Téma lekce: „Hudba jara v dílech ruských a zahraničních skladatelů“. Hudební díla o přírodě: výběr dobré hudby s příběhem o ní Jaro v dílech skladatelů

Elena Avdějová

Cíl: formování základů hudební, umělecké a estetické kultury.

Úkoly.

Vzdělávací:

Nadále sbírat zkušenosti s vnímáním děl světové hudební kultury;

Prohloubit u dětí porozumění vizuálním možnostem hudby;

Představit umělecká díla, zjistit, jak básníci, výtvarníci a hudebníci odrážejí jaro ve svých dílech;

Připomeňte si dílo P. I. Čajkovského o jaru, udělejte si představu o díle A. Vivaldiho, S. Maikapary, E. Griega.

Vzdělávací:

Rozvíjet představy dětí o vizuálních možnostech hudby;

Rozvíjet u dětí estetické cítění, smysl pro krásu v životě a umění;

Odhalte expresivitu a krásu výtvarného projevu, malby, hudby

Pedagogové:

Pěstovat hudební, umělecký a estetický vkus;

Podporovat zájem a lásku k hudbě a výtvarnému umění.

Integrace.

"Sdělení": rozvíjet obraznou řeč při hledání a aplikaci epitet, přirovnání charakterizujících obrazy přírody vytvořené v hudbě, poezii, malbě.

"Umělecká kreativita": povzbuzujte děti, aby přenášely obrazy přírody v kresbách v souladu s hudebním obrazem.

"Poznání": rozšiřte chápání dětí o sezónních změnách v přírodě.

Hudební materiál: "Březen. Píseň skřivana“, „duben. Sněženka“ od P. I. Čajkovského; „Jaro“ od A. Vivaldiho, „Na jaře“ od S. Maikapary, „Na jaře“ od E. Griega, „Vody jara“ od S. Rachmaninova.

Metodické vybavení: videoklipy z alba P. I. Čajkovského „Roční období“, videoklip z alba A. Vivaldiho „Roční období“, videoklip E. Griega „Na jaře“. Diapozitivy reprodukcí slavných umělců na téma „Jaro“ od I. Levitana, I. Šiškina, Savrasova. Portréty skladatelů.

TSO: notebook, obrazovka, stereo systém.

Materiály pro děti: listy papíru, barevné pastelky, tužky.

Hudební ředitel zve děti do vesnické knihovny. Děti na hudbu S. Rachmaninova „Jarní vody“ vstupují do čítárny knihovny.

Lydia Romanovna (knihovnice). Ahoj lidi. Dnes si s vámi povíme o nádherném ročním období – jaru.

Jarní vody

Sníh je na polích stále bílý,

A na jaře jsou vody hlučné -

Utíkají a probouzejí ospalý břeh,

Běhají, září a křičí...

Všude říkají:

„Přichází jaro, přichází jaro!

Jsme poslové mladého jara,

Poslala nás dopředu!"

Jaro přichází, jaro přichází!

A klidné, teplé květnové dny

Rudý, jasný kulatý tanec

Dav ji vesele následuje.

F. Tyutchev

Knihovník. Kluci, máte rádi jaro? proč ji miluješ? (odpovědi dětí). Jaké příznaky jara znáte? (odpovědi dětí).

Víte, chlapi, že skladatelé, umělci a básníci se ve své tvorbě velmi často obracejí k obrazům přírody? (Ano).

Hudba ruce Je to tak, chlapi, protože každé roční období je svým způsobem krásné a přitahuje pestrostí barev. S nástupem každého ročního období máme jiné pocity, nálady, vjemy, ať je zima, léto, jaro nebo podzim. A dnes si povíme o jaru, o tom, jak jaro cítí a předávají umělci, básníci a skladatelé ve svých dílech. Kluci, všimli jste si, jak nádherná melodie zněla, když jste vstoupili? Připomíná proudy vody, bouřlivé šumící potoky. Zdá se, že stojíme u potoka a melodie jako by opakovala třpyt pohybující se vody (hraje dílo S. Rachmaninova „Spring Waters“).

A nyní vás zvu k poslechu známých děl slavného skladatele (děti sledují videa na hudbu P. I. Čajkovského „Březen. Píseň skřivánka“, „Apríl. Sněženka“. Jmenují díla a skladatele. Existuje rozhovor o tom, co slyšeli).


Knihovník. Víte, chlapi, mnoho básníků zasvětilo své básně jaru (přečte si báseň o jaru dle vlastního výběru, ukazuje portréty).


Hudba ruce Kluci, navrhuji, abyste si také přečetli básně o jaru.

Děti čtou poezii.

Knihovník. O jaru je také mnoho přísloví a rčení, možná nějaké znáte?

Děti se ve vyslovování střídají.

