Shrnutí lekce nekonvenční kresby se zmačkaným papírem ve střední skupině. Přímé vzdělávací aktivity na výtvarný a estetický rozvoj (kresba) ve střední skupině na téma „Symbol zimních olympijských her

Natálie Fedorová

Shrnutí GCD pro zakreslení střední skupina

« Medvídek»

Cíl:

Seznamte děti s novým technika kreslení -"strčit"(schnout štětec na lepidlo) ;

Rozvoj jemné motoriky rukou, koordinace pohybů;

Vytvářejte v dětech touhu nakreslete kamarády pro medvídka;

Naučte se barvit podél obrysu pomocí metody "strčit";

Posílit znalosti o barvě (hnědá, vzbudit zájem o kreslení různými způsoby.

Materiál:

Ochutnat hotový výkres medvěd, obrys medvěd na kraji listu, hračka – malý plyš medvěd(hračka je hudební, ale můžete použít soundtrack, obrázky s koalou, grizzly, bílými medvědy medvěd, štětinové kartáče č. 4, tenký měkký kartáče, kvaš (hnědá, černá, červená, ubrousky, sklenice s vodou.

Průběh lekce:

Vychovatel: Kluci, dnes nás přišel navštívit malý medvěd.

Oh, ale kde je někde schovaný? Pojďme ho hledat. (Medvídek v hracím koutku, děti ho hledají a najdou.)

Ahoj Mišutko, proč se schováváš a proč jsi tak nešťastná?

Medvídek: - Dobrý den, přišel jsem k vám z lesa. A ne veselý, protože moji bratři, kteří žijí v jiných zemích, mi poslali píseň a jejich portréty. Zde poslouchat: (hračka zpívá píseň:

V Rusku žije medvěd hnědý.

Všude má malé bratry.

V Austrálii je bratr nejmenší

Jmenuje se medvídek koala.

V Americe průměrný bratr

Jmenuje se medvěd grizzly.

A v ledové tundře,

Žije tam starší bratr - bílý. Při zpěvu písně medvěd ukazuje portréty medvědů.)

Vychovatel: - A co tě tak rozrušilo? Nádherná písnička a ty portréty jsou moc krásné.

Medvídek: - Jsem velmi smutný, protože nemám svůj portrét. Chcete-li to poslat svým bratrům a přátelům.

Vychovatel: - Neplač, Mishko! Jsi tak krásná, heboučká, chundelatá, uklidni se.

Ach lidi, co máme dělat? Jak můžeme Mishku rozveselit? Musíme mu pomoci. Ale jak? (Odpovědi dětí.)

A můžeš kreslit?

Uklidni se, Mishko, nebuď smutná, pomůžeme ti. Tady, Mishutko, podívej, mám jeden výkres.

Pojďme ke stolům (vše, co potřebujete, je na stolech; děti jdou ke stolům.). - Podívej, Mishko, budeš mít mnoho stejně krásných kreseb.

2. Hlavní část.

Dnes budeme nakreslit medvídě. Na stolech máte listy papíru s obrázky medvěd, všechny jiný: od někoho medvěd stojí, někdo tancuje, někdo cvičí. Budeme kreslit různé portréty pro Mišku. K tomu budete potřebovat hnědou barvu a střapec.

Medvěda vybarvíme a uděláme to novým způsobem. K zobrazení chlupatý medvěd, budeme pracovat štětinový kartáč. Štětec bude fungovat podle speciální: Bude skákat nahoru a dolů. Vezměte kartáče ve svých rukou a zkuste to bez barvy (ukažte jak kartáč bude fungovat(tip kartáče musí"Podívejte" ke stropu).

Výborně, děláte vše správně! Barvení začínáme od hlavy. Podívej, sbírám barvu. Jakou barvu potřebujeme k malování? medvěd? (Hnědý.)

