Dlouhodobý plán na rok pro četbu beletrie v přípravné skupině. Dlouhodobý záměr beletrie v přípravné skupině Čtení beletrie v přípravné skupině Duben

Učitel předškolního vzdělávacího zařízení musí rozvíjet zájem o četbu beletrie u předškolních dětí prostřednictvím her, ilustrací a různých výrazových prostředků a literárních žánrů. Kromě toho je úkolem učitele rozvíjet monologický a dialogický projev předškoláků, jejich socializaci a přípravu na školu. K dosažení těchto cílů a cílů je nutné každou lekci správně naplánovat.

Cíle a úkoly učitele v hodinách četby beletrie

Před pedagogem stojí důležité úkoly: výchova, vzdělávání a rozvoj dětí. Beletrie je nejlepším pomocníkem při řešení problémů. Každá konkrétní lekce by měla:

  • trénovat pozornost a paměť;
  • rozvíjet myšlení a řeč;
  • pěstovat zájem o intelektuální činnosti.

Všechna studovaná umělecká díla jsou navíc zaměřena na různé aspekty života dítěte. Nejdůležitější pro děti přípravné skupiny jsou:

  • mravní výchova;
  • vývoj řeči;
  • umělecký a estetický vývoj;
  • sociální a komunikační rozvoj;
  • rozvoj samostatnosti, sebeobsluhy.

Například pohádka „Malá Khavroshechka“ patří do oblasti morální výchovy. Konkrétní cíl lekce může znít takto: „Vypěstujte si k sobě laskavý vztah.“ Ruský lidový příběh „Na příkaz štiky“ odkazuje na rozvoj nezávislosti. Jeho studiem si pedagog může stanovit cíl „vysvětlit důležitost lidské práce“. Sociální a komunikační rozvoj nastává při čtení díla D. N. Mamin-Sibiryaka „Medvedko“, účelem lekce o této pohádce je představit svět kolem nás, planetu.

Zvláštní pozornost je věnována čtení v předškolní družině

Čtení beletrie, diskuse, situační rozhovor – tak se realizují cíle stanovené ve třídě.

Komunikace formou otázky a odpovědi je optimálním způsobem rozvoje verbálního myšlení u předškoláků.

Například při studiu pohádky „Husy a labutě“ můžete do konverzace zahrnout následující otázky:

  1. O kom je příběh?
  2. Kam jdou matka a otec?
  3. Co matka žádá od své dcery?
  4. Jak se vaše dcera zachovala po odchodu rodičů do města?
  5. Co se stalo bratrovi?
  6. Kdo jsou husy-labutě?
  7. Jaké rozhodnutí učiní dívka?
  8. Proč kamna, jabloň a řeka mléka nechtěly dívce pomoci?
  9. Kam dívka utekla?
  10. Koho viděla v chatě?
  11. Jak se dívce podařilo zachránit svého bratra?
  12. Proč dívce na zpáteční cestě pomáhají kamna, jabloň a mléčná řeka?
  13. Je možné, že kamna, jabloň a řeka mléka mluví s dívkou?
  14. Kde najdeme mluvící zvířata a mluvící předměty?

Série otázek pro konverzaci by měla být strukturována logicky: nejprve jednoduché otázky (na základě obsahu), poté objasňující, interpretační („Proč...“), hodnotící a kreativní.

Je důležité si uvědomit, že lekce má jeden cíl, ale několik úkolů.

Učitel na každé hodině řeší následující úkoly:

  • vzdělávací;
  • vzdělávací;
  • rozvíjející se.

Například při studiu pohádky „Šarlatový květ“ je třeba vyřešit následující úkoly. Výchovné: pěstujte k sobě laskavý vztah. Vzdělávací: seznamovat s literaturou, rozvíjet souvislou řeč, rozvíjet poslech s porozuměním textu. Vývojové: rozvíjet řečový sluch, melodicko-intonační stránku řeči.

Každá lekce by měla mít jedinečné téma a účel kromě hlavního tématu. Na příkladu pohádky „Žabí princezna“ můžeme určit cíl: „Rozvíjet kognitivní činnost dětí, učit respektovat zájmy jiných lidí“, téma „Poslouchání pohádky“ a podtéma „Poslušnost a svévole v pohádce...“ (mravní výchova). Během rozhovoru by děti měly pochopit, co je to poslušnost a vlastní vůle, jak se projevují, co je následuje, jak se chovat atd. Motivací dětí k tomu, aby tyto problémy samy pochopily, učitel dosáhne svého.

Čtení v přípravné skupině by mělo být výchovné. Učitel, rozvíjející kognitivní zájem, vychovává uvědomělého čtenáře, který se během školních let bude samostatně motivovat a s chutí číst knihy.

Motivace předškoláků ve třídě

V pedagogice existují čtyři typy motivace pro starší předškoláky:

  1. Hraní. Pomůže dítěti přesunout pozornost od technických obtíží procesu čtení. Didaktické hry: „Čtení bajek“, „Slovo se ztratilo“, „Poznej hrdinu“.
  2. Pomoc dospělému. Vychází z touhy komunikovat s dospělým, protože bude schvalovat a projevovat zájem o společné aktivity. Například: vyfoťte pohádkové postavy a požádejte děti, aby vám pomohly vybrat nebo nakreslit oblečení (letní šaty pro lišku, košile pro medvěda).
  3. "Nauč mě." Je založen na touze každého studenta cítit se chytrý a schopný. Například: pokud dítě zná pohádku, řekněte mu, že jste zapomněli sled akcí nebo nerozumíte jednání postav. Bude tak jistější při diskuzi o studovaném materiálu.
  4. "Vlastníma rukama." Vnitřní zájem vyrobit něco jako dárek pro sebe nebo pro svou rodinu. Kresby, řemesla, pohlednice - to vše lze provést během hodin čtení, ale děti musí všechny své činy vyjádřit.

Jako motivující začátek hodiny četby beletrie můžete využít hry, ilustrace k dílu, hádanky nebo problémové situace. Například při studiu ruské lidové pohádky „Liška a džbán“ může učitel dětem ukazovat obrázky lišky, džbánu, řeky a pomocí prvků teatralizace a her rozvíjet intonaci (výkřiky lišek).

Otázky k rozhovoru:

  1. O čem je tato pohádka?
  2. Jak se liška dostala do džbánu?
  3. Jak zpočátku mluvila se džbánem?
  4. Jaká slova řekla?
  5. Jak později začala liška mluvit?
  6. Jaká slova řekla?
  7. Jak pohádka skončí?
  8. Jaká liška je v této pohádce zobrazena a odkud ji lze vidět?

Chcete-li rozšířit a obohatit slovní zásobu, musíte probrat slova: chamtivost, hloupost, laskavost.

Hry pro rozvoj intonace:

  • Hádejte intonaci;
  • Řekni to laskavě;
  • Řekni to naštvaně.

Při studiu příběhu L. N. Tolstého „The Bone“ můžete také použít obrázky hlavních postav, švestky, prvky divadelnosti a didaktické hry („Brew kompot“). Otázky, které je třeba s dětmi probrat: poctivost, boj s pokušením, láska k rodině, schopnost přiznat se, říkat pravdu.

Materiály pro úvodní fázi mohou být různé, vše závisí na zájmu a představivosti učitele. Například při studiu pohádky bratří Grimmů „Mistress Blizzard“ děti přitahuje a motivuje hudba. Při studiu tatarské lidové pohádky „Tři dcery“ můžete pomocí hádanek (o matce, sestrách, veverce, včelce) představit postavy a zapojit je do aktivních činností.

