Prezentace o čtení na téma: "Hrdina je hrdinou ruských eposů." Kdo to je, skutečný hrdina

cíle:

  • vytvořit podmínky pro práci na konceptu "Kdo jsou hrdinové?" při práci s literárním textem;
  • nadále pracovat na rozvoji schopnosti plně vnímat umělecké dílo a emocionálně reagovat na to, co čtete;
  • pokračovat v práci na vštěpování morálního a estetického cítění, vlastenectví a hrdosti na svou vlast.

Zařízení:

  • úryvek z básně A.S. Puškin "Ruslan a Ludmila"
  • portrét A.S. Puškin
  • výstava knih ruských eposů.
  • fragment z opery M.I. Glinka "Ruslan a Lyudmila".
  • obraz V. M. Vasnetsova „Bogatyrs“
  • multimediální projektor
  • Prezentace (ilustrace k tématu lekce).
  • výstava dětských kreseb na téma „Jak si představuji ruského hrdinu“.

Cíle lekce:

  • rozvíjet schopnost pracovat na historickém konceptu;
  • vychovat pocit vlastenectví,
  • naučit se vidět pozici autora, předvídat události, odpovídat na otázky;

Typ lekce: práce s literárním textem

Technologie: rozvíjet kritické myšlení prostřednictvím čtení a psaní.

Techniky:čtení s přestávkami, apelování na osobní zkušenost studentů, predikce podle názvu, predikční strom, shluk, syncwine, použití „tenkých“ a „silných“ otázek, esej.

Na desce: výpověď o hrdinských hrdinech

Naše hrdinské pravidlo:
Potřebujeme pomoct příteli v nouzi,
Na obranu spravedlivé věci v boji,
Překonejte silného muže silou.

N. Dobronravov

Hrdinská síla

Není to hrozivé nebe, které se mračí
Čepele se ve stepi netřpytí
Toto jsou kněží Ilya Muromets, učedníci vyšli bojovat
Jejich vítr se modlí za vítězství
Čekají je trny a koruny
Dobří kolegové se bavili
Výborně kluci se bavili
Ach ano, musíte žít krásně

Naším hrdinským pravidlem je pomoci příteli v nouzi
Postavte se v boji za správnou věc
Překonejte silného muže silou

Ach ano, musíte žít krásně
Ach ano, musíme žít odděleně
Naše hrdinská síla, statečnost a vůle

Ach ano, musíte žít krásně
Ach ano, musíme žít odděleně
Naše hrdinská síla, statečnost a vůle

PRŮBĚH LEKCE

I. Fáze volání

Zní hudba M.I.Glinky.

Sinkwine je nabízen bez první řady

1. ___________
2. Hrdina eposů
3. Odvážný bojovník
4. Obránce vlast
5. Vityaz

Sopka. Červená, horká. Vybuchne, hoří, uteče. Strach, katastrofa, smrt, nebezpečí. Peklo.

– Definujte první slovo syncwine? (Bogatyr)
– Dnes budeme mluvit o hrdinech.
- Kdo jsou hrdinové?
– V jaké době žili?
– Existují nyní?

– Dnes budeme mluvit o hrdinech.
- Kdo jsou hrdinové?
– V jaké době žili?
– Existují nyní?
– Bogatyr je hrdina ruských eposů, válečník vyznačující se neobvyklou silou, smělostí, odvahou a inteligencí.
– Jak se tomuto slovu rozumí nyní?
– Nyní se toto slovo používá v přeneseném významu: muž velké postavy a silné postavy, silný, odvážný.
– Které ruské hrdiny znáš?

– Přemýšlejte o tom, co by mohli dělat? (Střežili ruskou zemi.)
– Pamatujete si, co ještě o nich víte?
– Jak byli oblečeni, co měli na sobě as čím šli do bitvy? (Brnění: brnění, řetězová pošta, meč, váleční koně, oblečení...)
– Pozor na obraz V.M. Vasnetsov "Tři hrdinové".
– Jaký pak bude podle vás účel lekce? (Určit, kdo jsou hrdinové)
– Dnes se seznámíme s úryvkem z básně A.S. Puškin "Ruslan a Lyudmila".
– O čem by podle vás mohla být tato práce? (Odpovědi studentů zaznamenávám na tabuli) (O bitvě, o výkonu rytíře Ruslana.)
– Budeme číst text, dělat zastávky a snažit se pochopit, proč právě toto
úryvek z básně A.S. Pushkin přijatý během lekce.

Učitel čte text technikou KMCChP - „čtení se zastávkami“. Děti si dělají poznámky na okraje: + – 0

– Co jste si představoval při poslechu básní?
– Kdo je Ruslan? Jaký vztah má autor ke svému hrdinovi?
– Zkuste Ruslana popsat sami.
– Jak podle vás bitva skončila? Vítězství pro lid Kyjeva.
– Kdo hrál nejvíc hlavní roli v tomto vítězství? Vityaz Ruslan.

První část. „Bojiště dřímalo“

  • čtení prvních 2 řádků: Určete, kdy k událostem dojde (ráno).
  • po 3-4 řádcích: Jak si rozumíte v neaktivním odpočinku? (Nic se nestalo.)
  • po 5-7 řádcích: Najděte v úryvku slova, kterými autor vykresluje probuzení bojiště? (Vstává. Náhle.) Vyberte synonyma. Ožil a rychle vstal. Nečekané.