Beru hnědou barvu a startuji "strčit" štětec, nejprve po vrstevnici, objedu celou vrstevnici. Pak vše namaluji stejnou metodou. medvěd. Můj střapec skáče nahoru a dolů. Výsledkem byl krásný, nadýchaný medvěd. Ale co jsem zapomněl? remíza? (Oči, ústa, nos.) Na kreslit oči, ústa, nos vezmu ten tenký štětec Namočím do černé barvy a natřem koncem kartáče. Jakou má můj medvídek náladu? (odpovědi dětí "usmívá se")

Teď si trochu odpočineme a začneme pracovat. Medvěd, sleduj a dělej s námi.

3. Tělesná výchova moment : „Dva seděli medvěd...»

4. Samostatná činnost děti.

A teď budete nakresli si každý svého medvěda. Které budete mít? medvědi- šťastný nebo smutný? Pokud někdo potřebuje pomoc, přijdu a pomůžu.

5. Shrnutí.

Analýza: (vezmu si hračku) Medvěd, podívej se, kolik kreseb teď máš se svým obrázkem. Děti se tak moc snažily vám pomoci. Nyní je můžete dát komukoli chcete!

Medvídek: (podívá se na dětské kresby)- Díky kluci, líbí se mi tenhle vtipný malý medvěd, ale tenhle je vtipný a všechny se mi moc líbí a můžu je poslat svým bratrům! Hurá! Sbohem!

Vychovatel: - Ale než odejdete, zahrajte si s námi (hra "Medvídek..." nebo "U Medvěd v lese...» ).

Děkujeme, že jste zůstali a hráli s námi.

Medvídek: - Moc mě to bavilo. A teď je čas, abych šel do lesa, sbohem! Poslouchej mou píseň na rozloučenou.

V Rusku žije medvěd hnědý

Všude má bratry

V Austrálii je bratr nejmenší

Jmenuje se Koala Bear

V Americe průměrný bratr

Jmenuje se medvěd grizzly.

A Tundra je ledová

Žije tam starší bratr - bílý.

Medvídek "listy".

Vychovatel: Kluci, jste všichni skvělí! Pověsme naše kresby na naši výstavu. A Mishutka pak přijde a vezme je pro své přátele a bratry.











Publikace k tématu:

Shrnutí lekce pro netradiční kreslení „Veselý sněhulák“ (kreslení prstem, šťouchání, malování krupicí) Vzdělávací oblast „Umělecký a estetický rozvoj“ Pokračovat ve výuce kresby kulatých předmětů, schopnost dokreslovat.

SHRNUTÍ LEKCE VE STŘEDNÍ SKUPINĚ. "Načechrané kotě." Píchání tvrdým, polosuchým štětcem. S tvrdým štětcem můžete malovat s každým dítětem.

Rád bych vám představil jednu z oblíbených her mých dětí, kterou hrajeme velmi často a moje nezbedné děti to nikdy neomrzí. Tato hra.

Tuto aktivní hru jsme vymysleli společně se žáky 4. ročníku „b“ při hodině tělesné výchovy. Dětská básnička A. Usacheva „Medvídek.

Venkovní hra pro malé věkové skupiny „Teddy Bear“ Hraji tuto hru se svými dětmi, moc se jim líbí. Mám na sobě masku medvěda a v rukou držím košík (v košíku jsou houby a šiška...

Shrnutí lekce pro vizuální umění ve střední skupině
"Kreslení medvěda" ( netradičním způsobem: "Poke drawing")

Cíl: Zdokonalit zrakové dovednosti a schopnosti, rozvíjet umělecké a tvůrčí schopnosti.
úkoly:
Pokračujte ve zdokonalování schopnosti přenášet obrázky postav v kresbách literární díla(ilustrace Evgeny Ivanovič Charushin).
Naučte se zprostředkovat polohu předmětů v prostoru na listu papíru a také pohyb postav.
Pokračovat v seznamování dětí s netradičními prostředky kreslení, pomocí houbičky a kvaše (suchá metoda).
Pokračujte v rozvoji schopnosti pracovat opatrně a šetrně používat materiály.

Přípravné práce: Čtení Rusové lidové pohádky„Máša a medvěd“, „Tři medvědi“, E. Charushin „Medvěd“ a další příběhy o zvířatech. Zkouška ilustrací E. Charushina. Stavba od geometrické tvary zvířata, dokreslování částí těla pro lišku, zajíce. Prohlížení fotoilustrací se zvířátky na jaře, povídání o životě zvířátek na jaře, desková a tištěná hra „Kdo má jaký domov?“, didaktická hra „Kdo co jí?“. Nášivka, modelování zvířat.

