Hudební lekce ve střední skupině „Kouzelná truhla. Nástin hudební lekce (střední skupina) na téma: Nástin hudební lekce ve střední skupině „Hudební Teremok“

Cíl:Rozvoj hudebnosti dětí, jejich schopnosti emocionálně vnímat hudbu.

Integrovaný vzdělávací oblasti: "Komunikace", "Kognice", " Tělesná kultura“, „Čtení beletrie", "Socializace", "Zdraví", " Umělecká kreativita", "Bezpečnost", "Práce"/

Obsah programu:

"Slunečná" slovní hra . Zlepšete dovednost provádění pružin.

„March, Run“ od E. Tilicheeva . Rozvíjejte schopnost rytmické chůze a snadného běhu. Po úvodu se začněte hýbat. Rozlišujte hudbu podle charakteru provedením vhodných pohybů.

„Kontance“ L. Beethovena. Harmony 4 g, dvířka č. 2. Naučte se pohybovat v „hejnu“ jedním směrem. Pohybujte se po „různých cestách“ v rozptýlených směrech. Úkol představivosti – „projít se podzimní park».

Hra se slovy "sova". . Rozvíjejte schopnost plynulé chůze v kruhu, při dupání se otáčejte zády.

„Déšť“ od T. Popatenka. Skladba je snadno proveditelná a hlasitá. Provádějte pohyby rukama - „chytejte kapky deště“. Provádějte pohyby rytmicky a důsledně, rozvíjejte se jemné motorické dovednosti ruce

"Po dešti" v.n.m. Harmonie 4 g Dv. č. 1 Předávat opatrnost a radost v pohybech, odrážet charakter dvou částí hudby kontrastujících v dynamice (lehký, opatrný běh a silné, zlomyslné skoky).

"Polyanka" r. N.m.Naučte se slyšet a rozlišovat dvě části hudby. Chůze jednoduchý krok kolem haly, udržování vzdálenosti. Provádějte taneční pohyby: pružina, dupání jednou nohou, tleskání, točení.

Naučte se koordinovat pohyby s textem písně. Cvičte plynulé, měkké pohyby rukou a snadné běhání v kruhu. Poslouchejte zpomalení hudby a zastavte se na konci každé části. Provádějte taneční pohyby: pérování, houpání nad hlavou, kroužení při chůzi, zužování a rozšiřování kruhu.

"Vrabci" od T. Ponomareva T.M. č. 2 . Koordinujte pohyby s textem. Začněte pohyby a ukončete je začátkem a koncem hudby. Přeneste obraz vrabců nejjednodušší imitací pohybů.

Průběh lekce.

Děti vstupují do sálu.

PAN. Ahoj lidi. Podívejte se, jak je v naší hale jasno, svítí sluníčko. Řekněme o něm říkanku a provedeme pohyby.

Hra se slovem "Slunce".

PAN. Dobrá práce! Pojďme s vámi do parku. Pojďme se projít, podívat se na listy a hrát si. Chceš jít do parku?

DĚTI. Ano.

PAN. Pak si poslechněte hudbu a ta vám řekne, co máte dělat: chodit nebo běhat. Poběžíme jen zlehka, po špičkách a budeme chodit hrdě a sebevědomě.

„March and Run“ od E. Tilicheeva .

PAN. Přijeli jsme. Výborně, všichni úkol splnili. Podívejte se, jak je v parku krásně: listy na zemi a jak jsou krásné. Stromy jsou rovné. Proč na stromech nejsou žádné listy?

DĚTI. Přišel podzim. Ochladilo se. Ze stromů padá listí.

PAN. Takhle jsou všímaví. To víte, že přišel podzim. Pojďme se projít podzimním parkem. Ty a já se budeme pohybovat po různých cestách a nikdo nikomu neublíží. Koneckonců, v parku je spousta místa.

„Kontance“ L. Beethovena. Harmony 4 g, dv. 2.

PAN. Jste tak šikovní. Teď pojď ke mně. Podívej, koho jsem potkal v parku? kdo to je?

DĚTI. Sova.

PAN. Řekneme si říkanku o sově. Všichni se postaví do kruhu a doprostřed postavíme sovu. Pojď, ukaž mi, jaký jsi druh sovy? Jakou má hlavu? Jak otočí hlavu?

Děti ukazují.

PAN. Teď to ukažme znovu, buďme všichni velmi opatrní.

