Osnova lekce kreslení (střední skupina) na téma: Synopse GCD Synopse GCD „Podzimní pestrobarevné listí“ metodou nekonvenční kresby Technika „Otisk. Otisk listů

Jekatěrina Sevostjanová

Chcete-li u dítěte pěstovat smysl pro krásu, musíte ho naučit vidět a vytvářet tuto krásu vlastníma rukama. Kreslicí aktivity pro předškoláky by se měly stát setkáním s krásou: přírodou, člověkem, světem umění. Čím více smyslů je zapojeno do vnímání okolního světa, tím jsou představy ucelenější a poznání hlubší.

To bude vyžadovat, aby učitel přehodnotil metody organizace práce, přešel od reprodukčních metod ke kreativním, výzkumným a netradičním.

Učitelům doporučuji při práci s dětmi používat netradiční techniku ​​kreslení „Otisku“ listů na papír.

Cíl: Seznámení dětí s nekonvenční technologie kresba "Otisk"

úkoly:

1. Stimulovat kognitivní zájmy dítěte pomocí různých předmětů;

2. Rozvíjet jemné motorické dovednosti;

4. Vyvolat zájem o získání obrázku metodou „tisku“;

5 Naučte se nanášet barvu na listy;

6. Rozvíjet zájem o jasné, krásné přírodní jevy;

7. Upevněte červené a žluť.

Přípravné práce: Sestavení kolektivní složení"Podzimní kytice". Hry s podzimním listím. Výroba kytice z podzimního listí. Didaktické hry s podzimním listím „Složte vzor“, „Najděte stejný list“.

Materiál: Podzimní listí podle počtu dětí, velký list papíru, žluté, červené, oranžové barvy, ubrousky.

Pokrok:

(Učitel čte dětem úryvek z básně „Podzim“)

Pokud listy na stromech zežloutly,

Pokud ptáci odletěli do vzdálené země,

Pokud je obloha zachmuřená, pokud prší,

Toto roční období se nazývá podzim.

vychovatel: Kluci, jaké roční období je teď u nás na dvoře?

Děti: Podzim.

vychovatel: Kluci, pamatujte co krásné listy na podzim na stromech. jakou mají barvu?

Děti:Žlutá, červená, zelená.

vychovatel: A dnes navrhuji udělat obrázek na památku podzimu. K tomu jsem přinesl spoustu listů, podívejte se, jak jsou krásné, dotýkejte se jich. Tyto listy jsme sbírali na hřišti. Dnes to uděláme s vámi velký obrázek, které budeme říkat „Podzimní kytice“.

Hra s prsty:

Foukal severní vítr: "S-s-s-s", (fouká)

Sfoukl jsem z větví všechno listí. (pohni prsty a foukej na ně)

Létali, otáčeli se a klesali na zem (mávali rukama ve vzduchu)

Začal na ně bubnovat déšť,

Kap-kap-kap, kap-kap-kap!" (klepejte prsty pravé ruky na dlaň levé ruky)

Klepaly na ně kroupy (špetkou pravé ruky poklepejte na levou dlaň)

Prorazilo všechny listy. (klepněte pěstí pravé ruky na levou dlaň)

Sníh se poté rozprášil (hladké pohyby rukou tam a zpět)

Přikryl je dekou. (položte pravou dlaň na levou).

vychovatel: Budeme kreslit pomocí těchto podzimních listů, podívejte se, kolik jich máme, všechny se liší tvarem, velikostí a barvou. Navrhuji, abyste si vybrali list, který se vám nejvíce líbí, ten, se kterým budete kreslit.

Vychovatel: Hele, vezmu list, namočím štětec do žluté barvy a nanesu na list barvu, opřu tento list o papír, udělám otisk a jaký máme krásný žlutý list. Nyní vezměte jakýkoli kus papíru, naneste na něj jakoukoli barvu a udělejte otisk na náš list papíru.

Fyzické cvičení "podzim"

Najednou oblohu zakryly mraky,

(Zvedněte se na špičky, zvedněte ruce)

Začal padat štiplavý déšť.

Déšť bude plakat dlouho,

Roznese rozbředlý sníh všude.

(Dřepnou, ruce mají na opasku.)

Špína a louže na silnici,

(Chůze na místě, zvedněte kolena vysoko)

Zvedněte nohy výše.

vychovatel: Podívejte se, kolik žlutých a červených listů máme. Velmi krásné! Tento obrázek pověsíme do skupiny a budeme ho obdivovat podzimní podzim listí. Jste všichni chytří a šikovní, dnes potěšíme naše rodiče.