Část 2. "Náhle vypukl bojový výkřik"

  • Po řádcích 8-9: Proč byli lidé v Kyjevě zmatení? (Slyšeli jsme náhlý výkřik.)

Část 3 „Náš rytíř padl na nevěrníka“

– Co je podle tebe brnění? (Kovové brnění na ochranu válečníka před údery.)

Najděte srovnání ve fragmentu 3

  • Zářící v brnění jako v plamenech.
  • Jako boží hrom, náš rytíř.

– Myslím, že pro názornější popis událostí, předmětů, hrdinů je potřeba srovnání.
– Jaký vztah má autor ke svému hrdinovi? (Obdivuje Ruslanův výkon, jeho odvahu, jeho odvahu).
– Pokuste se určit svůj postoj k hrdinovi.

Odpovědi dětí:

Skutečný hrdina, silná osobnost, vítěz, odvážný rytíř, statečný válečník.
– Náš rytíř padl na nevěrníka.
„Nečekaně a rychle vrhl svůj meč na hlavy svých nepřátel.
– Všimli jste si, jak se tempo a intonace mění část od části? (Tempo se zrychluje.)

II. Fáze odrazu

- Udělejte závěr o tom, kdo byl v Rusku považován za hrdinu.
– Úžasní válečníci, silní, stateční, vítězná vítězství.
- Řekni mi, co si myslíš, že dělali?
– Chránili své původní hranice před nepřátelskými útoky.
– Jaký okamžik je popsán v úryvku z básně „Ruslan a Lyudmila“? (Moment bitvy, kde rytíř Ruslan porazí nevěřící.)
- Kdo je tedy sám Ruslan? (Bogatyr, úžasný válečník.)
– Chcete se o hrdinech dozvědět více?

Cvičení: make up a syncwine – vaše chápání slova „hrdina“.

Děti to dostaly takto:

1. Bogatyr.
2. Statečný, silný.
3. Výhry, boje, boje.
4. Nádherný válečník na koni.
5. Vityaz.

(Mulenko Violetta.)

Domácí úkol:

Napište pět vět na téma: „Koho lze v naší době nazvat „hrdinou“?

Úryvky ze studentských prací:

"... Opravdu bych si přál, aby v naší době existovali takoví váleční hrdinové, na které se můžete vždy spolehnout." (Evdokimova Nasťa.)
"...Až vyrostu, stanu se vojákem, protože věřím, že v naší době lze hrdiny nazývat pouze vojenský personál." (Torokh Daniil.)
"...A všechny muže, kteří mají smysl pro povinnost vůči své vlasti, dětem a rodičům, považuji za hrdiny." (Amelin Alexander.)

Tsvetová Elena

Výzkumná práce

Stáhnout:

Náhled:

[Zadejte text]

MĚSTSKÝ ROZPOČET VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE STŘEDNÍ ŠKOLA Č. 7 PAVLOVO, KRAJ NIŽNÝ NOVGOROD

VZDĚLÁVACÍ VÝZKUMNÁ PRÁCE

"Kdo to je, skutečný hrdina

HUMANITNÍ ODDĚLENÍ RNPK

SEKCE NOVINÁŘSTVÍ

Dokončili práci

Tsvetová Elena Vjačeslavovna,

Žák 9B třídy, 15 let.

Vědecký školitel

učitelka ruského jazyka a

Literatura Střední škola MBOU č. 7

Morozová Lidija Nikolajevna

Pavlovo, 2014

1. Úvod______________________________________________________________________ strana 2

2. Hlavní část______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ strana 4

  • Epos a jeho hrdinové ______________________________________________________ strana 4
  • Obrazy hrdinů v dílech A. S. Puškina.__________________strana 5
  • Hrdinské téma v díle M. Yu Lermontova.____________str.6
  • Heroické obrazy v díle N.V. Gogol._______________str.7
  • Obrazy hrdinů v literatuře o Velikém Vlastenecká válka.____________________________________________________________ strana 9
  • Obrázky hrdinů v ruské animaci.______________str.10
  • Koho považujete za skutečné hrdiny?_____________________ str
  • Lze ty, kteří bránili naši zemi během Velké vlastenecké války, nazvat hrdiny?
  • Výsledky průzkumu._______________________________________________strana 13

3. Závěr___________________________________________________ strana 15

4. Literatura _________________________________________________ strana 16

5. Přihlášky___________________________________________________strana 17

Zavedení.

„Všechno to začíná od dětství...“ - nám známé slogan. Při přemýšlení o původu vlasteneckých citů se vždy obracíme k dojmům z dětství: to je strom pod oknem a rodné melodie a pohádky a eposy, které nás kdysi ohromily, fakta a události. Talentovaný ruský lid v dávné minulosti přispěl do pokladnice světového kulturního bohatství, které v nás vzbuzuje pocit národní hrdost. Epické příběhy jsou takové bohatství - zvláštní druh starověké ruské lidové epické písně historický obsah, jehož hlavními postavami jsou hrdinové. Ano, od pradávna byla oslavována hrdinská síla a odvaha. O vykořisťování a bitvách mistrů slova v následujících dobách bylo napsáno mnoho děl. Umělci se snažili zprostředkovat obrazy obránců vlasti na svých plátnech. Televize jako nejrozšířenější umělecká forma současnosti ovlivňuje i utváření pocitu vlastenectví u mladých diváků.

