Souhrn řečové zábavy v přípravné logopedické skupině "V zemi správné řeči." Logopedická zábava „výlet do Loglandu“

Galina Carková
Logopedická lekce-zábava ve skupině seniorů „Na návštěvě u pohádky“

Logopedická lekce-zábava ve skupině seniorů

logoped učitel

MADOU "Čarodějka",

Jamalsko-něnecký autonomní okruh, Labytnangi.

"Návštěva pohádky"

Cíl: Vytváření pozitivní emoční nálady u dětí.

úkoly:

Nápravné a výchovné. Zobecnit a upevnit znalosti dětí o pohádkách a pohádkových postavách, naučit děti poznávat hrdiny pohádek, cítit a vcítit se.

Nápravné a vývojové. Rozvíjet fonematické procesy u dětí. Procvičte si použití kategorie instrumentálních případů. Obohaťte svou slovní zásobu. Posílit schopnost tvořit slova z písmen.

Nápravné a výchovné. Vzbudit v dětech zájem o pohádky a čtení. Naučte se samostatně ovládat správnou výslovnost daných hlásek ve spontánní řeči.

Zařízení: Interaktivní tabule, truhla, míč, jehla, zlatý klíč, zrcadlo, bota, dýmka, palčák, květina na stojánku, obrázky s oblečením, botami a klobouky, atributy k pohádce „Liška a šedý vlk“, hudba.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

Logoped: Kluci, dnes půjdeme do pohádky.

(děti vstupují do sálu, kde jsou zhasnutá světla, svítí lucerny, hraje pohádková hudba).

Tak co, jste připraveni? (Světla se rozsvítí)

2. Pohádka začíná...

Logoped: Hele, co to stojí? (Truhla). Ach, lidi, tohle asi není jednoduchá truhla, ale kouzelná. Otevřeme to (snaží se to otevřít, ale vidí zámek visící na truhle). Jak můžete otevřít zámek?

Jsme v pohádce a tam se mohou dít kouzla. Jaká kouzelná slova můžeme říct, abychom otevřeli truhlu?

"Cracks, fex, pex."

"Na příkaz štiky, podle mé vůle"

"Sivka-Burka, prorocká kaurka, postav se přede mnou jako list před trávou,"

"Sbohem zemi, šťastnou cestu!"

"Otevřený sezam!" atd.

Logoped: No tak, hruďo, ukaž nám, co v tobě je... Je tu tolik zajímavých věcí! Tyto věci jsou z různých pohádek. Připomeňme si, ze kterých pohádek se k nám dostaly

(zrcadlo, jehla, míč, bota, dýmka, palčák, klíč atd.)

Logoped vyjme květinu z truhly: ach, jaká krásná květina! Je kouzelný. Z které pohádky je květina? (Šarlatový květ)

Logoped: Přivoněme ke květině (děti dělají dechová cvičení):

nádech nosem, výdech ústy

Nádech nosem, výdech nosem

Nádech ústy, výdech nosem

Nádech ústy, výdech ústy.

Nádech nosem a výdech ústy (odpovídající pohyby):

Zhluboka se nadechneme a pak pomalu přešlapujeme na místo.

Od dětství máme rádi pohádky.

Pohádka nám posílá své pozdravy.

Jak holky, tak kluci -

Každý čte pohádky v knihách.

Pohádka nás učí dobru

Vždy pomozte ve chvílích potíží.

Hrdinové čekají, až nás navštívíme,

Volají vás do dobré pohádky.

Potřebují naši pomoc

Jste připraveni, děti?

Přátelé, je čas vyrazit na cestu,

Pospěšme si na pomoc!

Kluci, dnes vás zvu do země pohádek. A pojedeme tam kouzelným vlakem.

Naše kouzelná lokomotiva už vypouští páru zpod kol, slyš: ch-ch-ch

Nastupte do vagónů. Naše pohádková cesta začíná!

(děti vstávají jako vlak jeden po druhém a pohybují se po hale a vyslovují slova)

Nafukuji, bafám, bafám.

Klepu, klepu, klepu.

Letím do země pohádek.

Vlak nás odvezl do země pohádek. Posaďte se na židle.

Když jsme cestovali vlakem, v říši pohádek se staly potíže. Husy-labutě odnesly svého bratra.

Podívejte, Baba Yaga sedí v chatrči a můj bratr sedí na lavičce a hraje si se zlatými jablky. Poznali jste tuto pohádku?

Na obrazovce je ilustrace pohádky „Husy a labutě“.

Baba Yaga očarovala slova a skryla je do různých postav. A dala své sestře za úkol kouzlo zlomit. "Jestli kouzlo porušíš, vydám svého bratra, pokud kouzlo neporušíš, měj se na pozoru!"

Kluci, pomozme mé sestře vymyslet slova.

Na obrazovce jsou vícebarevné geometrické tvary s písmeny napsanými na nich.

Vytvořte slovo z písmen napsaných v kruzích;

Vytvořte slovo z písmen napsaných na čtvercích;

Vytvořte slovo z písmen napsaných na trojúhelnících;

Vytvořte slovo z písmen napsaných na kosočtvercích.

(slova: léto, zima, škola, lekce)

Logoped: Výborně, kluci, pomohli jste sestře zachránit jejího bratra! Pokračujeme v putování po pohádkových stezkách a zdá se, že jsme se ocitli v nové pohádce. Kdo je to, kdo tak hořce pláče?

