky a dá doporučení, co lze udělat lépe. Dbá se jak na kvalitu, tak na přesnost odvedené práce.

Upozorňujeme, že byste neměli zaměřovat pozornost dětí na neúspěšné kresby, protože špatné plnění úkolu často není způsobeno neochotou dítěte, ale zvláštnostmi jeho vývoje (slabé motorické dovednosti). Takové děti musí věnovat více pozornosti při produktivních činnostech a být povzbuzovány ke kreslení ve svém volném čase.

Společné prohlížení a diskuse o dílech podporuje aktivitu v dětech, probouzí touhu opravit chyby a příště lépe kreslit. Těm dětem, které nebyly během diskuse aktivní, by měla být věnována zvláštní pozornost a jednotlivě s nimi o kresbách diskutovat.

Video k tématu

Kreslení ve druhé juniorské skupině na téma „Pampeliška“

Kreslení ve druhé juniorské skupině na téma „Prší“.

Je těžké přeceňovat roli kresby ve vývoji dětí. Je to jeden z důležitých způsobů sebevyjádření. Pro některé děti je totiž těžké verbálně vyjádřit své pocity a znalosti. Tato nesmírně užitečná činnost současně stimuluje duševní činnost a rozvíjí estetické cítění. Různorodá témata tříd ve druhé juniorské skupině pokládají základ pro realistické zobrazení široké škály předmětů a jevů reálného života, které děti s přibývajícím věkem zvládají.

  • 8 Výukový program výtvarného umění. - Znalosti, dovednosti a schopnosti v oblasti kresby, sochařství, techniky aplikace,
  • 9 Vyučovací metody v hodinách výtvarné výchovy. Tradiční a moderní klasifikace.
  • 10 Organizace a vedení výtvarné výchovy v mateřské škole.
  • 11 Kreslení. Raný věk. 1. skupina juniorů. Charakter kresby. Zazzchi. Metody a techniky výuky. Téma kreslení.
  • 12 Kresba ve 2. skupině juniorů. Úkoly. Metody a techniky výuky. Téma kreslení.
  • 13 Kresba ve střední skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky. Téma kreslení.
  • 14 Kreslení ve skupině seniorů. Cíle, metody a techniky výuky. Předmět tříd.
  • 15 Kresba v přípravné skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky. Předmět tříd.
  • 16 Modeling v 1. juniorské skupině. Vlastnosti plastové formy. Výukové cíle. Metody a techniky vedení. Předmět tříd.
  • 17 Ležící ve 2. skupině juniorů. Vlastnosti plastové formy. Výukové cíle. Metody a techniky vedení. Předmět tříd.
  • 18 Modelování ve střední skupině. Vlastnosti plastové formy. Výukové cíle. Metody a techniky řízení. Předmět tříd.
  • 19 Modelování ve skupině seniorů. Vlastnosti plastové formy. Výukové cíle. Metody a techniky vedení. Předmět tříd.
  • 20 Modelování v přípravné skupině. Vlastnosti plastového formuláře Výukové cíle. Metody a techniky vedení. Předmět tříd.
  • 21 Nášivka jako druh dekorativního výtvarného umění a jako aktivita pro předškolní děti.
  • 22 Uplatnění ve 2. juniorské skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky. Předmět tříd.
  • 23 Aplikace ve střední skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky. Předměty tříd
  • 24 Aplikace v seniorské skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky.
  • 25. Aplikace v přípravné skupině. Úkoly. Metody a techniky
  • 26. Stavba v mateřské škole a její role ve výchově dětí. Druhy stavebních materiálů.
  • 27. Design v raném věku. Úkoly. Vyučovací metody. Téma budov.
  • 28. Stavba v 1. juniorské a 2. juniorské skupině. Úkoly. Vyučovací metody. Téma budov.
  • 29. Konstrukce ve střední skupině. Úkoly. Vyučovací metody. Předmět tříd.
  • 30. Stavba ze stavebnin ve starších a přípravných skupinách. Úkoly. Vyučovací metody. Téma budov.
  • 31 Stavba z papíru, odpadů a přírodních materiálů ve starších a přípravných skupinách. Úkoly. Vyučovací metody. Předmět tříd.
  • 32 Věkově smíšená skupina. Metody výuky výtvarného umění dětí.
  • 35. Faktory, které určují originalitu dětské výtvarné tvořivosti.
  • 36. Hodnotící kritéria a podmínky pro rozvoj zrakové tvořivosti předškolního dítěte.
  • 37. Etapy tvůrčího aktu ve zrakové činnosti předškolního dítěte.
  • 38. Kontinuita ve výtvarné výchově dětí předškolního a základního školního věku.
  • 40. Využití metody průzkumu v různých typech vizuálních aktivit s dětmi různého věku.
  • 43. Dějově-tematická kresba. Vlastnosti plánu a realizace pozemku. Metody a techniky pro rozvíjení konceptu kresby.
  • 44. Dekorativní kresba. Pedagogická činnost k seznámení dětí s konkrétními lidovými řemesly a výuce dekorativní kresby. (střední, starší předškolní věk)
  • 45. Sochařství. Druhy a žánry sochařství. Materiály používané v sochařství.
  • 46. ​​​​Úloha kresby v rozvoji tvůrčích schopností dětí.
  • 47. Role modelování v rozvoji tvořivých schopností dětí.
  • 48. Etapy seznamování předškoláků s malbou, náplň práce v jednotlivých etapách
  • 12 Kresba ve 2. skupině juniorů. Úkoly. Metody a techniky výuky. Téma kreslení.

