Najděte název hudebního kurzu zdraví. Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií „Veselé tóny zdraví“

Integrovaná hudební lekce se zdraví šetřícími prvky „Na cestě zdraví“

Cíle a záměry, integrace vzdělávacích oblastí:
1. Hudba: Obohacování obsahu hudební výchovy o různé druhy zdraví šetřících činností. Zvýšení efektivity zvládání hudebních činností u dětí zavedením hudební výchova technologie šetřící zdraví; seznámení s jevy okolního života prostřednictvím umělecké hudební obrazy a dojmy, vzdělávání prostředky hudební umění pocity dítěte.
2. Zdraví: rozvoj, náprava pohybové sféry, obecné a jemné motorické dovednosti; odstranění poruch řeči; formování zdravotní motivace a behaviorálních dovedností pro zdravý životní styl.
3. Sdělení: překonávání bariér v komunikaci, rozvoj lepší pochopení sebe a ostatní; zmírnění psychického stresu, vytváření příležitostí k sebevyjádření; harmonizace vztahů.
4. Socializace: rozvoj fyzické, emocionální a duševní aktivity dětí; formace pozitivní vlastnosti charakter (důvěra, čestnost, odvaha, laskavost atd.); formování ve hře schopnosti dodržovat obecně uznávané normy a pravidla.

Průběh lekce:

Hudební režisér:
Jsem rád, že teď všechny vidím
Koneckonců, čekám na tebe už dlouho.
Spojme ruce
A usmějme se na sebe.

Pojďme předat naše dobrou náladu a teplo skrz dlaně (sevřít dlaně) Nechť tato nálada zůstane až do konce naší lekce.
Děti stojí v kruhu a hrají psychologický výcvik"Teplé podání ruky"

Hudební režisér: Začněme naši lekci hudebním pozdravem.
Pozdrav "Dobré odpoledne"

Dnes bych s vámi rád šel za zajímavými věcmi hudební cesta a ruský hrdina udělá naši cestu zábavnější lidová pohádka většina slavný cestovatel, který opravdu nemohl sedět doma. kdo si myslíš, že to je? Samozřejmě, Koloboku.
Hra s prsty"kolobok"

Hudební režisér: Kolobok, Kolobok,
Kolobok je brunátná strana.
Váleno po cestě
A nevrátil se zpět.
Potkal jsem medvěda, vlka, zajíčka,
Hrál na balalajku pro všechny.
Liška mu zpívala na nose...
Už není v lese!
(učitel nasadí dítěti masku kolobok)
kolobok: Kluci, cestovat o samotě je nuda, ale s přáteli je to vždycky zábavnější. Chcete být moji přátelé? Souhlasíte, že se mnou budete cestovat?
JE PROVEDENA PÍSNIČKA „KOLOBOK“.
hudba atd. T. Morozová
Hudební režisér: Přišli jsme s vámi na louku, kde bydlí náš přítel, a hádejte, kdo to je:
Dítě: Kožich je jehličí, když se stočí, je pichlavý,
Nemůžeš to vzít do ruky. kdo to je? (ježek)
Hudební režisér: Samozřejmě ježek. Slyšíte jeho píseň?
SÓLISTA A SBOR PŘEDSTAVUJÍ PÍSNIČKOVOU dramatizaci „MALÝ JEŽEK“

Hudební režisér: Podívejte se na ježka, je naštvaný nebo šťastný? (odpovědi dětí). Ježku, sedni si s námi do kruhu. Kluci, usmějme se na ježka a rozdejme svůj úsměv.
Cvičení „Ježek úsměv“ ( napjaté rty, ukaž zuby v úsměvu)

Dechové cvičení „Dělej jako ježek“
Hudební režisér: Ukaž, jak Ježek legračně krčí nos a funí ( nakrčíme nos, kousneme si spodní ret, vyslovíme zvuk „f-f-f“). A teď se Ježek zlobí (nafouknout naše tváře, „nafouknout-natáhnout-natáhnout“). Ježek se unavil a začal zívat (aktivně napodobujeme zívání, prohřívání svalů úst, krku, hrtanu), pak je čas si s ním hrát.
Učitel rozdává masážní míčky.

Samomasáž "Ježek"
Ježku, ježku, nezívej, radši si s námi hraj!
Po cestě běží ježek a přerovnává nohy.
(rolovat v dlaních)
Odbočil doleva a utekl (mezi rovnými dlaněmi)
Běžel v přímém směru.
Nyní levá cesta,
Chvíli zde odpočíval.
(na pravé, pak na levé ruce)
Tady ho potká liška, ježek vystrkuje jehličí
(zmáčkněte koule)
Náš ježek se schoulil do klubíčka a rychle se dokutálel do domečku
(mezi dlaněmi a schovat se).
Ježka s sebou neberte, nechte ho jít domů.
Ježek, i ten nejstatečnější,
Chce žít se svou ježčí matkou.
(loučíme se s Ježkem (sundáme z dítěte plášť) a jedeme dál)

Cvičení "Vánoční stromky"
(tělo napjaté, nohy a ruce rovné, prsty „jehly“)

Hudební režisér: Ocitli jsme se v neobvyklém lese. Takový les může existovat jen v pohádce, protože v něm rostou kaktusy a břízy. Kaktusy jsou pichlavé, napjaté a všem ukazují své jehly. A břízy jemně pohupují větvemi ve vánku.
Cvičení „Kaktus-bříza“
(Změna napětí a relaxace. Kaktus - maximální napětí celého těla, bříza - úplné uvolnění. Doplněno komentářem M.R.)
(učitel si připraví dřevěné tyče na další cvičení)
Hudební režisér: Podívej, zdá se, že tu byl silný vítr. Větve se odlomily, větve leží na zemi. Vezměte si každý hůl.

Masáž chodidel s holemi
(převalujte se od paty k patě na masážní tyči)

Hudební režisér: A dál na zemi leží celá polena, dlouhá i krátká...
Cvičení "Zápisy"
(Válíme se po koberci z jedné strany sálu na druhou. Použijte obě verze cviku: dlouhé i krátké špalky: s nataženými pažemi a přitisknutými k tělu)

Cvičení "Věže".
(natáhněte se co nejdále ke stropu, napněte a protáhněte svaly páteře)

Hudební režisér: Před námi je slunná louka plná voňavých zářivých květin. (učitel rozloží ploché květiny. Zvu vás, abyste se posadili na koberec). A mezi květy poletují barevní motýli. Snadno létají z květu na květ, sbírají nektar, točí se ve vzduchu, tančí své neobvyklý tanec. Podívej, a mezi námi létají vzdušní motýli.
PROVEDE SE TANEC „MOTÝLÍ A KVĚTIN“.
(„Květinový valčík“ od P.I. Čajkovského)

(Doporučuji, aby si každé dítě vzalo motýla)
POSLECH „MOTYLA“ F. COUPERIN
(během procesu poslechu se provádí dechové cvičení „Motýli“: nejdelší, rovnoměrný dech, zaměřený na motýla vyrobeného z cukrovinkového obalu přivázaného k dešti)
Rozhovor o vyslechnutém díle. (co jste slyšeli ve skladatelově hudbě, jaké obrázky namalovala vaše fantazie? Popište motýly, které jste viděli, když jste dílo poslouchali).
Hudební režie: Motýli přistáli na květinovém koberci, kluci si lehli a relaxovali. Pojďme si trochu odpočinout.
Odpočinek při poslechu „BUTTERFLY“ opět od F. Couperina.
Ticho u rybníka
Voda se nehoupe.
Rákos nevydává hluk...
Odpočívejte děti...

