Poznámky ke kreslení vánočního stromku 2. mladší skupina. Shrnutí GCD ve druhé juniorské skupině kreslení vánočního stromku pro prázdninový obrys lekce kreslení (mladší skupina) na dané téma

Obsah programu: Představte novou techniku ​​kresby „vycpávkou“.

Rozvíjet myšlení, jemnou motoriku, rozvíjet estetické vnímání, vytvářet u dětí radostnou náladu. Pěstujte přesnost, chuť pomáhat a dokončit započatou práci až do konce.

Materiál : albový list s nakreslenou siluetou vánočního stromku, kvaš (zelená, červená, žlutá). Štětce, ubrousky.

Průběh lekce:

Učitel se ptá na hádanku

Jaký host k nám přišel,

Tak elegantní a štíhlé.

Hvězda nahoře hoří,

A to až do temene hlavy

Pokrytý hračkami a petardami? (Vánoční strom)

Voss: Správně, chlapi, je to vánoční stromeček! Na novoroční svátky vánoční strom „přijde“ navštívit děti, je vyzdoben - věší koule, kužely a korálky. Santa Claus dává chutné dárky pod vánoční stromeček. Nakreslíme vánoční stromek a jeho ozdoby.

Nejprve si prstem obkreslíme obrys celého vánočního stromku. Dobrá práce! Nyní si připomeňme, jak držíme štětec (správně za žehličku).

Položíme zelený kvaš na štětec a začneme kreslit podél zelené čáry a pak uvnitř ní. Je třeba kreslit opatrně, aby štětec nepřesahoval obrys kresby.

Výborně, kluci! To jsou krásné vánoční stromky, které máme. A teď, aby si naše prsty odpočinuly, pojďme si hrát!

Vychovatel

1. Klepání z palce na prst a klepání

2. Naše prsty vesele tančí

3. Horní část nohou, horní část a horní část. Naše děti vesele tančí.

4. Ruce tleskají a tleskají a tleskají. Naše ruce se vesele klepou.

Ukazováčky klepou prstem na prst.

Zvednou ruce a dělají „baterky“.

Děti dupou nohama (rytmus se zrychluje).

Děti tleskají dlaněmi (rytmus se zrychluje).

Dobrá práce!

Voss: Kluci, kreslili jsme vánoční stromky, ale dopadly smutně! Musíme je ozdobit - kreslíme prsty - vícebarevné koule!

Nyní máme elegantní, krásné vánoční stromky. Dobrá práce!

Zazpívejme našemu vánočnímu stromku píseň „Malý vánoční stromeček“.

Shurman Inna
GCD pro kreslení ve druhé juniorské skupině „Fluffy Christmas tree“

Souhrn GCD pro kreslení ve druhé juniorské skupině« Nadýchaný vánoční stromeček»

Shurman I. N. Abstrakt GCD pro kresba ve 2. skupině mladších č. Načechraný vánoční stromeček» pomocí nekonvenční technologie výkres

Integrace vzdělávání regionech: "Umělecká kreativita", "Vývoj řeči",

Cíl: rozvoj dovedností nakreslit vánoční stromeček netradičním způsobem metodou šťouchání.

Úkoly: procvičit schopnost vnímat hranice listu papíru; rozvíjet kreativní představivost;

schopnost používat nekonvenční techniky výkres(strčit);

obohatit slovní zásobu dětí, rozvíjet schopnost výběru definic pro dané slovo, zodpovězení otázky "který?";

pěstovat vytrvalost a přesnost.

Metodické techniky: herní situace, hádání hádanky, psychogymnastika, produktivní činnost, sčítání.

Přípravné práce: pozorování smrku v přírodě, prohlížení ilustrací smrku, čtení básní o novoročním stromě, kreslení vánočního stromku s kvašem, učení básniček

Materiály a vybavení: umělý vánoční stromeček, zelený kvaš, štětce na lepidlo, sklenice s vodou, ubrousky, listy do alba s nakreslený obrys vánočního stromku.

Průběh lekce.

Učitel vyzve děti, aby poslouchaly a hádaly, o jaký strom se jedná. tajemství:

Vždycky ji najdeš v lese -

Kdy tam půjdu na procházku? šít:

Stojí pichlavě jako ježek

"V zimě v šatech?"

- "No a co!"

A ty šaty načechraný,

Zelená, rozvětvená!

Pak vnese strom dovnitř skupina. Děti chodí, prohlížejí si to, dotýkají se toho.

Chvalte vánoční stromeček. Řekni mi, jaká je? (štíhlý, pryskyřičný, zelený, dobrý, voňavý, pichlavý, načechraný.) Výborně, kolik slov jste vymysleli.

Kluci, jste tak chytří! vánoční strom Opravdu rád jsem si s vámi hrál.

Všimněte si prosím jaké vánoční stromky tenké a pichlavé jehly (pro jistotu můžete nechat děti, aby se jehel znovu dotýkaly).

Smrk stojí pod modrou oblohou,

Na kterém hvězdy spí.

(Jsme ve stoji, paže natažené zespodu - ruce a nohy roztáhneme mírně do stran, dlaně držíme rovnoběžně s podlahou - představujeme smrk. Zvedneme hlavu, natáhneme krk - snažíme se vidět hvězdy "v nebi")

Vše je natřeno mrazem

Od hlavy až k patě.

