Přehled hodin výtvarného umění v mateřské škole. Shrnutí lekce o výtvarných činnostech ve skupině seniorů

Shrnutí výtvarných aktivit ve střední skupině na téma: „ Malý trpaslík»

Autor: Svetlana Sergeevna Polukarova, učitelka výtvarných aktivit městského sídliště MKDOU "Anninská školka" ORV "ROSTOK". Anna, Voroněžská oblast.
Popis materiálu: Nabízím Vám souhrn výtvarných aktivit pro děti střední skupina(4-5 let) na téma „Malý trpaslík“ Tento materiál budou užitečné pro učitele mateřská škola na kreslení.
Shrnutí výtvarných aktivit ve střední skupině na téma „Malý trpaslík“.
Cíl: naučit děti zprostředkovat obraz v kresbě malý muž- lesní trpaslík, vytvářející obraz z jednoduché části: kulatá hlava, kuželovitá košile, trojúhelníková čepice, rovné paže.
Úkoly: upevnit schopnost kreslit barvami a štětcem; vést k obraznému hodnocení hotového díla.
Demo materiál: obrázky skřítků, divadelní loutka– trpaslík, zvonek, dřeváky, píseň Ekateriny Semenové „Malý trpaslík“.
Prospekty: albové listy, jednoduché tužky, gumy, kvaš, štětce, sippy cup.
Metodické techniky : rozhovor - dialog, hra, čtení pohádky „Trpasličí pomocníci“ (překlad Jekatěriny Nevilové), prohlížení ilustrací a povídání o nich, shrnutí.
Průběh lekce.
Učitel. Kluci, dnes se setkáme s človíčky!
-Kdo si myslíte, že jsou? (gnómové). Jsou tak malí jako vy. Je jich ještě méně. (zobrazuji obrázky).
- Ukaž mi, jak jsou malí (všichni spolu ukazujeme prsty). Takoví jsou gnómové!
-Podívejme se, co mají gnómové? (vousy). Je tam vous, dlouhý vous. (show). Gnómové mají na nohou dřevěné boty (ukazuji boty vyrobené ze dřeva), které hlasitě klepou.

Jak cvakají dřevěné podpatky? (děti dupou nohama).
- Co nosí skřítci na hlavě? (čepice). Ale není to jen čepice, ale vtipná s rolničkou, která zvoní. (Ukazuji skutečný zvon a jak zvoní).
Kluci, víte, kde žijí gnómové? (odpovědi dětí). Trpaslíci žijí v lesní jeskyni. V jeskyni si trpaslíci rádi hrají se svým dědečkem sušenky. Poslechněte si báseň o gnómech.
Báseň I. Evdokimova
Na hraně starý dům, bydlí v něm veselý trpaslík
Někdy se tak směje, jako by někde uhodil hrom.
Když uvidí všechno velké, zasměje se: „Co je?
Nic takového jsem neviděl, protože jsem malý."
Přes den si gnom obvykle hraje, v noci rozsvěcuje hvězdy -
To není nic pro něj! To je ono, trpaslík! Jaký výstředník!
Les je jednou z jeho rodiny, zvířata ano nejlepší přátelé,
Kéž bych se s ním mohl spřátelit! Možná se ze mě stane gnom?

Kluci, pojďme hrát! Stanete se gnómy a já mám panenku - dědečka gnóma. Když děda tleská rukama, půjdeš k němu, a když zpívá „la-la-la“, skočíš. (hraje se hra).
Samostatná práce.
Nyní si sedneme ke stolům a nakreslíme naše malé lesní lidi - gnómy. Na přání zavolám jedno dítě k tabuli na ukázku a společně s ním nakreslím trpaslíka: dítě nakreslí hlavu (kruh) a čepici (trojúhelník) a my nakreslíme košili ve tvaru kužele a paže (proužky) spolu. Poté všechny děti nakreslí na papír trpaslíky. Nejprve kreslíme s jednoduchou tužkou, poté ozdobíme kvašem.
Děti kreslí na hudbu Ekateriny Semyonovny „Malý trpaslík“.
Shrnutí.
Na konci práce prozkoumáme kresby a vyzveme děti, aby vybraly nejkrásnější, nejelegantnější trpaslíky nebo nejvtipnější, nejsmutnější. Prohlížíme si a užíváme si výsledné kresby.
Fotky z lekce






Shrnutí hodin výtvarné činnosti s dětmi druhého stupněskupiny. Kresba "Zimní krajina".