Hudební režisér: Odpočinuli jsme si, protáhli se a vyrazili zase na cestu.
Cvičení "Sépie"
(pohyb vpřed se zády dolů na ruce a nohy)

(Hudební režisér spustí ze stropu pavouka na síti.)
Hudební režisér: Podívejte se, kdo k nám sestoupil z vrcholu stromu. Přišli jsme navštívit pavouka. Kluci, co a oblíbená činnost u pavouka? Samozřejmě, tkát síť. Pojďme to také uplést.
Párová masáž "Pavouk"
Pow-spider ušil síť (nakreslete spirálu)
Najednou začalo pršet (klepání prsty na záda)
Pavučiny byly smyty (hladit rukama)
Vyšlo sluníčko a začalo být horko (kreslit paprsky)
Pavouk začal znovu vše plést. (nakreslete spirálu)
(partneři si vymění místa ve dvojicích, opět se provede masáž)

Hudební režisér: kluci, zajímavý výlet povedlo se nám to dnes? co se ti líbilo nejvíc? Pojďme poděkovat našim hrdinům: Kolobok, Ježek, pavouk, za zajímavé hry a cvičení, která nám pomáhají udržovat a zlepšovat naše zdraví. (dětem se dávají pamlsky)

Hudební režisér: To je konec lekce,
Výborně, kdo hrál!
Komu se dnes daří? ……..
Výborně všem.

Olga Machazenová

Relevance. Podrobit zdraví je relevantní pro všechny doby a národy a v 21. století se stává prvořadým. Ale otázka stavu zdraví dětí. Proto problém vývoje a implementace moderní technologií pro ochranu a posílení zdraví dětí, formace zdravý životní styl.

Inovativní zaměření. Hudební kurzy s využitím zdravotně nezávadných technologií má blahodárný vliv na zdraví dítěte: v jeho těle dochází k restrukturalizaci různé systémy, například kardiovaskulární, respirační, motorická řeč. Děti s velkou chutí provádějí dechová a dechová cvičení. zdravotní cvičení, zahrajte si masáž a sebemasáž, zahrajte si řečové a prstové hry.

Praktický význam. Třída obsahuje různé druhy hudební činnost , cvičení pro rozvoj a koordinaci pohybů, zdraví hudební hry . Jasně ukazuje možnost a dostupnost používání zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy.

Cíl: Vyvinout hudební A tvořivost děti, posilujte zdraví předškolních dětí, používání zdravotně úsporných technologií v různé typy hudební činnost.

Úkoly:

1. Utváření představ o zdravýživotní styl a jeho složky.

2. Vývoj: hudební, výška tónu, zabarvení, dynamický sluch, rozsah zpěvu, smysl pro rytmus, prostorová organizace pohybů, obecná a jemná motorika, mimika.

3. Rozvoj různých pohybových a fyzických dovedností.

4. Vytvoření emocionálního a psychického pohodlí.

5. Formování pozitivního sebevědomí u předškoláků.

6. Výuka dětí prvkům sebemasáže a vzájemné masáže.

Děti vstupují do sálu, kde jsou vítány hudební režisér.

Hudební režisér:

Řekni mi, kde to jsme? Přesně tak, in hudební sál. Co můžete dělat v hudební sál?Odpovědi dětí

Přesně tak, zpívejte! Podívejte se dnes na třída Máme hosty a co je potřeba udělat. Odpovědi dětí

Přesně tak, to je ono vzdělaní lidé když se setkají, přejí si navzájem zdraví - říkají..."Ahoj". A dnes vás zvu, abyste se navzájem pozdravili neobvyklým způsobem, hudebně. Náš hudební pozdrav je píseň - ozvěna. Kde najdete echo? (odpovědi dětí) Co dělá echo? (odpovědi dětí) Přesně tak, vše se opakuje. Nyní se staneš mou ozvěnou. budu zpívat hudební fráze a ty to opakuješ jako ozvěnu. A když zvednu naše sepjaté ruce, všichni spolu hlasitě zakřičíme "Hurá!". Je úkol jasný?

Hudební pozdrav"Jak Velký (autor slov E. Plakhova)

PAN: - Jak Velkýže jsme tady všichni

Shromážděno, shromážděno!

Děti: - Jak Velkýže jsme tady všichni

Shromážděno, shromážděno!

PAN

Úsměv, úsměv!

Děti: - Usmívejte se na své přátele,

Úsměv, úsměv!

PAN

Děti: - Všichni přátelé se sešli!

Vše: - Hurá!

Dobrá práce! Tak jsme se pozdravili a všichni přítomní v sále! Pojďme se s nimi seznámit. Znáš mé jméno? Olgo Borisovno, když jsem byl malý jako ty, jmenoval jsem se Olya. Teď jsem budu zpívat moje jméno a dej to do tašky (Zpívá Olya) . Zazpívejte své jméno a vložte ho do tašky. (Děti zpívat) .Tak jsme se potkali, teď naši hosté znají tvé jméno.

Hudební režisér: A aby nám jména neodletěla, tak to svážeme.


(Svažte se s dětmi a položte na stůl) .

Hudební režisér: Děti, měl by k nám přijít další host, ale z nějakého důvodu tam stále není.

Nahrávka se přehrává: dostali jste nový dopis, pozor na obrazovku...



Luntik na obrazovce

Video dopis: Ahoj moji drazí, moc se omlouvám, že se k vám nedostanu třída. Stalo se nám něco hrozného a hrozného.

Hudební režisér: Podívejme se, co se stalo našemu příteli Luntiku.


Podívejte se na video (housenky Upsen a Pupsen našli krabici s barvy a bylo vyhozeno, barvy jsou pryč a celý svět zešedl)

Hudební režisér: Luntiku, naši kluci ti určitě pomůžou. Opravdu, chlapi, vezme zpoza projektoru štětec s napsaným úkolem.


1 úkol:

"Nacházet chybí barva, musí být provedeno hudební taneční pohyby a vaši přátelé vám s tím pomohou!“

Hudební režisér:Kteří přátelé nám pomohli zvládnout taneční pohyby? (podle metody Ally Evdotyeva)


Pamatujme - Chlapče "Odskočit", Dívka "Jaro", Chlapče "Jeden krok".

No, tak se pustíme do plnění úkolu! Nejprve si ale svaly promasírujeme a zahřejeme.

Děti sedí v kruhu zády k sobě.

Zahrajte si masáž "MOST"


Přes řeku vede úzký most, jiná cesta není,

Naše zvířata se rozhodla přejít most.

Nejprve kočka obratně přešla přes most,

Za ní je tiše na břiše had plazil se.

Za ní je tiše na břiše had plazil se.

Kohout za ní pochodoval jako v průvodu...

Pak rohatá koza cválala dvakrát, cválala dvakrát.

Poslední kachna kvákala a kolébala se kolem,

Pak přišla stará paní, odvedla všechny domů, odvezla všechny domů.

Hudební režisér:

Nyní jsme zahřáli svaly a nyní si připomeňme, z čeho se skládá boční krok, pomáhají nám v tom naše panenky

Odpovědi dětí: Z kroku a pružiny. Která panenka je ta zvláštní?

"Odskočit" odstraníme to. Začněme provádět pohyby, kde máte ruce? Přesně tak, na páscích pro chlapce, na sukni dívek.

Děti stojí čelem v kruhu a provádějí krok prodloužení (krok, pružina)


Hudební režisér:A když k tomu přidáme Chlapce "Skok" K jakému pohybu dojde?

Děti: Boční cval

Hudební režisér: Boční cval je také dodatečným krokem pouze při skoku. A v co se měníme?

Děti: Motýli, kobylky, ptáci

Hudební režisér A teď se proměnili v ptáky a odletěli, jejich hlavy se dívaly ve směru pohybu. Chlapec "Odskočit" nám pomáhá.

Proveďte boční cval. Zastavují se.

Hudební režisér: Zastavili jsme se, nadechli jsme ruce nahoru a vydechli ruce dolů.

Hudební režisér:A teď je úkol těžší "Polka Step" z čeho se skládá, která z našich panenek nám s tím pomůže?

