Prezentace daleko od Chopinovy ​​domoviny. Daleko od vlasti

"Sekce "Svět obrazů komorní a symfonické hudby." Téma lekce „Mocné království Chopin“ (učitelka Larisa Vitalievna Liskina) Účel: Seznámit studenty s dílem Frederika...“

Sekce „Svět obrazů komorní a symfonické hudby“.

Téma lekce: „Mocné království Chopina“

(učitelka Liskina Larisa Vitalievna)

Cíl: Seznámit studenty s dílem Frederika Chopina a povědomí o stylových rysech jeho hudby.

úkoly:

PODROBIT

Vytvářet podmínky pro holistické chápání života a díla Frederika Chopina.

Rozvinout schopnost rozpoznat hudební díla sluchem;

Mít základní pěvecké dovednosti.

METAPUBJECT Regulační:

Formujte a udržujte učební úkol, provádějte učební činnosti jako posluchač.

Poznávací:

Nezávisle identifikovat a formulovat kognitivní cíl

komunikativní:

Pomocí řeči regulujte své jednání, ptejte se.

OSOBNÍ

Rozvoj hudebně vzdělávacích aktivit a realizace tvůrčího potenciálu v procesu kolektivního vystoupení.

Zařízení:

Video sekvence: fragment Valčíku č. 7 F. Chopina v podání D. Matsueva, Nokturno č. 20 F. Chopina, ukázka z filmu „Pianista“ Romana Polanského (2002), píseň E. Vaengy „Chopin“ , ukázky z filmu „Pýcha a předsudek“ » Joe Wright (2005);

Zvukový záznam „Ruský valčík“ od A. Pakhmutové;

Karty pro práci ve dvojicích;



Text;

Portrét F. Chopina.

Průběh lekce:

Organizační moment

(Nasměrujte pozornost studentů na lekci.)

Učitel: Dobré odpoledne, drazí. Podívejme se na fragment videa.

(Podívejte se na video: fragment Valčíku č. 7 F Chopina v podání D. Matsueva).

Učitel: Pořád mi to zní v uších

Na sedmý valčík lehký krok,

Jako jarní vánek

Jako mávnutí ptačích křídel

Jako svět, který jsem objevil

Ve spleti hudebních not...

Lev Ozerov

II. Aktualizace.

Učitel: Dnes ve třídě půjdeme do úžasného světa velkých géniů. Byl nazýván „géniem klavíru“, byl vynikajícím klavíristou a všechna svá díla tvořil pouze pro svůj oblíbený nástroj. Nenapsal jedinou operu ani symfonii, ale jeho valčíky, mazurky, polonézy a nokturna nenechávají nikoho lhostejným.

O kterém skladateli mluvíme?

Studenti: Frederic Chopin (připevněte portrét k tabuli)

Učitel: Jak můžete nazvat vše, co tento velký génius vytvořil, když je králem své klavírní kreativity?

Studenti: Království.

Učitel: Synonymum pro slova: mocný, významný, majestátní?

Studenti: Mocný

Učitel: Nyní formulujme téma:

Studenti: „Mocné království F. Chopina“

III. Předmět zprávy.

Učitel: Dnes ve třídě pokračujeme v seznámení s dílem velkolepého polského skladatele Frederika Chopina.

Letos by 22. února bylo 206. výročí narození tohoto velkého klavírního génia. Zde jsou řádky, které básník Lev Ozerov napsal o skladateli:

studenti:

Klouže valčík, raduje se mazurka,

Ať už vládne polonéza, jsem tam správně.

Obývací pokoje ve Varšavě, Petrohradě,

Paříž, Vídeň, Praha - moje trasa.

A bez ohledu na to, kde jsem byl, bez ohledu na to, jak jsem se bál,

Ať si pozemský vybere jakýkoli los -

Vládne polonéza, klouže valčík

Jestli se mazurka raduje, jsi se mnou.

Se mnou jste v klidném hnutí.

Hudba bliká, světlo, tma.

A takhle to Chopin zamýšlel,

Je jedno, jestli to bylo včera nebo dávno.

IV. Stanovení cílů

Učitel: Ve kterém století žil velký génius Chopin?

Děti: 19. století.

Učitel: Chopin žil a pracoval v 19. století. Žil 39 let. Za svůj krátký život vytvořil velké množství klavírních děl, která žijí v našich srdcích dodnes. Jeho díla jsou živá, dělají nám radost a cítíme se inspirovaní, pozitivní a v dobré náladě.

Učitel: Příkladem byl Valčík č. 7, předvedený na začátku lekce, v podání klavíristy Denise Matsueva. A v choreografickém repertoáru Šumilovské umělecké školy je na tuto krásnou melodii tanec „Valčík s fanoušky“.

