Dům s komínem a kouzelnou kouřovou aplikací. Poznámky ke kresbě v přípravné skupině „Dům s komínem a kouzelným kouřem“
Marina Prokusheva
Podrobit: « Dům s komínem a kouzelným kouřem» .
Cíl: Naučte děti vytvářet fantazijní obrázky.
Úkoly: Vzdělávací: Vzbudit zájem o kombinaci výtvarných a výrazových prostředků při tvorbě zimní kompozice podle literárního díla (silueta miniaturní chatrče s potrubí na střeše, fantasy obrazy z kouře malovat kvašové barvy nebo vodové barvy).
Vývojový: Rozvíjejte představivost.
Vzdělávací: Rozvíjet důvěru a nezávislost v uměleckém hledání a při realizaci nápadů.
Materiály, vybavení: Krajina, jednoduchá tužka, kvaš nebo akvarel, štětec různých velikostí, sklenice s vodou, látkové ubrousky.
Průběh lekce
Děti sedí na koberci v kruhu.
V-l: Dobrý den! Kluci, dnes nebudeme jen malovat, ale fantazírovat. A abyste to zvládli dobře, zahrajeme si asociační hru "Jak to vypadá?" Ukážu vám předměty neurčitého tvaru a vy mi řeknete, jak vypadají (učitel ukazuje kartu, děti odpovídají).
V-l: Tak jsme se trochu zahřáli a zasnili. Nyní si poslechněte báseň od Yu Moritze « Dům s trubkou» .
Pamatuji si, když jsem byl dítě
Nad naší chatou
Letěla do nebe
Modrý kouř...
Moc se mi to líbilo
Kouzelník - kouř,
Svým vzhledem.
Otáčel se
Do draka, do koně,
Přinutil
Dělej mi starosti!
Mohl stavět
Nad našimi trubka
Jakékoliv království
A jakékoli město
Všechny druhy monster
Mohl vyhrát
Aby se nedostal do zvyku
Ubližovat lidem!
Škoda, že tohle
Kouřově modrá
Šel do pohádky
Spolu s trubka!
Takže teď
Navštívit ho
Potřebuji obrázek remíza:
Dům s trubkou, dům s komínem,
Modrý kouř proudí k nebi!
V-l: Kluci, teď si sedneme ke stolům a podíváme se na obrázky miniaturních chatrčí s potrubí na střeše(prohlíží si obrazy).
V-l: Dnes vám nabízím remíza sami o sobě neobvyklé obrazy: malé chatky, s jednoduchou tužkou, a nakreslit na zbytek prostoru kouzelník - kouř.
Chlapi, v co se ta báseň změnila? kouzelník - kouř? (Odpověď dětí) Právo kouzelník-Smoke se nyní objevuje jako drak, nyní jako kůň, nyní jako monstrum, nyní jako město nebo celé království...
V-l: Kluci, zkusíme vykreslit triky- přeměna kouře tak, aby vypadaly jako zamýšlené stvoření a zároveň zůstaly kouřem. Než se pustíme do práce, protáhneme si prsty.
Prstová gymnastika
Pojďme si trochu hrát.
Tleskejme rukama.
Zahřejeme si prsty
Zmáčkneme je, uvolníme.
Viz dětské práce. Děti si vytvářejí svůj vlastní obraz kouřový kouzelník, určit, jak to znázornit a začít vytvářet neobvyklé obrazy
V-l: směřuje pozornost dětí k hledání vizuálních a výrazových prostředků. Různé způsoby:
Výkres kouřte jednoduchou tužkou, nejprve nakreslete mrak a poté přidejte detaily, aby to vypadalo jako něco (na vlně s loďkou, květinou, ovečkou).
Výkres kouřové barvy ve formě "oživeno" skvrny, které vypadají jako nějaké stvoření (pes, velbloud, skřítek).
Výkres složitým způsobem "tužka na procházce"(tj. aniž byste to sundali z papíru, abyste získali obrys něčeho složitého (například pohoří, městské střechy nebo pohádkový zámek).
Phys. jen minutku "zahřívání"
Všechny zahřívací pohyby bez váhání opakujeme!
