Shrnutí lekce netradičního kreslení ve skupině seniorů „mrazivé vzory“. Osnova lekce kreslení (seniorská skupina) na téma: Synopse přímé vzdělávací činnosti ve skupině seniorů Vzdělávací oblast „Umělecká

MBDOU "MŠ č. 7 kombinovaného typu" Kanash

Poznámky k lekci

"Mrazivý

vzory"

utraceno:

učitelka Onorina K.V.

2016

Cíl : Naučte děti všímat si krásy zimní krajiny. Rozvíjet kreativní představivost. Pěstujte touhu kreslit, vytvořte prostředí, které pomáhá odrážet obraz zimního zázraku.
Úkoly : Naučte se kreslit mrazivé vzory ve stylu krajkování, zdokonalte techniku ​​kresby koncem štětce. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici.

Vzdělávací oblasti v integraci:socializace, poznávání, čtení beletrie, hudba, zdraví, komunikace.


Demo materiál: Plakáty „Zimní okno“, „Zima“.

Technologické mapy" Mrazivé vzory»
Prospekty: Tónovaný modrý kvaš list alba, veverčí štětec, bílý kvaš, sklenice vody, ubrousky.
Metodické techniky: konverzace - dialog, prohlížení ilustrací a povídání o nich, tělesná výchova, shrnutí.


Průběh lekce.

1. Úvodní část.
- Kluci, řekněte mi, jaké je teď roční období? (Zima).
- Správně, chlapi. Teď je zima. (Ukazuji ilustrace zimní krajiny). A jaké změny v přírodě nastávají v zimě? (Venku je zima, je sníh, slunce nehřeje, fouká studený vítr, ptáci odletěli do teplejších krajin, některá zvířata jsou v zimním spánku)
- Vy i já jsme se také připravili na zimu. Oblečte si teplé kožichy, čepice, boty.
- Které barvy převládají? (odpovědi dětí)
- Řekni mi, co jiného je v zimě bílé? (sníh, závěje, stromy ve sněhu, sněhové vločky, vzory na skle).

Dnes jsem si pro vás připravil zimní hádanky:

1. Ráno za úsvitu tma

Kdo kreslí na sklo - (Mráz).

2. Vyrostl les - bílý les

Nemůžeš tam vstoupit pěšky,

Nemůžete vjet na koni.- (Zimní vzory na okně).

Básníci mluvili o této vlastnosti zimy takto:

Sněhové bouře k nám dorazily,

Trhliny zasypali sněhem.

Na okně je starý muž - Frost

S kouskem ledu jsem nanášel malby. (G. Ladonshchikov)

2. Hlavní část.

A teď vás zvu, abyste si představili, že venku je mráz a naše okna jsou pokryta nádherou zimní vzory. Hudba Petra Iljiče Čajkovského vám pomůže fantazírovat.

fizminutka:

Navrhuji kreslit vzory pomocí pohybů, hudby a stuh.

(děti s bílými stuhami improvizují vzory na hudbu P.I. Čajkovského “ Zimní sny»).

Zvu děti, aby si prohlédly obraz „Čekání“ od K. Vasiljeva.

Jaké roční období je na obrázku?

Jak jste uhodli - (Na skle jsou vzory)

Jaká denní doba je na obrázku - (večer, svíčka hoří, v místnosti je tma)

Použil umělec pouze bílou barvu?

Jaké tóny použil umělec k vyjádření barvy ve vzorech - (růžová, žlutá, modrá)?

Ledové vzory nejsou čistě bílé, odrážejí plamen svíčky, modré světlo zimní večer, takže na mrazivých vzorech jsou žluté, růžové a fialové odlesky.

Jak vypadají zimní vzory?

A teď vás zvu k odpočinku před naší magickou obrazovkou.

Děti sedí na koberci před plátnem videoprojektoru a sledují diapozitivy na téma: „Zimní vzory“.

Dnes jste viděli různé zimní vzory. Pojďme být kreativní a nakreslete si vlastní vzory.

Zavřete na chvíli oči a představte si je.

Podařilo se vám vymyslet vzor?

Pak jděte na svá pracoviště.

3. Praktická část.

Vyzývám děti, aby kreslily „mrazivé“ vzory ve stylu krajky pomocí dekorativních prvků - tečka, kruh, lokna, lístek, okvětní lístek, trojlístek, vlnovka, přímka s uzlem, síťka, květina, smyčka a další.