(Natažené paže zvedneme nad hlavu a plynulými pohyby dlaněmi ze strany na stranu se pomalu skláníme a spouštíme ruce před sebe na podlahu – takto "barevný" "střapce-dlaně" mráz po celém vánočním stromku)

Jiskřivé s čistými perlami

V žíravém, zvonivém tichu,

(Perly zobrazujeme prsty obou rukou - palec a ukazováček každé ruky spojíme do malých kroužků. Rukama děláme trhavé pohyby v různých směrech, ohýbáme a narovnáme paže - ukazujeme, jak jasně se náš strom třpytí)

Smrk je tak elegantní -

Jako pohádka za svitu měsíce.

(Vrátíme se do výchozí pozice, zobrazující např zámek: chodidla mírně od sebe na šířku ramen, paže mírně natažené do stran, otevřené dlaně směrem k podlaze. Děláme malé dřepy a zároveň otáčíme tělo doprava a doleva, mírně zvedáme a spouštíme natažené paže - tak elegantní je náš vánoční stromeček)

Dotýkáš se mraků ramenem,

(Znovu stojí rybí kost. Postupně zvedněte pravé a levé rameno)

Chytá hustý sníh.

(Vyskočíme co nejvýše a zároveň tleskáme nataženýma rukama nad hlavou - "chytat sníh")

Zajíc se dokonce postavil na tlapy

Před touto krásou!

(Zobrazujeme někoho, kdo stojí na tlapách králíček: Dřepneme si, ruce držíme na úrovni hrudníku. V této poloze se díváme nahoru a nakláníme hlavu střídavě jedním a druhým směrem - ukazujeme, jak zajíček obdivuje krásný vánoční stromek)

Učitel chválí děti za jejich neobvyklou proměnu.

Poté na to učitel děti upozorní jeden vánoční stromeček, nemá žádné přátele, ale mohou jí pomoci. Nabídky dětem nakreslete krásný vánoční strom pro přátele.

Učitel vyzve děti, aby vzaly štětec, vzaly barvu a zarecitovaly básničku nakreslit vánoční stromeček:

Tady si vezmeme štětec Tak:

je to těžké? Ne, to nic není.

Štětec šťouchl

Zaklepal "pata".

A pak chodí v kruzích.

Jako dívka v kulatém tanci.

jsi unavený? Pojďme odpočívat

A začneme znovu klepat.

kreslíme: jedna, jedna,

Všechno nám vyjde!

Probíhá výkres Učitelka na to děti upozorní malovat musí být uvnitř obrysu.

Když děti práci dokončí, učitel jim nabídne, že je vyzvedne Vánoční stromky ve velkém lese(práce jsou vyvěšeny na nástěnce) a obdivovat je. Znovu vyslovuje slova s ​​dětmi - definice:( zelený, pichlavý, lesní, zimní, voňavý, načechraný atd. d.) a chválí děti.

Publikace k tématu:

Vážení přátelé! Šťastný nový rok všem přejeme kreativní úspěchy a zdraví. štěstí! Moje děti a já milujeme práci s nitěmi.

Cíle: Naučit děti zprostředkovat obrázek vánočního stromku v kresbě. Procvičte si kreslení rovných svislých a šikmých čar. Rozvíjejte kreativitu.

Krásný, zelený, krásný vánoční stromeček! Cíl: Naučit děti válet malé kuličky z plastelíny. Naneste plastelínu na povrch lepenky.

Abstrakt GCD pro aplikaci ve druhé juniorské skupině „Rybí kost“ Shrnutí lekce o aplikaci ve druhé juniorské skupině „Yolochka“ Připravil učitel: Kashuba O. Účel: Rozšířit znalosti dětí o dovolené.

Shrnutí otevřené netradiční hodiny výtvarné a tvořivé činnosti dětí na téma: Téma: „Zelený vánoční stromeček. Nadýchaná sněhová vločka."

"*******"
Abstrakt vzdělávacích aktivit pro veřejnou organizaci "Umělecká tvořivost" (kresba) ve druhé juniorské skupině "Vánoční strom - zelená jehla"

VÝKRES

Téma: "Vánoční strom - zelená jehla!"

Softwarové úkoly:

Naučte děti zprostředkovat obraz vánočního stromku v kresbě;

Naučte se kreslit objekty skládající se z čar (svislé, nakloněné);

Rozvinout schopnost používat barvy a štětec (štětec správně držet, do barvy namáčet pouze štětiny štětce, odstranit přebytečnou barvu na okraji dózy, štětec dobře opláchnout, osušit na utěrce);

Podporujte nezávislost v práci a touhu králíkovi pomáhat.

Přípravné práce:

Dívat se na vánoční stromek při procházce, prohlížet si ilustrace, ptát se na hádanky, číst poezii, zpívat písničky.

Práce se slovní zásobou: koruna, kmen, větve, krátká, dlouhá.

Zařízení:

Hračka zajíc, auto, vzorek v obálce, papírové siluety zajíčků, arch pro každé dítě (1/2 albového listu, zelená barva, štětce se stojánkem, sklenice na vodu, hadry dle počtu dětí.

Organizace:

Děti stojí poblíž učitele.

Ozve se zaklepání na dveře. Učitel přiveze auto s hračkářským zajíčkem, má obálku a siluety malých zajíčků.

Umělecký specialista: Chlapi, podívejte se, kdo k nám přišel?

