Hudební aktivity v notách MŠ. Shrnutí hudebních lekcí "ve světě hudebních nástrojů"

SHRNUTÍ HUDEBNÍHO KURZU „JSME PŘÁTELÉ S HUDBOU“ pro děti starší skupiny MŠ

Shrnutí, které jsem uvedl hudební lekce pro starší děti předškolním věku„Jsme přátelé s hudbou“ nám umožňuje identifikovat se u dětí tohoto věkuúroveň jejich rozvoje hudební schopnosti prostřednictvím společných hudebních, herních a komunikačních aktivit.
Doporučuje se provést lekci na konci akademický rok jako poslední.
Tento materiál bude užitečné pro hudební režiséry a učitele předškolních zařízení.

Cíl: identifikovat úroveň rozvoje dětských hudebních schopností prostřednictvím spol hudební a herní a komunikativní činnosti využívající hudebně-herní pohyby, hudebně-didaktické hry a hru na dětské hudební nástroje; příčinou u dětí pozitivní emoce ze setkání s hudbou.

úkoly:
- rozvíjet u dětí pěvecké dovednosti: udržovat přesnost intonace krokového a křečovitého pohybu melodie; v jasné dikci; v rytmických rysech písně;
- tvoří koncept hudebního pojmu „trio“ (vývoj autora);
- rozvíjet zabarvení a dynamický sluch; schopnost slyšet změny charakteru a tempa v hudbě;
- rozvíjet schopnost samostatně vybírat hudební nástroje a dát je do souvislosti s povahou hudby;
- rozvíjet pozornost při poslechu hudby;
- rozvíjet touhu samostatně vystupovat hudebně-rytmické pohyby;
- kultivovat pozornost, rychlost reakce, vytrvalost;
- pěstovat u dětí aktivitu, iniciativu a samostatnost;
- pěstovat lásku a zájem o hudební umění.

Materiály a vybavení: hudební nástroje (tamburína, buben, lžíce, xylofon, zvonek, rolničky); "kouzelné boty"; "magický metalofon"; atributy pro kostým Hudební víly; ilustrace k "The Tale of tři dívky O"; magnetická tabule; dárek - překvapení; hudební centrum

PRŮBĚH TŘÍDY

Děti vstupují do sálu, kde je čeká hudební ředitel.
Hudební režisér : Vážení kluci! rád tě vidím. Pozdravme se písničkou (zpíváme, děti zpívají, předvádíme pohyby podle textu):
Vyšlo slunce
Přímo k našemu oknu,
A zapadlo slunce
Ty a já jsme jako na dlani.
Ahoj! Ahoj! Dobré odpoledne
A teď vám navrhuji, abyste pozdravili své hosty touto písní.

Děti zpívají poslední slova Zdravím vás: - Dobrý den! Ahoj! Dobré odpoledne

Hudební režisér: Jak se pokoj okamžitě rozzářil od tvých úsměvů a od slunce, které nakukovalo do našeho okna a zvalo nás na procházku. Pojďme se projít. Po cestě ale nepůjdeme jednoduchý krok a v kulatém tanci:
Děti jdou po cestě,
Provádí se kruhový taneční krok.
Ponožky táhnou, šlapou tiše,
Nešlapou si na prsty. (vývoj autora).

Děti se volně procházejí po sále a společně s lektorkou předvádějí kruhový taneční krok a poté samostatně pod r.n.m. (dle výběru učitele).

Hudební režisér: A teď budeme chodit takto:
Proveďte skokový krok.
Budeme na každé noze
Skoč trochu. (vývoj autora).

Děti předvádějí skákačky za veselé polkové písničky (dle výběru učitele).


Hudební režisér: Nyní se naučme udržovat rovnováhu. Podívejte se (říká slova při provádění pohybu):
Děti položily kámen (ruský luk),
Noha ho silně tiskla.
Musíme zvednout kámen
A držte to trochu.
Oh, jaký těžký kámen:
Sotva zvedáme (pomalu zvedáme nohu):
1,2,3,4... (drží nohu nahoře),
Postaví ho na cestu (spustí nohu).

Děti provádějí tento cvik 2x střídavě s každou nohou.

Hudební režisér: Vaše nohy si potřebují odpočinout -
Budeme trochu poslouchat.
Děti jdou ke svým židlím.

Hudební režisér: Kluci! Nejen lidé, ale také obyvatelé lesa: medvěd, zajíček a myš. Sešli se na lesní mýtině a rozhodli se hrát na hudební nástroje. Na jaký hudební nástroj bude podle vás medvěd hrát? (na tamburíně a bubnu); králíček? (na lžičkách a xylofonu); malá myš? (na zvonku).
(po každé odpovědi děti hrají každé na svůj nástroj).

S dětmi jsou provozovány hudební aktivity didaktická hra"Zvířecí muzikanti."
(hudební režisér hraje melodii v různých rejstřících, nejprve samostatně a pak je spojuje: nízko-vysoko, a děti vytloukají rytmus na ty nástroje, ve kterých daná melodie zní).

Poté se s dětmi hraje hudebně-didaktická hra „Buďte pozorní“.
(děti svými pohyby ukazují tempo, náladu, dynamiku melodie):

A) tempo: pomalé - „ryba plave“;
rychle - „ryba se skrývá“ (za židlí).

B) nálada: vesele - dupání, ruce „police“;
bohužel je hladí po krku.

B) dynamika: hlasité tleskání;
tiše „cvakají“ prsty.

Hudební ředitel pochválí dítě, které bylo nejpozornější, a odmění ho „kouzelnými botami“: vyzve dítě, aby si je nasadilo na ruce a předvedlo různé taneční pohyby ruce na klíně. Zbytek dětí opakuje pohyby po tomto dítěti rukama.

