Zdravím tým v matematické kvn. Mimoškolní aktivita – matematický turnaj „zábavná hodina“

MBOU Motyzleyskaya střední škola

Mimoškolní činnost

v matematice

„Matematická

KVN »

Připravený

Učitel na základní škole

Gribková Yu I.

2012

Podrobit: „Matematická KVN“ (pro studenty základních škol)

Formulář:hra - soutěž

Cíl: Zobecňování a prohlubování znalostí žáků, přitahování

pozornost k předmětu; identifikace nejsilnějších studentů.

úkoly:

vzdělávací - aktivizace duševní činnosti studentů, zobecnění a systematizace znalostí, dovedností a schopností, které studenti získali studiem celého kurzu matematiky;

Vývojový – rozvíjet obzory studentů, lásku a zájem o matematiku, kolektivní dovednosti a schopnosti tvůrčí činnost, podporovat rozvoj myšlení, kognitivní a tvůrčí činnosti žáků; rozvíjet takové vlastnosti, jako je schopnost naslouchat druhému člověku, práce ve skupině, dovednosti sebeanalýzy a sebeúcty, schopnost kreativní práce nad sebou samým;

vzdělávací - výchova tvořivost, dovednosti, smysl pro humor a vynalézavost.

KVN se účastní dva týmy. Každý tým má 6 lidí. Dva přednášející (učitel a student). Každý tým má jméno, motto, pozdrav a kapitána. Za každou správnou odpověď tým získává body. Tým, který skóruje, vyhrává největší počet body.

Plán akce:

  1. Píseň.
  2. Úvodní poznámky.
  3. Soutěž "Pozdravy"
  4. Soutěž "Rozcvička"
  5. Báseň "Na lekci"
  6. Soutěž „Rebusy“ a „Problémy s vtipy pro fanoušky“ (současně)
  7. Soutěž "Čísla v básničkách"
  8. Soutěž "Muzikál"

Průběh hry:

Píseň zní jako

“Červená Karkulka”(Příloha 1)

Úvodní poznámky.

Vedoucí: Dobré odpoledne, drazí přátelé! Dnes máme svátek věnovaný matematice, královně všech věd. Matematika je velmi důležitá věda. Bez něj se neobejde ani jeden člověk bez ohledu na věk a profesi.

Vedoucí: Zveme všechny kluky a děvčata zábavná země. Nezapomeňte s sebou vzít rychlost myšlení, vynalézavost a vynalézavost.

Vedoucí: Ne v divadelním představení,

A mezi našimi školními zdmi

Uvidíme teď vesele

Matematické KVN.

Všichni jsou připraveni k boji

Týmy jen čekají na signál.

Jedna minuta trpělivosti

Předložím vám hroznou zkoušku.

(prezentace poroty)

Soutěž "Pozdravy"

Týmy si předem připraví jméno, motto, znak a píseň. (1 bod)

Porota shrnuje.

Soutěž "Rozcvička"

Moderátor čte otázky týmům jeden po druhém a ty okamžitě odpovídají. 1 bod za správnou odpověď.

Porota shrnuje výsledky.

Soutěž „Čísla v příslovích a rčeních“

Vložte potřebné číslovky do přísloví a rčení. Přísloví na samostatných kusech papíru (vybrané jeden po druhém). 1 bod za správnou odpověď.

Odpověď na sedm problémů je ___. (1)

Jeden orá a ___ mávají rukama. (7)

Nepoznejte přítele za tři dny, poznáte ho za ___ let. (3).

Jedna hlava je dobrá, ale ___ je lepší. (2)

Sedmkrát měř, ___ řež. (1)

Kdo pomohl rychle, ___ pomohl. (2).

Jeden s dvojnožkou a ___ se lžící. (7)

Sám se sebou nebojuji, bojím se. (7)

Pro všechny a všichni za jednoho. (1)

Porota shrnuje výsledky.

Báseň "Na lekci"

Sedím ve třídě a dívám se do stropu.

Kdy zazvoní dlouho očekávaný zvonek?

Neměl jsem čas studovat lekce,

Opakujte odstavec sto jedna znovu.

Zpočátku jsme spolu s bratrem hráli,

Pak jsem dlouho poslouchal Šašek s králem,

Pak jsem seriál sledoval asi čtyřicet minut,

Pak jsem hrál fotbal s Romkou.

A chudák učebnice ležela na poličce.

Domů jsem běžel až v devět hodin.

Ale už je pozdě: už jsem chtěl spát.

A tady sedím ve třídě ve své lavici,

Nemohu najít řešení problému,

A zjevně dostanu znovu D

Ale jsem špatný v matematice.

Matka bude naštvaná, otec bude nadávat,

Počítačové hry skončí...

Proč jsem včera šel tak dlouho?

Bylo by lepší, kdybych si přečetl odstavec sto jedna:

Je čas změnit svůj přístup ke studiu!

A matematiku, přátelé, je třeba respektovat!

Soutěž kapitánů "Vtipné hádanky"

Vedoucí: Kdo by mohl být kapitánem ve škole?

K tomu jsou otevřené všechny cesty:

Bude vlastnit oceán,

Vzduch, voda a země.

Kapitán týmu vytáhne kartu se zábavnou hádankou. Tým rozhoduje, uvažuje a odpovídá. 3 body za správnou odpověď.

  1. Světla v girlandě vánočního stromku se střídají v tomto pořadí: červená, zelená, modrá. Kolik žárovek je v girlandě, pokud je 5 zelených žárovek? (15)
  2. V košíku jsou 4 jablka. Jak je rozdělit mezi 4 děti tak, aby každé dítě dostalo jablko a jedno jablko zůstalo v košíku? (Dejte jednomu dítěti jablko s košíkem)

Soutěž "Rebusy"

Řešení hádanek, kdo je napřed. (Příloha 2)

Vtipné cíle pro fanoušky:

Vedoucí: Varujeme fanoušky

Že schůzka bude žhavá

A proto vám přejeme

Onemocnět, aniž byste zavolali lékaře.

Přednášející přečte problémy a dá žeton za správnou odpověď. Na konci soutěže dají fanoušci svůj žeton libovolnému týmu (žeton -1 bod).

1. V tělocvičně visí lano. Chlapec po ní vyšplhal 3 metry a dostal se doprostřed. Jak dlouhé je lano? (6 metrů)

2. Kolik ořechů je v prázdné sklenici? (sklenice je prázdná, což znamená, že v ní nic není)

3. Babička pletla šátky a palčáky pro svá vnoučata. Celkem upletla 3 šály a 6 palčáků. Kolik vnoučat měla babička (3 vnoučata, vysvětlete).

4. U jídelny, kde obědvali lyžaři, kteří přišli z túry, bylo 20 lyží a 20 hůlek zapadlých ve sněhu. Kolik lyžařů vyrazilo na výlet? (10 lyžařů)

5. Zpod brány je vidět 8 kočičích tlapek. Kolik koček je na dvoře? (4 kočky - vysvětlete na jasném příkladu)

6. Dědeček, babička, vnučka, Brouček, kočka a myš tahali a táhli a nakonec vytáhli vodnici. Kolik očí vidělo tuřín? (12)

7. Na poli je dub. Na dubu jsou 3 větve. Na každé větvi jsou 3 jablka. Kolik je celkem jablek? (vůbec ne, protože jablka nerostou na dubech)

Porota shrnuje výsledky.

Soutěž "Čísla v básničkách"

Vedoucí: Nejprve malé zahřátí. V básni byste měli slyšet slovo dva.

Dva gnómové.

V noci byl ve sklepě hluk,

Navštívili tam dva gnómové.

Vylezli na váhu,

Často krčili nos,

Ale bez závaží jen stěží

Zjistili jsme naši váhu na váze!

Zde různá slova, včetně slov dvě - totodva, suterén, sotva.

