Shrnutí GCD pro modelování ve střední skupině „Jarní větev. Shrnutí lekce modelování „Jarní zpěváci“ pro starší děti

Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

školka č. 4 Přímořský okres Petrohradu

Souhrn kontinuálních vzdělávacích aktivit

vzdělávací obor "Umělecký a estetický rozvoj"

modelování v seniorské skupině

TÉMA: "Jarní květiny"

Pedagogické technologie: Informační a komunikační technologie,

zdraví šetřící

Vyplněno učitelem

MŠ GBDOU č. 4

Přímořský okres Petrohradu

Morozová N.N.

Petrohrad

Cíl: posílit schopnost dětí vyřezávat předměty; rozvíjet koordinaci řeči s pohybem, tvořivou představivost, nápodobu.

úkoly:

Vzdělávací obor "Umělecký a estetický rozvoj":

Naučte děti vyřezávat jarní květiny konstruktivním způsobem pomocí tří nebo čtyř částí;

Představte možnosti získání výraznějších barev smícháním dvou originálních barev;

Zaměřte se na nezávislé hledání způsobů, jak zprostředkovat vzhled různých petrklíčů;

Rozvíjet smysl pro formu, schopnost kompozice;

Vzdělávací obor „Rozvoj řeči“:

Rozvíjet schopnost jasně vyslovovat slova a věty;

Naučte děti pozorně naslouchat učiteli a odpovídat na položené otázky;

Rozvíjet dětskou řeč, myšlení, pozornost a představivost;

Vzdělávací oblast "Kognitivní rozvoj":

Vytvořte si holistický pohled na svět kolem vás;

Pomozte dětem rozšířit chápání barev;

Pěstujte zájem o přírodu.

Vzdělávací obor "Tělesný rozvoj":

Rozvoj jemné motoriky rukou

Typy dětských aktivit : herní, konstruktivní, produktivní, komunikační, kognitivní a výzkumné.

Plánované výsledky: umět do své práce přenést tvar a strukturu květiny, vyjádřit pozitivní emoce při poslechu básně „Sněženka“ od E. Serova, poslechu audionahrávky „Jaro“ od A. Vivaldiho a při sledování videa „Primrosy“ z cyklu „Dvanáct měsíců“; umět vyjádřit svůj názor. Aktivně a laskavě komunikovat s učitelem a vrstevníky v procesu řešení herních a kognitivních problémů.

Přípravné práce:

Zkoumání obrázků různých petrklíčů (sněženka, matka a nevlastní matka, jaterník);

Sledování videa „Primroses“ ze série „Dvanáct měsíců“;

Učení básní o jaru od E. Serova „Sněženka“.

Kreslení jarních květin

Mrtvice "Primrosy"

Poslech zvukové nahrávky „Jaro“ od A. Vivaldiho.

Materiály, nářadí, vybavení:

Dopis od strýce Au;

Prezentace s vyobrazením petrklíčů (sněženka, podběl, játrovek, konvalinka, corydalis, pampeliška);

Projektor, plátno, notebook;

Vyřezávané obrázky zobrazující květiny;

Plastelína různých barev;

Hromady, semena, korálky nebo rokajlové korálky pro střed květiny;

Barevný papír pro simulaci mýtiny;

Vlhčené ubrousky.

Průběh lekce

vychovatel: Vážení, dostali jsme dopis od „strýčka Au“! Podívejme se, co tam je? Vytáhne dopis.

D eti: Ano!

vychovatel: (čte dopis)„Dětem druhé seniorské skupiny MŠ č. 4. Dobrý den! Chlapci a dívky, prosím, pomozte mi, nepamatuji si jména svých oblíbených květin. Čekám, až navštívíš můj oblíbený pohádkový les."

vychovatel: Pomůžeme? K tomu musíme jít do lesa. Na čem můžeme jezdit?

Děti : autem, autobusem, mikrobusem.

vychovatel : Ano, opravdu znáte spoustu druhů dopravy. A tentokrát se nám bude hodit jet autobusem. Nejprve vybereme řidiče. Nasťo, pomoz mi vybrat řidiče pomocí rýmu:

Včely letěly do pole,
Bzučely, bzučely,
Včely seděly na květinách,
My hrajeme - ty řídíš!

(jedno dítě se vybere podle říkanky, nasadí čepici, vezme volant).
Cestující usednou na svá místa. Pojďme na cestu. Hraje se píseň

(Verš 1) "Jdeme, jdeme, jdeme..."

vychovatel : Jeli jsme velmi přátelsky a dorazili do pohádkového lesa. Vyjít. Jak je tu krásně! Tolik květin! Pojďte dovnitř a podívejte se na ně. Učitel ukáže prezentaci. jak se jim říká?

Děti : sněženka, podběl, jaterník, konvalinka, corydalis, pampeliška.

vychovatel:čte báseň E. Serova „Sněženka“.

Sněženka vykoukla
V soumraku lesa -
Malý skaut
Odesláno na jaře;
Ať je ještě nad lesem
Sníh vládne,
Nechte je ležet pod sněhem
Ospalé louky;
Pusťte se do spící řeky
Led je nehybný -
Jednou přišel zvěd,
A jaro přijde!

Paní učitelka dětem připomene, jak při procházce sledovaly první jarní květy.

vychovatel: Kluci, navrhuji, abyste se podívali na krátké video o tom, jak se po dlouhé zasněžené zimě objevují první květy v rozmrzlých náplastech. A zkuste si zapamatovat jména těchto petrklíčů.

Podívejte se na video „Primrosy“ ze série „Dvanáct měsíců“.

vychovatel: Kluci, vzpomeneme si, jak se jmenovaly květiny ve videu?

Děti: podběl, sněženka , jaterník.

vychovatel: Proč si myslíte, že se jim říká petrklíče?

Děti: Jedná se o první jarní květiny, které lze vidět mezi neroztátým sněhem v rozmrzlých oblastech.

vychovatel: Zapamatujme si a pojmenujme strukturu květů. Prezentace. Květinová struktura.

Děti: kořen, stonek, listy, květenství.

vychovatel: Přesně tak kluci - první jarní květiny. Nyní si poslechněme audio nahrávku „Jaro“ od A. Vivaldiho. Jak to ve vás vyvolává pocity? (odpovědi dětí).

vychovatel: Naše cesta se blíží ke konci. Doufám, že si teď strýček Au pamatuje názvy svých oblíbených květin. A teď je čas, abychom šli do školky. (Děti nastoupí do autobusu a odjedou do skupiny).

vychovatel: Podívejte, kluci, máte na stolech obrázky. Ale bohužel jsou ořezané. Žádám vás, abyste mi pomohli sestavit známou prvosenku z rozřezaných obrázků.

Didaktická hra „Sbírejte květinu“

vychovatel: Výborně, kluci! Všichni úkol splnili. Tohle byla ale rozcvička a teď si zkusme vytvořit krásnou paseku s prvními jarními květy pomocí barevného papíru a plastelíny.

Učitel zobrazuje technologickou mapu „Květiny“ na obrazovce. Snímek č. 8 a č. 9. Upřesňuje kreativní úkol: vyřezáváme květiny pro naši jarní louku podle technologické mapy. vychovatel naznačuje, že květenství mohou mít různé barvy, nebo můžete smíchat několik barev plastelíny v jedné hrudce. Středy květin lze ozdobit korálky, korálky a semínky.

Shrnutí přímé výchovné činnosti dětí v seniorské skupině na téma „Jaro, znamení jara. Stěhovaví ptáci"

Vzdělávací obor "Komunikace", "Kognice"

