Pohádkové postavy pod houbou. Materiály pro dramatizaci pohádky „Pod houbou“

Abstraktní

v seniorské logopedické skupině FFNR.

na motivy pohádky V. Suteeva „Pod houbou“

Obsah programu:

  1. Formování intonační expresivity řeči prostřednictvím divadelních a herních aktivit na motivy pohádky „Pod houbou“ od V. Suteeva.
  2. Rozšíření představ o houbách, ujasnění a aktivizace slovní zásoby
  3. Rozvíjet dovednost spolupráce, pěstovat mravní a estetické cítění v komunikaci s přírodou.

Gramatická stavba řeči:

  1. rozvoj jemné motoriky a koordinace řeči s pohybem;
  2. tvoření příbuzných slov (houbař, mycelium, houba, houba);
  3. používání množného čísla podstatných jmen v genitivu;
  4. shoda podstatných jmen s číslovkami a přídavnými jmény;
  5. sestavování vět podle daného schématu s použitím předložek „v“,
  6. "zapnuto", "pod"; procvičit výběr slov antonym
  7. formování zvukové kultury řeči: jasná výslovnost jazykolamů, procvičování tempa řeči a síly hlasu;
  8. naučit se identifikovat společné a charakteristické rysy.

Materiál na lekci:

Masky pohádkových postaviček mravenec, motýl, myš, vrabec, zajíc, liška. ICT.

Předchozí práce:

Čtení pohádky „Pod houbou“ od V. Suteeva s využitím diagramů při práci s větami a slovními spojeními.

Průběh lekce.

I. Úvodní část

Organizační moment (děti v kruhu).

Ahoj děti!

Holky a kluci!

Jsem rád, že teď všechny vidím.

Šel jsem po cestě směrem k tobě a našel krásnou krabici.(snímek 1)

A krabice není jednoduchá, je kouzelná!

Zajímalo by mě, co tam je? Dětské předpoklady......

A krabice je kouzelná, báječná, možná je v ní pohádka? Pohádka ukrytá v hádance. (snímek 2)

Vyrůstal v březovém lese.

Na noze nosí klobouk.

Nahoře se k němu přilepil list.

Zjistil jsi to? Toto je... (houba) (snímek 3)

Jakou pohádku znáš o houbě?

Správně, pohádka se jmenuje „Pod houbou“ od Vladimira Suteeva.(snímek 4)

Část II

Připravte si uši a oči. Dnes půjdeme do pohádky. A abychom se vydali na pohádkovou cestu, nasadíme si masky.

- Kluci, slyšíte, zdá se, že začíná pršet?(snímek 5)

  • Řečová hra "Déšť"

Zlý mrak se rozzlobil

A začal padat slabý déšť.

Drop - jeden, drop - dva

Zpočátku velmi pomalu.

A pak, a pak,

Všichni běžte, běžte, běžte!

Déšť, déšť, potřebujeme to

Jít domů!

Hrom, hrom, jako z děl -

Dnes je svátek žab.

Dešťový mrak posílá

A voda teče jako zeď.

Kde se můžete schovat před deštěm?

Pod houbou nás čeká pohádka.

Pod keřem

Potřásání hlavou ze strany na stranu, „vrtění prstem“.

Pomalé rytmické poklepávání prstem na dlaně.

Běh v kruhu se zrychlením.

Chůze na místě.

Narazit pěst proti pěsti.

Ruce před sebou, dlaně pohybující se dolů a nahoru

Pokrčte rameny, rozhlédněte se.

Zvedněte ruce nahoru a nad hlavou znázorněte houbovou čepici.

Takže kapky deště tančily podél cest.

Oh, jaký silný déšť, tomu nemůžete uniknout.

Jednoho dne mravence zastihl silný déšť. Kam se schovat?
Mravenec uviděl na mýtině malou houbu(snímek 6)

Mravenec : Houby, houby! Skryj mě pod svou střechou. Počkám tady na déšť a pak půjdu domů.