Hudba je „Winter Dreams“ od P.I. Čajkovského. Děti se dají do práce. Jak aktivita postupuje, upozorňuji děti na hustou výplň s prvky povrchu listu a pozoruji sekvenci - od středu k okrajům. Připomínám, že vzory by měly být prolamované a lehké.

Dětem, které mají potíže, poskytuji individuální poradenství.

4. Zvážení výsledků práce.

Po dokončení děti umístí své práce na stojany. Kontrola práce. Vyzývám každé dítě, aby mluvilo o tom, jaké vzory vidělo na okně.

5.Výsledek. Shrnuji práci dětí a navrhuji, aby si vzpomněly a zazpívaly píseň o zimních vzorech „Santa Claus“.

Pedagog: Bebkevich Olga Nikolaevna Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce mateřská škola "Slunce" obecný vývojový typ s přednostním směrem uměleckým estetický vývoj Gubkinského

úkoly:

Vzdělávací oblast "kognitivní vývoj"

  1. Podporujte touhu podílet se na řešení problémových herních situací.
  2. Zlepšete dovednosti a schopnosti ve volném experimentování s materiály.
  3. Vzbudit zájem o vytvoření obrazu sněhových vzorů pomocí různých netradičních technik.
  4. Aktivujte duševní činnost při provádění elementárních výzkumné činnosti (experiment s ledem);
  5. Aktivovat, objasňovat a obohacovat představy dětí o zimních jevech
  6. Navodit pozitivní emoční stav.

Vzdělávací oblast "Sociální a komunikační rozvoj"

  1. Povzbuďte děti, aby chtěly komunikovat;
  2. Rozšiřte chápání dětí o rozmanitosti světa kolem nich.
  3. Aktivujte dětskou řeč; rozvíjet pozornost, paměť, myšlení, představivost; logické myšlení.
  4. Rozvíjet schopnost jednat podle pravidel
  5. Pěstovat lásku ke kráse naší rodné přírody,
  6. Pěstujte úctu k sobě navzájem, vzájemnou pomoc a smysl pro zodpovědnost.

Vzdělávací oblast « Umělecké a estetické rozvoj"

  1. Posílit schopnost kreslit pomocí nekonvenčních technik.
  2. Rozvíjejte kreativní představivost a fantazii.

Vzdělávací oblast "Fyzický vývoj"

  1. Posilovat duševní zdraví předškoláků prostřednictvím rituálů začátku a konce NOD, realizace individuální přístup každému dítěti.
  2. Rozvíjet schopnost samostatně si pamatovat a ukazovat fyzické cvičení při fyzickém cvičení.

Demo materiál:

  • balíček s kouzelnou krabičkou (sněhové vločky s hádankami, hůlka) ;
  • diapozitivy: "Mrazivé vzory" ;
  • Vánoční strom;

Leták:

  • tmavě barevný papír;
  • lepidlo na tužky;
  • kuchyňská sůl, krupice mouka;
  • sklenice vody, led, oblázky,
  • sněhové vločky s emocemi

PRŮBĚH TŘÍDY

Děti vstupují do sálu a vítají hosty.

Moment překvapení.

Pedagog: Kluci, jaké je teď roční období? (zima). Přesně tak, zima. Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček a v něm byla krabice. Chtěl jsem se na to podívat, ale problém je, že se to neotevře? co dělat? (výpovědi dětí) Myslím, že vím, co se děje. Otevře se, když řeknete zimní slova (děti pojmenovávají zimní slova)

Výborně kluci.

Učitel otevře krabici.

- Kluci, tady je sněhová vločka s hádankovou básničkou. Nyní budu číst a vy pozorně poslouchejte:

Neviditelně, opatrně,

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec

Vzoruje na okně.

Tohle je javor a tohle je vrba,

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jen bílá barva!

Dívám se a nemůžu se odtrhnout:

Odbočky jsou nabídkové!

A umělec to rád zkouší,

Nepotřebujete ani štětce.

Lidi, kdo je ten umělec?

Odpovědi dětí.

Samozřejmě, Frost.

Úvod do tématu.

