Remizovův příběh je chlebovým hlasem. Čtení pohádky K

Technologická mapa vzdělávací aktivity

(s přihlédnutím k systematicky aktivnímu přístupu SDP podle A.N. Leontieva)

Typ činnostiKomunikativní skupina Přípravné

Téma: Četba a beseda pohádky A. Remizova “ Chlebový hlas».

Cíl: Vytváření podmínek pro rozvoj zájmu o beletrii.

úkoly:

1. Seznámit děti se schopností převyprávět text, určit povahu postav a osobně přenést jednotlivé epizody při převyprávění. Pomozte pochopit činy hrdinů.

2. Organizace aktivit pro rozvoj dětské iniciativy,utváření znalostí o díle A. Remizova.Vychovat čtenáře schopného cítit soucit a empatii s postavami v knize.

3. Organizovat reflexní aktivity žáků.

Materiály: Pohádka A. Remizova „Hlas chleba“.

Přípravné práce:

Technologie šetřící zdraví:lekce tělesné výchovy "Mlýn"

Předklonění
Ruce do stran.
Vítr fouká, kvílí,
Náš mlýn se točí.
Jeden, dva, tři, čtyři -
Točila a točila.
(Nakloňte se dopředu, paže do stran, pravá ruka dotknout se podlahy levá ruka zpět na stranu; změna polohy rukou)

Etapy

(následující)

činnosti

Jednání, činnost učitele

Akce, aktivity dětí,

Jeho realizace povede k dosažení plánovaných výsledků

  1. Organizační fáze (3 - 5 min)

Úvod do situace.

Cíl: motivovat děti k účasti na aktivitách

Chcete slyšet, o čem to je?

Pozorně poslouchejte a sledujte kreslený úryvek. Oni uvažují.

Stvoření problematická situace(stanovení cíle)

Poslouchejte učitele a odpovězte na položené otázky.

  1. Hlavní scéna (10 – 15 minut)*

Motivace k aktivitě

Co k tomu potřebujeme?

Uvažují a odpovídají na otázky. Vytvářejí domněnky.

Navrhování řešení problémové situace

Na Rusi se s chlebem vždy zacházelo s úctou, s úctou, jako s něčím posvátným. Psali básně a zpívali písničky o chlebu. Mnoho ruských zvyků je spojeno s chlebem: vítají své nejdražší hosty chlebem a solí.

  1. Dnes vám přečtu pohádku „Hlas chleba“.

Čtení pohádky. Pak opakuji jeho konec: „A od té doby to šlo v Rusi – hlas chleba je slyšet nejdéle.“ Žádám děti, aby vysvětlily, co je to za chlebovitý hlas. Ptám se jich, zda slyšeli o lidech nebo organizacích, které pomáhají druhým.

Říkám vám, že Rusové vždy spěchají, aby pomohli těm, kdo jsou v nesnázích: darují krev, když se někomu stane nehoda; sbírání předmětů pro postižené povodněmi; stavba domů pro oběti požárů...

„A pokud dítě s „chlebovým hlasem“ vyroste v rodině, nezapomene zavolat babičce, poblahopřát sousedům k svátku, pomáhat mamince s domácími pracemi nebo krmit kachny na rybníku. “

Teď si trochu odpočineme.

Poslechněte si příběh a odpovězte na položené otázky.

Dělejte fyzická cvičení.

Provádění akce

Připomínám dětem, že už umí spočítat slova ve větě a pojmenovat je v pořadí.

A dnes budeme hrát. Nejprve řeknu větu a vy v ní spočítáte počet slov a pojmenujete je. Pak jeden z vás řekne svou větu. Zároveň musíte říci následující frázi: „Olesya Yuryevno, spočítejte slova v mé větě a pojmenujte je. pamatuješ?

Nabízím k rozboru větu z básně A. Feta „Suchý list padá, vítr v noci zlobí“ a zjišťuji, jak se toto dílo jmenuje.

Děti pojmenovávají počet slov. Potom dítě, na které učitel ukázal, řekne první slovo a všechny děti řeknou: "Jedno!" atd.

Poté jedno z dětí (nepovinně) vysloví svou větu a učitel ji analyzuje.

Pro analýzu byste měli vybrat věty bez spojek a předložek. A děti nabízejí učiteli fráze, které obsahují různé slovní druhy. V tomto případě musí dospělý spočítat všechna slova. Učitel například analyzuje větu „Kotě se schovalo pod skříň“ takto: „Ve větě jsou čtyři slova: kotě, schoval se, pod (toto je samostatné slovo), skříň.“

Děti odpovídají na položené otázky.

  1. Závěrečná fáze (3–5 minut)

Reflexe, analýza výsledků výkonu

Chlapi, odkud si myslíte, že se vzal chleba na stole? (Posloucháme odpovědi dětí).

Chtěli byste se o tom dozvědět více?

Jak můžeme vy a já zjistit, co ještě nevíme? (zeptejte se dospělých, z knih, hledejte na internetu, navštivte muzeum chleba...)

Individuální výpovědi dětí.

Očekávané výsledky

vlastní orálně, schopnost vyjádřit své myšlenky. Seznámení s pojmem muzeum a jeho účelem.


...koupím s křídlem...- vichřice, vánice; z revel - kroužit, kroutit, vířit (o větru, počasí) a vyndat - foukat.

Udělat rozruch- rána.

Zadek- část sekery proti ostří, tvořící oko pro rukojeť sekery.

Jatka- sníh navátý větrem na budovu nebo do rokle, stejně jako samotná závěj.

Pozemská tajemství

Snacha- stejně jako snacha, manželka syna.

Velká žena- zde: hlavní, starší.

...u Andronjeva...- Týká se moskevského kláštera, založeného ve 2. polovině 14. století žákem Sergia z Radoněže, Ctihodným. Andronik; pojmenovaný po svém zakladateli. Sám Remizov, původem Moskvan, se jako dítě vydal na pouť do Andronijevského kláštera. Vzpomínky na to se odrážejí v mnoha dílech spisovatele a staly se nepostradatelnou vlastností autobiografický hrdina (viz například příběh „Poutník“ z „Posolonu“, román „Rybník“, kniha memoárů „Se zastřiženýma očima“),

Sokolinki- tedy Sokolniki.

Ručně psané zdroje: „Gol-stone“ (fragment) - autogram - RNL. F.634. Jednotka hr. 6. L. 1; TsRK AK. Cor. 12. Složka 11.

Zdrojový text: Sadovnikov. č. 73 O čarodějnici.

...ukradla měsíc víc než jednou a rozmazlila lidi- Obvyklá obvinění proti čarodějnicím.

Rukopisné prameny. "Včela" - autogram s autorskými úpravami<1912>- RNB. F. 634. Jednotka. xp 6. L. 1–2; a také: č. 2 v rámci layoutu nerealizovaného vydání sbírky „Hlas chleba a jiné příběhy“ (IRLI F 172 poz. 573).

Zdrojové texty: Sadovnikov. č. 74 palců O včelách, č. 116a. O farmazonech.

Pcheljak- t. j. chovatel včel, včelař. V „Tales of Witchcraft“ (kapitola „Včelí byznys“) I. P. Sacharov poznamenává: „Včelí podnikání na vesnicích je považováno za nejtajemnější, nejdůležitější a navíc nedostupné povolání pro každého. Bohatí, ekonomičtí lidé, kteří mají až sto a více úlů, jsou podle lidové pověsti vždy v přátelských vztazích s zlými duchy. Názory vesničanů na včelaření jsou tak rozmanité, že někteří volí sv. svatí, jiní zahubí vodního dědečka. Včelaři, přívrženci tohoto poslední názor, nazývají se na vesnicích čarodějnice, dědové, léčitelé.<…>Čarodějové si myslí, že včely původně vznikly v bažinách pod rukou vodního dědečka.<…>Léčitelé se domnívají, že všechny včely se zpočátku vyrojily z koně, kterého zbil vodnatý dědeček a hodil ho do bažiny“ (citováno z: Příběhy ruského lidu, sesbíral I.P. Sacharov. M, 1990. S. 98, 99). Ve zdrojovém textu č. 74 se včele přímo říká čaroděj; zde je zvláště zdůrazněno: „A je známo, že když má někdo takovou včelí propast, není to bezdůvodné“ (str. 245). Epizodu s nafouklou žábou do velikosti býka si Remizov vypůjčil z druhého výchozího textu (č. 116 a). V prvním je prostě obrovská žába a včela sama je tu méně krvežíznivá * nabízí chovateli koní jen sníst med, který žába vyvrhla. V folklorní tradice kůň a včela jsou spolu pevně spojeni a odpovídají středu světového stromu.

