Shrnutí otevřené lekce o rozvoji řeči „Cesta do země pohádek. Osnova lekce o rozvoji řeči (starší, přípravná skupina) na téma: Shrnutí lekce o rozvoji řeči "Kouzelná kniha pohádek"

Shrnutí lekce o rozvoji řeči Vyprávění pohádky "MAŠA A MEDVĚD".

Cíl: seznámit děti s ruštinou lidová pohádka"Máša a medvěd".

Cíle: naučit děti emočně vnímat pohádku, pamatovat si a

expresivně intonačně reprodukovat slova a fráze z textu

v procesu teatralizace. Rozvíjet zrakovou, sluchovou, hmatovou pozornost a paměť; nadále rozvíjet svou fantazii. Pěstujte lásku k lidové umění.

Demo materiál:

Průběh lekce

Ozve se zaklepání na dveře, asistentka učitele přináší panenku Káťu s batůžkem.

Panenka: - Ahoj lidi.

Děti: - Dobrý den.

Panenka: Jmenuji se Káťa. Přinesl jsem ti batoh. Podívejme se co

tam. Vytáhne knihu. co to je?

Děti: - Kniha.

Učitel klade otázky k obsahu:

Pedagog: -Jak se jmenuje ta pohádka?

Děti: "Máša a medvěd."

Pedagog: -Kdo zavolal Mášu do lesa?

Děti: - Přítelkyně.

Pedagog: -Koho požádala Máša o volno?

Děti: - Svým prarodičům.

Vychovatel: -Co řekl medvěd, když se vrátil domů?

Děti: -Budeš bydlet se mnou, uvař mi jídlo, neodcházej, jinak to sním.

Pedagog: -Co Mashenka vymyslel, aby přelstil medvěda?

Děti: -Pekla jsem koláče a požádala medvěda, aby je vzal k prarodičům.

Pedagog: -Jak našli prarodiče svou Mashenku?

Děti: -Medvěd se lekl psů a hodil krabici. Děda s babičkou šli ven

Podívají se na krabici a je tam Mashenka.

Minuta z tělesné výchovy:

Pedagog: -Ukažte, jak medvěd chodí.

Jak Mashenka zadělala těsto? (zobrazují děti)

Jak Mashenka dělala koláče? (zobrazují děti)

Pedagog: -Výborně kluci, pozorně poslouchali příběh a dobře odpověděli

na otázky.

Pedagog: - Kluci, zahrajeme si tuhle pohádku. Nejprve si ale připomeňme

co řekl medvěd, když nesl krabici.

Děti: - Sednu si na pařez a sním koláč.

Pedagog: -Co odpověděl Mashenka?

Děti: - Nesedejte si na pařez,

Nejez koláč

Přines koláč babičce

Přines koláč dědovi.

Venkovní hra „U medvěda v lese“.

Pedagog: a nyní budeme hrát hru „U medvěda v lese“, k tomu si musíte vybrat řidiče a nasadit mu medvědí čepici. Zbytek dětí se spojí za ruce a postaví se do kruhu. Uprostřed kruhu sedí na židli medvěd a předstírá, že spí. Ostatní kluci předstírají, že sbírají houby a lesní plody, a říkají:

U medvěda v lese,

Beru houby a bobule,

Ale medvěd nespí

A on se na nás dívá!

Koš se převrátil

Medvěd se vrhl za ním!

Medvěd se probouzí a chytá běžící děti.

Učitel poukazuje na to, že ses Katyině panence také moc líbila

hrála, poslouchala, odpovídala a přinesla vám pamlsek /bonbón/ Panenka Káťa léčí všechny děti. Děti se loučí s panenkou.

Děti: - Sbohem.

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit

PROTI střední skupina. Vzdělávací oblast"Poznání".

Učitel GBDOU č. 78

Přímořský okres

Petrohrad

Paškevič Lidija Viktorovna

Téma: „Návštěva pohádky“

cíle: posílit schopnost převyprávět umělecké dílo pomocí metody modelování učit děti odpovídat v celých větách, aktivovat slovní zásobu, rozvíjet souvislou řeč, uvažování, představivost, myšlení, logiku, rozvíjet tvořivost děti, pěstovat lásku k ruským lidovým pohádkám.

Vybavení a materiály: Počítač, masky, liška, kouzelná taška.

1Děti stojí v kruhu.

V.-Všichni se držíte za ruce a usmíváte se na sebe.

Kluci, dnes půjdeme do báječný výlet.

"Pokud pohádka zaklepe na dveře,

Pospěšte si a pusťte ji dovnitř

Protože pohádka je pták,

Budeš se trochu bát a nenajdeš to."

2. Moment překvapení. Objeví se kouzelný sáček, ve kterém je ukrytá hračka liška

Chlapi, podívejte, co to je?

Je to tak, někdo zapomněl kouzelný sáček, ale uvnitř něco je. Zkusme uhodnout, co tam je, ale ne pomocí očí, ale pomocí rukou. Teď vám to nechám pocítit a vy mi musíte říct, co je uvnitř tašky.

Děti tašku ohmatávají a snaží se uhodnout, co je uvnitř.

