Role tajemství v díle nevidomého hudebníka. Morální volba na příkladu příběhu B

Utebaeva Zhania Konisbaevna

učitelka ruského jazyka a literatury, Aktobe, ZŠ č. 52

Cíle lekce:

Na příkladu hlavní postavy příběhu pomozte studentům pochopit dojemnost

problémy lidské morální volby; ukázat duchovní obnovu

hrdina příběhu;

Rozvíjet analytické a syntetické schopnosti studentů; procvičit dovednosti týmové práce; aktivovat ústní projev žáků;

Vzbudit lásku k životu a sebeúctu

Typ lekce: lekce - reflexe

Formát lekce: skupinová, individuální

Metoda lekce: "Rotace"

Vybavení: učebnice - sborník pro 8. ročník středních škol s kazašským vyučovacím jazykem, „Literatura“ od Z.I. Boranbaeva, R.S. Sverchkova, Almaty „Bilim“ 2014, portrét V.G. Korolenka, papír Whatman, fixy, interaktivní tabule, diapozitivy, videa, výstava knih V.G Korolenka

Průběh lekce:

Epigraf lekce: Ať je váš pohled pevný a jasný.

Vymazat náhodné prvky -
A uvidíte: svět je krásný.
Víte, kde je světlo, a pochopíte, kde je tma.

I. Organizační moment. Psychické rozpoložení třídy.

Zazvonil nám zvonek.
Všichni klidně vešli do třídy,
Všichni krásně stáli u svých stolů,
Slušně jsme se pozdravili.
Tiše se posadili s rovnými zády.
Vidím naši třídu kdekoli!
Tak, začněme lekci, přátelé!

II. Prezentace tématu, seznámení s účelem lekce a formami její realizace.

III. Úvodní řeč učitele.

— Dnes provedeme neobvyklou lekci o příběhu spisovatele a humanisty V. G. Korolenka „Slepý hudebník“. Smyslem naší lekce je pokusit se pochopit, proč se člověk narodil, jaký je smysl jeho života, co bylo cílem V.G. Korolenka, který napsal tak neocenitelné dílo. Abychom dosáhli cíle lekce, budeme vy a já pracovat ve skupinách, odpovídat na otázky, uvažovat a sdílet myšlenky. Věnujte pozornost epigrafu naší lekce, dvěma výrokům na tabuli, které vám pomohou v uvažování, použijte je ve své řeči: „Štěstí je jen v životě a celý život je touha, úspěch, nová touha.“ V.G

"Všechny druhy umění slouží největšímu umění - umění žít na Zemi."

Bertolt Brecht

IV. Třída je rozdělena do skupin. Studenti dostanou červené, zelené a žluté žetony. Po výběru barvy se studenti posadí ke stolům.

V. Pokládání otázek. Studenti dostanou očíslovaný (č. 1,2,3) Whatmanův papír s otázkami. Každá skupina odpovídá na svou otázku na papír Whatman fixami vlastní barvy po dobu 5-6 minut. otázky:

1. Díky komu a čím porazil Peter Popelsky jeho

smutek a zvolil si správnou cestu životem?

2. Znáte případy, kdy umění hrálo neocenitelnou roli v osudu?

slepý muž? (Uveďte příjmení, křestní jména)

3. Jaká morální přikázání podle vás zanechal V.G. Korolenko

mladší generaci ve vašem příběhu?
VI. Fáze reflexe, porozumění. Studenti odpovídají na otázky, poté si na signál učitele vymění papír Whatman a doplňují odpověď druhé skupiny. Když každá skupina obdrží svůj Whatmanův papír se svou otázkou zpět, začne diskuse o všech odpovědích na otázky a prezentace konečné odpovědi na otázku zohledňuje názory všech skupin.

VII. Ukázka odpovědí studentů na papíře Whatman.

Otázka: 1. Díky komu a čemu porazil Peter Popelsky

se svým smutkem a zvolili správnou cestu životem?

Odpověď: Díky mým rodičům, vytrvalosti Maxima Yatsenka, vzájemné

láska k Evelyn, kouzlo hudby.

Otázka: 2. Znáte případy, kdy umění hrálo neocenitelnou roli v

lidský osud?

Odpověď: Ludwig van Beethoven - skladatel, Diana Gurskaya - zpěvačka,

Kazašská skupina „Sat“.

Otázka: 3. Jaká morální přikázání podle vás zanechal?

V.G. Korolenko mladší generaci ve svém příběhu?
Odpověď: Štěstí je pouze v životě a život je všechna aspirace, úspěch,

nová aspirace.

VII. Fáze porozumění, reflexe. Studenti v každé skupině se střídají ve čtení svých odpovědí a doplňují to, co napsali ústně. Vystupuje celá skupina. Při jejich vystoupeních ukazuje interaktivní tabule

diapozitivy, videa.

Prezentace odpovědí na otázky ze všech tří skupin.

Závěr k první otázce: Peter Popelsky byl ponořen do světa temnoty a osobního smutku. Samozřejmě, že rodiče svou bezmeznou láskou poskytli svému synovi obrovskou morální podporu. Evelinina uctivá, nezištná láska je neocenitelná. Ale role jeho strýce Maxima Yatsenka v Petrově vhledu a znovuzrození si zaslouží vysoké uznání.

Přirozený talent a vášeň pro hudbu samozřejmě hrály důležitou roli ve vítězství hrdiny nad žíravou bolestí (videozáznam „Music that split the dark“).

Závěr k druhé otázce: Síla umění je k nezaplacení. Díky hudbě Pyotr Popelsky, který překonal svůj osobní smutek, vyjádřil hloubku národního smutku. „Podmanil si duše tohoto davu hloubkou a hrůzou životní pravdy,“ píše V.G

Příkladem překonání temnoty v sobě a nalezení světla je:

1. Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) V roce 1796, ve věku 26 let, začal Beethoven ztrácet sluch. Skladatel i přes svou hluchotu neustále sleduje nejen politické, ale i hudební novinky. Devátá symfonie dokončená v roce 1824 je právem považována za vrchol Beethovenovy tvorby. Majestátní symfonie plná revolučního optimismu korunuje tvůrčí cestu velkého skladatele, který dokázal překonat osobní smutek a utrpení, zachovat si neotřesitelnou víru v lidstvo a jeho úžasnou budoucnost a nést si tuto víru po celý život (videozáznam „Beethoven, fragment finále 9. symfonie...“).

