Kreslení na téma jaro se blíží. Shrnutí GCD pro kreslení ve skupině seniorů „Předjaří“

SHRNUTÍ UZLŮ VZDĚLÁVACÍHO OBORU „UMĚLECKÝ A ESTETICKÝ ROZVOJ“ VE SKUPĚ SENIORŮ.

Typ aktivity:Dobře.

Forma organizace činnosti: Dílna.

Téma GCD: "Přišlo jaro."

Cíl: Utváření představ dětí o žánru malby - krajina.

úkoly:

1. Naučte se tvořit krajinná kompozice, zobrazující přírodu na jaře.

2. Upevňovat znalosti dětí o ročních obdobích, o změnách přírody na jaře.

3. Rozvíjejte se vizuálně – imaginativní myšlení, pozornost, řeč, kreativita.

4. Vzdělávat se opatrný postoj k přírodě.

Zařízení: magnetická tabule, přířezy (slunce, strom, květiny, potok, ptáci) pro modelování krajiny, diapozitivy zobrazující krajinu, zátiší, kniha K. Ushinského, akvarelové barvy, štětce, kelímky, listy bílého papíru, podšívka z olejového plátna, ubrousky.

Průběh lekce.

1.Motivace.

Uvítací rituál:

Natáhněte ruce ke kamarádovi (děti stojí v kruhu),

Držte se pevně za ruce (držte se za ruce).

Napravo je přítel a nalevo je přítel (otočte se a podívejte se na sebe),

Ukázalo se, že jde o přátelský kruh (zvedněte ruce nahoru).

Dobré odpoledne vám, děti,

Rád vás vždy vidím!

- Slunce se nejen déle drží na obloze, ale také se každým dnem znatelně více prohřívá Zpočátku se na polích objevují rozmrzlé skvrny, ale brzy se všude zpod sněhu objevuje zem, mokrá, nasycená vodou.Uplyne další týden, pak další a sníh zůstane jen někde v hluboké rokli, kam slunce nesvítí. Stromy se také probouzejí z zimní spánek a zahřáté sluncem jsou plné šťáv. Obloha je stále modřejší a vzduch je stále teplejší.

O jakém ročním období autor mluví (o jaru).

Je teď ve všech zemích jaro?

Ale není to všude jako u nás. Kdo ví, jaké je jaro třeba v Africe (celý rok je horko a není sníh a na jaře netaje, nemají ani první květy).

Jak můžeme zajistit, aby se děti, které tam žijí, dozvěděly, jaké je jaro na Sibiři (můžete říct tuto pasáž, kterou napsal autor, nebo můžete nakreslit obrázek a poslat dopisem).

A pokud obraz zobrazuje lesy, pole, moře, řeky, jezera, hory, město, vesnici – jak se takový obraz jmenuje? (scenérie)

2. Stanovení cíle.

Dnes ty a já budeme kreslit akvarelové barvy krásná jarní krajina. A pak to vložíme do obálky a pošleme dětem z Afriky a Antarktidy!

3. Společné aktivity učitele a dětí.

Nyní... nám přečte báseň:

Pokud vidíte na obrázku
Je nakreslena řeka
Nebo smrk a bílý mráz,
Nebo zahrada a mraky,
Nebo zasněžená pláň
Nebo pole a chata, -
Požadovaný obrázek
Jmenuje se…..(na šířku).

Řekněme toto slovo společně (řekni to).

Nyní se pozorně podívejte na snímky. Přemýšlejte o tom, který obrázek je lichý (snímek č. 1: krajina: zima, jaro, léto, podzim a portrét).

Proč tento konkrétní obrázek (Toto není krajina).

Řekněte mi, jaké roční období je vyobrazeno na každém obrázku (snímek č. 2: krajina: zima, jaro, léto, podzim).

Jak to říct jinak, když víte, že obraz přírody je krajina (zimní krajina, jaro, léto, podzim).

Řekněte mi, prosím, umělci na těchto obrazech krásně zobrazili přírodu?

Co je potřeba udělat, aby zůstala stále krásná (Zacházejte s ní opatrně: nekácet stromy, nerozdělávat ohně v lesích, nelámat větve atd.)

