Možnost pozdravit tým u testu z matematiky. Mimoškolní aktivita – matematický turnaj „zábavná hodina“

Matematický turnaj

"Ten, kdo chodí, může zvládnout cestu, ale kdo přemýšlí o matematice"

7-8 tříd

cíle: vzbudit zájem o matematiku, rozvoj tvořivost, jednota dětská skupina, podporující kulturu komunikace.

Motto : "Ten, kdo chodí, může ovládat cestu, ale ten, kdo myslí, může ovládat matematiku"

Naprogramovat:

1.Vítejte v týmech.

2. Zahřejte se.

3. Domácí úkol.

4. Soutěž kapitánů.

5. "Hádání"

6. Shrnutí

Úvodní poznámky:

Proč je kolem sebe slavnost?

Slyšíte, jak rychle řeč ustala?

Tohle je o královně všech věd

Pojďme si s vámi dnes promluvit.

Není náhodou, že je tak poctěna

Je jí dáno radit,

Jak udělat dobrý výpočet

Postavit budovu, raketu.

Koluje pověst o matematice

Že si dá v hlavě pořádek,

Protože dobrá slova

Lidé o ní často mluví.

Takže začínáme náš turnaj.

Prezentace poroty.

Stanovení pořadí výkonnosti týmů. (2 karty: „1“ a „2“)

  1. Pozdrav týmu: (5 bodů)

Abychom nenarušili pořádek v turnaji,

Jsme rádi, že slyšíme vaše pozdravy.

Týmy se navzájem zdraví:

  • Název týmu
  • Motto
  • Symbol
  • Noviny


2. Zahřejte se

Aby vše v turnaji proběhlo bez problémů, rozjedeme ho...

No přece z rozcvičky!

Kapitáni týmů se střídají ve vytahování otázek a přednášející je přečtou. Čas na přemýšlení je dán na 30 sekund, pokud tým odpoví nesprávně, může 2. tým získat bod navíc zadáním správné odpovědi.Za správnou odpověď - 1 bod.

Otázky pro týmy:

1. Vypište 5 dní v týdnu za sebou, bez uvedení čísel nebo názvů dnů.

2. Která 3 čísla dávají po vynásobení a sečtení stejný výsledek?

3. Dva otcové a dva synové snědli 3 vejce. Kolik toho každý snědl?

4. Kdo je: syn mého otce, a ne můj bratr?

5. Na rukou je 10 prstů. Kolik prstů je na 10 rukou?

6. Kolik řezů musíte udělat, abyste rozřezali poleno na 3 části?

7. Jak rozdělit 188 na dvě stejné části, aby každá dostala sto?

8. Jaké znaménko musí být umístěno mezi dvě dvojky, abychom dostali číslo větší než dvě, ale menší než tři?

9. Vyrostly 4 břízy. Každá bříza má 4 velké větve. Každá velká má 4 malé větve. Na každé malé větvi jsou 4 jablka. Kolik jablek bylo na větvích?

10. Může pršet 2 dny po sobě?

11. Jak se nazývá druhá souřadnice bodu?

12. Trojúhelník má 3 rohy, pokud je jeden odříznut, kolik jich zůstane?

13. Jaké je největší záporné číslo?

14. Plocha trojúhelníku je 49 m 2 . Jaký je jeho obvod?

Porota vyhlásí dosažené body

3. Domácí úkol (5 bodů)

Náčrt „Lekce matematiky 2070“

Porota vyhlásí dosažené body a mezisoučet

4. Soutěž kapitánů: (správná odpověď 1 bod)

  • Každý kapitán má 4 hádanky. Čas – 5 min.
  • Hra s publikem „Přísloví“

Porota vyhlásí dosažené body

5. "Hádání"

Z každého týmu si 2 lidé vytáhnou kartičku s termínem, který musí ukázat svému týmu gesty, akcemi, ale beze slov. Pro odhadovaný termínna 1. pokus – 2 body, na druhý – 1 bod.Pokud 1. tým neuhodne, může 2. tým získat 1 bod za uhádnutý termín.

  • Kompas
  • Zlomek
  • Náměstí
  • Roh
  • Souřadnicová rovina
  • Čas
  • Rychlost

Než porota vyhlásí výsledky našeho dnešního turnaje, rádi bychom vám popřáli:

Naučte se čelit problémům bez pláče

Hořký okamžik není podívaná pro každého

Vědět! duše roste neúspěchem

A slábne, pokud je úspěch rychlý.

Moudrost se nachází v těžkých sporech

Vaše cesta není snadná

Sinusová vlna radosti a smutku,

A ne stoupající křivka.

6. Shrnutí

Porota vyhlásí dosažené body a ocení vítěze.















Soutěž umělců. „Každá ruka má něco do sebe“ Na počítání 1, 2, 3 vytáhněte současně číslo 9 levou rukou a číslo 6 pravou. Pravá ruka Nakreslete obdélník a levou rukou trojúhelník. „Prostor fantazie“ Aniž byste zvedli křídu z desky, nakreslete labuť. Nakreslete osobu pomocí čísel.


Soutěž „Znalci přísloví“ Vložte číslovku: Don’t have... rubles, but have... friends. Nemít... rublů, ale mít... přátele. ... jednou to zkuste, ... jednou to odřízněte. ... jednou to zkuste, ... jednou to odřízněte. Pokud budete honit ... zajíce, nebudete je ... chytit. Pokud budete honit ... zajíce, nebudete je ... chytit. Všichni za jednoho,...za všechny. Všichni za jednoho,...za všechny. Mysl je dobrá, ale... lepší. Mysl je dobrá, ale... lepší. ... ne válečník v poli. ... ne válečník v poli.


