Poznejme se lekce 2. Prezentace na téma "Grigory Bentsionovich Oster"

G. B. Oster „Pojďme se poznat“ (2. třída)

Cíle lekce: seznámit studenty s díly G.B. Oster; rozvíjet tvůrčí schopnosti dětí pomocí hraní rolí, zlepšovat expresivní čtenářské dovednosti; rozvíjet logické myšlení a samostatné pracovní dovednosti; Naučte se volit slova k potvrzení svých myšlenek.

Průběh lekce.

    Organizační moment

    Kontrola domácích úkolů

    Stanovení cíle lekce

1. rudonohý,

S dlouhým krkem.

Štípne ti paty -

Utíkej bez ohlédnutí.

(Děti hádanku hádají, učitel napíše odpověď na tabuli velkým hůlkovým písmem, pod každým písmenem slova jsou čísla.)

2. Spí v zimě

V létě se úly rozvíří.

MEDVĚD

    Přes pole létá prach z ………kopyt.

    Dá se ušít

Můžete to odtrhnout

Dá se najít

Můžete to ztratit.

P U G O V I C A

    Kulatý, ale ne luk,

Žlutá, ale ne olej,

Sladké, ale ne cukr,

S ocasem, ale ne myší.

Knihu „Třicet osm papoušků“ napsal Grigory Oster, vám všem dobře známý spisovatel.

    Učení nového materiálu.

    Technika čtení.

Čtěte bez chyb!

Ahoj, ahoj

Vážení - respekt

Budu hádat, hádat

Zůstaňte pozdě - zůstaňte pozdě

Povídali jsme si a dali se do řeči

Seznamte se – pojďme se seznámit

S radostí - s hroznýšem

Memorovat:

Raz, dva, tři, čtyři, pět!

Začínám tě nepoznávat!

Rozptýlit, rozptýlit.

Znovu se setkat.

2. Přečtení úryvku učitelem.

Dobrý den, drahé dítě! Píše vám dětský spisovatel. Tento spisovatel jsem já. Jmenuji se Grigory Oster. Nevím, jak se jmenuješ, ale dokážu to odhadnout. A také si myslím, že chcete slyšet nějakou pohádku. Pokud hádám správně, tak poslouchejte. A pokud hádám špatně a nechcete si ten příběh poslechnout, tak neposlouchejte. Pohádka nikam nepůjde, počká na vás. Přijďte, kdykoli budete chtít, a uslyšíte to všechno od začátku do konce.

Ale ty, milé Dítě, nezůstávej příliš dlouho, jinak se staneš dospělým a nebude pro tebe už tak zajímavé poslouchat pohádku o slůněti, opici, hroznýšovi a papouškovi.

Toto slůně, papoušek, hroznýš a opice žili v Africe. Každý den se sešli a vymysleli něco zajímavého. Nebo si jen povídali. Nebo opice zpívala vtipné písničky a hroznýš, slůně a papoušek poslouchali a smáli se. Nebo slůně kladlo chytré otázky a opice, papoušek a hroznýš odpovídali. Nebo by slůně a opice vzali hroznýše a zatočili s ním jako švihadlo a papoušek by ho přeskočil. A všichni se bavili, hlavně hroznýš. Slůně, papoušek, hroznýš a opice byli vždy rádi, že se znají a hrají si spolu. Proto byli všichni překvapeni, když opice jednou řekla:

Ach, jaká škoda, že se známe!

Nemáš zájem být s námi? - papoušek se urazil.

Ne, nepochopil jsi mě! - mávl opice rukama. - To jsem vůbec nechtěl říct. Chtěl jsem říct: jaká škoda, že se už známe. Bylo by pro nás všechny zajímavé se znovu setkat. Rád bych tě poznal, slůně, jsi tak zdvořilý, s tebou, papoušku, jsi tak chytrý, s tebou, hroznýš, jsi tak dlouhý.

A já," řekl hroznýš, "rád bych tě poznal, opice, tebe, slůně, a tebe, papoušku."

"A já," řekl malý slon. - S radostí.

Ale my už se známe! - Papoušek pokrčil rameny.

To je to, co říkám,“ povzdechla si opice. - Jaká to škoda!

Přátelé! - řekl najednou hroznýš a zamával ocasem. - Proč se znovu nesejdeme?

Nemůžeš se s někým potkat dvakrát za sebou! - řekl papoušek. - Pokud někoho znáte, je to navždy. S tím se nedá nic dělat.

