Hudební lekce v předškolním vzdělávacím zařízení s prvky muzikoterapie „Cesta do pohádkové země. Hudební a valeologická lekce s využitím prvků muzikoterapie

Hudební lekce vokální skupina„Zvezdochka“, druhý rok studia, učitel dodatečné vzdělání Senina Galina Vladimirovna.

Téma lekce: « Muzikoterapie" Poslech hudby L. V. Beethovena “ Sonáta měsíčního svitu».

Cíl: Představte skladatele L.V. Beethovena a shrňte poznatky dětí o poslechu hudby a jejím působení na lidský organismus.

úkoly:

Vzdělávací: naučit rozlišovat změny nálady v hudební skladbě, naučit děti správně poslouchat hudbu a emocionálně reagovat na vnímání hudby. Poznejte skladatele a jeho hudbu.

Vývojový: Rozvíjet zájem o klasická hudba, zájem o historii hudebních žánrů.

Vzdělávací: Vychovat pozorného posluchače, vštípit lásku ke klasické hudbě. Podporujte dětskou touhu vyjádřit charakter a náladu hudby v pohybu.

Vybavení: Nástroj, magnetofon, hudební knihovna, plakát „hudební nástroje“, portréty skladatelů, multimédia (prezentace).

Průběh lekce.

Vědci a lékaři si již dlouho všimli, že muzikoterapeutická sezení mají na děti blahodárný vliv. Navíc melodie se slovy na ně působí silněji než melodie beze slov a živé zpívání učitelem nebo koncerty ve velkých sálech jsou účinnější než reprodukovaná hudba. Pokud je člověk neklidný nebo vzrušený, melodie jsou užitečné pomalu, a pro depresivní, smutné a rytmicky nedýchající se doporučuje rytmická hudba. Malým dětem by nikdy nemělo být dovoleno poslouchat hudbu přes sluchátka! Faktem je, že naše sluchadlo je od přírody navrženo pro difuzní sluch. V důsledku toho je směrový zvuk stále slabý vyvinutý mozek děti mohou být vystaveny akustickému traumatu.

Staří lidé věděli o léčivých účincích hudby. V antické medicíně měl své slovo i Pythagoras, který je nám známý spíše jako matematik. „Mícháním různých melodií, jako je medicína,“ dosvědčuje jeho současník, „přivedl vášeň, nepotlačitelnou žárlivost, podráždění do opačného stavu a každý z těchto nedostatků napravil ve ctnost.“

Na to se dnes nezapomnělo. Prodávají se v lékárnách v Číně, Indii a Japonsku. hudební alba(disky a kazety), které doslova léčí. Říká se jim: „koktání“, „nespavost“, „nervy“, „ledviny“, „játra“ atd. Tyto kazety obsahují úryvky z děl různých skladatelů, jejichž poslech pomáhá léčit některé nemoci. Američtí vědci dlouhodobými experimenty zjistili, že správně zvolené melodie mají silný terapeutický účinek. Například romantická hudba Schumanna, Schuberta, Chopina, Čajkovského uvolňuje stres a nervové napětí. Pomalá hudba Bach, Händel, Vivaldi vytváří pocit sebevědomí a bezpečí.

Myšlenku Pythagoras (poslech hudby léčí) přivedl k životu francouzský lékař - otolaryngolog Alfred Tomatis.

Hudba Amadea Mozarta má podle Tomatise na člověka zvláště silný léčivý účinek.

Proč Mozart? Na tuto otázku není možné přesně odpovědět. V životě je však mnoho věcí, které se těžko vysvětlují. Vyjádřeme jen několik myšlenek.

Hodně z hudby geniální skladatel napsáno ve velmi mladém věku a možná i proto je blízké dětem.

Mozartova hudba je jasná a srozumitelná, melodická a příjemná na uchu.

Mozartova hudba odpovídá důležitému životnímu pravidlu zlaté střední cesty: ne příliš. Ne moc rychle a ne moc pomalu, ne moc vzrušeně a ne moc klidně, ne moc hlasitě a ne moc tiše.

Je možné, že Mozartova hudba, vědecky řečeno, pomůže obnovit energetickou rovnováhu. Jak řekl Pythagoras: "Uveďte vášně do rovnováhy."

Použití prezentace pomocí mediálního systému.

SNÍMEK č. 1. Pro nespavost zachráněna hudbou Beethovena „Měsíční sonáta“, Sibelius „Smutný valčík“, Čajkovského „Podzimní píseň“, „Sentimentální valčík“, „Barcarolle“, Schubert „Ave Maria“, „Serenade“, Schumann „Reverie“, Saint-Saens "Labuť".

SNÍMEK č. 2 Podrážděnost: Bach „Kantáta č. 2“ Beethoven „Sonáta měsíčního svitu“ (1. věta),

SNÍMEK Č. 3 Starost a úzkost: Chopin „Mazurkas and Preludia“, Strauss Waltzes.

Hořkost: Bach" Italský koncert", Haydn "Symfonie",

SNÍMEK Č. 4 Bolest hlavy: Beethoven "Fidelio", Liszt" Maďarská rapsodieč. 1", chačaturské apartmá "Maškaráda", Gershwin "Američan v Paříži"

SNÍMEK č. 5 Hypertenze: Bach „Koncert d moll“ pro housle, Chopin „Nokturno d moll“.

Dnes si poslechneme jednu z nejcennějších perel hudebního umění – „Moonlight Sonata“. Bez ohledu na to, kolikrát posloucháme, uchvátí nás svou krásou a hluboce nás vzruší mocnou silou pocitů v ní vyjádřených. Abyste mohli zažít neodolatelný vliv „Moonlight Sonata“, možná ani nevíte v čem životní okolnosti bylo složeno. Možná nevíte, že sám Beethoven to nazval „Sonata - Fantasy“ a název „Měsíční svit“ vymyslel básník Relshtab po jeho smrti. Ve věku 30 let si Beethoven uvědomil, že jeho nevyléčitelná nemoc vede k tragický konec- k úplné hluchotě. A právě v této době cítil, že konečně nadešel čas opravdová láska. Svou studentku, mladou Juliet Guichardovou, začal považovat za svou. budoucí manželka. Nemohla pochopit genialitu svého učitele. Zasadila mu těžkou ránu - odvrátila se od něj a provdala se za průměrného, ​​ale módního hudebního skladatele a navíc hraběte.

Beethoven byl skvělý hudebník a skvělý člověk. Muž mocného ducha, vysoký nejhlubší pocit. "Moonlight Sonata" byla vytvořena během tohoto těžkého období jeho života. Nyní se mentálně vraťme k této hudbě. Poslouchejte jeho zvuk nejen ušima, ale i srdcem! A možná v jeho prvním díle uslyšíte takový smutek, jaký jste ještě neslyšeli.
Poslech hudebního díla L. V. Beethovena.

