Lekce o vývoji řeči, ruské lidové pohádky. Shrnutí OOD o vývoji řeči ve skupině seniorů

Vzdělávací oblast: rozvoj řeči.

Účastníci: Učitel a děti přípravné skupiny.

Věk: 6-7 let.

Typ třídy: Kombinovaná.

Cíl: Upevnit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách.

úkoly:

Vzdělávací: Naučte se rozpoznávat pohádku podle ilustrací, hádanek, epizod; posílit dovednosti dětí v převyprávění pohádek.

Vývojové: Rozvíjet dětskou řeč a kognitivní činnost, schopnost porovnávat, zobecňovat, vyvozovat závěry a závěry; rozvíjet myšlení, představivost, vizuální paměť, pozorování.

Vzdělávací: Pěstovat zájem o ruské lidové pohádky.

Zařízení:

Truhla, klubko nití, ilustrace k pohádkám, leporelo – napodobenina knižního obalu, 7 různobarevných stran, obálky na modelování, obálky s hádankami, dopisy.

Metody a techniky:

Slovní: moment překvapení; konverzace; odpovědi na otázky; apelovat na zkušenosti dětí; kladení hádanek; pedagogické hodnocení, pobídky;

Vizuální: ukázka, prohlížení ilustrací

Praktické: modelování pohádky; řešení problémové situace; vyhledávací akce; didaktické hry; zdravotně úsporné technologie (prstová gymnastika, zraková gymnastika, tělesná cvičení, obličejová cvičení).

Přípravné práce:

Čtení ruských lidových pohádek ( "Masha a medvěd" , "Tři medvědi" , "kolobok" , „Liška a zajíc“ , "Tuřín" , "Teremok" , prohlížet si k nim ilustrace; převyprávění pohádek; didaktická hra „Zjistěte, ze které pohádky hrdina pochází“ .

Očekávaný výsledek:

  • Dítě má představu o pohádkách, zná jména a poznává hrdiny pohádek.
  • Ovládá schopnost uvažovat a mluvit nahlas.
  • Využití získaných znalostí v samostatné činnosti.
  • Formování praktických dovedností při práci s různými materiály u dítěte.

Délka lekce: 30 min

1. Organizační bod:

Děti přicházejí a stojí v kruhu.

Hra na duševní zdraví.

Vychovatel: Děti. Jaký je dnes nádherný den. Darujme si navzájem úsměvy a pozdravy.

Vynalezeno někým jednoduše a moudře,

Při setkání pozdrav: - Dobré ráno!

Dobré ráno! Slunce a ptáci!

Dobré ráno! usmívající se tváře.

A všichni se stanou laskavými, důvěřivými...

Ať vám dobré ráno vydrží až do večera.

2. Artikulační gymnastika "Úsměv" , "Blow Kiss"

2. Hlavní část:

vychovatel:

Kluci, máte rádi pohádky? (Odpovědi dětí)

proč je miluješ? (Odpovědi dětí)

Chlapi, proč si myslíte, že se pohádkám říká lidové? (odpovědi dětí) (protože je složili lidé). Pohádky se předávaly z jedné osoby na druhou. Proto pohádky patří k ústnímu lidovému umění.

vychovatel:

Kluci, přinesl jsem vám novou knihu pohádek. Podívejte se, jak je krásná! (Otevřu to a ukáže se, že všechny stránky zmizely).

Kluci, kam myslíte, že zmizely stránky knihy? (děti uvažují, vyjadřují své domněnky).

Místo jedné ze stránek je zde dopis. Od koho by to mohlo být? Pojďme si to přečíst. „Ahoj, děti! Nemůžete najít stránky své knihy? Byl jsem to já, Baba Yaga, kdo požádal Mocný vítr, aby je rozptýlil po Zemi pohádek! Hledej, možná najdeš! Ale pomoc ode mě nečekej!"

vychovatel:

Baba Yaga nemůže žít, aniž by někomu ublížila. Ty a já máme těžký úkol: musíme najít všechny stránky naší knihy, abychom si ji mohli přečíst. Nevíme, kde se tato Země pohádek nachází. Jak se tam dostat? Kdo nám ukáže cestu? (výpovědi dětí.)

Pedagog: V mnoha ruských lidových příbězích je jeden magický předmět, který ukazuje cestu k hrdinům. Pamatujete si, co je to za předmět? Tohle je kouzelná koule. Mám takový míč, dala mi ho moje kamarádka. Je uložena v této nádherné tašce. (Otevřu tašku a najdu tam odmotanou kouli) Ach, lidi, Baba Yaga nám tady taky dokázala ublížit a rozmotala celý míč. Co dělat, jak vrátit kouli magickou sílu? Znám jeden způsob - vyrábím jedno přadeno a zároveň říkáte ruským lidovým pohádkám. Čím více budeme jmenovat, tím více magických sil bude mít míč.

Hra "Vyjmenuj pohádky" : děti si předávají míček, namotávají nit a vyvolávají pohádku).

vychovatel:

Podívejte se, jak míč dopadl! Proč je tak velký? (odpovědi dětí).

Je to tak, protože znáš spoustu pohádek! Tento ples nám ukáže cestu do země pohádek. (Děti spolu s učitelem říkají kouzelná slova: "Pomoz nám, kouličku, přiveď nás do Země pohádek!" , míč se kutálel směrem k hrudi).

Tady je pro nás úkol. Teď vám přečtu neobvyklou pohádku, poslouchejte mě a řekněte mi, jaké chyby se v pohádce staly.

Pohádka „Kaťa a tři vlci“

Byla jednou jedna rodina: matka, otec a dcera Katenka. Káťa šla sama do lesa a ztratila se. Procházela se lesem a narazila na chatrč. A v chýši žila rodina vlků, kteří se vydali na lov. Káťa vešla do chatrče a začala to spravovat. Snědla kaši z talířů, posadila se na židle a pak šla spát na nejmenší postýlku. Vlci se vrátili z lovu a začalo jim vadit, že jim dům někdo řídí. Káťa zaslechla hluk, vyskočila z okna a utekla. Takže vlci nevěděli, kdo byl v jejich chýši.

(Pohádka "Tři medvědi" . V pohádce se dívka jmenuje Máša. Hrdiny nejsou vlci, ale medvědi. Máša si lehla ne na postýlku, ale na postel.)