Popis materiálu: Vážení kolegové, navrhuji vytvořit lekci výtvarných aktivit pro děti střední skupiny.

Softwarové úkoly:

Naučte děti kreslit krajinu, seznamte děti s novým slovem pro ně - sněžení, krajina, naučte děti pracovat s bílým kvašem, rozvíjejte schopnost krásně aranžovat obrázky na list papíru, naučte děti vidět a milovat krásu zimní příroda, upozornit děti na přírodu v zimě - vše kolem je pokryto sněhem, rychle se stmívá, rozvíjet estetické vnímání výtvarného umění; pěstovat lásku a pozorný vztah k přírodě.

Integrace vzdělávacích oblastí"Poznání", "Umělecký a estetický vývoj"

Přípravné práce

Pozorování při chůzi (prohlížení stromů);
- čtení beletrie k tématu (S. Yesenin “ Bílá bříza»,

I. Surikov „Dětství“, I. Surikov „Bílý nadýchaný sníh“);

Zkoumání ilustrací se zimní krajinou;

Seznamování lidová znamení, rčení o zimě;

Průběh lekce

Kluci, dnes budeme kreslit. Ale mám jen jeden lak - bílý a modrý list papíru. Co myslíte, že nakreslíme? (odpovědi dětí)

Správně, budeme kreslit zimu. Jak jste uhodli, že je zima?

Naprosto správně, zima je bílá a všechno kolem je bílé.
-Co myslíš, že se dá natřít bílou? (odpovědi dětí)
-Samozřejmě nakreslíme sníh, závěje, mraky, sněhovou klouzačku, sněhuláka, strom.
-Dnes nakreslíme zimní krajinu.

Kolik z vás ví, co je to krajina?

Scenérie- toto je obrázek nebo kresba, která zobrazuje přírodu nebo nějaký druh oblasti (les, pole, hory, vesnice, město)

Zde se pokusíme nakreslit zimní krajinu.
-A teď vás zvu, abyste se znovu podívali na výstavu zimních krajin.

Kluci, všimli jste si, jak se všechno kolem změnilo? Ochladilo se.

(Zkouška s obrázky zimní krajiny)
-Napadl sníh a pokryl silnice, stromy a domy. Všechno se stalo bílým a bílým. Sníh maluje přírodu na bílo. Kluci, existuje takové slovo jako „sněžení“.
-Možná někdo ví, co to znamená?

(Odpovědi dětí)

Sněžení- sněžení.

Máte pravdu. Toto slovo znamená, že sněží, tedy padá.
-Podívejme se z okna na stromy, které rostou na naší zahradě. Na jejich větvích a kmenech leží padlý bílý sníh. Sníh padá i na zem a tvoří malé skluzavky – závěje. Sníh také změnil vzhled stromů, zbělely, jako by měly na sobě bílé nadýchané kožichy! Nyní jsou v teple a nebojí se ani chladu, ani mrazu.

Kdo ví, jaký je teď měsíc?

Přesně tak leden. Toto je druhý zimní měsíc - leden.

"Měsíc leden je zima, pane."

"Leden je začátek roku - zima je uprostřed."

(Diskuse o příslovích, učitel vysvětluje dětem význam přísloví)
Leden je uprostřed zimy a je nejchladnějším měsícem v roce. V lednu bývá chladné období: třeskují mrazy, všude kolem je hluboký sníh, na řekách je hustý led.

Líbí se vám tento? zimní obrázek které jsi viděl za oknem?
-Doporučuji, abyste šli ke stolům a zahráli si roli umělce a nakreslili „Zimní krajinu“

Umělecká a tvůrčí činnost

Použité materiály:

Papírově modrá, světle modrá;

Kvašové barvy (bílé);

Ubrousek

Střapce;

Děti pracují společně s učitelem.