Soutěž v hádankách Přečti správně text a uhádni hádanky: 7 bratrů: rovných v letech, různá jména. 7 bratrů: stejných věkem, různá jména. 5 skříní, 1 dveře. 5 skříní, 1 dveře. 1 mluví, 2 se dívá, 2 poslouchá. 1 mluví, 2 se dívá, 2 poslouchá. 2 matky mají 5 synů, všichni se stejným jménem. 2 matky mají 5 synů, všichni se stejným jménem. 2 hlavy, 2 ruce, 6 nohou. kdo to je? 2 hlavy, 2 ruce, 6 nohou. kdo to je?


To je zajímavé: 14letá dívka Jyoti Amge z Indie si nárokuje titul nejvíce malý muž. Na momentálně oficiální rekord patří Číňanovi He Pingping s výškou 74,61 cm a výška Jyoti Amge je 58 centimetrů. Dívka na rozdíl od svých spolužáků váží pouhých 5 kilogramů.


Fan Contest Horizontální: 2. Přirozené číslo dělitelné daným přirozené číslo. 5. Skutečná rovnost dvou kvocientů. 8. Délková míra. 9. Odečítací složka. 10. Uzavřená čára, jejíž všechny body jsou ve stejné vzdálenosti od jednoho bodu. 11. Násobící složka. Vertikální: 1. Úsečka spojující bod na kružnici s jejím středem. 2. Výsledek řešení rovnice. 3. Rovnost s proměnnou. 4. V jazyce - písmeno, v matematice - ... 6. Znak sčítání. 7. Znak odčítání.

MBOU Motyzleyskaya střední škola

Mimoškolní činnost

v matematice

„Matematická

KVN »

Připravený

Učitel na základní škole

Gribková Yu I.

2012

Podrobit: „Matematická KVN“ (pro studenty základních škol)

Formulář:hra - soutěž

Cíl: Zobecňování a prohlubování znalostí žáků, přitahování

pozornost k předmětu; identifikace nejsilnějších studentů.

úkoly:

vzdělávací – aktivace duševní činnosti studentů, zobecnění a systematizace znalostí, dovedností a schopností, které studenti získali studiem celého matematického kurzu;

Vývojový – rozvíjet obzory studentů, lásku a zájem o matematiku, kolektivní dovednosti a schopnosti tvůrčí činnost, podporovat rozvoj myšlení, kognitivní a tvůrčí činnosti žáků; rozvíjet takové vlastnosti, jako je schopnost naslouchat druhému člověku, práce ve skupině, dovednosti sebeanalýzy a sebeúcty, schopnost kreativní práce nad sebou samým;

vzdělávací – podpora kreativity, dovedností, smyslu pro humor a vynalézavosti.

KVN se účastní dva týmy. Každý tým má 6 lidí. Dva přednášející (učitel a student). Každý tým má jméno, motto, pozdrav a kapitána. Za každou správnou odpověď tým získává body. Tým, který skóruje, vyhrává největší počet body.

Plán akce:

  1. Píseň.
  2. Úvodní poznámky.
  3. Soutěž "Pozdravy"
  4. Soutěž "Rozcvička"
  5. Báseň "Na lekci"
  6. Soutěž „Rebuses“ a „Problémy s vtipy pro fanoušky“ (současně)
  7. Soutěž "Čísla v básničkách"
  8. Soutěž "Muzikál"

Průběh hry:

Píseň zní jako

“Červená Karkulka”(Příloha 1)

Úvodní poznámky.

Vedoucí: Dobré odpoledne, drazí přátelé! Dnes máme svátek věnovaný matematice, královně všech věd. Matematika je velmi důležitá věda. Bez něj se neobejde ani jeden člověk bez ohledu na věk a profesi.

Vedoucí: Zveme všechny kluky a děvčata zábavná země. Nezapomeňte s sebou vzít rychlost myšlení, vynalézavost a vynalézavost.

Vedoucí: Ne v divadelním představení,

A mezi našimi školními zdmi

Uvidíme teď vesele

Matematické KVN.

Všichni jsou připraveni k boji

Týmy jen čekají na signál.

Jedna minuta trpělivosti

Předložím vám hroznou zkoušku.

(prezentace poroty)

Soutěž "Pozdravy"

Týmy si předem připraví jméno, motto, znak a píseň. (1 bod)

Porota shrnuje.

Soutěž "Rozcvička"

Moderátor čte otázky týmům jeden po druhém a ty okamžitě odpovídají. 1 bod za správnou odpověď.

Porota shrnuje výsledky.

Soutěž „Čísla v příslovích a rčeních“

Vložte potřebné číslovky do přísloví a rčení. Přísloví na samostatných kusech papíru (vybrané jeden po druhém). 1 bod za správnou odpověď.

Odpověď na sedm problémů je ___. (1)

Jeden orá a ___ mávají rukama. (7)

Nepoznejte přítele za tři dny, poznáte ho za ___ let. (3).

Jedna hlava je dobrá, ale ___ je lepší. (2)

Sedmkrát měř, ___ řež. (1)

Kdo pomohl rychle, ___ pomohl. (2).

Jeden s dvojnožkou a ___ se lžící. (7)

Sám se sebou nebojuji, bojím se. (7)

Pro všechny a všichni za jednoho. (1)

Porota shrnuje výsledky.

Báseň "Na lekci"

Sedím ve třídě a dívám se do stropu.

Kdy zazvoní dlouho očekávaný zvonek?

Neměl jsem čas studovat lekce,

Opakujte odstavec sto jedna znovu.

Zpočátku jsme spolu s bratrem hráli,

Pak jsem dlouho poslouchal Šašek s králem,

Pak jsem seriál sledoval asi čtyřicet minut,

Pak jsem hrál fotbal s Romkou.

A chudák učebnice ležela na poličce.

Domů jsem běžel až v devět hodin.

Ale už je pozdě: už jsem chtěl spát.

A tady sedím ve třídě ve své lavici,

Nemohu najít řešení problému,

A zjevně dostanu znovu D

Ale jsem špatný v matematice.

Matka bude naštvaná, otec bude nadávat,

Počítačové hry skončí...

Proč jsem včera šel tak dlouho?