  • Didaktická hra „Řekni slovo“ (snímek 7)

Cíl: vytvořit příbuzná slova ke slovu houba.

- Čas plyne. Déšť nepřestává. Mokrý motýl se plazí směrem k houbě.(Snímek 8)

Motýl: Moje křídla byla celá mokrá, snažil jsem se odletět, ale v dešti jsem to nemohl. Nech mě jít pod houbu.

- Motýl, mravenec tě pod houbu pustí, když mu pomůžeš pojmenovat, kterých hub je v lese dostatek.

  • Didaktická hra "Spousta věcí?" (snímek 9)

Účel: použití podstatných jmen v případě množného genitivu.

(Příklad: hodně medových hub, russula, hřib atd.)

- (snímek 10)

Najednou vyběhne myš a všimne si houby.

Myš: Pi-pi-pi. Do díry se nedostanu. Utopím se v těchto kalužích. Nech mě jít pod houbu.

- A schovat se pod houbu, je tu pro tebe úkol, myško. A děti vám pomohou.

  • Didaktická hra "Jedna-dva-počítat". (snímek 11-12)

Cíl: naučit se koordinovat podstatná jména s číslovkami a přídavnými jmény.

(1 liška obecná - 2 lišky obecná - 5 lišek obecná)

- Udělali místo a pustili myš pod houbu.Nic! Ve stísněných podmínkách, ale neurazí. (Snímek 13)

Déšť nepřestává. Kolem houby proskočí vrabec a tiše pláče.

Vrabec: Peří jsou mokré, křídla unavená! Nechte to sedět pod houbou, uschnout, odpočívat, počkat na déšť.

- A abyste se dostali pod houbu, má pro vás vrabec úkol. A naše děti pomohou.

  • Didaktická hra "Kde se skrývá houba?" (snímek 14-15)

Cíl: pomocí mnemotechnické tabulky vytvořte věty s předložkami „in“, „on“, „under“.

  • Prstová gymnastika.

Beru košík do lesa, nasbírám všechny houby.

Můj přítel je překvapen, kolik hub je tady kolem!

Hřib, olejník, hřib, houba medonosná,

(Postupně složte všechny prsty.)

Hřib, liška, mléčný hřib - ať si nehrají na schovávanou!

Na kraji lesa najdu šafránové mléčné čepice a vlny

Nebudu nosit muchovník - ať zůstane v lese!(palec dolů).

- Pohnuli se a pro vrabce bylo místo. Nic! Ve stísněných podmínkách, ale neuraženě.( snímek 16)

Podívej, přátelé, ten malý zajíček sem běží. Narovnal uši a ocas se mu zachvěl.

Zajíc: Oh, zachraň mě, pomoz mi! Liška mě pronásleduje, brzy tu bude!

- Zajíčku, neboj se.

  • Didaktická hra „Řekni opak“ (snímek 17)

Cíl: naučit se vybírat slova, která mají opačný význam.

(Hřib je starý a hřib... (mladý).)

Omlouvám se za Zajíce. Stále děláme místo.( snímek 18)

Zde se objevuje ona - liška rudoocasá.

Liška: Ahoj moji přátelé! Neproběhl tudy zajíc?

Je tady, to vím jistě! Teď dám svačinu pro všechny!

- Liška by neměla kousat. Ještě lépe, vstaň a řekni nám jazykolam.

  • Pleskat
  • Cílem je pracovat na utváření zvukové kultury řeči, naučit měnit tempo řeči a sílu hlasu

Aby v dešti nezmokl, posadil se zajíček pod náklad.

Déšť přešel - vyšlo slunce.

Ach, ty krásný lesní muži!

Nejsi houba, ale odvážlivec!

Máš takový klobouk

jako byste nebyli houba - palác!

Všechny schoval, výborně!

Shrnutí lekce

- Co pomohlo hrdinům? (přátelství)

A kdo je tento přítel? jak tomu rozumíš?