Učitel: Chopin složil hudbu, která vzbuzuje nejen pozitivní emoce, ale také ty smutné a zarmoucené.

A když je člověk vyprovozen na jeho poslední cestě, zazní zvuky slavného Chopinova Pohřebního pochodu ze Sonáty č. 2.

Učitel: Poslouchejme.

Učitel: Jaké emoce ve vás vyvolal tento Chopinův Pohřební pochod?

Děti: Odpovědi dětí.

Učitel: Podívejte se pozorně na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

Děti: Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

V. Práce na tématu.

(zobrazte snímky s hudbou Nocturne č. 1)

Učitel: Otevřete internet a najděte životopis Chopina. Co nám můžete říci o díle Frederika Chopina?

Děti: Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je to, na čem záleží!

Učitel: Člověk se nemůže ubránit překvapení, jakou hloubkou a jemností je skladatelova tvář prostoupena. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě. Znal kulturu a zvyky lidového Polska, hluboce cítil intonace Mazurů, amulety a polonézy, které tak často potěšily jeho srdce v milé Szafarně - předměstí Varšavy.

Učitel: V jakém věku opustil Chopin Polsko?

Děti: odpovědi dětí

Učitel: Ve 20 letech musel skladatel navždy opustit Polsko poté, co bylo poraženo národně osvobozenecké povstání, kterého se účastnil. Krátce žil ve Vídni, poté se přestěhoval do Paříže. Ve francouzské metropoli se kolem Chopina shromáždil okruh přátel a podobně smýšlejících lidí, mezi nimiž byli jeho nejbližší přítel skladatel F. Liszt, výtvarník E. Delacroix a spisovatel O. Balzac. Chopin si vytvořil obzvláště blízký vztah se spisovatelkou Aurorou Dudevant, známou pod pseudonymem Georges Sand. Osm let byla skladatelovou přítelkyní.

Učitel: Jaký větší šok zažil Chopin ve svém životě?

Děti: odpovědi dětí

Učitel: Konec muzikantova života byl zastíněn plicní nemocí a konzumací, ale příčinou smrti měla být zástava srdce, skladatel měl obavy z rozpadu vztahu s George Sandovou.

Učitel: V jaké zemi zemřel Chopin?

Učitel: Je pohřben na hřbitově Père Lachaise. Chopin ve své závěti žádal, aby jeho srdce bylo odvezeno do vlasti, Polska, což bylo splněno. Skladatelovo srdce bylo převezeno do Varšavy a umístěno v jednom ze sloupů kostela svatého Kříže pod pamětní deskou s nápisem:

"Kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce."

Učitel: Velmi často byli lidé umění, skladatelé, hudebníci, básníci, umělci z různých důvodů nuceni opustit svou vlast.

Jejich tvorba je ale vždy prodchnuta láskou k vlasti, lidovými motivy a vlastními zážitky. Hudba pomáhala přežít v těžkých životních situacích.

Učitel: Kdo zná dílo klavíristy Vladislava Shpilmana?

Děti: odpovědi dětí

Učitel: Polský pianista Wladyslaw Szpilman se narodil v Polsku v roce 1911 v židovské rodině. Vystudoval Univerzitu Frederika Chopina. Po nástupu nacistů k moci pracoval v Polsku ve varšavském rozhlase, kde skládal symfonickou hudbu a filmové partitury. Poté, co v roce 1939 Německo obsadilo Polsko (23. září odehrál Szpilman svůj poslední živý koncert v rádiu, po kterém přestal fungovat polský rozhlas), se rodina Szpilmanů ocitla ve varšavském ghettu. Při nakládání do vlaku jeden z židovských policistů (známý se Shpilmanovými) vytlačil Vladislava z davu a oddělil ho od rodiny. Své rodiče, sestry a bratra už nikdy neviděl. Protože to neunesl, brzy z ghetta utekl a potuloval se mezi svými známými v Polském rozhlase. Několikrát zázračně unikl smrti a málem zemřel na podvýživu.

Učitel: Co můžete dodat k práci V. Shpilmana?

Děti: odpovědi dětí

Učitel: Po skončení války zase pracoval v rádiu. Na základě svých vzpomínek na zážitky z války psal paměti. Vyšly pod názvem "Smrt města." Tato kniha byla zfilmována v roce 2002 v režii Romana Polanského (rodem Žid, narozený v Paříži, vyrostl v Polsku), „Pianista“ v hlavní roli s Adrienem Brodym, který se stal nejmladším držitelem Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Film získal celkem 3 Oscary. V roce 1998 vyšlo nové vydání memoárů – „Pianista: Neobyčejný příběh přežití jednoho muže ve Varšavě 1939-1945“. Publikace byla přeložena do 38 jazyků.