Přírodu je samozřejmě potřeba milovat a chránit!

Ukažte obrázek jarní krajiny (snímek č. 3: jarní krajina).

Proč se rozhodli, že je zobrazeno jaro (odpovědi dětí).

Co se ještě děje v přírodě na jaře (slunce více hřeje, objevují se rozmrzlé skvrny, den se prodlužuje, poupata bobtnají, objevují se první trávy a květy).

A nyní navrhuji sestavit (vymodelovat) vaši jarní krajinu.

Co bude určitě na obrázku, když bude jaro a bude se každým dnem oteplovat (děti si vybírají slunce ze tří navrhovaných zářezů: bez paprsků, s krátkými paprsky, s dlouhými paprsky).

Co jiného můžete nakreslit, pokud je krajina obrazem přírody (děti si vybírají strom ze tří navrhovaných: podzimní, jarní a novoroční strom).

Co ještě? Když sníh roztál jen místy, jak se tomu říká (rozmrzlé skvrny)?

Sníh taje a mění se v co (v potoky)

Můžeme do našeho obrázku nakreslit květiny? Vyberte si jaké (děti si vyberou ze tří tu, kterou potřebují: tulipán, sněženka, heřmánek).

Co ještě umíš nakreslit? Kdo k nám přijde na jaře (dětem je nabídnuta věž a hýl).

Toto je krajina, kterou máme.

Tak a teď se zahřejeme.

fizminutka:

Slunce začalo hřát, (ruce vzhůru, natažené)
Kapky začaly klepat (Pěsti klepou)
Drop - jeden, drop - dva, (ruce střídavě vpřed, dlaň nahoru)
Zpočátku klesá pomalu (tleskněte rukama)
A pak, a pak, (skákání)

Všichni běžte, běžte, běžte (pomalý běh na místě)
Rychleji, rychleji, rychleji (rychlý běh na místě)
Běží malý potok (dřep)!

Nyní vás zvu do naší dílny a namalujte si svou krajinu.

4. Samostatná činnost děti.

Připomeňme si, jak sedět a držet štětec Jak kreslit štětcem, abyste získali tenkou linku (nakreslete čáru špičkou štětce).

A pokud potřebuji šedá, ale není to tam, jak to mohu získat?

A pokud jste pracovali s jednou barvou a potřebujete další, co byste měli udělat (štětec dobře opláchněte).

A aby byly vaše krajiny krásné, musíte pracovat opatrně a nerozmazávat barvu na listu papíru rukama.

(Kluci pracují na hudbě, učitel poskytuje pomoc v případě potíží).

Vezměte prosím své kresby a postavte se do kruhu.

4. Reflexe.

Co jsme dnes nakreslili (přírodu nebo krajinu)?

Jak se jmenuje obraz, který zobrazuje přírodu? nebo Co je to krajina?

Proč jsme malovali krajinu?

Když se děti z Afriky podívají na naše obrazy, pochopí, že jsme malovali jaro? Podle jakých znaků můžeme určit, že jsme malovali jarní krajinu?

Zvládli jsme to?

Řekněte mi, dokončili všichni své kresby nebo chtěl někdo z vás dokreslit něco jiného? Odpočineme si a vaši práci určitě dokončíme.

Dobrá práce! Děkuji za vaši práci!


Jarní probuzení přírody nenechává nikoho lhostejným. První nesmělá stébla trávy, vlídné jarní slunce, cvrlikání ptáků, obloha, která získala barvu po zimní šedi – to vše si žádá zachycení. A pro naše děti, které chodí do školky resp primární třídyškoly, dejte za úkol znázornit jaro na papíře tužkou nebo barvou. Bohužel ne každý má schopnosti, aby to dokázal bez problémů. S čím si spojujeme jaro: zelená tráva, první jaro: sněženky, narcisy, tulipány, první lepkavé listy a kvetoucí stromy, zpívající ptáci. Zkusme se naučit, jak nakreslit tyto prvky, a pak to zjistíme jak nakreslit jaro krok za krokem.

Jak nakreslit jaro pro děti.