Namočíme štětec do bílého kvaše a nakreslíme na něj mraky, dole nakreslíme závěje, na závějích budeme mít sněhuláka, musíme nakreslit velkou kulatou hrudku sněhu, menší na ni a malou. Nakreslíme poblíž strom. Přidáme sněžení. A výkres je připraven!
-Podívejte se na svou práci, kluci, líbí se vám?
- Máte skvělé krajiny! Dobrá práce! Vystavme vaše díla, aby je vaši rodiče mohli obdivovat a být na vás hrdí!

Poznámky k lekci na vizuální umění. Seniorská skupina. Téma: " Pohádková ryba»

Vzdělávací cíle:
- Objasnění představ dětí o rybách.
- Posílit schopnost práce s odpadovým materiálem.
- Posílit schopnost formátovat svou práci pomocí dalšího materiálu.
- Posílit schopnost hospodárně a racionálně využívat materiál.

Vývojové úkoly:
- Vývoj jemné motorické dovednosti ruce
- Rozvoj fantazie a představivosti.
- Rozvíjet vytrvalost a kreativitu.

Vzdělávací úkoly:
- Formování přesnosti a opatrný postoj k materiálům.
- Rozvíjejte schopnost všímat si nedostatků ve své práci a opravovat je.

Přípravné práce:
Prohlídka obrazů znázorňujících ryby (zlatá rybka). Rozhovor o rybách.
Modelování" Zlatá rybka» pomocí odpadní materiál. Prohlédněte si snímky o rybách. Čtení pohádky od A.S. Pushkin „Příběh rybáře a ryby“ Poslech zvuku mořského příboje.

Demo materiál:
Diapozitivy, zvukové nahrávky zvuku mořského příboje, obrázky zlaté rybky.
Zařízení:
Modrý karton s obrázkem rybí šablony, flitry, zbytky látky, štětec na PVA lepidlo, lepidlo, papírové ubrousky, nůžky, plátno.

Průběh lekce:

Zvuky mořského příboje.
Pedagog - Kluci, poslouchejte. co je to za hluk?
Odpovědi dětí. Je to zvuk moře.
Pedagog - správně. A teď se trochu zasníme. Představte si, že jsme na břehu moře. Nad našimi hlavami modrá obloha, teplý písek pod nohama, moře před námi. Jak krásné! Vzpomeňme na pohádku od A.S. Puškinův „Příběh rybáře a ryby“.
Pedagog - Kluci, o čem je tato pohádka?
Odpovědi dětí. O starci, stařeně, zlaté rybce.
Vychovatel - Ano, tato pohádka je o zlaté rybce, která plní všechna přání.
Pedagog - V moři žijí různé ryby. Existují ryby, které jsou pro člověka jedlé. Jmenuj, jakou rybu znáš.
Odpovědi dětí. Treska pollock, růžový losos, okoun atd.
Pedagog - Existují nebezpečné ryby. Dokážou píchnout jedovatým trnem jako mořská kočka a mořský drak; a dokonce vám dá elektrický šok jako rejnok.
Pedagog – Ano, v oceánech a mořích je spousta ryb.
Pedagog - A nyní se podíváme na snímky s obrázky ryb.
Pedagog - Kluci, jakou rybu jste viděli na skluzavkách?
Odpovědi dětí. Žralok, delfín, velryba atd.
Pedagog - Vidíte, jaký úžasný a velmi krásný mořský svět.
Pedagog – Chlapi, připomeňme si, jaké části těla mají ryby a proč jim slouží.
Všechny ryby mají ocas. Slouží jim jako kormidlo. Ryby mají také ploutve. Proč si myslíš, že ryby mají ploutve? Slovo samo vám napoví. Ryby potřebují k plavání ploutve. Ryby mají samozřejmě oči. K čemu jsou oči?
Odpovědi dětí. Tělo ryb je pokryto pláty - šupinami.
Pedagog – Teď si trochu odpočineme.