Práce se studenty na práci:

1.Jaká je povaha tohoto hudebního díla?

2.Jak hudba vyjadřuje naši náladu?

3. Co říká hudba?

4. Nakreslete ústně obrázek toho, co si představujete k hudbě?

Shrnutí lekce: Který hudební skladba poslouchal jsi dnes?

Domácí úkol: Zjistěte, jaká další díla Beethoven napsal?

Marina Balyasova
Poznámky k lekci muzikoterapie

Lekce muzikoterapie

Cíl: Pomozte dítěti poznat sebe sama, své schopnosti.

Rozvíjet dovednost neverbálního, smyslového kontaktu s ostatními. Pomozte dětem zbavit se neuropsychického stresu v procesu pohybu a naslouchání hudba.

Rozvíjejte schopnost rozpoznávat a vyjadřovat různé emoce v mimice a tanci. naučit se porozumět pocitům, které jsou v něm přenášeny hudba, rozlišovat odstíny nálad, vcítit se, radovat se a být nabití pozitivními emocemi.

Úkoly: Vyvinout kreativní představivost, schopnost samostatně najít expresivní pózy a pohyby. Předcházet poruchám chování pomocí hudební hry . Vytvořte optimistickou náladu.

Děti v klidu hudebníci vstupují do sálu. Postavte se do kruhu a zvedněte ruce (prsty u sebe).

Dobré ráno sluníčko, jsme rádi, že vás vidíme!

Dobré ráno, nebe, jsme rádi, že vás vidíme!

Už dávno jsme se probudili a spojili ruce!

(děti pomalu spouštějí ruce a pak se chytí za ruce.

hudební režisér, (podívá se postupně na každé dítě a zpívá)

A Lesha je tady (děti opakují, také zpívají)

A Lera je tady - (děti opakují) A. atd.

Všechno je tady (děti opakují)

Vstali jsme na špičkách, drželi se za ruce a posadili se na koberec a pokrčili kolena! Teď si trochu pohrajeme. Řidič je vybrán a stojí zády k dětem. Zezadu se k němu přiblíží dítě, které si vybral učitel. Hladil řidiče po zádech a ramenou zpívá:

To jsem já, znej mě!

Řidič musí uhodnout jméno zpívajícího dítěte. Hra se dvakrát nebo třikrát opakuje s ostatními dětmi.

Příští hra se bude jmenovat píseň. Jmenuje se - Tleskej, houpej se, utíkej! A moje píseň vám řekne, jaké pohyby potřebujete k provedení. Hra se hraje na základě písně - (Nebojíme se šedého vlka)

Všichni vám tleskají, tleskají, tleskají (děti tleskají)

Jsme stromy ve větru, ve větru, ve větru, (běží po špičkách)

Letíme, letíme, letíme, letíme, letíme! (běží po špičkách a mávají rukama)

Naše poslední hra je s hudební nástroje. Dám vám nástroje a budete stát v dostatečné vzdálenosti od sebe. Hra se jmenuje - Catch My Eye! Ty a já bychom se měli stát orchestrem. Ale kdy se spojit se svým nástrojem, ukáže se můj názor. Zkuste mě pozorně sledovat oči: Na koho se podívám, začne hrát svou roli. A tak dále, jeden po druhém, dokud nezískáme orchestr. Náš třída se blíží ke konci, Pamatuješ, kam jsme dnes šli? (Děti si pamatují.) Líbilo se ti to? (Odpovědi dětí). To je dobře, sbohem děti! (Zpívá).

Děti zpívají pětihlasou stupnici dolů (Los Angeles). Sbohem!

Pod klidem hudebníci opouštějí sál.

Účel lekce: Korekce emocionální a smyslové sféry dětí prostřednictvím řečová práce s abstraktními pojmy („Nálada moře“).

úkoly:

1) vzdělávací:

Definujte, co jsou hudební hlukové nástroje;
- stručně seznámit studenty se souborem hudebních a hlukových nástrojů;
- seznámit děti s hudebním a hlukovým nástrojem „Moře“;
- definovat, co je nálada.

2) vývoj:

Rozvoj emocionální a osobní sféry dětí;
- rozvoj tvořivého a asociativního myšlení dětí;
- dětská verbalizace emocionálních a smyslových zážitků.

3) vzdělávací:

Vytvořte ve skupině prostředí důvěry, které dětem umožní vyjádřit své pocity a mluvit o nich;
- naučit děti zvládat špatnou náladu;
- naučit děti slyšet hudbu a rozlišovat náladu hudby.

Typ lekce: nápravné a vývojové.

Materiály:

Hudební hlukový nástroj „Moře“;
- multimediální zařízení;
- multimediální prezentace"Cesta po moři" (Příloha 1).

Literatura:

1. V.V. Lebedinský, O.S. Nikolská" Emocionální poruchy u dětí" - M.: 1990
2. K. Orff Manuál zapnut hudební výchova"Schulwerk".

Průběh lekce

I. Organizační moment

Úkol: Vytvořte ve skupině příznivé a důvěryhodné prostředí, pomozte dětem zapojit se herní situace, cítit se svobodněji.

Pohádka-záhada

(Učitel-psycholog řekne dětem, že dnes pojedou po moři, zapne multimediální prezentaci a vypráví pohádku.)

Učitel: Tento příběh začal už dávno. Jeden mistr vyrobil kouzelný předmět, vložil ho do sudu a poslal přes moře. Sud se dlouho vznášel na moři a přibíjel se různé země a mistr každé země vložil svůj magický předmět do sudu a poslal jej dále do moře. Tak se k nám dostal sud plný magických předmětů.

II. Úvod do tématu

úkoly: Poznávání hudebního a hlukového nástroje „Moře“, poznávání nálady.

Řešení hádanky pro děti (hudební nástroje).

Učitel: Chlapi, jaké magické předměty si myslíte, že jsou v sudu? (Odpovědi dětí.)

A rébus nám může pomoci odhadnout, co je v sudu. (Učitel-psycholog vysvětluje, co je to rébus, jak jej řešit a pomáhá děti vyřeší navrhovanou hádanku.) To je pravda chlapi, kouzelné předměty, které jsou v sudu, jsou hudební nástroje.

Kluci, víte, co jsou to hudební nástroje? (Odpovědi dětí.) Ale v našem soudku nemáme jednoduché hudební nástroje, ale hudebně-hlukové nástroje.

Pedagogický psycholog uvádí definice toho, co jsou „hudební nástroje“ a „hlukové nástroje“.

