Tolstoj píše takové vědecky vzdělávací příběhy jako. Metodický rozvoj hodiny literárního čtení na téma: Fiktivní a vědecko - naučné příběhy

Metodický vývoj

lekce literárního čtení

na téma:

Fiktivní a vědecky poučné příběhy.

L.N. Tolstoj "Labutě", "Zajíci".

Téma: Díla L.N. Tolstoj "Labutě", "Zajíci".

cíle:

1. Představit koncepty vědeckých, vzdělávacích a uměleckých příběhů; Porovnejte žánry vědeckých, vzdělávacích a uměleckých příběhů.

2. Naučit se pracovat s vědeckým a vzdělávacím textem (zvýraznit fakta a jejich popis);

3. Obohaťte zážitek ze čtení; rozšiřte svůj čtenářský rozsah zařazením práce s knihami – referenčními knihami, internetovými zdroji – do vzdělávacího procesu;

4. Cvičte čtení nahlas i potichu.

Studijní dovednosti:

Rozlišovat vědecko - naučné a umělecké (popisné) příběhy;

Práce s knihami a příručkami;

Charakterizujte díla L.N. Tolstoj z kroužku dětské četby.

Průběh lekce:

Etapy

Postup lekce

Mobilizační fáze lekce.

Ukažte barvou, v jaké náladě se právě nacházíte.

Na lekci čtení budeme potřebovat učebnici, sešit a vaši dobrou náladu.

2.Rozvoj řečového dýchání.

Nasávali jsme vzduch. Při pomalém výdechu říkáme:

Kdo neustále fňuká a nudí se, ničeho si nevšimne

Kdo si ničeho nevšimne, nic se nenaučí.

Kdo nic nestuduje, pořád fňuká a nudí se.

Zvedněte ruce, kdo je zadýchaný?

3. Artikulační gymnastika.

1. Trubka. (hrát na dýmku). Složte rty do tvaru trubky.

2. Proboscis. Vytáhněte zavřené rty dopředu co nejdále.

3. Lahodný džem. Olízněte nejprve horní, poté spodní ret do kruhu.

4. Kůň. napodobujte zvuk, který vydává koňská kopyta, pomocí jazyka.

5. Usmívejte se. Roztáhněte rty do úsměvu.

4. Kontrola zadání.

1. Doma nakreslili jste obrázek pro „Lev a pes“ a připravili převyprávění pasáže, která odpovídá obrázku.

2. Práce s tabulkou.

A.A.Fet (1820–1892)

F.I. Tyutchev (1803 - 1873)

L. N. Tolstoj (1828-1910)

Jaká jsou příjmení, patronyma a křestní jména spisovatelů?

Přemýšlejte o tom, o kterém z těchto lidí se mluví v následující pasáži.

Narozen do rodiny s 5 dětmi. Jeho výchovu měla na starosti teta, protože jeho rodiče zemřeli.

Sloužil na Kavkaze. Jako voják se zúčastnil Krymské války (1817-1864) při obraně Sevastopolu.

Po návratu na rodné panství otevřel školu pro chudé rolnické děti a psal pro ně učebnice „ABC“ a „čítanky“.

Proč se hrabě L. Tolstoj, šlechtic, náhle rozhodl otevřít školu v Jasnaya Polyana pro děti rolníků? (Chtěl jsem naučit gramotnosti, aby se jim lépe žilo; dopřát jim štěstí při komunikaci s knihou, protože vše se dalo naučit jen z knih).

O jakých osobnostních rysech to svědčí? (velmi milý člověk, široká duše).

3. Zkouška na sílu znalostí. (Kvíz o díle L. Tolstého)

Váňa nikdy nejedl švestky a pořád k nim voněl. A moc se mu líbily. Opravdu jsem to chtěl sníst. (Kostochka-pravda)

V jedné vesnici žili dva bratři; orali půdu a zaseli obilí. Starší bratr neměl děti; mladší bratr měl čtyři malé děti. (Dva bratři - pohádka).

● – Nudíš se, protože jsi naštvaný. Hněv spaluje tvé srdce. A my jsme veselí, protože jsme hodní a nikomu neškodíme. (Bajka o veverce a vlku)

Shrňme si, jaké žánry děl L. Tolstoj napsal?