2. Diana Gudajevna Gurtskaja (2. července 1978, Suchumi) – ruská popová zpěvačka a veřejná osobnost. Ctěný umělec Ruska. Člen Veřejné komory Ruské federace, předseda Komise pro podporu rodiny, dětí a mateřství (videozáznam „Diana Gurtskaya - víš, mami“).

3. Skupina "Sәt". Skupina existuje 6 let. Něco málo o členech skupiny.

Turar Turmysov se narodil v roce 1996. Všichni tři jsou rodáci z regionu jižního Kazachstánu (videozáznam „Skupina Perseverance of the Sat“)

Závěr ke třetí otázce: Každý člověk dříve nebo později čelí těžkým životním volbám, prožívá chvíle štěstí i neštěstí. V.G Korolenko napsal svému čtenáři následující řádky, které lze nazvat spisovatelovými morálními přikázáními pro mladší generaci:

„Věřím, že nikdy nenastane doba, kdy budou všichni lidé bez výjimky naprosto spokojení a šťastní. Nejvíce lze doufat v to, aby lidé měli stále více síly toužit, usilovat, dosahovat a znovu usilovat. Protože štěstí je v životě a život je celý o aspiraci, úspěchu, nové aspiraci."

VIII. Shrnutí lekce. Odraz.

- Lekce skončila, řekněte mi lidi, jaký jste na to udělali dojem?

— Jaký závěr jste pro sebe vyvodil?

IX. Udělování známek studentům. Na tabuli jsou připevněny emotikony: 1. Usměvavá, radostná tvář (Hodnocení-5); 2. Klidně, mírně

zamyšlená tvář (Hodnocení-4); 3.Smutný obličej se sklopeným obočím

(Skóre-3) Studenti přikládají své žetony a spravedlivě hodnotí

míru vaší aktivity v lekci.

X. Domácí úkol: napište výzvu lidem jménem Petra

Popelského, kteří stojí před morální volbou.

Příběh V. Korolenka „Slepý hudebník“

Problém
Argument

Morální otázky

1
Talent

- Jeho hrdina je slepý, tedy člověk zbavený přirozenosti, zbavený schopnosti vidět. Ale zároveň je hudebníkem, což znamená, že je od přírody obdařen jemným a bystrým sluchem a hudebním talentem. Je tedy od přírody „ponížený“ i „vyvýšený“.
-Dostal talent: lásku k hudbě. Melodie, které hraje, fascinují všechny posluchače: slepý chlapec cítí zvuky, pomáhají mu vidět svět kolem sebe bez zraku.
- A brzy ovládl výšiny klasické hudby. Sílu nachází v hudbě, která dokáže lidi ovlivnit, říct jim to hlavní o životě, které bylo pro něj tak těžké pochopit. Petr se stal sebevědomým a silným.

2
co je štěstí?
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
„Člověk je stvořen pro štěstí, jako pták je stvořen k letu“; "Kdo chodí, ovládne cestu"
-Každý člověk musí bojovat za své vlastní štěstí, překonávat fyzické a morální bariéry, které mu brání najít smysl života.
-Každý člověk chce štěstí a každý si ho zaslouží. Hlavní věc je vnitřní obsah, nikoli vnější vlastnosti a vlastnosti.
- problematika příběhu „Slepý hudebník“ od Korolenka je potvrzením potřeby bojovat za štěstí
- Může člověk s postižením dosáhnout štěstí a úspěchu?
- Mladý muž měl možnost zažít další životní štěstí. Čtenáře naplní úžasná radost, když se dozví, že se Petr a Evelína vzali. A jejich láska byla odměněna. Narodil se syn. Petr se dlouhé měsíce bál, že dítě bude slepé. Ale slova lékaře: „Zornička se zmenšuje. Dítě nepochybně vidí," "jako by byla v mozku vypálena ohnivá cesta."

3
Problém formování lidského charakteru
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
- Petrovi a jeho lekcím pomáhal především strýc Maxim. Maxim, zbavený nohou, postižený, jako nikdo nechápe obtíže budoucího života svého synovce. On, statečný starý válečník, nemůže zůstat lhostejný k osudu svého synovce a nedovolí své sestře, aby z dítěte udělala „skleníkovou rostlinu“. Dva různé principy – něha a poezie matky a odvaha starého válečníka – pomáhají Petrovi poznávat svět.
- Narození nevidomého dítěte je tragédie, bolest pro matku, celou rodinu a samozřejmě i dítě. Co se s ním stane v tomto zlém, lhostejném a zdravém světě lidí? Jak dopadne život? Hodně záleží na lidech, kteří vás budou obklopovat, na jejich schopnosti podílet se na životě takového člověka
- Na první pohled se může zdát, že Maxim je k chlapcově matce krutý, ale není tomu tak. Věděl, jak se k takovým lidem chovat, neměli byste je litovat, měli by se sami naučit překonávat potíže, nemůžete je chránit před životem. Musíme jim pomoci najít své místo v životě, překonat jejich nemoc
- Role strýce je neocenitelná. Nemohl zůstat lhostejný k osudu svého synovce. A nejen proto, že jejich osudy jsou podobné: oba jsou postižení: on nemá nohy, druhý vidí. Je to on, kdo brání své sestře proměnit dítě ve „skleníkovou rostlinu“. A jsme přesvědčeni, že má pravdu.

4
Statečnost
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
Autor uvádí: je-li chlapec slepý, neznamená to, že nic neumí, musí se něco naučit, aby mohl stát pevně na nohou, na cestě životem. Hrdina Korolenko je testován. To je touha po světle, překonávání překážek na cestě ke světlu.
- člověk musí bojovat za právo být člověkem, navzdory okolnostem musí překonávat překážky na cestě k nalezení sebe sama.
-Sílu nachází v hudbě, která dokáže lidi ovlivnit, říct jim to hlavní o životě, které bylo pro něj tak těžké pochopit. Příběh končí koncertem, kde vidíme Petra sebevědomého a silného. Dosáhl toho jen s pomocí svého okolí a vlastní vytrvalostí.