Na obrazovce je ilustrace pohádky „Zaječí chýše“

Logoped: Liška vykopla zajíčka z jeho lýkové chýše a řekla, že ho dovnitř nepustí, dokud neodpoví na její problémy. Králíček nemůže odpovědět. Děti, můžeme mu pomoci?

Vyřešte problémy s vtipy.

Nataša natrhala ze zahrady 3 švestky, 2 hrušky a 2 mrkve. Kolik ovoce nasbírala Nataša?

Kolik sklenic vody můžete přinést s cedníkem?

Máma nese meloun. Syn říká: "Mami, vezmeš mě do náruče a já ponesu meloun." Pomůže syn matce?

Na balkóně seděli 3 holubi a 2 vrabci. Jeden motýl k nim přiletěl. Kolik je tam ptáků?

Péťa, Nina, Nadya, Vova a Yura si hrály na schovávanou. Kdo tam byl víc: chlapci nebo dívky?

Co jedí žirafy, když je země pokrytá sněhem?

Pět dětí ve skupině MŠ má lyže. Přišlo léto. Kolik dětí umí lyžovat?

Chlapec hodil do vany lžíci, vidličku a nůž. Kolik předmětů bude plavat na vodě?

Na vánočním stromku je 8 větví. Na každé větvi vyrostl jeden plod. Kolik jablek celkem vyrostlo?

Logoped: Výborně, kluci, pomohli jste zajíčkovi, děkuje nám.

Pokračujeme v putování po pohádkových stezkách a máme před sebou novou pohádku.

Na obrazovce je ilustrace pohádky „Popelka“

Kluci, poznáváte tuhle holku?

Děti. Tohle je Popelka.

Logoped: Zlá nevlastní matka nařídila Popelce, aby uklidila pokoj svých dcer.

Chlapi, podívejte se na nepořádek, který sestry udělaly. Pomozme Popelce umístit oblečení, boty a klobouky na jejich místa.

Klobouk dám na horní polici, protože je to pokrývka hlavy.

Svetr dám na prostřední polici, protože je to oblečení.

Boty dám na spodní polici, protože jsou to boty.

Logoped: Výborně, kluci! A pomohli Popelce!

Popelka ráda tančí a zve nás na valčík.

Kráčíme po magické cestě,

Ocitáme se v nové pohádce.

Na obrazovce je ilustrace pohádky „Aibolit“

Kluci, zase jsme se ocitli v nové pohádce. Uhodněte sami, který z nich.

Tento lékař je slavný

Sedí pod stromem.

Přijďte se k němu léčit

A kráva a vlčice,

A brouka, červa a medvěda.

Všechny uzdraví, všechny vyléčí

Dobrý doktor...

Děti: Aibolit!

Podívejte se na obrazovku! Hádejte, kdo a kde se schoval?

Na obrazovce jsou obrázky ocasů divokých zvířat, které jsou viditelné: zpoza stromu, pod keřem, z díry, za pařezem, z dutiny)

Hra "Čí ocas?"

Výborně, kluci! Pomohli jsme Aibolitovi najít všechna zvířata a vyléčit je.

Pojďme si hrát a předstírat, že jsme zvířátka.

Děti stojí v kruhu.

Raz, dva, tři - otoč se a proměň se v mláďata divokých zvířat!

Hra "K napajedlu"

Kdysi dávno po lesní cestě (jdou jeden za druhým)

Zvířata šla k vodě

Za losí matkou dupalo tele (chodí, hlasitě dupou)

Malá liška se plížila za liščí matkou (plížila se po špičkách)

Ježek se kutálel za svou matkou (pohybují se v polodřepu)

Medvědice šla za medvědí matkou (kolébat se)

Veverky skočily po matce veverce (pohybují se ve skocích)

Za zajícovou matkou jsou šikmí zajíci (skákají na dvou nohách a dělají „uši“).

Vlčice vedla vlčata za sebou (utíkají velkými kroky)

Všechny matky a děti se chtějí opít!

(otočte tváře do kruhu, postavte se na všechny čtyři, provádějte „chybějící“ pohyby jazykem)

Zvířátka se opila, odpočinula si a zase se proměnila v děti - raz, dva, tři - proměňte se v chlapy!

Na obrazovce je ilustrace pohádky "Zlatý klíč nebo dobrodružství Pinocchia"

Na slunné louce

Je tam krásný dům

S opravdovými přáteli

Bydlí v něm Malvína.

Malvína připravuje večeři a Buratino ji rozptyluje svými otázkami. Pomozme Malvíně odpovědět na Buratinovy ​​otázky.

Obrázky produktů na obrazovce.

Hra "Co se stane?"

Bude vajíčko. (míchaná vejce). Bude mouka. (drdol). Bude maso. (řízek). Bude zelí. (salát). Bude pohanka. (ovesná kaše). Bude jablko. (šťáva). Budou tam bobule. (džem). Bude mléko. (sýr).

Výborně, kluci! Malvína a Buratino pomohli.

Na obrazovce je ilustrace pohádky „Kocour v botách“

Kluci, z jaké pohádky je tato smutná kočka? A je smutný, protože na zahradě neviděl známou zeleninu a ovoce. Pomůžeme mu?

Poslechněte si, jaké plody rostou v pohádkovém království. Vysvětlete, z jakých známých slov se skládají jejich názvy.

Okurky, rajčata, lilek, ukruska, humidory, pažitka, slizhovnik, morkofel, vishbrikos.

Kocour v botách nám děkuje a zve nás, abychom si zahráli jeho oblíbenou hru.