Odpovědi dětí ( Přítel je někdo, kdo….- pomůže v těžkých chvílích, pomůže.)

když se ocitnete v nesnázích, rozumí vám lépe než kdokoli jiný, nebude na vás nic šetřit, podělí se o svůj poslední kousek chleba.

  • Řečová hra "Přátelé"

Usměj se tomu napravo, usměj se tomu vlevo.

Podejte ruku tomu napravo, podejte ruku tomu nalevo.

A vejdete do středu kruhu. Procházka se svými přáteli.

Mrkni na toho napravo, mrkni na toho nalevo.

Obejmi toho napravo, obejmi toho nalevo.

No, hra je u konce, tak jsme přátelé, to je ono! Hurá!

- Je čas se rozejít

A rozluč se s hrdiny,

Ale nenechme se odradit

Budeme čekat na pohádku.

Všichni se snažili, byli skvělí!


Herní dramatizace na motivy pohádky „Pod houbou“ od V. G. Suteeva

pro střední skupinu (děti 4-5 let)

Vzdělávací oblast"Sociální a komunikační rozvoj"

Cíl: vytvářet podmínky pro zájem dětí o divadelní hru

úkoly:

Povzbuďte děti k aktivní účasti a využívání celého okolního prostoru při dramatizační hře.

Rozvíjet řečovou a motorickou aktivitu dětí, imitační schopnosti.

Přispívat k vytváření pozitivních emocionálních zážitků pro děti ze společných divadelních aktivit.

Vychovávat komunikativní kvality: partnerství mezi dětmi;

Přípravná práce s dětmi.
Čtení pohádky „Pod houbou“. Čtení básniček, říkanek, hádanek o pohádkových hrdinech. Bezplatná komunikace o pohádce „Pod houbou“, rozhovor o hrdinech pohádky. Při pohledu na ilustrace zvířat: mravenec, motýl, vrabec, zajíc, liška.

Atributy : masky pohádkových hrdinů.

Průběh vzdělávacích aktivit.

Děti vstupují do sálu za písně „Smile“.

vychovatel:

Dobré odpoledne, přátelé!

Jsem rád, že tě zase vidím!

Hostům vás „Ahoj!“ Sdělit,

Vezměte si navzájem ruce.

Požádám vás, abyste se postavili do kruhu

Spustím hru s pozdravem.

Pozdravová hra „Náladový kulatý tanec“

Děti otáčejí hlavy v kruhu, dívají se partnerovi do očí, podávají si ruce a usmívají se

— Úsměv se mi vrátil a nálada se mi ještě zlepšila!

Ozve se zaklepání na dveře a je předložen zvací dopis.

Vychovatel: Kluci, podívejme se, co je v této pozvánce. Čte: „Ahoj lidi. Chci vás pozvat do divadla. Pro návštěvu je ale jedna podmínka. Musíte odpovědět na otázky a hrát si se mnou. Brzy tam budu. Váš dědeček mlčí."

Vychovatel. — Chodíte rádi do divadla?

— Do jakých divadel jste v našem městě chodil?

Odpovědi dětí: - Do loutkového divadla, činoherního divadla.

— Co obnáší být hercem?

Odpovědi dětí: - Potřebujeme kostýmy a hrdiny.

- Dnes můžete být herci i diváky.

Herci svou roli velmi dobře znají, slova znají nazpaměť, mluví nahlas, expresivně, mění hlasy charakteristické pro jejich postavy.

Jak se v divadle chovají diváci?

Odpovědi dětí: - Tiše, nekřičte, pozorně poslouchejte.

Hra "Divadelní rozcvička"

vychovatel: Pro začátek vás zvu, abyste si se mnou zahráli jednu hru. Říká se tomu "Divadelní rozcvička".

Co takhle si je zahrát?

Tak mi řekněte, přátelé,

Jak se můžeš změnit?

Vypadat jako liška?

Nebo na vlka, nebo na kozu?

Ukázkové odpovědi od dětí: svůj vzhled můžete změnit pomocí kostýmu, masky, make-upu, účesu a pokrývky hlavy.