Děti: Zajíček.

Bunny: Ahoj děti! (Děti říkají ahoj).

Umělecký specialista: Proč, Bunny, jsi tak smutný?

Zajíček: V lese je mnoho různých stromů, ale málo jedlí. A pod nimi je velmi dobré se schovat před chladem a před větrem. Nakreslete pro mě a mé přátele - Zajíčky (vyndá siluety zajíčků z auta, prosím, to jsou vánoční stromky (vyndá vzorek z obálky).

Umělecký specialista: Kluci, pomozme zajíčkům a nakreslime jim vánoční stromky! Každý z vás si nakreslí vánoční stromeček pro svého zajíčka (dětem jsou rozdány papírové siluety malých zajíčků). Jděte do toho a sedněte si ke stolům.

Průběh lekce.

Umělecký specialista: Teď budeme kreslit. Podívejme se na vánoční stromeček.

jakou má barvu? - Zelená.

co má? (ukáže na kufr) – Kufr.

Jaký kufr? - Rovný, vysoký.

Co dalšího má vánoční stromeček? (ukazuje na větve) – Větve.

Kam směřují větve? - Dívají se dolů.

Jaké pobočky? – Nahoře krátké, dole delší, spuštěné dolů.

Jak se nazývá vrchní část vánočního stromku? - Vrch hlavy.

Umělecký specialista: Podívejte se, jak nakreslit vánoční stromek:

1.

Na štětec naneseme barvu, takto odstraníme přebytečnou barvu na okraji sklenice. Trochu ustoupíme shora, naneseme štětec a kreslíme, aniž bychom ho zvedli shora dolů. Tohle je kufr.

2.

Nyní nahoře, na samém vrcholu hlavy, nakreslíme větve: nejprve na jedné straně, pak na druhé straně, jsou krátké, dívají se dolů.

3.

Ustoupíme a nakreslíme další větve, jsou delší a podíváme se dolů. Větve jsou kamarádky – zůstávají v páru.

4.

Ustoupíme a nakreslíme další větve na jednu a druhou stranu kmene, jsou nejdelší.

Ukázalo se, že je to vánoční stromeček.

Štětec opláchnu, vysuším na hadříku, kartáček na hadřík „naskočí“ a postavím ho do stojánku chlupem nahoru.

Fyzické cvičení. (Děti stojí u stolu).

Specialista na umění: Teď si budeme hrát s vámi.

Vánoční strom žil v lese,

Strom byl malý.

A pak to rostlo a rostlo,

Stoupající k obloze.

Větve jsou nakloněny směrem dolů

Jsou to přátelé ve dvojicích.

Zajíčci přiběhli k vánočnímu stromku,

Skákali na trávník. Děti stojí poblíž židlí.

Dřepnou si.

Postupně se postaví a zvednou ruce.

Kývejte rukama ze strany na stranu.

Děti spouštějí ruce dolů do stran.

Tisknou si ruce na hruď a napodobují tlapky zajíčka.

Skok na místo.

Dobrá práce. Posaďte se ke stolům.

Umělecký specialista: Nyní si vánoční stromeček nakreslíte sami. Vezměte štětec do pravé ruky a ukažte ho. Nakreslíme vánoční stromek ve vzduchu. (Ústní připomínka obrazu vánočního stromku). Nyní vezměte trochu barvy a nakreslete nejprve kmen, pak větve.

Děti dělají svou vlastní práci.

Při práci výtvarný specialista a učitel pomáhají kresbou smrku na svůj list.

Učitel a výtvarník zavěsí hotové práce na tabuli.

Umělecký specialista: Podívejte se, v jakém lese byly vaše vánoční stromky. Děti, „zasaďte“ svého zajíčka pod vánoční stromeček, který se vám nejvíce líbil.

Zajíček: Výborně, máte krásné vánoční stromky s rovnými kmeny, načechranými větvemi, teď budou všichni zajíčci pod vašimi vánočními stromečky v teple.

Umělecký specialista: Líbilo se mi, co jsi dnes udělal. A ty, Bunny, zůstaň s námi a hraj si. (Hraje se hra „Sedí malý bílý zajíček“).

Aktuální strana: 5 (kniha má celkem 8 stran) [dostupná pasáž čtení: 2 strany]

písmo:

100% +

Lekce 30. Modelování „cookies“

Obsah programu. Posílit schopnost dětí vyválet hlínu krouživými pohyby; zploštěte míč zmáčknutím dlaněmi. Rozvíjejte touhu vyřezávat. Pokračujte v procvičování svých sochařských dovedností. Posílit schopnost opatrně pracovat s hlínou (plastelínou).

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby vyrobily sušenky na hraní s panenkami (do „obchodu“, na „narozeniny“, na „návštěvu“ atd.).

Prozkoumejte s dětmi kulaté sušenky, ujasněte si jejich tvar (kulaté, ploché). Zeptejte se chlapů: "Jak můžete dělat sušenky?" Pokud se nikdo neozve, řekněte, že nejprve musíte uvalit kulatý míč a poté jej zmáčknout dlaněmi.

Pro děti, které mají potíže se zploštěním míče, ukažte tuto techniku ​​na samostatné hroudě hlíny nebo tím, že vezmete dlaně dítěte do svých a míček lehce zmáčknete.

Materiály. Cookie. Hlína, desky, tyčinky na kreslení vzorů na sušenky (pro každé dítě).