5
Role umění v životě člověka
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
- Hudba se v knize objevuje jako další hrdina a strážný anděl neobvyklého chlapce. Vášeň pro hudbu odhalila dítěti nebývalé barvy existujícího světa, světa emocí, kterému rozumělo v univerzálním jazyce. Zvuky daly Petrusovi celou paletu pocitů a jejich překypů. Právě profesionální hodiny klavíru a hry na dýmku umožnily chlapci, který od narození neviděl, zažít plnost života, najít si přítelkyni, vybudovat rodinu a cítit se jako plnohodnotný člověk. Petrus si prošel řadou věkových krizí, které mu pomohli zvládnout příbuzní a sousedka Evelína. Hudba umožnila hrdinovi realizovat se jako jednotlivec, cítit se sebevědomě a přiměla ho uvědomit si, že je plnohodnotným členem společnosti jako každý jiný.
- Byl v pátém roce, když do jeho života vstoupilo umění. Subtilní psycholog Korolenko překvapivě přesně vyjadřuje pocity, které zažívá nevidomé dítě. Autor si všímá jemných zážitků, dojmů z pohybu dětské duše. Díky tomu, že se nešťastník narodil do bohaté rodiny a obklopen milujícími lidmi, dostává možnost rozvíjet svůj umělecký talent. Joachim hrál na dýmku. A tato hra na jednoduchou dýmku, kterou si vesnický chlapec sám vyrobil po dlouhém hledání vhodného stromu, stála na počátku proměny nevidomého chlapce v hudebníka. A Petrus každý večer přicházel do stáje poslouchat Joachimovu hudbu
- Příběh končí epilogem, který vypráví, jak se v Kyjevě odehrál debut nevidomého hudebníka. V jeho hudbě veřejnost slyšela „živý pocit přirozené přírody“ a bouřku na obloze a melodii, šťastnou a svobodnou, jako stepní vítr. A spolu s Maximem Jacenkem a veřejností cítíme, že Peter Jacenko skutečně viděl světlo, protože jeho umění slouží lidem a připomíná „šťastné
nešťastný..."

6
Problém volby
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
- "Jednou za život přijde osud ke každému člověku a říká: vyberte si!"
Autor popisuje krok za krokem životní cestu nevidomého chlapce. Kolem něj je obrovský svět s mnoha cestami s různými překážkami. Co s ním bude dál? Jak dopadne jeho život? Jak si vybrat správnou životní cestu? Hodně bude záležet na lidech, kteří ho obklopují, na jejich schopnosti podpořit a podat pomocnou ruku v těžkých chvílích.
-Hrdina je zbavena schopnosti vidět. Poznávání nových lidí a velkého světa přináší pochopení, že volba životní cesty, životního cíle patří člověku samotnému, že člověk musí najít způsob, jak se realizovat, aby ve společnosti obstál. Hněv a zoufalství střídá pocit soucitu s lidmi a touha jim pomoci. Slepý muž nachází sílu v hudbě. Skrze hudbu dokáže působit na lidi, říct jim to hlavní o životě, co on sám tak těžko chápal. To je volba nevidomého hudebníka.
- Narození nevidomého dítěte je vždy tragédie. Matka a jeho strýc tak tragicky vnímají zprávu o Petrově slepotě. Hrdinové stojí před volbou. co mám dělat? Jakou představu o životě byste měli dát svému dítěti?
- Petr se rozhodne: jde se na radu svého strýce toulat se slepými.
-Evelina, přítelkyně slepého muže, musí učinit stejně obtížnou volbu. Byli spolu od dětství a dívčina společnost a starostlivá pozornost Petrovi pomáhaly a podporovaly ho. Jejich přátelství hodně dalo a Evelina stejně jako Petr neměla o životě mimo panství téměř ani ponětí. Chápe Petrovo utrpení a pochybnosti a provádí „tichý čin lásky“: je první, kdo o svých citech mluví s Petrem. Rozhodnutí založit rodinu pochází také od Eveliny. Je to její volba. Kvůli slepému Petrovi okamžitě a navždy uzavírá cestu tak lákavě nastíněnou studenty. A spisovatel nás přesvědčuje, že to nebyla oběť, ale projev upřímné a velmi nezištné lásky.
- U každého mladého člověka v určité době vyvstává otázka o jeho budoucím osudu, o jeho postoji k lidem a ke světu. Svět kolem nás je obrovský, vede v něm mnoho různých cest a budoucnost člověka závisí na správné volbě jeho životní cesty.

7
Soucit
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
-Strýc odhaluje mladému muži celou hloubku lidského utrpení: inspiruje, že osobní neštěstí je ve srovnání s utrpením druhých nepatrné.
- Po dlouhé cestě hněv vystřídá soucit s lidmi a touha jim pomoci. Utrpení, o kterém se dozvěděl z vlastní zkušenosti, mu vyléčilo duši: „jako by noční můra navždy zmizela z panství“, kam se Petr vrátil.
- Teprve poté, co prožije skutečné potíže, zášť, smutek, se Peter vynoří z duševní krize a jeho hudba začne znít jinak.

8
Smysl života, lidská existence
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
Mnoho jeho děl vyvolává otázku, proč člověk existuje, jakou roli hraje ve společnosti.
Autor nás nutí vcítit se do hlavního hrdiny, prožívat s ním životní těžkosti a nechat se naplnit jeho myšlenkami a pocity. Autor vás nutí přemýšlet o osudu člověka, o jeho účelu v tomto životě.
- Dílo končí koncertem Pyotra Popelského. Mezi diváky v sále je i jeho strýc. Maxim, jako nikdo jiný, slyší a cítí hudbu svého synovce. Slyší zvuky přírody, zvuky lidové hudby a melodii nebohých slepých hráčů na banduru. Strýc pochopí, že jeho synovec našel svou životní cestu, své štěstí našel v hudbě, své rodině, Evelíně a synovi. Maxim si uvědomuje svou vlastní zásluhu a je přesvědčen, že svůj život neprožil nadarmo. Chápe, že právě v pomoci svému slepému synovci rozvíjet se bylo hlavním smyslem jeho života, to je jeho štěstí.