Předjaří - hodně vody.

Jaro vše ukáže.

Husy letí vysoko - bude hodně vody; nízká - malá.

Jaro je červené květy, podzim snopy.

Časné vlaštovky - pro šťastný rok.

Knihovník. Výborně, znáte úsloví a přísloví o jaru. Ale o jaru bylo také napsáno mnoho obrazů (předvádějí se obrazy slavných umělců). Existuje spousta umělců zobrazujících přírodu, včetně I. Levitana, I. Shishkina, Savrasova, Yuona a dalších (zobrazuje portréty umělců).


Jaro je pro umělce jiné: je jasné, bouřlivé, plné vody, slunečné, radostné i smutné (děti mluví o tom, co vidí na ilustracích).

Hudba ruce A teď si poslechneme další dva díly o jaru. První dílo se jmenuje „Jaro“, jehož autorem je skladatel Samuel Maikapar (zní hra S. Maikapara „Jaro“). Řekni mi, jaká hudba se hodí k tvé náladě? (jemný, veselý). Ano, hudba je přívětivá, jasná, radostná, jemná. jaký obrázek vidíš? (potoky tečou, ptáci zpívají). Jarní sluníčko hřálo a příroda se probouzela, vše ožívalo. Takto může hudba vykreslit obraz přírody se zvuky. Poslechněte si ale hru Edvarda Griega s podobným názvem – „Na jaře“ (děti poslouchají dílo E. Griega „Na jaře“). Kluci, všimli jste si, že první díl je lehký a jemný a druhý hlasitější, bouřlivější? V Griegově hře slyšíme různé nálady. Hudba je buď jemná, kouzelná, jako by se příroda teprve začala hroutit (zazní začátek hry), pak mohutná, hrozivá, bouřlivá, vzrušená (zazní fragment střední části), pak nadšená, svěží, otevřená, světlý (zní fragment třetí části Tato hudba dýchá jarní svěžestí Zdá se, že vše kolem velkolepě kvete, vidíme, jak skladatelé skládají svá díla o jaru pomocí hudebních zvuků, jak píší své jarní výtvory pomocí štětce a barev a básníci pomocí slova skládají své krásné básně o jaru .

Učitel. Ano, jaro běží, spěchá, oživuje vše kolem. Jaro je cítit ve všem, ve zpěvu ptáků, v šumění potoka, v květinách, v bobtnání poupat. No, teď si představme, že ty a já jsme umělci a namalujeme si vlastní jaro. U každého to může být jinak. Můžete zobrazit přílet ptáků, vzhled květin, průhledné potoky atd.

Hudba ruce A abyste si své jaro lépe představili, pomůže vám hudba italského skladatele A. Vivaldiho, které se také říká „Jaro“ (zní hudba A. Vivaldiho „Jaro“).

Děti dělají práci.

Knihovník. Kluci, jste skvělí, vaše jaro se ukázalo být jiné, veselé, smutné, jasné a energické.

Hudba ruce Chlapi, připomeňme si, který z velkých skladatelů, umělců, básníků maloval jaro pomocí slov, zvuků a barev (odpovědi dětí).


Přesně tak, chlapi. Jaro v jejich práci je jasné, brzké, rychlé, zbrklé, zbrklé, smutné, mumlající. Rádi bychom Vám popřáli, aby i letošní jaro bylo pro Vás veselé, slunečné, radostné a samozřejmě šťastné.

Naše setkání je u konce. Děkuju.

Cíle lekce:

  • Vzdělávací:
    • představit význačná umělecká díla, díla vynikajících umělců, zjistit, jak básníci, umělci, hudebníci různých epoch reflektují jaro ve svých dílech;
    • zjistit rozmanitost jarních obrazů v hudbě a výtvarném umění;
    • připomenout dílo P. Čajkovského, podat představu o díle A. Vivaldiho;
    • naučit děti pozorovat krásu jarní přírody;
    • naučit se pozorovat proporce a velikost na obrázku.
  • Vývojový:
    • rozvíjet obraznou řeč, hudební vnímání, hudební schopnosti, pěvecký hlas, sluch pro hudbu, tvůrčí schopnosti.
    • rozvíjet smysl pro krásu, umělecké dovednosti.
  • Vzdělávací:
    • zlepšit emoční sféru studentů;
    • pěstovat hudební, výtvarný a estetický vkus, zájem a lásku k hudbě a výtvarnému umění.