Pro nejmenší, pokud je pro ně stále obtížné nakreslit kompozici sami, můžete je nejprve požádat, aby vytištěné kresby vybarvili. Barvit můžete čímkoli: tužkami, fixy, a pokud má kresba dostatečně velké jasné detaily, pak s plastelínou. Bylo by to docela vhodné nekonvenční techniky: Kresbu můžete také vyplnit otisky prstů ponořením do barvy. Omalovánky pomohou dětem držet tužku jistěji a dají jim představu o tom, jak snadné je znázornit ptáky a hmyz.

A aby to bylo snazší pochopit, jak nakreslit jaro, foto obrázek krok za krokem květiny a ptáci, koruny stromů pomohou dítěti se s tím snadno vyrovnat. Na obrázcích vidíme, jak snadné a jednoduché je ztvárnit sněženku, narcis a tulipán. Technika malování barvami je složitější a ne vždy se dítěti dostane vše hned. Chcete-li se vyhnout strachu z barev, existuje několik jednoduché techniky, které pomohou dítěti dostat se do pohody, a jsou přístupné i těm nejmenším, protože nástrojem jsou v tomto případě jeho vlastní dlaně nebo prsty.

Další jednoduchou možností pro děti je kreslení razítkem. Pomůcka, kterou k tomu budete potřebovat, je velmi jednoduchá – 0,5 litrová plastová láhev postačí. Ponořením jeho dna do barvy a vytvořením otisků na papír miminko dostane krásné květiny. Můžete mu pomoci nakreslit větev okamžitě nebo později a přizpůsobit se vytvořeným otiskům. Nejvhodnější razítka lze použít jako různé položky: prsty, bramborový řez, zmačkaný papír, a také si vyrobit vlastní razítka např. z plastelíny. Ty druhé jsou také dobré, protože jejich tvar se velmi snadno mění. Z listů jsou vyrobena vynikající razítka pro obrázky a můžete použít nejen listy stromů, ale i listy pokojové rostliny. Nešetřete barvami; ať jsou čisté, jasné, radostné barvy. Pak i ty úplně první nedokonalé obrázky budou vypadat krásně a přitažlivě.

Jak malovat jaro barvami a střapce, bude zřejmé z následujícího materiálu. To není vůbec tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. K zobrazení kvetoucí větve budeme potřebovat modrou lepenku. Pokud žádný nemáte, nevadí. Velmi snadné vytvořit pozadí požadovaná barva na obyčejný bílý kreslicí papír pomocí malého malířského válečku, které se prodávají v stavební obchody. S jeho pomocí bude proces trvat velmi málo času a pozadí se ukáže tak, jak potřebujete: buď hladké s rovnoměrným zbarvením, nebo texturované, pokud váleček není příliš navlhčen barvou, takže je polosuchý. Barvy lze použít akrylové nebo kvašové. Pokud malujeme pozadí ručně, necháme jej po natření zaschnout.

Pro vyobrazení větve budeme potřebovat štětce dvou různých velikostí: silnější pro samotnou větev a tenčí pro vyobrazení výhonků a listů. Dalším krokem je nakreslení větve smícháním bílé, žluté a hnědé barvy. Pomocí tmavší hnědé barvy dodáme větvi objem, tu a tam naneseme barvu ze spodní části samotné větve. Stejnou barvou natřeme několik tenkých mladých větví. Dále tenkými tahy žlutozelené barvy nakreslíme mladé výhonky a pak listy.

Chcete-li zobrazit okvětní lístky, zvolte bílou barvu. Můžete ho smíchat s malým množstvím červené a dát okvětním lístkům narůžovělý odstín. Je vhodné malovat koncem štětce. Listy a okvětní lístky lze malovat nejen štětcem, ale také prsty. Dále vyberte žlutou barvu a lehkými tahy štětcem natřete květní jádra. Zbývá pouze natřít okvětní lístky bílou nebo narůžovělou barvou a kvetoucí větev připraven. Závěrečná úprava Můžete udělat lehký sprej bílé barvy, abyste zobrazili padající okvětní lístky.