Hej! Skočili na místě.
Eh! Mávneme spolu rukama
Ehe-he! Záda byla ohnutá,
Podíval se na boty
Hej, hej! Sklon dolů
Naklonil se blíž k podlaze
Otočte se obratně na místě
V tom potřebujeme dovednost.
Sečteno a podtrženo: Na konci práce si děti navzájem a paní učitelce řeknou, co měly na začátku, než začaly malovat a co se v důsledku toho stalo.
Publikace k tématu:
Téma: „Moje vlast je Rusko“ Cíle: Vzdělávací: upevnit znalosti o povaze země, pokračovat ve výuce, jak v kresbě odrážet krásu své vlastní.
Souhrn vzdělávacích aktivit s prvky experimentování „Mýdlový mág“ Cíl: Rozšířit představy starších předškoláků o metodách výroby mýdlového roztoku v procesu kognitivního výzkumu.
Shrnutí OD na kreslení v přípravné skupině „Velký a malý jedli“ Cíle: rozšířit znalosti dětí o stromech, pokračovat ve výuce, jak vytvářet kompozici, zobrazovat smrky v popředí a v pozadí, s ohledem na perspektivu.
Shrnutí otevřené lekce kreslení v přípravné skupině Téma: „Stavba“ Cíl: rozvinout schopnost kreslit váš dům, zvýraznit hlavní věc ve vaší kresbě, zprostředkovat květinové kombinace v něm. Software.
MKDOU CRR "Mateřská škola č. 3" Voroněžská oblast, Novaja Usman. Shrnutí lekce kreslení v přípravné skupině „Moje rodina“
Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit v kresbě ve střední skupině „Pohádkový dům – Teremok“ Cíle: posílit schopnost správně držet štětec, používat jej při pečlivém nanášení lepidla na papír; zlepšit.
K TÉMATU: "Dům s komínem a kouzelnickým kouřem."(kresba – fantazie s prvky aplikace)
Typ lekce: netradiční, umělecké a vizuální.
Typ: kombinovaný
Cíl: Formování zájmu o vytváření fantazijních obrazů.
úkoly:
Vzdělávací:
Naučte děti malovat kouř ve formě „animovaných“ skvrn, které vypadají jako nějaké stvoření (pes, trpaslík, velbloud).
Pokračujte v učení dětí míchat barvy (bílou, modrou), aby získaly modrou.
Posílit schopnost malovat kvašovými barvami.
Opravte způsob trhání (trhání) papíru.
Vzdělávací:
Rozvoj psychologických procesů imaginace prostřednictvím fantazie.
Vzbudit zájem o kombinaci výtvarných a výrazových prostředků s prvky nášivky (silueta miniaturní chatrče s komínem na střeše je vytvořena z geometrických tvarů a nalepena) při tvorbě zimní kompozice podle literárního díla.
Vzdělávací:
- Rozvíjet důvěru a nezávislost v uměleckém hledání a při realizaci nápadů.
Upevňovat dovednosti kulturního chování při umělecké a vzdělávací činnosti.
^ METODY A TECHNIKY
Vizuální: použití názorných pomůcek, zobrazení, ukázka názorných pomůcek.
Slovní:
vyhledávací otázky pro děti,
vysvětlení, upomínky, pokyny, povzbuzení, upřesnění, použití uměleckých slov, apel na prožívání dětí, sebehodnocení činností dětí, rozbor hodiny.
^
Práce se slovní zásobou:
paleta, tekoucí.
Zařízení: Tónovaný papír (modrý, světle modrý), lepicí tužky, kvašové barvy, palety, štětce, ubrousky, obdélníky (velké 2*3; malé 05*1), trojúhelníky.
^ Demo materiál: reprodukce zimní krajiny, malé „chýše“ z papíru.
Organizace: děti sedí u stolů. Materiály pro práci jsou na stolech.
^ Přípravné práce: h hodiny kreslení a fantazie „Báječné skvrny“ ve skupině seniorů. Prohlídka reprodukcí a uměleckých pohlednic se zimní krajinou. Čtení básní a hádanek o zimě.
POEZIE
Černý smrk a borovice
Přes temnou předzahrádku:
V černém vzoru větví -
Zlatý roh měsíce...