Vedoucí: A nyní úkol pro týmy: zapamatujte si a zapište všechna slova, která obsahují slovo sto. Pokud se sláva opakuje, píšeme jednou. Tým, který slyší nejvíce takových slov, vyhrává.

1 bod za správnou odpověď.

Od prostého hlídače -

Prostorný dům:

Často je v něm stonožka

Bloudí pod stolem.

Stonožka je ceněná

Čisté nohy

A hlavní vosk

Vyčistí sto bot.

Místo dvou to není snadné

Vyčistěte vše

Tolik bot najednou

Nikdo to nenosil!

V jednoduché stonožce

Stojí za to stát

A u té stonožky

Učte se ze zkušenosti!!!

(Celkem 14 různých slov)

Soutěž "Muzikál"

(Může to být domácí úkol pro týmy).

Zapamatujte si a zpívejte písně, které obsahují číslice.

Například: „Milion, milion, milion šarlatové růže…“ (S).

Vítězný tým získává 3 body.

Shrnutí. Odměňování.

Vedoucí: Hra je u konce

Je čas zjistit výsledek

Kdo odvedl nejlepší práci?

A odlišili jste se v KVN?

Porota vyhlásí vítěze a začíná slavnostní předávání cen.

Dodatek 1

Píseň na melodii „Little Red Riding Hood“

Pokud je to dlouhé, dlouhé, dlouhé,

Pokud je to dlouhé a těžké,

Denně a zábavně

Učte se matematiku

Kolik se toho naučíš

Tajemství, hádanky, které budete řešit,

Stanete se vzdělanější

Jen nebuďte líní.

Sbor: Ahh, nauč se pravidla,

Ahh, nacpeš vzorce,

Ah, nebuď líný, všechno opakuj,

Aha, na nic nezapomeň.

No, samozřejmě, no, samozřejmě,

Když jsi tak líný

Když jsi tak zbabělý

Nechceš nic vědět

Nebudeš schopen vyřešit své problémy,

Nemůžeš se rozhodnout podle příkladu,

Stane se pro vás problémem]

Učte se matematiku.

Sbor: A pravděpodobně pravda, pravda,

Je velmi těžké se vypracovat

Jak bolestivé, tak únavné.

Jen neustupujte.

Jdete svou vlastní cestou

Držte krok s vědou až do konce,

Všechno ti bude jasné,

Zajímavé, stačí vědět.

Dodatek 2

Názvy týmů, motto, pozdrav:

1 kapitán: Náš tým je „Twice Two“.

Motto: Stát se lékařem, námořníkem nebo pilotem,

Musíte mít "A" úroveň matematiky!

s pozdravem: Naše přání všem:

Vítězové by se neměli chlubit, poražení by neměli plakat.

2 Kapitán: Náš tým - "PUPS"

Motto: Ať mysl přemůže sílu!

s pozdravem: Dnes chceme vzdělávat

Taková přesnost myšlení,

Abychom věděli všechno v našem životě,

Měřit a počítat.

3 Kapitáne : Náš tým je „Square“

Motto: Naše „náměstí“ má všechny strany stejné.

A všichni naši kluci jsou silní v přátelství.

s pozdravem:

Náš tým "Square"

Zdraví shromážděné děti.

Přejeme všem, aby vyhráli,

A neztrácejte sami se sebou.



Typ: vzdělávací hra.

Formulář: soutěž.

Stručný popis : Účastní se 2 týmy žáků 8. ročníku.

^ Účastníci KVN: porota, diváci, moderátorka. Účastníci soutěže mají týmové emblémy. Rekvizity - balíčky úkolů pro každý tým, list s správná rozhodnutí a odpovědi pro porotu, prázdné listy a propisky, připravené křížovky pro fanoušky (diváky), barevné pastelky.

^ Popis krok za krokem : přípravná fáze. Týmy jsou tvořeny z žáků 8. ročníku. Jsou vybráni kapitáni týmů. Na stánku je umístěno oznámení o místě a čase konání matematického KVN. Úkoly pro soutěže se vypracovávají. Členové týmu se seznamují s podmínkami hry, vymýšlejí emblémy a reprezentují tým. Vyvíjí se bodový systém pro hodnocení práce týmů na KVN. Herní akce.

Plán:


  1. Úvodní část;

  2. Představení a pozdrav týmů;

  3. Zahřívání" Zábavná lekce»;

  4. Soutěž kapitánů;

  5. Soutěže znalostí a vynalézavosti;

  6. Soutěž umělců;

  7. Geometrická soutěž;

  8. Domácí úkol. Amatérská výtvarná soutěž;

  9. Shrnutí.
Průběh soutěží:

  1. Úvodní část.
Vedoucí . drazí kluci! Dnes otevíráme náš klub veselých a vynalézavých lidí.

co je to klub? (Jde o společnost přátel, které spojuje jedna společná zajímavá věc).

Není třeba vysvětlovat, co znamená „vtipný“. Jací jste chlapi? Samozřejmě jsou vtipní.

Co znamená vynalézavost? (Když dovnitř těžký okamžik rychle najdete správnou cestu ven, prokážete zručnost a učiníte správné rozhodnutí).

Tak, přátelé, začněme program.

Máme velkou zásobu nápadů,

A pro koho jsou? - Pro tebe!

^ Oba týmy zpívají (na melodii „Smile“)

Jsme vám svěřeni

Proveďte úspěšnou bitvu

Chcete-li otestovat vynalézavost a znalosti,

Učte se matematiku

A nezklam se

Tomu všemu samozřejmě rozumíme.

Vedoucí.

Otevírám soutěž v počítání

Dobré odpoledne, přátelé.

Dva týmy - v KVN

Nyní je představím.

^ 2) Představení a pozdrav týmů.

Tým 1: "dva-dva"

Jsme připraveni bojovat směle

A my vám dáváme naše motto

No, vítězství je jen pro nás!

Píseň:

Zazpíváme vám písně

O naší matematice,

O problémech, rovnicích

A o složitých příkladech.

Jsem kamarád s heřmánkem,

Jdu ho navštívit.

Řeší za mě problémy,

A já sedím vedle tebe.
Lekce začíná

Matematika se blíží.

Sanya stojí u tabule,

Trápí mu mozek.

Řešil jsem velký příklad,

Otočil se a zpíval.

„Matematika je věda

Bez tebe nemáme život,“

To říkali všichni kluci

Konečně v naší třídě.

Tým 2: "Heuréka"

Dnes v této místnosti

Jdeme do útoku

Ani krok zpět, ani krok na místě,

A jen vpřed a společně, všichni společně.


Škola nám leze na nervy

Ráno, večer a odpoledne

Přemýšleli jsme a rozhodli:

Pojďme hrát KVN.

Možná prohrajeme

Nebo dorazíme jako první

Přemýšleli jsme a rozhodli

Ano, dosadíme vás na vaše místo.

Dnes bojujeme

Naše argumenty jsou ostré

Váš protivník vám poradí

Učit matematiku.

Vedoucí.

Všechny soutěže posuzuje respektovaná porota

Aby hra probíhala jak má

Jsem rád, že mohu předložit porotě,

Ten vpravo je Lomonosov

Matematik a filozof.

Lobačevskij je tady vlevo,

Ruská hrdost a čest.

Třetí je pro ně to pravé -

Říkejte mi Sofia Kovalevskaya!

Tým 1: "dva-dva"

Velký stůl je pokrytý modrým ubrusem,

A celá porota sedí u stolu.

Porota je milá, spravedlivá,

Soudíš nás, ale také se smiluj.

Tým 2: "Heuréka"

Ach porota, porota, oh mocná

Černé oči, pálení očí

Jak tě milujeme, jak si tě vážíme

Nezničte nás v této těžké hodině.