Kluci, chcete se stát čaroději a naučit se kreslit vzory na sklo? (Ano). K tomu se ale potřebujeme dostat do magického království mrazivých vzorů. Ale jak se tam dostaneme? (výpovědi dětí). s čím? A v krabici je kouzelná hůlka. Ona nám pomůže. A já vím kouzelná slova. Zavíráme oči. Raz, dva, tři - otoč se, kouzelné království ukázaly se jako mrazivé vzory.

Prezentace „Mrazivé vzory“

Kluci, podívejte se, jak krásné jsou ty mrazivé vzory.

Kluci, řekněte mi, prosím, jak je dostanete na sklo krásné vzory-krajka? (odpovědi dětí)

Učitel vede děti k závěru, že mráz kreslí obrazce průhlednou vodní párou, která je vždy ve vzduchu a v místnosti. Teplá vodní pára se usazuje na studených skleněných oknech a mění se v ledové krystalky. Takových ledových krystalů je mnoho, vzájemně se propojují a na okně postupně vyrůstá ledová zahrádka mimořádné květiny zářící v paprscích zimního slunce!

Kluci, bohužel tyhle sněhové vzory můžeme obdivovat jen v zimě. Ale aby kus zimy byl pořád s námi, vytvoříme na papíře sněhové vzory. Koneckonců, vy jste čarodějové, takže by nám mělo všechno vyjít.

Hlavní část.

Před zahájením práce se provádí prstová gymnastika: "Tady jsou moji pomocníci" .

Zde jsou moji asistenti, otočte je, jak chcete:

A tímto způsobem a tímto způsobem nebudou v žádném případě uraženi.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Zase špatně sedí.

Zaklepal, otočil

A chtěli pracovat

Kluci, vidíte, že místo barev a bílých albových listů jsou neobvyklé materiály. Ukazuje se, že můžete také kreslit pomocí lepidla a soli, krupice a mouky. A teď zjistíme jak.

Učitel seznamuje děti s technikou "sůl" kreslení a vyzývá děti, aby samostatně zdobily listy tmavého papíru libovolnými krajkovými vzory. Materiál si děti vybírají samy. Kreslení krupicí a moukou se provádí podobně jako malování solí. Nakreslete na list lepicí tužkou "mrazivý vzor" , pak se nalije nahoru různé materiály. Částečky soli ulpívají na lepidle a vytvářejí mrazivé vzory. (Video snímky)

Dobrá práce! Jaké krásné mrazivé vzory jsi vytvořil. Chvíli trvá, než lepidlo zaschne. My si zatím odpočineme u vás.

Tělesná výchova minuta "Sněhová vločka"

Jsme legrační sněhové vločky

Točíme se ve vzduchu.

Zafoukal vítr a my jsme letěli,

Letěli jsme, letěli jsme

A tiše se posadili na zem.

Znovu přišel vítr

A posbíral všechny sněhové vločky.

Točil, létal,

A zase si sedli na zem.

Kluci, úplně jsme zapomněli na krabici. Učitel vytáhne sněhovou vločku a přečte hádanku: "Nehoří v ohni, neklesá do vody." (led)

Provádíme pokusy: 1 - zahřívejte led svíčkou (led taje). Proč? (odpovědi dětí). 2 – vložte kousky ledu do sklenice s vodou. co se děje? (led neklesá, plave) Proč? (led je lehčí než voda). 3 – házejte kamínky do stejné sklenice s vodou. co vidíme? (oblázek se potopí) Proč? (oblázky jsou těžší než voda)

Shrnutí.

Kluci, teď jsou vaše vzory připraveny (ukázat hostům) Kluci, v krabici je pro vás překvapení! (učitel otevře krabici a vytáhne pohlednici) Toto je pozvánka! Od koho myslíš, že je? (odpovědi dětí). Přesně tak, od Santa Clause. Kluci, jste zváni vánoční strom, který se uskuteční 27. prosince v našem hudební sál (učitel přečte pozvánku).

No, kluci, naše kouzlo skončilo a je čas, abychom se vrátili do školky. Připomeňme si kouzelná slovíčka (děti říkají kouzelná slova a my se ocitáme ve školce). Co nového jste se dnes naučili? co se ti líbilo nejvíc? (odpovědi dětí). Kluci, doporučuji vám zahrát si hru "Oblázky a led" . Děti jsou rozděleny do 2 skupin: chlapci - oblázky, dívky - kusy ledu. Děti na povel skáčou do vody a provádějí příslušné pohyby: chlapci dřepnou (oblázky se potopily), dívky plavou (kousky ledu neklesají).