Chlapec "Odskočit", holka "Jaro", chlapče "Jeden krok". Otočili jsme se k sobě, skok, 2 kroky a pomoc k sobě: Skok, prošel a zase skočil.

Hudební režisér:A poslední pohyb "Vybírání", noha je zpět, pata se dívá nahoru, noha je na patě, palec se dívá nahoru a nohy jsou setřesené, která z našich panenek k tomu pomáhá "Odskočit" Chlapec "Jeden krok".

Hudební režisér: Výborně, zastavil se, nadechl ruce nahoru a vydechl ruce dolů.

Ukazuje modrou malovat Tak jsme ty a já splnili náš první úkol a v tom nám pomohly panenky, říkejme jim zase Kluk "Odskočit", holka "Jaro", chlapče

"Jeden krok".

Podívejte se na video (Luntik se setká s kobylkou Kuzyou a požádá ho o pomoc)

Hudební režisér: vezme druhý kartáč

2 úkol:

Hádejte hádanky hudební nástroje . Budeme hádat? Jaké nástroje známe vy a já?


Odpovědi dětí: Dechy, perkuse a smyčce.

Hudební režisér: Poslechněte si první hádanku.

„Při obědě jedí polévku,

Do večera "budou mluvit"

Dřevěné dívky

Hudební sestry.

Hrajte taky trochu

Na krásné světlé.

Děti: Lžíce

Hudební režisér: Poslechněte si druhou hádanku.

"Sedí pod čepicí,

Nerušte ho – mlčí.

Jen to musíte vzít do svých rukou

A trochu to rozhoupej,

Slyšel jsem, ozve se zvonění: "Dili-don, dili-don"

Děti: Bell.

Hudební režisér:

"Jsou na něm zvony,

Udeřili jsme to nahlas.

Teď si s ním budeme hrát, dej mi ten zvonící...

Děti: Tamburína.

Hudební režisér: Hádali jste správně.

"Tým hudebníkůže si spolu hrají,

A hrají spolu hudbu.

Může to být struna nebo vítr,

Pop, folk a další. (Orchestr)

Hudební režisér: Hudební nástroje, stejně jako vy, umí mluvit.

Orchestr „Lžíce řinčely“ PROTI v podání dětí



Hudební režisér: Ukazuje červená barva

Takže ty a já jsme dokončili náš druhý úkol a oni nám s tím pomohli hudební nástroje. Pojďme je získat zavolejme: Lžíce, tamburíny a zvonky, trojúhelník.

Podívejte se na video

Hudební režisér: vezme třetí štětec

3 úkol.

"Nezpívat jednoduchou píseň, ale křišťálovou píseň"

Hudební režisér:Co si myslíte, proč potřebujeme uši?

Děti: Slyšet. ...k poslechu...

Právo! Uši, abychom slyšeli zvuky kolem nás.

Děti, jaké zvuky kolem sebe slyšíme?

Děti: Zvuky řeči, hudba, ticho, příroda, zvířata, technologie, nářadí.

Život by byl strašně nudný

Kdyby život mlčel.

Jak skvěle slyšet zvuk:

Zvuk deště a tlukot srdce!

Křičíme, smějeme se, dýcháme,

Slyšíme slova a myšlenky,

Můžeme dokonce slyšet ticho...

Jak kočka chodí po střeše,

Jak myši šustí za zdí,

Vlci vyjí na měsíc.

Svět bez zvuků by byl smutný

Šedé, nudné a "bez chuti"!

Jaké zvuky jsou vám příjemné?

Děti: Zvuky krásná hudba, lidský hlas

Jaké zvuky nesnášíš?

Děti: Zvuky drsné řeči, zvuky drsného hluku.

Chlapi, jak mohou zvuky ovlivnit naši náladu a zdraví?

Děti: Pokud to zní zábavně hudba, můžeme pod ním


radovat se, smát se.

Jestli to zní smutně hudba - smutná, být naštvaný.



Experimentování se zvuky.

Šustivé zvuky - papír

Kovové zvuky – metal

Dřevěné zvuky – dřevěné tyče

Zvuky skla - brýle

Nyní je vše jasné, proč zvoní náš krystal? Přesně tak, křišťálové skleničky, pomocí těchto tyčinek a skleniček získáme křišťálovou píseň.

Pojďme si trochu zatleskat... (tleská rukama)

A třeme si dlaně o sebe... (mnou si ruce o sebe)

A teď ještě silnější

Aby to bylo horké! (třete si dlaně rychleji a intenzivněji)

Zdola nahoru...shora dolů...

Shora dolů...zdola nahoru... (hladivé pohyby konečky prstů na krku)

Ve zpěvu nás čeká úspěch! (tleskat rukama)

Píseň "Kape-kape-kape, rampouchy zvoní" "Zpíváme a hlasujeme" hrající poetická hudba pomocí"křišťálový orchestr".

Hudební režisér: Zobrazuje se zeleně malovat

Splnili jsme tedy třetí úkol a náš hlas a křišťálové nástroje nám v tom pomohly.

Podívejte se na video

Hudební režisér: bere čtvrtý střapec

4 úkol


"Sbor rukou"



Hudební režisér:Který těžký úkol, buďme přijít na to: Všichni jsme zpívali píseň společně, tak jak jsme zpívali? (jednohlasně) Myslíš, že umíme zpívat? hudba... rukama? (odpověď dětí) Zkusíme to? Podívej, co jsem pro tebe připravený: pro děvčata - tyto nádherné květiny, které se vám takto navlékají na ruku... A pro vás, chlapci - tyto můry. Posaďte se prosím do našeho ručního sboru. Děvčata, prosím, posaďte se na židle a chlapci, jako praví gentlemani, se postavte za ně.

Dívky si dávají květiny na ruce a chlapci si vezmou 2 motýly.

Budeme přehrávat hudbu

A pamatujte na léto!

Pro první část - květiny kvetou,

A za druhé – můry vlají!

Květiny pokvetou, moli budou kroužit...

A nakonec se mezi sebou stanou přáteli!

Inovační hudebně pedagogická technologie

"Sbor rukou" podle metody T. Borovika (motor dvouhlasý)

Děti v pohybu předávají tvar a hudební frázování hudebního díla

Hudební režisér:

Připravte se, děti!

Bude nová hra.

Budeme si s tebou hrát -

Vytvářejte zábavné rytmy!


Máte ve svých rukou velké a malé kapky, ze kterých vytvoříme rytmické formule a budeme je pukat. Velká kapka je dlouhý tón a malá kapka je krátký tón. Nyní zkuste sestavit takový rytmický vzorec.

Hra "Rytmické vzorce"

Hudební režisér: Zobrazuje se žlutě malovat

Takže vy a já jsme dokončili čtvrtý úkol.

Podívejte se na video

Hudební režisér:

Naše dobrodružství je u konce, je čas, abychom se rozloučili.

Nahrávka se přehrává: Dostali jste dopis.

Video dopis: Děkujeme, že jste nám to vrátili chybějící barvy, čekám na vaši návštěvu, teď ode mě přijměte malý dárek, sbohem!



V krabici s kvašem jsou barevné stuhy.

Hudební režisér:

Pokud opravdu chcete

Nakreslete něco

Vezměte si to s sebou barvy,

A svět kolem vás

Bude jasnější a krásnější.

Taneční improvizace se stuhami "maluji tento svět" s glóbem.



Olga Altuchová
Abstraktní hudební lekce. Téma: „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“

« Veselé poznámky zdraví»

Poznámky k hudební lekci.

Podrobit« Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních vzdělávacích zařízeních»

Forma organizace aktivit: podskupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

-hudební centrum

Projektor

Přenosný počítač

- hudební nástroje: ptačí píšťalka, šišky, chocholy, ořechy, dřevěné tyče, šustění, zvonek.