Hudební režisér: A teď vám chci vyprávět o kouzelném snu, který se mi nedávno zdál... Vracel jsem se domů z práce a byl jsem tak unavený, že jsem se rozhodl sednout si na lavičku, abych si odpočinul, a usnul jsem. A sním, že ke mně přichází laskavá víla... (učitel v čepici, šátku, s „kouzelnou“ hůlkou).

Hudební režisér(probudí se): Ach, kdo jsi?
Víla (učitel): Jsem dobrá víla hudby. Svými magickými hudebními zvuky tvořím naši Zemi pohádkově krásné naplníme ji světlem a teplem...
Hudební režisér: Dobrá víla, ale mohl byste mi pomoci a zajistit, aby moje děti dobře zpívaly?
Víla: Ale vaši chlapi stejně umí dobře zpívat. Ale aby jejich hlásky zvonily ještě hlasitěji a veseleji, pomůže jim s tím tento hudební nástroj a melodie na něm hraná bude klíčem k písničkám, které budou zpívat (metalofon předá hudebnímu řediteli; hudba režisér se „probouzí“).
Hudební režisér: Tohle je můj sen. A tady je „kouzelný“ hudební nástroj, který by měl pomoci vašim hláskům zpívat, jako by zvonily křišťálové zvony. Ale nejprve vám musím připomenout, že náš jazyk musí být ostrý jako tužka, abychom mohli slova jasně zpívat (kroužení jazykem prstem), a také vaše ústa musí být kulatá, abyste mohli zpívat s kulturně krásným zvuk (obíhá kulatá ústa prstem) .
Děti opakují pohyby po učiteli.

Hudební režisér: A teď můžeme zpívat naše hlásky: hádejte, jakou píseň (hraje na metalofon píseň „Bells“ od E. Tilicheeva. Děti hádají).
Kdysi byly tři veselé zvonky: Ding, Dan, Don. A každý z nich měl svou písničku. Bell Tink zpíval nejtenčím, nejvyšším hlasem. „Ding-ding“ zazněla jeho píseň (hrající „si 1“ na metalofonu). Prostřední zvonek Dan také zazpíval svou píseň středním hlasem (hraje „sol 1“ na metalofon). A zvon Don měl silnější, nižší hlas než jeho přátelé a jeho píseň „Don-don“ zněla jinak (hraje „mi 1“ na metalofon).

Děti předvádějí jako celá skupina chorál „Jingle Bells“ od E. Tilicheeva a ukazují rukama výšku zvuku (N. Vetlugina, Musical ABC Book, M.: Muzyka, 1985).
Hudební ředitel: A teď vám s pomocí našeho „kouzelného“ metalofonu budu přát hudební hádanky. Kdo píseň uhodne, zpívá.

Pořádá se hudebně-didaktická hra „Hudební hádanky“.
(hudební režisér hraje na metalofon dětem známé melodie písní, děti je hádají a předvádějí sólově, v duetech, ve skupinách vždy po jedné sloce).

Hudební režisér: A teď tu máme malou hudební přestávka. Nechte naše hlásky zatím odpočívat a já vám povím příběh o třech malých sestřičkách, z nichž každá se jmenovala „O“ (učitel svůj příběh doprovází ilustracemi).
V magickém hudební countryžily tam tři dívky, tři sestry, velmi podobný přítel navzájem a jmenovali se: malý O, prostřední O a starší O. Rádi zpívali a každý nový den Vždy začínali písničkou.
Dnes je první paprsek slunce podíval se do ložnice malé O, zahřál ji svým teplem a ztuhl jí na tváři. Malá O otevřela oči, usmála se na paprsek světla, vyskočila z postýlky, obula si boty a vyběhla na verandu. Ooo! Všude kolem to bylo tak dobré, že okamžitě začala zpívat píseň svým vysokým hlasem.
A v tu dobu už paprsek slunce nahlédl do ložnice prostřední dívky O. Sladce se protáhla, ale když zaslechla známou píseň, nazula si boty a rychle se rozběhla za hlasem své malé sestry. Ó,
Jak bylo všude kolem krásně! A oni dva začali zpívat svou veselou písničku.
V tu chvíli se Ray lechtal do okna nejstaršího O
její nos. Kýchla a probudila se: „Ach, jak dlouho jsem spala, ale moje sestry už na mě čekají. Slyším jejich veselou píseň!
Seskočila z postýlky a rozběhla se ke svým sestrám. Ó!!! Kolem létali motýli a v listí stromů vesele cvrlikali ptáci. A tři sestry, tři O, držely se za ruce, zpívaly svou oblíbenou píseň, běžely plavat k veselému zvonícímu potoku. A jejich píseň byla slyšet daleko, daleko...
Když píseň hrají tři lidé, toto vystoupení se nazývá „trio“. Kdo chce mezi třemi zazpívat jeden verš písně o jaru?

Tři děti hrají 1 sloku písně E. Tilicheeva „Přišlo jaro“.
Dále se učí další sloka téže písně.

Hudební režisér: A teď jsem všechny děti
Požádám vás, abyste se postavili do kruhu
A zábavný, rychlý tanec
Zvu vás k tanci!

Děti předvádějí tanec „Veselé děti“ (S.I. Bekina; Hudba a pohyb.; M.: Vzdělávání, 1983).

Hudební režisér: Zvu děti
Na zábavná hra:
Všechny sleduji -
Vybírám ty nejšikovnější!

Děti hrají hru „Čí kruh se shromáždí rychleji? (S.I. Bekina; Hudba a pohyb.; M.: Vzdělávání, 1983).