Stručné seznámení s hudebními hlukovými nástroji (multimediální prezentace, viz Příloha 1).

Seznámení s hudebním hlukovým nástrojem „Moře“.

Učitel: Takže, kluci, nyní vám představíme další hudební hlukový nástroj a můžete hádat, jak se jmenuje, podle jeho zvuku. Zavřete oči a pozorně poslouchejte.

Učitel-psycholog hraje na hudebně-hlukový nástroj „Moře“, poté vyzve děti, aby otevřely oči a pojmenovaly tento hudebně-hlukový nástroj. (Odpovědi dětí.)

Učitel: Správně, chlapi, toto je hudební hlukový nástroj „Moře“.

Učitel-psycholog ukazuje, jak se na něm hraje, a všechny děti se střídají (v kroužku) zkoušejí hrát.

Učitel: Kluci, můžete svou náladu zprostředkovat pomocí hudby. (Učitel- psycholog ukazuje příklad.)

Kluci, jaká je nálada? (Odpovědi dětí.)

Pedagogický psycholog dává definici toho, co je „nálada“.

Dobře, kluci, teď se vy, jeden po druhém, pokusíte vyjádřit svou náladu a my se pokusíme uhodnout, jakou náladu jste nám chtěli sdělit.

Práce s hudebním hlukovým nástrojem „Moře“ (cvičení „Hádej mou náladu“).

Učitel: Dobře, dobře kluci, a vy a já budeme pokračovat v cestování po moři (multimediální prezentace, viz příloha 1) a máme před sebou tři různá moře. Pozorně se díváme na obrazovku, posloucháme hudbu a snažíme se odhadnout náladu moře.

Seznámení se „třemi náladami“, prostřednictvím obrazu moře a konverzace o každé z nich (klidná, špatná, radostná), výběr synonym pro každou náladu, hádání názvu obrazů K. Aivazovského.

Výborně kluci. Správně odhadl každou náladu moře. Nyní se zahřejeme.

Hra „Moře je rozbouřené...“

Učitel: Všichni znáte hru „The Sea is Troubled...“. Teď si to zahrajeme s vámi, jen to trochu pozměňte poslední slova: "Moře se trápí jednou, moře se trápí dvakrát, moře se trápí tři, zmrazte NÁLADU moře!" A budete se muset zastavit a ukázat nějakou náladu.

Výborně kluci, odvedli jste dobrou práci. A teď vám prozradím jedno tajemství.

Výchovný psycholog odhaluje pravidlo dobré nálady.

Pokud máte Špatná nálada pamatujte na hluk klidné moře, hudba moře, představte si obraz klidného moře. A zlepší se vám nálada! Pamatujte! Vaše nálada závisí na vás!

III. Ukončení lekce

Úkol: odraz.

1) Distribuce „podpůrných“ listů pro lekci dětem. (Příloha 2)
2) Konsolidace pokrytého materiálu.
3) Upevňování znalostí pro zvládnutí špatné nálady.
4) Loučení s dětmi.

Navíc

Kreslení na hudbu; pracovat s kresbou.

Rozpočtová instituce Chanty-Mansijského autonomního okruhu Ugra

"Centrum sociální pomoci rodině a dětem "Rostok"

rehabilitační oddělení pro nezletilé se zdravotním postižením

fyzické a duševní schopnosti

Muzikoterapie

Série kurzů pro děti se zdravotním postižením

Sestavil: Hudební režisér Bauer L.M.

2014

p.g.t. Pojďme si hrát

Muzikoterapie.

Cíl . Zbavte se emočního stresu. Snížení negativních tendencí (agrese, strach, nejistota).

Agrese

Úkol. Snižte úroveň agresivity

1 lekce

"Námořní plavba"Hudební modelování

1. Prožívání svého emoční stav: „Jsme na lodi. Začala bouře: plachty jsou trhány větrem, obrovské vlny vrhají loď jako kus dřeva“ (Vivaldiho „Bouře“)

2. Vytvoření stavu míru a bezpečí: „Vítr utichl, moře je hladké a průhledné, jako sklo. Loď snadno klouže po vodě. "(Čajkovskij "Barcarolle")

3. Formování konečného emočního stavu: „Země je napřed! Konečně jsme doma. Jak radostně nás zdraví přátelé a rodina! " (Šostakovič „Slavnostní předehra“)

2 Lekce

"Jdi pryč, vztek, jdi pryč"Terapeutická hra

Hráči si lehnou na koberec do kruhu. Mezi nimi jsou polštáře. Zavírají oči a začnou vší silou kopat do podlahy a kopat rukama do polštářů a křičet: „Jdi pryč, vztek, jdi pryč! "(Čajkovskij "Baba Yaga"). Cvičení trvá 3 minuty, poté si účastníci na příkaz dospělého lehnou do polohy „hvězda“, ruce a nohy roztáhnou, tiše leží a poslouchají 3 minuty klidnou hudbu. (Chopin „Nokturno F dur“).

3 Lekce

"Lev loví, lev odpočívá"Role-playing gymnastika

Zvukový záznam zní (C. Saint-Saens, „Karneval zvířat“, část 1 „Královský pochod lva“). Děti jsou vyzvány, aby zobrazovaly lvy se všemi možné způsoby: na podlaze se můžete pohybovat po čtyřech (lvi chodí na lov), ležet na lavičkách nebo židlích (lvi odpočívají v horkém odpoledni, hlasitě řvou, když zazní vhodná hudba - rukama ukazujeme, jak lev otevírá tlamu.

Při hraní fragmentu je zadán následující úkol: „Unavení, dobře živení lvi, jejich mláďata si lehnou k odpočinku (na podlahu nebo „vylezte na strom“ - lavičku, pověsí tlapy a ocasy)

Poté zazní klidná, tichá hudba (Mozartova „Ukolébavka“). "Lvi usnou."

Cíle: První část cvičení poskytuje odbyt energii nahromaděné během lekce, rozvíjí aktivitu a obecnou motoriku. Vytvořením obrazu zvířete má dítě možnost se kreativně vyjádřit. Druhá část: relaxace, přechod od aktivního jednání ke klidu. Obecně toto cvičení zvyšuje zájem dětí o hodiny. Vždy se očekává a provádí se zvláštním nadšením.

4 Lekce

"Vrabčí zápasy"(odstranění fyzické agrese).Terapeutická hra

Děti si vyberou pár a promění se v bojovné „vrabce“ (přikrčí se a sepnou si kolena rukama). „Vrabci“ skáčou bokem k sobě a strkají se. Kterékoli dítě spadne nebo sundá ruce z kolen, je vyřazeno ze hry („křídla“ a tlapky ošetřuje Dr. Aibolit). „Souboje“ začínají a končí na signál od dospělého.