Dokončení práce:

1. Na procházce s dětmi sbíráme listí stromů.

2. Připravte se pracoviště: předkreslená váza na krajinářském listu, sklenice s vodou, barvy, štětce, ubrousek.

3. Načrtněte kompozici.

4. Naneste barvu s zadní strana listy, aplikujte na výkres

5. Zhotovování otisků listů na papír

6. Nakreslete chybějící detaily štětcem.

7. Naneste pozadí, ozdobte vázu, počkejte, až uschne a je připravena!

8. Děti obdivují jejich práci.

Právě netradiční techniky kreslení navozují u dětí atmosféru nenucenosti, otevřenosti, podporují rozvoj iniciativy, samostatnosti a vytvářejí emocionálně příznivý vztah k aktivitám. Výsledek vizuální umění nemůže být dobrá nebo špatná, práce každého dítěte je individuální a jedinečná.

Publikace k tématu:

Cíle: Naučit děti skládat příběhové kompozice z přírodních materiálů - sušené listy, bobule, semena. Rozvíjejte smysl pro barvy a...

Naše děti rády kreslí. Kreslení dlaněmi je neobvyklý způsob zobrazování světa kolem nás, který přivádí naše děti k...

Shrnutí lekce kreslení na téma: " Zlatý podzim"ve druhém mladší skupina. Netradiční technika kreslení. Nekonvenční techniky.

Krátkodobý vzdělávací program malování solí pro děti 4–5 let „Zlatý podzim“ Vysvětlivka Kresba je nejvíce populární vzhled kreativita u předškoláků. V tomto věku děti kreslí ochotně, často samy.

Klub netradičních technik kreslení „Země kouzelných kreseb“. "Kytice listů" - tisky s listy Skupina kreslení" Pohádková země kresby" Lekce č. 2 "Kytice listů" - tisky s listy Účel: Vypěstovat zájem o podzim.

Tato práce je vyrobena z lepenky a plastelíny. Vystřižené listy z bílého kartonu děti ozdobily plastelínou. Kluci se skvěle bavili.

Pomocí listových razítek můžete kreslit nejen samotné listy, ale také stromy a mnoho dalšího.

Více o kreslení podzimní listí O použití otisků skutečných listů jsem mluvil v článku. Ale s pomocí takových tisků můžete udělat nejen barevné listy, ale celé obrazy.

Aby se tisk změnil na podzimní strom, je lepší nanést barvu na list tahy, a ne jedné barvy, ale několika barev a odstínů.

Krásně vypadají otisky nejen listů stromů, ale i rostlin.

Zhotovíme požadovaný počet tisků v závislosti na vymyšleném výkresu.

Potřebné detaily a pozadí dokreslíme barvami. A dostaneme obrázek, například „Padající listí“.

Na jednom ze stromů sedí veverka. Mimochodem, můžete to také nakreslit pomocí tisku.

Chcete-li to provést, nakreslete obrys veverky správnou velikost na papíře. Naneseme na spodek listu (nezaschlý) a vyřízneme, řapík listu ponecháme. Je vhodné držet s ním toto „razítko“ :) Listy se někdy trhají podél řezů, takže pro předškoláky je obtížné z nich vystřihnout takové miniaturní postavy, což bude vyžadovat pomoc dospělých;

A dělat s nimi otisky prstů speciální práce již nebude činit. Barvu nanášejte štětcem ze strany, kde nejsou žilky listu konvexní. Figurku dobře přitiskneme na papír a poté sejmeme. Pomocí štětce barvy stejné barvy přetřete nepotištěná místa.

Zajíčci na tomto obrázku (kliknutím jej zvětšíte) byli vyrobeni stejným způsobem.

Takto můžete nakreslit sérii kreseb „Roční období“. Podzim je znázorněn na obrázcích výše. Zima: bílý otisk stromů na modrém pozadí. Jaro a léto: zelené stromy, na jaře květiny, v létě ovoce.

Jednou nevýhodou takových známek je jejich křehkost. Různé figury si ale můžete vymyslet sami.

Navrhuji také podívat se na ostatní, například na článek o tom, jak pomocí nich vyrobit řemesla „Kompot“ a „Džem“.