    V první polovině roku lze kurzy vést v podskupinách a od druhé poloviny roku - s celou skupinou

    Lekce trvá 15-20 minut

    Během roku zvládají nové tvarotvorné pohyby – kruh, obdélník

    Pokud kreslí tužkou, pak kreslí jedním pohybem a maluje jedním směrem (tužky, barvy)

    Od skvrn - tužkou, prstem, šťouchnutím

    Na základě kruhu mohou děti kreslit kroužky, míčky, míčky

    Barva je znakem předmětu, barva se dodává již hotová (šedá, růžová, modrá)

    Obrázek založený na rovných čarách

    V dekorativní kresbě se zdobí geometrické tvary: kruh, čtverec, pruh. Kreslit jednoduché siluety (rytmus, symetrie)

    V jedné lekci může být paleta od 2 do 4 barev

    Používají se kontrastní barevné kombinace

    Obrázek je buď uprostřed, nebo přes celý list

    Doporučujeme vám nakreslit rysy obličeje (oči, nos, ústa, obočí)

    13 Kresba ve střední skupině. Úkoly. Metody a techniky výuky. Téma kreslení.

    Ve střední skupině se kresba skládá ze 3 oddílů: předmět, dekorativní, děj

    V objektovém kreslení se obsah stává složitějším

      Učíme se kreslit ovál a na základě oválu zvířat

    Komarova vyvinula systém pro výuku, jak nakreslit ovál

    Ale na základě oválu kreslíme různá zvířata

      Obrazy stromů se stávají složitějšími

      Kmen se rozšiřuje směrem ke dnu

      Větve jsou dlouhé a krátké, vybíhající z kmene

      Listy natíráme máčením (štětec celý namočte do zelené barvy a špičku štětce do žluté)

      Děti se učí kreslit lidskou postavu

      Učíme se kreslit dopravu, domy podle obdélníku (traktor, auto, autobus, domy)

      Učíme se kreslit podle cihly, krychle, čtverce, obdélníku

    Školicí aktivity jsou zavedeny ve třídě dekorativní kresba

      Vzor na proužku papíru

    Široké a úzké pruhy - plochý kartáčový konec

    Světlé tahy - technika tupování. Chcete-li dosáhnout rovnoměrného tahu, musíte štětiny kartáče zcela snížit. Nejprve dáme barvu jedné barvy, dbáme na rytmus pohybu ruky štětcem (dráha tahů, která následuje za sebou), poté dáme barvu dvou a více barev (je fajn střídat barvy - "Cesta", "Koberec")

    Učitel předem vybírá barvy na malování (na ozdobení ubrousku, záložky jako dárek pro maminku, babičku) - vytváří touhu dělat práci lépe, aby přinesla radost rodině a přátelům.

    Postupně se zavádějí prvky vzoru: pruhy, tečky

      Čtvercový vzor

    Čtverec má 4 stejné strany. Zobrazení sekvence vzoru ve 4 rozích - kobereček, kapesník, ubrousek

    Posloupnost vzoru se stává komplikovanější. Ukazuje, jak aplikovat vzor uprostřed

    Krása symetrického vzoru je oslavována

    Úkoly související s obsahem:

      Pohádkový dojem, 1-2 postavy, malý počet předmětů

    Kreslení předmětu

    Ulice - 2-3 domy, louka - 2-3 květiny

    Nemohou vždy udržet poměr ve velikosti, nemohou ukázat pohyb živých bytostí

    Podporujte nezávislost při hledání prostředků k vyjádření činů

    Zdokonalit techniku ​​kresby štětcem a tužkou (dostatečné vizuální dovednosti k odrážení jevů v přírodě (stěhování ptáků, jarní květiny, jasné teplé slunce))

    Hledání způsobů, jak vyjádřit různorodý obsah, připomínat si dříve naučené techniky kreslení, navrhovat, co ještě lze nakreslit

    V létě konsolidujeme to, co jsme získali za celý rok

    Dekorativní kresba

    Prvky - tah, tečka, proužek, prsten

    Opakování, jednotnost, rytmus vzoru

    Vzor podle ukázky: nejprve jej posuzujeme jako celek, zvýrazníme prvky, pojmenujeme je, dbáme na opakování

    Zobrazení suchým štětcem - zobrazení, opakování prvků

    Demonstrace metod je nezbytná pro zvládnutí nové techniky. Pokud je umístění nové, ale prvky jsou známé, zobrazení nemusí být uvedeno.

    Při prvním sestavování vzoru děti opakují vzor úplně, beze změn

    V další lekci můžete změnit barvu a přidat prvky (pouze schéma)

    Ve střední skupině se předměty skládají ze 4-6-8 částí (zvířata, lidé, vozidla)

    Nabízíme možnosti umístění vzoru

    Děti se mohou dohodnout na vzoru (palčáky, čepice)

    Ve střední skupině je kopírování vzoru povoleno (v první polovině roku)

    Používají se následující prvky vzoru: prsteny, kruhy, tečky, široké a úzké pruhy

    Od druhé poloviny roku se děti seznamují s hračkou Dymkovo (v malbě jsou použity kontrastní barevné kombinace)

    Stavba probíhá ve 3 etapách:

      vyprávění o lidových řemeslech. Zkoumání předmětů nebo jejich obrazů. Práce vykonávaná učitelem není vydávána za práci.

      Rybolov.

      naučit se kreslit prvky vzoru

    "