Při hrách a procházkách se s dětmi dívejte na ploché kulaté předměty.

prosinec

Lekce 31. Kreslení „Sněhové koule, velké a malé“

(Možnost „Načechraná hračka“)

Obsah programu. Posilujte schopnost dětí kreslit kulaté předměty. Naučte se správné techniky malování barvami (aniž byste překročili obrys, kreslete čáry štětcem shora dolů nebo zleva doprava). Naučte se opakovat obrázek a vyplňte volný prostor listu.

Metodika vedení lekce. Vzpomeňte si s dětmi, jak na procházce vyřezávaly hrudky sněhu, a ujasněte si jejich tvar.

Vyzvěte je, aby si vzpomněli a použili ruku ve vzduchu, a poté proveďte krouživý pohyb rukou a rukou.

Ukažte techniku ​​barvení na tabuli. Nechte děti chtít kreslit.

Poznámka. Tuto lekci lze vést jako skupinovou. V tomto případě děti kreslí (v podskupinách) na velký list papíru.

Materiály. Listy barevného papíru velikosti A4 nebo o něco větší (v závislosti na velikosti štětců), bílý kvaš, sklenice s vodou, štětce, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Děti si hrají se sněhem při chůzi. Při pohledu na ilustrace a nadýchané hračky.

Lekce 32. Modelování „Dorty, velké a malé“

Obsah programu. Pokračujte v učení dětí odštípávání velkých a malých hrudek z velkého kusu hlíny; krouživými pohyby vyválejte hrudky hlíny. Posilte schopnost zploštit míč tím, že jej zmáčknete dlaněmi.

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby si zapamatovaly a ve vzduchu ukázaly techniky výroby dortu, povzbuďte je, aby pojmenovaly prováděné činnosti: „Ulomil jsem kus hlíny, dal jsem si ho na dlaň, oběma dlaněmi vyválel míč a zmáčkl jsem ho. s mými dlaněmi – byl z toho dort.“

Pokud děti nemohou pojmenovat sled akcí, zapojte se a pojmenujte akce, aktivujte děti a zeptejte se jich: „Co dělat dál? Slova doprovázející obrazový proces pomohou dětem pochopit a zapamatovat si, co a jak mají dělat.

Vyzvěte děti, aby vyrobily dorty, velké i malé. Požádejte je, aby jmenovali, co dalšího vyrobili, co vypadalo jako placky.

Když jsou dorty formované, pochvalte chlapy za to, že pilně vyřezávali; nabídnout panenky s dorty.

Materiály. Hlína, desky, tyčinky na zdobení formovaných dortů (pro každé dítě).

Lekce 33. Modelování „Chrastítko“

Obsah programu. Naučte děti vyřezávat předmět sestávající ze dvou částí: míč a hůl; spojte díly a pevně je přitiskněte k sobě. Cvičte válení hlíny rovnými a krouživými pohyby dlaní.

Metodika vedení lekce. Prozkoumejte s dětmi 2-3 chrastítka, ujasněte si jejich tvar a strukturu, nabídněte, že chrastítka „nakreslíte“ ve vzduchu prsty jedné a poté druhé ruky.

Zeptejte se dětí na techniky modelování. Vyzvěte je, aby rukama ve vzduchu ukázali, jak budou vyválet hlínu na části chrastítka. Říct, že každé dítě si může vyrobit chrastítko, jaké chce.

Při práci se ujistěte, že používáte správné sochařské techniky. Děti, které práci rychle dokončily, dostanou další hrudky hlíny, aby si mohly vyrobit další hračku.

Prozkoumejte s dětmi všechna vymodelovaná chrastítka, všímejte si rozmanitosti hraček; povzbuzujte děti, aby se vyjádřily o tvaru a struktuře chrastítek.

Materiály. 2-3 chrastítka různých provedení. Plastelína různých barev nebo hlíny, desky (pro každé dítě)

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Hry v hracím koutku, zkoumání chrastítek, ujasňování si jejich tvaru.

Lekce 34. Kreslení „Stromů na našem webu“

Obsah programu. Naučte děti vytvářet obrázek stromu v kresbě; nakreslete objekty sestávající z rovných svislých a nakloněných čar, umístěte obrázky přes celý list papíru, kreslete velké, přes celý list. Pokračujte v učení malovat. Metodika vedení lekce. Připomeňte si s dětmi strukturální rysy stromů. Můžete je pozvat, aby šli k oknu a znovu se podívali na stromy, které rostou na pozemku mateřské školy, na ulici.

Vyzvěte děti, aby společně rukama ukázaly, jak se nachází kmen a větve stromu. Zavolejte několik chlapů na tabuli, aby předvedli obrazové techniky.

Na konci práce si s dětmi všechny kresby projděte. Všimněte si, kolik různých stromů nakreslili - ukázalo se, že je to celý les.

Poznámka. Tuto lekci lze vést jako skupinovou. Pro kolektivní složení byste si měli připravit velký list papíru a položit jej na samostatný stůl, ke kterému se přiblíží 2-3 děti a kreslí. Zbytek dětí v tuto chvíli kreslí na své papírky. Kolektivní skladbu lze ve volném čase doplnit obrázky vhodnými k tématu. (Tuto aktivitu organizuje učitelka a diskutuje s dětmi o tom, co ještě může být v lese (keře, polámané větve stromů ležící ve sněhu atd.).) Podporujte aktivitu a kreativitu dětí, které něco vymyslely. jejich vlastní. Na konci práce zvažte celkový obraz, všimněte si krásných stromů; nabídnout, že obrázek pověsíte ve skupině, aby ho obdivovali a ukázali rodičům.

