Vesnice Iso. Shrnutí lekce výtvarného umění Vesnice – dřevěný svět

Shrnutí lekce o výtvarném umění

Učitel: Gorshkova V.V.

Téma lekce: Vesnice je dřevěný svět.

cíle:

- představit učitelekteří se zabývají dřevěnou architekturou;

- zvážit rozmanitostžádné venkovské dřevostavby;

- fovybudovat konstruktivní dovednost;

Posílit mezioborové vazby;

- rozvíjettvůrčí schopnosti studentů;

- pěstovat zájem o lidové umění.

Zařízení:

materiály: jednoduchá tužka, barevné tužky, guma.

přehlednost: ukázka kresby, obrázku.

Průběh lekce:

Organizační moment.

- Ahoj lidi. Dnes vás budu učit výtvarnou lekci, jmenuji se ViktorieVladimirovna, posaďte se

Zkontrolujte, zda máte vše na stole. Měli byste mít jednoduché a barevné tužky, gumu.

Dnes se vydáme před mnoha lety a kam, to se dozvíte při čtení rébusu. (Obec)

Odkud si myslíte, že se toto slovo vzalo?

Pojďme s vámi do ruské vesnice a proměňte se v mistry. Takže všichni jsou připraveni. Posaďte se a vydejte se na cestu.

II Představujeme nové téma.

1. Úvodní rozhovor.

Kdysi dávno, když se Rusku říkalo Rusko, neexistovala ani velká města, ani moderní kamenné budovy. Byla tam jen pole a husté temné lesy. Rusko bylo odnepaměti zalesněnou zemí.

Naše země je bohatá na lesy,

A les v něm je strukturovaný a rovný.

Kdysi dávno byly zdi a věže Kremlu,

A byly sestaveny z klád.

Dřevo bylo nejdostupnějším materiálem pro výrobu domácích a domácích potřeb. A samozřejmě ruští řemeslníci stavěli své domy ze dřeva.

Jak se takové obydlí jmenovalo? (Izba)

Jaký význam mělo toto slovo ve starověku?

(Toto slovo znělo ve starověku jako „istba“, „istokka“, tedy obydlí, které bylo vytápěno zevnitř a sloužilo jako spolehlivý úkryt před chladem.)

Uhodněte hádanku a zjistíte, jaké dřevo bylo použito na její stavbu.

Jehličí mám delší než vánoční stromeček.

Do výšky rostu velmi rovnoměrně.

Pokud nejsem na hraně,

Větve jsou pouze na temeni hlavy.

Jaký druh stromu jste uhodli? (Borovice)

Borovice byla hlavním stavebním materiálem.

Jaká část dřeva byla použita při stavbě? (Kufr)

Z kmenů se vyráběly různé stavební materiály: trámy, desky, klády.

Muži vyřezali chatrč z klád,

Pouze jeden pomocník je sekera.

Ale staré chatrče jsou stále silné,

A vzor na okenicích je jemný.

Jaké nářadí bylo potřeba při stavbě ze dřeva? (Sekera)

Jak se nazývá povolání člověka, který něco staví ze dřeva? (Tesař)

Měli tesaři za starých časů hřebíky? (Žádný)

Jak tedy byly klády a trámy vzájemně spojeny? (pomocí řízků)

Každá řada klád spojených dohromady tvořila korunu. Koruna za korunou - a roste klec nebo srub. Srubové domy jsou základem každé stavby v Rusku. Pokud byl tento srub určen k bydlení, pak se mu říkalo srub. Pamatujete si, jak se říkalo sídlům? (Velké chatrče, bohatě zdobené) A co věže? (Vysoké stavby s obytnými místnostmi nahoře)

Chlapi, kdo umí vyjmenovat součásti ruské chýše? (zobrazeno na tabuli)

(Srub, vývody, střecha, hřeben, molo, ručník, hřeben, čelo, čelní deska, pás)

Starověcí řemeslníci vložili nejhlubší smysl nejen do stavby domu, ale také do jeho výzdoby. Jak byly zdobeny ruské chatrče?