(I. Bunin).
HÁDANKY
Létá v bílém hejnu
A jiskří za letu,
Taje jako chladná hvězda
Na dlani a v ústech.
Na slunci se červená,
Modrá pod měsícem.
Je za límcem a v kapsách
Přiletí s tebou a se mnou.
Je bílý i chlupatý,
A nadýchaný jako medvěd, -
Rozházejte to lopatou
Zavolej mu, odpověz!
(Sněžení).
Mám toho hodně na práci
Jsem bílá deka
Pokrývám celou zemi,
Odstraňuji to z ledu řeky,
Bílá pole, domy
A jmenuji se...
(^ Zima).
Neviditelně, opatrně
Přichází ke mně
A kreslí jako umělec
Vzoruje na okně.
(Zmrazení).
Plán lekce
1.Úvodní část:
Úvodní rozhovor……………………………………………………… 2 min.
^ 2. Hlavní část:
Čtení básně ………………………………………………… 1 min.
Lze listy papíru nazvat zimní krajinou? Proč?............1min.
Jak znázornit sníh? ................................................................ ............... 1min.
Hledání vizuálních pomůcek………………………………………….2 min.
Odříznutí spodního okraje obdélníku………………………………………6 min.
Nalepení „chýše“……………………………………………………… 2 min.
Fyzické cvičení ………………………………………………………… 1 min.
Opakované čtení básně………………………………………..1 min.
Míchání barev……………………………………………………… 2 min.
Kreslení fantazijních obrazů kouře……………………………… 12 min.
^ 3. Závěrečná část:
Dětské příběhy o tom, co plánovaly a co se stalo.
Sebehodnocení pomocí odznakových karet………………………………3 min.
Čtení komiksové básně V. Šipunové „Vesnička na kraji lesa“……………………………………………………………………………………… 1 min.
^ Délka lekce 35 minut.
Na demonstrační tabuli učitel vystaví reprodukce, obrazy nebo výtvarné pohlednice se zimní krajinou.
Vede konverzaci na základě obrazů.
Jaké roční období je zobrazeno na všech těchto obrazech?
(tyto obrazy zobrazují zimu).
Co je zobrazeno na obrazech?
(obrazy zobrazují stromy ve sněhu, dům, kouř vycházející z komína, lidi jdoucí po ulici)
Jakou barvu má kouř?
(bílý kouř; modrý kouř)
Co si myslíte, že způsobuje kouř?
(V zimě se topí v kamnech na chatách. Dřevo hoří a kouří se z komína).
Učitel vyzve děti, aby si poslechly báseň „Dům s komínem“. Napsal ji spisovatel Junna Moritz.
Pamatuji si, když jsem byl dítě
Nad naší chatou
Letěla do nebe
Modrý kouř...
Moc se mi to líbilo
Kouřový kouzelník
Bavil mě
Svým vzhledem,
Otáčel se
Do draka, do koně,
Přinutil
Dělej mi starosti!
Mohl stavět
Nad naším komínem
Jakékoliv království
A jakékoli město
Všechny druhy monster
Mohl vyhrát
Aby se nedostal do zvyku
Ubližovat lidem!
Škoda, že tohle
Kouřově modrá
Šel do pohádky
Spolu s trubkou!
Takže teď
Navštívit ho
Potřebuji nakreslit obrázek.
Dům s trubkou
Dům s trubkou
Teče do nebe
Modrý kouř!
^ Práce se slovní zásobou: paleta, tekoucí, krajina.
Učitel upozorňuje děti na tónované listy papíru, které leží na jejich stole:
Kluci, dají se tyhle listy papíru nazvat zimní krajinou? Proč?
(na tomto obrázku není žádný sníh, domy, lidé, stromy).
Jak můžeme znázornit sníh?
Směřuje pozornost dětí k hledání vizuálních a výrazových prostředků.
