Kreslení metodou poke ve střední skupině krok za krokem s fotografiemi. Králíček

Malceva Irina Anatoljevna
Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „Bunny“

Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině« Králíček»

Cíl: pokračujte v představení recepce technika kreslení poke„suchý kartáč“.

Úkoly: naučit se sdělovat charakteristické rysy králíček, naučit děti správně používat štětce a kvašové barvy

Materiály: modrý karton, bílý kvaš, štětinové štětce, černé fixy, sklenice s vodou, stojany na štětce, látkové ubrousky, králíček.

Průběh lekce

vychovatel: Kluci, dnes tu máme neobvyklého hosta. Chceš vědět, kdo to je? Hádat hádanka:

Uši jsou dlouhé a bázlivé.

Buď je šedý, nebo je bílý.

Někdy běží, někdy skáče,

Krátký ocas se skrývá před vlkem.

Děti: Tohle králíček.

V: je to tak králíček. Pojďme se s ním seznámit. Tento králíček, jmenuje se Ushastik. Jaké má uši? (dlouho) Jaký má kožich? (chlupaté, šedé) Jaký tvar má hlava? (kolo) Jaký tvar má tělo? (ovál) co ještě máš? králíček? (oči, nos.

Má dlouhé uši, krátký ocas a nadýchanou šedou srst. Ale naše zajíček je kvůli něčemu naštvaný. Zeptejme se ho co.

Králíček. Brzy přijde zima, napadne sníh, všechno kolem bude bílé, ale můj kožich je šedý a všichni moji přátelé zajíci jsou šedí. Vlk si nás najde a sežere.

V. Kluci a já vám pomůžeme, nakreslete bílý kožich. Budeme potřebovat bílou barvu a štětec. A vodu dnes potřebovat nebudete. Aby byl kožich měkký a nadýchaný budeme kreslit metodou šťouchání. Špičku suchého štětce ponoříme do barvy, aby se žehlička štětce nezašpinila, jinak se nám štětec rychle zlomí a nebude moci malovat. Dáme si trochu barvy a můžeme začít malovat, nejprve malujte podél obrysu. Zdá se, že kartáč skáče na list. Vše ostatní pak natřeme.

Nyní si trochu pohrajeme s prsty a odpočineme si.

Bunny skok, zajíček hop,

Schoval se pod keřem. (skryj pěst v dlani)

Tiše pod keřem (třeseme prsty)

Pouze uši vzpřímené (prsty ukazují uši, které se ohýbají a uvolňují)

V: Odpočinul si? Nyní si vezměte štětce a začněte. malovat. Udělejte vpichy tak, aby kožich neměl díry. Jinak zajíček v zimě zmrzne. Nyní si umyjte štětce a chvíli počkejte, až kožich uschne remíza králičí oči a nos. Zatímco barva schne, budeme si hrát. Nechte své stoly.

Sedící zajíček šedý

A kroutí ušima. (udělá uši na hlavě rukama a pohybuje jimi)

Takhle, takhle

A kroutí ušima. (2 řádky 2x)

Zajíčkovi je zima na sezení

Musíme si zahřát tlapky. (tleská rukama)

Takhle, takhle

Musíme si zahřát tlapky. (2 řádky 2x)

Je zima, aby králíček stál

Zajíček potřebuje skákat. (skoky)

Takhle, takhle

Zajíček potřebuje skákat. (2krát)

Vlk vyděsil zajíčka.

Zajíček vyskočil a utekl.

Nyní se posaďte na svá místa, dokončíme kreslení očí a nosu zajíčka.

vychovatel: Výborně, vaše zajíčci Byly z nich nádherné kabáty. Myslím, že v tak teplých a nadýchaných kabátcích naši zajíčci v mrazu nezmrznou a vlk je nenajde.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „Dekorace trupu“ Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině. Pedagog: Lutaeva S. A. Vzdělávací oblast. Stvoření. Kapitola. Výkres. Podrobit.

Shrnutí lekce kreslení ve prostřední skupině „Kozítka na louce“ Téma: „Kůlátko na louce“ (Kresba štětcem. Kvaš). Obsah programu:.

Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „načechraná koťátka“. Shrnutí lekce kresby netradiční technikou (šťouchání tvrdým štětcem) ve střední skupině „Načechraná koťátka“ Téma:.

Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „Miracle Teremok“ Shrnutí integrované lekce kreslení ve střední skupině „Zázračný Teremok“ Obsah programu: 1. Pokračujte ve výuce dětí kreslit.

Olga Pichugina

Shrnutí otevřené lekce kreslení ve střední skupině

Téma: "Zajíc v zimě."

Malování metodou šťouchání tvrdým polosuchým štětcem.

Obsah programu

Cíl: nadále učit děti šťouchání tvrdým polosuchým štětcem, kreslení podél obrysu a uvnitř obrysu.

úkoly:

Vzdělávací:

Rozvinout schopnost kreslit kvašem metodou popichování.

Aplikujte design po celé ploše.

Vyjádřete na výkresu rysy vzhledu zajíce

Vzdělávací:

Rozvíjejte představivost a vnímání světa kolem sebe,

Kognitivní schopnosti;

Podporujte rozvoj zvídavosti.

Vzdělávací:

Pěstovat pečlivý přístup k živé přírodě;

Upevnit znalosti o vzhledu a životě zajíce v zimě.

Kultivujte přesnost při práci.

Vybavení a materiál: arch modrého papíru s obrysem zajíce, bílý kvaš, černý kvaš, tvrdé štětce č. 6 a tenké štětce, stojany na štětce, ubrousky pro každé dítě. Ukázka zajíčka nakreslená metodou „šťouchání“ na šachovnici. Hračka zajíček.

Přípravná práce: prohlížení obrázků zajíce s dětmi. Čtení uměleckých děl o zajících (K. D. Ushinsky, V. V. Bianki, E. I. Charushin, B. V. Zakhoder, čtení hádanek o zajících.

Průběh lekce.

Kluci, dnes máme hosty, podívejte se na ně, usmějte se a pozdravte.

Kluci, jsem moc ráda, že vás vidím ve školce. Máš dnes dobrou náladu?

Pedagog: Usmějme se na sebe.

Ozve se zaklepání na dveře.

Ach lidi, někdo nám klepe na dveře. Asi se k nám řítí další host.

