Kuprin gambrinus jak titulovat kapitoly. Analýza příběhu "Gambrinus" od A.I

Yu.V. Berezkina

učitelka ruského jazyka a literatury NP DVOC "Penati"

Práce s textem v hodině literatury v 8. ročníku. Vývoj lekce na základě práce A.I. Kuprina „Gambrinus“ pomocí strategie „Advanced Lecture“ (technologie kritického myšlení).

Cíl: analyzovat obsah díla, identifikovat pozici autora a způsoby jeho vyjádření.

Metodologická technika: analytický rozhovor s prvky pokročilé přednášky.

Vybavení a viditelnost: zvukový záznam houslové hudby (potpourri různých melodií).

Pojmy: příběh, esej, příběh, příběh-esej.

Průběh lekce.

Na desce je epigraf (slova z „Gambrinus“): „Člověk může být zmrzačen, ale umění všechno vydrží, všechno přemůže.“

1. V minulé lekci jsme začali mluvit o Kuprinově díle. Dnes budeme pokračovat v rozhovoru o rysech jeho kreativity a postoje na příkladu díla „Gambrinus“. Jak bude lekce postupovat, budeme muset použít plán analýzy umělecké dílo a ke každé položce plánu si dělejte poznámky do sešitů (viz příloha).

Doma si přečtete práci.Úkolem první etapy naší práce je určit žánr díla.K tomu budete muset pracovat teoretický materiál ve dvojicích. Odpovězte na otázku: do jakého žánru byste toto dílo zařadili? Svou odpověď zdůvodněte zapsáním do sešitu (text článku a vzorovou tabulku naleznete v příloze poznámek k lekci). Studenti dostanou text o žánrech epická díla. Na práci je vyhrazeno 5-6 minut.

Napište na tabuli možné možnosti odpověď: příběh, příběh, esej.

Příběh „Gambrinus“ byl napsán v roce 1907. Toto je skicový příběh. Zde se snoubí povrchní přesnost popisů beletrie. Spisovatel se snaží dát dílu charakter příběhu, který se stal ve skutečnosti.

Taverna Gambrinus, která existovala v Oděse, přitahovala Kuprina pestrým složením svých návštěvníků: přístavní dělníci, rybáři, námořníci, pašeráci. Spisovatelova temperamentní povaha byla duchem blízká prostředí lidí, jejichž životy prudce přesahovaly hranice měšťáckého způsobu života. Autor neuvádí přesné místo konání, ale pivnice je vyobrazena dostatečně detailně.

Měli jste pravdu ve svém úsudku o žánru díla?

2. Věnujte pozornost epigrafu naší lekce, zamyslete se nad tématem příběhu.

Tipy žáků zapisujeme na tabuli.

Z epigrafu lekce lze snadno uhodnout, že hlavní téma díla jsou tématem umění. Toto téma se stalo jedním z hlavních témat ruské literatury po roce 1825, v době bezprostředně po porážce děkabristického povstání. Rychle vyzrálý romantismus doslova připoutal pozornost k problému umění. Romantici té doby stavěli umění nad politiku, vědu, filozofii, morálku a někdy i náboženství, které tradičně zaujímalo nejvyšší úroveň na hodnotovém žebříčku lidského vědomí. Umění bylo uznáváno jako síla schopná otevřít lidstvu cestu k nejvyšší pravdě a stala se hlavním zdrojem lidské ideály a skutečně proměnit samotného člověka a celý svět kolem něj.

3. Obraz Sashky. Analytický rozhovor.

Nejprve si každý žák zapíše do sešitu 5 slov, která podle jeho názoru charakterizují hlavního hrdinu.

Otázky a úkoly k rozhovoru.

  1. Najděte popis vzhledu Sashky.
  2. Na jakou hudbu a na jaký nástroj hrála Sashka?
  3. Proč madame Ivanova vždy žádala, aby Sašovi zahrála něco vlastního?
  4. Proč návštěvníci cuket milují Sašku?
  5. Jak se Sashka chová k návštěvníkům cukety?
  6. Proč Sashka vždy přivedl Belochku s sebou?
  7. Změní se cuketa poté, co Sashka půjde dopředu?
  8. Jak vnímají návštěvníci Gambrinusu návrat Sashky po dvou letech?
  9. Proč si kotelník nechal housle a nevypil je?
  10. Jak rozumět výrazu „strach ze strachu“, který autor uvádí kurzívou a kterým vysvětluje Sashkovo chování během pogromu?
  11. Proč je zastaven pogromista, který si vzal na mušku Sašu?
  12. Proč zedník zabije Veverku?
  13. Proč se Sashka chová k detektivům nezávisle?
  14. Proč se zkušení lidé obávají o Saškův osud méně než poprvé a rychleji na něj zapomínají?
  15. Jak lidé v krčmě vnímají Saškin návrat se zlomenou rukou?