Podlaha stodoly- místo, kam dávají chleba do snopů a kde se mlátí, krytý mlat.

Zdrojový text: Sadovnikov. č. 72 e. O mrtvých.

Bogeyman- hořlavá síra; hořící dehet, horko a zápach.

...když kohout zakokrhal, propadli se zemí...- To odráží obecnou mytologickou myšlenku kohouta jako symbolu světla, slunce, s jehož východem jsou pod vlivem jeho očistné síly všichni zlí duchové a nemrtví nuceni opustit Zemi

Urvina(příkop) - obecně něco, co se vykopává rýčem, díra, připravený hrob

Zdrojový text: Sadovnikov. č. 70. O cuketové kikimora.

Kikimora- mytologická bytost, která žije v domě a škodí lidem; přes den sedí neviditelně za sporákem a v noci hraje žerty; pochází z dětí, které zemřely nepokřtěné, a kojenců zabitých jejich matkami.

...na jih...- svižně, otevřené místo, tržiště nebo hlučný bazar.

...sušení a práškování vína- tj. snížení (od vysychání) a zředění (z rozptylu).

Finanční úřad- zodpovědná za hospodaření, včetně pronájmu šenků s vínem a vodkou, neboť prodej vodky byl v r. předrevoluční Rusko v monopolu státu.

Napůl stof- čtyřhranná skleněná láhev s krátkým hrdlem obsahující určitou míru tekutiny, jejíž objem se v té či oné době měnil.

Řešit- tj. k potvrzení správnosti svých slov (z takat)\ možná se zde používá také ve významu „lichotit“.

Distanon- vedoucí okresu (obecně někdy určité oblasti) nebo správce úseku silnice nebo řeky (na dálku)

...v čele na tlumiči- Tak se nazývá velký klenutý otvor v ruských kamnech, vedoucí k jejich ústí, který se po zahřátí kamen uzavře klapkou.

Advokát- zde: inspektor, daňový inspektor

Aktuální strana: 3 (kniha má celkem 10 stran) [dostupná pasáž čtení: 7 stran]

Lekce 4. Ruské lidové pohádky

Cíl. Zjistěte, zda děti znají ruské lidové pohádky.

Průběh lekce

Učitelka dětem připomíná, že v předchozích skupinách se každý rok seznamovaly s ruskými lidovými pohádkami: „V pohádkách je tolik moudrosti! Učí vás být silný, laskavý, velkorysý, pomáhat těm, kteří jsou v nesnázích, i když je to jen malá žába. Pohádky učí, nešetřit úsilím, bojovat za spravedlivou věc a vyhrát. Jaké ruské lidové pohádky si pamatujete?"

Děti často nazývají autorovy pohádky. Pak to učitel vysvětluje lidové pohádkyžádný autor: „Tyto pohádky se objevily velmi, velmi dávno a nečetly se, ale vyprávěly dětem a často k nim přidávaly něco nového. A stejná pohádka byla buď krátká, nebo dlouhá.

Ale ty a já čteme pohádky v úpravě. Psovodi ano staré pohádky srozumitelný moderní děti. A teď vám určitě prozradím psovody. Připomeňme si tedy názvy ruských lidových pohádek."

Učitel vyslechne odpovědi dětí a připomene jim názvy programových pohádek, které si nezapamatovaly. Pak řekne, že chce zkontrolovat, zda si děti pamatují obsah pohádek. Učitel přečte úryvky a vyzve děti, aby určily, ze kterých pohádek jsou.

- Lidé se shromáždili, šli k řece, házeli hedvábné sítě a vytahovali je... (Alenushka.)(„Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“, podle A.N. Tolstého.)

"A ona umí všechno, všechno jí jde dobře, a co neumí, zvykne si na to, a jakmile si zvykne, s věcmi se také snese." Otec se dívá na svou nejmladší dceru a raduje se. („Finist – Clear Falcon“, navržený A. Platonovem.)

"Vzala čistá síta, malá síta, prosévala pšeničnou mouku, hnětla bílé těsto, upekla bochník - sypký a měkký, ozdobila bochník různými složitými vzory: po stranách byla města s paláci, zahrady a věže, létající ptáci." nahoře, slídění zvířat na dně. („Žabí princezna“, navržený M. Bulatovem.)

„Víš, že jsou pohádky, jsou příběhy, jsou básně,“ pokračuje v rozhovoru učitel. – Jak definovat pohádku? Je to tak, v pohádkách je mnoho zázraků. Zvířata, ryby, ptáci se chovají jako lidé, mluví jako lidé. A v pohádkách dochází k opakování magické číslo tři: tři královští (obchodníci) synové, tři snachy, tři úkoly, které je třeba splnit...

A jaké úžasné, jasné kresby existují pro pohádky! Přesvědčte se sami. Přinesl jsem vám několik dobře ilustrovaných knih. Potěšte nás svými postřehy."

Lekce 5. Tady je příběh!

Cíl. Pokračujte v učení dětí psát příběhy z vlastní zkušenosti.

Přípravné práce. Učitel říká dětem úžasný příběh: „Jednoho dne odjeli sousedé na dovolenou a svěřili nám péči o jejich kočku. Ti, kteří nás dobře znali, nás chodili navštěvovat a žebrali o jídlo. A teď jsme ho začali krmit. Přes den kočka běhala po celém pozemku, honila kočky sousedů a kočky ke své misce, stála na ulici, nedovolil jim to.

Jednou jsme viděli naši kočku, jak kráčí po cestě od brány a vedle ní kráčí malý ježek. A kočka jasně vede ježka k jeho misce. Ježek začal jíst kaši s mlékem a kočka si k němu sedla a dívala se na něj.

Ježek snědl kočičí žrádlo a šlápl zpátky po stezce. A kočka se s pocitem úspěchu natáhla na verandu a dívala se na nás. A máme stejnou myšlenku: "Jak si rozuměli?"

"Toto je můj příběh," pokračuje učitel v rozhovoru. – A zítra budete vyprávět příběhy, kterých jste byli svědky. Poraďte se s rodiči, o čem a jak nejlépe mluvit, abyste potěšili své soudruhy i mě. Tohle je tvůj domácí úkol."

Průběh lekce

Učitel se ptá, zda děti dokončily domácí úkol.

Poté poslouchá příběh prvního dítěte. Poznamenává dobrý začátek nebo naopak říká, že příběhu by prospělo, kdyby něco takového začalo (nabízí možnosti).

Učitel poslouchá několik dalších příběhů a všímá si příběhů, které se vyznačují logikou a obraznou řečí.

Na konci lekce učitel slíbí, že si zbytek příběhů poslechne během procházky a večer. „A pokud je příběh velmi zajímavý, určitě ho všichni uslyšíte,“ říká učitel.

Lekce 6. Četba pohádky A. Remizova „Hlas chleba“. Didaktická hra"Já - pro tebe, ty - pro mě"

Cíl. Seznamte děti s pohádkou A. Remizova „Hlas chleba“, zjistěte, zda souhlasí s koncem díla. Zlepšit schopnost dětí reprodukovat posloupnost slov ve větě.

Průběh lekce

Učitel čte pohádku. Potom zopakuje její konec: „A od té doby to pokračovalo v Rus – zrnitý hlas všech je slyšet nejdéle.“ Učitel požádá děti, aby vysvětlily, o jaký druh chlebového hlasu se jedná. Ptá se předškoláků, zda slyšeli o lidech nebo organizacích, které pomáhají druhým.