Pedagog: Tak jsme našli jednu stránku! Podívej, jakou barvu? (červený)

Pedagog: Ball, příteli, pomoz nám najít zbývající stránky knihy! (Míč vede děti ke stolu, na kterém je dopis od Baba Yaga „Výborně, děti! Nakonec našli cestu a jen jednu stránku. Jen nebuďte příliš šťastní, ale raději se podívejte do obálky. Vidíte, v co jsem proměnil vaše oblíbené postavy? Pokud dokážete zlomit kouzlo, zjistit postavy, z jaké pohádky jsou, dostanete další stránku!“ (Modelování pohádek: "Masha a medvěd" , "Ryaba slepice" , "Tuřín" , Děti pojmenují pohádku, hrdiny).

vychovatel:

A teď byla nalezena další stránka! Jakou barvu (pomerančový).

Podívejme se sami, možná jsou zbývající stránky skryté někde poblíž?

Gymnastika pro oči: "Podívejme se do dálky, podívejme se poblíž, podívejme se nahoru, dolů, nakreslete očima míč." .

Pedagog: Nikde není vidět jediná stránka. Zamotat, veď nás dál, ukaž nám cestu! (Jdou, přistoupí k židlím, posadí se).

Pedagog: Tady je další dopis, stojí na obálce "Pomoc!" . Jen nechápu, kdo potřebuje naši pomoc? (Otevřu obálku a vyndám karty).

Hra "Pomoc!" .

Navrhuje se nejen jmenovat ty, kteří potřebují pomoc, ale také se jim snažit pomoci).

"Pomoc, pronásledují mě tři medvědi!" ("Tři medvědi" )

"Pomoc! Rozbil jsem dům zvířat! ("Teremok" )

"Pomoc! Proměnil jsem se v malou kozu!" ("Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka" )

"Pomoc, utrhl se mi ocas!" ("Sestra Fox a šedý vlk" )

"Pomoc! Proměnil jsem se v mrak!" (Sněhurka")

vychovatel:

Jaký jsi skvělý chlap! A zde je nalezena další stránka. jakou barvu? (žluť)

Víš, co se tam píše? DĚKUJU! To jsou hrdinové, kteří vám děkují!

Než budeme pokračovat v cestě, navrhuji, abychom si trochu pohráli a nechali náš míč odpočinout!

Minuta tělesné výchovy "Pohádky"

Tady jsme ji zasadili (ohnout se)

A polili ji vodou (simulace pohybu)

Tuřín byl dobrý a silný (roztáhněte ruce do stran)

Teď to vytáhneme (simulace pohybu)

A z tuřínu si uděláme kaši (imitace jídla)

A z tuřínu budeme zdraví a silní (zobrazit "sílu")

vychovatel:

- Kluci, podívejte se a řekněte mi, z jaké pohádky je tato ilustrace? - ukazuje ilustrace z pohádky „Vlk a sedm koziček“

Co nás tato pohádka učí? (Protože bys neměl otevírat dveře cizím lidem, poslouchat svou matku, nezlob se jako vlk, ale musíš být laskavý.)

"husy-labutě" . Jak se jmenuje tato pohádka? Proč mi labutí husy vzaly mého bratra? Proč Alyonushka pomohl sporák, jabloň a řeka? Co byste dělali, kdybyste se ocitli v této situaci?

Podívejte se a řekněte mi, ze které pohádky je tato ilustrace? - ukazuje ilustraci z pohádky "Kuře Ryaba" (Je to pohádka "Kuře Ryaba" .)

Které kuře v této pohádce je dobré nebo špatné? (Kuře je dobré. Dala dědovi a babičce zlaté vejce, a když ho myš rozbila, slitovala se nad nimi a snesla další vejce.)

Tak jsme našli další dvě stránky knihy. jakou mají barvu? (zelená a modrá).

Rád luštíš hádanky? Pokud vyřešíme všechny hádanky, Baba Yaga nám vrátí další stránku!

1. Šíp letěl a spadl do bažiny,

A v této bažině ji někdo chytil.

Kdo dal sbohem zelené pleti.

Stala ses roztomilá, krásná, hezká? (Princezna - žába)

2. Žena jezdí na koštěti v nebi i na zemi,

Děsivá, zlá, kdo to je? (Baba Yaga)

3. Které zvíře se umístilo na druhém místě v pohádkovém Teremoku?

4. Které pohádkové zvířátko nedokázalo poobědvat s jeřábem a dalo Kolobokovi lekci z vychloubání? (Liška)

5. Která pohádka obsahuje slova: „Je ti teplo, děvenko, je ti teplo, krásko? (Morozko)

6. Kdo splnil všechna Emelyina přání? (Štika)

vychovatel:

Výborně, děti, vyřešily jste všechny hádanky! Zde je další stránka. jakou má barvu? (modrý)

Míč nás volá vpřed! Zbývá ještě jedna stránka a můžeme sestavit naši knihu.

Postavte se do kruhu, zvu vás ke hře.

Hra: "Dáš mi - já ti dám" .

(Děti stojí v kruhu. Vedoucí ze středu kruhu hodí dětem míček a pojmenuje zvířátko. Děti se střídají v odpovědi, ve které pohádce tento hrdina vystupuje.) Například: kráva - pohádka "Tiny - Khavroshechka" .

Koza -…; Medvěd -…; Vlk -…; Husy -...; Fox -…; Kuře -…; Zajíc-…; Kůň… -; Dobrá práce! -

vychovatel:

Zde je poslední nalezená stránka! jakou barvu? (fialová)

Všechny stránky naší knihy jsou vícebarevné. Pojďme si je všechny vyjmenovat. Červená, oranžová, ..., fialová.

Co vám tyto barvy připomínají? (Odpovědi dětí).

Duhové barvy. Výborně, nyní proměňme naši knihu ve skutečnou knihu pohádek. Naše kouzelná truhla nám pomůže. Vložíme knihu do truhly a řekneme kouzelná slova "Slídit, slídit, slídit!" . Aby se stal zázrak, musíme tato kouzelná slova vyslovit třikrát různými způsoby:

  • být překvapen, oči široce otevřené, paže roztažené do stran;
  • obličej vyjadřuje nespokojenost, pronáší kouzelná slova, dupe nohama;
  • vesele, usmíval se, tleskal.