"Strom v zimě"

Kosťa I., 2. skupina ml


Materiály. Bílý papír 1/2 velikosti listu na šířku (nebo velký list pro kolektivní kompozici), kvašové barvy, sklenice s vodou, štětce, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování při chůzi; při pohledu na různé stromy, včetně pohybů rukou s obrysy větví a kmene. Upozorněte děti na barvu kmenů a větví stromů.

Lekce 35. Aplikace “Pyramida”

Obsah programu. Naučte děti předávat obraz hračky v aplikacích; zobrazují předmět skládající se z několika částí; uspořádejte díly v pořadí podle klesající velikosti. Upevnit znalosti o barvách. Rozvíjet vnímání barev.

Metodika vedení lekce. Prozkoumejte s dětmi pyramidu, ujasněte si tvar a velikost jejích částí.

Společně s kluky určete pořadí lepení. Během práce usměrňujte jejich jednání kladením otázek na pořadí lepení. Upozorněte děti na nutnost používat správnou techniku ​​lepení.

Prohlédněte si všechny výsledné pyramidy a vyzvěte děti, aby pojmenovaly své barvy. Zvýrazněte nejkrásnější díla.

Materiály. Pyramida (nejlépe sestávající z kuliček nebo kroužků stejné barvy). Krajinářské listy, papírové hrnky (různé barvy pro různé stoly), lepidlo, štětce na lepidlo, ubrousky.

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Dětské hry s kulatými předměty a hračkami různých velikostí; rozebírání a skládání pyramid a jiných hraček sestávajících z kulatých dílů (housenka).

Lekce 36. Kreslení „Rybí kost“

Obsah programu. Naučte děti zprostředkovat obraz vánočního stromku v kresbě; kreslit objekty sestávající z čar (svislých, vodorovných nebo nakloněných). Pokračujte v učení, jak používat barvy a štětec (štětec opláchněte ve vodě a otřete jej na hadřík (ubrousek), než naberete barvu jiné barvy).

"vánoční stromky"

Ira F., 2. skupina juniorů


Metodika vedení lekce. Připomeňte dětem novoroční svátky. Prozkoumejte s nimi vánoční stromeček, včetně ukázání jeho tvaru pohybem ruky ve vzduchu. Zavolejte 2-3 kluky (ti, kteří dobře ovládají metody kreslení), aby nakreslili vánoční stromeček.

Děti, které dokážou práci rychle dokončit, mohou dostat další list papíru. Pokud dítě umístí několik vánočních stromků na jeden list papíru, mělo by být pochváleno za jeho nezávislost a kreativitu; zvýraznit rozmanitost vytvořených obrázků.

Na konci lekce vystavte všechny kresby na tabuli, radujte se z toho, že jste dostali mnoho různých vánočních stromků (malý, vysoký, štíhlý, načechraný atd.). Tuto aktivitu lze provádět jako skupinovou.

Materiály. Papír o velikosti 1/2 krajinářského listu, tmavě zelený kvaš, štětce, sklenice s vodou, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Prohlídka vánočního stromku (smrk) v areálu MŠ, vánočního stromku ve družince; srovnání vánočního stromku s jinými stromky. Čtení básní o novoročních svátcích. Zkoumání ilustrací v dětských knihách, zvýraznění hlavních částí a znaků jedle.

Lekce 37. Modelování „Věžičky“ („Pyramida z disků, prstenů“)

Obsah programu. Pokračujte v učení dětí, aby krouživým pohybem válely hrudky hlíny mezi dlaněmi; zploštěte míč mezi dlaněmi; skládat objekt z několika částí, které se překrývají. Posílit schopnost přesně vyřezávat.

Metodika vedení lekce. Prozkoumejte s dětmi věžičku, ujasněte si, z jakých částí se skládá. Vyzvěte všechny děti, aby ve vzduchu ukázaly, jak krouživými pohyby dlaněmi vyvalují hlínu.

Naučte děti vyjadřovat rozdíly ve velikostech kroužků; pokud se ukáže, že je větší, než je nutné, z hrudky odštípněte přebytečnou hlínu.

Prohlédněte si všechny vyřezávané výrobky a radujte se s dětmi z toho, kolik krásných věží skládajících se z kroužků různých velikostí vyrobily.

Materiály. Věžička sestávající ze 4–5 kroužků stejné barvy. Hlína, desky (pro každé dítě)

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Hry s věžičkami: „Kdo to dokáže sestavit nejrychleji?“, „Sestavit stejnou.“ Cvičení dětí při porovnávání předmětů různých velikostí při hrách.

Lekce 38. Kresba „Seznámení s hračkami Dymkovo. Kreslicí vzory"

(Volba „Krásná hračka“ - kreslení podle plánu)

Obsah programu. Představte lidové hračky Dymkovo. Inspirujte radost z pohledu na zářivou, elegantní malovanou hračku. Upozorněte děti na vzory zdobící hračky. Naučte se identifikovat a pojmenovat jednotlivé prvky vzoru a jejich barvu.