Bavili jste se dneska? (výpovědi dětí).

Odraz "Zasněžený vánoční strom" . Z kartonu jsou vystřiženy sněhové vločky, na kterých jsou uprostřed některých vyobrazeny emoce radosti, u jiných smutek. Děti si vyberou vločku podle jejich nálady a pověsí ji na stromeček.

Děti řeknou „sbohem“ a odejdou.

Oksana Titová
GCD pro kreslení „mrazivých vzorů“. seniorská skupina

Cíl: rozvíjet u dětí fantazii, samostatnost, kreativitu senior předškolním věku.

Úkoly:

1. Poskytněte znalosti o nekonvenční technologie obrázky pomocí svíček a vodových barev;

2. Rozvíjet schopnost samostatného výběru barevné schéma barvy, které odpovídají zimní náladě;

3. Rozvíjet samostatnost v tvorbě vzor;

4. Pěstujte zájem o netradiční výkres.

Práce se slovní zásobou: vzor

Přípravné práce: pozorování mrazivé vzory na oknech, vyřezávání sněhových vloček z papíru.

Materiál: silné listy papíru stejné velikosti, navržené ve formě okna; svíčky, akvarel, štětce, diagramy vzory; P. I. Čajkovskij "Leden" (roční období).

Průběh lekce:

1.1. Úvodní rozhovor : -Rebeto, jaké je teď roční období? Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček a v něm byla krabice. Chtěl jsem se na to podívat, ale problém je, že se to neotevře? Myslím, že vím, co se děje. Musíte vyřešit hádanku.

Neviditelně, opatrně

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec

On vzory na okně.

Tohle je javor a tohle je vrba,

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jen bílá barva!

Dívám se - nemůžu se dívat jinam:

Odbočky jsou nabídkové!

A umělec je rád pokus,

Nepotřebujete ani štětce.

1.2. Otázky pro děti:

Zajímalo by mě, kdo je tento umělec? Jistě, Zmrazení.

1.3. -Podívejme se, co je v krabici? (Učitel vyjme z krabice obrázky, které zobrazují mrazivé vzory. Děti si je prohlížejí společně s učitelem.)

1.4.- Pozorně si prohlédněte tyto výkresy, co je na nich maloval Frost? Kluci, řekněte mi, prosím, jak je ta sklenice tak krásná krajkové vzory?

- Frost kreslí vzory průhledná vodní pára, která je vždy přítomna v

vzduchu a v místnosti. Teplá vodní pára se usazuje na chladných sklech oken a mění se v ledové krystaly, stejně jako sněhové vločky na obloze. Takových ledových krystalů je mnoho, vzájemně se propojují. ledové kry skupina na nerovném povrchu, a na okně postupně vyroste ledová zahrada s mimořádnými květinami jiskřícími v paprscích zimního slunce!

Bohužel tyto sněhové tkaničky můžeme obdivovat jen v zimě. Ale aby kus zimy byl vždy s námi, vytvoříme sněhovou krajku na papíře?

1.5. Otázky pro děti: - Jaké barvy používá? Mráz ve svých dílech? Co zastupuje? mrazivé vzory?

1.6. – Vytvořte naše mrazivé vzory budeme neobvyklým způsobem. Seznámím vás s nekonvenční technologie obrázky « kreslení svíček» .

- Kreslit budeme podle plánu:

Vymyslete náčrt budoucnosti vzor.

Kreslit tužkou.

Opatrně naneste vrstvu svíčky na skicu tužkou.

Poté pomocí akvarelu "manifest" výkres.

Před zahájením práce doporučuji protáhnout prsty a provést prstové cvičení.

1.7. Tělesná výchova minuta "pomocníci"

Tady jsou moji asistenti, ať jsou čímkoli, otočit:

A tímto způsobem a tímto způsobem nebudou v žádném případě uraženi.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Zase špatně sedí.

Budou trochu fungovat

Dáme jim pokoj.

Zaklepal, otočil

A zase zpátky na cestu.