Metodické vybavení lekce:

  • fonogramy písní „Jaro“ od Oksany Razumovské, „Jaro je červené“ - T. Morozova
  • hudba P. Čajkovskij – „Apríl. Sněženka",
  • video z alba „Seasons“ od P. Čajkovského,
  • hudba A. Vivaldiho „Jaro“ z alba „Seasons“, S. Rachmaninova „Spring Waters“,
  • portrét P. Čajkovského.
  • diapozitivy reprodukcí umělců:
  • I.I. „Březen“, „Velká voda“, „Jarní čas“. Poslední sníh", "Rozkvetlé jabloně";
  • I. Shishkin: „Les na jaře“;
  • Savrasov: „Věži dorazily“;
  • K. Yuon. „Konec zimy. Poledne";
  • A. Sisley: „Sad. Jaro".

TCO: zpětný projektor, plátno, počítač, magnetofon, videorekordér, TV.

Materiály pro děti: podmalby jarní oblohy a země na bílém papíře A4, tužka, guma, kvaš, akvarel, štětce, nádoba na vodu, ubrousek, metodické tabulky „Jak roste strom“, „Zimní stromy“, dětské kresby z minulých let.

Plán lekce:

I. Organizační moment. Přihlaste se pomocí hudby
II. Rozhovor o jaru v dílech skladatelů, umělců a básníků.
III. Rozhovor o dílech velkých umělců (vystavení obrazů o jaru - prezentace).
IV. Sestavování výroků a znamení o jaru Hraní písně „Červené jaro přichází“. Básně o jaru.
V. Sledování videa příběhu „April“ od P. Čajkovského z alba „Seasons“.
VI. Praktická práce. Kreslení jara na hudbu A. Vivaldiho „Jaro“.
VII. Výstava kreseb.
VIII. Sečteno a podtrženo.
IX. Představení písně "Jaro".

PRŮBĚH LEKCE

I. Organizační moment

Vstup na hudbu S. Rachmaninova „Jarní vody“.

II. Rozhovor o jaru v dílech skladatelů.

učitel hudby: Kluci, kdo věnoval pozornost tomu, co se zpívá v hudbě, na kterou jste vešli do třídy? (O jaru)
Skutečně byla provedena romance Sergeje Rachmaninova „Jarní vody“ ( Dodatek 1 1 . Snímek 1). Podle jakých znamení jste určili, že je jaro?

studenti: Melodie připomíná proudy pramenité vody, bouřlivé šumění potoků.

učitel hudby: Skladateli se podařilo zprostředkovat jarní stav přírody pomocí hudebních výrazových prostředků: melodie, rychlé tempo, durový režim. Zdá se, že melodie opakuje třpyt pohybující se vody. Zdá se, že stojíme poblíž potoka.

– Chlapi, co myslíte, obracejí se skladatelé, hudebníci a umělci ve své tvorbě často k obrazům přírody? (Ano)

učitel hudby: Ano, opravdu velmi často, protože každé roční období je svým způsobem krásné a přitahuje pestrostí barev. S nástupem každého ročního období máme jiné pocity, nálady, vjemy, ať je zima, léto, jaro nebo podzim. Ale dnes bychom chtěli mluvit o jaru, o tom, jak umělci, básníci a skladatelé jaro cítí a předávají ve svých dílech. Téma naší lekce: „Obraz jara v...“( Dodatek 1 . Snímek 2)

III. Rozhovor o jaru učitele výtvarné výchovy, skládání přísloví a rčení, zpívání písně „Rudé jaro přichází“

Učitel umění: Kluci, zvedněte ruku, kdo z vás miluje jaro? proč ji miluješ?

Odpovědi dětí: Pro jasné slunce, pro teplý vzduch, pro čerstvé mladé listy atd.

Učitel umění: přidám :( Dodatek 1 . Snímky 3–16) Jaro naplňuje duše lidí pocitem očekávání. Pro děti je to veselé očekávání tepla, prázdnin, svobody, papírových lodiček plujících podél potoků, zvonících veselých kapek ze střech, to je jasné hřejivé slunce. A dospělým dává jarní probuzení přírody naději na obnovu citů.

- Řeknu vám tajemství: jsou dvě jara - časné a pozdní. Otázka pro děti: Jaké jsou příznaky předjaří?

Práce na snímku číslo 16.

Sluníčko krásně svítí, ale ještě není moc teplo, stíny jsou delší, poupata vrb bobtná, sypký sníh, jarní teplo, čerstvý vzduch, vůně mokré kůry a tajícího sněhu.

Učitel umění: A příznaky pozdního jara?

Odpovědi dětí: slunce svítí a hřeje, den se prodlužuje, objevuje se zelená tráva a petrklíče, sníh je jen v hlubokých roklích.

Učitel umění: Kdo z vás mi ukáže předjaří na základě znamení, která jste zmínil?

(Děti si vybírají předjaří z obrázků prezentovaných na snímku č. 16).

- Výborně!

Učitel umění: A kdo ukáže pozdní jaro? ( Děti si vybírají pozdní jaro z obrázků uvedených na snímku č. 16).