fizminutka:
"Parník"
Parník odrazil ze zeleného mola (vstaň)
Nejprve udělal krok zpět, (krok zpět)
A pak vykročil vpřed (krok vpřed)
A plaval, plaval podél řeky, (pohyby rukou)
Rozjet se na plné obrátky. (Chůze na místě)
Pedagog - A teď vy a já provedeme aplikaci „Pohádkové ryby“ Máte na stolech hotové rybí šablony. K zobrazení šupin ryb musíte použít flitry, ocas vyrobíme z pauzovacího papíru. Pak ukážeme řasy a oblázky v akváriu, k tomu máte proužky zeleného papíru a zbytky látek. Vše je jasné, pak můžeme začít. Během práce hlídám aktivity dětí a v případě potřeby pomáhám. Po dokončení aplikace rozložíme práci na stoly a prozkoumáme je.

Shrnutí lekce:
Obecné otázky:
Pedagog - Chlapi, co nového jste se naučili o rybách?
Odpovědi dětí. Existují různé druhy ryb. Nebezpečné pro lidi. Jedlé ryby.
Pedagog - Kluci, rádi jste pracovali s neobvyklým materiálem?
Odpovědi dětí. Ano, zajímavé.
Pedagog - Chlapi, líbí se vám výsledné ryby vašich soudruhů?
Odpovědi dětí. Líbilo se mi to.
Pedagog - Dnes jste odvedli velmi dobrou práci a připravil jsem pro vás malé dárky.
Učitel vezme z tašky samolepky různých ryb a rozdá je dětem.

(Tento materiál bude užitečný pro pedagogy a rodiče starších a přípravné skupiny, souhrn aktivit je zaměřen na to, aby u dětí rozvíjel představu o povolání umělce, jeho kreativní povaha, pomůže upevnit názvy objektů a vizuálních materiálů používaných umělcem; povzbuzovat děti, aby v procesu tvorby kresby používaly různé výrazové prostředky).

úkoly:

Vzdělávací:

  • Rozšiřte u dětí chápání povolání umělce.
  • Prohloubit znalosti dětí o vizuálních materiálech a metodách kreslení.
  • Dát představu, že umělci ve svých dílech odrážejí jejich pohled na svět, sdělují své myšlenky a pocity.

Vzdělávací:

  • Pokračujte v seznamování s vyjadřovací prostředky malba - barva.
  • Rozvíjejte vizuální pozornost a myšlení.
  • Rozvíjet zájem o umění, emocionální vnímavost k uměleckým dílům.

Vzdělávací:

  • Pěstovat zájem o práci umělců a úctu k jejich práci.
  • Pěstovat pozornost, přesnost, rozhodnost, kreativní seberealizaci.

Integrace vzdělávacích oblastí:"Poznání", "Komunikace", " Umělecká kreativita“, „Hudba“.

Vybavení a materiály: kostým výtvarníka; herní materiál „Umělec a jeho pomocníci“; reprodukce slavných umělců; reprodukce V. Perova „Trojka“; herní materiál „Udělej si obrázek“; materiál pro experimentální hru „Míchání barev“; hudba M. Musorgského „Obrázky na výstavě“, „kouzelný štětec“; vizuální materiály: kreslící listy, barvy, štětce dle počtu dětí; silueta muže s tváří bez úsměvu.

Přípravné práce:čtení knih o umělcích, prohlížení uměleckých kalendářů; recenze alba" Kreativní profese“, rozhovor o obsahu toho, co bylo prohlíženo; výtvarné a didaktické hry „Chybějící barvy“, „Hádej barvu“, „Malování“, dětské fantazie „Kdybych byl umělcem“; volné kreslení.

O profesi umělce pro předškolní děti v mateřské škole „Kdo je umělec?

Vychovatel(jako umělec): Ahoj lidi. Hádej kdo jsem?