2.1. -Na stolech máte výplně oken. Potřebujete nakreslete na ně mrazivé vzory. Vezměte si vše, co potřebujete, a pusťte se do práce!

2.2. Hudební doprovod.

2.3. Individuální displej.

2.4. Připomínka. Poradenství. Pomoc.

3.1. -Dobrá práce! Jak krásné máš mrazivé vzory. Tak moc se třpytí, tolik třpytí. Dokonce i dědeček Mráz Myslím, že se ti to určitě bude líbit.

3.2. Otázky pro děti

co jsme dnes malované?

Jakým způsobem my malované?

Proč jste si vybrali právě tyto? vzory?

Jedná se o druh malovaných oken, které můžete získat.

Galina Semenetsová
Abstrakt OOD na kresbě v seniorské skupině „Mrazivé vzory“

Programové úkoly:

Vzdělávací:

Učte děti kreslit mrazivé vzory. Vytvořte situaci pro volné kreativní použití různých dekorativních prvků (tečka, kruh, kadeř, list, okvětní lístek, vlnovka, přímka). Zlepšit techniku kreslení koncem štětce. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici

Vývojový:

Rozvíjet zájem o vizuální umění. Rozvíjejte kreativní představivost a fantazii. Zlepšit se jemné motorické dovednosti prsty a ruce.

Vzdělávací:

Pěstovat zájem o učení přírodní jevy a jejich zobrazování ve vizuálních aktivitách.

Předchozí práce: rozhovory, prohlížení vzory na oknech; učit se básně o mrazivé vzory; rozhovor o umění výroby krajek na příkladu vologdských řemeslnic; zkoumání krajkových výrobků; výkres krajkové ozdobné prvky.

Metody a techniky: pořad, příběh, umělecké slovo, otázky pro děti, praktické jednání dětí, rozbor práce.

Materiály a vybavení: listy papíru různé barvy, kvaš, štětce, sklenice s vodou, ubrousky, prezentace « Mrazivé vzory»

Průběh OOD:

1 Organizační moment : Hraje hudba "Zimní sny" P. I. Čajkovskij

2 Hlavní část: Učitel nabídne, že se podívá z okna, a začne vést rozhovor s otázkami a odpověďmi. formulář:

Vychovatel: - Jaké je teď roční období?

Máte rádi zimu?

Co zajímavého se děje v zimě?

Dnes jsem si pro vás připravil zimní oblečení hádanky:

1. Ráno za tmy, kdo kreslí na sklo? (Zmrazení) .

2. Žádné ruce, žádné nohy a umí kreslit? (Zmrazení) .

3. Les vyrostl - do bílého lesa se nedá vstoupit pěšky,

Nemůžete vstoupit na koni. (Zima vzory na okně) .

Učitel ukáže snímek « Mrazivé vzory» a čte o tom báseň Moroz umělec:

Moroz je nejlepší umělec, procházka městem.

Zbarví si tváře a štípne všem do nosu.

A v noci, když jsem spal, přišel s kouzelným kartáčem,

A na okně malované šumivé listy.

Učitel se obléká tmavé pozadí krajkové výrobky a nabídky k porovnání mrazivé vzory s bizarním propletením nití v krajce. Poté učitel nabídne složení zvážit, porovnat, popsat « Mrazivé vzory» .

Vychovatel: - Kluci, jak je to možné remíza tak pohádkově krásné vzory?

Nejprve potřebujete remíza s jednoduchou tužkou obecný tvar– kruh, ovál, kosočtverec, sněhová vločka nebo jiný tvar. Poté musíte načrtnout referenční čáry, které budou probíhat přes celý formulář a budou jej křížit na různých místech směrech: na kruhu přes střed (3-5 čar, na čtverci ve formě přímky. Takové referenční čáry v krajce slouží jako silnější (tlustý) vlákna A z těchto referenčních čar (vlákna) Postupně následují tenčí nitě, které pokrývají celou formu pavučinou. Tyto nitě jdou rovně nebo ve vlnách. V místech, kde se protínají, jsou uzliny - tečky nebo kolečka

Dnes jste viděli jinou zimu vzory. Buďme kreativní a nakreslime si vlastní vzory.

Zavřete na chvíli oči a představte si je.