Podívat se nasnímek 1 a zamyslete se nad tím, na jaký žánr jsme ještě nenarazili? (příběh).

Pravdivý příběh

Pohádka

Příběh

Bajka

Na základě předchozích zadání určete téma naší lekce.

(Příběhy L. Tolstého)

Je to tak, nyní se podívejte na další snímek a uhodnutím slova „navíc“ určete téma příběhů, se kterými se setkáme.

5. Aktivace kognitivní činnosti.

Snímek 2

Co je zobrazeno na obrázku? (zajíc, labuť, kočka, les)

Který obrázek je „extra“? (kočka v zájmovém chovu)

Jak lze tyto kresby nazvat jedním slovem? Co mají společného? (příroda).

O čem tedy díla budou? (o přírodě).

Dobrá práce!

Nyní se pokusme uhodnout názvy těchto příběhů.

Dva lidé vytvoří slovo z červených karet a další dva ze zelených karet.

(labutě, zajíci).

Znalost tématu lekce, používání podpůrných slov, stanovení cíle.

Snímek 3

6. Práce na tématu lekce.

a) Rozhovor o labutích.

b) Čtení příběhu učitelem.

c) Rozbor díla.

d) Čtení příběhu dětem.

e) Analýza příběhu

f) kontrola asimilace nového materiálu.

Učitel: Bohužel ne všichni lidé vědí, jak uvažovat o kráse kolem sebe. Mnoho slavných spisovatelů se nám snažilo pomoci poznat život živého světa, naučit nás vidět krásu přírody, aby ji lidé milovali a starali se o její bohatství.

Dnes se dotkneme světa krásy v dílech L. Tolstého „Labutě“ a „Zajíci“.

Kolik z vás někdy vidělo labutě? co o nich víš?snímek 4

labutě

Od pradávna slouží labuť, jeden z největších a nejsilnějších ptáků, jako symbol krásy a lásky, čistoty a něhy. Existuje stará legenda o labutí písni, kterou tento krásný pták údajně zpívá před svou smrtí. Stává se, že labutě mohou žít v párech 20 nebo 30 let. Takto silně jsou k sobě připoutáni, stejně jako ke svým potomkům. Díky tomu jsou již hodni úcty a mohou nám lidem sloužit jako příklad.

Poté, co si dílo přečtu, odpovíte na otázku: jaké myšlenky a pocity při poslechu vznikly? (po přečtení - odpovědi dětí)

Líbilo se vám dílo? Co vás zaujalo?

Jaký žánr je toto dílo? Dokaž to. (Zde popisuje jeden den v životě hlavní postavy).

Jak je popsán let labutí? Přečtěte si to.

Kolik dní trvá, než ptáci migrují? Jak jste věděl, že létají dlouho? Najděte tyto pasáže ve své učebnici. Přečtěte si to.

Jaké slovo se v této pasáži opakuje? Jaký význam má toto opakování?

Slovo „létat“ se mnohokrát opakuje. Toto opakování udává vzdálenost cesty.

Co jste se dozvěděli o ptácích na konci odstavce 2?

(Žák čte úryvek:... Vepředu létaly staré silné labutě, vzadu letěly mladší a slabší)

Mladí se od starých učí, jak žít a zákony létání.

Jaké slovo v této pasáži vyvolává úzkost?

Jsme vyčerpaní.

Proč jedno mládě labutě přistálo na vodě? Přečtěte si to.

Jak moře přijalo ptáka? Přečtěte si to.

Nyní zavřete oči a představte si obraz nočního moře: modrá obloha posetá hvězdami, modré moře a osamělá sněhobílá labuť v měsíčním světle. Jaké pocity tento obrázek vyvolává?

Osamělá labuť je alarmující. Bojím se o něj, co ho čeká dál.

Co způsobuje zvláštní obavy o osud labutě?

Je stále slabý. / Labuť je osamělá.

Co se stalo přes noc?

Labuť odpočívala. / Získal sílu. / Chce dohnat ostatní.

Řekni mi, je to teď pro labuť těžké?

Ano, protože vzdychl jako muž. To znamená, že je pro něj těžké létat sám.