^ Zdravím fanoušky (oba týmy zpívají)

Nemůžeme bez tebe žít,

Jsi můj dobrý fanoušek.

Ty a já jsme dlouho přátelé,

Tleskněte rukama hlasitěji.

Neprohrajeme - nečekejte

Jinak to bude ostuda

Nedají nám dva, hádejte

Ale je škoda prohrát.

^ Adresa pro soupeře:

Tým 1: "dva-dva"

Soupeř pouze kousne ze života psa.

Jen ze života, ze života psa

Soupeř může kousat.

(dárek - láhev mléka s dudlíkem)

Děti pijí mléko, snadno ztratíte.

Tým 2: "Heuréka"

Prohraješ, ale nebreč

Ty a já jsme přátelé od dětství

Pořád se snaž prohrát

Přejeme vám z celého srdce.

(Dárek je chmýří.)

Kéž nám Alláh pomáhá

Rozfoukat tě na kousíček.
3. Rozcvička „Zábavná lekce“ (soutěž družstev)

Pokud tým neodpoví, pomůže s odpovědí fanoušek.


  1. Na větvi sedělo 5 sýkor a 7 vrabců. 6 ptáků odletělo. Odletěl alespoň jeden vrabec? (ano, uletělo, protože sýkor je jen 5).

  2. Hořelo 6 svíček 1 z nich zhasla. Kolik svíček zbývá? (zbývají 2 svíčky, zbytek dohořel).

  3. Marina měla celé jablko, dvě půlky a čtyři čtvrtky. Kolik celkem? (3 jablka).

  4. Ve kterém městě začali před 3 tisíci lety poprvé měřit úhly ve stupních? Odpověď je v hádance

  5. 60 listů knihy má tloušťku 1 cm Jakou tloušťku mají všechny listy knihy, pokud má 240 stran? (2 cm)

  6. Proč rovný úhlu na druhou? (90°)

  7. Jaký je sousední úhel pro úhel 79°? (101°)

  8. Jaké jsou délky stran egyptského trojúhelníku? (3,4,5)

4. Soutěž kapitánů.

Uhodněte melodii a řekněte frázi, která obsahuje matematický výraz.

"Učí ve škole" (přidejte dva až čtyři)

„Je zábavné společně procházet otevřenými prostory“ (jedna deska, dvě desky)

"Krokodýl Gena" (a dá 500 nanuků)

"Kobylka seděla v trávě" (jedl jen trávu)

"Tam venku, za řekou..." (stovky mladých bojovníků)
5. Soutěže vědomostí a vynalézavosti


1. O kom jsou tyto řádky: (Pythagoras)

V temnotě staletí, pod našimi nesmysly, se mihla pravda.

Platí to dodnes.

Když jsem našel řešení, moudrý starý muž

Byl jsem vděčný nebesům.

Nařídil upéct sto býků

A obětuj to bohům.

Od té doby býci úzkostlivě dýchali,

Jsou to přísahy, dary bohů,

Když slyšeli o nové pravdě, vyvolali hrozný řev.

Jméno jejich starého muže je šokující,

Paprsky jejich pravd oslepují

A v očekávání nové oběti, býků,

Zavírají oči a třesou se.

^ 2. Tvořit nejdelší matematické slovo z dopisů: (číslo )

klesnichov

3. Je známo, že hroch váží 1 tunu 800 kg. Kolik hrochů uveze vozidlo s nosností 5 tun? (2 hroši)

4. "Matematický slovník".

Kdo nezná obtížnost v pojmech,

Vše hned napíše bez prodlení.

(Napište za 3 minuty matematické pojmy do písmen. Vyhrává ten, kdo si dokáže zapamatovat a zapsat nejvíce)

Tým 1: "dva-dva" - dopisNA

Tým 2: "Heuréka" - dopisS

5. Výtvarná soutěž .


  1. Nakreslete oběma rukama současně: jednou kruh a druhou obdélník.

  2. Na povel vůdce nakreslete pomocí oči zavřené malý muž. Tečka – tečka – čárka – mínus – křivý obličej – tyčinka – tyčinka – okurka. Tady přichází mužíček!

6. Geometrická konkurence.


  1. Kolik paprsků je na obrázku? (20 paprsků)

  • Kolik úhlů je na obrázku? (18 rohů)

    1. Kolik segmentů je na obrázku? (10 segmentů)

    1. Kolik kosočtverců je na obrázku? (14 diamantů)

    7. Domácí úkol.

    Amatérská výtvarná soutěž.
    8. Shrnutí.

    Každá soutěž je porotou hodnocena určitým počtem bodů a po jejím ukončení porota vyhlásí výsledky. V KVN vyhrává tým, který získá nejvíce bodů na základě výsledků všech soutěží.

    Naše KVN skončilo, je čas jít domů.

    Ale tito přátelé nejsou překážkou,

    A v hodině loučení vám přeji

    Hodně úspěchů ve studiu.
    „Hodina zábavné matematiky“ - 9. třída

    Předmět matematiky je takový vážné

    co je užitečné nevynechat věc

    udělat to trochu zábavný.

    B. Pascal

    cíle:


    • Motivace kognitivní činnost, rozvoj inteligence, zvídavosti, logické a kreativní myšlení.

    • Rozvoj a posilování zájmu o matematiku, podpora rozvoje kultury kolektivní práce, vytváření přátelských a přátelských vztahů.
    PRŮBĚH HRY:

    1. Ve hře jsou dva týmy po 5 lidech, které jsou vybrány losováním. Týmy obdrží jména a během 5 minut musí přijít se svým mottem, zatímco probíhají další přípravy na hru.

    2. Určeno porotou. Zbytek studentů jsou diváci a fanoušci.

    Hra začíná. Učitel představí zúčastněné týmy. Studentům je nabídnuta možnost volby další soutěže:


    • „Přemýšlejte! Uvědomte si to!”
    Zástupci týmů se střídají ve výběru.
    Úkoly do soutěží:

    1. "Nejlepší hodina"

    Každý tým obdrží sadu čísel (od 1 do 10). Jména učených matematiků jsou na interaktivní tabuli napsána pod čísly: 1 – Pythagoras; 2 – Euler; 3 – Ada Byron; 4 – Volavka; 5 – Viet; 6 – Hypatia; 7 – Lepot; 8 – Galois; 9 – Euklides; 10 – Descartes. Přednášející klade otázky a týmy, které jsou rychlejší, musí zvednout cedulku se správným číslem. Za každou správnou odpověď získá tým 5 bodů.


    Otázka

    Odpověď

    1. Moderní vzhled trigonometrii zavedl švýcarský matematik, který žil v 18. století. Byl to kolega M. V. Lobačevského, pracoval od 20 let Ruská akademie Sci. Posledních 17 let byl vědec slepý, ale své práce se nevzdal: diktoval své myšlenky svým studentům a oni prováděli výpočty. kdo je tento vědec?

    č. 2 – Leonhard Euler

    1. Tento geniální matematik, který i přes své mládí dokázal v matematice učinit mnoho objevů, ale bohužel byl ve svých 21 letech zabit v souboji. kdo to je?

    č. 8 – Evariste Galois

    1. Z prací tohoto vědce vzešly všechny plány na další, dokonalejší zdůvodnění geometrie. Napsal slova: "V matematice neexistuje královská cesta." Pojmenujte vědce.

    č. 9 – Euklides

    1. Podle informací, které se k nám dostaly, byla první matematičkou Řekyně, která žila v Alexandrii v letech 370 až 415. Můžete říct její jméno?

    č. 6 – Hypatia

    1. Po ní je pojmenována květina přivezená z Indie. Toto je skvělý francouzský počítač. Její jméno?

    č. 7-Hydrangea Lepot

    1. Zopakujeme-li staré legendy, pak tento vědec na počest svého objevu obětoval býka, nebo možná 100 býků. Pojmenováno po něm největší objev. Jeho jméno?