Hudební režisér: Kluci! Naše lekce skončila. Dnes jsme opět navštívili svět magické zvuky. Hudba nám pomáhala zpívat, tančit, hrát. Díky tomu se naše pohyby staly krásnějšími, elegantnějšími, ladnějšími a naše hlasy byly zvonivé a jasné, krásné jako ty magické. hudební zvuky tento hudební nástroj. A přál bych si, abyste byli s hudbou vždy přátelé, protože "jestliže jsou hudba a děti přátelé, není na světě nic krásnějšího!"
Hudební režisér dává dětem soubor pro skupinu hudební nástroje.

Děti se loučí a odcházejí ze sálu za hudby „Waltz“.

Samostatné části jsou věnovány seznamování dětí s lidovými nástroji. Shrnutí hudební lekce v mateřská škola připravila hudební ředitelka nejvyšší kategorie E.V Kutusheva, MBDOU Kombinovaná mateřská škola č. 56 „Severyanochka“, Nizhnevartovsk a je určena pro děti druhé mladší skupiny.

Účel lekce v mateřské škole:

  • Seznamte děti s ruským lidovým nástrojem gusli.

Cíle lekce v mateřské škole:

  • Pěstovat u dětí lásku k ruské lidové hudbě a ruštině lidový nástroj- harfa, přijímat potěšení a radost ze samotného procesu kontaktu s hudbou.
  • Rozvíjet představy dětí o figurativnosti hudby, která vytváří obraz (gusli zobrazuje hrdiny ruské pohádky); Ó vyjadřovací prostředky hudba (dynamika, rejstřík), výška tónu (vysoká-nízká, pohyb melodie nahoru a dolů).
  • Rozvíjet komunikační dovednosti dětí prostřednictvím hudební hry a párového tance.
  • Přenést charakter hudby v pohybu, ve zpěvu.
  • Rozšiřte slovní zásobu označující jména v ruském folklóru (ruská lidová hudba, starověký ruský lidový hudební nástroj, gusli), ruské znaky lidová pohádka, hudební termíny(tiše-hlasité, vysoké-nízké, pohyb melodie nahoru a dolů).

Průběh lekce v MŠ NÁVŠTĚVA POHÁDKY

Na veselou ruskou písničku lidová hudba děti vstupují do sálu. Hudební ředitel se setkává s dětmi.

Provádí se cvičení zpěvu „Ahoj“.

Hudební režisér: — Kluci, máte rádi pohádky? (Děti odpovídají.) Pak se pohodlně posaďte a poslouchejte. Dnes k nám přišel host ze známé pohádky, ale hádejte, z jaké pohádky je a kdo to je!

— Má tvar koule.
Kdysi byl horký.
Seskočil ze stolu na podlahu
A odešel od babičky.
Má rudou stránku...
Zjistil jsi to? (Kolobok).

Hudební režisér: - Teď si pozorně poslechněte příběh. Babička upekla Kolobok a dala ho vychladnout na parapet. Ale Koloboka omrzelo ležet, a tak vyskočil z okna, překulil se přes práh a cválal po schodech dolů. Pak jsem se rozhodl jít nahoru a zase dolů...

Zpěv "Žebřík".

Perník vyskočil, hop, hop, hop.
A pak skočil dolů, skočil, skočil, skočil.

Hudební režisér: — Buchta se vykutálela na ulici a tam ptáci hlasitě zpívali.

Pořádá se hudebně-didaktická hra „Sedíme na větvích“.

Matka:

— Sedím na spodní větvi,
A zpívám: chik-chirk.

Kuřátka:

- Sedíme na horní větvi,
A zpíváme: chik-chirk.

Hudební režisér: — Buchta se kutálela dál, kutálela a pila krásná květina. Naklonil se ke květině a přivoněl k ní.

Provedeno prstová hra„Květina“ od E. Železnové.

Hudební režisér: - A buchta se kutálela dál. Najednou vidí na pařezu ležet nádherný pytel. (Ukazuje.) On, kluci, je váš přítel! Opravdu chcete vědět, co se tam skrývá? Co myslíte, že se skrývá v tašce?

Děti odpovídají. Hudební režisér vytáhne harfu z tašky a ukáže ji dětem.

Hudební režisér: - Tak to je krásný nástroj! Jedná se o starověký ruský hudební nástroj a nazývá se „harfa“. Je to popsáno v různé pohádky. Prosím, poslouchejte, jak to zní!

Hudební režisér hraje na harfu.

Hudební režisér: - Jak zní harfy?

Děti odpovídají.

Hudební režisér: - Ano! Gusli zní zábavně, energicky a radostně! Děti, máme si vzít s sebou do pohádky harfu a oni nám pomohou? (Odpovědi dětí.) Poté posloucháme pohádku dále. Kolobok se kutálel a směrem k němu... kdo?

Hudební režisér hraje na harfu, děti poznávají a charakterizují „medvěda“ podle hrané hudby.

Medvěd (učitel):

Hudební režisér: - Nejezte Kolobok, Mišenko, ale raději se dívejte, jak naše děti tančí!

Děti tančí ve dvojicích.

Medvěd: - Oh, děkuji, udělal jsi mi radost! Budiž, Koloboku se nedotknu!

Hudební režisér: - Medvěd se zatoulal do lesa a Kolobok se kutálel dál. Kutálí se a kutálí a směrem k němu... kdo?

Hudební režisér hraje na harfu, děti poznají a charakterizují „zajíce“ podle hrané hudby.

Zajíc (učitel): - Koloboku, Koloboku, sním tě!

Hudební režisér: - Ne, Hare, to nepůjde! Pojďme ho vyděsit! A harfa nám pomůže. Budu tiše hrát a ty budeš „šustit“ dlaněmi. A když budu hrát nahlas na harfu, budeš hlasitě tleskat rukama.