Přesně tak, chlapi, je to liška, přiběhla k nám z pohádky. Chlapi, jak se říká lišce v pohádkách? (Liška-sestra, malá liška, Lisa Patrikeevna)

Jak jste uhodli, že v tašce je schovaná liška? (má načechraný dlouhý ocas ostrá tlama)

3. Kluci, zkusme popsat našeho hosta.

Co nám můžete říct o liščí srsti? (srst lišky je měkká, nadýchaná, červená.)

Co nám můžeš říct o tváři lišky? (Tlama lišky je ostrá, mazaná, její uši jsou ostré a vypadají jako trojúhelníky.)

Dobrá práce. Jaký má liška ocas? (Ocas ​​lišky je dlouhý, měkký, nadýchaný.)

Proč si myslíš, že liška potřebuje tak nadýchaný ocas? (Ocas ​​lišky je dlouhý a načechraný, aby zakryl stopy.)

Dobrá práce. Co můžete říci o postavě lišky, jaká je v pohádkách? (Liška v pohádkách je mazaná, podvodnice.)

Výborně kluci. Liška k nám přiběhla z pohádky, ale která myslíte? V jakých pohádkách jsme potkali lišku? (Liška s válečkem, Kolobok, Teremok, rukavice.)

Ano, skutečně, v těchto pohádkách potkáváme lišku. Náš host přiběhl z pohádky, kde urazila zajíce a vyhodila ho z domu. (Zayushkina chýše.)

4. Hra s hádankami.- Správně, chlapi, a liška nám s sebou přinesla hádanky. Poslouchejme je pozorně a hádejme.

Slide program.

"Naše zvíře žije v úzkosti,

Problém vám vezme nohy pryč.

No, hádej rychle,

Jak se zvíře jmenuje? (zajíc)"

"Kdo je velký a paličkovitý,

Tlapou vyndal med ze sudu.

Snědl jsem sladkost a zařval.

jak se jmenuje? (medvěd)"

"Ku-ka-re-ku hlasitě křičí,

Křídla hlasitě mávají.

Věrný pastýř kuře

jak se jmenuje? (kohout)"

„Mám výborný sluch

Ostrý vzhled a jemná vůně,

Okamžitě se pustím do boje s kočkou,

Protože jsem (pes)"

„Projíždí močály

Zelená žába.

Zelené nohy

Jmenuji se (žába)"

Kluci, podívejte se, jaká zvířata jsme uhodli, jsou to všichni hrdinové pohádky „Zayushkina's Hut“? (Ne, žába je z jiné pohádky)

5. Dynamická pauza.

Liška si s tebou chce hrát. Chcete si hrát s liškou?

Pak stojíme v kruhu.

„Ahoj lidi, spíte?

Ukaž nám zvířata.

Liška má ostrý nos,

Má chlupatý ocas.

Kožich z červené lišky

Nevýslovná krása.

Liška jde lesem

Hladí červený kožich.

Zajíc skákal lesem,

Zajíc hledal potravu.

Najednou má zajíc na hlavě

Uši se zvedly jako šípy.

Zajíček vyskočil a otočil se

A sklonil se pod stromem.

Medvěd vylezl z doupěte,

Míša si protahuje nohy

Chodil po špičkách

A pak na podpatky."

Výborně, kluci, a teď si společně připomeňme pohádku „Zayushkina Hut“ Pomohu vám.

7. Pohádková dramatizace. Děti dostávají role a masky.

A teď, kluci, se proměníte ve zvířata.

„Byla jednou liška a zajíček. Rozhodli se postavit každý pro sebe

chata. Liška postavila ledovou a zajíček lýkovou. Ale pak přišlo červené jaro a liščí chýše roztála.

Fox: Oh, oh, oh, tady, šikmo!

Jak to může být? Kde je můj dům?

Zajíc: Celá tvoje chýše má verandu

Vběhla do řeky.

Nebojte se příliš

Nastěhuješ se ke mně.

Lisa: (mluví na stranu):

Štěstí, řeknu, šikmo

Vyhodím ho z domu.

Nechci s ním žít

Rozdělte kůrku chleba: (osloví zajíce):

Hej, poslouchej, zlato, Zayo!

Jsou tu novinky!

Zajíc: Pojď! Který?

Fox: Za lesem je zeleninová zahrada,

Zelí je po celý rok!

Zajíc: Není to už zralé?

Pojď, pojď, poběžím

A budu hledat zelí!

co to je? Dveře jsou zavřené.

Fox: (vyhlíží z domu)

Teď bydlím v chatě.

Zajíc běžel hledat zelí a liška se plížila a zabrala jeho dům.

Přiběhl zajíček, ale dveře byly zamčené.

Zajíc: Ale tohle je můj dům!

Fox: Nepustím tě dovnitř, koso!

(zajíc se vzdálí, sedne si k němu a pláče)

Zajíc si postavil velmi silný dům,

Ano, usadila se v něm zlá liška.

Kdo by se nebál pomoci zajíčkovi?

Chytrá liška

Kdo tě vyžene?

Objeví se pes.

Pes: Fuj, fuj, fuj!

Mám horkou povahu!

Nebojím se hádek ani rvaček!

Ukaž mi, kde je tvůj nepřítel?

Z okna trčí uši.

Pes: Hej liško, slyšíš štěkání?

Fuj, fuj, fuj, pryč!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Pes: (zbabělý)

Ach, úplně jsem zapomněl, šikmo!

Musím jít rychle domů!