Metodika vedení lekce. Umístěte děti kolem stolu, na kterém jsou vystaveny hračky Dymkovo. Nabídněte, že je zvážíte; řekněte, že tyto elegantní, světlé hračky jsou vyrobeny z hlíny, pokryty bílou barvou a poté natřeny jasnými vzory.

Vyzvěte děti, aby určily a pojmenovaly vzory, dejte jim příležitost obkreslit prsty čáry vzoru a pojmenovat jeho části. Pokud je pro chlapce obtížné odpovědět, zeptejte se jich (opakováním pohybu prstu po obrysech prvků vzoru), jak se tento tvar nazývá (prsten, pruh, skvrna), jakou má barvu.

Vyzvěte děti, aby šly ke stolům umístěným v dlouhé řadě a kreslily vzory, co chtějí.

Na konci práce vyzvěte děti, aby si všechny kresby prohlédly, řekly, jaké vzory nakreslily, pojmenovaly jejich barvu a tvar.

Materiály. 3–4 hračky Dymkovo, zdobené jednoduchými vzory. Krajinářské listy, kvašové barvy (2-3 barvy, jedna pro dvě děti stojící vedle sebe), štětce, voda, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Při zvažování designu skupinové místnosti upoutejte pozornost dětí na hračky Dymkovo, obdivujte je, všimněte si jejich jasu, elegance a krásy; nabídnout pojmenování na ně přenesených předmětů, zvýraznění dekorací (čáry, skvrny, tečky; jejich barva).

Lekce 39. Modelování podle plánu

Obsah programu. Rozvíjet schopnost samostatně přemýšlet o obsahu modelování. Cvičte různé sochařské techniky.

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby pojmenovaly krásné hračky a předměty kolem sebe, které viděly na procházce. Pokud jsou některé z vyjmenovaných položek ve skupině, zvažte je s dětmi.

Pozvěte děti, aby vyrobily, co chtějí. Připomeňte si správné sochařské techniky. Podporujte nezávislost a vytrvalost.

Sesbírejte všechny předměty vytvořené dětmi na společné desce.

Pochvalte děti za jejich snahu a vyprávějte jim pohádku, kterou vymyslel učitel, včetně vyřezávaných předmětů v akci.

Materiály. Hlína (plastelína, plastová hmota), desky (pro každé dítě).

Lekce 40. Aplikace „Nalepte si jakoukoli hračku, kterou chcete“

Obsah programu. Rozvíjejte dětskou fantazii a kreativitu. Upevnit znalosti o tvaru a velikosti. Procvičte si správné techniky skládání obrázků z dílů a jejich lepení.

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby pojmenovaly hračky, které mají kulatý tvar nebo se skládají z kulatých částí.

Řekněte, že by si každé dítě mělo rozmyslet, co by chtělo nalepit, a poté skládat obrázek na list. Zkontrolujte, zda je úkol splněn správně a nechte děti začít lepit. Podporujte lepení více položek.

"Cheburaška"

Anya B., 2. juniorská skupina


Všechna hotová díla položte na tabuli nebo je rozložte na stůl, prohlédněte si je společně s dětmi a nabídněte, že vyobrazené hračky pojmenujete.

Chvalte děti a radujte se s nimi ze zářivých, krásných obrázků. Požádejte děti, aby pojmenovaly tvar a barvu zobrazených hraček.

Materiály. 3–4 hračky kulatého tvaru nebo sestávající z kulatých částí (chrastítka, míčky, pyramidy atd.). Vícebarevné papírové hrnky různých velikostí, listy alba, lepidlo, štětce na lepidlo, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Hry s hračkami; ujasnění tvaru, struktury, barvy hraček.

Lekce 41. Kreslení „Vánoční strom se světly a koulemi“

Obsah programu. Naučte děti zprostředkovat obraz elegantního vánočního stromku v kresbě; nakreslete vánoční stromek velký na celý list; ozdobte jej pomocí technik máčení, kreslení oblých tvarů a čar. Rozvíjet estetické vnímání, utvářet imaginativní představy. Představte růžové a modré květy. Navodit pocit radosti z krásných kreseb.

Metodika vedení lekce. Před začátkem lekce si s dětmi ve skupině, v sále, prohlédněte nazdobené vánoční stromky. Zdůrazněte, že strom v hale je velmi vysoký - od podlahy ke stropu. Upozorněte děti na ozdoby na vánoční stromeček, které mohou kreslit (koule, korálky, nitky deště, vlajky atd.), jejich tvar a barvu.

Vyzvěte děti přizvané k tabuli, aby na vánočním stromečku vystřiženém z papíru ukázaly, jak se dá ozdobit (světla, koule, stříbrné nitě, korálky) a jakými technikami to lze udělat. (Učitel předvádí techniku ​​máčení.)

“Krásné koule a ozdobený vánoční stromeček”

Yulia P., 2. juniorská skupina


Na konci lekce obdivujte s dětmi zářivé kresby a pojmenujte použité barvy (růžová, modrá).

Materiály. Listy alba; kvašové barvy zelená, žlutá, růžová, modrá, bílá; kartáče, sklenice s vodou, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami.Účast na novoroční dovolené, prohlídka vánočního stromku a vánočních ozdob. Hry s hračkami, didaktické hry k upevnění znalostí o tvaru a barvě předmětů. Vyzvěte děti, aby řekly, jaké vánoční stromky mají doma a čím jsou ozdobeny.