Při řešení kreativního problému učitel s dětmi diskutuje o různých způsobech:
Vystřihnout z papíru;
Malovat bílým kvašem;
Učitel nabízí dětem svůj vlastní způsob zobrazení sněhu:
Odtrhněte nebo vytrhněte spodní okraj listu (připomenout, ukázat)
Ohněte prostěradlo podél čáry a linii přehybu dobře vyžehlete žehlicími prsty;
Ukazuje 2–3 možnosti pro miniaturní chatky s komínem na střeše a vyzývá děti, aby rozložily a nalepily chatky na spodní okraj listu papíru (pod „sněhem“) a na zbytek prostoru budeme zobrazují to, v co se kouzelník promění - kouř.
FYZMINUT
Zeptali jsme se naší trouby: (1)
Co máme dnes péct? (2)
Požádali jsme o sporák, (2)
Uhnětené těsto (3)
Těsto rozválejte válečkem (4)
Rozbaleno - neunavujte se (5)
Učitel navrhuje znovu si poslechnout báseň Yunny Moritzové „Dům s komínem“.
Upozorňuje na barvu kouře v básni.
Znovu přečte báseň.
Otázky pro děti:
Jakou barvu má kouř?
(modrý kouř)
Máte na paletách modré barvy?
(nemáme barvy této barvy)
Učitel s dětmi diskutuje o způsobech, jak získat modrou barvu:
1 možnost
: smíchejte bílou a modrou barvu.
Možnost 2
: omyjte modrou barvu vodou.
(rozhodnou se smíchat bílou a modrou barvu)
Děti míchají barvy. Učitel pomáhá radami, připomínkami, povzbuzením,
Opět nám to připomíná, že kouzelník - kouř se nyní objevuje jako drak, nyní jako kůň, nyní jako monstrum, nyní jako město nebo jako celé království. Doporučuje dětem, aby zkusily ztvárnit triky - proměny tak, aby vypadaly jako zamýšlené stvoření a zároveň zůstaly kouřem.
Děti si vytvoří vlastní představu o kouzelníkovi - kouři, určí si vlastní způsob jeho zobrazení a začnou tvořit neobvyklé malby.
(učitel pomáhá radou, nasměrováním, povzbuzením).
Na konci práce si děti řeknou, co plánovaly a co se stalo, hodnotí se pomocí odznakových karet (sebeúcta).
Učitel zobrazuje všechna díla na demonstrační tabuli a zve vás k obdivování neobvyklých obrazů:
Kluci, navštívili jsme pohádku u modrého oparu a nakreslili tak nádherné obrázky. Poslechněte si komiksovou báseň V. Shipunové „Vesnice na okraji“.
V této pohádce na kraji lesa
Chatrče žijí báječně.
Dobře živený a dobře živený,
Ano, pokryté palačinkami,
Se zakysanou smetanou a máslem
Vychováván od mládí.
Kamna jsou zde vybílená
Mléko a smetana
V loužích _ březová míza
Ano, sladký likér.
Vesnice tloustne -
Okraj se ohýbá.
Naše práce je hotová. Díky všem.
Oblečený krocan
(na základě
Dymkovská
hračky)
Cíle lekce
Modelování na základě ruských lidových pohádek: samostatný výběr obrazů pohádkových postav a zápletek (kompozic), stanovení metod a technik modelování; přenos pohybů a interakcí postav.
Samostatné hledání aplikačních metod a prostředků uměleckého vyjádření k vytvoření originálního obrazu pohádkové chýše na kuřecích stehýnkách.
Kreslení pohádkových zápletek podle plánu: nezávislý výběr obsahu kresby (epizoda pohádky) a způsoby zprostředkování akcí a vztahů postav.
Vytváření podmínek pro dětskou kreativitu na základě hračky Dymkovo. Ukazuje zobecněné způsoby, jak vytvořit obrázek - vyřezávání krůty na základě kužele nebo vejce (vajíčka).
Kombinace aplikačních, grafických a kaligrafických prvků v jednom uměleckém obrazu; zvládnutí technik stínování a stínování barevnými tužkami.
Vytváření podmínek pro děti ke kreslení fantazijních koní a ptáků podle Gorodetovy malby. Rozvíjení citu pro barvu, tvar a kompozici.
Tvorba miniatur technikou reliéfního plastu (basreliéf, vysoký reliéf, kontrareliéf). Rozvoj jemné motoriky, koordinace ruka-oko.