Po konverzaci si každý student sestaví do sešitu syncwine „Sashka“ (2 přídavná jména, 3 slovesa, fráze, citoslovce).

4. Určete problém a myšlenku díla. Jak je ukazuje Kuprin?

Sashka, který zažil ponížení, nebezpečí na frontě, útrapy japonského zajetí, hrůzu z pogromu a šikanu tajné policie, udržel Muže v sobě. Na otázku ohledně toho odpovídá Kuprin. Jakou roli hraje umění v životě člověka, zobrazující vztah mezi návštěvníky krčmy a Sashkou. Sashkovy melodie umožňují štamgastům pivního baru vyjádřit se nejlepší vlastnosti duše. Sashku milují, protože je chudý jako oni, ale zároveň je to silná osobnost, má duši (housle-duše), schopnost soucítit a cítit. Jeho talent je dar od Boha. Umění je nesmrtelné, jako duše lidu. Sashka a jeho hudba ztělesňuje, vzdělává a oživuje světlou stránku duše lidí. Sashkovo umění je nesmrtelné.

Poté, co ztratil jediné stvoření, které mu bylo blízké - pes Veverka, se zmrzačenou paží, hubený a bledý, s grimasou tváří a jemnýma očima. Zachovává své umění lidská důstojnost a duši. Je zpátky v Gambrinusu, zase hraje pro lidi. Hudba, stejně jako duše lidu, je nesmrtelná (zní melodie houslí).

Zde se můžete zaměřit na takový detail, jako jsou housle. Proč housle? Nakreslete paralely s Mayakovského básní „Housle a trochu nervózně“. Věnujte pozornost epizodě s profesorem.

Doma můžete nabídnout napsání eseje „Člověk může být zmrzačený, ale umění všechno vydrží a zvítězí“ nebo „Sashkova hra: klaunství nebo umění?“ s využitím historických faktů.

Aplikace.

1 Tabulka, kterou studenti vyplňují během hodiny.

Prvky analýzy

Moje myšlenky

Přednáška

žánr

Plán - osnova otevřená lekce podle předmětu

literatura pro žáky 8. ročníku Suvorova

na téma « Humanistický patos příběh od A.I. Kuprin "Gambrinus"

Sestavil: učitel samostatného oboru (ruský jazyk a literatura)

Šimáková T.I.

Metodické zdůvodnění

Toto téma je „Humanistický patos příběhu A.I. Kuprin "Gambrinus" - je studován v sekci "Literatura 20. století". O práci A.I. Kuprin dostává dvě hodiny. Jedním z nich je poznat a analyzovat příběh „Gambrinus“.

Metodologický cíl lekce: využití technik a metod kritického myšlení při analýze uměleckého díla.

Výukové cíle:

Rozvojové cíle:

Vzdělávací cíle:

Vnitropředmětová spojení: historie příběhu; společensko-politické názory spisovatele; použití vysvětlení nového materiálu na základě dříve prostudovaného materiálu; role hudby při odhalování hlavního obrazu.

Mezioborové vazby: Materiál vybraný ke studiu tématu se vztahuje k literatuře, historii, hudbě, malířství, vojenskému výcviku a tělesné výchově.

Technologie:"Rozvoj kritického myšlení" (TRCM) při práci s textem"

Metodické techniky a metody: slovo učitele, práce s textem, technika „Intelektuální rozcvička“, komentované čtení, práce se slovní zásobou, technika „Já vím – nevím“, shluková kresba, analytická konverzace, technika „Čtení se zastávkami“, kreativní příběh (od perspektiva hlavní postavy), skládání syncwine; reprodukční a verbální metody, problém-hledání, názorná metoda.

PLÁN – SHRNUTÍ LEKCE

Téma lekce:

Vzdělávací: představit zvláštnosti kreativity a postoje A.I. Kuprin na příkladu díla „Gambrinus“; ukázat výjimečný talent hlavní postavy; identifikovat hlavní problémy, které autor v příběhu nastoluje.