Cíl: Aktivace slovní zásoby na lexikální téma „Jaro, znamení jara. Stěhovaví ptáci"
Vzdělávací cíle: Upevnit znalosti dětí o jaru, znameních jara, stěhovavých a zimujících ptácích; schopnost dětí odpovědět na otázku úplnou odpovědí, koordinovat všechny slovní druhy ve větě.
Vývojové úkoly: Rozvíjet základní dovednosti analýzy zvuků a slabik; schopnost koordinovat přídavná jména s podstatnými jmény v rodu a čísle, podstatná jména se slovesy, jemnou motoriku a hmatovou citlivost.
Rozvíjet logické myšlení, procvičovat řadové a přímé počítání, zvyšovat a snižovat čísla o jedničku. Rozvíjet schopnost seskupovat ptáky podle různých vlastností, upevňovat prostorové vztahy.
Vzdělávací úkoly: Pěstovat touhu a respekt dětí naslouchat odpovědím svých kamarádů a v případě potřeby umět odpověď opravit nebo doplnit.
Zařízení: ilustrace na téma „jaro, znamení jara, ptáci, koule různých velikostí a z různých materiálů, umyvadlo s „kapkami“ - ozdobné skleněné kameny, krabička, fonogram „Ptačí zpěv“, obálka s dopisem, balíček.
Přípravné práce:Čtení beletrie, memorování básniček, volání o jaru, pozorování přírody, prohlížení ilustrací.
Úvodní část:
Cíl: zaměřit pozornost dětí na problémovou situaci a aktivovat touhu splnit úkol společně k dosažení společného cíle.
-Děti, dnes máme hosty, pozdravte je! Ahoj děti! Nebyla náhoda, že naše konverzace začala tímto slovem. Pozdravem „ahoj“ podle zvyku si přejeme zdraví, dobro a prosperitu.
Upozorňuji vás na dopis na okně
- Někdo nám to hodil oknem
Podívejte se na dopis.
Možná je to sluneční paprsek, který nás lechtá na tvářích.
Nebo to tento malý vrabec upustil při letu.
Nebo je to kočičí písmeno jako myš
Nalákán k oknu!
- Kluci! Dostali jsme dopis od obyvatel pohádkového města. A říká se mu „město krásné řeči“. Žádají o pomoc a spoléhají jen na nás. Kvůli dlouhé „zimě“ se město stane bezbarvým a může úplně zmizet. Pouze „jaro“ může pomoci neštěstí, protože... s jejím příchodem ožívá veškerá příroda a město se stává barevným. Ale z nějakého důvodu má zpoždění. Spoléháme na vaši vynalézavost a vynalézavost (dopis ukazuje město, ne vyzdobené)
- Tak, kluci, pomůžeme obyvatelům pohádkového města? Opravdovou ZIMU bude těžké zvládnout, ale pohádkovou určitě překonáme, protože...
Jsme odvážní, šikovní, šikovní kluci.
Pomáháme si navzájem
A neopouštíme své přátele v nesnázích.
Hlavní část:
- Kluci, za starých časů se „Vesna“ nazývala přezdívkami. Jsou to malé básničky, kterými lidé žádali jaro, aby přišlo.
Taky mám v babiččině kouzelné krabičce takový zpěv (děti ho vyslovují společně s paní učitelkou)

Kapky hlasitě skáčou ze střechy.
Rampouchy pláčou nad oknem.
Kapky mi skáčou do dlaně.
A babiččina kočka.
Hra "Otázka a odpověď"- provádí se pomocí gumového míčku.
Cíl: Zlepšení gramatické struktury (tvorba příbuzných slov)
- Řekni mi, o jakém přírodním jevu tato báseň mluví? (kapky);
- Co vyskočilo ze střechy v básni, kterou jsem četl? (kapky);
- Co můžete nazvat malou kapkou? (pokles);
- Pokud kapky kapou, co to je? (kapání);
- Zopakujme si společně slova jedné rodiny, počínaje slovem
KAPAT, KAPAT, KAPAT, KAPAT, KAPAT.
- Výborně! Tento úkol jste zvládli na výbornou.
Dechová cvičení "Veterok"
- Kluci! Kdo si pamatuje, které měsíce v kalendáři jsou vyhrazeny pro JARO? (březen, duben, květen)
- Jaký je teď měsíc? (Pochod)
- Jaké je venku počasí? (Studený)
- Jaký vítr fouká na jaře? (teplý, jarní, studený, láskyplný atd.)
- Pojďme předstírat, že jsme jarní vánek.
- Vyfoukejme do tvé dlaně teplý, sotva slyšitelný vánek. A teď foukal silný, studený vítr. Foukáme na dlaň. Slyšet silný vítr (nádech nosem. Výdech ústy. Nenatahovat tváře, 3x)
- Výborně! Dlaně máme zmrzlé od studeného větru, zahřejme si je a zahrajme si hru „Jaro“
Prstová hra "Jaro"
Jaro přišlo ve sněhu,
Na vlhkém koberci (ohněte jeden prst na každé ruce)
Rozptýlené sněženky (tři dlaně se navzájem dotýkají)
Zasetá tráva (roztáhnout a pohnout prsty)
Teď to volá ze všech stran (ohněte ruce v loktech, rozevřete prsty)
Husy, rorýsi a čápi
Kukačky a špačci (ohýbáme jeden prst na každé ruce)
Hra "Znamení jara"- provádí se pomocí látkové koule.

Cíl: Upřesnění a rozšíření znalostí o jaru a jeho znameních.
Jaké další známky jara znáš?
- nebe bylo vysoké a modré.
- slunce jasně svítí a hřeje.
- na slunci začíná tát sníh.
- kolem stromů se objevily první rozmrzlé skvrny.
- noci jsou kratší a dny delší.
- tekly veselé potůčky.
-Vyměnili jsme těžké zimní oblečení za lehké jarní.
- celá příroda se probouzí ze zimního spánku.
- stěhovaví ptáci přilétají z jihu.
- ptáci si staví hnízda a líhnou kuřátka.
- Výborně, vaše odpovědi mě těší.
Hra „Kapky nebo rozdělené na slabiky“- provádí se pomocí skleněných dekoračních kamenů.
Cíl: Zlepšení dovednosti slabičného rozboru slov. Rozvoj jemné motoriky a hmatové citlivosti.