Ved: Už zase sedí na pařezu

Chudák zajíček, je smutný.

Neví, co má dělat

Tlapou si utírá slzy.

Objeví se medvěd

Medvěd: Jsem gaučový povaleč

Spal jsem dlouho a hluboce.

Nebojím se hádek ani rvaček!

Ukaž mi, kde je tvůj nepřítel!

Zajíc: Tady sedí v mé chýši,

Z okna trčí uši.

Medvěd: Ahoj! Kdo je v chatě?

Tady to dostanete!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Medvěd: (zbabělý)

Ach, úplně jsem zapomněl, šikmo!

Musím jít rychle domů!

(medvěd odchází)

Kdo se nebude bát

Pomůžeš Bunny?

Chytrá liška

Kdo tě vyžene?

Objeví se kohoutek

Kohout: Ku-ka-re-ku, ku-ka-re-ku!

Pomůžu, pomůžu!

Neplač, neplač, šikmo,

S liškou si rychle poradíme!

Fox: Když švihnu ocasem,

Spálím tě ohněm, pozor!

Kohout: Jako třesení hřebenem -

A celý dům se rozpadne!

Mám cop

Pojď, pojď ven, liško!

(liška vyběhne z domu a běží do lesa)

Zajíc: Dobře, děkuji, Kohoutku!

Pomohl mi vypořádat se s liškou!

Budeme spolu bydlet v domě,

Žijte spolu a neobtěžujte se!"

8. Shrnutí.

Dobrá práce. Kluci, líbila se vám pohádka? Co nás učí?

No, je čas, abychom se rozloučili a rozloučili se s pohádkou. Zase vás navštíví nová pohádka.

Obsah programu:

1. Souvislá řeč:

  • Naučte děti psát nesmysly o koze a lišce;
  • Pomozte vymyslet jiný konec pohádky „Liška a koza“ pomocí podmíněných náhražek k označení postav;
  • Seznámit děti s rysy kompozice pohádek (začátek, střed, konec);
  • Učí, jak titulovat, zdůrazňovat význam každé části;
  • Představit žánrová vlastnost pohádky: technika trojnásobnosti;
  • Rozvíjejte schopnost vžít se do role vymyšlených postav a expresivně provádět dialogy postav.

2. Gramatika:

  • Zaveďte termín „nabídka“;
  • Procvičte si sestavování vět a nahrazování slov ve větě.

3. Slovník:

  • Naučte se vybírat obrazné výrazy pro vymyšlené postavy (zajíc, myš);
  • Vést k pochopení významu frazeologických jednotek, obrazných výrazů (zírat na vránu, násilím najít, truchlit, nadávat).

4. Zvuková kultura řeči:

  • Dosáhněte jasné výslovnosti slov, včetně hlásky (z), v jazykolamech o koze
    (Dívka vezla na voze kůzle, kozu a kozu);
  • Cvičte vyslovování jazykolamů pomalu a rychlé tempo;

5. Rozvíjet představivost, myšlení a kreativitu. Vychovat intonační expresivitařeč. Pěstovat lásku k lidovým pohádkám a kráse rodného jazyka.

Práce se slovní zásobou: truchlí; okounět; přísahá; začátek; střední; konec; vypravěči příběhů; norushka; propojka; zajíček - uprchlý; dlouhoocasý; krátkoocasý; bajka; nabídka; slovo; zvuk.

Předchozí práce učitele:

  • Vývoj a sestavování poznámek.
  • Výběr literárních slov (r.s. „Liška a koza“); pleskat; báseň „Na světě je mnoho pohádek“
  • Hudební materiál k těmto psychogymnastikům na vyjádření jednotlivých emočních stavů.
  • Výběr hudební díla:
  • Studium literatury:
  • Borodich A.M. "Metody pro rozvoj dětské řeči."
  • Voroshina „Výuka kreativního vyprávění“ / D/V č. 2 1991
  • Vasilyeva M.A. "Program vzdělávání a odborné přípravy v mateřské škole."
  • Veraksy N.E. "Od narození do školy."
  • Gabova R.I. "Metodika pro výuku převyprávění dětí staršího předškolního věku."
  • Korotkova E.P předškolním věku vyprávění."
  • Leushina A.M. "Rozvoj koherentní řeči u předškolních dětí."
  • „Vývoj řeči předškolních dětí“ / Under. vyd. F.A. Sokhina.
  • Smolníková N.G. "Utváření struktury koherentní výpovědi u starších předškoláků."
  • Seliverstov V.I. "Řečové hry pro předškolní děti."
  • Ushakova O.S. "Program pro rozvoj řeči pro předškolní děti v mateřské škole."
  • Ushakova O.S. "Kudy o vývoji řeči v mateřské škole."
  • Ushakova O.S. „Rozvoj řeči a kreativity předškolních dětí“
  • "Antologie pro předškoláky." / Edited by L.M. Gurovich; L.B.
  • Chisyakova M.I.
  • Shorokhova O.A. “ Metodická doporučení pro rozvoj komunikací monologická řeč u dětí staršího předškolního věku“.
  • Elkonin D.B. "Vývoj řeči v předškolním věku."

Přípravné práce s dětmi:

  • Čtení a převyprávění r.n.s. „Liška a koza“ využívající konvenční náhražky postav pohádky.
  • Vedení dramatizační hry pro R.N.S. „Liška a koza“
  • Provádění pantomimických studií o obsahu literárního textu.
  • Provádění didaktické hry„Historie v obrazech“, „ Dlouhý příběh““, „Co nejdřív, co potom“, „Vytvoř příběh podle obrázku“, „Přidej a vyprávěj“, „Znáš pohádku?“, „Zábavná cesta“, „Kostky řeči“
  • Dechová cvičení „Dřevorubci“, „Pilaři“, „Kohout“, „Pumpy“, „Rozlišený nosní a orální výdech“.
  • Artikulační gymnastika"Na návštěvě u prarodičů."
  • Provádění řečové hry„Opravte chybu“, „Živá slova“, „Je to pravda nebo ne“, „Když se to stane“, „Naopak“, „Hrají umělci“, „Přiřaďte obrázek k výrazu“, „Rozplést bajku“ , „Snílci“, „Popište téma“, „Řekni mi to přesněji“, „Kdo uvidí víc“, „Nevím příběh“.
  • Individuální práce:
    pokračovat v práci na rozvoji souvislé monologické řeči starších předškoláků, pokrývající různé strany vývoj řeči:
    1. Souvislý projev: budování vlastního modelu prezentace v procesu převyprávění, skládání pohádek, skládání příběhů a popisných hádanek, vymýšlení bajek.
    2. Slovní zásoba: dát zvláštní pozornost správné porozumění slovům, jejich používání a další rozšiřování aktivní slovní zásoby.
    Vědomá a dobrovolná volba prostředků lexikální expresivity.
    3. Gramatika: konstrukce různé typy vět, správné gramatické formátování výroků.
    4. Zvuková kultura řeči: expresivní intonace, jasná artikulace.

Samostatná práce ve třídě: vést děti k samostatnému pokračování a dokončení pohádky; hledat správné a úplné odpovědi; dbát na správnou výslovnost koncovek ve slovech; dosáhnout při vyprávění pohádky expresivní výkon dialogy mezi postavami; používání různých typů nabídek; dosáhnout jasné výslovnosti jazykolamů v různých tempech.

Struktura lekce:

1. Moment překvapení „Setkání s vypravěčem“ (30 stran).
2. Dechová cvičení (1 min.).
3. Let na kobercovém letadle. Umělecké slovo(báseň „Na světě je mnoho pohádek“). (1,5 min.)
4. Rozhovor a sestavení osnovy pohádky (4 min.).
5. Vymyslet pohádkový konec (5 min.).
6. Psychogymnastika „Pantomimické skici“ (2 min.).
7. Vymýšlení bajek o pohádkových hrdinech. Hra „Nahradit slovo“ (5 min.).
8. Vyslovování jazykolamů v různých tempech (2 min.).
9. Rozloučení s pohádkou. Shrnutí. (1 min.).
10. Loučení s dětmi. Létání na kouzelném koberci (30 str.).

Zařízení:

  1. Zvířecí modely – 2 ks. (liška, koza).
  2. Model studny – 1 kus.
  3. Modely vánočních stromků a stromků – 3 ks.
  4. Modely pařezů – 2 ks.
  5. Flanelograf.
  6. Stojan.
  7. Schémata dechových cvičení – 2 ks.
  8. Vzory pro pomalé a rychlé tempo – 2 ks.
  9. Schémata studní – 3 ks.
  10. Postavičky pro pohádkové postavy – 6 ks.
  11. Kouzelný koberec.
  12. Kostým vypravěčky Vasilisy.
  13. Magnetofon.

Organizace dětí:

(Děti vstupují do hudební místnosti.)

(Učitel, převlečený za vypravěče, potká děti ve dveřích).

vychovatel: Ahoj lidi! Jsem vypravěčka Vasilisa z kouzelné země pohádek. Jsem rád, že vás mohu přivítat moji mladí přátelé! Máte rádi pohádky? (Odpovědi dětí.) Pak vás zvu na pohádkovou cestu na kouzelném koberci. Musíme se připravit na let, pojďme dělat dechová cvičení.

(Učitel na stojanu ukazuje schémata cvičení.)

vychovatel: Cvičení provádíme třikrát.
Zhluboka se nadechněte nosem, vydechněte ústy.
Poté se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte nosem.

vychovatel: Před tebou je létající koberec, sedni si na něj a letíme.

(Děti sedí na koberci.)

vychovatel: Nyní jsou všichni připraveni! Pojďme vzlétnout.

(Zazní klidná melodie.)

Na světě je mnoho pohádek
Smutné i vtipné
A žít ve světě
Nemůžeme bez nich žít
V pohádce se může stát cokoliv
Vaše pohádka je před námi
Na dveře nám klepe pohádka
Řekněme hostovi, aby vešel.

vychovatel: Tak jsme dorazili do pohádkové země. Vstupte, milí hosté.

Podívejte se, jak je všude kolem krásně!

(Blížíme se s dětmi na mýtinu, kde vidíme obraz kozy a lišky hledící ze studny.)

V jaké pohádce jsme podle vás skončili?

Děti:"Liška a koza."

vychovatel: Výborně, chlapi hned uhádli, v jaké pohádce jsme. O čem je tato pohádka?

Děti: O mazanosti a hlouposti. Liška je mazaná, koza je hloupá. Liška ho oklamala, přelstil.

vychovatel: Co tato pohádka učí?

(Děti mluví nahlas.)

vychovatel: Do této pohádky se hodí přísloví: „Žij věčně, uč se věčně.

vychovatel: Po letu se posaďte na židle a relaxujte.

(Děti sedí na židlích.)

vychovatel: Jaká slova se vám v pohádce nejvíce líbila? /odpovědi dětí/.

vychovatel: Poslouchej co zajímavé slovo"truchlící." Jak to můžeš říct jinak?

Děti: Smutné, smutné.

vychovatel: Nadává...

Děti: Přísahat.

Vychovatel: Zírat na vrány...

Děti: Buďte nepozorní.

vychovatel: Abyste mohli vyprávět příběh, musíte vědět, co se stalo na začátku, uprostřed a na konci. Začátek v pohádce se nazývá začátek. Jaký název můžete vymyslet pro jeho začátek?

Děti: Liška ve studni.

vychovatel: Co je napsáno uprostřed? Jaké jméno se k tomu hodí?

Děti: Hloupá koza ve studni.

vychovatel: Jak pohádka skončila? Jaký název můžete vymyslet pro konec?

Děti: Záchrana kozy.

(Učitel nabízí flanelgraf, rozdělený do tří částí, z nichž každá má schematické vyobrazení studny.)

vychovatel: Dimo, do každé části pohádky umístěte potřebné náhradní figurky, které označují hrdiny pohádky (liška je oranžový kruh, koza je šedý protáhlý trojúhelník, majitel je černý obdélník).

vychovatel: Kluci, kdo vymýšlí pohádky?

Děti: Vypravěči.

vychovatel: Pojďme si hrát na vypravěče, vymyslete jiný konec pohádky „Liška a koza“, ale tak, aby se koza setkala s dalšími hrdiny: zajícem, myškou a chlapcem Péťou.

vychovatel: Jak se říká zajíčkovi v pohádkách?

Děti: Zajíček - malý běžec, malý hopsačka.

vychovatel: Jaký králíček?

Děti:Šedé, dlouhé uši, krátkoocasé.

(Učitel současně ukazuje náhradní postavy za nové postavy:
myš je malý šedý trojúhelník s vlnovkou;
zajíc – bílý obrácený trojúhelník; Petya - modrý obdélník).

vychovatel: Jak se říká myši v pohádkách?

Děti: Norushka.

vychovatel: Jaká slova můžete říci o myši, jaké to je?

Děti: Malý, šedý, s dlouhým ocasem.

vychovatel: Vybrali jsme figurky pro nové pohádkové hrdiny

(Učitel odstraní figurky - nahradí staré znaky na flanelgrafu.)

vychovatel: Vzpomeňte si v pohádkách důležité události vždy se to stane třikrát, jen potřetí má hrdina štěstí. Tak to bude v naší pohádce. Konec by měl být zábavný, zajímavý, krátký a úplný.

(Děti skládají umístěním náhradních figurek na flanelgraf. Zazní 2-3 nové konce pohádky „Liška a koza“.)

vychovatel: Výborně kluci, konec pohádky se ukázal jako zábavný, vtipný a zajímavý pro všechny. Jste opravdoví vypravěči!

vychovatel: Zvu vás na kouzelný koberec, abyste si na chvíli odpočinuli a pohráli si. Pojďme ztvárnit hrdiny pohádky.

(Zní hudba.)

(Pantomimické náčrty „Hněv“, „Smutek“, „Radost“, „Hloupost“, „Vychytralost“. Děti zobrazují mimikou a gesty emoční stavy pohádkoví hrdinové.)

vychovatel: Postava se zlobí: ruce zkřížené, obočí svraštělé, hlava skloněná dolů;
Raduje se: usmíváme se, kroutíme hlavami, děláme jaro;
Truchlení: přiložíme si dlaně na tváře, zavřeme oči, šikmo zvedneme obočí, skloníme hlavu;
Hloupá koza: udělejte překvapené, kulaté oči; přešlapování z nohy na nohu;
Sly liška: mhouříme oči, děláme zatáčky s tělem.

vychovatel: Hráli jsme, bavili se a sedli si na židle. Kluci, co vymyslíte kromě pohádek a příběhů.

Děti: Ditties, hádanky, básně, bajky, zmatky, nesmysly.

vychovatel: Jaký je podle vás rozdíl mezi bajkami a pohádkami?

Děti: Pohádka má začátek, prostředek a konec, ale bajka se skládá z jedné věty.

vychovatel: Hra na vypravěče pokračuje. Pojďme vymyslet bajky o hrdinech pohádky.

(Odpovědi dětí.)

Kolik slov je ve větě? Kdo chce být slovo?

(Volám děti dle libosti, volám je slovy.)

vychovatel: Lidi, jak můžete rozplést tu absurditu?

Děti: Potřebujete nahradit slova?

vychovatel: Pojďme si zahrát hru „Nahradit slovo“. Jaká slova zde lze nahradit?

(Dítě, které pojmenuje nové slovo, si vymění místo s jiným dítětem.)

vychovatel: Co se stalo, jaký byl návrh?

(Odpovědi dětí.)

vychovatel: Vymyslíme další nesmysl o lišce. Jak se to dá rozluštit? Jaká slova lze nahradit.

vychovatel: Kluci, jste opravdoví vypravěči! Vymysleli spoustu zajímavých příběhů. Líbilo se vám vymýšlet dlouhé pohádky?

Děti: Ano!

vychovatel: Poslechněte si jazykolam: "Ta dívka vezla na voze kůzle, kozu a kozu." Jaký zvuk je v tomto jazykolamu nejčastější?

Děti:(h).

vychovatel: Vyslovme jazykolam v rychlém a pomalém tempu. Pozorně si prohlížíme diagramy.

(Učitel ukazuje schéma s obrázkem letadla - děti vyslovují jazykolam v rychlém tempu; učitel ukazuje schéma s obrázkem želvy - děti jej vyslovují pomalu.)

vychovatel: Tady naše cesta pohádkou končí. Líbila se vám hra na vypravěče?

Děti: Ano.

vychovatel: Všichni jste byli pilní studenti a splnili jste všechny úkoly. Vymýšleli jsme zajímavé, vtipné konce a skládali vtipné bajky o hrdinech pohádky. Abyste si tuto cestu zapamatovali, rád bych vám daroval jednoho z hrdinů pohádky – myšku. Ať vám tento kousek pohádky zůstane ještě dlouho.

(Učitel dá myši každému dítěti.)

vychovatel: Je čas jít domů. Pohodlně se usaďte na kouzelném koberci.
Opravdu jsem si užil cestování s vámi.
Bylo hezké s tebou mluvit. Děkuji mnohokrát.

V šťastnou cestu moji mladí přátelé. Sbohem! Brzy se uvidíme!

Cíl: rozvíjet figurativní vnímání a asociace pomocí vícebarevných kruhů; naučit se správně vyjadřovat své myšlenky a sestavovat věty; rozvíjet tvořivé schopnosti dětí při vymýšlení zápletky pohádky. Pěstujte všímavost dobrý přístup ke slabým.

Přípravné práce:čtení pohádek „Teremok“, „Zayushkina chýše“; prohlížení ilustrací k pohádkám; transformační hry („Proměňte se v zajíčka“ atd.).

Materiál: krabice, kruhy různé barvy, zelené trojúhelníky, flanelgraf, barevné tužky.

Průběh lekce.

1. Vytvoření zábavné situace: zmizení krabice s pohádkou.

2. Hledat. (Krabice se nachází na vysoké skříňce). Jak to získat? (schody, židle, zeptat se někoho...).

3. Krabička je požádána o otevření pomocí kouzelných slov ( kouzelná slova děti na to přijdou samy).

4. Vytáhnou to z krabice geometrické tvary(vícebarevné kruhy a zelené trojúhelníky). Co lze postavit z trojúhelníků? (vánoční stromky). Ukáže se, že je to les. A kdo může žít v lese? (odpovědi dětí).

5. Kluci, složme pohádku pomocí barevných kruhů.

V lese žil malý (zobrazuje bílý kruh) - sněhová koule, buchta, zajíček. Určení ročního období, je-li hrdinou pohádky zajíček.

Jednoho dne šel na procházku. Zajíček vesele poskakoval a obdivoval les. Najednou mu zpoza stromu vyšel naproti jeden velký a děsivý... (ukazuje šedý kruh) - možná myš nebo.... Jaký druh vlka je tam? (šedý, velký, naštvaný)

Ano byl to vlk. Zajíček mu začal utíkat a pak zpoza jiného stromu vyběhla veverka, pes, kočka, liška (oranžové kolečko)... Koho se zajíček v lese bojí? (lišky)

Zajíček se bál, neměl kam utéct, na jedné straně byl vlk, na druhé liška. Co by měl zajíček dělat? (volat o pomoc, schovat se, utíkat, skákat vysoko).

Zajíček začal plakat a liška s vlkem se začali hádat, kdo dostane zajíčka. Dělali tolik hluku, že se probudili (hnědé kolečko) - jelen, medvěd. Medvěd (jelen) byl velký, silný a laskavý. Bylo mu králíčka líto. Co tedy udělal? (vyhnal vlka a lišku, požádal je, aby zajíčka neuráželi, vzal zajíčka do jiného lesa, pozval je na návštěvu).

Ukazuje se, že v lese jsou zvířata, která se postaví za ty nejmenší (můžete použít kruhy žluť- sluníčko, kamarád zajíčka; kruh modrá barva- mrak, zvonek atd.)

Napsali jsme dobrou pohádku? koho jsi měl nejraději?

Je špatné nebo dobré, když je králíček malý?

6. Hra „Dobrý - Špatný“ (dobrý: snadno se schová, dá se zvednout, běží rychle; špatný: bojí se každého, v lese ho nevidíte)

Co by se stalo, kdyby se zajíček v pohádce stal velkým? (všichni by se ho báli, on by se nikoho nebál, sám by odehnal vlka i lišku)

Jakou radu byste dali králíčkovi, aby mu pomohl vyrůst? (jíst hodně mrkve, vitamínů, cvičit, stát v dešti, jíst hodně bylinek, nechat se očarovat kouzelnou hůlkou)

7. Hra „Draw“ kouzelný les“, ve kterém se zajíček neurazí.

Fyzické cvičení.

"Raz, dva, tři, představ si to"

Jak chodí liška, jak skáče zajíček, jak běhá vlk, jak se toulá medvěd.

Lekce o pohádkách v mateřské a střední škole předškolní vzdělávací instituce skupina


formace emocionální postoj do pohádek.
úkoly:
* naučit poznávat pohádky pomocí zadání, objasnit a obohatit znalosti dětí o pohádkách.
* rozvíjet řeč, představivost, fantazii, myšlení a schopnost jednat ve shodě.
* pěstovat zájem o pohádky.
Metody: herní, verbálně-logický, samostatný.
Materiál: obálky s úkoly, obálka s dopisem od Čaroděje, míč, kouzelná hůlka, karty s obrázky pohádkových postav, karty s hádankami, červená šipka, karty s klíči, zlaté vejce a koště, audionahrávka písně „Kindergarten“, čajový dýchánek.
Zařízení: magnetofon
Typ činnosti: činnost-hra.
Formy práce: individuální, kolektivní.

Průběh lekce:

Pedagog: Kluci, stalo se něco špatného. Dostal jsem dopis od Čaroděje, poslouchejte: „Ahoj, moji drazí! Píšu ti tajně a naléhavě. Unesli mě slavní padouši - Koschey Immortal a Baba Yaga. Drží mě v zajetí a nechtějí mě pustit. Cestou jsem klesl kouzelná hůlka a teď nemůžu ven. Potřebuji vaši pomoc. Abyste mě zachránili, musíte jít do pohádkové země a splnit úkoly, které jsem vám nechal. Posílám svůj, abych ti pomohl opravdový přítel. Kouzelná koule vám ukáže cestu. Už nemůžu psát. Pomozte mi, prosím. Váš přítel čaroděj.


Myslím, že musíme jít pomoct. Jste připraveni pomoci ho zachránit?
Děti: Ano.
vychovatel: Připomeňme si, kdo drží čaroděje v zajetí?
Děti: Koschey nesmrtelný a Baba Yaga.
Vychovatel: Kde ho drží?
Děti: V pohádkové zemi.
Vychovatel: Ano, je to tak, je držen v zajetí v pohádkové zemi. A abychom ho zachránili, musíme překonat pohádkové překážky. Ale jste silní, stateční kluci.
Děti: Ano.
Vychovatel: Čaroděj nám poslal na pomoc kouzelnou kouli, která se cestou do ztratila mateřská škola. A aby si míč našel cestu do školky, je potřeba mu pomoci překonat překážku. Doporučuji zahrát písničku o mateřská škola a společně si zazpívat a pak si ples určitě najde cestu. Zkusíme to?
Děti: Ano


Vychovatel: Kluci, podívejte, naše školka našla míč. Nyní ukáže cestu do pohádkové země. A proto musíme vy a já nahlas říci: „Hoďte míčem, ukažte si cestu k čaroději.“ (Míč se kutálí ke dveřím pohádkové země)


vychovatel: Kluci, dveře se neotevírají. Tady je nějaký nápis: "Můžete mi otevřít, pokud najdete správný klíč." Co potřebujeme najít?
Děti: Klíče od hradu. (Děti hledají klíče společně s učitelkou a najdou je. Poté, co je najdou, zkusí otevřít dveře).


Děti: Hurá! Otevřeli jsme to. Udělali jsme to. (Vejděte do dveří)


Vychovatel: Požádejme míč, aby ukázal cestu.
Děti: Kutálej se, kouličku, ukaž cestu čaroději.
Na cestě je obálka se zadáním.
vychovatel: Zde je první překážka. (Otevře obálku a přečte si úkol, pokud úkol splníte správně, uvidíte červenou šipku, která označí cestu k dalšímu úkolu)
Úkol 1: Sbírejte hrdiny pohádky „Teremok“ a pojmenujte je.


Děti: Žába - kvákání, zajíček - útěk, medvěd s nemotornýma nohama, myška - myška, vrchní šedý sud, liščí sestřička.

(Objeví se červená šipka - ukazatel)
Pedagog: Oh, moje hodné děti. Šipka ukazuje rovně, což znamená, že jedeme rovně.
Děti najdou další obálku. Otevírají úkol uvnitř.
Úkol 2: Hádej" Pohádkové hádanky“ a uvidíte šipku:
Poblíž lesa, na okraji, tři z nich bydlí v chatrči. Jsou tam tři židle a tři hrnky, tři postele, tři polštáře. Hádejte bez náznaku, kdo jsou hrdinové této pohádky?


Děti: Tři medvědi
Čekali na matku s mlékem, ale vlka pustili do domu. Kdo byly tyto malé děti?
Děti: Sedm dětí
vychovatel: A malý zajíc a vlčice -
Všichni k němu běží na léčení.

Děti: Doktor Aibolit
Vychovatel: Tak se objevila šipka. Výborně kluci, ne nadarmo máte rádi pohádky. Sledujeme šipku.
Děti najdou obálku. Učitel čte zadání.
Úkol 3:„Poslouchejte a hádejte, ze které pohádky jsou tyto fráze:


Vychovatel: Oh, píseň je dobrá, ale špatně slyším. Sedni si na moji nohu a zazpívej to ještě jednou, hlasitěji.
Děti: Pohádka "Kolobok" slova lišky.
Vychovatel: Vlezl jsem do domu. Lezl, lezl, lezl, nemohl se dostat dovnitř a řekl:
- Raději bych žil na vaší střeše.
Vylezl na střechu a prostě se posadil - kurva! - dům se rozpadl.
Děti: Pohádka „Teremok“, slova medvěda.
vychovatel:- Sednu si na pařez,
Pojďme jíst koláč!
Děti: Pohádka „Máša a medvěd“, slova medvěda.
vychovatel: Podíval se na svou rozbitou židli a zavrčel:
-Kdo si sedl na mou židli a rozbil ji?
Děti: Pohádka „Tři medvědi“, slova Mishutky.
vychovatel: Podívejte se, objeví se šipka, což znamená, že jste úkol dobře dokončili. Chytří kluci. Pojďme dál s míčem.
Pak jdou za šipkou a vidí rozházené obrázky a vedle ležící obálku se zadáním. Učitel čte.
Úkol 4: Umístěte postavy z pohádky „Turnip“ do správného pořadí a poté obdržíte kouzelnou hůlku.
Pedagog: Kluci, pokud nezískáme čarodějovu hůlku, nebudeme ho moci zachránit. Pokusme se úkol správně dokončit.


Děti: Nejprve dědeček - babička - vnučka - pes Bug - kočka Máša - myš.
vychovatel: Ach, co se to třpytí pod keřem?
Děti se podívají a vidí hůl ležící. Učitel si vezme hůlku s sebou.
Vychovatel: Ach ano, dobře. Jsem na tebe hrdý. Odvedli skvělou práci.
Jdou dále po šipce. Na cestě leží další obálka.
vychovatel:„Toto je poslední a velmi důležitý úkol. Pozorně mě poslouchejte."
Učitel pokračuje ve čtení: „Abyste zachránili Čaroděje z rukou Baba Yagy a Koshchei Nesmrtelného, ​​řekněte mi, na čem létá Baba Yaga?
Děti: Na koštěti.
vychovatel: Proč je Koschey neporazitelný? Co může porazit Koshchei
Děti: Jehla.
vychovatel: Kluci, nezapomeňte, jehla je ve vejci, musíme najít vajíčko, ne jednoduché. Mělo by to být pohádkově krásné.
Úkol 5:"Najdi mezi předměty koště Baba Yaga a vejce Koshchei Nesmrtelného."



Vychovatel: Hoši, našli jsme koště a vejce, teď to všechno můžeme vyměnit za Čaroděje. Požádejme míč, aby ukázal cestu k Čarodějovi. Protože to byl poslední úkol, šipka vám již neukáže cestu. Dále musíte průvodce najít sami. Co by měli chlapi dělat? Kdo si myslíte, že nám ukáže cestu k Čarodějovi?
Děti: Kouzelná koule. Pokud se ho zeptáme.
vychovatel: Přesně tak, chlapi. Jak jsi chytrý.
Děti: Hoďte míčem, ukažte si cestu k čaroději.
Pedagog: Takže tady skrývají Čaroděje.
Děti: V jeskyni.


vychovatel: Kluci, teď porazíme Baba Yaga a Koshchei. Jdeme za míčem.
Jo, únosci byli dopadeni. Oh, kde jsou?
Děti: Utekli.
vychovatel: Ano, opravdu utekli, ale kde je Čaroděj? Zde někteří poznamenávají: „Čaroděj je ukryt v jeskyni, ale nenajdete ho. Pokud chcete najít čaroděje, hoďte smeták a vejce hluboko do jeskyně. A řekněte slova: "Cribbly, crabli, bum." Potom koště a jehla zmizí a na jejich místě se objeví čaroděj. Pokud mi nevěříte, pak máte kouzelnou kouli a můžete nás najít. Slibujeme, že to už neuděláme. Uvědomili jsme si své chyby. Prosím odpusť nám"


Pedagog: No, chlapi, odpustíme jim?
Děti: Ano.
Vychovatel: Zkusme udělat vše tak, jak je napsáno v poznámce a uvidíme, co se stane. Koneckonců Baba Yaga a Koschey slíbili, že se polepší. (Kluci udělají vše, jak je napsáno v poznámce. Koště a vejce schovají do „jeskyně“, začarují – objeví se čaroděj.)
Průvodce: Moc vám děkuji, že jste mě zachránili, a děkuji vám míč za to, že jste klukům ukázali cestu.
vychovatel: Rádi jsme vám pomohli, protože pohádky máme moc rádi. Kluci, vraťme se do školky a ukážeme čaroději náš dům dětství.
Děti: Ano, vraťme se.
Čaroděj: Teď začaruji a budeme ve školce „Tentokrát budeme salabim a vrátíme se do školky“ (návrat zpět do školky).
Vychovatel: Je tak dobré vrátit se domů. Dáme si čajový dýchánek.


Průvodce: Mohu vám s tím trochu pomoci - koneckonců jsem čaroděj. A tímto způsobem vám mohu poděkovat, že jste mě zachránili: "Mňam-mňam, objevte se a rozložte se na stůl."
Na stole se objeví jídlo. A začíná „svátek pro celý svět“. Po čaji se děti rozloučí s Čarodějem.
Průvodce: Ještě jednou vám děkuji, ani nevím, jak bych se bez vás dostal z této jeskyně. Pokud potřebujete mou pomoc, kontaktujte mě. Neloučím se s tebou. Až příště.
Děti: Sbohem, Čaroděje, sbohem koule. (Obejmou se s čarodějem a on odejde s kouzelnou koulí).