- Výborně, udělal jsi to, víš, jak rozlišit předjaří od pozdního jara. ( Dodatek 1 . Snímek 16) Podívejte se, jaké barvy použili umělci na svých obrazech, když popisovali obraz jara ? (Teplá světla, žlutá, zelená, červená, oranžová, ale jsou i studené barvy).

– Ano, jaro je pro umělce jiné: je jasné, bouřlivé, plné vody, slunečné, radostné i smutné. Kluci, víte, že umělci, kteří píší o přírodě, se nazývají krajináři a jejich obrazy se nazývají krajiny. Existuje spousta umělců zobrazujících přírodu, včetně I. Levitana, I. Shishkina, Savrasova, Yuona a dalších.

IV. Sestavování rčení a znamení o jaru. Představení písně „Červené jaro přichází“

Učitel umění: O jaru je také mnoho rčení a přísloví a my si nyní ověříme, jak dobře je znáte. Jste pozváni ke hře „Make a Proverb“.

Sestavování pořekadel a přísloví o jaru (ve skupinách), děti nazývají přísloví a pořekadla.

  • Ptáček má radost z jara a miminko má radost z maminky.
  • Na druhou stranu ani jaro není krásné!
  • Přiletěl by racek a bylo by jaro.
  • Pokud roztaje brzy, dlouho neroztaje.
  • Předjaří - hodně vody.
  • Jaro vše ukáže.
  • Husy letí vysoko - bude hodně vody; nízká - malá.
  • Jaro je červené květy, podzim snopy.
  • Jarní ledy se propadají - pro těžký rok.
  • Časné vlaštovky - pro šťastný rok.

Provedení písně „Červené jaro přichází“.

učitel hudby: Výborně, znáte úsloví a přísloví o jaru. Ale o jaru bylo napsáno mnoho písní a básní, ve kterých se obraz jara odhaluje různými způsoby. Nyní s vámi zazpíváme píseň „Red Spring is Coming“ a vy budete přemýšlet nad otázkami.

(Dodatek 1 . Snímek 17)

učitel hudby: Děti, kdo chce sólo?

Představení písně „Červené jaro přichází“.

Učitel položí otázku po provedení písně.

1. Jaký obraz jara se v písni odhaluje a jak jsi ho definoval? S kým je jaro ve srovnání a proč?
2. Jakou náladou je píseň prostoupena?

Odpovědi dětí:

– Jaro je slunečné, veselé, jaro spěchá, zvoní, kypí.
– Jaro je přirovnáváno k červené panně.
– Píseň navozuje veselou, radostnou náladu, chcete tančit.

učitel hudby: Jaký dechový nástroj nám zprostředkovává zvuk ptáků a jarních kapek a obecně dává písni lehkost a ladnost?

Odpovědi dětí: trubka

učitel hudby: Chlapi, v dávných dobách se lidé připravovali na vítání jara předem, pekli ptáčky z těsta, vycházeli na ulici nebo do lesa, věšeli je na stromy, zpívali volání o jaru.
– Proč si myslíte, že lidé zpívali chorály?
– Kolik z vás zná jarní volání?
– Kdo umí číst básně o jaru?

Děti čtou básničky o jaru.

V. Sledování videa P. Čajkovského „April“ z alba „Seasons“

učitel hudby: Nyní se podíváte na krátké video, ve kterém uslyšíte hudbu jednoho velmi slavného skladatele. Po shlédnutí ( Dodatek 1 . Snímek 18)
1. Pokuste se určit, který měsíc hudba charakterizuje a co tomu nasvědčuje?
2. Který skladatel mohl takovou hudbu složit?

– Co víte o tomto skladateli?

Odpovědi dětí:

1. Hudba charakterizuje měsíc duben, protože vidíme šumění potoka...
2. Autorem hudby je P.I. Čajkovskij, ruský skladatel.

učitel hudby: Chlapi, ta hudba se skutečně jmenuje „April“ ze slavného alba Čajkovského „The Seasons“. Řekni mi zvláštní rys tohoto alba?

Odpovědi dětí: Album obsahuje 12 hudebních skladeb, z nichž každý dal své jméno Čajkovskij.

Název této hry je zašifrován na desce (sněženka)

učitel hudby: Tak mi řekněte, jaký obraz jara se před námi v zápletce objevuje? (Veselý,...)
- Ano, jaro běží, spěchá, oživuje vše kolem, jaro je cítit ve všem, ve zpěvu ptáků, ve šumění potoka, v květech, v nafouknutí poupat.