(vyřezávané)

Jaké součásti chýše byly nutně zdobeny? (Pecheliny, ručník, přední deska)

Jaké motivy byly při řezbě použity? (Vyřezávaná kulatá růžice - symbolický obraz slunce, obrazy ptáků a koní, koňská hlava nad chatou)

Jaký význam dali řemeslníci zdobení chýše? (Znamení - amulety na nejdůležitějších místech jakoby chránily před zlými duchy)

Chatrče ve vesnicích nebyly nikdy předtím natřeny ani ničím opláštěny. Lidé věděli, jak ocenit úžasnou krásu a teplo dřeva.

Jaké další stavby v obci najdeme? (Stodoly - pro uskladnění obilí, kůlny, studny, lázně, mlýny, bohatě zdobená vrata - vchod do dvora, kostela)

Stavitelské dovednosti se nezrodily okamžitě, ne náhle. Odkud myslíte, že staří mistři brali zkušenosti a inspiraci? (Z přírody, předáváno z generace na generaci)

III Praktická práce

- Kluci, začněme s praktickou prací. Věnujte pozornost postupnému provádění výkresu.

IV Analýza prací

Skupiny se střídají v prezentaci své práce.

Je složení správné?

PROTISečteno a podtrženo

Vy a já jsme vybudovali úžasnou vesnici. A teď se vraťme. Co si pamatujete z našeho dnešního výletu do ruské vesnice? Co nového zajímavého jste se dozvěděli?