    č. 1 – Pythagoras

    1. Jediná dcera anglický básník, jehož práci miloval Puškin, Lermontov, Belinskij, studoval také matematiku. kdo je tato žena?

    č. 3 – Ada Byronová

    1. Metrics poskytuje pravidla a vzorce pro přesný a přibližný výpočet různých geometrických obrazců, pro určení plochy trojúhelníku na třech stranách, pravidla pro numerické řešení kvadratických rovnic a přibližnou extrakci druhých mocnin a krychlových odmocnin. kdo to je?

    č. 4 - Volavka

    1. Povoláním právník. Zavedena v roce 1591 označení písmen nejen pro neznámé veličiny, ale i pro koeficienty rovnic. Zasloužil se o stanovení jednotné metody řešení rovnic 2., 3. a 4. stupně. kdo to je?

    č. 5 – Francois Viet

    1. "Brain Ring" »
    - klade otázku moderátor. Členové týmu mají 1 minutu na diskusi. Pokud je tým připraven odpovědět dříve, zvedne ruku. Otázky jsou kladeny jedna po druhé. Pokud jeden tým nezná odpověď, může odpovědět druhý. Za každou správnou odpověď - 3 body.

    Otázka

    Odpověď

    1. Zařízení pro měření úhlů na zemi.

    Astroláb

    1. Co znamená „osmistěn“ v řečtině?

    Osmiúhelník

    1. Z Řecké slovo„matematika“ pochází ze slova matematika. Co to znamená?

    Věda

    1. Ve kterém městě jsou ulice Pythagoras, Newton a Archimedes?

    Amsterdam

    1. V roce 1685 byla v Paříži zavedena matematická notace kvůli tiskové chybě. Co je to za označení?

    Podepište "%"

    1. Podle arabské legendy Heronův vzorec neobjevil Heron sám. a kdo?

    Archimedes

    1. Zkonstruovaná nová geometrie byla nazývána „imaginární“. Gauss to nazval „neeuklidovským“. Jak tomu teď říkáme?

    Lobačevského geometrie

    1. "Kdo nezná geometrii, nevstoupí na Akademii." Kdo je autorem těchto slov?

    Filozof starověký svět– Platón

    1. Co znamená slovo trigonometrie?

    Měření úhlů

    1. Jméno kterého vědce je spojeno se známým pravoúhlým systémem souřadnic?

    René Descartes

    1. Který starověký matematik byl první olympijský vítěz v pěstním souboji?

    Pythagoras

    1. Který matematik jako první prokázal existenci jednostranných ploch?

    Mobius

    1. Německý vědec, kterému se říká „král matematiky“?

    Gauss

    1. Ve které zemi se poprvé objevila záporná čísla?

    Starověká Čína

    1. "Pole zázraků"
    - na interaktivní tabuli jsou nakresleny prázdné čtverečky s uvedením počtu písmen slova. Účastníci dostanou otázku a nechá se otevřít libovolná 3 písmena (účastníci písmena pojmenují, pokud jsou ve slově, tak je vedoucí napíše na tabuli). Poté následuje minuta na diskusi. Pokud tým neodpoví nebo odpoví špatně, může to zkusit druhý tým. Za správně uhodnuté slovo získává tým 3 body.

    • Jak staří Řekové nazývali odvětví matematiky, které se zabývalo proporcemi?

    • Velký matematik, kterého v roce 1700 Petr I. uvrhl do ruské šlechtické mládeže učitel matematiky. Vytvořil první učebnici ruštiny o matematice a navigaci pro školy. Jeho syn napsal na náhrobní kámen, že „...otec studoval vědu úžasným a nepohodlným způsobem...“ Uveďte jméno tohoto matematika.

      1. „Přemýšlejte! Uvědomte si to!”
      - Soutěže se účastní jeden žák. Dostane seznam matematických termínů, které se musí pokusit sdělit beze slov. Tým musí hádat. Za správně uhádnuté slovo - 5 bodů.
      Úkoly pro první tým: trojúhelník, elipsa, nerovnost, deska, úhel, postava, sčítání, křída, obvod, žák, úhlopříčka.

      Úkoly pro tým II: kruh, odčítání, rovnice, graf, lavice, závorky, kružítko, vektor, učitel, stupeň, sešit.


      1. "Šťastná nehoda"
      - týmy pro určitý čas odpovídat na otázky. Jak více otázek, tím lépe. Správně uhodnutá otázka – 2 body.

      1 tým

      2. tým

      Čemu se rovná 1/4 hodiny?

      15 minut

      Jaký zlomek hodiny je 20 minut?

      1/3

      1% metr?

      1 cm

      Co je to astroláb?

      Zařízení na měření úhlu

      Největší přirozené číslo?

      Žádný

      Nejmenší přirozené číslo?

      1

      Hmotnost 1 m 3 vody?

      Tón

      co je 1%?

      1/100 díl

      Prohlášení přijaté bez důkazu.

      Axiom

      Mohl být Lobačevskij žákem Euklida?

      Žádný

      Jaká je délka kružnice o poloměru 5?

      10

      Co je lehčí než 1 kg vaty nebo 1 kg soli?

      rovná se

      Které evropské město má Koperníkovu ulici?

      Amsterdam

      Úsečka spojující dva nesousedící vrcholy čtyřúhelníku?

      Úhlopříčka

      Co je abakus?

      Počitadlo

      Třetí písmeno řecké abecedy?



      Co znázorňuje graf funkce y = r/x?

      Hyperbola

      Co znázorňuje graf funkce y = x 2?

      Parabola

      Jak se nazývá druhý souřadnicový bod?

      Ordinovat

      Jak se nazývá první souřadnice bodu?

      Úsečka

      Úsečka spojující dva body na kružnici?

      Akord

      Zařízení na měření a vykreslování úhlů?

      Úhloměr

      Zařízení pro konstrukci kruhu.

      Kompas

      Jaký je úhel ve čtverci?

      90 o

      Čemu se rovná 1 libra?

      400 gr

      Může dělení vyústit v 0?

      Ano

      Jednotka hmotnosti drahokamů?

      Karát

      Čí kalhoty jsou stejné ve všech směrech?

      Pythagoras

      Může být při násobení 0?

      Ano

      Jaký je objem 1 kg vody?

      1 litr

      Hra končí, výsledky jsou sečteny a vítězové oceněni.













    Soutěž umělců. „Každá ruka má něco jiného“ Na počítání 1, 2, 3 vykreslete současně číslo 9 levou rukou a číslo 6 pravou. Pravá ruka Nakreslete obdélník a levou rukou trojúhelník. „Prostor fantazie“ Aniž byste zvedli křídu z desky, nakreslete labuť. Nakreslete osobu pomocí čísel.


    Soutěž „Znalci přísloví“ Vložte číslovku: Don’t have... rubles, but have... friends. Nemít... rublů, ale mít... přátele. ... jednou to zkuste, ... jednou to odřízněte. ... jednou to zkuste, ... jednou to odřízněte. Pokud budete honit ... zajíce, nebudete je ... chytit. Pokud budete honit ... zajíce, nebudete je ... chytit. Všichni za jednoho,...za všechny. Všichni za jednoho,...za všechny. Mysl je dobrá, ale... lepší. Mysl je dobrá, ale... lepší. ... ne válečník v poli. ... ne válečník v poli.


    Soutěž v hádankách Přečti správně text a uhádni hádanky: 7 bratrů: rovných v letech, různá jména. 7 bratrů: stejných věkem, různá jména. 5 skříní, 1 dveře. 5 skříní, 1 dveře. 1 mluví, 2 se dívá, 2 poslouchá. 1 mluví, 2 se dívá, 2 poslouchá. 2 matky mají 5 synů, všichni se stejným jménem. 2 matky mají 5 synů, všichni se stejným jménem. 2 hlavy, 2 ruce, 6 nohou. kdo to je? 2 hlavy, 2 ruce, 6 nohou. kdo to je?