A bez obleku, děti,

Proměňte se, řekněme, ve vítr,

Nebo v dešti nebo v bouřce,

Nebo motýl, nebo vosa?

Co tady pomůže, přátelé?

Odpovědi: gesta a samozřejmě mimika.

Co je výraz obličeje?

Odpověď: náš výraz obličeje

Dobře, ale co gesta?

Toto jsou pohyby

Stává se to, bezpochyby

Lidé mají různé nálady.

zavolám mu

A snažíte se to dát najevo mimikou.

Emoce k zobrazení: smutek, radost, hněv, překvapení, strach, smutek.

A teď nadešel čas

Komunikujte pomocí gest, ano, ano.

Říkám ti své slovo

Jako odpověď čekám na vaše gesto.

Slova pro zobrazení gesty: „Myslím“, „ahoj“, „nech mě být“, „ticho“, „ne“, „ano“, „ne“, „sbohem“.

Rozcvička skončila,

Teď jsme zkusili všechno.

Vychovatel: Jak bylo v naší hale ticho! (půl šepotu). Lidi, přijde k nám na návštěvu milý starý muž a jmenuje se Tichý. Když se objeví, okamžitě ztichne. Dědeček rád vypráví dětem zajímavé pohádky a hraje hry. Pojďme tiše, po špičkách, hledat dědu. (děti hledají, ale najdou truhlu a kouzelnou hůlku).

Děda jistě spěchal se svým lesním kšeftem a nechal vám kouzelnou hůlku a truhlu s hádankami pro zábavnou hru.

Nyní mávnu touto hůlkou a vy už nebudete moci mluvit, ale budete se pouze pohybovat.

— Sotva jsme dorazili do lesa, objevili se komáři

"Najednou vidíme mládě vypadnout z hnízda u keře, mládě potichu zvedneme a odneseme zpět do hnízda."

"Jdeme na mýtinu, najdeme spoustu bobulí, jahody jsou tak voňavé, že nemůžeme být líní se ohnout."

"Zpoza keře před námi kouká červená liška, přelstíme lišku a poběžíme po špičkách."

Vychovatel: Hodný dědo, ještě něco pro nás připravil do truhly. (Vyjmeme masky hrdinů z truhly)

Nastal čas pohádek,

Zve nás do divadla.

Sedni si, nestyď se

Udělejte si pohodlí.

Představte si, že jste dnes všichni jiná zvířata.

Může to každý vidět, může to každý slyšet?

Připravte si uši, oči,

Teď vám povím pohádku.

Kdo bude publikum? Posaďte se!

vychovatel: Na mýtině, podél cest

Vyrostla bílá houba.

Není to jednoduchá houba -

Přinesl jsi nám pohádku.

vychovatel: Lesem procházel mravenec a nesl prkna na dveře.

Hraje píseň „Neubližuj mravence“. Zvuky deště.

Mravenec: Byla jsem skoro úplně mokrá.

Rychle se schovám pod houbou!

Počkám tady na déšť

A pak půjdu domů.

vychovatel: Právě se dostal pod houbu

Motýl jde do houby.

Motýl: Dobrý den, dobrý Ant!

Rychle mě schovej.

Už nemůžu létat.

Mravenec: No jasně, že pomůžu!

Schovejte se, schovejte se, pospěšte si!

vychovatel: Jen prší a leje...

Kdo chodí v dešti?

Minulí malí přátelé

Vrabec skáče a pláče.

Vrabec: Vy, přátelé, pusťte mě dovnitř.

Smiluj se, nejezdi.

Byla jsem úplně, úplně mokrá.

Necháte pod houbou.

Mravenec: A bude tam místo i pro vás.

Motýl: Alespoň jsme trochu stísněni.

vychovatel: Tři z nich. Jsou příliš stísněné.

Myš přiběhla k Houbě.

Myš: Nech mě jít pod Houba

Jsem mokrá! Pomoc!