Hudba Frederica Chopina Nokturno č. 20 Ukázka z filmu „Pianista“.

(prohlížení ukázky z filmu „Pianista“)

Učitel: Co spojuje F. Chopina a V. Szpilmana?

Studenti: Láska k vlasti.

Učitel: Chopinova hudba je vždy jiná. Od lehkého valčíku a slavnostní polonézy až po promyšlené nokturno. To je často používáno v aranžmá moderními umělci.

Učitel: Melodie je přesným opakováním valčíku č. 7.

Učitel: Není divu, že Svyatoslav Richter napsal: „Mužský, ženský, tajemný, ďábelský, nepochopitelný, tragický Chopin. Ale jeho láska k vlasti zůstává nezměněna. A pro nás je vlastí Rusko.

VII. Práce na písni Naučte se píseň „Russian Waltz“

VI. Odraz

Učitel: (karty jsou distribuovány pro práci ve dvojicích)

PRACUJTE VE PÁRU

Křížovka: „Chopin“ - svisle. (Otázky na posílení materiálu).

Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni „Evening Star“.

Jaký titul získal Chopin za svou hudbu?

Chopinův oblíbený nástroj.

O jakém druhu tance mluvíme: „Slavnostní společenský tanec – průvod“?

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Tady v hale je sám Chopin,

A sladké je zajetí písní

A je citlivý na ucho

Hudba dlouhý zvuk.

Piano je jako bílý duch

Melodie se vznáší

Ta radost proudí do srdce,

Září smutkem.

Melodie pluje...

A rozkvete lehký valčík -

Někdy pláče, někdy se směje,

Vystoupí k nebi,

Bude se ozývat -

Milostná vzpomínka

SEBEúcta

VII. Shrnutí lekce.

Učitel: Ruská zpěvačka a skladatelka Elena Vaenga napsala píseň, kterou nazvala „Chopin“ a v aranžmá použila melodii Nocturne No. 1 (viz videosekvence. Píseň E. Vaenga „Chopin“, úryvky z filmu „Pride and Předsudek“ od Joea Wrighta (2005);

Učitel:

Díky všem! Sbohem!

Podobné práce:

"Scénář pro mimoškolní akci "Moje vlast je moje hrdost!" Připravil učitel G.M. Krupenin Hlavní cíle a cíle: formovat mezi mladými občany DPR vlastenecké sebeuvědomění, bezmeznou lásku k vlasti, ke svému lidu rozvíjet u školáků touhu svědomitě sloužit jako občané...“

„Fáze lekce, čas Postup lekce Aktivity studentů Prostředky Formy práce Začátek Organizační okamžik Dobré ráno, chlapci a děvčata! Jsem rád, že vás vidím na naší lekci. Vidíte, že k nám přišli někteří hosté. Otočte se a pozdravte je. Dobře, děkuji. Posaďte se. Doufám, že budeme fungovat jako obvykle a uděláte maximum. Mimochodem, jak se…“


Věčná témata umění a života.

Obrazy komorní hudby. Mocné království Chopin. Daleko od vlasti. Instrumentální balada. Rodí se velké výtvory. Noční krajina. Nokturno. Obrazárna.

Instrumentální koncert. "Roční období". "Italský koncert". "Vesmírná krajina". "Možná je celá příroda mozaika květin?" Obrazárna.

Obrazy symfonické hudby."Blizard". Hudební ilustrace k příběhu A. S. Puškina. "Trojka". "Valčík". "Jaro a podzim". "Romantika". "Pastorální". "Vojenský pochod". "Svatba" "Budu ronit slzy nad fikcí."

Symfonický vývoj hudebních obrazů."Když jsi smutný, jsi šťastný, ale když jsi šťastný, jsi smutný." Spojení časů.

Životně důležitý základ uměleckých obrazů jakéhokoli druhu umění. Ztělesnění času a prostoru v hudebním umění, mravní hledání člověka. Originalita a specifičnost uměleckých obrazů komorní a symfonické hudby.

Předehra. Valčík. Mazurka. Polonéza. Etuda. Hudební jazyk. Balada. Kvartet. Nokturno. Suite.

Formulář. Shody a rozdíly jako základní princip vývoje a konstrukce hudby. Opakování (variabilita, variace). Refrén, epizody. Interakce několika hudebních obrazů na základě jejich srovnání, kolize, konfliktu.

Syntetizátor. Barva. Harmonie. Chlapec. Témbr. Dynamika.