Pořádá se hudebně-didaktická hra „Nahlas a ticho“.

Během hry Zajíc tiše odejde.

Hudební režisér: - Oh, kde je Zajíc? (Děti odpovídají: vyděsil se a utekl.) Kolobok byl šťastný a valil se dál. Kolobok se kutálí, kutálí a směrem k němu... kdo?

Hudební režisér hraje na harfu, děti poznají a charakterizují „vlka“ podle hrané hudby.

Vlk (pedagog): - Koloboku, Koloboku, sním tě!

Hudební režisér: - Wolfe, neurážej Koloboka. Je hodný, hodný, musíte se s ním kamarádit, jako naši kluci jsou kamarádi. O tom se teď bude zpívat.

Děti hrají píseň „Slunce má přátele“ od E. Tilicheeva.

Vlk: - Dobrá píseň! Budiž, já se tě nedotknu, Koloboku!

Hudební režisér: - Vlk vběhl do lesa a Kolobok se kutálel dál. Kutálí se a kutálí a směrem k němu... kdo?

Hudební režisér hraje na harfu, děti poznávají a charakterizují „lišku“ podle hrané hudby.

Fox (učitel): - Koloboku, Koloboku, sním tě!

Hudební režisér: Nejez Fox Kolobok, zazpíváme ti píseň.

Liška: Nechci poslouchat písničky, chci jíst Kolobok.

Hudební režisér: - Nejezte Fox Kolobok, zahrajeme vám na hudební nástroje.

Liška: - Nechci!

Hudební režisér: - Tak tedy, budeme tančit!

Liška: - Nechci.

Hudební režisér pro děti: "Pak přelstíme Lišku." Pojďme si s ní hrát.

Hraje se komunikativní hra „Úsměv“.

Během hry je Kolobok nepozorovaně skryt. Liška začíná hledat Koloboka.

Liška: Zíral jsem na tebe, nevšiml jsem si, kam Kolobok šel?

Hudební režisér: - Liška běžela, běžela, hledala Koloboka, podívala se a bez ničeho utekla do lesa. A Kolobok ti poděkoval za pomoc a utekl domů. To je konec pohádky a ti, kteří naslouchali a pomáhali – dobře! A kdo nám pomohl? (Odpovědi dětí.) Samozřejmě, vy a náš host, starý ruský hudební nástroj - gusli! Naše lekce skončila.

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce„MŠ č. 16 „Červená Karkulka“

Poznámky k lekci

Podle hudební činnost

vzdělávací obor

"Umělecký a estetický vývoj"

Téma lekce:

"MUSIC BOX"

Seniorská skupina

Simukovskaya Anna Gennadievna,

hudební režisér

Novocheboksarsk

2015

Délka: 25 minut

Technologie: ICT (multimediální zařízení, obrazovka, notebook, stereo systém)

Anotace: Lekce hudební činnosti je určena pro děti staršího předškolního věku s cílem rozvíjet hudební schopnosti v procesu hudební a rytmické činnosti. Lze uskutečnit v rámci tematického bloku „Roční období. Jaro“ a fragmentárně jej využívají i další předškolní specialisté.

ÚČEL: rozvoj hudebních a tvůrčích schopností dětí v procesu hudební a rytmické činnosti.

ÚKOLY:

  • rozšířit znalosti dětí o díle P.I. Čajkovskij;
  • rozvíjet emocionální schopnost dětí reagovat na hudbu, její krásu a obraznost;
  • zlepšit schopnost jasně provádět taneční pohyby a koordinovat je s povahou hudby;
  • rozvíjet u dětí kreativní představivost, touha improvizovat;
  • posílit schopnost dětí zpívat lehkým zvukem a vyjadřovat veselou povahu písně;
  • cvičte čistou intonaci melodie skoky dolů a nahoru o kvartu, přesně přenášející rytmický vzorec jednotlivých frází a celé melodie;
  • rozvíjet schopnost mluvit o charakteru a výrazových prostředcích hudební kus;
  • kultivovat komunikační dovednosti, vytvářet atmosféru radosti ve spolupráci s dospělými.

Průběh vzdělávacích aktivit

Děti vstupují do místnosti za hudby hudební sál.

Hudební režisér (M.R.)Ahoj kluci. Řekněme ahoj ve verších, já budu mluvit a ty po mně zopakuj pohyby:

„Říkám ahoj (zkřížit ruce před hrudníkem)

všude, (rozpažte ruce do stran)

Doma i na ulici, (pružina se otáčí doleva a doprava)

Dokonce zdravím

Jsem sousedovo kuře.(děti mávají rukama)

Ahoj zlaté slunce,(zvedněte jednu ruku nahoru)

Ahoj modrá obloha,(zvedni druhou ruku nahoru)

Ahoj volný vánku,(vlnné paže nahoře)

Ahoj malý dubáku,(dřepy)

Ahoj ráno, ahoj den,(střídavě rozpažte ruce do stran)

Nejsme příliš líní pozdravit!“(luk)

Výborně, posaď se na židle.

Nyní pozdravme písničkou: Já ji zazpívám a ty ji zopakuješ.

„Dobré odpoledne (1-2-3 kroky),

Dobré odpoledne (2-3-4 kroky),

Dobré odpoledne (3-2-1 kroky).

Nyní spojíme všechny hudební fráze do jedné písně.

(Děti společně s učitelem pozdrav zopakují, poté se posadí na židle.)

PAN. Kluci, co myslíte, když jsem vás pozdravil, jakou jsem měl náladu?(Odpovědi dětí: nálada je veselá, radostná.)Právo! Jsem ve velmi dobré, veselé náladě, protože jsem velmi rád, že vás vidím na této hodině hudby. Co kdybych najednou takhle řekl ahoj?(Opakuje pozdrav v mollové tónině. Děti odpovídají: smutný, smutný.)

Přesně tak, chlapi. Koneckonců, vy i já už víme, že hudba má magickou vlastnost - může vyjádřit náladu člověka, vyjádřit různé pocity a zkušenosti: něhu, vzrušení, smutek, lítost.

Chlapi, věnujte pozornost této jarní mýtině. Venku teprve začíná tát sníh, ale na naší mýtině už vykvetly první květiny. Připomeňme si, jak se jim říká (sněženky, tulipány, pampelišky).

Nyní se všichni spojíme za ruce a zahájíme hladký kulatý tanec kolem naší květinové louky. Nejprve vám ale ukážu taneční pohyby, které budou doprovázet náš kruhový tanec.

Hudebně-rytmické cvičení

"Tři povodně", hudba. An. Alexandrová.

Potom se děti posadí.

PAN. Dnes jsem k vám nepřišel s prázdnou. Přinesl jsem s sebou něco neobvyklého hudební skříňka. Uvidíme, co nám řekne.(Snímek 2.3).

Krabice nám ukazovala obrázky přírody. Kluci, podívejte se na ty ilustrace. V jakém ročním období jsou vyobrazeny?(Odpověď dětí: Jaro). Právo. jak jsi to uhodl?(Odpovědi dětí: sníh taje, potoky tečou, sluníčko krásně svítí...)Jaká další roční období znáš?(Odpovědi dětí: zima, léto, podzim).Proč jsou v hrací skříňce pouze ilustrace jara?(Odpovědi dětí: protože přišlo jaro).Právo. Jakým jiným způsobem kromě kreslení můžete vyjádřit svou náladu?(Děti odpovídají: v poezii, s pomocí hudby).

Dnes vám chci ukázat portrét slavného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Pyotr Iljič napsal několik hudebních děl o každém z 12 měsíců a spojil tato díla do jednoho obecného cyklu - „Roční období“(Snímek 4).

Kdo mi řekne, jaký je teď jarní měsíc?(Odpověď dětí: březen)

PAN. Právo. Březen je brzy na jaře, ale příroda se již připravuje na probuzení! Poslechněte si, jak Petr Iljič Čajkovskij zprostředkoval svou jarní náladu v hudbě.

Poslech hudby

P.I. Čajkovskij "Březen - píseň skřivana."

PAN. Tak jsi to poslouchal úžasná práce. Co můžete říci o této hudbě?(Děti mluví o dynamice, náladě, změnách zvuku - hlasitě-tiše, veselo-smutně, pomalu-rychle atd...)

PAN. Abychom vám pomohli vyjádřit své dojmy z poslouchané skladby, navrhuji zahrát si hru „Vyberte si správné slovo! Řeknu slova o náladě a charakteru díla a vy si vyberte to vhodné.

Hra "Vyberte správné slovo."

PAN. Dobrá práce! Skladatel tak přenesl svou jarní náladu na klavír.

A teď navrhuji znovu se podívat do hudebního boxu a zjistit, co dalšího pro nás chystá(Snímek 5) . Je tu hádanka, zkusme ji vyřešit:

Pták nosí červený klobouk.

A v kůře najde brouky.

Tohle je můj starý přítel.

A ten pták se jmenuje... (Datel)

J. Zudrags
Samozřejmě je to datel(Snímek 6) . A znám zajímavou básničku o datlovi. Tyto dřevěné kostky mi to pomohou vyjádřit. Poslouchat!(děti poslouchají a poté básničku zopakují s učitelem.)

Hra pro rozvoj smyslu pro rytmus

"Datel seděl na větvi," text. A. Fatkina.

PAN.: Slyšeli jsme klepání v lese:

Děti: Ťuk, ťuk, ťuk, ťuk!

PAN.: Tento datel seděl na větvi:

Děti: Ťuk, ťuk, ťuk, ťuk!

PAN.:

Ťuk, ťuk, ťuk!

Děti: Ťuk, ťuk, ťuk, ťuk, ťuk, ťuk,

Ťuk, ťuk, ťuk!

Teď si přivstaneme a trochu se zahřejeme.

Lekce tělesné výchovy „Všichni tleskali rukama“

(Děti opakují pohyby podle textu společně s učitelem):

Všichni veseleji tleskali rukama.

Nohy, nohy bušily hlasitěji a rychleji.

Narazíme na kolena tišeji, tišeji, tišeji.

Zvedneme ruce, zvedneme ruce, dosáhneme výš.

Točili se, otáčeli se a hluboce se skláněli.

PAN. Tato básnička se dá nejen mluvit a ťukat, ale i vesele zpívat. Poslouchejte zde.

Písňové cvičení pro rozvoj sluchu a hlasu

"Datel", hudba. N. Levi, texty písní. A.Fatkina..

PAN. Podívejme se ještě jednou na náš hudební box.(Snímek 7).

Jaká krásná jarní kytice, že?(Odpovědi dětí.) Tato kytice se tu objevila z nějakého důvodu. Zve nás, abychom si zahráli zajímavou hru hudební hra"Shromážděte jarní kytici."

Každý vezmeme jednu květinu a vybereme tři vůdce.(M.R. náhodně vybere tři přednášející a na hlavu jim nasadí klobouky s odpovídajícími barvami.)Zatančíte si s jarními květinami na hladkou valčíkovou hudbu. Kdy uslyšíte jinou hudbu?(ukazuje na nástroji, jak zní „tremolo“),dřepněte si a zavřete oči. V tuto dobu přednášející přiběhnou do různé rohy a zvednou své květy. Se závěrečným akordem každý běží ke svému vedoucímu a sbírá kytice květin. Vyhrává ten, kdo jako první nasbírá kytici.