5 - Lekce

"Dobré - zlé kočky"(odstranění obecné agrese).

Terapeutická hra

Děti jsou vedeny ke vzdělávání velký kruh, v jejímž středu leží obruč. Toto je „magický kruh“, ve kterém budou probíhat „transformace“. Dítě vstoupí do obruče a na pokyn vůdce (tlesknutí rukou, zvuk zvonku, zvuk píšťalky) se promění v divokou, opovrhující kočku: syčí a škrábe. Zároveň nemůžete opustit „magický kruh“. Děti stojící kolem obruče sborově opakují po vedoucím: „Silnější, silnější, silnější...“ a dítě vydávající se za kočku dělá čím dál „zlejší“ pohyby. (chačaturština „Toccata“). Na opakovaný signál vedoucího „proměny“ končí, poté do obruče vstoupí další dítě a hra se opakuje. Když jsou všechny děti v „kouzelném kruhu“, je obruč odstraněna, děti jsou rozděleny do dvojic a na signál dospělého se opět promění ve vzteklé kočky. (Pokud někdo nemá dostatek dvojic, může se hry zúčastnit sám hostitel.) Kategorické pravidlo: nedotýkejte se! Pokud je porušen, hra se okamžitě zastaví, předvádějící ukáže příklad možného jednání a poté pokračuje ve hře. Po druhém signálu se kočky zastaví a mohou si vyměnit páry. Na konečná fáze Moderátor hry navrhuje " vzteklé kočky„Staň se laskavým a laskavým. Na signál se děti promění v laskavé kočky, které se navzájem hladí (Debussy „Light of the Moon“).

6 - Lekce

« Zimní pohádka» Hudební modelování

1. Prožívání svého emočního stavu: „Přišla zima. Venku je krutá zima. Zuřivý a zuřivý! "(Schumann "Otec Frost")

2. Formování stavu míru a bezpečí: „Z noční oblohy poletují lehké sněhové vločky. Ve světle lucerny se třpytí. "(Debussyho "Tanec sněhových vloček")

3. Vznik konečného emocionálního stavu: „Vánice zavířila v jemném valčíku.“ (Sviridovský valčík „Blizzard“)

7. lekce

"Tvrdohlavý polštář"(odnětí celkové napětí, tvrdohlavost)

Terapeutická hra

Dospělí připraví „kouzelný, tvrdohlavý polštář“ (v tmavém povlaku na polštář) a představí dítěti pohádkovou hru: „Víla čarodějnice nám dala polštář. Tento polštář není jednoduchý, ale kouzelný. Žije v ní dětská tvrdohlavost. Jsou to oni, kdo vás činí vrtošivým a tvrdohlavým. Zažeňme ty tvrdohlavé.“ Dítě udeří do polštáře vší silou a dospělý říká: "Těžší, silnější, silnější!" "(Čajkovského předehra "Storm") Když se pohyby dítěte zpomalí, hra se postupně zastaví. Dospělý nabízí poslech „tvrdohlavých v polštáři: „Vylezli všichni tvrdohlavci a co dělají? » Dítě přiloží ucho k polštáři a poslouchá. "Tvrdohlaví se bojí a mlčí v polštáři," odpovídá dospělý (tato technika uklidňuje dítě po vzrušení). Polštář se stal dobrým. Lehneme si na něj a posloucháme krásnou hudbu (Chopin "Nocturne č. 20").

8. lekce

„Návštěva mořského krále“

Na Neptunův ples dorazí obyvatelé podvodního království. Děti jsou vedeny k tomu, aby se pohybovaly jako: hrozivý žralok, uvolněná medúza, hravý mořský koník, ostnatý mořský ježek atd. d. (Akvárium C. Saint-Saens)

9- Lekce

"Malý duch"Terapeutická hra

Moderátor říká: „Budeme si hrát na hodné malé duchy. Chtěli jsme se trochu chovat špatně a trochu se navzájem postrašit. Když tleskám, uděláte tento pohyb rukama (dospělý zvedne paže pokrčené v loktech, prsty roztáhne) a vyslovíte zvuk „U“ děsivým hlasem, když budu tleskat nahlas, budete hlasitě strašit. Ale pamatujte, že jsme laskaví duchové a chceme jen žertovat. » Dospělý tleská rukama. (Rimsky-Korsakov „Flight of the Bumblebee“) Na konci hry se duchové promění v děti.

10 - Lekce

"Klauni bojují"(odstranění verbální agrese).

Terapeutická hra

Moderátorka říká: „Klauni dětem předvedli představení, rozesmáli je a pak začali děti učit nadávat. Rozzlobeně si navzájem nadávat zeleninou a ovocem.“ Pozornost je věnována adekvátní, zlostné intonaci. Děti si mohou vybrat dvojice, vyměnit partnery, společně „nadávat“ nebo se střídat „nadávat“ na všechny děti. Dospělý řídí hru, oznamuje začátek a konec hry signálem a zastaví ji, pokud jsou použita jiná slova nebo fyzická agrese (Kabalevskij „Klauni“). Poté hra pokračuje a mění emocionální náladu dětí. Moderátorka říká: "Když klauni učili děti nadávat, rodičům se to nelíbilo." Klauni, pokračující ve hře, učí děti nejen nadávat se zeleninou a ovocem, ale také si láskyplně říkat květiny. Intonace musí být přiměřená. Děti se opět rozdělí do dvojic a láskyplně si říkají květiny.

11 - Lekce

"Přišlo jaro" Hudební modelování

1. Prožívání svého emočního rozpoložení: „Přišlo dlouho očekávané jaro. Vyšlo teplé slunce. Na řece začal ledový drift. Obrovské ledové kry se pohybují ve vodě, vlétají do sebe s hlukem a praskáním, lámou se a víří ve víru.“ (Schumann "Rush")

2. Vznik stavu míru, bezpečí: „Utváření stavu míru, bezpečí: „Hřejivý sluneční paprsek se podíval do zasněžené lesní mýtiny, rozpustil závěj a zahřál první jarní květina- sněženka." (Čajkovskij "Sněženka")

3. Formování konečného emočního stavu: „Od vzdálené země vrátili do své rodné země stěhovavých ptáků a zpívali své nejveselejší písně." (Vivaldi "Jaro")

Strach

Úkol. Překonání pocitů strachu.

1 lekce

"Noční děsy" Hudební modelování.