Bylo by lepší, kdybych si přečetl odstavec sto jedna:

Je čas změnit svůj přístup ke studiu!

A matematiku, přátelé, je třeba respektovat!

Soutěž kapitánů "Vtipné hádanky"

Vedoucí: Kdo by mohl být kapitánem ve škole?

K tomu jsou otevřené všechny cesty:

Bude vlastnit oceán,

Vzduch, voda a země.

Kapitán týmu vytáhne kartu se zábavnou hádankou. Tým rozhoduje, uvažuje a odpovídá. 3 body za správnou odpověď.

  1. Světla v girlandě vánočního stromku se střídají v tomto pořadí: červená, zelená, modrá. Kolik žárovek je v girlandě, pokud je 5 zelených žárovek? (15)
  2. V košíku jsou 4 jablka. Jak je rozdělit mezi 4 děti tak, aby každé dítě dostalo jablko a jedno jablko zůstalo v košíku? (Dejte jednomu dítěti jablko s košíkem)

Soutěž "Rebusy"

Řešení hádanek, kdo je napřed. (Příloha 2)

Vtipné cíle pro fanoušky:

Vedoucí: Varujeme fanoušky

Že schůzka bude žhavá

A proto vám přejeme

Onemocnět, aniž byste zavolali lékaře.

Přednášející přečte problémy a dá žeton za správnou odpověď. Na konci soutěže dají fanoušci svůj žeton libovolnému týmu (žeton -1 bod).

1. V tělocvičně visí lano. Chlapec po ní vyšplhal 3 metry a dostal se doprostřed. Jak dlouhé je lano? (6 metrů)

2. Kolik ořechů je v prázdné sklenici? (sklenice je prázdná, což znamená, že v ní nic není)

3. Babička pletla šátky a palčáky pro svá vnoučata. Celkem upletla 3 šály a 6 palčáků. Kolik vnoučat měla babička (3 vnoučata, vysvětlete).

4. U jídelny, kde obědvali lyžaři, kteří přijeli z túry, bylo 20 lyží a 20 hůlek zapadlých ve sněhu. Kolik lyžařů vyrazilo na výlet? (10 lyžařů)

5. Zpod brány je vidět 8 kočičích tlapek. Kolik koček je na dvoře? (4 kočky - vysvětlete na jasném příkladu)

6. Dědeček, babička, vnučka, Brouček, kočka a myš tahali a táhli a nakonec vytáhli vodnici. Kolik očí vidělo tuřín? (12)

7. Na poli je dub. Na dubu jsou 3 větve. Na každé větvi jsou 3 jablka. Kolik je celkem jablek? (vůbec ne, protože jablka nerostou na dubech)

Porota shrnuje výsledky.

Soutěž "Čísla v básničkách"

Vedoucí: Nejprve malé zahřátí. V básni byste měli slyšet slovo dva.

Dva gnómové.

V noci byl ve sklepě hluk,

Navštívili tam dva gnómové.

Vylezli na váhu,

Často krčili nos,

Ale bez závaží jen stěží

Zjistili jsme naši váhu na váze!

Zde různá slova, včetně slov dvě - totodva, suterén, sotva.

Vedoucí: A nyní úkol pro týmy: zapamatujte si a zapište všechna slova, která obsahují slovo sto. Pokud se sláva opakuje, píšeme jednou. Tým, který slyší nejvíce takových slov, vyhrává.

1 bod za správnou odpověď.

Od prostého hlídače -

Prostorný dům:

Často je v něm stonožka

Bloudí pod stolem.

Stonožka je ceněná

Čisté nohy

A hlavní vosk

Vyčistí sto bot.

Místo dvou to není snadné

Vyčistěte vše

Tolik bot najednou

Nikdo to nenosil!

V jednoduché stonožce

Stojí za to stát

A u té stonožky

Učte se ze zkušeností!!!

(Celkem 14 různých slov)

Soutěž "Muzikál"

(Může to být domácí úkol pro týmy).

Zapamatujte si a zazpívejte písně, které obsahují číslice.

Například: „Milion, milion, milion šarlatové růže…“ (S).

Vítězný tým získává 3 body.

Shrnutí. Odměňování.

Vedoucí: Hra je u konce

Je čas zjistit výsledek

Kdo odvedl nejlepší práci?

A odlišili jste se v KVN?

Porota vyhlásí vítěze a začíná slavnostní předávání cen.

Dodatek 1

Píseň na melodii „Little Red Riding Hood“

Pokud je to dlouhé, dlouhé, dlouhé,

Pokud je to dlouhé a těžké,

Denně a zábavně

Učte se matematiku

Kolik se toho naučíš

Tajemství, hádanky, které budete řešit,

Stanete se vzdělanější

Jen, jen nebuď líný.

Sbor: Ahh, nauč se pravidla,

A-ah, nacpeš vzorce,

Ah, nebuď líný, všechno opakuj,

Aha, na nic nezapomeň.

No, samozřejmě, no, samozřejmě,

Když jsi tak líný

Když jsi tak zbabělý

Nechceš nic vědět

Nebudeš schopen vyřešit své problémy,

Nemůžeš se rozhodnout podle příkladu,

Stane se pro vás problémem]

Učte se matematiku.

Sbor: A pravděpodobně pravda, pravda,

Je velmi těžké se vypracovat

Jak bolestivé, tak únavné.

Jen neustupujte.

Jdeš svou vlastní cestou

Držte krok s vědou až do konce,

Všechno ti bude jasné,

Zajímavé, stačí vědět.

Dodatek 2

Názvy týmů, motto, pozdrav:

1 kapitán: Náš tým je „Twice Two“.

Motto: Stát se lékařem, námořníkem nebo pilotem,

Musíte mít "A" úroveň matematiky!

s pozdravem: Naše přání všem:

Vítězové by se neměli chlubit, poražení by neměli plakat.