2. Obrazový materiál:

Prezentace

3. Hudební materiál : E. Grieg "Ráno", „V jeskyni Horského krále“, P. Čajkovskij "Květinový valčík", "Pochod dřevěné vojáky» , « Sladký sen» , V. Aleksejev "Polka Stompers", „Kouzlo přírody. Vodopád", píseň „Procházel se lesem hudebník» , píseň valeologického chorálu « Dobré ráno» O. N. Arsenevskaya, nar. n. m

Literatura.

1. Arsenevskaya O. N." Hudební a zdravotní systém práce v mateřské škole" Volgograd, "Učitel", 2009.

2. Kartushina M. Yu. Zdravotní aktivity pro děti 6-7 let"Moskva, nákupní centrum "Sfera", 2208.

Průběh lekce.

Vedoucí: Ahoj lidi! Počasí je dnes tak nádherné! Přejme všem "Dobré ráno" !

Valeologický chorál píseň s wellness masáž

"Dobré ráno"

1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran

Usmívejte se brzy! a mírně se vzájemně uklonit.

A dnes celý den "Jaro".

Bude to větší zábava. Zvedněte rukojeti nahoru.

2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.

Nos a tváře.

Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava

Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.

3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

4. Nyní si natřeme uši

A Zachraňme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buď vším zdravý! Roztáhli ruce do stran.

Vedoucí:

Úžasný, (mluví do pozadí hudba a vede děti jako had k obrazovce)

leje hudba proudí,

Roztočil všechno kolem

A lodičky melodií

Vyplouvají zpod vašich rukou.

Vlna je strmě žene,

Ale nejde to zastavit, ne.

Do království léčivá hudba

Máme je následovat?

Zvu vás k návštěvě kouzelného hradu královny uzdravování Hudba.

(objeví se diapozitiv s obrázkem hradu).

U královny léčení Hudba(slide s jejím obrázkem)

tam jsou asistenti - veselé poznámky zdraví, je jich jen sedm - to jsou noty do, re, mi, fa, salt, la, si - řeknou vám jak hudba nám pomáhá posílit naše zdraví. Žijí tady, ve štábu.

(objeví se snímek s hudební osnovou, ale je prázdný,

A holí prázdné, kde jsou poznámky? Podívejte, tady je pohlednice od královny Hudba, otevřeme, možná zde najdeme odpověď.

„Takže to je tajemství zdraví musíte to zjistit - musíte posbírat všechny poznámky, cesta před vámi není snadná, masáž vám neublíží.“

Vychovatel: No, lidi, pojďme. Navrhuji vám provést herní masáž, jak nám navrhla královna.

Děti stojí ve dvojicích po celé hale a pod ní hudba,provádět pohyby podle textu.

Mám takové ruce!

Podívejte! hlazení rukou.

Hlasitě tleskají rukama. Tleskají

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce také

Vypadají jako moje, hladí se po pažích.

"loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové tváře!

Podívejte! pohladit je po tvářích.

Trochu je štípu. Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře máte také odřené

Vypadají jako moje. navzájem tváře.

Je ti dobře, příteli, točí se "loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové uši! masírujte si ušní boltce. Třený

Podívejte!

Postupně je vybrousím.

Jeden, dva, tři!

I vaše uši, taháte se navzájem za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

"loď".

Mám taková záda! poplácávají se po zádech.

Podívejte! Naplácají dlaněmi.

Poplácám tě po zádech.

Jeden, dva, tři!

Vaše záda jsou také poplácaná po zádech.

Vypadá jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Zatoč se mnou jednou. Předení "loď".

Vedoucí: Cítili jste, jak se vám teplo rozlévá po celém těle? To znamená, že jsme masáž provedli správně. Podívejte se na první poznámku "na" se vrací k personálu.

(objeví se snímek s jednou notou na hřišti)

„Umíš snít? Zasněte se o něčem příjemném, krásném, dobrém a pak se o své dojmy podělte se mnou, královnou Hudba».

Vedoucí: -Posaďte se pohodlně na koberec, zavřete oči a trochu sněte a pak se podělte o své sny a fantazie.

Zvuky hudba"Sladký sen" od P. I. Čajkovského.

Vedoucí: Mimořádné hudba. Co krásnými slovy můžeš o ní něco říct? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie?

Odpovědi dětí: Děti odpovídají celými větami. Příklad: Hudba zněla krásně, hladké, jemné, kouzelné...atd.

Vedoucí: Tolik nádherných slov, ne nadarmo je P. I. Čajkovskij pojmenoval hudba„Sladký sen“ je sen, fantazie, sen.

Oživme své fantazie, vytvořme výrazný, flexibilní tanec, požádám chlapce, aby se posadili na židle, a dívky, aby tančily

A tyto nám pomohou "motýli"

(dívky vycházejí s motýly v rukou a předvádějí taneční pohyby)

Motorická improvizace pod hudba"Sladký sen".

Vedoucí: Vystihl jsi to perfektně taneční improvizace vaše sny a fantazie, dobře.

Kluci, která z dívek se vám líbila víc? Čí tanec byl lehčí, vzdušnější, kouzelnější?

Odpovědi chlapců.

Vedoucí: Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že se vám tento úkol líbil. Zde přichází druhá poznámka "re" se vrací k personálu.

(objeví se snímek s poznámkou na osnově).

Třetí tón žije na mýtině zrcadlových květin.

Vedoucí: Kluci, já vím, jak můžeme použití tyto zrcadlové květiny (děti berou "zrcadla - květiny") .

Udělejme gymnastiku pro náš jazyk (děti se dívají do zrcadla a pohybují jazykem)

Náš legrační jazyk. děti vyslovují slova sborově.

Klikněte, klikněte. Klikněte, klikněte. Cvakají jazykem.

Umně si čistíme zuby, ukazují, jak se zuby čistí

Zprava-doleva, doprava-doleva.

Nebyli jsme vůbec unavení. Vypuzují jazyk a "vtipálek"

Začali s ním pohybovat nahoru a dolů.

Jako včely bzučící J-zh-zh-zh

Jako auto předli O-o-o-o-o-o

Jak koně začali cválat a pohybovat se po hale přímým cvalem

Zastaveno včas! Zastávka! Zastavují se.

Skluzavka (objeví se třetí poznámka)

Vedoucí: Kluci, tady je třetí poznámka – "mi"! Uhádli jste tajemství zdraví byl skrytý na této mýtině?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Správně, ty a já jsme si protáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón.

Čtvrtý tón žije v písni

Vedoucí: A teď, lidi, navrhuji, abyste zazpívali píseň pro královnu, kterou jsme se naučili minule třídy.

Děti zpívají písničku.

jak se teď cítíš?

Odpovědi dětí.

Chcete-li žít a neonemocnět, zkuste zpívat každý den!

Posuňte se čtvrtou notou

Vedoucí: A tady je čtvrtá poznámka "F" se vrátil k personálu.

"Trochu stagnuješ,

Pojďte se zahřát, mrňata."

Vedoucí: Navrhuji, abyste vystoupili

hudebně - hrát gymnastiku "Na cestě" abychom si protáhli nohy a pomůžeme ti hudba, poslouchejte pozorně můj text a hudba která zazní.

Po klikaté cestě

Doporučuji projít.

Možná můžete, chlapi.

Vstupte do pohádkového lesa.

Jdeme klidně, pomalu, Děti chodí klidným tempem pod hudba

Držte hlavu rovně "Pochod" M. Loupežník.

Postoj každého je dobrý.

Jako vojáci pochodujeme, děti pochodují a zvedají se vysoko

Nohy zvedáme výš. kolena, ruce podél těla pod

Nemůžeme zvednout ruce "Pochod dřevěných vojáků"

Stačí chodit nohama. P.I.

Všichni držte záda rovná,

Stát se viditelným.

Tady je jeskyně před námi, děti pod ní chodí v polodřepu hudba

Abychom prošli, přisedneme si k vám. E. Griga „V jeskyni Horského krále“

Jdeme do polodřepu,

Abychom si nenarazili hlavu.

Poběžíme jako lišky Snadný běh, ukazují děti "zvyky"

Velmi mazané sestry, lišky pod hudba"Francouzský tanec" Gosak.

Zavrtíme ocasem

Zahladíme stopy.

Pohádkové květiny na louce Tanec - fantazie "Květinový valčík"

Rozkvetly. P. I. Čajkovskij.

Ve valčíku květin oni

Zatočila se nám hlava.

Tak krásně tančili

Ale jsme trochu unavení (děti se zastaví)

Vedoucí: Kluci, abyste si odpočinuli, musíte jen správně dýchat. Nejprve vám ukážu, jak se to dělá, a pak to můžete udělat sami.

Dechová cvičení.

Zde je kouzelný vodopád Děti s palmami "chycen" voda.

Umyje všechny chlapy. Děti "umýt se".

Nasáváme vzduch do hrudníku, ruce vzhůru, zhluboka se nadechneme nosem.

A ponoříme se hlouběji. Děti dřep, skupina

A teď se všichni vznášíme nahoru, děti vstávají, ruce do stran.

A společně vydechneme vzduch. Děti pomalu vydechují ústy.

Vedoucí: Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb také zdraví!

(Objeví se snímek s poznámkou)

A pátá poznámka "sůl" najde své místo u personálu

„Čeká na vás lesní pohádka.

A ona ji musí doprovázet hudba».

Vedoucí: No, to je dobře. Jsme na tento úkol?

Dětská odpověď.

Vedoucí: Oh, lidi, nemůžu najít slovo. pomůžeš mi?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Řekni mi, kdo nám píše hudba: básník, spisovatel, skladatel?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Díky kluci, skladatel má pravdu. Teď to zazní hudba skladatele Griega"Ráno". Ale než to zazní, chci vám ukázat co neobvyklé nástrojeříkám ti přinesl:

tady je ten pískavý pták,

Šišky, - šustí - 2 ks (papír, sáček,

Zvonek,

Sultán,

hole,

Kluci, vyberte si jeden nástroj pro sebe a teď vám řeknu, kterou postavu budete namlouvat.

Šišky - na téma medvěda,

Ořechy jsou pro veverku,

Tyčinky - Pro datla,

Šustění - pro list,

Šustí - pro lišku,

Pery jsou pro vítr,

Píšťalka - pro skřivana

Zvonek je pro kapku rosy.

Vedoucí: V naší pohádce má každý hrdina to své hudební nástroj, zkusme namluvit pohádku a on nám zase pomůže hudba.

(Děti se snaží hrát.)

V pozadí hudba Griegovy děti hrají orchestr. "Lesní pohádka".

Tiše bloudí po cestě, říká moderátorka.

Ráno ve zlatých šatech

Kde šustí listí

Kde budou zvony zvonit jako kapky rosy

Je slyšet hlasité zaklepání Dřevěné hole

Je to datel - ťuk a ťuk!

Datel dělá dutinu -

Kuřatům tam bude teplo

Zpoza lesa se pomalu ozve šustění

Vyšla červená liška.

Šlape tiše

na hedvábné trávě.

Veverka vyskočila Nuts

A tam hlodá svůj oříšek -

Tady to jde přes kužely kuželů

Medvěd PEC.

Vítr náhle rozfoukal chocholy

zašumělo mezi stromy

Rozptýlí mraky

Slunce svítí

Píšťalka otevírá svá křídla na obloze

Skřivan letí

Živý-živý-živý, živý-živý-živý,

Po polích se rozlévá.

Vedoucí: Výborně, kluci!

Nyní jsme hotovi hudební skica"Lesní pohádka", nekreslili jsme to na papír, vnímali jsme to ne vizuálně, ale sluchem, ušima. Dopadlo to skvěle, jste všichni kreativní kluci.

(Objeví se snímek s poznámkou na hřišti).

Vedoucí: Tady přichází šestá poznámka "Los Angeles" se objevil na štábu.

"Nebo se možná poznámka může skrývat ve veselém tanci?"

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Zkontrolujeme?

Aby zdraví posilovat - budeme s vámi tančit!

Tanec - improvizace až legrace hudba.

Posuňte s poslední poznámkou

Vedoucí: Podívej, poslední poznámka "si" se vrátil k personálu. Královna hudba sdílela své tajemství. Pojďme si společně zavzpomínat, kdo nám dnes pomohl posílit zdraví.

Odpovědi dětí - hudba…

Vedoucí: Správně, hudba.

Kluci, pojďme všichni společně počítat noty.

Děti počítají.

Vedoucí: Nyní si připomeňme názvy not.

Děti říkají jména – dělat, re...si.

„Vrátili jste mi všechny poznámky na notový zápis, děkuji vám, sbohem!

Děti projdou « houslový klíč» a říkají, kdo si to pamatoval a měl rád třída.

Vedoucí: A teď, kluci, řekněme "Sbohem" všem hostům.

Larisa Kruchik
Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií „Path“

MKOU "Bolochovského vzdělávací centrum č. 2" Budova MŠ č. 1.

Do RMO hudební režiséři

Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií

« Cesta» pro starší děti.

Cíle aplikace zdravotně úsporných technologií:

Posílení psychické i fyzické zdraví každého dítěte.

Vytváření návyku zdravý obrazživot.

Zvyšování adaptačních schopností dětského těla (aktivace ochranných vlastností, odolnost vůči chorobám).

Typ třídy: hudební lekce se zdravotně úspornými technologiemi.

Didaktický účel: rozvíjet hudební a tvořivé schopnosti dětí v různých podobách hudební činnost pomocí zdravotně úsporné technologie.

Integrace oblastí:

Sociální a komunikační rozvoj;

Kognitivní vývoj;

Rozvoj řeči;

Umělecký a estetický rozvoj;

Fyzický vývoj.

Věková skupina: nejstarší.

Úkoly:

1. Vzdělávací:

Obohatit hudební dojmy dětí, vyvolat při vnímání živou emocionální odezvu hudbu různých typů.

Obohaťte dětské dojmy, formu hudební vkus , rozvíjet hudební paměť.

Podporovat rozvoj myšlení, představivosti, paměti, sluchu.

Posílit schopnost zpívat kolektivně, s hudební doprovod

2. Vývojové:

Rozvíjet taneční a herní kreativitu;

Pokračovat v představení díla velkého ruského skladatele P. I. Čajkovského;

Rozšířit slovník hudební charakteristiky.

3. Vzdělávací:

Podporujte kulturu naslouchání hudba;

Rozvíjet u dětí pozitivní hodnocení reality názorů a chutí s přihlédnutím k výrazným individuálním psychofyzickým charakteristikám;

Zlepšit a rozvíjet komunikační dovednosti dítěte;

Rozvíjet schopnost komunikovat prostřednictvím písně mezi sebou a s dospělými.

4. Wellness:

S pomocí dechových cvičení, psychogymnastiky, valeologických zpěvů, muzikoterapie, artikulační gymnastika, dynamické a hudebně- rytmická cvičení aj. posilují tělesnou a duševní zdraví dětí;

Aktivujte ochranné vlastnosti těla a odolnost vůči nemocem;

Stabilizovat emoční stav děti prostřednictvím poslechu klas hudba;

Metody a techniky: názorná, herní, kreativní, metoda praktické činnosti, ponoření se do hudba, otázky pro děti.

Forma organizace aktivit: skupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

-hudební centrum,

instalace multimédií,

notebook,

Květiny podle počtu dětí,

Kartonové klíče.

2. Obrazový materiál:

Prezentace.

3. Hudební materiál:

Ladonščikov « Cesta» (fonogram)

Komunikativní a valeologická píseň Arseneva "Hosté".

P. I. Čajkovskij "Sněženka".

Píseň "Ahoj, paprsku slunce!" (hudba E. Matvienko text M. Bystrová)

Přípravné práce:

Sluch hudební díla z cyklu "roční období" P. I. Čajkovskij, učení písní, používání třídy prstová gymnastika, valeologické zpěvy, psychogymnastika, příprava prezentace.

Průběh lekce:

Na soundtrack k Ladonshchikovově písni « Cesta» děti snadno vběhnou do haly.

Tanec se provádí « Cesta» .

Děti stojí roztroušené po chodbě.

Hudba manažer: Kluci, jsem moc rád, že jste cesta přivedl tě ke mně hudební sál . Podívejte, dnes se tu sešlo mnoho hostů. Přivítejme je. Jen náš pozdrav nebude úplně obyčejný. Požádáme naše hosty, aby odpověděli nvm.

Píseň – dialog od Arseneva "Hosté".

Zaznívají zvuky Beethovenovy 5. symfonie.

Hudba manažer: Kluci, slyšíte tyto alarmující zvuky. Říkají nám, že v kouzelné království hudba Došlo k průšvihu – zlá čarodějnice Synkopa učarovala dům, ve kterém poznámky bydlí. Teď nemohou ven. A nikdo už nikdy nebude moci slyšet krásné zvuky hudba, pokud bankovkám nepomůžete otevřít zámek a odčarovat jejich dům. V ruce mám 3 klíče. Ale jen jeden z nich bude moci otevřít kouzelný hrad. Pomozte mi vybrat správný klíč. (Děti si vybírají ze 3 klíčů - houslový klíč) Proč jste si vybrali tento konkrétní klíč? jak se tomu říká? Právo. Takže jste nám rozbili dům kvůli notám. Za to vám poznámky dávají nádherně krásné hudba. Pojďme si všichni sednout na koberec a poslouchat to hudba a obdivovat obrázky jarní přírody.

Prezentace zobrazena "Jaro".

Hudba manažer: Líbilo se ti to? hudba? Jakou má tahle postava? hudba? Právo. Je velmi jemná, bystrá, dojemná. No a mezitím nastal čas, abychom si písničku zazpívali sami. K tomu je třeba připravit hrdlo na zpěv.

Provádí se fonopedické cvičení "Jaro".

(Hudební režisér čte text básně I. S. Nikitina „Miluji to, jaro se blíží“ a provádí pohyby společně s dětmi)

Podívejte, přichází jaro (děti ukazují kroky rukama,

Jeřábi létají v karavanu (zvedněte pravou ruku nahoru, pohněte prsty,

vyslovit "Kurly - Kurly...")

Den se topí v jasném zlatě (za zvuku "A" zesílit a zeslabit zvuk)

A potoky v roklích jsou hlučné. ( ukazováček pravá ruka hit

na dlani levé ruky, pak se posaďte,

praštit prstem o podlahu, řekněme "bu-bu-bu")

Brzy se shromáždí hosté, aby vás viděli (ukazováček, pravá ruka nakreslete kruh na dlani

Kolik hnízd postaví - podívejte se! vlevo, vyslov "sh - sh - sh")

Co zní, jaké písně poplynou

Den - den od úsvitu do úsvitu! (Cvičení provádějí děti "Pták a kuřata"

ukazující ruku)

Výborně, kluci! A teď tě žádám, abys šel k židlím.

Připomeňme si ještě pár cviků pro náš jazyk, ústa a hrdlo.

Artikulační gymnastika.

Cvičení "Kyvadlo"

Cvičení "Galchata"

Cvičení "Kapky"

Cvičení "Tichá ozvěna".

Hudba Ruk.: Teď cítím, že jsi připravený zpívat, tak si správně sedni.

"Pokud chcete zpívat vsedě,

Nehrbte se jako medvěd.

Rychle narovnejte záda

Položte nohy na podlahu odvážněji.

Sedněte si volně, protáhněte se

A trochu se usmívej."

Hraje se píseň "Ahoj, paprsku slunce"

(texty E. Matvienko, hudba M. Bystrova)

Hudba manažer: Výborně, kluci, tuto penaltu jste provedli skvěle, proto vám nabízím novou hru s názvem "věnce".

Děti sbírají květiny z podlahy.

Hra "věnce"

Hudba Ruk.: Vidím, že jsi trochu unavený. Doporučuji vám relaxovat, odpočívat a být trochu líní.

Relaxační cvičení "Líný" .

Hudba ruka: No, tvoje cesta přivedl tě dnes do kouzelného domu hudební noty a v jarní les, a na rozkvetlou louku a dokonce i k moři. A teď vás volá, abyste se vrátili do skupiny. Nezapomeňte na dnešní dojmy a promítněte je prosím do svých kreseb.

A teď:

(hudební režisér zpívá)

Hudba ruka: Sbohem, děti!

Děti zpívají:

Sbohem!

Hudba manažer: Nyní se rozlučte s našimi hosty.

Děti se obracejí k hostům a zpívají ve stejném melodie:

Hosté, rádi jsme vás viděli,

Ale je čas, abychom se rozloučili.

Sbohem, sbohem (mávnout rukou)

Opouštíme dvůr.

Děti snadno utečou k soundtracku « Cesta - zbrklá» .

Publikace k tématu:

Poznámky k hudební lekci. Téma: „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“„Veselé tóny zdraví“ Synopse hudební lekce. Tématem je „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“.

Poznámky k třídám ve střední skupině. pomocí zdravotně nezávadných technologií „Cesta na farmu“ 1. vzdělávací cíle. Zobecnění a systematizace znalostí o domácích zvířatech. Vyjasnění, aktivace a aktualizace.

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit v seniorské skupině s využitím zdravotně úsporných technologií Shrnutí přímých vzdělávací aktivity PROTI seniorská skupina pomocí zdravotně úsporných technologií. "Květ.

Shrnutí lekce v přípravné skupině s využitím zdravotně nezávadných technologií „Zdravé produkty“ Cíl. -Utváření pojmu stavba a funkce trávicích orgánů u dětí. Úkoly. - Rozvíjet analytické schopnosti dětí. -Učit se.

Shrnutí lekce o rozvoji řeči pomocí zdravotně nezávadných technologií „Moje rodina“ Shrnutí lekce o rozvoji řeči pomocí zdravotně nezávadných technologií na téma „Moje rodina“. Vydal: Todygasheva S.G. Účel:.

Shrnutí lekce pro mladší skupinu s využitím zdravotně nezávadných technologií „Visiting the Sun“ Cíl: Seznámit děti se zdravým životním stylem pomocí technologií šetřících zdraví. Cíle: -zlepšit motoriku dětí.

Metodický vývoj rozhovoru "Můj Kuban je moje země obilí!" pomocí zdravotně úsporných technologií Konverzace: "Můj Kuban je moje země obilí!" Vyvinul: Z. N. Shipitsyna Účel: Tvořit opatrný postoj zapojte své děti do svého zdraví.

Téma: Zpracovala: Z. N. Shipitsyna Účel: rozvíjet kognitivní zájem u dětí, vytvářet elementární představy o původu.

GCD využívající herní a zdravotně úsporné technologie v přípravné skupině „Travel to the country of Schoolland“ Přímo - vzdělávací činnost v přípravná skupina"Cesta do země Schoolland." Účel vzdělávací činnosti:.

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit s využitím zdravotně úsporných technologií „Amazing Journey“ obecní autonomní školka vzdělávací instituce mateřská škola kombinovaného typu č. 4 obce Severskaja obecní formace.

Knihovna obrázků:


Při návštěvě hudebních kroužků by měl učitel dbát na následující.
Jaká byla pohoda a nálada dětí na začátku vyučování (byly na ně děti psychicky připraveny, byl vytvořen emocionální a estetický vztah k nadcházejícímu vyučování). Jaký byl začátek lekce?
Byla dána cvičení na zvládnutí prvků? hudební gramotnost: a) vnímání hudby doprovázející hudebně-rytmická cvičení, poslech, rozpoznávání, zapamatování; b) určování povahy, obsahu, formy, výrazových prostředků (rytmus, tempo, dynamika atd.) hudebních děl; c) provádění hudebního úkolu v pohybu; d) rozvoj sluchu a hlasu, intonace melodie (výška, základní zvuky stupnice, intervaly, hledání tóniky, transponování, zpěv bez doprovodu, hledání a vytahování zvuků na dětský nástroj atd.); e) samostatné rozhodování dětí stanovené učitelem hudební problémy zaměřené na rozvoj hudebních, hudebně-smyslových a tvůrčích schopností dětí. Jaké metody a techniky učitel v této části hodiny použil? Jaká díla byla vybrána pro hudebně-rytmická a sluchová cvičení. Jak byly provedeny. Splnil tento výběr hudebně-pedagogické cíle, zda byly v hodině použity všechny druhy hudebních činností - poslech hudby, zpěv, hudebně-rytmická činnost, hra na dětské nástroje (pokud ne, proč ne). Konstrukce hodiny - vztah a posloupnost druhů hudební činnosti; množství času věnovaného každému z nich; proveditelnost a logika sestavení lekce jako celku.
Jak probíhal poslech hudby. Jaká byla její programová náplň a úkoly? Byly práce provedeny? instrumentální hudba(podle „Vzdělávacího programu“). Jaká díla jsou instrumentální a vokální hudba znělo (tituly, příjmení skladatelů); ať už byly dětem známé, nebo byly zkoušeny poprvé. Kdo hrál hudbu (hudební režisér, učitel), na jaký nástroj. Jak rozmanité bylo provedení hudby (zpěv, klavír, akordeon, nahrávka). Jak děti poslouchaly hudbu a jak na ni reagovaly; o což žádali znovu.
Proběhla konverzace o poslouchaných skladbách? Což svědčilo o zájmu a lásce dětí k hudbě.
Schopnosti, dovednosti a znalosti dětí prokázané v procesu poslechu a vnímání hudby. Úroveň hudebního a uměleckého vkusu.
Byl použit expresivní výkon instrumentální a vokální díla, jejich jednotlivé části (úvod, závěr atd.). Jaké další vizuální metody byly použity (obrazy, desky atd.).
Jak byli úspěšní úvodní poznámky učitele, jeho výklady (o obsahu, povaze hudby, výrazových prostředcích), otázky atp.
Byly používány techniky k aktivaci iniciativy a tvořivých schopností dětí (nabídky k poslechu, učení, pojmenování, zapamatování díla, určení jeho charakteru, formy, obsahu – „co říká hudba“ atd.).
Jaká byla role učitele v procesu poslechu hudby? Kolik času strávil během lekce poslechem hudby? Jak se děti učily zpívat. Jaká je jeho programová náplň? Úkoly stanovené učitelem při seznamování dětí s novou písničkou, kterou se učí; při opakování známé písně, která vyžaduje zlepšení pěveckých a sborových dovedností; při provedení písně vybrané na přání dětí, která dává možnost zpívat samostatně, bez doprovodu. Skladby zahrané během výuky (názvy, jména skladatelů).
Kvalitní dětský zpěv a stav hlasových dovedností a schopností: 1) zpěv: a) tvorba zvuku - zpívají děti přirozeným, melodickým hlasem (bez nucení), tahavě v písních melodického charakteru a lehce, zvonivě v písních pohybového charakteru; b) dýchání - používají děti správně zpěv dýchání - před frází, mezi frázemi, na konci písně; c) dikce - zda jsou slova vyslovována jasně a zřetelně, zda jsou slabiky aktivně artikulovány; 2) sborové: a) intonují děti melodii (strukturu) písně čistě; b) spojí se a zazpívají začátek, konec písně, začátek každého verše (souboru); c) jak jsou přenášeny dynamické (hlasitější, tišší atd.) a tempové odstíny (zrychlení, zpomalení atd.).
Byly písně provedeny emotivně?
Jaké techniky používal učitel při seznamování dětí s nová píseň. Byla píseň provedena (zobrazení); kdo byl jeho interpretem (hudební režisér, učitel, nebo byla použita nahrávka). Rozhovor učitele o obsahu písně, jeho otázky dětem atd.
Metody výuky hlasových dovedností: tvorba zvuku (přirozená, melodická, pohyblivá), dýchání (v melodických, pohyblivých, světle znějících písních), dikce (správná, jasná výslovnost slov, činnost artikulačního aparátu), čistota intonace (dětská nálada před zpěvem, schopnost naslouchat zvukům nástroje, hlasům učitelů, dětí, jejich transpozice zpěvem rukou bez hudebního doprovodu apod.; začátek a konec každé sloky, průběžné provádění dynamických a tempových odstínů atd.).
Techniky předvádění známých, oblíbených písní, často opakovaných na přání dětí. Byly použity různé techniky k provedení písní dětmi (sborový zpěv, podskupiny, jedna po druhé, zpěváci se sborem atd.). Jaké jsou metody individuálního přístupu k dětem? Jaká byla role učitele a hudební režisér při výuce dětí zpívat. Kolik času bylo během lekce věnováno zpívání?
Jak se děti učily hudebním a rytmickým pohybům. Jaké druhy pohybů byly v hodině použity (hra se zpěvem nebo instrumentálním doprovodem, nastudování písně, kulatý tanec; tanec - lidový, společenský, volný apod.; cvičení - jejich účel). Upřednostňovala se jeden typ pohybu před jiným (závěr z pozorování řady činností). Obsah programu různých druhů pohybů. Pedagogické úkoly při učení hry (tanec nebo kruhový tanec), ve hře již zvládnuté, ale vyžaduje větší přesnost a výraznost pohybů, jejich propojení s hudbou; ve hře, která je dobře zvládnutá a hraná z iniciativy dětí.
Předvádějí děti již naučenou hru se zpěvem (nebo kulatým tancem) bez hudebního doprovodu, stejně jako předvádějí známou písničku bez doprovodu?
Jaké hry, tance, kruhové tance, cvičení byly použity v lekci (tituly, jména skladatelů).
Kvalita pohybů dětí v různých typech hudebních a rytmických činností - jejich správnost, přesnost, rytmus, přirozená ladnost, výraznost. Provádějí děti pohyby emocionálně?
Jaké místo zaujímaly vizuální metody výuky (expresivní provedení hudby, předvádění prvků pohybů, útvarů atd.) a verbální ( zajímavý příběhÓ nová hra, tanec nebo kruhový tanec, vysvětlení, připomenutí atd.), individuální přístup dětem (předvádění pohybů jednotlivými dětmi, rozdělování dětí do podskupin, přidělování nových vedoucích, rozdělování rolí), metody pro rozvoj tvořivých sklonů dětí (návrhy učitele, samostatná vyjádření o povaze hudby, jí odpovídající pohyby atd. .).
Byly použity různé techniky k vedení her, tanců, kruhových tanců: provedení dramatizace různé složení děti; rozdělení dětí do podskupin (hrajících a zpívajících) s následnou výměnou rolí; ukázat celé skupině, kdo dobře tančí nebo zpívá.
Role hudebního ředitele a pedagoga při výuce dětí hudebním a rytmickým pohybům. Rozdělení práce mezi ně. Kolik času bylo během hodiny věnováno hudebním a rytmickým činnostem dětí.
Jaké místo zaujala výuka dětí ve hře na hudební nástroje? Obsah programu a úkoly stanovené učitelem během lekce.
Jaké jsou znalosti a dovednosti dětí: pojmenovávají nástroje, poznají je podle zvuku, umí je používat, vydávají zvuky (kladívkem, trsátkem apod.); hrát jednotlivě nebo kolektivně. Repertoár (název hudební díla a jejich autory).
Jaké techniky učitel používal při výuce dětí hrát na nástroje. Byly nástroje nakonfigurovány? Jaká je role a vztah mezi učitelem a hudebním ředitelem při výuce dětí na nástroje. Kolik času strávil ve třídě nad tímto typem aktivity?
Při nahlížení do tříd vedoucí také zaznamená: jaké pomůcky učitelé používali při výuce toho či onoho druhu hudební činnosti (malby, metalofon, flanelograf, gramofonové desky a gramofonové desky atd.).
Jaká je organizace a hygienické podmínky tříd; Je vhodné instalovat v místnosti klavír, je nástroj naladěný; zda židle odpovídají věku a výšce dětí, jak jsou uspořádány ve vztahu ke klavíru a vůči sobě navzájem; dětské oděvy, obuv; osvětlení místnosti, zda je dostatečně větraná; dobu trvání každé fáze lekce (zpěv, poslech hudby, pohyby, hra na nástroje) a lekce jako celku (její začátek a konec).

ANALÝZA LEKCE


1. Obsah programu. Obsah programu a úkoly stanovené učitelem v této hodině pro každý druh hudební činnosti - poslech hudby, zpěv, hudebně-rytmické pohyby, hra na nástroje. Odpovídal tento obsah úrovni hudební a obecný vývoj děti, jejich znalosti, schopnosti a dovednosti (zda to bylo příliš obtížné nebo příliš snadné; nedostatečně bohaté nebo přetížené). Splňoval repertoár „Vzdělávací program“ a zadané úkoly (příklady).
Jaká byla souvislost mezi obsahem a předchozí hodinou: co bylo nového (na úrovni odnaučení, počáteční asimilace a upevnění) a co se zlepšilo; jaký byl jejich poměr; zda bylo dosaženo konzistence při postupném zvyšování složitosti obsahu. Byla konstrukce a vývoj lekce jako celku logický?
2. Metody a techniky. Jaké vizuální techniky (výrazové a umělecké provedení hudby, písně, tance; zobrazení jednotlivých prvků: přirozený, melodický nebo světelný, pohyblivý zvuk hlasu; nádech a výdech; výslovnost slov nebo artikulace jednotlivých zvuků; zobrazení prvků tance popř. gymnastická cvičení) A slovní triky(úvod, vysvětlivky, otázky, vysvětlení obsahu písně, hry či tance) byly využívány při různých typech činností, dále v různých fázích osvojování děl dětí (při seznamování se s novým dílem, při osvojování a učení díla, při zlepšování jeho výkonu).
Bylo provedení hudby expresivní, zobrazení jednotlivých prvků; mluvil učitel srozumitelně, stručně, expresivně (vyskytla se nějaká upovídanost, která hudbě ubírá a narušuje její vnímání a reprodukci).
Jaké další techniky (hry, cvičení) učitelka používala k tomu, aby u dětí vzbudila pozornost a zájem o hudbu v probíraných skladbách, rozvíjela aktivitu, iniciativu a také tvořivé sklony dětí. Jak probíhal individuální přístup ke studentům?
Jsou výukové metody v různých typech hudebních činností dětí dostatečně rozmanité a vhodné? Metody a techniky práce hudebního režiséra a učitele, je mezi nimi nějaká paralela.
3. Dětské aktivity. Jak se děti učily obsah programu (při poslechu hudby, zpěvu, pohybu, hře na hudební nástroje). Bylo to příliš obtížné nebo příliš snadné; Vnímaly to děti se zájmem a jak aktivně se zapojily? Nechte děti zvládnout obsah (kdo nezvládl, napište kolik dětí).
Jaké jsou dovednosti vzdělávací aktivity děti (v souladu s požadavky na to věková skupina): jsou dostatečně pozorní a aktivní; jak poslouchají, vnímají a plní pokyny učitele. Jsou děti unavené? Stav hudebních, pěveckých a sborových dovedností a schopností dětí, jejich hudební schopnosti (vnímání hudby, smysl pro rytmus). Umí děti poslouchat, vnímat hudbu (vokální, instrumentální), poznávat, pamatovat si, pojmenovávat díla, jejich charakter, žánr; Mají děti oblíbená díla a žádají je, aby je provedly?
Jak se projevovala citlivost dětí k hudbě (jejich výroky, otázky, požadavky) a jak se rozvíjely jejich tvůrčí sklony? Role vychovatele.
Jak děti zpívaly. Stav pěveckých a sborových dovedností: tvorba zvuku byla přirozená (bez nucení; lehký a zvučný v písních aktivního charakteru; jemný a melodický v písních melodického charakteru); jaká je dikce a činnost artikulačního aparátu; Mají děti zpívající dýchání? Jsou melodie písní intonovány čistě (ladění); spojují se na začátku písně, verše; Uvádějí společně dynamické (hlasitější, tišší) a tempové odstíny skladeb (rychlejší, pomalejší atd.)? Jak vyvinuté hudební schopnosti zejména děti ucho pro hudbu. Je dětský zpěv emocionální?
Pomohl zpěv? kreativní rozvoj děti (povaha výkonu, jednotlivé výroky atd.).
Používaly se různé metody výuky zpěvu (zpěv ve sboru, v podskupinách, po jednom, v řetězci, s hlavními zpěváky, s hudebním doprovodem i bez něj), jak přispěly k asimilaci nesmyslů? Repertoár (názvy písní). Které děti zpívaly s největším emočním povznesením. Role učitele v procesu dětského zpěvu. Jsou pohyby dětí ve hrách, kruhových tancích, tancích a cvičeních dostatečně správné, rytmické a hudební? Mít rozvinuté dovednosti koordinace pohybů s hudbou (začít pohyb začátkem hudby a ukončit jej koncem hudby; vyjádření povahy hudby v pohybu). Je rytmická schopnost u dětí dostatečně rozvinutá? Jak přirozené a uvolněné jsou pohyby dětí; Existuje nějaké kopírování pohybů dospělých?
Jaké techniky přispěly k vytvoření přirozenosti a výraznosti pohybů. Jaké místo zaujímaly nejdůležitější techniky pro výuku dětí výrazových pohybů - zobrazení, emocionální provedení hudebních děl.
Hry, tance, kruhové tance, cvičení v hodině (uveďte autory pohybů, hudby). Co dělaly děti s největším zájmem? Jak děti projevily své tvůrčí schopnosti? Role učitele při organizaci hudebních a rytmických činností dětí.
Jak děti hrály na hudební nástroje. Mají dovednosti zvukové produkce (kladivo na metalofon, trsátko na citeru atd.); nacházejí zvuky na nástrojích, vybírají melodie; Jsou spojeni do souborů nebo orchestru? Jaké techniky byly použity při výuce dětí hrát si. na nástrojích. Repertoár (jména děl a autorů). Role učitele při výuce dětí hře na hudební nástroje.
4. Je hodina vhodně strukturována: posloupnost a souvztažnost druhů hudebních činností (poslech hudby, zpěv, pohyb na hudbu, hra na dětské nástroje).
Hygienické požadavky na třídy: jak je přístroj umístěn, je nastaven; počet a velikost dětských židlí; dětské oděvy, obuv; trvání každé fáze a lekce jako celku.

"Mateřská škola. Kniha pro manažery", ed. L. P. Tarasová. M., 1982

Oblíbené články na webu ze sekce „Sny a magie“.

Kdy se objevují prorocké sny?

Docela jasné obrazy ze snu na probuzeného člověka nesmazatelně zapůsobí. Pokud se po nějaké době události ve snu splní ve skutečnosti, lidé jsou o tom přesvědčeni tento sen byl prorocký. Prorocké sny se od běžných snů liší tím, že až na vzácné výjimky mají přímý význam. Prorocký sen vždy jasné, nezapomenutelné...