Literární proces je směr školy. Pojem literární směr, hnutí, škola

Hodina literatury v 9. třídě č. 1. Zavedení. Literární směry, školy, doprava.

cíle:

Seznámit studenty s učebnicí, programem a cíli kurzu literatury v 9. ročníku;

zobecnit poznatky, rozšířit představy o etapách vývoje domácí literatury;

začít opakovat literární druhy a žánry, zobecňovat a systematizovat naučené v 8. třídě.

Typ lekce : Přednáška s prvky konverzace.

Vyučovací metody : Frontální průzkum, práce s učebnicí, poznámky k diplomové práci.

Teoreticky -literární pojmy: literární situace, historický a literární proces, literární směr.

Opakování: literární rody a žánry.

Průběh lekce:

  1. Opakování toho, co bylo probráno:

co je literatura?

Definujte pojem „literatura“ (umění slova).

Co se stalo klasická literatura? Uveďte příklady klasiků 18. -19. století.

Ke kterému literární rodina a žánru zahrnují díla A.S. Puškina: „Winter Morning“, „Song of prorocký Oleg", "Příběh cara Saltana", "Dubrovský", "Agent stanice"?

  1. Práce s učebnicí (1. část, str. 3-5);
  2. Slovo učitele o rysech vzdělávacího komplexu S.A. Zimina.

Co je nového v obsahu učebnice?

Na jakém principu se nachází? vzdělávací materiál? (chronologie)

O jaké autory a žánry děl je zájem?

  1. Přednáška. Záznam tezí a definic.

4.1.Historický a literární proces

***Historický a literární proces - soubor obecně významných změn v literatuře. L a Literatura se neustále vyvíjí. Každá doba obohacuje umění o nějaké nové prvky.Ó ženské objevy.

Rozvoj literární proces určeno následujícím x na umělecké systémy: tvůrčí metoda, styl, žánr, literární směry a směry.

Neustálé změny v literatuře - zřejmý fakt, ale k významným změnám nedochází každý rok, ba ani každé desetiletí. Zpravidla jsou spojeny se závažnými historickými posuny (změny historických epoch a období, války, revoluce spojené se vstupem nových společenských sil do historické arény atd.).

*** Lze vybrat hlavní etapy vývoj evropského umění, který určoval specifika historického a literárníhoÓ proces: starověk, středověk, renesance, osvícenství, devatenácté a dvacáté století.

***Vývoj historického a literárního procesu je dán řadou faktorů,Mezi nimiž je třeba především poznamenathistorická situace(sociálně-politický systém, ideologie atd.),vliv předchozího literární tradice a umělecké zkušenosti jiných národů. Například Puškinovo dílo bylo vážně ovlivněno tvorbou jeho předchůdců nejen v ruské literatuře (Derzhavin, Batyushkov, Žukovskij a další), ale také v evropské literatuře (Voltaire, Rousseau, Byron a další).

Literární proces - Tento komplexní systém literární interakce. Představuje formování, fungování a proměnu různých literárních směrů a směrů.

***Literární směr- stabilní a opakující se v jednom nebo druhém období historický vývoj literatura, okruh základních rysů tvořivosti, vyjádřených v povaze výběru jevů skutečnosti a v odpovídajících zásadách pro volbu prostředků umělecký obraz od řady spisovatelů.

4.2. Literární směry: klasicismus, sentimentalismus, romantismus, realismus, modernismus (symbolismus, akmeismus, futurismus), postmodernismus

Klasicismus (z latinského classicus - příkladný) - umělecký směr PROTI evropské umění kolo XVII-XVIII -- začátek XIX století, vznikl ve Francii v r konec XVII století.Klasicismus prosazoval přednost státních zájmů před zájmy osobními, převahu občanských, vlasteneckých motivů a kult mravní povinnosti.Estetika klasicismu se vyznačuje přísností uměleckých forem: kompoziční jednota, normativní styl a náměty. Představitelé ruského klasicismu: Kantemir, Trediakovskij, Lomonosov, Sumarokov, D.I. Fonvizin a další.

Hlavním konfliktem klasických děl je zápas hrdiny mezi rozumem a citem. Kladný hrdina přitom musí vždy volit ve prospěch rozumu (např. při volbě mezi láskou a potřebou zcela se věnovat službě státu musí volit to druhé) a záporný - v přízeň pocitu.

Totéž lze říci o žánrovém systému. Všechny žánry byly rozděleny na vysoké (óda, epická báseň, tragédie) a nízké (komedie, bajka, epigram, satira).

Pro to byla zvláštní pravidla dramatická díla. Museli pozorovat tři „jednoty“ – místo, čas a akci. čistota žánru (in vysoké žánry vtipné nebo každodenní situace a hrdinové nemohli být zobrazeni a v nízkých - tragické a vznešené);

· čistota jazyka (ve vysokých žánrech - vysoká slovní zásoba, v nízkých žánrech - hovorové);

· přísné rozdělení hrdinů na kladné a záporné, přičemž dobroty Při volbě mezi citem a rozumem dávají přednost tomu druhému;

· dodržování pravidla „tří jednot“;

· potvrzení pozitivních hodnot a státního ideálu.

Sentimentalismus (z angl. sentimentální - citlivý, z francouzštiny sentiment - cit) - literární režie druhá polovina XVII I. století, který nahradil klasicismus. Sentimentalisté hlásali nadřazenost citu, ne rozumu. Na rozdíl od klasiků nepovažují sentimentalisté za nejvyšší hodnotu stát, ale osobu. Hrdinové se ve svých dílech jasně dělí na kladné a záporné. Pozitivní lidé jsou obdařeni přirozenou citlivostí (responzivní, laskaví, soucitní, schopní sebeobětování). Negativní - vypočítavý, sobecký, arogantní, krutý. V Rusku vznikl sentimentalismus v 60. letech 18. století ( nejlepší zástupci- Radishchev a Karamzin). V dílech ruského sentimentalismu se zpravidla rozvíjí konflikt mezi poddaným rolníkem a poddaným vlastníkem půdy a neustále je zdůrazňována morální nadřazenost prvního.

romantismus - - umělecký směr v evropském a americká kultura konec XVIII-- první poloviny 19. století století. Romantismus vznikl v 90. letech 18. století nejprve v Německu a poté se rozšířil po celé západní Evropě.

Všichni romantici odmítají svět kolem nás, odtud jejich romantický útěk z existující život a hledání ideálu mimo něj. To vedlo ke vzniku romantického duálního světa.

Odmítání a popírání reality určovaly specifika romantického hrdiny. K okolní společnosti je v nepřátelském vztahu a staví se proti ní. Je to mimořádný člověk, neklidný, nejčastěji osamělý a s tragický osud. Romantický hrdina- ztělesnění romantické vzpoury proti realitě.

Realismus (z latinského realis - hmotný, skutečný) - literární směr, který ztělesňuje principy životně pravdivého postoje ke skutečnosti, zaměřený na umělecké znalostičlověk a svět.

Realističtí spisovatelé ukázali přímou závislost sociální, morální, náboženské představy hrdinové z sociální podmínky, velká pozornost věnována sociálnímu a každodennímu aspektu. Ústředním problémem realismu je vztah mezi věrohodností a uměleckou pravdou.

Realističtí spisovatelé vytvářejí nové typy hrdinů: „ malý muž"(Vyrin, Bashmachkin, Marmeladov, Devushkin), napište" osoba navíc„(Chatsky, Oněgin, Pečorin, Oblomov), typ „nového“ hrdiny (Turgeněvův nihilista Bazarov, Černyševského „nový lid“).

Modernismus (z francouzského moderna - nejnovější, moderní) filozofické a estetické hnutí v literatuře a umění, které vzniklo na přelomu 19. - 20. století.

Nejvýraznějšími a nejvýznamnějšími směry ruské moderny byly symbolismus, akmeismus a futurismus.

Symbolismus - - nerealistické hnutí v umění a literatuře 70.-20. let 19. století, zaměřené především na umělecké vyjádření prostřednictvím symbolu intuitivně chápaných entit a myšlenek. Symbolismus dal svou přítomnost ve Francii najevo v 60. a 70. letech 19. století.

Symbolismus byl první, kdo předložil myšlenku tvoření umění, oproštěného od úkolu zobrazovat realitu. Symbolisté tvrdili, že účelem umění není reprezentovat skutečný svět, které považovali za druhotné, ale v přenosu „vyšší reality“. Zamýšleli toho dosáhnout pomocí symbolu. Symbol je výrazem nadsmyslové intuice básníka, kterému se ve chvílích vhledu odhaluje pravá podstata věcí. Symbolisté vyvinuli nový poetický jazyk, který předmět přímo nepojmenovává, ale naznačuje jeho obsah prostřednictvím alegorie, muzikálnosti, barevný rozsah, volný verš.

Obraz-symbol je zásadně polysémantický a obsahuje perspektivu neomezeného vývoje významů

akmeismus (z řeckého akme - nejvyšší stupeň něčeho, kvetoucí síla, vrchol) - modernista literární hnutí v ruské poezii 10. let. Představitelé: S. Gorodetsky, raná A. Achmatova, L. Gumilev, O. Mandelstam. Termín „akmeismus“ patří Gumiljovovi.

Akmeisté hlásali osvobození poezie od symbolistických impulsů k ideálu, od polysémie a tekutosti obrazů, komplikovaných metafor; mluvili o nutnosti návratu do hmotného světa, předmětu, přesném významu toho slova.

Futurismus - jedno z hlavních avantgardních hnutí (avantgarda je extrémním projevem modernismu) v evropském umění počátku 20. stol. největší rozvoj v Itálii a Rusku.