Lekce 42. Kreslení „Pojďme vyzdobit domácí rukavice“

(Integrovaná lekce založená na divadelním představení)

Obsah programu. Naučte děti kreslit na základě pohádky „Rukavice“, aby vytvořily pohádkový obrázek. Rozvíjejte představivost a kreativitu. Rozvinout schopnost ozdobit předmět. Posílit schopnost používat barvy různých barev v procesu kreslení; Před použitím další barvy štětec dočista opláchněte a osušte na hadříku.

Metodika vedení lekce. Po zhlédnutí hry „Rukavice“ vyzvěte děti, aby si rukavice ozdobily, aby měla zvířátka nový, krásný domov.

Zeptejte se kluků, jak můžete ozdobit rukavice pomocí štětce a barev.

Vyzvěte děti, aby pojmenovaly barvy barev, které jsou na stolech před nimi. Zeptejte se, jak správně držet štětec, nanést na něj barvu a opláchnout štětec. Během lekce si připomeňte techniky kreslení a způsoby zdobení.

Společně s dětmi si prohlédněte hotové kresby a užijte si rozmanitost dekorací. Můžete jim držet zvířátka v rukou, ukázat jim nové domky s palčáky a zeptat se: „Líbí se vám domečky, které vám kluci nakreslili, a pochválit všechny děti?

Materiály. Rukavice vystřižené učitelkou z papíru, kvašové barvy ve 4-5 barvách, štětce, sklenice s vodou, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Prozkoumejte s dětmi ozdoby na oblečení a hračky Dymkovo. Čtení běloruské lidové pohádky „Rukavichka“ (Kniha pro čtení ve školce i doma. 2–4 roky. Sestavil V.V. Gerbova, N.P. Ilčuk. - M.: Onyx, 2005).

Lekce 43. Modelování „mandarinky a pomeranče“

Obsah programu. Posilujte u dětí schopnost vyřezávat kulaté předměty válením hlíny krouživými pohyby mezi dlaněmi. Naučte se vyřezávat předměty různých velikostí.

Metodika vedení lekce. Prohlédněte si s dětmi mandarinky a pomeranče (můžete si vzít i jiné ovoce nebo předměty různých velikostí), určete jejich tvar a velikost. Určete množství hlíny potřebné pro vyřezávání velkých a malých předmětů.

Vyzvěte děti, aby předvedly techniku ​​válení hlíny gestem ve vzduchu.

Kluci, kteří dokončí práci dříve než ostatní, mohou dostat další hroudu hlíny. Povzbuďte děti, aby jasněji vyjádřily rozdíl mezi velikostmi předmětů. Užijte si všechny společně vytvořené obrázky.

Materiály. Mandarinky a pomeranče (nebo jiné kulaté předměty různých velikostí). Hlína, desky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. V každodenním životě a při hrách obohacujte představy dětí o kulatých předmětech různých velikostí a různých účelů (hračky, zelenina, ovoce).

Lekce 44. Kreslení „Pojďme ozdobit kachnu Dymkovo“

Obsah programu. Pokračujte v seznamování dětí s hračkou Dymkovo. Naučte se zvýraznit prvky malby a aplikovat je na kachnu vystřiženou z papíru. Způsobit radost z výsledného výsledku; z jasu a krásy dymkovské malby.

Metodika vedení lekce. Zvažte s dětmi 2-3 hračky Dymkovo. Zeptejte se, jak jsou hračky zdobené, nabídněte pojmenování prvků dekorace (pruhy, tečky, tečky). Vyzvěte děti, které si přejí ukázat na papíru připíchnutém na tabuli, jak budou zdobit své kachny.

Poté vyzvěte děti, aby bílé kachny namalovaly vzorem. Naučte se správné techniky práce s barvami. Položte všechny namalované kachny na stůl a obdivujte je s dětmi. Všimněte si, že všechny kachny byly jasné, elegantní a krásné.

Materiály. 2–3 hračky Dymkovo. Kachny vystřižené učitelkou z bílého papíru (silueta kachny délka 10–12 cm), kvašové barvy ve 2 barvách (různé kombinace barev na každém stole), štětce, ubrousky, sklenice s vodou (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Ve volném čase si prohlédněte s dětmi hračky Dymkovo a jejich zářivé, elegantní obrazy.

Lekce 45. Aplikace “Krásný ubrousek”

Obsah programu. Naučte děti vytvářet vzor na čtvercový papír tak, že umístíte velká kolečka stejné barvy do rohů a doprostřed a doprostřed každé strany malé kroužky jiné barvy. Rozvíjet kompoziční dovednosti, vnímání barev, estetické cítění.

Metodika vedení lekce.Řekněte dětem, že dnes budou zdobit ubrousek. Připomeňte jim, že si již prohlíželi různé zdobené předměty. Prohlédněte si s dětmi dva vzorky ubrousků a zeptejte se, jak jsou zdobené. Nezapomeňte, že nejprve musíte rozložit kruhy na kus papíru. Ujasněte si pořadí figurek a nabídněte, že je opatrně nalepíte.

Všechny hotové práce umístěte na tabuli, označte ty nejkrásnější z hlediska složení a barevné kombinace ubrousku. Vyzvěte děti, aby vytvářely výroky (pojmenujte tvary, jejich barvu, řekněte, jak jsou dekorace umístěny).