1. Prožívání svého emočního stavu: „Nad vesnicí vyšel měsíc. Z hor se na domy a zahrady začala plížit kluzká lepkavá mlha. A v této mlze se jako nejasné stíny míhali starověcí zlověstní duchové. Dnes mají svátek - Valpuržinu noc. Až do rána budou na lysé hoře divoce tančit čarodějnice, duchové, skřeti a trollové.“ (Mussorgskij „Noc na Lysé hoře“)

2. Formování stavu míru a bezpečnosti: „Nedokáže se někdo vyrovnat s touto zlověstnou silou? Vyděšené nikdo nezachrání vesničané? Ale pak se mezi vzdálenými hvězdami začala ozývat magická píseň plná něhy a laskavosti. Píseň je stále hlasitější a silnější. Mezi mlhou proudilo měkké světlo, rozptylovalo ji a rozptylovalo. Byli to andělé, kteří sestoupili na zem a zpívali píseň chvály Svaté Panně Marii, ochránkyni lidstva. A ustoupili temné síly" (Schubert "Ave Maria")

3. Formování konečného emocionálního stavu: „Valpuržina noc skončila. Okraj oblohy byl vymalován růžovými, zlatými a karmínovými barvami. Pomalu, klidně vycházelo dobré slunce." (Šostakovič „Slavnostní předehra“)

Lekce 2

"Dejme strach do krabice"Izoterapeutická hra.

Dítě je požádáno, aby nakreslilo svůj strach. (G. Puccini „Plášť“). A teď, když strach „vyšel“ z dítěte na papír, můžete si s ním dělat, co chcete: dokreslit mu něco vtipného, ​​dát ho „do vězení“ atd. (Chopin „Prelude 1 opus 28“) toto, můžete složit kresbu, schovat strach do krabice a dát ji dítěti. Nyní může miminko ovládat svůj strach samo a v každém okamžiku zjistit, zda anovrátil se do něj strach?

3 Lekce

"Baba Yaga" Hudební venkovní hra

Na místě je nakreslen kruh. Děti stojí v kruhu. Řidič Baba Yaga stojí uprostřed kruhu se zavázanýma očima. Děti chodí v kruhu a zpívají:

V temném lese je chata

Stojí dozadu a dopředu (otočte se na druhou stranu)

A v té chýši je stará žena

Babička Yaga žije.

Její oči jsou velké

Jako by hořela světla. (ukázat rukama)

Páni, jak naštvaný! (krčí se strachem)

Vstávají ti vlasy! (vyskočit, zvednout ruce, roztáhnout prsty)

Děti skáčou jednou nohou do kruhu a vyskakují z něj a Baba Yaga se je snaží chytit. (Čajkovskij "Baba Yaga")

4 Lekce

"Doktor Aibolit"Improvizace dějových her.

(Zní to " Vídeňský valčík"Sviridova - "Aibolit" rozkládá své léky na pahýl) "Dobrý doktor Aibolit." Sedí pod stromem. Přijďte k němu a ošetřete krávu, vlčici, brouka, červa nebo medvěda. Dobrý doktor Aibolit vyléčí každého." (Hraje Levkodimovova hra „Medvěd“ – přichází „nemocný medvěd“) Zde přichází medvěd do Aibolitu. Bodly ho včely. Ach, jak to chudáka bolí! Pomoc, doktore! (Zní Sviridovův „vídeňský valčík“ – doktor ošetřuje medvěda) Ó, děkuji! (Zní Bachův „Vtip“ – medvěd tančí). Tady liška běží. (hraje se hra Levkodimova „Liška“ – „nemocná liška“ běží) Bolí ji zub. Ach, jak zlá je malá liška! Pomoc, doktore! (Zní Sviridovův „vídeňský valčík“ – doktor ošetřuje lišku) Děkuji vám, pane doktore! (Zní Bachův "Vtip" - liška tančí). Proč se keř třese? Tento zajíček se třese! Vrazil mu do tlapy velkou třísku. Bolí mě tlapka a bojím se jít k lékaři. Přemluvme zajíčka (děti přemluví zajíčka, aby šel k lékaři). Doktor vyléčil malého zajíčka. "Sláva, sláva Aibolitu, sláva." k dobrým lékařům! „(Zní to jako Čajkovského Kamarinskaya, dětští herci tančí).

5 Lekce

"Sněhulák"

Psychogymnastika.(zaměřeno na relaxaci, uvolnění stresu)

Rodič a dítě se promění ve sněhuláky: postavte se, roztáhněte ruce do stran, nafoukněte tváře a držte danou pózu po dobu 10 sekund.

Dospělý říká: "A teď vyšlo slunce, jeho horké paprsky se dotkly sněhuláka a začal tát." Hráči se postupně uvolňují, spouštějí ruce, dřepnou si a lehnou si na zem. (Chopinský valčík "Zimní příběh").

6 Lekce

"V lese" Hudební modelování.

1 Prožíváte svůj emocionální stav: „Jsme uvnitř hluboký les, je tma, vlci vyjí, my se prodíráme trnitým křovím, běžíme (hraje hudba Petra Iljiče Čajkovského - orchestrální fantasy „Francesca da Rimini“ na téma „Peklo“, dítě se pohybuje v souladu s děj).“

2 Vytvoření stavu míru a bezpečnosti: „Vyběhli jsme na mýtinu. Ze všech stran ji chrání dobrá magie. Nikdo jiný se sem kromě nás nedostane. Je to tu velmi krásné: malý vodopád teče do průhledného jezera, země je měkká zelená tráva a úžasné krásné květiny (nokturno F. Chopina zní, dítě leží nebo sedí na koberci).“

3 Vznik konečného emocionálního stavu: „Vodopád tak radostně zvoní svými kapkami! Je to pro nás tak snadné, tak zábavné! Chceme také zpívat spolu s vodopádem! (Zní „Malá noční serenáda“ W.A. Mozarta, dítě si hraje na metalofon nebo tančí.)

7 Lekce

"Magický písek"Písková terapie

Dítě je vyzváno, aby si hrálo na pískovišti: prosévalo, kopalo lopatkou, vyrábělo korálky... Hračka symbolizující strach dítěte (Baba Yaga, pes, příšera atd.) je tiše pohřbena v písku, když dítě náhodou vyhrabe hračku, začne na něj „mluvit“ laskavým, prosebným hlasem: „Jsem tak osamělý, jsem velmi laskavý, ale všichni se mě bojí. Prosím, hrajte se mnou. Postavte mi domeček z písku atd. Pokud se dítě bojí, můžete hračku znovu zahrabat do písku, ale po chvíli jí připomeňte, že se tam bojí. Nabídněte hračce pomoc. Posypání pískem způsobí, že se dítě bude cítit klidněji. (Zvuk „Romance“ od Sviridova)

8 Lekce

Rytmoplastika „mraků“.