Podařilo se vám vymyslet vzor?-

Na jaké barvy lze použít kreslení mrazivých vzorů?- ("studený" barvy)

Každý má "studený" barvy mohou být odstíny, jak je můžete získat?- (míchání barev a přidání bílé)

Fizminutka

Před zahájením práce doporučuji protáhnout prsty a provést prstové cvičení.

1, 2, 3, 4 ty a já jsme udělali sněhovou kouli

Kulaté, silné, velmi hladké,

A už vůbec ne sladké.

3. Praktická část

Děti si vyberou barvu papíru, kterou chtějí. mrazivé okno, prozkoumejte krajku a začněte malovat.

Nabídka dětem remíza« mrazivý» vzory, ve stylu krajkářství, s použitím ozdobných prvků - bod, kruh, lokna, lístek, okvětní lístek, vlnovka, přímka s uzlem.

Hudba hraje "Zimní sny" P.I. Děti se dají do práce. Jak aktivita postupuje, učitel upozorňuje děti na hustou výplň s prvky povrchu listu a sleduje sekvenci - od středu k okrajům.

To mi připomíná vzory by měl být jemný a lehký.

Individuálně pomáhá radou dětem, které mají potíže.

Kontrola výsledků práce.

Po dokončení děti umístí svá díla na stojany a ozdobí je rámečky ve tvaru oken. Kontrola práce. Učitel vyzve každé dítě, aby řeklo o čem viděli vzory na okně.

4. Shrnutí. Učitel shrne práci dětí a vyzve je, aby si vzpomněly a zazpívaly píseň o zimě vzory"Dědeček Zmrazení» .

Na konci aktivity si děti rozloží své « Mrazivé vzory» na volném stole a prozkoumejte je a zvýrazněte ty nejpřesnější, zajímavá díla a řekněte, proč se vám vybrané dílo líbilo.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce kreslení s gumou „Mrazivé vzory“ Kreslení na téma „Mrazivé vzory“ v netradičních technikách Integrace vzdělávacích oblastí: umělecký a estetický rozvoj, kognitivní.

Shrnutí GCD ve skupině seniorů „Zima-zima, mrazivé vzory“ Cíle programu: Připomenout si s dětmi hlavní znaky zimy. Představte novou techniku ​​kreslení mrazivého vzoru pomocí polyethylenu.

Kreslení „mrazivých vzorů“ nekonvenční technikou Priorita OO: Umělecký a estetický vývoj. Cíl: Seznámení s novým druhem.

Shrnutí lekce kreslení vzorů GZhel ve skupině seniorů. Cíl: - pokračovat v seznamování dětí s malbou gželů. Úkoly:.

Smrkové aktivity: - Vzbudit v dětech zájem o zimní přírodní úkazy; - Rozvinout vizuální pozorování, schopnost všímat si neobvyklého.

Přímá vzdělávací činnost na kreslení ve střední skupině „Mrazivé vzory“ Cíle: Naučit děti kreslit mrazivé vzory, představit nové vybavení pro kreslení „palety“, naučit je experimentovat s barvami.

Městský státní předškolní vzdělávací ústav, všeobecná rozvojová mateřská škola s přednostním prováděním aktivit v uměleckém a estetickém směru rozvoje dětí č. 7 „Klásek“ v obci Blagodatnoye Petrovsky městské části Stavropolské území

Abstrakt přímo - vzdělávací aktivity

v seniorské skupině

Vzdělávací obor "Umělecký a estetický rozvoj"

Připravil:

učitel MKDOU

DS č. 7 “Spikelet” Likhatskaya E.A.

Vesnice Blagodatnoe

Téma: "Mrazivé vzory na okně"

Cíl: rozvíjet tvořivost děti.

úkoly:

Vzdělávací:vzbudit v dětech zájem o zimní přírodní jevy; úvod do nekonvenčních technik kreslení: voskovky a akvarel; zlepšit kreslířské dovednosti dětí.

Vzdělávací: rozvíjet představivost, kreativitu a fantazii, vizuální pozorování, schopnost všímat si neobvyklých věcí ve světě kolem nás a touhu odrážet to, co vidíme ve své kreativitě.

Vzdělávací: pěstovat nezávislost, zvídavost, iniciativu a umělecký vkus.

Metody a techniky: slovní, vizuální, praktické.

Materiály : fotografie mrazivých vzorů na skle, okénkový albový list, svíčka, akvarel, hustý štětec č. 8, sklenice s vodou.