Tvorba fantazijních obrazů, volná kombinace vizuálních a výrazových prostředků v krásné zimní kompozici.
Design štukových figurek na základě hraček Dymkovo (Vyatka). Zvládnutí vzoru v závislosti na tvaru výrobku.
Typ činnosti | Jméno | ||||
třídy | |||||
Modelovací pozemek | "U | Lukomorya | |||
(kolektivní | dub | zelený.." | |||
složení) | |||||
Aplikace | „Třicet tři | ||||
(kolektivní | hrdina" | ||||
složení) | |||||
Výkres | Svátek pro celý svět | ||||
dekorativní | (dekorativní | ||||
(na základě | nádobí | ||||
"Gzhel") | a báječná jídla) | ||||
Modelovací pozemek | Na dně moře | ||||
při prezentaci | |||||
Modelování, kreslení | Mořští koníci | ||||
a nášivka | hrát na schovávanou | ||||
(volitelný) | |||||
Výkres | Ryby si hrají | ||||
s prvky | ryby se třpytí | ||||
přihlášky a dopisy | |||||
Modelování | Opálený | ||||
spiknutí | malí muži | ||||
na pláži | |||||
(Černé moře) | |||||
Aplikace | Potápěči | ||||
fotit | |||||
korály | |||||
(Rudé moře) | |||||
Výkres | Lední medvěd | ||||
s prvky | a polární záře | ||||
nášivky | (Bílé moře) | ||||
Modelovací objekt | tužka | ||||
z talířů popř | jako dárek pro tátu | ||||
na hotovém formuláři | |||||
Aplikace | Jako můj táta | ||||
spiknutí | spal, když jsem byl | ||||
z papíru a látky | malý | ||||
Výkres | Jsem s tátou | ||||
při prezentaci | (portrét společníka, |
Profil)
Cíle lekce
Vytvoření kolektivní plastické kompozice na základě literárního díla; plánování a rozdělení práce mezi účastníky kreativního projektu.
Vytvoření kolektivní aplikační skladby na základě literárního díla. Zdokonalování technik nášivek, volné kombinování pracovních technik a materiálů.
Kreslení dekorativních jídel na motivy Gzhel, přidávání obrázků báječných jídel a vytváření kolektivní kompozice (slavnostní stůl).
Tvorba plastických obrazů podmořského světa na základě nápadů. Obohacení a zpřesnění vizuálních dojmů.
Samostatný výběr výtvarných materiálů a prostředků figurativního vyjádření k odhalení navrženého tématu.
Samostatná a kreativní reflexe představ o přírodě pomocí různých vizuálních a výrazových prostředků.
Kompozice vyřezávaných postav do kolektivní kompozice. Mícháním kousků plastelíny různých barev získáte hnědé odstíny.
Obrázek muže v pohybu
s přenosem vlastností vybavení, charakteristického držení těla a pohybů.
Nezávislé hledání způsobů, jak zobrazit severská zvířata na základě znázornění nebo na základě ilustrací. Kreslení polární záře podle představy: výběr harmonické barevné kombinace.
Modelování dekorativních (krásných a funkčních) předmětů z talířů nebo na hotovou formu jako dárek.
Tvorba výrazných nášivek, volná kombinace různých výtvarných materiálů, metod a technik sochařství.
Kreslení portrétu páru z profilu, odrážející vzhled, povahu a náladu konkrétních lidí (sebe a vašeho táty).
Dekorativní reliéfní lišta
(dlaždice)
Aplikace od
Vlněné nitě
Výkres
S příroda
máma a já Kreslení celoobličejového portrétu páru s pe- úsměv (páry)úpravy vzhledových prvků,
portrét celé tváře) charakter a veselá nálada konkrétních lidí (sebe i mamince).
Zázračný květ Tvorba dekorativních květin pomocí plastických prostředků vycházejících z lidu
nové umění. Pokračování ve zvládnutí techniky modelování reliéfu.
Nadýchané obrazy Vytvoření obrázku z vlněných nití.
(vlákno Obohacení aplikační techniky - za nití) zvládnutí dvou různých způsobů tvoření
variace obrazu: obrys a silueta.