9
Formování osobnosti
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
- Na osudu dítěte se nejprve zvlášť podíleli dva lidé: jeho matka a strýc Maxim. Petrovi pomohly poznat svět dva různé principy – něha a poezie jeho matky a odvaha starého válečníka.

10
Porozumění světu kolem nás
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
K prvnímu kontaktu chlapce s vnějším světem dochází přibližně ve třech letech. Autor rafinovaně a překvapivě přesně zprostředkovává pocity, které zažívá nevidomé dítě. Korolenko si všímá jemných zážitků, dojmů dětské duše. Chlapec bolestně naslouchá světu zvuků. Aby autor ukázal svět chlapeckého vnímání, nachází v jazyce všechna potřebná slova k popisu jara: „zvonící kapky, jemně šumící voda, střemcha šustí listí, trylky slavíčí písně, řev, hluk, vrzající vozíky, šustění kola, lidské řeči o jarmarku, klepání větví o sklo, výkřiky jeřábů.“ Chlapec bolestně poslouchá neznámé zvuky, ustrašeně natahuje ruce, hledá matku a tiskne se k ní. Toto první seznámení se světem přírody skončilo několikadenním blouzněním. Hrdina stojí před obtížnou cestou k pochopení světa kolem sebe a světa svých vlastních pocitů. Tento svět v něm vzbuzuje zvědavost a strach. Ale měl štěstí. Vedle něj stojí jeho milující matka a strýc, kteří se snaží chlapci pomoci porozumět zvukům a vjemům. Petrus se zamiloval do poslechu ženicha Joachima, jak hraje na dýmku. Učí se od něj hrát na dýmku. Maxim požádá ženicha, aby chlapci zahrál lidovou hudbu.

11
Upřímná, nezištná láska
1) V. Korolenko. Slepý hudebník
Autor velebí lásku dívky, která je připravena obětovat své blaho pro štěstí svého milovaného.

Téma lekce . Morální problémy v příběhu V.G. Korolenka „Slepý hudebník“.
Typ lekce: zlepšení znalostí, dovedností a schopností, cílená aplikace asimilace.
Typ lekce: Lekce – výzkum s prvky analýzy 2 epizod.

Cíl lekce: Seznamte studenty s příběhem V.G. Korolenka „Slepý hudebník“.

Vzdělávací

úkol: zvýšení úrovně vnímání a hloubky průniku

v literárním textu;

ukázat duchovní obnovu uraženého člověka

osud, cesta k uskutečnění svého osudu.
Rozvojový cíl:

vychovávat pozorného a přemýšlivého čtenáře;

schopnost pracovat s uměleckým dílem,

analyzujte, co čtete, vyberte hlavní věc;

nácvik kompetentní analýzy jednotlivých epizod;

schopnost mluvit.
Vzdělávací

úkol: pomoci studentům slyšet morální zvuk

příběh, jeho světská moudrost;

výchova k toleranci a milosrdenství.
Vybavení: prezentace,

kresby studentů k různým epizodám, hudební doprovod,

Průběh lekce.

Fáze 1. Zadání tématu lekce a

vytváření podmínek pro vědomé vnímání nového materiálu.

I. Organizační moment: Psychické rozpoložení žáků.

(Učitel vede se studenty cvičení k vytvoření pozitivní emoční nálady. Hraje lehká hudba)

Učitel. Ahoj! Usmějte se na sebe, chlapi! Posaďte se, děvčata a nyní chlapci. Kluci, vezměte do rukou slunce dobra a dobrou náladu. Podívejte se, jak se na vás směje. Usmějte se na něj také! Umístěte tento malý kousek dobré nálady na pravou dlaň. Kryt levou stranou. Vnímejte, jak vás to hřeje: vaše ruce, vaše tělo, vaše duše. Čiší z něj úžasná energie a dobro. Duševně vložte dobrotu a dobrou náladu tohoto slunce do svého srdce. Cítíte, že se ve vás objevuje nová síla a energie?! Chci, abyste si zapamatovali, co cítíte nyní, a abyste měli stejný pocit až do konce lekce. Přeji úspěch!

2. Začínáme s vámi hodinu literatury. To znamená, že nás opět čeká fascinující cesta do světa slov. Budeme obdivovat a zase se necháme překvapit... Pomozte mi, kluci! Pokračovat! (Učte se nové věci, buďte šťastní, rozčilujte se, sněte, buďte překvapeni, analyzujte, přemýšlejte, ponořte se do podstaty...). To je dost kluci, dobrá práce! Děkuju! Budeme potřebovat učebnici, pero, tužku. Přeji všem plodnou a zajímavou práci a mnoho nových objevů! Komentář: Děti si ověřují dostupnost potřebných pomůcek na pracovišti. Vznik a rozvoj studentského UUD:

– osobní – přijetí a zvládnutí sociální role žáka, rozvíjení motivů k učebním činnostem a utváření osobního smyslu učení; smysl pro krásu a estetické cítění vycházející ze znalosti světové i domácí umělecké kultury;

– kognitivní – porovnávat a klasifikovat podle stanovených kritérií;

– komunikativní – ovládat jednání partnera;

– regulační – posoudit správnost opatření na úrovni adekvátního zpětného posouzení.
Fáze 2. Organizace a sebeorganizace

studentů při dalším učení látky. Organizace zpětné vazby

Učitel: Abyste mohli pokračovat v práci na příběhu, musíte určit, co znamenají pojmy jako téma, myšlenka, žánr, zápletka a kompozice díla.

Komentář: Dříve dostávaly děti úkol ve skupinách. Po shrnutí všech shromážděných informací připravili zástupci každé skupiny prezentaci a vybrali snímky podle témat.

Skupina 1 (2 ob-sya) – (práce s literárním slovníkem) teoretická látka se promítá na plátno.

Skupina 2 (5 témat) – definuje a pojmenovává téma, myšlenku, žánr, kompozici příběhu V.G. Korolenka „Slepý muzikant“.

Téma: o překonávání obtíží, o zkouškách, které hrdinu potkaly od samého začátku

narození, o důležitosti lidského údělu.

Myšlenka: ukázat obtížnou cestu k uskutečnění vašeho záměru.

„Mým úkolem nebyla specificky psychologie nevidomých, ale

psychologie univerzální lidské touhy po úplnosti

existence."

Žánr: příběh.

Děj: zahrnuje, jak to bylo, 2 příběhy:

1 – o tom, jak slepého chlapce přitahovalo světlo, život;

2 – příběh o tom, jak se člověk, deprimovaný osobním neštěstím, překonal

pasivní utrpení pro sebe, našel si místo v životě a dokázal se v sobě kultivovat

porozumění a soucit se všemi znevýhodněnými lidmi.

Složení:

Expozice: 1, 2 kapitoly. - předtucha potíží - a verdikt: "Dítě se narodilo slepé."

To je tragédie. Jak dopadne jeho život?

Vývoj akce: Chlapcův osud závisí na jeho okolí, na účasti blízkých:

/matka, strýc Maxim, Evelína/.

Climax: Přijmout a trpět nebo zpochybnit osud?

/setkání se zvoníkem, rozhovor se strýcem/.

Rozuzlení: Cesta hledání, hledání štěstí: manželka, syn, talent, uznání.

Epilog: Místo slepého, sobeckého utrpení našel v duši pocit života „...začal pociťovat jak lidský smutek, tak lidskou radost“.

Komentář: Formování a rozvoj učebních dovedností žáků:

– osobní – utváření schopnosti sebevzdělávání, seberozvoje;
– rozvoj samostatnosti a osobní odpovědnosti za výsledky své činnosti, dobré vůle; rozvoj dovedností spolupráce s dospělými a vrstevníky, vzájemná pomoc;
– kognitivní – schopnost pracovat v informačním prostředí, orientovat se ve slovnících a příručkách přiměřených věku;
– aktivní využívání řečových a ICT prostředků při prezentaci výsledků práce; vyvodit vlastní závěry;

Fáze 3. Workshop

Slovo učitele:

1. Formulace tématu lekce

U každého mladého člověka v určité době vyvstává otázka o jeho dalším osudu, o jeho postoji k lidem a ke světu. Svět kolem nás je obrovský, vede v něm mnoho různých cest a budoucnost člověka závisí na správné volbě jeho životní cesty.

Život vyžaduje od každého nejen schopnost přežít, ale také občanskou zodpovědnost. A jedině uvědoměním si tohoto problému (výběrem cesty) a přijetím odpovědnosti za zvolenou cestu se člověk může posunout dál. Ale co někdo, kdo tento obrovský svět nezná – nevidomý? Dnes o tom budeme mluvit ve třídě.

Komentář: Na plátně se promítá portrét spisovatele.

Téma lekce- morální problémy v příběhu V.G. Korolenka „Slepý hudebník“.

Sdělování cílů lekce

Účel naší lekce– pokuste se pochopit, jaká mravní přikázání autor ve svém příběhu zanechal svým potomkům?

3. Nastavení výukového úkolu

Hlavní otázka, kterou si autor v příběhu položil, zní: „K čemu byl vlastně člověk stvořen? („Člověk je stvořen pro štěstí, jako pták k letu.“ Hrdina příběhu však odpovídá s hořkou ironií: „...jen štěstí není vždy stvořeno pro něj.“)
Vznik a rozvoj studentského UUD:

- osobní:

vzdělávací a kognitivní zájem o vzdělávací materiály a metody řešení nového konkrétního problému;

- vzdělávací:

samostatná identifikace a formulace kognitivního cíle; strukturování znalostí; schopnost a schopnost žáků provádět jednoduché logické úkony (analýza, srovnávání, zobecňování);

– regulační:

přijmout, uložit a nastavit učební úkol; naplánujte svou akci v souladu s úkolem.

2.Diskuse.

Učitel: Otázky o tom, co je štěstí, kde jsou jeho hranice, jaký je jeho význam, je člověk jako jednotlivec schopen odolat okolnostem, tyto okolnosti změnit? – autor věnoval jedno ze svých nejpozoruhodnějších děl „Slepý hudebník“, poprvé vydané v roce 1886. Zvu vás tedy k rozhovoru a k zamyšlení nad tím, co čtete.

Narození nevidomého dítěte je tragédie. co se s ním stane? Jak dopadne jeho život?

Podívejme se na fáze formování osobnosti, během kterých se formuje hlavní postava:

Fáze 1: Způsoby porozumění světu.
/1. kontakt s přírodou nastává u chlapce přibl

3 roky. Jak rafinovaně a překvapivě přesně autor předává pocity, že

zažilo nevidomé dítě. Korolenko si všimne nenápadně

zážitky, dojmy dětské duše.

Aby autor ukázal chlapcův svět vnímání, nachází v jazyce všechna potřebná slova k popisu jara: (práce s textem - kapitola 1, podtitulek 6: „Zvonící kapky, jemně šumící voda, střemcha šustící listí,

trylky slavičího zpěvu, řev, hluk, vrzající vozy, šustění kol,

lidské štěbetání veletrhu, zvuk větví narážejících na sklo, křik jeřábů. / Kapitola 1, podnázev 6/.

- Jak dochází k poznávání okolního světa?( Bolestně naslouchá, natahuje polekaně ruce, hledá matku, tiskne se k ní.)

Závěr: chlapec vnímá svět prostřednictvím zvuků, pachů, vjemů. Zvukové formy se staly hlavními formami jeho myšlení.

- Jaké pocity vyvolává tento svět?/ Zvědavost, strach/.

Učitel: Ale měl štěstí. Na osudu dítěte se nejprve zvlášť podíleli dva lidé:

jeho matka a strýc Maxim. Petrovi pomohly poznat svět dva různé principy – něha a poezie matky a odvaha starého válečníka.

Závěr: Role strýce je neocenitelná. Nemohl zůstat lhostejný k osudu svého synovce. A nejen proto, že jejich osudy jsou podobné: oba jsou postižení: on nemá nohy, druhý nemá zrak.

Je to on, kdo brání své sestře proměnit dítě ve „skleníkovou rostlinu“. A jsme přesvědčeni, že má pravdu.

Co by se stalo s chlapcem bez účasti jeho strýce? /stáhl bych se do sebe/.

Vedle něj jsou milující lidé. Vyjmenujte je, jaká je role těchto lidí. Už mluvili o mém strýci. (Osud dal Petrovi strážného anděla v podobě Eveliny).

Učitel: Znal vřelost rodiny, laskavou a přátelskou účast lidí kolem sebe

Jaký talent se v chlapci objevil? (Dostal talent: lásku k hudbě /Joachim)/.
Komentář. Vznik a rozvoj studentského UUD:

- osobní:

orientace v mravním obsahu a smyslu jednání;

rozvoj etických citů - stud, vina, svědomí jako regulátory mravního chování;

porozumět pocitům druhých lidí a vcítit se do nich.

Kognitivní 6

osvojení si metod řešení problémů rešeršního charakteru (nalézt konkrétní informace a fakta uvedená výslovně v textu; určit hlavní myšlenku textu; porozumět informacím prezentovaným v implicitní podobě);

porozumění základům sémantického čtení literárního textu, schopnost izolovat podstatné informace z textu;

provádět srovnání podle specifikovaných kritérií;

budovat uvažování ve formě spojení jednoduchých soudů o předmětu;

vytvořit analogie;

– regulační:

vykonávat výchovnou činnost mentální formou;

ve spolupráci s učitelem zohlednit pokyny pro činnost, které učitel v novém vzdělávacím materiálu určil;

– komunikativní: ochota naslouchat partnerovi a vést dialog, uznat možnost existence různých úhlů pohledu a právo každého mít svůj vlastní;

vyjádřit svůj názor a argumentovat svůj názor;

formulovat svůj vlastní názor a postoj.
Fáze 2 Práce ve skupinách

Všechno se zdálo v pořádku. Můj strýc se ale rozhodl rozšířit hranice vesmíru. Představuje lidi různého sociálního postavení:

Skupina 1 hovoří o setkání s rodinou Stavruchenkovů, čtení popisů z textu

Skupina 2 hovoří o setkání s nevidomými žebráky-bandura hráči, čtení popisů z textu

Petrus se dozvěděl o existenci jiného světa, světa mimo panství. Cítil se jako cizinec, defektní. Petr byl zcela ponořen do temnoty, do osobního neštěstí. Tento svět je pro něj neznámý a bude chtít tento svět přijmout slepého?

3. skupina odpovídá na otázku: - Proč se utrpení v jeho duši zintenzivnilo i po setkání se zvoníkem Co cítil / Cítil, že údělem nevidomého je hněv a zášť? Přišla duševní krize. Proč?

Mimoškolní lekce čtení na motivy příběhu

Téma lekce. Morální problémy v příběhu

V.G. Korolenko „Slepý hudebník“.

Typ lekce : Zdokonalování znalostí, dovedností a schopností, cílené

aplikace asimilace.

Typ lekce: Lekce je studie s prvky analýzy 2 epizod.

Vzdělávací

úkol: zvýšení úrovně vnímání a hloubky průniku

v literárním textu;

ukázat duchovní obnovu uraženého člověka

osud, cesta k uskutečnění svého osudu.

Rozvojový cíl:

vychovávat pozorného a přemýšlivého čtenáře;

schopnost pracovat s uměleckým dílem,

analyzujte, co čtete, vyberte hlavní věc;

nácvik kompetentní analýzy jednotlivých epizod;

schopnost mluvit.

Vzdělávací

úkol: pomoci studentům slyšet morální hlas

příběh, jeho světská moudrost;

výchova k toleranci a milosrdenství.

Zařízení: portrét V.G.

studentské kresby pro různé epizody,

fragment z filmu,

hudební doprovod,

ilustrace,

výstava knihy.

    Téma, nápad, žánr, děj, kompozice díla. /Jméno/.

Podrobit : o překonávání obtíží, o zkouškách, které hrdinu potkaly od samého začátku

narození, o důležitosti lidského údělu.

Nápad : Ukažte obtížnou cestu k uskutečnění vašeho záměru.

„Mým úkolem nebyla specificky psychologie nevidomých, ale

psychologie univerzální lidské touhy po úplnosti

existence."

Žánr: příběh.

Spiknutí: obsahuje jakoby 2 příběhy:

1 – o tom, jak slepého chlapce přitahovalo světlo, život;

2 – příběh o tom, jak se člověk, deprimovaný osobním neštěstím, překonal

pasivní utrpení pro sebe, našel si místo v životě a dokázal se v sobě kultivovat

porozumění a soucit se všemi znevýhodněnými lidmi.

Složení :

Vystavení: 1, 2 kap. - předtucha potíží - a verdikt:"Dítě se narodilo slepé."

To je tragédie. Jak dopadne jeho život?

Vývoj akce : Osud chlapce závisí na jeho okolí, na účasti blízkých:

/matka, strýc Maxim, Evelína/.

vyvrcholení: Rezignovat a trpět nebo napadat osud?

/setkání se zvoníkem, rozhovor se strýcem/.

Rozuzlení : Cesta hledání, nacházení štěstí: manželka, syn, talent, uznání.

Epilog: Místo slepého, sobeckého utrpení našel v duši pocit života

"...začal pociťovat jak lidský smutek, tak lidskou radost."

1. Představení učitele .

U každého mladého člověka v určité době vyvstává otázka o jeho dalším osudu, o jeho postoji k lidem a ke světu. Svět kolem nás je obrovský, vede v něm mnoho různých cest a budoucnost člověka závisí na správné volbě jeho životní cesty.

Život vyžaduje od každého nejen schopnost přežít, ale také občanskou zodpovědnost. A jedině uvědoměním si tohoto problému (výběrem cesty) a přijetím odpovědnosti za zvolenou cestu se člověk může posunout dál.

Dnes o tom budeme mluvit ve třídě.

Ale co někdo, kdo tento obrovský svět nezná – nevidomý?

TAK:

Téma naší mimoškolní četby - Morální problémy v příběhu

V.G. Korolenko „Slepý hudebník“.

Účel naší lekce – pokuste se pochopit, jaká mravní přikázání autor ve svém příběhu zanechal svým potomkům?

Pro dnešní hodinu byly pro každou skupinu zadány úkoly a otázky.

Zvu vás tedy k rozhovoru a k zamyšlení nad tím, co čtete.

Hlavní otázka , který autor vložil do příběhu je:

« K čemu přesně byl člověk stvořen?"

"Člověk je stvořen pro štěstí, jako pták k letu." Ale hrdina příběhu odpovídá s hořkou ironií:

"...jen štěstí není vždy stvořeno pro něj."

Otázka, co je štěstí? Kde jsou její hranice? jaký je jeho význam?

Je člověk jako jedinec schopen okolnostem vzdorovat a tyto okolnosti měnit? – autor věnoval jedno ze svých nejpozoruhodnějších děl „Slepý hudebník“, poprvé vydané v roce 1886.

Narození nevidomého dítěte je tragédie.

co se s ním stane?

2. Práce ve skupinách.

Podívejme se na fáze

formování osobnosti, během kterého se formuje hlavní postava:

1. etapa:

1. Způsoby porozumění světu.

/1. kontakt s přírodou nastává u chlapce přibl

3 roky. Jak rafinovaně a překvapivě přesně autor předává pocity, že

zažilo nevidomé dítě. Korolenko si všimne nenápadně

zážitky, dojmy dětské duše. Chlapec bolestivě

naslouchá světu zvuků. Ukázat svět chlapcův vnímání,

Zvonění kapky

jemně šumící voda,

ptačí třešeň šustící listy,

trylky slavíkové písně,

řev, hluk, vrzající vozíky, šustění kol,

lidská řeč o veletrhu,

zvuk větví narážejících na sklo,

volání jeřábů. / Kapitola 1, podnázev 6/.

- Jak dochází k poznání světa kolem nás?

Bolestně poslouchá, úzkostlivě natahuje ruce,

hledá svou matku, drží se jí.

Závěr: Chlapec svět vnímá prostřednictvím zvuků, pachů, vjemů.

Takže: Zvukové formy se staly hlavními formami jeho myšlení.

Jaké pocity tento svět vyvolává? / Zvědavost, strach/.

Závěr:

Ale měl štěstí.

Na osudu dítěte se nejprve zvlášť podíleli dva lidé:

jeho matka a strýc Maxim. Dva různé začátky -

matčina něha a poezie

a odvaha starého válečníka - pomohla Petrovi poznat svět.

Závěr. Role strýce je neocenitelná. Nemohl zůstat lhostejný k osudu svého synovce. A nejen proto, že jejich osudy jsou podobné:

oba jsou postižení: nemá nohy,

druhý má vizi.

Je to on, kdo brání své sestře proměnit dítě ve „skleníkovou rostlinu“. A jsme přesvědčeni, že má pravdu.

Co by se stalo s chlapcem bez účasti jeho strýce?

/stáhl bych se do sebe/.

Vedle něj jsou milující lidé. Znal vřelost rodiny, laskavý a přátelský zájem lidí kolem něj.

Dostal talent: lásku k hudbě /Joachim/.

Osud dal Petrovi strážného anděla v podobě Eveliny.

2 – etapa.

Všechno se zdálo být v pořádku.

Můj strýc se ale rozhodl rozšířit hranice vesmíru. Představuje lidi různého sociálního postavení:

- setkání s rodinou Stavruchenkov, slepými žebráky-bandura hráči….

Dozvěděl se o existenci jiného světa, světa mimo panství. Cítil se jako cizinec, defektní. Petr byl zcela ponořen do temnoty, do osobního neštěstí.

Tento svět je pro něj neznámý a bude chtít tento svět přijmout slepého?

- Utrpení v jeho duši zesílilo apo setkání se zvoníkem.

jak se cítil?

/ Cítil, že osudem slepých je hněv a zášť. Přišla duševní krize. Podívejte se na epizodu.

ANALÝZA EPIZODY.

„Chtěl jsem, abys pocítil smutek někoho jiného a přestal pobíhat

s tvým" - říká s hněvem mladíkovi.

"Víš jen, jak se rouhat svou dobře živenou závistí."

hlad někoho jiného!...“ – říká Maxim Yatsenko svému synovci.

Proč s ním jeho strýc tak mluví?

/ Strýc odhaluje mladému muži celou hloubku lidského utrpení:

inspiruje, že osobní neštěstí jsou bezvýznamná ve srovnání s utrpením lidí/.

Závěr:

Tato epizoda má zvláštní význam.T.K. hrdina dostává morální lekci, strýcova slova jsou rozhodující a objasňují hrdinovy ​​myšlenky a činy:

Závěr: Petr se rozhodne: jde se na radu svého strýce toulat se slepými.

Po dlouhé cestě vztek vystřídá soucit s lidmi a touha jim pomoci. Utrpení, o kterém se dozvěděl z vlastní zkušenosti, ho nakonec vyléčilo, jeho duše se uzdravila: „jako by noční můra navždy zmizela z panství“, kam se Petr vrátil.

Vidíme, že lidová hudba, kterou ovládal na výbornou, mu pomohla najít klid.

A brzy ovládl výšiny klasické hudby.

Sílu nachází v hudbě, která dokáže lidi ovlivnit, říct jim to hlavní o životě, které bylo pro něj tak těžké pochopit.

Příběh končí koncertem, kde vidíme Petra sebevědomého a silného.

Dosáhl toho jen s pomocí svého okolí a vlastní vytrvalostí.

Dalším pozoruhodným obrazem v díle je obraz Eveliny.

Udělala stejně obtížnou volbu. Ale je to její volba. A spisovatel nás přesvědčuje, že to nebyla oběť, ale projev upřímné a velmi nezištné lásky. Autor velebí lásku dívky, která je připravena obětovat své blaho pro štěstí svého milovaného. Evelinin osobní čin nabývá vysoce občanského významu.

Takže příběh o komplexním chápání světa,

o jeho malých vítězstvích nad svou nemocí, o tom, že člověk

musí bojovat za právo být člověkem, navzdory

okolnosti.

Závěr: Co tedy pomohlo Petrovi vrátit se do plnohodnotného života?

- láska k blízkým,

- lidský osud,

- milosrdenství druhých,

- vlastní vůle.

Miniatura eseje. Co nás příběh učí?

Shrnutí.

Mimoškolní četba v 8. třídě

podle literatury:

Morální otázky

v příběhu V.G

"Slepý hudebník"

Průběh lekce.

1. Úvodní slovo učitele.

2. Práce ve skupinách.

- Téma, myšlenka, název díla, žánr, zápletka, kompozice příběhu.

- Etapy rozvoje osobnosti, během kterých nej

společné společné rysy.

- Dovednost spisovatele.

-Postoj ostatních k hlavní postavě.

-Analýza epizod.

3. Poslech hudby.

4. Esej – miniatura.

1. Co nás příběh učí? nebo

2. Jsem schopen soucitu a citlivosti k bližnímu?

5. Shrnutí.

Problémy:

Problém morální a občanské volby.

Nejslavnější výtvor V.G. Korolenkův příběh „Slepý hudebník: Studie“, který za jeho života prošel 15 dotisky (ojedinělý případ svědčící o popularitě tohoto díla). První vydání vyšlo již v roce 1886 (rok poté, co se spisovatel vrátil z exilu a začal aktivně publikovat). Příběh byl revidován autorem text šestého vydání (1898) je považován za kanonický.

V "Slepém hudebníkovi" se Morolenkův morální, filozofický a estetický program naplno projevuje. Vyjmeme-li podobenství-symbolický základ děje příběhu, mluvíme o dominanci světelného principu v člověku, o instinktivním, vrozeném pohybu ke světlu, i když ho člověk nikdy neviděl, a to je přesně to, co je charakteristické pro hlavní postavu, slepou od narození. Hrdinova cesta nebyla snadná, ale na konci cesty nás čeká světlo, již známá „světla“ ze stejnojmenné prózy. Toto je přesvědčení spisovatele.

Morální konflikt je postaven na základě přirozeného znevýhodnění hrdiny (slepota), která jej odděluje od ostatních lidí a činí jej vůči ostatním zahořklým. Návrat k lidem, překonání sobectví a utrpení bylo možné poté, co hlavní hrdina, Petrok, dokázal cítit utrpení jiných lidí. Právě univerzální solidarita, sdílení bolesti s každým (na základě lidové spirituality), se podle Korolenka stává cestou k triumfu světla, a tedy toho, co je vlastně lidské. Pravá podstata člověka zvítězila, když si hlavní hrdina uvědomil, že je třeba neobviňovat všechny, ale sloužit lidem: v úzkém kruhu - své ženě a synovi, ve velkém kruhu - všem, kteří trpí. To je jediný způsob, jak najít důstojné místo na světě, svou potřebu, svou užitečnost - toto pravidlo platí pro každého.

Příběh „Slepý hudebník“ ztělesňuje Korolenkovu touhu po syntéze realismu a romantismu. Zde je snadné vidět jak úkoly tohoto spojení (spojení pravdy života a míry ideálu), tak jeho hlavní techniky. Naznačme nejprve známky pronikání romantické estetiky do realistické struktury Korolenkova světa. Mezi nimi zaprvé romantická poetika vzácného, ​​neobvyklého: před námi je příběh slepého narozeného chlapce; Právě na tomto nevšedním – a netypickém – materiálu se odkrývají univerzální lidské problémy. Za druhé, zájem o iracionální, podvědomé - jak se to například projevuje ve vrcholném okamžiku, kdy Petr poprvé vzal svého syna do náruče a zdálo se, že vidí světlo jeho očima (to se však vysvětluje i materialisticky - přes biologická paměť generací, dřímající v hrdinovi). Za třetí, specifický impresionistický, sugestivní styl příběhu, lyrický rytmus řeči. Za čtvrté, romantické téma synestezie, míšení či substituce typů smyslového vnímání (jako když svět vnímá slepý chlapec). Za páté, příběh je založen na ryze romantickém chápání hudby, která tvoří jak tematickou rovinu díla (model umění, pojetí duchovní stránky lidské existence), tak již zmíněný impresionistický, rytmický styl.

Děj příběhu je založen na triumfu lidského ducha nad hmotou. V tomto ohledu nabývá rozhodujícího významu problém umění: je to právě ona duchovní, mezilidská věc, která navzdory smutku spojuje a vede ke štěstí a ideálu. Zvláštní roli ve vývoji hrdinova estetického cítění sehrál mytopoický začátek lidového umění. V lidovém umění je samotným základem to, co se pro hrdinu stává spásným – společné překonání individuálního smutku (moderní umění může být sobecké).

S morálním a filozofickým pojetím příběhu souvisí i problém výchovy, který se zase točí kolem otázky svobody volby: není potřeba držet dítě ve skleníkových podmínkách, snažit se ho chránit před bolestí a obtížím (jako to dělá hrdinova matka Anna Michajlovna), je nutné ho postavit tváří v tvář velkému, dramatickému životu (tuto cestu Petrovi otevírá jeho strýc Maxim, který je také postižený, ale v jeho případě to bylo výsledkem jasného, ​​bohatého života a nikoli vrozeného biologického poškození). Dítě nebude možné ochránit před bolestí a sobectví utrpení lze překonat pouze ve velkém světě. Je potřeba dát člověku možnost vlastního výběru, vlastního hledání. Opět se setkáváme se specifickou důvěrou autora v člověka. Korolenkův svět je světem naděje na triumf jasného začátku a intenzivního pohybu k tomuto světlu, nekrvavý, ale nesmírně aktivní boj o něj.