    To je zajímavé: 14letá dívka Jyoti Amge z Indie si nárokuje titul nejvíce malý muž. Na momentálně oficiální rekord patří Číňanovi He Pingping s výškou 74,61 cm a výška Jyoti Amge je 58 centimetrů. Dívka na rozdíl od svých spolužáků váží pouhých 5 kilogramů.


    Fan Contest Horizontální: 2. Přirozené číslo dělitelné daným přirozeným číslem. 5. Skutečná rovnost dvou kvocientů. 8. Délková míra. 9. Odečítací složka. 10. Uzavřená čára, jejíž všechny body jsou ve stejné vzdálenosti od jednoho bodu. 11. Násobící složka. Vertikální: 1. Úsečka spojující bod na kružnici s jejím středem. 2. Výsledek řešení rovnice. 3. Rovnost s proměnnou. 4. V jazyce - písmeno, v matematice - ... 6. Znak sčítání. 7. Znak odčítání.

    Chasovskikh Tamara Vasilievna

    učitel matematiky nejvyšší kvalifikační kategorie

    Matematický turnaj: „Happy hour“

    Cíle turnaje:
    rozvoj tvůrčích schopností žáků; jednota dětská skupina; probuzení touhy studovat jednu z nejzajímavějších věd, rozšiřující obzory studentů.
    Motto: "Když hrajeme, zkoušíme, co umíme a co umíme!"

    Příprava na turnaj.
    1. Vyberte účastníky turnaje.
    2. Nabídněte vypracování domácího úkolu.
    3. Připravte si amatérská výkonová čísla.
    4. Připravte si matematické noviny na výzdobu třídy.

    Pravidla turnaje:
    1. Turnaje se účastní družstva ze dvou tříd: 8A a 8B.
    2. Každý tým má 6 lidí, ze kterých je vybrán kapitán.
    3. Porotou a moderátorem jsou studenti středních škol.
    4. U každé soutěže porota sečte body a určí vítěze.

    Naprogramovat:
    1. Pozdrav týmů.
    2. Zahřejte se.

    4. Soutěž kapitánů.
    5. Soutěž "Kdo je větší?"
    6. Domácí úkol.
    7. Shrnutí a ocenění vítězného týmu a nejuznávanějších účastníků.

    Průběh turnaje
    I. Úvodní řeč učitele.
    Vážení hosté a studenti! Pro koho dnes pořádáme turnaj „Happy Hour“?
    Samozřejmě pro vás, moji studenti. Abyste se dnes mohli trochu rozptýlit a pobavit, lépe poznávat své nadání a schopnosti, přemýšlet o otázkách a odpovědích, projevit solidaritu s týmy, zvýšit svou inteligenci, nakazit se smyslem pro zdravé vzrušení a soutěživost, obecně se mějte dobře.
    Chci, abyste byli přesvědčeni, že matematika je úžasná, nikoli suchá věda a že její provádění je stejně vzrušující jako hraní.
    Tak zahajujeme turnaj.
    II. Pořádání soutěží a her.
    Vedoucí:
    Vše je připraveno k boji,
    Týmy jen čekají na signál.
    Minutu trpělivosti,
    Předložím vám impozantní soud (představuje porotu).

    Varujeme fanoušky
    že setkání bude horké,
    A proto vám přejeme
    Onemocnět, aniž byste zavolali lékaře.

    1. Pozdrav týmů.
    Tým 1: BAM.
    Naše motto: „Pojďme myslet aktivněji“
    Pozdrav na melodii písně „Eaglet“:
    Buď smělý, matematiku, leť přes pódium,
    Podívejte se na porotu shora.
    Přineseme vítězství našemu týmu,
    Nechat vás všechny za sebou.

    Tým 2: ŠTĚŇATA.
    Naše motto: „Nechte mysl dobývat sílu“
    Pozdrav na melodii písně „Moskva Windows“:
    Vítáme tým BAM,
    Vítáme samozřejmě sál,
    A samozřejmě porota
    Je fér, že oni
    Teď by nám mohli dát známky!

    2. Zahřejte se.
    Vedoucí:
    Aby vše v turnaji proběhlo bez problémů,
    Začneme to...
    No přece z rozcvičky!
    Každý tým si vybere obálku s otázkami.

    Otázky pro tým BAM:
    1) 1 % z 1 tis. rublů? (10 rub.)
    2) Jednotka rychlosti na moři (uzel)
    3) Je možné při násobení čísel dostat nulu? (Ano)
    4) Čemu se rovná 1 pood? (16 kg)
    5) Matematik, po kterém je pojmenována věta vyjadřující vztah mezi koeficienty kvadratická rovnice? (F. Viet)
    6) Nejmenší přirozené číslo (1).
    7) Obvod čtverce je 20cm. Jaká je jeho rozloha? (25〖cm〗^2)
    8) Jak najít neznámou dividendu?
    9) Jak se nazývá druhá souřadnice bodu? (souřadnice)
    10) Co je větší √20 nebo 2√5? (rovná se)
    11) Najděte třetí část z 60. (20)
    12) Najděte kořen rovnice: IxI= –4 (bez kořenů).
    13) Jak se nazývá funkce ve tvaru: y = kx + b? (lineární)
    14) Rovnoběžník, jehož úhly jsou v pořádku? (obdélník)
    15) Úsečka spojující libovolné dva body na kružnici? (akord)

    Otázky pro tým PUPS:
    1) Jak se nazývá setina čísla? (procenta)
    2) Jak najít neznámého dělitele?
    3) Vyjmenuj jednotku hmotnosti drahokamů. (Karát)
    4) První žena matematička. (Sofia Kovalevskaya)
    5) Vyjmenuj největší záporné číslo. (–1)
    6) Plocha čtverce je 49 m^(2). Jaký je jeho obvod? (28
    7) Jak najít neznámého subtrahenda?
    8)Jak se nazývá věda, která studuje vlastnosti obrazců v letadle? (planimetrie)
    9)Jak se nazývá tvrzení, které vyžaduje důkaz? (teorém)
    10) Jak se nazývá první souřadnice bodu? (úsečka)
    11) Co je větší než 5 nebo √28? (√28)
    12) Rozdělte 100 na polovinu. (200)
    13) Jak se nazývá funkce ve tvaru: y = ax^2+ bx+c? (kvadratický)
    14) Najděte kořen rovnice: x2 = – 9 (bez kořenů)
    15) Čtyřúhelník s pouze dvěma protilehlými stranami rovnoběžnými? (lichoběžník)
    Host: Mezitím porota projednává a vyhodnocuje soutěže, pojďme si poslechnout bajku.
    Mluví jeden z členů 1. týmu.
    Medvědí služba
    Vlk, zajíc a medvěd
    Přišly těžké dny
    Krtek přestal chodit do školy
    A chystají se pro ně deníky!
    Učený krtek pracoval pro všechny,
    Řešené problémy a příklady,
    A zachránil neopatrné,
    Pobízet je nad míru.
    Krtek je nemocný - všichni mají potíže,
    Učitel Drozd je velmi přísný.
    Třeba v matematice.
    Někdo dostane „ocásek“ navíc!
    Medvěd se rozhodl cvičit:
    Kde se učit a kde podvádět.
    Ale obecně, zkuste něco
    Drozd se rozhodl přelstít.
    Drozd zavolal Zajíce, aby odpověděl:
    „Pověz mi, má drahá, co víš
    O trojúhelníku a kruhu?
    Zajíčku, abych nemlčel,
    Oporu hledá v silném příteli.
    Medvěd se snaží potěšit
    Zbabělému zajíčkovi,
    Před Drozdem se choval
    Zlobivý kluk.
    Začal se šklebit a šeptat
    Pilný a zdlouhavý.
    A zajíc píše na tabuli:
    I když to bylo těžké.
    Medvěd je vidět, jako vždy.
    Nechtěl jsem se všechno učit,
    Jeho tip je někdy
    Bylo to na špičce mého jazyka.
    Takže teď, když jsem řekl špatnou věc,
    Pomohl špatnému kamarádovi
    Dal mu znovu
    Medvědí služba!

    Porota oznámí body každému týmu.
    3. Matematický kaleidoskop.
    Snímek 1. Vzorce pro 1. tým: Snímek 2. Vzorce pro 2. tým:
    1. x^(2 _) y2=(x-y)(x+y) 1. (x – y)(x +y) = x2 – y2
    2.〖(x+y)〗^2=x2 +2xy + y2 2. (x – y)2 = x2 – 2xy +y2
    3. c2 = a2 + b2 3. a2 = c2 – b2
    4. D = b2– 4ac 4. x=(-b±√(b^2-4ac))/2a
    5. am an = am+n 5. am: an = am– n
    6. S = a2 6. a⁰ = ?
    7. S = 1/2 ab 7. S = ab
    8. hřích 30⁰ =? 8. cos 60⁰ = ?
    Přednášející: Zatímco porota vyhodnocuje tuto soutěž,
    členové 2. družstva provádějí ditties.

    1. Jsme vtipní kluci, 2. V naší třídě jsou všichni kluci 3. Matematika pomůže
    Žijeme velmi zábavný život: Dobře, jak se můžeš stát vynikajícím studentem?
    A my řešíme problémy, Neznají matematiku, Vy se naučíte,
    A my vám zazpíváme písně. „Dobrých chlapů“ je málo. Řešte rovnice.

    4. Jsme pohybové úkoly 5. „Potřebujeme jen A“ – 6. Dva mluvili se třemi,
    Vždy chceme věci řešit, říkají výborní studenti. Že je krásná.
    Naše chování ve třídě je horší než ostatní, protože pravděpodobně.
    Každý ví, že nemlčíme. Ach, jednotliví farmáři! Klukům se to moc líbí.

    7. Jsme vysmátí přátelé
    Rozloučíme se s vámi
    Pak znovu na turnaji
    Brzy se uvidíme.
    Porota vyhlašuje výsledky soutěže Kaleidoskop a celkový počet bodů.

    4. Soutěž kapitánů.
    Kapitáni si musí vybrat obálku s úkolem.
    Úkoly pro kapitána 1. týmu:
    1) Vylušti křížovku:

    1. Závislost jedné veličiny na druhé. (Funkce)
    2. Rovnoběžník se stejnými stranami. (Kosočtverec)
    3. Goniometrická funkce. (Kosinus)
    4. Obdélníkový rovnoběžnostěn se stejnými rozměry. (Krychle)
    5. ... úsečka. (Osa)

    2) Hádej hádanku.
    Nesu s sebou bolest
    V obličeji je velké zkreslení.
    A nahradíte „f“ za „p“,
    Pak se proměním ve znamení sčítání. (Flux - plus)
    3) Napište matematické pojmy začínající písmenem „c“ (jeden bod za každé slovo)

    Úkoly pro kapitána 2. týmu:
    1) Vyluštěte křížovku.

    1. Absolutní hodnota čísla. (Modul)
    2. Rozvrh kvadratická funkce. (Parabola)
    3. Věta, která nevyžaduje důkaz. (Axiom)
    4. .... definice funkcí. (Kraj)
    5. Binomický... (Newton).
    2) Podobně (hádejte hádanku).
    3) Napište matematické pojmy začínající písmenem „d“ (za každé slovo jeden bod)

    Zatímco porota počítá body, moderátorka pořádá soutěže s fanoušky.
    1) Odpovězte na otázky. Pojmenujte jména:
    - tři prasátka z pohádky „Tři prasátka“. (Naf-Naf; Nif-Nif; Nuf-Nuf);
    -tři tlustí muži z pohádky „Tři tlustí muži“ od Y. Oleshy. (Žádná jména);
    - tři mušketýři, z románu „Tři mušketýři“ od A. Dumase. (Athos, Porthos, Aramis);
    - tři epické hrdiny na obraze umělce Vasnetsova „tři hrdinové“. (Aljoša Popovič, Dobryňa Nikitič, Ilja Muromec);
    - tři medvědi z pohádky L. Tolstého „Tři medvědi“ (Anastasia Petrovna, Michail Potapych, Mišutka)
    2) Vytvořte co nejvíce slov ze slova „geometrie“.
    3) Uhodněte melodii a řekněte frázi, která obsahuje matematický výraz.
    1. "Učí ve škole." (K 4 + 2)
    2. "Je zábavné společně procházet otevřenými prostory." (Jedna je prkno, dvě je prkno)
    3. "Krokodýl Gena." (A dá 500 nanuků)
    4. "V trávě seděla kobylka." (jedl jen trávu)
    5. "Tam za řekou." (Stovka mladých bojovníků)
    6. "Zlatá svatba". (40 pravnoučat a 25 vnoučat)
    7. "Bydleli jsme u babičky." (Dvě veselé husy)
    8. "Tři bílí koně."
    9. "Píseň o cvičení." (1, 2, 3, 4 – trup vyšší, uši širší)
    Porota vyhlásí výsledky po soutěži kapitánů a celkový počet bodů pro oba týmy.

    5. Soutěž "Kdo je větší?"
    Host: Není to jednoduchá otázka,
    Ale věřte jedné věci:
    Všechno je složité a jednoduché,
    Spočítejte si to!
    Týmy si vybírají obálky s úkolem.
    Otázky pro 1. tým:
    1) Ve kterém trojúhelníku se všechny výšky protínají ve vrcholu? (Obdélníkový)
    2) Součet délek stran mnohoúhelníku. (Obvod)
    3) Které číslo má tolik čísel, kolik je písmen v jeho pravopisu? (sto)
    4) Zlomek menší než jedna? (Opravit)
    5) Jaký úhel opíše minutová ručička za 5 minut? (30⁰)
    6) Jak se nazývá rovnost, která platí pro všechny přípustné hodnoty proměnné? (Rovnice)
    7) Paprsek dělící úhel na polovinu? (sektor)
    8) Kolik vrcholů má krychle? (8)
    9) Poleno bylo rozřezáno na 8 dílů. Kolik řezů jsi udělal? (7)
    10) Kolik os lze nakreslit v trojúhelníku? (3)
    11) Trojúhelník se stranami 3, 4, 5? (egyptština)
    12) Úhel, pod kterým se voják otočí, když je povel „kruh“? (180⁰)
    Otázky pro druhý tým:
    1) Kolik kg má půl tuny? (500)
    2) Nejkratší vzdálenost od bodu k přímce? (Kolmý)
    3) Úsečka spojující 2 body kružnice a procházející jejím středem? (Průměr)
    4) Počet oddělovačů prvočíslo? (Dva)
    5) Dělení čitatele a jmenovatele stejným číslem jiným než nula? (Snížení)
    6) Číslo, kterým se má dělit? (rozdělovač)
    7) Jaké je číslo v překladu? latinský jazyk znamená "nic"? (0)
    8) Produkt tří rozměry pravoúhlého rovnoběžnostěnu? (Objem)
    9) Geometrický obrazec, skládající se ze dvou paprsků majících obecný začátek? (Roh)
    10) Typ grafu x2 + y2 = r2? (Kruh)
    11) Rovnost dvou vztahů? (proporce)
    12) Kolik stupňů obsahuje úhel, je-li polovinou přímého úhlu? (90⁰)

    Moderátor: Zatímco porota počítá body, my máme
    nějaký zajímavé zprávy s tipy:
    Kdo si ničeho nevšimne
    Nic nestuduje.
    Kdo nic nestuduje?
    Pořád fňuká a nudí se.
    Otázka. Tato věta je studována v střední škola a nazývá se „teorém nevěsty“. Formulujte to.
    Tipy:
    1. Věta se dokazuje v kurzu geometrie a je považována za jednu z nejdůležitějších vět kurzu.
    2. Věta se používá na každém kroku při studiu geometrických otázek.
    3. Vědec, který formuloval tuto větu, se narodil na ostrově Samos. V mládí cestoval po Egyptě a žil v Babylonu, kde měl možnost 12 let studovat astronomii a astrologii od chaldejských kněží.
    4. Kromě této věty se tomuto vědci připisuje řada pozoruhodných objevů, včetně věty o součtu vnitřních úhlů trojúhelníku.
    5. Konkrétní případy této věty byly některým dalším národům známy ještě před jejím objevením.
    6. Ve stavební praxi Egypťané používali tzv. „egyptský trojúhelník“ – trojúhelník o stranách 3, 4, 5.
    matematici Arabský východ Této větě se říkalo „nevěstin teorém“ pro podobnost kresby s včelou, motýlem, který se v řečtině nazýval nymfa. Při překladu z řečtiny arabský překladatel, aniž by věnoval pozornost kresbě, přeložil slovo „nymfa“ jako „nevěsta“ a ne „motýl“.
    Porota vyhlašuje výsledky soutěže.

    6. Domácí úkol (hudební soutěž).
    Host: A stojí v nádherné zemi
    Nové město s palácem,
    A v paláci se zlatou kupolí
    Znamení tam žijí spolu,
    Znamení střeží věže,
    Společně zpívají píseň.
    1. tým hraje píseň na melodii „My Bunny“
    1. Ty jsi moje plus, já jsem tvoje mínus,
    Ty jsi kosinus, já jsem tvoje sinus,
    Ty jsi axiom, já jsem teorém,
    Vy jste důsledek a já jsem lemma.
    Ma-te-ma-ti-ka můj...
    Sbor:
    V noci špatně spím,
    Mám moc rád matematiku
    Matematiku miluji tak dlouho.
    Přes den teď ani nespím,
    Ani večer nespím,
    Pořád se učím, učím se, učím se, učím se.
    Moderátor: Za vysokými horami,
    Za modrými moři
    Ve třicátém státě
    Žije tam krásná země
    Matematika.
    2. tým hraje píseň na melodii „Communal Apartment“.
    1. Ach, má rodná země,
    Země záhad a zázraků!
    Kde jinde je takové štěstí?
    Kde jinde je takový pokrok?!
    Pod jednou obrovskou střechou
    A prostornější a světlejší,
    Nepotřebujeme samostatný dům,
    Společně to bude zábavnější.
    Sbor:
    Tohle je matematici, byt matematiků
    Tohle jsou matematici, země matematiků.
    Host: A od této chvíle každý den
    Určitě se spolu probudíme
    Oslavujte matematiku
    A dej jí čest.
    Oba týmy zahrají matematickou hymnu (na melodii písně „Co učí ve škole“).
    Hymnus na matematiku
    Řešte rovnice, počítejte radikály - Geometrie je potřeba, ale je to tak složité!
    Zajímavý problém algebry! Buď postava, nebo tělo, to nepoznáš.
    Abychom získali integrály, potřebujeme axiomy,
    Věty o dělení zlomků a násobení jsou tak důležité,
    Pokud to zkusíte, štěstí se k vám dostaví! Naučte je - a dosáhnete výsledků!

    Všechny vědy jsou dobré
    Pro rozvoj duše.
    Všichni je samozřejmě sami znáte.
    Matematika je nezbytná pro rozvoj mysli,
    Bylo, bude, bude navždy!

    7. Shrnutí.
    III. Závěrečné slovo učitelé.
    Matematika je nástroj, s jehož pomocí člověk poznává a dobývá svět kolem nás. Abyste v matematice učinili objev, musíte ji milovat tak, jako ji milovali všichni velcí matematici, jako ji milovaly a milují desítky a stovky dalších lidí. Udělejte byť jen malou část toho, co každý z nich udělal, a svět vám zůstane navždy vděčný. Miluji matematiku!

    Zdravíme týmy od studentů v hale. Vycházejí čtyři studenti.
    1. Dnes jsme v této místnosti 2. Společně jsme přemýšleli a rozhodli,
    Setkali jsme se s vtipy, přátelé. Našli jsme správnou odpověď.
    Smáli jsme se s vámi, snili a od všech, kteří v této místnosti seděli
    Hodně jsme se pro sebe naučili. Zdravím vás všechny.

    3. Zde byla plně uznána vaše vynalézavost, 4. Nejednou zkřížíte meče.
    A všichni ji uctíváme. A nejednou k vám dojde vítězství.
    Zdravím všechny sedící v turnajové hale, vztyčujte své vlajky,
    Všichni, kdo na turnaji hrají, jsou zde. Vydejte pláč:
    „K poznání! Jdeme! Vpřed!"
    Porota vyhlašuje výsledky turnaje. Týmy za vítězství a nejaktivnější účastníci jsou oceněni.

    Mimoškolní činnost

    "Fyzikální matematický turnaj»

    mezi studenty 9 X třídy

    Dokončeno: učitelka fyziky Moiseikina L.F., učitelka matematiky Zhuravleva I.V.

    Cíle akce:

      aktivace kognitivní činnosti žáků;

      rozvoj schopností rychle a efektivně myslet;

      procvičování znalostí a dovedností získaných během procesu učení;

      zvýšení kognitivního zájmu o fyziku a matematiku;

      rozvoj kultury kolektivního myšlení;

      podporovat smysl pro zodpovědnost za tým, smysl pro solidaritu a zdravou soutěživost.

    Formulář: kvíz.

    Technologie: skupinová práce.

    Zařízení: stoly pro hráče dvou týmů a pro členy poroty; počítač; interaktivní tabule; týmová loga; výsledková listina hry pro porotu; Odpovědní listy závěrečné hry; prezentace hry.

    Účast: Hry se účastní 2 týmy z každé třídy, 5 lidí v každém týmu.

    Věk účastníků: 9. třída

    Přípravné práce: 1. Projděte si probraný materiál.

    2. Vymyslete název týmu, pozdrav a motto,

    vybrat kapitána, udělat znak.

    Průběh hry

    Vážení přátelé, hosté a účastníci naší hry! Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na turnaji ve fyzice a matematice. Pro koho dnes turnaj pořádáme? Samozřejmě pro vás, naši milovaní studenti! Chceme, abyste si dnes trochu odpočinuli, lépe poznali své talenty a schopnosti, přemýšleli o otázkách a odpovědích, ukázali své znalosti, obecně trávili čas užitečně. Mottem naší hry budou slova středověkého perského vědce Al-Biruniho: „Znalosti jsou nejskvělejší z lidských věcí. Každý o to usiluje, ale nepřichází to samo."

    Dnes v turnaji soutěží dva týmy:

    1. Tým „Thinkers“ (žáci 9 třídy „A“), kapitán týmu - ...

    Tým tvoří…

    2. Tým "Umniki" (žáci 9. třídy „B“), kapitán týmu - ...

    Tým tvoří…

    Týmy, představte nám své motto a pozdrav.

    Tým "Thinkers"

    Zdravím vás My se nebojíme

    Jakékoli testy.

    Jen tak dál, přátelé,

    Ukažme naše znalosti!

    Naše motto: Budeme přemýšlet, přesvědčovat,

    Jdeme do finále vyhrát!

    Tým "Umniki"

    Zdravím vás Jsme chytří a odvážní

    Jsme zruční v podnikání.

    Tentokrát vyhrajeme

    Náš protivník není vyhláška!

    Naše motto: Jedna mysl je dobrá, ale mysl týmu je lepší!

    Týmy bude hodnotit přísná a spravedlivá porota(prezentace poroty).

    Pojďme se seznámit s pravidly hry.

    Pravidla hry

    Hra se skládá ze 2 kol a finále.

    Každé kolo má 4 témata (fyzika a matematika) po 5 otázkách. Témata a cena otázek jsou uvedeny na tabuli každého kola. Týmy hrají hru na tahy. Téma a cenu otázky volí kapitán týmu. Vybraná otázka je přečtena přednášejícím. Máte 30 sekund na rozmyšlenou otázku. Kapitán ukazuje na hráče, který na otázku nebo odpovídá sám. Pokud tým odpoví správně, získá počet bodů zvolené kategorie. Nesprávná odpověď – 0 bodů.

    Pokud si tým vybere otázku „Pig in a Poke“, může na ni odpovědět sám nebo může otázku přiřadit jinému týmu.

    Ve finále týmy nad otázkou 30 sekund přemýšlejí a dají písemnou odpověď. Tým, který odpoví správně, získá 100 bodů.

    Body získané týmy počítají členové poroty. Vítězí tým s největším počtem bodů.

    Své znalosti se mohou pochlubit i fanoušci. Pokud týmy na otázku neodpoví, odpoví fanoušci a získané body jsou přiděleny jejich oblíbenému týmu.

    Takže začínáme náš turnaj.

    Přejeme vám, přátelé,

    Bojujte spolu a statečně.

    Kdo vyhraje -

    Na tom vůbec nezáleží.

    Ať ten boj zuří dál

    Prožijte soutěž.

    O úspěchu nerozhoduje osud,

    Ale pouze vaše znalosti!

    Losování. Tým, který jako první odpoví na otázku, začíná hru.

    zaokrouhluji

    VZORCE A

    DEFINICE

    NÁSTROJE

    A ZAŘÍZENÍ

    VE SVĚTĚ ČÍSEL

    SLAVNÍ LIDÉ

    VZORCE A DEFINICE

      Změnit metodu vnitřní energie těla bez práce.(přenos tepla)

      Tři koně v zápřeži uběhli 90 km. Kolik kilometrů uběhl každý kůň?(90 km)

      Co tento vzorec vyjadřuje?(Podmínka rovnováhy páky)

      Jak se nazývají souřadnice bodu?( Úsečka a pořadnice )

      Který graf odpovídá vzorci Jak se nazývá?

    1) 2) 3) 4)

    (Graf č. 3, hyperbola)

    NÁSTROJE A ZAŘÍZENÍ

      Lišta pro kreslení rovných čar a pro měření.(Pravítko)

      Na zdi visí talíř,

    Přes desku se pohybuje šipka.

    Tato šipka vpřed

    Zná pro nás počasí.(Barometr)

      Pojmenujte další zařízení: kádinka, lihová lampa, siloměr, teploměr.(alkoholová lampa)

      V Starověký Egypt a dovnitř Starověké Řecko dávno před naším letopočtem se toto zařízení používalo pro výpočetní techniku. Byla to deska s pruhy, po kterých se pohybovaly oblázky. co to je?(Počitadlo)

      Odstraňte další slovo ze série: cesta, rychlost, metr, čas,náměstí , za druhé.

    VE SVĚTĚ ČÍSEL

      Tato čísla se objevila v souvislosti s nutností počítat předměty.(Přírodní)

      Číslo, kterým se má dělit.(rozdělovač)

      Co je větší: součin čísel nebo jejich součet?(Součet, protože součin číslic je nula)

      Které číslo má tolik čísel, kolik je napsaných písmen?(100 - sto)

      Čemu se toto číslo rovná, pokud je těchto čísel 40?(50)

    SLAVNÍ LIDÉ

      Který velký matematik se nazývá „otec algebry“?(Viet)

      Vědec, který je známý jako tvůrce školy matematiků.

    Jako první rozdělil čísla na sudá a lichá, jednoduchá a složená.(Pythagoras)

      Aby tento vědec studoval jeden jev, vyšplhal na Pisu

    věž. Pojmenujte tohoto vědce.(Galileo)

      Vědec, který objevil tento zákon, se narodil ve městě Syrakusy. Zákon

    vysvětluje účinek kapaliny a plynu na těleso v nich ponořené.

    Zákon je otevřený ve vaně.(Archimedes)

      Dvě téměř identická čísla, mezi nimiž je rozdíl pouze ve znamení.(Naproti)

    2. kolo

    HÁDANKY

    100

    FYZIKA

    100

    HÁDANKY

    100

    JEDNOTKY

    MĚŘENÍ

    100

    HÁDANKY



      Uspořádejte úhly v sestupném pořadí: tupý, rovný, ostrý, pravý.

    ( Rozšířené, tupé, rovné, ostré )


    25.

    FYZIKA

      K tomuto jevu dochází při kontaktu dvou těles.

    Dělá víc užitku než škody.

    Je to jeden z důvodů nízké účinnosti mechanismů.

    Jedním z důvodů je drsnost povrchu. (Tření)

      Jmenuj dalšího vědce:Newton, Popov,Darwin , Galileo.

      Pojmenujte další předponu:mili, centi, deci,kilo .

      Které olympijské motto přímo souvisí s vyobrazenými písmeny?

    v, h, F?(Rychlejší, vyšší, silnější)

      V háji bylo 700 bříz a 300 borovic. Jaké procento všech stromů

    tvoří borovice?(30%)

    HÁDANKY

      Život v těžké knize

    Chytří bratři

    Je jich deset, ale tito bratři

    Budou počítat vše na světě.(čísla)

      Silnější než slunce slabší než vítr,

    Nemá nohy, ale chodí

    Žádné oči, ale pláč.(Mrak)

      Vršek mi slouží jako hlava.

    A to, co považuješ za nohy,

    Všem se říká party.(Roh)

      Uprostřed pole jsou stříbrná zrna.(Rosa)

      Jak se jmenuje položka, která něco podporuje?(Podpora nebo pozastavení )

    JEDNOTKY MĚŘENÍ

      Kolik minut v jednom stupni?(60 minut)

      Kolik minut za hodinu?(24 min)

      Tyto jednotky měří hmotnost diamantů. (Karát)

      To je přímo úměrné použité síle a přímo

    úměrné ujeté vzdálenosti, měřeno v joulech.

    (Mechanické práce)

      Jaký je jiný název pro kubický decimetr?(Litr)

    FINÁLE

      Rozlušti slova a pojmenuj lichá:

    NOKUS, YAMARYAP, ATCHOK, LOPSOTKS(Kužel)

      Je možné změřit hmotnost tělesa ve vesmíru pomocí pružinového siloměru?(Ne, protože ve vesmíru je stav beztíže a na jaře nenastane žádná deformace)

      Yura, Grisha a Tolya obsadili tři místa v běžecké soutěži. Který

    Každý mladý muž obsadil místo, pokud Grisha nezískal druhé ani třetí místo,

    a Tolya není třetí.(Grisha - , Tolya - II , Yura - III )

      Maminka rozkrojila polovinu koláče na 6 stejných kousků. Jeden kus ona

    dal to Dimovi. Jakou část koláče dostal Dima?(

      Charakteristika povrchu těla, která ovlivňuje jeho emisivitu

    a absorpční kapacitu.(Barva)

    Hra je u konce.

    Je čas to shrnout.

    Kdo odvedl nejlepší práci?

    A vynikli jste v turnaji?

    Shrnutí

    Určení vítěze a ocenění.

    Výsledky byly sečteny.

    Ceny byly předány.

    Turnaj je u konce.

    Byl jsi aktivní.

    Od herních úkolů ke znalostem

    Týmy šly společně.

    Ale hlavní vítězství

    Samozřejmě dopředu!

    Přeji vám lidi

    Hezkou cestu!