Programová hudba a její žánry (suita, úvod k opeře, symfonická báseň, fantasy předehra, hudební ilustrace aj.). Pastorální. Vojenský pochod. Lyrické, dramatické obrazy.

Zpracování. Výklad. Výklad.
Zobecnění materiálu ze třetího čtvrtletí.

Programová předehra. Předehra "Egmont". Smutek a radost. Předehra-fantasy "Romeo a Julie".

Svět hudebního divadla. Balet "Romeo a Julie". Muzikál "West Side Story". Opera "Orfeus a Eurydika". Rocková opera "Orfeus a Eurydika".

Obrazy filmové hudby."Romeo a Julie" v kině 20. století. Hudba v ruské kinematografii.

Výzkumný projekt.

Jsou odhaleny následující řádky obsahu: Programová předehra. Sonátová forma (její úseky). Kontrast, konflikt. Duet. Lyrické obrazy.

Vynikající baletní tanečníci. Obraz na výšku. Davové scény. Kontrast témat. Moderní interpretace klasických zápletek a obrazů: muzikál, rocková opera, filmová hudba. Vokální a instrumentální soubor, sbor, sólisté. Vokální hudba. Instrumentální hudba.

Témata výzkumných projektů:

Obrazy vlasti, rodné země v hudebním umění. Obrazy obránců vlasti v hudbě, výtvarném umění, literatuře. Lidová hudba: původ, směry, zápletky a obrazy, slavní interpreti a vystupující skupiny. Hudba v chrámové syntéze umění: od minulosti k budoucnosti. Hudba je vážná a lehká: problémy, soudy, názory. Autorská píseň: oblíbení bardi. Co je moderna v hudbě.

Zobecnění materiálu ze čtvrtého čtvrtletí.

Hudební materiál

Předehra č. 24 ; Balada1 pro klavír. F. Chopin.

Nokturna pro klavír. P. Čajkovskij.

Nokturna pro klavír. F. Chopin. Nokturno (Část 3). Z kvartetu č. 2. A. Borodin.

Balada o kytaře a trubce . Frenkel, slova Yu Levitanského.

Roční období . Cyklus koncertů pro orchestr a sólové housle (fragmenty). A. Vivaldi.

Italský koncert (fragmenty) pro clavier. I.-S. Bach.

Otázka zůstala nezodpovězena („Spacescape“). Skladba pro komorní orchestr. C. Ives. Mozaika. Kus pro syntezátor. E. Artemyev.

Preludia pro klavír. M. Ciurlionis.

Hudební ilustrace k příběhu A. Puškina „Blizzard“ » (fragmenty). G. Sviridov.

Zůstaň se mnou . N. Zubov, slova NN.

Tady se řítí odvážná trojka. Ruská lidová píseň, text F. Glinka.

Symfonie4 (2. část). P. Čajkovskij.

Symfonie2 („Bogatyrskaya“) (1. část). A. Borodin. Symfonie 3 („Hrdinský“) (4. část). L. Beethoven. Předehra k opeře „Ruslan a Ludmila“. M. Glinka.

Ave, verum. V.-A. Mozart.

Mozartiana. Orchestrální suita č. 4 (3. věta). P. Čajkovskij.

Egmont. Předehra. L. Beethoven.

Smutek a radost . Kánon. L. Beethoven.

Romeo A Julie . Předehra-fantasy (fragmenty). P. Čajkovskij.

Romeo a Julie . Balet (fragmenty). S. Prokofjev. Romeo a Julie . Hudební skici (suita) pro velký symfonický orchestr. D. Kabalevskij.

West Side Story . Muzikál (fragmenty). L. Bernstein.

Orfeus a Eurydika. Opera (fragmenty). K. Gluck.

Orfeus a Eurydika . Rocková opera. A. Zhurbin, slova Yu Dimitrin.

Slova lásky . Z filmu "Romeo a Julie". N. Rota, ruský text L. Derbenev, zpracování G. Podolskij.

Předehra (fragmenty); Píseň o veselém větru . Z filmu "Děti kapitána Granta." I. Dunajevskij.

Daleko od vlasti. Chopinovy ​​etudy

Chopin v kterékoli naší době
Snadno valčíky nad propastí
A on jí hrdě vládne...

(L. Ozerov)

Slovo „studium“ je vám známé. Od prvních měsíců zvládnutí nástroje začínají hudebníci hrát etudy. Zpočátku velmi jednoduché. Poté přejdou ke složitějším. Ve francouzštině étude znamená studium. Rozvíjejí techniku ​​hudebníka. Každá etuda je věnována zvládnutí nějaké technické techniky: hraní například s oktávami, trylky, terciemi.

