Poznání. Práce na uměleckém obrazu v díle

MĚSTSKÝ ROZPOČTOVÝ ÚSTAV DOPLŇKOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ "ŠKOLA UMĚNÍ KUZMOLOVSKAYA"

Otevřená lekce vedená se studentkou 4. ročníku Arinou Malovou (10 let).

Téma: Pracuje se umělecky v práci"

Učitel Dobrovolskaja T.I.

obec Leskolovo

2017

Téma lekce : „Práce na uměleckém obrazu v dílech“

Typ lekce: kombinovaný.

Cíl lekce: upevňování a zdokonalování dovedností při vytváření a reprodukování uměleckého obrazu.

Cíle lekce:

Vzdělávací:

    upevnit dovednosti ve schopnosti hrát různá hudební díla hudebně, emocionálně, obrazně, se sluchovou kontrolou;

    představit zajímavá fakta z biografie skladatelů, jejichž díla student provozuje;

    hledání hereckých technik k podání hudebního obrazu.

    pomůže rozšířit vaše hudební obzory.

Vzdělávací:

    podporovat rozvoj tvořivost(umění);

    rozvíjet ucho pro hudbu, paměť, pozornost, vnitřní kultura;

    rozvíjet estetické a morální cítění;

    rozvíjet hudební erudici, z níž se rodí smysl pro proporce, styl a vkus;

    podporovat rozvoj hlubokého vnímání a předávání nálady v předváděné hudbě;

    podporovat rozvoj kognitivní činnost, kreativní myšlení.

Vzdělávací:

    vytvořit si emocionální a hodnotový postoj k hudbě hrané v hodině;

    vychovat hudební vkus;

    podporovat rozvoj emoční odezvy na hudbu.

Metody výuky:

    srovnávací metoda;

    vizuálně-sluchová metoda;

    metoda pozorování hudby.

    způsob myšlení o hudbě

    metoda emocionální dramaturgie;

    verbální metody: rozhovor (hermeneutický, heuristický), dialog, vysvětlení, objasnění;

    metoda hudební generalizace;

    metoda plastického modelování.

Repertoárový plán lekcí:

1. Stupnice E dur

3. S. Banevich „Voják a baletka“

Plán lekce:

1.Organizační moment

2. Pracujte na váze.

3. Práce s hudební materiál

4. Konsolidace pokrytého materiálu.

5. Shrnutí lekce

6. Domácí úkol

Zavedení.

Hudební a výtvarné obrazy žáka jsou živé, duchovní, aktivně a dynamicky se rozvíjející „jevy“, s nimiž přichází do neverbálního kontaktu a v procesu této komunikace zažívá pocit duchovního uspokojení. Za nejdůležitější moment v rozvoji kognitivních (kognitivních) schopností lze proto u žáka považovat výchovu k samostatnosti v provedení – schopnosti interpretovat dílo po svém, vytvářet a rozvíjet vlastní hudební a umělecké obrazy, samostatně nacházet technika realizovat svůj plán.

Představa, že hudba je zvláštním komunikačním jazykem, je nepopiratelná. hudební jazyk jako jazyk němčina, angličtina atd. Kompetentní učitel, zapálený pro svou práci, se snaží studentům zprostředkovat tento úhel pohledu, vytvořit asociativní spojení mezi hudebními a uměleckými díly, srovnává hry s básněmi, pohádkami, příběhy a příběhy. Samozřejmě bychom neměli chápat jazyk hudby v doslovném smyslu jako literární jazyk. Expresivní prostředky a obrazy v hudbě nejsou tak vizuální a konkrétní jako obrazy v literatuře, divadle a malbě. Hudba funguje čistě pomocí prostředků emocionální dopad, apeluje především na pocity a nálady lidí. „Kdyby se všechno, co se děje v duši člověka dalo vyjádřit slovy,“ napsal A.N., „na světě by nebyla žádná hudba.

Vzhledem k tomu, že mluvíme o vytváření a vývoji uměleckého obrazu, je nutné určit, co se rozumí pojmem „obsah hudební kus" Obecně přijímaný koncept je, že obsah v hudbě je umělecká reflexe hudební prostředky lidské pocity, zkušenosti, představy, vztahy člověka k realitě kolem něj. Jakákoli hudba vyvolává určité emoce, myšlenky, určité nálady, zážitky, představy. Toto je umělecká složka hudební kompozice. Při jeho provádění by se ale samozřejmě nemělo ztrácet ze zřetele technickou stránku muzicírování, protože nedbalé provedení hudebního díla nepřispívá k vytvoření požadovaného obrazu u posluchače. To znamená, že učitel a žák stojí před poměrně obtížným úkolem – spojit tyto dva směry při práci na hudebním díle, syntetizovat je do jediného systémového, holistického přístupu, metody, kdy odhalení umělecký obsah je neodmyslitelně spojeno s úspěšným překonáním případných technických potíží.

Průběh lekce:

1. Na začátku hodiny hrajeme stupnici E dur. Hrajeme znovu stupnice, zjemňujeme prstoklad. Následuje práce na stupnici v třetinách a desetinách. Zvláštní pozornost je věnována dynamické odstíny při hraní stupnice.

Další probíhající práce přes akordy a arpeggia rukama. Pamatujeme si, že hrajeme arpeggia „jako bychom kreslili smyčky“ každou rukou. Dynamická práce na arpeggiích na krátkých, zlomených a dlouhých.

Při práci na akordech docílíme hladkého, jasného zvuku a činnosti prstů při hraní akordů z nástroje a jejich následném přenášení.

Hra D7.

Domácí úkol.