Vývojový: rozvoj takových základních osobnostních vlastností, jako je kritické myšlení, komunikace, kreativita, mobilita, samostatnost, tolerance, zodpovědnost za vlastní volby a výsledky své činnosti.

Vzdělávací: formování kultury čtení, včetně schopnosti orientovat se ve zdrojích informací, využívat různé strategiečtení, přiměřeně rozumět čtenému, třídit informace z hlediska jejich důležitosti, „vyplevelovat“ nedůležité informace, kriticky hodnotit nové poznatky, vyvozovat závěry a zobecnění.

Materiální podpora lekce: prezentace; fotografie z filmu; doplňkový materiál o dějinách Ruska; booklet, knižní upoutávka; reprodukce obrazu V.V. Vereščagin „Apoteóza války“; příběh od A.I. Kuprin "Gambrinus"; tabulka; text článku, se kterým studenti pracují při určování žánru díla.

Pracovní metody: slovo učitele, práce s textem, technika „Intelektuální rozcvička“, komentované čtení, práce se slovní zásobou, technika „Já vím – nevím“, shluková kresba, analytická konverzace, technika „Čtení se zastávkami“, kreativní příběh (od perspektiva hlavní postavy), skládání syncwine; reprodukční a verbální metody, problém-hledání, názorná metoda.

Formy práce: skupina, dvojice, celá třída, jednotlivec, dvojice.

Formy ovládání: sebekontrola, vzájemná kontrola, kontrola učitele.

Mezioborové vazby: literatura, historie, hudba, malba, vojenský výcvik, tělesné kultury.

Průběh lekce:

Kontrola připravenosti studentů na vyučovací hodinu (průzkum probrané látky). Motivace k vzdělávací aktivity(vytvoření emocionálního rozpoložení, přání úspěchu, sledování valeologického aspektu)

(fáze hovoru)– probuzení dosavadních znalostí, zájem o přijaté informace, aktualizace životní zkušenost.

Dnes se v lekci obrátíme k dílu ruského spisovatele 19. století. Alexandr Ivanovič Kuprin. Připomeňme si, se kterými díly tohoto spisovatele jste se seznámili v hodinách literatury základní škola a ve třídách 5-6. Na základě snímku prezentace a brožury odpovězte na otázky: Snímek 1, brožurka.

Otázky ke studovaným dílům. Recepce "Intelektuální zahřátí" (průzkum)

– Ve kterém díle je jednou z hlavních postav pes Artaud? (" Bílý pudl»)

– Které dílo vypráví o nešťastné rodině a šťastném setkání hlavy rodiny v Silvestr? (« Úžasný doktor»)

- V jaké práci? hlavní postava- Byla ta dívka vyléčena slonem? ("Slon")

– Který příběh vypráví o životě dostihového koně? ("Smaragd")

- V 5. třídě jste studoval Kuprinův příběh „Taper“. O čem je tento příběh? Jaké je jeho téma?(V předvečer vánočních oslav se ukázalo, že dlouho očekávaný svátek se nemůže konat, protože zapomněli pozvat klavíristu. Taťána Arkadijevna, jedna ze sester Rudnevových, dává Dunjašovi pokyn, aby klavíristu za každou cenu našel. Skladatel A.G. Rubinstein učinil Yuru jedním ze svých studentů)

Zpráva od služebního důstojníka

Zdravím Vás, dodržování valeologického hlediska

Studenti odpovídají na otázky na základě snímku č. 1 prezentace a brožury.

Těžký život „chlapce z vlády“ byl popsán v příběhu „V bodu zlomu“.

Krátké převyprávění

Kužel, -a, m.Muzikant (klavírista, hráč na harmoniku atd.), který hrál za úplatu na tanečních večerech.

Vyhlášení tématu a cílů lekce.

Dnes budeme pokračovat v rozhovoru o vlastnostech Kuprinovy ​​kreativity a pohledu na svět pomocí příkladu funguje"Gambr" A nous."

Vyplňte tabulku. Technika „Já vím – nevím“.(viz příloha)

Záznam do notebooků v souladu s požadavky EOP.

Vyplňte tabulku

Samostatně určete účel lekce

Prezentace nového materiálu k problematice. (pochopení obsahu)

Zpráva o faktech Kuprinovy ​​biografie pomocí video lekce, prezentace (snímek č. 2) a brožuru.