A my," navrhl malý slůně, "tak to vezmeme a nejprve se poznáme!"

Právo! - řekl hroznýš. - Pojďme každý svou cestou a pak se náhodou potkáme a poznáme se.

Ó! - slůně začalo dělat starosti. - Co když se náhodou nepotkáme?

No, to prostě není problém! - řekl papoušek. - Pokud se náhodou nepotkáme, sejdeme se záměrně později.

Opice si zakryla oči rukama a křičela:

Raz, dva, tři, čtyři, pět!
Začínám tě nepoznávat!
Rozptýlit, rozptýlit,
Znovu se setkat!

Když opice otevřela oči, nikdo tam nebyl. Pak zpoza stromu vyšlo slůně. Z trávy vylezl hroznýš. A zpod keře vylezl papoušek. Všichni se na sebe laskavě podívali a začali se poznávat.

Opice zatřásla papouškovým křídlem. Papoušek zatřásl chobotem slůněte. Slůně zatřáslo hroznýšovi ocasem. A všichni si řekli: "Pojďme se poznat!" A pak řekli: "Moc rád jsem tě poznal!"

A bylo to opravdu tak příjemné, že se od té doby scházeli dvakrát denně. Ráno, když jsme se potkali, a večer, když jsme se loučili, před spaním.

3. Prvotní kontrola porozumění.

- O kom je tato pohádka?

- Kde žili pohádkoví hrdinové?

- Co obvykle dělali?

- Proč se rozhodli „oddělit a utéct“?

- Jaké nejlepší vlastnosti si opice všimla u svých přátel? Přečtěte si to.

- Dokažte textem, že bylo příjemné vás znovu potkat.

5. Konsolidace a zobecnění materiálu.

Jaké další knihy od Grigorije Ostera znáte?

"Špatná rada"

Škodlivá rada pro zlobivé děti (poslušné děti mají zakázáno číst)

Pokud má přítel narozeniny

Pozval jsem tě ke mně,

Dárek necháš doma -

Sami se vám to bude hodit.

Zkuste si sednout vedle dortu.

Nezapojujte se do konverzací.

ty mluvíš

Jezte o polovinu méně cukroví.

Vybírejte menší kousky

Rychleji polykat.

Nechytejte salát rukama

Více můžete nabrat lžící.

Pokud ti najednou dají ořechy,

Dejte je opatrně do kapsy,

Ale neschovávejte tam džem -

Bude těžké to odstranit.

Jestli tátovi nebo mámě

Přišla dospělá teta

A vede někdo důležitý

A vážný rozhovor

Potřeba zezadu nepozorovaně

připlížit se k ní a pak

Křičte hlasitě do ucha:

Zastávka! Vzdát se! Ruce vzhůru!

A když se teta zvedne ze židle

Z úleku upadne

A vylije si to na šaty

Čaj, kompot nebo želé,

Je to asi hodně hlasité

Máma se bude smát

A hrdý na své dítě,

Táta ti podá ruku.

Táta tě vezme za rameno

A někam to povede.

Asi tam bude ještě hodně dlouho

Táta tě pochválí.

Pokud si ještě nejste jisti

Vybrali jsme si cestu životem,

A ty nevíš proč

Začněte svou pracovní cestu,

Rozbijte žárovky na chodbách -

Lidé vám řeknou: "Děkuji."

Pomůžete lidem

Ušetřete elektřinu.

Pokud jste pozváni na večeři,

Hrdě se schovejte pod pohovku

A lež tam tiše,

Aby vás hned nenašli.

A když z pod pohovky

Budou tě ​​tahat za nohy,

Vylomte se a kousněte

Nevzdávej se bez boje.

Jestli tě dostanou

A posadí tě ke stolu,

Překlopte šálek

Nalijte polévku na podlahu.

Zakryjte si ústa rukama

Spadnout ze židle.

A hoď řízky nahoru,

Ať se drží u stropu.

Za měsíc lidé řeknou

S pozdravem o vás:

Vypadá hubený a křehký,

Ale postava je silná.

Vyhodit tě z bytu

Různé mouchy a komáři,

Musím odtáhnout závěs

A roztoč to nad hlavou.

Obrazy budou létat ze stěn,

Z parapetu jsou květiny.

Televize se zhroutí

Lustr narazí do parket.

A utíkat před řevem.

Komáři odletí

A vyděšené mouchy

Hejno bude spěchat na jih.

Nikdy nedovolte

Nastavte si teploměr pro sebe

A nepolykej prášky

A nejezte prášky.

