Hudební lekce na téma zima. Shrnutí opravné hudební lekce pro přípravnou školní družinu „Máme moc rádi zimu“

Shrnutí hudební integrované lekce v přípravné skupině „Zima - Zima“.

Cíl:
pěstovat estetický postoj k přírodě prostřednictvím integrace poezie, malby a hudby
úkoly:
rozvíjet schopnost zprostředkovat charakter hudby prostřednictvím výrazného zpěvu a hudebních a rytmických pohybů;
zlepšit rytmický sluch;
formovat u dětí pocit emocionálního uspokojení z tvůrčí činnosti;
učit děti automasážní techniky, psychogymnastiku, relaxaci
Zařízení: multimediální projektor, diapozitivy s reprodukcemi obrazů ruských umělců a ilustracemi na dané téma, vánoční stromeček, hudební nástroje, hudební materiál, obálka s hrou „Rytmické loto“.

Průběh lekce.

Děti vstoupí do sálu tanečním krokem na hudbu A. Vivaldiho „Zima“ z cyklu „Roční období“ a vytvoří kruh.
Hudební režisér. Popřejme si dobré ráno.
Provádí se zpěv - pozdrav založený na principu „echo“.

Téma naší dnešní lekce je „Zima“. A na jeho začátku zazněla hudba slavného italského skladatele Vivaldiho, kterou budeme poslouchat po celou dobu lekce.
Všichni jsme netrpělivě čekali na den, kdy přijde
S prvním sněhem a vánicí naše dobrá zima.
Nazujeme lyže, vezmeme hůlky a vydáme se na procházku po zimních stezkách za kouzelných zvuků Vivaldiho hudby.
Děti napodobují lyžování.
Podívejte se na zasněžený les, jak je tichý a tichý... Do vesnice v dálce...
Psi štěkají, koně táhnou saně.. (skluzavka)
Děti se zastaví a postaví se na obě strany obrazovky.
Pěkné zimní počasí! Zima - zima přišla a přinesla spoustu sněhu.
A mrazy a sněhové bouře a zábava a zábava! (skluzavka)
To je zábava, to je zábava - pojďme si hrát na sněhu!
Děti napodobují sněhové koule. Řečová hra „Hrajeme sněhové koule odvážně, ach, co na tom záleží...“.
Zimy se nebojíme, v zimě se otužujeme,
V zimě hrajeme sněhové koule a chodíme sáňkovat (skluzavka).
Slyšte zvony... To jsou saně jezdící po silnici, zvony zvoní. Ukaž mi, jak zvoní.
Cvičení jemné motoriky „Bell“ (D/v 9/98)
A na kopci sedí zajíc, hýbe ušima a zahřívá si tlapky (skluz).
Cvičení jemné motoriky „Bunny“.
Vesnicí vesele řinčí sekery a kladiva.
Jemná motorika „Kladivo a sekerka“.
Dobrý den, v bílých letních šatech ze stříbrného brokátu!
Diamanty na vás hoří jako jasné paprsky.
Ahoj, ruská kuřátko, krása - duše,
Sněhobílý naviják, ahoj, maminko - zimo! (skluzavka)
Jaké úžasně živé obrazy zimy nám básník Vyazemsky představil! Vyjádřeme tuto radostnou náladu i při provádění našich orchestrálních skladeb.
Děti si berou hudební nástroje. Hraje: „Polka“ M. Glinky, ruské lidové melodie: „Tanec“, „Šel jsem do kopce“.


Za oknem se třpytí sníh, je slyšet mluvení, slyšet smích.
A máme tu kulatý tanec, všichni směle zatančí!
Poslechněte si úkol a jak budete nyní tančit. Dívky se roztočí, když uslyší zvuky valčíku. A chlapci začnou tančit, dají nohy na paty, když začne hrát taneční píseň. Pokud uslyšíte polku, všichni dělají skákačky v kruhu.
Hudební a didaktická hra „Tři tance“. Na konci se děti vrátí na svá místa.
Bílý nadýchaný sníh víří vzduchem.
A tiše padne na zem a lehne si.
A ráno pole zbělelo sněhem,
Jako by ho všechno zakrylo rubášem (skluzem).
Podívej, sněhová vločka ti spadla na dlaň. Pojďme na to fouknout. Následujte mou ruku, abyste se správně nadechli a vydechli.
Dechové cvičení „Sněhová vločka“ (M. Yu. Kartushina).
Spousta sněhových vloček vířila, pořádná vánice!
Fonopedické cvičení „Blizzard“ (M. Yu Kartushina).
A teď - malá písnička...
Logorytmický chorál: „Bílé sněhové vločky se točí a točí...“
Les je v zimě očarován čarodějnicí -
A pod bílou ofinou, nehybná, němá
Jiskří nádherným životem (slide).
Budeme zpívat píseň o zimě. Nezapomínejte na správnou intonaci, jemný atak zvuku a správný nádech.
Hraje se „Zimní pohádka“ (A. Usachev, A. Pinegin).


V poslechu hudby Antonia Vivaldiho budeme provádět masáž biologicky aktivních zón a cvičení na uvolnění napětí, abychom byli vždy zdraví a veselí.
Podívejte, pod stromečkem je nějaká obálka... Na obálce je napsáno, že obsahuje úkol pro odvážné a chytré děti. Podívejme se?
Děti dostávají rytmické karty, na kterých jsou nakresleny rytmické vzory. Děti mají „přečíst“ rytmus a tleskat. Zbytek dětí musí píseň uhodnout. Hra "Rytmické loto".
Dále hudební režisér vypráví krátké příběhy pro provádění psychogymnastiky: „Round Eyes“, „Carlson“, „Myšlenka“, „Nečekaná radost“, „Špína“, „Bitva“. Chlapec byl například velmi překvapen, když viděl, jak se po podlaze pohybuje krabice... Jaké měl oči?
A teď vám řeknu hádanku:
Černobílý minx, jumper, cvrlikání.
Miluje zimu a ne nadarmo nelétá do teplejších podnebí (skluzavka)
Přesně tak, čtyřicet. Pojďme si zahrát hru.
Dětská venkovní hra "Straka".
Nový rok se blíží. Co přinese lidem?
Pro každého, kdo pracuje, kdo je čestný, laskavý a statečný
Ať se mu přání splní, ať chce co chce (slide).


Přejeme si navzájem hodně v příštím roce - hodně laskavosti, náklonnosti a vřelosti. Buďme trochu laskavější.. Co je to laskavost? ...
Děti tančí na hudbu písně „Co je laskavost?
Po tanci hudební ředitel navrhuje poslechnout si Beethovenovu „Sonátu měsíčního svitu“ volně sedět na koberci. Zavřete oči a představte si něco příjemného. Na konci lekce děti zazpívají „Sbohem“ a odejdou z místnosti.

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce Centrum rozvoje dítěte - mateřská škola č. 2 „Zhemchuzhinka“

KRIVKO E . B .