-Kluci, když jsme hráli s míčem, podívejte se, kolik kapek nám ukáplo do umyvadla. Položte ruce do umyvadla a najděte předměty spojené s jarem. Děti najdou jeden předmět v umyvadle. A názvy předmětů jsou rozděleny na slabiky.
(rampouch, slunce, sněženka, špaček, strom, kapka, mrak, potok, mravenec atd.)
Pojďme teď řídit
Řekněme to nahlas
Slovo je třeba opakovat
A rozdělit na slabiky
- Chcete-li pokračovat v plnění úkolů, a nyní doporučuji hrát hru
"Vesnyanka"

Sluníčko, sluníčko
Zlaté dno
Hořet, hořet jasně
Aby nešli ven (chodí v kruhu)
V zahradě tekl potok (běží v kruhu)
Přiletělo sto věží (letí v kruhu)
A závěje tají, tají (pomalu se hrbí)
A květiny rostou (natahují se na špičky, ruce vzhůru)
Zazní hudební doprovod „Birdsong“. Děti jsou vyzvány, aby se posadily na koberec a poslouchaly.
- Co slyšíš? (zpěv ptáků)
- Jak nazvat jedním slovem ptáky, kteří u nás přezimovali?
- Jak jedním slovem nazvat ptáky, kteří se vracejí z teplých krajin?
Hra "Vybrat"
Cíl: upřesnit a rozšířit znalosti o zimujících a stěhovavých ptácích.
Děti si ptáčka vyberou samy a pojmenují ho.


- Na stolech jsou dva kruhy - modrý a zelený
- Modrý kruh – zimující ptáci
- Zelení – stěhovaví ptáci.
- Výborně! A vy jste se s tímto úkolem dokonale vyrovnali!
Hra "Počítejte ptáky"

Před vámi je celá ulice s domy. Zkontrolujte a odpovězte na otázky.
-Kdo bydlí v těchto domech? Na jaké skupiny je lze rozdělit (zimní a stěhovaví)
- Kdo jsou sousedé vlaštovky?
-Kdo bydlí nalevo od zobce?
-Kdo bydlí napravo od křížovky?
- Pečlivě zvažte čísla domů, která čísla sousedí s číslem 2 (1 a 3)
- Jaké číslo je před číslem 5(4)
- Jaké číslo následuje za číslem 7(8)
- Mezi 5 a 7?
- Jaké číslo je menší než 5 krát 1 (4)
- Výborně!
Závěrečná část.
-Ozve se zaklepání na dveře a do skupiny je přinesena krabice a dopis od obyvatel pohádkového města. Podívejte, naše snaha nebyla marná. Do města „Krásné řeči“ přišlo magické „JARO“ ​​(ukazuji zadní stranu dopisu s barevným obrázkem města, probudilo město ze zimního spánku, vše kolem ožilo a rozjasnilo se). barvitý.
- Tady jsou dárky pro vás!
Chupa - chups pro vás!
Jste skvělí
Všechny překážky byly překonány
Získejte lízátka!
A rozlučte se s hosty
Připravte se na procházku!
Výsledek:
- Kluci, splnili jste všechny úkoly s A plus. Řekni mi, jaká byla naše cesta?
- Co si z naší cesty nejvíce pamatuješ?
- Co nám pomohlo překonat tuto cestu a obstát ve všech zkouškách?
Nyní blahopřejte hostům k nadcházejícímu svátku 8. března (děti dávají dárky vyrobené vlastními rukama)

Organizace: MADOU d/s "Alenka"

Lokalita: Moskevská oblast, Kotelniki

úkoly:

Vzdělávací

1. Formování pojmu „jaro“;

2. Upřesnění a rozšíření slovní zásoby na téma: kvetoucí větev

Vývojový

1. Rozvinout schopnost znázornit jarní větev stromu pomocí plastelíny; zprostředkovat charakteristické rysy kvetoucí větve.

2. Vyvinout techniky válcování, ploštění, plastelíny, dělení na části pomocí stohů;

3. Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou;

Vzdělávací

1. Pěstovat estetické vnímání, lásku k přírodě, touhu přenést její krásu do vlastní kreativity

Materiál: jarní větvičky, karton, plastelína, hromádky, ubrousky, vata.

Průběh lekce.

Organizační moment.

Hádání hádanky:

pučím

Na jaře listí.

Zalévám stromy

Plný pohybu

Jmenuji se......(jaro)

Děti: Jaro.

Pedagog: Výborně, děti, hned je vidět, že jste všímavé. Jaké další známky jara znáte?