Materiály: Zvukový záznam vrčení medvěda, hračka medvídka. Fiktivní hádanka o medvědovi, didaktická hra „Na lesní mýtině“, sada zvířecích hraček, ilustrace medvěda od Jevgenije Ivanoviče Charušina, kvaš, štětce, pěnová houba, ubrousky, 1/2 krajinářského listu zeleného pozadí.

Průběh lekce
Úvodní část
Učitel vyzve děti, aby se shromáždily na lesní mýtině.
- Jaké roční období je venku? (jaro)
Učitel pustí zvukovou nahrávku „Bručení medvěda“.
- Kluci, poslouchejte, kdo vrčí? (Pokud je pro děti obtížné odpovědět, položte jim hádanku o medvědovi):
- Žije v hlubokém lese,
Je velký a nemotorný
Miluje jahody a med
A v zimě si cucá tlapku. (Medvěd)
Učitel organizuje didaktickou hru „Medvěd“. Děti přecházejí v kruhu medvídek navzájem a popište srst medvědice pomocí hmatových vjemů (hustá, chundelatá, chundelatá, hnědá, hnědá, dlouhá, teplá, hustá atd.).
Hlavní část
Učitel vyzve děti, aby se podívaly na ilustrace Evgeny Charushin. ptá se:
- Znáte tuto ilustraci? Poslouchá odpovědi dětí. (Tento obrázek medvěda nakreslil výtvarník Evgeny Ivanovič Charushin).
Upozorňuje na srst medvíďata, jak jej umělec ztvárnil.
- Chtěli byste nakreslit medvídě se stejně krásnou srstí? (odpovědi dětí)
- Co si myslíš, že potřebujeme ke kreslení? Poslouchá odpovědi dětí ( list alba, jednoduchá tužka, kvaš, tenký štětec).
Učitel upozorňuje děti na kreslicí materiály:
- Jak bychom měli nakreslit srst pro medvídě? (tvrdým kartáčem, houbou, vlněnými nitěmi atd.)
- Co to máš na stole? (tyčinka s pěnou na konci).
- Dotkněte se pěnové gumy, jaký to je pocit? (tvrdý, porézní s velkými bublinami, suchý)
Učitel nabízí, že nakreslí medvídě neobvyklým způsobem, netradiční prostředky kreslení, pomocí houby a kvaše (suchá metoda „poke method“).
vychovatel:
- Kde myslíš, že bychom měli začít kreslit medvídě? (Odpovědi dětí)
- Výborně! Nejprve nakreslíme medvídě s jednoduchou tužkou, hladké linie Udělejme obrys obrázku. Kreslení těla vždy začíná směrem dolů. Jaká část těla medvěda je nahoře? (Hlava)
- Správně! Jaký tvar má medvědí hlava? (Kolo)
Učitel na přání vyzve jedno z dětí, aby na stojan nakreslilo medvědí hlavu.
- Dobře. Která část těla by měla být nakreslena jako další? (Trup/tělo medvíděte)
- Skvělé, jakému tvaru se podobá tělo medvíděte? (Ovál)
Učitel vyzve jedno z dětí, aby na stojanu zobrazilo tělo medvěda.
- Jaké díly je ještě potřeba dodělat pro našeho plyšového medvídka? (přední a zadní nohy, jsou oválné, uši jsou v půlkruhu).
Učitel vyzve děti, aby na stojanu doplnily chybějící části medvědova těla.
- A aby naše medvídě bylo nadýchané a chlupaté, budeme kreslit houbičkou. Pokud namočíte suchou houbu do barvy, kterou potřebujeme (hnědá), a poté lehce přitlačíte natřenou stranu na čáru nakreslenou tužkou a okamžitě ji odtrhnete od povrchu, získáte otisk, který linii dodá objem a nadýchanost. Nezapomeňte odstranit přebytečnou barvu na kus papíru. Další tisk by měl být umístěn vedle sebe a nezůstalo volné místo pro předchozí a následující tisky. Když je obrys připraven, vyplňte prostor uvnitř otisky.