Co tedy vidíme na televizních obrazovkách? Liší se výrazně to, co vidíte, od děl jiných forem umění? Jak se proměnila image hrdinného obránce? To jsou otázky, na které jsem se ve své práci snažil odpovědět.

Předmět mého výzkumu se staly texty eposů a beletrie následující éry, animované filmy o hrdinech 21. století.

Hypotéza: předpokládejme to různá díla související s různé typy umění a vytvořil v různé časy, ovlivnit formování obrazu hrdiny různými způsoby.

Účel studieje studovat obrazy hrdinů vytvořené spisovateli a animátory, porovnávat tyto obrazy, určit jejich podobnosti a rozdíly a identifikovat postoj k těmto obrazům mezi lidmi několika generací.

Relevance toto téma je rozhodně velké, protože v jakém rozsahu se formuje vlastenecké cítění mladší generace bude přímo záviset stav naší společnosti. Výzva vychovat děti s pozitivními občanskými hodnotami je tedy naléhavým problémem.

V teoretická částpráce, zkoumal jsem obrazy hlavních hrdinů-hrdinů vytvořené v eposech a beletristických dílech literatura XIX-XX století, stejně tak animované filmy začátek XXI století.

V praktická částje popsána řada mnou provedených studií: jak se liší hrdinové fikce od obrázků vytvořených karikaturisty, co nás učí eposy, jak si moji vrstevníci představují hrdiny, lze hrdiny Velké vlastenecké války klasifikovat jako hrdiny.

Při své práci jsem používalsoubor metodvýzkum: studium teoretických pramenů, textů prací, srovnávací metoda, sociologický průzkum mezi vrstevníky, průzkum mezi studenty a učiteli školy, zobecnění získaných poznatků.

Praktický význammoje práce spočívá v tom, že její obsah, hodnocení a závěry lze využít v hodinách literatury, výtvarné výchovy a výtvarné výchovy při přípravě referátů a abstraktů studenty školy.

O novince témata jsou diskutabilní. Netroufám si tvrdit, že téma mé práce je nové a nikdo jej přede mnou nerozvinul. Jedna věc je však nepopiratelná: je třeba vytvořit si image hrdiny-obránce svého státu, pěstovat smysl pro respekt k ruským vojákům a touhu je napodobovat.

Hlavní část.

Epos a jeho hrdinové.

Mnoho národů se zachovalo epická díla které úzce souvisejí s mytologií. Ruský lidový epos -eposy. Tyto epické písně, složené do starověká Rus, odrážejí historický starověk, datovaný hlavně do XI-XVI století. Dříve se jim říkalo oldies, oldies, oldies. Termín „epos“ byl zaveden do vědeckého použití ve 40. letech 19. století. folklorista I. P. Sacharov. Epos dostal svůj název od slova „byl“, což naznačuje, že epos vypráví události vzdálené minulosti. Základem děje eposu je nějaká hrdinská událost nebo pozoruhodná epizoda ruských dějin. Hrdinové eposů jsou hrdinové.

Kdo jsou hrdinové? V jednom ze slovníků, které jsem četl:BOGATYR (m. Tatar)- vysoký, statný, oddaný a prominentní muž; mimořádný silák; statečný a šťastný, statečný a šťastný válečník, rytíř.

Nejoblíbenějším a nejoblíbenějším ruským hrdinou je Ilya Muromets. Zvýrazňuje rysy hrdiny z obyčejní lidé, to je zvláště patrné v sociální konflikty, který lze vidět v eposu „Ilja v hádce s Vladimírem“, na začátku eposu „Ilja Muromec a car Kalin“. V ruském folklóru je spousta eposů, kde je zmíněn Ilya Muromets. Seřazené v určitém sledu poeticky znovu vytvářejí celou „biografii“ hrdiny: „Uzdravení Ilyi z Muromets“, „Ilya a Svyatogor“, „Ilya a slavík lupič“ atd. Všichni oslavují mocného, ​​moudrého, nezištného organizátora a strážce ruské země, který se ve svém jednání řídil pouze zájmy lidu.

Dobrynya Nikitich je po Ilya Muromets druhým nejoblíbenějším hrdinou eposu Kyjevská Rus. Bývá zobrazován jako sloužící hrdina za knížete Vladimíra. Epos často mluví o jeho dlouhé službě u dvora, ve které ukázal své přirozené „znalosti“. Princ mu často dává pokyny: sbírat a přepravovat tribut, pomáhat princově neteři; někdy se sám Dobrynya dobrovolně přihlásí k plnění úkolu, který jiní hrdinové odmítají. Dobrynya je hrdina nejbližší princi a jeho rodině, plní jejich osobní úkoly a vyznačuje se nejen svou odvahou, ale také diplomatickými schopnostmi.

Alyosha Popovich - folklór kolektivní obraz hrdina v ruštině epický epos. Jako nejmladší je třetí v důležitosti v hrdinské trojici spolu s Iljou Muromecem a Dobrynyou Nikitičem.
Alyosha Popovich je synem rostovského kněze Leontyho. Vyznačuje se ne silou, ale odvahou, odvahou, útokem na jedné straně a vynalézavostí, bystrostí, mazaností na straně druhé. Obecně platí, že obraz Alyosha Popoviče odráží určitou nekonzistenci.