Ale nejdřív ti řeknu hádanku a ty se ji pokusíš uhodnout.

Rychle proskočí houští.

A spolehlivě se schová

Zvenčí zvědavé oči.

Je tak rychlý a zbrklý

Brzy ráno - brzy ráno -

Vyběhne na mýtinu.

Není to vlk ani liška,

A ne rychlá kuna.

Zkuste to a hádejte

Protože tohle je samozřejmě... (králíček).

Pojďme se podívat, jestli jsme tipovali správně.

Učitel přináší hračku zajíce.

Chlapi, pojďme se na našeho zajíce podívat zblízka.

Jaký má zajíc kožich? (načechraný)

jakou má barvu (bílá)

Pedagog: Dobře, v zimě je bílá.

– Před kým zachrání bílá srst zajíce? (Od lišky, vlka.)

- Odpověděl jsi správně, sníh je bílý a zajíček je bílý. Kde si toho všimneš?

Ale náš králíček je sám. Je smutný. Chlapi, jak mu můžeme pomoci?

Můžeme najít kamarády pro našeho zajíčka. Můžeme je nakreslit.

A teď, kluci, sedněte si na židle.

Kluci, jakou metodu nakreslíme, aby naši zajíčci byli nadýchaní? (šťouchání)

Děti, vezměte štětce do pravé ruky. A zkuste to po mně zopakovat, při použití štětce bez barvy.

Nejprve vypichneme obrys našeho zajíce a poté vyplníme střed.

To je ten druh zajíčka, kterého máme.

Co jsem ještě zapomněl dokreslit pro zajíce? (oči a nos)

Učitel domaluje oči, nos a knír tenkým štětcem a černým kvašem.

(Učitel ukazuje krok za krokem kresbu zajíce na tabuli).

– Pamatujete si, jak se kreslí? Řekni mi, Lero, kde začneme kreslit? (Nejprve uděláme obrys šťouchnutím). Tak co nakreslíme, Veronico? (střed vyplňte šťouchnutím).

Učitel vyzve děti, aby si před prací protáhly prsty.

Prstová gymnastika: "Zajíček skáče."

Šikovně z prstu na prst.

Zajíček skáče, zajíček skáče

(Na levé ruce jsou všechny prsty široce roztažené. Na pravé ruce jsou všechny prsty kromě ukazováčku sevřené v pěst.)

Skulil se a otočil se. A zase se vrátil.

Opět z prstu na prst.

Zajíček skáče, zajíček skáče!

(Ukazováček rytmicky „skáče“ nahoru a dolů po prstech levé ruky.)

Nyní můžete začít kreslit.

Kluci, jaké úžasné králíky jste udělali.

Pojďte ven, kluci, zahrajeme si se zajíčkem.

Reflexe lekce. Zahřívání motoru.

Skok - skok, skok - skok,

Zajíček vyskočil na pařez.

Zajíčkovi je zima na sezení

Potřebuji si zahřát tlapky.

Tlapky nahoru, tlapky dolů,

Vytáhněte se na špičky.

Položíme tlapky na stranu

Na špičkách hop – hop – hop.

A pak si dřepnout,

Aby ti neprochladly tlapky.

Na konci lekce jsou výsledky sečteny.

Pedagog: Kluci, kdo nás dnes navštívil? (králíček)

Jaký má kožich? (bílá, měkká, nadýchaná)

Kde bydlí zajíc? (v lese).

Dobrá práce! Kluci, teď má náš zajíc přátele. Králíček vám poděkuje a řekne děkuji.

Toto jsou králíci, které máme.

Publikace k tématu:

Shrnutí otevřeného sledování lekce o rozvoji řeči ve střední skupině. Vyprávění lidové pohádky "Tři prasátka" Cíl: Připomenout si s dětmi známé pohádky. Představte novou pohádku "Tři prasátka"; pomoci pochopit jeho obsah; zlepšit.

Shrnutí otevřené lekce kreslení založené na hračce Dymkovo ve střední skupině „Kachna“ Integrace vzdělávacích oblastí: sociálně-komunikativní, kognitivní, umělecký a estetický rozvoj. Účel: Vytvořit myšlenku.

Shrnutí otevřené hodiny matematiky ve střední skupině „Cesta do pohádky“ Vzdělávací oblast: Kognitivní rozvoj. Sekce: FEMP Účel: společné vytváření základních matematických pojmů u dětí.

Shrnutí otevřené lekce malování štětcem „Naughty Bunnies“ ve střední skupině Cíl: naučit děti kreslit zajíce. Obsah programu: naučit děti kreslit kulaté a oválné tvary plynulým pohybem štětce; cvičení.

Shrnutí otevřené lekce ve střední skupině o netradičním kreslení „Visiting the Bunny“ Shrnutí otevřené lekce ve střední skupině o netradičním kreslení „Na návštěvě u zajíčka“ Cíl: Pokračovat v seznamování dětí s technikou.

Shrnutí otevřené lekce v seniorské skupině „Vyprávění ruské lidové pohádky „Clubící se zajíc“ Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav, kombinovaná mateřská škola č. 5 „Zlatý klíč“ obce.

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit ve vedlejší skupině kreslení na téma: „Běhající zajíček“

cíle:

Vzdělávací: upevnit dovednosti v kreslení kulatých a oválných tvarů; zprostředkovat v kresbě charakteristické rysy vzhledu zvířat (dlouhé uši, krátký zajíčí ocas), různé vnitřní stavy zajíce (naslouchající nebo klidně odpočívající) prostřednictvím různých poloh jeho uší; aplikovat naučené techniky malby štětcem: se všemi štětinami ve tvaru (trupu); boční tah při zobrazování malých a malých částí; kresba koncem štětce (šťouchání).

Vývojový: upevnit znalosti o barvách, dovednosti kompozičně správně umístit obrázek na list papíru.

Vzdělávací: pěstovat zájem a pozorný vztah ke zvířatům, nezávislost a touhu po estetickém ocenění.

Zařízení: zajíček na hraní, štětce, tyčinky, stojany na štětce, sklenice na vodu, tónovaný list papíru, kvaš v černé, šedé, bílé barvě.

