Téma: V.V. Nabokov

Plán výuky literatury

utraceno:

Markevich S. S.,

Učitel ruského jazyka a literatury

2015

Téma: Téma života a smrti v příběhu V. V. Nabokova „Vánoce“

Třída: 7

Cíl lekce: seznámit studenty s díly V. Nabokova; zprostředkovat studentům pochopení autorova životního konceptu.

Kritéria úspěchu:

1.Porozumět životnímu pojetí autora; pochopit to životní obtíže musíte překonat, přijmout to, co se děje, jako dar osudu; 2. Umět analyzovat umělecké dílo(charakterizovat hlavní postavu, analyzovat dějová linie, viz role detailu v textu).

Zařízení:

Whatmanův papír, fixy, prostředky pro skupinová práce, multimediální prezentace, na desce je nápis „... příběh V. Nabokova „Vánoce“

PRŮBĚH LEKCE

    Úvodní – motivační fáze.

hra ""

Analýza obrázků

Formulování tématu lekce

Kluci, podívejte se prosím na obrázky, které jste vybrali, a řekněte mi, co je na nich zobrazeno a jaké máte asociace.

Téma lekce je společně formulováno:

„Téma života a smrti v příběhu V. Nabokova „Vánoce“

Dnes o takových budeme mluvit věčné pojmy jako život a smrt. Toto téma ve své tvorbě prozkoumalo mnoho spisovatelů, umělců, hudebníků, protože je jedním z nejtajemnějších. Každý člověk chápe tato slova svým vlastním způsobem. Věnujte pozornost epigrafu k lekci, jejíž slova patří peru V. Nabokova.

Žít. Nestěžujte si, nepočítejte

Žádné minulé roky, žádné planety,

A harmonické myšlenky se spojí.

Existuje jen jedna odpověď: smrt neexistuje.

Je to jediná odpověď? Můžeme to přijmout a připojit se ke slovům autora? To se staneúčel lekce:

Pochopit autorovu životní koncepci; sledovat, jak člověk, který prohrál jediný syn, a s ním i smysl života, sama příroda se vrací k životu.

„Eulerovy kruhy“ jsou připevněny k desce,

Které se vyplňují při provádění strategie „Delagat“.

    Práce s pojmy.

Kluci, dostali jste pokročilé úkoly: napište definici slova „Vánoce“ z Ožegovova slovníku a připravte zprávu o V. Nabokovovi.

Poslech definice slova "Vánoce"

Poslech reportáže „Život a dílo V. Nabokova“

    Formování dovedností a schopností

Dalším krokem bude práce ve skupině, ale nejprve si připomeňme pravidla práce ve skupině.

Diskuse o pravidlech práce ve skupině

Skupinová práce

    Recepce "Asociační karta"

Zadání: napište na papír Whatman všechny asociace se slovem „Vánoce“

Plakátová prezentace

Než ale začnete s textem pracovat, doporučuji si přečíst deníkové záznamy V. Nabokov

2. Úkol: Strategie „delegovat“.

Zvýrazněte v textu slova, která charakterizují stav hrdiny, porovnejte popis autorových pocitů s popisem myšlenek a nálad hrdiny příběhu, popisem detailů-věcí.

Otázka k textu:

Příběh podrobně popisuje pocity a stav hrdiny. Jaké pocity prožíval hrdina v jednotlivých kapitolách? ("Eulerův kruh" je vyplněn - smrt)

( lhostejnost, bezmoc, vztek, melancholie, život je smutný, bez cíle, bez zázraků, melancholie )

( ukázat, že utrpení ohlušilo hrdinu, podivně změnilo vidění světa a zbystřilo vnímání krásy. a zároveň zmírňovaly utrpení; show vnitřní boj, konflikt otce, který stojí před volbou - život nebo smrt?)

Srovnejme stav Sleptsova a Nabokova po prohře milovaného člověka.

Závěr: Příběh „Vánoce“ je autobiografický. Příběh, který nám autor vyprávěl, je velmi podobný životní situaci Nabokov, když to zjistil. Že jsem ztratil otce.

4. Práce se symboly: Úkol: Technika „Eulerovy kruhy“.

Mám v rukou obraz obrazového symbolu, co si myslíte, že je tento obraz?

Najděte v textu okamžik, kdy se motýl vynoří z kukly.

Učitel připevňuje papírový motýl na tabuli ,

S různé významy

Zvýrazněte slova, která autor používá, když popisuje zrození nového života. (Teplo pronikalo, nabývalo na síle, pomalu a zázračně rostlo, zmuchlané hadry, sametové třásně, křídla rostla a narovnávala se, vzdychla v záchvatu něžného, ​​slastného, ​​téměř lidského štěstí) Slova drobná.