Jak nakreslit jarní krajinu

Pro zobrazení jarní krajiny můžete zvolit různé techniky. A kresba tužkou může vypadat neméně expresivně než akvarel nebo kvaš. Jak nakreslit jaro tužkou krok za krokem: nejprve rozdělíme list svisle na asi 3 části, mentálně oddělíme horní třetinu a nakreslíme vodorovnou čáru - to je čára horizontu. Pak dole nakreslíme dvě sbíhající se vlnovky - to bude řeka. Vyznačujeme svislé kmeny stromů podél břehů řeky. Přitahujeme je blíže k sobě, a jak se vzdalujeme, kmeny se ztenčují. Údery nakreslíme na koryto řeky pušku. Dále obkreslíme koruny stromů na kmenech a přidáme další rifle na koryto řeky. Když jsou použity všechny hlavní detaily výkresu, provedeme stínování a přebytek odstraníme gumou.

Pokud dáváte přednost barvám, pak se podívejte jak nakreslit jarní krajinu krok za krokem akvarel. Nejprve si vezměte akvarelový papír, připravte si barvy, tužku, gumu, sklenici vody a štětce. Nakreslíme tužkou naši budoucí krajinu. Zobrazme si les, řeku a jednotlivé stromy. Hotová skica setřete gumičkou tak, aby byly kontury jen lehce patrné. Poté začneme postupně nanášet barvu od nejsvětlejších po nejtmavší tóny. Malujeme jarní oblohu a hladinu řeky na modro. Část lesa v dálce je zobrazena jako rozmazané skvrny jemných pastelových odstínů. Poté aplikujeme tmavá skvrna lesní oblast. Dále nakreslete korunky samostatně stojící stromy, odrazy v říční vodě a barevné skvrny rozmrzlých skvrn. Vodu ve sklenici často měňte, aby si akvarel zachoval čistotu odstínů a nepůsobil špinavě.

Klasická akvarelová technika je poměrně složitá. Jarní krajinu můžete nakreslit barevně pomocí barevných tužek nebo kvaše. V každém případě se nejprve udělá náčrt tužkou. Pokud kreslíme lesní krajinu, nakreslíme nejprve čáru horizontu, vlnovka Zobrazujeme okraj lesa. Kreslíme také reliéfní linie a koryto řeky. Jako samostatné detaily zobrazujeme pár ledových krů v řece a několik samostatných stromů v různých vzdálenostech od diváka. V popředí pod jedním ze stromů nakreslete keř sněženek.

Když kresba tužkou připraveno, začneme vyplňovat pozadí. Lesní hmotu malujeme krátkými tahy různé odstíny lila a fialka. Malujeme vodu různými odstíny modré a modré, znázorňující vlnky světlejšími tahy. Obloha má světlejší odstíny než voda. Skvěle kreslíme sníh světlé odstíny béžová a našedlá, protože na jaře se již usadila, rozmrzla a mírně zašpinila, na rozdíl od studené čistoty zimy. Stejnými odstíny natíráme ledové kry v korytě řeky, v případě potřeby přidáváme stíny tmavších odstínů. Rozmrzlé náplasti natíráme různými odstíny hnědé. Když jsou všechny velké díly nalakované, začneme s detailováním. Obkreslíme kmeny a koruny stromů a na úplný závěr namalujeme květy sněženek.

Jak nakreslit jaro tužkou, pokud má vaše dítě potíže: zvětšete kresbu a buď ji vytiskněte matně, čímž snížíte intenzitu černé barvy, nebo ji překreslete s jednoduchou tužkou položením kousku papíru na monitor. Výsledný obrázek lze pak vybarvit barevnými tužkami nebo barvami. Snad bude stačit, když bude mít dítě obrázek před sebou, aby si ho jednoduše zkusilo překreslit samo. Ale obvykle u dětí je fatazia docela dobře vyvinutá.

Na internetu si můžete vyhledat vhodné obrazy, třeba nádherné jarní krajiny Levitan to má. Přečtěte si s dítětem básničky o jaru a věnujte pozornost znamením jara. A samozřejmě je skvělé, když se vám podaří uspořádat výlet do přírody, abyste na vlastní oči viděli probouzející se přírodu, tající sníh, první jarní květiny a odraz stromů v řece. Ale není vůbec nutné zobrazovat pouze předjaří. Kvetoucí zahrady, první motýli, listy kvetoucí na stromech a zpívající ptáci jsou docela vhodným materiálem pro obrázek.