Eposy věnované Iljovi z Muromu a Dobrynyi Nikitichovi odrážely procesy spojené se vznikem a rozkvětem Kyjevské Rusi, kdy byl život daleko od hlavního města státu naplněn mnoha nebezpečími. Hlavním rysem epické hrdiny Toto období je láskou k rodné zemi. Liší se nejen neuvěřitelná síla, ušlechtilost, odvaha, ale i touha dodržovat všechny zavedené zvyky: úcta ke starším, k patriarchálním tradicím života a života rolníků, nezištnost při plnění povinností.

Obrazy hrdinů v dílech A. S. Puškina.

Ve svých dílech také oslavuje sílu a morální svět hrdinů. slavný spisovatel a básník A.S. Puškin. Své hrdiny ukazuje jako vytrvalé, odvážné, připravené udělat cokoli nejen pro svou rodnou zemi - matku, ale také pro lásku k ženě.

Přesně tak se nám Ruslan jeví z básně „Ruslan a Lyudmila“. Vydržel všechny zkoušky osudu, ušel velké vzdálenosti a přesto se dostal ke své milované.

Vidíme tedy, že A.S. ve své práci glorifikuje skutečné hrdinství hrdina, který se neměří silou svých svalů, ale silou srdce. Toto téma odráží téma eposů o hrdinech v lidovém umění, protože výkony byly provedeny epické hrdiny a na volání srdce.

Hrdinské téma v díle M. Yu Lermontova.

Hrdinský duch je oslavován v dílech M.Yu. Lermontov. Například v básni „Borodino“ je zobrazen hlavní postava Vlastenecká válka – lid. V této básni se ve válce zjevuje hrdinský duch. Vzpomínky starého vojáka, vzrušující jeho duši, hovoří o těch dnech o ruském boji a vytrvalém duchu:

„...Ano, v naší době byli lidé,

Ne jako současný kmen:

Hrdinové nejste vy!

Mají špatný los:

Z terénu se jich moc nevrátilo...

Kdyby to nebyla Boží vůle,

Oni by se Moskvy nevzdali! »

Tyto příběhy dobře popisují vzpomínky starého vojáka na jeho padlé kamarády a těžký osud.

“...Takové bitvy nikdy neuvidíte!...

Bannery se nosily jako stíny,

Oheň jiskřil v kouři,

Zazněla damašková ocel, zaječel výstřel,

Ruce vojáků jsou unavené bodáním,

A zabránil létání dělových koulí

Hora krvavých těl...“

Z této pasáže můžete vyčíst, jak těžká bitva byla pro ruského vojáka.


„...Už se stmívá.

Všichni byli připraveni

Zítra ráno začněte nový boj

A stát až do konce...“

Tytéž řádky jasně ukazují sílu a odvahu ruského ducha, schopnost lidí obětovat se pro svobodu a ruskou zemi.

Vidíme tedy, že báseň „Borodino“ odráží toto téma ústně lidové umění. V básni M.Yu zvláštní pozornost je věnována tématu duchovního růstu lidu.

Heroické obrazy v díle N.V. Gogol

Nikolaj Vasiljevič Gogol také obdarovává své hrdiny v díle „Taras Bulba“ hrdinskou silou.

Obraz hlavního hrdiny Tarase Bulby je pozoruhodný.Čtenáři se představuje jako mimořádná osobnost a zároveň je součástí svého lidu – Záporožských kozáků. Přísný a neústupný Taras vede život plný nebezpečí a útrap, pro který není stvořen rodinný krb. Gogol o něm píše: „Celý byl stvořen pro urážlivou úzkost a vyznačoval se brutální přímostí svého charakteru, jeho duše je prodchnuta touhou po svobodě a nezávislosti svého lidu. Hrdina je vůči zrádcům a zbabělcům nemilosrdný, a proto o zrádcích mluví s velkou nenávistí: „Vím, že se na naší zemi nyní rozvinula ohavná věc: přijímají čert ví, jaké zvyky bezvěrce; hnusí se jim jazyk; prodávají své lidi...“ Postava Tarase Bulby je expresivně odhalena v tragický konflikt s Andriym. Zrada se neodpouští ani tomu nejstatečnějšímu kozákovi. Znak kletby padá na zrádce: „Pryč, neslavně zmizel, jako odporný pes...“ Zrada vlasti nemůže být ospravedlněna a usmíření, život zrádce je neslavný a smrt je hanebná. Taras je přísný muž, nedokáže svému synovi odpustit a necítí s ním žádnou lítost. Taras vykoná svou větu: "Porodil jsem tě, zabiju tě!" Bulba porazí svou lásku ke svému synovi a zabije Andriyho.

Scéna smrti hlavního hrdiny je velmi dojemná. Umírající na hranici Taras pronáší projev prodchnutý láskou k ruské zemi, hněvem a opovržením vůči svým nepřátelům: „Mohou být na světě skutečně takové požáry, muka a taková síla, která by přemohla ruskou sílu? Klidně sleduje, jak jeho kozáci odplouvají. Zde se projevuje mocná síla Bulbova charakteru.

Myšlenka ohnivého vlastenectví, neochvějné odvahy a neporazitelnosti „ruského kamarádství“ prostupuje celým vyprávěním.

Obrazy hrdinů v literatuře o Velké vlastenecké válce.

Ve stejném tématu pokračují spisovatelé a básníci dvacátého století. Svými pracemi dokazují, že hrdinský duch je v našich lidech vždy, v každé době.

Jedním ze spisovatelů, kteří se obrátili k tématu ruského ducha, byl A. T. Tvardovský. Na základě osobní zkušenost, ukázal hrdinství ruských vojáků v básni Vasilij Terkin. Jádrem básně je obraz hlavní postavy - vojína Vasilije Tyorkina. Toto je kolektivní obraz, který kombinuje hlavní typické rysy duchovní vzhled a postava obyčejného ruského vojáka:

Terkin - kdo to je?

Buďme upřímní:

Prostě samý chlap

Je obyčejný.

Nicméně, ten chlap je jedno kde,

Takový chlap

Každá společnost má vždy

A každá četa...

Obraz Tyorkina má folklórní kořeny, je to „hrdina, sáh v ramenou“, „veselý chlap“, „zkušený muž“. Za iluzí jednoduchosti, biflování a škodolibosti se skrývá morální citlivost a organická inherentní pocit synovská povinnost k vlasti, schopnost kdykoli vykonat čin.

Úkon vojáka ve válce ukazuje Tvardovský jako každodenní a tvrdou vojenskou práci - a bitvu, přesun do nových pozic a nocování v zákopu nebo přímo na zemi, „chránit se před černou smrtí pouze vlastními zády. ...“. A hrdina, který tento čin provede, je obyčejný, prostý voják.

Na obrázku Tyorkina ukazuje Tvardovský nejlepší vlastnosti Ruský charakter - odvaha, vytrvalost, vynalézavost, optimismus a velká oddanost své rodné zemi.

Matka je naše rodná země,

Ve dnech potíží a ve dnech vítězství

Není nikdo jasnější a krásnější než ty,

A pro srdce není nic žádoucího...

Právě v obraně vlasti, života na zemi, vidí básník účel svého hrdiny, válečníka-hrdiny - prostého ruského vojáka.

dělí nás 65 let Velké vítězství nad fašismem. Skuteční hrdinové, které si budeme pamatovat, jsou naši veteráni. Ale nejsou to hrdinové ruské země? Hrdinové, kteří bránili velkou Rus?

Obrázky hrdinů v ruské animaci.

Problematika tvorby domácích karikatur pro mladé diváky na téma hrdinské minulosti naší země je již dávno překonaná. A tak se stalo: první celovečerní animované filmy moderní doby lze nazvat karikaturami o ruských hrdinech: „Aljoša Popovič a had Tugarin“ (2004), „Dobryňa Nikitich a had Gorynych“ (2006), „Ilja Muromec a Loupežník Slavík"(2007), " Tři hrdinové a královna Shamakhan" (2010), " Tři hrdinové na vzdálených březích"(2012), " Tři hrdinové a Julius Caesar“ (2014).

Stvoření umělecká díla pro děti založené lidové eposy- záslužný úkol. A na první pohled se zdá, že nové filmy pokračují ve starých tradicích sovětské animované kinematografie a dokonce jdou kupředu: od prvních snímků se na obrazovce mihnou zlaté kopule kostelů, objevují se dívky s červenými tvářemi v letních šatech a epický verš o zvucích nepřemožitelné Matky Rusi. Zdá se, že můžete zavolat dětem a podívat se na rodinný film pohodlně v křesle, ale jak už to v pohádce bývá, nebylo tomu tak...

Autoři karikatur o nových hrdinech umísťují své hrdiny do „bývalých“ historická éra, ale dát jim „moderní“ postavy. tak" dokonalý obraz„je zničena a na spojení dvou neslučitelných věcí vzniká komický efekt. Hrdina se stává „vtipným“.

Například sotva narozený Aljoša Popovič prokazuje své pozoruhodné fyzické schopnosti: ukousne křestní kříž, který se okamžitě promění v kopí Marsu – symbol mužské síly. Ve všem odhaluje jasný nedostatek inteligence, který je více než kompenzován napumpovanými svaly. V jednom z mnoha soubojů používá Alyosha starou ženu, která se mu dostane pod ruku jako palcát. Při procházce lesem hrdina sráží houby a kope malá zvířata. Se stejnou lehkostí, s jakou zasazuje lidem rány různého stupně závažnosti, Alyosha přiznává své chyby a říká: „Chtěl jsem to nejlepší, ale ukázalo se...“.

Dobrynya je také velmi odlišný od svého epického bratra. Slovní zásoba „kresleného“ hrdiny je působivá: „Vysvětluji to jasně?“, „Spadl a udělal kliky“. Jako by to před námi nebyl hrdina, ale martinet. Dobrynya vůbec nežije ve vzdálené základně. Má krásnou mladou ženu, která svého manžela donekonečna nadává: buď se nudí, nebo jí dá nový kožich. Dobrynya však nespěchá, aby na její místo dosadil svou ženu, ale naopak plní „každý rozmar“. Pamatujte, že v eposech je ženě věnováno skromné ​​místo - je pouze věrnou společnicí hrdiny.