(děti vystupují společně s učitelem)

Odraz:

3. Vychovatel: Podívejme se do své hrudi! Podívejte se, jakou knihu jsme dokázali dát dohromady! Budeme to s vámi číst každý večer! Jste všichni skvělí! Jste nejlepší milovníci ruských lidových pohádek, nejlepší znalci! Věřit v pohádku je štěstí. A těm, kdo věří, pohádka určitě otevře všechny dveře. A dá vám něco zajímavého. (Děti dostávají omalovánky jako dárek z truhly). Baba Yaga vám poslala dárek za vaši odvahu, za vaše úsilí, za vaši lásku k ruským lidovým pohádkám. Navrhuji, abyste si je doma vybarvili sami a pak řekli mámě a tátovi pohádku o tomto hrdinovi. Navrhuji poslat náš míč do pohádky, kde se může hodit ostatním hrdinům, a sami jít do naší skupiny.

vychovatel:

Co nás učí pohádky?

Jaké jsou pohádky?

Na co z naší lekce nejvíce vzpomínáte? (odpovědi dětí)

Výborně kluci! Chci vám jménem všech pohádkových hrdinů poděkovat. Velmi dobře znáte ruské lidové pohádky.

Reference

  1. Gerbová V.V. Vývoj řeči v přípravné skupině MŠ. -M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2015
  2. Gurovič M.L. Dítě a kniha: Manuál pro učitelky MŠ /L. M. Gurovich, L.B. Beregovaya - Petrohrad: Nakladatelství "DĚTSKÝ TISK" , 2000
  3. Koryakina L.V. Zábavné tělovýchovné minuty. //Předškolní vzdělávání. 2006. - č. 5
  4. PROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ "OD NAROZENÍ DO ŠKOLY" vědečtí redaktoři N.E. Veraksa, T.S. Komarova, M. A. Vasilyeva, nakladatelství MOSAIKA-SYNTHESIS, Moskva, 2015
  5. Sukhin I.G. „Literární kvízy, testy a pohádky-rébusy pro předškoláky a žáky základních škol“ - M.: "Nová škola" , 2007.
  6. Vaše první knihovna "Ruské lidové pohádky" - M.: "Planeta dětství" , 2003.
  7. Falkovich T.A., Barylkina L.P. „Rozvoj řeči, příprava na zvládnutí psaní“ - M.: "WAKO" , 2005.

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit o rozvoji řeči

ve skupině seniorů č. 11 „Úsměv“. Téma: „Ruské lidové pohádky“.

úkoly:

Vzdělávací:

  • Pokračovat v představování největšího bohatství ruské lidové kultury - pohádky;
  • Chcete-li upevnit známé pohádky v paměti dětí, naučte je rozpoznávat je podle fragmentů, ilustrací, předmětů atd.
  • Cvičit děti ve schopnosti vyprávět obsah pohádky pomocí mnemotechnické tabulky;

Vzdělávací:

  • Pokračujte v rozvoji myšlení, paměti, pozornosti a představivosti.
  • Aktivovat řeč, obohatit slovní zásobu.

Vzdělávací:

  • Pěstujte zájem a lásku k pohádkám.
  • Pěstujte přátelský vztah k hrdinům pohádek i k sobě navzájem.

Vybavení a materiály:Výstava knih s ruskými lidovými pohádkami, ilustrace znázorňující pohádkové postavy. Mnemotechnické tabulky založené na ruských lidových pohádkách.

Přípravné práce: Čtení ruských lidových pohádek. Zkouška ilustrací k ruským lidovým pohádkám. Hraní pohádek pomocí stolního divadla. Řešení hádanek. Didaktické hry: „Čtvrtý lichý“, „Živá slova“, „Z jaké pohádky“, „Rozložení dějových obrázků v určitém pořadí“ atd. Dramatizační hry na motivy pohádek. Popis zvířat pomocí mnemotechnických tabulek.

Průběh OOD

vychovatel: Kluci, máte rádi pohádky?

Děti: Ano!

vychovatel: Mnoho pohádek už znáte. A dnes jsme se sešli, abychom si znovu připomněli naše oblíbené pohádky. Takže cesta do země pohádek začíná! (Učitel a děti se spojí za ruce a chodí v kruhu a čtou báseň F. Krivina „Přísloví o něčem skřípe.“)

Přísloví o něčem skřípe,

A pletací jehlice nemůže znovu spát,

Sedí na posteli, polštáře

Uši jsou již nastražené.

A okamžitě se tváře změní,

Zvuky a barvy se mění...

Podlahová deska tiše vrže,

Místností se točí pohádka.

vychovatel: Pohádky vyprávějí o nebývalém a zázračném a mají různé podoby: lidové i originální.

vychovatel: Chlapi, proč si myslíte, že se pohádkám říká lidové?

Děti: Protože je skládali lidé.

vychovatel: Pohádky se předávaly z jedné osoby na druhou. Proto pohádky patří k ústnímu lidovému umění.

vychovatel: Proč se pohádkám říká autorské příběhy?

Děti: Protože je složil a napsal jeden člověk – autor.

vychovatel: Pohádky jsou dobré. V každé pohádce...(dobro) vždy vítězí a zlo vždy...(je potrestáno).

Hra: "Ty mi dáš, já dám tobě."Děti stojí v kruhu. Učitel hází dětem míč ze středu kruhu a pojmenuje hrdinu pohádky. Děti střídavě odpovídají, ve které pohádce se vyskytuje.

Například: kráva - pohádka „Kroshechka - Khavroshechka“. Koza…;

Medvěd…; Vlk…; Husy...; Fox - ….; Kuře…; Zajíc…

Pedagog: Výborně!

Hra: "Najdi pohádku podle hádanky."

vychovatel: Kluci, znáte spoustu pohádek?

Děti: Ano!

vychovatel: Pojďme to teď zkontrolovat. Budu ti něco přát

hádanky a pojmenujete pohádku.

*Poblíž lesa, na okraji,

Tři z nich žijí v chatrči.

Jsou tam tři židle a tři hrnky,

Tři postele, tři polštáře.

Hádej bez náznaku

Kdo je hrdinou této pohádky? (Tři medvědi)

*Opustil jsem dědečka.

Nechal jsem babičku

Brzy k vám přijdu (Kolobok).