Futuristé psali ve jménu davového muže. Jádrem tohoto hnutí byl pocit „nevyhnutelnosti zhroucení starých věcí“ (Majakovskij), vědomí zrodu „nového lidstva“. Umělecká kreativita se podle futuristů neměl stát imitací, ale pokračováním přírody, která tvořivou vůlí člověka vytváří „nový svět, dnešní, železný...“ (Malevich). To určuje touhu zničit „starou“ formu, touhu po kontrastech a přitažlivost k hovorové řeči. Spoléhat se na živé mluvený jazyk futuristé se zabývali „tvorbou slov“ (vytvářením neologismů). Jejich díla se vyznačovala složitými sémantickými a kompozičními posuny - kontrastem komického a tragického, fantazie a lyriky.

POSTMODERNISMUS - literární směr, který nahradil modernismus a neliší se od něj ani tak originalitou, jako pestrostí prvků, citací, ponořením se do kultury, odrážející složitost, chaos, moderní svět; „duch literatury“ konce 20. století; literatura z období světových válek, vědeckotechnická revoluce a informační exploze.

5. Shrnutí lekce. Jaká je síla a potenciál literatury? Proč se dnes čtení knih stalo vzácným jevem? Zkuste tuto situaci zhodnotit.

6.Domácí úkol:

1.s.6-9 (vypsat teze. Specifika staroruské literatury);


Plán.

2. Umělecká metoda.

Literární směry a trendy. Literární školy.

4. Zásady uměleckého ztvárnění v literatuře.

Pojem literárního procesu. Koncepce periodizace literárního procesu.

Literární proces je proces změny literatury v čase.

V sovětské literární kritice hlavní pojem literární vývoj byla myšlenka na změnu kreativní metody. Metoda byla popsána jako způsob, jakým umělce reflektuje mimoliterární realitu. Dějiny literatury byly popsány jako důsledný vývoj realistické metody. Hlavní důraz byl kladen na překonání romantismu, na vzdělání nejvyšší forma realismus - socialistický realismus.

Důslednější koncepci vývoje světové literatury vybudoval akademik N.F. Conrad, který také obhajoval kupředu literární posun. Toto hnutí nebylo založeno na změně literární metody a myšlenka objevit člověka jako nejvyšší hodnotu ( humanistická myšlenka). Conrad ve svém díle „Západ a východ“ dospěl k závěru, že pojmy „středověk“ a „renesance“ jsou univerzální pro všechny literatury. Období antiky ustupuje středověku, pak renesanci, následované moderní dobou. V každém dalším období se literatura stále více zaměřuje na zobrazování člověka jako takového a stále více si uvědomuje vnitřní hodnotu lidské osobnosti.

Podobná je koncepce akademika D.S. Lichačeva, podle kterého se literatura ruského středověku vyvíjela směrem k posílení osobního principu. Velké styly éry (románský styl, gotický styl) měly být postupně nahrazeny individuálními styly autora (Puškinův styl).

Nejobjektivnější koncept akademika S.S. Averintseva, dává široký záběr literárního života, včetně moderny. Tento koncept je založen na myšlence reflexivity a tradicionalismu kultury. Vědec identifikuje tři velká období v dějinách literatury:

1. Kultura může být nereflektivní a tradiční (kultura starověku, v Řecku - do 5. století př. n. l. Nereflexivita znamená, že literární jevy nejsou pochopeny, ne). literární teorie, autoři nereflektují (neanalyzují jejich kreativitu).

2. kultura může být reflexivní, ale tradiční (od 5. století před naším letopočtem - do nová éra). V tomto období vzniká rétorika, gramatika, poetika (reflexe jazyka, stylu, kreativity). Literatura byla tradiční, existoval ustálený systém žánrů.

3. Poslední období, které ještě trvá. Reflexe je zachována, tradicionalita je porušena. Spisovatelé přemítají, ale vytvářejí nové formy. Začátek byl vytvořen žánrem románu.

Změny v dějinách literatury mohou být progresivní, evoluční, regresivní, involuční povahy.

Umělecká metoda

Výtvarná metoda je způsob ovládnutí a zobrazení světa, soubor základních tvůrčích principů pro obraznou reflexi života. O metodě lze hovořit jako o struktuře spisovatelova uměleckého myšlení, která určuje jeho přístup ke skutečnosti a její rekonstrukci ve světle určitého estetický ideál. Metoda je vtělena do obsahu literární dílo. Prostřednictvím metody jim rozumíme kreativní principy, díky kterému pisatel reprodukuje realitu: výběr, hodnocení, typizace (zobecnění), umělecké ztělesnění postavy, životní jevy v historickém lomu. Metoda se projevuje ve struktuře myšlenek a pocitů hrdinů literárního díla, v motivacích jejich chování a jednání, ve vztahu postav a událostí, v souladu životní cesta, osudy postav a společensko-historické okolnosti té doby.

Pojem „metoda“ (z řeckého „cesta výzkumu“) znamená „obecný princip kreativní postoj umělce k poznatelné realitě, tedy jejímu znovuvytvoření.“ Jsou to jakési způsoby chápání života, které se měnily v různých historických a literární éry. Podle některých vědců je tato metoda základem trendů a směrů a představuje metodu estetického zkoumání reality, která je vlastní pracím určitého směru. Metoda je estetická a hluboce smysluplná kategorie.

Problém způsobu zobrazování reality byl poprvé rozpoznán ve starověku a byl plně ztělesněn v Aristotelově díle „Poetika“ pod názvem „teorie napodobování“. Imitace je podle Aristotela základem poezie a jejím cílem je znovu vytvořit svět podobný tomu skutečnému, nebo přesněji, jaký by mohl být. Autorita této teorie zůstala až do konce 18. století, kdy romantici navrhli jiný přístup (rovněž s kořeny ve starověku, přesněji v helénismu) - znovuvytvoření reality podle vůle autora, a ne se zákony „vesmíru“. Tyto dva koncepty jsou podle sovětské literární kritiky poloviny 20. století základem dvou „typů tvořivosti“ – „realistické“ a „romantické“, v rámci kterých jsou „metody“ klasicismu, romantismu, různé typy realismus, modernismus.

K problému vztahu metody a směru je třeba vzít v úvahu, že metoda jako obecný princip obrazné reflexe života se od směru jako historicky specifického fenoménu liší. Je-li tedy ten či onen směr historicky jedinečný, pak se stejná metoda jako široká kategorie literárního procesu může opakovat v dílech spisovatelů různých dob a národů, a tedy různých směrů a trendů.

Literární směry a trendy. Literární školy

Ks.A. Polevoy byl první v ruské kritice, který použil slovo „směr“ na určité fáze vývoje literatury. V článku „O trendech a stranách v literatuře“ nazval směr „to vnitřní úsilí literatury, pro současníky často neviditelné, které dává charakter všem nebo alespoň velmi mnoha jejím dílům v dané době... Jeho základ , v obecném smyslu, existuje myšlenka moderní doba" pro " skutečnou kritiku“ - N.G. Chernyshevsky, N.A. Dobrolyubov - směr koreloval s ideologickým postavením spisovatele nebo skupiny spisovatelů. Obecně byl směr chápán jako různorodá literární společenství. Ale hlavním rysem, který je spojuje, je jednota nejvíce obecné zásady inkarnace umělecký obsah, pospolitost hlubokých základů uměleckého vidění světa. Neexistuje žádný seznam literárních trendů, protože vývoj literatury je spojen se specifiky historických, kulturních, společenský život společnosti, národní a regionální rysy ta či ona literatura. Tradičně však existují trendy jako klasicismus, sentimentalismus, romantismus, realismus, symbolismus, z nichž každý se vyznačuje vlastním souborem formálních a obsahových rysů.

Postupně se spolu se „směrem“ dostává do oběhu pojem „tok“, často používaný jako synonymum „směr“. Tak D. S. Merezhkovsky v rozsáhlém článku „O příčinách úpadku a nových trendech v moderní ruské literatuře“ (1893) píše, že „mezi spisovateli s různými, někdy protichůdnými temperamenty, zvláštními duševními proudy, se ustavuje zvláštní vzduch, jako mezi opačnými póly, plné kreativních trendů.“ Často je rozpoznán „směr“. generický koncept ve vztahu k „toku“.

Pojem „literární hnutí“ obvykle označuje skupinu spisovatelů spojených společným ideologickým postojem a uměleckými principy v rámci stejného směru nebo uměleckého hnutí. Takže modernismus - běžné jméno různých skupin v umění a literatuře 20. století, což odlišuje odklon od klasické tradice, hledat nové estetické principy, nový přístup k zobrazování existence, zahrnuje taková hnutí jako impresionismus, expresionismus, surrealismus, existencialismus, akmeismus, futurismus, imagismus atd.

Příslušnost umělců k jednomu směru či hnutí nevylučuje hluboké rozdíly v jejich tvůrčích osobnostech. V individuální kreativitě spisovatelů se zase mohou objevit rysy různých literárních směrů a hnutí.

Proud je menší jednotka literárního procesu, často v rámci směru, charakterizovaná existencí v určitém historickém období a zpravidla lokalizací v určitá literatura. Shoda uměleckých principů v toku často tvoří „ umělecký systém" V rámci francouzského klasicismu se tak rozlišují dva směry. Jedna vychází z tradice racionalistické filozofie R. Descarta („karteziánského racionalismu“), která zahrnuje práce P. Corneille, J. Racina, N. Boileaua. Jiné hnutí, vycházející především ze senzualistické filozofie P. Gassendiho, se vyjadřovalo v ideologických principech takových spisovatelů, jako byli J. Lafontaine, J. B. Molière. Oba toky se navíc liší použitým systémem umělecké prostředky. V romantismu se často rozlišují dvě hlavní hnutí - „progresivní“ a „konzervativní“, ale existují i ​​​​jiné klasifikace.

Od literárních škol (a literárních skupin) je třeba odlišit směry a proudy. Literární škola je malé sdružení spisovatelů založené na společných uměleckých principech, formulovaných teoreticky – v článcích, manifestech, vědeckých a publicistických prohlášeních, formalizovaných jako „stanovy“ a „pravidla“. Takové sdružení spisovatelů má často vůdce, „vedoucího školy“ („Šchedrinská škola“, básníci „Nekrasovské školy“).

Spisovatelé, kteří vytvořili řadu literárních jevů s vysokou mírou shodnosti, jsou zpravidla uznáváni za příslušníky stejné školy – dokonce i pokud jde o společná témata, styl a jazyk.

Na rozdíl od hnutí, které není vždy formalizováno manifesty, deklaracemi a dalšími dokumenty, které odrážejí jeho základní principy, je škola téměř vždy charakterizována takovými projevy. Důležitá je v ní nejen přítomnost společných uměleckých principů sdílených spisovateli, ale i jejich teoretické povědomí o sounáležitosti se školou.

Mnoho spolků spisovatelů, zvaných školy, je pojmenováno podle místa své existence, i když podobnost uměleckých zásad spisovatelů takových spolků nemusí být tak zřejmá. Například „Lake School“ pojmenovaná podle místa, kde vznikla (severozápadní Anglie, Lake District), sestávala z romantických básníků, kteří spolu ve všem nesouhlasili.

Pojem „literární škola“ je primárně historický, nikoli typologický. Kromě kritérií jednoty času a místa existence školy, přítomnost manifestů, prohlášení a podobně umělecká praxe, literární kruhy jsou často literární skupiny, sjednocený „vůdcem“, který má následovníky, kteří jej postupně rozvíjejí nebo kopírují umělecké principy. Skupina anglických náboženských básníků začátek XVII století tvořila Spencerova škola.

Je třeba poznamenat, že literární proces se neomezuje pouze na soužití a boj literárních skupin, škol, hnutí a hnutí. Uvažovat to tímto způsobem znamená schematizovat literární životéry, ochudit dějiny literatury. Směry, trendy, školy jsou slovy V. M. Žirmunského „ne police nebo krabice“, „na které „uspořádáme“ básníky. „Pokud je například básník představitelem éry romantismu, neznamená to, že v jeho díle nemohou být realistické tendence.“

Literární proces je složitý a různorodý fenomén, proto je třeba s kategoriemi jako „tok“ a „směr“ pracovat s krajní opatrností. Kromě nich vědci při studiu literárního procesu používají další termíny, například styl.

Styl je tradičně zahrnut do sekce „Teorie literatury“. Samotný termín „styl“, když je aplikován na literaturu, má celou sérii významy: styl díla; spisovatelův tvůrčí styl, popř individuální styl(řekněme styl poezie N.A. Nekrasova); styl literárního směru, pohyb, metoda (například styl symbolismu); styl jako soubor ustálených prvků umělecké formy, definovaný obecné rysy světonázor, obsah, národní tradice, vlastní literatuře a umění v určité historické době (styl ruského realismu 2. poloviny 19. století).

V v užším slova smyslu Stylem se rozumí způsob psaní, znaky básnické struktury jazyka (slovní zásoba, frazeologie, obrazné a vyjadřovací prostředky, syntaktické konstrukce atd.). V širokém smyslu je styl pojem používaný v mnoha vědách: literární kritika, umělecká kritika, lingvistika, kulturní studia, estetika. Mluví o stylu práce, stylu chování, stylu myšlení, stylu vedení atd.

Stylotvorné faktory v literatuře jsou ideologický obsah, součásti formy, které specificky vyjadřují obsah; Patří sem i vidění světa, které je spojeno se světonázorem spisovatele, s jeho chápáním podstaty jevů a člověka. Stylová jednota zahrnuje i strukturu díla (kompozici), rozbor konfliktů, jejich vývoj v zápletce, systém obrazů a způsobů odhalování postav a patos díla. Styl, jako jednotící a výtvarně-organizující princip celého díla, zahrnuje dokonce i metodu krajinných skic. To vše je styl v širokém slova smyslu slova. Jedinečnost metody a stylu vyjadřuje zvláštnosti literárního směru a pohybu.

K posouzení se používá charakteristika stylistického projevu literární hrdina(její atributy jsou brány v úvahu vzhled a formě chování), o příslušnosti stavby k určité době ve vývoji architektury (empírový sloh, gotika, secese atd.), o specifičnosti zobrazení skutečnosti v literatuře konkrétního historická formace (ve starověké ruské literatuře - styl monumentálního středověkého historismu, epický styl 11.-13. století, expresivně-emocionální styl 14.-15. století, barokní styl 2. poloviny 17. století atd.). Dnes nikoho nepřekvapí výrazy „styl hry“, „životní styl“, „styl vedení“, „styl práce“, „styl stavby“, „styl nábytku“ atd. čas, spolu s obecným kulturním významem, Tyto ustálené vzorce mají specifický hodnotící význam (například „preferuji tento styl oblečení“ - na rozdíl od jiných atd.).

Styl v literatuře je důsledkem poznání obecné zákony ve skutečnosti funkčně aplikovaný soubor výrazových prostředků realizovaný vztahem všech prvků poetiky díla za účelem vytvoření jedinečného uměleckého dojmu.

Literární škola je malé sdružení spisovatelů založené na společných uměleckých principech, formulovaných teoreticky – v článcích, manifestech, vědeckých a publicistických prohlášeních, formalizovaných jako „stanovy“ a „pravidla“. Takové sdružení spisovatelů má často vůdce, „vedoucího školy“ („Šchedrinská škola“, básníci „Nekrasovské školy“).

Spisovatelé, kteří vytvořili řadu literárních jevů s vysokou mírou shodnosti, jsou zpravidla uznáváni za příslušníky stejné školy – dokonce i pokud jde o společná témata, styl a jazyk. To byla například skupina Plejády v 16. století. Vyrostlo z okruhu francouzských humanistických básníků, kteří se spojili ke studiu starověká literatura a nakonec se zformoval koncem 40. let 16. století.

Vedl to slavný básník P. de Ronsard a hlavním teoretikem byl Joachin Du Bellay, který v roce 1549 v pojednání „Obrana a oslavování francouzského jazyka“ vyjádřil hlavní principy činnosti školy – rozvoj národní poezie v r. národní jazyk, ovládající antické a italské básnické formy.

Básnická praxe Ronsarda, Jodelle, Baifa a Tillarda – básníků Plejád – přinesla nejen slávu škole, ale položila také základy pro rozvoj francouzského dramatu v 17.–18. století, rozvinula francouzštinu spisovný jazyk A různé žánry text.

Na rozdíl od hnutí, které není vždy formalizováno manifesty, deklaracemi a dalšími dokumenty, které odrážejí jeho základní principy, je škola téměř vždy charakterizována takovými projevy. Důležitá je v ní nejen přítomnost společných uměleckých principů sdílených spisovateli, ale i jejich teoretické povědomí o sounáležitosti se školou. „Plejáda“ tomu plně odpovídá.

Ale mnoho spolků spisovatelů, zvaných školy, je pojmenováno podle místa své existence, i když podobnost uměleckých zásad spisovatelů takových spolků nemusí být tak zřejmá. Například „Lake School“ pojmenovaná podle místa, kde vznikla (severozápadní Anglie, Lake District), sestávala z romantických básníků, kteří spolu ve všem nesouhlasili. Mezi „leucisty“ patří W. Wordsworth, S. Coleridge, kteří vytvořili sbírku „Lyrické balady“, a také R. Southey, T. de Quincey a J. Wilson.

Ale poetická praxe toho druhého byla v mnoha ohledech odlišná od praxe školního ideologa Wordswortha. Sám De Quincey ve svých pamětech popíral existenci „Lake School“ a Southey často kritizoval Wordsworthovy nápady a básně. Ale vzhledem k tomu, že sdružení leukistických básníků existovalo, mělo podobné estetické a umělecké principy odrážející se v básnické praxi a vytyčilo svůj „program“, literární historici tuto skupinu básníků tradičně nazývají „jezerní školou“.

Pojem „literární škola“ je primárně historický, nikoli typologický. Kromě kritérií jednoty času a místa existence školy, přítomnosti manifestů, deklarací a podobných uměleckých praktik jsou literární kruhy často skupinami sjednocenými „vůdcem“, který má následovníky, kteří postupně rozvíjejí nebo kopírují jeho uměleckou tvorbu. zásady.

Skupina anglických náboženských básníků z počátku 17. století vytvořila Spenserovu školu. Bratři Fletcherové, W. Brown a J. Wither, ovlivněni poezií svého učitele, napodobovali obrazy, témata a poetické formy tvůrce Královny víl. Básníci Spenserovy školy dokonce okopírovali typ sloky, kterou pro tuto báseň vytvořil, a přímo si vypůjčili alegorie a stylistické obraty svého učitele.

Zajímavostí je, že tvorba stoupenců Spencerovy básnické školy zůstávala na periferii literárního procesu, ale tvorba samotného E. Spencera ovlivnila poezii J. Miltona, později J. Keatse.

Původ ruského realismu je tradičně spojován s „přírodní školou“, která existovala ve 40. a 50. letech 19. století a která byla postupně spojena s dílem N. V. Gogola a rozvíjela jeho umělecké principy. „Přirozená škola“ se vyznačuje mnoha rysy pojmu „literární škola“ a byla to právě jako „literární škola“, kterou uznávali její současníci.

Hlavním ideologem „přírodní školy“ byl V. G. Belinsky. To zahrnuje rané práce I. A. Gončarov, N. A. Nekrasov, A. I. Herzen, V. I. Dahl, A. N. Ostrovskij, I. I. Panajev, F. M. Dostojevskij. Zástupci „přírodní školy“ se seskupili kolem vedení literární časopisy té doby - nejprve „Poznámky vlasti“ a poté „Současné“.

Programovými sbírkami pro školu byly „Fyziologie Petrohradu“ a „Petrohradská sbírka“, ve kterých vycházela díla těchto spisovatelů a články V. G. Belinského.

Škola měla svůj systém uměleckých zásad, což se nejzřetelněji projevilo v speciální žánr- fyziologický esej, stejně jako v realistickém vývoji žánrů příběhu a románu. „Obsahem románu,“ napsal V. G. Belinsky, „je umělecká analýza moderní společnost, odhalení těch jeho neviditelných základů, které jsou před ním skryty zvykem a nevědomím.“

Rysy „přirozené školy“ byly patrné i v její poetice: láska k detailům, profesionální, každodenní rysy, extrémně přesný záznam sociální typy, touha po dokumentaci a zdůrazněné využívání statistických a etnografických dat se staly nedílnou součástí děl „přírodní školy“.

V románech a příbězích Gončarova, Herzena, raná práce Saltykov-Shchedrin odhalil vývoj postavy, ke kterému dochází pod vlivem sociálního prostředí. Styl a jazyk autorů „přírodní školy“ se samozřejmě v mnohém lišily, ale v mnoha jejich dílech lze vystopovat společná témata, pozitivisticky orientovanou filozofii a podobnost poetiky.

Tak," přírodní škola„je příkladem kombinace mnoha principů formování školy – určité časové a prostorové rámce, jednota estetických a filozofických principů, shodnost formálních rysů, kontinuita ve vztahu k „vůdci“, přítomnost teoretických deklarací.

Příklady škol v moderním literárním procesu jsou „Skupina básníků Lianozov“, „Řád dvorských manýristů“ a mnoho dalších literárních sdružení.

Je však třeba poznamenat, že literární proces se neomezuje pouze na soužití a boj literárních skupin, škol, hnutí a trendů. Uvažovat to tímto způsobem znamená schematizovat literární život té doby, ochudit dějiny literatury, protože s takovým „směrovým“ přístupem je nejdůležitější individuální vlastnosti spisovatelova díla zůstávají mimo zorné pole badatele hledajícího společné, často schematické body.

Ani vůdčí směr jakéhokoli období, jehož estetický základ se stal platformou umělecké praxe mnoha autorů, nemůže vyčerpat celou paletu literárních faktů.

Mnozí významní spisovatelé záměrně stáli stranou literárního boje a prosazovali své ideologické, estetické a umělecké principy mimo rámec škol, hnutí a vůdčích směrů určité doby.

Směry, trendy, školy jsou slovy V. M. Žirmunského „ne police nebo krabice“, „na které „uspořádáme“ básníky. „Pokud je například básník představitelem éry romantismu, neznamená to, že v jeho díle nemohou být realistické tendence.“

Literární proces je složitý a různorodý fenomén, proto je třeba s kategoriemi jako „tok“ a „směr“ pracovat s krajní opatrností. Kromě nich vědci při studiu literárního procesu používají další termíny, například styl.

Úvod do literární kritiky (N.L. Vershinina, E.V. Volkova, A.A. Iljušin atd.) / Ed. L.M. Krupchanov. - M, 2005

(Symbol - z řeckého Symbolon - konvenční znak)
  1. Centrální místo je přiřazeno symbolu*
  2. Převládá touha po vyšším ideálu
  3. Poetický obraz má vyjádřit podstatu jevu
  4. Charakteristický odraz světa ve dvou rovinách: reálné a mystické
  5. Propracovanost a muzikálnost verše
Zakladatelem byl D. S. Merežkovskij, který v roce 1892 přednesl přednášku „O příčinách úpadku a o nových trendech v moderní ruské literatuře“ (článek vydaný v roce 1893 se dělí na starší (V. Brjusov, K. Balmont). , D. Merezhkovsky, 3. Gippius, F. Sologub debutovali v 90. letech 19. století) a mladší (A. Blok, A. Bely, Vjač. Ivanov a další debutovali v 19. století)
  • akmeismus

    (Z řeckého „acme“ - bod, nejvyšší bod). Literární hnutí akmeismus vzniklo na počátku 10. let 20. století a bylo geneticky spjato se symbolismem. (N. Gumilyov, A. Achmatova, S. Gorodetsky, O. Mandelstam, M. Zenkevich a V. Narbut.) Formace byla ovlivněna článkem M. Kuzmina „On Beautiful Clarity“, publikovaným v roce 1910. V programovém článku z roku 1913 „Dědictví akmeismu a symbolismu“ N. Gumilyov nazval symbolismus „ hodný otec“, ale zdůraznil, že nová generace vyvinula „odvážně pevný a jasný pohled na život“
    1. Zaměřte se na klasiku poezie XIX století
    2. Přijetí pozemského světa v jeho rozmanitosti a viditelné konkrétnosti
    3. Objektivita a jasnost snímků, preciznost detailů
    4. V rytmu akmeisté používali dolník (Dolník je porušením tradičního
    5. pravidelné střídání přízvučných a nepřízvučných slabik. Řádky se shodují v počtu přízvuků, ale přízvučné a nepřízvučné slabiky jsou v řádku volně umístěny.), čímž se báseň přibližuje živ. hovorová řeč
  • Futurismus

    Futurismus - z lat. futurum, budoucnost. Geneticky je literární futurismus úzce spjat s avantgardními skupinami umělců 10. let – především se skupinami „ Jack of Diamonds", "Oslí ocas", "Svaz mládeže". V roce 1909 v Itálii publikoval básník F. Marinetti článek „Manifest futurismu“. V roce 1912 vytvořili ruští futuristé: V. Majakovskij, A. Kruchenykh, V. Chlebnikov manifest „Facka do tváře veřejného vkusu“: „Puškin je nesrozumitelnější než hieroglyfy“. Futurismus se začal rozpadat již v letech 1915-1916.
    1. Vzpoura, anarchický pohled na svět
    2. Popírání kulturních tradic
    3. Experimenty v oblasti rytmu a rýmu, obrazné uspořádání slok a linií
    4. Aktivní tvorba slov
  • Imagismus

    Z lat. imago - obrázek Literární směr v ruské poezii 20. století, jehož představitelé tvrdili, že účelem kreativity je vytvořit obraz. Základy vyjadřovací prostředky imagists - metafora, často metaforické řetězce srovnávání různé prvky dva obrazy – přímý a obrazný. Imagismus vznikl v roce 1918, kdy byl v Moskvě založen „Řád imagistů“. Tvůrci „Řádu“ byli Anatoly Mariengof, Vadim Shershenevich a Sergej Yesenin, který byl dříve součástí skupiny nových rolnických básníků.
  • Literární pohyb – často ztotožňován s umělecká metoda. Označuje soubor základních duchovních a estetických principů mnoha spisovatelů, ale i řady skupin a škol, jejich programové a estetické postoje a používané prostředky. V boji a změně směrů se nejzřetelněji projevují zákony literárního procesu. Je obvyklé rozlišovat následující literární trendy:

    Klasicismus

    Sentimentalismus

    Naturalismus

    Romantismus (který zahrnuje barokní literaturu)

    Symbolismus

    Realismus (který odlišuje renesanční realismus, tj. realismus renesance, osvícenský realismus, tj. realismus osvícenství, kritický realismus a socialistický realismus).

    Nepanuje shoda ohledně zákonnosti identifikace dalších směrů – např. manýrismu, preromantismu, neoklasicismu, novoromantismu, impresionismu, expresionismu, modernismu atd. Faktem je, že literární trendy, měnící se, dávají vzniknout mnoha přechodným formám, které neexistují dlouho a nemají globální povahu. Objevily se pokusy nabídnout více univerzální systémy dělení na literární směry – kupř. "klasika" a "romantika"; nebo „realistická“ a „nerealistická“ literatura.

    Literární hnutí

    2. Literární směr – často ztotožňován s literární skupinou a školou. Označuje sbírku kreativní osobnosti, které se vyznačují ideovou a uměleckou blízkostí a programovou a estetickou jednotou. Jinak je literární hnutí druhem literárního hnutí.

    Například ve vztahu k ruskému romantismu se mluví o „filosofických“, „psychologických“ a „občanských“ hnutích. V ruském realismu někteří rozlišují „psychologické“ a „sociologické“ trendy.

    Řeč jako prostředek individualizace obrazu.

    V dramatická literatura charakter hrdiny se odhaluje především pomocí jazyka, prostředků jevištní řeč. Proto metoda, kterou široce a brilantně rozvinul v tvůrčí praxi, hrála tak velkou roli při řešení problému vytvoření typické postavy. řečové vlastnosti jednající osoba.

    Psychologická analýza v literatuře

    Paradoxně je „psychologická analýza“ pojem, který se v psychologické literatuře často nevyskytuje.

    Psychologická analýza začala svůj výchozí bod dlouho předtím, než se objevila Freudova díla, ale získala je až v jeho dílech zvláštní zvuk, jako nové narození a vstoupil do vědecké praxe.



    PSYCHOLOGICKÁ ANALÝZA je typ vědecké analýzy, která se podobá filozofické, matematické atd. Charakteristický rys psychologická analýza spočívá v tom, že předmětem jejího zkoumání je duševní realita, duševní procesy, stavy, vlastnosti osoby. Stejně jako různé sociálně-psychologické jevy, které ve skupinách a týmech vznikají: názory, komunikace, vztahy, konflikty, vedení atp. Metodický základ psychologická analýza může působit filozofické systémy, obecné vědecké principy poznání, jakož i obecné psychologické principy o předmětu, souvislost mezi vnitřním a vnějším, specifičnost psychologických zákonů, kterým je ten či onen druh činnosti podřízen. Například psychologická analýza sebevzdělávání zahrnuje studium cílů, motivů, metod samostatná práce o získávání, prohlubování, rozšiřování a zdokonalování znalostí, dovedností, schopností, jakož i jejich vlastností v podmínkách všeobecného a speciálního vzdělávání.

    Příkladem je psychologická analýza psychologický obraz v literatuře.

    Spočívá v tom, že komplexní stavy mysli postavy jsou rozloženy na své složky a tím se čtenáři vysvětlí a objasní. Na psychologický rozbor Vyprávění třetí osobou má své výhody. Tento umělecká forma umožňuje autorovi uvést čtenáře do vnitřní svět charakter a ukázat ho co nejpodrobněji a nejhlouběji.