Shrnutí integrovaného GCD

o uměleckém a estetickém vývoji (hudba):

"Zimushka - zima"

okres Maykop

Tulská vesnice

2017

Cíl:
obohacení – emocionální a estetické vnímání předškolních dětí

prostřednictvím hudby, poetického slova, uměleckého designu.úkoly:

Umělecký a estetický vývoj: Hudba
rozvíjet schopnost zprostředkovat charakter hudby prostřednictvím výrazného zpěvu a hudebního pohybu;
zlepšit rytmický sluch;
formovat u dětí pocit emocionálního uspokojení z tvůrčí činnosti; pěstovat estetický vztah k zimní přírodě.

Umělecký design

Posilujte kreativní dovednosti při sestavování různých obrazů „sněhových vloček“ z geometrických tvarů, rozvíjejte představivost, kreativní představivost.

Kognitivní vývoj : upevnit znalosti o znacích zimy, vlastnostech sněhu a ledu.

Společensky morální vývoj:

Pěstovat v dětech citovou vnímavost k uměleckým dílům, pozitivní vztahy, smysl pro přátelství a zodpovědnost.


Nástroje pro vytváření vzdělávacího prostředí:multimediální projektor, diapozitivy s obrázky zimní krajiny a ilustrace na téma, zima, sněhové vločky na provázku, geometrické obrazce pro rozmístění sněhových vloček, hudební nástroje, hudební materiál,video „Kouzelné zvuky zimy“ (A. Vivaldi „Zima“).

Hudební materiál: P.I. Čajkovského Valčík sněhových vloček (zvukový záznam),"Sněhová píseň"hudba D. Lvova – Doprovodné texty.S. Bogomazová (noty),Hudba "ledový strop". E. Honok sl. S. Ostrovsky (zvukový záznam), hudba „Ruská zima“. atd. L. Olifirová.

Průběh lekce

Snímek 1

Za zvuku „Valčíku sněhových vloček“ z baletu „Louskáček“ od P.I. Čajkovského vcházejí děti do sálu a stojí v kruhu.

Hudební režisér. Ahoj lidi. Je vám tato hudba povědomá? Uveďte autora (Jedná se o hudbu ruského skladatele P.I. Čajkovského). Jak zní hudba? (lehká, vzdušná, rychlá, magická, pohádková, vířivá). Zve nás do království Zimushka - zima. A sněhové vločky nám pomohou najít cestu.

Děti berou sněhové vločky na provázky a foukají na ně do hudby,

pohybující se klidným tempem v kruhu.

Snímek 2

Hudební režisér. Tady jsme v království zimy. Je tady taková zima. Sněhové vločky hladce víří a pomalu padají k zemi.

Hudební režisér. A tady je samotná Zimushka - zima.

Tady je sama hostitelka

Zima k nám přichází, přichází

Oblékal jsem stromy,

Dal jsem zajíci kožich.

Vybílil všechny domy

Ach ano zima-zima!

(V. Tomilina)

Dítě.

Dodává se v bílém kožichu
Zimní krása
Chodí jako královna
Čepice má třásně.
Zdobené sněhovými vločkami
Třpytivý outfit
Zamává kapesníkem -
Sněhové vločky budou létat.
Kropí tak štědře
Pole a zahrady všude kolem. 1.
Příroda usíná
Pod měkkým stříbrem
Sněhová vánice poletuje,
Mrazy nejsou hrozné.
Stromy sladce spí,
Až do slunečného jara.
(E. Šalamonová)

Hudební režisér. Zimushka se bude vlnit - zima jako sněhová vločka - sněhové vločky se budou točit rychleji. A když mávne kouzelnou hůlkou, sněhové vločky zmrznou a stanou se z nich ledové postavy. Pojďme létat jako sněhová koule a proměňme se v krásné ledové postavy.

Hraje se hra múz „Ledové figurky“. atd. M. Kartushina

Hudební režisér vás zve, abyste se posadili na židle.

Hudební režisér. Když přijde zimní období, Zimushka - zima cestuje po celém světě. Tam, kde procházela, se ochladilo. Procestovala i naši zemi. Jak se změnilo počasí? (ochladilo se, poletují sněhové vločky, fouká mrazivý vítr).

Nová skluzavka – zimní krajina. Snímek 3

vychovatel: Podívejte se na malbu zobrazující zimu. Jak se Země změnila!

A les je tajemný,
A les je tajemný,
Tiché ticho...

Hudba vedoucí: Zima k nám přichází jako jasná, dlouho očekávaná dovolená. Každá větvička, každá větvička je ozdobená.

A jen trochu chybí kouzlo. Posaďte se na židle. Zvu vás, abyste se ponořili do kouzelného světa hudby Antonia Vivaldiho.

Hudba vedoucí: AntonioVivaldi je italský skladatel. Byl to slavný skladatel, hudebník a dirigent. Složil velké množství hudebních děl a jedno z nich jsme si poslechli na naší poslední hodině. Jmenuje se „Zima“ Nyní si opět poslechneme tuto hudbu, krásnou hudbu a uvidíme obrázky zimní přírody.

Zima“ (Video "Kouzelné zvuky zimy")

Poslech úryvku z hudebního díla "Zima"

Hudba vedoucí: Co si myslíte o této hudbě?

Děti: Vzrušený. Úzkostlivý. 2.

Hudba vedoucí: Jaká je její postava?

Děti: Laskavé, kouzelné, báječné

Hudba vedoucí: Řekněte mi, jaký hlavní nástroj jste v této konkrétní hudbě slyšeli? (Odpovědi dětí). Kdo mi může říct, zda celou skladbu hrály jedny housle nebo houslový soubor? (Odpovědi dětí). Právo. Toto dílo má party v podání sólového nástroje i souboru houslí. Co jste slyšeli na začátku hudby?

Děti: Zubaté akordy.

Hudba vedoucí: Vítr kvílí a zvedá mraky sněhu. Příroda je zamrzlá.

Hudební režisér: Nyní připravíme své hlasy ke zpěvu a zpíváme, v zimním lese je ozvěna, začnu zpívat. A ty budeš moje ozvěna, všechno opakuj.

Děti zpívají cvičební píseň, aby rozvíjely svůj hlas a sluch pro hudbu.

"Hudební echo" hudba M. Andreeva

Hudební režisér: Kluci, řekněte mi zimní období

co se stane? (drsná, studená, pichlavá) Jaká jiná zima je tu?
Děti: Veselé, hravé, kouzelné, rozpustilé, báječné!

Snímek 5
Hudební režisér: Budu vám zpívat o takové zimní písni

nová píseň, jmenuje se „Snow Song“. Poslouchat.

Hudební režisér hraje píseň."Sněhová píseň"

hudba D. Lvova – Doprovodné texty. S. Bogomazová

    Určení charakteru (veselého) písně

    Určení struktury písně (refrén, refrén)

    Vysvětlete význam slova „rozruch“ (nepořádek)

    Naučit se první sloku písně, správně předat melodii

Hudební režisér Kluci, už jste se naučili veselou píseň „Ruská zima“, pojďme ji hrát vesele a společně.