Učitel doprovází pokyny ukázkou a pozve děti.

Co chybí našemu medvídkovi? (Odpovědi dětí)
- Správně. Až kresba zaschne, přidáme medvídkovi na oči tenký štěteček. nos, ústa a drápy.
Zvu vás k odpočinku na lesní mýtině a cvičení.

[Stáhnout soubor pro zobrazení odkazu]
Mláďata žila v houští
Otočili hlavy
Takto otáčeli hlavy.
Mláďata hledala med,
Společně rozhoupali strom,
Takhle, takhle spolu rozhoupali strom.
Mláďata pila vodu
Sledovali jsme se navzájem,
Takhle, takhle se všichni řídili.
Mláďata tančila
Zvedli tlapy nahoru,
Takhle, takhle zvedli tlapy nahoru.

Výborně, jaká úžasná medvíďata jsme vyrobili. Chtěli byste svým rodičům dát každý malého chlupatého medvídka? (Ano).
- Pojďme nakreslit tato medvíďata!
Samostatná práce děti.

Závěrečná část
Učitel má na magnetické tabuli připevněné různé stromy a improvizovaný les.
-Kde myslíš, že žijí medvědi? (odpovědi dětí)
-Medvědi rádi chodí po lese. Les se líbí i našim mláďatům.
Děti umístí svá medvíďata na improvizovanou lesní mýtinu, komunikují spolu, povídají si o medvídě.
- Jak medvídě získalo svou krásnou, nadýchanou srst?
- Jaké výrazové prostředky jsme použili? (pěnová guma, kvaš, barva).

Reference.
Od narození až po školu. Hlavní všeobecný vzdělávací program předškolní vzdělávání/ Ed. N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasiljevová. – 3. vyd., rev. a doplňkové – M: Mosaika-Sintez, 2014 - 368 s.
Komárová T.S. Vizuální aktivity PROTI mateřská škola(4-5 let). Střední skupina / T. S. Komárová. – M: Mosaika-Sintez, 2015 – 112 s.

Poznámky ke kreslení "Medvěd" ve skupině seniorů

Podrobit: "Medvěd"

Cíl : naučit se kreslit medvěda podél obrysu šťouchnutím; vzbudit zájem o kreslení a podporovat kognitivní činnost. Naučte se hledat podobnosti s realistické zobrazení a být spokojený s výsledkem.

Obsah programu:

Vzdělávací cíle:

Konkretizovat dosavadní představy o medvědech a jejich vlastnostech.
Zajistěte podmínky pro přenos struktury srsti zvířete pomocí štětec na lepidlo technika „poke“.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet pozornost, paměť, myšlení, řeč, jemné motorické dovednosti ruce,představivost.

Vzdělávací úkoly:

Vychovatzájem o do okolního světa, hodnotový postoj k vlastní práci a jejím výsledkům. Rozvíjet schopnost dětí řešit hádanky a zapojit je do vývojeuměleckývnímání a estetický vkus.

Metody a techniky : verbální, vizuální, praktická metoda; herní techniky: detailní imaginární situace, hraní rolí ( loutková postava- medvěd).

Přípravné práce : Prohlížení ilustrací, povídání, čtení beletrie o lesní zvěři v letní období.

Zařízení : demonstrační materiál (ilustrace zobrazující medvěd hnědý v létě), leták(přířezy s obrysem medvěda), poháry, kvaš, ubrusy, básně o medvědovi a veverce, stereo systém,nahrávka hudby „Medvědi“ od E. Tilicheeva, ukázka na kreslení, měkké tenké a tlusté štětce, štětce na lepidlo, tácky, ubrousky, voda, plyšový medvídek, fotografie ledního medvěda.

Formy práce s dětmi : kolektivní, individuální.

Průběh lekce:

Organizační moment. Hraje hudba „Medvědi“ od E. Tilicheeva.

vychovatel: Kluci, anoKdo si myslíš, že k nám přijde?

Je hnědý a paličkovitý,
Chytá ryby silnou tlapou.
A taky miluje med!
Kdo zavolá mlsouna?

Je hnědý a chlupatý.
Hádejte co, chlapi?
Kdo, když postavil teplý dům,
Spí v tom domě celou zimu?

Majitel lesa
Probouzí se na jaře
A v zimě, pod vytím vánice,
Spí ve sněhové chatě.(Medvěd)

Učitel přináší plyšového medvídka.

vychovatel:

Medvěd vyšel z lesa,
Začal dupat a řvát.
- Co ti vadí, medvěde?
- Měl jsem hrozný sen,
Viděl jsem dívku Alinu -
Snědl jsem všechny maliny v háji!

Miško, Miško, gaučák!
Spal dlouho a hluboce,
Prospal jsem celou zimu,
A nedostal jsem se na strom,
A nešel jsem sáňkovat,
A neházel jsem sněhové koule,
Cílem by bylo chrápání.
Ach ty malý medvěde!

vychovatel: Medvěd je naštvaný, je smutný. Proč jsi smutný, má drahá?
Medvídek: Je mi smutno, protože můj kamarád Umka ze severního pólu mi poslal fotku a prosí mě, abych mu taky poslal svou fotku.

Ukazuje fotku ledního medvěda.

Medvídek: Ale medvědi nemají fotoaparát ani barvy, co mám dělat?

vychovatel: Kluci, můžeme pomoci medvědovi?

Děti: Ano, umíme to nakreslit, udělat nášivku!

vychovatel: Pojďme nejprve rozveselit našeho hosta, projít kolem medvěda a říct si, jaký je (měkký, chundelatý, hnědý, černooký, paličkový)!

Děti si medvídka předávají a pojmenovávají ho podle jedné z jeho vlastností.


Vychovatel : Oh, medvídě má na vás otázky! Můžete na ně odpovědět?

Děti: Ano!

Didaktická hra"Q&A"
Co říkáte medvědí matce? (medvěd)
Jak se jmenuje Papa Bear? (medvěd)

Jak se jmenují bratři a sestry medvěda? (mláďata)
Kde spí medvědi v zimě? (v doupěti),
Kdy se ukládají k zimnímu spánku (podzim)?

vychovatel: V běžné řeči se říká, že medvěd přezimuje, biologové říkají, že přechází do zimního spánku.

Před odchodem do doupěte musí majitel tajgy nashromáždit živiny - tuk. Medvěd je všežravec, ale většina z Jeho strava se skládá z potravin rostlinného původu: bobule, bylinky, žaludy, ořechy. Cedrové šišky jsou jednou z oblíbených pochoutek medvědů. Mladá zvířata mohou za nimi lézt na stromy a lámat větve. Většinou ale sbírají spadlé šišky ze země. Aby se medvěd dostal k ořechům, sbírá šišky na hromadu a drtí je tlapami, odkud pak vleže na zemi jazykem vybírá ořechy i se skořápkou. Pozornost medvědů často přitahují zásoby ořechů vyrobených chipmunky.

V letech příznivých pro krmení dospělí medvědi hromadí vrstvu podkožního tuku do 8-12 cm a hmotnost tukových zásob dosahuje 40% celková hmotnost bestie. Právě tento tuk nahromaděný v létě a na podzim vyživuje tělo medvěda v zimě.

Medvědi, kteří si nestihli nabrat dostatečné tukové zásoby, nemohou hibernovat. Říká se jim spojovací tyče. Často jsou odsouzeni k smrti hladem, mrazem nebo lovcem. V zimě se v lese vyskytují medvědi, kterým člověk nebo jiné okolnosti narušily spánek. Takový medvěd je nucen hledat nové, klidnější místo na spaní.

Než zamíří do brlohu, medvěd si pilně plete stopy: klikatí se, prochází větrolamy a po svých stopách i pozpátku. Pro doupaty si obvykle vybírají odlehlá a spolehlivá místa podél okrajů neprostupných bažin, podél břehů lesních jezer a řek, ve větrolamech a těžebních místech, ve výklencích pod vyvrácenými kořeny nebo kmeny stromů. Hlavní podmínkou je, že domov by měl být suchý, tichý a izolovaný od přítomnosti nečekaných hostů. Zvíře svůj úkryt izoluje větvemi a podestýlku vystýlá vrstvami mechu. Někdy vrstva podestýlky dosahuje půl metru. Stává se, že několik generací medvědů používá stejné doupě.

Na začátku zimy mají medvědice obvykle potomkydvě medvíďata. Děti se rodí slepé, bez srsti a zubů. Váží jen půl kilogramu a dosahují délky 25 cm. Mláďata se živí mlékem své ještě spící matky a rychle rostou z doupěte na jaře již chundelatá a čiperná.

V pelíšku, v teple a bezpečí, medvědi spí dlouho a studená zima. Často medvěd spí na boku schoulený do klubíčka, někdy na zádech, méně často sedí s hlavou skloněnou mezi tlapami. Pokud je zvíře při spánku vyrušeno, snadno se probudí.

Existuje legrační názor, že medvěd během zimního spánku cucá tlapu. Ale ve skutečnosti v lednu, únoru se to stanezměna tvrdé kůže na polštářcích tlapek, zatímco stará kůže praská, odlupuje se a velmi svědí, a aby se tyto nepříjemné pocity nějak zmírnilyzvíře si olizuje tlapky.

vychovatel: Mišenko, tolik toho kluci vědí o medvědech. Hodně jsme četli a sledovali pohádky, prohlíželi si alba o životě medvědů. Kluci vám nyní prozradí, jaké pohádky znají, ve kterých se vyskytují medvědi.

Děti: „Tři medvědi“, „Kolobok“, „Máša a medvěd“, „Dva chamtiví medvídci“, „Člověk a medvěd“, „Teremok“, „ Medvídek Pú a jeho přátel."
vychovatel: Dnes nakreslíme medvěda a poté uspořádáme výstavu našich portrétů medvědů, aby si náš host mohl vybrat kresbu, která je mu nejvíce podobná.

Fyzické cvičení „Tři medvědi“

Tři medvědi dovnitř prožil pohádku,

Jeli jsme na překladiště.

Dívka se k nim rozběhla,

Běh na místě.

Vešel jsem do domu a viděl:

Ruce jsou zvednuté nad hlavou, konečky prstů se vzájemně dotýkají.

Obrovský stůl u okna,

Pravá ruka je sevřená v pěst, levá dlaň spočívá na pěsti.

Tři židle - wow.

Levá dlaň je svislá, pravá pěst je přitisknuta vodorovně k dlani.

Tři šálky a tři lžíce,

Dřepněte si, jednu ruku na opasku, pak se postavte, zvedněte ruce nahoru a

dotýkat se navzájem kulatými prsty.

Tři postele: podívej.

Máša jedla a pila,

Zobrazují, jak drží lžíci a přinášejí ji k ústům.

Lehni si na postel

Ruce před hrudníkem, lokty pokrčené a vleže na sobě.

A usnul ve sladkém snu.

Dlaně jsou složené, hlava zakloněná a leží na dlaních.

co se stalo dál?

Ruce mírně roztažené do strany.

Pak se medvědi vrátili,

Chodí kolébáním ze strany na stranu.

Když uviděli Mášu, naštvali se.

Ruce na opasku a rozzlobený obličej.

Máša se velmi bála

Ukazují vyděšenou tvář.

A spěchala domů.

Ruce jsou zvednuté nad hlavou, konečky prstů se vzájemně dotýkají.

vychovatel: Než začneme medvěda kreslit, podívejme se na něj blíže.

Ukazuje obrázek medvěda.

vychovatel: Nejprve se podíváme na torzo.

Jaký tvar má tělo? (ovál).

Co ještě má medvěd? (hlava).

Jaký tvar má hlava? (kolo).

Nezapomeňte, když se podíváte ze strany, jeho tlama je prodloužená.

Kde se nachází hlava? (hlava je umístěna vpředu (nad) tělem a je s ním spojena silným krátkým krkem).

Jak vypadají tlapy medvěda, jaký mají tvar (oválné, ale protáhlé)?

Kde jsou medvědí tlapy (na spodní části těla)?

Kolik tlapek má medvěd (2 přední a 2 zadní)?

Co má medvěd na hlavě (uších)?

jaký mají tvar? (polokruhový)

Jsou uši medvěda velké nebo malé? (malý)

Co ještě má medvěd na hlavě (oči, nos)?

Podívejte se pozorně na medvědí tlapy, co mají (drápy)?

Kluci, jakou barvu mají medvědi? (hnědá, hnědá)

Jakou barvu mají oči, nos a drápy? (černý)


Prstová gymnastika "Kdo spí v zimě?"

Medvěd v doupěti tvrdě spí,

(stiskne prsty pravá ruka do pěsti, počínaje velkým))

Frčí celou zimu až do jara.

Chipmunkové spí v zimě,

Ježek pichlavý a jezevec.

Jen zajíček nemůže spát -

(ukáže malíček a otočí jím)

Uteče před liškou.

Blýská se mezi keři,

(Prsty levé ruky znázorňují cvakající tvář lišky, která dohání

zajíc)
Podělal to a byl takový!


vychovatel: Ach, teď si sedneme a nakreslíme nadýchaného hnědého medvěda s černýma očima, nosem a drápy.

Podívejte, teď vezmu štětec na lepidlo a obléknu medvědovi hnědý kožich. Špičku štětce namáčím do hnědé barvy a těmito „pícháními“ natřem celého medvěda. Teď i ty navlékneš medvědovi kožich.

Děti kreslí.

vychovatel: Teď, kluci, vezmu vatový tampon, namočím ho do černé barvy a nakreslím oko na medvědovu hlavu. Medvěd stojí bokem, a proto nevidíme na druhé oko, a na špičce tlamy nakreslím černý nos. Nyní vezmete vatový tampon, namočíte jej do černé barvy a opatrně nakreslíte na medvěda, nejprve oko, pak nos.

Děti kreslí.

vychovatel: Nyní nakreslím drápy na medvědí tlapy. K tomu si vezmu tenký štětec, namočím ho do černé barvy a opatrně namaluji drápky na tlapkách. Aby se medvědi ocitli v lese, můžete svou kresbu doplnit - například nakreslit stromy, trávu, řeku, hory daleko (nakreslete je sami).

Děti kreslí.

vychovatel: Ukažme naše kresby malému medvědovi!

Práce jsou rozloženy a zkoumány společně s dětmi.

vychovatel: Jak krásné a nadýchané všechny dopadly! Náš medvídek prosí o darování jedné kresby, kterou může poslat kamarádce Umce na severní pól. Kterou kresbu vybereme?

Děti si vyberou kresbu a dají ji medvídkovi.

vychovatel: Medvídek má z dárku velkou radost. Je čas, aby odešel! Řekněme mu "Sbohem"!

Děti: Sbohem!

vychovatel: Rco jsme sakra dnes dělali? Čím jsme kreslili? Pro koho jsme se snažili, komu jsme chtěli pomoci? Co uděláme se zbytkem výkresů?

Děti: Uspořádáme výstavu v šatně na tabuli kreativity a večer řekneme rodičům, kdo k nám přišel.

Vlastní analýza GCD pro kreslení:

Podrobit: "Medvěd"

Cíl : Naučte se kreslit medvěda podél obrysu šťouchnutím; vzbudit zájem o kreslení a podporovat kognitivní činnost. Naučte se nacházet podobnosti s realistickým obrazem a buďte spokojeni s výsledkem.

Co šlo dobře : aktivita vzbudila u dětí velký zájem, projevovaly o toto téma velký zájem, aktivně vyjadřovaly své názory, hádaly hádanky, kladly otázky a odpovídaly na ně. Nejprve jsme to použili při kreslení tuto techniku- kresba šťouchancem, která u dětí vzbudila zájem. Práce se ukázaly být jasné a barevné.

Děti svou práci dotvářely pilně, pečlivě, kreativně přistupovaly ke komponování skladby, sdílely své nápady s ostatními dětmi, rády si prohlížely práce svých vrstevníků, diskutovaly o práci a sdílely své názory.

Objevené obtíže: Děti měly se zvládnutím této techniky určité potíže. Například Gleb nechtěl úplně natřít celého medvěda; zadní nohy medvěda zůstaly bílé.

úkoly:
- nadále učit děti kreslit metodou šťouchání tvrdým štětcem po obrysu;
- posílit schopnost kreslit vatovým tamponem malé detaily výkres;
- rozšířit znalosti dětí o domácích mazlíčcích;
- vzbudit zájem o básnická díla.
Materiál:
List papíru A4 s nakresleným obrysem králíka, tvrdý štětec; kvaš: černá, bílá a šedá, vatové tampony; sklenici vody; tableta, křída, králík.
Přípravné práce:
Úvod do domácích mazlíčků; cílená návštěva živého koutku seniorská skupina(předmět pozorování - králík); učení básniček o zajíčkovi: A. Barto „Zajíčka opustila paní“ a G. Bojko „Dlouhouší šibal“.
1. Organizační část na hrací ploše.
Učitel seznámí děti s kouzelným kruhem vyobrazeným na tabletu.

Práce s demo deskou

Pedagog: Kluci, jaká zvířátka znáte? (děti vyjmenují mazlíčky a učitel je umístí do kouzelného kruhu).
Pedagog: Výborně, kluci! A dnes vám chci představit dalšího mazlíčka.
Učitel se ptá na hádanku:
Rychle proskočí houštím
A spolehlivě se schová
Zvenčí zvědavé oči.
Je tak rychlý a zbrklý
Brzy ráno - brzy ráno -
Vyběhne na mýtinu.
Není to vlk ani liška,
A ne rychlá kuna.
No, zkuste to a hádejte?
No jasně že je...
Děti: zajíček
Pedagog: Výborně, kluci, uhodli jste - je to zajíc.
- Je zajíc domácí nebo divoké zvíře? Kam bychom měli našeho zajíce umístit, doprostřed magického kruhu nebo mimo něj?
- Kde bydlí zajíc?
-Co to jí?
-Kdo ho loví?
Děti odpovídají na otázky učitele.
Učitel shrnuje odpovědi dětí. Zajíc je divoké zvíře, které žije v lese a které s příchodem zimy mění šedou srst na bílou, takže na sněhu není patrné.
Pedagog: Kluci, víte, že nejbližším příbuzným divokého zajíce je domácí zvíře - králík.
- Kdo viděl králíka?
- Jak vypadá? (popis)
-Co to jí?
- Kde bydlí?
Učitel doplňuje odpovědi dětí a mluví o nich charakteristické rysy králík (žije s lidmi, lidé ho krmí, loví šelmy, to znamená, že si nemusí převlékat kožich; Barva srsti je pestřejší: bílá, černá, hnědá, šedá).
Moment překvapení: učitelka otevře klec s králíkem.

Děti při pohledu na živého králíka

Děti králíka zkoumají a popisují.
Pedagog: Kluci, proč je náš králík smutný?
Děti: Sedět sám v kleci se nudí.
Pedagog: Kluci, pojďme ho rozveselit! Pojďme si zahrát hru "Funny Bunnies" a pak nakreslete spoustu malých přátel pro našeho králíčka.
Dynamická pauza „Happy Bunnies“
Pojďte, všichni se posadili
Podívali se na sebe.
A tleskali rukama:
Tleskat a tleskat, tleskat a tleskat.
Co má králíček na hlavě?
- Uši tam vesele tančí.
Jeden skok, dva skoky -
Všichni odcválali do lesa.
2. Praktická část.
Pedagog: Teď, kluci, posaďte se a my nakreslíme malé kamarády pro našeho králíka.
Před dětmi jsou listy papíru s obrysem králíka, barvy, štětec a vatové tyčinky.
3. Samostatná práce dětí.
Děti obkreslují prstem po celé vrstevnici králíka, poté udělají cvičení - rozcvičku se štětcem a poté začnou píchat po celé vrstevnici králíka. Po dokončení kreslení podél obrysové čáry děti uvnitř kreslí šťouchnutím. Poté pomocí vatové tyčinky Děti dokreslují oči a nos králíků.