Velmi často jsou roční období spojena se ženou v různých fázích života. Léto je zářivě kvetoucí kráska v rozkvětu svého života, podzim je zralá žena s bohatou úrodou v rukou, zima je zlá stařena a jaro je mladá dívka ozdobená věncem jemných jarních květin. Jak nakreslit jarní dívku? Možností je mnoho. Můžete zobrazit pouze tvář dívky. Ozdobte její rozpuštěné vlasy věncem z jasných jarních květin. Častěji se ale krásné jaro zobrazuje v plná výška PROTI dlouhé šaty, navíc je kresba rozdělena na dvě poloviny: na jedné je zimní krajina se sněhem a holými stromy a na druhé oživená příroda.

Doufám, že materiál zde uvedený jak nakreslit jaro, foto Pomohou vám postupná zobrazení krajin a kreseb. Pokud máte stále potíže, pak jak nakreslit jarní video na internetu jich najdete poměrně hodně.

Cíl: upevnit představy o jaru.

Cíle: Upevnit schopnost dětí zobrazovat obrázky přírody a předávat ji charakteristické rysy, naučit se umístit obrázek přes celý list, zlepšit vnímání barev, schopnost pracovat s barvami, rozvíjet zájem dětí o vizuální umění, rozvíjet kreativní myšlení, představivost, pěstovat zájem o kreativitu.

Vybavení: reprodukce obrazů, tónovaný plech modrá barva, barvy, štětce, ubrousky, audio nahrávka Čajkovského „The Seasons“.

Průběh lekce:

Kluci, aby naše lekce byla úspěšná, musíme „zavolat“ dobrou náladu. Držme se za ruce a usmějme se na sebe. Dobrá práce!

Poslechněte si hádanku, až ji uhodnete, řekněte mi téma naší lekce.

„Sněhová koule taje

Louka ožila

Blíží se den

Kdy se to stane? (Na jaře).

Právo. Děti, řekněte mi, je jaro dobré nebo špatné? Odpovědi dětí.

Děti, jaké znáte znamení jara? (míčová hra). Odpovědi dětí (sníh taje, potoky tečou, kapky zvoní, ptáci létají, zvířata se probouzejí, objevují se listy, den se prodlužuje a noc zkracuje atd.). Dobrá práce!

Nyní se kluci podíváme na reprodukce slavných ruských umělců, jak zobrazovali předjaří. Obraz umělce A. Savrasova „Věže dorazily“. co vidíš? Jaké barvy umělec použil? Jaká nálada se objeví při pohledu na obraz?

Obraz od umělce I. Levitana se nazývá „Jaro“. Popište ji. Jakých barev je na obrázku nejvíce? Podívejte se pozorně na tající vodu na obrázku, co tam vidíte? Jaké nebe? Proč? Na obloze je více slunce, takže je modrá.

Tělesná výchova minuta.

Sluníčko, sluníčko, zlaté dno

Hořet. Jasně spalujte, aby nezhasla

Na zahradě tekl potok

Přišlo sto havranů

A závěje tají, tají

A kytky rostou.

Děti, řekněte mi, jak se jmenuje místnost, kde umělci malují svá díla? Nyní půjdeme do naší dílny a vy budete umělci a nakreslíte si své předjaří, jak si ho představujete.

Učitel i děti si pamatují, jak se má sedět u stolů a pravidla práce s barvami a štětcem.

Děti, abyste si připravili ruce do práce, uděláme pár prstových cvičení.

Všude je slyšet zvuk kapek

Tyto kapičky zpívaly svou píseň

Kap-kap-kap, kap-kap-kap

Tiše kape

Kap-kap-kap, kap-kap-kap

Kapky hlasitě tančí

Kapky běžely

Protože kapky viděly slunce.

Kluci, začněte kreslit, a aby vás inspirovala k práci, budete kreslit na hudbu ruského skladatele P. Čajkovského.

Sečteno a podtrženo: Děti, pojďme se podívat, jak dopadlo vaše předjaří? (veselý, hlasitý, krásný) Jste všichni skvělí! A vaše obrazy jsou odeslány do umělecké galerie.

Shrnutí organizovaného vzdělávací aktivity ve skupině seniorů na téma:

Známky jara. Kresba "Přišlo jaro, dorazili ptáci."

Druhaktivity pro děti: herní, vizuální, komunikativní, kognitivně-výzkumné, hudební, percepční beletrie a folklóru.

Cíle: objasnit příznaky jara; naučit se kreslit obrázky přírody; cvičte krásné uspořádání obrázků na listu papíru; upevnit schopnost používat výrazná řešení témat různé materiály; rozvíjet estetické vnímání; utvářet představy o jaru jako období probouzení přírody: ukázat závislost růstu rostlin na změnách živé přírody spojených s příchodem jara (zvýšení množství světla a tepla, tání sněhu, krmení země a kořenů rostlin s voda); upevnit jméno prvních jarních květin.

Cíle předškolní vzdělávání : vyjadřuje pozitivní emoce(překvapení, radost, obdiv) při čtení básně Yu Moritze „Jaro“ a poslechu hudební kus„Jako jaro a zima“; ví, jak vést konverzaci o znameních jara, vyjádřit svůj názor; zajímá se o dětské výtvarné umění (kresba na téma „Přišlo jaro. Ptáci přiletěli“).

Materiály a vybavení: kresby a obrázky zobrazující jarní květiny, ptáky; barevný voskovky, akvarel, kvaš (bělení).

1. Úvodní slovo učitel

– Poslechněte si báseň Yunny Moritz „Jaro“.

Ding! Don!

Ding! Don!

Co je to za jemné zvonění?

Tohle je sněženkový les

Úsměv přes spánek!

Čí je to chlupatý paprsek?

Tolik to lechtá kvůli mrakům,

Nutit děti

Úsměv od ucha k uchu?

Čí je to teplo?

Čí je to laskavost?

Rozesměje vás

Zajíc, kuře, kočka?

A z jakého důvodu?

Přichází jaro

Po městě!

A pudl má úsměv!

A v akváriu je ryba

Usmál se od vody

Usměvavý pták!

– Podívejte se, v jaké kráse k nám jaro přišlo mateřská škola. (Učitel položí na stůl tři panenky ozdobené sněženkami, ptáčky a třešňovými bobulemi.) Proč dal autor jaru taková jména: Martovna Podsnezhnikova, Aprelevna Skvoreshnikova, Mayevna Chereshnikova? (Jméno je název jarního měsíce a patronymie je název hlavního rysu tohoto měsíce.)

– Kdy kvetou sněženky? (V březnu.)

– Kdy létají špačci? (V dubnu.)

- Kdy dozraje třešeň? (V květnu.)

- Seznamte se s jarními hosty - Martovnou Podsnezhnikovovou, Aprelevnou Skvoreshnikovovou, Mayevnou Chereshnikovovou!

2. Seznámení s příznaky jara.

- Kluci, řekněte mi, jak se nazývá první jarní měsíc. A lidé tomu říkali „ráno roku“. Proč? Vždy jsme slavili příchod jara. Jaro se už dlouho chystá vyrazit, tak pojď, pojď, ptali se lidé. Děti přivolávaly jaro tím, že šplhaly výš na plot nebo na střechu stodoly. Přivolejme také jaro.

Přijďte k nám, jaro, s radostí! Jaro je červené,

S velkou milostí k nám! co jsi přinesl?

Oh, oh, oh, teplé slunce,

Poslouchejme o jaru. Červená moucha!

březen, březen - jaro je červené,

Jsem rád, že vidím slunce! s čím jsi přišel?

Duben, duben S čím jsi přišel?

Otevře dveře. Na bidýlku

květen, květen, na branách,

Choďte, jak chcete! Na ovesné kaši,

Na pšeničném koláči.

– Ale jaro pomalu rozvíjí svůj průvod. Kluci, jak víme, že přichází jaro? Kdo dokáže pojmenovat první známky jara? (Slunce je vysoko, svítí jasněji; den se prodlužuje; obloha je modrá, jasná; rampouchy; sníh černí, taje; kapky zvoní.) Lidé nazývají březen kapačkou. Kdo může říct proč? Hádejte hádanku: "Bílá mrkev roste na jaře." Jak jste uhodli, že je to rampouch? Existuje zlobivá píseň o rampouchu. Pojďme si to zazpívat.