Polyfonie je hlavní věcí ve výchově studenta (Neuhaus). Pracujte dál polyfonní díla je nedílnou součástí tréninku hry na klavír. To je vysvětleno obrovským významem, který má rozvinuté polyfonní myšlení a zvládnutí polyfonní textury pro každého klavíristu. Student v průběhu výuky rozvíjí a prohlubuje schopnost slyšet polyfonní látku a provádět polyfonní hudbu.

Ve své celkové náladě se vynález F dur blíží části „Gloria“ z Bachovy mše h moll. Vynález je založen na tématu, které nejprve stoupá podél přerušené triády (fa-la-fa-do-fa-fa) a poté klesá (fa-mi-re-do, znovu-do-sib-la, sib- la-sol -F). Téma je radostné, lehké, rychlé. Zde můžeme hovořit o různých rétorických a symbolických figurách. Kontura samotného tématu - stoupání po triádě a šupinovitý sestup odpovídá sloce chorálu "Kristus ležel..." - "Chvála Pánu", zároveň sestup je třikrát čtyři tóny. - symbol svatého přijímání. Radostné, lehké a rychlé téma obsahuje vzestupy a poklesy - vznikají asociace s letem andělů. Od 4. taktu se objevuje zvonění zvonů - chválení Pána (la-do-sib-do, la-do-sib-do, la-do-sib-do) - opět třikrát po čtyřech tónech - symbol Svaté přijímání. V taktu 15 ve spodním hlase a v taktu 19 ve vyšším hlase je ostře zvýrazněn interval klesající zmenšené septimy - symbol Pádu. V taktech 5-6, 27-28, 31 se objevuje paralelní pohyb šestin - symbol spokojenosti a radostného rozjímání.

Vynález je napsán ve 3 částech - 11+14+9 taktů.

První část, začínající F dur, končí C dur. Druhý oddíl, začínající C dur, končí B dur. Třetí oddíl, začínající B dur, končí F dur.

Polyfonním rysem této svérázné fugy je kanonická imitace. Tento kánon, který jde zpočátku přísně do oktávy, však přeskočí na nižší tón (v taktu 8) a v taktu 11 je přerušen.

Ukazování a práce se studentem na fragmentech díla. Práce na dynamickém plánu, práce na vytvoření obrazu „letu andělů“.

Práce na vynálezech J. S. Bacha pomáhá pochopit svět hlubokých, smysluplných hudebních a uměleckých obrazů skladatele. Studium dvouhlasých invencí dává studentům dětských hudebních škol mnoho pro získání dovedností v provádění vícehlasé hudby a pro hudební a klavírní průpravu vůbec. Zvuková všestrannost je charakteristická pro veškerou klavírní literaturu. Zvláště významná je role práce na vynálezech ve sluchové výchově, v dosahování témbrové rozmanitosti zvuku a ve schopnosti vést melodickou linku.

3. S. Banevich „Voják a baletka“.

Hraní kusu zpaměti. Dialog se studentem o jeho názoru na skladbu, kterou hrál.

Příběh podle pohádky G.Kh. Andersena o historii cínový vojáček. Vytvoření obrazu cínového vojáčka a baletky. Jejich vztah.

Zobrazení a práce se žákem na fragmentech v hudebním díle a vytvoření hudebního obrazu pro tohoto fragmentu. Práce na dynamickém plánu v práci. Práce na šlapání.

4. I. Parfenov „V jarním lese“

Hrát kus zpaměti. Analýza úspěšných a neúspěšných okamžiků se studentem.

Dialog se studentem o jeho prezentaci jarní les, pro podrobnější práci na fragmentech v práci.

Práce na dynamice a šlapání v kuse.

VÝSLEDKY LEKCE: reflexe (analýza činností) a sebereflexe (sebeanalýza)

co jsi zatím dělal?

Co jsme nestihli dokončit, co dokončit

Co jsem pochopil, co jsem nepochopil

Co jsem se naučil

Co bylo těžké, co nebylo tak těžké. Analýza vašich chyb.

Emocionální výsledky: co se vám líbilo, jak jste se cítili.

Známka 1-5

stupeň - celkový dojem

Závěr: Cíl lekce byl splněn nebo nebyl splněn.

Závěr

Sebeanalýza lekce: Věříme, že se lekce vydařila a cíl lekce – práce na uměleckém obrazu v dílech – byl splněn. Na konci hodiny při kontrolním přehrávání se studentka snažila co nejvíce předat své vnitřní pocity a emoce. Intonace se samozřejmě probírá v každé hodině, ale většinou v běžné pracovní hodině učitel zadává více úkolů najednou (textové, technické, intonační atd.), takže je pro studenta obtížné plně se soustředit např. na úkol správné intonace.)

Tato tematická lekce je cenná právě proto, že dítě dostane pouze jeden konkrétní úkol a je pro něj snazší se na něj soustředit. To pomáhá dítěti vnímat více emocionálně tento materiál, zapamatujte si to a aplikujte je při výkonu. Nepochybně, otevřená lekce předpokládá nové, neobvyklé prostředí jak pro učitele, tak pro žáka, lze tedy říci, že v dítěti i učiteli existuje určité sevření, omezení a napětí. Všechny plánované fáze lekce byly dokončeny, dokončeny včas a byly stanoveny cíle lekce. Student prokázal schopnost pracovat na detailech i obecně, na nuancích a hudebních frázích, na opravách nepřesností a chyb v provedení. Vnímání pokynů učitele je rychlé a vědomé. Studentka během hodiny ukázala svou schopnost vyjádřit své vnitřní pocity prostřednictvím zvuku.