5. úkol: technika “Obálka - otázka”

Úkol: Vyberte obálku s otázkou.

Co myslíš tím "zázrak"?

Co člověku pomáhá se s tím vyrovnat životní problémy?

Jaký význam má obrázek motýla ve výše uvedeném příběhu?

Vyberte slova se stejným kořenem pro příjmení hrdiny. Jaký závěr lze vyvodit?

(Hrdina byl slepý a na poslední chvíli otevřel oči a vrátil se mu zrak)

Nyní se, hoši, vraťme k účelu dnešní lekce a pokusme se odpovědět na otázku, jaké je životní pojetí autora příběhu? Jaká pravda byla odhalena Sleptsovovi?

Učitel čte epigrafická slova,

na jejímž konci je vykřičník. Žádná smrt neexistuje!!!

111. Zadávání domácích úkolů.

Napište esej – úvahu „Zázraky v našich životech“

1˅. Reflexně-hodnotící fáze:

Úkol: Technika "Psaní do kruhu".

Příběh končí zjevením se motýla, ale o Sleptsovovi nepadne ani slovo. Jeho osud je neznámý. Vzpomeňte si na vše, o čem jsme dnes mluvili, a napište dopis do kruhu pomocí následujících slov: smrt, život, bolest, ztráta, radost, narození, pokračuje, přijal světlo.

Hodnocení: Mluví kapitáni týmů.

Ústřední dějovou linií díla je leitmotiv překonání lidského zoufalství před nevyhnutelným nástupem smrti.

Postavy v díle jsou představeny ve dvou obrazech: vypravěč, hrdina, jehož jménem je příběh vyprávěn, a Slepcov, muž v extrémní osamělosti, znamenající odcizení od života a jistou sublimaci smrti. Sleptsov nedávno pohřbil svého jediného milovaného syna a v přítomný okamžik je ve stavu katastrofálního zoufalství, nechce se utěšovat a doufat v budoucnost šťastný život. Dělá nesmyslné pokusy porazit myšlenku smrti, najít argumenty dokazující důležitost života ve srovnání se smrtí.

Autor pomocí lexikálních technik využívá různé literární detaily, které zdůrazňují smutné pozadí díla (nevidíte nic ze slz, neobydlený kout, cvakají vám zuby) a pomáhají k pocitu soucitu a empatie k hrdinovi.

Charakteristickým rysem příběhu je použití různých symbolických metod spojených s různými projevy nálady hrdiny. Jedná se například o motýla, symbolizující krátkodobou krásu v životním letu a popis ranní zimní krajiny, vyjadřující klid v dušiživá příroda a zrození něčeho nového a krásného.

V popisu prostorového a časového autor symbolizuje kontrast mezi bezdomovskou současností a šťastnou minulostí, naplněnou těmi nejjemnějšími vůněmi, barevná schémata, různé zvuky (neobydlená přístavba, ve které Slepcov pobýval, petrohradský dům, kde umírá jeho syn).

Hlavním symbolem díla je obraz vánočních svátků, který na jedné straně přináší radost hrdinovi, na druhé straně připomíná obraz odsouzeného a trpícího Krista. Když Sleptsov přemýšlí o smrti svého dítěte, dochází k poznání lidský život a role smrti v ní, která se celou svou duší chce shledat se svým synem, ale přesto se rozhodla pro pokračování své životní existence.

Vzhledem k tomu, že svůj život považuje za neplodný a bezvýznamný, v určité chvíli hrdina při pohledu na motýla vylíhnoucího se z kukly pochopí, že život je nádherný a krásný.

Analýza 2

„Vánoce“ od V. Nabokova byly napsány v roce 1924.

Nabokov velmi přesně zprostředkoval vnitřní zážitky hrdiny. Téma „Vánoce“ je velmi palčivé, protože smrt milovaného člověka je pro jeho příbuzné velmi těžká.

Vladimir Nabokov se narodil v aristokratické rodině politiků, veřejná osobnost a právník Vladimir Dmitrievich Nabokov. Kdy se to stalo Říjnová revoluce, Nabokovovi bylo pouhých osmnáct let. V roce 1919 rodina Nabokovů Rusko definitivně opustila. Láska k vlasti mu ale zůstala po celý život.

Dílo začíná tím, že ve svém domě umírá jistý Slepcov v Petrohradě malého syna. Chlapec byl fascinován motýly a rád je sbíral.

Otec odnáší bezvládné tělo chlapce v rakvi do vesnice, do rodinné krypty. Usadil se poblíž v malém domku, který se snadněji vytápěl.

Ráno kráčí zasněženou uličkou, přemýšlí o tom, co se stalo, dorazí k mostu a pak už je to pro něj těžké.

Je pro něj těžké si vzpomenout a dělat si starosti se vším, co se stalo, protože nedávno po těchto schodech běžel jeho syn.

