„Síla přesvědčení, velikost ducha. Síla a krása jazyka"

DISKUSE LEKCE

Téma: „Život Habakuků, který napsal sám“

Osobnost arcikněze Avvakuma, houževnatost přesvědčení, velikost ducha.

Síla a krása jazyka děl arcikněze Avvakuma.

Cíl:

Seznámit studenty se světovou písemnou kulturou starověkého Ruska

Připravte si vnímání veškeré následné literatury;

Představit mravní a didaktická díla starých ruských písařů

Rozvinout schopnost analyzovat historické a literární „hagiografické“ popisy

Pěstujte nebojácnost, obětavost a vytrvalost.

Znalosti v lekci:

Práce se slovní zásobou:

národní charakter, rodinný život, statečnost, fanatismus, osobnost, inovace.

(Třídu je třeba nejprve rozdělit na tři kreativní skupiny: literární vědci, historici, textoví kritici a dát jim za úkol prostudovat historickou situaci doby arcikněze Avvakuma, vzpomínky jeho současníků, text „Života“ a připravit materiály k diskusi.)

Je tu Bůh, je mír, žijí věčně,

Ale životy lidí jsou chvilkové a bídné.

Ale člověk v sobě obsahuje všechno,

Kdo miluje život a věří v Boha. (N. Gumilev)

PRŮBĚH LEKCE:

1. Úvodní poznámky učitelé:

Sdělování cílů a cílů lekce, čtení epigrafu

Ruská církev usilovala o právní a ideologickou autonomii na byzantské církvi, proto bylo nesmírně důležité dosáhnout kanonizace svých vlastních, ruských světců, což byla nezbytnou podmínkou existence života. Zapište si definici do sešitu.

Život je příběh o životě, utrpení nebo zbožných skutcích lidí kanonizovaných církví, tedy uznaných za svaté a oficiálně uctívaných. Hagiografická literatura zvaná hagiografie (Z ŘEC. AGIOS-SVATÝ, GRAF-ZAPIŠ)

Nemalou roli sehrály i literárně-estetické důvody: seznámení s přeloženými Byzantskými životy mohlo probudit i u ruských písařů touhu vyzkoušet si tento žánr. Hagiografové zpravidla také hovořili o zázracích svatých a podrobně je popisovali.

Již v Kyjevská Rus Bylo přeloženo mnoho byzantských životů. Nejstarším ruským životem byl zřejmě „Život Antonína Pečerského“ - mnich, který se jako první usadil v jeskyni a svým činem dal příklad k založení kláštera, který se později změnil ve slavný Kyjev.

Pečerský klášter.

Ve druhé polovině 11. století byly vytvořeny „“ a dvě verze života Borise a Gleba.

Avvakumův životní příběh je tragický. Duchem a temperamentem byl bojovník, polemik a udavač. Když mluvil proti reformám patriarchy Nikona, pro svou víru hodně trpěl. Na konci svého těžkého života v Pustozersku, malém městě u ústí Pechory, napsal svůj „Život“

Komu Habakuk adresoval své psaní? Jak si představoval svého čtenáře? Jak můžeme vysvětlit hlubokou emocionalitu jeho vyprávění?

Jak se Life of Avvakum liší od tradičních děl tohoto žánru? V čem se blíží hagiografickým kánonům?

Jak ruští spisovatelé hodnotili osobnost arcikněze Avvakuma? Literární vědci, historici a textoví kritici nám to pomohou pochopit.

Výkon studenta:

LITERÁRNÍ SCHOLAISTI: Avvakum (arcikněz) je bojovník za starou víru, vůdce starověrců, autor slavného života a řady dalších děl. Narozen dne Země Nižnij Novgorod, ve vesnici Grigoriev, v rodině vesnického kněze Petra, byl ve věku 21 let jmenován jáhnem kostela v obci. Lopatitsy, o 2 roky později byl vysvěcen na kněze a o 8 let později byl jmenován arciknězem Církve Nanebevstoupení Páně ve městě Yuryevets Povolsky.

HISTORIOVÉ: Avvakumovo povýšení na arcikněze se odehrálo v roce 1652, v předvečer Nikonovy církevní reformy. V této době byl Avvakum úzce spojen s kruhem horlivců zbožnosti, v jehož čele stál arcikněz kremelské katedrály Zvěstování Stefan Bonifajev s arciknězem moskevské kazaňské katedrály Ivanem Neronovem. Mezi členy kroužku patřil i mladý car Alexej Michajlovič. Snažili se povznést ducha církevního života ruský stát, zasazoval se o oživení aktivní pastorační činnosti kléru, bojoval proti běžným druhům zábavy, viděl v ní pozůstatky pohanství.

TEXTOLOGOVÉ: Z archivních dokumentů je známo, že Avvakum se v roce 1652 přestěhoval do Moskvy z Jurjevce do svého duchovního otce Ivan Neronov (v Jurjevci měl konflikt s farníky, kteří se vzbouřili proti pastýři, který byl neústupný ve své zbožnosti). V Moskvě byl Avvakum carovi představen samotným Stefanem Vanifajevem. Sloužil v jedné z uliček kazaňské katedrály a stal se stálým členem kruhu milovníků Boha, k němuž patřil i carův oblíbenec, metropolita Nikon z Novgorodu, budoucí patriarcha.

LITERÁRNÍ SCHOLAISTI: Avvakum byl mezi členy okruhu blízkého carovi již natolik vlivný, že spolu s dalšími účastníky podepsal carovi petici o budoucím patriarchovi; osoba, za kterou bojovali, byl Nikon.

HISTORIÁCI: Car Alexej Michajlovič také chtěl vidět Nikona jako patriarchu v roce 1652 se Nikon stal patriarchou a od postní doby 1653 to začal realizovat církevní reforma, což vedlo v církvi k dodnes nepřekonanému schizmatu.

TEXTOLOGISTI: Patriarcha poslal „vzpomínku“ (rozkaz) do kazaňské katedrály, aby nahradila dva prsty znamení kříže na tříprsté a na snížení klanění při čtení modlitby pokání. V tiskárně se na příkaz patriarchy začaly upravovat texty bohoslužebných knih, které byly uvedeny do souladu s novořeckými. To vše způsobilo aktivní odmítnutí ze strany obrovské části lidu a kléru.

HISTORIOVÉ: Mezi lidmi, kteří protestovali, byl Habakuk. Úřady reagovaly na odmítnutí reforem Nikonu represemi. Avvakum byl zatčen v roce 1653 a v září byl na příkaz Nikona a cara vyhoštěn na Sibiř, kde se zúčastnil expedice guvernéra Afanasyho Paškova, který podnikl mnohaletou cestu z Jenisejsku do Nerchinsku přes nedobytý Sibiř, zažívající krutý útlak ze strany guvernéra; Jeho rodina putovala s ním.