Venkovní hra "past na myši"

A teď jdeme všichni společně do divadla na pohádku „Liška a šedý vlk“

Dramatizace pohádky „Sestra Fox a Šedý vlk“ od učitelů MADO.

Kluci, naše cesta zemí pohádek skončila. Pohádkové postavy vám děkují za pomoc a dávají vám pamlsek. Je čas vrátit se do školky.

Naše kouzelná lokomotiva už vypouští páru zpod kol: ch-ch-ch.

Nastupte do vagónů.

Děti chodí v kruhu.

Nafukuji, bafám, bafám.

Klepu, klepu, klepu.

Jdu do školky.

Tato zábava je určena k realizaci v druhé polovině školního roku, kdy mají děti určitou rezervu znalostí a dovedností.

Zábava je zajištěna v hudební místnosti za účasti hudebního ředitele.

Stáhnout:


Náhled:

Abstrakt logopedické zábavy

Pro děti přípravné skupiny.

Hra „CO? KDE? KDYŽ?"

Sestavila: Zheltysheva Natalya Nikolaevna

Učitel - logoped

obec Mortka

Zábava s řečí- jeden ze současných typů práce s předškoláky.

Herní úkoly pomáhají pěstovat zájem o okolí a stimulují kognitivní aktivitu předškoláků. Tím, že hra podporuje rozvoj duševní a řečové aktivity, uvolňuje stres a rozvíjí komunikativní funkce a verbální komunikaci.

Soutěživá povaha zábavy dělá děti aktivnější a pomáhá udržet zájem všech. Střídání herních úkolů a hudebních přestávek pomáhá udržovat zájem, střídání činností je prevencí únavy, protože děti s řečovou patologií mají zvýšenou únavu.

Pomocí počítačové prezentace jsou dětem poskytovány informace barevnou atraktivní formou, která v dětech vzbuzuje zájem a přispívá k jejich aktivizaci.

Tato zábava je určena k realizaci v druhé polovině školního roku, kdy mají děti určitou rezervu znalostí a dovedností.

Zábava je zajištěna v hudební místnosti za účasti hudebního ředitele.

Logopedická zábava pro děti

PŘÍPRAVNÁ SKUPINA

HRA „CO? KDE? KDYŽ?"

VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Sdělení

SMĚR: Kognitivní řeč.

INTEGRACE VZDĚLÁVACÍCH OBLASTÍ:

  • "Socializace"
  • "Poznání"
  • "Hudba"

TYPY DĚTSKÝCH AKTIVIT:

  • Komunikativní
  • Hraní
  • Motor
  • Muzikál (zpěv, tanec)

CÍLE A CÍLE:

Vzdělávací:

  • systematizovat znalosti získané dětmi v hodinách řeči;
  • rozvíjet gramatickou stavbu řeči, obohacovat slovní zásobu, rozvíjet

Zájem o slova, řeč, rozšiřování znalostí a obzorů;

  • rozvíjet paměť, pozornost řeči;
  • rozvíjet schopnost naučit se myslet, vyvozovat závěry a analyzovat.

Opravné:

  • rozvíjet fonematický sluch, sluchovou pozornost, zrakovou paměť;
  • rozvíjet správné držení těla, koordinovat pohyby a navigovat v prostoru.

Vzdělávací:

  • pěstovat samostatnost, sebeovládání, vzájemnou pomoc.

ZAŘÍZENÍ:

Lístky s písmeny Ш,К,О,Л,А, s úkoly od pohádkových postaviček; koše podle počtu slabik, obrázky předmětů - „koule“; míč, multimediální zařízení.

PRŮBĚH ZÁBAVA:

Na flanelografu je připevněn sedmikvětý květ s písmeny.

SNÍMEK 1 Logoped: Pozor! Pozor! Dnes hrajeme hru „Co? Kde? Kdy?“, a sedmikvětá květina nám pomůže. Doporučuji, abyste byli všichni odborníci.

Pohádkoví hrdinové hrají proti odborníkům a kteří pohádkoví hrdinové se dozvíme v průběhu hry.

Přivítejme tedy naše odborníky.

Logoped odtrhne okvětní lístek s písmenem „k“.

Logoped: Vážení odborníci! Abyste zjistili, který pohádkový hrdina proti vám hraje, podívejte se na obrázek; Komu patří sklenice džemu? SNÍMEK 2 -3

Děti. Carlson.

Úkoly jsou nabízeny jménem pohádkových hrdinů.

SNÍMEK 4 Carlson: Vážení odborníci! Pozorně poslouchejte slova, určete poslední zvuk. Popište zvuky.

slova:

Komár, plot, sekera ([p] - souhláska, tvrdá, zvučná);

Ponožka, konvička, koule ([k] - souhláska, tvrdý, hluchý);

Liška, bonbón, jaro ([a] - samohláska);

Děti poslouchají slova, určují poslední hlásku a charakterizují hlásku.

SNÍMEK 5 Odborníci úkol úspěšně dokončili a skóre je 1:0.

"Ó".

Logoped: Chcete-li zjistit, kdo proti vám hraje, poslechněte si hádanku:

Babička dívku velmi milovala,

Dal jsem jí krásný klobouk,

Dívka zapomněla své jméno

Hádejte, jak se jmenovala?

SNÍMEK 6

Děti: Červená Karkulka.

Logoped. :Červená Karkulka hraje proti odborníkům.