Mravenec: Přestože jsme my tři stísněni,

Zachráníme vás před deštěm.

Motýl: Déšť, podívej, zesílí!

Schovejte se, schovejte se, pospěšte si!

vychovatel: Ve stísněných podmínkách se nenechte urazit.

Najednou zvířata znovu vidí

Mokrý zajíček běží směrem k nim

Malý ocásek se třese.

Králíček: Kdo je tam, kdo je tam pod Houbou?

Ty mě zachráníš!

Fox mě pronásleduje

Schovej se, pomoz!

Mravenec: Škoda toho Zajíce, je mokrý.

Vše: Rychle se schovejte pod Houba.

vychovatel: A tady přichází červená krása -

běží drby - Liška.

Liška: Kdo tam stojí pod Houbou

poznáváš mě?

Odpovězte rychle

Viděl jsi zajíce?

Vše:Žádný!

Liška: Je lepší neztrácet čas,

vychovatel: Déšť ustal. A tak

Radujte se lesní lidé!

Najednou se malá žába rozběhla,

Stalo se velmi důležité kvákat:

Malá žába: Nemůžeš na to přijít:

Houba vyrostla, podívej!

A samozřejmě bych nezapomněl

Řekněte „děkuji“ Mushroom!

Všichni dohromady: Děkuju!

Králíček: Buďme teď přátelé!

Vrabec: Pojďme spolu žít!

Motýl: Kdo si navzájem pomáhá

Myš: Nikdy tu není příliš plno!

Tanec "Přátelství"(provádějí všechny děti)

vychovatel: Naši umělci jsou skvělí

Zatleskejme jim z hloubi srdce.

Jste s námi hodně, viděli jsme to všechno

Hráli jsme spolu pohádku.

A teď děti

Je čas, abychom se rozloučili s našimi hosty...

Díky všem za pozornost a klukům za snahu! (dětem se dávají sladká překvapení).

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.

Divadelní činnost s dětmi středního předškolního věku. Dramatizace pohádky V. Suteeva „Pod houbou“

Integrace vzdělávacích oblastí:četba beletrie, hudba, socializace, poznávání.
úkoly:
1. Naučte děti jasně vyslovovat text, používat různé emocionální barvy (radost, smutek), vyjadřovat různé stavy a charaktery postav a používat intonační řeč.
smutek)
2. Rozvíjet psychofyzické schopnosti dětí (mimika, gesta);
3. Pěstovat kognitivní zájem o divadelní aktivity; být pozorným, přátelským divákem, reagovat na dění na jevišti, reagovat na požadavky a vděčnost umělců.
4. Povzbuďte děti k aktivní účasti na divadelních hrách.
Přípravné práce: Čtení pohádky, prohlížení obrázků,
Zařízení: hrdina Petržel. Kulička nití, truhla s hádankami. Masky hrdinů: (liška, zajíc, mravenec, myš, žába, motýl, vrabec, houba);
Magnetofon. (hudba deště a hromu, zvuk lesa: sova, vlk); Vychovatel: Kluci, podívejte se, co mám v rukou? (učitel ukáže dětem klubko nitě)
- Je to tak, jen to není jednoduchá koule, ale kouzelná, která nás zavede do pohádky.
- Jak se můžete seznámit s pohádkou? (čtěte si v knížce, podívejte se na kreslený film - pohádku, zajděte s rodiči do loutkového divadla, poslechněte si pohádku, kterou vypráví maminka nebo babička). Pojďme všichni společně tam, kde se bude koulet míč.
- Slyšíš, zdá se, začíná pršet, hromy hřmí (hudba deště je zapnutá, hrom) Podívej se na dům, schováme se tam před deštěm (blížíme se k koutku přírody, odtamtud vylézá Petržel. )
Petržel: Slyším, slyším něčí hlasy, kdo to je?
Vychovatel: Ahoj Petrole, to jsme my. Kouzelné klubko nití nás mělo zavést do pohádky, ale z nějakého důvodu nás zavedlo do lesa a zastihl nás déšť.
Petržel: Vím, kde je takové divadlo, ale než se k němu dostanete, musíte se dostat do země hádanek, pokud hádanky uhodnete, dostanete se do divadla, šipka vám ukáže cestu.
vychovatel: Přišli jsme do země hádanek, zdá se, že jsou tu hádanky v kouzelné truhle, poslouchejte pozorně.
Hádanky
Je mazanější než všechna zvířata,
Má na sobě červený kožich.
Načechraný ocas je její krása.
Toto lesní zvíře je... (Liška)