Hra: "Najdi pohádku z obrázku."

vychovatel: Výborně, poznáte pohádku od hádanky. Pokuste se rozpoznat pohádku z ilustrace (na tabuli jsou ilustrace k pohádkám „Vlk a sedm koziček“, „Slepice Ryaba“, „Liška-sestřička a šedý vlk“ atd. ).

vychovatel: Kluci, podívejte se a řekněte mi,

Z jaké pohádky je tato ilustrace? – ukazuje ilustraci

z pohádky Vlk a sedm koziček.

Děti: Toto je pohádka "Vlk a sedm koziček."

Pedagog: Kdo to složil?

Děti: Toto je ruská lidová pohádka.

Pedagog: Co nás tato pohádka učí?

Děti: Protože bys neměl otevírat dveře cizím lidem,

poslouchej svou matku, nezlob se jako vlk, ale buď laskavý.

vychovatel: Podívejte se a řekněte mi, ze které pohádky je tato ilustrace? – ukazuje ilustraci z pohádky „Slepice Ryaba“.

Děti: Toto je pohádka „Ryaba Hen“.

vychovatel: Které kuře v této pohádce je dobré nebo špatné?

Děti: Kuře je dobré. Svým prarodičům dala zlaté vejce, a když ho myš rozbila, slitovala se nad nimi a snesla jim další vejce.

vychovatel: A tato ilustrace je z jaké pohádky?

Děti: "Liška - sestra a šedý vlk"

vychovatel: Řekni mi, udělala liška správnou věc?

Děti: Ne, všechny podvedla.

Hra: "Najděte pohádku podle postav."

vychovatel: Pohádkové postavy pojmenuji a vy si zapamatujete názvy pohádek, ve kterých účinkují.

1. Dědeček, brouček, vnučka, myška (Pohádka „Tuřína“).

2. Myška, babička, vejce (Pohádka „Slepice Ryaba“).

3. Husy, Baba Yaga, dívka (Pohádka „Husy – labutě“).

4. Car, tři synové, šíp, bažina (Příběh „Žabí princezna“).

Převyprávění pohádky: "Vyprávěj pohádku."

vychovatel: A nyní navrhuji vyprávět jakoukoli pohádku pomocí mnemotechnické tabulky (Děti, pokud si to přejí, vyprávějí pohádku na základě mnemotechnické tabulky, expresivně přenášející dialogy postav).

vychovatel: Dobrá práce! Chci ti to říct

děkuji od všech pohádkových hrdinů. jsi v pořádku?

znáte ruské lidové pohádky, ale myslím

Každý z vás má svou oblíbenou pohádku.


Organizace: MŠ MBDOU č. 132

Místo: město Dzeržinsk

Cíl: rozvíjení schopnosti vyprávět pohádku pomocí maticového obrázku.

úkoly:

Vzdělávací: rozvíjet u dětí schopnost vyprávět pohádku pomocí maticového obrázku, schopnost koordinovat slova ve větě.

Vývojový: rozvíjet monologickou řeč vyprávěním pohádky; zlepšit správné používání slov a pádových koncovek v procesu tvoření slov.

Vzdělávací: pěstovat mravní vlastnosti: vnímavost, laskavost, empatii, touhu pomáhat; udržovat zájem o ruské lidové umění.

Prostředek: flanelgraf, maticový obrázek pohádky (lesní mýtina) vytvořený na flanelografu, postavy a předměty z pohádky „Zayuškina chýše“ pro flanelograf (kohout, zajíc, liška, medvěd, chýše), karty zobrazující části víly pohádkoví hrdinové (pro všechny děti), koberec na podlaze, panenka z loutkového divadla „čarodějnice“, malý kobereček, překvapení pro děti.

Přípravné práce: Seznámení s ruským lidovým příběhem „Zayushkina Hut“, prohlížením ilustrací, hádáním hádanek.

Slovník:„ledový“, „lýko“, „neobtěžoval“, „cop“, „na podpatcích“, „odřezky po zadních ulicích“, „řezaný“.

Reference:

  1. Gerbová V.V. Vývoj řeči v mateřské škole. Střední skupina. (Pro třídy s dětmi 4-5 let, nakladatelství M., MOZAIKA-SYNTÉZA, 2014.
  2. Illarionova Yu G. Naučte děti řešit hádanky. – M.: OSVÍCENÍ, 2012.
  3. Vymyslete slovo. Řečové hry a cvičení pro předškoláky / ed. Ushakova O. S. - M.: VZDĚLÁVÁNÍ, 2012.
  4. Řekni jinak / řečové hry, cvičení, situace, scénáře / ed. Ushakova O. S. – SAMARA, 2012.
  5. Ushakova O. S. Seznamujeme s literaturou předškoláky ve věku 3–5 let. – MOZAIKA-SYNTÉZA, 2015.

Děti stojí poblíž učitele.

Vychovatel: Dobrý den, děti!

Vychovatel b: Děti, máte rádi pohádky.

Vychovatel b: Chceš jít do pohádky a setkat se s pohádkou.

vychovatel: Jak můžete jít do pohádky?

Chcete báječnou dopravu? Hádejte který.

Riddle: Vezme tě kamkoli,

Kamkoli chcete.

A než se stihnete ohlédnout

Jak najednou narazíte na zázraky.

A pilota vůbec nepotřebuje

To je přece kouzelné... (koberec - letadlo).

Vychovatel: Výborně, hádáte správně, tohle je můj kouzelný pomocník, vstaňte na koberec – letadlo nás zaveze do země pohádek.

Raz, dva, tři vzlétáme, všichni zavřeme oči.

Letíme do říše divů, kolem modré oblohy.

Raz, dva, tři, čtyři, pět, můžeš otevřít oči (učitel si dá panáčka vypravěče na ruku).

Seznamte se s vypravěčem příběhů: Ahoj lidi! Jsem vypravěč. Kdo ví, proč mi tak říkají? (odpovědi dětí). Dnes se tedy setkáme s dobrou pohádkou. Ale v mé pohádkové zemi se staly potíže. Chlapi, zlý čaroděj se rozzlobil a očaroval pohádku, možná mi pomůžete odčarovat ji?

Děti: Ano, pomůžeme.

Práce s kartami (tvoření slov).