  • Kdo je nejroztomilejší na světě?
    Koho mají děti velmi rády?
    Odpovím přímo na otázku:
    - Naše nejdražší... (matka).
  • Kdo miluje mě i mého bratra,
    Ale raději se obléká? -
    Velmi módní dívka -
    Moje nejstarší... (sestra).
  • Z větve na větev
    Skákání, dovádění,
    Hbitý, obratný,
    Ne pták. (Veverka).
  • Přeletěl přes květiny
    Přeletěl přes pole.
    Vesele bzučela.
    Sebral jsem trochu nektaru.
    A nesl kořist
    Přímo k vám domů... (včela).

Na lekci na motivy pohádky „Kocour v botách“ od C. Perraulta může učitel vzít kočičku a představit ji dětem jako hostu.

Vzhled takového úžasného hosta na lekci potěší děti

Struktura lekce

Každá lekce s dětmi musí odpovídat struktuře federálního státního vzdělávacího standardu pro vzdělávání a sestávat z následujících částí:

  1. Úvodní část (vytváření motivace).
  2. Vytváření problematické situace.
  3. Hlavní část.
  4. Analýza aktivity (po každé aktivitě).
  5. Tělesná výchova (jedna nebo více).
  6. Závěrečná část (řešení problémové situace).

Při práci s předškolními dětmi musíte lekci naplánovat velmi kompetentně. Aby to bylo co nejproduktivnější, je potřeba střídat různé druhy činností. Kromě četby beletrie můžete využít herní, pohybové nebo komunikační aktivity.

Jedním z povinných prvků každé lekce je například tělesná výchova. Pomáhá dětem odpočinout si od intenzivní činnosti, předcházet únavě, zlepšit jejich emocionální stav atd.

Formy tělesné výchovy:

  • obecná rozvojová cvičení;
  • venkovní hra;
  • didaktická hra s pohyby;
  • taneční;
  • pohyby při čtení básně.

V hodinách čtení beletrie může učitel použít kteroukoli z výše uvedených forem, ale nejčastěji jsou pohyby při čtení básně využívány jako tělesná výchova.

Ukázka hodiny tělesné výchovy ke čtení básně

Kromě toho je třeba sestavit časový plán lekce. Učitel si musí pamatovat, že lekce, která trvá déle než třicet minut, je neúčinná.

Struktura lekce čtení a časový plán pro seniorskou skupinu.

  1. Úvodní část. 1–2 minuty.
  2. Vytváření problematické situace. 2–3 minuty.
  3. Hlavní část. 23–25 minut.
  4. Závěrečná část. 2–3 minuty

Tématický rejstřík

Kartotéky beletrie jsou sestavovány podle různých kritérií. Například na lexikální témata: ovoce/zelenina, stromy, chléb, roční období, houby/bobule, ptáci, domácí/divoká zvířata, země/voda atd.

  • D. N. Mamin-Sibiryak „Šedý krk“;
  • N. Nosov „Okurky“;
  • G. B. Oster "Kotě jménem Woof."

Můžete si také sestavit kartotéku mravní a vlastenecké výchovy: vlast, společnost, rodina, přátelství, svátky, občan atd.

  • N. Nosov "Miškina kaše",
  • D. Gabe "Moje rodina",
  • Ano, Segel "Jak jsem byla matkou."

Bezpečnost může být také kritériem pro kombinování prací: požáry, pravidla silničního provozu, pravidla chování v přírodě atd.

  • A. Barto „Bouřka“;
  • O. Smirnov „Stepní oheň“;
  • G. Shalaeva "Nejezte v lese neznámé bobule."

Populární je také kartotéka sestavená E.V. Shcherbakova podle programu „Od narození do školy“, ed. NE. Veraxes. Kritéria: vzdělávací oblasti.

Z oblasti mravní výchovy:

  1. Ruská lidová pohádka „Kroshechka-Khavroshechka“;
  2. Ruská lidová pohádka „Zajíc chlubivý“;
  3. Ruská lidová pohádka "Žabí princezna";
  4. B. Shergin „Rýmy“;
  5. Ruská lidová pohádka „Sivka-burka“;
  6. Ruská lidová pohádka „Finist - jasný sokol“;
  7. V. Dragunskij „Přítel z dětství“, „Shora dolů, diagonálně“;
  8. S. Mikhalkov „Co máš?“;
  9. Něnecká pohádka „Kukačka“;
  10. „Zlatovláska“ (z češtiny přeložil K. Paustovský);
  11. K. Čukovskij „Moidodyr“.

Kniha K. Chukovského „Moidodyr“ musí být studována v předškolních vzdělávacích institucích

Tabulka: poznámky K. V. Tovmasyana na téma „Poctivost v pohádce L. N. Tolstého „Kost““

Fáze GCDObsah jeviště
Cíl a cíleRozvíjejte myšlenku poctivosti.
  • vzdělávací: naučit poslouchat a rozumět textu sluchem, rozvíjet analytické myšlení;
  • vzdělávací: pěstovat schopnost empatie, porozumět emočnímu stavu, pěstovat lásku ke čtení a knihám;
  • rozvoj: rozvíjet řečový sluch, rozšiřovat a obohacovat slovní zásobu.
Zařízení
  • pohádkový text;
  • portrét L.N. Tolstoj;
  • ilustrace k pohádce;
  • obrázky s obrázky různých bobulí: maliny, švestky, borůvky, ostružiny, jahody, angrešt.
Úvodní částZdravím a připravuji se do práce.
- Dobré odpoledne, dobrá hodina!
Jsem tak rád, že tě vidím.
Podívali se na sebe
A všichni se tiše posadili.
– Jak se cítíš?
Hra "Najdi kost"
– Podívejte se na tyto obrázky. Zde jsou zobrazeny bobule. Najděte mezi nimi bobule se semenem.
Seznámení s portrétem spisovatele.
- Podívejte se na tento portrét. Zobrazuje Lva Nikolajeviče Tolstého. Je to velký ruský spisovatel, který nám dal mnoho zajímavých příběhů, pohádek, básní a dokonce i hádanek. Velmi miloval děti: otevřel si školu v Yasnaya Polyana (panství v provincii Tula), učil je podle „ABC“, kterou sám napsal.
– Dnes probereme příběh L.N. Tolstého "Kost". Chcete vědět, o čem je a proč se tak jmenuje?
Hlavní částUčitel čte příběh.
Otázky k rozhovoru:
- Co máma koupila?
- Jak se Váňa zachovala?
- Kdo si všiml, že švestka je pryč?
- Proč se Vanya rozhodla jíst švestku?
- Proč se nepřiznal?
- Proč se táta bál?
- Co měla Váňa udělat?
Tělesná výchova minuta
Učitel přečte verš dětem a dá pokyny k pohybům:
  • Raz, dva, tři, čtyři, pět!
  • Pojďme skákat a cválat! (skákání na místě)
  • Pravá strana je ohnutá (trup je nakloněn doleva a doprava).
  • Jeden, dva, tři.
  • Levá strana ohnutá.
  • Jeden, dva, tři.
  • Nyní zvedněme ruce (ruce nahoru).
  • A dostaneme se do cloudu.
  • Posaďme se na cestu (sedni si na podlahu),
  • Protáhneme nohy.
  • Pokrčte pravou nohu (ohněte nohy v kolenou),
  • Jeden, dva, tři!
  • Ohneme levou nohu,
  • Jeden, dva, tři.
  • Nohy zvednuté vysoko (nohy zvednuté nahoru).
  • A chvíli to drželi.
  • Potřásli hlavami (pohyby hlavou).
  • A všichni společně povstali (vstali).