Děti hrají píseň"ruská zima" hudba atd. L. Olifirová

3.

Snímek 6 „Zvířata“

Zimushka prošla kolem - zima nad zasněženými lesy. Zvířatům byla zima, snažila se zahřát - některá běžela, některá skákala, jiná létala a některá se schovala do díry, a aby v zimním období nezmrzla, připravila se na zimu, připomeňme si pohádku „Zima v lese“ a namluvte nám pohádku Hudební nástroje.

TALE-NOISE-MAKER"ZIMA V LESE"

Na podzim myši běhaly od rána do večera po lese a sbíraly potravu na zimu.(krabice, buben ). A veverky skákaly na větve a sbíraly ořechy( kastaněty). A pak začaly z nebe padat sněhové vločky(trojúhelník). Sníh pokryl zem nadýchanou bílou přikrývkou a ve sněhu byly vidět stopy malých tlapek.(trojúhelník). Veverky si začaly dělat nory na stromech, myši se schovávaly v norách a dělaly si hnízda z trávy.(tašky, papír ). Všichni měli hodně jídla. Veverky hlodaly ořechy( xylofon – glissando ), myši hlodaly zrna(hřeben ). V lese zašuměl studený zimní vítr( zvukový záznam) . Ale veverkám bylo v hnízdech teplo( cvaknutí jazykem ) a myši byly ve svých malých dírkách šťastné( čůrat-čůrat).

Hudba vedoucí: Chlapi, co myslíte?odkud se bere sníh?

Děti: Padá z oblaku.

vychovatel: Sněhové vločky se tvoří z malých ledových krystalků v oblacích. Uvnitř mraku rostou ledové krystaly v důsledku přechodu páry do pevných ledových krystalů. Během velmi silných mrazů padají na zem ledové krystaly ve formě „třpytivého diamantového prachu“ a na zemi se tvoří vrstva velmi nadýchaného sněhu skládající se z tenkých ledových jehliček sněhové vločky přiletěly, než roztály, rychle hledejte dvě stejné Děti hledají, ale nenacházejí.

Skluzavky "Sněhové vločky"

vychovatel: Ukazuje se, že žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné. Kluci, co mají všechny sněhové vločky společného?(Odpovědi dětí)

4.

vychovatel: Naprostá pravda, všechny sněhové vločky mají šest paprsků, ale žádný není stejný, mráz udělal maximum.

Všechny sněhové vločky mají stejnou barvu -
Ale věřte mi, žádná dvojčata neexistují.
Tady nic podobného nenajdete...
Frost se snažil, a ne nadarmo.

Snímek "Sněhová vločka"

Hudební režisér. Zimushka - zima rád v noci jezdí na sněžných saních. Dívá se do oken a kreslí na ně své sněhové vzory a dovolte nám vytvořit krásné sněhové vločky z postaviček pro Zimushku.

Hudební režisér.

Zde jsou květiny na tenkých nohách

Na zasněžených oknech,

Plete si zimu s létem,

Kvetou bíle.

Mrzne mi z nosu, ale je to málo platné -

Zima je namalovala.

Hudební režisér. Chlapi, v zimě žijí zvířátka ve svých dírách, a kdo bydlí vedle lesa na kraji lesa?

Odezva dětí : Zima na chatě!

Skluzavka. "Chalupa na okraji"

Děti tančí na písničku"Strop je ledový."

hudba E. Honok sl. S. Ostrovský

Městský státní předškolní vzdělávací ústav

školka p. Pavlovský

Shrnutí otevřené hodiny vzdělávacích aktivit „Hudba“ v přípravné skupině

Téma: "Zimní procházka"

Hudební režie: Miroshnikova I.A.

2015

(vývoj umělecký a estetický, sociální a komunikativní, kognitivní, řečový, fyzický)

Cíl

Softwarové úkoly:

1 Vzdělávací: - upevnit a zobecnit poznatky o zimě a jejích znameních, prostřednictvím emocionálního vnímání uměleckých děl, včetně P.I

2 Vývoj: rozvoj tvořivé činnosti dětí v hudebních a scénických činnostech (hry, tanec, písničky, rychlost a obratnost ve hrách, souvislá řeč, logické myšlení.

3. Vzdělávací : pěstovat v dětech emocionální vztah ke klasické hudbě, poezii, tanci, zájem o okolní svět, emocionální holistický postoj k němu, touhu pečovat o své zdraví.

Přípravné práce: Učení básniček, písniček, tance. Poslech hudby o zimě. Pozorování zimních jevů v přírodě. Při pohledu na mrazivé vzory na oknech.

Práce se slovní zásobou Salon: krb, ohniště

Zařízení : zimní stromy, lavička, ilustrace o zimě, magnetická tabule, sněhové vločky, projektor, počítač, stoly, barvy, listy na kreslení. portrét, hudební prezentace

Hudba od P.I. Čajkovského „U krbu“ C D 2 č. 15; "prosinec" "Ecotez" CD 2 č. 8 hudba Žilina CD 2 č. 8; píseň „White Blizzard Sweeps“ od múz A. Fillipenka;

píseň „Sáně“ hudba „Sněhové vločky“ autor Stoyanov CD 2 №9

Průběh lekce: .Zdravím

Hudba ruka: Ahoj lidi!

Děti :Ahoj!

Muz.ruk : Dobrý den paní učitelko

Vychovatel : Dobrý den

Hudba ruka Ahoj hosté!

Hosté : Dobrý den!

Hudba ruce Někým vymyšlené, jednoduché a moudré

Při setkání pozdravte "Dobré ráno!" „Taky tě pozdravme

Zpívat Dobré ráno! Brzy se usměj

A pak bude celý den zábavnější

Pohladíme vás po čele, nose a tvářích

Budeme krásní jako květiny na zahradě

Třeme si dlaně silněji, silněji.

A pak tleskejme rychleji, rychleji.

Teď si natřeme uši a zachráníme si zdraví

Pojďme se znovu usmívat všichni zdraví!!!

Muzruk: Kluci, přinesl jsem vám velmi dobrou zprávu Královna hudby nás zve na hudební zimní procházku, ale abyste se tam dostali, musíte být citliví na hudbu a správně provádět všechny pohyby.

Hudební a rytmické pohyby

Udělejme krásný kruh

Jsme chlapi po sobě

Pohybujeme se rychle

(Ecotez 50,CD2 č. 8) ruce na opasku Boční cval,

A teď jsou před námi velké závěje Zvedneme rukojeti na opasku výše než nohy, zatáhneme za špičku a jedeme dál.....

Teď se trochu rozběhneme – běháme s přemožením.

Všechno. hudba se zastavila

Dechová cvičení

Nyní se nadechneme (zvedneme ruce a plynule je spustíme), setřesme z větví mrazivý vánek a sníh (a setřesme je).

Slyšte s námi vytí a zpěv vánice

U_U_U_UUU (pomáháme rukama)

Vítr začne vyt šššššššššššššššššššššššššššššššššš a my se s ním roztočíme.