Přípravné práce: prohlížení ilustrací a hraní si s hračkou zajíčka; slovní popis, čtení příběhů, učení básniček o zajících.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

2. Herní motivace pro vzdělávací a poznávací činnosti.

vychovatel: Děti, v neděli jsem byl v lese a potkal... Hádejte koho?

Hádání hádanky:

Hádejte, co je to za klobouk?

Šedá náruč kožešiny.

Klobouk běží v lese,

Ohlodá kůru kmenů. (Zajíc)

vychovatel: Ano, je to zajíc! Byl to Bunny, kterého jsem potkal. Viděl jsem, jak rychle běžel a obratně skákal, a pozval jsem ho na návštěvu. Tady je - zajíček! ( Postaví zajíčka před děti.) Králíček mi řekl, že utekl před liškou a schoval se pod strom. Stěžoval si: "Kdybych nebyl sám, kdybych měl mnoho kamarádů zajíčků, liška by se nás nikdy neodvážila napadnout." Děti, pomozme zajíčkovi, nakreslete mu kamarády - je mnoho ušatých zajíčků, jako je on.

Zajíčku, skoč sem na pařez, aby si tě děti dobře prohlédly, jaký máš tvar těla a hlavy.

Králíček: Nechte děti, ať mi řeknou, jaký tvar mám hlava a trup. jací jsou? (Na varle.) Jak se tato forma nazývá? (Ovál.)

3. Prstová gymnastika.

Zajíček vyskočil z verandy

A našel jsem prsten v trávě.

A prsten není snadný -

Svítí jako zlato.

Cvičení je založeno na pohybu z jedné pozice do druhé:

a) prsty v pěst, natáhněte ukazováček a prostředníček a roztáhněte je od sebe;

b) spojte palec a ukazováček do kroužku.

vychovatel: Proč si myslíš, že zajíček sedí a mlčí? (Děti hádají a vytvářejí logické řetězce.)Šeptá mi do ucha, že je klidný, odpočívá, takže uši leží na zádech, a když uslyší nějaké šustění nebo kroky, hned zvedne uši a poslouchá.

Učitel vyzve děti, aby začaly kreslit, a zeptá se, kde začnou obrázek vytvářet.

4. Ukázka a vysvětlení postupu práce.

vychovatel: Vezmu štětec, namočím ho nejprve do vody, usuším na ubrousku, celou hromádku naplním šedou nebo bílou barvou (podle ročního období) a namaluji ovál, který vypadá jako vajíčko. Maluji podle tvaru těla. Takhle. V horní části těla nakreslím oválnou hlavu. Také to přemaluji, aniž bych překročil obrys. Také naberu barvu požadované barvy a dlouhými tahy v určité vzdálenosti namaluji na hlavu (trčící nebo spuštěné, ležící na zádech) dlouhé uši. V dolní části těla pomocí bočních tahů kreslím dlouhé, silné nohy (malý zajíček sedí). Co chybí zajíčkovi? Ano, oči, nos. Na zadní straně zad je ocásek (můžete nakreslit prstem), oči a nos kreslím metodou šťouchání černou barvou. Tady je můj zajíček připravený. líbí se ti?

5. Fyzik. jen minutku.

Skákání a skákání v lese (skákání na místě)

Zajíci jsou šedé koule. (ruce blízko hrudi, jako tlapy zajíců, skákání)

Skok - hop, skok - hop - (skákání tam a zpět, tam a zpět)

Malý zajíček stál na pařezu. (stoj rovně, ruce v pase)

Postavil jsem všechny v pořádku, (otočte trup doprava, pravou paži na stranu, poté doleva a levou paži do strany)

Začalo ukazovat nabíjení.

Jednou! Všichni chodí na místě. (kroky na místě)

Dva! Mávají spolu rukama, (ruce před sebou, proveďte pohyb nůžkami)

Tři! Společně se posadili a vstali. (sedni, vstaň)

Všichni se drbali za uchem. (škrábání za uchem)

Sáhli po „čtyřce“. (ruce nahoru, pak k pasu)

Pět! Skláněli se a skláněli. (předklonit se, předklonit)

Šest! Všichni se opět seřadili (postavte se rovně, spusťte ruce)

Šli jako četa. (kroky na místě)

6. Samostatná práce dětí.

Děti kreslí samy. Učitel při malování dbá na to, aby děti dělaly krouživé pohyby štětcem co nejpřesněji, nabraly dostatek barvy, odstranily přebytky na okraji sklenice, pečlivě štětec umyly, otíraly ubrouskem a ne cákat vodu.

Učitel dodržuje sled prací a pomocí otázek objasňuje název formy a poměrný vztah. Upozorňuje děti na polohu uší zajíčka, vysvětluje to vnitřním stavem zvířátka - klidně odpočívá, bdělý nebo naslouchající.

Chválí ty, kteří do své práce přidali další prvky, například nakreslili zajíčka v jiné póze, změnili polohu tlapek.

7.Výsledek lekce.

Na konci lekce se učitel ptá Bunnyho, zda je spokojený, že má tolik přátel, protože s přáteli je to zábava a ne tak děsivé jako být sám.

vychovatel: Výborně, děti! Jste laskavé děti, teď králíček nebude osamělý. Je velmi šťastný. S jakou láskou můžete zajíčka oslovovat? (zajíc, zajíček)

Při analýze kreseb dětí učitel konstruuje odpovědi tak, aby zahrnovaly hodnocení nakreslených postav (tvar částí těla, jejich proporce, postavení uší atd.).

Valentina Štefa

Lekce střední skupiny

Kresba s nášivkovými prvky.

« Šedý zajíček zbělel» .

Úkoly: Naučte děti upravit výraznou image zajíčka - vyměňte letní kožíšek za zima: přilepte šedou papírovou siluetu a natřete bílou kvašovou barvou. Rozvíjejte představivost a myšlení. Pěstovat zájem o porozumění přírodě a reflektování přijatých myšlenek v uměleckých činnostech.

Přípravné práce: Rozhovor o sezónních změnách v přírodě, způsobech adaptability zvířat (změna barvy vnější vrstvy těla). Porovnání obrázků zajíců - v létě a v zimě "kožichy". Čtení literárních děl o zajících.

Materiály a vybavení: Tónované listy modrého nebo světle modrého papíru, siluety zajíců vystřižené z šedého papíru, lepidlo, štětce na lepidlo, bílá kvaš, štětce, sklenice s vodou, papírové ubrousky.