Děti: Sníh taje, tráva roste, ptáci se vracejí z teplejších podnebí atd.

Pedagog: To je pravda, všechno kolem ožívá na jaře. Všechno začíná růst a kvést. Probouzí se každý, kdo se na zimu schoval do různých štěrbin, pod kůru stromů, pod zem, do děr. Celá příroda je v pohybu: zvířata si po zimním spánku uklízí upraženou srst, ptáci si staví hnízda. Co se stane se stromy na jaře?

Děti: Poupata se otevírají, objevují se první listy, kvetou květy. Všechno začíná růst a kvést. Ptáci tvoří hnízda.

Pedagog: Výborně! Chci vám ukázat větev rozkvetlé jabloně. Nakreslíme to, ale nakreslíme to plastelínou, která dodá našemu obrazu objem. Než se ale pustíme do práce, podívejme se pozorně na větve (Děti si spolu s učitelkou prohlížejí větev, barvu, tvar)

Práce krok za krokem:

Pedagog: Nyní se pustíme do naší práce. Před vámi leží lepenka a plastelína. Z hnědé plastelíny vyválejte tenké párky a lehce přitlačte na karton (ukázka učitele).

vychovatel:

Nyní budeme vyřezávat květiny. Nejprve uděláme střed květiny - k tomu je třeba rozvinout žluté kuličky a umístit je na větve na různých místech.

Pak uděláme tyčinky: k tomu je třeba vyválet tenkou žlutou klobásu, rozdělit ji na malé kousky do stohu, prstem svinout malý hrášek a naplnit jím střed květu. Stejným způsobem ozdobte všechny středy.

Další fází jsou okvětní lístky. Musíte vyválit hustou bílou nebo růžovou klobásu, rozdělit hromádku na 5 částí, z každé části vyválet kuličku a vytvořit z ní okvětní lístek. (zmáčkněte míček mezi prsty). Stiskněte malý záhyb na spodní části okvětního lístku. Udělejte všech 5 okvětních lístků a v blízkosti hotových středů z nich lehce přitlačte. Všechny ostatní květiny děláme tímto způsobem. Ze zelené plastelíny vyválejte klobásu, nakrájejte ji na stejné části a každou zplošťte tak, aby byly ploché. Nyní zploštěte špičku každého listu na jedné straně, udělejte jej špičatý a na druhé straně jej sevřete záhybem. Určete místo listu na větvi mezi květy.

Děti úkol dokončí.

Pedagog: Kluci, máte unavené prsty, udělali jste hodně práce. Pojďme je trochu protáhnout.

Prstová gymnastika.

Dlouho, dlouhou dobu jsme vyřezávali,

Naše prsty jsou unavené.

Nechte je trochu odpočinout

A začnou znovu vyřezávat.

Zvedneme ruce společně

A začneme znovu vyřezávat.

(Ruce sepjaté, kruhové otáčení.

Potřesení rukou.

Hladit každý prst.

Zvedněte ruce do stran.

Tleskněte rukama.)

Pedagog: Trochu jsme si odpočinuli a teď můžeme pokračovat. Větve jste již vytvarovali a nyní na větve nalepíme poupata a na výrobu vrby poupata ozdobíme vatou a získáme nadýchaná krásná jehňata.

Ukázka učitele.

Děti úkol dokončí.

Pedagog: Kluci, moc jste se snažili, máte nádherné jarní větve. Pověste vaše díla na tabuli a obdivujte jejich krásu.

Přímá vzdělávací činnost

v modelingu v seniorské skupině

Rumyantseva I.A., učitelka

Téma: "Volání jara"

úkoly:

  1. Seznamte děti s lidovými zvyky.
  2. Vytvářejte expresivní obrázky podle lidových modelovacích technik: vyřezávejte ptáčky z těsta, dělejte řezy ve tvaru kotouče, spojujte okraje ve tvaru křídel.
  3. Naučte děti zdobit tvarované výrobky metodou „formování“ s využitím odpadního materiálu.
  4. Pěstovat zájem o lidové tradice, zvyky a poslech vážné hudby.
  5. Rozvíjet jemné motorické dovednosti a mikrokoordinaci pohybů prstů.

Zařízení:

Slané těsto, ilustrace ptáčků, papírové obaly na cukroví, hrášek, pohanka, rozinky, tyčinky.

Pokrok: Učitelka položí dětem hádanku:

„Fouká teplý jižní vítr.

Slunce svítí jasněji.

Sníh řídne, měkne, taje,

Letí malý ptáček.

Kolik je to hodin? Kdo to bude vědět?