Přichází jaro Návrh hotových děl (výkresy, (jarní malby aplikace) jako poslední fáze
PROTI rámy) tvořivost. Vytváření podmínek pro kreativní využití získaných dovedností.
Zlato Kreslení pohádkového kohouta na základě
kohoutek literární dílo pro vás. Rozvoj fantazie, citu pro barvy, tvary
nás a skladby.
Zázračná velikonoční vajíčka
Zázračná velikonoční vajíčka
Seznámení dětí s uměním malby miniatur na vajíčko (slovanské kraslice). Pěstování zájmu o lidové umění a řemesla.
Objasnění myšlenky kompozice
a dekorativní prvky slovanských kraslic. Zvládnutí techniky dekorativní raportové kresby na trojrozměrnou formu (vajíčko).
Z vajíčka
skořápky
Elegantní Vytváření trojrozměrných hraček z vajíček mobilní hračky mušle (ptáci, ryby, portréty,
květiny atd.), libovolná kombinace přírodních a domácích materiálů.
F | Typ činnosti | Jméno | ||
w | třídy | |||
Výkres | Zlaté mraky | |||
pastel | (jarní krajina) | |||
Aplikace | Holubi | |||
silueta | na dlaždice | |||
páska | střecha | |||
Výkres | „Úsvit šarlatové barvy | |||
akvarel | rozlévá se" | |||
barvy | ||||
s prvky | ||||
nášivky | ||||
Výkres | Ve dne v noci | |||
dekorativní | (kontrast a nuance) | |||
s prvky | ||||
nášivky | ||||
Aplikace | Hvězdy a komety | |||
z barevného papíru, | ||||
tkaniny a fólie | ||||
Modelování reliéfu | V dálce | |||
(panoráma) | plocha | |||
M.B. | ||||
Modelování, | Létající | |||
nášivka popř | desky | |||
výkres | a mimozemšťané | |||
(volitelný) | z vesmíru | |||
Modelování | Náš | |||
kolektivní | kosmodrom | |||
a nášivka | ||||
(volitelný) | ||||
Modelování | Dobyvatelé | |||
spiknutí | prostor - náš | |||
astronauti | ||||
Scénář | Velký | |||
integrovaný | vesmírný | |||
třídy | cesta |
Cíle lekce
Další seznámení dětí
s novým výtvarným materiálem - pastelem. Zvládnutí technik pro předávání jemných barevných nuancí.
Vytvoření kolektivní kompozice, volné umístění vystřižených prvků (silueta, stuha a vystřižená aplikace).
Kresba východu slunce
(šarlatový úsvit) s akvarely. Zdokonalení techniky kreslení „na mokro“.
Úvod do fenoménu kontrastu
ve výtvarném umění vysvětlení specifik a zvládnutí prostředků výtvarného a figurativního vyjádření.
Obraz létající komety sestávající z „hlavy“ - hvězdy, vystřižené podle schématu, a „ocasu“, složeného z pruhů roztrhaného, zmačkaného a zkrouceného papíru nebo útržků látky.
Tvorba reliéfního obrazu (panoramatu), včetně různých vesmírných objektů (slunce, planety, hvězdy, souhvězdí, komety).
Znázornění různých mimozemšťanů plastickými, grafickými nebo aplikačními prostředky
a způsoby jejich pohybu ve vesmíru.
Vytváření obrázků různých leteckých (vesmírných) vozidel pomocí konstruktivních a kombinovaných metod.
Charakteristické modelování astronautů
zařízení s přenosem pohybu
v různých „vesmírných“ situacích.
Vytváření podmínek pro herní dramatizaci cestování vesmírem. Zobecnění představ o vesmíru a životě primitivních lidí (let do vesmíru na planetu s primitivními lidmi).
Integrace různých druhů uměleckých činností (kresba, navrhování, modelování, zpěv atd.).
Pozor! Scénář je možností integrace různých oblastí práce mateřské školy na základě stejného tématu.