Učitel vypráví o tom, jak Rusové vždy spěchají na pomoc těm, kdo jsou v nesnázích: darují krev, když se někomu stane nehoda; sbírání předmětů pro postižené povodněmi; stavba domů pro oběti požárů...

"A pokud dítě s "chlebovým hlasem" vyroste v rodině, nezapomene zavolat babičce, poblahopřát sousedům k svátku, pomáhat matce s domácími pracemi a krmit kachny na rybníku, “ uzavírá tuto část hodiny učitel.

Učitelka dětem připomene, že už umí počítat slova ve větě a pojmenovat je v pořadí.

"Dnes si budeme hrát," říká učitel. - Nejprve řeknu větu a vy v ní spočítáte počet slov a pojmenujete je. Pak jeden z vás řekne svou větu. Zároveň musíte říci následující frázi: "Valentino Viktorovno, spočítejte slova v mé větě a pojmenujte je." pamatuješ?

Učitel nabízí k analýze větu z básně A. Feta „Suchý list padá, vítr v noci zlobí“ a zjišťuje název tohoto díla.

Děti pojmenovávají počet slov. Potom dítě, na které učitel ukázal, řekne první slovo a všechny děti řeknou: "Jedno!" atd.

Poté jedno z dětí (nepovinně) vysloví svou větu a učitel ji analyzuje.

Pro analýzu byste měli vybrat věty bez spojek a předložek. A děti nabízejí učiteli fráze, které obsahují různé slovní druhy. V tomto případě musí dospělý spočítat všechna slova. Učitel například analyzuje větu „Kotě se schovalo pod skříň“ takto: „Ve větě jsou čtyři slova: kotě, schoval se, pod (toto je samostatné slovo), skříň.“

Pokud zbývá čas, hra pokračuje.

Lekce 7. Na lesní mýtině

Cíl. Rozvíjejte představivost a tvořivost děti, aktivujte řeč.

Průběh lekce

Paní učitelka dětem připomene, že už loni se naučily vytvořit obrázek o životě zvířat na lesní mýtině.

„Dnes také složíme obrázek „Na lesní mýtině,“ říká učitel. - Zatímco jeden z vás pracuje u tabule, vytvoříte si vlastní obrázky na listy papíru, abyste si později mohli povídat o své mýtině, jejích obyvatelích a jejich vztazích. Není třeba pečlivě vykreslovat detaily obrázku - na to nemáte čas. Kdybys tak mohl sám zjistit, koho a co jsi nakreslil.“

Děti se dají do práce. Potom dítě, které pracovalo u tabule, mluví o svém obrazu. Děti a učitel v případě potřeby položí objasňující otázky.

Učitel zavolá druhé dítě. Zatímco pracuje, 1-2 děti mluví o svých obrazech.

Pokud zbude čas, může učitel vyzvat děti, aby si zahrály hru „Mám na to... Hádej co?“ Například: „Toto se nachází na lesní mýtině,“ vysvětluje učitel. Děti kladou upřesňující otázky a nakonec najdou odpověď (např. houba medonosná).

Lekce 8. Bajky-zvraty

Cíl. Seznámit děti s lidovými a originálními bajkami, přimět je, aby si vymýšlely vlastní bajky.

Průběh lekce

Učitel se ptá dětí, zda si pamatují, co jsou bajky. Připomíná mi, že bajkám se také říká měňavci. Poslouchá odpovědi dětí a objasňuje, zda se jim tato díla líbí.

Pak čte bajky:

* * *

Jela vesnice
Za mužem
Najednou zpod psa
Brány štěkají.
Sebral vozík
Kůň zpod biče
A pojďme se utlouct
Její brána.
* * *

Je to jako medvěd letící oblohou.
Medvěd letí
Otočí hlavu.
A nese krávu,
Černobílý, běloocasý.
A kráva bučí
Ano, vrtí ocasem!
Poznejte, jak medvěd křičí:
- Pojďme správně
Pojďme doleva
A teď pojďme rovnou na to!

Stará paní řekla:
-Otevřu bufet
A kost pudla
Dám ti to k obědu.

Vhodné do bufetu
Podívá se na polici
A pudl na podnose
Posezení v bufetu...
S. Marshak, "Pudl"


Jeden, dva, tři, čtyři, pět,
Začínám se opakovat:

Děti vyberou slovo, které má vhodný význam, a učitelka pojmenuje slovo, které se zde úplně nehodí.


Pečené v troubě
Pupen.
A nosí ho v knoflíkové dírce
Bochník...

Dále učitelka vyzve děti, aby si procvičily skládání bajek. Učitel vyzve děti, aby odpověděly na otázky: kdo? Co? Který? co to dělá? kde bydlí? Učitel poslouchá odpovědi a zapisuje slova, která zjevně významově neodpovídají. Například: jahodový ježek tančí v talíři. Čokoládové štěně zalévá mrak. A tak dále.

Lekce 1. Dnes je všude kolem tak jasno!

Cíl. Seznamte děti s básničkami o podzimu, seznamte je s básnickou řečí.

Průběh lekce

„Už se to blíží minulý měsíc podzim - listopad, - učitel zahajuje hodinu. - Ty a já jsme obdivovali světlé barvy časný podzim. Na začátku podzimu bylo teplo a pohodlí. Občas motýlci i létali a dělali nám radost. A básně o časném podzimu jsou neobvykle výrazné.“

Učitel přečte úryvek z básně I. Bunina „Padající listí“:


Břízy se žlutou řezbou
Lesk v modrém azuru,
Jako věže, jedle tmavnou,
A mezi javory zmodrají,
Sem tam skrz listí
Světlost na obloze, to okno...

„Podzim přichází do svých rukou, příroda a počasí se mění,“ pokračuje učitel v rozhovoru a čte básně A. Puškina „Podzim“ a A. Pleshcheeva „Nudný obrázek“.

Učitel ukončí hodinu čtením básně A. Puškina „Nebe už dýchalo podzimem...“. Po přečtení díla se dětí zeptá, které repliky si pamatují.

„Dnes jsme měli den poezie a ty a já jsme se koupali v paprscích krásného, ​​zvučného, ​​obrazného ruského jazyka. Není to tak? – shrnuje učitel lekci.

Lekce 2. Podzimní motivy

Cíl. Naučte děti prohlížet si obrázky v knihách a vysvětlovat, proč se jim líbila ta či ona ilustrace.

Přípravné práce. Den předem paní učitelky děti upozorní na malou výstavku knížek na téma podzim. Požádá vás, abyste si zapamatovali nebo přidali do záložek obrázky, které se vám líbí.

Průběh lekce

Učitel se ptá dětí, zda se jim líbilo prohlížet obrázky v knihách.

"Dokonce vidím záložky v knihách," poznamenává učitel. – Jsem rád, že vy, budoucí školáci, zodpovídáte za plnění mých požadavků a úkolů. A umět se dívat na kresby je velmi potřebný a vůbec ne snadný úkol. Takže, čí záložky jsou v této knize?

Učitel pozve dítě ke svému stolu a on mu vysvětlí svou volbu. Pokud je na této stránce více záložek, přijde ke stolu druhé dítě a doplní odpověď svého kamaráda.

Učitel naslouchá všem. Všímá si pozorovacích schopností dětí. Jak příběh dítěte postupuje, učitel sleduje jeho řeč a nabádá správná slova, pomáhá správně sestavovat věty.

Učitel říká, že se mu také líbilo mnoho kreseb, které se dětem líbily, například ilustrace z knihy „Podzimní básně“.

„Také jsem si všiml barev na této kresbě,“ říká učitel, „ růžový keř, která z poloviny zezlátla, šeříkový opar (modrý) mezi stromy, sotva znatelná nažloutlá cesta u sklizeného pole, kde dvě opatrné vrány sbírají spadaná zrna.“

Lekce 3. Zvuková kultura řeči. Práce na návrhu

Cíl. Zlepšit fonetické vnímání, schopnost určit počet a sled slov ve větě. Pokračujte v práci na sémantické stránce slova.

Průběh lekce

„Kolik z vás vidělo křišťálové věci, které se třpytí ve světle lamp? - učitel zahájí konverzaci. – Mohou to být... ​​sklenice, panáky, salátové mísy, mísy na sladkosti, nástěnné svícny, lustry. Nebo může být podzimní den křišťálově čistý?


Tam je na začátku podzimu
Krátký, ale úžasný čas -

A večery jsou zářivé.

Tyto řádky napsal úžasný ruský básník Fjodor Tyutchev. Co úžasně přesné a krásná slova se objevují v tomto čtyřverší. Slyšel jsi? Počáteční podzim – co je tohle za podzim? Jaké slovo může nahradit slovo úžasné

Učitel vysvětluje, co jsou zářivé večery. Poté vyzve děti, aby spočítaly počet slov se zvukem r v prvních dvou řádcích básně (zopakuje je) a pojmenujte tato slova.

„Můžete vyjmenovat první dva zvuky ve slově? úžasné. Di- část slova. Existují další slova začínající na di-. Který? (Dima, Dina, Dinara, režisér, pohovka...) Podívejme se do slovníku a najdeme slova začínající na di-. Tak: dieta, diadém, divoch, zvědavost, dikobraz, dynamo, disk, dirigent. Jsou vám všechna slova povědomá? A diadém, dikobraz, dirigent? Určete, ve které části slova je zvuk slyšet r jedním slovem dirigent

Dále učitel vyzve děti ke hře „Já jsem pro tebe, ty jsi pro mě“ a připomene její pravidla: „Nejdřív řeknu větu, vy spočítáte počet slov v ní a pojmenujete je. Pak jeden z vás řekne svou větu a já spočítám počet slov. Kolik slov je tedy ve větě „brusinky dozrávají, dny se ochladily?“

Děti počítají slova (4–5 odpovědí) a poté pojmenovávají slova v pořadí, v jakém se objevují ve větě.

„Teď si budeme hrát jinak,“ říká učitel. - Dimo, máš slovo drží krok, Saša má slovo brusinka, v Ira - ocel, u Mashy - dní, Káťa - chladnější. Pojďte ke mně ke stolu a rozhodněte se, kdo s kým bude stát, a pak řekněte návrh.“

Pokud dojde k záměně, hra se opakuje s ostatními účastníky. (Recepci nabídla G. Belyakova.)

Na konci hodiny učitel čte dětem báseň F. Tyutcheva „There is in the original autumn...“ nebo K. Balmont „Autumn“.

* * *

Tam je na začátku podzimu
Krátký, ale úžasný čas -
Celý den je jako křišťál,
A večery jsou zářivé...

Kde veselý srp šel a ucho padlo,
Nyní je vše prázdné - prostor je všude, -
Pouze síť tenkých vlasů
Leskne se na nečinné brázdě.

Vzduch je prázdný, ptáci už nejsou slyšet,
Ale první zimní bouře jsou ještě daleko -
A proudí čistý a teplý azur
Do odpočinkového pole...
F. Tyutchev


Podzim
Brusinky dozrávají,
Dny se ochladily,
A z ptačího křiku
Mé srdce bylo smutnější.

Hejna ptáků odlétají
Pryč, za modrým mořem.
Všechny stromy svítí
V pestrobarevných šatech.

Slunce se směje méně často
V květinách není kadidlo.
Podzim se brzy probudí
A bude ospale plakat.
K. Balmont

Lekce 4. Převyprávění příběhu V. Suchomlinského „Apple and Dawn“

Cíl. Zlepšit schopnost převyprávění a sestavit plán převyprávění.

Průběh lekce

„Dnes vám přečtu příběh, který napsal učitel, ředitel školy Vasilij Suchomlinskij,“ začíná lekci učitel. "Příběh se jmenuje "Jablko a úsvit."

...

Malá Misha často přicházela do zahrady svého dědečka Korneyho. Dědeček léčil svého vnuka lahodná jablka, hrušky, med.

A Míša nemohl spustit oči z obrovského, bílého, něžného jablka, které zářilo na samém vrcholu jedné jabloně.

- Dědečku, drahý, nech mě vlézt a utrhnout támhle to jablko.

"Ne," odpověděl dědeček, "jablko poputuje tomu, kdo za svítání přijde do zahrady a hodinu pracuje: nalévá vodu včelám, řeže suché větvičky."

Kolikrát měl Míša v úmyslu přijít za úsvitu do zahrady, ale nedokázal překonat lenost.

Nakonec jsem sebral síly, ještě za tmy otevřel oči, odhodil polštář a běžel k dědovi na zahradu. Nalil včelám vodu a odřezal suché větvičky.

Růže jitřenka. Míša se přiblížil k jabloni s drahocenným jablkem a to mu vyrazilo dech. Obrovské jablko úplně nahoře už nebylo bílé, ale růžové, jako nebe za úsvitu.

- No, teď je jablko tvoje. "Vylez a odtrhni to," řekl děd.

- Ne, dědečku... Lepší zítra.

- Proč?

"Chci znovu vidět východ slunce."

„Pokud se nám podaří sestavit plán příběhu, pak jej budeme moci převyprávět bez výrazných vynechání a zbytečných opakování,“ pokračuje v rozhovoru učitel. – Pamatujete si, jak příběh začíná? Jak můžete stručně nazvat tuto část příběhu?

Učitel poslouchá odpovědi dětí a říká, že vše, o čem mluvily, se stalo v zahradě dědečka Korneyho: „Myslím, že první bod plánu by se měl jmenovat: „V zahradě dědečka Korneyho“. A pak se děj příběhu neodehrál na zahradě, ale kde? A jak se akce vyvíjela? Dá se tato část příběhu nazvat...? "Míša přestal být líný", "Míša zvítězil nad leností"...

Získal chlapec vzácné jablko? Jak Vasilij Suchomlinskij popsal toto jablko? Kdy se toto jablko změnilo z bílé na růžové? (Když ranní hvězda vyšla.)

Máme plán. Teď si ten příběh přečtu znovu, abyste si ho lépe zapamatovali."

Poté učitel zavolá dítě a společně převyprávějí příběh. Učitel končí svou část slovy: "Dědečku, drahý, nech mě vylézt a utrhnout to velké jablko." Dítě příběh dále vypráví.

Učitel zavolá další dítě, aby příběh převyprávělo, a ten pozve vrstevníka.

"Jablko v příběhu bylo... (velký, bílý, něžný). Na jaká jablka jste narazili? – ptá se učitel a končí hodinu.

Lekce 5. Lexikální hry a cvičení

Cíl. Aktivovat dětskou řeč, zlepšit fonematické vnímání řeči.

Průběh lekce

„Už jsem ti mnohokrát říkal, že bys měl pozorně poslouchat slova, která vyslovuji,“ začíná rozhovor učitel. – Pokud zamumláte jen jeden zvuk ve slově, ukáže se, že je to nesmysl. Zkontrolujeme?

Věžové spěchají, lékaři létají. Které písmeno změnilo slovo věže? (Dopis V.)

Byly sudy, za sudy byly dcery.“

Učitel říká následující dvojice slov: dům - sumec, brouk - cibule, mák - lak.

Dále učitelka vyzve děti, aby poslouchaly příběh a fantazírovaly: „V jednom pohádkovém městě byla na všech domech napsána jména zvířat: Veverka, Ježek, Mýval... Jednoho dne byla postavena nová v r. město krásný dům, na kterém se brzy objevil nápis: "Kočka."

Myšky běžely do školy. Viděli nápis a četli: "Kočka." Dokážete si představit jejich chování, zprostředkovat jejich rozhovory? (Například: „Jaká hrůza! Teď budeme muset jít do školy jinou cestou. Dům je velmi bohatý. Tahle kočka musí mít sluhu“ atd.)

Kočka dělala pochůzky. Můžete to popsat? A co kočička zamňoukala, když uviděla nápis „Cat“?

Pes běžel za ním. Co myslíte, jaké plemeno byla? Když pes uviděl znamení "Kočka", rozzlobil se...

A holčička, která šla vedle, neuměla číst. Ale viděla, jak z domu vyšla kočka a posadila se na schod na verandě. Dívka se hned objevila vedle něj a promluvila na něj. O čem přemýšlíš?"


Jeden, dva, tři, čtyři, pět,
Začínám se opakovat:
Pečené v troubě
Pupen,
A nosí ho v knoflíkové dírce
bochník,
Plazení po trávě
může,
Mléko teče do
Konkrétní,
A na staveništi je
Krajta…

Učitel zopakuje báseň a děti dokončí slova pupen, bochník, plechovka, beton, krajta.

Lekce 6. Čtení pohádky K. Paustovského “ Teplý chléb»

Cíl. Seznamte děti s literární pohádkou K. Paustovského „Teplý chléb“.

Přípravné práce. Den předem přečtěte dětem dílo K. Paustovského „Kočka zlodějka“.

Průběh lekce

Učitel se ptá dětí, zda si pamatují jméno autora příběhu „Kočka zlodějka“.

Když děti jmenují autora, pokračuje: „Čtenáři (Kdo jsou?) Paustovskému říkají zpěvák ruské povahy. Opravdu je. Spisovatel popisuje zákoutí přírody tak živě a nezapomenutelně, přírodní jevyže tyto popisy zůstávají dlouho v paměti. A ví, jak vás rozesmát. Ostatně jste se smáli, když jsem četl o tricích (akcích) červené kočky. A Konstantin Paustovsky také umí čtenáře velmi vážně naladit. Přesvědčte se sami poslechem jeho nového díla nazvaného „Warm Bread“. To je velmi moudrá pohádka. Pokud pochopíte jeho význam, pochopíte, k čemu vede hrubost a krutost, stanete se laskavější.“

Učitel čte pohádku. Potom se dětí zeptá: "Co vás naučila tato pohádka?"

Lekce 1. Lexikálně gramatická cvičení

Cíl. Aktivujte dětskou řeč.
Průběh lekce
Učitel se ptá dětí, jaké je roční období a který měsíc nahradil září.

"Podzim, podzim," říká učitel. "A co můžeme říci o podzim - podzim - podzim?"

Učitel vyhodnotí odpovědi dětí, pochválí je za schopnost naslouchat zadání a dá jejich možnosti: podzimní špatné počasí, podzimní břečka, podzimní listí, podzimní nálada atd.

„Na podzim si lidé i zvířata dělají zásoby na zimu,“ připomíná učitelka.


Ježek šel ven na procházku
Ano, sbírat houby.

Na jaké houby podle vás narazil?

Mnoho slov má příbuzná slova, například: ježek - ježek... ( ježek - ježek - ježek - ježek)».

Poté učitel vyzve děti, aby dokončily cvičení „Jeden - Mnoho“: „Je jedna volavka, ale je jich mnoho... (volavky), jedno balení cukru, ale hodně... (balíčky), jedna ponožka, ale mnoho... (ponožky), jedna punčoška, ​​ale mnoho... (punčocha) jedno ucho, ale mnoho... (uši).

"Teď mi pomozte dokončit věty," ptá se učitel:

– Pokud budeme při hodinách rozvoje řeči dávat pozor, pak...

- Abyste se dobře učili, potřebujete...

– Vyrůstáme zdraví a silní, protože...

“Až se vrátíme z procházky, pak...”

Po vyslechnutí odpovědí dětí učitel opakuje celou větu.

Učitel vyzve děti, aby si poslechly báseň:


Zkoušel jsem různé nápoje,
Zlaté moky jsem pil plným hrnkem.
Jsou - nesnižuji - vynikající,
Ve srovnání s jogurtem ale blednou.
A. Smirnov

„Jaké nápoje preferujete? - ptá se učitel. - Preferuje - to znamená... (vybírá si z mnoha jiných, miluje)».

Lekce 2. Memorování básně A. Feta „Vlaštovky chybí...“

Cíl. Pomozte dětem zapamatovat si báseň A. Feta „Postrádají se vlaštovky...“.
Průběh lekce
„Žijeme v Rusku, zemi s obrovským územím. Celý den jsem letěl z Moskvy do Chabarovsku. Kdybych cestoval vlakem, strávil bych na cestě sedm až osm dní, tedy celý týden. A klimatické podmínky PROTI různé regiony země jsou různé. Někde na jihu je ještě horko a na severu už sníh. co my?

Každé území má své vlastní známky podzimu. Najdou se ale i běžné. Dříve nebo později se oznámí. Jako v této krásné básni skvělého ruského básníka Afanasyho Feta:


Vlaštovky zmizely
A včera se rozednilo
Všechny věže létaly
Ano, blikaly jako síť
Támhle přes tu horu.

Večer všichni spí,
Venku je tma.
Suchý list padá
V noci se vítr zlobí
Ano, klepe se na okno...

Krásná báseň? Zvukový, elegantní."

Učitel zopakuje báseň poté, co děti požádá, aby si zapamatovaly znamení podzimu.

Poté se děti střídají v pojmenovávání znaků a učitel přečte odpovídající řádky básně. Zároveň upřesňuje: „Už jsou vlaštovky pryč? Kde se schovali? A věže létaly a blýskaly se jako síť, když?“ (Večer, za úsvitu.)

Učitel upozorňuje na neobvyklé srovnání létajícího hejna ptáků se sítí. Poté učitel přečte báseň znovu a vyzve děti, aby ji zopakovaly s ním, ale bez hlasu. Ukazuje, jak se to dělá. (Tato technika je účinný lék pro trénink kloubního aparátu.)

Učitel vyjadřuje důvěru, že pokud bude tato báseň přečtena vaší rodině, udělá jim velkou radost.

"Mimochodem, kdo jsou vaši příbuzní?" - učitel objasňuje a žádá, aby pojmenoval slova-příbuzní: „Příbuzní - příbuzní ... (rodiče, narození, rodokmen, porodnice)».

Lekce 3. Zvuková kultura řeči. Příprava na gramotnost

Cíl. Zlepšit sluchovou pozornost a vnímání dětí. Naučte se určit počet a pořadí slov ve větě.
Průběh lekce
Učitel se dětí ptá, jaké předměty mají před sebou a proč jsou potřebné v hodině rozvoje řeči (kartičky z matematických sad, drobné předměty, listy papíru, tužky).

Učitel dohlíží na správné používání složitých vět dětmi.

Poté vyzve děti, aby zatleskali, pokud uslyší zvuk ve slově ts:volavka, jeřáb, poškrábaný, zraněný, rozkvetlý, uschlý, zpěvák, tanečník, baletka, polibek.

Učitel si všímá dětí, které dělají chyby nebo reagují na slovo pozdě, a zaměřuje se na reakci svých vrstevníků. S těmito předškoláky je třeba později pracovat. Ale to lze také udělat ve třídě tak, že požádáte pouze tyto děti, aby dokončily nový úkol (vysvětlení důvodu): princezna taky, tvrdohlavá, holka, ale, psaná, kráska.

Učitel vyzve děti, aby velmi pozorně poslouchaly verše z básně G. Lagdzyna „Vyprávěj“, počítaly slova v textu s vrčením r a ukažte kartu s odpovídajícím množstvím geometrické tvary(kruhy, trojúhelníky). Učitel připomene dětem, že potřebují pracovat samostatně.


Kam jdeš, strako?
Sdělit!
Naše cesta do hustého lesa
Ukaž mi!

Učitelka položí dětem hádanku:


zlaté jablko
Kutálí se po obloze
Úsměvy po ránu.
A úsměvy jsou paprsky
Velmi horké.
(Slunce)

Učitel vyzve předškoláky, aby určili, kolik slov se zvukem je v textu hádanky h. Poté znovu přečte hádanku, slova vyslovuje pomalu a zřetelně a děti slova počítají se zvukem h.

Učitel vyzve děti, aby nakreslily mřížky tří oken buněk a určily umístění zvuku h slovy: pohár, pouzdro na brýle, obruč. Děti pomocí žetonů nebo malých předmětů označují polohu zvuku. h ve slovech. (Po dokončení každého úkolu dítě odstraní čip(y).)

"Slovo pohár začíná s cha-, - učitel pokračuje v hodině. – Kolik zvuků slyšíte? Pojmenujte tyto dva zvuky. Dvě hlásky jsou již slabika, tedy část slova. Zkuste si zapamatovat slova začínající na slabiku cha-. (Čaj, konvice, hodinky, šálky.) Takových slov je opravdu hodně."

Učitel otevře slovník a přečte slova začínající na slabiku cha-, Například: racek, čaroděj, čardáš, cha-cha-cha, ditty, palisáda. Zajímá vás, co je čardáš, cha-cha-cha, palisáda?

Poté se učitel zeptá dětí, co je to věta. (Toto je několik slov, která spolu souvisí.)

„Úžasný ruský básník Alexej Pleshcheev má báseň „Vnučka“. Začíná to takto: „Babi, ty jsi byla taky malá...“ Dokážeš spočítat slova v této větě? Má to čtyři nebo pět slov? Pojďme počítat. Babička- jednou, Vy"dvě... Nyní řekněte slova přesně za sebou."

Učitel ukazuje na dítě. Řekne slovo a všechny děti řeknou jeho číslo.

Dítě. Babička.

Děti. Jednou. (Jeden.)

Dítě. Vy.

Pokud někdo spěchal a vynechal slovo, vše začíná znovu.

Učitel říká dětem, že v knihách je na konci věty tečka: „Když se díváte na knihy, věnujte pozornost tečkám. Uvidíte, že existují dlouhé a velmi dlouhé souvětí a krátké a velmi krátké věty. Pokud najdete něco zajímavého, podělte se se mnou o své postřehy.“

Na konci hodiny se učitel zeptá dětí, co se dnes naučily. (Naučili jsme se slyšet slova, vysvětlovat jejich význam a připravovali se do školy.)


Babičko, ty taky
Byl jsi malý?
A ráda běhala
A sbíral jsi květiny?
A hrál si s panenkami
Ty, babičko, že?
Jaká to byla barva vlasů?
Máš to potom?
Tak já budu taky
Babička a já, -
Je možné zůstat
Nemůžeš jít malý?
Velmi moje babička -
miluji matku své matky.
Má spoustu vrásek
A na čele je šedý pramen,
Chci se toho jen dotknout,
A pak se políbit.
Možná jsem taky takový
Budu starý, šedovlasý,
Budu mít vnoučata
A pak si nasadit brýle,
Jednomu zavážu rukavice,
A k tomu druhému - boty.

Lekce 4. Ruské lidové pohádky

Cíl. Zjistěte, zda děti znají ruské lidové pohádky.
Průběh lekce
Učitelka dětem připomíná, že v předchozích skupinách se každý rok seznamovaly s ruskými lidovými pohádkami: „V pohádkách je tolik moudrosti! Učí vás být silný, laskavý, velkorysý, pomáhat těm, kteří jsou v nesnázích, i když je to jen malá žába. Pohádky učí, nešetřit úsilím, bojovat za spravedlivou věc a vyhrát. Jaké ruské lidové pohádky si pamatujete?"

Děti často nazývají autorovy pohádky. Pak učitel vysvětluje, že lidové pohádky nemají autora: „Tyto pohádky se objevily velmi, velmi dávno a nebyly čteny, ale vyprávěny dětem a často k nim přidávaly něco nového. A stejná pohádka byla buď krátká, nebo dlouhá.

Ale ty a já čteme pohádky v úpravě. Redakce dělá starodávné pohádky srozumitelné i moderním dětem. A teď vám určitě prozradím psovody. Připomeňme si tedy názvy ruských lidových pohádek."

Učitel vyslechne odpovědi dětí a připomene jim názvy programových pohádek, které si nezapamatovaly. Pak řekne, že chce zkontrolovat, zda si děti pamatují obsah pohádek. Učitel přečte úryvky a vyzve děti, aby určily, ze kterých pohádek jsou.

- Lidé se shromáždili, šli k řece, házeli hedvábné sítě a vytahovali je... (Alenushka.)(„Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“, podle A.N. Tolstého.)

"A ona umí všechno, všechno jí jde dobře, a co neumí, zvykne si na to, a jakmile si zvykne, s věcmi se také snese." Otec se dívá na svou nejmladší dceru a raduje se. („Finist – Clear Falcon“, navržený A. Platonovem.)

"Vzala čistá síta, malá síta, prosévala pšeničnou mouku, hnětla bílé těsto, upekla bochník - sypký a měkký, ozdobila bochník různými složitými vzory: po stranách byla města s paláci, zahrady a věže, létající ptáci." nahoře, slídění zvířat na dně. („Žabí princezna“, navržený M. Bulatovem.)

„Víš, že jsou pohádky, jsou příběhy, jsou básně,“ pokračuje v rozhovoru učitel. – Jak definovat pohádku? Je to tak, v pohádkách je mnoho zázraků. Zvířata, ryby, ptáci se chovají jako lidé, mluví jako lidé. A v pohádkách je opakující se kouzlo číslo tři: tři královští (kupečtí) synové, tři snachy, tři úkoly, které je třeba splnit...

A jaké úžasné, jasné kresby existují pro pohádky! Přesvědčte se sami. Přinesl jsem vám několik dobře ilustrovaných knih. Potěšte nás svými postřehy."

Lekce 5. Tady je příběh!

Cíl. Pokračujte v učení dětí psát příběhy z vlastní zkušenosti.

Přípravné práce. Paní učitelka dětem vypráví úžasný příběh: „Jednoho dne odjeli sousedé na dovolenou a svěřili nám péči o jejich kočku. Ti, kteří nás dobře znali, nás chodili navštěvovat a žebrali o jídlo. A teď jsme ho začali krmit. Přes den kočka běhala po celém pozemku, honila kočky sousedů a kočky ke své misce, stála na ulici, nedovolil jim to.

Jednou jsme viděli naši kočku, jak kráčí po cestě od brány a vedle ní kráčí malý ježek. A kočka jasně vede ježka k jeho misce. Ježek začal jíst kaši s mlékem a kočka si k němu sedla a dívala se na něj.

Ježek snědl kočičí žrádlo a šlápl zpátky po stezce. A kočka se s pocitem úspěchu natáhla na verandu a dívala se na nás. A máme stejnou myšlenku: "Jak si rozuměli?"

"Toto je můj příběh," pokračuje učitel v rozhovoru. – A zítra budete vyprávět příběhy, kterých jste byli svědky. Poraďte se s rodiči, o čem a jak nejlépe mluvit, abyste potěšili své soudruhy i mě. Tohle je tvůj domácí úkol."

Průběh lekce
Učitel se ptá, zda děti dokončily domácí úkol.

Poté poslouchá příběh prvního dítěte. Poznamenává dobrý začátek nebo naopak říká, že příběhu by prospělo, kdyby něco takového začalo (nabízí možnosti).

Učitel poslouchá několik dalších příběhů a všímá si příběhů, které se vyznačují logikou a obraznou řečí.

Na konci lekce učitel slíbí, že si zbytek příběhů poslechne během procházky a večer. „A pokud je příběh velmi zajímavý, určitě ho všichni uslyšíte,“ říká učitel.

Lekce 6. Četba pohádky A. Remizova „Hlas chleba“. Didaktická hra „Já jsem pro tebe, ty jsi pro mě“

Cíl. Seznamte děti s pohádkou A. Remizova „Hlas chleba“, zjistěte, zda souhlasí s koncem díla. Zlepšit schopnost dětí reprodukovat posloupnost slov ve větě.
Průběh lekce
„Dnes vám představím autorská pohádka, - učitel zahájí hodinu. – Jeho název je neobvyklý – „Chlebový hlas“. Co si myslíš, že je tohle - chlebový? Který hlas je slyšet nejdále než ostatní?

Učitel čte pohádku. Potom zopakuje její konec: „A od té doby to pokračovalo v Rus – zrnitý hlas všech je slyšet nejdéle.“ Učitel požádá děti, aby vysvětlily, o jaký druh chlebového hlasu se jedná. Ptá se předškoláků, zda slyšeli o lidech nebo organizacích, které pomáhají druhým.

Učitel vypráví o tom, jak Rusové vždy spěchají na pomoc těm, kdo jsou v nesnázích: darují krev, když se někomu stane nehoda; sbírání předmětů pro postižené povodněmi; stavba domů pro oběti požárů...

"A pokud dítě s "chlebovým hlasem" vyroste v rodině, nezapomene zavolat babičce, poblahopřát sousedům k svátku, pomáhat matce s domácími pracemi a krmit kachny na rybníku, “ uzavírá tuto část hodiny učitel.

Učitelka dětem připomene, že už umí počítat slova ve větě a pojmenovat je v pořadí.

"Dnes si budeme hrát," říká učitel. - Nejprve řeknu větu a vy v ní spočítáte počet slov a pojmenujete je. Pak jeden z vás řekne svou větu. Zároveň musíte říci následující frázi: "Valentino Viktorovno, spočítejte slova v mé větě a pojmenujte je." pamatuješ?

Učitel nabízí k analýze větu z básně A. Feta „Suchý list padá, vítr v noci zlobí“ a zjišťuje název tohoto díla.

Děti pojmenovávají počet slov. Potom dítě, na které učitel ukázal, řekne první slovo a všechny děti řeknou: "Jedno!" atd.

Poté jedno z dětí (nepovinně) vysloví svou větu a učitel ji analyzuje.

Pro analýzu byste měli vybrat věty bez spojek a předložek. A děti nabízejí učiteli fráze, které obsahují různé slovní druhy. V tomto případě musí dospělý spočítat všechna slova. Učitel například analyzuje větu „Kotě se schovalo pod skříň“ takto: „Ve větě jsou čtyři slova: kotě, schoval se, pod (toto je samostatné slovo), skříň.“

Pokud zbývá čas, hra pokračuje.

Lekce 7. Na lesní mýtině

Cíl. Rozvíjet dětskou fantazii a kreativitu, aktivovat řeč.
Průběh lekce
Paní učitelka dětem připomene, že už loni se naučily vytvořit obrázek o životě zvířat na lesní mýtině.

„Dnes také složíme obrázek „Na lesní mýtině,“ říká učitel. - Zatímco jeden z vás pracuje u tabule, vytvoříte si vlastní obrázky na listy papíru, abyste si později mohli povídat o své mýtině, jejích obyvatelích a jejich vztazích. Není třeba pečlivě vykreslovat detaily obrázku - na to nemáte čas. Kdybys tak mohl sám zjistit, koho a co jsi nakreslil.“

Děti se dají do práce. Potom dítě, které pracovalo u tabule, mluví o svém obrazu. Děti a učitel v případě potřeby položí objasňující otázky.

Učitel zavolá druhé dítě. Zatímco pracuje, 1-2 děti mluví o svých obrazech.

Pokud zbude čas, může učitel vyzvat děti, aby si zahrály hru „Mám na to... Hádej co?“ Například: „Toto se nachází na lesní mýtině,“ vysvětluje učitel. Děti kladou upřesňující otázky a nakonec najdou odpověď (např. houba medonosná).

Lekce 8. Bajky-zvraty

Cíl. Seznámit děti s lidovými a originálními bajkami, přimět je, aby si vymýšlely vlastní bajky.
Průběh lekce
Učitel se ptá dětí, zda si pamatují, co jsou bajky. Připomíná mi, že bajkám se také říká měňavci. Poslouchá odpovědi dětí a upřesňuje, zda se jim tato díla líbí.

Pak čte bajky:


Jela vesnice
Za mužem
Najednou zpod psa
Brány štěkají.
Sebral vozík
Kůň zpod biče
A pojďme se utlouct
Její brána.


Je to jako medvěd letící oblohou.
Medvěd letí
Otočí hlavu.
A nese krávu,
Černobílý, běloocasý.
A kráva bučí
Ano, vrtí ocasem!
Poznejte, jak medvěd křičí:
- Pojďme správně
Pojďme doleva
A teď pojďme rovnou na to!


Stará paní řekla:
-Otevřu bufet
A kost pudla
Dám ti to k obědu.

Vhodné do bufetu
Podívá se na polici
A pudl na podnose
Posezení v bufetu...
S. Marshak, "Pudl"


Jeden, dva, tři, čtyři, pět,
Začínám se opakovat:

Děti vyberou slovo, které má vhodný význam, a učitelka pojmenuje slovo, které se zde úplně nehodí.


Pečené v troubě
Pupen.
A nosí ho v knoflíkové dírce
Bochník...

Dále učitelka vyzve děti, aby si procvičily skládání bajek. Učitel vyzve děti, aby odpověděly na otázky: kdo? Co? Který? co to dělá? kde bydlí? Učitel poslouchá odpovědi a zapisuje slova, která zjevně významově neodpovídají. Například: jahodový ježek tančí v talíři. Čokoládové štěně zalévá mrak. A tak dále.

Věra Chigriyová
Umělecké slovo o chlebu

Fikce o chlebu.

Pohádky: "Snadný chléb» , "Krupenichka", “Okřídlený, chlupatý a mastný”, "Klásek";

V. Datskevič "Od zrna k bochníku";

K. Čukovskij "Zázrak - strom", "bulka";

Y. Akim « Chléb» , "Pšenice";

T. Shorygina "Skýva chléb» ;

D. Kharms “Velmi, velmi chutný koláč”;

I. Tokmaková "Co se stalo chléb» ;

N. Samková "O chléb» ;

P. Koganov « Chléb je naše bohatství» ;

A. Bukalov „Jako stroje chránit chleba» ;

E. Žitnikovová "Od zrna k buchtě";

K. Paustovský "Teplý chléb» ;

S. Pogorelovský „Tady je voňavý chléb...» ;

E. Rusakov "Černý chléb» , "klas žita";

V. Suchomlinskij „Moje máma voní chléb» ;

K. Ušinskij « Chléb» ;

hádanky, jazykolamy, přísloví, rčení, znamení o chléb

Básně o chléb

"Co se stalo chléb

Jakmile v dubnu roztál sníh, pole se zazelenala,

Říkáme - CHLÉB!

Zlatá prostranství je nekonečné, pracují tam kombajny,

Říkáme - CHLÉB!

Hle, obilí teče jako řeka, aby se stalo moukou

Říkáme - CHLÉB!

Jezte to, pěstujte a pamatujte:

Na světě není větší práce, kterou byste mohli přinést na váš stůl

Čerstvý CHLÉB!

I. Tokmaková

Každé jaro orat

Pěstují panenskou půdu,

Sejí, sklízejí, v noci nespí,

Od dětství vědět jak chléb se pěstuje.

Žitný chléb, bochníky, rohlíky,

Při chůzi to nedostanete.

Lidé chléb se pěstuje na polích,

Síla pro na chlebu nešetří.

(Ano, Akim)

Ne nadarmo lidé od pradávna dodnes

Chléb naléhavý volá úplně první svatyně.

Zlato slova nezapomeneme má právo:

"Chléb je hlavou všeho!" –

Na poli, v domě, ve státě!

Co napůl snědený chléb vyhozený, nestydatý.

Hej, vy, co šlapete po kůrce nohou.

Pošlapáváte naši lidskou důstojnost.

"Pšenice"

Člověk dá obilí do země,

Pokud prší, obilí se zavlažuje.

Strmá brázda a měkký sníh

Obilí bude na zimu všem skryto.

Na jaře Slunce vystoupí do zenitu,

A nový klásek bude pozlacený.

V roce sklizně je mnoho klasů obilí,

A muž je odstraní z pole.

A zlaté ruce pekařů

Růžový chléb bude rychle hněten.

A žena je na okraji desky

Připraveno chleba nakrájený na kousky.

Každému, kdo si vážil ucho chleba,

Tady je Voňavý chléb,

Tady je teplo a zlato.

V každém domě, na každém stole,

přišel, přišel.

Obsahuje naše zdraví, sílu a úžasné teplo.

Kolik rukou ho zvedlo, chránilo, staralo se o něj.

Obsahuje šťávy z původní země,

Sluneční svit je v něm veselý...

Jezte za obě tváře, vyrůstejte v hrdinu!

V každém zrnu pšenice, v létě i v zimě

Sílu slunce zachovává rodná země.

A růst pod jasnou oblohou, štíhlý a vysoký,

Jako Vlast je nesmrtelná, ucho chleba.

"v terénu"

S tichým větrem v rozhovoru

Žito je rozbouřené jako moře...

A na modrém nebi

Sluníčko vesele svítí

Všechno žije a plyne

S tvým zlatým ohněm.

A mezi klasy žita

Kde můry létají,

Ano, kobylky si hrají,

Modré chrpy vrhají přátelský pohled.

Zlé větry ohýbaly ucho a pršelo na ucho,

Ale přes léto ho nedokázali zlomit.

To jsem já! - chlubil se - poradil si s větrem, s vodou!

Předtím zpyšněl a nechal si narůst vousy.

Tak léto uteklo, zima jde od řeky.

Žito dozrálo, zežloutlo a ohnulo klasy.

Na poli jsou dva kombajny. Tam a zpět, od konce do konce.

Sklízejí – mlátí, sklízejí – mlátí, sklízejí.

Ráno stálo žito jako stěna. Do setmění bylo žito pryč.

Jakmile slunce zapadlo, obilí bylo prázdné.

Je jarní den, je čas orat. Vyšli jsme na pole traktorů.

Vede je můj otec a bratr, shrbení přes kopce.

Spěchám za nimi a žádám je, aby mě svezli.

A můj otec mi odpovídá: - Traktor orá, ale nekutálí se!

Počkej chvíli, až vyrosteš, sám jednoho povedeš!

"Zlatá sprcha"

Na vlhké, ne tvrdé zemi

Kam zmizely traktory

Mělké drážky

Ležely v černé orné půdě

A to až do večera a později

Až do půlnoci se tmou,

Zrna padala jako déšť

Jako zlatý déšť.

« Chleba se peče»

Tenký proud výživy

Za rohy se táhne hřejivá vůně.

Dýchám v radostný, originální svět

S láskou a slzami napůl.

Jak jednoduché je pochopení vesmíru,

Když se ráno probudím v teple,

Pod paprsek slunce líbání,

Domov uvidíš chleba na stole.

Nádherný klásek

Řeknu ti, příteli,

O nádherném klásku.

Ten, který dozrává na polích -

Vrazí do stolu chléb.

Sušičky, housky a bochníky -

Chléb přijde do každého domova.

Kravčenko Elena

jazykolamy asi chléb

Pekař z těsta časně ráno upekl bagel, bagel, bochník a bochník.

Petr upekl cukroví v troubě a přepekl všechno upečené.

Dobrý koláč - uvnitř je tvaroh.

Sasha miluje sushi, Sonya miluje tvarohové koláče.

Váňa ležel na sporáku a jedl rohlíky.

Přísloví a rčení o chlebu:

Vůle chléb, bude oběd.

Pot na zádech, jo chleba na stole.

Bez soli je bez chuti, ale bez nenasytný chléb.

Chléb je dar od Boha, otec, živitel.

Když žito nehnojíš, sbíráš cent chleba.

Dokud existuje chléb ano, voda není problém.

Bez chleba bude nudný.

Dožili jsme se hole, ať se dělo cokoliv chléb, bez mouky.

Nebudete plní konverzace, pokud chleba nedostaneš.

Bez chléb a nebudeš plný medu.

Bez chléb a voda je špatné žít.

Chudák oběd, žádný chleba.

Chléb na stole a stole je trůn, ale jak ani kousek chleba a stejně tak stůl a deska.

Dobře živený muž počítá hvězdy na nebi, ale hladový přemýšlí chléb.

Ne ten jeden chléb ten na poli a ten v popelnicích.

Li bochník chleba, a pod smrkem je ráj.

Lepší chleba a vody než koláč s potížemi.

Žito houska děda.

Proč lidé říkají:

"Zatím není zaseto žádné semeno";

"Pokud na jaře vynecháte hodinu, nebudete schopni ji nahradit za rok";

"Je čas zasít, nedívejte se napravo ani nalevo.";

"Kdo na jaře nezaseje, lituje toho na podzim";

„Nehodujte o svátcích, kdy setí chleba» ;

"Řekni to včas - bude to dobré!";

"Když si na jaře lehneš, v zimě utečeš s taškou";

"Čím lépe je semeno pohřbeno, tím lépe se narodí";

"Když dáte obilí do země, abyste dobře spali, dobře se probudíte a budete sytí.";

„Kdo není líný orat, má chléb se narodí» ;

"Kdo se potí na poli, chleba má» ;

„Jaká je země, taková je chléb» ;

"Nehledej poklad, ale orej zemi a najdeš ho";

"Když sejí a sklízejí, neříkají, že mozoly hoří";

"SZO nosí chleba"nežádá o jídlo";

"Tyto oves jsou ve vodě, ale ve správný čas";

„Kdo zaseje kukuřici, roste rok od roku bohatěji“;

"Farma bez kukuřice je jako strom bez kořenů";

"Pokud nebudete sbírat oves, budete polykat slzy".

"Cena chléb»

Víte, proč prarodiče znají hodnotu každého drobečka? chléb? Protože si pamatují obležený Leningrad, kdy bylo vydáno -125 gramů denně chleba na osobu.

Když se to stane, bolí mě to, vidím

Co napůl snědený chléb vyhozený, nestydatý

Hej, vy, co šlapete po kůrce nohou

Pošlapáváte naši lidskou důstojnost

Urazil jsi svou matku, způsobil jsi urážku

Země, na které jsem se narodil a vyrostl.

Známky o chléb:

Nebylo dovoleno, aby jedna osoba dojedla chléb po druhém mu vezmeš štěstí a sílu.

Nemůžete jíst za zády jiného člověka – sníte také jeho sílu.

Podávejte během jídla chléb od stolu ke psům - bída je postihne.

Za největší Rusův hřích se považovalo vypuštění byť jen jednoho drobku. chléb, ještě větší - šlapat tohle miminko nohama.

Lidé, kteří se lámali chléb, staňte se přáteli na celý život.

brát chlebová sůl na ručníku, chleba se má líbat.

Lidová znamení o chléb.

Nezasévejte pšenici dříve, než se objeví dubový list.

Objevili se komáři - je čas zasít žito.

Tento ječmen, když vykvetla kalina a bříza uvolnila listy.

Když šišky na vánočním stromku zčervenají a ty na borovici zezelenají, je čas zasít ječmen.

Kvete-li jeřáb brzy, bude dobrá úroda ovsa.

Pokud jsou brusinky zralé, pak je zralý oves. Odkvetla olše – je čas vysévat pohanku.

Příběh o svatých Fevronii a Petru z Muromu.

V dávných dobách žila na Rusi velmi moudrá rolnická dívka Fevronia. A zamilovala se do prince Petra z Muromu. A když se stala manželkou prince Petra, bojaři ji neměli rádi, protože byla z těch prostých, ne knížecí rodina. Bůh ji oslavil za její laskavost a milosrdenství.

Jednoho dne přišel jeden ze služebníků za manželem Fevronii, princem Peterem, a začal ho pomlouvat. princezna: Vychází zpoza stolu neuspořádaně. Než vstane, sbírá drobky chleba v ruce, jako by měl hlad

Vznešený princ Peter, který chtěl Fevronii zkontrolovat, ji začal sledovat během oběda. A když po jídle princezna jako obvykle inkasovala drobky chleba v ruce, rozhodl se ji princ zahanbit - princezně se nesluší sbírat drobky.

Vzal Fevronii za ruku, uvolnil její prsty a uviděl uvnitř... vonné kadidlo a vzácné perly.

Tento milosrdný Bůh, nechtíc hanby na dobré princezně, spáchal zázrak: Chléb drobky se proměnily v kadidlo a šperky. A od toho dne princ přestal věřit pomluvám bojarů a důvěřoval princezně.

Od té doby chléb je považován za svatý daný Bohem.

V těch starých časech chléb byl bílý, ano černá. A dnes v obchodech velká rozmanitost pekařské výrobky.