Ať tě bolí břicho a zuby,

Hrdlo, uši, hlava,

Stejně neber žádné léky

A neposlouchejte doktora.

Srdce přestane bít

Ale určitě

Nelepí na vás hořčičnou omítku

A nedají ti injekci.

Pokud jste zůstali doma

Sama bez rodičů

Mohu vám nabídnout

Zajímavá hra.

Nazvaný "Odvážný kuchař"

Nebo „odvážná kuchařka“.

Podstatou hry je příprava.

Všechny druhy chutných jídel.

Pro začátek doporučuji

Zde je jednoduchý recept:

Potřeba nosit tátovy boty

Nalij matčin parfém,

A pak tyhle boty

Naneste krém na holení

A nalijte na ně rybí tuk

S černou řasenkou napůl,

Hoď do polévky, že máma

Ráno jsem to připravil.

A vařte pod pokličkou

Přesně sedmdesát minut.

Dozvíte se, co se stane

Když přijdou dospělí.

Pokud je váš přítel nejlepší

Uklouzl a upadl

Ukažte prstem na kamaráda

A chytni se za břicho...

Ať vidí, ležící v louži, -

Nejsi vůbec naštvaný.

Skutečný přítel nemiluje

Naštvěte své přátele.

Není nic příjemnějšího

Čím se šťourat v nose.

Všechny to strašně zajímá

Co se skrývá uvnitř?

A kdo je znechucen pohledem,

Ať se ani nepodívá.

Nepleteme se mu do cesty,

Ať vás také neobtěžuje.

Porazte své přátele bez přestávky

Každý den půl hodiny,

A vaše svaly

Stane se silnější než cihla.

A mocnýma rukama

Ty, když přijdou nepřátelé,

Můžete to udělat v těžkých časech

Chraňte své přátele.

Nikdy si nemyjte ruce

Krk, uši a obličej.

To je hloupá věc

K ničemu nevede.

Znovu se vám ušpiní ruce

Krk, uši a obličej.

Proč tedy plýtvat energií?

Čas na plýtvání.

Je také zbytečné se stříhat,

Nemá to smysl.

Do stáří samo

Vaše hlava bude plešatá.

Pokud jste dole v chodbě

Jezděte na kole

A setkat se s vámi z koupelny

Táta šel ven na procházku

Neotočte se do kuchyně

V kuchyni je pevná lednice.

Lepší brzdy jako táta.

Táta je měkký. Odpustí.

Pokud tě máma koupila

V obchodě je pouze míč

A zbytek nechce

Kup všechno, co vidí,

Postavte se rovně, paty u sebe,

Dejte ruce do stran,

Otevřete ústa více

A zakřičte písmeno: - A!

A když upustím tašky,

S výkřikem: - Občané! Úzkost!

Kupující budou spěchat

S prodavačkou v čele,

Ředitel obchodu je tu, aby vás viděl

Přijde a řekne matce:

Vezměte si vše zdarma

Jen ho nenech křičet!

Pokud půjde plavat celá rodina

Šel jsi k řece

Neobtěžuj mámu a tátu

Opalujte se na břehu.

Nezačínejte křičet

Dejte dospělým pokoj.

Aniž bych někoho obtěžoval

Zkuste se utopit.

Jaké další knihy znáte? Nyní vám představím „Knihu úloh z matematiky“

PŘEDMLUVA

Mám ti říct sadistický vtip? Spisovatel pro děti přichází ke svým čtenářům a říká: "A napsal jsem pro vás novou knihu - matematický problém." To je pravděpodobně stejné, jako když si na narozeniny dáte místo dortu misku kaše. Ale abych byl upřímný, kniha otevřená před vámi není zrovna problémová kniha.

Pro dospělé

Ne, ne, úkoly jsou skutečné. Pro druhé, třetí a čtvrté třídy. Všechny mají řešení a pomáhají konsolidovat látku probíranou v odpovídající třídě. Hlavním úkolem „problémové knihy“ však není posilovat látku a tyto problémy nemají nic společného s tím, čemu se říká zábavná matematika. Myslím, že tyto problémy nevzbudí mezi vítězi matematických olympiád žádný odborný zájem. Tyto problémy jsou jen pro ty, kteří nemají rádi matematiku a řešení problémů obvykle považují za nudnou a únavnou práci. Ať o tom pochybují!