VI. Praktická práce

Učitel umění: No a nyní se pustíme do praktické části naší lekce. Představme si, že vy a já jsme krajináři a pomocí našich podmaleb, které jste si doma připravili, domalujeme váš pramen. Může se stát, že potoky zurčí, sněženky kvetou, vrby kvetou. Ve volném čase také rád maluji krajiny. Znázornil jsem své jaro, které se mi líbí, a ty své jaro.

– Kluci, abyste si své jaro lépe představili, pomůže vám hudba italského skladatele A. Vivaldiho, které se také říká „Jaro“, jako P. Čajkovskij z alba „Seasons“. Jen Vivaldi žil v jiné době, mnohem dříve než Čajkovskij, ale také miloval přírodu a hudbu.

VII. Výstava kreseb

Učitel umění: Kluci, jste skvělí, vaše jaro bylo jiné, veselé, smutné, ba i veselé .

VIII. Sečteno a podtrženo

učitel hudby: Tak, kluci, řekněte mi, který z velkých umělců a hudebníků maloval jaro pomocí zvuků a barev? (Odpovědi dětí)

Učitel umění: Jaký druh pružiny se v jejich dílech vyskytuje? (Brzy, jasný, rychlý, rychlý, mumlavý, zbrklý, smutný).

(Dodatek 1 . Snímek 19)

Dětem je předložen snímek s náhodnými slovy, děti si musí vybrat vhodná slova:
smutný, melancholický, veselý, energický, rozzlobený, nebojácný, jasný, probouzející se, rychlý, mumlající, zbrklý, bouřlivý, zvonivý, dlouho očekávaný, slunečný.

IX. Představení písně „Jaro“(Dodatek 1 . Snímek 20)

– Rádi bychom vám popřáli, aby i letošní jaro bylo pro vás veselé, slunečné, radostné a samozřejmě šťastné, jak se zpívá v písni, kterou si teď všichni společně zazpíváme.

- Lekce skončila! Sbohem!

Obrazy střídání ročních období, šumění listí, ptačí hlasy, šplouchání vln, šumění potoka, hromobití – to vše lze přenést do hudby. Mnoho slavných lidí to dokázalo skvěle: jejich hudební díla o přírodě se stala klasikou hudební krajiny.

Přírodní úkazy a hudební náčrtky flóry a fauny se objevují v instrumentálních a klavírních dílech, v vokálních a sborových dílech a někdy i ve formě programových cyklů.

„Roční období“ od A. Vivaldiho

Antonio Vivaldi

Vivaldiho čtyři třívěté houslové koncerty věnované ročním obdobím jsou bezesporu nejznámějšími přírodními hudebními díly barokní éry. Předpokládá se, že poetické sonety pro koncerty napsal sám skladatel a vyjadřují hudební význam každé části.

Vivaldi svou hudbou zprostředkovává dunění hromu, zvuk deště, šustění listí, trylky ptáků, štěkot psů, vytí větru a dokonce i ticho podzimní noci. Mnohé skladatelovy poznámky v partituře přímo naznačují ten či onen přírodní jev, který by měl být zobrazen.

Vivaldi „Roční období“ – „Zima“

"Roční období" od J. Haydna

Josef Haydn

Monumentální oratorium „The Seasons“ bylo jedinečným výsledkem skladatelovy tvůrčí činnosti a stalo se skutečným mistrovským dílem klasicismu v hudbě.

Čtyři roční období jsou posluchači postupně představena ve 44 filmech. Hrdiny oratoria jsou venkovští obyvatelé (rolníci, lovci). Umí pracovat a bavit se, nemají čas oddávat se sklíčenosti. Lidé jsou zde součástí přírody, jsou zapojeni do jejího ročního koloběhu.

Haydn, stejně jako jeho předchůdce, hojně využívá schopnosti různých nástrojů k předávání zvuků přírody, jako je letní bouřka, cvrlikání kobylek a sbor žab.

Haydn spojuje hudební díla o přírodě s životy lidí - jsou téměř vždy přítomny v jeho "obrazích". Takže například ve finále 103. symfonie se zdá, že jsme v lese a slyšíme signály lovců, k jejichž vyobrazení se skladatel uchýlí ke známému prostředku - . Poslouchat:

Haydnova symfonie č. 103 – finále

************************************************************************

„Roční období“ od P. I. Čajkovského

Skladatel si na svých dvanáct měsíců zvolil žánr klavírních miniatur. Ale samotný klavír je schopen zprostředkovat barvy přírody o nic horší než sbor a orchestr.

Zde je jarní radování skřivana a radostné probouzení sněženky a snová romantika bílých nocí a píseň lodníka kolébajícího se na vlnách řeky a polní práce rolníků a lov psů a znepokojivě smutné podzimní blednutí přírody.