Vytvořme diagram popisující labuť: (děti používají slovníky charakterových vlastností)

snímek 5

Královský pták

silný

unavená labuť

statečný

snímek 6

Přečtěte si slova slavného německého spisovatele I. Goetha.

Jen ten, kdo o ně jde každý den bojovat, je hoden života a svobody.

I.Goethe

Náš popisný diagram nám pomáhá pochopit, že labuť s takovými povahovými rysy, překonávající únavu, bolest z osamělosti, poté, co si z posledních sil odpočinula, znovu se vznesla k nebi, bojuje o život.

Kluci, to jsou povahové vlastnosti, které pomohou labuti přežít.

Ještě mi řekni, co je to za žánr?

Fiktivní příběh ovlivňuje fantazii a pocity čtenáře, zprostředkovává myšlenky a pocity autora.

Přečteme si o tom v učebnici str. 113

fyzické cvičení (hraje hudba z televizního pořadu „In the Animal World“).

Práce se slovní zásobou. Snímek 6

Na mlátě jsi narazil na výraz. co to znamená?

Na mlatech – v místech, kde se mlátí slisovaný chléb.

Vraťme se k tabuli a přečteme si název dalšího příběhu, se kterým se seznámíme. (zajíci)

Líbil se vám příběh? Co zajímavého jste se z toho dozvěděl? Přečtěte si to.

Proč je těžké odhalit zajíce sledováním jeho stop? Přečtěte si to.

Kdo jsou nepřátelé zajíce? (Lidé, psi, lišky, vrány, orli.)

Vyvolává tento příběh nějaké pocity nebo zážitky?

Tento příběh nevyvolal žádné pocity ani emoce, tak proč byl vytvořen a napsán?

(Reportuje informace, fakta ze života zajíců).

Kluci, takovým příběhům se říká vědecké a naučné. Vědecký styl je styl vědecké komunikace. Jeho hlavní funkcí je sdělovat informace a fakta.

Přečteme si o tom v učebnici str. 114

Pojďme znovu porovnat dva příběhy, které jsme dnes studovali.

Vyplňte tabulku „ANO – NE“ (na stole všech)

Příběh

Vyvolává pocity

Uvádí pouze fakta

"labutě"

Ano

Žádný

"zajíci"

Žádný

Ano

Závěr: umělecký nebo vědecko - vzdělávací příběh

Vědecký a vzdělávací příběh - příběh, ve kterém autor nesděluje své pocity a zážitky, ale podává informace a fakta ze života zajíců. U. str. 114

Fiktivní příběh - příběh, ve kterém autor vyjadřuje svůj postoj k osudu hrdiny, spisovatel ve čtenáři vyvolává sympatie, obavy o osud hrdiny (labutě) a touhu ho podpořit v nesnázích. NÁS. 113.

U desky postavíme modely obalů těchto děl.

L.N.Tolstoj L.N.Tolstoj

"Labutě" "Zajíci"

V čem se tato díla liší?

7. Shrnutí lekce.

Vraťme se k cílům lekce stanoveným na začátku naší práce a podívejme se, zda jsme vše splnili.

Seznamte se... (s příběhy L. Tolstého)

Analyzujte... (dva příběhy „Labutě“ a „Zajíci“)

7. Reflexe.

Ukažte barvou, jakou máte náladu na konci naší lekce?

8. Domácí úkol.

S.113 Naučte se zpaměti poslední odstavec příběhu, s.113-114 exc.read., TPO

„Tolstého příběh Dětství“ - Literární debut. Lev Nikolajevič Tolstoj. Kapitola "Maman". Z řečtiny Kapitola "Jaký muž byl můj otec?" Seznámíme se s úryvky z příběhu, který se stal spisovatelovým prvním literárním dílem. Autos – já, bios – život, grafo – píšu. Dospívání." Proč je název kapitoly formulován jako otázka?

"Tolstojův zajatec kavkazské lekce" - Tatyana Anatolyevna Shepelenko, učitelka ruského jazyka a literatury. „Mravní poučení z příběhu Lva Tolstého „Kavkazský vězeň“ (lekce literatury. 5. třída). N.Rubtsov. Slabý člověk, který se nespoléhá sám na sebe, čeká na pomoc od matky. Co dělal hrdina v zajetí? Úkol pro skupinu 4. Zajetí - otroctví. Ze slovníku S.I. Ozhegova:

"Tolstoy Two Brothers" - Začátek Konec Magie Tři opakování. Účel lekce. Putovat - cestovat Ani chudý, ani bohatý - průměr. Opravdu chci studovat. Žánry v literatuře: Estate v Yasnaya Polyana. Každý si volí svou vlastní životní cestu. Jsem připraven jít. Teď začnu studovat. Na zahřátí. pracuji. Hlavní myšlenka pohádky.

„Tolstojův vězeň z Kavkazu“ – Náš cíl je jednoduchý a jasný. Učíme se číst knihu! Náš cíl. Kavkazský vězeň Lev Tolstoj. Příběh napsal vojenský důstojník. Záhada příběhu. Historie vzniku příběhu.

"L. Tolstoj Kavkaz" - Žilin = akce. Skončilo to připojením Čečenska, hornatého Dagestánu a severozápadního Kavkazu k Rusku. Bratři! pomozte mi, bratři! Mladá tatarka, v košili, hubená, hubená dívka; zdobené galonem. Kostylin = nečinnost. KAVKASKÁ VÁLKA 1817-1864, válka Ruské říše s horskými národy severního Kavkazu.

„Tolstého sevastopolské příběhy“ - Fragment panoramatu od F. Roubauda „Obrana Sevastopolu“. Lazarev Michail Petrovič (3 (14). 11. 1788. – 11 (23. 4. 1851). Cíle: Vytvořit představu o historické situaci v Rusku během obrany Sevastopolu. Fragment panoramatu od F. Roubauda „Obrana Sevastopolu“. Istomin Vladimír Ivanovič (6(18).03.1809 - 7(19).03.1855).

V tématu je celkem 34 prezentací

Velký ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj (1828–1910) velmi miloval děti a ještě více si s nimi rád povídal.

Znal mnoho bajek, pohádek, příběhů a příběhů, které s nadšením vyprávěl dětem. Se zájmem mu naslouchali jak jeho vlastní vnuci, tak děti rolníků.

Po otevření školy pro rolnické děti v Yasnaya Polyana tam vyučoval sám Lev Nikolaevič.

Napsal učebnici pro nejmenší a nazval ji „ABC“. Čtyřdílná autorova tvorba byla pro děti „krásná, krátká, jednoduchá a hlavně přehledná“.


Lev a myš

Lev spal. Myš mu přejela po těle. Probudil se a chytil ji. Myška ho začala žádat, aby ji pustil dovnitř; Řekla:

Když mě pustíš dovnitř, udělám ti dobře.

Lev se zasmál, že mu myš slíbila, že mu udělá dobro, a nechal toho.

Poté lovci lva chytili a přivázali provazem ke stromu. Myš slyšela lví řev, přiběhla, žvýkala provaz a řekla:

Pamatujte, že jste se smáli, nemysleli jste si, že bych vám mohl udělat něco dobrého, ale teď vidíte, někdy dobro pochází od myši.

Jak mě v lese zastihla bouřka

Když jsem byl malý, poslali mě do lesa na houby.

Došel jsem do lesa, nasbíral houby a chtěl domů. Najednou se setmělo, začalo pršet a ozvalo se hřmění.

Vyděsil jsem se a sedl si pod velký dub. Blesky šlehaly tak jasně, že mě bolely oči a já zavřel oči.

Nad mou hlavou něco zapraskalo a zarachotilo; pak mě něco udeřilo do hlavy.

Spadl jsem a ležel tam, dokud déšť neustal.

Když jsem se probudil, po celém lese kapaly stromy, ptáci zpívali a sluníčko hrálo. Velký dub se zlomil a z pařezu vyšel kouř. Kolem mě ležela dubová tajemství.

Šaty jsem měl celé mokré a lepily se mi na tělo; na hlavě se mi udělala boule a trochu to bolelo.

Našel jsem klobouk, vzal houby a běžel domů.

Doma nikdo nebyl, vyndal jsem ze stolu chleba a vylezl na sporák.

Když jsem se probudil, viděl jsem ze sporáku, že moje houby byly usmažené, položené na stůl a už jsou připravené k jídlu.

Křičel jsem: "Co beze mě jíte?" Říkají: "Proč spíte?"

Vrabec a vlaštovky

Jednou jsem stál na dvoře a díval se na hnízdo vlaštovek pod střechou. Obě vlaštovky přede mnou odletěly a hnízdo zůstalo prázdné.

Zatímco byli pryč, vyletěl ze střechy vrabec, skočil na hnízdo, rozhlédl se, zamával křídly a vrhl se do hnízda; pak vystrčil hlavu a zaštěbetal.

Brzy nato přiletěla do hnízda vlaštovka. Strčila hlavu do hnízda, ale jakmile uviděla hosta, zakňučela, tloukla křídly na místě a odletěla.

Vrabec seděl a cvrlikal.

Najednou přiletělo stádo vlaštovek: všechny vlaštovky vyletěly nahoru k hnízdu - jako by se chtěly na vrabce podívat a zase odletěly.

Vrabec nebyl plachý, otočil hlavu a zaštěbetal.

Vlaštovky opět přiletěly k hnízdu, něco provedly a zase odletěly.

Ne nadarmo vlaštovky vyletěly: každá přinesla v zobáku špínu a kousek po kousku zakrývala díru v hnízdě.

Vlaštovky znovu odlétaly a zase přilétaly a zakrývaly hnízdo víc a víc a díra byla stále těsnější.

Nejprve byl vidět vrabčí krk, pak jen jeho hlava, pak nos a pak už nebylo vidět nic; Vlaštovky ho úplně zakryly v hnízdě, odletěly a začaly kroužit kolem domu a pískat.

Dva soudruzi

Dva kamarádi šli lesem a vyskočil na ně medvěd.

Jeden běžel, vylezl na strom a schoval se, druhý zůstal na silnici. Neměl co dělat – spadl na zem a předstíral, že je mrtvý.

Medvěd k němu přišel a začal čichat: přestal dýchat.

Medvěd mu očichal tvář, myslel si, že je mrtvý, a odešel.

Když medvěd odešel, slezl ze stromu a zasmál se.

No, říká, mluvil ti medvěd do ucha?

A řekl mi, že špatní lidé jsou ti, kteří v nebezpečí utíkají od svých kamarádů.

Lhář

Chlapec hlídal ovci, a jako by viděl vlka, začal volat:

Pomoc, vlku! Vlk!

Muži přiběhli a viděli: to není pravda. Když to udělal dvakrát a třikrát, stalo se, že vlk skutečně přiběhl. Chlapec začal křičet:

Pojď sem, pojď rychle, vlku!

Muži si mysleli, že opět klame jako vždy – neposlouchali ho. Vlk vidí, že se není čeho bát: porazil celé stádo pod širým nebem.

Lovec a křepelka

Do myslivecké sítě se chytila ​​křepelka a začala lovce žádat, aby ho pustil.

Jen mě nech jít," říká, "obsloužím ti." Další křepelky tě nalákám do sítě.

No, křepelka," řekl myslivec, "by tě stejně nepustila dovnitř, a teď ještě víc." Otočím hlavu za to, že chci vydat vaše vlastní lidi.

Dívka a houby

Dvě dívky šly domů s houbami.

Museli přejít železnici.

Mysleli si, že auto je daleko, a tak vylezli po náspu a šli přes koleje.

Najednou se ozvalo nějaké auto. Starší dívka běžela zpět a mladší dívka přeběhla přes silnici.

Starší dívka křičela na svou sestru: "Nevracej se!"

Ale auto bylo tak blízko a vydávalo tak hlasitý zvuk, že ho menší dívka neslyšela; myslela si, že jí bylo řečeno, aby utekla zpátky. Přeběhla zpět přes koleje, zakopla, upustila houby a začala je sbírat.

Auto už bylo blízko a řidič pískal, jak jen mohl.

Starší dívka křičela: „Houby zahoďte!“ a holčička si myslela, že se jí říká, aby sbírala houby, a plazila se po silnici.

Řidič auta neudržel. Zapískala, jak jen mohla, a vběhla do dívky.

Starší dívka křičela a plakala. Všichni cestující se podívali z oken vozů a průvodčí běžel na konec vlaku, aby se podíval, co se dívce stalo.

Když vlak projel, všichni viděli, že dívka leží hlavou dolů mezi kolejemi a nehýbe se.

Když se pak vlak už rozjel daleko, dívka zvedla hlavu, skočila na kolena, sbírala houby a běžela k sestře.

Starý dědeček a vnuk

(Bajka)

Dědeček velmi zestárnul. Nohy nechodily, oči neviděly, uši neslyšely, neměl zuby. A když jedl, teklo mu to z úst dozadu.

Syn a snacha ho přestali posazovat ke stolu a nechali ho večeřet u sporáku. Přinesli mu oběd v hrníčku. Chtěl s ním pohnout, ale upustil ho a rozbil.

Snacha začala staříkovi vyčítat, že všechno v domě zničil a rozbil hrnky, a řekla, že teď mu dá večeři v umyvadle.

Stařec si jen povzdechl a neřekl nic.

Jednoho dne manželé sedí doma a dívají se - jejich syn si hraje na podlaze s prkny - na něčem pracuje.

Otec se zeptal: "Co to děláš, Míšo?" A Míša řekla: „To já, otče, dělám vanu. Až budete vy a vaše matka příliš staří na to, abyste vás živili z této vany.“

Manželé se na sebe podívali a začali plakat.

Styděli se za to, že starého muže tak urazili; a od té doby ho začali posazovat ke stolu a starat se o něj.

Malá myška

Myška se vydala na procházku. Obešla dvůr a vrátila se k matce.

No, matko, viděl jsem dvě zvířata. Jeden je děsivý a druhý laskavý.

Matka se zeptala:

Řekni mi, co je to za zvířata?

Myš řekla:

Jeden je děsivý - jeho nohy jsou černé, jeho hřeben je červený, jeho oči jsou vystouplé a jeho nos je zahnutý, když jsem prošel kolem, otevřel ústa, zvedl nohu a začal křičet tak hlasitě, že jsem to neudělal vědět, kam jít.

To je kohout, řekla stará myš, nikomu neublíží, nebojte se ho. No a co to druhé zvíře?

Druhý ležel na sluníčku a vyhříval se na krku, jeho nohy byly šedé a hladké.

Stará myš řekla:

Hloupý, jsi hloupý. Koneckonců, je to samotná kočka.

Dva chlapi

Jeli dva muži: jeden do města, druhý z města.

Narazili do sebe svými saněmi. Jeden křičí:

Dejte mi cestu, musím se rychle dostat do města.

A druhý křičí:

Dejte mi cestu. Musím jít brzy domů.

A třetí muž to viděl a řekl:

Kdo to rychle potřebuje, ať to vrátí.

Chudák a bohatý muž

Bydleli v jednom domě: nahoře byl bohatý pán a dole chudý krejčí.

Krejčí si při práci neustále zpíval písně a rušil pánův spánek.

Mistr dal krejčímu měšec peněz, aby nezpíval.

Krejčíř zbohatl a peníze si uložil, ale zpívat už nezačal.

A začal se nudit. Vzal peníze, přinesl je zpět pánovi a řekl:

Vezmi si své peníze zpět a nech mě zpívat písničky. A pak mě přepadla melancholie.

Pohádky vytvořené L. Tolstým mají často vědecký a vzdělávací charakter. Animace předmětů a magicko-pohádková forma pomáhají asimilovat geografické pojmy: „Šat Ivanovič neposlouchal svého otce, zabloudil a zmizel. A don Ivanovič poslouchal svého otce a šel, kam otec přikázal. Ale cestoval po celém Rusku a stal se slavným“ („Shat and Don“).

Pohádka „Volga a Vazuza“ přitahuje pozornost dítěte sporem mezi dvěma říčními sestrami: „Byly dvě sestry: Volga a Vazuza. Začali se hádat, kdo z nich je chytřejší a komu se bude žít lépe.“ Tato pohádka vás naučí uvažovat a vyvozovat správné závěry.

Tolstého příběhy jsou navrženy tak, aby usnadnily zapamatování vědeckého materiálu. Mnoho děl „Nového ABC“ a „Ruských knih pro čtení“ podléhá tomuto principu. V předmluvě k The ABC Tolstoj píše: „Obecně poskytněte studentovi co nejvíce informací a vyzvěte ho, aby ve všech oblastech vědění provedl co nejvíce pozorování; ale říkejte mu co nejméně o obecných závěrech, definicích, rozděleních a jakékoli terminologii.“

L. Tolstoj trpělivě revidoval své příběhy pro naučné knihy. Jeho syn vzpomínal: „Tehdy sestavoval ABC a zkoušel to na nás – svých dětech. Vyprávěl příběhy a nutil nás, abychom je přenesli do vlastních slov.“ Leo Tolstoy poprvé spojuje styl populární vědy a beletrie ve vzdělávacích knihách pro děti. V jeho krátkých naučných pohádkách a příbězích se věda harmonicky snoubí s poezií a obrazem. Spisovatel se snažil poskytnout dětem dostupné informace o přírodních zákonech a radil, jak tyto zákony prakticky využívat v rolnickém životě a hospodaření:

* „Je tam červ, je žlutý, sežere list. Z toho červa je hedvábí."
* „Roj se posadil na keř. Můj strýc ho sundal a odnesl do úlu. A měl celý rok bílý med.“
* "Poslouchej mě, můj pejsku: štěkej na zloděje, nepouštěj ho k nám domů a nestraš děti a nehraj si s nimi."
* „Dívka chytila ​​vážku a chtěla jí roztrhat nohy. Otec řekl: tytéž vážky zpívají za úsvitu. Dívka si vzpomněla na jejich písničky a pustila je dovnitř."

Zeměpisné informace a popisy přírodních jevů, historických událostí, fyzikálních vlastností těles jsou uvedeny pro vzdělávací a poznávací účely a zároveň umělecky. Tolstoj používá různé metody a techniky prezentace; například píše příběhy o fyzice ve formě argumentu. V příběhu „Teplo“ se tedy vyprávění odvíjí pomocí otázek a odpovědí:

* „Proč sklenice praskne, když do ní nalijete vroucí vodu? Protože místo, kde je vařící voda, se ohřeje a natáhne, ale místo, kde není vařící voda, zůstane stejné: sklenice dole se roztrhne, ale sklenice nahoře nepustí a praskne.“

"Teplo", "Vlhkost", "Proč stromy praskají v chladném počasí?" a mnoho dalších vědeckých a naučných příběhů, autor je konstruuje formou dialogu, který dětem pomáhá analyzovat a zobecňovat, uvažovat a dospět k samostatnému závěru. Učí nahlížet do přírodních jevů, zobrazuje je poeticky, pomocí trefných přirovnání. To je například příběh „Co se děje rosa na trávě“: „Když neopatrně utrhnete list s rosou, kapka se sroluje dolů jako lehká koule a neuvidíte, jak proklouzne kolem stonku.“

    Neexistuje žádná velikost, kde není jednoduchost, dobro a pravda. Tolstoj Velký spisovatel a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj vyvozuje svou teorii o roli osobnosti v dějinách. Poměrně polemizující s buržoazními vědci, kteří vytvořili kult velké osobnosti, historické...

  1. Nový!

    A.N. Tolstoy (1883-1945), prozaik, dramatik a publicista realistického hnutí, získal první uznání od čtenářů po vydání své prozaické sbírky „Strakové příběhy“ (1910) - série náčrtů na folklórní témata. Tyto skici nemají žádnou představu, jejich podobu...

  2. Nový!

    Poslední roky Tolstého života byly pro něj velmi bolestivé. Poctivě dodržoval své zásady: zřekl se všech vlastnických práv, dokonce i vlastnictví svých spisů. Ale život v Yasnaya Polyana ho stále tížil: samotná situace...

  3. Nový!

    Z epilogu románu se o Něchljudovově budoucnosti nic nedozvíme. "Jeho románek s Kaťušou skončil." Nepotřebovala ho a on byl smutný i zahanbený. Ale to nebylo to, co ho teď vyděsilo. Další věc byla nejen nekouřená, ale silnější než kdy jindy...

  4. Nový!