Pojďme na výlet! Proměníme se v mraky, protože létají kolem světa, aniž by znali nějaké překážky. Podívejte se, jak jsou lehké a krásné (slide). Už jste někdy sledovali mraky? Každý cloud je jedinečný. Tohle vypadá jako sněhobílý kůň, pak to vypadá jako úžasná mořská příšera. Pak ale zafoukal vítr a mraky změnily tvar - před námi se objevil kouzelný jiskřivý hrad (skluzavka). Slyšte, zní to kouzelná hudba. (Čajkovskij „Sentimentální valčík“) Raz, dva, tři, mráček! Teď jsou vás mraky. Létejte měkce, hladce, měňte tvar, jak fouká vítr. Čí mrak je nejkrásnější?

9 Lekce

"Odvážný drdol" Pohádková terapie

(Děti hrají roli drdola; zvířata - panenky bi-ba-bo na ruce vůdce). Žila jednou buchta. Jednoho dne šel na procházku. (Baccheriniho „Minuet“ zazní, děti běhají po špičkách) Buchta se kutálí, kutálí a zajíc to potkává. (zní: Bel Bartok „Hrad vévody Modrovousa“). "Kolobok, Koloboku, sním tě!" „Pozveme zajíčka, aby snědl cukroví a zatancoval si s námi (hraje Baccheriniho „Minuet“, děti tančí se zajícem). Buchta se kutálela dál a potkal ho vlk (zní hudba Petra Iljiče Čajkovského - orchestrální fantasy „Francesca da Rimini“ na téma „Peklo“) „Kolobok, buchtičku, sním tě!“ „A ten malý kluk má černý pás v karate a je to skvělý boxer. Ukažme to vlkovi! (Chačaturjanovy hry „Sabre Dance“, děti „bojují“). Vlk zabil a houska se kutálela dál. Kdo mu vyšel z temného houští naproti?) Medvěd! (Zní Musorgského „Gnome“) Koloboku, sežeru tě! „Vyplašíme medvěda. (Vivaldiho „Storm“ hraje, děti děsí medvěda jako malá strašidla. Medvěd utíká.) A tady přichází liška. (Zní „Nocturne No. 20“ od Chopina) „Jaký jsi krásný drdol! Pojď se mnou, pohostím tě koláčem." Půjdeme s liškou?) Samozřejmě že ne! Celou dobu lže. My, liško, se tě nebojíme, nemůžeš nás oklamat! co budeme dělat? (Návrhy dětí) Zavolejme policii. Znáte telefonní číslo? (děti dostanou mobilní telefony"a zavolají 020, liška běží). Buchtíček měl dobrou chůzi, nikoho se nebál!

10 Lekce

"Hořáky" Venkovní hry

Řidič má pevně zavázané oči. Hráči zpívají: „Hořte, hořte jasně, ať to nezhasne. Podívejte se na oblohu - ptáci létají, zvonky zvoní." Hráči se rozprchnou, zamrznou na místě a zazvoní na zvonky a řidič se zavázanýma očima je hledá.

(Zní to Rimsky-Korsakov "španělské capriccio"

11 Lekce

"Včela v květu"Psychoterapeutická hra

Dospělý říká text a dítě provádí akce: „Včela letěla z květiny na květinu (křesla a pohovky se používají jako květiny). Když včela vlétla dovnitř, snědla nektar, usnula krásná květina(pod židlí nebo stolem). Padla noc a okvětní lístky květiny se začaly zavírat (židle nebo stůl byly pokryty temnou hmotou). Vyšlo slunce (materiál byl odstraněn a včela se opět začala bavit, lítala z květu na květ. Hru lze opakovat, zvyšovat hustotu hmoty, tedy stupeň temnoty.

(Rimsky-Korsakov „Flight of the Bumblebee“ - včela létá,

Brahms "Ukolébavka" - včela spí)

12 Lekce

"Kouzelné nůžky" Aplikace

(Šostakovičovo dílo“ Leningradská symfonie") Dítě je požádáno, aby nakreslilo samo. Poté vedoucí kolem obrázku nalepí černé skvrny, které symbolizují strach dítěte. Vedoucí společně s dítětem tyto strachy pojmenovává (strach z výšek, tmy, samoty atd.). (hraje Mozartovu symfonii č. 40) Dítě vystřihne svůj obrázek a nalepí jej prázdný list. Dítě samo kolem něj nalepí barevná kolečka a pojmenuje je (rodiče, kamarádi, hračky atd.). Odříznuté bloty strachu mohou být roztrhány, pohřbeny nebo uzavřeny v krabici.

13 Lekce

"Odvážný policista"Improvizace dějových her

Žil jednou jeden statečný policista, statečný Misha Ivanov (celým jménem dětského herce). (Zní Dunaevského „Pochod“ z filmu „Cirkus“). Přichází Tanya ze zahrady a nese v tašce panenku. (Zní Bachův „Vtip“). Chuligáni přiběhli, začali Tanyu urážet, začali jí tahat copánky a začali odnášet panenku! (Zní Vivaldiho "Bouř"). Kdo, kdo nám pomůže, ochrání nás před zlem? Statečný, chytrý policista nám přispěchá na pomoc! (Wagnerovy hry „Ride of the Valkyries“) Rozptýlil chuligány a odvlekl je do vězení. (hraje Mozartovu „Symfonii č. 40“) Odvezl naši malou Tanyu domů.

14 Lekce

"Hrdina zajíc" Hudební divadlo

Žil jednou jeden zbabělý zajíček. Seděl pod keřem a všeho se bál. Ze stromu spadne list - zajíček se třese strachem, proletí sova - zajíc omdlí. (Zní hudba: Schumann „Otec Frost“. Děti ukazují, jak se králíček bojí). Bála jsem se zajíčka den, týden, rok. Ale teď je unavený ze strachu. Jsem unavený, to je vše. Vylezl na pařez, mával tlapami a křičel: „Já se nikoho nebojím! “ (Zní hudba: Beethovenova „Óda na radost.“ Děti se projevují jako statečné) Najednou na mýtinu vyšel vlk! (panenka bi-ba-bo) Všechna zajíčkova odvaha se okamžitě někam vytratila. Otřásl se, uskočil a vlk mu vyděšeně přistál přímo na zádech. Zajíček utekl (Zní: Saint-Saëns „Zajíc“, děti utíkají, a když už neměl sílu běžet, spadl pod keř. Vlk se ale tohoto podivného zajíce také lekl,

že ho sám napadl a opustil tento les. Zvířátka našla našeho zajíce a začala chválit: „Jak jsi statečný, odehnal jsi vlka! „A zajíc sám uvěřil, že je statečný a přestal se bát. (Zní: Beethoven „Óda na radost“)

Uzavřenost

Úkol. Překonávání izolace, pocity bázlivosti.