Vzdělávací projekt ve výtvarném umění „VESNICKÝ DŘEVĚNÝ SVĚT“ 4. ročník Úvod Vývoj vzdělávacího projektu: VESNICE - DŘEVĚNÝ SVĚT Cíle: - Podporovat lásku a zájem o umění - Rozvíjet tvůrčí a poznávací činnost Cíle: - Zavádět užitečné činnosti; - Rozvíjet estetický vkus a pozorovací schopnosti. -Vnímat a esteticky hodnotit krásu ruské dřevěné architektury. -Charakterizujte důležitost harmonie stavby s okolní krajinou. -Vysvětlete konstrukční rysy ruské chaty a účel jejích jednotlivých prvků. -Zobrazení grafickými nebo obrazovými prostředky znamená obraz ruské chaty a dalších budov tradiční vesnice. -Zvládněte designérské dovednosti - postavte model chaty. -Vytvořte společný panel (trojrozměrné rozvržení) kombinací jednotlivě pořízených snímků. -Ovládnout dovednosti kolektivní činnosti, pracovat organizovaně v kolektivu spolužáků pod vedením učitele. Metodický pas vzdělávacího projektu. Téma: Vesnice - dřevěný svět Třída: 4. třída Čas vyučovací hodiny: 4 vyučovací hodiny Forma práce: vyučovací hodina Typ projektu: kreativní Vybavení: Pro učitele: prezentace, kresby a fotografie s typy lidových dřevěných staveb, zvukový záznam zvonění. Pro studenty: nůžky, tužka, lepidlo, papír, kvaš, štětce. Práce na projektu. 1. Fáze výzkumu - lekce 1 Účel: uvést vás do světa ruské vesnice; materiál pro stavbu ruské chaty a její formy; vysvětlit účel domova; zachytit svět ruského bydlení v kresbě; zavést pojmy „chata“, „roubenka“, „sloveso“, „peněženka“, „prichelina“, „ručník“, „platband“, „kůň“. Plánované výsledky: dozvědět se o roli dřeva ve stavebnictví; zopakuje specifika ruské dřevěné architektury; seznámit se s různými typy staveb; vytvořit obraz ruského domova v kresbě; procvičí dovednosti při plnění kreativního úkolu. Druh aktivity: kreslení voskovkami. Vybavení: voskovky, albový list, kresby a fotografie s typy lidových dřevostaveb. Kizhi - poznávání budov. Ruské lidové písně. JMÉNA MISTRŮ Géniové staré architektury Lidé nejasného osudu! Jaké je vaše jméno a příjmení, Projektant chaty, čí ruka načrtla její skromný odhad? Vaše slavné jméno bylo ohoblováno a vytesáno z klád! Proč jsi to jméno nevložil ani do kudrlinek řezby? Pane zachraň mě! Opravdu očekávám vychloubání: Tady je pro tebe chýše, Boží ráj – a to je vše! Co vás zajímají naše jména? Jsi skromný, předstíráš, Architekt zapomenutých časů, Jeho slídová okna, Ty, který jsi předcházel Baženovovi, jeho bratřím Vesninům! 1967 Leonid Martynov Součásti ruské chýše: Typy domů: Slovesný typ severní chýše má tvar písmene „G“. Technické prostory jsou umístěny v pravém úhlu k obytným prostorám. Koshel - všechny obytné a technické místnosti v takovém domě jsou seskupeny a spojeny do jednoho čtvercového srubu. Jeho obrovskou hmotu kryje společná sedlová střecha a její vrchol nepřechází přes střed celé stavby, jak tomu bývá zvykem, ale podél osy obytné části domu. Proto jsou sklony střech různé: jeden je krátký a strmý a druhý je plochý a dlouhý. Dům se opravdu stává jako peněženka. Větrný mlýn je složitá inženýrská a technická stavba. Aby mlýn mohl začít pracovat, musí být jeho křídla instalována pomocí třmenu rovnoběžně s větrem. Pohyb z rotace křídel je přenášen na centrální vertikální náběh a z něj převodovým systémem na mlýnské kameny. Vlastnictví mlýna bylo dostupné pouze bohatým rolníkům, kteří za mletí platili naturálie. Nejchudší rolníci používali ruční mlýnské kameny. Kostel. Stavěli kostely z borovice bez použití železných hřebíků. Kopule byly pokryty stříbrnou osikovou radlicí. Jediným nástrojem, který rolníci používali, byla sekera. Nejenže káceli stromy, ale dělali i ty nejsložitější a nejjemnější řezbářské práce. Dobře. Od pradávna se na Rusi se studnami zacházelo s úctou. Studniční vodě byly přisuzovány různé léčivé vlastnosti. Ke studánce se přistupovalo jako k místu, kde se člověk mohl na chvíli zříci světských starostí a být na chvíli sám se sebou. V Rusku byl dokonce zvláštní den pro Fjodora Koloděznika - 21. června. Tento den byl považován za nejvhodnější pro hledání míst, kde lze vykopat studnu. Kresba ruské chýše (roubenky), zvonice, studny, kostela, mlýna. Materiál: barevné voskovky. Technologická fáze: lekce 2 Účel: zopakovat stavby ruské dřevěné architektury; upevnit znalosti o použití dřeva ve stavebnictví; identifikovat obrazy pro jejich reprodukci v designu; zvládnout dovednosti týmové práce; provádět hlavní a dekorativní detaily ruských budov v panelech; zavést pojmy „panel“ a „měřítko“. Typ činnosti: design papíru, nášivka, tvorba panelů s obrázkem tradiční ruské vesnice. Plánované výsledky: schopnost kolektivní práce, práce ve skupině, zvládnutí projekční dovednosti, získání znalostí o různých podobách dřevostaveb. Třída je rozdělena na tvořivé dílny, většinou 4 osoby, 5-6 dílen na třídu, vymýšlejí název dílny a na práci se podílejí skupinky dětí, které staví modely dřevostaveb z papírových klád a pracují v organizovaným způsobem v týmu. Připraví se papírové klády - „dřevorubci“, objeví se hlavní v dílně a začnou všechny vést, probíhá bouřlivá diskuze a na konci lekce se odevzdávají již nalepené práce. Práce je podepsána: názvem workshopu, účastníků. Vybavení: nůžky, papír, PVA lepidlo. Sloveso Peněženka Studna Zvonice Kostelní mlýn 2. Střední stupeň-3 lekce. Cíl: osvojit si dovednosti kolektivní práce, vytváření obrazu tradiční vesnice, kolektivního panelu se sjednocením skupinových staveb. Typ činnosti: kreslení a vytváření obrazu ruské vesnice. Plánované výsledky: Na dva listy papíru Whatman se nakreslí pozadí budoucího kolektivního díla, ze skupin se vyberou umělci, kteří pracují s kvašovými barvami, zbytek si práci připraví, vystřihne a pracuje s kvašem. Když jsou všechny práce připraveny, jsou vloženy na obecné pozadí. Vybavení: kvašové barvy, štětce, houba, PVA lepidlo, sklenice s vodou. 3. Závěrečná fáze.-4 lekce. Obraz ruské osoby (ruský národní kroj). Cíle: -Získat představu o zvláštnostech národního obrazu mužské a ženské krásy. -Porozumět a analyzovat návrh ruského lidového kroje. -Získat zkušenosti v emocionálním vnímání tradičního lidového kroje. -Při vytváření ruského lidového kroje rozlišujte mezi činnostmi každého z mistrů (mistr obrazu, mistr dekorace a mistr stavby). -Charakterizovat a esteticky hodnotit lidské obrazy v dílech umělců. -Vytvářejte ženské a mužské lidové obrázky. -Ovládněte dovednosti zobrazování lidské postavy. Cíl: studovat obrazy ženských a mužských obrazů na obrazech ruských umělců, zopakovat dovednosti zobrazování člověka barvami, naučit zobrazovat prvky lidových krojů, představit pojmy „kokoshnik“, „sarafan“ , „dushegreya“, „kichka“, „kaftan“. Typ aktivity: kresba Plánované výsledky: zobrazování ženských a mužských ruských lidových obrazů (individuální práce), rozvoj dovedností v zobrazování osoby. Vystřižené práce se nalepí na společný panel. Vybavení: kvaš, štětce, voda, PVA lepidlo. 4. Fáze reflexe Lekce 1: -Uveďte typ práce, kterou jste během lekce dělali? -Jaké zásoby jsi potřeboval? -Jaký materiál byl ve starověké Rusi nejběžnější? -Jaké součásti srubového domu znáte? -Jaké další dekorace byly použity při stavbě chýše? -Jaké další budovy, kromě chýše, byly postaveny v Rus? Lekce 2: - Jak se jmenuje ostrov, na kterém se nachází muzeum dřevěné architektury? - Pojmenujte typ práce, kterou jste ve třídě dělali. -Jaké zásoby jsi potřeboval? -Co je panel? -Co je rytmus v panelu? Lekce 3: -Co je měřítko? -Jak vzniklo slovo „ulice“? -Jaká je role každého ze tří bratrů Mistrů při vytváření obrazu ruské vesnice na panelu? Lekce 4: -Uveďte typ práce, kterou jste ve třídě dělali? -Jaké zásoby jsi potřeboval? -Jaká pravidla je třeba dodržovat při kreslení lidské postavy? -Co znamenají výrazy „kokoshnik“, „sarafan“, „dushegreya“, „kichka“, „kaftan“? -Jaké detaily lidových krojů jste ve svých dílech použil? -Podařilo se vám zprostředkovat postavy lidí, které jste maloval? Jaká je role každého ze tří bratrů Mistrů při vytváření obrazu ruského lidu? Výsledek: "Co se stalo?" - nejzajímavější bylo... - Líbilo se mi to... - co jsme se naučili... - kdybych byl učitel, tak... - jaké otázky byly nejtěžší? Kolektivní práce žáků 4. ročníku na projektu „DŘEVĚNÁ SVĚTOVÁ VESNICE“