Umělecký obraz hudebních děl je široce známý a obecně přijímaný pojem. Neexistuje jediná a univerzální definice uměleckého obrazu hudby, existují různé výklady. Z pozice praktická práce ve třídě speciální klavír Formuluji podmíněnou definici uměleckého hudebního obrazu.

Pro usnadnění vnímání navrhovaného materiálu zvýrazníme tři složky hudebního obrazu:

1) záměr skladatele v poznámkách

2) osobnost studenta interpretujícího tento text. Je třeba vzít v úvahu jeho hudební schopnosti, věk, odborné dovednosti atp.

3) osobnost učitele, který organizuje práci studenta. Důležité jsou jeho zkušenosti, zručnost, pedagogická technika atd.

Stáhnout:


Náhled:

Obecní rozpočtová instituce

Doplňkové vzdělání

Městská část Korolev, Moskevská oblast

"Dětské sborová škola"Podlipki" pojmenované po. B.A. Tolochkova"

METODICKÝ VÝVOJ na téma:

„Práce na uměleckém obrazu hudebního díla během lekcí klavíru“

Vikolskaya O.V.

učitel z

speciální třída

klavír

Koroljov, 2015-2016

1. Konstrukce uměleckého obrazu v hudebním díle s přihlédnutím ke skladatelovým záměrům a osobní vlastnosti učitel a student 3

2. Typy aktivit pro nejvíce efektivní práce nad hudebním obrazem 6

3. Závěr 10

4. Seznam literatury 11

1. Konstrukce uměleckého obrazu v hudebním díle s přihlédnutím k záměru skladatele a osobním kvalitám učitele a žáka

Umělecký obraz hudebních děl je široce známý a obecně přijímaný pojem. Neexistuje jediná a univerzální definice uměleckého obrazu hudby, existují různé interpretace; Z hlediska praktické práce ve speciální klavírní třídě formuluji podmíněnou definici uměleckého hudebního obrazu.

Pro usnadnění vnímání navrhovaného materiálu zvýrazníme tři složky hudebního obrazu:

1) záměr skladatele v poznámkách

2) osobnost studenta interpretujícího tento text. Je třeba vzít v úvahu jeho hudební schopnosti, věk, odborné dovednosti atp.

3) osobnost učitele, který organizuje práci studenta. Důležité jsou jeho zkušenosti, zručnost, pedagogická technika atd.

Odvolat se na tento problém nutné od chvíle, kdy dítě vstoupí hudební škole. Během přijímacích zkoušek ho tedy můžete požádat, aby zazpíval „Ukolébavku“, vysvětlil účel písně a nastínil její charakter. Můžete předvést taneční melodii a nabídnout k mluvení o tom, co může představovat, graficky nakreslit jednotlivé momenty jejího provedení nebo výtvarně ztvárnit imaginární scénu.

Dále musíme definovat emocionální charakteristiky vnímání dur (lehké, radostné, optimistické) a moll (tlumené, smutné, smutné), což dále přispívá k přesnějšímu vnímání povahy hudebního díla. Dítě může své asociace spojené s daným hudebním dílem zobrazit v kresbách. Z jednoduché tvary přecházíme ke složitějším: písně - hry - stupnice a etudy, polyfonie, velká forma. Aby bylo možné plně pracovat na práci, je nutné rozvíjet tvůrčí iniciativu, představivost a emocionalitu dítěte.

Skladatelovým záměrem je přesné a správné ztvárnění umělecký význam díla, což je možné pouze při kompetentní a pečlivé četbě hudebního textu, při kvalifikovaném rozboru všech jeho složek. Žák by měl při této práci prokázat maximální samostatnost. Je důležité naučit své dítě, jak správně analyzovat hudební text, a věnovat mu pozornost nejmenší detaily, navrhnout a vysvětlit základní principy práce, naučit shrnout a analyzovat naučené. Nejnepříznivějším faktorem v rozvoji tvůrčí individuality studenta je koučování. Ale přílišná volnost při práci na eseji, když mnohé zůstává nedodělané a nedokončené, by neměla být povolena.

Osobnost žáka - s určitými obecně uznávanými hudebními a motorickými údaji (sluch, rytmus, paměť, koordinace, „aparatura“) vyžaduje vzdělání především pozornosti, tzn. pozorování, soustředění. Je také nutné pěstovat emocionalitu (schopnost naslouchat sobě) a kultivovat inteligenci.

Zvláštní pozornost by měla být věnována rozvoji individuality žáka. Po prvním přečtení textu ihned začíná detailní práce na díle. V tomto případě je nutné provádět po sobě jdoucí sluchové úkoly, k tomu musí student nejprve soustředit pozornost studenta na jednu věc a poté postupně násobit prvky současně poslouchané hudební látky.

Osobnost učitele musí spojovat vysoce etické, morální vlastnosti a vysokou profesionalitou. A kdyby lidské vlastnosti se formují dlouho před okamžikem vyučování (od dětství), pak profesionalita a příslušnost ke konkrétní škole diktuje jiný přístup k organizaci práce ve třídě. Za povšimnutí stojí důležitost zvládnutí pedagogických technik při práci se žákem na uměleckém obrazu. Způsobů, technik a forem působení na žáka je mnoho (ukazování, vysvětlování, gesta, mimika, emocionální tón, srovnávání atd.). Musíte je umět využít co nejefektivněji v každém jednotlivém případě. Stanovení přesných a zajímavých výkonových úkolů je možné pouze s podrobnou znalostí a vyslechnutím probírané práce ve třídě samotným učitelem. Je nutné odborně znát každou práci, kterou studenti učí. Bezúhonnost a autorita učitele pomáhá studentovi lépe sledovat jeho hru, efektivně se testovat a korelovat svůj výkon s výkonem učitele.