2 Kapitán: Náš tým - "PUPS"

Motto: Ať mysl přemůže sílu!

s pozdravem: Dnes chceme vzdělávat

Taková přesnost myšlení,

Abychom věděli všechno v našem životě,

Měřit a počítat.

3 Kapitáne : Náš tým je „Square“

Motto: Naše „náměstí“ má všechny strany stejné.

A všichni naši kluci jsou silní v přátelství.

s pozdravem:

Náš tým "Kvadrat"

Zdraví shromážděné děti.

Přejeme všem, aby vyhráli,

A neztrácejte sami se sebou.


Mimoškolní činnost

"Fyzikální a matematický turnaj"

mezi studenty 9 X třídy

Dokončeno: učitelka fyziky Moiseikina L.F., učitelka matematiky Zhuravleva I.V.

Cíle akce:

    aktivace kognitivní činnost studenti;

    rozvoj schopností rychle a efektivně myslet;

    procvičování znalostí a dovedností získaných během procesu učení;

    zvýšení kognitivního zájmu o fyziku a matematiku;

    rozvoj kultury kolektivního myšlení;

    podporovat smysl pro zodpovědnost za tým, smysl pro solidaritu a zdravou soutěživost.

Formulář: kvíz.

Technologie: skupinová práce.

Zařízení: stoly pro hráče dvou týmů a pro členy poroty; počítač; interaktivní tabule; týmová loga; výsledková listina hry pro porotu; Odpovědní listy závěrečné hry; prezentace hry.

Účast: Hry se účastní 2 týmy z každé třídy, 5 lidí v každém týmu.

Věk účastníků: 9. třída

Přípravné práce: 1. Projděte si probraný materiál.

2. Vymyslete název týmu, pozdrav a motto,

vybrat kapitána, udělat znak.

Průběh hry

Vážení přátelé, hosté a účastníci naší hry! Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na turnaji ve fyzice a matematice. Pro koho dnes turnaj pořádáme? Samozřejmě pro vás, naši milovaní studenti! Chceme, abyste si dnes trochu odpočinuli, lépe poznali své talenty a schopnosti, přemýšleli o otázkách a odpovědích, ukázali své znalosti, obecně trávili čas užitečně. Mottem naší hry budou slova středověkého perského vědce Al-Biruniho: „Znalosti jsou nejskvělejší z lidských věcí. Každý o to usiluje, ale nepřichází to samo."

Dnes v turnaji soutěží dva týmy:

1. Tým „Thinkers“ (žáci 9 třídy „A“), kapitán týmu - ...

Tým tvoří…

2. Tým "Umniki" (žáci 9. třídy „B“), kapitán týmu - ...

Tým tvoří…

Týmy, představte nám své motto a pozdrav.

Tým "Thinkers"

Zdravím vás My se nebojíme

Jakékoli testy.

Jen tak dál, přátelé,

Ukažme naše znalosti!

Naše motto: Budeme přemýšlet, přesvědčovat,

Jdeme do finále vyhrát!

Tým "Umniki"

Zdravím vás Jsme chytří a odvážní

Jsme zruční v podnikání.

Tentokrát vyhrajeme

Náš protivník není vyhláška!

Naše motto: Jedna mysl je dobrá, ale mysl týmu je lepší!

Týmy bude hodnotit přísná a spravedlivá porota(prezentace poroty).

Pojďme se seznámit s pravidly hry.

Pravidla hry

Hra se skládá ze 2 kol a finále.

Každé kolo má 4 témata (fyzika a matematika) po 5 otázkách. Témata a cena otázek jsou uvedeny na tabuli každého kola. Týmy hrají hru na tahy. Téma a cenu otázky volí kapitán týmu. Vybraná otázka je přečtena přednášejícím. Máte 30 sekund na rozmyšlenou otázku. Kapitán ukazuje na hráče, který na otázku nebo odpovídá sám. Pokud tým odpoví správně, získá počet bodů zvolené kategorie. Nesprávná odpověď – 0 bodů.

Pokud si tým vybere otázku „Pig in a Poke“, může na ni odpovědět sám nebo může otázku přidělit jinému týmu.

Ve finále týmy nad otázkou 30 sekund přemýšlejí a dají písemnou odpověď. Tým, který odpoví správně, získá 100 bodů.

Body získané týmy počítají členové poroty. Vítězí tým s největším počtem bodů.

Své znalosti se mohou pochlubit i fanoušci. Pokud týmy na otázku neodpoví, odpoví fanoušci a získané body jsou přiděleny jejich oblíbenému týmu.

Takže začínáme náš turnaj.

Přejeme vám, přátelé,

Bojujte spolu a statečně.

Kdo vyhraje -

Na tom vůbec nezáleží.

Ať ten boj zuří dál

Prožijte soutěž.

O úspěchu nerozhoduje osud,

Ale pouze vaše znalosti!

Losování. Tým, který jako první odpoví na otázku, začíná hru.

zaokrouhluji

VZORCE A

DEFINICE

NÁSTROJE

A ZAŘÍZENÍ

VE SVĚTĚ ČÍSEL

SLAVNÍ LIDÉ

VZORCE A DEFINICE

    Změnit metodu vnitřní energie těla bez práce.(přenos tepla)

    Tři koně v zápřeži uběhli 90 km. Kolik kilometrů uběhl každý kůň?(90 km)

    Co tento vzorec vyjadřuje?(Podmínka rovnováhy páky)

    Jak se nazývají souřadnice bodu?( Úsečka a pořadnice )

    Který graf odpovídá vzorci Jak se nazývá?

1) 2) 3) 4)

(Graf č. 3, hyperbola)

NÁSTROJE A ZAŘÍZENÍ

    Lišta pro kreslení rovných čar a pro měření.(Pravítko)

    Na zdi visí talíř,

Přes desku se pohybuje šipka.

Tato šipka vpřed

Zná pro nás počasí.(Barometr)

    Pojmenujte další zařízení: kádinka, lihová lampa, siloměr, teploměr.(alkoholová lampa)

    V Starověký Egypt a dovnitř Starověké Řecko dávno před naším letopočtem se toto zařízení používalo pro výpočetní techniku. Byla to deska s pruhy, po kterých se pohybovaly oblázky. co to je?(Počitadlo)

    Odstraňte další slovo ze série: cesta, rychlost, metr, čas,náměstí , za druhé.

VE SVĚTĚ ČÍSEL

    Tato čísla se objevila v souvislosti s nutností počítat předměty.(Přírodní)

    Číslo, kterým se má dělit.(rozdělovač)

    Co je větší: součin čísel nebo jejich součet?(Součet, protože součin číslic je nula)

    Které číslo má tolik čísel, kolik je napsaných písmen?(100 - sto)

    Čemu se toto číslo rovná, pokud je těchto čísel 40?(50)

SLAVNÍ LIDÉ

    Který velký matematik se nazývá „otec algebry“?(Viet)

    Vědec, který je známý jako tvůrce školy matematiků.

Jako první rozdělil čísla na sudá a lichá, jednoduchá a složená.(Pythagoras)

    Aby tento vědec studoval jeden jev, vyšplhal na Pisu

věž. Pojmenujte tohoto vědce.(Galileo)

    Vědec, který objevil tento zákon, se narodil ve městě Syrakusy. Zákon

vysvětluje účinek kapaliny a plynu na těleso v nich ponořené.

Zákon je otevřený ve vaně.(Archimedes)

    Dvě téměř identická čísla, mezi kterými je rozdíl pouze ve znaménku.(Naproti)

2. kolo

HÁDANKY

100

FYZIKA

100

HÁDANKY

100

JEDNOTKY

MĚŘENÍ

100

HÁDANKY



    Uspořádejte úhly v sestupném pořadí: tupý, rovný, ostrý, pravý.

( Rozšířené, tupé, rovné, ostré )


25.

FYZIKA

    K tomuto jevu dochází při kontaktu dvou těles.

Dělá víc užitku než škody.

Je to jeden z důvodů nízké účinnosti mechanismů.

Jedním z důvodů je drsnost povrchu. (Tření)

    Jmenuj dalšího vědce:Newton, Popov,Darwin , Galileo.

    Pojmenujte další předponu:mili, centi, deci,kilo .

    Které olympijské motto přímo souvisí s vyobrazenými písmeny?

v, h, F?(Rychlejší, vyšší, silnější)

    V háji bylo 700 bříz a 300 borovic. Jaké procento všech stromů

tvoří borovice?(30%)

HÁDANKY

    Život v těžké knize

Chytří bratři

Deset z nich, ale tito bratři

Budou počítat vše na světě.(čísla)

    Silnější než slunce slabší než vítr,

Nemá nohy, ale chodí

Žádné oči, ale pláč.(Mrak)

    Vrchol mi slouží jako hlava.

A to, co považuješ za nohy,

Všem se říká party.(Roh)

    Uprostřed pole jsou stříbrná zrna.(Rosa)

    Jak se jmenuje položka, která něco podporuje?(Podpora nebo pozastavení )

JEDNOTKY MĚŘENÍ

    Kolik minut v jednom stupni?(60 minut)

    Kolik minut za hodinu?(24 min)

    Tyto jednotky měří hmotnost diamantů. (Karát)

    To je přímo úměrné použité síle a přímo

úměrné ujeté vzdálenosti, měřeno v joulech.

(Mechanické práce)

    Jaký je jiný název pro kubický decimetr?(Litr)

FINÁLE

    Rozlušti slova a pojmenuj lichá:

NOKUS, YAMARYAP, ATCHOK, LOPSOTKS(Kužel)

    Je možné změřit hmotnost tělesa ve vesmíru pomocí pružinového dynamometru?(Ne, protože ve vesmíru je stav beztíže a na jaře nedojde k žádné deformaci)

    Yura, Grisha a Tolya obsadili tři místa v běžecké soutěži. Který

Každý mladý muž obsadil místo, pokud Grisha nezískal ani druhé ani třetí místo,

a Tolya není třetí.(Grisha - , Tolya - II , Yura - III )

    Maminka rozkrojila polovinu koláče na 6 stejných kousků. Jeden kus ona

dal to Dimovi. Jakou část koláče dostal Dima?(

    Charakteristika povrchu těla, která ovlivňuje jeho emisivitu

a absorpční kapacitu.(Barva)

Hra je u konce.

Je čas to shrnout.

Kdo odvedl nejlepší práci?

A vynikli jste v turnaji?

Shrnutí

Určení vítěze a ocenění.

Výsledky byly sečteny.

Ceny byly předány.

Turnaj je u konce.

Byl jsi aktivní.

Od herních úkolů ke znalostem

Týmy šly společně.

Ale hlavní vítězství

Samozřejmě dopředu!

Přeji vám lidi

Přeji hezký výlet!


Typ: vzdělávací hra.

Formulář: soutěž.

Stručný popis : Účastní se 2 týmy žáků 8. ročníku.

^ Účastníci KVN: porota, publikum, moderátor. Účastníci soutěže mají týmové emblémy. Rekvizity - balíčky úkolů pro každý tým, list s správná rozhodnutí a odpovědi pro porotu, prázdné listy a propisky, připravené křížovky pro fanoušky (diváky), barevné pastelky.

^ Popis krok za krokem : přípravná fáze. Týmy jsou tvořeny z žáků 8. ročníku. Jsou vybráni kapitáni týmů. Na stánku je umístěno oznámení o místě a čase konání matematického KVN. Úkoly pro soutěže se vypracovávají. Členové týmu se seznamují s podmínkami hry, vymýšlejí emblémy a reprezentují tým. Vyvíjí se bodový systém pro hodnocení práce týmů na KVN. Herní akce.