Na římse seděly hravé rampouchy.

Hravé rampouchy se podívaly dolů.

Seděli jsme. co dělat?

Začaly padat kapky.

Zvonění trvá celý den:

Kap-kap, ding-dong!

- Kluci, sníh roztaje a co uvidíme? (Země.) Jaké to bude po zimě vynořit se zpod sněhu? (Černá, mokrá.) Kde je tráva? Jak vypadají stromy? Co se s nimi děje? (Voda vyživuje zemi, kořeny rostlin a stromů, naplňuje je vlhkostí a živinami.)Čeho si můžete všimnout? (Na větvích stromů bobtnají pupeny, objevují se první jarní květy a sem tam roste tráva.) Celá příroda jako by se probouzela z dlouhého zimního spánku. Jaké jsou první jarní květiny? (Sněženky, podběl, vysněná tráva, corydalis.) Najděte tyto květiny na ilustracích.

- Hádej hádanku:

Má nádhernou zlatou barvu,

Je to velké slunce malý portrét.

co to je? (Pampeliška.)

– Najděte tuto květinu na obrázku. Jak vypadá květ pampelišky ráno a večer? Pro koho je tato květina užitečná? Tyto květiny se na mýtině třpytí jako malé žárovky a zdá se, že každému říkají: „Nesbírejte mě! Nechte včely a mouchy pít můj sladký nektar." Přemýšlejte o tom, co by se stalo, kdyby všichni začali sbírat tyto první jarní květiny? Přečtěte si o tom báseň.

Když utrhnu květinu, když ty utrhneš květinu,

Když všichni: já i ty, když budeme trhat květiny,

Všechny louky budou prázdné a nebude tam žádná krása.

3. Kulatý tanec "Jako jaro a zima."

„Přijde jaro, mýtiny vyschnou a chlapci a dívky začnou tančit v kruzích a oslavovat jaro.

Jak se jaro potkalo se zimou.

Jako když se zima loučí s jarem.

Ay, lyuli-lyuli, setkali jsme se.

Ay, lyuli-lyuli, rozloučili jsme se.

Jak jaro teklo v potocích,

Jak jaro rozkvetlo květinami.

Jak brzy vyšlo rudé slunce.

Jak laskavě to lidem svítilo.

Jako jaro chválíme za jeho činy.

Sláva jí, že nám dala teplo.

4. Kreslení na téma „Přišlo jaro. Ptáci dorazili."

– Jaké znáš básně o příchodu jara?

– Nakreslíme obrázek na téma: „Přišlo jaro. Ptáci dorazili." Zamyslete se nad kompozicí kresby. Jak uspořádat list papíru a obrázky na něm? Co můžete znázornit? (Stromy, rozmrzlá místa, slunce, ptáci, hnízda atd.)

Děti začnou kreslit. Učitel pomáhá dětem vymyslet kompozici kresby.

5. Reflexe.

– Podívejte se na kresby na naší výstavě a vyberte ty nejvýraznější a nejúhlednější. Co je zobrazeno na každém obrázku?

- Pojďme se rozloučit s jarními hosty Martovnou Podsnezhnikovovou, Aprelevnou Skvoreshnikovovou, Mayevnou Chereshnikovovou!

Když se venku oteplilo, sníh začal tát a objevila se inspirace, je čas vzít s dítětem barvy a malovat jaro.

Jaro, které po mrazivých a zasněžená zima, všichni se těší, přináší nejen změny v přírodě, ale i změny nálady člověka. Stává se to pozitivní, radostné, chcete se obnovovat, jako příroda, chcete tvořit a tvořit. A pak děti dostaly za úkol nakreslit předjaří, aby mohly spojit své kreativní impulsy s jeho dokreslováním.

Jak malovat předjaří s dětmi krok za krokem s barvami pro začátečníky?

Nabízí se několik jednoduchých, proveditelných možností pro děti.