Mimochodem, nejen hudebníci studují technické techniky. Dělají to umělci, šachisté a mnoho dalších. Náčrtky velkých umělců se často stávají nejen cvičením pro rozvoj techniky, ale skutečnými uměleckými díly. Jsou vystaveny v muzeích a obdivovány. Takže v Chopinově díle dostala etuda nový význam.

Pro Chopina přestala být etuda cvičením. Stala se plnohodnotným uměleckým žánrem, stejně jako jiná koncertní díla, odhalující poetické obrazy, myšlenky a nálady. Od nynějška se etudy začaly zařazovat do koncertních programů jako vážná a expresivní díla na úrovni sonát, balad a dalších žánrů.

Jeho díla v tomto žánru spolu s díly Franze Liszta otevřela novou, romantickou éru v dějinách klavírní etudy a klavírní virtuozity vůbec. Celkem Chopinova pozůstalost zahrnuje 27 etud, dva sešity po 12 číslech (op. 10 a op. 25) a další tři samostatné kusy.

Osud F. Chopina byl úzce spjat s osudem vlasti. Skladatel, uznávaný jako nejlepší pianista v Polsku, jezdí koncertovat po Evropě. Chopin se k tomuto kroku nemohl dlouho odhodlat.

"...nemám sílu,- napsal, - nastavit den odjezdu; Zdá se mi, že odcházím zemřít – a jak hořké musí být zemřít v cizí zemi, ne tam, kde jsem žil.“.

A přesto dvacetiletý skladatel Polsko opouští. Na rozlučce s přáteli byl F. Chopinovi předán stříbrný pohár s polskou půdou, který si ponechal na znamení věrnosti vlasti.

Když přišla z Polska zpráva o začátku lidového povstání a jeho brutálním potlačení, rozhodl se F. Chopin přerušit koncertní cestu a vrátit se do vlasti. Rodina a přátelé však v obavě o jeho život skladatele od tohoto kroku odrazovali: ať slouží vlasti svým uměním.

"Proklínám hodinu svého odjezdu...- píše skladatel v dopisech. "Nemůžu si dělat, co chci... V obývacích pokojích předstírám klid, a když se vrátím domů, zuřím u klavíru.".

Svůj smutek, vztek a rozhořčení si vyléval v hudbě. Jako tvůrčí reakce na události v Polsku (v roce 1831) se objevila taková Chopinova díla jako slavná Etuda č. 12, nazvaná „Revoluční“ a Preludium č. 24.

Etuda č. 12 (Revoluční – „Revoluční“). S obrovskou uměleckou silou se zde odráží zlostný protest a akutní duševní bolest, která hudebníka zachvátila, když se dozvěděl o potlačení povstání, které v jeho vlasti vypuklo. Na pozadí hrozivých vlnovitých – „vírových“ pasáží se ozývají vášnivé výkřiky – jako hrdé výzvy zemřít, ale nevzdávat se ve smrtelném boji.

Když odeznívají, krátká C dur coda zní jako tragicky vznešený nářek nad smrtí hrdinů.

Na poslední chvíli se přes celou klaviaturu opět přežene pasáž „vrej“, jako závan nesmiřitelných vzpurných pocitů. Svou vášnivou emocionální intenzitou se „Revoluční etuda“ podobá hrdinství Beethovena, zejména finále jeho klavírní sonáty „Appassionata“.

Etuda E dur č. 3 (Tristesse – smutek) je jakousi „písní beze slov“. Jeho melodie se vyznačuje hloubkou, jemnou a oduševnělou melodikou. Ne nadarmo existují úpravy této etudy pro takové „pěvecké“ nástroje, jako jsou housle a violoncello. K dispozici je také aranžmá pro hlas. Pomalé tempo, tichý zvuk, rovnoměrný, plynulý pohyb doprovodu dodávají melodii koncentraci a ještě větší hloubku. Navzdory durové stupnici má hudba nádech lehkého smutku.

Sám Chopin považoval melodii, která zní v krajních úsecích trojdílné formy tohoto díla, za nejlepší ze všeho, co vytvořil. Úžasně něžná a melodická, je plná srdečného tepla – jako něžná maminčina ukolébavka s tichým, „uspávajícím“ houpajícím se doprovodem.

A kontrastní akordově pasážový střed tohoto dílu je jako vypuknutí strašlivé bouře nebo strašlivý sen, který člověka pohltí. Síla zvuku se zvyšuje a dosahuje fortissimo. Vše ale rozptýlí obnovený uklidňující zvuk soulové písně.

Ze vzpomínek skladatelových současníků je známo, že to byla Chopinova oblíbená etuda. Jednoho dne, když Chopin poslouchal, jak jeden ze svých studentů hraje Etudu E dur, zvolal: "Ach, má vlast!"