Pro děti

Vážení, tato kniha se záměrně jmenuje „Problémová kniha“, aby se dala číst v hodinách matematiky a neschovávala se pod lavicí. A pokud učitelé začnou být rozhořčeni, řekněte: "My nic nevíme, ministerstvo školství to povolilo."

Hasiči jsou vycvičeni, aby si oblékli kalhoty do tří sekund. Kolik kalhot si dokáže dobře trénovaný hasič obléci za pět minut?

Když se tiše připlížíte za dědou a tátou a najednou zakřičíte: „Hurá!“, skočí tatínek o 18 cm, dědeček, který má za sebou těžké roky a mnohem horší, skočí jen o 5 cm výš než tatínek skok, když uslyší náhlé "Hurá!"?

Dvě čísla 5 a 3 jednou přišla na místo, kde se povalovalo mnoho různých věcí, a začala hledat to své. Najděte rozdíl mezi těmito čísly.

Tolja se vsadil s Koljou, že sní 5 sklenic krému na boty, ale snědl jen 3. Kolik sklenic krému na boty nesní Tolya?

Otec, který vychovává svého chudého syna, nosí ročně 2 opasky. Kolik pásků nosil táta za celých jedenáct školních let, je-li známo, že v páté třídě jeho syn dvakrát opakoval?

Ve výtahu je tlačítko pro první patro umístěno ve výšce 1 m 20 cm od podlahy. Tlačítko pro každé další patro je o 10 cm vyšší než to předchozí Do kterého patra se dostane malý chlapec o výšce 90 cm ve výtahu, pokud skokem dosáhne výšky o 45 cm vyšší, než je jeho. výška?

Když na jednu váhu postavíte Dášu, která váží 45 kg, a Natašu, která váží o 8 kg méně, a na druhou se nasype 89 kg různých sladkostí, kolik kg sladkostí budou muset nešťastnice sníst v pořadí? aby byly váhy v rovnováze?

    Shrnutí lekce

Proč jsou naše oblíbené knihy Grigoryho Ostera?

Měli byste se řídit špatnou radou?

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Snímek 1
NAROZEN 1947
PĚT DĚTÍ SPISOVATELE INSPIROVALO K VYTVOŘENÍ NOVÝCH HRDINOV, A NEDALI MU ŽÁDNOU PŘÍLEŽITOST ZAPOMENOUT NA DĚTSTVÍ
Polyakova G.V. Učitel začátek třídy školy č. 878 Jižní správní obvod Moskvy

Snímek 2
Škodlivá rada od G. Ostera

Snímek 3
Pokud vás kamarád pozve k sobě na narozeniny, necháte dárek doma – sám se bude hodit. Zkuste sedět vedle dortu. Během rozhovoru sníte o polovinu méně cukroví, nechytejte salát rukama lžící, když ti najednou dají ořechy, nasyp si je opatrně do kapsy, ale neschovávej je tam džem - bude těžké to vyndat.

Snímek 4
G. OSTER JE V SRDCI NISKÉ DÍTĚ, JAKO KAŽDÝ DĚTSKÝ SPISOVATEL. ZŘEJMĚ PROTO VÁM DÁVÁ NE UŽITEČNÉ, ALE ŠKODLIVÉ RADY.

Snímek 5
Vtipná pohádka o mikrobech - o malém Peťkovi a jeho kamarádce Angince, žijících ve třetím kelímku zmrzliny.

Snímek 6
V podkroví žilo kotě jménem Woof. Když sousedova kočka zjistila, že se kotě jmenuje Woof, řekl: "Není nic jiného než potíže čekat na kotě s tímto jménem na dvoře." Co je to za potíže a proč na mě čekají? A kde jsou tyto potíže? Musíme se rozhlédnout. Nevidím žádné potíže

Snímek 7
V jednom africkém lese žil hroznýš, opice, slůně a papoušek. Každé ráno se setkali a začali novou hru. Proto se nikdy nenudili. A vy, abyste se nenudili, přečtěte si knihu o jejich dobrodružstvích.

Snímek 8
Kvíz

Snímek 9
Teď se podívejme, byl jsi dnes pozorný Řekni, které ze zvířat je: Nejzdvořilejší Co sdělil hroznýš opičákovi? jehož délka je 38 papoušků Jak se jmenoval mikrob - hrdina Austerovy pohádky Petit - mikrob Kotěčin kamarád jménem Woof? dětem? Grigory Oster je jméno a příjmení spisovatele, o jehož knihách jsme dnes hovořili. Přečtěte si je, jsou velmi zajímavé!


Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Oster Grigorij Bentsionovič

"Charging for the Tail" je nejúplnější sbírka jejich příběhů. Všechny příběhy jsou postavené na dialozích mezi postavami, které pro ně řeší těžké otázky: kam se poděl hello, jak změřit hroznýše, jak naučit papouška létat.

Jedna z Austerových raných knih, „Legendy a mýty Laurel Laneové“, byla napsána s mazaností, představivostí a mistrnou hrou se slovy. Jeho hrdinka, ovčák Lada, vypráví svým štěňatům nejrůznější historky.

Neméně zajímavá je kniha G. Ostera „A Tale with Details“. Obsahuje spoustu slovních nálezů, zmatků, slovních hříček, zvratů

G. Oster vytvořil celou knihovnu „učebnic“ („Zadachnik“, „Fyzika“). To jsou, jak říká autor, „milované pomůcky“. A jakýkoli úkol nerozvíjí ani tak znalosti v matematice nebo fyzice, ale smysl pro humor.

G. B. Oster vynalezl nové vědy, například „Nic vědy“, „Jíst cukroví“, „Psaní“, „Studie bydlení“ a další. Učebnice o těchto užitečných předmětech již byly vydány.

Již jako slavný autor napsal G. Oster svou nejslavnější knihu „Špatná rada“. V navenek humorné, ale ve skutečnosti velmi důležité předmluvě ke knize autor tvrdí, že na světě jsou takové zlobivé děti, které rády dělají všechno naopak. Dostávají užitečnou radu: ráno si umyjte obličej a obviňují vědce, kteří údajně přišli s nápadem dávat takovým dětem ne užitečné, ale škodlivé rady. Všechno udělají obráceně a dopadne to správně.


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

"G. Oster"

Hodina literárního čtení na 2. stupni. Účel: Představit dílo G. Ostera, jeho oblíbené knihy, zúčastnit se kvízu o dílech spisovatele...

Lekce zdvořilosti od G. Ostera

Lekce učí děti, jak správně dávat dárky a správně se chovat při návštěvě. Lekce byla vedena formou obchodní hry....

Dnes je v literárním čtení problém – neschopnost naslouchat. V tomto ohledu ji musí u dětí rozvíjet jak učitelé, tak rodiče.

Nabízí se také otázka, zda je potřeba rozvíjet produktivní čtení. Tato lekce vám s tím pomůže!

Stáhnout:


Náhled:

AKTIVNÍ METODY UČENÍ VE VZDĚLÁVÁNÍ

Sestavil:

učitel na základní škole,

Chigorevskaja Julia Igorevna

Městská vzdělávací instituce "Střední škola "Rakhin Education Center",

Leningradská oblast,

Okres Vsevolozhsk

Lekce literárního čtení

2. stupeň

(mimoškolní četba)

Anotace

Dnes je v literárním čtení problém – neschopnost naslouchat. V tomto ohledu ji musí u dětí rozvíjet jak učitelé, tak rodiče.

Nabízí se také otázka, zda je potřeba rozvíjet produktivní čtení. Tato lekce vám s tím pomůže!

Cíle lekce:

  1. Seznámit studenty s dílem G. Ostera „Pojďme se seznámit“;
  2. Zdokonalit schopnost předvídat obsah textu podle názvu, schopnost odpovídat na otázky k obsahu textu, schopnost samostatně klást otázky;
  3. Rozvíjet schopnost emocionálně reagovat na umělecké dílo, schopnost vyjadřovat samostatné soudy o čteném;
  4. Pěstujte toleranci, smysl pro přátelství, slušné vystupování.
  • Poznámka pro učitele:

Když se seznamujeme s dílem, vnímáme tři typy informací:

1. Faktické informace – leží na povrchu (kdo? kde? kdy?)

3. Koncepční informace (hlavní myšlenka díla)

Existují čtyři typy čtení:

1. Studijní četba (analýza)

2. Hledej čtení (úkoly: dokázat, najít potvrzení)

3. Úvodní čtení (samotné čtení)

Nová generace federálních státních vzdělávacích standardů zdůrazňuje výsledky zvládnutí látky. Výstupem předmětu bude samotná četba. Metapředmětovými výsledky bude využití skimmingu (potřebujeme rychlé seznámení s textem v budoucnu v životě).

Postup lekce

1. Organizační moment

Kluci, dnes se seznámíme s tvorbou G. Ostera (Žánr díla byste neměli uvádět, musíte dítě vést k tomu, o jaký žánr jde, proč si to myslí!)