Plán:


  1. Úvodní část;

  2. Představení a pozdrav týmů;

  3. Zahřívání" Zábavná lekce»;

  4. Soutěž kapitánů;

  5. Soutěže znalostí a vynalézavosti;

  6. Soutěž umělců;

  7. Geometrické soutěžení;

  8. Domácí úkol. Amatérská výtvarná soutěž;

  9. Shrnutí.
Průběh soutěží:

  1. Úvodní část.
Vedoucí . drazí kluci! Dnes otevíráme náš klub veselých a vynalézavých lidí.

co je to klub? (Jde o společnost přátel, které spojuje jedna společná zajímavá věc).

Není třeba vám vysvětlovat, co znamená „zábava“. Jací jste chlapi? Samozřejmě jsou vtipní.

Co znamená vynalézavost? (Když dovnitř těžký okamžik rychle najdete správnou cestu ven, prokážete dovednost a učiníte správné rozhodnutí).

Tak, přátelé, začněme program.

Máme velkou zásobu nápadů,

A pro koho jsou? - Pro tebe!

^ Oba týmy zpívají (na melodii „Smile“)

Jsme vám svěřeni

Proveďte úspěšnou bitvu

Chcete-li otestovat vynalézavost a znalosti,

Učte se matematiku

A nezklam se

Tomu všemu samozřejmě rozumíme.

Vedoucí.

Otevírám soutěž v počítání

Dobré odpoledne, přátelé.

Dva týmy - v KVN

Nyní je představím.

^ 2) Představení a přivítání týmů.

Tým 1: "Dva-dva"

Jsme připraveni bojovat směle

A my vám dáváme naše motto

No, vítězství je jen pro nás!

Píseň:

Zazpíváme vám písně

O naší matematice

O problémech, rovnicích

A o složitých příkladech.

Jsem kamarád s heřmánkem,

Jdu ho navštívit.

Řeší za mě problémy,

A já sedím vedle tebe.
Lekce začíná

Matematika se blíží.

Sanya stojí u tabule,

Trápí mu mozek.

Řešil jsem velký příklad,

Otočil se a zpíval.

„Matematika je věda

Bez tebe nemáme život,“

To říkali všichni kluci

Konečně v naší třídě.

Tým 2: "Heuréka"

Dnes v této místnosti

Jdeme do útoku

Ani krok zpět, ani krok na místě,

A jen vpřed a společně, všichni společně.


Škola nám leze na nervy

Ráno, večer a odpoledne

Přemýšleli jsme a rozhodli:

Pojďme hrát KVN.

Možná prohrajeme

Nebo dorazíme jako první

Přemýšleli jsme a rozhodli

Ano, dosadíme vás na vaše místo.

Dnes bojujeme

Naše argumenty jsou ostré

Váš protivník vám poradí

Učit matematiku.

Vedoucí.

Všechny soutěže posuzuje respektovaná porota

Aby hra probíhala jak má

Jsem rád, že mohu předložit porotě,

Ten vpravo je Lomonosov

Matematik a filozof.

Lobačevskij je tady vlevo,

Ruská hrdost a čest.

Třetí je pro ně to pravé -

Říkejte mi Sofia Kovalevskaya!

Tým 1: "Dva-dva"

Velký stůl je pokrytý modrým ubrusem,

A celá porota sedí u stolu.

Porota je milá, spravedlivá,

Soudíš nás, ale také se smiluj.

Tým 2: "Heuréka"

Ach porota, porota, oh mocná

Černé oči, pálení očí

Jak tě milujeme, jak si tě vážíme

Nezničte nás v této těžké hodině.

^ Zdravím fanoušky (oba týmy zpívají)

Nemůžeme bez tebe žít,

Jsi můj dobrý fanoušek.

Ty a já jsme dlouho přátelé,

Tleskněte rukama hlasitěji.

Neprohrajeme - nečekejte

Jinak to bude ostuda

Nedají nám dva, hádejte

Ale je škoda prohrát.

^ Adresa pro soupeře:

Tým 1: "Dva-dva"

Soupeř pouze kousne ze života psa.

Jen ze života, ze života psa

Soupeř může kousat.

(dárek - láhev mléka s dudlíkem)

Děti pijí mléko, snadno ztratíte.

Tým 2: "Heuréka"

Prohraješ, ale nebreč

Ty a já jsme přátelé od dětství

Pořád se snaž prohrát

Přejeme vám z celého srdce.

(Dárek je chmýří.)

Kéž nám Alláh pomáhá

Rozfoukat tě na kousíček.
3. Rozcvička „Zábavná lekce“ (soutěž družstev)

Pokud tým neodpoví, pomůže s odpovědí fanoušek.


  1. Na větvi sedělo 5 sýkor a 7 vrabců. 6 ptáků odletělo. Odletěl alespoň jeden vrabec? (ano, uletělo, protože sýkor je jen 5).

  2. Hořelo 6 svíček 1 z nich zhasla. Kolik svíček zbývá? (zbývají 2 svíčky, zbytek dohořel).

  3. Marina měla celé jablko, dvě půlky a čtyři čtvrtky. Kolik celkem? (3 jablka).

  4. Ve kterém městě začali před 3 tisíci lety poprvé měřit úhly ve stupních? Odpověď je v hádance

  5. 60 listů knihy má tloušťku 1 cm Jakou tloušťku mají všechny listy knihy, pokud má 240 stran? (2 cm)

  6. Proč rovný úhlu na druhou? (90°)

  7. Jaký je sousední úhel pro úhel 79°? (101°)

  8. Jaké jsou délky stran egyptského trojúhelníku? (3,4,5)

4. Soutěž kapitánů.

Uhodněte melodii a řekněte frázi, která obsahuje matematický výraz.

"Učí ve škole" (přidejte dva až čtyři)

„Je zábavné společně procházet otevřenými prostory“ (jedna deska, dvě desky)

"Krokodýl Gena" (a dá 500 nanuků)

"Kobylka seděla v trávě" (jedl jen trávu)

"Tam venku, za řekou..." (stovky mladých bojovníků)
5. Soutěže vědomostí a vynalézavosti


1. O kom jsou tyto řádky: (Pythagoras)

V temnotě staletí, pod našimi nesmysly, se mihla pravda.