LITERÁRNÍCI „Na počátku 60. let král zavolal Avvakuma ze Sibiře. Avvakum znovu začal nebojácně přesvědčovat cara, aby upustil od inovací a promluvil na obranu staré víry, za což byl na carův rozkaz znovu vyhoštěn do Pustozerského Ostrogu poblíž Pečory.

HISTORIÁCI: V únoru 1666 byl Avvakum přiveden do Moskvy k soudu církevního koncilu, svolaného z iniciativy cara, aby odsoudil starověrce, vyřešil případ zneuctěného Nikona a na jeho místo zvolil nového patriarchu. Nikon byl odsouzen a vyhoštěn, nový patriarcha Joseph 2 byl odříznut (ti, kteří patřili k kléru) a poté, co mnoho, jako kacířů, podrobili okleštění jejich jazyka, byli posláni do vězení. Koncem roku 1667 byl Avvakum spolu se čtyřmi svými spojenci, sibiřským knězem Nikiforem, svatým Lazarem, jáhnem Fjodorem a mnichem Epiphaniem, vyhoštěn do Pustozerska, uložen do hliněné jámy a do roku 1682 v ní strádal. Avvakum byl spolu se třemi spojenci popraven 14. dubna 1682 upálením ve srubu.

UČITEL: Myslím, vrhám se do historická éra 17. století si dovedete představit autobiografii hrdiny, ve které je vše podřízeno obraně staré víry jako národní uniforma vědomí. Habakuk viděl reformu jako zásah národní život, proto s láskou zobrazuje každodenní detaily a mluví bohatým, jasným „podlým“ jazykem. Tento text má novinářský patos.

Nyní pracujme s textem „Života“, na stolech jsou karty s úkoly a otázkami k analýze.

II. SKUPINOVÁ PRÁCE

První skupina analyzuje kompozici a děj:

1.Co je jedinečné na kompozici textu?

2.Co je základem zápletky?

3. V jakém pořadí jsou události zobrazeny?

4.Kdo hlavní postava? Co můžete říci o ostatních hrdinech díla?

Druhá skupina analyzuje rysy obrazu hrdiny, jeho postavy:

2. Z čeho se skládá? výkon života Habakuky? Co je pro a proti?

3.Jaké jsou techniky zobrazování a vytváření obrazu?

4.Jaký je tvůj názor na osobnost Habakuků?

Třetí skupina analyzuje rysy stylu a jazyka díla:

1.Co je jedinečné na jazyce díla? Jaký styl řeči je typický pro lidovou řeč?

2. Jak můžete vysvětlit emocionalitu prezentace?

3.Jaký je pomyslný adresát Habakukovy řeči? Komu je jeho výzva určena?

4. Jaké umělecké tropy autor používá? Jak ho charakterizuje řeč hrdiny?

Individuální úkol:

Čtení Avvakumova poselství bojaru Morozovové: co nám odhaluje v osobnosti arcikněze? (Použijte obraz V. Surikova „Boyaryna Morozova.“)

III.Diskuse o výsledcích práce pomocí karet

(práce s notebooky)

Kanonické rysy života

Umělecké rysyžije

1. Život je životopis světce

1. Habakuk není kanonizován.

2. Život byl sestaven po smrti světce.

2.Napsán za jeho života.

3. Vyprávění je od třetí osoby.

3. Život připomíná zpověď-kázání, forma vyprávění v první osobě dodává textu emocionalitu a sílu.

4.Složení života je založeno na přísné schéma.

4.B obecný obrys kompozice je konzistentní, chybí obvyklé zakončení.

5.Metodou zobrazení hrdiny je idealizace.

5. Hrdina není ideální osobnost je „svatým hříšníkem“.

6. Hrdinův vnitřní svět není zobrazen ve vývoji, je vyvoleným od okamžiku narození.

6. Živě zobrazeno vnitřní svět hrdina, tomu slouží vnitřní monolog.

7. Vášeň a čas jsou znázorněny konvenčně.

7.Konkrétní a reálné.

8. V obrazu světce bylo pokud možno vše eliminováno osobnostní rysy příroda, zejména náhoda.

8. Hrdina je jednoznačně individuální, rozpoznatelný, jeho projev je originální, emotivní, před námi nestojí abstraktní ideál člověka, ale pozemský trpitel, rebel.

9. Tón příběhu je vážný a vážný.

9. Objeví se komické poznámky.

10. Jazyk života je knižní, s hojností staroslověnských a církevních slov.

10. Jazyk je živý, hovorový, uvedení lidových slov je hlavním slohovým prostředkem; Jako by autor nepsal, ale svobodně mluvil.

11.Text je určen pro gramotnou, připravenou osobu.

12. Zápletkou života je duchovní smlouva a čin světce.

12. Děj zobrazuje národní život, zvyky, rodinný život.

UČITEL: Levá strana Tabulka je předem vyplněna na tabuli a její pravá strana je vyplněna v důsledku odpovědí studentů, to jsou výsledky vaší práce na kartách. Nyní si poslechněme studentovo poselství podle obrazu V. Surikova „Boyaryna Morozova“.

UČEDNÍK: Boyarina Morozová je duchovní dcera Avvakuma. Síla jejího protestu a nasazení diváka šokuje. Surikov na obraze zachoval rysy ruského života 16. a 17. století: starověké zvyky, oblečení. Přísná tvář šlechtičny jako by byla osvětlena ohněm. zažertoval a řekl: "Kdybych napsal peklo, sám bych seděl v ohni a nutil lidi pózovat v ohni." Příběh šlechtičny a jejích zajatkyň Evdokie Ursové a Marie Danilové, „malých věrných nešťastníků“, jak je Avvakum nazýval, je tak věrohodně podán.

Přečte úryvek z Avvakumova poselství bojaru Morozovové...

Z této pasáže jsme pochopili, že Habakuk se cítí jako pastýř, rádce „Kristova stáda“. To je jeho poslání. Text je velmi emotivní: od urážlivého jazyka po něžnou vděčnost. Zastávat pravdu je pro Avvakuma hlavní věcí.

UČITEL: Nyní, chlapci, jsme se dostali do bodu, kdy musíme vyvodit závěry spisovatelská činnost a inovace arcikněze Avvakuma.

LITERÁTOŘI: Psaní je neoddělitelné od jeho kazatelské činnosti, vše, co Avvakum napsal, od „Života“ až po poselství stádu, je prodchnuto patosem obrany staré víry.

HISTORIOVÉ: V dějinách ruské literatury zaujímá „Život“ zvláštní místo. Avvakum, jako tradicionalista na poli církevního života, působil jako inovátor jako spisovatel.