2. Typy tříd pro co nejefektivnější práci s hudebním obrazem

1. Monotematické lekce. Jsou soustředěny kolem jediného uměleckého a sémantického jádra a věnují se řešení jediného problému. Uveďme příklady.

a) Analýza hudebního textu. Uváděním příkladů učitel učí metodě rozboru, porozumění autorovým pokynům, pokrytí hudebních komplexů (melodické struktury, akordy atd.) a schopnosti všímat si všech detailů hudebního textu. To platí jak pro jednu, tak pro více lekcí.

b) Význam melodie jako základu pro vytváření uměleckého obrazu. Zde se odhaluje melodická podstata různá díla, je určen sémantický vztah mezi hlavní a doprovodnou linií. Tato lekce se zaměřuje na techniku ​​provádění pohyblivých pasáží a také na dekorace

c) Volnost a snadnost manipulace s nástrojem je povinným prvkem techniky provedení při vytváření uměleckého obrazu. Žáka upozorňujeme na pestré využití váhy ruky, hmatový vjem konečků prstů při noření do klávesnice, hledání volného střihu a pracovní svalový tonus.

d) Může také existovat různé typy pedálové, harmonické, polyfonní, textové, prstokladové lekce.

2. Polytematické lekce kombinují různé, často kontrastní úkoly. Jsou zaměřeny na objemnější škálu poznatelných materiálů. To často pomáhá zvýšit zájem studentů. Tato forma organizace lekce se často používá jako zdůraznění „jádra“ v každé z několika prací, které student studuje. Zdá se, že jsou seskupeny kolem ústředního úkolu důležité detaily, jejichž počet by měl být omezen.

3. Lekce ve volné formě jsou vedeny se studenty na vyšší úrovni vysoká úroveň rozvoj, schopný asimilovat složité pokyny od učitele, schopný pracovat iniciativně a samostatně. Obzvláště obtížný kus můžete pracovat do detailu a dlouho, dokud se nedostaví znatelný výsledek. Pokud je student již na cestě k dosažení cíle, dostane příležitost usilovat o zlepšení přímo v lekci. Učitel přitom jen občas udílí vodící pokyny. Tato forma práce pod nenápadnou kontrolou učitele je mimořádně efektivní, protože umožňuje kontrolu a vedení samostatná práce student.

Při kterémkoli z výše uvedených typů hodin je nutné studenta častěji přepínat od vlastní práce k výkonu. V plánu lekce je nutné rozlišovat mezi učením a prováděním. To pomůže rozvíjet popové sebevědomí mladého pianisty. Ještě jeden bod: při práci je třeba dopřát studentovi relaxaci, například mu zahrát skladbu, popovídat si o jeho nejnovějších hudebních dojmech, zahrát si s ním čtyři ruce. Díky tomu je pozornost dítěte osvěžena a je opět připraveno na vytrvalou práci, která vyžaduje mobilizaci všech jeho sil.

Mezi nekonečnou rozmanitostí lekcí musí být lekce obdivu. Musíme naučit naše žáky obdivovat to, co je samozřejmě hodné. Učitel se však nemůže slepě přizpůsobovat každému žákovi, estetické principy učitelé jsou konkrétní a soustředění.

Práce na hudebním obrazu na Dětské hudební škole má své charakteristické rysy v závislosti na věku dítěte. Ve třídách s mladší školáci(6-9 let), nezapomeňte do své práce zahrnout herní prvky: soutěže, „fikci“. Cení se především iniciativa samotných dětí. Uvolněné chování žáka ve třídě pomůže učiteli najít klíč k jeho duši, najít názvy her, zápletky, obrázky a asociace, které se dotýkají jeho představivosti. Můžete pomoci jasným slovem, srozumitelný displej, výrazné gesto.

Pozorování učitele mu pomůže pohotově zaznamenat známky únavy dítěte a pohotově poskytnout žákovi relaxaci nebo ukončit hodinu. Děti potřebují časté povzbuzování a ocenění za svou práci. Formulace domácích úkolů by přitom měla být jasná a přesná. Je potřeba vycítit, v jaké náladě žák z hodiny odchází, protože to může určovat kvalitu jeho samostatné práce.

Mnoho z výše uvedeného zůstává v platnosti i při použití ve třídách se staršími školáky a dospívajícími (10–14 let). Ale pro učitele, který vychovává studenta již řadu let, je obzvláště důležité všimnout si změn, které se v něm odehrávají, a okamžitě „přejít“ do vážnějšího, „dospělejšího“ tónu hodin, který teenageři velmi milují. .

Mělo by se podávat méně často hotová řešení a častěji je konfrontují s problémy, které vyžadují promyšlení, srovnání a závěry. Je přirozené vyžadovat od studentů nejen kompetentní analýzu textu, ale také vysvětlení uměleckého obrazu skladby, která jim je předkládána, a také samostatně připravený náčrt představení, na jehož základě bude další společná práce se bude konat. Učitel může doporučit, aby si přečetli tu či onu knihu, poslouchali desky, CD, nahlíželi hudební slovník nebo hudební encyklopedie.

V teenagerovi tak probouzí zájem o nové fenomény v životě umění. Učitel mu nenápadně pomáhá chránit se před neplodným blouděním a uvádí ho do okruhu moderního hledání uměleckých obrazů v divadelním umění.