"Kočka a hračky: medvěd, míč, míč"

Lena T., 2. skupina mladších žáků


Materiály. Dva vzorky ubrousků, různé barvy. Bílý papír o rozměrech 15x15 cm, papírová kolečka různých velikostí (průměr 3 cm a 2 cm), dobře barevně kombinovaná (2 barvy na stůl, různé kombinace pro různé stoly), štětce, lepidlo, ubrousky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Zkoumání předmětů zdobených jednoduchými dekorativními vzory, hračkami Dymkovo, ubrousky atd.

Obsah programu. Naučte děti zprostředkovat obraz vánočního stromku v kresbě; kreslit objekty skládající se z čar (svislé, vodorovné, šikmé). Pokračujte v učení, jak používat barvy a štětce (štětec opláchněte ve vodě a otřete jej na hadřík, než naberete barvu jiné barvy). Porovnejme „živý“ vánoční stromek a umělý. Vytvořte koncept jedna – mnoho. Rozvíjet jemné motorické dovednosti. Pěstujte přátelské vztahy, touhu potěšit přátele.

Přípravné práce. Prohlídka smrku na pozemku MŠ, srovnání s jinými stromy. Zkoumání ilustrací v dětských knihách, zvýraznění hlavních částí a znaků smrku.

Materiály na lekci. Papír o velikosti ½ listu na šířku, tmavě zelený kvaš, štětce, sklenice s vodou, ubrousky (pro každé dítě)

Průběh lekce.

vychovatel: Děti, jaké prázdniny se blíží?

Děti. Nový rok?

Vychovatel: Podívej, vánoční strom nás přišel navštívit.

Myslíte si, že je to „živý“ vánoční stromeček nebo umělý?

Děti. Umělý.

vychovatel: jak jsi to uhodl?

Děti. Má měkké jehličí a nevoní.

vychovatel: Ano, tento vánoční stromeček je umělý, ale je velmi podobný tomu skutečnému. Je stejně zelená a nadýchaná. Podívejte se, jak jsou jeho větve uspořádány? Shora dolů a mírně do strany (ukazuje směr větví). Pojďme si ukázat, jak větve rostou. Podívejte, nakreslím kmen vánočního stromku, dám štětec na spodní část listu a posunu špičku nahoru a pak nakreslím větve, nejprve horní a Máša mi pomůže nakreslit ty níže.

Mášo, pojď k tabuli a ukaž mi, jak se kreslí větve.

A teď Danya nakreslí další větve, nižší. Takto vysoký je vánoční stromeček, a aby byl nadýchaný, nakreslíme na něj jehličí, jako je toto (ukazuje). Nyní je strom vysoký a načechraný, ale je nudné být sám v lese, nakreslete mu kamarády, každého na vlastní list, a pak je poskládejme.

Vychovatel: Náš host je smutný, pojďme si s ní hrát.

Tělesná výchova minuta.

Na kopci je vánoční strom,
Rozhlíží se všemi směry. (Otočí se do stran.)
Není pro ni snadné žít ve světě -
Vítr se točí, vítr se točí. (Nakloní se doprava a doleva.)
Ale strom se jen ohýbá,
Není smutný – směje se. (Skákání)
vychovatel: Odpočívali jsme, pohybovali se, bavili našeho hosta.

Připomeňme si, jak správně držet štětec

Váňo, ukažte dětem, děti, vezměte všechny štětce, jako Váňo, takhle, je to tak, namočte špičku štětce do zelené barvy a začněte malovat. Nakreslíme čáru zdola nahoru. Co jsme nakreslili?

Děti: Kufr.

vychovatel: Přesně tak, kufru. Co teď budeme kreslit?

Děti: Větvičky

vychovatel: To je pravda, ale na větvích je jehličí.

Zní klidná hudba, píseň „V lese se narodil vánoční stromeček“

Během hodiny učitel přistupuje k dětem, ukazuje těm, kteří mají potíže s kreslením na samostatný list, chválí děti za jejich kreativitu, pokud na jeden list umístí několik vánočních stromků, a zdůrazňuje rozmanitost obrázků.

Na konci lekce se kresby rozloží na stůl a mají za to, že vytvořili celý smrkový les.

vychovatel: Kolik vánočních stromků nakreslila Danya?

Děti. Jeden.

vychovatel: Kolik vánočních stromků nakreslil Maxim?

Děti: Jeden.

vychovatel: Kolik vánočních stromků bylo v lese?

Děti: Mnoho.

vychovatel: To je u nás nádherný smrkový les. Vánoční stromky jsou vysoké a nadýchané. Jsi rád, vánoční stromečku, že máš přítelkyně? Podívejte, vánoční stromek se třese větvemi. Myslíš, že je šťastná?

Děti: Ano!

vychovatel: Všichni jste odvedli skvělou práci, přinesli jste radost na vánoční stromeček a teď potřebujeme uklidit stoly.

Název: Shrnutí lekce pro 1. mladší skupinu kreslení „Přišel k nám na návštěvu zelený vánoční stromeček“
Nominace: Mateřská škola / Lekce, GCD / kresba


Pozice: učitel nejvyšší kvalifikační kategorie
Místo výkonu práce: MDOU č. 8 „Spikelet“
Místo: vesnice Fominskoye, okres Tutaevsky, region Jaroslavl