TEXTOLOGOVÉ: Styl a poetika jeho „Života“ ostře vystupuje na pozadí stylu a literární principy, který do té doby dominoval literatuře. Inovace byla ztělesněna ve výrazné orientaci na lidový jazyk, zdůrazňuje, že píše jako prosťáček vědomě (miluji svůj ruský přirozený jazyk, nemám ve zvyku přibarvovat svou řeč filozofickými verši)

LITERÁTOŘI: Ještě větší inovací bylo, že se rozhodl vytvořit si vlastní život a vytvořil brilantní dílo autobiografického žánru.

HISTORIOVÉ: Tyto rysy: individualita formy a obsahu literární dílo. Ne nadarmo si vynikající spisovatelé vysoce cenili jeho spisy, od Dostojevského a Leskova po Mamina, Sibirjaka a Gorkého.

TEXTOLOGOVÉ: Kromě svého života je Avvakum autorem „Knihy rozhovorů“ a „Knihy výkladů“, několika peticí k carovi, dopisů a zpráv rodině šlechtičny Morozové.

Shrnutí lekce: Lekci tedy končíme tím, že na Habakukovi je zarážející jeho nebojácnost, nezištnost, fanatismus víry a vytrvalost. Jeho osobnost odráží některé rysy Rusa národní charakter: věčné hledání pravdy a nezištná oddanost víře. Habakuk se nejprve postavil proti kultu královské osobnosti, takže jeho náboženská představa nabyla sociální charakter. Myšlenka svobody je moderní a relevantní.

Vyhodnocování odpovědí studentů a jejich komentování.

DOMÁCÍ ÚKOL: 1-2 otázky po článku „Ruští spisovatelé o arciknězi Avvakumovi“. Každému, kdo se zajímá o osudy spravedlivého člověka ve 20. století, doporučuji přečíst si povídku A. Solženicyna „Matreninův dvůr“

Část 1
DISKUSE LEKCE
Téma: „Život Habakuků, který napsal sám“
Osobnost arcikněze Avvakuma, houževnatost přesvědčení, velikost ducha.

Síla a krása jazyka děl arcikněze Avvakuma.


Cíl:

Seznámit studenty se světovou písemnou kulturou starověkého Ruska

Připravte si vnímání veškeré následné literatury;

Představit mravní a didaktická díla starých ruských písařů

Rozvinout schopnost analyzovat historické a literární „hagiografické“ popisy

Pěstujte nebojácnost, obětavost a vytrvalost.


Znalosti v lekci:
Práce se slovní zásobou:

Národní charakter, rodinný život, statečnost, fanatismus, osobnost, inovace.

(Předběžně musí být třída rozdělena do tří tvůrčích skupin: literární kritici, historici, textoví kritici a mají za úkol studovat historickou situaci doby arcikněze Avvakuma, vzpomínky jeho současníků, text „Života“ a připravit materiály k diskusi.)
Zařízení:

Je tu Bůh, je mír, žijí věčně,

Ale životy lidí jsou chvilkové a bídné.

Ale člověk v sobě obsahuje všechno,

Kdo miluje život a věří v Boha. (N. Gumilyov)

PRŮBĚH LEKCE:
1. Úvodní slovo učitele:

Sdělování cílů a cílů lekce, čtení epigrafu

Ruská církev usilovala o právní a ideologickou autonomii na byzantské církvi, proto bylo nesmírně důležité dosáhnout kanonizace svých vlastních, ruských světců, což byla nezbytnou podmínkou existence života. Zapište si definici do sešitu.

Život je příběh o životě, utrpení nebo zbožných skutcích lidí kanonizovaných církví, tedy uznaných za svaté a oficiálně uctívaných. Hagiografická literatura se nazývá hagiografie (Z ŘEC. AGIOS-HOLY, GRAPHOS-WRITE)

Nemalou roli sehrály i literárně-estetické důvody: seznámení s přeloženými Byzantskými životy mohlo probudit i u ruských písařů touhu vyzkoušet si tento žánr. Hagiografové zpravidla také hovořili o zázracích svatých a podrobně je popisovali.

Již v Kyjevské Rusi bylo přeloženo mnoho byzantských životů. Nejstarším ruským životem byl zřejmě „Život Antonína Pečerského“ - mnicha, který se jako první usadil v jeskyni a svým činem dal příklad k založení kláštera, který se později změnil ve slavný Kyjev- klášter.

Pečerský klášter.

Ve druhé polovině 11. století vznikl „Život Theodosia Pečerského“ a dvě verze života Borise a Gleba.

Avvakumův životní příběh je tragický. Duchem a temperamentem byl bojovník, polemik a udavač. Když mluvil proti reformám patriarchy Nikona, pro svou víru hodně trpěl. Na konci svého těžkého života v Pustozersku, malém městě u ústí Pechory, napsal svůj „Život“

Komu Habakuk adresoval své psaní? Jak si představoval svého čtenáře? Jak můžeme vysvětlit hlubokou emocionalitu jeho vyprávění?

Jak se Life of Avvakum liší od tradičních děl tohoto žánru? V čem se blíží hagiografickým kánonům?

Jak ruští spisovatelé hodnotili osobnost arcikněze Avvakuma? Literární vědci, historici a textoví kritici nám to pomohou pochopit.


Výkon studenta:

LITERÁRNÍ SCHOLAISTI: Avvakum (arcikněz) je bojovník za starou víru, vůdce starověrců, autor slavného života a řady dalších děl. Narodil se na půdě Nižního Novgorodu, ve vesnici Grigoriev, v rodině vesnického kněze Petra, ve věku 21 let byl jmenován jáhnem vesnického kostela. Lopatitsy, o 2 roky později byl vysvěcen na kněze a o 8 let později byl jmenován arciknězem Církve Nanebevstoupení Páně ve městě Yuryevets Povolsky.