Říká se: "Všechno tajné se dříve a později vyjasní." souhlasíte s tím? Uveďte příklad z příběhu „Kost“.
- Řekněte mi, je nutné něco skrývat a být nečestný, pokud se pravda přesto zjistí?
Práce se slovní zásobou.
- V příběhu byl výraz „zčervenal jako humr“. Podívejte se na ilustrace k pohádce. Chápete, co to znamená? Jak jinak bys to mohl popsat?
- Co znamená slovo „zvažováno“? Co je horní místnost?

Závěrečná část- Jak se jmenuje příběh, o kterém jsme dnes diskutovali?
- Proč se tomu tak říká?
- Co byste dělal, kdybyste byl Vanya?
- Všichni jste dnes pracovali velmi dobře, dobře.

Kvalitní práce učitele při plánování a při hodinách čtení beletrie je klíčem k produktivní práci každého dítěte. Básničky, hádanky, didaktické hry - to vše je v hodině nezbytné bez ohledu na zvolenou práci. Hodiny v přípravné skupině by měly být pro všechny děti pozitivní a vzrušující, proto by měly být vybírány úkoly, které jsou zajímavé a rozmanité. Jedině tak v dětech vzbudíte lásku ke čtení a literatuře.

Projekt na téma „Beletrie jako prostředek mravní výchovy předškolních dětí“. Přípravná skupina


O nejdůležitější roli knihy při formování člověka se hovořilo již v době Jaroslava Moudrého. Kniha by měla vstoupit do dětského světa co nejdříve, obohatit tento svět, učinit jej zajímavým, plným mimořádných objevů. Dítě by mělo knihu milovat a sahat po ní. Ale jak víte, moderní děti stále méně tráví čas hraním počítačových her, sledováním televizních pořadů a čtením knih. V podmínkách, kdy vznikají celé elektronické knihovny, je těžké donutit dítě, aby si knihu vzalo do ruky, zejména předškolní dítě, protože je to druh čtenáře.
Předškolní děti jsou posluchači, proto je potřeba probudit zájem o umělecká slova co nejdříve, přemýšlet o tom, co toto slovo vyjadřuje. Každé dílo je potřeba zprostředkovat dětem jako umělecké dílo, odhalit jeho záměr, nakazit mladé posluchače emocionálním postojem k tomu, co čtou: pocity, činy, lyrické prožitky postav. Díky těmto dovednostem si dítě vypěstuje chuť neustále komunikovat s knihou.
A ještě jedna věc. Jak ukazuje praxe, v posledních letech přibývá starších předškoláků, kteří nechtějí chodit do školy. To naznačuje, že motivace dětí k procesu získávání znalostí prudce poklesla. V tomto směru se stává naléhavou nutnost zařadit do obsahu vzdělávání předškoláků rešeršní aktivity, které vyžadují využití znalostí a dovedností v pro ně nové situaci, k řešení nových problémů. Využití designové technologie, jako jedné z forem rešeršní činnosti, nám umožňuje efektivně řešit důležité problémy v rozvoji tvůrčích schopností předškoláka. Takové aktivity stimulují vnitřní rozvoj a do určité míry ovlivňují osobnost jako celek.
Kdo neslyšel rčení „Knihy jsou vaši nejlepší přátelé!“? To je pravda a musí se to uznat!
Problém: nedostatečné pochopení role literatury v životě dětí ze strany dospělých;
neznalost historie jejího vývoje a současného stavu;
povrchní zájem rodičů o seznamování dětí s beletrií, nedostatečná pozornost je věnována tomu, aby rodiče četli dětem beletrii, nahrazovali knihy karikaturami a počítačem, to vše vede k vážnému problému: klesá zájem dětí o knihy, řeč a kognitivní činnost se rozvíjí špatně. Věřím, že partnerství mezi předškolním zařízením a rodinou pomůže předškolákům představit knihu a celý proces. Proto jsem se rozhodl prohloubit svou práci tímto směrem.
Při rozhovoru s dětmi jsem zjistila, že děti neznají dětské spisovatele a jejich díla; Neumí expresivně přednést poezii nebo převyprávět známá díla. Navíc, k naší velké lítosti, ne všechny děti rády poslouchají, jak jim lidé čtou, zajímají je hlavně ilustrace. Pokud si vezmete knihu s básničkami nebo pohádkami a ilustrace neobsahuje žádnou z dotyčných postav, kniha se okamžitě stane „nezajímavou!“ a děti kategoricky odmítají poslouchat! Co můžete udělat, abyste svého malého posluchače zaujali?
Zde vznikla myšlenka projektu „Beletrie jako prostředek mravní výchovy předškolních dětí“. (Projekt pro žáky přípravné skupiny). Během procesu navrhování se všichni vzájemně ovlivňují: děti, učitelé i dospělí. Po zahájení práce na projektech se rodiče sami začnou zapojovat do vzdělávacího procesu předškolní vzdělávací instituce.

Projektový pas.