Kluci, ocitli jsme se v kouzelném zimním parku. a hudba nám pomůže probudit krásu.

Sounds Music "Prosinec" Hra Čajkovskij - diskuze Posaďte se na lavičku, jaké je teď roční období? (ZIMA) Jaké znáš známky zimy? (studená, mrazivá, ledová, zasněžená, veselá, radostná) Vezmi vločku, podívej se na ni a řekni mi, co to je (krásná, vzorovaná, studená, stříbrná, bílá, světlá)

Dobrá práce! To jsou zimní slova, která znáte. A dnes se seznámíme se skladbou ze série „Seasons“, o kom si myslíte, že teď budeme mluvit?

O P.I. Čajkovském (foto) zapněte hudbuCD 2 №15

Čajkovskij napsal toto dílo a přišel s názvem „U krbu“.

Kamelek je krb, kamna, ohniště. Nyní nemá každý doma kamna, ale parní topení. Kdo má trouby, zvedněte ruce. Viděl jsi tam blikat světlo? Za starých časů neexistovalo parní topení a celá rodina se scházela u krbu. Chudé rodiny tkaly, předly a vyšívaly u kamen. Při posezení u ohně vyprávěly babičky vnoučatům pohádky. Obecně jsme všechny večerní práce dělali u ohně. proč myslíš? (nebylo světlo).

Báseň ROMA :

Za oknem se stmívá, jen my se cítíme příjemně a v teple

Možná se u okna toulá pohádka Ten večer za námi přišla.

Kluci, řekněte mi, co je tohle za hudbu (smutná, klidná)

Prstová gymnastika "Spark"

Nyní si připravte dlaně. Pojďme si ukázat, jak světlo hoří. Ale zafoukal vítr a naše světlo se začalo naklánět jedním nebo druhým směrem a teď s vámi nakreslíme, o čem jsme melodii poslouchali

Omalovánka Oheň krb

A nyní Polina a Diana zahrají píseň.

Píseň "White Blizzard Sweeps"

Dokonce to začalo být trochu cool. Zahřejeme se a uděláme masáž

Postavte se jeden po druhém v koloně, jeden po druhém.

Zdravotně úsporný blok Zimní masáž

Po zádech jde mráz - proud - proud - (prsty se zvedají zdola nahoru podél sousedových zad)

Fouká silný vítr - ok ok ok (poplácání po zádech shora dolů)

Udělám ti masáž (špetka)

Zahřeji tě, jsi náš přítel (klepou se žebry dlaní)

Muzruk :Kdo nesedí v mrazu, nikdy nezmrzne

Hra představivosti (na hudbu „Snowflakes“ od Stoyanova

Hudba rukou : Sněhové vločky víří, víří a mění se do tvarů

(děti pobíhají a točí se, ztuhnou, když hudba skončí, a učitel hádá, jakou postavu děti zobrazují)

Báseň Diana

Pod modrou oblohou

Velkolepé koberce

Sníh leží a svítí na slunci

Průzračný les sám zčerná

A smrk se mrazem zezelená

A řeka se třpytí pod ledem

Rozvíjení smyslu pro rytmus (přistupte k modré látce na podlaze, na které jsou sněhové vločky)

Muzruk: Podívej, tohle je řeka. Byla zmrzlá. Posaďte se na břeh Kluci, přišly sněhové vločky. Podívejte, jsou malé i velké, stejně jako noty v naší hudbě. Malé noty nazýváme „ti“ a velké noty „ta“

Hudba "Sáně" (tleskejte rytmickým vzorem):

****F****LJ ****F ****LJ

Nechte děti, aby si návrh vytvořily samy a pak tleskali.

Stvoření

A teď vás zvutanec "Minuet" »

Píseň "Sáně sáně" hudba od Fillipenko text od Volgina

Podívejte, na cestě je vánoční strom a velmi brzy bude nádherný svátek - Nový rok.

Hudební hra „Zavěsíme balónky“

A teď půjdeme po cestě do školky, přijdeme zas!!

Líbila se vám naše procházka? co jsi dnes dělal?

Nyní se rozloučíme s našimi hosty Zvedli jsme ruce a vzali paprsek světla do našich srdcí a dali ho našim hostům! Sbohem!

Sebeanalýza na hudební lekci v přípravné skupině „Winter Walk“

Tuto lekci jsem naplánoval v souladu s tematickým plánováním na dané téma

„Ahoj Zimo Zimo“ Účastníky hudební lekce jsou děti z přípravné skupiny.

Děti znám již 4 roky. Na hodinu hudební výchovy jsem si připravil hudební materiál: písně, hudební díla, prezentace sněhových vloček na stavbu rytmických obrazců, zimní stromy, lavičku, portrét skladatele P.I. Čajkovského, obruč se zvonky, listy na kreslení, barvy.

Cíl : 1Rozvoj tvořivých schopností dětí pomocí různých druhů hudebních aktivit na příkladu děl o zimě.

Při plánování lekce jsem si stanovil následující úkoly:

1 Vzdělávací: - upevnit a zobecnit poznatky o zimě a jejích znameních prostřednictvím emocionálního vnímání hudebních děl, včetně seznámení s dílem P.I

2 Vývoj: rozvoj tvořivé činnosti dětí v hudebních a scénických činnostech (hry, tanec, písničky), rychlost a obratnost ve hrách, souvislý projev, logické myšlení.

3. Vzdělávací : pěstovat v dětech emocionální vztah ke klasické hudbě, poezii, tanci, zájem o okolní svět, emocionální holistický postoj k němu, touhu pečovat o své zdraví. .

Posilování hlavních znaků zimy u dětí probíhalo prostřednictvím všech hlavních typů hudebních aktivit: uvažování, zpěv, hudební pohyb, improvizační hry. Nejnáročnější je pro děti poslech hudby, proto jsem přidal videoprezentaci, aby se pozornost dětí více soustředila, a vyzvala jsem děti, aby vybarvily krb

V druhé polovině lekce byly zařazeny takové práce jako „Minuet“, „Sáně“ (dětem dobře známé dílo) a představivost „Sněhové vločky“ (pro hudební, rytmické a improvizační aktivity), a to díky skutečnost, že pozornost a koncentrace dětí jsou ke konci lekce méně stabilní. Závěr hodiny jsem strávila formou reflexe a dozvěděla se tak, jak hluboce děti tomuto tématu rozuměly. Všechny formy výuky nabízené dětem byly podřízeny tématu „Ahoj zima!“

cíle: Rozvoj tvořivých schopností dětí s využitím různých druhů hudebních aktivit na příkladu děl o zimě. a úkoly, které jsem si stanovil. Děti byly pozorné, se zájmem o hodinu hudební výchovy a emotivní podle svých nejlepších schopností. Snadno navazují kontakt. V různých typech hudební činnosti se projevovaly různým způsobem. Nejzajímavější pro děti byly hry s rozvojem smyslu pro rytmus a představivost, a proto nacházely u dětí větší emocionální odezvu. Přála bych si, aby se děti více vyjadřovaly, cítily se jistěji a nebály se mluvit na veřejnosti. Za tímto účelem jsem do lekce zařadila tanec menuet. Ne každý se s těmito úkoly vyrovnal, ale většina dětí tuto podmínku splnila. Věřím, že hodina hudební výchovy proběhla v optimálním tempu, v přátelské psychologické atmosféře, zadané úkoly byly splněny na požadované úrovni. Děkuji učitelům za poskytnutou pomoc a za organizaci dětí