Předjaří- jedná se o bobtnající pupeny na stromech a keřích, které se každým dnem zvětšují a chystají se změnit v mladé listy nebo květy. Proto můžete nejprve nakreslit větev pomocí širšího štětce a poté pomocí tenčího štětce nakreslit malé výhonky a listy.
Aby byla kresba jasná a životaschopná, lze list, na kterém je větev nakreslena, předem obarvit, například modrou.



Dětská kresba jarní barvy: kroky 5-7.

Dětská kresba jara s barvami.

Předjaří znamená první květy.
Kolem jádra nakreslíme sněženku, tulipán nebo jakoukoli jinou květinu s okvětními lístky. S takovými jednoduchými kresbami se dětem bude dobře dařit. Děti budou rády kreslit nad květinami veselé jasné slunce. Ti starší mohou do kresby přidat hmyz, který obraz oživí.

Jarní květiny ve fázích: tulipán.

Jarní květiny ve fázích: sněženka. Jarní květiny ve fázích: narcis.

Můžete také navrhnout nakreslení krajiny, například kopce, ze kterých postupně, ale vytrvale taje sníh. Proto někde budete muset odejít bílý na obrázku a někde jinde malovat přes kopec tmavě hnědou barvou. Nechte nad kopci a roklemi opět zazářit jasně žluté slunce a přiblížit tak dlouho očekávané teplo.

Jarní krajina.

Zajímavá možnost pro vytvoření výkresu v ne tradiční forma jednoduše pomocí barev a štětců a například ponořením malého průměru dna plastové láhve do barvy. Nejprve se tedy nakreslí větev. Poté se na něj přitlačí dno, které má konvexity, je velmi elegantní a krásná kresba, a dítě má zájem používat různé způsoby jeho tvorby.



VIDEO: Kreslení JARO

Jak malovat jaro v lese krok za krokem?

  1. Jaro je potřeba nakreslit světlé barvy- modrá, žlutá, hnědá.
  2. Kompozici obrazu určuje například les stojící v dálce a pole před ním.
  3. Horizontální čára je označena a nemusí být uprostřed listu.
  4. Obrysy lesa se rýsují proti obloze a jsou vybrány odstíny stromů. Stromy lze malovat krouživými pohyby štětcem. Pamatujte na pravidlo: čím dále je objekt, tím rozmazanější by měl být jeho obraz a naopak.
  5. Obloha je natřena zředěnou modrou barvou.
  6. Stromy také detailuji pomocí silnější hnědé barvy. Smícháním modré a světlé - žluť můžete získat jemný zelený odstín mladých listů.
  7. Nyní kreslíme tající sníh, děláme mýtiny v lese pomocí hnědé barvy.

Jak rychle nakreslit jaro s kvašem?

  1. Vezměte list papíru a kvašovou barvu. Smíchejte bílou a modrou barvu, natřete asi čtvrtinu plechu. Bude jarní obloha.
  2. Smíchejte bílou, modrou a červenou barvu, abyste získali lila-fialový odstín, a krouživými pohyby v horní části obrázku vytvořte obrys lesa v dálce.
  3. Naneste trochu bílé nebo modré barvy nahoře, abyste přidali rozměr.
  4. V popředí lze modrou a bílou barvou znázornit tající beztvarou závěj.
  5. Přidejte žlutou barvu do středu obrázku a oddělte jej od obrázku lesa a od závěje bílými pruhy.
  6. Přidejte do lesa více detailů tím, že kmeny a větve stromů v lese natřete sytější modrou barvou. Přidejte zelené mladé výhonky na žluté pozadí uprostřed.
  7. Jakmile budete s pozadím hotovi, počkejte, až kresba zcela zaschne.
    Dále můžete nakreslit břízy, které se právě připravují na probuzení brzy na jaře po zimě. Nejprve nakreslete jejich obrysy.
  8. Vrhněte stíny na bílé kontury bříz s modrou barvou.
  9. Poté přidejte texturu do březové kůry smícháním černé a bílé barvy.
  10. Nakreslete větve na břízy a naneste černou barvu na kmeny, abyste dokončili kůru.
  11. Dokončete design přidáním hnědé a bílá barva k zemi, aby bylo vidět, že někde sníh už roztál a jinde zůstává v beztvaré podobě.


Jaro v kvaši.