Děti: "Jaro."

vychovatel: "Jaro! Požehnané, dlouho očekávané jaro přišlo s teplem, s první kapkou, s prvními rozmrzlými skvrnami. Za starých časů, v očekávání jara, zpívali jarní písně, kterými zvali jaro, aby si pospíšilo, aby se ptáčci co nejrychleji vrátili z jihu, sníh na polích roztál a obilí výhonek. Kluci, přivoláme jaro."

Děti: „Jaro, rudé jaro!

Přijď, jaro, s radostí,

Pojď, jaro, s milosrdenstvím!"

vychovatel: „Lidé se radovali z příchodu jara a mluvili o něm vlídně. Jaká slova o jaru znáš?

Děti: "Matka jaro je červená pro všechny lidi"

"Jaro je sestra slunce"

"Na jaře slunce roste jako tráva"

"Jaro vše oživí."

vychovatel: "A také řekli o jaru: "Čtyřicet čtyřicet ptáků přilétá z mořských zemí, přinášejí jaro." Proč to řekli, myslíš?"

Děti: "Na jaře se ptáci vracejí domů z teplých krajin."

vychovatel: „Přílet ptáků ohlašoval příchod jara. Jaké znáte příznaky příchodu jara spojeného s příletem ptactva?

Děti: "Věž na hoře - jaro je ve dvoře",

"Kolik rozmrzlých míst, tolik skřivanů,"

"Viděl jsem špačka - víte, jaro je na verandě,"

"Přiletěl by racek a bylo by jaro."

Fízminutka

„Ruce zvednuté a třesené –

To jsou stromy v lese

Ohýbali ruce, potřásli rukama -

Vítr odfoukne rosu.

Na stranu ruky hladce zamávejte -

To jsou ptáci letící k nám,

Také vám ukážeme, jak si sednou -

Složíme křídla zpět"

vychovatel: „S příletem ptáků začíná jaro. 22. březen byl mezi ruskými lidmi považován za velký svátek, slavil se vesele a slavnostně - koneckonců ohlašoval jaro. Tento den se nazýval „Čtyřicátá léta“. Podle lidového zvyku skřivani v tento den pekli cukroví. Upečení ptáčci byli posláni rodině a přátelům. Děti běhaly po ulicích s upečenými ptáčky, házely je, rozhazovaly drobky a křičely: „Přiletí skřivani, přinesou rudé léto, jsem unavený ze zimy, snědl jsem všechen chleba.“ „Skřivani“ byli připevněni k větvím stromů, k plotům a strčeni pod střechy domů. Chlapi, proč upekli skřivánky?"

Děti: "Pekli skřivany, protože se jako první vrátili z teplých krajin."

vychovatel: "Ano, skřivani jsou zpěvní ptáci, kteří jako první létají z jihu, ptáci, kteří stoupají do vzduchu výše než všichni ostatní ptáci a jsou nejblíže slunci a svými zvonivými trylky oznamují příchod jara."

Učitel nabízí vybrat si obrázek skřivana z několika ilustrací ptáků.

vychovatel: "Jak jste uhodli, že to byl skřivan?"

Děti: "Je to skřivan, protože je malý a šedý."

vychovatel: „Ano, skřivani jsou na pohled nenápadní: šedí s tmavými skvrnami, s malou kulatou hlavou a malým ocasem. Ty a já jsme už vyřezávali ptáky. A dnes děláme skřivánky z těsta.“

Učitel pozve děti ke svému stolu.

vychovatel: „Rozdělme kousek těsta na dvě části. Co vyřezáme z větší části? Od malého?

Děti: „Z velkého kusu vytesáme tělo a z malého kusu hlavu.

vychovatel: „Velký kus rozválíme na plochý koláč. Uděláme do něj čtyři zářezy. Tam, kde bude hlava, spojte okraje. Stočíme dvě křídla do trubky. Ustřihneme ocas do vějíře (učitel jeho slova doprovází názornou ukázkou).“

vychovatel: „Skřivani jsou nenápadní ptáci. Lidé ale tyto ptáčky milují, a tak je ozdobili barevnými obaly na cukroví, vyřezali jim hřeben na hlavu - vrazili jim do hlavy pírko. Aby ptáky ozdobili, udělali na nich vzor otvorů. Místo očí vložili hrášek, pohanková zrna a rozinky.“

Učitel navrhuje udělatprstová gymnastika:

„Zpívejte, zpívejte!“, I. Tokmakova

Deset ptáků je hejno.