1 lekce

"Na návštěvě u veverky"Psychogymnastika

(Děti opakují pohyby po vedoucím podle textu básně)

Veverčin dům je čistý.

Děti myly nádobí

Odpadky byly smeteny na dvůr,

Vyklepali koberec klackem.

Pošťák zaklepal -

Ušlechtilý starý slon.

Otřel si nohy do podložky:

"Podepište Murzilku." »

Kdo to klepe na dveře?

Jsou to pakomáři, ptáci, zvířata.

Utřete si nohy, milí malí.

Tady se nudit nebudeme

Budeme s vámi tančit! (Zní „Kamarinskaya“)

Zde dupeme jednou nohou: dupeme, dupeme, dupeme,

A teď s druhou nohou.

A posadíme se a vstaneme,

Zopakujme si to ještě jednou.

Dvakrát dupněte pravou patou

A dopředu - na špičkách.

Všichni spolu skočíme

A otočme se.

2 Lekce

"medvěd"Hudební divadlo

Žilo jednou jedno medvídě. Nechtěl se s nikým kamarádit. Posadil se na pařez a naskládal šišky do pyramidy. Přiběhl k němu zajíček (Saint-Saëns „Zajíc“, pozdravil ho: „Ahoj, Mishko.“ Medvídek se tiše odvrátil, zamračil se, našpulil se. Přiběhla veverka (Rimsky-Korsakov „Veverka“), natáhla svůj tlapka: "Dobrý den," řekl, "Pojďte." Míša se odvrátila "Nepotřebuji přátele," zamumlal a chtěl malého medvěda ošetřit bobulem...) Míša ani neříkej "děkuji." "To je buk!" - zvířata byla překvapená. silný vítr. (Wagner „Jízda valkýr“) Veverka skočila do prohlubně, ježek vlezl do díry, zajíček se schoval pod keřem. A vítr fouká stále silněji. Právě se zvedl hurikán! Vítr medvídě zvedl, roztočil a někam odnesl. Medvěd se bojí. Křičel a plakal. Chtěl jsem zavolat o pomoc, ale komu mám zavolat? Nemá žádné přátele. A najednou z keře vyskočil zajíček a chytil medvídě za tlapky. Ježek vylezl z díry a popadl zajíčka. Veverka vyskočila a ježka popadla (dětští herci běží jako vlak). A vítr se vzdal a spustil zvířata na zem. „Je skvělé mít přátele! “- pomyslel si malý medvěd. A řekl nahlas: „Děkuji! " Nyní se medvídek změnil. Jako první zdraví zvířátka, vždy říká „děkuji“, „prosím“ a rád dovádí s přáteli na lesní mýtině).

3 Lekce

"Déšť" Hudební modelování.

1. Venku je šedo, smutný déšť. Sedíme doma a koukáme z okna. Kapky, jako slzy, stékají po mokrém skle. (Beethoven "Melodie slz").

2. Kapky klepou na železnou střechu, zvoní v louži na dvoře. A najednou se všechno změnilo – slyšeli jsme světlou, zvonivou hudbu deště. (Mozart "Malá noční serenáda")

3. Moc jsme si to užili! Chtěl jsem si hrát a tančit s deštěm. Obuli jsme si boty, vzali deštníky a vyběhli ven skákat do louží. (Strauss "Trick-Truck" polka)

4 Lekce

"Magická vlákna"Izoterapeutická hra

Hraje hudba Čajkovského „Valčík květin“. Dítě je požádáno, aby se nakreslilo doprostřed listu a kolem sebe zobrazilo ty, které by dítě chtělo vždy vidět vedle sebe (rodiče, příbuzní, přátelé, domácí mazlíčci, hračky atd.). Dejte dítěti modrou značku ( kouzelná hůlka) a požádejte, abyste se spojili s čarami kolem postav – to jsou kouzelná vlákna. Přes ně, jako přes dráty, nyní přichází od milovaných k dítěti dobrá síla: péče, teplo, pomoc. Ale stejná síla by měla vycházet z dítěte. Vlákna navždy spojila dítě s těmi, kteří jsou mu drazí. Nyní, pokud vaše matka odešla do práce nebo přítel za babičkou, není třeba se obávat. Kouzelné nitě je určitě přitáhnou zpět k dítěti.

5 Lekce

"Malý sochař" Modelování

Cvičení se provádí ve dvojicích. Úkolem je začít vyřezávat nějakou postavu z plastelíny, nejlépe něco fantastického. Přes určitý čas děti mění postavy a nyní musí každý doplnit postavu svého partnera. Po splnění úkolu si děti vyměňují komentáře, zda je jejich nápad správně pochopen, co by samy chtěly vytvořit.

Tato hra rozvíjí a upevňuje dovednost porozumět a rozvíjet plán jiné osoby.

6 Lekce

Kresba „Já v budoucnosti“ Izoterapie

Dítě dostane za úkol nakreslit se tak, jak se vidí v budoucnosti. Když s ním probíráte kresbu, zeptejte se ho, jak bude vypadat, jak se bude cítit, jaký bude mít vztah s rodiči, bratrem nebo sestrou, se spolužáky, s přáteli.

Cvičení umožňuje uvědomit si možnost překonání izolace, dát dítěti perspektivu do budoucna a důvěru ve své schopnosti.

"U dědečka Trifona"

Děti stojí v kruhu, vedoucí je uprostřed. Děti zpívají: „Dědeček Tryfón měl sedm dětí, sedm synů. Nespali, nejedli, nedívali se na sebe, dělali spolu takové věci." Moderátor některé předvádí taneční pohyb, ostatní to kopírují. Vůdcem se stává ten, kdo pohyb lépe zopakoval.

7 Lekce

"Panenka" Hudební modelování.

1. Holčička měla panenku. Byli nejlepší přátelé: chodili spolu, hráli si, usínali. Jenže panenka onemocněla a zlomila se. Dívka byla velmi smutná. Žvýkala pro nemocnou kamarádku – plakala, vzdychala nad postýlkou. (Čajkovskij" Dětské album": "Nemoc panenky")

2. Konečně se maminka vrátila z práce. Dívka na ni tolik čekala! Požádala matku, aby panenku vyléčila. Maminka vyndala nůžky, jehlu, lepidlo a začala hračku opravovat. Dívka se točila kolem dokola. Měla velké obavy, ale věřila, že její matka pomůže jejímu příteli uzdravit se. (Čajkovskij "Dětské album": "Waltz")

3. Panenka je jako nová! Jaké štěstí! (Čajkovského „Dětské album“: „ Nová panenka») .


Obsah programu:

Tréninkové úkoly:

— Naučte se cítit a chápat náladu hudby, přenést ji do

pohyby, hraní hudební nástroje, odpovídající

povaha hudby.