Hudební venkovní hra

"Shromážděte jarní kytici."

PAN. Hra je u konce, posaďte se na židle.(Děti se posadí.)

Kluci, dnes jsem vás opravdu rád navštívil. Tančíš tak krásně, pozorně posloucháš a dáváš zajímavé odpovědi. Na co nejraději vzpomínáte?(Děti vyjadřují svůj názor.)

M.R.: O jakém ročním období jsme dnes mluvili?(Odpověď dětí: o jaru.)

M.R.: Jak se jmenuje skladba, kterou jsme dnes poslouchali?(Odpovědi dětí: "Březen je píseň skřivana.")

PAN .: Jak se jmenuje skladatel? (Děti odpovídají: Petr Iljič Čajkovskij.). PAN.: Jakými způsoby můžete vyjádřit svou náladu?(Děti odpovídají: slovy, poezií, s pomocí hudby a gest.)

PAN.: Právo! Dobrá práce! Děkujeme všem za aktivní účast.

Sbohem!


Vazhenina Natalya Nikolaevna
vzdělávací instituce: Kazachstán Astana Mateřská škola č. 35 "Ertegi"
Stručný popis práce:

Datum zveřejnění: 2018-05-22 Shrnutí hudební lekce na téma „Cesta do světa hudby“ Vazhenina Natalya Nikolaevna Rozšíření chápání žánrů u dětí hudební umění, rozvoj jemné motoriky. Rozšířit slovník; naučit děti poslouchat hudbu, určit náladu hudebního díla, žánry; dát pojem noty a hudební gramotnost.

Zobrazit osvědčení o publikaci

Shrnutí hudební lekce na téma „Cesta do světa hudby“

„Cesta do světa hudby“

(Komplexní lekce hudební výchovy pro starší děti)

Cíl:Rozšiřovat u dětí chápání žánrů hudebního umění, rozvíjet je jemné motorické dovednosti, rozšiřte si slovní zásobu; naučit děti poslouchat hudbu, určit náladu hudebního díla, žánry; dát pojem noty a hudební gramotnost.

Vybavení a materiály : Multimediální tabule, hudební centrum, stojan, obrázky tří velryb, noty vystřižené z kartonu a zalaminované (pro stopy), Drobné noty a noty z arakalu různé barvy, kreslený model hradu.

Průběh lekce: (před příchodem dětí hudební ředitel rozloží připravené noty na chodbě od vchodu do hudebny ke vchodu do skupiny, děti jdou po cestě do sálu a tyto noty sbírají)

Vychovatel: Kluci, podívejte se prosím, co to je? Podle mého názoru to vypadá jako nějaké stopy? (dává pozor na noty), tyto stopy někam vedou, my půjdeme po stopách a zjistíme, kam nás zavedou (jdi do hudební místnosti)

Děti vstupují do hudební místnosti za hudbou

Hudební režisér vítá děti zpěvem v různých úhozech a odstínech (forte, piano, staccato, legato, dur, moll)

Hudební pozdrav "Ahoj"

(Na stojanu visí obrázky tří velryb)

Hudební režisér : Kdo je to? (odpovědi dětí), pozor, nejsou to obyčejné velryby, mají na sobě vyobrazena nějaká písmena? Co by to znamenalo? (hudební režisér vytáhne zpoza kresby velryby poznámku a přečte ji)

Vše je jasné, ukazuje se, že dnes musíme zábavný výlet do světa hudby. Jen není jasné, proč k nám plavaly tři velryby, možná víte, děti? (možnosti odpovědí dětí) Teď vám to řeknu velmi úžasný příběh Kdysi, dávno, nebyla na světě vůbec žádná hudba; nikdo netančil, nezpíval a nehrál na hudební nástroje. Život byl nudný a nezajímavý, pak lidé začali vymýšlet různé nástroje, které uměly vydávat zvuky, například: vzali dvě lžíce a klepali je o sebe, dostali hudební nástroj, který se používá dodnes. Ukazuje se, že vymýšlet nástroje není vůbec těžké. Navrhuji, abyste se stali také hudební mistři, vymyslete si nějaký nástroj z toho, co vidíte před sebou (na stole jsou různé doplňky).

Hudební přestávka „Unusual Orchestra“

Hudební režisér: Všichni uspěli, jste úžasní mistři. Se svými nástroji můžete skutečně tvořit hudbu. Lidé na celém světě vytvořili mnoho hudebních nástrojů, ale připomeňme si nyní, jaké nástroje jsou nám známé?

Hudební a didaktická hra "Hádej, co hraju?"

Hudební režisér: Brzy bylo hudby tolik, že se hudebníci rozhodli ji rozdělit do skupin, a tak vznikly naše tři pilíře. Proto jsou na našich třech pilířích písmena: T znamená tanec, P znamená píseň a M znamená pochod. Poznáte naše velryby podle jejich hudby?

Vnímání hudby

(„March“ od K. Kuatbaeva, „Kazach Waltz“ od L. Hamidiho, píseň „Merry Song“ od G. Struve)

Hudební režisér: Ale naše velryby nejsou jen muzikální, ale také si rádi hrají a dávají hádanky. I pro vás si připravili úkol. Jste připraveni se s tím vypořádat?

Hudební hádanky

(na multimediálních zařízeních)

Hudební režisér : Výborně, kluci si s úkolem našich velryb poradili. Naučili jsme se, jak určit hudební žánr, ale jak hudbu nahrávat? Pro slova máme písmena, ale pro hudbu?... (poznámky).

(hudební režisér ukazuje dětem poznámky)

Naše poznámky se neradi nudí a stojí na místě, takže doporučuji strávit fyzickou minutu s poznámkami.