Fáze práce s textem:

První etapa. Před čtením.

Učitel název práce nevyslovuje, ale píše na tabuli (nechte děti číst samy)

Je nutné, aby byly dětské učebnice uzavřené, bude se tak rozvíjet jejich fantazie.

Do jakého žánru bude podle vás toto dílo patřit?? (děti pouze hádají, ale správnou odpověď učitel nejmenuje)

O čem myslíte, že to bude? (děti musí zajímat)

Na tabuli učitel napíše klíčová slova této práce, děti je samy čtou (velmi relevantní pro ročníky 1-2; ne více než 7 slov)

klíčová slova:

  • Afrika
  • slůně
  • opice
  • známost
  • boa
  • papoušek

Pokud je k práci ilustrace, obrázky – podívejte se na ně, pokud ne, pak učitel vyzve děti, aby přemýšlely, jaký druh by mohly nakreslit? (znovu vyzvěte děti, aby si představily)

Druhá fáze. Učitel čte dílo, děti poslouchají(učitel čte pouze první část, pak si děti dočtou samy)

G. Oster

BUĎME známí

Dobrý den, drahé dítě!

Píše vám dětský spisovatel. Tento spisovatel jsem já. Jmenuji se Grigory Oster. Nevím, jak se jmenuješ, ale dokážu to odhadnout.

A také si myslím, že chcete slyšet nějaký kousek(nahrazeno dílem, protože jsme jen hádali, o jaký žánr by se mohlo jednat!). Pokud hádám správně, tak poslouchejte. A pokud hádám špatně a nechcete skladbu poslouchat, pak neposlouchejte. Nikam to nepůjde, počká to na vás.

Jak nás může čekat dílo?(dětské předpoklady)

Přijďte kdykoli budete chtít a uslyšíte to všechno od začátku do konce.

Ale ty, milé Dítě, nezůstávej příliš dlouho, jinak se staneš dospělým a nebude pro tebe už tak zajímavé poslouchat dílo o slůněti, opici, hroznýšovi a papouškovi.

Proč už nebudeme mít zájem mu naslouchat?(dětské předpoklady)

Toto slůně, papoušek, hroznýš a opice žili v Africe.

Každý den se sešli a vymysleli něco zajímavého.

Co mohli vymyslet?(dětské předpoklady)

Nebo si jen povídali. Nebo opice zpívala vtipné písničky a hroznýš, slůně a papoušek poslouchali a smáli se. Nebo slůně kladlo chytré otázky a opice, papoušek a hroznýš odpovídali. Nebo by slůně a opice vzali hroznýše a zatočili s ním jako švihadlo a papoušek by ho přeskočil.

Do jakého žánru podle vás toto dílo patří? Proč?

A všichni se bavili, hlavně hroznýš. Slůně, papoušek, hroznýš a opice byli vždy rádi, že se znají a hrají si spolu. Proto byli všichni překvapeni, když opice jednou řekla:

  • Ach, jaká škoda, že se známe!

Proč myslíš, že to ta opice řekla?(dětské předpoklady)

  • Nemáš zájem být s námi? - papoušek se urazil.
  • Ne, nepochopil jsi mě! – mávl opice rukama.

Jak mávala opice rukama? Ukaž mi to(abyste nedělali specificky fyzická cvičení, můžete použít živé obrázky)

– To jsem vůbec nechtěl říct. Chtěl jsem říct: škoda, že se už známe.

Proč je opici líto, že se už znají?(dětské předpoklady)

– Bylo by zajímavé, abychom se všichni znovu setkali. Rád bych tě poznal, slůně, jsi tak zdvořilý, s tebou, papoušku, jsi tak chytrý, s tebou, hroznýš, jsi tak dlouhý.

  • A já," řekl hroznýš, "rád bych tě poznal, opice, tebe, slůně, a tebe, papoušku."
  • A já, řekl malý slon. - S radostí.
  • Ale my už se známe! – pokrčil rameny papoušek.

Jak papoušek pokrčil rameny? Ukaž mi to

  • To je to, co říkám,“ povzdechla si opice. - Jaká škoda!

Jak vzdychla opice? Ukaž mi to(pomocí živého obrazu)

  • Přátelé! – řekl náhle hroznýš a zamával ocasem. - Proč se znovu nesejdeme!
  • Nemůžeš se s někým potkat dvakrát za sebou! - řekl papoušek.

Proč se nemůžete sejít dvakrát za sebou?(dětské předpoklady)

– Pokud někoho znáte, je to navždy. S tím se nedá nic dělat.