    Suvorovets:

Alexander Kuprin se narodil v krajské město Narovch A ti z provincie Penza v rodině úředníka. Po smrti svého otce se Sashova matka, Lyubov Alekseevna, přestěhovala se svým synem do Moskvy.

Ve věku šesti let byl chlapec poslán do internátní školy moskevského sirotčince Razumovského.

V roce 1880 vstoupil Alexander do druhého moskevského kadetního sboru, poté do Alexandrovské školy, kterou absolvoval v hodnosti poručíka a sloužil v provincii Podolsk.

Již v kadetní sbor začal se zajímat o literaturu. Po svých prvních publikacích pocítil Kuprin svůj spisovatelský dar. Život důstojníka, který vedl čtyři roky, poskytl bohatý materiál pro jeho budoucí díla. (Viz brožurka)

Brožura ukazuje díla, o kterých Kuprin mluví vojenská služba. Myslím, že pro vás jako vojáky bude zajímavé je číst.

2 Suvorovce:

Prezentace. Snímek číslo 2.

Deset let po své rezignaci to Kuprin zkoušel různé profese: byl novinovým reportérem, manažerem při stavbě domu, pěstoval tabák, sloužil v technické kanceláři, byl čtenářem žalmů, hrál v divadle, studoval zubní lékařství, snažil se stát mnichem, pracoval v kovárně a truhlářství obchod, vykládal melouny, učil ve škole pro nevidomé, pracoval v ocelárně, chodil pod vodu v potápěčském obleku, létal s letadlem.

Kuprin byl horlivým odpůrcem války. Vždy věřil, že revoluce a rebelie jsou cestou nikam, ke zničení. Ale v celé své práci byl pravdivý a čestný.

Historie vzniku příběhu. Snímek č. 3

Kuprinův příběh "Gambr" A nous" se objevil v časopise" Moderní svět“ v únoru 1907. Prototypem hlavní postavy příběhu byl houslista Alexander Pevzner, se kterým se spisovatel úzce znal.

Snímek číslo 4. Své dílo mu věnoval sochař A. Knyazik,

Snímek číslo 5. která se nachází v Oděse.

- Určete žánr díla. K tomu musíte pracovat v kombinaci s teoretickým materiálem. Na desce Zobrazí se možné možnosti odpovědi: příběh, příběh, esej.

Snímek číslo 6.

Vezměte prosím na vědomí epigraf naše lekce, přemýšlejte o čem téma příběhu?

Snímek číslo 7.

Téma naší lekce je „Humanistický patos příběhu A.I. Kuprin "Gambrinus".

Jak tomu slovu rozumíte "humanistický"? Spojte slovo "humanismus" synonyma.

Snímek číslo 8. Vytvoření shluku na slovo „humanismus“. (lidskost, filantropie, úcta, laskavost, soucit, vstřícnost, porozumění, sympatie, milosrdenství, vzájemná pomoc, důstojnost, demokracie, životní pozice)

Dá se říci, že všechna tato slova lze připsat hlavní postavě příběhu?

Snímek č. 9

Obrázek Sashka. Analytický rozhovor.

1. Najděte popis vzhledu Sashky.

2. Jakou hudbu hrála Sashka? Technika „Čtení se zastávkami“

Zobrazit snímek č. 1 z filmu.

3. Proč všichni milovali Sašku? (Každý v jeho hudbě slyší něco drahého a hluboce osobního).

Zobrazit snímek č. 2 z filmu.

4. O jaký druh hudby požádala Madame Ivanova Sašku?

Zobrazit snímek č. 3 z filmu.

5. Proč profesor z konzervatoře nazval hudbu Sašky „klaunstvím“?

V kapitole 5 Kuprin hovoří o událostech spojených s rusko-japonskou válkou. Poslechněme si historický popis těchto událostí. Snímek č. 10

Historické pozadí. Zpráva o rusko-japonské válce.

27. ledna 1904 ruská- japonská válka. Jeho příčinou byla konfrontace mezi Ruskem a Japonskem na Dálném východě. Snímek č. 11 Japonská strana zahájila nepřátelství útokem na Port Arthur. Snímek č. 12 Průběh války se okamžitě začal obracet proti Rusku. Nicméně ruská vláda, jako by tyto skutečnosti neviděla, pokračovala ve své expanzi ve vztahu k Dálný východ, a rozhodl se využít válku s Japonskem jako příležitost k odvrácení pozornosti lidí od vážných sociálních problémů Japonské hospodářství bylo válkou vyčerpáno. To ji přimělo vstoupit do mírových jednání. V srpnu 1905 byla v americkém městě Portsmouth podepsána mírová smlouva.

Porážka Ruska ukázala slabost carské politiky, která přispěla k růstu revolučních nálad a nakonec vedla k revoluci v letech 1905 - 1907.

Rád bych jmenoval jména těch, kteří i přes porážku ve válce v sobě zanechali dobrou pověst. (vrchní velitel tichomořské flotily S. O. Makarov) Snímek č. 13

Snímek č. 14 Vasilij Vasiljevič Vereščagin (1842-1904) - ruský malíř a spisovatel. Když začala rusko-japonská válka, Vereščagin šel na frontu. Zahynul v bitvě u Port Arthuru na následky výbuchu na bitevní lodi Petropavlovsk 31. března 1904. Jeho obrazu jsme se již věnovali. Snímek č. 15

Co je válka pro člověka? Co mu přináší?

6. Změní se cuketa poté, co Sashka půjde dopředu?

7. Jak vnímají návštěvníci Gambrinusu návrat Sashky po dvou letech?

8. Proč si kotelník nechal Sashčiny housle a nevypil je?

Jaká událost popsaná v kapitole 7 změnila Saškin život?

Historické informace. židovské pogromy. Snímek č. 16

V říjnu 1905 se v Rusku odehrálo až 690 (šest set devadesát) pogromů ve 102 (sto dvou) obydlené oblasti. Oběti pocházely z různých etnických skupin, ale většina byli Židé. Asi 4 tisíce Židů bylo zabito, 10 tisíc bylo zraněno Přes 400 (čtyři sta) Židů zemřelo v Oděse. Hlavními účastníky těchto pogromů byli vojáci a policisté.

9. Jak se chová Sashka během pogromu?

10. Jak vidíme Sashku v jeho sporu s Gundosym?

11. Jak lidé v krčmě vnímají Saškin návrat se zlomenou rukou?

12. Je ti líto Sašky, když čteme o tom, jak nešikovně a neobratně si strká píšťalku do pusy?

Suvorovets hraje na flétnu.

Podívejme se znovu na název příběhu. Proč se to tak jmenuje? Kdo je Gambrinus? Snímek č. 17

Zpráva od vojáka Suvorova.

Existuje legenda o tom, jak se vévoda Jan První stal králem Gambrinusem.

Jednoho dne se bruselští sládci rozhodli zvolit svého vůdce, který by měl být silný a odvážný. Uspořádali soutěž, kde na zem položili velký sud piva. Ten, kdo to dovede na post, se stane jejich vrchním sládkem.

Když na něj přišla řada, nařídil sluhovi, aby zatloukl pouzdra do otvoru v sudech. Pak si pod něj lehl, otevřel kohoutek a pil, dokud nebyl sud prázdný. Pak bez námahy odnesl hlaveň ke sloupku.

Na základě této geniální myšlenky ho bruselští sládci jmenovali svým čestným vůdcem „Gambrinus, král piva“.

Jakou charakterovou vlastnost (podle legendy) projevoval?

Gambrinus? (důvtipný)

V čem je Sashka tomuto hrdinovi podobná?

Ale proč Kuprin nepojmenuje příběh po něm? Pamatujte si historické pozadí psaní příběhu. (cenzura)

Měli jste pravdu ve svém úsudku o žánru díla?

Vraťme se k epigrafu. Snímek č. 18

Kdo vlastní poslední slova v příběhu? Jak této frázi rozumíte? (Tento výraz autorova pozice. Metafora je jasná: svět bez umění je suterén)

Během příběhu poslouchejte a dělejte si poznámky.

Forma práce je obecná.

Sebekontrola, vzájemná kontrola, kontrola učitele.

Pracujte ve dvojicích

Studenti odpovídají na otázky

Vytvořte shluk (napište slova na sklíčko pírkem)

Zúčastněte se konverzace.

Oni uvažují.

Zpráva od vojáka Suvorova

Zpráva od vojáka Suvorova

Suvorovets hraje na flétnu.

Zpráva od vojáka Suvorova

Práce se stolem

Samostatná práce studentů

(fáze reflexe)

Pracujte ve skupinách.

1 skupina. Kreativní příběh o Sašce(jménem vedlejší postava)

2. skupina. Kompilace syncwine

3. skupina. Odpovězte na otázky na základě brožury. Toto je malý příběh, ale existuje v něm tolik univerzálních lidských problémů. Které?

(-otázka umění, které všechno vydrží a všechno si podmaní; Dobro a zlo, život a smrt, podlost, zrada a výšiny;

lidská duše)

Národní otázka

Definujte problém a myšlenku práce.

Sashka, který zažil ponížení, nebezpečí na frontě, útrapy japonského zajetí, hrůzu z pogromu, šikanu tajné policie, udržel Muže v sobě. Kuprin odpovídá na otázku, jakou roli hraje umění v životě člověka. Uveďte fakta z historie, literatury a umění, která potvrzují Kuprinovu myšlenku: „Umění všechno vydrží a všechno si podmaní.( skladatel Beethoven navzdory svému skvělému talentu zemřel v chudobě a osamělosti, zapomenutý, neužitečný mistr, Moliere, Anna Achmatova, Solženicyn)

Skupinové zprávy.

Snímek č. 19- Jak jako budoucí důstojníci vnímáte události, které se odehrávají v Sýrii? (zničeno historické památky v Palmýře)

Kniha trailer

Formy kontroly: sebekontrola, vzájemná kontrola.

Pracujte ve skupinách

Vymyslete příběh

Individuální úkol, z více syncwinů sestaví jeden, s jehož obsahem všichni souhlasí, a předloží jej k diskusi.

Odpovězte na otázky

Podívejte se na upoutávku na knihu

Samostudijní úkol. (Volitelný)

Odpověď písemně, volný žánr (příběh, báseň, deníkové záznamy atd.):

    Proč je pro mě příběh A.I. zajímavý? Kuprin "Gambrinus"?

    Kreativní příběh o Sashce z pohledu vedlejší postavy.

Napište si do deníku

Učitel _________________________ / Simáková T.I./

(podpis, jednající příjmení)

Příběh „Gambrinus“ od Alexandra Ivanoviče Kuprina vypráví příběh hospody. Byl pojmenován po králi Gambrinusovi, který sponzoroval pivní byznys. Tato hospoda se nacházela v přístavu jižní město. Hosty tohoto zařízení byly velmi barevné postavy. Lidé navštěvovali hospodu různé národnosti, různé vyznání a různé společenské postavení.

Sashka byl Žid podle národnosti. Rád se šklebil a bavil se. Pro svět vysoké umění byl obyčejný muzikant, ale pro návštěvníky hospody a pro zaměstnance v ní byl muzikant s velká písmena. Sashka dokázala vybrat jakoukoli melodii, zazpívat jakoukoli píseň. To bylo mezi návštěvníky hospody velmi oblíbené. V zásadě to bylo kvůli Sashce, že jsme tento podnik milovali.

V příběhu "Gambrinus" spisovatel odhaluje různé obrázky osoba. Sasha je nejjedinečnější a zároveň nejbarevnější postavička. Na první pohled je to obyčejný hospodský houslista. Pokud však dílo dočtete až do konce, pak se Sashka stane opravdu blízkou každému čtenáři.

Japonská válka začíná a Sasha je vzat do služby. Loučí se s těžkou duší a myslí si, že zemře v jedné z bitev. Osud je k němu ale tak milosrdný, že se o dva roky později vrací do Gambrinusu, kde se bez něj všichni nudí a vše do sebe zase zapadá. Některé změny ale stále probíhají. Sashkovy oči jsou mnohem smutnější a výraz smutku v nich je tak těžký, že k němu čtenář nemůže zůstat lhostejný.

Dále v příběhu spisovatel hovoří o tom, jak lidé dostávají úplnou svobodu: svobodu slova a myšlení. Ale život se z toho nezlepší. Naopak, z nějakého důvodu se vše zhoršuje. Židé jsou pronásledováni. V tuto chvíli by se měl čtenář bát, že se Sashka dostane pod útok. Po ulicích ale chodí svobodně a klidně. Nicméně, Belka, Sashkův pes, je zabit.

Sashka se podle mě ze zášti a nespravedlnosti pere v hospodě, za což později půjde do vězení. Vychází odtamtud se zmrzačenou rukou. Ale přesto, navzdory všemu pronásledování a nespravedlnosti vůči němu, pokračuje ve hře na harmoniku.

Podle mě chtěl autor ukázat sílu lidský duch. Zvláště pokud je člověk pro něco velmi zapálený, jako je tomu u Saši. Houslistovi se hudba opravdu líbila. Procházela s ním životem a pomáhala mu, aby se nezhroutil a zůstal silný. Autor proto končí své dílo těmito slovy ze Sašky: „Člověk může být zmrzačen, ale umění všechno vydrží a všechno přemůže.“

Několik zajímavých esejů

  • Esej o obrazu Dům s červenou střechou od Rylova, ročník 8

    Jasný slunečný den syté barvy malebné ruské přírody moskevské oblasti a útulný dům s červenou střechou třpytící se na plátně slavného ruského krajináře Arkadije Alexandroviče Rylova

  • Každý člověk žijící v Rusku by měl znát svou historii, aby neopakoval minulé chyby a znal strukturu společnosti. Válka, tolik je zahrnuto ve významu tohoto slova. Smutek, smutek, ztráta, sounáležitost

  • Ivan Ivanovič v příběhu Starý génius od Leskova, esej

    Ivan Ivanovič je muž se železnou povahou, vlastní „řadu čtrnácti ovčích kůží“. Právě jeho zásah umožňuje staré majitelce pozemku vrátit dům do vlastního majetku. V narativní linii se objevuje až ve třetí kapitole

  • Essay Man in Gorky's Works 11th grade

    Člověk v Gorkého díle je především svobodomyslná osobnost, samostatný jedinec. Spisovatel se zajímal vnitřní svět lidí, přemítal o jejich snech se záviděníhodnou důsledností

  • Mám mnoho přátel. Bavíme se spolu. Ale ne každý přítel je dokonalý. Pro mě je ideální přítel někdo, kdo vždy přijde na pomoc.

Velmi stručně zažije židovský houslista hrající v hospodě v přístavním městě rusko-japonská válka a židovské pogromy. Je zmrzačený, ale touha houslisty po hudbě je velká a dál hraje na harmoniku.

„Gambrinus“ je pivnice v suterénu jižního přístavního města. Každý večer zde po mnoho let po sobě hraje houslista Sashka žid, veselý, vždy opilý muž nejistých let, který vypadá jako opice. Vždy v šest hodin večer přichází do hospody s houslemi a malým psem Veverkou. Madame Ivanova pracuje jako barmanka ve stejné hospodě, baculatá žena, s bezbarvým obličejem z mnoha let pobytu ve sklepě.

Do velkého přístavu připlouvají lodě z mnoha zemí, v noci pracují pašeráci a v blízkosti přístavu je mnoho kaváren, nevěstinců a flopů. Ti, kteří dorazili do města a obyvatelé těchto míst, jistě Gambrinus navštíví. Sashka bez přerušení hraje písně objednané pro něj ze všech národů a zemí. K večeru má plné kapsy stříbrné mince. Návštěvníci si od něj půjčují malé částky a nikdy je nevracejí.

Začíná rusko-japonská válka. Sasha je vzat do armády. Návštěvníci hospody jsou zděšeni, jeden z nich dokonce dobrovolně půjde místo houslisty. Sashka dává své housle jednomu dělníkovi a psa přenechává madame Ivanové. Jako sirotek posílá peníze, které vydělá vzdálení příbuzní. Svůj poslední plat přenechá barmance, aby ho po jeho odchodu poslala příbuzným houslisty.

Bez Sashky a jeho houslí je Gambrinus prázdný. Majitel si zve různé muzikanty, ale ti jsou bombardováni klobásami. Postupem času je však Sashka zapomenuta. V hospodě hraje hráč na harmoniku, ale o houslistovi se pamatuje jen madame Ivanova a pes Bělochka.

O rok později se Sashka vrací. Harmonikář je přes smlouvu s ním uzavřenou vyhozen a Gambrinus znovu ožívá.

Brzy začne ve městě pogrom na Židy, ale Sashka klidně chodí po ulicích a nikdo se jí nedotkne. Jeden z pogromistů, naštvaný, že se nemůže dotknout Sashky, zabije svého psa Belochku.

Detektivové vstupují do Gambrinus, jedním z nich je Motka Gundosy, pokřtěný Žid. Mezi ním a Sashkou dojde k hádce. Sashka zlomí housle na Gundosyho a chce ho vzít na policejní stanici, ale dav houslistu schová. Je zatčen večer cestou z hospody.