Hudební a rytmické pohyby

(Fyzické cvičení „Noty skáčou přes mýtinu“)

Noty skáčou přes mýtinu, skok, skok, skok, skok,

Položte nohu do sandálu rovně na stranu a na špičku,

Posadí se, pak skočí, noty spolu začaly tančit,

A dnes začali na mýtině svůj vlastní kulatý tanec.

Hudební režisér : Hráli jste si rádi s notami? Noty mají spoustu přátel - hudební znaky, ale budeme přátelé s notami? a co hudba? Pak pro tak velkou a přátelskou společnost prostě potřebujete velký a prostorný dům, do kterého se vejdou všichni vaši přátelé. Teď máme nejvíc zajímavá práce, teď ty a já budeme skutečnými architekty a vytvoříme si vlastní zámek.

Skupinová práce „Hrad přátel“

(Děti si vyberou různé figurky not a hudebních znamení a umístí je do velkého hradu)

Hudební režisér : Dnes jsme potkali „velryby“ hudby. Myslím, že si je dobře pamatuješ. Toto je píseň, tanec a pochod. (Děti opakují a upevňují jména)

A zazpívejme píseň na rozloučenou, aby náš domov byl vždy veselý a útulný.

Hudební třída na střední škole popř přípravná skupina MŠ na téma "Hudba a naše zdraví"

Zakharova Irina Aleksandrovna, hudební ředitelka pobočky MDOU DS No. 1 DS No. 3 v Belinsky, region Penza.
Popis práce. Shrnutí bude užitečné hudebním ředitelům mateřských škol, vychovatelům, učitelům hudební výchovy v základní škola. Zde je možnost předložit dětem představu o tom, jak může hudba ovlivnit lidské zdraví (resp věkové charakteristiky děti). Současnost problematické situace, různé tvary díla, příklad „dobré“ a „špatné“ hudby, pouţit pohádkové postavy- Kočka Basilio a liška Alice. Lekce byla uvedena v soutěži „Učitel roku“ v roce 2016 s dětmi věkově smíšená skupina(starší, přípravný). Prezentovány jsou fotografie a videa (amatérská). Film na lekci (minuty a vteřiny jsou uvedeny v poznámkách), použití mi přišlo pohodlnější než prezentace. Doufám, že moje zkušenosti budou užitečné.
Cíl: formace hudební vkus, představy o tom, jak hudba ovlivňuje lidské zdraví.
úkoly: vnímat hudbu emocionálně různé povahy a mluvit o tom;
rozvíjet dovednosti pomocí plastických pohybů a umělecká tvořivost zprostředkovat charakter hudby;
rozvíjet kreativní myšlení a představivost, kognitivní činnost, vokálně-sborové, komunikační dovednosti.

Průběh lekce.

1.Přihlaste se. Za hudby se děti rozběhnou jako had do sálu. (vstupní píseň „Path-toropinka“ (00:03)
Hudební režisér: Kluci, jsem moc rád, že vás ta veselá cesta zavedla do hudebny. Sedněte si, jak chcete.
(Zní fragment úvodu P.I. Čajkovského „Valčík květin“ (01:06)
Hudební režisér: Kluci, co teď slyšíte? (hudba)
- Proč si myslíš, že člověk potřebuje hudbu? (odpovědi)
- Dnes budeme mluvit nejen o hudbě. To ale zjistíte uhodnutím hádanky.
Všichni už dávno víme
Kravské mléko
Pomáhá posilovat
Dětské…… (zdraví)
- Myslíte si, že hudba může nějak ovlivnit lidské zdraví?
- Dnes budeme poslouchat a hrát jinou hudbu a myslím, že najdeme odpověď na otázku: ovlivňuje hudba naše zdraví, a pokud ano, jak to dělá?
Nyní obdivujme krajinu, poslouchejme hudbu a přemýšlejme o tom, jaké pocity zprostředkovává.
2. Čajkovského „Valčík květin“ ​​– poslech(fragment(01:32)
Hudební režisér: Jakou náladu tato hudba vyvolává?
- Jak se jmenuje ta hudba, kdo z vás to zjistil?
- Kdo napsal tuto hudbu?
-Kdo by mohl tančit na tuto hudbu?

Hudební režisér: Ano. Toto dílo napsal slavný ruský skladatel P.I. Čajkovskij a nazval ho „Valčík květin“. K této hudbě v magický tanec předení pohádkových hrdinů– princ a princezna obklopeni krásnými květinami. Představme si, že se ocitneme v pohádce, proměněni v krásné květiny a tančíme spolu se všemi. Kdo chce, může se ozdobit květinami. (děti nosí věnce a kravaty s květinami)
- Pokuste se sami vymyslet pohyby, které odpovídají hudbě. Při tleskání měníme pohyb.
3. Plastická improvizace na hudbu P.I. Čajkovského „Valčík květin“ (03:11)


Hudební režisér: Výborně, tančili jste velmi krásně. Jaký vliv podle vás může mít tato hudba na lidské zdraví? (může zlepšit zdraví)
- Proč si to myslíš? (přináší dobro, radost a štěstí, dělá dobrou duši. Také jsme tančili, ale tanec je užitečný)
- Proč si myslíš, že tanec je užitečný? (posiluje držení těla, rozvíjí svaly)
- Ano, tato hudba nám dává štěstí a zdraví, dovolte nám pomocí hudby popřát všem zdraví a říci písní - Dobré odpoledne!
4. Logorytmická (komunikativní) hra – zpívání „Ahoj!“
Ahoj, modrá obloha! (zvednout ruce)
Dobrý den, zlaté slunce! (sevřete ruce nahoře v půlkruhu)
Dobrý den, volný vánek! (mávejte na sebe)
Ahoj, dubáku! (mávají před sebou)
Žijeme ve stejném regionu (táhnout dopředu)
Všechny vás zdravím! (zvednout ruce nahoru)


5. Text „Dobré odpoledne“. V. Suslová, hudba. Y.Dubravina - představení (04:50)


Hudební režisér: Myslíte, že nám tato píseň může pomoci v nějaké situaci? (pokud jsi smutný, může tě rozveselit)
- Proč? (protože povaha hudby je veselá a radostná)
- Jak může tato píseň ovlivnit naše zdraví?
- Proč může zlepšit zdraví (dává radost, dobrou náladu, zpěv posiluje plíce, rozvíjí dýchání, zlepšuje krevní oběh)
- Ano, pokud zpíváte správně, je to dobré pro vaše zdraví. Jaká pravidla správného zpěvu znáte? (nekřičte, dýchejte správně, vyslovujte slova jasně)
- Výborně, řekl jsi všechno správně. Nyní si představte, že se ocitnete na lesní mýtině, posadíte se k odpočinku, zavřete oči a slyšíte hudbu.


6. Poslech Mariage d'Amour - Paul de Senneville - Španěl Richard Clayderman (fragment)(06:21)
Hudební režisér: Hudba skončila a ty jsi otevřel oči.
Nyní přejděte ke stojanu a pomocí barevných pastelek přeneste náladu hudby na papír.
Uvolnit zraková aktivita. (na hudbu) (07:20)


Hudební režisér: Proč jste zvolili tyto barvy? (hudba je lehká, jemná, klidná, takže barvy jsou lehké, jemné - žlutá, růžová, modrá)
- Dobře. Udělal jsi všechno správně a rád bych ti dal dárek. Tady byla hrací skříňka... kde je? Viděli jste to?
(Hudba((08:51) Přichází kocour Basilio a liška Alice. Hádají se a strkají se)


Kočka: Vrať to, viděl jsem to první!
Lisa: Ale vzala jsem to první!
Kočka: Vrať mi to, zkusím to znovu otevřít. Mohlo by tam být zlato nebo šperky!
Lisa: Nedám to, nedám to. Stále nemáte klíč.
Kočka: Tady to je, tady to je.
Hudební režisér: Ach, lidi, vypadá to, že máme hosty. Dobrý den, drazí, nastoupili jste do školky. Takže se nehádejte ani nenadávejte, prosím.
Lisa: Oh, děti!
Kočka: Ale ona mi tu krabici nedá. Viděl jsem ji první!
Lisa: Sama ji mám ráda. Pravda, není k tomu žádný klíč. No, to je v pořádku, zkusím to se svým klíčem (vybrat zámek, zní hlasitá, nepříjemná hudba (09:13), kočka a liška se vyděsí)


Hudební režisér: (vytáhne klíč, hudba přestane znít) Ano, tohle je moje hruď. Připravil jsem to, abych kluky překvapil, ale vzal jsi to bez dovolení a podívej se, co jsi udělal. A takhle by hudba vůbec neměla znít! Kluci, co můžete říct o hudbě, kterou jste právě slyšeli? (je hrubá, náhlá, nepříjemná, velmi hlasitá)
- Co můžete udělat s touto hudbou? (hádat se, bojovat, dělat obličeje)
- Použijme pastelky k vyobrazení dojmů z této hudby.
Vizuální aktivita zdarma
Kolem dětí se motají Liška a Kočka.
Fox: Vezmi si tu žlutou
Kočka: Modrá je lepší
Hudební režisér: Kluci, řekněte Kočce a lišce, proč jste si vybrali tyto barvy? (je nepříjemná, děsivá, proto jsou barvy tmavé)
- Tato krabice je dárek pro chlapy. A pouze speciální klíč jej dokáže správně otevřít. Kluci, jakým klíčem se dá otevřít hrací skříňka (ukazuji tři klávesy. Děti si vyberou výškovou klávesu, otevřu skříňku)
- Podívejte, chlapi, co je tady? (hudební nástroje)


Fox: Odpustíte nám a vezmete nás, abychom si s vámi zahráli.
Kočka: Bez dovolení si nic nevezmeme.
Společně: Slibujeme.
Hudební režisér: No, když slíbíš, kluci a já ti odpustíme. Vezměte si hudební nástroje. Uvidíme, jakou hudbu tato kouzelná krabička přinese. Hudba vám bude vyprávět pohádku, podívejte se na obrazovku a buďte opatrní.


7. Hraní hudby na dětské hudební nástroje „Dobrý mistr“ (10:03)
Hudební režisér: Jakou náladu hudba zprostředkovala? (odpovědi dětí)
- Jak to může ovlivnit naše zdraví? (posilovat, protože to přináší radost a zábavu)
Fox a Cat: Děkuji. Nyní chápeme, jaká hudba je užitečná a měla by se poslouchat. Teď je čas, abychom šli. Sbohem, děti. (odejít, hudba (12:44)
Hudební režisér: Dnes jsme poslouchali jinou hudbu. Podívejte se na své kresby. Jakou hudbu chcete poslouchat, tu, kterou jste zobrazili jako světlo, světlé barvy nebo ten zobrazený jako tmavý? Proč?
- Jaká hudba je zdraví prospěšná? (takový, který se příjemně poslouchá, přináší radost, jas, klid)
- Výborně kluci. Velmi rád jsem s vámi dnes komunikoval. (hudba zní, pak tišší, pak hlasitější)
8.Výstup. Hudební režie: Poslouchejte hoši, veselá cesta vás volá do skupiny a tam na vás čeká příjemné překvapení (děti vyběhnou ze sálu jako had)


Amatérské video lekce.

Video prezentace k lekci. Zjistil jsem, že použití je pohodlnější než pouhá prezentace.