  • "A my," navrhl malý slůně, "tak to vezmeme a nejprve se poznáme!"
  • Právo! - řekl hroznýš. – Pojďme každý svou cestou a pak se náhodou setkáme a poznáme se.
  • Ó! – znepokojilo se slůně.

Proč se slůně obávalo?(dětské předpoklady)

– Co když se náhodou nepotkáme?

  • No, to prostě není problém! - řekl papoušek. "Pokud se náhodou nepotkáme, sejdeme se záměrně později."

Jak je to „naschvál“?(dětské předpoklady)

Opice si zakryla oči rukama a křičela:

Raz, dva, tři, čtyři, pět!

Začínám tě nepoznávat!

Rozptýlit, rozptýlit,

Znovu se setkat!

Když opice otevřela oči, nikdo tam nebyl. Pak zpoza stromu vyšlo slůně. Z trávy vylezl hroznýš. A zpod keře vylezl papoušek. Všichni se na sebe laskavě podívali a začali se poznávat.

Co to znamená „vypadat laskavě“? jak to je?(dětské předpoklady)

Opice zatřásla papouškovým křídlem.

Zatřeste si navzájem křídly(použití živých obrázků, děti si podávají ruce)

Papoušek zatřásl chobotem slůněte.

Vzájemně si třeste kufry(použití živých obrázků, děti si navzájem mačkají nosy)

Slůně zatřáslo hroznýšovi ocasem. A všichni si řekli: "Pojďme se poznat!" A pak řekli: "Moc rád jsem tě poznal!"

A bylo to opravdu tak příjemné, že se od té doby scházeli každý den dvakrát denně.

Proč to byl dobrý pocit, co myslíte?(dětské předpoklady)

Ráno, když jsme se potkali, a večer, když jsme se loučili, před spaním.

(Z knihy „Cvičení ocasu“)

Třetí etapa. Práce s textem po přečtení.

Učitel vyzve děti, aby vypracovaly osnovu práce a zvýraznily hlavní postavy.

Proč potřebujeme tento příběh?(dětské předpoklady)

Co se z toho můžeme naučit?(dětské předpoklady)

Líbilo se vám, jak vás spisovatel začal poznávat, jak vás oslovoval?(dětské předpoklady)Najděte to v textu.

  • Poznámka pro učitele:

Pokud dítě najde špatnou věc, neměli byste říkat, že to není ono, to není správné, ale zastavte se u toho a přiveďte děti k dialogu: "Ale našel něco zajímavého." proč si to myslíš?

Během hodiny je nutné u dětí udržovat emočně pozitivní přístup.

Jak se k sobě postavy chovaly?

Co jste dělali, když jste se dali dohromady?

Proč je kdysi překvapila Opičí slova? Co navrhla?

Proč zvířata opakovala hru několikrát?

  • Poznámka pro učitele:

Je potřeba naučit děti klást otázky k textu samy.

Jakým slovem otázka začíná? (dětské domněnky) Jaká je nejtěžší otázka?

Jednou za dva týdny můžete vyzvat děti k psaní otázek na papírky. Hlavní není plynulost čtení, ale porozumění a smysluplnost čteného!

Čtvrtá etapa. Odraz. Shrnutí lekce.

Co byste chtěli dělat s touto pohádkou?(dětské předpoklady)

  • Poznámka pro učitele:

Učitel zjišťuje, ale nenavrhuje, nevnucuje svůj názor!

Čtěte například podle rolí: - Co pro to musíme udělat? Jaké hrdiny pak budeme mít? Jak budeme číst celý příběh nebo úryvky? (je nutné označit role v textu velkým písmenem tužkou)

Seznamte se například s životopisem autora: - Co můžete říci o autorovi? jaký je? (učitel vypráví podrobněji životopis autora)

Domácí úkol.

Chcete-li zjistit, jak děti text vnímaly, požádejte je, aby nakreslily obálku knihy. Potřebujete nakreslit obrázek, napsat autora, žánr, název.