Sleptsov si vzpomněl na smrtelné bolesti svého syna, když v deliriu mluvil o motýlech. Několikrát jde k hrobu svého syna, ale necítí duchovní jednotu.

Pak nařídil panství odemknout a jde do synova pokoje, kde to srdce jeho otce nevydrželo, plakal.

Sleptsov najde deník svého syna a lépe se seznámí s jeho synem (byl zamilovaný do sousední dívky, ale neodvážil se ho potkat).

Sleptsov chce zemřít. Rozhodne se, že zítra jistě zemře.

Právě v tuto chvíli se z kukly vylíhne „indický motýl“ (o tom mluvil syn před svou smrtí).

Metafora tohoto díla je podobná příběhu " Snadné dýchání» Ivan Bunin. Vyprávění začíná od „konce“, tj. Stále poznáváme Slepcovova otce a sledujeme ho duševní muka, poté se čtenář dozví o důvodu (až ve druhé kapitole), ve třetí se dozví o zážitcích a smrti jeho syna a ve čtvrté kapitole opět vidíme bezútěšného otce. Hlavní důraz je v práci kladen na život chlapce a otec a motýl jsou vedlejší věci.

Zdá se, že tímto způsobem Nabokov ukazuje kontinuitu smrti a života. Navzdory své vlastní smrti dal chlapec svou prací život motýlovi.

Několik zajímavých esejů

    V mém chápání" dobrý člověk„Je to člověk, který v sobě dokázal vypěstovat vysoké mravní vlastnosti,

  • Obraz a charakteristika Khlestakova v Gogolově komedii Esej generálního inspektora

    Gogolova komedie "Generální inspektor" byla napsána již dávno, ale je stále aktuální. A existuje pro to mnoho důvodů. Velkolepý styl, který odlišuje každé dílo Nikolaje Vasiljeviče, jemná, téměř klenotová ironie

  • Esej o příběhu Spíž slunce Prishvina 6. třída

    Poválečná léta se ukázala jako nejtěžší zejména pro děti a o těch, kteří zůstali sirotky, není třeba hovořit. V jedné vesnici žili bratr a sestra, zemřela jim matka a otec ve válce.

  • Esej Moje oblíbené místo ve městě je park.

    Miluji své město. Všechno na něm je krásné: od nádherného středu až po nejvzdálenější okraje. Kdybyste se mě zeptali, ve kterém městě bych chtěl žít, pak bych nepochybně zůstal tam, kde jsem.

Plán výuky literatury

Markevich S. S.,

Učitel ruského jazyka a literatury

Téma: Téma života a smrti v příběhu V. V. Nabokova „Vánoce“

Účel lekce: seznámit studenty s díly V. Nabokova; zprostředkovat studentům pochopení autorova životního konceptu.

Kritéria úspěchu:

1.Porozumět životnímu pojetí autora; pochopit, že životní obtíže je třeba překonat, přijmout to, co se děje, jako dar osudu; 2. Umět analyzovat umělecké dílo (charakterizovat hlavní postavu, analyzovat dějovou linii, vidět roli detailů v textu).

Zařízení:

Whatmanův papír, fixy, prostředky pro skupinovou práci, multimediální prezentace, na tabuli nápis „...příběh V. Nabokova „Vánoce“

PRŮBĚH LEKCE

    Úvodní – motivační fáze.

Analýza obrázků

Formulování tématu lekce

Kluci, podívejte se prosím na obrázky, které jste vybrali, a řekněte mi, co je na nich zobrazeno a jaké máte asociace.

Téma lekce je společně formulováno:

„Téma života a smrti v příběhu V. Nabokova „Vánoce“

Dnes budeme hovořit o takových věčných pojmech, jako je život a smrt. Toto téma ve své tvorbě prozkoumalo mnoho spisovatelů, umělců, hudebníků, protože je jedním z nejtajemnějších. Každý člověk chápe tato slova svým vlastním způsobem. Věnujte pozornost epigrafu k lekci, jejíž slova patří peru V. Nabokova.

Žít. Nestěžujte si, nepočítejte

Žádné minulé roky, žádné planety,

A harmonické myšlenky se spojí.

Existuje jen jedna odpověď: smrt neexistuje.

Je to jediná odpověď? Můžeme to přijmout a připojit se ke slovům autora? Toto bude cílem lekce:

„Eulerovy kruhy“ jsou připevněny k desce,

Které se vyplňují při provádění strategie „Delagat“.

    Práce s pojmy.

Kluci, dostali jste pokročilé úkoly: napište definici slova „Vánoce“ z Ožegovova slovníku a připravte zprávu o V. Nabokovovi.

Poslech definice slova "Vánoce"

Poslech reportáže „Život a dílo V. Nabokova“

    Formování dovedností a schopností

Dalším krokem bude práce ve skupině, ale nejprve si připomeňme pravidla práce ve skupině.

Diskuse o pravidlech práce ve skupině

Skupinová práce

    Recepce "Asociační karta"

Zadání: napište na papír Whatman všechny asociace se slovem „Vánoce“

Plakátová prezentace

Než však začnete pracovat s textem, doporučuji vám přečíst si deníkové záznamy V. Nabokova

2. Úkol: Strategie „delegovat“.

Zvýrazněte v textu slova, která charakterizují stav hrdiny, porovnejte popis autorových pocitů s popisem myšlenek a nálad hrdiny příběhu, popisem detailů-věcí.

Otázka k textu:

● Příběh podrobně popisuje pocity a stav hrdiny. Jaké pocity prožíval hrdina v jednotlivých kapitolách? ("Eulerův kruh" je vyplněn - smrt)

(lhostejnost, bezmoc, hněv, melancholie, život je smutný, bezcílný, bez zázraků, melancholie)

(ukázat, že utrpení ohlušilo hrdinu, podivně změnilo vidění světa, zbystřilo vnímání krásy a zároveň zmírnilo utrpení; ukázat vnitřní boj, konflikt otce, který stojí před volbou - život nebo smrt?)

● Srovnejme stav Slepcova a Nabokova po ztrátě blízkého člověka.

Závěr: Příběh „Vánoce“ je autobiografický. Příběh, který nám autor vyprávěl, je velmi podobný Nabokovově životní situaci, když se to dozvěděl. Že jsem ztratil otce.

4. Práce se symboly: Úkol: technika „Eulerovy kruhy“

Mám v rukou obraz obrazového symbolu, co si myslíte, že je tento obraz?

Najděte v textu okamžik, kdy se motýl vynoří z kukly.

Učitel připevní papírového motýla na tabuli,

S různými významy

Zvýrazněte slova, která autor používá, když popisuje zrození nového života. (Teplo pronikalo, nabývalo na síle, rostlo pomalu a zázračně, zmuchlané hadry, sametové třásně, křídla rostla a narovnávala se, vzdychal v záchvatu něžného, ​​slastného, ​​téměř lidského štěstí) Zdrobnělá slova.

5. úkol: technika “Obálka - otázka”

Úkol: Vyberte obálku s otázkou.

● Co myslíte slovem „zázrak“?

● Co člověku pomáhá vyrovnat se s životními problémy?

● Jaký význam má obrázek motýla ve výše uvedeném příběhu?

● Vyberte slova se stejným kořenem jako příjmení hrdiny. Jaký závěr lze vyvodit?

(Hrdina byl slepý a na poslední chvíli otevřel oči a vrátil se mu zrak)

Nyní se, hoši, vraťme k účelu dnešní lekce a zkusme si odpovědět na otázku, jaké je životní pojetí autora příběhu? Jaká pravda byla odhalena Sleptsovovi?

Učitel přečte slova epigrafu,

na jehož konci je vykřičník. Žádná smrt neexistuje!!!

111. Zadávání domácích úkolů.

Napište esej – úvahu „Zázraky v našich životech“

1˅. Reflexně-hodnotící fáze:

Úkol: Technika "Psaní do kruhu".

Příběh končí zjevením se motýla, ale o Sleptsovovi nepadne ani slovo. Jeho osud je neznámý. Vzpomeňte si na vše, o čem jsme dnes mluvili, a napište dopis do kruhu pomocí následujících slov: smrt, život, bolest, ztráta, radost, narození, pokračuje, přijal světlo.

Hodnocení: Mluví kapitáni týmů.

Vyprávění začíná popisem Slepcovova návratu z vesnice. Tento text obsahuje objektivního vypravěče. Vypravěč ví o hrdinovi všechno, jeho pohled se zdá být shora: „Když druhý den ráno, po noci proběhlé v malých absurdních snech, které vůbec nesouvisely s jeho žalem, vyšel Sleptsov na studenou verandu, prkno tak vesele vystřelil pod jeho nohu a na obílené Odlesky barevného skla pokrývaly lavici jako nebeské diamanty.“ Autor je v tomto textu demiurg, zná každý detail, který se hrdinovi stane. Ví o všech činech hrdiny. Vypravěč také ví o vnitřních zkušenostech a přesně vyjadřuje Sleptsovův proud vědomí: „A zemřu - samozřejmě. Je to tak jednoduché. Dnes…“ Hlavní postavou díla je Sleptsov. Ztratil syna. Syn byl zjevně jedinou blízkou osobou, jedinou útěchou, nadějí. Proto je Sleptsov překvapen, že „on sám je stále naživu“, protože rakev byla naplněna „jeho životem“. Systém postav lze znázornit takto: Dívka z deníku - SYN => SLEPTSOV<= БАБОЧКА -ИванОсновополагающий принцип этой системы следующий: эта система отражает тему жизни и смерти. Слепцов – hlavní postava funguje. Stojí mezi těmito dvěma fenomény a musí si vybrat. Syn je odrazem čáry smrti, motýl je odrazem života. Dá se říci, že stojí mezi dvěma požáry Děj tohoto díla připomíná zápletku „Easy Breathing“ od Bunina. Vyprávění začíná od „konce“, tj. nejprve poznáváme otce, vidíme, že je něčím zaujatý, ale teprve potom se dozvídáme o důvodu jeho zážitků (až ve druhé kapitole), ve třetí kapitole se dozvídáme o zážitcích syna, a ve čtvrté kapitole se opět vracíme k zážitkům otce. Ale v „Easy Breathing“ je takový spiknutí nezbytný, abyste mohli cítit toto lehké dýchání. Pokud v tomto díle obrátíte události zpět, nebude popisován Sleptsovův život, ale život samotného chlapce, jeho smrt a reakce jeho otce. Díky takové zápletce se nám daří vidět pouze otcovu reakci, která je ovšem hlavním prvkem v textu Obvyklá zápletka => život chlapce na vesnici, jeho láska, deník, stěhování do Petrohradu , smrt, smutek otce, pohřeb chlapce na vesnici .Obrácená zápletka => smutek otce, život chlapce na vesnici, stěhování do Petrohradu, smrt, pohřeb chlapce na vesnici, jeho láska, deník, smutek otce Autorův plán není s běžnou zápletkou vidět. Vnitřní konflikt hrdina (Sleptsov) a je tvůrcem zápletky v Nabokovově příběhu. Že. autor „obracel“ děj, aby ukázal hlavní konflikt Autor svůj příběh rozdělil do čtyř částí, z nichž každá znamená krok: každým krokem se Sleptsov blíží k nervovému zhroucení – útesu, propasti. Dramatičnost příběhu se zvyšuje s každou kapitolou. Ve čtyřech kapitolách může uplynout celý den: kapitola 1 – noc, 2 – ráno, 3 – den („po obědě“), 4 – noc. Během jednoho dne se Sleptsovovi podařilo vážně přemýšlet o smrti a přijmout nový život.

V příběhu Vladimira Nabokova „Vánoce“ nelze kategorie jako prostor a čas posuzovat odděleně od sebe. Tyto dva pojmy spolu úzce souvisejí a současně absorbují různé vrstvy lidských pocitů a hodnot. Podívejme se na to podrobněji.

Dům s přístavbou a rozsáhlým prostorem mimo ni můžeme považovat za zosobnění procesu života, proto je každému úseku prostoru přiřazen určitý čas a určitý soubor pocitů a hodnot charakteristických pro tuto dobu.

Dům, do kterého se hlavní hrdina Sleptsov tak bojí vstoupit, představuje minulost a představuje nejtemnější kout jeho paměti. Hrdina se v domě neusazuje, protože za prvé by pro něj bylo čistě psychologicky obtížné tam být, protože tyto stěny, okna, skříně, zásuvky s motýly stále pamatují toho, kdo nedávno zemřel, který před svou smrtí všechno zmínil. to bylo v domě, zvláště indický kokon, který se zpočátku zdál vypadat mrtvě. Minulost neobsahuje smutné vzpomínky, ale naopak vřelé a světlé. Právě z této disonance s realitou, ze srovnání těchto „tepla a světla“ a skutečný život, který se změnil v jeden nepřetržitý smutek, hrdina příběhu, silný muž s pláčem přitiskl svou mokrou tvář k zaprášenému stolu. I v létě měl takovou radost, když pozoroval svého syna, jak pobíhá po zahradě, chytá motýly, nasazuje je na špendlík a schovává za sklo. Nyní je život u konce, stejně jako se roztrhla síť, kterou syn přikryl živého tvora mávajícího křídly na zábradlí mostu.

Přístavbu si spojujeme se současnou dobou. Právě na tomto místě se hrdina usadí. Na jedné straně „je snadné tam zapálit bílá kachlová kamna“, ale to je pouze formální vysvětlení hrdinova chování. Na druhou stranu toto místo není dům, ale blízké místo. V každém případě bude muset hlavní postava vstoupit do domu, ponořit se do tohoto chladného, ​​ale zosobňujícího prostoru „tepla a světla“. Sedí v rohu jako pacient čekající na lékaře. Musíte shromáždit své myšlenky. Je třeba se připravit na bolest, která vás čeká, možná ještě závažnější než dříve. Je to přístavba, která soustřeďuje intenzivní pocit očekávání bolesti, ale i bolesti již pociťované hrdinou. Ten kout je neobydlený. Hrdina v něm sedí zcela nevědomě, protože jeho myšlenky jsou daleko od tohoto místa. Je mu jedno, kde sedí, v jakém rohu. Neobydlený kout ukrýval svého žalem postiženého majitele. Cítí se blízko sebe. Stejně osamělý, prázdný a bez života. Zdá se, že hrdina umírá, umírá hluboko uvnitř, protože smutek se ukázal být silnější. Umírá, aby se obrátil do minulosti, již mrtvého času, soustředěného v prostoru domu. Ale to je jen jeden úhel ze čtyř. Přístavba je skutečný život: marnost, starosti, kamna, lampový a svící vosk, vztahující čtenáře k pohřbu. Ale je tu světlo. Sluha Ivan ho přivede do přístavku. Kdyby tam Ivan nebyl, dům by nám připadal úplně prázdný a bez života. Je možné, že právě díky Ivanovi se hlavní hrdina vrací z očekávání silné bolesti, svých myšlenek. Na jedné straně sluha znal dům jako dřív, když žil syn hrdiny příběhu, když si Ivan ještě neoholil knír. Ale život jde dál. Všechno se mění. Existuje něco, co žilo v minulosti a žije v přítomnosti. To je sluha Ivan, který v příběhu pronese jen pár slov, ale právě svými činy - z minulosti, ale ze současnosti - přivede majitele domu zpět k životu, vytrhne ho z hlubokých myšlenek , jako by ho volal z toho nezáživného kouta. Slepcovovi připomíná, že zítra budou Vánoce, že současná doba není jen pohřeb, ale také Štědrý den, který děti tak milují. Ivan dokazuje, že život nekončí, že proces života je lineární, že zítra bude zítra, že stojí za to žít dál.

Prostor před domem, který Nabokov tak barvitě představuje množstvím krajinných náčrtů, zosobňuje budoucí život, který začne zítra, od Vánoc. Tato budoucnost je rozlehlá, jasná, barevná, radostná, světlá, že Slepcov, s pocitem zklamání, chápe, jak daleko je od svého syna na hřbitově, dále než „tady, kde zůstaly nesčetné stopy jeho rychlých sandálů. sníh." Budoucnost obsahuje nejistotu, ale v této nejistotě už nebude tolik bolesti jako v domě (minulost) a přístavbě (současnost).

Zájmeno „vy“ se v Nabokovovi vyskytuje pouze v jednom odstavci, na samém začátku. Je možné, že tímto způsobem nás autor příběhu uvádí právě do toho osobní historie. Stáváme se na stejné úrovni s hlavním hrdinou, s neobydleným koutkem, který ho ukrývá. Vzpomínáme na naše příběhy, kdy jsme byli blízko k pláči na rameni cizího člověka, kolemjdoucího. Nyní nám další člověk, který nedávno pohřbil svého syna, důvěřuje svou bolestí a sdílí ji. A jako jeho příběh vnímáme celý text, nikoli příběh autora. Jsme tak prodchnuti soucitem s bolestí druhých, že úplně zapomeneme, že existuje vypravěč. V popisech pohybů, v jednotlivých detailech, se dočteme mnohem více. Objem příběhu pro nás není omezen na tento malý počet stran. Cítíme všechno tragický příběh obvykle.

Když Sleptsov opustí domov, usiluje o to budoucí život, odpoutání se od minulosti a tragicky marné přítomnosti. Jako by se zhluboka nadechl, dostal se na svobodu, osvobodil se od bolestného očekávání bolesti, která na něj čeká při návštěvě domova. Sleptsov začíná znovu žít, žít ne v hořkých problémech, ale v prostém, čistém vnímání tohoto čistého světa kolem sebe. Přestává se soustředit na své zážitky a začíná si uvědomovat, že kromě smutku existuje také svět kolem nás, a tento svět není tragický, ale jasný, mrazivý, jasný. Snadno se v něm dýchá. Již veranda - prostor blízký průsečíku časů, průsečík pocitu neobydleného kouta (smrt) a pocitu dvora, mostu, parku, řeky (nový život) - vítá hrdinu veselým skřípáním podlahová prkna a „nebeské diamantové odlesky barevného skla“. „Překvapilo ho, že je ještě naživu, že cítí, jak se třpytí sníh, jak ho od mrazu bolí přední zuby. Dokonce si všiml, že zasněžený keř vypadá jako zamrzlá fontána a že na svahu závěje jsou psí stopy, šafránové skvrny, které propálily kůru.“ Hlavní hrdina samozřejmě obdivuje krásy okolní přírody. Mrazivé ráno, které ho vítá, vnímá jako člověk, který ještě nezažil vážný smutek. Z naší strany to může znít absurdně, ale předpokládáme, že mimo prostor domu a přístavby se hrdina cítí šťastný. Kolem není žádný smutek, žádná smrt. Všechno touží po novém životě. Ráno je nový život. Každý člověk se nevědomě snaží jít tam, kde to pro něj bude snadné a pohodlné. Za to může zapomenout na své povinnosti, na ztrátu milovaného člověka. Tak to v životě funguje. A tento pocit lehkosti a určité radosti Sleptsova překvapuje. Nenávidí se za to, že je stále naživu, za to, že cítí tuto krásu, i když by pro ni měl truchlit zesnulý syn. Možná se přinutí vrátit se ke svému smutku, ale lidská přirozenost silnější než člověk sám a jeho morální odpovědnost vůči sobě samému.

Jak jsme již řekli, prostor mimo dům se vyznačuje množstvím krajinných náčrtů. Krajina je samozřejmě povinna z čistě formálního hlediska rozmělňovat tragickou náladu hlavního hrdiny i čtenáře. Dominantní role však stále spočívá ve ztělesnění nového života, samotné podstaty života, jeho hlavní myšlenky o neštěstí, které hrdinu potkalo: „Všechno pomine. Tohle taky projde." Smutek nepřetne čáru života navždy. Přiměje člověka podívat se na svůj život a život obecně novým způsobem. Donutí vás se nadechnout nového vzduchu. "Slepcov, ve vysokých plstěných botách, v krátkém kožichu s astrachanovým límcem, tiše kráčel po rovné, pouze vyčištěné cestě do této oslnivé hloubky." Tato „oslňující hloubka“ je novým životem, který na něj čeká. Vidíme zde tedy dva životy: ten skutečný pro hrdinu, tragický, a ten pozadí, obecný, jasný.

Zvláštní pozornost by měla být věnována poslednímu odstavci druhé kapitoly, který říká, že hrdina stojí na místě útesu parku u řeky. Není pochyb o tom, že realita je zde prezentována očima Slepcova, a nikoli vypravěče. Když se hrdina opře o kmen, nestáhne se do sebe, nevzpomíná na minulost za účasti milovaného syna, ale vidí obvyklý běh života, který byl před smrtí jeho syna a bude pokračovat i poté. Stojí za zmínku, že hrdina příběhu nevidí lidi, ale vidí pouze výsledky jejich činnosti: řezaný led, narůžovělé proudy kouře, zvuk sekery. Nikdo nezasahuje do jeho smutku, posvátného tajemství: ani na úrovni detailů krajiny, ani na úrovni pocitů duše, ale duše prochází krajinou sama sebou a zakouší tak krásu života. Jen kostelní kříž vidí jeho tajemství. Pán sám zavazuje hrdinu, aby věřil v budoucí život.

Může se to zdát zvláštní, ale chceme tento příběh porovnat s hudebním dílem. První dvě kapitoly jsou přípravou na hlavní událost - hrdinova přechodu do světa minulosti, k hlavní bolesti jeho zážitků. V první kapitole se seznámíme s prostorem domu, přístavby i se samotným hrdinou, umístěným autorem v neživém koutě. Ve druhé kapitole se zdá, že hrdina příběhu je stále zapojen do pozadí života, jako by se snažil zásobit krásu lidská existence před smrtí, která nastane při návštěvě domova. Ještě nezažil nejvyšší vrchol svého neštěstí, neviděl celou tragédii toho, co se stalo. Klidné tóny, pokryté popelem smutku - na začátku, jiskry radosti - jak dílo pokračuje. Téměř ticho... Pocity jsou tak klidné, že se nám už zdá, že hrdina příběhu je připraven čelit smutku tváří v tvář. Sleptsov přikazuje odemknout velký dům. Jde do pokoje svého syna. Podlahy praskají, stěny jsou plné žlutého světla z lampy. Místnost je sraženina minulosti, která je nenávratně pryč a nezanechává na sobě žádné živé stopy. Ačkoli…

Pro hrdinu teď není hlavní věc nový život, štěstí, radost z pocitu bytí, ale hořkost ze ztráty milovaného syna, z uvědomění si, že mu nikdy nebylo souzeno vědět, po kom syn tak chyběl. mnoho, kterého syn tak toužil vidět.

Zároveň se mění způsob, jakým se člověk cítí být hrdinou příběhu. Zdá se, že se navždy zříká světa mimo dům a čte příběhy, které mu našeptávají věci v pokoji: sešit, skříně, síť, motýli. Sleptsov se stává tak bezmocným, že může jen poslouchat a plakat. Ve světě minulosti věci ožívají. Vytvářejí realitu, díky níž zapomínáte na vnější svět, na současnou dobu. Vytvářejí realitu, ve které je syn stále naživu, stále chytá motýly, připevňuje křídla k tabletám, vyslovuje své latinské názvy „mírně otřepené, s triumfem nebo pohrdáním“. Hrdina nevydrží lavinu vzpomínek, která se na něj snesla. Všechny jeho činy jsou doprovázeny vzlyky: někdy zjevné, někdy suché, sotva slyšitelné. Tragédie naší již hudební kus s každým slovem, s každou notou roste. Zdá se, že ještě trochu a bude pozdě, že struna duše navždy praskne a srdce praskne utrpením. Ale vzpomeňme na naše osamělé „ačkoli...“

Nezanechala po ní minulost žádné živé stopy? Řady suchých motýlů pod sklem. Není to tak úplně pravda. Zjevení se živé duše předchází zjevení se živé duše jiné povahy. Samozřejmě je to Ivan, ale Ivan není sám, ale má živý, věčně zelený strom, který voní mrazem a prázdninami, se svíčkou připevněnou na temeni hlavy ve tvaru kříže. "Zelený. Nechte ho stát...“ jemně naléhá. Pro Sleptsova je těžké si uvědomit, že dnes je Štědrý den a zítra Vánoce. Přechod z jedné doby do druhé je vždy bolestivý. Zde hrdinova zkušenost dosahuje vrcholu. Vánoční stromeček, řádky o synově první lásce, o které se otec už nikdy nedozví, slon kráčející v dálce poslední stránka notebooky. Hrdina už nemůže snášet tuto bolest, která svírá duši, a rozhodne se odejít ze života. "Smrt," řekl Slepcov tiše, jako by končil dlouhou větu. A zase ticho... Zdá se, že z této mrtvé prázdnoty není žádná cesta, jak překonat tuto nekonečnou lavinu hořkosti. Ale mezi mrtvými motýly ožívá to, co se dříve zdálo stejně bez života. Z kukly se rodí bourec morušový, obrovský noční motýl. A jako by ve skladbě Maurice Ravela „The Magic Garden“ po dlouhém tragickém začátku a vrcholu emocí, kdy se zdá, že srdce pukne bolestí, jsou poslední řádky-minuty zabarveny pocity štěstí, radosti, magie. , nový život, Vánoce. Formálně tím dílo končí, ale jsme si jisti, že pro hlavního hrdinu je narození motýla z kukly, který byl jeho synovi tak drahý, jen začátek. Zrození motýla stojí mimo kategorie minulosti, přítomnosti a budoucnosti, vnějšího pozadí a skutečného života. Tato událost hraje roli zázraku, takže můžeme s jistotou vyvodit paralelu s Narozením Krista. Samozřejmě, že hrdina bude chtít žít dál. Jeho teplo dalo život jinému tvorovi. A to se mu stane nejednou v životě.

Nelze tvrdit, že hrdina zradil některé hodnoty kvůli ostatním. Nemůžeme určit přesný počet hlavních hodnot, protože člověk je od přírody složitý a život je složitý. Člověk je od samého počátku mnohostranný a člověkem je teprve tehdy, když má celý soubor hodnot, kde jedna bez druhé nemůže existovat. Smrt a znovuzrození, smutek a štěstí, otevřenost světu a uzavřenost ve svých zkušenostech - to vše hrdina zažil a ani jedna hodnota nebyla uvržena do pozadí. Všechny jsou pro něj důležité, protože jsou HODNOTY, a proto jsou cenné od samého počátku. Prostě příběh končí myšlenkou znovuzrození, myšlenkou zázraku, ale bude následovat štěstí, radost a smrt jako náš společný verdikt.

Předmětem eposu je celistvost světa, v němž se provádějí jednotlivé akce. V tento příběh sledujeme pouze jeden z úseků života muže, o kterém víme jen to, že je to otec, který miluje svého syna. Život každého člověka není diskrétní, ale celostní. Každá událost hraje v životě člověka určitou roli: hlavní nebo vedlejší. Smrt syna je proto v příběhu uvažována v kontextu minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Spolupracuje se všemi vrstvami času a nejen časem, protože bychom neměli zapomínat na zázrak.

Aby dosáhli tragického účinku, autoři filmů, poezie a prózy často spojují motiv smrti s letem: pták, list, motýl. Tento obrázek samozřejmě obsahuje srovnání s útěkem duše usilující o nebe. Obraz motýla je ale mnohem hlubší než ostatní obrazy, protože to není jen let, ale také zázrak. Dalo by se dokonce říci, že se jedná o dvojnásobný zázrak: zrození živé duše z neživé duše a let této živé duše do nebe. Narození motýla v předvečer Vánoc. Po přečtení těchto čtyř slov a představě si to magický obraz, úplně zapomínáme na smrt. Chceme žít, chceme tento zázrak vypustit tam, kde nyní žije jeho majitel, a tím se osvobodit od smutku.