Vlastnosti práce se staršími studenty školního věku je třeba přičíst změněné formě organizace lekce. V v tomto případě některá omezení jsou odstraněna. Teenager musí být schopen dlouhodobě intenzivně pracovat na náročné eseji. Domácí úkoly od něj mohou vyžadovat nezávislé a dlouhé úsilí. Jedna dobrá lekce může dát velmi znatelný „impulz“ k práci, a to zase pomáhá zahřát interpretační a uměleckou intuici mladého pianisty. Z hlediska tématu, které zvažujeme zvláštní pozornost učitel vyžaduje emocionální svět teenager Věk zlomu je někdy charakterizován izolací, plachostí a zvýšenou zranitelností. S těmito zkušenostmi je třeba nakládat taktně. Práce na hudebním obrazu skladby se nakonec skládá z mnoha složek a stav mysli dítě velmi důležitým faktorem, které mohou tento proces ovlivnit.

Závěr

Hlavním úkolem při práci na figurativní struktuře hudebních děl je vytvořit podmínky pro studentovo umělecké provedení děl, která se naučil, dát dítěti příležitost cítit se jako hudebník-umělec.

V ideálním případě by se inspirace měla objevit vždy, když se dítě věnuje hudbě. Pedagogický úspěch bude úspěchem studenta na jevišti.

Práce na uměleckém obrazu hudebního díla by tedy měla být mnohostranná. Student i učitel jsou plni nadšení a lásky ke své práci, to zase doplňuje individualita studenta a obrovské kouzlo osobnosti (kultury) učitele. Toto spojení dává vzniknout velké rozmanitosti forem a metod práce s uměleckými obrazy hudebních děl.

Seznam použité literatury


1) Kogan G. Dílo pianisty. – M.: Classics-XXI, 2004.
Martinsen K. Metodika pro individuální výuku hry na klavír. – M.:

2) Classics-XXI, 2002.

3) Neuhaus G. O umění hry na klavír. – M.: Hudba, 1982.

4) Perelman N. Ve třídě klavíru. – L.: Hudba, 1970.

5) Perelman N. Učte myslet u klavíru. – L.: Hudba, 1983.

6) Savshinsky S. Pianista a jeho dílo. – M.: Classics-XXI, 1986.

7) Timakin E. Výchova klavíristy. – M.: sovětský skladatel, 1989.


Tarasová Dina Vjačeslavovna
název práce: učitel
vzdělávací instituce: UMB DO "Dětská umělecká škola č. 19"
Lokalita: Astrachaňská oblast, vesnice. Sasykoli
Název materiálu: Metodický vývoj
Podrobit:„Práce na uměleckém obrazu v programových klavírních dílech“
Datum zveřejnění: 12.05.2016
Kapitola: dodatečné vzdělání

Otevřená lekce ve třídě klavíru

Téma: „Práce na uměleckém obrazu v softwarovém klavíru

funguje"

Učitel hudebního oddělení Tarasova D.V.

uch. Kunasheva Amina - 4. třída

Téma lekce:
"Práce na uměleckém obrazu v klavírních dílech."
Cíl

lekce:
Odhalit a vyjádřit v provedení obrazný obsah hudebního díla.
Cíle lekce:
 Rozvíjet klavírní dovednosti prostřednictvím integrace figurativních dojmů;  Práce na expresivitě hudebního jazyka, překonávání výkonnostních obtíží.  Rozvinout schopnost provádět analýzu a syntézu hudebního díla.  Pracovat na dosažení úrovně obrazné úplnosti výkladu.
Typ lekce:
tradiční.
Typ lekce:
lekce zobecňování a systematizace naučeného.
Použitá literatura:
1. Kolekce jazzových skladeb pro klavír. N. Mordasov. Druhé vydání. Rostov n/d: Phoenix, 2001 2. Jazykolamy pro klavír. 50 cvičení pro rozvoj plynulosti prstů. T. Šimonová. Petrohrad: „Skladatel“, 2004. 3. Internetové zdroje. 1

Průběh lekce:
Tato lekce vám ukáže, jak pracovat na uměleckém obrazu v programových klavírních dílech. Rámec lekce vám umožňuje předvést veškerý materiál stručným, zobecněným, ale systematizovaným způsobem. Amino, dnes ve třídě budeme mluvit o uměleckém obrazu díla. Co je to pojem „umělecký obraz“? - To je skladatelův záměr. To je to, co se ukazuje v hudbě... to jsou myšlenky, pocity autora, postoj k jeho skladbě. Umělecký obraz v hudbě se odhaluje prostřednictvím hudební expresivity. Práce na vytvoření uměleckého obrazu je složitý proces. Zrod uměleckého obrazu díla je jeho odhalením charakteristické rysy
, jeho „obličeje“. A obraz se odhaluje, jak jsme již řekli, pomocí výrazových prostředků. Dobře, dnes ve třídě použijeme příklad vašich děl ke sledování vzniku a vyjádření hudebního obrazu. Začněme tím jasným, figurativní hra
"Tanec divochů" Před zahájením práce si Amina zahraje přípravná cvičení, aby si zahřála ruce a připravila se na lekci. Cvičení 6 z kolekce „Tongue Twisters for Piano“ Pro střídání rukou, nácvik staccata a širokých intervalů. Cvičení 10 je užitečné pro rozvoj koordinace pohybů, pro rychlé rytmické střídání rukou. Cvičíme dynamické odstíny, postupný vzestup a pokles (crescendo a diminuendo) zvučnosti. Stejné odstíny najdeme i ve hře „Dance of the Savages“. Cvičení 49 je zaměřeno na procvičování dvojitých not a akordů. Je nutné sledovat současné odebírání dvou a tří zvuků. Dílo „Tanec divochů“ napsal slavný skladatel moderní Japonsko Yoshinao Nakada, o kterém u nás ví málokdo. Základem jeho kompoziční kreativity je vokální hudba , jeho oblíbená hudební nástroj - klavír. Nakada věnoval klavírní pedagogice mnoho úsilí a energie. Řada sbírek klavírní kusy
Tvůrčí dědictví skladatele je skvělé. Psal klavír, komorní instrumentální díla, hudbu pro rozhlas a televizi a dětské písně. Významnou část tvorby Y. Nakady tvoří sborová a vokální tvorba Zvláštní význam a význam v této skladatelově činnosti měl japonský žánr DOYO (doyo). Byly to písně, které mohl zpívat každý. Mnohé z těchto písní se dnes staly nedílnou součástí japonské kultury. Pojďme si tento kousek hned pustit a pak si promluvíme. Řekněte mi prosím, jaký umělecký obraz autor ve své eseji ukázal?
Odpověď:
- Hudba přesně zobrazuje obrazy divochů, respektive jejich tanec. Podívejme se blíže na to, jakými prostředky hudební expresivity dosahujeme uměleckého obrazu v naší hře. Nejprve věnujme pozornost formě práce. Má 3 části a části 1 a 3 jsou téměř totožné. Co se děje v
1 díl
? Jaké výrazové prostředky autor používá? (strohá melodie, mollová stupnice, ale díky velkému množství náhodných ostrostí zní durově, ostrý rytmus, přítomnost mnoha akcentů, pestrá dynamika.
2