Červená karkulka: Vážení odborníci. Pomozte mi dát věci do pořádku

Uspořádejte obrázky do košíků:

Obrázky s 1 slabikou v názvu jdou do prvního koše; ve druhém - obrázky, jejichž jména mají dvě slabiky; ve třetí - ...tři slabiky; ve čtvrtém - obrázky, jejichž jména mají čtyři slabiky.

Děti dávají obrázky do košíků.

SNÍMEK 7 - Odborníci dokončili úkol a skóre je 2:0.

Děti pod vedením hudebního režiséra zpívají píseň „Sunny Drops“

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem"l".

Logoped: Pozorně si poslechněte zvukový záznam a hádejte, která pohádková postava si pro vás připravila úkol.

Nahrávka z kresleného filmu „Medvídek Pú a to je ono, to je ono, to je ono“, zazní hlas Prasátka: „Kde je můj

balón?

- Prasátko hraje proti odborníkům. SNÍMEK 8

Prasátko: Vážení odborníci! Zvuky na tebe „vrhnu“ a ty je poskládáš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - KOULE,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - PŘÍBĚH,

g, n, o, m - GNOME

Experti úspěšně splnili úkol Prasátka.

SNÍMEK 9 Skóre je 3:0.

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem"A".

Logoped. Podívejte se na obrázek - co to je? SNÍMEK 10

Děti. Obuv.

Logoped. Komu patří? l

Děti. Na Popelku. SNÍMEK 11

Logoped. Popelka hraje proti odborníkům.

Popelka: Vážení odborníci! Opravdu miluji pohádky. Chci si ověřit, jestli dobře znáte pohádkové postavy?

SNÍMEK 12 - Jak se jmenuje pošťák z Prostokvašina?

SNÍMEK 13 - Ve které pohádce je hlavní hrdina - cestovatel - z mouky?

SNÍMEK 14 - Jaké bylo první přání starého muže, které Zlatá rybka splnila?

SNÍMEK 15 - Co slouží jako palivo pro Emelyino auto?

SNÍMEK 16 - Kdo držel vnučku v pohádce Tuřín?

SNÍMEK 17 - Jaká parna způsobila zvířatům husí kůži?

SNÍMEK 18 - Co v pohádce vždy zvítězí?

SNÍMEK 19 - Odborníci dokončili úkol. Skóre je 4:0.

Logoped odtrhne okvětní lístek s vyobrazením houslového klíče.

A teď hudební pauza.

Děti pod vedením hudebního ředitele tančí tanec „Barbariki“.

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem"sh".

Chůze do školy s knihou ABC

Dřevěný chlapec.

Místo toho jde do školy

V dřevěné budce.

Jak se jmenuje tato kniha?

jak se ten kluk jmenuje?

SNÍMEK 20 Děti. Pinocchio.

Buratino: Chci si s tebou zahrát hru „Řekni opak“:

(Hra se hraje s míčem)

Tlustý - tenký

Vysoká - nízká

Horká - studená

Široký - úzký

Dlouhé - krátké

Prodat - koupit

Přítel – nepřítel

Nový - starý...

Logoped. Těžký úkol, ale odborníci se nevzdávají.

SNÍMEK 21 Splnil úkol. Skóre je 5:0 ve prospěch expertů.

Nyní se pokusíme rozluštit slovo pohádkových hrdinů.

Na našich okvětních lístcích jsou písmena. Poslouchejte: Sh, K, 0, L, A. Jaké slovo, uhodli jste?

SNÍMEK 22 Děti. ŠKOLA.

Logoped: Co vás čeká...

Děti. Škola.

Logoped. A vy, odborníci, budoucnost...

Děti. školáci.

SNÍMEK 23 Logoped. Pohádkové postavy vám poděkují za příjemnou hru a darují vám kouzelnou truhlu.

(DOBRY nebo dárky)

LITERATURA:

  1. Lapkovskaya V.P. Volodková I.P. Zábava řeči ve školce. Sbírka skript pro práci s dětmi 5-7 let M: 2008
  2. images.yandex.ru/
  3. http://m.images.yandex.ru/search?text=%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0 %B5+%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8
  4. Ushakova O.S. Vymyslete slovo. Řečové hry a cvičení. M.: 2001
  5. Bystrová G.A. Sizová E.A. Logopedické hry a úkoly. S.-P. 2001

Logopedická zábava na téma „Moje hračky“ ve skupině seniorů s OHP.


Podrobit: Scénář logopedické zábavy na téma „Moje hračky“ pro děti starší skupiny s ODD.
Klokova Svetlana Vjačeslavovna, učitel-logoped, MBDOU d/s č. 39, Arzamas, oblast Nižnij Novgorod.
Popis: U dětí s OSD jsou narušeny všechny oblasti vývoje řeči, hrubá a jemná motorika a prozódie řeči. Tato zábava je tvořena pohybovými a řečovými hrami. To přispívá k rozvoji duševního a fyzického zdraví dětí se speciálními potřebami. Děti si hraním venkovních a řečových her rozšiřují znalosti o hračkách a aktivují si slovní zásobu na toto téma. Materiál bude zajímat logopedy, učitele i rodiče.
Cíl: Zobecnění znalostí na téma „Hračky“.
úkoly:
Rozšířit pasivní a aktivní slovní zásobu dětí;
Rozvíjet myšlení, představivost, pozornost;
Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku;
Rozvíjet koordinaci pohybů;
Rozvíjejte smysl pro spolupráci a vzájemnou pomoc.
Přípravné práce:
Čtení a zapamatování básní od A.L. Barto o hračkách.
Zařízení:
Dvě panenky, dva náklaďáky, dva míče, dvě pyramidy, dva kočárky, kostky a kostky. Karty s obrázky hraček.