1 ze 13

Prezentace na téma:

Snímek č. 1

Popis snímku:

Snímek č. 2

Popis snímku:

Grigorij Bentsionovič Oster pseudonym "Oster"; rod. 27. listopadu 1947, Oděsa, Ukrajinská SSR - Sovětský a ruský spisovatel, scenárista, dramatik, Ctěný umělec Ruské federace (2007) Tvůrce žánru „Špatná rada“ a autor prvního ruského hypertextového románu „Příběh s detaily“

Snímek č. 3

Popis snímku:

Životopis Grigorij Bentsionovič Oster Rusko, 27. listopadu 1947, dětský spisovatel, čtou ho hlavně dospělí. Autor humorných „učebnic“ pro děti, tvůrce několika populárních animovaných seriálů – mimo jiné o Opici, Papouškovi, Slůně a Boa – a mnoha dalších neuvěřitelně talentovaných věcech Objevily se G. Oster: „Kniha problémů. Milovaný průvodce matematikou“, „Fyzika. Milovaná pomoc. Problémová kniha.“ V roce 1997 vyšla nová kniha – „Vizgculture“.

Snímek č. 4

Popis snímku:

Budoucí spisovatel se narodil v Oděse do rodiny přístavního mechanika. Po absolvování střední školy v roce 1966 sloužil tři roky v Severní flotile. V roce 1969 se vrátil do Oděsy. V roce 1970 přišel do Moskvy a vstoupil do Literárního institutu. M. Gorkého na dramatickém oddělení. Studuje korespondenčně V roce 1982 absolvoval ústav. V průběhu let psal hry pro loutková divadla: „Muž s ocasem“ (1976), „Všichni vlci se bojí“ (1979) atd. V roce 1975 vyšla první dětská kniha. V 80. letech 20. století pokračuje v psaní her: „Ahoj opici“ (1983), komedie „Tajný fond“ (1986) atd.; vytváří pohádkové filmy: „Chlapec a dívka“ (1981), „Jak se housátko ztratil“ (1988), „Mám toho, kdo kousl!“ (1989) a další.

Snímek č. 5

Popis snímku:

V roce 1990 vydal nádherné dětské knihy: „Babička hroznýš královský“, „Velké uzavření“, „Špatná rada“ (Kniha pro zlobivé děti a jejich rodiče), „Věštění rukama, nohama, ušima, zády a krkem“, „ Dětské pověry“ “ atd. Píše scénáře pro animovaný seriál „Tail Charger“, „38 papoušků“ a mnoho dalších. Je zřejmé, že pět dětí G. Ostera inspiruje k vytváření stále nových her a nových postav, což mu nedovoluje aby zapomněl na dětství. Ve stylu „hromada je malá“ skládá „Příběh s detaily“ (1989), který obsahuje následující kapitoly: „O pokutě, zapomenuté peněžence, zahlédnuté koze, věčném odloučení a spravedlnosti“, „O plných kalhotách džemu“ atd. G. Oster žije a pracuje v Moskvě.

Snímek č. 6

Popis snímku:

Zajímavosti Koncem 90. let Michail Epstein a Alexander Genis zařadili Grigorije Ostera na seznam „Kdo je kdo v ruském postmodernismu“. V tomto seznamu 170 jmen je Auster jediným dětským spisovatelem, který „přispěl k rozvoji posttotalitní ruské literatury“. Spisovatel přitom nikdy nepatřil k socialistickému realismu, disidentovi či avantgardnímu literárnímu táboru. Podle kritiků se jeho estetika vyznačuje „stylistickým eklekticismem, podtextem, citací, hrou označujících, ironií, parodií a stylizací“ V roce 2004 na návrh Putinovy ​​administrativy vytvořil web „Prezident Ruska pro školy“. Age Citizens.“ Od 7. září 2008 spolu se zpěvákem Glyukoz pořádá pořad „Dětské žerty“ na STS V antologii dětské literatury vydané v Kanadě byl nejrozšířenější Grigory Oster se svou „Bad Advice“ - 12. milionů výtisků, zatímco ostatní autoři dostali maximálně 300-400 tisíc.

Snímek č. 7

Popis snímku:

Knihy „Špatná rada“ „Špatná rada 2“ „Špatná rada 3“ „Kniha o problémech v matematice (milovaný průvodce matematikou)“ „Kniha o problémech z fyziky“ „Legendy a mýty o Lavrově uličce“ „Oblíbený průvodce matematikou“ „Petka- mikrob” Ošklivé úkoly" "Pohádka s detaily" "Kniha o lahodném a zdravém jídle kanibala" "Skvělý dotazník pro nepřátele" "Kotě jménem Woof" "Cvičení ocasu" "Dospělí domácí a divocí" "Divoká a ochočení dospělí" "38 papoušků" "Táta Mamalogie" "Výchova dospělých" "Ostrov Escado" "Babička hroznýš" "Věštění rukama, nohama, ušima, zády a krkem"