Část
– vyvrcholení, zvýšení dynamiky (FF), přítomnost synkopy, kvarty, dodávající zvuku ostrost a tvrdost. Rychlé tempo, rychlé střídání a přesun rukou, elastické, aktivní staccato, zřetelná rytmická pulzace. Tento druh hudby se hraje s velmi aktivními, elastickými prsty. Náš úder je staccato, elastický, odrazový. Zvuk je silný a jasný.
Část 3
– opakování postavy
Část 1
, konec: po tanci se divoši postupně vzdalují A tak jsme se podívali na výrazové prostředky, které pomáhají odhalit umělecký obraz. A teď ty, Amino, hraj hru a snaž se nám, posluchačům, zprostředkovat obrazy, o kterých jsme právě mluvili. Ukázalo se, že je to zajímavá hra. Amino, jsi skvělá. Je vidět, že se vám hra líbí. Hrajete to sebevědomě, zářivě, barevně. Doma hrajte v různých tempech, střídejte rychle a pomalu, sledujte rovnoměrnost (hrajte „ta-ta“).
Další kousek se jmenuje „Starý motiv“
3
Amino, hra je ještě trochu nedokončená, tak se podívej na poznámky. Zkuste si zapamatovat a udělat vše, o čem jsme ve třídě mluvili. Nikolaj Mordasov - ruský učitel, skladatel 20. století; autor mnoha dětských jazzových her, vystudovaný teoretik, autor jazzových stylizačních úprav a velkého množství skladeb, jejichž autorství je nenávratně ztraceno: učitel trpící patologickou plachostí považoval své hry za „produkční nutnost“ a ne znamení. Hudební vzdělávací instituce stále používají metodická doporučení N.V. Mordasova o rytmu, rozvoji tvůrčích hudebních dovedností a funkčního sluchu. A v roce 1999 Nikolaj Vasiljevič Mordasov konečně vydal dvě sbírky dětských jazzových skladeb pro klavír a čtyřruční soubor. Jazz začal „hodně“ psát jen proto, že to jeho učitelská práce vyžadovala. N. Mordasov nejen jazzový hudebník, ale především je učitelem a veškerý jeho tvůrčí vývoj je aktualizován v pedagogické praxi. Amina hraje divadlo
"Starý

motiv
"ze sbírky "Jazz Pieces for Piano" od N. Mordasova. . Tato kolekce obsahuje také zajímavé hry„Tenkrát“, „Modrá dálka“, „Cesta domů“, „Na shledanou“ atd. To znamená, že všechny hry mají názvy, ve kterých spočívá umělecký obraz.
"Starý

motiv"
- jasná, zajímavá hra. Podívejme se na naši práci, vymyslíme výrazové prostředky, jak obraz odhalit. Kolik dílů a koho v nich autor ztvárňuje? (jednodílná) Pojďme snít. (Letní večer, městský park. Někde v dálce zní známá stará melodie. Starší pár sedící na lavičce u rybníka a při pohledu na mládež vzpomíná na mládí). Tempo melodie je mírné. Hlavní režim dodává jasnost a lehkost. Akordový doprovod v levé ruce je elastický, akcenty a synkopy v melodii dávají podobnost s tangem (
Ta

nevládní organizace
(Španělština)
tango
) - argentinský lidový tanec; párový tanec volné skladby, vyznačující se energickým a jasným rytmem). Dynamika Mf, udržovaná po celou dobu skladby, dodává zvuku určitou vyrovnanost. 4
Melodie se skládá z krátkých motivů, z nichž každý má jiné typy akcentů (různě provedené). Mnoho ligovaných poznámek tvoří synkopy. To vyžaduje zvýšenou rytmickou pozornost. V tomto ohledu budeme hrát velmi expresivně, ale zároveň – něžně. V pravé ruce je melodie, v levé je doprovod. Budeme hrát melodickou linku v krátkých frázích. Dotyk kláves je hluboký, lpíme na každém zvuku. Práce na expresivitě motivů a krátké fráze: Požádejte, abyste si zazpívali (interval, pohyb), a pak totéž „zpívejte“ na nástroj. Cvičte hru doma jako ve třídě. Dělejte cvičení, abyste pracovali na svém zvuku. Dokončete hru. Nejvyšším cílem výkonného hudebníka je spolehlivé, přesvědčivé ztělesnění skladatelovy koncepce, tzn. vytváření uměleckého obrazu díla. Dnes jsme přesvědčeni, že charakter hudebního díla, jeho obraz, je nejvíce přímo ovlivněn prostředky hudební expresivita. Na konci lekce bych chtěl poděkovat Amině za její práci, za její pozornost a vstřícnost. Myslím, že si představujete, žijete, hudební obrazy a hrajete tato díla s radostí. 5

Práce na uměleckém obrazu v díle

Yu.N.