Vesnice - dřevěný svět

  • Dokončeno učitelem výtvarné výchovy a výtvarné výchovy

  • I.V

  • Městský vzdělávací ústav střední škola č. 5

  • Nižnij Novgorod

  • 2010

Vesnice - dřevěný svět

  • Krásu naší země tvoří nejen příroda, ale i člověk. Chatky byly vyrobeny ze dřeva, odtud pochází slovo „VILLAGE“


Severní vesnice



Typy severních chat



Červený roh v chatě

  • V ruské chýši, obvykle orientované ke světovým stranám, se červený roh nacházel ve vzdáleném rohu chýše, na východní straně. Ikony byly umístěny v „červeném“ rohu místnosti tak, že ikona byla první věcí, které člověk vstupující do místnosti věnoval pozornost.


Chata "Kurnaja".

  • Taková bouda byla vytápěna kamny bez komína. Kamna neměla vývod pro kouř a kouř vycházel z jejich přední části, naplňoval boudu a vycházel („kouřil“) dvířky. Odtud název - kuře




Základ chaty

  • Chata byla instalována přímo na zemi nebo na kůlech. Do rohů, na kterých stál rám, byly umístěny dubové klády, velké kameny nebo pařezy. V létě foukal vítr pod chatu a vysoušel zespodu desky tzv. „podlahy“.




Vesnice - dřevěný svět

  • Kireeva Taťána Ivanovna
  • učitel výtvarné výchovy
  • MBOU Dorogobuzhskaya střední škola č. 2
  • Smolenská oblast
  • Výtvarná hodina ve 4. třídě podle programu B.M
  • Ruský domov - IZBA
  • Vesnice - dřevěný svět
Lidský život byl vždy spjat s přírodou jejich rodné země. Povaha přírody utvářela způsob života lidí, určovala, kde a jak stavět domy
  • Někdy se zdálo, že domy splývají s přírodním prostředím. Dřevo sloužilo jako hlavní materiál při stavbě domu
VESNICE - strom
  • VESNICE - strom
  • STREET – „U-face“
  • Hlavní místo v něm zaujímají kamna, proto se domům říká chýše - (ze slov „istba“, „teplo“ - teplé místo), tzn.
  • Chata je obydlí, které bylo vytápěno zevnitř a sloužilo jako ochrana před chladem.
Izba - ruský srub
  • Chatrče byly postaveny z otesaných, nenatřených kmenů, které za zamračeného dne vypadaly jako stříbro a na slunci jako teplý med.
Každá řada klád spojených dohromady tvoří korunu. Koruna za korunou - a roste klec, nebo srub.
  • Každá řada klád spojených dohromady tvoří korunu. Koruna za korunou - a roste klec, nebo srub.
IZBA
  • Vysoké chatrče, dvě patra
  • Domy musí mít dřevěné podlahy a písek v podkroví: vše je pro teplo.
  • Přízemí - podklet - chrání před vlhkostí, chladem, povodněmi
Umístili ho poblíž chaty klec, kde se skladovalo oblečení, obilí, nádobí a další zásoby
  • Umístili ho poblíž chaty klec, kde se skladovalo oblečení, obilí, nádobí a další zásoby
V blízkosti klece byly umístěny stodoly, no
  • V blízkosti klece byly umístěny stodoly, no
Výzdoba chaty
  • Sedlová střecha - stavební uzávěr. Čím je vyšší, tím snáze se z něj valí sníh a déšť.
  • Střecha je korunována kládou - hloupý
  • Lidé vnímali hloupost
  • jako ochránce selské rodiny
  • hloupý
Uzavře spojení klád srubu s deskami trojúhelníku pod střechou přední deska
  • Uzavře spojení klád srubu s deskami trojúhelníku pod střechou přední deska
  • Okraje střechy vyčnívají a jejich konce jsou pokryty vzorovanými deskami - pricheliny
  • Křižovatka mol se uzavírá zavěšením dolů ručník
  • ručník
  • Často okna domu byla zdobena vyřezávanými platbandy,
  • okenice.
  • Dřevořezba
  • S čím srovnává I. Bunin ruský les?
  • Jakými slovy autor popisuje les a věž?
  • Na základě tohoto popisu mi řekněte, jaký znak odpovídá obrazu ruské věže?
  • Obraz ruského domova je radostný, báječný, pohostinný!
  • Les je jako malovaná věž,
  • Fialová, zlatá, karmínová.
  • Veselá, pestrá stěna
  • Stojící nad jasnou mýtinou.
  • Břízy se žlutou řezbou
  • Lesk v modrém azuru,
  • Jako věže, jedle tmavnou,
  • A mezi javory zmodrají
  • Tu a tam, v listí
  • přes
  • Světlost na obloze jako okno.
  • Les voní dubem a borovicí,
  • Přes léto vyschlo od slunce,
  • A podzim je tichá vdova
  • Dnes jsem vstoupil do svého sídla...
  • I. Bunin
Cvičení:
  • Cvičení:
  • Nakreslete obrázek ruské chýše na pozadí ruské přírody.
  • Design chatek je podobný, ale obrázky jsou velmi odlišné.
  • Je tu hrdinský barák - široký, mocný dům, a další vysoká chýše, svahy její střechy připomínají tvar lesního smrku. Nebo si můžete najít babiččinu boudu s jedním oknem, pohodlně zasazenou mezi vysoké stromy atd.
Selský dům severního typu