Šťastnou kreativitu!
Zejména pro čtenáře blogu "VÍCE kreativní nápady pro děti"(https://site/), s upřímnou úctou, Yulia Sherstyuk

Všechno nejlepší! Pokud byl pro vás článek užitečný, pomozte prosím rozvoji webu sdílením odkazu na něj na sociálních sítích.

Zveřejňování materiálů stránek (obrázků a textu) na jiných zdrojích bez písemného souhlasu autora je zakázáno a postižitelné zákonem.

Oksana Stol

Netradiční technika: tisk listů.

úkoly: systematizovat znalosti dětí o podzimních a podzimních jevech; představit nový druh výtvarné umění- tisk rostlinami; naučit se míchat barvy přímo na listy; rozvíjet zrak dětí umělecký obraz a design prostřednictvím přírodních forem; naučit se vybírat a reflektovat barevné schéma, charakteristické pro podzimní období

Materiál: listy 3-4 druhy, list alba, další listy papíru pro barvení list; sada kvašových barev, 2 štětce č. 2, č. 4, sklenice vody, vlhčené ubrousky, hudební doprovod, obrazy s podzimní krajinou.

Přípravné práce: dohled podzimní příroda při procházkách, učení básniček o podzimu, povídání o znameních podzimu, prohlížení ilustrací znázorňujících podzimní přírodu, kreslení obrázků o podzimu.

Průběh lekce.1. Úvodní část:

Les je jako malovaná věž,

Lila, zlatá, karmínová,

Veselá, pestrá stěna

Stojící nad jasnou mýtinou.

(I. Bunin)

Děti, řekněte mi, prosím, jaké roční období je v básni popsáno?

Upozorňuji děti na reprodukce umělecké obrazy„Zlatý podzim“ od umělců I. Levitana, V. Polenova, I. Ostroukhova.

Jak se nazývají obrazy zobrazující přírodu? (Scenérie)

- „Krásný a smutný je ruský les na začátku podzimní dny. Lehká, beztížná, pomalu kroužící ve vzduchu padají a padají z bříz. žluté listy. Tenká stříbrná vlákna světlých pavučin se táhla od stromu ke stromu. Květiny pozdního podzimu stále kvetou. Vzduch je průhledný a čistý. Ticho v podzimním lese. Pod nohama šustí jen spadané listí. A nechci to nechat dlouho. Ale je v něm slyšet a vidět něco smutného, ​​loučení.“

Učitel a děti vzpomínají, jak se dívali na spadané listí na ulici. Listí leží všude: v kalužích i na asfaltu; Země vypadá jako barevný koberec.

Připravila jsem pro vás barevné listy. Vstaň, vezmi si dva. Pojďme létat s listím a větrem.

Venkovní hra

Jsme podzimní listí

Sedíme na větvích

Foukal vítr a letěli.

Letěli jsme, letěli jsme

A zase si sedli na zem.

Znovu přišel vítr

A posbíral všechny listy.

Točil, létal,

A tiše se posadili na zem.

2. Samostatná činnost.

Děti si pomocí štětce musí namalovat jakýkoli list, který se jim líbí, a udělat otisk: přitiskněte natřenou stranu na list celou dlaní, aniž byste s ní pohnuli. Když je kresba zcela vyplněna otisky, domalujeme kmeny tenkým štětcem.

Pokud se vyskytnou nějaké potíže, učitel ještě jednou vysvětlí technologii práce těm, kteří potřebují pomoc.

Ke hře „Podzim“ z cyklu „Čtyři roční doby“ od A. Vivaldiho začnou děti plnit úkol.

Zatímco práce schne, učitel klade hádanky:

Žluté mince padají z větve

Rostou v létě a opadávají na podzim (listy)

3. Sečteno a podtrženo.

Na konci lekce jsou všechny kresby zopakovány, přičemž každé dítě diskutuje o tom, které listy z kterého stromu nakreslilo, proč zvolilo určité barvy. Zvláštní pozornost Měli byste se podívat na kresby, kde děti přidaly své vlastní prvky.

Publikace k tématu:

Kombinovaná hodina netradiční formy organizace: kreslení (tiskárny) Téma: „Podzimní koberec“. Realizace obsahu programu.

Abstrakt OOD na kresbě netradiční technikou tisku s listy v seniorské skupině „Autumn Forest“ Souhrn vzdělávacích aktivit se studenty seniorská skupina Nevládní organizace "Umělecký a estetický rozvoj". Kresba (netradiční) Téma: " Podzimní les"Cíl:.