Učitel UMB DODSHI č. 6.....

V procesu seznamování se s uměleckým dílem, v procesu jeho studia velký význam má výklad k obsahu této práce učitelem. Zde slovo, jazyk přichází na pomoc hudbě, aby jí pomohl studentům porozumět a cítit ji.

Chápeme-li programatičnost jako tvůrčí princip, pak každé realistické hudební dílo je v určitém smyslu programové, protože je smysluplné a ideové.

P.I. Čajkovskij napsal: „Protože vy ani já neuznáváme hudbu, která spočívá v bezcílném hraní se zvuky, pak je z našeho širokého pohledu veškerá hudba programová.

Pokud však program díla skladatel neoznámí, pak je posluchači (a interpretovi) dána určitá svoboda domýšlet si takový program, který by se sice v jednotlivostech, detailech a konkrétních představách neshodoval se skladatelovým plánem. nutně odpovídaly obecné, základní myšlence díla a v žádném případě by jí neodporovaly.

Zde je velmi důležitá odpovědnost učitele. Jeho vysvětlení obsahu hry může hrát velkou roli při utváření správných představ o hlavních uměleckých obrazech studovaného díla u studenta. A i když ne všechno v hudebním díle lze vyjádřit slovy (to je dáno samotnou specifičností umění jako formy poznání v obrazech).

"Vlastnictví instrumentální hudba to je přesně to, co to dává podrobná analýza» P.I.

Učitel by se za žádných okolností neměl vzdát tohoto mocného nástroje, který při šikovném použití významně pomáhá v procesu učení. umělecké dílo, v procesu utváření živé a pravdivé, smysluplné a procítěné, potažmo expresivní interpretace. Na příkladu hry P.I. Čajkovského „Smutná píseň“, esej 40 č. 2, se pokusíme ukázat některé body v procesu jejího studia (v příloze pro domra).

Při nabízení této hry žákovi by měl učitel min obecný obrys uvést ho do skvělého čtení ruštiny klasická hudba P.I. Ve snadno srozumitelné formě tomuto studentovi, učitel mluví o pravdivosti, upřímnosti, upřímnosti a ruské zpěvnosti jeho díla, jmenuje některá další díla P.I. Čajkovského, zjišťuje, co z nich je studentovi známé, hraje některé z děl velkého skladatele nebo některé z nich. jejich náměty (připomíná kontily, které student pravděpodobně slyšel variace ze známé „Variace na rokokové téma“), učitel může studentovi sdělit, že „Smutná píseň“ byla napsána v roce 1878 – v roce uvedení opery „Eugene Onegin“ byl vytvořen,“ Dětské album pro klavír“.

Po přehrání hry učitel studenta upozorní obecná nálada hrát, což se odráží v názvu programu - „Smutná píseň“.

Hra zdůrazňuje náladu nikoli „beznadějné melancholie“, ale spíše „lehkého smutku“. Nálada tohoto díla, které skladatel napsal během své zahraniční cesty (Itálie), je zřejmě spojena s myšlenkami na jeho milovanou vlast. V této době P.I Čajkovskij napsal: „Myslím na Rusko s největším potěšením... Budu rád, když se ocitnu ve své rodné zemi... Opravdu chci vidět. rodné město(Moskva)."

Ve hře je slyšet hřejivé, oduševnělé intonace ruské písně. Zhruba ve stejném období mluvil P.I. Čajkovskij o ruském charakteru své hudby, o její příbuznosti s lidovými písněmi... „Často jsem začal přímo skládat s ohledem na vývoj té či oné lidové písně, která se mi líbila. Pokud jde o ruštinu obecně prvek v mé hudbě, tedy související s lidová píseň techniky v melodii a harmonii, to je dáno tím, že jsem vyrůstal v divočině...prodchnutý nesčetnou krásou charakteristických rysů ruštiny lidová hudba"že až do stáří miluji ruský živel ve všech jeho projevech, že jsem jedním slovem Rus v plném smyslu toho slova."

Zmíněná skladba je lyrickým písňovým příběhem vyprávějícím teplými, měkkými tóny o smutné, ale v žádném případě ne tragické vzpomínce. Také pochopení hry potvrzuje zejména její střední epizoda (takty 21-40), která je dána na základě světla hlavní stupnice a jemně ovládá pomocí mollové stupnice úvodní a závěrečné epizody.

Během cesty je studentovi vysvětlena třídílná struktura skladby a odhalena dokonalost její formy, která odpovídá obsahu hudby. Třetí díl (repríza) je opakováním prvního a prostřední, jak již bylo řečeno, se vyznačuje lehkou, radostnou náladou, živějším charakterem a jasnějšími dynamickými barvami. Nezůstalo zde ani stopy po smutku. Je slyšet radostný, život potvrzující zpěv.

Skladbu uzavírá 8-taktní závěr. Píseň se vzdaluje, její intonace jako by se rozplývaly a mrazily v dálce.

Zpěvnost prostupuje všechna díla, charakterizuje jejich obsah a určuje úkoly interpreta. Výrazné a upřímné „zpívání na nástroj“ by mělo být základem pro odhalení uměleckých obrazů daného díla.

Celkové tempo skladby je Allegro ne troppo , tj. ne příliš brzy. Student by měl být varován před zbrklým pohybem, který by zkresloval obsah skladby, ovlivnil plynulost provedení a vnesl prvek ješitnosti, který je této hudbě cizí. Zde umělecký obraz písně diktuje odpovídající tempo provedení.

Literatura:

1. Logviněnko G.M. „Dekorativní kompozice“ - M.: Humanitární, vydavatelské centrum VLADOS, 2012

2. Rostovtsev N.N. "Metodika výuky" výtvarné umění ve škole" - M.: Vzdělávání, 1980

Práce na uměleckém obrazu ve sborovém díle.

Nácvik sborového zpěvu důležitá etapa v utváření nejen hudební a pěvecké gramotnosti žáků, ale i v procesu estetické, ideové a mravní výchovy. Studentovo vnímání celého sborového umění jako celku závisí na schopnosti učitele nejen naučit správný výkon, ale také odhalit vitální, emocionální obsah hudebního obrazu. Je velmi důležité, aby kluci pochopili souvislosti odvedenou práci s autorovým záměrem, s dobou, s konkrétními událostmi.

Pro hloubku pochopení hudebního obrazu a tím i pro dosažení maximální expresivity provedení má velký význam dovednost učitele, přimět každého sboristu k zamyšlení nad spojením hudebního díla se životem. K vyřešení těchto důležitých a dostačujících složité úkoly, zajistit jednotu a kontinuitu studentského mistrovství hudební kultury, učitel potřebuje znalost určitých metod a technik, které se formovaly v pokročilé pedagogické praxi.

Práce na hudebním díle ve sboru zahrnuje několik fází práce.

První etapa– nastudování díla samotným učitelem, hluboký průnik do autorova záměru, stanovení hudebně výrazových prostředků.
Druhá fáze– identifikace výkonnostních a technických obtíží, stanovení způsobů jejich překonání, sestavení plánu práce se studenty.
Třetí fáze - zahrnuje studenty, kteří se přímo učí píseň. Tento proces závisí na vlastnostech sborové práce, ale lze rozlišit určité fáze práce se studenty:

1) příběh o autorovi, o době, kdy píseň vznikla;
2) vnímání (poslech) sborového díla studenty;
3) přímá práce s dětmi, aby se práci naučily;
4) zlepšení techniky provedení pro co nejúplnější odhalení hudebního obrazu.

Pro každou z těchto etap práce ve sborové praxi se používají určité metodologické postupy.

V první fázi Učitel hovoří o biografii skladatele a historii vzniku písně. Je velmi vhodné dát studentům za úkol samostatně sbírat informace o autorovi, o době a o konkrétních událostech, kterým je práce věnována. Tím se rozvíjí vědomý zájem o dílo a zbystří se sluchové vnímání písně.

Druhá etapa práce– přímé vnímání (poslech) hudebního díla. K tomuto účelu může učitel využít následující techniky:

1) poslech díla jevištních mistrů (s využitím audio a video nahrávek);
2) ukázka samotným učitelem.

První vnímání sborového díla dětmi je mimořádně důležitý bod v procesu práce na sborové dílo. Úkolem učitele je vést tuto lekci správně, aby děti měly pozitivní motivaci ke studiu tohoto konkrétního sborového díla.
Ve třetí fázi Při práci na písni je třeba rozebrat výtvarné a hudební výrazové prostředky, které autor použil k vytvoření hudebního obrazu. V procesu této práce musí učitel neustále odkazovat na znalosti a dovednosti žáků nashromážděné v hodinách hudební výchovy, prohlubovat je, rozvíjet a upevňovat.
Ve čtvrté fázi Dochází ke zdokonalování interpretačních schopností, pečlivé a pečlivé práce se sborem k dosažení maximální expresivity zvuku hudebního díla. Je velmi důležité dětem připomínat, že sborové umění ovlivňuje posluchače hudbou i slovem. Proto je tak důležité pracovat nejen na technice provedení hudebních prvků, které jsou někdy značně složité, ale také na textu, na intonaci řeči, na dramatické expresivitě sborového díla.

Smysluplný vztah mezi hudbou a slovy pomůže plně odhalit jak pro interprety, tak pro posluchače hudební obraz, jeho spojení se životem, s historií, s projevem lidských citů. Vzdělávací standardy druhé generace vyžadují, aby učitel měl ucelenější a širší přístup k procesu učení, aby dosáhl jednoty a kontinuity v získávání znalostí žáků.
Tyto uvažované metody a techniky, stejně jako fáze práce na sborovém díle, pomohou učiteli překonat nejen technické potíže při práci se zvukem, ale také při pečlivé přípravě. hudební vystoupení, ale také ukázat jednotu hudby s jinými formami umění, například s literaturou.
Proces učení se tak stává ucelenějším, kreativnějším: zlepšují se hudební, pěvecké a interpretační dovednosti studentů, kultivuje se umělecký a hudební vkus, rozšiřují se jejich obzory, což je nezbytné pro formování osobních kvalit studentů, jejich správný postoj Na životních hodnot.

Učitel dodatečné vzdělání Palác kreativity pro děti a mládež v Tomsku Pugacheva A.V.