Vývojové úkoly:

— Rozvíjet u dětí citovou vnímavost k hudbě, obrazu a

- Vyvíjet se kreativní představivost, představivost.

— Rozvíjet smysl pro rytmus a sluchovou pozornost.

— Rozvíjejte tvůrčí představivost prostřednictvím hudby a rytmiky

pohyby a hraní na hudební hlukové nástroje.

— Aktivizovat děti, rozvíjet řeč, sluchovou pozornost, hudební

Vzdělávací úkoly:

— Vštěpujte lásku k hudbě, poezii a výtvarné umění.

— Zlepšete schopnost cítit a ovládat své tělo.

— Obohaťte hudební zážitky dětí.

Průběh lekce:

Zní klidná, tichá hudba. Děti vstoupí do sálu, přistoupí k hudebnímu režisérovi a pozdraví ho.

Hudba vedoucí: - Ahoj lidi! Jmenuji se... Teď se pozdravíme. Držte se za ruce a sdílejte své teplo se svými sousedy. Tiše si potřeste rukou s kluky, kteří stojí vedle vás.

(děti a MR sedí na koberci) Kluci, chci vám vyprávět pohádku (zvuky hudby, diapozitivy). Kdesi daleko, daleko, za mořem-oceánem, je vzdálené království, třicátý stát, ve kterém je všechno krásné, kde vždy zní hudba. V této pohádkové zemi žije nádherný pták Štěstí. Tento pták nadpozemská krása. Rozdává všem radost, laskavost a zábavu (vypnout hudbu). Chcete se dostat do pohádková země na kouzelného ptáka Štěstí?

Kluci, řeknu vám tajemství, abyste se dostali do pohádky, musíte velmi silně věřit v zázraky celou svou duší, celým svým srdcem. Věříte na zázraky? Pak zavřeme oči a řekněme: „Věřím v zázraky“ a pak se to, zázrak, stane. (zazní hudba, děti zavřou oči, řeknou slova. Otevřete oči).

Nyní je vše v pořádku. Jste připraveni vyrazit na cestu. Tak jdeme! A pomůže vám to dostat se k ptáčku Štěstí, samozřejmě... (hudba). Nebo spíše pohádková píseň s názvem „Mléčná řeka“. Opakujte po mně všechny pohyby dohromady a pak se rychle dostaneme do pohádkové země.

Tanec "Mléčná řeka" (zvukový záznam)

(po tanci se děti posadí na židle, které jsou umístěny v půlkruhu před televizní obrazovkou)

- Nyní jsme dosáhli pohádkové země. (skluzavka). Existuje mnoho různých zde pohádkových hrdinů. Chcete vědět, kdo bydlí v kouzelná země? Podívejme se.

(prohlížení diapozitivů s obrázky zlých pohádkových postav na hudbu „V jeskyni krále hory“, E. Grieg - 3).

koho jsi viděl? jaký je jejich charakter? Pojďme se podívat na tyto tváře a určit, jakou náladu měla tato hudba. Proč?

(pohled dobří hrdinové, “Dětská polka”, M. Glinka - 5) Jaké jsou postavy? Jaká je nálada hudby?

— Chcete svou hrou na hudební nástroje oživit magickou hudbu, aby ještě více jiskřila a jiskřila? Pak si vezměme hudební nástroj a udělejme toto hudební dílo skladatele M. Glinky ještě radostnějším a veselejším.

„Dětská polka“, M. Glinka (způsob muzicírování: rozvoj improvizačních schopností na dětské hudební nástroje, rozvoj sluchového vnímání, utváření veselé nálady).

Jak nádherně tato kouzelná hudba okamžitě zajiskřila a ožila! Kluci, zapomněli jste, proč jsme přišli do říše pohádek? Chcete, aby se vám Ptáček štěstí ukázal? Chcete-li to provést, musíte zavřít oči a říct 3krát kouzelná slova: "Měsíc se otočí, zázračný pták se ukáže!" ( Převléknu se za ptáčka a jdu za dětmi na hudbu „Valčík“ od J. Strausse).

- A tady jsem - krásný pták radosti a štěstí. Ahoj lidi!

Pták štěstí(báseň o hudbě)

Poslouchejte cvrlikání ptáků

Poslouchejte, jak vlna zpívá

Jako když déšť klepe na tvé okno,

Hudba je slyšet všude!

Ahoj lidi! Jsem pták Štěstí. Dávám dobro a radost všem. A hudba, která zní v mé pohádkové zemi, mi v tom pomáhá. Slyšte, zní a zve nás k tomu všechny magický tanec. Vezměte si kouzelné pírko! (rozdávejte barevné stuhy, 3 barvy radosti). K tanci můžete pozvat svého kamaráda.

Taneční improvizace „Valčík“, J. Strauss - syn (přenos magického radostného obrazu ptáčka ve volném tvůrčím pohybu s vícebarevnými stuhami; metoda barevné terapie).

- Děkuji vám za to krásný tanec. A chci ti dát dárek - zanech můj portrét jako suvenýr na sebe. (vytáhne se stojan se siluetou ptáka na papíře Whatman). Problém je ale v tom, že můj ocas je úplně bezbarvý. Prosím, pomozte mi ozdobit můj ocas na této kresbě pomocí barevných barev a těchto kouzelných štětců. (děti stojí u stojanu, dělají barevné tahy. Věnujte pozornost použitým barvám (světlé, krásné).

Kreslení ptáčka štěstí (metoda arteterapie: sbližování dětí, emoční a motorické sebevyjádření, aktualizace pozitivní emoce, rozvoj kreativní představivosti).

- Podívej, jaký máme nádherný portrét. Jsou zde jen radostné, šťastné, teplé barvy, protože já, ptáček Štěstí, dávám všem jen teplo, světlo, radost a lásku. A přeji vám lidi, abyste vždy dávali jen dobrou náladu a dobrý.

- No, je čas, abych se s tebou rozloučil a musíš se vrátit do školky. Přijďte nás navštívit do pohádkové říše. Moc ráda tě uvidím. Sbohem kluci!

Zazní klidná hudba, děti se rozloučí a opustí sál.

Název: Hudební lekce v předškolním vzdělávacím zařízení s prvky muzikoterapie „Cesta do pohádkové země“
Jmenování: Mateřská škola, Poznámky k lekci, GCD, hudba, Přípravná skupina

název práce: hudební režisér nejvyšší kvalifikační kategorie
Místo výkonu práce: MŠ MBDOU č. 20
Místo: Rjazaň