Modelování
Spiknutí
Aplikace
Odesláním
Nebo ze života
1 35 94 Modelování reliéfu
Ze slaného těsta
(ve dvojicích)
Aplikace
Spiknutí
Nebo kreslení
Abstrakt GCD
pro starší děti
„Čtení básně od Yu Moritze „Dům s komínem“.
Cíl: seznamování dětí s poezií prostřednictvím seznámení s básní Yu Moritze „Dům s komínem“, integrací vzdělávacích oblastí „Rozvoj řeči“, „Sociální a komunikativní rozvoj“, „Umělecký a estetický rozvoj“, „Kognitivní rozvoj“, "Fyzický vývoj".
Vzdělávací cíle
— Představte báseň „Dům s komínem“ od Yu Moritze, naučte se navazovat různé souvislosti v díle, pronikněte do autorova záměru: pomocí technik vizualizace textu pomocí: ilustrací, fotografií; opakované čtení textu (učitelem); konverzace založené na textu.
- Vyvolat zájem o báseň a chuť si ji poslechnout; naučit děti vidět obrazy a náladu díla za slovy
- Pomozte porozumět obsahu obecně a jednotlivým obtížným pasážím a slovům - „klíny“, „zahřátý“, „chřadnoucí“, „pevný“, „ze zvyku“, „streamovaný“;
— Pomozte dětem pocítit krásu a výraznost básně a věnujte pozornost výrazovým prostředkům: metaforám, epitetům a kompoziční struktuře díla:
1. díl – vzpomínky na život ve vesnickém domku;
2. část – kouzelnický kouř;
3. díl - obrázek o kouři.
Vývojové úkoly:
— Rozvíjet pozornost, paměť, vnímání.
— Rozvíjet zájem o poezii jako literární žánr.
— Rozvíjet dialogickou řeč rozvíjením schopnosti odpovídat na otázky týkající se obsahu práce. — Formovat literární vkus.
Vzdělávací úkoly:
Pěstovat lásku k poezii, laskavý přístup a probouzet emocionální vnímavost dětí.
Korektivní logopedické úkoly:
obohacovat slovní zásobu - „zasekávaná“, „rozpálená“, „chřadnoucí“, „pevná“, „neobvyklá“, „streamovaná“;
Rozvíjení předmětového prostorového prostředí:
Ukázkový materiál: poštovní schránka - balík, ilustrace brownie Kuzi, barevné ilustrace zobrazující různé domy, kouř z komínů.
Přípravné práce:
četba beletrie o domech, rozhovory o různých budovách
Také zajímavá aktivita o beletrii:
Vytváření motivace:
Ozve se zaklepání, přiveze se balíček od hnědáka Kuzi. (Zásilka obsahuje fotku šotek, domečky s kouřem podobným různým předmětům, chýše, báseň, ilustrace k básni, přířezy domky s komín pro ukončení kouření)
- Podívej, co nám dali, co si myslíš, že to je?
— Toto je balíček od sušenky Kuzi
— Chcete vědět, co je v balíčku?
- Podívejte, Kuzya nám poslal svou fotku a dopis, mám vám to přečíst?
Dopis:
„Drahé děti, bydlím ve vesnici Lapti v malém domku pod velkými kamny. Hrozně miluji podzim a zimu, kdy lidé zapalují kamna, sedím na parapetu a pozoruji kouř vycházející z komínů. A hned si vzpomenu na báseň Yunny Moritzové „Dům s komínem“. Opravdu bych si přál, abyste tuto krásu viděli a fantazírovali se mnou. Těším se na naše setkání, tvůj hnědák Kuzyo."
- Podívejte, Kuzya nám poslal fotku svého domu. (Ukazuje chatrč uvnitř) Dům je jednopatrový, má jednu velkou místnost a velká kamna, pod kterými bydlí. A když lidé odcházejí z domu, sedí na okně a poslouchá, co vidí.
Čtení básně:
DŮM S POTRUBÍ
Pamatuji si, jako dítě, nad naší chatou
Modrý kouř proudil k nebi,
Za dvířky v peci hořela polena
A cihly se zahřívaly ohněm,
Abychom udrželi teplo v našem domě,
Jáhlová kaše chřadla v kotlíku!
A za zpěvu sletěl komínem
Kouř ohřívající oblohu v zimě.