Prezentace byla provedena podle programu B.M Nemenského "Výtvarné umění a umělecká tvorba", podle učebnice pro 4. třídu základní školy "Výtvarné umění. Každý národ je umělec" Autor - L.A. Nemenská.

Stáhnout:

Náhled:

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Vesnicko-dřevěný svět.

Vesnice – „dřevo“ Chatky byly dřevěné, odtud pochází slovo „vesnice“. I. STOZHAROV. Severní vesnice.

V obci nejsou jen obytné chaty. Jedná se o celý dřevěný svět budov pro různé účely: studny, brány - vstup do dvora, stodoly, kůlny, mlaty, lázně u vody.

STodola - místnost pro uložení různých věcí. STodola - místnost pro skladování obilí a zásob

Za starých časů nebyly vesnické chatrče umístěny v pořádku, ale, jak se říkalo, na „radostném místě“, aby se majitel cítil pohodlně a nerušil souseda. Postupem času je začali stavět s fasádou, to znamená směrem k silnici, a ukázalo se, že je to „ulice“ a z ulic - vesnice. Vesnice byly postaveny podél řek.

Uprostřed, na nejlepším a nejviditelnějším místě, byl umístěn kostel. Lidé sem přicházeli se svými nadějemi, přinášeli své strasti i radosti. Starověké kostely se od chýše jen málo lišily. Mají jen hlavu na střeše, na tenkém krku, jakoby svázanou šátkem.

Od obrazu skromného selského kostela přešli mistři postupně k architektuře se stanovou střechou. Sváteční touha zvítězila nad každodenním životem a zrodil se kostel princezny. Krok za krokem šel vývoj architektonických forem od jednoduchých ke složitým. To je zvláště viditelné na obrázku slavné katedrály Proměnění Páně z ostrova Kizhi v Karélii

Jedná se o čtyřúhelníkový rám - „chetverik“, na kterém stojí „osmiúhelník“ - osmihranná základna stanu. Jako sbor se řítí na vrchol cibulové kopule. Zdá se, že kapitoly spojuje mocná síla, ale jemná, laskavá a ženská. Takže kokoshniky se objevily jako dekorace v katedrálách. Dole byla taková budova často obklopena pohostinnou verandovou promenádou. Stanový chrám

Ve starověké Rusi se věřilo, že vesnice bez mlýna je nejchudší.

Vytvořte společný panel Úkol „Obrázek ruské vesnice“.

Zdroje: L.A. Nemenská. Výtvarné umění. Každý národ je umělec. Učebnice pro 4. třídu základní školy. / Edited by B.M Nemensky, M. Prosveshch. 2010 http://findmaplaces.com Saransk 2010


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Téma: Obraz japonské umělecké kultury. „Japonsko očima dětí“ Cíl: vytvořit u studentů představu o rozmanitosti japonské kultury, pěstovat morální a estetickou vnímavost...

prezentace k hodině výtvarného umění 5. třídy podle programu B. M. Nemenského „Oblečení mluví o člověku“. (shrnutí tématu)

Poučení je cestování časem. Nevážné věci. Cíle lekce: 1. Upevnit znalosti o oblečení různých národů určité doby, vyvodit závěr o účelu oblečení lidí...