Je tam klobouk a je tam noha,
Na noze nemám botu!
A noha a klobouk -
Lahodná polévka pro děti!
Na klobouk přilepený list olše...
No, samozřejmě, že je. ! (Houba)

Žije v díře

Ohryzávání krust.
Krátké nohy;
strach z koček. (Myš)

Tahá slámu
Do malého domu.
Je silnější než všechen hmyz
Náš dříč... (ant.)

kde to najdete?
No samozřejmě v bažině!
Zelená jako tráva
Říká: "KVA, KVA, KVA!" (Žába)

Ráno... Vše v květech louky...
Ale podívejte: jedna květina
Najednou vzlétl a letěl,
A zase si sedl na keř!
Úžasná květina:
Nohy, oči, stonek,
Mezi křídly je záhyb
Ale tohle je... (Butterfly).
Bojí se všech v lese:
Vlk, výr, liška.
Utíká před nimi, utíká,
S dlouhýma ušima... (zajíc).
Každý zná tohoto ptáka
Nelétá do teplejších oblastí
Tento pták je po celý rok
Bydlí u nás na dvoře
A ona tweetuje
Hned od rána nahlas:
- Rychle se probuď. -
Všichni spěchají (Vrabec)
(Obrázky zobrazující hrdiny jsou zavěšeny na stojanu)
Petržel: Dobře, jak rychle a správně uhodnete.
vychovatel: Kluci, z jaké pohádky jsou tito hrdinové? (odpovědi dětí) V. Suteev „Pod houbou“
Petržel: Zdá se, že tam vidím kouzelné divadlo, chceš, abych z tebe udělal hrdiny této pohádky a ty nám to předvedeš v divadle? (odpovědi dětí)
Tady vezmu hůlku
Nad chlapy mávnu rukou
Proměním je v hrdiny.
Tady mávnu hůlkou
Děti do zajíce, mravence, lišky, motýla,
Otočím myš a vypravěče.
(Postavy a vypravěč se jdou připravit, publikum se posadí)

Dramatizace pohádky „Pod houbou“ od V. Suteeva. Na konci pohádky se hrdinové ukloní a diváci rozdají květiny.

vychovatel: Zatímco jsme se dívali na divadlo, v lese přestalo pršet. Můžeme se vrátit.
Petržel: Určitě přijďte znovu
vychovatel: Samozřejmě přijdeme, až když se vrátíme, až bude v lese tma a nebude nic vidět (zvuk sovy a vlka)
Petržel: Ano, v noci je to v lese nebezpečné, zapomněl jsem, že mám kouzelnou hůlku. Sbohem kluci. Přijďte znovu, budu na vás čekat. Zavřete oči. (Děti zavírají oči Petržel říká kouzlo)
Tady mávnu hůlkou -
Pomůžu všem klukům
Rychle je pošlu domů
Hůlka je zázračný pracovník,
Kouzelná čarodějka
Ve školce se rychle ocitnete.
vychovatel: Kluci, tady jsme ve školce, ale kde jsme byli?
-Jakého hrdinu jsme potkali v lese?
- Líbila se ti pohádka?
- Proč tam bylo dost místa pro všechna zvířata?
-Který hrdina se ti nejvíc líbil?

Stránka 0 z 0

A-A+

Jednoho dne Ant zastihl silný déšť.

Kam se schovat?

Mravenec uviděl na mýtině malou houbu, přiběhl k ní a schoval se pod klobouk.