Tento pták je slavík,

Tento pták je vrabec

Tento pták je sova

Ospalá hlava

Tento pták je voskovka,

Tento pták je chřástal,

Tento pták je skřivan,

Malé šedé pírko

Tohle je pěnkava, tohle je rychlík,

Tohle je veselý siskin

Tak tohle je zlý orel...

Ptáci, ptáci, jděte domů!

(Prsty obou rukou jsou sevřeny v pěst. Když děti slyšely jméno ptáků, uvolňují jeden prst po druhém, nejprve pravé a poté levé ruky. U posledních slov jsou prsty obou rukou sevřený v pěst).

Pedagog: „Nádherná hudba skladatele P.I. vám pomůže vytvořit obraz skřivana. Čajkovského, kterému se říká „Skřivánková píseň“. V této zvonivé, radostné melodii uslyšíte bublání potoka a zvonění zvonů.

vychovatel navrhuje začít vyřezávat ptáky. Při samostatné práci, je-li to nutné, učitel poskytuje pomoc a povzbuzuje děti, pokud se snaží ptáčky ozdobit různými způsoby.

Vizuální gymnastika

  1. "Střelba očima." Pohybujte očima úplně doleva a doprava (8-10krát).
  2. Kruhové pohyby očí doleva a doprava pomocí ptačí hračky;
  3. "Motýl". Rychle a snadno mrkejte očima (oční víčka jsou jako „motýlí křídla“).

vychovatel: „Podívejte se, jaké úžasné skřivany jsme vyrobili.

Učitel a děti zkoumají vyřezávané ptáky.

vychovatel: "Kluci, vezměte skřivánky a zavolejte jaro s "výkřikem":

"Skřivani, skřivani,

Přijďte nás navštívit

Přineste nám to

Jaro je červené.

Jsem unavený ze zimy

Snědl jsem všechen chléb."

Sečteno a podtrženo. Děti staví skřivany na plot.


Přímá vzdělávací činnost

v modelingu v seniorské skupině

Téma: "Volání jara"

Obsah programu:

    Seznamte děti s lidovými zvyky.

    Vytvářejte expresivní obrázky podle lidových modelovacích technik: vyřezávejte ptáčky z těsta, dělejte řezy ve tvaru kotouče, spojujte okraje ve tvaru křídel.

    Naučte děti zdobit tvarované výrobky metodou „formování“ s využitím odpadního materiálu.

    Pěstovat zájem o lidové tradice, zvyky a poslech vážné hudby.

    Rozvíjet jemné motorické dovednosti a mikrokoordinaci pohybů prstů.

Zařízení:

Slané těsto, ilustrace ptáčků, papírové obaly na cukroví, hrášek, pohanka, rozinky, tyčinky.

Metody a techniky: verbální, herní, používání spisovného jazyka.

Pokrok: Učitelka položí dětem hádanku:

„Fouká teplý jižní vítr.

Slunce svítí jasněji.

Sníh řídne, měkne, taje,

Letí malý ptáček.

Kolik je to hodin? Kdo to bude vědět?

Děti:"Jaro".

vychovatel:"Jaro! Požehnané, dlouho očekávané jaro přišlo s teplem, s první kapkou, s prvními rozmrzlými skvrnami. Za starých časů, v očekávání jara, zpívali jarní písně, kterými zvali jaro, aby si pospíšilo, aby se ptáčci co nejrychleji vrátili z jihu, sníh na polích roztál a obilí výhonek. Kluci, přivoláme jaro."

Děti:„Jaro, rudé jaro!

Přijď, jaro, s radostí,

Pojď, jaro, s milosrdenstvím!"

vychovatel:„Lidé se radovali z příchodu jara a mluvili o něm vlídně. Jaká slova o jaru znáš?

Děti:"Matka jaro je červená pro všechny lidi"

"Jaro je sestra slunce"

"Na jaře slunce roste jako tráva"

"Jaro vše oživí."

vychovatel:"A také řekli o jaru: "Čtyřicet čtyřicet ptáků přilétá z mořských zemí, přinášejí jaro." Proč to řekli, myslíš?"

Děti:"Na jaře se ptáci vracejí domů z teplých krajin."

vychovatel:„Přílet ptáků ohlašoval příchod jara. Jaké znáte příznaky příchodu jara spojeného s příletem ptactva?

Děti:"Věž na hoře - jaro je ve dvoře",

"Kolik rozmrzlých míst, tolik skřivanů,"

"Viděl jsem špačka - víte, jaro je na verandě,"

"Přiletěl by racek a bylo by jaro."

Fízminutka

„Ruce zvednuté a třesené –

To jsou stromy v lese

Ohýbali ruce, potřásli rukama -

Vítr odfoukne rosu.