Děti sedí u stolů, prohlížejí si kartičky, pojmenovávají, co je na obrázku, odpovídají na otázku „čí“, „čí“ (hřeben kohouta je kohout, tlapy medvěda medvěda, ocas liška je liška, uši zajíce jsou zajíce, tlapky psa jsou psí )

Vypravěči a: Co myslíš: ve které pohádce jsou zajíc, liška, medvěd, pes a kohout? Jaká pohádka je začarovaná?

Děti:"Zayuškina chýše."

vypravěč: Děti, uhodli jste správně. Chcete hrát se mnou?

Lekce tělesné výchovy „Zayushkina chata“.

(děti stojí naproti sobě)

Náš zajíček žil v chýši (paže nad hlavou, prsty propojené do tvaru domu),

Nikdy netruchlil ( hlava se otáčí ze strany na stranu).

Vesele zpíval píseň ( kývat hlavou)

A hrál jsem na dýmku ( imitace hry na dýmku).

Ale liška zaklepala (klepe pěstí na pěst),

Odehnala našeho zajíce ( tleskali rukama).

Teď malý zajíček smutně chodí ( předení).

Nenachází místo pro sebe (povzdechne si a roztáhne ruce do stran)

Jak pes, tak medvěd ( vrtěte ocasem a pak se kývejte ze strany na stranu)

Přibližují se k našemu zajíci ( pasovat k sobě),

A odejdou s ničím ( rozcházet se).

Nášmu zajíci pomohl jen jediný kohout (mávejte rukama nahoru a dolů).

A teď žijí v domě ( ruce nad hlavou, prsty spojené k sobě v podobě domu) a v harmonii ( obejmout se navzájem).

Šťastný

Vypravěč: Výborně, trochu jsme si tuto pohádku připomněli. Děti, podívejte, na flanelografu je lesní mýtina. Právě na této mýtině se odehrál příběh našich hrdinů.

Rozkládání obrázků z pohádky na flanelograf podle děje pohádky.

Vypravěči a: jakou měl zajíček v pohádce boudu?

Děti: Zajíček měl lýkovou boudu.

Vypravěč: Co znamená bast? (dřevěný).

vypravěč: Jakou má liška boudu?

Děti: Ledový.

Vypravěč: Co se stalo se zajíčkem v této pohádce?

Děti: Liška požádala zajíčka, aby se zahřál, a pak ho vykopla.

vypravěč: Kdo pomohl zajíčkovi v jeho nesnázích?

Děti: Pes, medvěd a kohout.

vypravěč: Jak liška vyděsila zvířata?

Děti: Jakmile vyskočím, jakmile vyskočím, útržky půjdou do zadních ulic.

vypravěč: Kdo se nebál lišky a pomohl zajíčkovi zahnat lišku?

Děti: Kohoutek.

vypravěč: Jaká slova řekl?

Děti: Kosu nosím na ramenou, chci lišku šlehat.

vypravěč: děti, které nám chtějí samy vyprávět tento příběh.

Děti pomocí flanelgrafu vyprávějí příběhy z pohádky (odpovědi 2-3 dětí)

vypravěč: Kluci byli umělci,

A vy jste vyprávěli pohádku,

A diváci - byli jste dobří,

Zatleskejme si od srdce!

vypravěč: Děti, jste všichni tak skvělí, děkuji, že jste pomohly odstranit zlé kouzlo čaroděje, za to vám chci dát barevné tužky. S nimi budete moci nakreslit hrdiny nejen této nádherné pohádky, ale i mnoha dalších, které v budoucnu potkáte. No, teď je čas, abyste odletěli, dostali se na koberec - letadlo vás vezme do školky.

vypravěč: Raz, dva, tři vzlétáme, znovu zavřeme oči.

Raz, dva, tři, čtyři, pět! Tady jsme opět ve skupině, můžete otevřít oči (při vyslovování slov si učitel sundá panenku z ruky).

Odraz:

Vychovatel b: Naše cesta skončila a ty a já jsme se znovu ocitli ve skupině.

vychovatel:Řekněte mi prosím, kterou pohádku jsme dnes navštívili?

vychovatel: Co se vám na této pohádkové cestě nejvíce líbilo?

vychovatel: Jsem moc ráda, že se vám tato pohádka líbila. Čeká nás ještě mnoho různých pohádek a dobrodružství.


Cíl: Upevnit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách a na základě pohádkového materiálu přimět děti, aby se chtěly zúčastnit úkolů na „pohádkové“ téma.

Vzdělávací:

  • upevňovat znalosti dětí o známých pohádkách, poznávat je podle fragmentů, ilustrací, předmětů apod.;
  • naučit se odpovídat na otázky;
  • upevnit ordinální dovednosti počítání do 5;
  • posílit schopnost dětí správně pojmenovávat slova s ​​daným zvukem;
  • obohacování dětské slovní zásoby.
Vývojový:
  • rozvíjet řeč, myšlení, pozornost, jemné motorické dovednosti;
  • rozvíjet schopnost analyzovat hádanky k určení odpovědi;
Vzdělávací:
  • pěstovat zájem o pohádky;
  • naučte se naslouchat příběhům svých kamarádů bez přerušování, spolupracovat ve dvojicích.
Práce se slovní zásobou: Červená karkulka, Pinocchio, Zlatý klíč, pohádkový, kouzelný, Kolobok, Tři medvědi, Tři prasátka, Aibolit, Teremok, Kocour v botách, Dunno, Husy labutě, Žabí princezna, Na povel Štiky, Sivka-Burka, Ivan - Carevič a šedý vlk, sestra Aljonuška a bratr Ivanuška, Paleček, Strach má velké oči, Kohout je zlatý hřebínek, Kaše ze sekery.
Přípravné práce: čtení pohádek, prohlížení ilustrací, učení přísloví, rčení, jazykolamy, hádání pohádek.

Materiál a vybavení: obrázky pohádkových postav, vystřihované obrázky pohádkových postav, balíček, pět číslovaných písmen s úkoly, medaile od Pinocchia.

1. Organizační moment

Postavme se spolu v půlkruhu,
Řekněme "Ahoj!" k sobě navzájem.
Řekněme "Ahoj!" my k vám
Vážení hosté.
Pokud se všichni usmívají -
Dobré ráno začne.

vychovatel: Kluci, máte rádi pohádky? Víte, že pohádek je už hodně? Dnes se vydáme na cestu pohádkami. Takže cesta po pohádkovém ostrově začíná.
Pojďme přátelé
V zázračné pohádce – ty a já.
Posaďte se.
Ozve se zaklepání na dveře.
Přinesou balíček a dopis.
Pojďme si to přečíst?

Dopis: Dobrý den, milí kluci! Nechtěl jsem se učit a Malvína mě zavřela do skříně. Potřebuji vaši pomoc! Pomozte splnit Malvininy úkoly a kouzelný hrad se otevře. Úkoly jsou v tomto balíčku. Důležité je plnit úkoly v pořadí. předem děkuji. Pinocchio.

vychovatel: Kluci, můžeme pomoci osvobodit Buratino? (Odpovědi dětí)
Tak jdeme.

Zde je obálka s prvním úkolem. Úkol č. 1

2. Hlavní část
Didaktická hra „Hádej pohádku“
Babička dívku velmi milovala.
Dal jsem jí červenou čepici.
Dívka zapomněla své jméno.
No, řekni mi její jméno. (Červená Karkulka)
Smíchané se zakysanou smetanou,
U okna je zima,
Kulatá strana, červená strana
Válcovaný... (Kolobok)
Můj otec měl zvláštního chlapce,
Neobvyklé - dřevěné.
Ale otec svého syna miloval.
Jaký divný
Dřevěný muž
Na souši i pod vodou
Hledáte zlatý klíč?
Všude strká svůj dlouhý nos.
kdo to je? (Pinocchio)
V blízkosti lesa, na okraji
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky.
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky? (Tři medvědi)
Nos je kulatý, s čenichem,
Je pro ně pohodlné hrabat se v zemi,
Malý háčkovaný ocásek
Místo bot - kopyta.
Tři z nich – a do jaké míry?
Přátelští bratři vypadají stejně.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky? (Tři malá prasátka)
Ošetřuje malé děti
Léčí ptáky a zvířata
Dívá se přes brýle
Dobrý doktor... (Aibolit).
V tomto domě nejsou žádné starosti. Žila tam zvířata, ale později k nim přišel Medvěd a rozbil zvířeti dům. (Teremok)

vychovatel: Výborně, uhodli jste všechny pohádky!

Zde je obálka s druhým úkolem. Úkol č. 2

vychovatel:
Koschey byl včera na návštěvě, jen - Ach, popletl všechny pohádky. Musíte dokončit hádanky. A říkejte tomu pohádka!
(Práce ve dvojicích. Děti sbírají obrázky a pojmenovávají pohádku).

vychovatel:zatímco děti sbírají
Je těžké dát dohromady pohádku, ale my se nemusíme obtěžovat přátelsky, statečně a obratně. Pustili jsme se do toho s vámi!
(Odpovědi dětí)
Ach, jací skvělí chlapi, sesbírali všechny pohádky, uhodli všechny pohádky!

Artikulační gymnastika

Šu-šu-šu, sedím tiše, nešustím (děti si dlaněmi lehce narazí na kolena).
Uši-uši-uši - připravíme uši (tahání za ušní lalůčky)
Usha-usha-usha - budu poslouchat pohádku (přiložte dlaň k jednomu uchu, pak k druhému)
Sha-sha-sha - moc dobrá pohádka (tleskat rukama).

Zde je obálka s třetím úkolem. Úkol č. 3

Didaktická hra "Pohádková truhla"
- Pohádky byly dlouhá léta uchovávány v truhle, ale postupem času byly názvy některých pohádek obtížně čitelné. Opravte mě, pokud se mýlím.
1. "turecká princezna";
2. "Na povel psa";
3. "Sivka-stánek";
4. "Ivan carevič a zelený vlk";
5. "Sestra Alyonushka a bratr Nikitushka";
6. "pěstní chlapec";
7. "Strach má velké uši";
8. "Zlatý ovčák kohout";
9. "Smích má velké oči";
10. "Axe nudle".
Dobrá práce!

Zde je obálka se čtvrtým úkolem. Úkol č. 4

Herní výchovná situace „Tvorba vět»

vychovatel: já ti to ukážu pohádkový hrdina, a musíš uvést, ze kterého je pohádky Příklad: Tohle je Pinocchio, je z pohádky „Zlatý klíč“ a pak sestavit o němčtyřslovná věta.Příklad: Pinocchio vyrobil Papa Carlo. Poslouchejte 3-4 děti.
Výborně, splnili jste úkol!

Tělesná výchova minuta

A teď:
Všichni kluci společně povstali
A šli na místě.
Protáhli se na špičkách,
a teď se ohnuly dozadu.
Sedli jsme si jako pružiny
A hned se tiše posadili.

vychovatel: odpočíval.
Zde je obálka s pátým úkolem. Úkol č. 5

Pojmenujte pohádkovou postavu, jejíž jméno začíná zvukem [З]
(Zajíc, Had Gorynych, Popelka, Zlatá rybka...)
Na zvuk [K]
( Kocour v botách, Carlson, Malý mýval, Hrbatý kůň, Nesmrtelný Koschey, Kolobok, Červená karkulka, sušenka Kuzya, Papa Carlo, Kai, Karabas-Barabas)
Na zvuk [M]
(Morozko, Tsokotukha Fly, Mauglí, Malý palec, Malvína, Moidodyr, Malý Mook).

vychovatel: Tím jsou všechny úkoly splněny!

3. Závěrečná část

Sečteno a podtrženo: Kluci, bylo pro vás těžké splnit Malvininy úkoly? Jaký byl nejtěžší úkol? A nejjednodušší věc?
vychovatel: (vyzvedne balík) Ale máme v balení ještě něco?
(Děti se podívají a najdou medaile s podobiznou Pinocchia. Učitel předá medaile dětem.)

Obsah programu.

Tréninkové úkoly:

Vývojové úkoly:

Vzdělávací úkoly:

Metody:

Techniky:

Práce se slovní zásobou:

Individuální práce: Materiál:

Zařízení:

Průběh lekce

Hraje tichá hudba.

Vychovatel. Ahoj děti.

Děti. Ano. milujeme tě. Máme to moc rádi.

Vychovatel.

Děti.

V útulné pohádkové zemi
Není tam hněv ani smutek.

Pohádkové hrdiny a postavy.

Kdo vezme papír a tužku,

Najednou oživit magický okamžik

Pojďme počítat prsty
Říkejme si pohádky
Rukavice, Teremok,
Kolobok je brunátná strana.
Je tu Sněhurka - krása,
Tři medvědi, vlk - liška.
Nezapomeňme na Sivku-Burka,
Náš prorocký kaurka.
Známe pohádku o ohnivkovi,
Nezapomínáme na tuřín
Známe Vlka a děti.
Všichni mají z těchto pohádek radost.

vychovatel.

Děti:

vychovatel.

1 Poblíž lesa, na okraji,
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?
Tři medvědi

2 Smíchané se zakysanou smetanou,
U okna je zima,
Kulatá strana, červená strana.
Válcovaný...
Kolobok

3 Celý svět zná babičku,
Je jí pouhých tři sta let.
Tam, na neznámých cestách,
Její dům je na kuřecích stehýnkách.
Baba Yaga

4 Horlivý kůň,
s dlouhou hřívou.
Skáče přes pole
Kukuřičné pole skáče.
Kůň je malého vzrůstu,
Ale je troufalý.
Malý hrbatý kůň

5 Dívka sedí v koši
Za medvědovými zády,
On, aniž by to věděl,
Nosí ji domů.
No, uhádli jste hádanku?
Tak rychle odpověz!
Název této pohádky je...
Máša a medvěd

6 Čekali jsme na matku s mlékem,
A pustili do domu vlka...
Kdo to byli?
Malé děti?
Vlk a sedm dětí

7 Poblíž lesa na okraji
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?
Tři medvědi





Žabí princezna

9 Oh, ty Péťo prostoto,
Trochu jsem se popletl:
Neposlouchal jsem kočku
Podíval se z okna.
Kočka, liška a kohout

10 Krásná panna je smutná,
Nemá ráda jaro.
Je to pro ni těžké na slunci -
Chudinka roní slzy.
Sněhurka


I když žila ve sklepě:
Vytáhněte tuřín ze zahrady
Pomohl mým prarodičům.
Myš

12 Můj bratr byl ukraden
Položili tě na záda,
Zamávali křídly,
Baba Yaga byla potěšena.
GWuxi labutě

13 Kdo šel do ledové díry,
Všechny překvapil
Kreslení vody -
Chytil štiku
Nazval ho bláznem
Jezdil jsi na vařiči?
Uplynulo méně než měsíc a týden -
Kdo si vzal princeznu?
Emelya

14 Myš nějak není velká
Upustila vejce na podlahu.
Žena pláče, dědeček pláče.
Jaká pohádka, dej mi odpověď!
Kuře Ryaba

15 V tomto domě nejsou žádné starosti
Zvířata žila, teprve teď,
Medvěd k nim přišel později,
Rozbil dům zvířete.
Teremok


Chytře oklamala zajíčka,
Vyhozeni z chatrče.
Králíček plakal dnem i nocí.
Ale pomohl mu v nesnázích
Jeden statečný kohoutek.
Zajushkinova chýše

vychovatel:

1 sada:

2 sady:

3 sady:

4 sady:
Dům, žába, vlk - Teremok
5 set:

6 set:

sada 7:

Sada 8:

1.
- Co odpověděla liška?

2.
- co bude dál?("Řeko, skryj nás!" -

3.
- Co říká liška?

4.
- Co říká?

5.
- co dál?

Vedoucí:

Reference:

V.Volina.

E.S. Gostimská.

Zdroj:

Lekce - Cestujte po ruských lidových pohádkách. "Příběh je vyprávěn rychle, ale skutek není rychle vykonán"

Obsah programu.

Tréninkové úkoly:

1. Objasnit a obohatit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách.

2. Naučte se poznávat pohádku podle zadání.

3. Naučte se zprostředkovat strukturu pohádky pomocí modelování.

Vývojové úkoly:

2. Rozvíjet schopnost jednat koordinovaně.

3. Rozvíjet řeč, představivost, fantazii, myšlení.

Vzdělávací úkoly: Pěstovat zájem o čtení, lásku k ústnímu lidovému umění.

Metody: Hra, verbálně-logická, částečně vyhledávací, problémová, technologie TRIZ, ICT, samostatná.

Techniky: Prohlížení kvízu, výtvarné vyjádření (přísloví, hádanky, básničky), vysvětlování, povzbuzování, prstová cvičení, oční cvičení, tělesná cvičení, stavění mnemotechnické dráhy, samostatné činnosti pro děti.

Práce se slovní zásobou: Kouzelné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zajímavé, laskavé, tajemné, neobvyklé, radostné, moudré.

Individuální práce: Pomozte dětem, které mají potíže se sestavováním obrázků podle zápletky pohádky.Materiál: Hračky pro hádanky, hra „Složte pohádku“ (vystřižené obrázky), hra „Turnip“ a „Teremok“ (schéma karet), disk s ruskými lidovými pohádkami, kostým vypravěče pro učitele.

Zařízení: výstava knih ruských pohádek, stoly, židle.

Průběh lekce

Hraje tichá hudba.

Vychovatel. Ahoj děti.Usmívám se na vás a vy se na sebe budete usmívat a myslíte si, jak je dobře, že jsme všichni spolu.

Milujete ruské lidové pohádky.Děti. Ano. milujeme tě. Máme to moc rádi.

Vychovatel. Jak se dá říct o pohádce, jaká je?

Děti. Kouzelné, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zajímavé, laskavé, tajemné, neobvyklé, radostné, moudré atd.

Vychovatel. Dnes navrhuji vydat se na cestu pohádkami

V útulné pohádkové zemi
Není tam hněv ani smutek.
V něm můžete najít, kupodivu,

Pohádkové hrdiny a postavy.

Kdo vezme papír a tužku,
Tedy na stránkách starých knih
Najednou oživit magický okamžik

Prstová gymnastika "Oblíbené pohádky"

(Děti jeden po druhém ohýbají prsty a tleskají rukama.)

Pojďme počítat prsty
Říkejme si pohádky
Rukavice, Teremok,
Kolobok je brunátná strana.
Je tu Sněhurka - krása,
Tři medvědi, vlk - liška.
Nezapomeňme na Sivku-Burka,
Náš prorocký kaurka.
Známe pohádku o ohnivkovi,
Nezapomínáme na tuřín
Známe Vlka a děti.
Všichni mají z těchto pohádek radost.

vychovatel. Proč se jim říká lidové?