Karikatura nekonečně zdůrazňuje drsnou, tělesnou duševní organizaci postav. Takoví „hrdinové“ jsou mnohým známí, nejen z eposů, ale z vtipů. Nacházejí se také v moderní život a musím říct, že ne tak vzácné. Tak v karikatuře na jedné straně tradiční obraz hrdina je sražen ze svých mravních výšin. Na druhou stranu, obraz ochránce lidu v povědomí mladých diváků bude nyní jistě spojován s četnými hlídači, „policajty“, „bratry“, kteří jsou překvapivě podobní „novým ruským hrdinům“.

Téma peněz, korupce, podvodu zaujímá jednu z nich klíčová místa. Každý má rád peníze: Baba Yaga, had Gorynych, hrdinný kůň a dokonce i Jeho Výsost princ Vladimir. Kvůli své chamtivosti se tito „hrdinové“ ocitají v těch nejsměšnějších situacích, ale rychle požádají o odpuštění – a každý jim odpustí. Zdá se, že autoři nabádají diváka, aby byl shovívavý k „malým lidským slabostem“.

Po zhlédnutí karikatur se ptáte: mohou takoví „hrdinové“ vštípit smysl pro vlastenectví a být ideálním obráncem ruské země?

Kino je dnes bohužel nejdostupnější ze všech umění. Zejména v provinciích, kde se nemůžete dostat do divadel a muzeí a moderní mládež nerada čte knihy. V této situaci ovlivňují vědomí pseudonárodní karikatury obrovské množství děti a proměnil je v potenciální diváky různých humorných filmů, kterým je osud země zcela lhostejný.

Koho považujete za skutečné hrdiny?

Přesně tuto otázku jsem položil svým přátelům sociální síť"V kontaktu." K výběru jsem nabídl snímky vytvořené V.M Vasnetsovem a animátory studia Melnitsa. (Příloha č. 1) Odpovědi byly příjemně překvapivé: 100 % respondentů zvolilo snímky vytvořené výtvarníkem V.M Vasnetsovem.

Lze ty, kteří bránili naši zemi během Velké vlastenecké války, nazvat hrdiny?

Tato otázka byla rovněž předložena v otevřeném hlasování na stránce „V kontaktu“ (příloha č. 2). Většina těch, kteří hlasovali, se mnou souhlasí, že váleční hrdinové, stejně jako hrdinové, jsou obránci své země.

Výsledky průzkumu.

Během studie jsem provedla průzkum u mladších dětí školního věku, spolužáci, rodiče a učitelé školy. Snažil jsem se pochopit, zda existují rozdíly v chápání obrazu hrdiny mezi lidmi různého věku (Příloha č. 3)

  1. (Příloha č. 2)

Většina dětí mladší věk Myslí si, že je filmový hrdina.

Teenageři odpověděli, že toto je hrdina eposů a uměleckých děl, ale více ví o hrdinech z kreslených filmů.

Dospělí vědí o majestátních výkonech hrdinů z literární díla. Také slovo „BOGATYR“ je jim známé z filmů a obrazů. V v menší míře, pojem „BOGATYR“ je spojen s hudbou a sochařským uměním.

  • Děti si hrdiny představují jako mocné, chytré, statečné
  • Teenageři považují hrdiny za statečné, moudré, silné
  • Dospělí mají tendenci si myslet, že hrdinové jsou silní, důvtipní a laskaví.

Odpovědi jsou:

  • Pro děti - kreslené postavičky, silní lidé;
  • Pro teenagery - super hrdinové, kreslené postavičky, váleční hrdinové;
  • Pro dospělé - lidi, kteří dosáhli nějakého výkonu, sportovce, obránce vlasti.

Závěr

Na základě výsledků sociologických průzkumů a dotazníků můžeme říci, že se formovala mladší generace správný konceptÓ hrdina-obránce jejich vlasti, a to navzdory skutečnosti, že tato generace je nejvíce náchylná k vlivu televize. Charakterizuje ho také láska a náklonnost ke své kultuře, svému lidu, hrdost na historii a sílu Ruska, úcta k ruským vojákům a touha je napodobovat.

V průběhu psaní vzdělávací a výzkumné práce jsem se seznámil s významem pojmů „epos“ a „hrdina“, sledoval proměnu obrazu hrdiny v literatuře od eposů k dílům o Velké vlastenecké válce, zkoumal interpretace tohoto obrazu v moderní forma kreslené umění.

K tomu jsem použil soubor metod: studium teoretických pramenů a beletristických děl, srovnávací metodu, sociologický průzkum mezi vrstevníky, průzkum mezi studenty a učiteli školy a zobecnění získaných poznatků.

Stanovil jsem praktický význam práce, který spočívá ve skutečnostiže jeho obsah, hodnocení a závěry lze využít v hodinách literatury a MHC při přípravě referátů a abstraktů studenty školy.

Předpokládám, že budu pokračovat ve svém výzkumu, jehož předmětem budou obrazy ruských umělců, kteří se ve své tvorbě obraceli k hrdinskému tématu.

Příloha č. 1

Příloha č. 2

Příloha č. 3 Dotazník.

Otázka č. 1 Dokončete větu: „Hrdina je hrdina...“?

Otázka č. 2 Jak si představuješ hrdinu? (vyjmenuj pro ně tři přídavná jména)

Otázka č. 3 Koho ze svých současníků byste označil za hrdinu?

V Ruslanu a Lyudmile jsou zajímavě vykresleny epizody bitev, popis pole pokrytého mrtvými kostmi a hlava hrdiny. Kvůli lásce jsou muži schopni všeho. Tady je náš Ruslan“ - hrdina jede; hledá svou ženu po celém světě. Ruslan je typický hrdina z ruských eposů. Výkon Ruslana, který v mžiku rozprášil hordy obléhajících Pečeněgů, živě připomíná výkon Ilji Muromce:

  • ...V mžiku vyhubující louka
  • Pokrytý kopci krvavých těl,
  • Živý, zdrcený, bez hlavy...

Kromě báječného epického obsahu básně byl její samotný jazyk zprávy - svobodný, jednoduchý, blízký jednoduchému lidový jazyk. Toto je například Ruslanův rozhovor s jeho hlavou:

  • ...Co ode mě chceš?
  • Hlava se zamračila a vykřikla:
  • Osud mi poslal hosta!
  • Poslouchej, jdi pryč!
  • Chci spát, už je noc
  • Sbohem! Ale slavný rytíř
  • Slyšet drsná slova
  • Zvolal s hněvivou důležitostí:
  • Drž hubu, prázdná hlava!
  • Slyšel jsem, že se stala pravda:
  • I když je čelo široké, mozek nestačí!
  • Jdu, jdu, nepískám,
  • A jakmile se tam dostanu, nezklamu vás!...

Poslední fráze, připomínající lidová rčení, je tak v souladu se zákony lidová řečže přešlo z Puškinovy ​​básně do lidové poezie. V lidové drama„O statečné bojovnici Anice,“ natočené čtyřicet let po Ruslanovi a Ljudmile, říká Anika svému protivníkovi:

  • A chci s tebou bojovat,
  • Rozptýlit se na ostrou šavli
  • A na meč pokladu a na ostré kopí
  • No odejdi...
  • Tady jdu, nepískám,
  • Tak já přijdu a nezklamu tě...

Puškinova báseň je plná tohoto druhu populární výrazy. Zde je například to, jak Ruslan oslovuje Černomor:

  • ...Leťte alespoň do noční hvězda,
  • Co takhle být bez vousů!...
  • Teď jsi náš; jo, ty se třeseš!
  • Poznej naše..."

Podle okolností se někdy sám autor uchýlí k prosté řeči: ...Bojarové, podřimujíce med, šli domů s úklonou...“ Nebo znovu: ...A Čaroděj spadl do sněhu s fatální švih – a sedl si tam…“ Podle básníkova plánu Ruslan a Ludmila“ - hrdinská báseň, shrnující vlastenecké cítění roku 1812. V obrazu Ruslana, i když ještě ne zcela, jsou načrtnuty rysy Rusa lidový charakter, tak jasně projevené v roce 1812: klidná odvaha, rozhodnost, vynalézavost a zároveň trpělivost v nepřízni osudu, velkorysost vůči poraženému nepříteli, důvěřivost. Ruslanovo vítězství nad Černomorem je vylíčeno jako triumf ruské síly."

Pokořte se, poddejte se ruské moci!“

vykřikne Ruslan během bitvy.

  • ...Ale ty rozkazuješ, ale miloval jsi
  • Moje staré příběhy
  • Tradice slávy a lásky...

Tradice slávy a lásky“ - to je hlavní předmět básně, podle Pushkinovy ​​vlastní definice. Měl každé právořekni, že si vzal jeho pohádku, jak říkal Ruslanovi a Ljudmile pohádkový svět"Kde je ruský duch", kde je vůně Ruska."

  • Je tam ruský duch...
  • Voní to tam Ruskem!
  • A byl jsem tam a pil jsem med;
  • U moře jsem viděl zelený dub;
  • Seděl pod ním a kočičí vědec,
  • Vyprávěl mi své pohádky.
  • Vzpomínám si na jednu; tato pohádka
  • Teď to řeknu světu...

Tato pohádka udělala obrovský kus práce. Otevřela lidová poezie přístup k skvělá literatura, vnesl do ní nový, živý proud a přiblížil literaturu společenské elity jazyku a cítění lidu.

Puškinův význam je obrovský nejen v dějinách ruské literatury, ale i v dějinách ruské vzdělanosti. Jako první naučil veřejnost číst, a to je jeho největší zásluha. V jeho básních se nám poprvé odhalila živá ruská řeč, poprvé se nám odkryl skutečný ruský svět. Všichni byli okouzleni, uneseni silnými zvuky této dříve neslyšené poezie,“ promluvil N. A. Dobroljubov o významu Puškina v ruské literatuře. V celém svém celku tvůrčí život básník více než jednou věnoval velkou pozornost událostem vlastního života a okolní svět. Výsledkem těchto pozorování byly pozoruhodné pedagogické poznatky a objevy. Puškin nevymýšlí nic nového, pouze znovu a znovu upozorňuje na určité aspekty chování a jednání; jako starší dává užitečné a chytré tipy, odpovídá na mnoho otázek, které nás znepokojují.

Během dvou století se Puškin nestal minulostí, včerejší básník se neproměnil v „ literární dědictví„Podle definice Yu.M Lotmana si Pushkin zachovává vlastnosti živého partnera: odpovídá na otázky těch, kteří s ním přicházejí do styku. Skutečně velcí umělci, poznamenává vědec, jsou jako stín Hamletova otce: jdou napřed a volají po nich. Puškin je vždy takový, jaký ho nová generace čtenářů potřebuje, ale není tím vyčerpán, zůstává něčím víc, se svými vlastními tajemstvími, něčím tajemným a lákavým.

Bogatyr - hrdina Ruské eposy a válečník, který se vyznačoval svou nezvyklostí sílu, odvahu, odvahu a inteligenci


Definovat první slovo syncwine?

2. Statečný, odvážný.

3. Chrání, brání, bojuje.

4.Obránce. Zachránce. Bojovník.

5. Vityaz.



Hrdina je hrdina ruských eposů, válečník vyznačující se neobvyklou silou, smělostí, odvahou a inteligencí.

Bogatyr

Odvážný


Jak je toto slovo chápáno nyní?

Nyní se toto slovo používá v obrazný význam: muž velké postavy a silné postavy, silný, odvážný.



  • Brnění (talíř, řetězová pošta, meč, váleční koně, oblečení...)
  • Jaký pak bude podle vás účel lekce? (Určit, kdo jsou hrdinové)

Jaké ruské hrdiny znáš?

Bogatyrs

Dobrynya Nikitich

Ilja Muromec

Aljoša Popovič

Svjatogor

Mikula Selyaninovič



O čem by podle vás tato práce mohla být?

O výkonu rytíře Ruslana v bitvě s Basurmany.

Budeme číst text, dělat zastávky a snažit se porozumět proč právě tento úryvek z básně A.S. Pushkin přijatý během lekce.


  • Co jste si při poslechu básní představovali?
  • Kdo je Ruslan? Jaký vztah má autor ke svému hrdinovi?
  • Zkuste Ruslana popsat sami. Pracujte ve dvojicích.

  • poctivost,
  • odvaha,
  • přímočarost,
  • věrnost v lásce a slovu

  • Jak podle vás bitva skončila? Vítězství pro lid Kyjeva.
  • Kdo sehrál na tomto vítězství nejdůležitější roli? Vityaz Ruslan.

Čtení úryvku s komentářem

První část. „Bojiště dřímalo“

  • čtení prvních 2 řádků: Určete, kdy se události budou konat (ráno).
  • po 3-4 řádcích: Jak jste pochopili v nečinný klid? (Nic se nestalo.)
  • po 5-7 řádcích: Najděte v úryvku slova, jimiž autor zobrazuje probuzení bojiště? (Vstává. Náhle.) Vyberte synonyma. Ožil a rychle vstal. Nečekané.

Část 2. "Náhle se ozval bojový výkřik."

  • Po řádcích 8-9: Proč byli lidé v Kyjevě zmatení (Slyšeli náhlý výkřik.)
  • co bude dál? Přečtěte si až do konce.
  • Jaký obrázek jste si představovali? Boj, bitva, lidé v Kyjevě vyděšení a najednou - "Zářící v brnění, jako by hořel, nádherný válečník na koni."

Část 3. "Náš rytíř padl na nevěrníka."

  • Co je podle tebe brnění? (Kovové brnění na ochranu válečníka před údery.)

Jak Pushkin popsal vzhled Ruslana? Jaká epiteta si vybral?

RUSLAN

Náš rytíř

Boží hrom

Báječný válečník


  • Svítí dovnitř brnění jako v plamenech.
  • Jak Boží hrom, náš rytíři.
  • Zamyslete se nad tím, proč autor používá přirovnání?

Jak rozumíte linii?

Náš rytíř padl na nevěrníka.

  • Nečekaně a rychle vrhl svůj meč na hlavy svých nepřátel.

Všimli jste si, jak se tempo a intonace mění část od části?

  • Tempo se zrychluje.

  • Udělejte závěr o tom, kdo byl v Rusku považován za hrdinu.

Úžasní válečníci, silní, stateční, vyhrávající vítězství.

  • Řekni mi, co si myslíš, že dělali?
  • Chránili své rodné hranice před útoky nepřátel.
  • Jaký okamžik je popsán v úryvku z básně „Ruslan a Lyudmila“?
  • Kdo je tedy samotný Ruslan?

Cvičení:

  • Vymyslete syncwine – vaše chápání slova „hrdina“.

Děti to dostaly takto:

1. Bogatyr.

2. Odvážný, silný.

3. Výhry, boje, boje.

4. Nádherný válečník na koni.

5. Vityaz.


Domácí úkol:

Napište pět vět na téma: „Koho lze v naší době nazvat „hrdinou“?

Úryvky ze studentských prací:

"... Opravdu bych si přál, aby v naší době existovali takoví váleční hrdinové, na které se můžete vždy spolehnout."

"...Až vyrostu, stanu se vojákem, protože věřím, že v naší době lze hrdiny nazývat pouze vojenský personál."

"...A všechny muže, kteří mají smysl pro povinnost vůči své vlasti, dětem a rodičům, považuji za hrdiny."