HISTORIOVÉ: Avvakumovo povýšení na arcikněze se odehrálo v roce 1652, v předvečer Nikonovy církevní reformy. V této době byl Avvakum úzce spojen s kruhem horlivců zbožnosti, v jehož čele stál arcikněz kremelské katedrály Zvěstování Stefan Bonifajev s arciknězem moskevské kazaňské katedrály Ivanem Neronovem. Mezi členy kroužku patřil i mladý car Alexej Michajlovič. Usilovali o povznesení ducha církevního života v ruském státě, zasazovali se o oživení aktivní pastorační činnosti kléru, bojovali proti běžným formám zábavy, spatřujíce v ní pozůstatky pohanství.
TEXTOLOGOVÉ: Z archivních dokumentů je známo, že Avvakum se roku 1652 přestěhoval do Moskvy z Jurijevce ke svému duchovnímu otci Ivanu Neronovovi (v Jurjevci měl konflikt s farníky, kteří se vzbouřili proti pastýři, který byl neústupný ve své zbožnosti). V Moskvě byl Avvakum carovi představen samotným Stefanem Vanifajevem. Sloužil v jedné z uliček kazaňské katedrály a stal se stálým členem kruhu milovníků Boha, k němuž patřil i carův oblíbenec, metropolita Nikon z Novgorodu, budoucí patriarcha.
LITERÁRNÍ SCHOLAISTI: Avvakum byl mezi členy okruhu blízkého carovi již natolik vlivný, že spolu s dalšími účastníky podepsal carovi petici o budoucím patriarchovi; osoba, za kterou bojovali, byl Nikon.
HISTORIÁCI: Car Alexej Michajlovič také chtěl vidět Nikona jako patriarchu v roce 1652 se Nikon stal patriarchou a od postní doby v roce 1653 začal provádět církevní reformu, která vedla k dodnes nepřekonanému schizmatu v církvi.
TEXTOLOGOVÉ: Patriarcha poslal „vzpomínku“ (rozkaz) do kazaňské katedrály, aby nahradila dvouprstý znak kříže tříprstým a omezila poklony při čtení modlitby pokání. V tiskárně se na příkaz patriarchy začaly upravovat texty bohoslužebných knih, které byly uvedeny do souladu s novořeckými. To vše způsobilo aktivní odmítnutí ze strany obrovské části lidu a kléru.
HISTORIOVÉ: Mezi lidmi, kteří protestovali, byl Habakuk. Úřady reagovaly na odmítnutí reforem Nikonu represemi. Avvakum byl zatčen v roce 1653 a v září byl na příkaz Nikona a cara vyhoštěn na Sibiř, kde se zúčastnil expedice guvernéra Afanasyho Paškova, který podnikl mnohaletou cestu z Jenisejsku do Nerchinsku přes nedobytý Sibiř, zažívající krutý útlak ze strany guvernéra; Jeho rodina putovala s ním.
LITERÁRNÍCI „Na počátku 60. let král zavolal Avvakuma ze Sibiře. Avvakum znovu začal nebojácně přesvědčovat cara, aby upustil od inovací a promluvil na obranu staré víry, za což byl na carův rozkaz znovu vyhoštěn do Pustozerského Ostrogu poblíž Pečory.

HISTORIÁCI: V únoru 1666 byl Avvakum přiveden do Moskvy k soudu církevního koncilu, svolaného z iniciativy cara, aby odsoudil starověrce, vyřešil případ zneuctěného Nikona a na jeho místo zvolil nového patriarchu. Nikon byl odsouzen a vyhoštěn, nový patriarcha Joseph 2 byl odříznut (ti, kteří patřili k kléru) a poté, co mnoho, jako kacířů, podrobili okleštění jejich jazyka, byli posláni do vězení. Koncem roku 1667 byl Avvakum spolu se čtyřmi svými spojenci, sibiřským knězem Nikiforem, svatým Lazarem, jáhnem Fjodorem a mnichem Epiphaniem, vyhoštěn do Pustozerska, uložen do hliněné jámy a do roku 1682 v ní strádal. Avvakum byl spolu se třemi spojenci popraven 14. dubna 1682 upálením ve srubu.


UČITEL: Myslím, že když se ponoříte do historické éry 17. století, dokážete si představit autobiografii hrdiny, v níž je vše podřízeno obraně staré víry jako národní formy vědomí. Avvakum viděl reformu jako zásah do národního života, a tak láskyplně zobrazuje každodenní detaily a mluví bohatým, jasným „podlým“ jazykem. Tento text má novinářský patos.

Nyní pracujme s textem „Života“, na stolech jsou karty s úkoly a otázkami k analýze.


II. SKUPINOVÁ PRÁCE

První skupina analyzuje kompozici a děj:

1.Co je jedinečné na kompozici textu?

2.Co je základem zápletky?

3. V jakém pořadí jsou události zobrazeny?

4. Kdo je hlavní postava? Co můžete říci o ostatních hrdinech díla?

Druhá skupina analyzuje rysy obrazu hrdiny, jeho postavy:

2.Co je Habakukovým životním počinem? Co je pro a proti?

3.Jaké jsou techniky zobrazování a vytváření obrazu?

4.Jaký je tvůj názor na osobnost Habakuků?

Třetí skupina analyzuje rysy stylu a jazyka díla:

1.Co je jedinečné na jazyce díla? Jaký styl řeči je typický pro lidovou řeč?

2. Jak můžete vysvětlit emocionalitu prezentace?

3.Jaký je pomyslný adresát Habakukovy řeči? Komu je jeho výzva určena?

4. Jaké umělecké tropy autor používá? Jak ho charakterizuje řeč hrdiny?

Individuální úkol:

Čtení Avvakumova poselství bojaru Morozovové: co nám odhaluje v osobnosti arcikněze? (Použijte obraz V. Surikova „Boyaryna Morozova.“)


III. Diskuse o výsledcích práce na kartách

(práce s notebooky)


Kanonické rysy života

Umělecké rysy života

1. Život je životopis světce

1. Habakuk není kanonizován.

2. Život byl sestaven po smrti světce.

2.Napsán za jeho života.

3. Vyprávění je od třetí osoby.

3. Život připomíná zpověď-kázání, forma vyprávění v první osobě dodává textu emocionalitu a sílu.

4. Složení života je postaveno podle přísného schématu.

4. Obecně řečeno, kompozice je konzistentní, nemá obvyklé zakončení.

5.Metodou zobrazení hrdiny je idealizace.

5. Hrdina není ideální člověk, je to „svatý hříšník“.

6. Hrdinův vnitřní svět není zobrazen ve vývoji, je vyvoleným od okamžiku narození.

6. Hrdinův vnitřní svět je jasně zobrazen, k tomu slouží vnitřní monolog.

7. Vášeň a čas jsou znázorněny konvenčně.

7.Konkrétní a reálné.

8. Při zobrazování světce byly, kdykoli to bylo možné, eliminovány všechny individuální charakterové rysy, zejména nehody.

8. Hrdina je jednoznačně individuální, rozpoznatelný, jeho projev je originální, emotivní, před námi nestojí abstraktní ideál člověka, ale pozemský trpitel, rebel.

9. Tón příběhu je vážný a vážný.

9. Objeví se komické poznámky.

10. Jazyk života je knižní, s hojností staroslověnských a církevních slov.

10. Jazyk je živý, hovorový, uvedení lidových slov je hlavním slohovým prostředkem; Jako by autor nepsal, ale svobodně mluvil.

11.Text je určen pro gramotnou, připravenou osobu.

11. Autor oslovuje čtenáře z řad lidu - sedláků, obyvatel měst, pro které není snadné porozumět církevně slovanské řeči.

12. Zápletkou života je duchovní smlouva a čin světce.

12. Děj zobrazuje národní život, zvyky, rodinný život.

UČITEL: Levá strana tabulky je předem vyplněna na tabuli a pravá strana je vyplněna jako výsledek odpovědí studentů, to jsou výsledky vaší práce na kartách. Nyní si poslechněme studentovo poselství podle obrazu V. Surikova „Boyaryna Morozova“.

UČEDNÍK: Boyarina Morozová je duchovní dcera Avvakuma. Síla jejího protestu a nasazení diváka šokuje. Na obrázku Surikov zachoval rysy ruského života 16. a 17. století: starověké zvyky, oblečení. Přísná tvář šlechtičny jako by byla osvětlena ohněm. V.I. Surikov žertoval a řekl: „Kdybych napsal peklo, pak bych sám seděl v ohni a nutil lidi pózovat v ohni. Příběh šlechtičny a jejích zajatkyň Evdokie Ursové a Marie Danilové, „malých věrných nešťastníků“, jak je Avvakum nazýval, je tak věrohodně podán.

Přečte úryvek z Avvakumova poselství bojaru Morozovové...

Z této pasáže jsme pochopili, že Habakuk se cítí jako pastýř, rádce „Kristova stáda“. To je jeho poslání. Text je velmi emotivní: od urážlivého jazyka po něžnou vděčnost. Zastávat pravdu je pro Avvakuma hlavní věcí.

UČITEL: Nyní, chlapci, jsme se dostali do bodu, kdy musíme vyvodit závěry o spisovatelské činnosti a inovaci arcikněze Avvakuma.


ZÁVĚRY:

LITERÁTOŘI: Psaní je neoddělitelné od jeho kazatelské činnosti, vše, co Avvakum napsal, od „Života“ až po poselství stádu, je prodchnuto patosem obrany staré víry.


HISTORIOVÉ: V dějinách ruské literatury zaujímá „Život“ zvláštní místo. Avvakum, jako tradicionalista na poli církevního života, působil jako inovátor jako spisovatel.
TEXTOLOGOVÉ: Styl a poetika jeho „Života“ ostře vyčnívá na pozadí stylu a literárních principů, které dříve v literatuře dominovaly. Inovace byla ztělesněna ve výrazné orientaci na lidový jazyk, zdůrazňuje, že píše jako prosťáček vědomě (miluji svůj ruský přirozený jazyk, nemám ve zvyku přibarvovat svou řeč filozofickými verši)
LITERÁTOŘI: Ještě větší inovací bylo, že se rozhodl vytvořit si vlastní život a vytvořil brilantní dílo autobiografického žánru.
HISTORIOVÉ: Tyto rysy: osobitost formy a obsahu literárního díla. Ne nadarmo si vynikající spisovatelé vysoce cenili jeho spisy, od Dostojevského a Leskova po Mamina, Sibirjaka a Gorkého.
TEXTOLOGOVÉ: Kromě svého života je Avvakum autorem „Knihy rozhovorů“ a „Knihy výkladů“, několika peticí k carovi, dopisů a zpráv rodině šlechtičny Morozové.
Shrnutí lekce: Lekci tedy končíme tím, že na Habakukovi je zarážející jeho nebojácnost, nezištnost, fanatismus víry a vytrvalost. Jeho osobnost odráží některé rysy ruské národní povahy: věčné hledání pravdy a nezištnou oddanost víře. Avvakum nejprve vystoupil proti kultu královské osobnosti, takže jeho náboženská představa získala společenský charakter. Myšlenka svobody je moderní a relevantní.
Vyhodnocování odpovědí studentů a jejich komentování.
DOMÁCÍ ÚKOL: 1-2 otázky po článku „Ruští spisovatelé o arciknězi Avvakumovi“. Každému, kdo se zajímá o osudy spravedlivého člověka ve 20. století, doporučuji přečíst si povídku A. Solženicyna „Matreninův dvůr“
část 1

1 Tradice a inovace v „Životě arcikněze Avvakuma...“ Výsledky pozorování literární textžáci 8. ročníku



3 Vlastnosti obrazu hrdiny Jak souvisí autor a hrdina v textu? Jaká je dualita obrazu hrdiny? Co je Habakukovým životním počinem? Co je pro a proti? Jak se odhalí charakter postavy? Jaké jsou základní techniky pro vytvoření obrazu? Jaký je váš názor na osobnost Habakuků?


4 Stylové a jazykové rysy Čím je jazyk díla jedinečný? Jaký styl řeči je typický pro lidovou řeč? Jak můžete vysvětlit emocionalitu prezentace? Jaký je pomyslný adresát Habakukova projevu? Komu je jeho výzva určena? Které epizody mají komický nádech? Proč se objevuje v životě? Který umělecké techniky(tropy) používá autor? Jak je hrdina charakterizován svým projevem?


5 Kanonické rysy života Život je životopisem světce. Život byl sestaven po smrti světce. Vyprávění je vyprávěno ve třetí osobě, vyznačuje se klidnou prezentací a klidnou intonací. Umělecké objevy Habakuk Habakuk není kanonizován. Napsáno za jeho života. Život připomíná zpověď-kázání, forma vyprávění v první osobě dodává textu emocionalitu a sílu.


6 Složení života je postaveno podle přísného schématu. Způsob, jak zobrazit hrdinu, je idealizace. Hrdinův vnitřní svět není zobrazován ve vývoji, je vybrán od okamžiku narození. Prostor a čas jsou zobrazovány konvenčně. Obecně řečeno, kompozice je konzistentní, nemá obvyklé zakončení. Hrdina není ideální člověk, je to „svatý hříšník“. Vnitřní svět hrdiny je jasně zobrazen, toto je podáváno vnitřní monology. Prostor a čas jsou konkrétní a skutečné.


7 Při zobrazování světce byly, kdykoli to bylo možné, eliminovány všechny individuální charakterové rysy, zejména nehody. Tón příběhu je vážný a vážný. Jazyk života je knižní, s hojností církevních slovanství. Hrdina je zřetelně individuální, rozpoznatelný, jeho projev je originální a emotivní; Před námi není abstraktní ideál člověka, ale pozemský trpící, rebel. Objevují se komické poznámky. Jazyk je živý, hovorový, uvádění lidových slov se stává hlavním stylistickým prostředkem; Jako by autor nepsal, ale svobodně mluvil.


8 Text je určen pro gramotnou, připravenou osobu. Zápletka života je duchovní výkon svatý Autor oslovuje čtenáře z obyčejní lidé(rolník, městský obyvatel), pro kterého není snadné rozumět církevně slovanské řeči. Děj zobrazuje národní život, zvyky, rodinný život.