Organizační činnost, příprava na hodinu
Lekce probíhala v souladu s poznámkami. Abstrakt byl zpracován samostatně, v souladu s cíli základního rámcového vzdělávacího programu, odpovídajícímu danému věku dětí. Pro realizaci každého úkolu byly techniky vybrány zajímavou a zábavnou formou.
V každém okamžiku lekce byly k dispozici názorné pomůcky, které děti stimulovaly a aktivovaly k přemýšlení. Návody jsou dostatečně velké a esteticky zpracované. Jejich umístění a použití bylo racionální, promyšlené v učebním prostoru i v hodině.
Pro posílení emočního vnímání byla během lekce použita hudba.
Organizační technika „Pozdrav“ poetickou formou byla zaměřena na rozvoj komunikativních kvalit a navazování přátelských vztahů jak v dětském kolektivu, tak mezi hosty a dětmi.
Lekce je dynamická, zahrnuje techniky, které umožňují rychlou změnu aktivity. Konverzace - sezení na židlích, pohyb po skupině při hledání východiska z problémové situace se zajícem - odchod na zahradu, práce s testem, rozvíjení jemné motoriky rukou - sezení na židlích, vyhledávací činnost - stání , práce s obilovinami „Najdi zeleninu“, logorytmické cvičení – „chůze na zahradu“. Rychlé střídání technik a změny pozic během lekce umožnily předejít únavě dětí.
Didaktické aktivity učitele:
Všechny aspekty lekce jsou logické a konzistentní, podřízené jednomu tématu. Do hodiny byly integrovány momenty ze vzdělávacích oblastí Poznání: Posílena schopnost popsat zeleninu podle jejích charakteristických znaků, podle schématu; vyvinula schopnost rozlišovat a pojmenovávat barvy; Komunikace: děti se účastnily obecného rozhovoru, naslouchaly, aniž by rušily své vrstevníky; aktivizovala slovní zásobu dětí pomocí slov - název zeleniny, procvičila souřadicí podstatná a přídavná jména; „Socializace“ k samostatnému vyjádření dobré vůle a empatie: Umělecká tvořivost: Zlepšená schopnost dětí válet plastelínu mezi dlaněmi přímými pohyby, zesílené lisovací techniky, rozvíjení jemné motoriky., Tělesná výchova; rozvinutá motorická představivost a koordinace pohybů; Zdraví: utvářelo představy dětí o vitamínech a jejich významu. Techniky v lekci byly hravého charakteru, založené na herních výukových situacích,

Použití modelu „Zelinná zahrada“ pomohlo zajímavým způsobem realizovat hlavní vzdělávací úkol - vytváření představ dětí o zelenině a místě, kde rostou. Moje role byla omezena na to, abych se naučil dávat podrobné odpovědi. To pomohlo dosáhnout optimálních výsledků.

V každém okamžiku lekce jsem se snažil vést děti k řešení problému, pomáhal jsem jim získat nové zkušenosti, aktivovat samostatnost a udržet si pozitivní emocionální postoj.
Vytváření vyhledávacích, problémových situací zintenzivnilo duševní a řečovou aktivitu dětí,
Specifika práce s dětmi ve třídě se projevila v přístupu zaměřeném na člověka. Povzbuzovala nesmělé děti a chválila je, aby upevnila jejich situaci úspěchu.
Během hodiny jsem se snažila komunikovat s dětmi na stejné úrovni, snažila jsem se udržet zájem dětí o hodinu po celou dobu.
Výsledek lekce byl organizován ve formě herní problémové situace „Hádej pamlsek?“ abyste během něj mohli zkontrolovat kvalitu asimilace materiálu.

Vzhledem k tomu, že jsou děti malé a sborových odpovědí bylo mnoho, plánuji věnovat zvláštní pozornost individuálním odpovědím. Je také nutné dosáhnout jasné výslovnosti slov. Zapracovat na zvukové výslovnosti, rozšířit aktivní i pasivní slovní zásobu. Ale i přes tyto potíže se domnívám, že všechny programové úkoly, které jsem během lekce zadal, byly vyřešeny.

Shrnutí hudební lekce „Na procházku zimním lesem“ pro děti staršího předškolního věku

Shrnutí hudební lekce pro děti staršího předškolního věku „Na procházku zimním lesem“, které jsem uvedl, přispívá k rozvoji dětských hudebních schopností, řeči, pohybu, kognitivních zájmů a schopnosti řešit problémové problémy přiměřené jejich věku. prostřednictvím hudebních, hravých a komunikativních činností.
Doporučuje se provést lekci před Novým rokem a vánočními svátky.
Tento materiál bude užitečný hudebním režisérům, pedagogům a učitelům dalšího vzdělávání o ekologii předškolních vzdělávacích institucí.

Autor: Olga Yurievna Godovana, hudební ředitelka MBDOU "Akademie dětství", Sverdlovsk region, Nižnij Tagil
Cíl: obohacovat znalosti dětí o životě ptactva a zvířat v zimním období společnými hudebními, hravými a komunikativními činnostmi s využitím hudebních a hravých pohybů, inscenací písní a hudebních her; vyvolat v dětech pozitivní emoce ze setkání s přírodním světem.
úkoly:
- formovat správné dýchání;
- rozvíjet schopnost dětí improvizovat a být nezávislý při volbě akcí k předání obrazu;
- rozvíjet schopnost samostatně přenášet získané poznatky do nových podmínek;
- rozvíjet představivost, tvůrčí a hudební schopnosti, rozsah zpěvu, fonematické vnímání prostřednictvím zvuků;
- rozvíjet dětskou řeč jako prostředek komunikace a způsob porozumění okolnímu světu;
- rozvíjet hmatově-motorickou aktivitu, koordinaci pohybů, schopnost koordinovat své pohyby s hudbou;
- kultivovat emocionální schopnost reagovat na různorodou hudbu;
- pěstovat starostlivý a uctivý vztah k přírodě, lásku k rodné zemi.
Materiály a vybavení: umělé vánoční stromky, "závěje", zajíčkův "norkový domeček", medvědí "brloh" z bílé látky, papírové sněhové vločky, křupavé hrudky celofánu, figurky hýlů, hračky: zajíček, veverka; veverčí klobouky; krmítka pro ptáky; suchý led, zvonky; novoroční ozdoby na vánoční stromeček; košíky, kabelky, tašky, sud medu a marmelády; pamlsky pro obyvatele lesa; hudební centrum, fonogram hvízdání větru, osvětlení "Disco koule".

Průběh lekce.

Hodina začíná ve skupině, kde učitel vede rozhovor s dětmi.
Vychovatel. drazí kluci! Dnes vás chci pozvat na procházku zimním pohádkovým lesem. Uvidíme tam spoustu zajímavého, obdivujeme jeho zimní krásu, setkáme se s jeho lesními obyvateli – ptáky a zvířaty. Pojďme zjistit, jak žijí koně v zimě v lese. Oblečme se tepleji.
Provádí se logorytmické cvičení „Dress Up“ (vývoj autora)
Budeme nosit svetry, teplé kalhoty,
Klobouky, kožichy, plstěné boty,
Rukavice, šátky.
To je vše - jsme připraveni!
Jsou všichni oblečení? Nyní si nezapomeňte vzít pamlsky a dárky, které jste pro obyvatele lesa připravili. Budou z toho mít velkou radost.
Děti si s sebou berou krmítka, košíky, pamlsky a vlastnoručně vyrobené novoroční ozdoby. Všichni jdou do hudební místnosti, kde je čeká hudební ředitel.
Hudební režisér. Vidím, že všichni jsou připraveni na procházku: teple se oblékli a nezapomněli vzít dárky pro obyvatele lesa. Navrhuji jít do zimního lesa na saních. A aby to bylo zábavnější, vezměme si písničku a zvonění na cestu.
Děti hrají 1. a 2. sloku písně „Sanochki“ (Hudba A. Filippenko, text Volgina)
Hudební režisér. Tady jsme! Jen se rozhlédněte!
Čarodějka v zimě
Les je začarovaný.
A pod okrajem sněhu,
nehybný, němý,
Září nádherným životem. (F. Tyutchev)
Učitel rozsvítí kontrolku „Disco koule“.
Hudební režisér. Podívejte se, jak krásné sněhové vločky víří vzduchem. Poslechněme si o nich báseň.
1 dítě. Podívej, sněhová vločka se točí,
Jako pampeliškové chmýří
Sledujeme ji už dlouho:
Jak se mihne mezi větvemi.
Hladce klesl na větvičku,
Ztuhl jako bílý pavouk (S. Pronin)
2 dítě. Bílá vločka,
Lehké chmýří
odkud jsi k nám přišel?
A přivedl sis kamarádky?
Všechny se teď točí
Ve víru valčíku nad zemí.
Děti Santa Clause
A ledové sněhové bouře (M. Piudunen)
Učitel do nahrávek zařazuje hru A. Stoyanova „Sněhové vločky“.
Hudební režisér. Slyšíte tu báječnou hudbu, která zní? Toto je Santa Claus se svou kouzelnou holí, která hraje valčík na sněhové vločky na rampouch. Zatočme s nimi také v krásném tanci.
Děti berou ze židlí předem připravené papírové sněhové vločky a improvizují taneční pohyby. Dospělí korigují pohyby dětí.

Hudební režisér. Poslouchat. Jak je v lese ticho. A jaký nádherný mrazivý vzduch: svěží, čistý, chladný. Cítíte to, děti?
Provádí se dechové cvičení „Aroma“ od E. Makshantseva (pomocí papírových sněhových vloček).
Hudební režisér. Dovolte mi chytit jednu sněhovou vločku a přivonět k ní.
Z nebe spadla podivná hvězda,
Ležel mi na dlani a jiskřil.
Studená, bílá, něžná, něžná
A tak krásná... je zasněžená.
Pomalu několikrát přičichne ke sněhové vločce a dělá hlučné nádechy a výdechy. Naposledy si přičichl a nadechl se a říká:
-Ó! Aroma! Aroma Úžasné aroma!
Potom vyzve děti, aby si každý přivoněl ke své „sněhové vločkě“ a řekl unisono: „A-ro-mat!“
Cvičení se provádí několikrát; pak mohou být „sněhové vločky“ umístěny na židle.
Hudební režisér. V lese je zima. Není slyšet veselé cvrlikání ptáků. Podívejte se pozorně kolem sebe. Možná si jich někteří z vás všimnou?
Děti se rozhlížejí a všímají si postaviček hýlů sedících na větvích.
Hudební režisér. Pojďme blíž.
Probíhá logorytmické cvičení na báseň „Bullfinches“ od N. Nishcheva
Hudební režisér. Tady na větve se podívejte (děti třesou rukama nad hlavou).
Hýlové v červených tričkách (otočí se trup),
Uvolnění peří (časté třesení rukou),
Vyhřívat se na slunci (skákat na dvou nohách),
Hlava se otáčí (hlava se otáčí),
Chtějí odletět (běh na místě se švihem paže).
Vychovatel. Počkejte, hýlové! Neodlétejte! Děti, dáme ptáčkům pamlsek. Zavěste krmítka, vyndejte pamlsky, které jste jim připravili.
Děti s pomocí dospělých zavěšují krmítka na větve a sypou do nich zrní, drobky a semínka.
Hudební režisér. Nestává se často, abyste na zimních stezkách viděli lesní zvěř. Ale až do zimy, celý podzim, pracovali. A kdo mi řekne jak? (izolovali norky, dělali zásoby, převlékali kožichy). Podívejme se, jak lesní zvěř zimuje.
Všichni přicházejí do „domu sněhové závěje“ pro králíčky.
Hudební režisér. Podívejte se na závěj. A z toho trčí uši. Čí je to dům? No tak, hádej: Bojí se každého v lese:
Vlk, výr, liška.
Utíká před nimi, aby utekl.
S dlouhýma ušima...
Děti. Zajíc!
Hudební režisér.Řekněte mi, jak se zajíci připravují na zimu? Přezimují?
Děti dělají předpoklady: mění si kožich - zbělá. Zajíček tak není na sněhu patrný a snáze se schová a uteče před predátory: vlky a lišky. V zimě zajíci nespí.
Hudební režisér. Můžete mi ukázat, co dělají?
Děti inscenují píseň „Bunny“ (Hudba G. Portnova, text V. Suslov // Hudební režie. - 2006. - č. 1. - str. 72).
Vychovatel. Ukládají si zajíci jídlo pro sebe? (Ne, neskladují). A co potom jedí v zimě (stromovou kůru, suchou trávu, kořeny, dáme vše zpod sněhu). Na jaké dobrotě si pochutnají?
Děti nechávají mrkev, zelí, trávu a jablka poblíž „norka“.
Hudební režisér. Jdeme dále (přibližují se k další závěji, ze které vychází „pára“).
Poslouchejte mou hádanku: Všechny cesty, všechny cesty
Pokryté bílým sněhem.
A v Brownově doupěti
Tiché, suché a teplé.
Pára proudí přes doupě -
Gauč sní o létě.
Hádej a odpověz -
Kdo je v tom doupěti?
Děti. Medvěd!
Hudební režisér. Kluci, myslíte, že je možné probudit medvěda teď, v zimě? (Ne, v zimě nemůžete medvěda rušit, protože se ukládá k zimnímu spánku.) Pojďme si s vámi zahrát hru „Medvěd“.
Hraje se řečová hra „Medvěd“ od T. Aljochiny na básně I. Tokmakové.
Děti sbírají „hrudky“ velmi šustícího papíru a zároveň provádějí pohyby a vyslovují slova:
Jako sníh na kopci, sníh
A pod kopcem je sníh-sníh (šustí celofán)
A medvěd spí pod sněhem (čmuchá nebo chrápe)
Ticho, ticho... Nedělejte hluk (obrátí se k sobě, přiloží si prst na rty: "Psst, pst...")
Hudební režisér. Na jaře, až se medvěd dostane ze zimního spánku, bude velmi hladový, zcela vyčerpaný, nechme mu pamlsek. Myslím, že bude mít z našeho překvapení velkou radost. Jaká dobrota ho nejvíce potěší?
Děti vyjádří své odhady a nechají med, marmeládu a sušené bobule u „medvědího doupěte“.
Hudební režisér. Nyní si poslechněte další hádanku:
Není to pták na větvi,
Zvíře je malé.
Srst je teplá, jako termofor.
kdo to je?
Děti. Veverka!
Hudební režisér. Víš, kde je dům veverky? (na stromě, v dolíku). Navrhuji, abyste se na chvíli proměnili ve veverky a ukázali, jak se připravují na zimu.
Točit se, točit se -
Pojďme se všichni proměnit ve veverky!
Děti se točí a nasazují si čepice s veverčíma ušima. Připravuje se „Píseň veverek“ E. Erantsevové // Hudební ředitel.-2009.-č.7.- str. 23 a hudební ředitel.- 2007.-№6.-s. 54).
M hudební režisér. A teď se staňme znovu dětmi:
Točit se, točit se
A proměňte se v děti!
Děti se točí; sundejte veverkám čepice.
Vychovatel. Musíme ošetřit naši veverku. Jakou dobrotu jsi jí přinesl? (rozdávají sušené houby, ořechy, žaludy) Tak jsme nakrmili všechny obyvatele lesa.
Hudební režisér.(třesoucí se).
Myslím, že mráz sílí. Nějak se ochladilo. Vidím, že je ti taky zima, zahřejeme se (Provádí se masážní hra „Zimní rozcvička“ od M. Kartushiny a básně od M. Ruziny.
Pokud máš studené ruce,
Začneme je třít,
Rychle to dostaneme do rukou
Jak to ohřát na sporáku.
(Děti si pomalu otírají dlaň o dlaň)
Nejprve dlaně
Stejně jako led,
Pak jako žáby,
Pak jako polštáře.
(Děti si mnou ruce stále rychleji)
Dlaně se zahřály.
Opravdu hoří
A ne pro zábavu.
Hořím jako oheň
Tady, dotkni se mě!
(natáhněte otevřené dlaně dopředu)
Tak jsme se zahřáli. Vidím, že se nebojíš mrazu Řekni, máš rád zimu? Co máš rád v zimě?
Děti hrají píseň „Co máme rádi v zimě?“ (hudba E. Tilicheeva, text L. Nekrasova)
Hudební režisér. V zimě k nám přichází náš oblíbený svátek - Nový rok Uspořádejme také dovolenou pro obyvatele lesa. Ještě máme novoroční výzdobu, kterou jsme si přivezli. Co s nimi máme dělat (děti vyjadřují své návrhy: dejte je obyvatelům lesa, ozdobte s nimi vánoční stromek atd.)
Děti zdobí vánoční stromek domácími hračkami vyrobenými vlastními rukama: korálky, koule, rampouchy, sněhové vločky.
Hudební režisér. Co myslíte, bude se jim náš dárek líbit (děti vyjádří svůj názor).
Kluci, jste skvělí, že se staráte o obyvatele lesa. Myslím, že naše pochoutka jim pomůže přežít chladnou zimu a krásně ozdobený stromeček jim pomůže oslavit novoroční svátky s radostí. A jako památku na naši procházku navrhuji vzít si s sebou tyto lesní šišky. Použijeme je k výrobě ozdob na náš novoroční stromeček (děti sbírají šišky ležící pod stromy v koších a pytlích).
Učitel hraje fonogram pískání větru.
Hudební režisér. Slyš, vítr zase hvízdal, sněhová bouře zametala cesty.
Fonopedické cvičení se provádí podle metody V. Emeljanova „Vítr“.
Vítr bloudí po cestách: "Oooh!"
Zametá závěje: "Uh-oh!"
Zpívá svou vlastní píseň: "U-oo-oo!"
Vítr kvílí v potrubí: "Uh-oh!"
(text je vyslovován v režimu hrudníku a falzetu spolu s foukáním vzduchu („foukání na svíčku“).
Vychovatel. Je čas, abychom se vrátili domů, než všechny cesty v lese pokryje sníh. Pospěšte si a nasedněte na saně. S veselou písničkou rychle spěcháme do školky.
Za písničky „Sáně“ od A. Filippenka děti opouštějí sál.

Shrnutí tematické hudební lekce pro děti v přípravné školní skupině "Zimushka-zima"

Popis práce: předkládaný materiál z tematické hudební lekce „Zima-zima“ pomůže dětem staršího předškolního věku zajímavým způsobem zobecnit znalosti o zimě. Tento materiál bude užitečný hudebním režisérům, pedagogům a učitelům dalšího vzdělávání v předškolních vzdělávacích institucích.

Cíl: zobecnění znalostí dětí o zimě prostřednictvím hudebních, hravých a výtvarných aktivit.

Úkoly:
1. Obohaťte hudební vnímání předškoláka, aktivujte dětskou řeč.
2. Vytvářet podmínky pro rozvoj smyslu pro rytmus, schopnosti hrát na hudební nástroj koordinovaně a rytmicky. Nácvik hry na hudební nástroje v souboru.
3. Rozvíjet vokální a sborovou techniku: artikulace a dikce, koordinace mezi sluchem a hlasem.
4. Zlepšete herecké aktivity: zpívejte expresivně a pohybujte se v hudbě, vyjadřující náladu děl.
5. Pěstovat v dětech smysl pro krásu, lásku k přírodě prostřednictvím výtvarného umění, hudby a poezie.

Přípravné práce.
1. Konverzace na téma „Zima“.
2. Učení písní, tanců, her.

Materiály pro lekce:
1. Portrét skladatele
2. Hudební nástroje (metalofon, zvonky, triangly).
3. Multimédia (Skype video, orchestr White Snowflakes + prezentace).

Průběh lekce.

Hudební režisér:
Dobré odpoledne, přátelé! Jsem rád, že tě zase vidím!
Držme se pevně za ruce a usmějme se na sebe.

1. Hra "Pozdrav"
- Ahoj, lidi!
- Jak se cítíš?
- Budeme studovat?
- Zkusíš to?
- Budeme tančit, opakovat pohyby,
Žádám vás, abyste to po mně zopakovali.

PAN.: Jak zábavně a přátelsky jsme vás pozdravili.

Zvuk Skype.

Poslouchejte lidi, volá nám Skype. Zajímalo by mě, kdo s námi chce mluvit?

Video: „Ahoj lidičky! Žijeme na ostrově Chunga-changa. Léto máme celý rok a zimu jsme ještě neviděli. Řekněte nám prosím o zimě. Sbohem."

Pan.. Kluci, povíme našim přátelům z ostrova Chunga-Changa o nádherném ročním období, o zimě. A protože jsme na hodině hudební výchovy, představíme zimu hudbě: písničkám, tancům a hrám. To vše natočíme na kameru a pošleme na ostrov Chunga-chang. souhlasíte?

Kluci, řekněte, máte rádi zimu? (odpovědi) Jaká je tam zima? (sněhově bílý, mrazivý, drsný, divoký, teplý, studený, zasněžený, veselý).
Pravda, zima je vždy jiná. Ale ani zima a mráz nám nezabrání užít si zimu. Pojďme se projít po zimních stezkách.

2. Rytmické cvičení „Podél cesty“
Půjdeme po cestě, jeden po druhém v jednom souboru (chodící „had“)
Topíme se v závějích, zvedáme nohy výše („překračujeme“ závěje)
Choďte opatrněji, jen nelámejte větve (chůze v polodřepu)
Najednou přišla vánice, zavířila a odnesla (točíme se kolem sebe).
A pojďme skákat jako pružiny! Už chytáme sněhové vločky! (skočit, "chytit")
Kouleme sněhovou kouli a teď ji házíme!

Pan.. Pojďme si hrát, odpočívat a jít do křesel. (posadil se)

Zima je úžasné roční období. Všechno v okolí je pokryto sněhem, jako by to byl nadýchaný a měkký bílý koberec. Zimní příroda inspiruje umělce k malování obrazů, básníky ke skládání básní a skladatele k psaní hudby. Umělci tak zobrazují zimu na svých obrazech.

(zobrazení reprodukcí o zimě)

Jak fungovala zima! Jak hladká hranice
Aniž by narušil obrysy, ležel na střechách štíhlých budov.
Sněhové vločky padaly z nebe v takovém náhodném nepořádku,
A lehli si na hladkou postel a přísně ohraničovali les.

PAN.: Kluci, dnes vám chci představit velmi krásnou hudbu P.I. Čajkovského, kterému se říká „Valčík sněhových vloček“. Ale nejdřív mi, prosím, řekni, co je to valčík? Co jsou podle vás sněhové vločky? Poslouchejme tuto úžasnou hudbu.

3. Poslech (známý) „Valčík sněhových vloček“ od P. I. Čajkovského

Jaká úžasná hudba! Líbilo se ti to? Řekněte prosím sněhové vločce, proč se vám hudba líbila? Co to bylo za hudbu?

Děti, míjející sněhovou vločku, si povídají o hudbě (světelné, pohádkové, křišťálové, zvonivé, kouzelné... a trochu poplašné).

Pan.. - Bílé sněhové vločky se začaly točit.
Světlé chmýří létaly vzhůru v bílém hejnu.
Zlá vánice se trochu uklidnila – usadila se všude.
Třpytily se jako perly – všichni žasli nad tím zázrakem.

Ano, chlapi, není nic krásnějšího než sněhobílá sněhová vločka třpytící se na slunci. Pojďme si pustit sněhovou hudbu. Jaké nástroje jsou vhodné k tomu, aby byla hudba sněhových vloček lehká, zvonivá a krystalická? (zvonek, trojúhelník, metalofon)

4. Orchestr „White Snowflakes“ od Barinova(kluci)

Jakou krásnou křišťálovou hudbu jsme udělali! Dobrá práce!

Pan.. - Kluci, rádi zpíváte? Znáte vůbec písničky o sněhu? Pak začneme, ale pro začátek se hezky posaďme.

Cvičení pro držení těla „Dědeček sedí“ Kartushina.
„Můj dědeček sedí už sto let. - děti sedí shrbené.
A my jsme malé děti, sedí vzpřímeně a vesele zpívají.
Máme rovná záda."

Výborně, kluci, správné držení těla pomáhá vašemu hlasu znít jasně a jasně. A teď potřebujeme probudit náš hlas písní.

5. Zpívání „Winter Pure Word“ od Kartushina(hladce, náhle)

A teď je tu pro vás záhada, poslouchejte, chlapi.
Kdo spí klidně v doupěti ve sněhově bílé zimě (medvěd).

Přesně tak, je to medvěd. Proč medvěd v zimě spí? co se mu stalo? (rozhovor na základě textu písně).

Pokračujme v učení této komické písně. Začnu píseň a ty mi pomůžeš (nezapomeň na držení těla)

6. Naučte se píseň (2k) „Once in a frosty winter“ Knipper
Techniky: (objasňování slov, šeptání do rytmu písně, „echo“, fráze po frázi).

Přátelé, zazpívejme našim přátelům naši oblíbenou zimní píseň. Prosím, vstaň, jestli chceš zpívat. Vytvořili jsme celý dětský sbor. A aby sbor zněl harmonicky, jako jeden hlas, potřebujeme... Kdo? (dirigent). Právo! Pomůže nám s nastudováním písně (vybere se dirigent, který ukáže, koho má zpívat – všichni dohromady, dívky, chlapci a nikdo).

7. Konsolidace písně „Winter Meeting“ od Nekrasova
Hodnocení písňového projevu (dirigenta) - pozornost, expresivita, dikce, přirozené vyznění hlasu. Pochvala za snahu (učitel - co se vám líbilo).

Kluci, slyšte, vítr se zvedá, sněhová bouře začíná. Nyní nám dívky předvedou sněhový tanec.

8. Tanec "Sníh"(dívky)

M. r. Dnes je na dvoře zima a mráz,
To se děje vždy v zimě v lednu.
Co by měly děti dělat, jak mohou chodit na procházky?
Prostě musíte hrát zimní hry!

9. Hra „Chlad, ruce mrznou“ se zrychlením

Pan.. Hráli jsme tak zábavně, ale byli jsme trochu unavení.
Všichni si odpočineme, budeme dýchat nosem.

Raz, dva, tři, čtyři, pět, můžeme spočítat všechno.
Umíme také odpočívat - dáme ruce za záda,
Zvedněme hlavu výš a dýchejme lehce – 2p.
(zhluboka se nadechněte nosem a vydechněte ústy).

Odraz
- Kluci, řekli jsme našim přátelům o zimě. Myslíte si, že si obyvatelé ostrova Chunga Chang užili zimu? Proč? (odpověď dětí - expresivně zpívaly, krásně tančily, vesele hrály). Je čas, abychom naše setkání ukončili. Řekněme našim přátelům: "Sbohem."

No přátelé, loučíme se, ale zimní pohádka nekončí. Zima nás stále potěší svými magickými zvuky: vrzáním sněhu pod nohama, tancem sněhových vloček a zábavnými zimními hrami. A teď je čas, abychom se rozloučili.
Zní klidná hudba. Děti opouštějí sál.