Organizace dětí: Podskupina děti v herně.

V:- Kluci, hádejte hádanka: Kosa nemá doupě

Nepotřebuje díru, nohy ho zachrání před nepřáteli,

a štěkat z hladu.

D: Zajíc

V: - Přesně tak, zajíci! podíváme se na pohádku o zajíci?

Odpovědi dětí.

Učitel vypráví T. Voroninovi pohádku, ukazuje ilustrace k pohádce.

Pohádka o králíček.

„Byl jednou jeden zajíc v lese se svou matkou a otcem. Šedivý skákal a dováděl v trávě na mýtině a neměl žádné starosti. Každý je jeho přítel byly vhodné: a bříza, javor a keř maliny.

Jednoho dne ale šedý vyběhl z domu na mýtinu, ale své přátele nepoznal. Listy břízy zežloutly. A javorové zčervenaly.

"Jsou opravdu nemocní?"- zajíček se vyděsil.

Proč jsi zežloutl? - zeptal se břízy.

Přišel podzim,“ zašustilo březové listí v odpověď.

proč se červenáš? – zeptal se šedý javoru.

Přišel podzim, - zaskřípal kmen starého javoru.

"Jaké zvíře je podzim?"- Malý zajíček se vyděsil a utekl domů, jak nejrychleji mohl.

Přišel podzim! Zachraň se, kdo může! - vykřikl králíček, když viděl svou rodinu.

Co tě na podzimu vyděsilo? Matka byla překvapená.

Přišla a každému obarvila kožich, jak se jí zachtělo. Celý les je barevný! Nikoho nešetřila. Co je to za hroznou bestii podzim?

Zima bude horší. Přijde a převezme tvůj kožich. – usmál se králíček.

Přišla zima. Břízu i javor oblékla do bílých chlupatých kabátků podle svého přání. Náš známý zajíček skáče a dovádí na bílé mýtině, ale jeho kožich ani nepoznáte!"

V: Líbila se ti pohádka?

V: Děti, o kom si myslíte, že je tato pohádka? (odpovědi dětí).

V: Co se stalo s králíčkem? (odpovědi dětí).

V: Kluci, nakreslíme obrázky o tom, jak se zajíček připravil na zimu a převlékl šedý kabátek do bílého.

V: Sedni si ke stolům, podívej se (ukazuje siluetu zajíce vystřiženou z šedého papíru) jaký kožich? zajíček v létě nebo v zimě? (odpovědi dětí).

V: Podívejte se, jak pomůžu zajíčkovi převléknout kožíšek ze šedého na bílý (na stojan připevněte list modrého papíru, dole na list nalepte siluetu zajíce - 2-3 cm nad spodní okraj, vymalujte zajíc s bílým kvašem).

V: Kluci, proč si myslíte, že zajíček potřebuje vyměnit kožich? (odpovědi dětí).

V: Je to tak, aby si zajíčka nevšimli lovci a dravá zvířata na sněhu, poslechněte si básničku.

Zajíc běží tak rychle, jak jen může,

Zajíc se chce schovat.

Pak běží a krouží,

Pak tam leží a celý se třese.

Chudák, všeho se bojí...

Kde se schovat před zlem -

Od lišky a kuny,

Od orla a orla?

Dokonce se bojí veverek

Pěvci – i ti malí.

...Uši jsou šípy. Ocas je uzel.

Bílý skočil a - ticho.

V:Takhle bílý kožíšek zachrání zajíčka, skočil do závěje a schoval se. Nyní se pustíme do práce, zajíčka opatrně nalepíme na papír a poté natřeme. nezapomeň remíza sníh nebo závěj.

Děti dělají práci.

V: Kluci, jste tak skvělí! tak rychle nakreslil obrázky se zajíčkem, snažili se všichni.

Oh, pojďme se trochu uvolnit a tančit? (děti předvádějí pohyb k písni Sedící zajíček šedý).

V: Výborně! Takhle můžete dělat pohyby, skoro jako zajíčci na trávníku.

V: Líbilo se vám to? kreslit obrázky? A pohádka o králíkovi se to líbilo? Vidíš, jak jsme si to s tebou užili. Ať každý z vás vypráví mámě a tátovi nějaký příběh králíček a ukaž svůj obrázek, myslím, že to pro ně bude velmi zajímavé poslouchat.

Aktuální strana: 7 (kniha má celkem 13 stran)

písmo:

100% +

LEKCE 4. MODELOVÁNÍ. "KRÁLÍČEK"

Softwarové úkoly.

Pokračujte ve výuce dětí vyřezávat zvířata pomocí vejčitého tvaru (trup, hlava); přenést při modelování charakteristické rysy vzhledu zajíce (dlouhé uši, krátký ocas), různé stavy zvířete (naslouchání nebo klidný odpočinek) prostřednictvím různých poloh jeho uší; upevnit techniky vyřezávání vejce a vzájemného rozmazávání částí.

Materiál.

Učitel má v leže hračkového zajíčka, figurku nebo vytvarovaného zajíce (vzorek); několik vánočních stromků, keřů (karton nebo překližka ze stolního divadla); části těla zajíčka: dva různě velké vajíčka, tenký válec. Děti mají plastelínu, desky, hromádky.

Průběh lekce.

Učitel na svůj stůl rozloží list bílého papíru a položí na něj několik keřů a vánočních stromků a za jedním z nich je zajíček.

Vychovatel. Podívejte, děti, tohle je zimní lesní mýtina. Tady rostou... (jedle, keře). Ticho, ticho na lesní mýtině. Nikdo není. Ó! Kdo se to pohyboval za stromem? Ano, tohle je zajíček - dlouhé uši, krátký ocásek (staví zajíčka před děti). Bunny, co tady děláš?

Králíček. Utekl jsem před liškou, schoval se za strom a odpočíval. Teď, kdybych nebyl sám, kdybych měl mnoho zajíčků, liška by se nás neodvážila napadnout.

Vychovatel. Děti, pomozme zajíčkovi, udělejte mu kamarády - takových králíčků s dlouhýma ušima je mnoho.

Zajíčku, skoč na tento pařez, aby si tě děti pořádně prohlédly, zjistily, jaký máš tvar těla a hlavy.