Děti: Protože je složil ruský lid.

vychovatel. Právo. Navrhuji, abyste našli pohádku. (kvíz)

1 Poblíž lesa, na okraji,
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?
Tři medvědi

2 Smíchané se zakysanou smetanou,
U okna je zima,
Kulatá strana, červená strana.
Válcovaný...
Kolobok

3 Celý svět zná babičku,
Je jí pouhých tři sta let.
Tam, na neznámých cestách,
Její dům je na kuřecích stehýnkách.
Baba Yaga

4 Horlivý kůň,
s dlouhou hřívou.
Skáče přes pole
Kukuřičné pole skáče.
Kůň je malého vzrůstu,
Ale je troufalý.
Malý hrbatý kůň

5 Dívka sedí v koši
Za medvědovými zády,
On, aniž by to věděl,
Nosí ji domů.
No, uhádli jste hádanku?
Tak rychle odpověz!
Název této pohádky je...
Máša a medvěd

6 Čekali jsme na matku s mlékem,
A pustili do domu vlka...
Kdo to byli?
Malé děti?
Vlk a sedm dětí

7 Poblíž lesa na okraji
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?
Tři medvědi

8 Šíp vyletěl a spadl do bažiny,
A v této bažině ji někdo vychoval.
Kdo, když se rozloučil se zelenou kůží,
Stali jste se okamžitě krásnými a půvabnými?
Žabí princezna

9 Oh, ty Péťo prostoto,
Trochu jsem se popletl:
Neposlouchal jsem kočku
Podíval se z okna.
Kočka, liška a kohout

10 Krásná panna je smutná,
Nemá ráda jaro.
Je to pro ni těžké na slunci -
Chudinka roní slzy.
Sněhurka

11 Ona je to nejdůležitější tajemství ze všech,
I když žila ve sklepě:
Vytáhněte tuřín ze zahrady
Pomohl mým prarodičům.
Myš

12 Můj bratr byl ukraden
Položili tě na záda,
Zamávali křídly,
Baba Yaga byla potěšena.
GWuxi labutě

13 Kdo šel do ledové díry,
Všechny překvapil
Kreslení vody -
Chytil štiku
Nazval ho bláznem
Jezdil jsi na vařiči?
Uplynulo méně než měsíc a týden -
Kdo si vzal princeznu?
Emelya

14 Myš nějak není velká
Upustila vejce na podlahu.
Žena pláče, dědeček pláče.
Jaká pohádka, dej mi odpověď!
Kuře Ryaba

15 V tomto domě nejsou žádné starosti
Zvířata žila, teprve teď,
Medvěd k nim přišel později,
Rozbil dům zvířete.
Teremok

16 V pohádce je malá liška podvodník
Chytře oklamala zajíčka,
Vyhozeni z chatrče.
Králíček plakal dnem i nocí.
Ale pomohl mu v nesnázích
Jeden statečný kohoutek.
Zajushkinova chýše

vychovatel: Dobrá práce. Opět jsme se ujistili, že všichni naši účastníci dobře znají pohádky, ale je čas, abychom si odpočinuli. (Koná se fyzická minuta „Hrdinové z pohádek“)
Host: Teď uvidíme, jestli dokážou uhodnout pohádku na základě předmětů.
Zájemci si musí vybrat libovolnou obálku. Obálka obsahuje obrázky předmětů. Účastníci musí pojmenovat pohádku na základě navržené sady předmětů.

1 sada:
Mísa, postel a domeček v lese - 3 medvědi
2 sady:
Led, kohout, chata - chata Zayushkina
3 sady:
Bouda na kuřecích stehýnkách, sporák, řeka - Husy-labutě
4 sady:
Dům, žába, vlk - Teremok
5 set:
Ryba, ledová díra, těsto - Liška - sestra a šedý vlk
6 set:
Louže, obchodník, čarodějnice - sestra Alyonushka a bratr Ivanushka
sada 7:
Pole, kůň, princezna - Sivka - burka
Sada 8:
Kamna, dříví, vědra - Na příkaz štiky

Pozorně si poslechněte úryvek z pohádky a pokračujte v něm.

1. ...liška běží a vlk ji potká.
"Takže," křičí, "ty jsi mě naučil lovit v ledové díře?" Zbili mě, zbili, utrhli mi ocas!

- Co odpověděla liška?(„Eh, top, top. Utrhli ti jen ocas, ale rozbili mi celou hlavu. Vidíš, můj mozek vypadl. Táhnu se!“)

2. ...Mašenka běží, nese svého bratra, necítí pod sebou nohy Ohlédla se a uviděla husy a labutě. co dělat?
Běžela k mléčné řece - břehům želé.

- co bude dál?("Řeko, skryj nás!" - ptá se Mashenka. Řeka zasadila ji a jejího bratra pod strmý břeh a skryla ji před husami.)

3. ...Přiblížili jsme se k chatě - kohout zakokrhal:
- Ku-ka-re-ku! Kosu nosím na ramenou, chci lišku šlehat. Vypadni, liško!
- Co říká liška?
(A liška se vyděsila a řekla: „Já se oblékám...“)

4. ...A liška je zase přímo tam. Sedí pod oknem a zpívá píseň. A kohout Péťa se nepodívá ven a liška říká:
- Co říká?
(- Ach, Kohoutku Péťo, co ti chci říct. Běžel jsem po silnici a viděl jsem: muži jeli, vezli proso, jeden pytel byl tenký, všechno proso se rozsypalo a nebylo koho trhat je to nahoru.)

5. ... Kočka viděla býka - jeho srst byla rozcuchaná, začal zuby a drápy trhat maso a sám předl: "Mňau, mňau."
A medvěd ve strachu slyší: "Ne dost, ne dost!"

- co dál?(„Ta bestie není velká, ale nenasytná,“ myslí si medvěd. „My čtyři nemůžeme jíst, ale jemu samotnému to nestačí!“)

Vedoucí: Výborně kluci! Vidím, že miluješ pohádky, a až se naučíš číst, budeš je číst sám.

Reference:

Ruské pohádky o zvířatech. M. „Sovětské Rusko“ 1992.

V.Volina.Přísloví, rčení, hádanky. Petrohrad. "Didaktika Plus" 1997.

E.S. Gostimská.Mimoškolní četba: 2. stupeň: Didaktický materiál. M. "5 pro znalosti." 2005.