Poznámky ke kresbě netradičními technikami „Pohádkový zimní les“ Městská školka vzdělávací instituce « Mateřská škola» č. 6 „Sluneční svit“. Abstrakt přímo vzdělávací.

Cíl: Vyvolat estetické cítění k přírodě a jejím netradičním obrazům umělecké techniky. Cíle: Rozvíjet jemné motorické dovednosti.

Obsah programu: Vzbudit zájem o vytvoření kolektivní kompozice „Podzimní les“ Seznamte děti s novým typem netradičnosti.

Shrnutí lekce kreslení ve druhé juniorské skupině „Podzimní les“ Shrnutí lekce kreslení ve 2. juniorské skupině na téma „Podzimní les“ Účel: seznámení s nekonvenční metoda kresba (kresba.

Shrnutí lekce kreslení nekonvenční technikou „Cesta do pohádkového lesa“ Cíle a úkoly: - rozvíjet schopnost správně zprostředkovat uspořádání dílů při kreslení složitých objektů, vytvářet vlastní umělecké dílo.

Abstrakt GCD

"Podzimní barevné listí"

(umělecká kreativita)
střední věková skupina

Stáhnout:


Náhled:

Státní rozpočtová vzdělávací instituce

Škola č. 601 Přímořský okres Petrohradu

Katedra předškolní výchovy

Abstrakt GCD

Používání zdravotně nezávadných technologií

"Podzimní barevné listí."»
pomocí metody nekonvenční kresby

Technika „Dojem. Otisk listu »

Vzdělávací oblast: „Umělecký – estetický vývoj“

(umělecká kreativita)
střední věková skupina

Dokončeno:

Vychovatel

Kshalovskaya Elena Alekseevna
Nejvyšší kvalifikační kategorie

Petrohrad

Akademický rok 2017-2018

Cíl: Seznamte děti s novým druhem nekonvenční technologie kresba „otisk, otisk s listy“; navodit u dětí emočně pozitivní vztah k přírodě na podzim pomocí umělecké slovo, hudba, obrazy.

úkoly: Upevnit znalosti dětí o netradiční typy výtvarné umění (malování prsty, tisk dlaní, vatový tampon), zavést nový typ (tisk, otisk listu ze stromu); rozvíjet technické dovednosti v kreslení, práci různé materiály a způsoby; rozvíjet kreativní myšlení, řečová činnost, komunikační schopnosti, pozornost, paměť. Rozvíjet zvídavost, představivost, jemnou motoriku rukou. Vychovat opatrný postoj k přírodě své rodné země.

Přípravné práce:

Pozorování podzimní přírody, prohlížení stromů, učení básniček o podzimu, čtení umělecká díla. Zkoumání reprodukce Levitanova obrazu „Zlatý podzim“, stejně jako náčrtky a ilustrace zobrazující různé stromy na podzim, sbírání listů na procházce.

Integrace vzdělávacích oblastí:

Umělecké a estetické,kognitivní vývoj, fyzický vývoj, vývoj řeči

Technologie šetřící zdraví: prstové hry, sebemasáž, dechová a pohybová hra, dynamická pauza

Materiály, vybavení:

Listy bílého papíru, štětce, ubrousek, ubrousek, listí, barvy podzimních barev, sklenice - hrneček, nádoba na použité listy.Magnetofon, panel s malovanými kmeny různých stromů, kvašové štětce, sklenice vody, ubrousky.


Průběh lekce:

Zavedení:

Zvuky přírody - Šumění listí.mp3 nahrávání zvuků

Vychovatel: - Kluci, řekněte mi prosím, jaké je teď roční období?

Děti: - Podzim.

Vychovatel: - Jaké jsou její znaky?

Děti: - Ochladilo se, listy zežloutly a začaly opadávat; Prší, ptáci odlétají do teplejších podnebí.

vychovatel: Máte rádi podzim? Jak? Rád chodím po spadaném listí jako po zlatém koberci. Poslechněte si tuto báseň spisovatele M. Iversena:

Listí padá, padá

Na naší zahradě padá listí.

Červené, žluté listy

Kroutí se a létají ve větru.

Šli jste někdy na podzim po městě? Není pravda, že na podzim je moc krásně. Jako by dobrý čaroděj maloval vše kolem světlé barvy. Dnes vás zvu, abyste se sami stali čaroději a namalovali kouzelný podzimní obrázek.

Proč magické? Ale protože budeme kreslit neobvyklým způsobem- tisknout. Co je to? Toto je otisk z jakékoli formy v tomto případě z listů na papír. Jak to uděláme?

Vezmeme plátno. Položíme na něj náš plech a pomocí štětce jej potřeme barvou. Poté opatrně položíme natřenou stranu na náš list papíru, přitlačíme ubrouskem a poté vše opatrně odstraníme. (Během příběhu učitel vše ukazuje)

Ale než se pustíme do práce, navrhuji, abyste si trochu odpočinul.

Venkovní hra (řeč s pohybem) „Podzim“

Kluci, posloucháte??!!! Co je to za zvláštní hluk? (odpovědi dětí)

Báseň O. Drize "Co se stalo"?

Ach, co se stalo, co se stalo!

Dveře se tiše otevřely

Soudili jsme, soudili jsme

Ano a přestal jsem přemýšlet:

Kdo za nás překročí práh?

Hodil žlutý papír -

Dopis z podzimu?

Podívejte se kluci, naše skupina také dostala balíček z podzimu.

A balíček obsahuje krásné listy.

jakou mají barvu? (červená, žlutá, oranžová, zlatá)

Jak to můžete nazvat jedním slovem? (vícebarevný)

Proč mají tuto barvu? (přišel podzim)

Z jakých stromů pocházejí listy? (bříza, dub, jeřáb, javor...)

Kde rostou stromy? (zahrada, les, park, náměstí)

Řeknu jméno stromu, ze kterého spadl list a hodím míč a vy odpovíte, jak se tento list jmenuje např. (List z dubu -...dub! Atd...)

Venkovní hra „Jeden, dva, tři běží“: rozdejte dětem břízu, javor, dub, jeřabinu, vrbu... Stejné listy připevněte na židle a umístěte je na různá místa ve skupině. Na povel „Jedna, dva, tři, dubový list k dubu běží“ děti běží s dubovým listím atd. Jakmile všechny děti přiběhnou, dejte povel „Jedna, dva, tři – všechny listy přijdou ke mně, utíkej“.

vychovatel:

Odpočinuli jsme si a teď si sedneme na svá místa, vezmeme štětec pravá ruka a dáme se opatrně do práce. (Děti pracují na hudbu Čajkovského „Roční období. Podzim“).

Učitel ukazuje dětem obrázky stromů. Nabízí srovnání, v čem jsou si stromy podobné a jak se od sebe liší (tvarem a tloušťkou kmene, uložením a tloušťkou větví, tvarem koruny, barvou a dalšími vlastnostmi) Kluci, podívejte se do balík tam je také dopis, podzim poslal listy v balíku z důvodu . Navrhuje kreslení s listy ve vašich rukou. Dnes budeme dělat otisky, otisky listů. Pozorně poslouchejte, co píše Autumn ve svém dopise „Jak správně malovat listy: vezměte kvašovou barvu a natřete list ze strany žilek, opatrně list otočte, držte jej za rukojeť a pevně jej přitiskněte k panelu, získáte otisk“

No, začneme?! Ale nejdřív si natáhneme prsty...

Prstová gymnastika"Budeme sbírat listy"

Raz, dva, tři, čtyři, pět budeme sbírat listy (zatneme a uvolníme pěsti)

Březové listy (ohněte palec)

Jeřabinové listy (ohněte ukazováček)

Topolové listy (ohněte prostředníček)

Listy osiky (ohněte prsteníček)

Dubové listy (ohněte malíček)

Budeme sbírat

Na mámu podzimní kytice vezmeme to. (zatnout a zatnout pěsti)

Kluci, rozdělme se do skupin, podívejte se na svůj list, vzpomeňte si, z jakého stromu je, jak vypadá kmen tohoto stromu a jděte k panelu, kde by podle vás měl viset váš list (pro ty, kteří to mají těžké , klást hlavní otázky)

Děti vytvářejí otisky podzimních listů na panelu s vyobrazením podzimní krajina, kolektivní spolutvoření.

Hudba P.I. Čajkovského „Roční období“ - „Podzim“ zní tiše.

Dynamická pauza:

Na poli vyrostly stromy. Je dobré růst ve svobodě! (protažení – paže do stran)

Každý se snaží, sahá k nebi, sahá ke slunci. (Protahování - paže nahoru)

Zafoukal veselý vítr a větve se začaly houpat (děti mávají rukama)

Dokonce i silné kmeny ohnuté k zemi (předklony)

Vpravo a vlevo, tam a zpět – tak vítr ohýbá stromy (naklání se doprava a doleva, tam a zpět)

Obrací je, obrací je. Kdy bude odpočinek? (rotace těla)

Výsledek:

co jsi nakreslil?

jak jsi kreslil?

Jaké listy?

Jakou barvou byly natřeny listy?


Galina Mutina

Přímá vzdělávací činnost. Vzdělávací oblast: umělecká tvořivost.

Kresba technikou otisku, otisk listu.

Integrační oblasti:čtení beletrie, poznání, tělesné kultury, hudba, práce.

Forma jednání: experimentální studio Podrobit: « Podzimní strom»

Obsah programu:

Vzbudit zájem o vytvoření kolektivní kompozice « Podzimní strom» .

Pokračujte v seznamování dětí s netradičním techniky kreslení« otisk, otisk listu»

Vytvořit podmínky pro umění experimentování: ukázat možnost výroby oranžové smícháním žluté s červenou.

Rozvíjejte smysl pro kompozici a estetický vkus.

Pěstovat estetický vztah k přírodě v okolním světě a v umění

Materiály, vybavení:

Prezentace « Podzimní stromy »

Panel s podzimní strom bez listí pro týmovou práci

Kvaš, ubrousky, voda, štětce

Košík s přírodním listy(bříza, osika, topol)

Básně, hudba P. I. Čajkovskij "roční období"

Přípravné práce:

Prohlídky areálu mateřské školy

Ohleduplnost podzimní ilustrace

Čtení básní o podzim

Rozhovory s dětmi o podzimní a podzimní jevy

Průběh lekce:

Organizační moment Zobrazení prezentace « Podzimní stromy» . Podzim Roztírám barvu na okrajích,

Podle listy klidně štětcem provedeno:

Lísky zežloutly a javory zářily,

Ve fialové na podzim pouze zelený dub.

Pohodlí podzim:

Nelitujte léta!

Podívejte se - háj je oděn do zlata! Z. Fedorovská

Vychovatel: Kluci, sledovali jste prezentaci a také jste viděli krajinu na ulici. Řekněte mi, jaké jsou vaše oblíbené barvy podzim? (odpovědi dětí).

Na podzim se stromy oblékají do jasných barev., barevné oblečení.

Při pohledu na panel

Vychovatel: který stromy jsou na podzim elegantní, nádhera, podívej, jak bohatě zdobená je ta naše strom....ach, co je, co se stalo, proč je nám smutno strom, je naštvaný, jak mu ty a já můžeme pomoci? (Na panelu strom bez listí. Veďte děti k myšlence, že to potřebují vyzdobit listy a společně ozdobte stromeček)

Vychovatel: Správné rozhodnutí Chlapi! Ale Dnes budeme kreslit s listy, uděláme dojmy, otisky listů. Ale není na stole oranžová barva, ale jen červenou a žlutou... jak získat oranžovou? Dynamická pauza "Šli jsme lesem..."

Přinášíme v košíku s přírodním listy. Tohle je dárek Podzim. Učitel přečte báseň a rozloží ji listy na podlaze.

Podzim přišel nás navštívit

Přinesl déšť a vítr

Vítr fouká, fouká,

Z větviček trhá listí.

Listí se točí ve větru

A leží nám u nohou

No, pojďme se projít

A Pojďme sbírat listy...

HRA „Šli jsme lesem, my našel list...»

Děti stojí v kruhu, pohybují se v kruhu, vyslovují slova, nacházejí jedno list který je v textu zmíněn.

Šli jsme lesem, my našel leták,

Šli jsme lesem, jsme osika našel list....

našel list topolu...

...z břízy našel list...

...jsme rybíz našel list!

Bříza listy děti drží v rukou a přistupují k panelu « Podzimní strom»

Zobrazit příkaz k provedení dojem(otisk prstu) .

Jak to udělat správně cvičení: přetřete kvašovou barvou listová strana s žilnatinou, opatrně jej otočte list, uchopte jej za rukojeť a přitiskněte jej k panelu a proveďte otisk.

Praktická část.

Děti vystupují tiskne z podzimního listí, každý po svém list. Když barva zaschne, děti vystřihnou a nalepí na panel s obrázek kmene stromu, kolektivní spolutvoření.

Tiše zní hudba P. I. Čajkovského "roční období" - « Podzim»

Shrnutí lekce:

Myslíte, že je to teď naše? strom je pěkný? Proč? Jste spokojeni?

Výborně kluci.