Moc se mi líbil kouřový kouzelník,
Bavil mě svým vzhledem,
Proměnil se v draka, v koně,
Dělal mi starosti!
Mohl by stavět přes náš komín?
Jakékoli království a jakékoli město,
Každé monstrum může porazit
Abyste si nezvykli ubližovat lidem!
Škoda, že tento kouř je modrý
Šel jsem do pohádky s trubkou!
Abys ho teď navštívil,
Musíte nakreslit obrázek:
Dům s komínem, dům s komínem,
Modrý kouř proudí k nebi!
-O čem je tato báseň?
- Kluci, slyšeli jste v básni nová neznámá slova?
Klíny hořeli - krátký pařez
Za dvířky trouby
A zahřátý oheň - být velmi horký
cihly,
Vydržet
Náš dům je teplý
Jáhlová kaše
chřadnul jsem v kotli! — Uvařená kaše čekala, až bude hotová.
A hučení,
Letět do komín - kanál pro výstup kouře z kamen, topeniště do komína
Kouř, oteplování
v zimě obloha - otevřené nebe v podobě kupole, klenby
Všechny druhy monster
Mohl vyhrát
Aby Nezískal jsem ten zvyk - nechtěl jsem
Ubližovat lidem!
Dům s komínem
Dům s komínem
Do nebe vytéká - vytéká malým potůčkem
Modrý kouř!
„Ukázalo se, že Kuzya nám také poslal fotografie zobrazující kouřící komíny. Podívejte se, jak zajímavý je kouř. Vidíte, jak tyto kouře vypadají?
Fyzická minuta:
- Postavte se, nyní budeme hrát hru „Vítr je rozrušený“, a když je vítr rozrušený, kouř nabývá různých podob. Dnes budete kouřem.
„Vítr dělá starosti jednou, vítr má starosti dvakrát, vítr má tři starosti. Magický kouř, zmraz na místě."
- Podívej, jaký máme kouzelný kouř, tenhle vypadá..., (2x)
Opětovné čtení básně:
— Pojďme si znovu přečíst báseň Yunny Moritz „Dům s komínem“ (čtení)
- Co vidí Kuzya z okna? (odpovědi dětí)
- Co se stalo v domě, když se zapálila kamna (odpovědi dětí)
— Jak se jmenuje kouř v básni Yuny Moritzové? (kouzelník)
- Proč se tak jmenoval (odpovědi dětí)
- V jaké náladě si to Kuzya pamatuje?
—Všimli jste si, že v básni je nějaká žádost? (remíza)
- Podívejte, v našem balíčku jsou i domky s komínem, ať si každý vymyslí svůj neobvyklý kouř a nakreslí si ho.
Kreslení kouře:
Děti jdou ke stolům a kreslí kouř, pak se díla pověsí na tabuli.
„Odložím Kuzininy kouře, zavěsíme ty vaše a podíváme se na ně, znovu si přečtu báseň Yunny Moritzové „Dům s komínem“ a vy posloucháte.
Čtení básně potřetí:
— Jak se jmenuje báseň, kterou jsi poslouchal? (odpovědi dětí)
— Řekni mi, kdo napsal báseň „Dům s komínem“? (odpovědi dětí)
— Myslíte si, že naše kresby odpovídají básni? (odpovědi dětí) Samozřejmě, protože každý z vás vytvořil velmi neobvyklý a kouzelný kouř.
- Pošleme své kresby Kuzovi, ať se také podívá a sní.
Výkresy vložíme do balíčku, zavřeme a nalepíme zpáteční adresu.
- Večer ukaž své kresby rodičům, řekni nám, jakou kouzelnou básničku jsme poslouchali, a pak kresby zabalíme do balíku a pošleme Kuzovi.
Název: Synopse GCD o beletrii pro děti seniorské skupiny „Čtení básně od Yu Moritze „Dům s komínem“.
Nominace: Mateřská škola, Lekce, GCD, beletrie, Skupina seniorů
Pozice: učitel
Místo výkonu práce: MKDOU Novosibirsk „Mateřská škola č. 36 kombinovaného typu „Vyhledávání“
Místo: Novosibirsk