Každý takt Chopinovy ​​hudby je prodchnut láskou k Polsku. Doživotně odloučen od své vlasti, vždy zůstal polským skladatelem. Proto si Polsko nyní uchovává Chopinovo srdce, které do posledního úderu tlouklo pro svou rodnou zemi, jako nejdražší relikvii.

Chopinovo srdce bylo přivezeno z Paříže do Varšavy, do kostela svatého Kříže, a tam bylo dlouho pečlivě uchováváno. Když nacisté obsadili Polsko, polští vlastenci tajně vzali z kostela vzácnou nádobu obsahující tuto relikvii a ukryli ji.

Přišel rok 1945. Polsko se stalo svobodným. A opět stáli občané Polska kolem starobylého kostela ve slavnostním pietním tichu. Srdce jejich milovaného skladatele bylo vráceno kostelu a zazděno do jednoho z jeho sloupů.

Ruský skladatel a kritik Cesar Cui napsal o Chopinovi: „Chopin... byl nemocný utrpením své vlasti, nemocný z odloučení od rodiny a přátel, nemocný steskem po domově a svůj upřímný, hluboký zármutek vyjadřoval úžasnými, poetickými zvuky. Tuto těžkou, truchlivou náladu nazval jedním nepřeložitelným polským slovem „sorry“, což současně znamená smutek i odpor..

"Hluboké myšlenky o sobě a o své již neexistující vlasti, o svých radostech a zoufalstvích, o svých radostech a snech, o chvílích štěstí a tísnivého smutku, o slunečných scénách lásky, jen občas přerušovaných tichými a klidnými obrazy přírody."- zde je Chopinův kraj a mocné království, zde uskutečnil velká tajemství umění pod jménem sonát, preludií, mazurek, polonéz, scherz, etud...“ napsal V. Stasov, vynikající ruský kritik a veřejná osobnost 19. století.

otázky:

  1. Jaký je rozdíl mezi klavírními etudami F. Chopina a naučnými technickými?
  2. Kolik etud vytvořil F. Chopin?
  3. Jaká událost je spojena se slavnou Etudou č. 12 „Revoluční“ od F. Chopina?
  4. Jaký obrázek se vám vybaví, když slyšíte Etudu č. 12 „Revoluční“?
  5. Povězte nám o figurativní postavě Etudy č. 3 E dur F. Chopina.
  6. Jaká tajemství umění a života se odhalí, když se hrají díla F. Chopina?
  7. Tato díla F. Chopina a P. Čajkovského jsou v souladu s hudbou kterého skladatele? L. Beethoven? S. Rachmaninov? E. Grieg?

Prezentace

V ceně:
1. Prezentace - 10 snímků, ppsx;
2. Zvuky hudby:
Chopin. Etuda č. 3 E dur (Tristesse), mp3;
Chopin. Etuda č. 12 c moll (revoluční), mp3;
3. Doprovodný článek - poznámky k lekci, docx.

Hudební hodina 6. třída program G.P. Sergeeva, E.D. krétský

Kapitola "Svět obrazů komorní a symfonické hudby."

Téma lekce „Mocné království Chopin“

Cíl: seznámení se žánry komorní hudby, instrumentální miniaturní hudba F. Chopina.

Úkoly: Vzdělávací: vštípit lásku k rodné zemi, vlasti na příkladu života a díla F. Chopina.

Vzdělávací: představit éru romantismu a obrazy komorní hudby.

Vývojový: naučit se přemýšlet o hudbě, umět vyjádřit svůj vlastní postoj k poslouchané hudbě, pracovat na smyslném provedení písní,

Vědět: hlavní body kreativity F. Chopina; různé žánry klavírních miniatur.

Postup lekce

Organizační moment.

Poslouchejte hudbu a určete styl skladatele, kterému skladateli může být připsána.

C snímek č. 2 a č. 3 Poslech valčíku a polonézy.

Uhodli jste to?

Z popisu zjistěte, o kterém skladateli, klavíristovi - virtuózovi si dnes budeme povídat .

— Zpíval duši svého lidu, vytvářel krásné melodie a tance

— Svou kreativitu omezil na klavírní hudbu.

— Je klasikem polské hudby. Jeho jméno stojí vedle jmen skvělých skladatelů, jako např Snímek č. 4(portréty skladatelů na desce) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Snímek č. 5— Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je to, na čem záleží! Co nám můžete říci o díle Frederika Chopina?

Přečtěte si odstavec 1 na straně 98 učebnice. Co lze přidat? Snímek č. 6

Fragment dokumentární encyklopedie „F. práce s kartami.

Fryderyk Chopin nenapsal velká díla, ani symfonie, ani opery, ale jak to může být hlavní? Každý člověk je schopen svobody myšlení, projevu a cítění. Vyjádřete to tak, jak chce. Nejbližšími mu byly miniatury

Snímek č. 7(drobné kusy): preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky, sonáty. Každá hra a tanec je stav mysli, i když žil v Paříži, psal polskou hudbu. Téměř všechny tance F. Chopina byly polské a mazurka byla jeho oblíbená.

Samozřejmě, že v moderním světě začínají posluchači vážné hudby hudebnímu jazyku F. Chopina rozumět. Na znamení lásky a úcty k dílu F. Chopina používá petrohradský skladatel Sergej Savenkov melodii nokturna a píše úžasnou píseň na básně Taťány Tarasové. Písnička je oblíbená mezi dětskými kolektivy a často ji slyší rádia. Snímek č. 8

Představení hudby "Chopin's Nocturne". S. Šavenková, slova T. Tarasová.

Snímek č. 9
Chopinovu hudbu prostupuje na jedné straně lyrika, jemnost zprostředkování různých nálad, na druhé straně tragika a hrdinství. (str. 98, 2. odstavec)

Chopin oživil předehru na romantickém základě, což je sémantické centrum odrážející určitý „pohyb a život duše“. Snímek č. 10

Poslech Preludia č. 7 a Preludia č. 20. Diskuse o hudbě.

Jaký obraz vytváří předehra? O čem nám chce F. Chopin říci? Co hudba zobrazuje, jaké pocity vyjadřuje?

Snímek č. 13Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny mé myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala mou osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V zemi, která mi byla cizí, zažil slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativními lidmi, našel lásku – tomu se říká štěstí?! Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Pojďme zaposlouchejme se v podání vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera

Snímek č. 14, 15 - Studie č. 12 a Předehra č. 24, Co tyto dva rozdílné žánry spojuje, co nám chce skladatel sdělit, co lze říci o hudbě? Snímek č. 16

Snímek č. 17 Horlivý, ušlechtilý snílek,
Vládce klavírních scén
Básník lidové melodie -
To vše je Frederic Chopin.

Poslouchám kudrnatou hudbu,
Slyším vroucí šplouchání vln,
A šplouchání slunečného května,
A říjnový skelný lesk,

A volání vlasti je přísné,
A je tu prostor pro revoluci.
Tady se pianista zamračil,
Zadání „B moll“.

Zvonění klavírního akordu,
Hraje pěnová vlna.
Příliv čarodějnictví a podivnosti
Pohltí místnost do sebe.

Roztahuji svá ramena jako křídla,
Jako anděl, beztížný a čistý,
Celý klavírní večer letí vzhůru
Nad sálem je křehký pianista. Vladimír Efremovič Šosták

Pro shrnutí lekce musíte odpovědět na řadu otázek

    Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

    Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

    Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

    Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi. (předehry, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky)

    Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (tanečnost)

    Čím se vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Čím se vyznačuje hudba F. Chopina? Samozřejmě Vlast, ke které byl Chopin velmi připoután a jeho osud byl úzce propojen s osudem Vlasti. Snímek číslo 18

Jaké ráno v mé vlasti!

Jaké louky a lesy,

Rosa se třpytí jako perleť.

Rodná země... Eh! Krása!

Voní to tu pelyňkem a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlast, jen s tebou

Jsem navždy svázán osudem!

Vlast, na to by měl myslet každý občan. Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená Vlast...

Snímek č. 19

Vystoupení písně "jaro Ruska" hudba A. Ermolova, slova Gulevskaja.

Snímek č. 20, č. 21, č. 22, č. 23, č. 24, č. 25, č. 26, č. 27

Křížovka: „Chopin“ - svisle. (Otázky na posílení materiálu).

    Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni „Evening Star“.

    Jaký titul získal Chopin za svou hudbu?

    Chopinův oblíbený nástroj.

    O jakém druhu tance mluvíme: „Slavnostní společenský tanec – průvod“?

    Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Snímek č. 28 Tady v hale je sám Chopin,

A sladké je zajetí písní

A je citlivý na ucho

Hudba dlouhý zvuk.

Piano je jako bílý duch

Melodie se vznáší

Ta radost proudí do srdce,

Září smutkem.

Melodie pluje...

A rozkvete lehký valčík -

Někdy pláče, někdy se směje,

Vystoupí k nebi,

Bude se ozývat -

Milostná vzpomínka

A dech génia.

6. třída. Lekce 20. „Mocné království F. Chopina.“

Cíl lekce: povědomí o stylových rysech hudby F. Chopina.

Cíle lekce:

1) Vzdělávací: pomoci studentům pocítit úžasnou originalitu, jemnou poezii hudby F. Chopina, její propojení s národní charakteristikou polské hudby, historickou situací té doby; seznámit studenty s díly F. Chopina, zjistit hudební obsah hudebních děl;

2) vývoj: rozvíjet zrakově - obrazné, logické myšlení, schopnost analyzovat a syntetizovat, argumentovat, hudební paměť, pražec - harmonický sluch, pěvecké dovednosti;

3) vzdělávací: pěstovat smysl pro občanství a lásku k vlasti.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

Fragment hry „Balada“.Gmoll».

2. Uveďte téma a účel lekce.

Učitel: Kluci, čí hudba podle vás zněla na začátku lekce?

studenti: Hudba polského skladatele F. Chopina.

Učitel: Dnes v lekci budeme pokračovat v seznámení s hudebním dílem tohoto skladatele. Téma naší lekce se jmenuje: „Mocné království F. Chopina“.

3. Zveřejňování životopisných informací.

Učitel: Podívejte se blíže na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

studenti: Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

Učitel: Nelze se divit hloubce a jemnosti, která prostupuje skladatelovu tvář a jeho aristokratické ruce. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě. Vědět

kulturu a zvyky lidového Polska, hluboce procítil intonaci Mazurů a Kujawiaků, Obereků a Polonézů, kteří tak často potěšili jeho srdce v milé Szafarně, předměstí Varšavy.

Poslech – „Waltz“ A moll “ a „Valčík Es dur » Chopin.

Učitel: Slova, slova! Jak ale vyjádřit kouzlo Chopinových nejpoetičtějších valčíků, plných úžasné snovosti, nejjemnější expresivity oněch sladkých snů a něžných citů charakteristických pro Chopina – romantika, který má úžasnou schopnost vidět v lidském životě jen to nejlepší.

Zazní dva valčíky.

Učitel:Řekněte mi, co je tady víc, aristokratická rafinovanost nebo ohnivá animace?

studenti: Zde jsou vyjádřeny různé pocity a můžete si představit různé zážitky a obrazy přírody.

První valčík je jemný a poetický a druhý velmi velmi lesklé. Lze si představit, že tančí v salonu na hudbu jednoho valčíku a valčík psaný v mollové tónině je velmi lyrický.

Učitel: Ano, Chopin byl vždy jiný. Není divu, že Svyatoslav Richter napsal: "Mužský, ženský, tajemný, ďábelský, nepochopitelný, tragický Chopin."

Stávají se všichni skladatelé rychle slavnými?

studenti: Ne, vím, že Bachův život byl velmi těžký a skutečné uznání se mu dostalo až po jeho smrti.

Učitel: Ale F. Chopin byl během svého života velmi milován. Již jeho první práce byly přijaty nadšeně. Velký současník, romantik Schumann řekl: „Kdyby se v naší době narodil současník jako Mozart, psal by koncerty více podobné Chopinovým než Mozartovým.

4. Poslech – „Valčík s je moll “ a „Valčík Es dur »F. Chopin.

Učitel: Co to znamená psát jako Chopin, v čem spočívá jedinečnost tohoto génia, který je slovy Baratynského „nenapodobitelný a velký ve své velikosti“?

studenti: Pište zasněně, jemně, poeticky. Pište, jako by v životě bylo všechno v pořádku, kolem vás je spousta krásy, kterou potřebujete vidět a slyšet.

Učitel: Vždy jsem si myslel, že nejúžasnější vlastností hudby je poetizovat realitu, myšlenky, pocity, prožitky člověka, jeho ušlechtilé motivy. Ale je tu ještě jeden aspekt tvorby Fryderyka Chopina: vnesl do koncertní síně beethovenovského ducha.

Chopinova hudba - Jsou to děla pokrytá květinami. Akutně naštvané, plné vitálního napětí a emocionální intenzity lze stránky jeho balad a sonát považovat za živou a pietní reakci na události polské reality 30. let. Byl hluboce šokován otroctvím své vlasti. V tomto smyslu je jeho „Balada g moll“ vysoce charakteristická.

5. Poslech cody z „Balad“ G moll ».

Učitel: Kluci, řekněte mi, co je to za hudbu? Co jste v něm slyšeli?

studenti: Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji.

Učitel: Odrážel pocity Poláka – aristokrata a revolucionáře – romantika. Sám Fryderyk Chopin byl po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, nucen opustit a žít v zahraničí, daleko od své milované vlasti, Polska.

6. Shrnutí lekce.

Učitel: Kluci, řekněte mi, jaká hudba skladatele zazněla v naší dnešní lekci? Jaké „věčné“ problémy řeší hudba F. Chopina?