Přípravné práce:pozorování zimních jevů v přírodě při procházkách.

Přesun GCD:

Organizační část

Pedagog: Dnes ráno jsem dostal dopis od Santa Clause. Chcete vědět, co v něm je? Ale abyste otevřeli obálku, musíte vyřešit hádanky. Zkusme to.

Všichni se ho v zimě bojí - V zimě padají z nebe

Může být bolestivé kousat a kroužit nad zemí

Schovejte si uši, tváře, nos, světlé chmýří, bílé...

Koneckonců, na ulici... (Sněhové vločky)

(Zmrazení)

Necukejte, vy malí spratci, v zimě letí z nebe,

Ledová lízátka! Nechoďte teď bosí.

Sám polykám prášky, to ví každý

Protože jedl... což je vždycky studené...

(rampouchy) (sníh)

Pedagog: Výborně! Jste velmi všímavý, takže jste uhodli všechny hádanky. Řekněte mi, kluci, kdy se všechny tyto přírodní jevy vyskytují, v jakém ročním období?

Děti: V zimě.

Pedagog: Správně. A nejvěrnějším a nenahraditelným pomocníkem je Frost. Jak přichází zima, přichází zima. Frost chodí po světě. Prochází se lesy a poli. Přišel i k nám domů. Zaklepal na okno a v tu dobu jsme spali a nic jsme neslyšeli. Frost zanechal krásný dopis. Ráno jsme se probudili a podívali se z okna. Jaká krásná, malovaná! Vše je v krajkách a vzorech! Frost to napsal, nakreslil stébla trávy, bílé sněhové vločky, kudrlinky a ledové háčky.

Pedagog: Nyní otevřeme dopis a zjistíme, co je tam napsáno.

Otevře obálku.

Pedagog: Podívejte se, jaké krásné vzory nám poslal v dopise. Pojďme se na ně společně podívat blíže. co vidíš? Dědeček Frost ale píše, že nemá čas vyzdobit všechna okna a žádá vás, abyste mu pomohli. Pomůžeme vám?

Děti: Děti: Ano.

Pedagog: Ale abyste mohli kreslit takové vzory, musíte být skutečnými čaroději. Určitě vám pomohu stát se jím a naučím vás takové vzory kreslit. chceš to?

Děti: Ano.

Pedagog: Ale nejdřív vám navrhuji, abyste se trochu zahřál.

Fizminutka

Venku je zima a vítr

Děti se procházejí po dvoře

Rukojeti, ruce se třou

Ruce, ruce teplé.

Aby nám nemrzly ruce,

Budeme tleskat rukama.

Aby nám nebyla zima na nohy

Trochu zašlápneme.

Už se nebojíme mrazu

Všichni budeme vesele tančit.

Praktická část

Pedagog: No, trochu jsme si odpočinuli a teď začneme tvořit kouzla. Je to velmi jednoduché, stačí jen pozorně poslouchat a sledovat. K tomu potřebujeme magické materiály: svíčky a vodové barvy.

Učitel ukazuje, jak se kreslí tenké čáry, a nabízí dětem na výběr různé vzory z teček, čar a větví. A pak vysvětlí, že je potřeba vše vzít a namalovat vodovými barvami. Obrázek nakreslený svíčkou nebude přemalován, ale prosvítá, protože svíčka odpuzuje vodu.

Pedagog: Než začneme kreslit, připravme si prsty na kreslení.

Prstová gymnastika:

Vaši asistenti, podívejte se

Tucet přátelských bratrů.

Jak je hezké žít, když se nebojí práce.

V žádné těžké práci nemají sobě rovného.

A dnes nám pomohou kreslit.

V.: Pokud je vám vše jasné, můžete začít pracovat.

Učitel sleduje, jak děti pracují, a pomáhá, pokud se jim nedaří (individuální práce).

Výsledek GCD: výstava a rozbor dětských prací.

Pedagog: Podívejme se, co máme. Který krásná okna(v každé práci označíme nejzdařilejší prvek). Dnes dobře. Líbilo se vám kreslení neobvyklým způsobem – se svíčkou? Děkuji za pomoc a za tak krásná okna. Myslím, že dědečka Frosta potěší, že jsme mu je pomohli vyzdobit.