O tři měsíce později se Sashka vrací. Jeho levá ruka je zkroucený, „vytočený loktem do strany“ a nenarovná se, zřejmě je poškozená šlacha. "Nic! Člověk se dá zmrzačit, ale umění všechno vydrží a všechno si podmaní,“ bere to Sashka zdravou rukou. harmonika a začne hrát oblíbené písničky návštěvníků Gambrinusu.

Během období politické reakce Kuprin zaznamenával hrozné časy s hněvem a bolestí („Touha“, „Gambrinus“, „Nechuť“ atd.). Sám nakreslil příběh „Gambrinus“ (1907). silná práce tyto roky, obraz nekontrolovatelné reakce, Kuprin poznamená, že byl předem připraven.

Policista už vyhrožoval: „Ukážu ti revoluci, ukážu ti!“ a „v ulicích, které vypadaly jako tmavá lepkavá střeva, tajná práce. Dveře taveren, čajoven a přístřešků byly celou noc dokořán.“ A ráno začal pogrom, po kterém „vítězové vyzkoušeli svou moc, aniž by ještě neměli dost beztrestnosti“.

Kuprin tak střídmě, ale přitom expresivně poukáže na ty, kdo takové pogromy připravovali, na něž byly orientovány síly reakce. Nezbavuje viny ještě společenským vědomím neprobuzeného temného davu, který upadl do moci bezuzdných zvířecích pudů a cítí se nepotrestán, ale stejně jako ve svém předchozím díle přenáší boj se zlem z politické sféry. do sociálně-psychologické sféry.

Život milující spisovatel staví do kontrastu temné pudy, které se zmocnily lidí, se svými svatyněmi – krásou a vysokou duchovností. „Gambrinus“ je hymnou umění a krásy neochvějného lidského ducha. Závěrečný akord této hymny: „Člověk může být zmrzačen, ale umění všechno vydrží a všechno si podmaní.

Přístavní krčma "Gambrinus" - místo veselých radovánek "přístavních a mořských" lidí - proslula také virtuózem, nadaným houslistou Sashkou, jehož repertoár tvořily "písně přivezené ze všech přístavů". zeměkoule" Sashkovy projevy odrážely obtížnou historii počátku století: rusko-japonskou válku, revoluci, období reakce (“ divná doba, podobně jako sen člověka v paralýze“).

Sashka uchvátil své posluchače citlivou romantikou, písněmi mnoha národů a Marseillaisou. Jeho hudba je vyjádřením duše lidu, přesně v tom spočívá jeho mimořádné umění a duši lidu nelze zabít. A bez ohledu na to, jak krutá realita byla ve vztahu k Sašovi, bez ohledu na to, jak byl fyzicky zmrzačený, jeho duše zůstala stejnou zpívající a neochvějnou duší lidí.

O velkou moc umění, které člověka činí odvážným a protestujícím, mluví Kuprin také v příběhu „Anathema“ (1913), který byl okamžitě zakázán cenzurou. Protodeakon Olympius, ovlivněn četbou příběhu „Kozáci“, který ho uchvátil, prohlašuje v kostele místo anathemy na Tolstého: „Naše pozemská radost, ozdoba a květ života, našemu spolubojovníkovi a služebníku skutečně Kristus , bojar Leo<...>Hodně le-e-e-ta-a-a-a.“

Při hodnocení Kuprinovy ​​umělecké dovednosti kritici obvykle zaznamenali jednoduchost a zároveň velkou expresivitu jeho jazyka. O prvním svazku spisovatelových příběhů, který vydalo nakladatelství Znanie v roce 1903, Leo Tolstoy napsal: „Je v něm spousta zbytečných věcí, ale tón a jazyk jsou velmi jasné a dobré.

Nazval jazyk „Gambrinus“ „krásným“. V roce 1909 obdržel Kuprin spolu s I. Buninem Puškinova cena, kterou uděluje Katedra ruského jazyka a literatury Akademie věd.

Gambrinus byl jedním z nich nejnovější příběhy Kuprin na akutní sociální problém. Spisovatel řekl, že Gorkij z něj chtěl udělat zpěváka revoluce, ale to neodpovídalo jeho talentu. Kuprin, který občas pokračoval v reakci na „zla dne“, byl daleko od revolučního prostředí a vyhýbal se politice.

Dějiny ruské literatury: ve 4 svazcích / Edited by N.I. Prutskov a další - L., 1980-1983.

dětská stomatologie