Typ projektu:
Dominantní činností v projektu: informační, vzdělávací a herní, kreativní
Podle počtu účastníků projektu: skupina
Podle času: 1.09.2016-30.09.2016
Podle znalostního profilu: interdisciplinární
Podle typu designového objektu: sociální.
Doba trvání projektu– 1 měsíc
Účastníci projektu: učitelé, děti přípravné skupiny, rodiče.
Cíl projektu: rozvíjení lásky dětí ke knihám komplexním ovlivňováním a prováděním kreativních úkolů.
Cíle projektu:
1. vytvářet podmínky pro rozvoj zájmu dětí o toto téma;
2. probudit touhu číst knihy;
3. společným čtením rozvíjet u dětí kognitivní a tvůrčí schopnosti, schopnost vést dialog, vyprávět expresivní příběhy, improvizovat pohádky;
1. pěstovat zájem, lásku ke knihám jako zdroji poznání a úctu k nim;
2. naučit pravidla zacházení s knihou;
3. aktivizovat rodiče ve společných produktivních činnostech, zapojit rodiče do práce při seznamování předškoláků s beletrií;
4. podporovat dětskou iniciativu, touhu po kognitivní činnosti a samostatnost při realizaci kreativních nápadů;
5. rozvíjet paměť, řeč, pozornost, komunikační dovednosti.
Vývoj projektu:
Informovat účastníky projektu o důležitosti tohoto tématu;
Vytvořte vývojové prostředí: didaktické hry, ilustrace, výběr materiálu;
Výběr materiálu pro výrobní činnosti;
Sestavte si dlouhodobý plán práce.
Relevance: Zvyknout děti na knihy a dát jim příležitost, aby je milovaly, je v dnešní době jedním z úkolů, před kterými stojí učitelé a dokonce i rodiče! Koneckonců, pouze dobrá kniha naučí děti literární ruský jazyk, umožní dětskou fantazii, která se může vtělit do uměleckých nebo hudebních činností, vytváření ilustračních knih a hraní scén z přečteného díla.
V naší době počítačů a mobilních telefonů rodiče velmi zřídka čtou svým dětem knihy, je snazší zapnout kreslený film a dítě se dívá, zatímco se rodiče věnují své práci. Proto je v poslední době u předškoláků znatelný pokles zájmu o čtení. Moderní děti tráví více času hraním počítačových her, televize a tabletů. Musíme si pamatovat, že předškolní dětství je nejcennějším obdobím v životě dítěte; hraje obrovskou roli při utváření toho, čím se člověk stane. Vzdělávací, ideologické, morální a kulturní priority stanovené v předškolním dětství určují životní dráhu generací a ovlivňují vývoj a stav celé civilizace.
Zvláštní pozornost by měla být věnována rozvoji vnitřního světa dítěte. Komunikace s knihou v tom poskytuje neocenitelnou pomoc.
Výchova dítěte začíná především v rodině. Rodiče svým postojem, chováním a jednáním vštěpují lásku ke knihám. V současné době pozorujeme, že děti vědí o knihách a spisovatelích velmi málo. Učitelé proto stojí před důležitým úkolem: zaplnit mezery v tomto tématu, kvalifikovaně zorganizovat práci na seznámení dětí s knihou.
Proto jsme se rozhodli vyvinout a vést tento projekt v naší skupině.
Tento projekt je významný pro všechny účastníky projektu:
-Děti rozvíjejí dovednosti samostatnosti a aktivní interakce s knihami.
Rozšiřují se mravní představy o obsahu děl dětských autorů.
-Učitelé nadále ovládají metodu designu - metodu organizace bohatých dětských aktivit, která umožňuje rozšiřovat vzdělávací prostor, dávat mu nové formy, efektivně rozvíjet kreativní a kognitivní myšlení předškoláka.
-Rodiče rozšiřují možnosti spolupráce s dětmi a naslouchají jejich názorům.
Kromě toho jsme se snažili rozdělit role v projektovém týmu.
Pedagog - organizuje vzdělávací aktivity podle děl dětských autorů, navrhuje výstavy fotografií na základě výsledků projektu,
Děti se zapojují do vzdělávacích aktivit a tvoří kreativní díla.
Rodiče a děti hledají díla, čtou a vyrábějí řemesla vlastníma rukama.
Zajištění projektových aktivit:
Materiálové a technické: Zvukové nahrávky, kreslené filmy, knihy, ilustrace, hry a hračky, kreativní materiál.
Diagnosticko - didaktické: poznámky o průběžné vzdělávací činnosti.
Očekávané výsledky:
1. Rozvoj individuálních vlastností v tvůrčí řečové činnosti.
2.Využití řečových forem expresivity řeči v různých typech činností a běžného života.
3.Zvýšení zájmu o knihu.
4. Děti znají a mluví o historii vzniku knihy. Mají představy o významu knih v životě člověka.
5.Poznat a pojmenovat dětské spisovatele a jejich díla.
6. Účast rodičů na společných produktivních aktivitách, návštěva dětské knihovny s dětmi a organizování rodinného čtení.
Externí produkty:
1. Výstava výtvarných prací dětí (kresby, řemesla, dětské knihy, restaurované knihy)
2. Doplnění skupinové knihovny.
Domácí produkty:
1. Děti se naučily motivačně hodnotit jednání knižních postav a chápat žánrové rysy knih.
2. Zvýšilo se množství zapamatovaného literárního materiálu.
3. Projev nutnosti návštěvy knihovny.
Formy práce:
- Konverzace Prezentace
- Zábava
- Výstavy
- Konzultace
- Výlety
- Společné aktivity učitele a dětí, učitele a rodičů, rodičů a dětí
- Vyhledávací a výzkumná činnost
- Divadelní činnost

Vyrobitelnost projektu:
technologie interakce zaměřené na člověka;
herní interaktivní technologie;
informační a komunikační technologie.

Fáze realizace tohoto projektu:
Fáze 1 Přípravná.
stanovení cílů, určení relevance a významu projektu;
výběr metodické literatury pro realizaci projektu;
výběr obrazového didaktického materiálu, beletrie;
Dotazník na téma: „Využití beletrie v rodině“
Konzultace pro rodiče „Přečti mi pohádku, maminko...“, „Seznamování dětí s beletrií“, „Knihy v životě předškoláka“, „Děti a televize: pro a proti“.
Byly navrženy didaktické hry pro hraní doma: „Já začnu a ty pokračuj“, „Hádej to“, „Jedním slovem“.
Zveme rodiče, aby společně se svými dětmi vyrobili dětské knížky „Moje oblíbené pohádky“ a „Moje oblíbené básničky“.
Zdobení knižního koutku. Děti si spolu s rodiči přinesou knihy na výstavy „Moje oblíbené pohádky“, „Moje oblíbené básničky“, „Knížky od A. Barto“ a knihy o dopravních pravidlech.

Fáze 2 Realizace projektu
Téma, účel a směry činnosti, načasování Akce
01.09.2016-04.09.2016
"V ulicích města."
Cíl: Podporovat rozvoj zájmu dětí učit se pravidlům bezpečného chování na ulicích a silnicích.
Poznání
Sdělení
Socializace