Platí to dodnes.

Když jsem našel řešení, moudrý starý muž

Byl jsem vděčný nebesům.

Nařídil upéct sto býků

A obětuj to bohům.

Od té doby býci úzkostlivě dýchali,

Jsou to přísahy, dary bohů,

Když slyšeli o nové pravdě, vyvolali hrozný řev.

Jméno jejich starého muže je šokující,

Paprsky jejich pravd oslepují

A v očekávání nové oběti, býků,

Zavírají oči a třesou se.

^ 2. Tvořit nejdelší matematické slovo z písmen: (číslo )

klesnichov

3. Je známo, že hroch váží 1 tunu 800 kg. Kolik hrochů uveze vozidlo s nosností 5 tun? (2 hroši)

4. "Matematický slovník".

Kdo nezná obtížnost v pojmech,

Vše hned napíše bez prodlení.

(Napište matematické pojmy písmeny za 3 minuty. Vyhrává ten, kdo si jich zapamatuje a zapíše nejvíce)

Tým 1: "Dva-dva" - dopisNA

Tým 2: "Heuréka" - dopisS

5. Výtvarná soutěž .


  1. Nakreslete oběma rukama současně: jednou kruh a druhou obdélník.

  2. Na povel vůdce nakreslete pomocí oči zavřené malý muž. Tečka – tečka – čárka – mínus – křivý obličej – tyčinka – tyčinka – okurka. Tady přichází mužíček!

6. Geometrická konkurence.


  1. Kolik paprsků je na obrázku? (20 paprsků)

  • Kolik úhlů je na obrázku? (18 rohů)

    1. Kolik segmentů je na obrázku? (10 segmentů)

    1. Kolik kosočtverců je na obrázku? (14 diamantů)

    7. Domácí úkol.

    Amatérská výtvarná soutěž.
    8. Shrnutí.

    Každá soutěž je porotou hodnocena určitým počtem bodů a po jejím ukončení porota vyhlásí výsledky. V KVN vyhrává tým, který získá nejvíce bodů na základě výsledků všech soutěží.

    Naše KVN skončila, je čas jít domů.

    Ale tito přátelé nejsou překážkou,

    A v hodině loučení vám přeji

    Hodně úspěchů ve studiu.
    „Hodina zábavné matematiky“ - 9. třída

    Předmět matematiky je takový vážné

    co je užitečné nevynechat věc

    udělat to trochu zábavný.

    B. Pascal

    cíle:


    • Motivace kognitivní činnosti, rozvoj inteligence, zvídavosti, logické a kreativní myšlení.

    • Rozvoj a posilování zájmu o matematiku, podpora rozvoje kultury kolektivní práce, vytváření přátelských a přátelských vztahů.
    PRŮBĚH HRY:

    1. Ve hře jsou dva týmy po 5 lidech, které jsou vybrány losováním. Týmy obdrží jména a během 5 minut musí přijít se svým mottem, zatímco probíhají další přípravy na hru.

    2. Určeno porotou. Zbytek studentů jsou diváci a fanoušci.

    Hra začíná. Učitel představí zúčastněné týmy. Studentům je nabídnuta možnost volby další soutěže:


    • „Přemýšlejte! Uvědomte si to!"
    Zástupci týmů se střídají ve výběru.
    Úkoly do soutěží:

    1. "Nejlepší hodina"

    Každý tým obdrží sadu čísel (od 1 do 10). Na interaktivní tabule jména učených matematiků se píší pod čísla: 1 – Pythagoras; 2 – Euler; 3 – Ada Byron; 4 – Volavka; 5 – Viet; 6 – Hypatia; 7 – Lepot; 8 – Galois; 9 – Euklides; 10 – Descartes. Přednášející klade otázky a týmy, které jsou rychlejší, musí zvednout cedulku se správným číslem. Za každou správnou odpověď získá tým 5 bodů.


    Otázka

    Odpověď

    1. Moderní vzhled trigonometrii zavedl švýcarský matematik, který žil v 18. století. Byl to kolega M. V. Lobačevského, pracoval od 20 let v Ruská akademie Sci. Posledních 17 let byl vědec slepý, ale své práce se nevzdal: diktoval své myšlenky svým studentům a oni prováděli výpočty. kdo je tento vědec?

    č. 2 – Leonhard Euler

    1. Tento geniální matematik, který navzdory svému mládí dokázal v matematice učinit mnoho objevů, ale bohužel byl zabit v souboji ve věku 21 let. kdo to je?

    č. 8 – Evariste Galois

    1. Z prací tohoto vědce vzešly všechny plány na další, dokonalejší zdůvodnění geometrie. Napsal slova: "V matematice neexistuje královská cesta." Pojmenujte vědce.

    č. 9 – Euklides

    1. Podle informací, které se k nám dostaly, byla první matematičkou Řekyně, která žila v Alexandrii v letech 370 až 415. Můžete říct její jméno?

    č. 6 – Hypatia

    1. Po ní je pojmenována květina přivezená z Indie. Toto je skvělý francouzský počítač. Její jméno?

    č. 7-Hydrangea Lepot

    1. Zopakujeme-li staré legendy, pak tento vědec na počest svého objevu obětoval býka, nebo možná 100 býků. Pojmenováno po něm největší objev. Jeho jméno?

    č. 1 – Pythagoras

    1. Jediná dcera anglický básník, jehož práci miloval Puškin, Lermontov, Belinskij, studoval také matematiku. kdo je tato žena?

    č. 3 – Ada Byronová

    1. "Metrica" ​​​​poskytuje pravidla a vzorce pro přesné a přibližné výpočty různých geometrické tvary, k určení plochy trojúhelníku na třech stranách, pravidla pro numerické řešení kvadratické rovnice a přibližnou extrakci druhých mocnin a krychlových odmocnin. kdo to je?

    č. 4 - Volavka

    1. Povoláním právník. Zavedena v roce 1591 označení písmen nejen pro neznámé veličiny, ale i pro koeficienty rovnic. Zasloužil se o stanovení jednotné metody řešení rovnic 2., 3. a 4. stupně. kdo to je?

    č. 5 – Francois Viet

    1. "Brain Ring" »
    - klade otázku moderátor. Členové týmu mají 1 minutu na diskusi. Pokud je tým připraven odpovědět dříve, zvedne ruku. Otázky jsou kladeny jedna po druhé. Pokud jeden tým nezná odpověď, může odpovědět druhý. Za každou správnou odpověď - 3 body.

    Otázka

    Odpověď

    1. Zařízení pro měření úhlů na zemi.

    Astroláb

    1. Co znamená „osmistěn“ v řečtině?

    Osmiúhelník

    1. Z Řecké slovo„matematika“ pochází ze slova matematika. Co to znamená?

    Věda

    1. Ve kterém městě jsou ulice Pythagoras, Newton a Archimedes?

    Amsterdam

    1. V roce 1685 byla v Paříži zavedena matematická notace kvůli tiskové chybě. Co je to za označení?

    Podepište "%"

    1. Podle arabské legendy Heronův vzorec neobjevil Heron sám. a kdo?

    Archimedes

    1. Zkonstruovaná nová geometrie byla nazývána „imaginární“. Gauss to nazval „neeuklidovským“. Jak tomu teď říkáme?

    Lobačevského geometrie

    1. "Kdo nezná geometrii, nevstoupí na Akademii." Kdo je autorem těchto slov?

    Filozof starověký svět– Platón

    1. Co znamená slovo trigonometrie?

    Měření úhlů

    1. Jméno kterého vědce je spojeno se známým pravoúhlým systémem souřadnic?

    René Descartes

    1. Který starověký matematik byl první olympijský vítěz v pěstním souboji?

    Pythagoras

    1. Který matematik jako první prokázal existenci jednostranných ploch?

    Mobius

    1. Německý vědec, kterému se říká „král matematiky“?

    Gauss

    1. Ve které zemi se poprvé objevily? záporná čísla?

    Starověká Čína

    1. "Pole zázraků"
    - na interaktivní tabuli jsou nakresleny prázdné čtverečky s uvedením počtu písmen slova. Účastníci dostanou otázku a nechá se otevřít libovolná 3 písmena (účastníci písmena pojmenují, pokud jsou ve slově, tak je vedoucí napíše na tabuli). Poté následuje minuta na diskusi. Pokud tým neodpoví nebo odpoví špatně, může to zkusit druhý tým. Za správně uhodnuté slovo získává tým 3 body.

    • Jak staří Řekové nazývali odvětví matematiky, které se zabývalo proporcemi?

    • Velký matematik, kterého v roce 1700 Petr I. uvrhl do ruské šlechtické mládeže učitel matematiky. Vytvořil první učebnici ruštiny o matematice a navigaci pro školy. Jeho syn napsal na náhrobní kámen, že „...otec studoval vědu úžasným a nepohodlným způsobem...“ Uveďte jméno tohoto matematika.

      1. „Přemýšlejte! Uvědomte si to!”
      - Soutěže se účastní jeden žák. Je mu nabídnut seznam matematické pojmy které se musíte pokusit sdělit beze slov. Tým musí hádat. Za správně uhodnuté slovo - 5 bodů.
      Úkoly pro první tým: trojúhelník, elipsa, nerovnost, deska, úhel, postava, sčítání, křída, obvod, žák, úhlopříčka.

      Úkoly pro tým II: kruh, odčítání, rovnice, graf, lavice, závorky, kružítko, vektor, učitel, stupeň, sešit.


      1. "Šťastná nehoda"
      - týmy pro určitý čas odpovídat na otázky. Jak více otázek, tím lépe. Správně uhodnutá otázka – 2 body.

      1 tým

      2. tým

      Čemu se rovná 1/4 hodiny?

      15 minut

      Jaký zlomek hodiny je 20 minut?

      1/3

      1% metr?

      1 cm

      Co je to astroláb?

      Zařízení na měření úhlu

      Největší přirozené číslo?

      Žádný

      Nejmenší přirozené číslo?

      1

      Hmotnost 1 m 3 vody?

      Tón

      co je 1%?

      1/100 díl

      Prohlášení přijaté bez důkazu.

      Axiom

      Mohl být Lobačevskij žákem Euklida?

      Žádný

      Jaká je délka kružnice o poloměru 5?

      10

      Co je lehčí než 1 kg vaty nebo 1 kg soli?

      rovná se

      Které evropské město má Koperníkovu ulici?

      Amsterdam

      Úsečka spojující dva nesousedící vrcholy čtyřúhelníku?

      Úhlopříčka

      Co je abakus?

      Počitadlo

      Třetí písmeno řecké abecedy?



      Co znázorňuje graf funkce y = r/x?

      Hyperbola

      Co znázorňuje graf funkce y = x 2?

      Parabola

      Jak se nazývá druhý souřadnicový bod?

      Ordinovat

      Jak se nazývá první souřadnice bodu?

      Úsečka

      Úsečka spojující dva body na kružnici?

      Akord

      Zařízení na měření a vykreslování úhlů?

      Úhloměr

      Zařízení pro konstrukci kruhu.

      Kompas

      Jaký je úhel ve čtverci?

      90 o

      Čemu se rovná 1 libra?

      400 gr

      Může dělení vyústit v 0?

      Ano

      Jednotka hmotnosti drahokamů?

      Karát

      Čí kalhoty jsou stejné ve všech směrech?

      Pythagoras

      Může být při násobení 0?

      Ano

      Jaký je objem 1 kg vody?

      1 litr

      Hra končí, výsledky jsou sečteny a vítězové oceněni.