9 Závěry Habakuk je inovátor, který ničí středověký kánon. Před námi neobvyklá práce, který odrážel skutečné rozpory doby a rozpory v charakteru a světovém názoru hrdiny, malby veřejný život a život Rusa poloviny 17. století století, hrdinské i obyčejné, tragické i komické. To vše přesahuje nejen hagiografii, ale i další známé žánry té doby a nutí čtenáře přemýšlet nad otázkou:




11 Přemýšlejte: „V životě se epické, lyrické a dramatické principy, prvky mnoha žánrů starověkého ruského psaní – a vzdělávací literatury, kázání, životů a učení a každodenních příběhů, stejně jako ústních lidových příběhů – spojily do jediný celek. Je tedy stěží možné definovat žánr Života nějakým nám známým pojmem. Ale zároveň ze všeho, co jsme řekli, můžeme vyvodit závěr o projevu určitého trendu v dějinách ruské literatury v životě, o přístupu Života k konkrétní žánr, která nakonec dostala podobu o něco později. Máme na mysli trend stávání se syntetický žánr román." V.E. Gusev


12 Použité materiály Stará ruská literatura. Kniha pro čtení ročníků 5-9 / Sestavila E. Rogachevskaya. – M.: SCHOOL-PRESS, Vývoj založený na lekcích podle literatury. 8. třída / Comp. I.V. Zolotareva, O.B. Belomestnykh, M.S. Korneeva. – M.: VAKO, K žánru života arcikněze Avvakuma. Autor V. E. Gusev.

Nutnost uvažovat o tom, jakým obrazem se Habakuk ve svém učení představuje, se vysvětluje především tím, že po pochopení toho, jak se ideolog učení prezentuje, bude možné konečně odhalit směr učení, a tedy vyřešit problém uvedený ve zprávě.

Ve svých spisech se arcikněz spolu se zlehčováním své lidské přirozenosti, jak bylo zmíněno výše (viz odkazy 86 a 88), stále chová do jisté míry arogantně.

Protože se jeho svěřenec obrátil na selského našeptávače, Avvakum se na ni „rozzlobil“, což je pravda, ale dále popisuje okamžik, kdy její syn přišel požádat o odpuštění pro svou matku před arciknězem, Avvakum se v této scéně objeví jako představený a vypráví chlapec Od koho jiného by měl požádat o odpuštění?

Také ostře kárá bojara F. P. Morozova, že mu dal návod, jak jednat se svými duchovními dětmi: „abych mu podle tvého příkazu zakázal svatá tajemství být“.

V v tomto případě Měli byste věnovat pozornost specifikům samotného „Života“. Je známo, že „Život“ Habakuků nepředstavoval život jako takový, který se obvykle předpokládá podle kánonů psaní. tohoto žánru. Toto je autobiografie, která se „stává životem světce, charakterizuje jeho boj s odpadlíky, práci pro Kristovu slávu“. Hagiografický charakter je navíc výhradně „nějaký vnější vlastnosti": "nejistota místa, času a postavy" Ale ani za svého života nebyl arcikněz uznán za svatého, takže není jasné, proč se Avvakum při prosazování rovnosti člověka s člověkem a popírání jakékoli hierarchie mezi lidmi, stejně jako světské a církevní moci stále staví jako lepší. To lze samozřejmě vysvětlit jeho povinnostmi jako kazatele, který musí vyučovat své duchovní děti a pečovat o ně. Ale takové odkazy, stejně jako obraz, který si arcikněz v tomto případě nakreslí, se mu nijak nezamlouvají, spíše ho odpuzují, navzdory myšlenkám, které předkládá.

Na druhou stranu si Avvakum vytváří grandiózní obraz bojovníka za víru a spravedlnost. Do jisté míry se příliš hyperbolizuje, když říká: „Znám tvůj čistý a neposkvrněný, Boha napodobující život“, „lidé ke mně putovali neohroženě a směle.“ To ospravedlňuje to, co popisuje životní cesta: stačí si připomenout četná utrpení, která Avvakum a jeho rodina prožívají, putujíce od vyhnanství do vyhnanství: svévoli Vojvoda Paškova, jeho zacházení v „dočasných věznicích“, než byl poslán do vyhnanství („u Nikoly mě drželi v chladu přikrývku sedmnáct týdnů,“ „pak mě smečky odvezly do kláštera Pafnutiev a tam mě zavřeného v tmavém stanu držely spoutaný skoro rok“), mučení, kterým byli vystaveni schizmatici, například vyřezávání jazyk, stejně jako useknutí rukou (ale v tomto případě to hrálo velkou roli patronát od krále), nakonec a mučednictví ideolog starověrců - pálení ve srubu v Pustozersku. V tomto případě nelze než souhlasit s názorem V.E. Guseva, že „Habakuk je heroický obraz. Je to bojovník za svobodu, „za službu „pravdě“ jako „boží věci“, za jednotu.


Habakuk neoslavuje sebe, ale Boha. Prosazuje myšlenku spravedlnosti seslané Bohem za utrpení pro něj: „Mějte trpělivost s mými světly, pro pány buďte trpěliví! A neztrácejte odvahu se svými dušemi, ale důvěřujte Bohu a Nejčistší Matce Boží v modlitbách a prosbách, zůstaňme dobrými, staňme se silnými, moji otcové a bratři, děti a sestry, matky a dcery! “ Toto je také jeden z prvků ideologického dopadu na jeho následovníky, totiž „Abakukova řeč vyzývá svět, aby byl svědkem jeho zápasu“, ale kromě toho je to také Avvakumovo osobní přesvědčení, jeho víra.

V důsledku toho, přes všechny nesrovnalosti při skládání jeho obrazu, bylo hlavním úkolem Avvakuma při jeho skládání ukázat, že hlavní věcí je služba Bohu, ochota přinést pro něj jakékoli oběti, a proto je obraz arcikněze velmi pozitivní. Toto je hrdina, který svým příkladem ukazuje, že je třeba stát si za svým přesvědčením až do konce; hrdina, který je hoden napodobování a hlavní náplní jeho činnosti není jen hájení svého přesvědčení, ale péče o lidskou duši.

Naděžda DUDINA

Nadezhda Konstantinovna DUDINA (1957) - učitelka ruského jazyka a literatury na škole č. 15 v Bijsku na území Altaj.

Lekce-úvaha o „Životě arcikněze Avvakuma, který napsal sám“

Design lekce. Bible, úryvky z „Života...“, reprodukce obrazu V.I. Surikov "Boyaryna Morozova".

Epigraf: Sorrower ruské země a sběratel jejího jediného ducha(V. Rasputin).

Práce se slovní zásobou: národní charakter, rodinný život, statečnost, fanatismus, osobnost, inovace, jádro. (Slova s ​​výkladem jsou napsána na tabuli, studenti je sami podle potřeby odkazují.)

Postup lekce

Studenti čtou epigraf.

Na konci lekce budeme muset odpovědět na otázku: „Vyjadřuje tento výrok podstatu a význam osobnosti arcikněze Avvakuma?

Církevní schizma jako historický fenomén

(Studentský vzkaz)

S počátkem vlády Alexeje Michajloviče Romanova (od roku 1645) začala éra vládní reformy. Byl zveřejněn legislativní „koncilní kodex“ (1649), který byl základním zákonem Ruska až do 30. let 19. století, hlavním souborem zákonů ruského státu. V roce 1653 požádal patriarcha Nikon o pomoc cara a odvážně zahájil církevní a rituální reformu (1653–1655).

Nikon nařídil nahradit dvouprstý znak kříže znakem tříprstým, zkrátit poklony při čtení kajícné modlitby Efraima Syřana, „uklonit se“ do pasu místo klekání, začal opravovat církevní knihy v souladu se současnými řeckými a měnit rituály podle vzoru novořeckých. Nikonova reforma měla za cíl sjednotit bohoslužby v celé zemi, centralizovat církevní správu, zvýšit daně uvalené na nižší duchovenstvo a posílit moc patriarchy. Tím byly splněny cíle státní jednoty.

Příkazy zavedené Nikonem vyvolaly mezi lidmi rozhořčení - od knížat, bojarů a duchovenstva až po obyčejné lidi: lidé to vnímali jako kolaps pravé ruské „staré víry“, jako novou „herezi“. Obzvláště zuřivé odmítnutí vyvolalo nahrazení dvouprstového znaku tříprstým znakem. Vznikl“ církevní schizma" Zastáncům reformy se začalo říkat „nikoniáni“. Nikoniané začali odpůrce reforem nazývat „schizmatici“ (sami schizmatici se nazývali „věrnými“, „staromilci“, „starověrci“). Mezi „staromilci“ byly oživeny starověké legendy o nadcházejícím „konci světa“. Car Alexej Michajlovič a Nikon byli vnímáni jako předchůdci Antikrista, kteří mu připravovali cestu.

Pronásledování padlo na schizmatiky. Osm let (1668–1676) obléhala carská vojska Solovecký klášter, který reformu odmítl. Vojáci se přesunuli na sever a na Sibiř a hledali kláštery „staromilců“. V reakci na to se „staří milenci“ uchýlili k hromadnému sebeupálení. Pronásledováni byli také ti blízcí králi, kteří bránili „starou víru“. Mezi nimi byl arcikněz Avvakum.

Avvakum - „zuřivý arcikněz“: neústupnost, přesvědčení, dosažení bodu fanatismu

(Studentský vzkaz)

A Vvakum se narodil v roce 1620 (podle jiných zdrojů - v roce 1621) na zemi Nižnij Novgorod, ve vesnici Grigorov, v rodině vesnického kněze Petra. Když otec zemřel, matka provdala svého syna za kovářovu dceru, sirotka Anastasii. Čtením patristické literatury získal Avvakum hluboké znalosti v této oblasti. Pak v sobě Avvakum pocítil přirozený dar kazatele. V jedenadvaceti letech byl Avvakum vysvěcen na jáhna v kostele sousední vesnice, o dva roky později se zde stal knězem, odkud byl o osm let později jmenován arciknězem kostela Nanebevstoupení Páně v Jurjevci-Povolském (nyní město Yuryevtsev, region Ivanovo).

Protopop (arcikněz) - vrchní kněz.

V této době se v královském paláci, kolem královského zpovědníka, arcikněze kremelské katedrály Zvěstování Stefana Vonifatieva, vytváří kruh zbožných fanatiků, který zahrnuje samotného mladého krále a také Ivan Neronov, Avvakumův rádce. Avvakum se sbližuje s tímto kruhem, zasazuje se o oživení aktivní pastorační činnosti kléru, bojuje proti běžným druhům zábavy, vidí v nich pozůstatky pohanství, za které je napadán svými farníky: odsuzuje místní vůdce, je za to brutálně zbit, pak bubáky rozežene dvěma velkými tančícími medvědy.

V roce 1652 se farníci vzbouřili proti svému pastýři, který byl ve zbožnosti neústupný. Avvakum odešel do Moskvy a byl představen carovi. Arcikněz dostal právo sloužit v jedné z kaplí kazaňské katedrály. Pro kněze to byla velká čest. Avvakum spolu s členy kruhu milovníků Boha sepisuje žádost králi o budoucím patriarchovi. Osoba, pro kterou pracovali, byl Avvakumův krajan, metropolita Nikon, který se stal patriarchou ve stejném roce 1652.

A během Velkého půstu roku 1653 se Nikon zavázal provést reformu, která vedla ke schizmatu ruské církve. Mezi lidmi, kteří protestovali proti reformám, byl Habakuk.

V září 1653 se pokusili Avvakuma „zlikvidovat“, tedy zbavit ho svaté hodnosti, ale na žádost cara od tohoto záměru upustili. Poté byl uvězněn a poté v roce 1654 s celou rodinou na příkaz Nikona a se souhlasem cara vyhoštěn do Tobolska. Zde žil asi dva roky a poté byl zařazen do oddílu sibiřského průzkumníka - vojvoda Afanasyho Paškova a byl s ním nucen absolvovat nejtěžší mnohaletou cestu z Jenisejsku do Nerčinska přes nepokořenou Sibiř. Guvernér krutě utiskoval Avvakuma a jeho rodinu, která snášela všechna muka putování.

Počátkem šedesátých let v Moskvě chtěl mocichtivý Nikon omezit moc cara a v důsledku toho se sám ocitl v hanbě. Král se snažil k sobě přitáhnout ty, které předtím pronásledoval spolu s Nikonem. Avvakum byl povolán ze Sibiře do Moskvy (1662), kde se setkal s laskavým přijetím. Soud se snažil získat přízeň arcikněze. Dokonce mu bylo nabídnuto místo královského zpovědníka. Avvakum však viděl, že car poté, co odmítl Nikona, neodmítl jeho reformy a neohroženě vyšel na obranu „staré víry“ a přesvědčil cara, aby opustil inovace.

V roce 1664 car opět vyhnal Avvakuma a jeho rodinu, tentokrát na sever, do Pustozerského vězení. Avvakum však nestihl být odvezen do exilu: byl povolán do Moskvy, aby byl souzen církevní radou.

Církevní koncil (1666–1667) byl svolán z iniciativy cara, aby odsoudil starověrce, vyřešil případ zhanobeného Nikona a zvolil nového patriarchu. Avvakum, spolu s dalšími vůdci schizmatu, byl proklet – anathematizován – „posvátným koncilem“. Ale sám Habakuk v reakci na tento koncil proklel - tak velká byla jeho víra v pravdivost jeho víry ve znamení dvou prstů.

Poté byl Avvakum a jeho druhové - mnich Epiphanius, kněz Lazar a jáhen Fjodor - navždy vyhnáni do vzdáleného Pustozerska. Všichni, kromě Habakuka, měli vyříznutý jazyk a useknuté prsty, aby se nekřížili dvěma prsty a nepsali. Carina Maria Ilyinichna a carova sestra Irina Michajlovna se za Avvakuma postavily.

V Pustozersku dostal každý z vězňů samostatnou „zemskou věznici“, zakrytou srubem s jedním oknem, kterým vězni brali jídlo a „dříví“. Ale „vězni“ našli způsob, jak komunikovat: v noci vylézali z kobky oknem. Všichni se stali spisovateli, navzdory jejich zmrzačeným rukám. Právě zde, v „zemském vězení“ v Pustozersku, zbaveném možnosti kázat pravou víru a hádat se se svými odpůrci, napsal Avvakum svůj „Život“. Stejně jako poselství stádu je prodchnuta patosem obrany „staré víry“. Avvakum nazýval své stejně smýšlející lidi „věrnými“, „milými nešťastníky“ a měl o své duchovní děti hluboký strach. Ve vězení, když neměl po ruce žádné knihy, přesně citoval liturgické knihy, spisy církevních otců a životy svatých zpaměti.

Streltsy, kteří hlídali schizmatiky, s nimi sympatizovali a tajně převáželi spisy Avvakuma a dalších starších do Moskvy. Popularita Avvakuma, mučedníka za „starou víru“, rostla mezi starověrci Ruska. A na Velký pátek 1682 byli na příkaz cara Fjodora Alekseeviče čtyři vězni pustozerské věznice zaživa upáleni ve srubu.

Slovo učitele. Arcikněz Avvakum, vůdce schizmatiků, který hájil své přesvědčení, za ně zemře na hranici. Vlastní několik děl: „Život...“, „Kniha rozhovorů“, „Kniha výkladů...“, epištoly a petice. Život byl napsán v letech 1672–1673 během jeho exilu v Pustozersku a je prvním dílem v dějinách starověké ruské literatury na základě jeho vlastního životopisu.

Co vás na titulu zaujalo? Proč Život napsal sám Avvakum?

(Habakuk píše „Život“ v téměř padesáti letech. Zažil už vyhnanství, mučení i ztrátu blízkých. To znamená, že jde o kázání určitých názorů a z uměleckého hlediska o ničení středověký kánon života.)

Čtení úryvků z „Života...“.(Studenti připravení doma čtou.)

1. Začátek působení Avvakum na církevním poli.

Před čtením pasáží jsou zadány úkoly.

  • Formulovat hlavní myšlenka výňatek.
  • Jaké vlastnosti Habakuků byly v epizodě odhaleny?

Konverzace

Jak vidíte arcikněze Avvakuma z pasáží „Život...“?

Avvakum je věrný svému přesvědčení, bojuje za ně, je silný v duchu, což mu umožňuje snášet fyzické i morální trápení, šikanu, mučení, hlad a věznění. Lze si všimnout jeho filantropie, široké laskavá duše(příběh o „černé slepičce“, postoj k Markovně, děti se dotýkají nervu).

Hrdina je jemný, laskavý muž, hluboce se ho dotýká vše, co vidí, vůbec nevypadá jako člověk neochvějná vůle, bojovník za víru, za pravdu.

Studentský vzkaz. Příběh podle obrazu V.I. Surikova „Boyaryna Morozova“ (při přípravě je užitečné použít analýzu tohoto obrázku obsaženou v článku L. Chernayi „Tvář schizmatu“ - noviny „Historie“, nakladatelství „První září“. 2004. No. 26).

Boyarina Morozova je duchovní dcera Avvakuma. Síla jejího protestu a lpění na „staré“ víře diváka šokuje.

Čtení poselství Avvakuma bojaru Morozovovi.

Co nám prozrazuje v osobnosti arcikněze?

Habakuk se cítí jako pastýř, rádce „Kristova stáda“. To je jeho poslání. Text je velmi emotivní: od hrubého nadávky po něžnou vděčnost. Zastávat pravdu je pro Avvakuma hlavní věcí.

Stylové a jazykové rysy (práce ve skupinách).

Otázky pro skupiny

1. skupina. Které epizody mají komický nádech? Proč se objevuje v "Life"?

2. skupina. Jaké výtvarné techniky (tropy) autor používá?

3. skupina. Jak ho charakterizuje řeč hrdiny?

V „Životě...“ je dovedně použita rozmanitá slovní zásoba: je to jak hovorová, tak každodenní, dokonce i hovorová nadávka, a díky tomu se hagiografické vyprávění mění ve vzrušený příběh o životě žitém s emocionální postoj přátelům a „mučitelům“, „kacířovi Nikonovi a caru Alexeji Michajloviči“. Habakuk ve svých dopisech králi vystupuje jako tribun, jako filozof, který věří v tvořivost pravdy a nesmrtelnost spravedlivých. Stylově důmyslné, spisy blahoslaveného Bajkalu, napsané jednoduchým jazykem, končí závěrem: Kristus to všechno stvořil kvůli člověku. Tento výrok se stává zlomem pro změnu tématu i stylu: popis přechází ve vášnivé kázání, autor pranýřuje člověka nehodného Božího milosrdenství. Dynamiku denunciace zdůrazňují staroslověnství; autor se pozvedá ke zmínce o Soudném dnu, na kterém se vyjasní podstata každého člověka, a čte odpuštění: „...hřeší nade všechny lidi“. Avvakum prokázal inovativní přístup k jazyku díla, odvážně kombinoval lidová a církevně slovanská slova a výrazy.

Sestavení tabulky

A Vvac se chová jako inovátor a ničí středověký kánon. Před námi je autobiografie hrdiny, ve které je vše podřízeno obraně „staré“ víry jako národní formy vědomí. Avvakum viděl reformu jako zásah do národního života, a tak láskyplně zobrazuje každodenní detaily a mluví bohatým, jasným „podlým“ jazykem. Tento text má novinářský patos.

Zpráva o smrti arcikněze Avvakuma.(Čtení úryvku z románu D.L. Mordovtseva „Velké schizma“ – přečteno učitelem.)

Spor

Lze Habakuka nazvat „fanatikem víry“? Jak lze ospravedlnit jeho fanatismus?

Avvakumova osobnost odhalila takové rysy, jako je věčné hledání pravdy a nezištná oddanost víře. Avvakum nejprve vystoupil proti kultu královské osobnosti, takže jeho náboženská představa získala společenský charakter. Avvakumova obrana víry a jeho morálního přesvědčení lidem neškodí.

V „The Life of Avvakum...“ jsou zobrazeny různé nálady hrdiny. Každý člověk má v životě období, kdy ho překonává smutek, smutek, podráždění a nuda.

Jak se můžete dostat z tohoto stavu? (Použijte příklady ze života arcikněze Avvakuma, Bible.)

Vraťme se k epigrafu lekce. Vyjadřuje tento výrok V. Rasputina podstatu a význam Avvakumovy osobnosti?

Domácí úkol. Odpovězte písemně na otázku: „Proč byl Habakuk nazýván „zuřivý“, „bojovník a prorok“? Jaký je váš názor na Habakuky?