Hra se slovem "sova".

PAN. Dobrá práce. Děkuju! Pánové, vypadá to, že prší. Pojďme chytit kapky deště. Předložte své dlaně.

Provedení písně „Rain“ od T. Popatenka.

PAN. Dobrá práce. Shromáždili jste všechen déšť? Žádný! Podívejte se, kolik je tam kaluží. Chcete skákat přes kaluže? Co takhle běhat po loužích? Zkusme to a hudba nám v tom pomůže.

"Po dešti" v.n.m. Harmony 4 g, dv 1.

PAN. Teď si to zopakujme. Jaké taneční pohyby znáte a my vám to ukážeme pro naši Sovu.

"Polyanka" r.n.m.

PAN. Výborně kluci. Sově se to moc líbilo a dává nám kytici podzimního listí. Pojďme si s nimi zatančit.

„Tanec podzimního listí“ od A. Filippenka.

PAN. A tady vrabec dorazil, chce si s námi také hrát. Děti, jaký vrabec?

DĚTI.Veselý, rozpustilý, mrštný, rychlý.

PAN. Poslechněme si o něm písničku a ukažme, jací jsou vrabci. Co mají rádi, jak se chovají?

"Vrabci" od T. Ponomareva T.M. č. 2

PAN. Výborně kluci. Měl jsem tě opravdu rád. Líbil se vám podzimní park?

DĚTI. Ano.

PAN.Ale je čas vrátit se do skupiny. Sbohem kluci.

„Březen“ od E. Tilicheeva.

Děti opouštějí sál.

Literatura:

  1. Sbírka „Music in střední skupina» N. Vetlugina.
  2. Program „Harmonie“ pro rozvoj hudebnosti u malých dětí předškolním věku(4 roky života) Tarasová K.V., Nesterenko T.V.
  3. „Tanec, baby“ od T. Suvorova.


Hudební činnost pro děti střední skupiny v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem.

Tato aktivita podporuje zájem o hudbu a divadelní a herní aktivity. Rozvíjí dětskou pozornost, paměť, schopnost rozlišovat dynamiku, zabarvení a rytmus hudby.

Stáhnout:


Náhled:

Shrnutí hudební výchovy ve střední skupině

« Hudební věž»

Hudební režisér

MAOU Progymnasium č. 108

Dianova Elena Alekseevna

Ulan-Ude, Burjatská republika

úkoly:

"kognitivní vývoj"

  • Opravte název hudebních nástrojů: buben, tamburína, zvonek, metalofon, lžíce.

"Vývoj řeči"

"Umělecký a estetický vývoj"

  • Rozvíjet zájem o hudební a divadelní herní aktivity.
  • Rozvíjet sluchové vnímání a hudební paměť.
  • Podporovat rozvoj kreativní projevy PROTI různé typy hudební činnost: způsoby zvukové produkce, rozvíjet schopnost hry na hudební nástroje, rozvíjet schopnost přenést charakter hudby v pohybu.
  • Rozvíjet u dětí estetické vnímání a zájem o hudební nástroje.
  • Rozvíjet citlivost dětí k hudbě různé povahy, podporovat přenos herních obrazů, měnit pohyby v souladu se změnou charakteru hudebního díla;

"sociálně komunikativní rozvoj"

  • Pokračujte v rozvoji komunikačních dovedností.
  • Seznámit děti se základními obecně uznávanými normami a pravidly vztahů s vrstevníky a dospělými.
  • Podporovat aktivní účast každého dítěte společné aktivity, projevovat radostné pocity z plnění úkolů.

"Fyzický vývoj"

Zařízení:

Hudební nástroje: buben, rolničky, tamburína, metalofon, lžíce, chrastítka.

Metody a techniky:

Vizuální, verbální, praktický, hravý.

Průběh lekce:

Děti vstupují hudební sál. V rohu sálu je věžička, za kterou se děti schovávaly přípravná skupina v oblecíchMedvěd, Zajíc, Lesy, Myš.

Hudební režisér:

Ahoj lidi! Dnes půjdeme do pohádky, máte rádi pohádky?(Ano). Pro začátek všem rozdáme dobrou náladu.

Hra s řečí: „Ráno“

Hudební režisér

Vstávám brzy ráno,

Zpívám svou píseň

A vycházejte se mnou dobře

Zpívejte spolu

Děti:

100 chlapů! (zvednout ruce nahoru)

Spolu:

100 ježků zpívá,(ugh - fuj)

100 hadů zpívá,(shhhh, složte dlaně)

A v doupěti jsou mláďata,(vrčet, roztáhnout ruce)

A v bažině jsou malé žáby(kwa-kwa, paže ohnuté v loktech)

Velmi důležitý hroch

Zpívá s radostí(Ahh, tichým hlasem)

Dokonce i děsivý krokodýl

Naučil se tuto píseň(ukažte krokodýlovi ústa rukama)

Kočka k nám předla

Píseň při sezení u okna(pur - pur, ukázat tlapky)

Slyšíš, jak pod naší střechou,(palec nahoru, ukaž střechu)

Tuto píseň zpívají myši?(malý, vysoký hlas)

Vstáváme brzy ráno

Pojďme zpívat píseň v refrénu

A o čem se zpívá?

Děti: Jaký zábavný život máme!(Roztáhněte ruce do stran, vyskočte na místo)

Hudební režisér:

Na mýtině u vánočního stromu,

Kde se potulují zlí vlci

Byla tam věž - věž

Byl nízký, ne vysoký.

V zámku žila žába,

Medvěd hnědý, malá myš,

Statečný zajíc a liška.

Jaké zázraky!

A tady je náš zámeček - zámeček, zaklepeme a ptáme se...

Kdo bydlí v malém domku?

Hudba vám napoví

Kdo nám otevře dveře?

Hraje hudba "Bunny". Děti odpovídají, že v domě žije zajíček......Hudba zní lehce, vysoko, zvonivě...

Hudební režisér:

Kluci, možná jste podle hudby uhodli, kdo by se měl z domu objevit?

Děti: Tohle je zajíček!

Králíček (dítě) vyjde ven

Králíček

Ahoj lidi!

Řeknu vám hádanku

V mém košíku jsou

Nezvoní ani nebrnkají,

A vy to prostě musíte vzít do svých rukou

Okamžitě zazvoní hlasitě. co to je?(zvonky)

HRA: „Tiché a zvonící zvony“ od R. Rustamova

Zvoň, zvonek, buď zticha,

Ať tě nikdo neslyší

Zazvoňte hlasitěji

Aby to všichni slyšeli

Králíček.

Výborně, kluci! Je zajímavé, jak vaše hra dopadla. Vběhnu do lesa a naučím všechny zajíčky hrát tuto hru......Sbohem!(listy)

Hudební režisér:

Kluci, zaklepeme znovu na dům a zjistíme, kdo tam ještě bydlí

Hudba vám napoví

Kdo nám otevře dveře? ……

Hudba "Medvěd" zní... Děti odpovídají, že Mishka bydlí v domě......Hudba znínízký, těžký, pomalý.

Medvěd.

Jsem Mishka - Hravá,

Přišel jsem si s tebou hrát. Co jsem ti přinesl?(ukazuje dětem tamburínu)

Děti: tamburína

budu si s tebou hrát

Udeřím tamburínu.

Rytmická hra „Mishka přichází“

(děti se při vyslovování slov střídají v úderech do tamburíny při každém úderu)

Mishka jde, jde,

Medvěd je paličkovitý.

Mishka jde, jde,

V tlapách drží sud.

Mishka jde, jde,

Procházka lesem.

Mishka jde, jde,

Sbírá šišky.

Hudební režisér.

Děkuji, Mišenko, za zajímavá hra. Jděte do lesa, lesní přátelé na vás čekají.....

Medvěd. Sbohem kluci!(listy)

Kluci, možná bychom měli znovu zaklepat na dům?

Hudba vám napoví

Kdo nám otevře dveře? ……

Zazní hudba „Liška“...... děti odpovídají, že se má objevit Liška. Hudba zní jemně, hladce, melodicky...

Liška.

Jsem liška s červeným ocasem
K dětem v mateřská škola přišel
Přinesla s sebou truhlu s tajemstvím.

Hudební režisér:

A co máš v hrudi, Liško?

Liška.

Obsahuje různé hudební nástroje a které vám neřeknu...

Hudební režisér:

Nebo se můžeme pokusit určit, o jaké hudební nástroje se jedná, podle zvuku?

Liška . Zkuste to!

HRA: „Hádej, na čem hraju“

Liška.

Jste skvělí, uhodli jste všechny nástroje... Vběhnu do lesa a řeknu o tom všem... Sbohem!(liščí listy)

Z domu je slyšet pláč.

Hudební režisér:

Kluci, slyšíte, zdá se, jako by někdo v domě plakal... Kdo by to mohl být? ……..Myška vychází z domu a pláče

Co se ti stalo Myško?

Myš.

Chanterelle mě urazila, vzala všechny hudební nástroje a utekla, ale už mi nezbyl jediný nástroj a opravdu si s tebou chci hrát...

Hudební režisér:

Neplač, Myško... Kluci a já něco vymyslíme...

Hudební režisér.

Nejprve se vás chci zeptat. Dnes jsme poslouchali a hráli s nástroji, které svým hlukem doplňují hudbu a říká se jim hlukové nástroje. Děti, co myslíte, mohou předměty kolem nás vydávat zvuky? Hluk? Pojďme to zkontrolovat.

ZAŽÍT. "ZVUK VŠUDE"

Učitel vyzve děti, aby se zaposlouchaly do zvuku: papíru, dřevěných tyčinek, nádobí, válečku, knoflíků, klíčů, hřebenů atd.

Závěr: Ten zvuk je kolem nás, může znít jakýkoli předmět.

A tak navrhuji vyrobit hlukový nástroj pro myš vlastníma rukama z toho, co máte...

Hudební režisér:

Dnes zde otevřeme dílnu na výrobu hlukových nástrojů.

Kluci, co vidíte na stole?? (prázdné plastové lahve, hrášek, prázdné bonboniéry, tužky, šustící papír atd.)

Praktická část. Děti si vybírají materiál potřebný k výrobě hudební hračky. Pomoc poskytuje učitel a hudební ředitel. Na konci praktická lekce Každé dítě by mělo mít jeden zvukový nástroj.

Hudební režisér:

Podívej, Myško, kolik legračních hlukových nástrojů jsme vytvořili. Nebo si možná zahrajeme v našem veselém orchestru

ORCHESTR „Veselý orchestr“

Myš. Děkuji vám. Uteču do lesa a naučím všechny, jak vyrobit takové legrační hlukové nástroje...... Uvidíme se!(listy)

Hudební režisér:

A je čas, abychom se vrátili do školky. Líbila se vám lekce a co se vám nejvíce líbilo?

Jaká zvířata žijí v hudební komoře?

Na jaký hudební nástroj hráli zajíček a medvěd?

Jaké hudební nástroje nám liška přinesla?

Je čas, abychom se vrátili do školky.


Aisylu Zabbarová
Nástin hudební lekce ve střední skupině na téma „Dvě nálady v hudbě“

Cíl: rozvoj kultury naslouchání, vystupování.

Vzdělávací: podporovat expanzi hudební obzory prostřednictvím seznámení s novými díly.

Vývojový: aktivace představivosti prostřednictvím poslechu hudba, vývoj hudebně rytmické dovednosti prostřednictvím provádění tanečních pohybů. Rozvoj vokálních a sborových dovedností. Rozvoj umění, vnímání hudba.

Vzdělávací: probudit emocionální odezvu na hudba prostřednictvím poslechu, obohatit vnitřní svět dětí, vytvářet podmínky pro rozvoj smyslu pro lásku k okolnímu světu, lidem a vlasti.

Zařízení: klavír, noty, CD s nahrávkami hudba, noty, panenky Veselinka a Sadness.

Děti jdou dolů hudba, sedni si na židle.

Hudba Ruka: Ahoj lidi!

Náš dnešní Lekce bude věnována tématu, který se nazývá "Dva nálady v hudbě» . A dnes k nám přijedou Veselinka a Grustinka, budou s námi zpívat písničky, hrát, poslouchat hudba.

Veselinka vstupuje (velká panenka):

Ahoj lidi. Jmenuji se Veselinka, přišla jsem k vám na návštěvu.

Hudba ruce: Ahoj Veselinko! Jste právě včas, chtěli jsme si s klukama zopakovat polku a vy nám s tím pomůžete. Vždyť naše polka je veselá, veselá, čilá, stejně jako vy. Než začneme tančit, projdeme si s vámi několik pohybů. (děti chodí tančit) Podívejte se na mě a opakujte. Pojďme všichni společně vybrat. Kdo si pamatuje, jak se dělá loď? Držíte ruce, natahujete je a otočíte se. Výborně, vzpomněli si na naše nové pohyby. Teď pojďme tančit hudba, a Veselinka se na vás podívá, a možná s vámi začne i tančit.

Vystoupení Polky.

Hudba ruce: Výborně kluci. Veselinko, líbilo se ti, jak kluci tančili?

Veselinka: Ano, moc se mi to líbilo, bylo to tak zábavné a zajímavé.

Hudba ruce: Posaďte se kluci.

Vstoupí smutek.

Smutek: Ahoj lidi.

Proč už je tady Veselinka, ale na mě zapomněli?

Múzy, ruce: Proč jsi smutný, samozřejmě jsme nezapomněli, pojď dál a zůstaň s námi. Kluci, Sadness nás přišel navštívit. A my si poslechneme písničku, jmenuje se "jeřáby", ale nejprve si poslechněte báseň, jak se jmenuje "Jeřáby a děti" .

Jeřáby:

Hej lidi, řekněte mi

kde můžeme stavět hnízda?

kde zařídit hostel?

žít až do podzimu?

Děti:

Udělejte si hnízda v bažině

lepší místo nenajdete

v tom bažinatém hostelu

žiješ až do podzimu.

Kluci, co myslíte, létají jeřábi do teplejších podnebí? Ano, odlétají. Poslechněte si naši píseň "jeřáby" a pak mi řekni který náladu této písně. Je veselá jako Veselinka, nebo smutná jako Grustinka.

Poslech písničky "jeřáby"

Tak, lidi, komu myslíte, že vypadá? hudba? Vypadá smutně?

Ano, je to tak, hudba je smutná, něžný, smutný. Opakovat.

Proč myslíš smutná hudba? Pravděpodobně proto, že jeřábi odlétají, nechtějí opustit svou rodnou zemi. Se svou vlastí, kde se narodili, se naučili létat.

Poslechněte si báseň "Vlast"

Slyšíte píseň streamu?

Toto je vaše vlast.

Ruce tvé matky

zvuk deště a hluk větví a rybízu v lese,

To je také moje vlast.

Vidíte, vlast je pro všechny důležitá.

Kluci, musíme si zazpívat. Poslouchejte, jaká slova budeme zpívat. Provádím úryvek "Naše vlast je silná, chrání svět". (ukázat chorál)

Společné provedení. Zpívání.

Výborně, ale nezdají se vám tato slova povědomá? Jsou z písničky "Naše vlast je silná", už to znáte, zpívejme to ve stoje. Píseň je provedena vesele, aktivně, vesele.

Vystoupení písně "naše vlast je silná"

Dobrá práce! Veselinko, jak se ti líbí naše písnička? Líbilo se ti to?

Veselinka: ano, velmi krásná, energická, chci na to jen tančit.

Smutek: Taky si chci poslechnout nějakou písničku, ale jen tak, aby byla smutná.

Hudba ruce: Kluci, pojďme zpívat píseň pro Sadness "Mamce", je smutná i něžná.

Vystoupení písně "Mamce"

Smutek:Ach, jak krásně jsi zazpíval tuto píseň, něžně, lehce, se smutkem.

Hudba ruce:Ano, kluci udělali maximum, teď si zahrajeme hru "Zábavné, smutné", a Smutek a Veselinka tě budou sledovat a jak jsi pozorný.

Hra "Zábavné, smutné"

Hudba Ruka: Výborně kluci. Postavte se do půlkruhu. Kdo nás dnes přišel navštívit? Byla to Veselinka a Grustinka. Nastal čas se s nimi rozloučit.

Smutný, veselý: Sbohem kluci, moc jsme si to užili!

Kluci, dnes jsme u třídy a tančili, a zpívali písničky a hráli hry, navazovali nová přátelství, Smutek a Veselinka. Tohle je naše třída skončila, Sbohem.

DOBRODRUŽSTVÍ V LESE. HUDEBNÍ KURZ PRO DĚTI 4-5 LET

Tento metodologický vývoj bude užitečné pro hudební režiséry a učitele dalšího vzdělávání.
Cíl: upevnit znalosti dětí o pojmech „expresivita“ a „figurativnost“ v uměleckých dílech. Upevnit znalosti dětí o různé délce trvání hudebních zvuků.
úkoly:
1. Ukažte možnosti přenosu nálady v hudební díla, literární žánry, divadelní formy.
2. Naučte děti pozorně poslouchat hudbu, pochopit podstatu různých hudební fragmenty.
3. Najděte podobnosti mezi určitými zvuky přírody a hudebními nástroji. Pojmenujte známé nástroje.
4. Pozorně poslouchejte básničky, chyťte je obecný význam, charakter.
5. Samostatně pomocí pohybů sdělovat povahu verbálně-rytmických etud a říkanek používaných v lekci.
5. Naučte děti schematicky zaznamenávat různé doby trvání na flanelgrafu.
Průběh lekce
Hudební režisér. drazí kluci! Dnes navrhuji jít na procházku kouzelný les. Chci ti to otevřít malé tajemství: „Lesy na nás čekají v houští úžasná dobrodružství, nová nečekaná setkání a seznámení s obyvateli lesa. Chcete se dostat do zajímavého světa?
Děti. Ano!
Vychovatel. Tak jdeme! Podívej, před námi se objevila tenká klikatá cestička. Aby se nikdo z vás neztratil, navrhuji držet se pevně za ruce a pohybovat se jako had spolu se zvuky lesa.
Tak jsme vyšli na malý okraj lesa. Sedneme si na pařezy a nadechneme se čerstvého lesního vzduchu. A aby měl léčivý lesní vzduch blahodárný vliv na vaše tělo, doporučuji vám provést dechové cvičení zvané „dýmka“. Náš nos bude dýmkou a naše nosní dírky budou knoflíky této dýmky: stiskněte jedno tlačítko prstem a nadechněte se, uvolněte prst a současně stiskněte další tlačítko - vydechněte. Dýcháme rovnoměrně a klidně. Dobrá práce! (4krát). Les je teď tichý, můžete slyšet jen ptáka zpívat svou píseň. Poslouchej a řekni mi, co je to za ptáka.
Hudební režisér hraje píseň „Cuckoo“ od M.I. Kraseva.
Hudební režisér. kdo to je? To je pravda, kukačka. Jakou náladu jsi slyšel v hudbě?
Děti. Hudba je klidná, jemná, láskyplná....
Hudební režisér. Navrhuji poslouchat kukačku. (Provádí se fragment), klidně nebo smutně.
Děti. Klid, zábava.
Hudební režisér. Zpívá kukačka nahlas pořád nebo někdy jinak? Poslouchat.
Fragment.
Děti. Kukačka zpívá buď nahlas, nebo potichu.
Hudební režisér. Je to tak - ona zpívá jinak. Někdy hlasité, někdy tiché, něžné. Řekněte mi, prosím, jakým nástrojem lze zprostředkovat zvonivý zpěv kukačky?
Děti. Na metalofonu.
Hudební režisér. Právo. (Vyndá zbytek hudebních nástrojů: triangl, lžíce, zvonek.) A teď navrhuji zvolit nástroj, který zprostředkovává tichý zpěv kukačky. Je to tak - je to trojúhelník. Na triangl musíte hrát velmi opatrně, tiše - koneckonců v lese je zpěv kukačky slyšet velmi daleko.
Jak znázornit veselé šumění řeky? Přesně tak - zvony. A k zobrazení skákajících žab můžete také použít lžíce. Nyní vám dám nástroje a všichni společně zahrajeme tuto píseň.
Provedení písně společně s hrou na hudební nástroje.
Hudební režisér. Kukačka tedy přestala zpívat a v lese bylo zase ticho. Ale jaký zvuk, který je sotva slyšet z dálky. Pojďme tiše na mýtinu a poslouchejme. (Zní nahrávka ze série „Sounds of the World around us“). Neobvyklá příhoda – komáři se probudili v kouzelném lese. Pojďme si s nimi potichu zazvonit. Z-z-z-z-z-z.
vychovatel(s větvičkou v rukou).
Šup, šup, komáři.
Komáři odlétají.
Nekousej mě tolikrát za bílého dne. Hudební režisér. Komáři reagují.
Děti. Už jsme k vám laskaví (* * * * * *) * chvění dlaní.
Vždyť tě koušeme, (******) tleská.
Dokonce až do krvácení, ale láskyplně. (*******) tleskání
Děti hrají písničku M.L. Lazarev "Komár":
Z-z-z-z-z - komár zvoní.
Z-z-z-z-z - komár létá.
S-z-z-z-z-je tak zlý.
Z-z-z-z-z-pronásleduje mě.

Prohrávání: děti běhají po chodbě a snaží se navzájem „píchnout“ prsty.
Hudební režisér.
Stop, stop, komáři
Děti tvoří kruh.
Zatím odpočívej. Tohle není čas na létání, v zimě je potřeba spát.
Vychovatel. A komáři si povzdechli:
Děti. 3-z-z-z-z-z-z-z-z-2 krát.
Cvičení pro obnovení dýchání.
Vychovatel. A komáři usnuli.
Děti. Z-z-z-z-z-z-z-z.
Děti si dřepnou a složí dlaně pod tváře.
Hudební režisér. A teď znovu reprodukujme zvuk létajícího komára: přiložte dlaň na krk a zazvoňte - z-z-z-z-z. Cítíte ty vibrace? Komáři vám prozradili své tajemství – toto cvičení musíte dělat častěji, a pak vás nikdy nebude bolet v krku. Oh, co je to za pichlavou kouli pod vánočním stromečkem? Kluci, tohle je ježek spí. Zkusme ho probudit veselou písničkou.
Dramatizace písně „Ježek“:
1. Zvíře je pokryto jehlami
Děti zpívají, předávají si hračku. Od hlavy až k patě. Kam jdeš, pichlavý ježko? Kam jdeš - bloudit?
2. Hrabu, prohrabávám se křovím.
Dítě zpívá a v rukou drží hračku ježka. Dostávám vlastní jídlo. Hledám myši v trávě a tahám je do svého hnízda.
3. Ježek hledá červa.
Děti zpívají.
A žába a brouk.
Tápání, tápání v křoví,
Jídlo si bere sám.
Hračka je vrácena učiteli.
Děti okamžitě přistoupí ke čtení rytmické říkanky „Ježek“:

* * * * V V V V)
* * * * V V
* * * * V V
* * * * V V
* * * * V V
* * * * V V
Ježek, pichlavý ježek,
Dejte mi své jehly.
Oprav si kalhoty
Bojový zajíček.
Ježek, pichlavý ježek -
Půjč mi jehly.
* dupat nohama.
V tleská.
Hudební režisér. Ježek si odfrkl.
Učitel (ježek). Pojď sem!
Ale nechtějte jehly.
Když ti dám jehly, sežerou mě vlci
Raději s plyšovými medvídky
Zahrajte si na schovávanou. Hudební režisér. Díky ježko. Učitel (ježek). Už je čas, abych šel domů! Učitel vezme hračku za zástěnou. Děti. Sbohem ježku!
Hudební režisér. A z houští na mýtinu vyšel malý medvěd.
Houpá se a jde přímo k dětem.
Hraje se „Medvěd“ od F. Gershové, učitel se pohybuje loutkový medvěd podél okraje obrazovky. Děti se pohupují do rytmu hudby. Učitel si za zástěnou nasadí masku medvěda a vyjde k dětem. A teď kluci! Hrajte si s medvědem na schovávanou.
Děti běží k pařezům umístěným v šachovnicovém vzoru v přední části haly.
Hraje píseň „Veselá medvíďata“:
1. Na mýtině jsou medvíďata
Učitel zpívá.
Hrál jsem si s matkou na schovávanou.
Utíkali na všechny strany.
Nikdy je nenajděte.
Děti. Ano! Děti si dřepnou. Prohra: Děti povstanou
2. Ale medvěd podváděl.
Děti zpívají, provádějí pohyby podle textu - ukazováček na rty. Lahodná kaše vařené. - Hladit je po břiše.
Položí pohár na pařez a roztáhne ruce do stran.
Nedaleko je lipový medonosný strom.-
Tleskají rukama. Ztráta: děti sbírají vařečky.
3. Děti přiběhly samy,
Šálky a lžíce řinčely.
Ťuk, ťuk, ťuk! (* * V) Děti zpívají a hrají si na lžičkách.
Ťuk, ťuk, ťuk! (* *V)
Darmo snědl šálek.
Ťuk, ťuk, ťuk. (3krát) (* *V)
* krátká rána na lžíce.
Natáhněte ruce dopředu, lžíce od sebe.
Hudební režisér.
Hodně zábavy v lese!
A teď se zeptám
Připomeň mi zvuky lžic,
Co zněly na louce.
Společně s dětmi tepou rytmus a vyslovují slova. Ťuk, ťuk, ťuk!.(Zraza)
Hudební režisér. Výborně, velmi dobře. Předvedl jste malou hudební frázi. A teď navrhuji napsat tuto frázi na flanelograf. Prosím, řekněte mi, jak vy a já určíme hudební frázi. Přesně tak, s jednou dlouhou svislou čárou. Začátek fráze označíme hvězdičkou a konec kroužkem. Řekni mi, kde jsi slyšel stop, na začátku nebo na konci věty? To je pravda, nakonec jedním slovem - šutr. Je toto slovo krátké nebo dlouhé? Přesně tak, na dlouhou dobu. To znamená, že na konci fráze nahrajeme dlouhý zvuk – čím? Ano - s bílým pruhem. A jak zněly lžičky na začátku věty: zatloukat, zatloukat. Pravda – náhle – je to tak krátké zvuky, a zapíšeme je dvěma zaškrtnutími. Nyní si všichni společně přečteme, co jsme dostali. Úžasný! Dobrá práce! A nyní je čas rozloučit se s naším kouzelným lesem. Ty a já sem přijdeme více než jednou: a zasněžená zima a radostné jaro, horké léto a zlatý podzim. Mezitím chci popřát lesu:
Buď zdravý, kouzelný les
Postavte se ve společenském oděvu.
Spousta zajímavých setkání a poznatků
Dal jsi nám kouzelný les.
Přeji vám vše nejlepší, ať je ve vašem srdci vždy místo pro magii.
Pod hudební doprovod děti opouštějí sál.

Hudební lekce s využitím her na hraní rolí pro děti středních škol

U boční stěny je postaven „autobus“ ze židlí. Děti vstupují do sálu.

Vychovatel. Kluci, chodíte rádi do divadla, cirkusu, nebo se jen tak procházíte?

Odpovědi dětí.

vychovatel. Dnes jedeme na výlet autobusem. Ale náš autobus zastavil daleko od školky, musíme jít pěšky a pak běžet, abychom se tam dostali.

Pojď, naše nohy, půjdeme po silnici.

"Březen", Gerchik.

vychovatel. A teď naše nohy běžely po cestě.

„Running“, hudba od Tilicheeva.

Vychovatel. A teď nohy cválaly po cestě ještě rychleji.

Skákání „Skákání podél cesty“, hudba Filippenko.

vychovatel. Nohy jsou opět na cestě.

"March", hudba Gerchik.

Děti chodí poblíž autobusu.

Vychovatel.

Kluci, jaký pěkný autobus!

Zatleskejme si rukama.

Pohyb „talíře“ - zní melodie „Ať na zahradě nebo v zeleninové zahradě“.

vychovatel. Nyní bez strkání nastupte do autobusu.

Hudební režisér. Chceš... (jméno, patronymie učitele) být řidičem? Poté, řidiči, nastartujte motor. Pojďme do divadla.

jdou. Hraje Mozartova hudba „Zvony zvoní“.

vychovatel. Přijeli jsme. A tady je divadlo. Kdo byl v divadle? Co dělají v divadle? Kdo je tam? A je tu třetí hovor, pospěšte si a posaďte se. Divadelní sál je úplně zaplněný a na jevišti legrační hudba zvuky.

Hra na hudební nástroje.

"Andrew the Sparrow", "Akordeon", "Buben."

Vychovatel.

Je čas, aby si divadelní orchestr odpočinul.

Vraťte se brzy do autobusu, děti!

Hudební režisér.Řidiči, nastartujte motor. Víte, kam teď jdeme? Do cirkusu. A přichází klaun!

Tanec klaunů.

Vychovatel. Mějte se hezky! No a teď jdeme do přírody, mimo město. souhlasíte? Řidiči, nastartujte motor.

Dorazili jsme na zelenou louku,

Jak je na jaře všude kolem krásně!

Filippenkova píseň" Přichází jaro" Provádí děti.

Trubka zní.

Vychovatel. Ach, tady je pastýř, který pase krávu.

Děti v kulatém tanci předvádějí ruštinu se sólistou lidová píseň"Na zelené louce."

Kráva hračka. Moje, mu, mléko komu?

vychovatel. Máte všichni rádi mléko? Řekneme krávě hádanku?

Píseň Pakhmutové "Kdo se pase na louce."

Kráva.

Na jarní louku

Pojď rychle ven, příteli.

Moo-moo-moo, já chci tančit!

Shainského tanec "Zhu-zhu-zhu".

Kráva. Moo-moo-moo, chci hrát!

Hra.

vychovatel. Teď je čas jít do školky. Náš výlet je u konce.

Filippenkova píseň "Mateřská škola".