Králíček. Nechte děti, ať mi řeknou, jaký tvar mám hlava a trup. jací jsou? (Na varle.)

vychovatel. Kdo mi poradí, jak vyřezat takový tvar?

Děti. Nejprve koulujte, poté lehce rolujte mezi dlaněmi, na jedné hraně rolujte trochu silněji.

Králíček. Právo. Vidíte, děti, hlavu mám vzadu zakulacenou a vepředu mírně prodlouženou tlamu a tělo mám stejného tvaru.

Vychovatel. Na zajíčka jsem už vytvaroval trup a hlavu, podobně jako velká a malá varlata (ukazuje). Děti, kdo vám ukáže, jak propojit tělo a hlavu, aby pevně držely?

Dítě přikládá hlavičku k tělu a pojmenovává způsob uchycení dílů.

Učitel ukáže dětem váleček a zeptá se, co se z něj dá vyrobit (uši) a jak to udělat (válec rozříznout na dvě rovnoměrné části s hromádkou, lehce je zploštit a konce zabrousit prsty).

Učitel provede všechny potřebné operace nebo zavolá dítě, aby ukázal, jak vyřezávat uši zajíce.

Vychovatel. Tady je tvůj první kamarád, králíčku! Proč máš uši sklopené a ležíš na zádech?

Králíček. Je tu klid, žádná liška a já odpočívám. Ale když uslyším nějaké šustění nebo kroky, okamžitě zvednu uši, stejně jako uši zvedl můj nový přítel.

Učitel vyzve děti, aby začaly vyřezávat zajíčky, přičemž se nejprve zeptaly, kde začnou pracovat.

Během lekce sleduje metody modelování, objasňuje jejich jména prostřednictvím otázek, ptá se dětí na polohu uší jejich králíčků a spojuje to se stavem zvířátek (klidný odpočinek, pozor a naslouchání).

Povzbuzuje ty, kteří ke své práci přidali další prvky, například tvarované tlapky nebo dali zvířeti jinou pózu.

Na konci lekce můžete děti vyzvat, aby vytvarované zajíčky umístily na lesní mýtinu, kam chtějí (u vánočního stromku, před keř), nebo společně s dalšími zajíčky, případně po jednom.

Učitel se ptá zajíčka, jestli je rád, že má teď tolik kamarádů. Odpovědi musí být strukturovány tak, aby zahrnovaly hodnocení postav vyřezávaných dětmi (tvar částí těla, jejich proporcionalita, postavení uší atd.).

Každý, kdo chce, si může po hodině nebo večer pohrát s vyřezávanými postavičkami, měl by dostat příležitost přidat hračku lišku nebo vlka.

LEKCE 5. MODELOVÁNÍ. "HRAČKOVÝ MEDVĚD"

Softwarové úkoly.

Naučte děti vyřezávat zvíře ze tří částí různých tvarů, pozorujte přibližné proporce mezi částmi; zprostředkovat jednoduchý pohyb medvědích tlap; upevnit techniky válcování, odvíjení, ploštění, spojování dílů technikou roztírání; pomocí stohu nakreslete detaily a ořízněte plastelínu.

Materiál.

Učitel má k dispozici ukázku - vytvarovaného medvěda (bez nohou) a oddělené části téhož medvíděte; krabice na vzorky a díly hraček. Děti mají plastelínu, desky, hromádky.

Průběh lekce.

Učitelka ukazuje dětem krabici převázanou stuhou: „Byla jsem v obchodě a koupila jsem dva stejné plyšové medvídky pro naše panenky (Masha a Dáša). Tady jsou."

...

Podívá se do krabice a zvolá: "Jo, jeden medvěd je neporušený, ale druhý se rozpadl!" Vyndá celou hračku a části druhého medvídka. Rozkládá to před očima dětí. "Co bychom měli dělat?" Jak víš, co to je? co to je? Potvrzuje odpovědi dětí, že poznáte části hračky, když je porovnáte s částmi celého medvídka. Koneckonců, hračky jsou stejné.

Učitel nabízí tomu, kdo chce rozbitou hračku „opravit“. Ptá se na tvar každé části – těla, hlavy, uší, tlapek a jak by měla být vytvarována. Zapojte do diskuze ostatní děti. Pokud děti nevědí, jak vyřezat kulaté uši medvíděte, ukáže a vysvětlí: „Uši medvíděte jsou malé, takže musíte nejprve koulet dvě malé kuličky. Chcete-li to provést, vezměte hrudku plastelíny, položte ji na levou dlaň a prstem pravé ruky rolujte malou kuličku. Pak to vyrovnejte. Dostaneš kulaté ucho." Když dítě spojí všechny části hračky a přitlačí je k sobě, aby pevně držely, učitelka řekne, že teď mají děti jen dva medvídky, ale panenek je mnoho. Vyzývá všechny, aby vyřezali jednoho plyšového medvídka pro každou panenku. Ptá se dětí na posloupnost modelování, na kolik dílů má být plastelína rozdělena, jakou velikost tyto díly budou mít.

Učitel během hodiny sleduje metody modelování a ptá se na jejich jména. Když děti připevňují tlapky k mláďatům, říká: „Hračky budou zajímavější, když mláďata něco umí: například cvičit, držet něco v tlapkách nebo s nimi jen mávat. Ať každý z vás naučí svého malého medvěda něco dělat.“ Pokud je to nutné, měli byste dětem dát další kousky plastelíny, aby mohly medvědovi vyřezat určité předměty.

Na konci lekce učitel říká: "Naše panenky slyšely, že jste pro ně připravili dárky, a opravdu je chtějí vidět." Ukazuje, jak dát plyšového medvídka panence: „Mášo, dávám ti tohoto plyšového medvídka. Má... (jmenuje některé vlastnosti). Medvídek může mávat tlapkou,“ atd. Vyzve děti, aby vzaly své medvíďata k panenkám a daly je jako dárky (děti to dělají střídavě – dva nebo tři lidé najednou). Schvaluje ty, kteří panence řekli o svém medvídkovi, jaké je to zvířátko a co umí.

LEKCE 6. MODELOVÁNÍ. "DVA CHTIVNÍ MEDVĚDĚ"

Softwarové úkoly.