Čajkovského „Roční období“ – březen – „Píseň skřivana“

************************************************************************

„Karneval zvířat“ od C. Saint-Saense

Mezi hudebními díly o přírodě vyniká Saint-Saënsova „velká zoologická fantazie“ pro komorní soubor. Lehkost nápadu určila osud díla: „Karneval“, jehož partituru Saint-Saëns za svého života dokonce zakázal publikovat, byl celý uveden pouze mezi skladatelovými přáteli.

Instrumentální skladba je originální: kromě smyčců a několika dechových nástrojů obsahuje dva klavíry, celestu a v naší době tak vzácný nástroj, jako je skleněná harmonika.

Cyklus má 13 částí popisujících různá zvířata a závěrečnou část, která spojuje všechna čísla do jednoho kusu. Je legrační, že skladatel zahrnoval i začínající klavíristy, kteří mezi zvířaty pilně hrají na stupnice.

Komický charakter „Karnevalu“ je zdůrazněn četnými hudebními narážkami a citáty. Například „Želvy“ předvádějí Offenbachův kankán, jen několikrát zpomalený, a kontrabas ve „Slonovi“ rozvíjí téma Berliozova „Ballet of the Sylphs“.

Saint-Saëns „Karneval zvířat“ – Labuť

************************************************************************

Mořské prvky od N. A. Rimského-Korsakova

Ruský skladatel věděl o moři z první ruky. Jako praporčík a poté jako praporčík na střihači Almaz urazil dlouhou cestu k pobřeží Severní Ameriky. Jeho oblíbené mořské obrazy se objevují v mnoha jeho výtvorech.

To je například téma „modrého oceánu-moře“ v opeře „Sadko“. V několika málo zvukech autor zprostředkovává skrytou sílu oceánu a tento motiv prostupuje celou operou.

Moře vládne jak v symfonickém hudebním filmu „Sadko“, tak v první části suity „Šeherezáda“ – „Moře a Sindibádova loď“, v níž klid vystřídá bouři.

Rimsky-Korsakov „Sadko“ – úvod „Modrá oceánu“

************************************************************************

"Východ byl pokrytý rudým úsvitem..."

Dalším oblíbeným tématem přírodní hudby je východ slunce. Zde se okamžitě vybaví dvě nejznámější ranní témata, která mají něco společného. Každý svým způsobem přesně vyjadřuje probuzení přírody. Toto je romantické „Ráno“ od E. Griega a slavnostní „Úsvit na řece Moskvě“ od M. P. Musorgského.

V Griegovi se imitace pastýřského rohu chopí smyčcové nástroje a poté celý orchestr: Slunce vychází nad drsnými fjordy, v hudbě se zřetelně ozývá šumění potoka a zpěv ptáků.

I Musorgského Svítání začíná pastýřskou melodií, zvonění zvonů jako by bylo vetkáno do sílícího orchestrálního zvuku a slunce stoupá stále výš nad řeku a zakrývá vodu zlatými vlnkami.

Musorgskij – „Khovanshchina“ – úvod „Úsvit na řece Moskvě“

************************************************************************

Je téměř nemožné vyjmenovat vše, v čem se téma přírody rozvíjí - tento seznam bude příliš dlouhý. Sem můžete zařadit koncerty Vivaldiho („Slavík“, „Kukačka“, „Noc“), „Ptačí trio“ z Beethovenovy šesté symfonie, „Let čmeláka“ od Rimského-Korsakova, „Zlatá rybka“ od Debussyho, „Jaro a Podzimní“ a „Zimní cesta“ od Sviridova a mnoho dalších hudebních obrazů přírody.

Stejně jako umělec popisuje přírodu barvami, skladatel a hudebník popisuje přírodu hudbou. Od Velkých skladatelů jsme obdrželi celé kolekce děl z cyklu „Roční období“.

Roční období v hudbě se liší barvami a zvuky stejně jako díla hudebníků různých dob, různých zemí a různých stylů. Společně tvoří hudbu přírody. Jedná se o cyklus ročních období italského barokního skladatele A. Vivaldiho. Hluboce dojemná skladba na klavír od P. I. Čajkovského. A také určitě ochutnejte nečekané tango ročních období A. Piazzolly, grandiózní oratorium J. Haydna a jemný soprán, melodický klavír v hudbě sovětského skladatele V. A. Gavrilina.

Popis hudebních děl slavných skladatelů z cyklu "Roční období"

Období jaro:

Roční období: léto:

Roční období podzim:

Zimní období:

Každé roční období je malé dílo, kde jsou každý měsíc drobné hry, kompozice, variace. Skladatel se svou hudbou snaží zprostředkovat náladu přírody, která je charakteristická pro jedno ze čtyř ročních období. Všechna díla společně tvoří hudební cyklus, jako příroda sama, procházející všemi sezónními změnami v celoročním cyklu roku.

Dnes jsme vstali brzy.
Dnes nemůžeme spát!
Říká se, že špačci jsou zpět!
Prý přišlo jaro!

Gaida Lagzdyn. Pochod

Jaro inspirovalo mnoho talentovaných lidí. Básníci opěvovali její krásu slovy, umělci se snažili zachytit bouřku barev štětcem a hudebníci se nejednou pokusili zprostředkovat její jemný zvuk. „Kultura.RF“ vzpomíná na ruské skladatele, kteří svá díla zasvětili jaru.

PETER ČAJKOVSKIJ, „ROČNÍ OBDOBÍ. JARO

Konstantin Yuon. březnové slunce. 1915. Státní Treťjakovská galerie, Moskva


Jaro v podání vynikajícího ruského skladatele odhalují tři z dvanácti obrazů klavírního cyklu „Roční období“.

Myšlenka vytváření hudebních sezón nebyla nová. Dávno předtím Petr Čajkovskij podobné skici vytvořili italský maestro Antonio Vivaldi a rakouský skladatel Joseph Haydn. Ale pokud evropští mistři vytvořili sezónní obraz přírody, Čajkovskij věnoval každému měsíci samostatné téma.

Dojemné hudební skeče nebyly zpočátku spontánním projevem Čajkovského lásky k přírodě. Myšlenka cyklu patřila Nikolai Bernardovi, redaktorovi časopisu Nouvellist. Právě on si ji u skladatele objednal pro sbírku, v níž byla hudební díla doprovázena básněmi – včetně Apollo Maykova a Afanasy Fet . Jarní měsíce reprezentovaly obrazy „Březen. Píseň skřivana“, „duben. Sněženka“ a „Máj. Bílé noci."

Čajkovského Jaro se ukázalo jako lyrické a zároveň zvukové. Přesně tak, jak o ní autor kdysi napsal v dopise Naděždě von Meck:„Miluji naši zimu, dlouhou a tvrdohlavou. Nemůžete se dočkat, až přijde půst a s ním i první známky jara. Ale jaké kouzlo je naše jaro svou nenadálostí, svou luxusní silou!“.



NIKOLAI RIMSKY-KORSAKOV, „SNĚHOVÁ panna“

Isaac Levitan. Pochod. 1895. Státní Treťjakovská galerie, Moskva


Děj jarní pohádky, mnohým známý z dětství, dostal díky zajímavé shodě okolností hudební podobu. Nikolaj Rimskij-Korsakov potkal pohádku Alexandr Ostrovskij v roce 1874, ale na skladatele to udělalo „podivný“ dojem.

O pouhých pět let později, jak sám autor připomněl ve svých pamětech „Kroniky mého hudebního života“, „dal nahlédnout do jeho úžasné krásy“. Poté, co získal Ostrovského svolení použít děj své hry, napsal skladatel svou slavnou operu za tři letní měsíce.

Na jevišti v roce 1882 Mariinské divadlo Uskutečnila se premiéra opery „Sněhurka“ o čtyřech jednáních. Ostrovskij vysoce ocenil dílo Rimského-Korsakova a poznamenal, že si nikdy nedokázal představit „vhodnější a živěji vyjadřující veškerou poezii pohanského kultu“ hudbu pro jeho skladbu. Obrazy mladé dcery Frost a Spring, pastýře Lelya a cara Berendeyho se ukázaly být tak živé, že sám skladatel nazval „Sněhurku“ „svým nejlepším dílem“.

Abychom pochopili, jak Rimskij-Korsakov viděl jaro, stojí za to si poslechnout začátek Prologu a čtvrtého dějství jeho opery.




SERGEJ RACHMANINOV, „JARNÍ VODY“

Arkhip Kuindzhi. Předjaří. 1890-1895. Muzeum umění Charkov.

Sníh je na polích stále bílý,
A voda
už na jaře dělají hluk -
Běží
a probuď ospalého breg,
Běží
a oni září a říkají...
Oni
celou dobu říkají:
"Jaro
jaro se blíží!
jsme mladí
jarní poslové,
Ona
poslal nás dopředu!

Fedor Tyutchev



Toto jsou řádky Fedora Tyutcheva vytvořili základ pro stejnojmennou romanci Sergej Rachmaninov "jarní vody" Romance napsaná v roce 1896 završila rané období skladatelovy tvorby, stále plné romantických tradic a lehkosti obsahu.

Rychlý a vroucí zvuk Rachmaninovova pramene odpovídal náladě doby: koncem 19. století, po dominanci kritického realismu a cenzury ve druhé polovině století, se společnost probouzela, revoluční hnutí sílilo v a ve veřejném povědomí byla úzkost spojená s blížícím se vstupem do nové éry.




ALEXANDER GLAZUNOV, „ROZNÍ OBDOBÍ: JARO“

Boris Kustodjev. Jaro. 1921. Galerie umění nadace generací. Chanty-Mansijsk.


V únoru 1900 měl na scéně Mariinského divadla premiéru alegorický balet „The Seasons“, ve kterém se odvíjel věčný příběh života přírody – od probuzení po dlouhém zimním spánku až po vyblednutí do podzimního valčíku listí a sněhu.

Hudebním doprovodem myšlenky Ivana Vsevolozhského byla skladba Alexandra Glazunova, který byl v té době slavným a uznávaným hudebníkem. Spolu se svým učitelem Nikolajem Rimským-Korsakovem zrestauroval a dokončil operu Alexandra Borodina Princ Igor, debutoval na Světové výstavě v Paříži a napsal hudbu k baletu Raymonda.

Glazunov vytvořil spiknutí „The Seasons“ na základě svého vlastního symfonického obrazu „Jaro“, který napsal před devíti lety. Jaro se v něm obrátilo o pomoc k větru Zephyr, aby zahnal zimu a obklopil vše kolem láskou a teplem.




IGOR STRAVINSKÝ, „POSVÁTNÉ JARO“

Nicholas Roerich. Scénografie pro balet „Svěcení jara“. 1910. Nicholas Roerich Museum, New York, USA


Další „jarní“ balet patří jinému studentovi Rimského-Korsakova - Igor Stravinskij . Jak napsal skladatel ve svých pamětech „Kronika mého života“, jednoho dne zcela nečekaně vyvstal v jeho představivosti obraz pohanských rituálů a dívky, která obětovala svou krásu a život ve jménu probuzení posvátného jara.

O svůj nápad se podělil se scénografem Nicholas Roerich , který byl také zapálený pro slovanské tradice, a podnikatel Sergei Diaghilev.

Právě v rámci Ďagilevových ruských sezón měl balet premiéru v Paříži v květnu 1913. Veřejnost neakceptovala pohanské tance a odsuzovala „barbarskou hudbu“. Výroba se nezdařila.

Skladatel později popsal hlavní myšlenku baletu v článku „Co jsem chtěl vyjádřit ve Svěcení jara“:"Jasné vzkříšení přírody, která se znovuzrodí k novému životu, úplné vzkříšení, spontánní vzkříšení pojetí univerza". A tato nespoutanost je skutečně cítit v magickém vyjádření Stravinského hudby, plné nedotčených lidských citů a přirozených rytmů.

O 100 let později, ve stejném divadle na Champs-Elysées, kde bylo vypískáno Svěcení jara, uvedl soubor a orchestr Mariinského divadla tuto operu – tentokrát za plného sálu.




DMITRY KABALEVSKIJ, „JARO“

Igor Grabar. Březnový sníh. 1904. Státní Treťjakovská galerie, Moskva


V dílech Dmitrije Kabalevského, klasika sovětské hudební školy, veřejné osobnosti a učitele, se jarní motivy objevily více než jednou. Například jarní tóny znějí celou operetou „Jaro zpívá“, která byla poprvé uvedena v listopadu 1957 na scéně Moskevského operetního divadla. Slavně pokroucený děj díla ve třech dějstvích byl věnován sovětskému jaru, jehož symbolem byla Říjnová revoluce. Árie hlavního hrdiny „Spring Again“ shrnula skladatelovu hlavní myšlenku: štěstí se získává pouze bojem.

O tři roky později věnoval Dmitrij Kabalevskij tomuto ročnímu období další dílo - symfonickou báseň „Jaro“, která je soustředěna kolem zvuků probouzející se přírody.

GEORGIY SVIRIDOV, „JARNÍ KANTATA“

Vasilij Bashkeev. Modré jaro. 1930. Státní Treťjakovská galerie, Moskva


Dílo Georgije Sviridova je jedním z hlavních symbolů sovětské hudební éry. Jeho suita „Time Forward“ a ilustrace k Puškinově „The Snowstorm“ se již dlouho staly klasikou světové kultury.

K tématu jara se skladatel přiklonil v roce 1972: složil báseň inspirovanou o Nikolaj Někrasov „Kdo žije dobře v Rusku“ „Jarní kantáta“. Tato práce byla jakousi úvahou o volbě duchovní cesty Ruska, ale Sviridov ho nezbavil Nekrasovova přirozeného poetického obdivu ke kráse ruské přírody. Například skladatel zachoval následující řádky v „Cantata“:

Jaro už začalo
Bříza kvetla,
Jak jsme šli domů...
Dobře, světlo
Ve světě Božím!
Dobře, snadno
V mém srdci jasno.

Nikolaj Nekrasov


Instrumentální část kantáty „Zvony a rohy“ má zvláštní náladu: