Složitá věta s nekonjunktivními a konjunktivními slovesy. Složité věty s různými typy spojení

kompoziční,
podřízení a
neodborové spojení v
složité věty
Svět je osvětlen sluncem,
A člověk je osvícen poznáním!
Přísloví

Cíle lekce:
- vzdělávací:
prohloubit u studentů porozumění struktuře komplexu
nabídky;
procvičit dovednost vkládání interpunkčních znamének
složitá věta s různými typy spojení;
opakujte hláskování Н-НН ve slovech různých částí řeči
– vývoj: rozvíjet, porovnávat, kontrastovat,
vyvodit závěr, zlepšit schopnosti sebeovládání
vzdělávací aktivity;
– vzdělávací: správně pěstovat potřebu
hodnotit vlastní aktivity a kulturu řeči.

Diktát slovní zásoby

Úkol I
Diktát slovní zásoby
Mláďata narozená v zajetí, leštěná
nábytek, hliněné tablety, máslový krém,
nakládaná okurka, zraněný voják,
Maslenitsa, žádoucí, starověký, chytrý
student, plechovka, smažené brambory,
pečené v peci, zraněné v paži,
hotel.

Typy komplexů
návrhy
Spojenecký
Sloučenina
Non-Unie
Složití podřízení

Složitá věta -
toto je složitá věta, části
které jsou spojeny
koordinační spojky a
gramaticky nezávislý přítel
od sebe navzájem, tedy jsou in
vztahy rovnosti,
rovnocennost.
PRŮHLEDNÝ LESNÍ ČERNÁ A
JEDLE SE ZELENÁ PŘES MRAZ A ŘEKA
POD LEDEM SE SVÍTÍ.

Složitá věta
tomu se říká složitá věta, části
které jsou vzájemně propojeny podřízenými
spojky (nebo příbuzná slova) a jsou in
vztahy formální nerovnosti.
Příklad: . Nechci, aby svět poznal můj tajemný
příběh. (M. Lermontov)
První část je hlavní částí a druhá část ano
závislá (tzv. vedlejší věta).
Závislost druhé na první části je formální
se odhaluje v samotné možnosti logického
otázka od hlavního k závislému. Související části s
pomocí podřadicí spojky tak.

SLOŽENÁ VĚTA, KTERÁ SE NEPOUŽÍVÁ –
TOTO JE SLOŽENÁ VĚTA, ČÁSTI
KTERÉ JSOU VÝZNAMNĚ SPOJENY A
INTONACE.
Tráva se zelená
Slunce svítí
Vlaštovka s jarem
Letí k nám v baldachýnu.
(A. Pleshcheev)

Úkol 2
Ústní skupinová práce.
Popište návrhy.
1. Ještě jednou jsem navštívil ten kout země, kde jsem
strávil dva nepovšimnuté roky ve vyhnanství.
2. Na zahradě bylo ticho, a jen odněkud
Hluk kol byl slyšet už z dálky.
3. Věděl jsem: rána osudu mě nemine.

Úkol 3.
Určete typy komunikace.
1. Děti, kolemjdoucí a všichni se hned sešli u pomníku
ztichli a čekali na hudbu, protože ta uklidňuje
lidem, slibuje jim štěstí a slavný život. (A.
Platonov)
2. Slyšeli jsme: po řece plula loď, a naše srdce cítila
snadno. (V. Arsenyev)


(Sukhomlinskému)


změnilo se: zbývalo nám příliš málo času.

Úkol 3.
Odpovědi.
1. Děti se okamžitě shromáždily u pomníku,
kolemjdoucí a všichni v očekávání ztichli
hudba, protože lidi uklidňuje
slibuje jim štěstí a slavný život. (A.
Platonov)
- Koordinace a podřízení:
2. Slyšeli jsme: po řece plul člun, a
moje duše se cítila lehčí. (V. Arsenyev)
- Nesdružování a koordinace:

Úkol 3.
Odpovědi.
3. Postavte nad sebe sto učitelů – dokážou
bezmocný, pokud se nedokážeš přinutit.
(Sukhomlinskému)
- Neodborový a podřízený:
- , If()
4.Po obědě, když bylo slunce za zenitem, jsme
rozhodl se zastavit, ale nečekaně naše plány
změnili: měli jsme příliš málo času
na skladě
- Koordinace, podřízení, nesdružování:
[ , (když...), ], ale:

SLOŽITÉ VĚTY S RŮZNÝMI TYPY SPOJENÍ.

Cíl lekce: aktualizovat a zobecňovat znalosti potřebné pro tvůrčí rozvoj studentů, dříve získané na téma „Souvětí“, v nových podmínkách, rozvíjet schopnost doložit vlastnosti souvětí různými typy spojení.

úkoly:

  1. Určete typy spojení mezi jednoduchými větami jako součástí souvětí složitého.
  2. Podporovat rozvoj řečové kultury žáků a jejich tvůrčí schopnosti.
  3. Rozvíjet schopnost pracovat v týmu, motivovat k překonání intelektuálních potíží.

Zařízení: počítač, projektor, plátno, prezentace, výukové materiály pro skupinovou i individuální práci.

Metody: metody a techniky interaktivní výuky, výzkum, částečné vyhledávání, reprodukce.

Typ lekce: kombinovaná lekce.

Typ hodiny: praktická hodina

PRŮBĚH LEKCE

Na snímku:

1. Fáze „porozumění“. Snímek 1.

Vezměte prosím na vědomí monitor . Pojďme si přečíst výroky slavných spisovatelů:

Musíte se odnaučit krátké fráze, které jsou vhodné pouze ve chvílích intenzivní akce.

Maxim Gorkij

Krátké myšlenky jsou dobré, protože vás nutí přemýšlet.


Popisky snímků:

Myšlenky velkých spisovatelů Musíme se odnaučit krátké fráze, které jsou vhodné pouze ve chvílích intenzivní akce. Maxim Gorkij L.N. Krátké myšlenky jsou dobré, protože vás nutí přemýšlet.

KONJUNKTIVNÍ SLUŽBY: části jsou autonomní a spojené intonačně a koordinačními spojkami KONJUNKTIVNÍ SLOUČENINY: části jsou na sobě závislé; podřadicí spojky a příbuzná slova SLOŽITÁ NEJEDNOHODNÁ VĚTA: části jsou autonomní; intonace SLOŽENÉ VĚTY

Složité věty s různými typy komunikace

Kombinace typů skladby spojení a skladby podřazenosti a skladby spojení bez svazku a skladby spojení spojení, podřízenosti a spojení spojení.

ESAY + SUBMISIS AS, A vlhký vítr šuměl v lesích a bylo slyšet, jak potoky vesele a hlasitě šumí. Vlhký vítr šuměl v lesích. Bylo to slyšet. Potoky vesele a hlasitě hučí.

ESAY + NEJEDNOTLIVÉ SPOJENÍ Kopřiva mi pálila ruce, bolela mě záda a točila se mi hlava. Kopřiva mi popálila ruce. Bolela mě záda. Hlava se mi točila. , A,

PODÁNÍ + NEALIANČNÍ SPOJENÍ AŽ PŘIŠLO JARO, SLUNCE ZAČALO SVÍTIT, NA STROMECH SE OBJEVILO LISTÍ, NA LOUKÁCH KVĚTILY KVĚTY. Přišlo jaro. Slunce začalo svítit jasněji. Na stromech se objevilo listí. Na loukách kvetly květiny. , KDY,

ESEJ + PODÁNÍ + BEZODBORNÉ PŘIPOJENÍ Na loukách dozrávala tráva, na některých farmách se začalo sekat a bylo třeba sledovat, jak práce šlape. Na loukách dozrávaly trávy. Některé farmy začaly sekat. Měl jsem se podívat. Práce probíhala. JAK, A,

Úkol 1 Napište větu s různými typy spojení s použitím terminologie vaší tematické skupiny. K zobrazení návrhu použijte výrazy obličeje a gesta.

Kreativní práce Přečtěte si komiksové návody a zredukujte je na jednu jednoduchou větu.

Sestavila: Elena Valerievna Kuznetsova, GKSUVU pro děti a dospívající s deviantním chováním „Zvláštní uzavřená škola všeobecného vzdělávání“


V tomto článku se podíváme na to, co jsou složité věty s různými typy spojení, jejichž příklady budou uvedeny a analyzovány. Ale aby bylo jasno, začněme zpovzdálí.

Co je složitá věta?

V syntaxi je věta slova spojená společným významem a spojená zákony gramatiky, která mají společné téma, účel výpovědi a intonaci. Pomocí vět lidé komunikují, sdílejí své myšlenky, prezentují nějaký materiál. Myšlenka může být vyjádřena krátce, nebo může být rozšířena. Podle toho mohou být věty lakonické nebo rozšířené.

Každá věta má své „srdce“ – gramatický základ, tzn. podmět a přísudek. To je předmět řeči a jeho hlavní charakteristika (co dělá, jaká je, co to je?). Pokud je ve větě pouze jeden gramatický základ, jde o jednoduchou větu, pokud jsou dva nebo více, pak je složitá.

(SP) může zahrnovat dvě části, tři, čtyři nebo dokonce více. Významové vztahy mezi nimi, stejně jako prostředky jejich vzájemného spojení, mohou být různé. Existují složité odborové návrhy a návrhy mimo odbory. Chcete-li se dozvědět o jejich rozmanitosti, přečtěte si další část.

Jaké jsou typy společných podniků?

Už jsme začali mluvit o tom, že společné podniky mohou být svazové nebo nesdružené. Je to velmi jednoduché. Jsou-li části společného podniku spojeny spojením (nebo intonací), pak se spojení mezi nimi nazývá spojením, a pokud pouze intonací, pak podle toho nespojení.

Konjunktivní věty se zase dělí na věty souřadicí a podřadicí - podle toho, zda jsou jejich části ve „rovném“ postavení nebo jedna závisí na druhé.

Jaro přijde brzy. Toto je jednoduchý návrh. svět bude opět zářit jasnými barvami. Tato věta je složitá a její části jsou spojeny intonací a spojkou " Když". Můžeme položit otázku z hlavní predikativní části do vedlejší věty ( svět bude zářit jasnými barvami Když? - až přijde jaro), což znamená, že je Brzy přijde jaro a příroda rozkvete. Tato věta má také dvě části, které jsou však spojeny intonací a souřadicí spojkou A. Je nemožné vytvořit otázku mezi částmi, ale můžete tuto větu snadno rozdělit na dvě jednoduché. Tato věta je složitá. Brzy přijde jaro, rozkvetou květiny, přiletí ptáci, bude teplo. Tento společný podnik obsahuje čtyři jednoduché části, ale všechny jsou spojeny pouze intonací, na hranicích částí nejsou žádné svazky. To znamená, že je nekonjunktivní Aby bylo možné skládat složité věty s různými typy spojení, bylo by nutné spojit v jedné větě jak konjunktivní, tak nekonjunktivní.

Kolik jednoduchých vět může být ve složité větě?

Aby byla věta považována za složitou, musí obsahovat alespoň dvě jednoduché a dvě predikativní části. Složité věty s různými typy spojení (uvidíme příklady níže) obsahují minimálně tři části a někdy jich je kolem deseti. Ale v tomto případě může být návrh obtížně vnímatelný. Takové věty kombinují spojku a nekonjunkci, koordinační a podřadicí v jakékoli kombinaci.

Byl překvapen; moje hlava a hruď byly plné nějakého zvláštního pocitu; voda běžela děsivou rychlostí, nezkrotně prorážela kameny a padala takovou silou z výšky, až se zdálo, že hora, jejíž svahy byly plné horských květů, tento tlak nevydrží...

Zde je skvělý příklad. Zde jsou části složitých vět s různými Tato věta má 5 predikativních částí, mezi kterými jsou uvedeny všechny možné typy spojení. Jaké jsou jejich vlastnosti? Pojďme si to připomenout podrobněji.

Konjunktivní koordinační spojení

Složené souvětí jsou buď souvětí (CCS) nebo souvětí (CCS).

Koordinační spojení (CC) spojuje „rovné“ jednoduché věty. To znamená, že je nemožné vytvořit otázku z jedné predikativní části složité věty do druhé, neexistuje mezi nimi žádná závislost. Z částí BSC lze snadno vytvořit nezávislé věty a význam fráze tím neutrpí ani se nezmění.

Ke spojování částí takových vět se používají souřadicí spojky. a, ale, nebo atd. Moře bylo rozbouřené a vlny narážely do skal zuřivou silou..

Konjunktivní podřazení

U podřadného spojení (SC), jak již název napovídá, jedna část věty „podřadí“ druhou, nese hlavní význam, je hlavní, zatímco druhá (podřazená) pouze něco doplňuje, upřesňuje, můžete se zeptat otázka na to z hlavní části. Pro podřadicí spojení se používají takové spojky a příbuzná slova jako co, kdo, kdy, který, protože, pokud atd.

Ale je smutné si myslet, že naše mládí nám bylo dáno nadarmo, že ho neustále podváděli, že nás to oklamalo...(A. Puškin). Tato věta má jednu hlavní část a tři vedlejší věty, které na ní závisí a odpovídají na stejné otázky: " Ale je smutné pomyslet (na co?), že je to marné..."

Pokud se pokusíte rozdělit SPP na samostatné jednoduché, pak ve většině případů bude jasné, že hlavní část si zachovává svůj význam a může existovat bez vedlejších vět, ale vedlejší věty se stávají neúplnými ve svém sémantickém obsahu a nejsou plnohodnotné. věty.

Neodborové spojení

Dalším typem společného podniku je společný podnik, který není spojen s odbory. Složitá věta s různými typy spojek nejčastěji spojuje spojku bez spojek s jedním z typů spojek nebo s oběma typy najednou.

Části BSP jsou spojeny pouze intonačně. Ale tento typ společného podniku je považován za nejobtížnější z hlediska interpunkce. Pokud je ve souvětí umístěno mezi jejich části pouze jedno znaménko - čárka, pak v v tomto případě Musíte si vybrat jedno ze čtyř interpunkčních znamének: čárka, středník, pomlčka nebo dvojtečka. V tomto článku se nebudeme zabývat podrobnostmi tohoto obtížného pravidla, protože naším dnešním úkolem jsou složité věty s různými typy spojení, cvičení na jejich gramaticky správné složení a interpunkci.

Koně se dali do pohybu, zvonek zazvonil, vůz odletěl(A.S. Puškin). Tato věta má tři části, spojené intonací a oddělené čárkami.

Stručně jsme tedy charakterizovali každý z možných typů spojení mezi částmi společného podniku a nyní se vrátíme k hlavnímu tématu článku.

Algoritmus pro analýzu společných podniků s různými typy komunikace

Jak správně uspořádat cedule ve společném podniku s mnoha díly a různými typy spojení? Nejdůležitější je určit, kolik částí v něm je a kde přesně leží jejich hranice. K tomu musíte najít gramatické základy. Existuje tolik prediktivních částí, kolik jich je. Dále zvýrazníme všechny vedlejší členy související s každým ze základů, takže je jasné, kde končí jedna část a začíná druhá. Poté musíte určit, jaké typy spojení mezi částmi jsou (podívejte se na přítomnost nebo nepřítomnost spojek, zkuste položit otázku nebo se pokuste z každé části vytvořit samostatnou větu).

A nakonec zbývá jen správně umístit interpunkční znaménka, protože bez nich v písemné podobě je velmi obtížné porozumět složitým větám s různými typy spojení (cvičení v učebnicích jsou přesně zaměřena na rozvoj této dovednosti).

Jak neudělat chybu při výběru interpunkčních znamének?

Interpunkce souvětí s různými typy spojení

Jakmile jsou zvýrazněny predikativní části a jsou navázány typy spojení, vše bude velmi jasné. Interpunkční znaménka umisťujeme v souladu s pravidly vztahujícími se ke konkrétnímu typu komunikace.

Souřadicí (CC) a podřadicí vztahy (CS) vyžadují čárku před spojkou. Ostatní interpunkční znaménka jsou v tomto případě velmi vzácná (v souřadnicovém spojení je středník možný, pokud je jedna z částí komplikovaná a obsahuje čárky; pomlčka je možná, pokud jsou části ostře proti nebo jedna z nich obsahuje neočekávaný výsledek).

U nesjednoceného spojení, jak je uvedeno výše, se může objevit jedno ze čtyř interpunkčních znamének v závislosti na sémantickém vztahu mezi částmi věty.

Vytváření schémat složitých vět s různými typy komunikace

Tento krok lze provést před umístěním interpunkčních znamének nebo poté, abyste zkontrolovali jejich správnost. Diagramy se používají v interpunkci ke grafickému vysvětlení volby konkrétního interpunkčního znaménka.

Diagram pomáhá psát složité věty s různými typy spojení bez interpunkčních chyb. Právě teď uvedeme příklady interpunkčních znamének a diagramů.

[Den byl krásný, slunečný, překvapivě klidný]; [nalevo se rýsoval příjemný stín] a [stalo se těžko pochopitelné] (kde končí, stín) a (kde začíná smaragdové listí stromů).

V této větě lze snadno vysledovat nesouborové spojení mezi první a druhou částí, koordinační spojení mezi druhou a třetí a třetí část je hlavní ve vztahu k dalším dvěma podřízeným částem a je s nimi spojena podřízené spojení. Schéma tohoto společného podniku je následující: [__ =,=,=]; [= __] a [=], (kde = __) a (kde = __). Schémata složitých vět s různými typy spojení mohou být horizontální a vertikální. Uvedli jsme příklad vodorovného diagramu.

Pojďme si to shrnout

Zjistili jsme tedy, co jsou složité věty s různými typy spojení (jejich příklady jsou velmi běžné v beletrii a obchodní komunikaci). Jedná se o věty obsahující více než dvě jednoduché věty a jejich části jsou spojeny různými typy syntaktických spojení. Společné podniky s různými typy komunikace mohou zahrnovat SPP, SSP a BSP v různých kombinacích. Abyste se nemýlili v interpunkčních znaméncích, je třeba identifikovat jednoduché věty v rámci složitých a určit typy syntaktických spojení.

Buďte gramotní!

Neodborová a spojenecká koordinační spojení jsou jedním ze způsobů konstrukce Bez nich je řeč špatná, protože poskytují více informací a mohou obsahovat dvě nebo více vět vypovídajících o různých událostech.

Složité věty a jejich druhy

Podle počtu částí se složité struktury dělí na dvou- a polynomické. V kterékoli z možností jsou prvky spojeny buď spojkou (kterou zase poskytuje odpovídající slovní druh), nebo nekonjunkcí.

V závislosti na tom, jaké typy vztahů jsou přítomny, složité formace vytvářejí následující skupiny:

  • Složitá věta s neunijním a spojeneckým koordinačním spojením: Nebe náhle potemnělo, ozvalo se vzdálené dunění a zem pokryla stěna deště, která sháněla prach a smývala městský smog.
  • Konstrukce, které kombinují prvky s podřízeným vztahem, například: Dům, do kterého jsme vešli, byl depresivní, ale v této situaci jsme neměli na výběr.
  • Složité věty s podřadnými a nesvazkovými typy spojení: Bez ohledu na to, jak spěchal, jeho pomoc se opozdila: zraněné odvezlo další auto.
  • V polynomiálních konstrukcích lze současně použít podřazená, nesjednocená a spojenecká koordinační spojení. Když zazvonil telefon příště, matka ho zvedla, ale slyšela jen hlas robota, který ji informoval, že její půjčka je po splatnosti.

Důležité je umět rozlišovat mezi složitými větami a konstrukcemi komplikovanými např. homogenními predikáty. Zpravidla v prvním případě obsahuje syntaktická lexikální jednotka několik gramatických kmenů, ve druhém pak jeden předmět a několik predikátů.

Neodborové návrhy

V tomto typu lexikálních konstrukcí lze spojit 2 jednoduché věty nebo více, které jsou spojeny intonací a významem. Mohou spolu komunikovat následujícími způsoby:

  • Věty jsou spojeny výčtem. Večer se postupně vytrácel, na zemi padla noc, Měsíc začal vládnout světu.
  • Konstrukce, ve kterých jsou prvky rozděleny do několika částí, z nichž dvě jsou protilehlé fragmenty. Počasí bylo jako na objednávku: obloha se vyčistila od mraků, slunce jasně svítilo, přes obličej foukal lehký vánek a vytvářel mírný chlad. V této nesvazkové konstrukci vysvětluje druhý fragment, sestávající ze 3 jednoduchých vět spojených enumerativní intonací, její první část.
  • Binární kombinace jednoduchých prvků do polynomiální komplexní struktury, ve které jsou části kombinovány do sémantických skupin: Měsíc vyšel nad hřeben, hned jsme si toho nevšimli: opar skryl svou záři.

Nekonjunktiv, podobně jako konjunktivní souřadné spojení, v úplném spojení odděluje jednotlivé věty od sebe interpunkčními znaménky.

Čárky v nesjednocených polynomických konstrukcích

U komplexních sloučenin jsou jejich části odděleny čárkami, středníky, pomlčkami a dvojtečkami. Čárky a středníky se používají ve výčtových vztazích:

  1. Díly jsou malé velikosti a vzájemně na sebe významově navazují. Po bouři nastalo ticho, po kterém následoval lehký šepot deště.
  2. Pokud jsou části příliš společné a nejsou spojeny jedním významem, použije se středník. Heřmánek a mák pokryly celou mýtinu; Někde dole cvrlikaly kobylky.

Neodborové konstrukce se nejčastěji používají k přenosu velkého množství informací, které nejsou vždy významově propojeny.

Dělící znaky v nesvazových formacích

Tyto znaky se používají pro následující typy vztahů mezi prvky syntaktické struktury:

  • Dash - když je druhá část ostře proti první, například: Věděli jsme o jeho obavách – nikdo nevěděl o jeho připravenosti zemřít.(V takové konstrukci s nesjednoceným, stejně jako sjednoceným, koordinačním spojením mezi částmi bych rád uvedl spojku „ale“).
  • Když první část hovoří o podmínce nebo čase, pak se mezi ni a druhý fragment umístí pomlčka. Kohout zakokrhal - je čas vstát. V takových větách je vhodný význam spojek „pokud“ nebo „kdy“.
  • Stejný znak je umístěn, pokud druhá část obsahuje závěr o tom, co bylo probráno v první. Nebyla síla něco namítat – tiše souhlasil. V takových konstrukcích spojení se obvykle vkládá „proto“.
  • Když je druhá část věty porovnána a určena tím, co je vyprávěno v první. Pronese řeč – vdechne lidem naději. V těchto konstrukcích můžete přidat „jakoby“ nebo „jakoby“.
  • Ve větách s vysvětlovací vazbou a odůvodněním se používá dvojtečka. Řeknu vám to k věci: své přátele nesmíte zklamat.

Věty s nesjednoceným, stejně jako sjednocovacím, koordinačním spojením mezi částmi jsou odděleny znaménky v závislosti na jejich významovém vztahu.

Složité stavby

Ve větách tohoto typu se používá souřadnicové spojení, prováděné pomocí souřadnicových spojek. V tomto případě mezi jejich částmi mohou být:

  • Konektivní vztahy propojené odbory a ano nebo,částice také, také a ani...ani. Žádní ptáci neštěbetají, komáry nepískají, cikády neštěbetají.
  • V oddělovacích vztazích se používají spojky co a nebo,částice buď... nebo, to ne... to ne a další. Buď vítr přináší nesrozumitelný zvuk, nebo se k nám sám blíží.
  • Věty s nesouvislými i spojeneckými koordinačními vazbami se srovnávacími vztahy naznačují totožnost událostí, ale ve druhém případě s použitím spojek a to A to znamená. Všichni byli rádi, že ho vidí, to znamená, že to četl na jejich tvářích.
  • Vysvětlovací vztahy mají tendenci používat spojky ano, ale, ach,částice ale, a proto a další. Za oknem zuřila vánice, ale u krbu v obývacím pokoji bylo teplo.

Často jsou to spojky a částice, které vysvětlují, co spojuje jednoduché věty do jediné složité struktury.

Složité věty se smíšenými typy komunikace

Poměrně často se vyskytují konstrukce, kde je současně přítomno nesjednocení a odborové koordinační spojení. Mohou obsahovat samostatné bloky, z nichž každý obsahuje několik jednoduchých vět. V blocích jsou některé prvky významově spojeny s jinými a jsou odděleny interpunkčními znaménky se spojkami nebo bez nich. Ve souvětí s nekonjunktivním a konjunktivním souřadným spojením jsou hranicí mezi nimi dělicí znaménka, i když jednotlivé bloky nemusí být významově spojeny.

TÉMA: "Složitá věta s různými typy spojení." 9. třída

Účel: Podat koncept složitých vět s různými typy spojení a punktogramů v nich.

Kontrola znalostí: Zapamatujte si, jaké složité věty jsme studovali, typy spojení v těchto větách a spojky souřadicí, podřadicí.

Průběh lekce.

1. Organizační moment. Napište souřadicí a podřadicí spojky.

2. Test znalostí. Vyjmenujte souřadicí a podřadicí spojky. Jaký je rozdíl mezi spojkami a příbuznými slovy? Jak se nazývají složité, složité a nesvazující věty?

3.Nové téma: Složité věty s různými typy spojení.

Ve složité větě sestávající z několika vět lze některé z nich spojit pomocí spojovacích spojek, jiné - pomocí podřadicích spojek nebo příbuzných slov a jiné - bez spojek. Abyste správně pochopili význam takto složité věty, musíte se podívat, z jakých částí se skládá, protože dvě nebo dokonce tři věty, které jsou významově úzce příbuzné, mohou tvořit jednu složitou část.

Nápis na desce

1. [Jen občas, (pokud byla poblíž spatřena loď nebo něco podezřelého), klouzal po vodě jasný paprsek světlometu], ale [po minutě nebo dvou okamžitě zmizel] a [pak znovu zavládla tma].

Jedná se o složitou větu s různými typy spojení: koordinační a podřadicí; skládá se ze tří částí spojených souřadicími spojkami „ale“, „a“;

Část 1 je ve své struktuře zvláštní větou s vedlejšími podmínkami (spojka „jestliže“), stojící uvnitř hlavní; Část 2 a část 3 jsou jednoduché věty.

[..,(if = - nebo - =), = - ], ale [ - = ] a [ = - ].

2. [Pomalu, dlouhými klikatými cestami stoupala karavana po bílém svahu výš a výš]; [zdálo se] (že vzestup nebude mít konce).

Jedná se o složitou větu s neunijním a spojeneckým spojením, skládá se ze dvou částí spojených neodborovým spojením;

Část 1 je jednoduchá věta;

2. část IPP s dodatkovou doložkou.

[ = - ]; [ = ], (který =).

Ve složitých větách s koordinačními a podřazovacími vazbamimůže být poblíž souřadicí a podřadicí spojky. Čárka se mezi ně vkládá, když za vedlejší větou není druhá část zdvojené spojky (jak) nebo spojka „ale“.

Například:

[ = - ]; [=],(který =).

Ve složitých větách se souřadicími a podřadicími spojkami se mohou vedle sebe vyskytovat souvětí souřadicí a podřadicí. Čárka se mezi ně vkládá, když za vedlejší větou není druhá část zdvojené spojky (to, tak) nebo spojka ale.

Například:

Po pochmurné obloze se hnaly husté mraky, a přestože byla teprve třetí hodina dne, byla tma.

[=-] a (ačkoli =-), ale [=].

Po pochmurné obloze se hnaly husté mraky, a přestože byla teprve třetí hodina dne, byla tma.

A, (i když...), .

III . Praktická práce.

- Provádíme cvičení. 538.

Cvičení. Napište toIInabízet a sestavovat schémata.

[Ráno, na slunci, byly stromy pokryty luxusním mrazem] a [to pokračovalo dvě hodiny], [pak mráz zmizel], [slunce se zavřelo] a [den ubíhal tiše, zamyšleně, s kapka uprostřed dne a anomální měsíční soumrak večer].

[ - = ] a [ = ], [ - = ], [ - = ] a [ - = ]

komplikované podobnými okolnostmi

Jedná se o složitou větu s různými typy spojení, skládá se ze dvou částí spojených nesouborovým spojením;

1. část - ve své struktuře se skládá ze 2 jednoduchých vět spojených souřadicí spojkou „a“, jedná se tedy o SSP a první věta je dvoučlenná, druhá věta jednočlenná.

2. díl - ve své stavbě se skládá ze tří jednoduchých vět spojených spojením nesvazovacím a souvětím, všechny tři věty jsou dvoučlenné, druhá je komplikovaná stejnorodými okolnostmi způsobu jednání.

- Závěr: Různorodost syntaktické stavby je jedním z projevů bohatosti a expresivity jazyka a řeči.

- Provádíme cvičení. 539.

SPP → SPB → SP dif. → SPP → jednoduché.

1. A konvalinky rostou na strmém svahu, kde je hustý kapradí, kde jedli zasmušilí, vousatí, kam jsem se kdysi ztratil.

2. Ten den nebyl úplně obyčejný: prvních deset jahod jsem nesl v zaťaté pěsti k radosti svého bratříčka.

3. Nesl jsem prvních deset jahod a pomalu jsem zpíval a ptáčci zpívali nade mnou, až je obklopily smrky.

4. Vyděsil jsem se, rozhlédl se a píseň má klopýtla, a kapradí mlčelo a smrky kroutily hlavami.

5. A - ani cesta, ani stopa!

IVD/Z Abstrakt; opakování §202, 203, 205, 216.

Př. 545.