Průběh zábavy:

Logoped: Kluci, rádi si hrajete s hračkami? Navrhuji, abyste se dnes rozdělili do dvou týmů a hráli. Za každou správnou odpověď tým obdrží matrjošku. Na konci spočítáme hnízdící panenky a určíme vítěze.
1. Logoped:
Dnes jsme se sešli, abychom si zahráli,
Rychle pojmenujte různé hračky!
Děti se střídají v pojmenovávání hraček zpaměti.
2. Logoped:
A teď moje děti, hádejte hádanky:

Ne hrom, ale hrom.
Ale tím je proslulý.
Buben

Žluté chatrče
Drží při sobě.
Jeden s trubkou
Všechny táhne s sebou.
Vlak

Na poli je žebřík,
Dům běží po schodech dolů.
Vlak

Bili ho rukou a holí,
Nikdo ho nelituje.
Proč bijí chudáka?
A za to, že je nafoukaný.
Míč

Jaký druh ptáka?
Nezpívá písničky
Nestaví si hnízdo
Převážíte lidi a náklad?
Letoun

Toto vtipné zvířátko je vyrobeno z plyše. . .
Jsou tam tlapky, jsou tam uši,
Dejte trochu medu té bestii
A udělat mu pelíšek.
Medvídek Pú

Přátelé různých výšek
Ale vypadají stejně
Všichni sedí vedle sebe,
A jen jedna hračka.
Matrjoška

Moje krásná čepice. .
Šokující se posunul na stranu.
Jsem legrační hračka
A jmenuji se...
Petržel

Co je to za velmi zvláštní věc
Dřevěný muž?
Všude strká svůj dlouhý nos.
Kdo je to?..
Pinocchio

Jaké zvláštní zvonění
Je to slyšet ze všech stran.
Uložíš ji spát, ona vstane,
Zpívá nahlas píseň.
Tato roztomilá tvář
Každý ví...
Sklenička

Točím se, točím se -
A nejsem líný
Takhle točte celý den.
A já bzučím jako včela,
Kdo jsem, děti?
Yula

Hlava na noze
A v mé hlavě je hrášek.
Zazvoní vám v uchu
Hlasitě...
Sedací vak

3. Logoped:
(Oslovení prvního týmu)
Podívejte se sem
A řekni mi, dítě,
Z jakých částí je stroj vyroben?
Skládá se náklad?


Děti pojmenovávají části auta. (Nákladní auto má kabinu, korbu atd.)

4. Logoped:
(Oslovení druhého týmu)
Teď to řekněte společně
Jaké části má panenka?

Děti pojmenovávají části panenky. (Panenka má hlavu, krk atd.)
5. Logoped:
Nyní každý člen týmu ukáže svou šikovnost.
Z každého týmu budeme soutěžit dva.
1 úkol.
Ze stavebního materiálu je potřeba vybrat pouze zelené cihly, naložit je na korbu náklaďáku, projet auto po cestě pomocí lana, vyložit auto, obejít židli a vrátit se na místo.

Úkol 2.
Musíte doběhnout k židli, postavit věž z kostek a běžet zpět na své místo.

3 úkol.
Je potřeba miminko zabalit do plenky, dát ho do kočárku, posunout kočárek po dráze, kolem křesla a vrátit se na své místo.

4 úkol.
Musíte běžet k židli, správně sestavit pyramidu, od velkého prstenu k malému a běžet zpět na své místo.
Úkol 5.
Musíte běžet k židli a vybrat si největší míč, vzít ho a běžet zpět na své místo.

Úkol 6.
Poklepejte míčem na podlahu, doběhněte k židli, položte míč a utíkejte zpět na své místo.

6. Logoped:
Výborně, kluci! Dáme si pauzu a pojmenujeme barvy prstenů!
První příkaz:
Pojmenujte barvu kroužků na pyramidě shora dolů.
Druhý příkaz:
Pojmenujte barvu kroužků na pyramidě zdola nahoru.

7. Logoped:
Kdo zná básničky o hračkách?
Ať si je teď přečte.

8. Logoped:
Navrhuji vám lidi
Budu počítat hračky
Všechna čísla musí být správná
Zavolejte jim v pořadí.

(Děti si předávají hračku, přičemž souhlasí číslovku s podstatným jménem)
První tým se počítá:
Jeden míč, dva míčky, tři míčky, čtyři míčky, pět míčků, šest míčků.
Druhý tým se počítá:
Jedna cihla, dvě cihly, tři cihly, čtyři cihly, pět cihel, šest cihel.

9. Logoped:
A teď, kluci,
Karty si nechte
A hračky láskyplně
Teď to pojmenujte.
(Pokud jedno z dětí s láskou pojmenuje hračku nesprávně, pomáhá tým).
Medvídek je cíl,
Veverka - veverka,
Stroj - stroj,
Panenka - panenka,
Míč - míč,
Parní lokomotiva - lokomotiva,
Slon - slon,
Zajíc - zajíček,
Kočka - kočka,
Míč - míč,
Pistole - pistole,
Letadlo je letadlo.

10. Logoped:
Jste skvělí!
Z celého srdce potěšen!

Proměňte se v letadla
Leťte, nesrážejte se!
A přistát na zemi!

Děti spouštějí motory (provádějí rotační pohyby rukama);
Roztáhněte jejich křídla (paže do stran);
Létají (běhají kolem skupiny);
Přistát (sednout si na koberec)

11. Logoped shrne výsledky soutěže, děti pochválí a poděkuje za příjemně strávený čas.
Zdroj záhad.

"Pohádkové hádanky"

Logopedická zábava

(přípravná skupina)

cíle:

Vzdělávací:

  • systematizovat znalosti získané dětmi v hodinách řeči;
  • rozvíjet gramatickou stavbu řeči, obohacovat slovní zásobu, rozvíjet

Zájem o slova, řeč, rozšiřování znalostí a obzorů;

  • rozvíjet paměť, pozornost řeči;
  • rozvíjet schopnost naučit se myslet, vyvozovat závěry a analyzovat.

Opravné:

  • rozvíjet fonematický sluch, sluchovou pozornost, zrakovou paměť;
  • rozvíjet správné držení těla, koordinovat pohyby a navigovat v prostoru.

Vzdělávací:

  • pěstovat samostatnost, sebeovládání, vzájemnou pomoc.

Zařízení:

Emblémy, certifikáty, kouzelná truhla spředměty: zrcadlo, bota, židle, vejce, jablko, houba, klíč, bota; police a věci: klobouk, čepice, šála, boty, šaty, sukně, kalhoty, boty, košile; hra „Merry Journey“, 2 diamanty, vystřihované obrázky, hudební doprovod.

Průběh zábavy:

Pohádka! Zná tě už dlouho. Pohádka byla vždy považována za fikci, ale za užitečnou fikci. Už v dávných dobách lidé chápali, že beletrie může být prospěšná. Vy i já také víme, že „pohádka je lež, ale je v ní náznak, poučení pro dobré lidi“.

1. Sestavení týmů losováním.

2. Doplňte jméno. Zahřejte se.

Moderátorka vyvolá první slovo jména pohádkového hrdiny a děti svorně pokračují. Čí sbor je přátelštější a bez chyb, ten tým vyhrává.

Koschey - Immortal Tiny - Khavroshechka

Vasilisa - Krásný chlapec - velký jako prst

Had - Gorynych Ivan - Carevič

Bratr - Ivanushka Sestra - Alyonushka

2. Poskládejte z útržků pohádku.

Přednášející: - Nyní zkontrolujeme, jakou máte paměť. Musíte složit pohádku z fragmentů. Řekni mi, jak se ta pohádka jmenuje.

A ze dvou fragmentů vytvořte obraz pohádkových postav. Pojmenujte tyto postavy a z jaké pohádky jsou.

3. "Ztráty a nálezy"Pohádkoví hrdinové ztratili své věci a všichni jsou nyní v této kouzelné truhle. Řekněte mi, který pohádkový hrdina ztratil svou věc a z jaké pohádky je.

V truhle jsou předměty: zrcadlo, bota, židle, vejce, jablko, houba, klíč, bota.

4. „Hádej hádanky“

1) Babička tu dívku velmi milovala,

Dal jsem jí krásný klobouk,

Dívka zapomněla své jméno

Hádejte, jak se jmenovala? (Červená Karkulka)

  1. nevím, kolik mi je let.

Létám v hmoždíři s koštětem.

Můj teremok je tak dobrý,

Vypadá jako já ve všech směrech.

Teremok na kuřecích stehýnkách!

Čekání na hosty v něm... (Babička Yozhka)

3) Jsem bohatý, všemocný,

Velmi štíhlý, strašně divoký,

Ale já se smrti nebojím

Hádej, jak se jmenuji? (Koschei nesmrtelný)

4) Jsem krásná, silná, mocná,

Jsem hrozivější než hrozivé mraky,

A chytřejší než všichni ostatní, neexistují žádná slova, -

Mám hodně cílů. (Snake Gorynych)

5) Šíp letěl a spadl do bažiny,

A v této bažině ji někdo chytil.

Kdo dal sbohem zelené pleti?

Stali jste se okamžitě krásnými a půvabnými? (žabí princezna)

6) Koho se neptáš -

Každý ví v Rusku:

Buď je král, nebo je rolník,

Je to blázen, ale jmenuje se... (Ivan)

7) Krásná panna je smutná:

Nemá ráda jaro

Na sluníčku je jí těžko!

Chudinka roní slzy. (Sněhurka)

8) Dívka sedí v koši

Za medvědovými zády.

Aniž by to sám věděl,

Nosí ji domů. (Mašenka)

9) Chytrý, vynalézavý kníratý přítel -

Zbohatl majitele.

Ale nemůže žít bez červených bot,

No, hádejte co, chlapi? (kocour v botách)

10) U lesa na kraji

Tři z nich žijí v chatrči.

Jsou tam tři židle a tři hrnky,

Tři postele a polštáře.

Někdo přišel do jejich domu,

Vytvořil v něm nepořádek. (Tři medvědi)

5. „Vyřešte to“

Hádej hádanku: Nikdy jsem nebyl na plese,

Uklízela, prala, vařila a předla.

Kdy se to stalo, že jsem se dostal k plesu?

Pak princ ztratil hlavu z lásky.

Zároveň jsem ztratil botu.

kdo jsem já? Kdo mi to může říct?(Popelka)

Zlá macecha nařídila Popelce, aby uklidila pokoj svých dcer.
Ach, jaký nepořádek ty sestry udělaly. Pomozme Popelce umístit oblečení, boty a klobouky na jejich místa.
Děti:
Klobouk dám na horní polici, protože je to pokrývka hlavy.
Svetr dám na prostřední polici, protože je to oblečení.
Boty dám na spodní polici, protože jsou to boty.

Výborně, kluci! A pomohli Popelce!
Popelka si ráda hraje a tancuje a zve nás ke hře:
Venkovní hra „Funny Tamburine“.

Pospěšte si, postavte se do kruhu, nyní si trochu odpočineme a zahrajeme si hru s názvem „Funny Tamburine“.

Děti stojící v kruhu za hudby předávají tamburíny v řetězu a říkají slova:

„Válíš veselou tamburínu

Rychle, rychle, ruku přes ruku,

Kdo má veselou tamburínu,

Teď bude pro nás tančit!"

(na konci slov ty děti, které mají tamburíny, jdou do kruhu a tančí.)


Kráčíme po magické cestě,
Ocitáme se v nové pohádce

6. „Hádej poslední zvuk“

Je laskavější než všichni ostatní na světě,

Léčí nemocná zvířata.

A jednoho dne hroch

Vytáhl ho z bažiny.

Je slavný, slavný -

Tohle je doktor... (Aibolit)

Koho doktor Aibolit léčil? Pozorně poslouchejte slova, určete poslední zvuk. Popište zvuky.

slova:

Komár, tygr, bobr ([r] - souhláska, tvrdý, zvučný);

Chipmunk, nosorožec, vlk ([k] - souhláska, tvrdý, hluchý);

Liška, kráva, ropucha ([a] - samohláska);

Beran, slon, kanec ([n] - souhláska, tvrdý, zvučný).

Děti poslouchají slova, určují poslední hlásku a charakterizují hlásku.

7. "Šťastnou cestu"pomozte pohádkovým hrdinům vrátit se domů.

Pomozte mi roztřídit obrázky do aut:

Obrázky se zvukem S v názvu - do letadla, obrázky se zvukem Z v názvu - do kamionu.

8. „Tvoř slova“

Zvuky na tebe „vrhnu“ a ty je poskládáš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - KOULE,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - PŘÍBĚH,

g, n, o, m - GNOME

9. „Hádej pohádkového hrdinu“

Opravdu miluji pohádky a chci si ověřit, zda dobře znáte postavy kreslených filmů a pohádek?

Jak se jmenuje kočka v karikatuře Prostokvashino?

Ve které pohádce je hlavní hrdina - cestovatel - z mouky?

Jaké bylo první přání starého muže, které Zlatá rybka splnila?

Jaké palivo používá Emelyino auto?

Kdo držel vnučku v pohádce Tuřín?

Z které parmy dala zvířatům husí kůži?

Co v pohádce vždy vítězí?

Shrnutí. Ocenění dětí vysvědčením.


Zábava

pro děti přípravné skupiny.

Hra „CO? KDE? KDYŽ?"

Sestavil logoped učitel: Mikova LyubovNikolaevna

Řečová zábava je jedním ze současných typů práce s předškoláky.

Herní úkoly pomáhají pěstovat zájem o okolí a stimulují kognitivní aktivitu předškoláků. Tím, že hra podporuje rozvoj duševní a řečové aktivity, uvolňuje stres a rozvíjí komunikativní funkce a verbální komunikaci.

Soutěživá povaha zábavy dělá děti aktivnější a pomáhá udržet zájem všech. Střídání herních úkolů a hudebních přestávek pomáhá udržovat zájem, střídání činností je prevencí únavy, protože děti s řečovou patologií mají zvýšenou únavu.

Pomocí počítačové prezentace jsou dětem poskytovány informace barevnou atraktivní formou, která v dětech vzbuzuje zájem a přispívá k jejich aktivizaci.

Tato zábava je určena k realizaci v druhé polovině školního roku, kdy mají děti určitou rezervu znalostí a dovedností.

Zábava je zajištěna v hudební místnosti za účasti hudebního ředitele.

Logopedická zábava pro děti

PŘÍPRAVNÁ SKUPINA

HRA „CO? KDE? KDYŽ?"

VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Sdělení

SMĚR:Kognitivní řeč.

INTEGRACE VZDĚLÁVACÍCH OBLASTÍ:

· "Socializace"

· "poznání"

· "Hudba"

TYPY DĚTSKÝCH AKTIVIT:

· Komunikativní

· Hraní

· Motor

· Muzikál (zpěv, tanec)

CÍLE A CÍLE:

Vzdělávací:

· systematizovat znalosti získané dětmi v hodinách řeči;

· rozvíjet gramatickou stavbu řeči, obohacovat slovní zásobu, rozvíjet

Zájem o slova, řeč, rozšiřování znalostí a obzorů;

· rozvíjet paměť, pozornost řeči;

· rozvíjet schopnost naučit se myslet, vyvozovat závěry a analyzovat.

Opravné:

· rozvíjet fonematický sluch, sluchovou pozornost, zrakovou paměť;

· rozvíjet správné držení těla, koordinovat pohyby a navigovat v prostoru.

Vzdělávací:

· pěstovat samostatnost, sebeovládání, vzájemnou pomoc.

ZAŘÍZENÍ:

Okvětní lístky s písmeny Ш, К, О, Л, А, s úkoly od pohádkových postaviček; koše podle počtu slabik, obrázky předmětů - „koule“; míč, multimediální zařízení.

PRŮBĚH ZÁBAVA:

Na flanelografu je připevněn sedmikvětý květ s písmeny.

SNÍMEK 1 Logoped: Pozor! Pozor! Dnes hrajeme hru „Co? Kde? Kdy?“, a sedmikvětá květina nám pomůže. Doporučuji, abyste byli všichni odborníci.

Pohádkoví hrdinové hrají proti odborníkům a kteří pohádkoví hrdinové se dozvíme v průběhu hry.

Přivítejme tedy naše odborníky.

Logoped odtrhne okvětní lístek s písmenem „k“.

Logoped: Vážení odborníci! Abyste zjistili, který pohádkový hrdina proti vám hraje, podívejte se na obrázek; Komu patří sklenice džemu? SNÍMEK 2

Děti. Carlson.

Úkoly jsou nabízeny jménem pohádkových hrdinů.

SNÍMEK 2 Carlson: Vážení odborníci! Pozorně poslouchejte slova, určete poslední zvuk. Popište zvuky.

slova:

Komár, plot, sekera ([p] - souhláska, tvrdá, zvučná);

Ponožka, konvička, koule ([k] - souhláska, tvrdý, hluchý);

Liška, bonbón, jaro ([a] - samohláska);

Děti poslouchají slova, určují poslední hlásku a charakterizují hlásku.

SNÍMEK 2 Odborníci úkol úspěšně dokončili a skóre je 1:0.

"Ó".

Logoped: Chcete-li zjistit, kdo proti vám hraje, poslechněte si hádanku:

Babička dívku velmi milovala,

Dal jsem jí krásný klobouk,

Dívka zapomněla své jméno

Hádejte, jak se jmenovala?

SNÍMEK3

Děti: Červená Karkulka.

Logoped. :Červená Karkulka hraje proti odborníkům.

Červená karkulka: Vážení odborníci. Pomozte mi dát věci do pořádku

Uspořádejte obrázky do košíků:

Obrázky s 1 slabikou v názvu jdou do prvního koše; ve druhém - obrázky, jejichž jména mají dvě slabiky; ve třetí - ...tři slabiky; ve čtvrtém - obrázky, jejichž jména mají čtyři slabiky.

Děti dávají obrázky do košíků.

SNÍMEK 3 - Odborníci dokončili úkol a skóre je 2:0.

Logoped odtrhne okvětní lístek s vyobrazením houslového klíče.

A teď hudební pauza.

Děti pod vedením hudebního režiséra zpívají píseň „Sunny Drops“

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem "l".

Logoped: Pozorně si poslechněte zvukový záznam a hádejte, která pohádková postava si pro vás připravila úkol.

Nahrávka z kresleného filmu „Medvídek Pú a to je ono, to je ono, to je ono“, zazní hlas Prasátka: „Kde je můj

- Prasátko hraje proti odborníkům. SNÍMEK 4

Prasátko: Vážení odborníci! Zvuky na tebe „vrhnu“ a ty je poskládáš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - KOULE,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - PŘÍBĚH,

g, n, o, m - GNOME

Experti úspěšně splnili úkol Prasátka.

SNÍMEK4 Skóre je 3:0.

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem "A".

Logoped. Podívejte se na obrázek - co to je? SNÍMEK 5

Děti. Obuv.

Logoped. Komu patří? l

Děti. Na Popelku. SNÍMEK 6

Logoped. Popelka hraje proti odborníkům.

Popelka: Vážení odborníci! Opravdu miluji pohádky. Chci si ověřit, jestli dobře znáte postavy z kreslených filmů a pohádek?

Jak se jmenuje kočka v karikatuře Prostokvashino?

Ve které pohádce je hlavní hrdina - cestovatel - z mouky?

Jaké bylo první přání starého muže, které Zlatá rybka splnila?

Jaké palivo používá Emelyino auto?

Kdo držel vnučku v pohádce Tuřín?

Z které parmy dala zvířatům husí kůži?

Co v pohádce vždy vítězí?

SNÍMEK 6 - Odborníci dokončili úkol. Skóre je 4:0.

Logoped odtrhne okvětní lístek s dopisem "sh".

Chůze do školy s knihou ABC

Dřevěný chlapec.

Místo toho jde do školy

V dřevěné budce.

Jak se jmenuje tato kniha?

jak se ten kluk jmenuje?

SNÍMEK 7 Děti. Pinocchio.

Buratino: Chci si s tebou zahrát hru „Řekni opak“:

(Hra se hraje s míčem)

Tlustý - tenký

Vysoká - nízká

Horká - studená

Široký - úzký

Dlouhé - krátké

Prodat - koupit

Přítel – nepřítel

Nový - starý...

2. Nabídněte (prodejce, zima.)

3. Vytvořte příběh „Zima“

Logoped. Těžký úkol, ale odborníci se nevzdávají.

SNÍMEK 7 Splnil úkol. Skóre je 5:0 ve prospěch expertů.

Nyní se pokusíme rozluštit slovo pohádkových hrdinů.

Na našich okvětních lístcích jsou písmena. Poslouchejte: Sh, K, 0, L, A. Jaké slovo jste uhodli?

SNÍMEK 7 Děti. ŠKOLA.

Logoped: Co vás čeká...

Děti. Škola.

Logoped. A vy, odborníci, budoucnost...

Děti. školáci.

SNÍMEK 8 Logoped. Pohádkové postavy vám poděkují za příjemnou hru a darují vám kouzelnou truhlu.

(DOBRY nebo dárky)

LITERATURA:

Lapkovskaya zábava ve školce. Sbírka scénářů pro práci s dětmi 5-7 let M: 2008 Ushakova slovo. Řečové hry a cvičení. M.: 2001 Bystrovské hry a úkoly. S.-P. 2001