Na stranu ruky hladce zamávejte -

To jsou ptáci letící k nám,

Také vám ukážeme, jak si sednou -

Složíme křídla zpět"

vychovatel:„S příletem ptáků začíná jaro. 22. březen byl mezi ruskými lidmi považován za velký svátek, slavil se vesele a slavnostně - koneckonců ohlašoval jaro. Tento den se nazýval „Čtyřicátá léta“. Podle lidového zvyku skřivani v tento den pekli cukroví. Upečení ptáčci byli posláni rodině a přátelům. Děti běhaly po ulicích s upečenými ptáčky, házely je, rozhazovaly drobky a křičely: „Přiletí skřivani, přinesou rudé léto, jsem unavený ze zimy, snědl jsem všechen chleba.“ „Skřivani“ byli připevněni k větvím stromů, k plotům a strčeni pod střechy domů. Chlapi, proč upekli skřivánky?"

Děti:"Pekli skřivany, protože se jako první vrátili z teplých krajin."

vychovatel:"Ano, skřivani jsou zpěvní ptáci, kteří jako první létají z jihu, ptáci, kteří stoupají do vzduchu výše než všichni ostatní ptáci a jsou nejblíže slunci a svými zvonivými trylky oznamují příchod jara."

Učitel nabízí vybrat si obrázek skřivana z několika ilustrací ptáků.

vychovatel:"Jak jste uhodli, že to byl skřivan?"

Děti:"Je to skřivan, protože je malý a šedý."

vychovatel:„Ano, skřivani jsou na pohled nenápadní: šedí s tmavými skvrnami, s malou kulatou hlavou a malým ocasem. Ty a já jsme už vyřezávali ptáky. A dnes děláme skřivánky z těsta.“

Učitel pozve děti ke svému stolu.

vychovatel:„Rozdělme kousek těsta na dvě části. Co vyřezáme z větší části? Od malého?

Děti:„Z velkého kusu vytesáme tělo a z malého kusu hlavu.

vychovatel:„Velký kus rozválíme na plochý koláč. Uděláme do něj čtyři zářezy. Tam, kde bude hlava, spojte okraje. Stočíme dvě křídla do trubky. Ustřihneme ocas do vějíře (učitel jeho slova doprovází názornou ukázkou).“

vychovatel:„Skřivani jsou nenápadní ptáci. Lidé ale tyto ptáčky milují, a tak je ozdobili barevnými obaly na cukroví, vyřezali jim hřeben na hlavu - vrazili jim do hlavy pírko. Aby ptáky ozdobili, udělali na nich vzor otvorů. Místo očí vložili hrášek, pohanková zrna a rozinky.“

Učitel navrhuje udělat prstová gymnastika:

„Zpívejte, zpívejte !“, I. Tokmakova

Deset ptáků je hejno.

Tento pták je slavík,

Tento pták je vrabec

Tento pták je sova

Ospalá hlava

Tento pták je voskovka,

Tento pták je chřástal,

Tento pták je skřivan,

Malé šedé pírko

Tohle je pěnkava, tohle je rychlík,

Tohle je veselý siskin

Tak tohle je zlý orel...

Ptáci, ptáci, jděte domů!

(Prsty obou rukou jsou sevřeny v pěst. Když děti slyšely jméno ptáků, uvolňují jeden prst po druhém, nejprve pravé a poté levé ruky. U posledních slov jsou prsty obou rukou sevřený v pěst).

Pedagog: „Nádherná hudba skladatele P.I. vám pomůže vytvořit obraz skřivana. Čajkovského, kterému se říká „Skřivánková píseň“. V této zvonivé, radostné melodii uslyšíte bublání potoka a zvonění zvonů.

vychovatel navrhuje začít vyřezávat ptáky. Při samostatné práci, je-li to nutné, učitel poskytuje pomoc a povzbuzuje děti, pokud se snaží ptáčky ozdobit různými způsoby.

Vizuální gymnastika

    "Střelba očima." Pohybujte očima úplně doleva a doprava (8-10krát).

    Kruhové pohyby očí doleva a doprava pomocí ptačí hračky;

    "Motýl". Rychle a snadno mrkejte očima (oční víčka jsou jako „motýlí křídla“).

vychovatel:„Podívejte se, jaké úžasné skřivany jsme vyrobili.

Učitel a děti zkoumají vyřezávané ptáky.

vychovatel:"Kluci, vezměte skřivánky a zavolejte jaro s "výkřikem":

"Skřivani, skřivani,

Přijďte nás navštívit

Přineste nám to

Jaro je červené.

Jsem unavený ze zimy

Snědl jsem všechen chléb."

Sečteno a podtrženo. Děti staví skřivany na plot.