Umělecká kreativita

1. Návrh koutku pro rodiče a děti s informacemi o projektu.
2. Kvíz na téma „Znáte pravidla silničního provozu? »
3. Konverzace: „Seznámení s ulicí“, „Doprava“, „Semafor“.
4. Zohlednění: nákladního automobilu, vyobrazení dopravních předpisů, modelu znázorňujícího vozovku a chodník.
5. Exkurze do knihovny.
6. Čtení beletrie:
1)B. Lebedev - Kumach „O chytrých zvířátkách“,
2) S. Marshak "Ball", A. Severny "Semafor",
3) Semafor V. Kozhevnikov“
4) S. Mikhalkov „Semafor povaleč“, hádanky.
Cílené procházky: Kam chodíme, Pohled na náklaďák.
Exkurze na křižovatku
"Zvířata na cestě"
"Zábavný semafor"
Aplikace "Nákladní auto"
Kresba "Semafor"
Modelování „přechodu pro chodce“
07.09.2016 -17.09.2016
"Ve světě pohádek"
Cíl: rozšířit znalosti o ruských lidových příbězích, o pohádkách A.S. Puškina, naučit se zprostředkovat strukturu pohádky pomocí modelování, zhodnotit charakter hrdinů
Poznání
Sdělení
Socializace
Čtení beletrie
Umělecká kreativita
1. Rozhovory: „Jak se objevila kniha“, „Dobří a zlí hrdinové pohádek“, „Pohádka je lež, ale je v ní náznak“,
2. Exkurze do knihovny.
3. GCD "Z které pohádky je epizoda?" (zkouška ilustrací z pohádek A.S. Puškina; úvod do beletrie)
4. GCD „Nakresli pohádkovou postavu a my uhodneme pohádku“ (vizuální aktivita)
5. GCD Didaktické hry „Kdo je kdo?“, „Hádej hádanky“, „Zapamatuj si pohádku z úryvku“, „Nasbírej obrázek“
6.Čtení beletrie (pohádky od A.S. Puškina)
21.09.2016-30.09.2016
"Týden knihy"
Cíl: nadále rozvíjet zájem dětí o beletrii. Doplňte své literární zavazadlo pohádkami, povídkami, básničkami, hádankami, počítacími říkankami a jazykolamy.
"Týden knihy"
Poznání
Sdělení
Socializace
Čtení beletrie
Umělecká kreativita
1. Rozhovory: „Ruský folklór“, „Pohádky a eposy“, „Humor v básních a pohádkách“ (úvod do beletrie)
2. „Nemocnice knih“ Opravy knih
3. Čtení beletrie (seznam str. 177 „Program výchovy a vzdělávání v mateřské škole“ editovali M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbova, T.S. Komarova.
4. Výstavy knih
5.NOD "Z které pohádky je epizoda?" (podívejte se na ilustrace)
6. GCD „Nakresli pohádkovou postavu a my uhodneme pohádku“ (vizuální aktivita)
7. PŘIkývnutí "Kdo vytvořil knihu?" (sociální svět)
8.NOD „Návštěva literárních hrdinů“
9. Kvíz NOD „Drahé pohádky“ (úvod do beletrie)
10. GCD Didaktické hry „Kdo je kdo?“, „Hádej hádanky“, „Zapamatuj si pohádku z úryvku“.
11 GCD „Péče o ruce přináší radost srdci“ „Skrze stránky vašich oblíbených pohádek“ (Modeling, nášivka)
Fáze 3 Závěrečná fáze Analýza výsledků projektu
Výstavy dětských knih pro tento věk
Výstava vlastnoručně vyrobených knih vyrobených dětmi společně s rodiči
Pohádkový kvíz
Ukazatele úspěchu v literární výchově předškoláků jsou:
Nezávislý dobrovolný odkaz dítěte na knihu
- Zaujatý poslech a účast na konverzaci
- Schopnost komunikovat jeden na jednoho s knihou
- Pouze společná práce na principu „učitel – dítě – rodič“ přispívá k dosahování pozitivních výsledků v literární výchově dětí předškolního věku
Výsledek projektu:
1. V důsledku společné činnosti žáků a učitelů předškolního výchovného zařízení se děti seznámily s vysoce uměleckou literaturou a divadelní činností, rozšířily si obzory o dětských knihách, jejich autorech, postavách, vytvořily si zásobu literárních dojmů, naučily se ilustrovat, dramatizovat literární díla a vyrábět knihy vlastníma rukama. Děti navštívily knihovnu a seznámily se s úseky knihovny.
2. Projekt souvisel i s bezpečností silničního provozu, protože Září bývá v zemi vyhlášeno měsícem bezpečnosti, což přispělo k rozvoji zájmu dětí o osvojování si pravidel bezpečného chování na ulicích a silnicích.
3. Rodiče studentů dostali informace o tom, jak u svého dítěte pěstovat lásku ke čtení.
4. Projektová metoda rozvíjela u dětí kognitivní zájem o různé oblasti poznání a formovala kooperativní dovednosti. Všichni účastníci projektu si odnesli spoustu pozitivních emocí.
Produkt aktivity pro děti:
1. Stojany jsou zdobené.
2.Album „Kniha je nejlepší přítel“ (přísloví, rčení, hádanky o knihách);
3.Knihovna ve skupině, ve čtenářském koutku
4. Pravidla pro používání knihy byla vyvinuta a formalizována.
5. Byly vyrobeny záložky do knih.
6. Výstavy dětských kreseb.
Zdroje:
1. Program výchovy a vzdělávání v mateřské škole / Ed. M.A. M. A. Vasiljevová, V.V. Gerbová, T.S. Komarova, přepracováno. A navíc – M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2010.-208 s.
2. Arbuzova V.F. Rozhovor s dětmi "Jaké jsou knihy?"
3. Karpunina O. G. "Nemocnice Knižkina."
4. Obrazový a didaktický materiál, beletrie (k tématu projektu).
5. Gerbová V.V. Vývoj řeči v mateřské škole. M.: Mozaika-Sintez, 2005.
6. Ushakova O.S.: "Vývoj řeči u dětí ve věku 5-7 let." M.: Sféra, 2015
7. Ushakova O.S. "Seznamování předškoláků s literaturou a rozvojem řeči." M.: Sféra, 2011

Toto plánování bylo vyvinuto pro děti z přípravné skupiny s ohledem na federální státní vzdělávací standard v rámci programu Rainbow

Zobrazení obsahu dokumentu
„Dlouhodobé plánování četby beletrie v přípravné skupině“

MKDOU "Zolotukhinsky kombinovaná mateřská škola, druhá kategorie"

Dlouhodobé plánování četby beletrie v přípravné skupině.

vychovatel:

Zolotareva N.V.

2016-2017

ZÁŘÍ

1 TÝDEN

Dal V.I. Starý jeden rok starý

Aksakov S.P. Šarlatový květ

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Prishvin M. „Patra lesa“

Nekrasov N.A. Před deštěm

5.Folklor

Hloupý Ivan

TÝDEN 2

Topelius S. Tři klasy žita (Překlad ze švédštiny od A. Lyubarskaya)

Ershok P.P. Malý hrbatý kůň

Sladkov N. Léčivé byliny

Barto A.L. Myslel jsem, že dospělí nelžou.

5. Folklór

Když vychází slunce.

TÝDEN 3

Skrebitsky G.A. Jakýmkoli způsobem

Dragunskaya K.V. Lék na poslušnost

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Paustovský K. Kočka je zloděj

Black S. Před spaním

5. Folklór

Sraženo, sraženo kolo

TÝDEN 4

Aimée M. Kraski (překlad z francouzštiny I. Kuzněcovové)

Pushkin A.S. Příběh mrtvé princezny a sedmi rytířů

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Charushin E. Na našem dvoře

Voloshin M.A. na podzim

5. Folklór

Fedule, proč našpulíš rty?

ŘÍJEN

1 TÝDEN

Anderson G. Ošklivé káčátko

Remizov A.M. Husy-labutě

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Onegov A. Na lesní mýtině

Vladimirov Yu.D. Orchestr

5. Folklór

Snědl jsi koláč?

TÝDEN 2

Jak pes našel svého majitele (Baškirská pohádka)

„Chlapec s palcem“, z pohádek C. Perraulta, přel. z francouzštiny B. Dekhtereva.

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Bianchi.V. Kdo kde bydlí?

Moshkovskaya E.E. Dosáhli jsme večera

5. Folklór

Kde je želé, tam se posadil

TÝDEN 3

Sokolov-Mikitov I.S. Sůl země

N. Nošov. Bobik na návštěvě u Barbose

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Voronin S. Trusishka

Moshkovskaya E.E. Jaké druhy dárků existují?

5. Folklór

Poslouchejte lidi

TÝDEN 4

Perrot C. Kocour v botách (překlad z francouzštiny od T. Gabbe)

K.D. Ushinsky. Slepý kůň

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Paustovský K. Rozcuchaný vrabec

Tokmakova I.P., je mi smutno

5. Folklór

Ermoška je bohatá

LISTOPAD

1 TÝDEN

RNS "Žabí princezna"

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

E. Shim „Velmi škodlivá kopřiva“

E. Trutneva „Podzim“.

5. Folklór

"Srazil to, srazil to dohromady - tady je kolo..."

TÝDEN 2

D. Mamin - Sibiřský „Šedý krk“

N. Nosov „Dobrodružství Dunna a jeho přátel“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

Jo. Tayts „Poslušný déšť“

"Nebe už dýchalo podzimem..." A.S

5. Folklór

"Kde je želé, tam sedělo..."

TÝDEN 3

RNS "Nikita Kozhemyaka"

„Velcí cestovatelé“ M. Zoshchenko

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

L. Tolstoy „Dub a líska“

„Není lepší rodná země“ od P. Voronka

5. Folklór

"Bratři, bratři!"...

TÝDEN 4

"Sedmikvětá květina" A. Kataev

A.S. Puškin „Příběh cara Saltana“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

A.K. Tolstoj „Podzim! Naše ubohá zahrada se rozpadá"

"Zima! Sedlák, vítěz..." A.S. Puškin

5. Folklór

“Chigariki-chok-chigarok...”

PROSINEC

1 TÝDEN

„Sedm Simeonů – sedm dělníků“, arr. I. Karnaukhova

A. S. Pushkin „Příběh zlatého kohouta“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

V. Bianchi „Koupající se medvíďata“

I. Bunin „První sníh“

5. Folklór

"Liška chodila s žitem..."

TÝDEN 2

„Synko-Filipko“, převyprávění E. Polenové

K. Čukovskij „Fedorinův smutek“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

E. Charushin „Malý vlk“ (Vlk).

E. Mikhailova „Co je nový rok“

5. Folklór

"Kočička, kočička, kočička, kočička."

TÝDEN 3

"Nádherné jablko", arr. L. Eliseeva

K. Čukovskij "Barmaley"

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

G. Snegirev „Stopa jelena“

E. Uspensky „Kdybych byl dívkou“

5. Folklór

"Ahoj, sbohem."

TÝDEN 4

"Vlk a liška", arr. I. Sokolová-Mikitová

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

N. Sladkov „Jak se medvěd vyděsil“

D. Kharms "Ivan Toropyshkin"

5. Folklór

"zima přišla"

LEDEN

TÝDEN 3

Korney Chukovsky "Aibolit"

N. Nosov „Vintik, Shpuntik a vysavač“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

R.s.s. "Zayuškina chýše"

I. Tokmaková "Je mi smutno"

5. Folklór

"Jako naše kočka."

TÝDEN 4

Tskotukha Fly Korney Chukovsky

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

A.K. Tolstoj "Veverka a vlk"

E. Moshkovskaya Mazané staré ženy"

5. Folklór

„Pojďme, kočko, pod most. “.

ÚNOR

1 TÝDEN

Bratři Grimmové "Sladká kaše"

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

V.M. Garshin "Žába - cestovatel"

B. Zakhoder "Kuchaři"

5. Folklór

"Maslenica, Maslenitsa"

TÝDEN 2

RNS Sivka-Burka

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

I.S. Nikitin "Setkání zimy"

L. Fadeeva. „Zrcadlo ve vitríně“

5. Folklór

"Zátoka, zátoka, zátoka..."

TÝDEN 3

RNS "Magic pipe"

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

I. Sokolov – Mikitov „Gluhari“, „Tetřev“

N. Rubtsov. "O zajíci"

5. Folklór

„Humpty Dumpty“, anglicky, arr. S. Marshak

TÝDEN 4

V. Odoevskij „Moroz Ivanovič“

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

A.A. Blokovat „Sníh a sníh všude kolem“

N. Matveeva. "Zmatek"

5. Folklór

"Prsty", německy, přel. L. Yakhnina

POCHOD

1 TÝDEN

Bratři Grimmové "Mistress Blizzard"

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

B. Žitkov „O slonovi“

S. Yesenin "Birch"

5. Folklór

"Ryby", "Kachňata", Francouzština, vzorek N. Gernet a S. Gippius

TÝDEN 2

Bratři Grimmové "Zlatá husa"

A. Tolstoy „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

L.N. Tolstoj "žralok"

S. Marshak „Mladý měsíc taje“

5. Folklór

Písně. "Jako tenký led."

TÝDEN 3

RNS Shepherd's pipe

E. Uspensky „Strýček Fjodor, pes a kočka“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

E. Trutneva "Bell"

A. Pleshcheev "Jaro"

5. Folklór

"Už utahuji kolíky."

TÝDEN 4

P.P. Bazhov "Křehká větvička"

Já, Ekholm "Ludwig Čtrnáctý, Tutta Carlson první a jediný"

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

M. Poznananskaja „Pampeliška“

I. Tokmakova "Loď"

5. Folklór

"Polykat, polykat."

DUBEN

1 TÝDEN

RNS "Khavroshechka"

V. Kataev „Dýmka a džbán“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

N. Sladkov „Milovník květin“

N. Zabolotsky. "Na řece"

5. Folklór

"Ty ptáčku, jsi tulák."

TÝDEN 2

RNS „Příběh omlazujících jablek a živé vody“

B. Zhitkov „Jak jsem chytil malé muže“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

E. Serova „Konvalinka“, „Karafiát“, „Pomněnky“

A. Vvedenského. „Píseň o dešti“

5. Folklór

"Rooks-kirichi."

TÝDEN 3

RNS "Na příkaz štiky"

G. H. Andersen „Pastýřka a kominík“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

E. Blaginina „Pampeliška“, „Třešeň ptačí“

A. Fet. „Vrba je celá nadýchaná“ (úryvek

5. Folklór

"Když zaklepeš na dub, poletí modrá siskin."

TÝDEN 4

Charles Perrault "Popelka"

H. H. Andersen „Královy nové šaty“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

L. N. Tolstoy „Stařec a jabloně“, „Kost“

F. Tyutchev. "jarní vody"

5. Folklór

"Déšť, déšť, bavte se."

1 TÝDEN

Příběh slavného a mocného hrdiny Eruslana Lazareviče

A. Volkov „Čaroděj ze smaragdového města“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

V. Kataev "Houby"

A. Puškin „Za jarem krása přírody...“ (z básně „Cikáni“)

5. Folklór

"Nikdo není malý tulák."

TÝDEN 2

Maxim Gorkij o Ivanušce bláznovi

A. Volkov „Čaroděj ze smaragdového města“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

L.N. Tolstoy "Pták"

M. Lermontov. „Na divokém severu“

5. Folklór

„Dům, který postavil Jack“, „Stará dáma“, anglicky, přel. S. Marshak

TÝDEN 3

H. H. Andersen „Divoké labutě“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

V.A. Suchomlinskij „Zahanbený před slavíkem“

D. Harms. "Veselý starý muž"

5. Folklór

„O myši, která byla kočkou, psem a tygrem“, ind., přel. N. Chodzy

TÝDEN 4

RNS "Magic Ring"

D. Mamin - Sibiryak „Podobenství o mléce, ovesných vločkách a šedé kočce Murce“

3. Přírodovědná literatura. Chytré knihy.

    V. Oseeva "Ežinka"

P. Solovyová. "Ve dne v noci"

5. Folklór

"Ting-ting-ka! .."

Říjen.

Cíle: Vyprávět dětem o velkém ruském básníkovi A.S. Pomozte dětem zapamatovat si básničky a procvičit si expresivní čtení děl pomocí různých technik.

třídy Společné aktivity
  1. Učitelův příběh o A.S.
  2. Úvaha o ilustracích k pohádkám od A. S. Puškina.
  3. Je zajímavé poslouchat příběhy o zvířatech?
  4. Učit se nazpaměť básně D. Kharmse podle výběru dětí („Úžasná kočka“, „Velmi děsivý příběh“, „Co to bylo?“)
  1. Čtení známých pohádek od A. S. Puškina. Čtení Andersenových pohádek.
  2. Čtení básniček o podzimu dětem (dle výběru učitelky). Čtení básní D. Charmse.
  3. Představujeme nové knihy v koutku „Přečtěte si to sami“.
  4. Pojďme recitovat básně rukama.
  5. Učení básní o podzimu.

Listopad.

Cíle: Pomoci dětem porozumět rysům pohádkového žánru, zažít radost ze setkání se známými pohádkovými hrdiny, kteří zvítězí v nelítostném boji se silami zla. Objasnit a obohatit představy dětí o pohádkách A. S. Puškina, pomoci jim pocítit originalitu jejich jazyka; chcete slyšet další díla tohoto básníka. Povzbuďte děti, aby přemýšlely o tom, proč někteří lidé píší poezii, zatímco jiní je rádi poslouchají a učí se je nazpaměť. Zapamatujte si známé básně, zlepšujte expresivitu řeči.

Prosinec.

Cíle: Pomoci dětem zapamatovat si název a obsah spisovatelových děl, které znají, určit, do jakého žánru každé z nich patří, dát příležitost užít si setkání se známými postavami a knihami. Pomozte dětem zapamatovat si a expresivně přečíst básničky se zimní tématikou.

třídy. Společné aktivity.
  1. Konverzace "Proč potřebujeme poezii?"
  2. Pojďme se seznámit s novými básněmi. Učíme se ty, které máme rádi.
  3. Pohádky a příběhy K. Paustovského.
  4. Dnes večer je naším hostem...
  1. Čtení děl K. Paustovského „Teplý chléb“, „Žába“, „Hustý medvěd“.
  2. Čtení příběhů E. Topelia „Tři klasy žita“
  3. Čtení básní o zimě od N. Nikitina, P. Solovjova, S. Yesenina a dalších.
  4. Čtení ve tvářích „Píseň vůle“, S. Marshak „Dramatizace pohádky“, D. Kharms „Liška a zajíc“.
  5. Čtení koled dětem - rituální písně ruského lidu, báseň „Kolyada“ od V. Brjusova.

Leden.

Cíle: Upevnit znalosti dětí o stavbě pohádek. Zvažte různá vydání pohádek, seznamte je s ilustrátory. Pomozte dětem pochopit, proč se pohádka L. Remizova „Hlas chleba“ nazývá moudrá pohádka. Opakujte s dětmi díla malých forem folklóru, které znají, a seznamte je s novými. Zlepšete paměť a dikci. Podporovat rozvoj souvislé řeči u dětí.

třídy. Společné aktivity.
  1. Konverzace "Známe pohádky?"
  2. Sasha Cherny a jeho poezie.
  3. Moje oblíbená vtipná historka.
  4. Hodina hádanek, jazykolamů a počítání říkanek.
  1. Čtení novoročních pohádek: „Dvanáct měsíců“, pohádky N. Teleshova „Krupenichka“ a ruské lidové pohádky „Říkanky“.
  2. Čtení básní o zimě: S. Yesenin, M. Pozharova a další Čtení básní S. Cherny „Čaroděj“, „Před spaním“, „Na bruslích“, „Hříbě“ a další Čtení děl S. Marshaka „Mail ““, „Pudl“, „Zavazadla“.
  3. Týden vtipných příběhů. Četba děl N. Nosova, V. Dragunského, L. Panteleeva.
  4. Čtení kapitol z knihy E. Blytona „The Famous Tim the Duck“.

Únor.

Cíle: Pokračovat v seznamování dětí s pohádkami „Sivka-Burka“ podle M. Bulatova, „Nikita-Kozhemyaka“ ze sbírky A. Afanasyeva. Pomozte dětem zapamatovat si známé pohádky od H. C. Andersena a seznamte je s novými pohádkami. Cvičte děti v převyprávění jednoduchých krátkých prací s pomocí učitele pomocí různých divadel. Rozvíjet intonační expresivitu řeči.

třídy Společné aktivity
  1. Velký vypravěč H. C. Andersen.
  2. Seznámení s básněmi R. Sefa, Y. Tuwima, M. Karema.
  3. Oblíbené tlusté knihy.
  4. Dramatizace „Příběhů kulatých a dlouhých mužů“ od R. Sefy.
  1. Čtení „nudných pohádek“ dětem („Sivka-Burka“, „Nikita-Kozhemyaka“). Čtení pohádek H. C. Andersena.
  2. Čtení básní R. Sofa „Buddy“, „Rada“, „Apchhi!“, „Nekonečné básně“, „Lži“, „Zázrak“, „Purpurová báseň“. Četba a dramatizace děl Y. Tuvima „ABC“, „Dopis dětem o velmi důležité věci“, „O Panu Turlyalinském“. Čtení básní A. Milne: „Balada o královském sendviči“, „Neposlušná matka“, „Zánět mazanosti“, „Pú a já“.
  3. Čtení příběhů B. Žitkova, A. Raskina, A.K. Westleyho, M. Grippe.
  4. Čtení kapitol z knihy O. Preuslera „Malá Baba Yaga“.

Pochod.

Cíle: Přiblížit dětem spisovatele D. Mamina-Sibiryaka a jeho pohádky. Pomozte dětem zapamatovat si názvy a obsah spisovatelových děl, které znají, určit, do jakého žánru každé z nich patří, a dejte jim příležitost užít si setkání se známými postavami a knihami. Rozvíjet zájem a lásku ke knihám, vytvářet podmínky pro prohlížení knih. Rozvíjet zájem o divadelní činnost.

třídy Společné aktivity
  1. D. Mamin-Sibiryak „Alyonushka's Tales“.
  2. Seznámení s básněmi E. Blagininy, E. Uspenského, V. Berestova, E. Moshkovské.
  3. Dramatizace pohádky G. Sapgira „The Laughers“.
  4. Příběhy o zvířatech.
  1. Čtení pohádek D. Mamin-Sibiryaka „Podobenství o mléce, ovesné kaši a šedé kočce Murce“, „Pohádka o statečném zajíci – dlouhé uši, šikmé oči, krátký ocas“, „Příběh Komara Komaroviče – dlouhý Nos and the Hairy Misha - Krátký ocas", "Šedý krk", "Zelená vlna".
  2. Čtení básní věnovaných jaru, maminkám a babičkám. 3. Čtení dětem příběhu D. Mamin-Sibiryakové „Medvedko“. Čtení kapitol z příběhu E. Seton-Thompson „Johnny Bear“.
  3. Čtení kapitol z knihy A. Milne „Medvídek Pú a všichni všichni“.

Duben.

Cíle: Objasnit a systematizovat představy předškoláků o velkém ruském básníkovi A. S. Puškinovi. Pomozte dětem zapamatovat si Puškinovy ​​pohádky, seznamte děti s novými díly básníka. Pokračovat v rozvoji zájmu dětí o beletrii. Podporujte ve svém dítěti potřebu dívat se na knihy a ilustrace.

Kartotéka beletrie v různých vzdělávacích oborech ve skupině seniorů
Podle programu „Od narození do školy“, ed. N. E. Veraksy

O.O. Obsah Autor, název Účel
Mravní výchova
rns „Liška a džbán“ arr. O. Kapitsa Pěstování dobrých citů; vytváření představ o chamtivosti a hlouposti
rns „Okřídlený, chlupatý a mastný“ arr. I. Karnaukhova Učte děti chápat charakter a činy hrdinů
X. Mäkelä. "Pan Au" (kapitoly), přel. z finštiny E. Uspenský
RNS "Khavroshechka" arr. A. N. Tolstoj Pěstovat projevy dobrých vzájemných citů;
RNS "Vychloubačný zajíc" arr. O. Kapitsa Vytvořit normy mravního chování
RNS "Žabí princezna" arr. M. Bulatov Pěstujte laskavost a smysl pro vzájemnou pomoc.
B. Shergin „Rhymes“ Vypěstujte si respekt k lidem kolem sebe
RNS "Sivka-Burka" arr. M. Bulatov Rozvíjet u dětí schopnost hodnotit činy hrdinů, vyjádřit svůj postoj k nim
RNS "Finist-Clear Falcon" arr. A. Platonov Pěstujte si smysl pro soucit s ostatními
V. Dragunsky „Přítel z dětství“, „Shora dolů, diagonálně“ Pěstujte pozornost, lásku, soucit k blízkému kamarádovi
S. Mikhalkov "Co máš?"
Něnecká pohádka „Kukačka“ arr. K. Sharov Přispívat k pěstování laskavosti, pozornosti a vstřícnosti k rodině
"Zlatovláska", přel. z češtiny K. Paustovský;
pěstovat schopnost empatie, být velkorysý a nezávidět druhým; rozvíjet sebeúctu a vzájemnou pomoc v práci.
„Tři zlaté vlasy děda Vševěda“, přel. z češtiny N. Arosieva (ze sbírky pohádek K. Ya. Erbena).
V. Dmitrieva. „Dítě a brouk“ (kapitoly) Vnímejte a pochopte povahu literárních obrazů
funguje
L. Tolstoj „Kostochka“ Pěstovat mravní vlastnosti jednotlivce: poctivost, pravdomluvnost, lásku k rodině.
L. Tolstoy „Skok“ Probuďte v dětech empatii k hrdinovi příběhu
N. Nošov. "Živý klobouk"; Formovat dětské představy o mravních standardech pomocí dětské literatury.
S. Georgiev. „Zachránil jsem Santa Clause“ Rozvíjejte schopnost hodnotit své vlastní činy a činy hrdinů, pěstujte přátelskost a schopnost komunikovat s vrstevníky
A. Lindgrenová. „Carlson, který žije na střeše, znovu dorazil“ (kapitoly, zkr.), přel. se švédštinou L. Lungina
K. Paustovský. „Zloděj koček“ Rozvíjejte morální vlastnosti: smysl pro soucit, empatii
Mickiewicz Adam „K přátelům“
Zobecnit a rozšířit znalosti dětí o takových pojmech jako „přítel“, „přátelství“, „poctivost“, „spravedlnost“
P. Bazhov „Stříbrné kopyto“ Rozvíjejte smysl pro laskavost a péči o slabé
R. Kipling. "Slůně", přel. z angličtiny K. Čukovskij, básně v překladu. S. Marshak Pěstujte kulturu chování, přátelství, vzájemnou pomoc, péči o blízké

V. Katajev. „Tsvetik-Semitsvetik“ Rozvíjet schopnost prezentovat vlastnosti své osobnosti mezi vrstevníky, odrážející úspěchy a důvody možných potíží.

Dítě v rodině a ve společnosti RNS "Khavroshechka" arr. A. N. Tolstoy Představte různé rodinné vztahy
Y. Koval „Dědeček, babička a Aljoša“ Vytvořit u dětí představu o rodině jako o lidech, kteří spolu žijí, mají se rádi, starají se o sebe.
V. Dragunskij „Deniskovy příběhy“ Utváření představ o charakteristických vlastnostech chlapců a dívek.
A. Gajdar. "Chuk a Gek" (kapitoly)
Naučte se hodnotit vztahy mezi blízkými lidmi v rodině, sestavujte charakteristiky hrdinů
E. Grigorieva „Hádka“ Rozvíjet základy sociální interakce mezi chlapci a dívkami; přátelský přístup k opačnému pohlaví
A. Barto „Vovka je laskavá duše“
E. Blaginina „Pojďme sedět v tichu“ Pokračujte v utváření představ dětí o laskavém přístupu k matce
A. Usachev „Co je etiketa“ Pokračovat ve výuce kultury verbální komunikace v mateřské škole i doma
“Krupenichka” N. Teleshov Pěstovat zájem o pohádky a ruské tradice

Samoobsluha, prac RNS "Khavroshechka" arr. A. N. Tolstoy Formujte dětské představy o pracovitém člověku
K. Chukovsky „Moidodyr“ Výchova kulturních a hygienických dovedností
K. Čukovskij „Fedorinův smutek“
rns „Na příkaz štiky“ Posílit u dětí koncept důležitosti lidské práce
A. Barto „Dirty Girl“ Pěstujte upravenost, pečlivý přístup k osobním věcem, věcem přítele
Y. Tuvim. "Dopis všem dětem o jedné velmi důležité věci," přel. z polštiny S. Mikhalková
Vytváření základů bezpečnosti S. Mikhalkov „Strýček policista Styopa“ Posílení pravidel chování v ulicích města
E. Segal „Auta na naší ulici“
Kognitivní rozvoj FEMP Čtení knih
Pohádkoví hrdinové
S. Marshak „Čísla“ Úvod do čísel
Úvod do sociálního světa H. H. Andersen
"Sněhulák" Úvod do novoročních tradic různých zemí
S. Mikhalkov "Co máš?" Úvod do významu každé profese
„Nádherné příběhy o zajíci jménem Lek“, příběhy národů západní Afriky, přel. O. Kustova a V. Andreeva; Poznávání vlastností národů západní Afriky
A. Gaidar „Příběh o vojenském tajemství, Malchisha-Kibalchisha a jeho pevné slovo“
Pokračovat v rozšiřování dětského chápání ruské armády.
Něnecká pohádka „Kukačka“ arr. K. Sharov Seznámení se životem národů Dálného severu
M. Boroditskaya „Čekání na bratra“ Vytvořte touhu postarat se o děti, rozviňte smysl pro odpovědnost a respekt k mladším soudruhům
A. Tvardovského „Příběh tankisty“ Vytvořit v dětech představu o činech lidí, kteří se postavili na obranu své vlasti.
A. Barto „Hra na stádo“ Rozšířit znalosti dětí o jejich mateřské škole, upozornit na její historii, ujasnit si představy o práci zaměstnanců mateřské školy
S. Makhotin „Skupina seniorů“
O. Vysocká
"Mateřská škola"
T. Aleksandrova „Kuzka the Brownie“ (kapitoly) Pěstovat zájem o život Rusů v dávných dobách, lásku k historii jejich lidu
M. Isakovsky „Jděte za moře a oceány“ Ujasněte si znalosti o své rodné zemi.
B. Almazov. „Gorbushka“ Úvod do ruských hodnot;
Úvod do přírodního světa RNS "Vychloubačný zajíc" arr. O. Kapitsa Formovat u dětí pečující vztah k přírodě, chuť podílet se na její ochraně a ochraně.
L. Tolstoj. „Lev a pes“, „Kost“, „Skok“ Rozšiřte představy o životě zvířat
G. Snegirev „Penguin Beach“
K. Paustovský. „Zloděj koček“ Podporujte lásku a úctu k přírodě, laskavost;
V. Bianchi „Sova“ Pokračovat ve vytváření představy o propojení a vzájemné závislosti živých bytostí, představě o literárním žánru „naučná pohádka“;
B. Zakhoder „Gray Star“ Pěstujte si smysl pro empatii a lásku k přírodě a člověku, schopnost odolávat zlu
S. Yesenin „Ptačí třešeň“ Pomůže vám pocítit krásu přírody v básni
R. Kipling. "Slůně", přel. z angličtiny K. Čukovskij, básně v překladu. S. Marshak Rozvíjet jemné motorické dovednosti, pozornost a zájem o svět zvířat a jeho rozmanitost

P. Bazhov „Stříbrné kopyto“ Pěstovat citlivý vztah ke zvířatům, lásku k přírodě
Vývoj řeči Rozvoj všech aspektů řeči
Úvod do žánrů
Vysvětlení neznámých, zastaralých slov

Umělecký a estetický vývojÚvod do umění V. Konaševič Setkání ilustrátorů
I. Bilibin
E. Charushin
Výtvarná činnost Kresba ilustrací podle děl

Hudební aktivita P. I. Čajkovskij „Louskáček“ (fragmenty) Úvod do hudebního zobrazení hrdinů a obrazů děl
P. I. Čajkovskij „Roční období“ (fragmenty)
N. A. Rimsky-Korsakov „Příběh cara Saltana“ (fragmenty)
S. Prokofjev „Petr a vlk“
Fyzický vývoj

GCD a volnočasové aktivity založené na pozemcích děl
Hrdinové děl

Stáhněte si kartotéku beletrie ve skupině seniorů podle federálního státního vzdělávacího standardu