Vzbudit v dětech touhu spolupracovat, rozvíjet schopnost mezi sebou vyjednávat; naučit se, jak samostatně uspořádat figurky medvíďat a přenést pohyby tlapek v souladu s navrhovaným spiknutím; upevnit schopnost rozdělit hrudku plastelíny na části, používat známé metody vyřezávání: válcování, válcování, vyrovnávání, roztírání, vyhlazování; naučit se používat hromádku ke kreslení malých detailů (oči, drápy na koncích tlapek).

Materiál.

Učitel má k dispozici ilustraci E. Racheva k pohádce „Dva chamtiví medvídci“, dva medvídky, míček nebo vytvarovanou hlavu sýra a další hrudky plastelíny. Pro dvě děti dvě hrudky plastelíny, trochu jiné velikosti (pro vyřezávání starších a mladších medvědích bratrů), jeden stojan pro dva, stohy.

Průběh lekce.

„Děti, nedávno jsem vám četla zajímavou pohádku,“ říká učitelka. – Umělec Evgeny Rachev k této pohádce nakreslil obrázek. Tady je (ukazuje). Řekni mi, kdo je sem nakreslen a z jaké pohádky tato zvířata jsou.“

Potvrzuje, že umělec zobrazil dva medvědí bratry z pohádky „Dva chamtiví medvídci“.

„Kam šli bratři mláďata a co našli na cestě? Mám dva plyšové medvídky. Toto bude starší bratr (ukazuje většího medvídka) a toto bude mladší. Položím je jeden po druhém.Šli tedy po silnici. Mláďata měla velký hlad a najednou našla kulatý kousek sýra (před mláďata položí míček). Mláďata byla potěšena, přiběhla k sýru a chtěla se o něj podělit. Jak vstali, když se chtěli podělit o sýr? Kdo z vás umístí mláďata tak, aby bylo vidět, že se jdou o sýr podělit?

Jedno z dětí změní polohu mláďat vůči sobě. Učitel se ptá, jak nyní stojí mláďata (naproti sobě).

"Teď vy dva vytvoříte dvě chamtivá medvíďata." Podívejte se na své hrudky plastelíny. Jsou stejné nebo se liší velikostí? (Jeden je menší, druhý větší.) Takže jeden z vás vytesá staršího bratra a druhý mladšího.

A až to vytvarujete, postavte dva medvědy na jeden stojan, abyste viděli, že se šli podělit o sýr."

Učitel se ptá, kde děti začnou vyřezávat medvíďata (rozdělením hrudky plastelíny na části). Během práce sleduje, jak děti vyřezávají různé části medvídka a jak je spojují. Pro ty, kteří chtějí vyřezávat medvíďata stojící na zadních nohách, navrhuje vzít si další hrudky plastelíny z podnosu na vašem stole. Aby byla zajištěna stabilita postav, doporučuje udělat tlapky krátké a tlusté a mírně je roztáhnout. To naznačuje, že pomocí stohu můžete pomocí krátkých čar nakreslit nejen oči, ale také drápy na koncích tlapek mláďat.

Na konci práce učitelka rozdá jednu hrudku plastelíny dvěma dětem na výrobu sýra. Děti samy rozhodují o tom, kdo bude sýr vyrábět.

„Co by se mělo udělat s tlapkami medvíďat, aby bylo vidět, že oba drží hlavu sýra? Nebo jeden uchopí sýr a druhý k němu natahuje tlapky?" (Natáhněte tlapky dopředu.)

Na konci lekce postavte na stůl stojany s vyřezávanými medvíďaty a vyzvěte děti, aby se podívaly na jejich práci. Řekněte: „Chtivá medvíďata si chtěla rozdělit sýr rovným dílem, ale každé se bálo, že druhé dostane víc. A víte, jak to skončilo. Vytvarovali jste medvíďata, která se chystají sdílet sýr. Jak stojí za to? (Naproti sobě.) Jak držíš tlapky? (Ukažte na díla, kde jeden uchopil hlavu sýra a druhý k ní natahuje tlapy.) Drží starší nebo mladší medvěd sýr? Jak jsi přišel na to, že nejstarší (junior)?“ Dvě děti, které dělaly společnou práci, můžete oslovit následujícími slovy: „Vyřezával jsi tato medvíďata sám nebo společně s Vasjou? Kdo z vás vyřezal staršího bratra, kdo mladší?

Na závěr se určitě zeptejte všech, zda je společné sochařství bavilo. Abychom řekli, že společně, společně můžeme dělat stále zajímavější věci. Umělec Rachev nakreslil medvíďata a děti je vymodelovaly, jak je popsáno v pohádce „Dva chamtiví medvídci“.

LEKCE 7. ÚVOD DO SOCHAŘSTVÍ MALÝCH FOREM

Softwarové úkoly.

Seznámit děti s novým druhem výtvarného umění – sochařstvím malých forem; naučit rozumět obsahu sochy a jejím výrazovým prostředkům; dávají představu, že socha je vyrobena z různých materiálů.

Materiál.

Učitel má k dispozici figurky zvířat (4–5 kusů), vyrobené z porcelánu nebo kameniny, dřeva, kovu, keramiky, skla atd.; gramofon nebo tablet, knižní ilustrace s obrázky zvířat.

Průběh lekce.

Učitel říká, že na knižních ilustracích děti viděly, jak umělci znázorňovali zvířata.

„Podívejte se na nadýchané, kníraté, pruhované kotě, které namaloval umělec Lebedev. Podívejte se na elegantní, mazanou lišku od umělce Racheva. Ale jsou umělci, kteří zvířata nezobrazují barvami a tužkami, ale vyrábějí je z různých materiálů.“

Paní učitelky postavičky zvířat po jedné umisťují na točnu nebo desku a pomalu je otáčí, aby děti měly možnost si sochu prohlédnout ze všech stran.

Ptá se, kdo to je a co dělá. Pojmenuje materiál, ze kterého je figurka vyrobena. Například: „To je veverka, přikrčila se a ohlíží se. Pravděpodobně byl slyšet nějaký hluk, veverka se začala mít na pozoru a podívala se, co tam je? Je vyrobena z porcelánu." Při předvádění sochy je nutné přivést děti k pochopení prostředků, kterými její autor sděluje stav či charakter zvířete (držení těla, pohyb, zdůraznění určitých rysů).

Když učitelka s dětmi podrobně prozkoumala tři figurky z různých materiálů a postavila k nim knižní ilustraci, říká, že umělec, který zobrazuje zvíře s barvami, je ukazuje pouze z jedné strany: „Tato kočka (pes...) je nakreslena ze strany. Nevidíme, jak to vypadá zepředu nebo zezadu. Na tato čísla se ale můžeme podívat ze všech stran. Jsou objemné. Řemeslníci, kteří vytvářejí takové postavy, se nazývají sochaři.“

Učitel přidá ještě jednu nebo dvě figurky zvířat.

Děti můžete upozornit na to, že některé figurky malují sochaři – jde o zvířátka z porcelánu a keramiky. Ostatní figurky zůstávají bez nátěru, jsou kovové, dřevěné, skleněné atd.

Na závěr můžete vyzvat děti, aby ukázaly figurku, kterou mají nejraději, a popsaly ji (kdo to je, co dělá, co to je, z čeho je vyrobena). Dále se zeptejte, kdo má doma figurky, a vyzvěte ho, aby si je večer pečlivě prohlédl a druhý den o nich řekl učiteli a přátelům.

LEKCE 8. MODELOVÁNÍ. „TŘI PRO LESNÍ ZVÍŘATA“

Softwarové úkoly.

Rozvíjet u dětí schopnost vytvářet vlastní nápady; učit techniky vyřezávání zvířat; spojovat dětskou tvorbu do společné kompozice; naučit se samostatně používat známé pracovní metody v modelování.

Materiál.

Učitel má obrazovku, na které jsou na stojánku nalepeny dětské kresby znázorňující zimní les, plastový nebo kartonový vánoční stromeček, hračka Sněhurka a Santa Claus nebo jejich kartonové obrázky; figurky lišky a veverky nebo zvířat.

Průběh lekce.

Učitel položí na stůl zástěnu s obrázkem zimního lesa. Vypráví dětem: „Otec Frost a Sněhurka se rozhodli uspořádat vánoční stromek pro zvířátka v lese (vánoční stromek, Otce Frosta a Sněhurku umístí před plátno). Nemohou se dočkat, až uvidí hosty na svátek. Pojďme, děti, vyřezávat lesní zvířátka a nechat je bavit se kolem ozdobeného novoročního stromečku. Každý z vás si vymodeluje nějaké to zvířátko – zajíčka, veverku, medvěda nebo lišku. Už jste vyřezali zajíčka a medvěda. Udělejte velký chlupatý ocas pro veverku, ostrý čenich a chlupatý ocas pro lišku.“ (Ukazuje na hračky.)

Učitel se ptá několika dětí, jaké zvíře budou vyřezávat. Ti, kteří projeví touhu vyřezat veverku nebo lišku, jsou dotázáni, jak tato zvířátka vypadají, a chváleni za jejich touhu vyřezat nové zvíře, se kterým se ve třídě dosud nezabývali.

Během procesu vyřezávání pomáhá učitel dětem zapamatovat si určité rysy vzhledu zvířat, ptá se na metody vyřezávání té či oné části těla a na relativní velikost částí. Připomíná nám, že malé detaily - oči, srst - mohou být označeny hromádkou.

Učitel říká, že Otec Frost a Sněhurka zvou zvířátka, aby tančila kolem vánočního stromku. Vyzve děti, aby umístily tlapky zvířat do takové polohy, aby mohla tančit v kruhu. Vyzve děti s vyřezávanými zvířátky, aby přišly ke stolu a uspořádaly je v kulatém tanci kolem vánočního stromku. Jménem otce Frosta a Sněhurky zdraví zvířátka: „Ahoj, veverko! Vstaňte v kulatém tanci. A ty, mazaná liško s chlupatým ocasem, pojď k nám. Výborně, medvídku, vzal ušatého zajíčka za tlapku a spolu se všemi ostatními stál u vánočního stromku atd. A můžete vyzvat děti, aby se také chytly za ruce, stály kolem vánočního stromku, zpívaly známá novoroční píseň a tanec kolem lesního vánočního stromu spolu se zvířátky.

Večer je vhodné znovu pozvat děti ke hře.

LEKCE 9. KRESLENÍ. “ZAJÍČEK POD VÁNOČNÍM STROMEM”

Softwarové úkoly.

Pokračujte v učení dětí zprostředkovat jednoduchý děj v kresbě; zachovat základní proporce mezi předměty; upevnit schopnost zobrazovat vánoční stromek s postupně se prodlužujícími větvemi směrem dolů; přes různé polohy uší zajíce přenášejí různé stavy zvířete; upevnit technické techniky kreslení předmětů různých tvarů a struktur.

Materiál.

Učitel má k dispozici ilustraci zajíce sedícího s nataženými tlapami, list šedého papíru s neúplným obrázkem zajíce (tělo, hlava, ocas), aby ukázal, jak se kreslí uši a nohy. Děti mají listy šedého papíru, tvarově blízké čtverci, kvašové barvy, měkké štětce.

Průběh lekce.

Učitel říká, že dnes děti nakreslí vánoční stromeček a pod ním zajíčka. Zajíček utíkal před liškou, uviděl hustý smrk a schoval se za něj. Posadil se a zastrčil tlapy pod sebe. Takhle (ukazuje ilustraci). Teď ho liška nenajde.

Připomíná mi, že nedávno děti kreslily vánoční stromeček pod sněhem. Ptá se, které větve jsou nahoře a které dole. Potvrzuje, že smrkové větve se směrem dolů postupně prodlužují. Také nám připomíná, že děti vyřezávaly zajíčka a vědí, jaký má tvar těla (na obrázku obkresluje prstem tělo zajíčka), hlavu, uši a ocas. Vyzve jedno z dětí, aby pojmenovalo tvar částí těla zajíce.

...

Říká, že zajíčka lze nakreslit různými způsoby. Můžete ztvárnit klidného zajíčka. Sklopil uši, přitiskl si je k tělu a odpočíval. Nebo můžete na obrázku ukázat, jak zajíček zvedl uši a poslouchá, zda se liška plíží.

Učitel přiloží k stojanu list papíru s nedokončenou kresbou, zeptá se dětí, kterého zajíčka nakreslit - klidný nebo úzkostný, poslouchající šustivé zvuky. Po odpovědích dětí nakreslí uši zajíce v té či oné poloze. Ukazuje, jak kreslit nohy.

Učitel se ptá, co děti nakreslí jako první – vánoční stromeček nebo zajíčka. Potvrzuje, že vánoční strom je velký, vysoký a zajíček je malý, takže nejprve musíte nakreslit vánoční stromek. Ale kde je lepší zobrazit vánoční stromeček - uprostřed listu papíru nebo trochu stranou, aby bylo místo pro zajíčka?

Při práci učitel připomíná barvu smrku (tmavě zelená), barvu zajíce (bílou), pouze špičky uší a ocasu jsou černé. Ptá se některých dětí, jakého zajíčka nakreslí. Zajišťuje, aby oválné tvary byly zobrazeny správně a aby dítě při malování nepřesahovalo obrys. Říká, že špičkou štětce můžete namalovat sníh na větve smrku a padající sněhové vločky. Doporučuje nekreslit příliš mnoho sněhových vloček (jinak bude sněžení tak silné, že na kresbě ani neuvidíte bílého zajíce).

Na konci lekce musíte porovnat dvě kresby, na kterých jsou zajíčci vyobrazeni odlišně: jeden s ušima dolů a druhý s ušima nahoru. Zeptejte se, co dělá tento zajíček a co dělá ten druhý. „Jak jsi to věděl? Ukažte další kresby, kde zajíčci klidně odpočívají a kde naslouchají.“ Dále upoutejte pozornost dětí na velikost stromu a zajíce, na plnost vzoru na listu papíru, na krásnou kombinaci barev: šedá, tmavě zelená a bílá.

LEKCE 10. KRESLENÍ. “VEVERKA S HOUBAMI”

Softwarové úkoly.

Naučte děti znázorňovat zvíře založené na vejci (trupu, hlavě) a vyjadřovat jeho charakteristické rysy v kresbě: svěží velký ocas, červená barva; zachovat základní proporce mezi díly; zprostředkovat jednoduchý pohyb – sedící veverka drží předními tlapkami houbu.

Materiál.

Učitel má k dispozici obrázek veverky sedící na zadních nohách, polotovary: dva vajíčka různých velikostí (tělo a hlava), ocas a nohy k rozložení na flanelograf, list papíru na částečné znázornění obrazových technik. Děti mají listy papíru o velikosti 1/2 listu krajiny, kvašové barvy, měkké štětce. (Chcete-li získat červenou barvu, smíchejte oranžové a hnědé barvy.)

Průběh lekce.

V první části lekce jsou děti usazeny do půlkruhu, před ně je umístěn stojan s papírem a flanelograf.

„Jeden umělec se rád procházel v zimním lese,“ říká učitel. "A kdybych tam viděl něco zajímavého nebo krásného, ​​nakreslil bych to." Naposledy viděl veverku na větvi vysokého stromu. Sedla si na zadní nohy, předníma nohama držela houbu a jedla. Zeptal jsem se umělce, kde veverka našla houbu v zimě. Teď už totiž nerostou. Umělec řekl, že veverka se v zimě schovává v dutině vysokého stromu a v krutých mrazech se přikrývá svým velkým chlupatým ocasem jako přikrývkou. A když dostane hlad, vyleze ze své prohlubně a utíká k těm větvím, na které na podzim věšela houby, aby uschly. Utrhne houbu z větve a sní ji. Toto je obraz, který umělec namaloval, když se vrátil z lesa.“

Učitel položí před děti obrázek veverky. Při zkoumání je upozorňuje na pózu zvířete, na tvar částí těla, na jejich vzájemné proporce, na umístění těla a hlavy. Zdůrazňuje, že jejich oválný tvar je podobný varleti (vejčitému). Hlava je na jedné straně zaoblená a na druhé mírně zašpičatělá. V blízkosti hlavy je tělo veverky užší než u ocasu a hlava se zužuje u tlamy. Přitom prstem krouží po těle a hlavě veverky.

...

„Na flanelografu rozložíte veverku z částí a já se na flanelograf podívám a na list papíru nakreslím veverku po částech. Pokud uděláte chyby, pak se moje veverka bude lišit od skutečné. Kde bychom měli začít zobrazovat veverku? (Z těla.)

Učitel pozve dítě k flanelgrafu, nabídne mu, že mezi ostatními částmi najde veverčino tělo a připevní ho na flanelograf uprostřed. Dítě by ji mělo dát do mírně nakloněné polohy. "Můžu začít kreslit tělo veverky?" - ptá se učitel. Nakreslí obrys těla a rychle jej namaluje v jednom směru širokými čarami pomocí celého štětce a zvedne jej z papíru. Přivolá další dítě k flanelografu a nabídne veverce připevnění hlavy tak, aby zúžený konec byl vpředu (náhubek).

Kreslí hlavu veverky na kus papíru. Zbývající části - ocas, tlapky - jsou připojeny jinými dětmi. Při zobrazování ocasu je třeba zdůraznit jeho délku: "Ocas je dlouhý, když je zvednutý, dosahuje veverky hlavy."

Děti by měly být přitahovány k různým délkám zadních a předních nohou: „Zadní nohy veverky jsou delší než přední nohy, takže se pohybuje skákáním jako zajíc.“ Zbytek detailů - uši, oči, houba v tlapkách - si děti nakreslí samy.

Než nakreslíte veverku, můžete pomocí otázek zopakovat s dětmi sekvenci na obrázku dílů. Při práci se dětí zeptejte na barvu srsti veverky (tmavě oranžová). Tato barva se nazývá červená (pokud mluvíme o zvířecí srsti). Pokud se vyskytnou nějaké potíže, můžete dítě vyzvat, aby prstem zakroužilo jednu nebo druhou část těla zvířete.

Na konci hodiny učitel položí kresby dětí na stojan a řekne: „Kolik veverek zrzavých se tu sešlo! Přiběhli pravděpodobně z celého lesa, aby si společně pochutnali na výborných sušených houbách.“

Nyní ukazuje na jednu veverku, nyní na druhou, zdůrazňuje zdařilé obrázky jednotlivých částí: „Ta veverka má tak velký a nadýchaný ocas. V nejkrutějších mrazech nemrzne. Která jiná veverka má takový ocas? (Představení dětí.) Tato veverka dobře skáče. Její zadní nohy jsou dlouhé. Které další veverky mají dlouhé zadní nohy? atd.