Mám tužku

Vícebarevný kvaš,

Akvarel, paleta, štětec

A tlustý list papíru,

A také stojan na stativ,

Protože jsem...umělec.

vychovatel: Právo. Jsem umělec. Co dělá umělec? (Odpovědi dětí).

vychovatel: Je to tak, umělec je člověk, který pracuje výtvarné umění, tvoří obrazy, umělecká díla. Jmenujme umělcovy asistenty? (Učitel vede didaktickou hru „Umělec a jeho pomocníci“ - Příloha 1)

vychovatel: Podívejte se, kolik toho může umělec říct na jednom obrázku. (Učitel ukazuje dětem reprodukce slavných umělců).

vychovatel: Líbí se vám tyto obrázky? O čem umělci ve svých obrazech mluví? (Odpovědi dětí).

vychovatel: Jsme obklopeni velkým a úžasný svět. Příroda, předměty, lidé. A umělci chtějí, aby každý viděl krásu, která nás obklopuje. A umělci také ve svých obrazech předávají radost či smutek jiných lidí, abychom vy i já mohli pomoci těm, kteří naši pomoc potřebují. (Práce s obrazem V. Perova „Trojka“).

Jaké pocity vyvolává obraz?

Jsi šťastný nebo smutný, když se na ni díváš?

Co je na obrázku nejdůležitější?

Popište obličeje dětí.

Co chtěl výtvarník V. Perov svým dílem říci?

vychovatel: Pojďme si také vytvořit vlastní dílo! Zamysleme se nad tím, co bude hlavní a jak můžeme uspořádat zbývající položky, aby to dopadlo skutečný obrázek. (Učitel vede didaktickou hru „Udělej obrázek“ - Příloha 1)

vychovatel: Kluci, myslíte si, že je těžké být umělcem? (Odpovědi dětí).

vychovatel: Ano, umělci, aby vytvořili svá díla, hodně cestují, pozorují a fantazírují. Teprve potom kreslí to, co se jim obzvlášť líbilo. Umělec velmi často nemá čas na odpočinek a zábavu. Ale vy i já víme, že se musíte starat o své zdraví. Pokud jste unavení, musíte si trochu odpočinout. Doporučuji cvičit. (Minuta tělesné výchovy).

Vždy jsem snil o tom, že se stanu umělcem,Gesto denního snění, položení hlavy na ruku.
Proto jsem všude kreslil.Kreslení ve vzduchu nataženou rukou.
S perem na kus papíru, jako je tento
Štětcem na plátno taktoKreslení ve vzduchu nataženou rukou.
Tužka na stoleKreslení ve vzduchu rukou na úrovni hrudníku.
A křídou na asfaltu.Kreslení ve vzduchu rukou na úrovni podlahy.
Boty do sněhuKreslení s nohou na podlaze.
Bruslím na ledě s bruslemi.Kreslení nohou na podlahu.
Na písku s větvičkou,Kreslení ve vzduchu s imaginární větvičkou na podlaze.
Na desce s hřebíkem.Kreslení do vzduchu pomyslným hřebíkem.

vychovatel: Aby byl obraz opravdu krásný, umělec jako skutečný čaroděj vybírá barvy a míchá je. Zkusme také míchat barvy a získat nové odstíny. Ale to neuděláme na paletě, ale v kouzelných sklenicích. (Učitel provede experiment „Míchání barev“).

vychovatel: Ale k namalování obrazu nestačí schopnost míchat barvy. Umělec musí být schopen nahlédnout svět kolem nás, poslouchat, všímat si všeho a krásně kreslit. Potom čáry, tečky a skvrny vytvoří skutečné kouzlo. Podívejte se, co z toho může vzejít pravidelné linky, tečky a skvrny. (Učitel ukazuje a vysvětluje kresbu z bodu, čáry, bodu).

vychovatel: A teď se každého z vás dotknu svým štětcem a proměním vás ve skutečné umělce. (Učitel se dotýká každého dítěte štětcem a volá jeho jméno).

vychovatel: Nyní, jako skuteční umělci, můžete kreslit své vlastní zázraky. Vezměte si své materiály a proměňte tvary na svých prostěradlech v něco báječného a neobvyklého. A až svou práci dokončíte, všichni se pokusíme uhodnout, co jste spolu dělali. (Hudba hraje. Děti kreslí samy, učitelka pomáhá dětem, které mají potíže s vodícími otázkami.).

vychovatel: Odvedli jste skvělou práci a těžká práce. Nyní zjistíme, zda se vám to líbilo nebo ne. Pokud by vás to zajímalo, nakreslete na mého človíčka šťastný úsměv, a pokud ne, smutný. (Děti dokončí úkol).

vychovatel: Nyní víte, že abyste se naučili kreslit obrázky, musíte vidět vše krásné, co nás obklopuje, a mít z toho radost.

Dodatek 1

Kartotéka didaktické hry na výtvarnou hodinu

"Kdo je umělec?"

Didaktická hra „Umělec a jeho pomocníci“

Úkol: upevnit znalosti dětí o profesi umělce a jeho pracovních nástrojích

Pravidla hry: Děti si vybírají pouze předměty ze sady heterogenních předmětů výtvarné umění, pro umělce nezbytné vytvořit obrázek.

Herní akce: Děti střídavě pojmenovávají předmět výtvarného umění, učitel jej vybere z obecné vizuální škály a umístí do umělcova „košíku“.

Herní materiál: výtvarný „košík“, vizuály: papír na kreslení, kvaš, pastel, barvy, štětce, jednoduchá tužka, barevné tužky, paleta, hadr, panenka, psací stroj, plastelína atd.

Průběh hry: Učitel před děti rozloží různé předměty. Děti jsou požádány, aby si vybraly pouze ty předměty, které jsou umělcovými nástroji. Děti střídavě pojmenovávají předmět výtvarného umění a jeho účel, učitel jej vkládá do umělcova „košíku“.

Didaktická hra: „Udělej obrázek“

Úkol: trénovat děti ve skládání kompozice s mnohostranným obsahem, zvýraznění hlavní velikosti, kombinování objektů společné téma.

Pravidla hry: Děti si vyberou obrázky z zorného pole a vytvoří obrázek.

Herní akce: Děti pojmenovávají předměty spojené společným tématem a naznačují jejich kompoziční uspořádání. Učitel umisťuje předměty na plátno (flanelograf).

Herní materiál: flanelograf, obrázky předmětů.

Průběh hry: Děti pojmenují hlavní předmět, učitel jej umístí do středu plátna (flanelgraf). Děti vysvětlí, proč tento předmět funguje jako hlavní, upozorní na něj velká velikost. Poté děti vyberou a pojmenují zbývající předměty, které lze sjednotit společným tématem, naznačí jejich kompoziční polohu a upevní orientačně-prostorové pojmy (vlevo, vpravo, nahoře, dole, uprostřed atd.). Učitel „udělá obrázek“ na flanelografu.

Hra - experiment „Míchání barev“.

Úkol: Pokračujte v upevňování a obohacování dětského chápání barev a odstínů, okolních předmětů a předmětů přírody.

Pravidla hry: Barvy se míchají ve sklenicích s vodou různé barvy získat jejich odstíny.

Herní akce: Děti volají barvy na míchání, učitelka je míchá ve sklenicích s vodou.

Herní materiál: barva různých barev, sklenice s vodou, tyčinka na míchání barvy ve vodě.

Průběh hry: Děti jsou vedeny k tomu, aby získaly různé odstíny květin. Děti jmenují dvě barvy, které je třeba smíchat, aby získaly nová barva nebo stín. Učitel míchá barvy a ukazuje výsledky dětem. Děti pojmenují výslednou barvu nebo odstín. Můžete použít jinou verzi hry, když se učitel zeptá, jaké barvy je třeba namíchat, abyste získali tu či onu barvu nebo odstín.

Název: Shrnutí lekce výtvarného umění pro starší předškoláky „Kdo je umělec?!“
Nominace: Mateřská škola Lekce, GCD / vizuální aktivita


Pozice: učitel
Místo výkonu práce: MBDOU "MŠ č. 50"
Místo: Achinsk, Krasnojarská oblast.