Sedí pod houbou a čeká na déšť.

A déšť přichází čím dál tím víc...

Mokrý motýl se plazí k houbě:

- Mravenče, mravenečku, nech mě jít pod houbu! Jsem mokrý - nemůžu létat!

-Kam tě mám pustit? - říká mravenec. "Nějak jsem se sem vešel sám."

- Nic! Ve stísněných podmínkách, ale ne v urážce.

Mravenec pustil motýla pod houbu.

A déšť padá ještě víc...

Myš běží kolem:

- Nech mě jít pod houbu! Voda ze mě teče jako proud.

-Kam tě necháme jít? Tady není místo.

- Udělej trochu místa!

Udělali místo a nechali Myšku pod houbou.

A déšť stále prší a nepřestává...

Vrabec proskočí kolem houby a křičí:

- Peří jsou mokré, křídla jsou unavená! Nech mě uschnout pod houbou, odpočívej, počkej na déšť!

- Tady není místo.

- Přesuňte se, prosím!

Přestěhovali jsme se - Sparrow našel místo.

A pak Zajíc vyskočil na mýtinu a uviděl houbu.

"Skryjte se," křičí, "zachraňte!" Fox mě pronásleduje!...

"Je to škoda pro Zajíce," říká Mravence. - Udělejme si místo.

Jakmile ukryli Zajíce, přiběhla Liška.

— Viděl jsi zajíce? - ptá se.

- Neviděli jsme to.

Liška přistoupila blíž a přičichla:

"Není to místo, kde se schoval?"

- Kde se tady může schovat?

Liška mávla ocasem a odešla.

Mezitím déšť přešel a vyšlo slunce. Všichni vylezli zpod houby a radovali se.

Mravenec se zamyslel a řekl:

- Jak to? Dřív mi bylo pod houbou samotnému těsno, ale teď se našlo místo pro nás všech pět!

- Kwa-ha-ha! Kwa-ha-ha! - někdo se zasmál.

Všichni se podívali: Žába seděla na čepici houby a smála se:

- Oh, ty! Houba...

Nedořekla to a odcválala pryč.

Všichni jsme se na houbu podívali a pak jsme hádali, proč byla pod houbou nejprve stísněná pro jednoho a pak bylo místo pro pět.


Jednoho dne zastihl silný déšť mravence. kam se schovám?
Mravenec uviděl na mýtině malou houbu a rozběhl se k ní, aby se schoval pod klobouk. Sedl jsem si pod houbu a čekal, až přestane pršet.
A déšť padal víc a víc...
Mokrý motýl se plazil k houbě:

-Mravenče, nech mě jít pod houbu! Jsem úplně mokrá, nemůžu létat!
"Jak tě můžu pustit dovnitř?" "Tady pro mě není dost místa."
-Nic. Nějak si uděláme místo a zapadneme.
A mravenec pustil motýla pod houbu.

Udělali místo a pustili myš pod houbu.
A déšť neustále pršel a zdálo se, že nepřestává...
Vrabec proskočí kolem houby a křičí:
-Moje peří je mokré, moje křídla jsou unavená! Nech mě uschnout pod houbou, odpočívej, počkej na déšť!

"To je škoda zajíce," říká mravenec "Udělejme ještě místo." Sotva ukryli zajíce, přiběhla liška.
"Viděl jsi zajíce?"
-Neviděli jsme to.
Liška přišla blíž a očichala:

-Není to tam, kde se schoval?
-Kde se tady může schovat?
Liška zamávala ocasem a odešla.
Mezitím déšť přešel a vyšlo slunce.
Všichni vyšli zpod houby a radovali se.

Mravenec se zamyslel a řekl:
-Jak to? Dřív mi bylo pod houbou samotnému těsno, ale teď se našlo místo pro nás všech pět!
-Kwa-ha-ha! Kwa-ha-ha - někdo se zasmál.
Všichni vzhlédli: žába seděla na čepici houby a smála se: