Příběh jeskyně je důvod, proč se Masha nazývá papír. Umělecký svět příběhu E

Studium lekce literární text(na základě příběhů "Drak" a "Jeskyně")

Cíle lekce:

1. Vzdělávací: seznamte studenty s příběhy „Drak“ a „Jeskyně“ jako nejtalentovanější díla impresionismu v literatuře. Identifikujte hlavní rysy stylu Zamyatinových příběhů, proveďte částečnou analýzu příběhu „Jeskyně“.

2. Vývojové: rozvíjet představivost, asociativní myšlení, vnímání, logické myšlení studentů (schopnost porovnávat, vyvozovat závěry).

3. Výchovné: pěstovat humanismus, rozvíjet se civilní pozice studentů, rozvíjet udržitelný zájem o historii a literární proces domovská země, schopnost samostatně se rozhodovat v obtížných životních situacích.

Typ lekce: výzkumná lekce (lekce „objevování“ nových znalostí)

Jednotlivé úkoly na lekci:

E. Zamyatin „Jeskyně“. Učebnice na s. 351 – 353.

1. Čas a prostor v příběhu. Autor nás od prvních řádků ponoří do prostředí doby kamenné. (1. odstavec)

Který umělecká média vytvořit napětí, strašidelnou atmosféru?

    Přísný rytmus vytvořený množstvím pauz Anaforické konstrukce Expresivní obraznost Monstrózní hyperbolický obraz

2 Detail předmětu. Učebnice, 1. díl, s. 358 – 359.

JAKÉ SVĚTY PŘÍBĚHŮ PŘEDSTAVUJÍ PODROBNOSTI O OBJEKTU?

Zamyatin dává sporáku zvláštní místo a přirovnává je k jeskynnímu bohu. Krátkonohý, rezavý "" s ohněm chrlícím břichem skutečně svým vzhledem připomíná pohanské božstvo. Ale sledujte pohyb této průřezové metafory v příběhu.

3 Zamjatinův portrétní popis postavy je nejčastěji postaven na metonymickém principu: místo toho podrobný popis daný zblízka jakýkoli výrazný detail.

Průběh lekce:

1. Úvodní řeč učitele:

Dobrý den, předmětem dnešního rozhovoru bude diskuse o příbězích talentovaného spisovatele z let „Drak“ a „Jeskyně“. Při jejich analýze se pokusíme určit rysy Zamyatinova stylu, jeho estetické principy a určit souvislost mezi Zamjatinovým stylistickým stylem a jedním z uměleckých směrů.

3. (Snímek 1)E. Zamjatin v roce 1921 napsal „... Skutečná literatura může být pouze tam, kde to nedělají výkonní a důvěryhodní úředníci, ale šílenci, kacíři, poustevníci, snílci, rebelové, skeptici.“

Takže duch kacířství a vzpoury určil Zamyatinovo postavení v životě i v práci. Byl to „nepohodlný“ spisovatel. "Já vím, mám velmi nepohodlný zvyk říkat špatné věci." momentálně ziskové, ale co se mi zdá být pravda“

Zamjatinova pravda se ukázala jako nenárokovaná až do 80. let 20. století. Příběhy, o kterých budeme dnes mluvit, byly napsány již v roce 1920. Ale otázky, které umělec vznesl, nás znepokojují dodnes:

Co v člověku zvítězí: duchovní, humanistické - nebo zvířecí, děložní? Kontrasty mezi zvířetem a člověkem nejsou časově odděleny a nejsou rozděleny podle určitého lidské typy. To vše, dobro i zlo, koexistuje v jedné osobě, možná v každém z nás, a proto je volba, kterou musíme udělat, tak důležitá:

Každý si vybere sám:

Žena, náboženství, silnice,

Sloužit ďáblu nebo prorokovi-

Každý si vybere sám. (Yu. Levitansky)

2. Aktualizace základní znalosti: Pamatujete si, jak Zamjatin reagoval na revoluci?

Zamjatin přijal revoluci jako způsob, jak překonat univerzální entropii (stav míru a sebeuspokojení), způsob, jak vyvést svět z uzavřeného stavu, otevřít cestu svobodnému lidskému duchu.

Jaký vztah měli proletářští spisovatelé k potížím revolučních časů?

(Sovětská literatura zanedbávala přítomnost a usilovala o světlou budoucnost:

Tam, za horami smutku

Slunná země bez konce (V. Majakovskij))

Zamjatin se pozorně dívá na dnešek a nevidí krásu a harmonii, ale hrozné obrazy vzdálené minulosti...

3. (Snímek 2) Poslechněte si příběh „Drak“ Zamyslete se nad otázkou: Proč se tak příběh jmenuje? Co chce autor tímto obrázkem říci?

(Čtení příběhu „Drak“) připraveným studentem.

Co vítězí v člověku: zvíře, primitivní nebo duchovní, humanistické? (Zvíře a člověk jsou kombinovány v jeden lidský typ)

4. (Snímek 3) Podrobněji se podíváme na příběh „Jeskyně“ (1920) – jedno z autorových nejtalentovanějších děl. Impulsem k jeho vzniku byla na první pohled bezvýznamná životní zkušenost.

(Snímek 4). „Noční služba v zimě, je rok 1919. Můj kolega ve službě - studený, hladový profesor - si stěžoval na své zdraví: "Aspoň je čas krást dříví! Ano, celý smutek spočívá v tom, že nemůžu: umřu a nebudu krást." Další den jsem se posadil, abych napsal příběh „Jeskyně“.

Učitel: Ale jako vždy se obyčejná každodenní epizoda pod perem skutečného spisovatele změní v grandiózní zobecnění.

5. Analýza textu:

1. Zapamatujte si děj příběhu. ( Hlavní postava Martin Martinych krade dříví svému sousedovi Obertyshevovi, aby zahřál svou ženu Mášu a neumrzl. Venku je zima, nemají čím topit v kamnech)

2. Tyto zdánlivě jednoduché události se rozvíjejí v neobvyklý čas, v neobvyklém prostoru. Co je to za nezvyklost? (Od prvních řádků nás autor ponoří do prostředí doby kamenné.)

Čtení 1 odstavce.

3. (Snímek 6) Jaké umělecké prostředky vytvářejí napětí, strašidelnou atmosféru?

Přísný rytmus vytvořený množstvím pauz („Ledovce... mamuti... pouště“)

Anaforické konstrukce („a musíš zatnout zuby pevněji a musíš štípat dříví... a musíš snášet svůj oheň každou noc“)

Expresivní snímky (tajemné vytí, skalní domy, jeskynní byty)

Monstrózní hyperbolický obraz „nejmamutnějšího mamuta“

Ale hned další fragment to objasňuje doba kamenná den je přirovnáván k dnešku. 2. odstavec.

Čtení posledního odstavce

(Tato rozšířená metafora se ve finále objevuje znovu a rámuje tak příběh, nastiňuje prostor - prostor jeskynní země, ztracený mezi skalami. Ale připomíná se v celém příběhu, podpořen četnými detaily. Dokažte to.

"Střapaté, tmavé oblouky jeskyně se houpaly...";

"Dvacátý devátý." Ráno je nízká, děravá, bavlněná obloha a skrz díry fouká jako led.“ Tím, že jeskynní klenby nazýváme „huňatými“ a oblohou „děravou a vatovou“, autor nezobrazuje objekt samotný, ale zprostředkovává pocit temnoty a chladu, který chce ve čtenáři vyvolat.

6. Při čtení příběhu jste si pravděpodobně všimli neobvyklosti Zamjatinova stylu psaní. Který myslíte umělecká metoda používá? Je to realismus nebo modernismus?

(studenti sdílejí myšlenky)

Závěr: Jde o neorealismus - realismus + modernismus (reálná situace porevolučních let: předseda, výpadek proudu, shánění dříví atd. - znaky doby charakteristické pro realismus, téma " malý muž“, psychologismus).

Jaký modernistický styl je podle vás příběhu vlastní?

Odpovědi studentů (symbolismus, expresionismus)

(Snímek 7) Expresionismus – umělecký směr, který vznikl v Západoevropské malířství na přelom XIX-XX století

Umělci se snažili emocionálně a vášnivě vyjádřit své myšlenky o světě a problémech v něm.

Tomuto úkolu jsou podřízeny jejich výtvarné prostředky: gravitace k, grotesknost, fantastické obrazy, neuvěřitelná nadsázka, napětí, narušený rytmus.

„Umění křičet“ je obrazně řečeno expresionismus.

7. Zamyslete se nad obrazy expresionistických umělců (Snímky 7–11) Jaké asociace ve vás tato umělecká díla vyvolala? Vidíte nějaké podobnosti s textem Zamjatinových příběhů?

8. Jak se v příběhu „Jeskyně“ projevuje estetika expresionismu?

Zamyatin nepodává detailní obrázek, ale vyzdvihuje to nejdůležitější na tom, co se popisuje, šok...

9.Je expresionismus zvláště patrný v interiéru místnosti? (Úkol 4)

Čtení třetího odstavce.

Položky jsou uvedeny náhodně. Z tohoto seznamu si nelze představit její vzhled. Zde je podřízen výběr detailů. plán. Tato směs vytváří pocit krize, katastrofy, nového Zaplavit(„potopa zmatená čistá a nečistá stvoření“). Tento interiér odráží konflikt příběhu - mezi starým, duchovním a novým, jeskynním. 2 vesmíry.

Zamyatin dává sporáku zvláštní místo a přirovnává je k jeskynnímu bohu. Čtení popisu sporáku

Krátkonohá rezavá „kamna“ s ohněm chrlícím břichem skutečně svým vzhledem připomíná pohanské božstvo.

Objekt se oživí, žije nezávislý život. Ale pojďme sledovat pohyb této metafory end-to-end v příběhu.

- "Litinový bůh stále bzučel." Po první zmínce se kamnům už neříká kamna, ale říká se jim pouze jeskynní bůh. To znamená, že do popředí nevystupuje přímý, ale pouze metaforický význam.

- "Jeskynní bůh ztichl, zmenšil se, ztichl, trochu zapraskal." Objekt se postupně oživuje a začíná žít samostatným životem.

- "Ale jeskynní bůh si ráno naplnil břicho, milosrdně zahučel" (kamna byla vytopena, jeskynnímu bohu byla přinesena hrozná oběť).

- "jeskynní bůh zasyčel jako had" (Martin Martinych převrhl kotlík na sporáku).

-"Jeskynní bůh lhostejně podřimuje" (hrdinové se přiblížili poslední řádek). Faktem je, že TROUBA PRO HRDINY JE SKUTEČNĚ BŮH, KRUTÝ A VŠEMOHOUCÍ, KTERÝ MÁ ŘÍDIT LIDSKÉ OSUDY.

Že., pravý význam téma pro Zamjatina není v jeho konkrétnosti, ale v jeho skryté metaforické podstatě. To je jeden z hlavních rysů Zamyatinovy ​​estetiky, která je podobná estetice expresionismu.

10. Nyní zvažte konflikt příběhu prostřednictvím systému postav. Pojďme k portrétní charakteristice postav.

Charakteristiky Zamjatina portrétu jsou nejčastěji konstruovány na metonymickém principu: místo detailního popisu je uveden nějaký expresivní detail zblízka.

Skupinová výzkumná práce:

Skupina. Portrét hrdinů.

(Portrét hlavního hrdiny. Martin Martinych: „jeho tvář je zmuchlaná jako hlína.“ Metaforický přídomek „hlína“ dává představu o bledé, bez života, nehybné tváři smrtelně unaveného muže. Ale řiďte se metaforou v text příběhu). Portrét Obertysheva.

(Obertyšev. V portrétní charakteristiky uvidíme „žluté kamenné zuby a mezi kameny – okamžitý ještěří ocas – úsměv“, uvidíme, jak se „usmál jako kámen“. Není náhodou, že se kámen stává leitmotivem obrazu Obertyševa, chladného, ​​nepřístupného muže. Jeho lhostejnost je proto agresivní – „žluté kamenné zuby skrz plevel, žluté zuby od očí, celý Obertyshev byl zarostlý zuby, všechno delší zuby" A tady před námi groteskní obraz jeskynní monstrum). Portrét Mashy. ("papír"). Portrét předsedy sněmovny Selikhova („mamutovitý“)

2. skupina. Zvláštnosti řečové vlastnosti v příběhu.

Převládá konverzační styl. Řeč postrádá kulatost, neexistuje žádná složité věty, chybějící slova a nevyslovené fráze jsou běžné. Ale zároveň je to jasně individualizované.

1. Obertyshevův projev se vyznačuje nekonečným opakováním a vděčnou intonací. Tento sladký způsob mluvy vyvolává ve čtenáři znechucení.

Selechovova řeč se vyznačuje zálibou v úvodní slova(„zaprvé – zadruhé“); oblíbené slovo„Zábavu“ používá ve spojení s událostmi, které nejsou vždy vtipné. Nejoriginálnější je ale projev Martina Martinicha. Neúplnost, náhlost, podcenění – to jsou jeho vlastnosti, které okamžitě upoutají pozornost. A to je psychologicky vysvětlitelné, protože Martin Martinych zůstává po celý příběh ve stavu extrémního nervového napětí. Tyto vlastnosti lze přičíst i autorovu projevu. Jaký je důvod tohoto stylu vyprávění?

„Vidíš, Marte, kdyby tak zítra brzy ráno zaplavila voda, aby byl celý den jako teď! A? No, kolik jich máme? No, v kanceláři je ještě půl sáhu?

Máša se dlouho nemohla dostat do polární kanceláře a nevěděla, co tam už je... Je to užší uzel, ještě těsnější!“

Co autor neříká, když větu končí elipsou? Proč neřekne, co je ve skutečnosti „už tam“? Ale čtenář má právo přemýšlet sám za sebe, sám pochopit, že v „polární kanceláři“ bohužel nezbylo žádné dříví. Spisovatel Zamjatin žije ve dvacátém století; na rozdíl od spisovatelů 19. století nevysvětluje, ale spoléhá na citlivost samotného čtenáře. Nebo se to možná bojí říct strašná pravda aby nezabil naději v Mášu? Autorská řeč je hlasem člověka, který hluboce soucítí se svými hrdiny

Skupina. (Snímek 12-14) Zamjatinův psychologismus (Abychom představili rysy autorova psychologismu, srovnejme jej s Dostojevského psychologismem). Text na snímcích. Vyvodit závěry. (Dostojevskij má složité a komplikované věty, řeč hrdiny je literárně přetvořena. Dostojevskij popisuje hrdinovy ​​zážitky. Zamjatin reprodukuje lidské myšlení v původní podobě. Ukazuje hrdinovy ​​zážitky v akci. Popisy jsou vyloučeny, vše se hýbe, žije, jedná. Dostojevskij má dlouhé myšlenky, Zamjatinovi stačí jedno epiteton).

Zpráva o skupinové práci (studenti se před odpovědí zkontrolují pomocí konzultačních karet)

Závěry k tématu lekce. Jaké jsou hlavní rysy Zamyatinovy ​​estetiky?

(Snímek 15.)

11. Závěrečné slovo učitelé:

Nyní se vraťme k našim hrdinům. Jak příběh končí?

Smrt hrdinů zůstává mimo příběh. Umírá čas, umírá doba s jeho morálními koncepty: nezabíjet, nekrást.

Není náhodou, že Grigorij Ivanov napsal: „Je to neuvěřitelně směšné: byl tam celý svět a žádný není“...Tak kde je cesta ven? Pokud se vám zdá, že se kolem vás hroutí celý svět, kdy cítíte prázdnotu a temnotu? Existuje jen jedna cesta ven: přinést světu dobro a lásku...

Poslechněme si píseň „Každý si vybere sám“ na básně Yu Levitanského v podání S. Nikitina.

(Píseň hraje)

Jaké myšlenky vám dala tato píseň v souvislosti se Zamjatinovými příběhy a našimi životy? (Zazní argumenty studentů)

VIII. Domácí úkol: Esej (témata na výběr: „Funkce realismu a modernismu v kreativitě“, „E. Zamjatin a ruská klasika“, „E. Zamjatin: alarmující pohled do budoucnosti“).

„Mezi skalami, kde byl před staletími Petrohrad, se nocí toulal mamut šedonohý“... Linka převzatá z příběhu E. Zamjatina „Jeskyně“, linie, která zůstala někde uvnitř, když už byla kniha přečteno a uzavřeno. „Před staletími tu byl Petrohrad“... Takto autor kreslí jasnými tahy mystický obrázek noci. Noci s opuštěnými ulicemi, ledovými domy a vyjícími větry. Kdy byla tato noc? V roce 1920... Ve dvacátém? Pojďme si znovu přečíst první dva odstavce.
„Ledovce... černé, trochu podobné domům, skály ve skalách jsou jeskyně... A musíte pevně zatnout zuby, abyste nedrbali a musíte štípat dřevo kamennou sekerou; Zabaleni do kůží, kabátů, přikrývek, hadrů ustupovali jeskyňáři z jeskyně do jeskyně“... To se neděje ve dvacátých, ne ve čtyřicátých, ne „včera“, ale v zimě. Ano, akce se koná v zimě, v ledová poušť Petrohrad se mění v takové chladné a hladové zimy, kdy myšlenka na jídlo a teplo zotročuje a zabíjí...
Hrdiny příběhu jsou Martin Martinych (poslouchejte: ne Martyn Martynych, ale Mart - slunný zajíček na ledové stěně) a Máša. Je nemocná, je skoro pryč. Máša... Jemná, laskavá, milující a... hlas - vidíme a slyšíme ji. Najednou „s nožem na skle“ - „plochá, papírová“ Masha. Zamyatin maluje její portrét zvuky a symboly. Každý hrdina má své vlastní symboly. „Hlína“ – autor vybírá pro Martina Martinicha a člověk v jeho „hliněném úsměvu“ cítí něco hřejivého, sladkého, známého a něco křehkého. Zvuk sekery a pochodu je rozdělen. Sedí a slyší zvuky sekání dřeva dole, od sousedů. Tato scéna je cítit téměř fyzicky, na kůži. Palivové dřevo je jeho neustálou myšlenkou, dříví pro Mášin „zítra“. Můžete cítit, jak pod „ledovou mozkovou kůrou“ pulzuje krev. Tady je, Zamjatinovo mistrovské dílo, mistrovské dílo zvukové nahrávky: "Kde je dřevo - kde je dřevo - kde je dřevo!" Tupé údery sekery splývají s tlukotem srdce, ptačí myšlenka „hloupě, slepě naráží na strop, sklo, stěny“.
A Martin Martinych se snaží tuto myšlenku v sobě dobýt, porazit své jeskynní já. Stahuje se do uzlu, dokud nejsou nervy nataženy až na doraz. Zde opět Zamjatin vytváří překvapivě znějící obraz - "užší uzel, ještě těsnější!" - jako by struna plakala pod nemilosrdným lukem... Struna se přetrhne: „Dám ruku do dříví... špalek, čtvrtý, pátý, pod kabát, do opasku, do kbelíku - Zabouchl jsem dveře a nahoru – obrovskými, zvířecími skoky“... Trhá to provázek...

Proč Martin Martinych krade dříví? Ne, nemyslím Mášu, ani svátek. Je jasné, že je to kvůli ní. Ale proč krade? Jsou tam přece „židle, skříně“... Je tam klavír, noty, dopisy – ale to je posvátné, to je vzpomínka na minulé štěstí, na život. Ale proč nemůžeme obětovat minulost pro štěstí budoucnosti? Ti, kteří již příběh četli, odpoví Zamyatinskému: „zítra“ - v jeskyni je to nejasné; Teprve za staletí budou vědět „zítra“, „pozítří“. Ne, nerozumím, nerozumím! Jak můžete žít bez víry? Jak?.. Jak se žilo ve 42, pálili a házeli knihy, fotografie, dopisy do pece?!
Přestaň, o tom teď nemluvím. Ale hlavní slovo už bylo řečeno – trouba. Zamjatinův sporák je bůh, „krátkonohý, rezavý“. Požírá naděje, duši, samotného člověka spolu s palivovým dřívím „nesmrtelnými, hořkými, něžnými, žlutými, bílými, modrými slovy“... Hrdina kradl, a teď můžeme všechno spálit, konec je nevyhnutelný, my pochopit, co je za tím: „Spálil jsem všechno - spálil jsem všechno - všechno...“ Nechci mluvit o tom, co se dělo v duši Martina Martinicha. Tragédie inteligence v Rusku 20. století je příliš hluboké a nepochopitelné téma. Nikdo to nemůže říct „ve zkratce“ a proč by to dělal? Další věcí je atmosféra příběhu.
Z nějakého důvodu, když jsem četl "The Cave", objevily se mi před očima obrázky obležený Leningrad. Chlad, „pět s láskou, nabílené brambory“, litinová kamna, nemoc, zoufalství, krutost druhých – vše je příliš podobné skice z dvaačtyřiceti, příliš blízko sebe a hranice se nějak byly vymazány. Teprve „1920“ na konci příběhu nás vrací do porevolučního Petrohradu... Možná jsem byl jediný, kdo cítil takovou spřízněnost, nebo se autor snažil dát tak rozmazaný časový rámec věčný život svým hrdinům. Koneckonců, dokud v Rusku žije inteligence (je naživu? Ne, žije!), dokud existuje pojem svědomí, zatímco věřící bojují, laskavá srdce, hrdinové "The Cave" budou žít. Žil a trpěl ve dvaačtyřiceti takových Martin Martinych, kteří se rozhodovali, zda „krást“ nebo „nekrást“. A byla tam taková Máša, požádala o jed „tak jednoduše, jako požádala o čaj“... A teď nejspíš taky...
Zamjatin (pamatuji si román „My“) se vždycky chtěl podívat do budoucnosti... Ve své „Jeskyni“ nechává konec otevřený, i když si umíme představit všechno... Prohráli, ale cítíte úctu k těmto silným povahám , protože nejušlechtilejší čin bylo na milující osobě, aby odpověděla na Strojovu žádost, nemyslela na sebe, dovolila jí (protože volba je jednou ze dvou)... zemřít bez utrpení. A opusťte sebe. Jít tam, kde „před staletími byl Petrohrad“, kde se potuluje „mamut mamut“ – symbol primitivního, tísnivého a krutého světa.

Emelyanova S. 11. třída, 628 ženské gymnázium, Petrohrad

Složení

Prožít čas určený prozřetelností důstojně je pravděpodobně tím hlavním a nejdůležitějším těžký úkol tváří v tvář každému jednotlivci i společnosti jako celku. Ne nadarmo o tom lidé již od pradávna přemýšleli a formovali plody svých myšlenek do přísloví a rčení („život není pole, které by se dalo překročit“). Umění se všemi dostupnými metodami snažilo najít odpovědi na věčné filozofické otázky lidstva: co je člověk? jaký je smysl jeho existence? co je štěstí? Při čtení příběhu E. Zamjatina „Jeskyně“ dostáváme příležitost odpovědět na tyto otázky ve vztahu k nám samým.

Lidský život- toto a osobní zkušenost a uvědomění si sebe sama jako jednotlivce a vztahů s druhými lidmi a aktivního jednání směřujícího k nápravě sebe sama i okolního života v souladu s vlastními představami o tom, jaký by měl být. A to vše je uzavřeno v přísném rámci času, historické reality, která je právě testovacím polem pro testování síly člověka.

Drsná porevoluční léta se pro mnoho lidí stala vážnou zkouškou: laskavosti, lidskosti a schopnosti myslet nejen na sebe. Petrohrad, kde žijí hlavní hrdinové Zamjatinova příběhu Martin Martinych a Máša, je ke svým obyvatelům krutý a nemilosrdný. Zdá se, že čas se vrátil o mnoho milionů let zpět a po ledovém městě se procházejí mamuti, domy vypadají jako skály, byty jako jeskyně. Lidé uvržení zpět do primitivnosti, zbavení tepla, světla, jídla, se musí nějak přizpůsobit tomuto novému životu, jinak jim hrozí vyhynutí. A zde každý přežívá, jak nejlépe umí, a zároveň se odhaluje vnitřní podstata lidí, odhalují se jejich myšlenky a motivy k pohybu duše.

Martin Martinych a Máša si i přes tvrdé zkoušky a těžké rány osudu dokázali uchovat svou lásku a s ní i vše dobré a lidské. Máša je nevyléčitelně nemocná a už mnoho měsíců má potíže vstát z postele. Jejího manžela vyčerpává vyčerpávající hledání jídla a dříví, které mají v zasněženém a zamrzlém městě cenu zlata. A teď dojde dříví a s ním i naděje na existenci. Martin Martinych by mohl spálit nábytek a papíry, kterých je v bytě dost, ale tohle všechno - skříně, židle, knihy - je cizí. A co je cizí, je tabu, zákaz. Je horko milující přítel Přítel manželů ani neuvažuje o tom, že by tyto věci použil k zachování nejen tepla - života. Zoufalá situace a hlavně fakt, že Máša má zítra svátek, ale Martina Martinycha donutí spáchat pro něj hrozný zločin - krádež. O sebe se ale nestará, protože tento den je jeho poslední a krade ho – ne chudákovi – Obertyševové jsou na poměry porevolučního Petrohradu bohatí – jídla mají vždy dostatek a celou chodbu. palivového dříví. Ale tito lidé, nemilosrdní k neštěstí druhých, uzavřeni ve svém vlastním malém, prosperujícím a dravém světě, jsou připodobňováni ke zvířatům. Ne nadarmo se o hlavě rodiny mluví jako o krvežíznivém zvířeti: „Žluté kamenné zuby mezi plevelem, žluté zuby z očí, celý Obertyšev byl zarostlý zuby, zuby byly čím dál delší.“ Jeho manželka a děti jsou „samice Obertyshev a tři mláďata“. Tito lidé si zvolili zákon přežití tím, že zničí ty nejslabší – a vedle neštěstí druhých jsou pohodlní a pohodlní.

Čas tedy odstranil všechny povrchní věci lidské duše. Ano, Martin Martinych a Máša zemřou (on kvůli spáchanému zločinu, ona kvůli pití jedu), ale až do svého velmi tragického konce zůstanou lidmi. A jak Obertyševové prožívají svůj vyhrazený čas?

Člověk má vždy právo volby a často i možnost tuto volbu učinit. Každý se musí rozhodnout sám, co je pro něj důležitější a jak chce svůj život vybudovat, aby se při pohledu zpět bolestně nestyděl...

Kotynová Elena Yurievna,

učitelka ruského jazyka a literatury

MBOU "Pedagogické lyceum"

Velikiye Luki, oblast Pskov

Lekce pro 11. ročník na téma „E.I. Zamjatinova „jeskyně“

Cíle lekce : seznámení se životem a dílem E.I. Zamjatina, rozvoj analytických dovedností umělecké dílo ve spojení s historií a uměleckou tradicí rozvoj analytického myšlení a komunikačních dovedností.

1. Učitel: Víte, co je nejlidštější problém? Problém volby. Zvířata to nemají, ale lidé si vždy musí vybrat. Co jste si například vybrali a kdy? A teď si představ:revoluce ...vyjmenuj asociace...

Jaké volby podle vás přinesla revoluce? občanská válka, éra lámání před lidmi?

1920 "Devastace v myslích," - tak o tom tentokrát psal M. Bulgakov. „Eh, eh, svoboda bez kříže,“ napsal A. Blok.

Revoluce posunula historické vrstvy a odhalila bestiální podstatu mnoha, mnoha. Bez kříže, bez Krista, bez humanismu... Co se děje s lidmi v tomto světě? Je možné zachovat člověka v sobě a dát přednost jiným hodnotám? Na tyto otázky se dnes pokusíme odpovědět.

Který hlavní otázka zkoumáme?(Jaké volby dala tato éra lidem?) A abychom odpověděli, zaměříme se na biografii a dílo muže, který žil v době revoluce a občanské války.

Toto je Zamjatin a jeho příběh „Jeskyně“.

Zde jsou dva portréty spisovatele. jak to vidíš? (portréty B.M. Kustodiev a Yu.P. Annenkov)

(Na portrétu B.M. Kustodieva - elegantní, uvolněný, s jedovatým poloúsměvem a ironickým pohledem.

V portrétu Yu.P Annenkova - laskavý, veselý, s mazaností v očích; je vyobrazen v rohu portrétu – smějící se chlapec s velkýma ušima; v horním rohu je text novin psaný v angličtině)

Tyto portréty zobrazují inženýra, stavitele lodí, inteligentního a sarkastického Evropana. Jevgenij Ivanovič se narodil v roce 1884 ve městě Lebedjan v provincii Tambov v rodině kněze a zemřel v Paříži. Byl to muž dvou kultur: ruské a evropské. Proto v portrétu B.M. Kustodieva je pozadí městské, a ne venkovská krajina. Zamyatin vstoupil do literatury příběhem „Uyezdnoe“ (1913), který je jistě spojen s „krajinami“ dětství a mládí. Za účast na událostech první revoluce byl vypovězen z Petrohradu. Po zatčení strávil několik měsíců na samotce ve vězení. V roce 1916 odešel do Anglie, aby dohlížel na stavbu ledoborců pro Rusko. Po únorových událostech 1917 ale spěchá do vlasti. Po Říjnová revoluce Hlavním žánrem v jeho tvorbě byla pohádka. A tyto příběhy byly novinářské, dojemné, které nemohly zůstat bez povšimnutí. Byl dokonce obviněn ze zesměšňování proletariátu. A přestože přednáší pro mladé prozaiky, spolupracuje v časopisech a jeho hra „Blecha“ má velký úspěch, Zamjatinova pověst opozičníka je pevně daná. Přispěl k tomu román „My“, i když nevyšel v SSSR. Nebylo mu odpuštěno, že román vydal v zahraničí. Vlastně to přestali tisknout. Jevgenij Ivanovič požádal o povolení vycestovat do zahraničí, ale nedostal ho. Pak v roce 1931 poslal dopis Stalinovi. Zamjatin přiznal: „V žádném případě nechci předstírat, že jsem uražená nevinna. Vím, že v prvních 3-4 letech po revoluci, mimo jiné, co jsem psal, byly věci, které mohly dát podnět k útokům. Vím, že mám velmi nepohodlný zvyk mluvit o tom, co je v tuto chvíli prospěšné a co se mi zdá být pravdivé.“

V roce 1931 odešel do Francie. Zamjatin tam žil posledních pět a půl roku svého života. Vždy snil o návratu do vlasti, ale vrátil se až o půl století později ve svých knihách.

Proč byl mistr, mistr (a byl tak uznáván) považován za opozičníka?

Před jakou volbou tedy Zamjatin stál?(kreativita nebo vlast). Těžká volba.. A jaké volbě stál před svými hrdiny?

Tady máme název jednoho z jeho příběhů. "Jeskyně". Jaké epiteta byste mohli přidat k tomuto slovu?(tajemný, temný, nízký, tajemný atd.)

2. Analýza příběhu.

Ano, okamžitě se ponoříme do dávných staletí, do časů primitivní lidé. Vraťme se k prvnímu odstavci textu. Jaké barvy a zvuky Zamyatin používá?(černé domy, kamenné cesty, sněhový prach, ledový řev, žije zde mamut šedonohý, mamut největší)

Který jazykové prostředky používá autor?(jednočlenné věty: podstatná jména mluví o absenci pohybu, jen vítr je řev zvířete; neosobní - 4x opakování slova „musím“ zní jako modlitba, což znamená, že to nestačí, lidé ne mít sílu).

Jak nám slovesa pomáhají pochopit stav obyvatel tohoto světa?(musíš zatnout zuby, dřevo naštípat, unést, zvířecí kůže zabalit - používají se 3 nedokonavá slovesa druhy - lidé nejsou schopny dlouhodobého působení, tzn. žít pro dnešek)

A nyní se ukazuje, že lidé nežijí ve starověku, ale ve velkém ruském městě - Petrohradu. Vzpomeňme na postoj jiných ruských spisovatelů k hlavnímu městu Ruska, velkému městu.(A.S. Puškin: na jedné straně „Miluji tě, Petrovo stvoření!“, na druhé straně zabije malého muže Evgenije („“ Bronzový jezdec"); N.A.Nekrasov zobrazuje slumy Petrohradu; F.M. Dostojevskij maluje špinavé, žluté, dusné město) V co se Zamjatinovo město proměnilo? (město jeskyní a jeskynní lidé)

Jeskynní lidé jsou zabaleni „do kůží, kabátů, přikrývek, hadrů“ (používá se technika gradace), „ustupují z jeskyně do jeskyně“. Skuteční lidé se objeví okamžitě, Zamyatin neodděluje jejich vzhled odstavcem. Čím je jejich život naplněn?(vylezli z jídelny, schoulili se v ložnici, nebylo kam ustoupit, odolat obležení a pak - jen smrt!)

Kdy k těmto akcím došlo? Uvádí autor data?? (zabednili kancelář na Pokrovu; vyšli z jídelny na Kazanskou)

Pokrýt -14. října – svátek přímluvy Svatá Matko Boží; V tento den Matka Boží zahalila zarmoucené duše modlících se křesťanů svým šátkem a zachránila je před nepřáteli. Skončili jsme v Pokrovu terénní práce, pak začali hrát svatby na vesnicích. Od Pokrova se selští majitelé připravovali na zimu: museli utěsnit chatrče a utěsnit všechny trhliny.

Kazaňská — 4. listopadu je svátek Kazaňské ikony P. Marie. Slavnost byla zřízena církví z vděčnosti za vysvobození Moskvy od Poláků v roce 1612, které se konalo po celonárodní modlitbě k této ikoně. Uvažovalo se o podzimním dni Kazaně nejlepší čas na svatbu. V tento den skončily stavební práce, bagristé, tesaři, zedníci a štukatéři, kteří pracovali na straně, se vrátili do svých vesnic.

Takže, zmiňuje Zamyatin světlé svátky spojené se zábavou, radostí, radostí rodinný život, zařízení krb a domov. A vidíme dva lidi, kteří se milují. Celý rozdíl je ale v tom, že zmíněné svátky jsou křesťanské, pravoslavné a ke komu jsou tito lidé nuceni se modlit?(bohem tohoto vesmíru je „krátkonohý, rezavě červený, podsaditý, chamtivý jeskynní bůh: litinová kamna“; lidé k němu „uctivě“, „vděčně“ natahují ruce!)

Co dal tento bůh lidem?(imaginární štěstí - jaro, teplo na jednu hodinu) Ale i tento hrozný bůh přiměl lidi, aby se vzchopili a pokusili se znovu přemýšlet. A zatímco člověk myslí, žije! A jméno osoby je velmi vřelé - březen.

Všechno je v tomto světě smíšené: pohanství a křesťanství, chlad a teplo, dobro a zlo. Není náhodou, že se objevuje obraz Noemovy archy, ve kterém se „míchají čisté a nečisté stvoření“

(zkuste distribuovat).

Čistý: mahagonový stůl, knihy, Scriabin opus 74

Nečistý : Dorty z doby kamenné, poniklované rošty, sekera

(na 5 láskyplně umytých brambor, žehličku a skříň se názory liší)

S jakým úsekem života postav je toto rozdělení spojeno?(čistá je minulost, nečistá je přítomnost).

Jsou v životě Martina Martinicha a Mášy nějaké svátky? Pamatují si je hrdinové?(Masha si pamatuje, že 29 je její svátek, Marie).

Jak se hrdinka cítí den předtím?(Martin neslyší její hlas, nevstává z postele, Máša má zmuchlaný, hliněný obličej. A Martin se na svou milovanou usmíval jako hlína)

Co Masha žádá? Co dělá Martin Martinich?(Masha žádá o teplo, a aby se objevilo, hrdina nemá jinou možnost než krást).

Žije soused, který má dříví, nad nebo pod hrdiny?(Martin jde dolů) Jaké to je – schodiště dolů?(ledové, nemůžete jít, je to životu nebezpečné, tohle je cesta do pekel)

Je pro Martina snadné chodit? Jaké podrobnosti tomu nasvědčují?(povzdechl si, cinkání vědra připomíná cinkání okovů). Pro Martina je to těžké, musí bojovat sám se sebou, ale kdykoli se najdou tací, kteří se umí přizpůsobit, navzdory jakýmkoli lidským zákonům. Mají nějakého jiného boha, ještě strašnějšího než litinová kamna... To říká Obertyshev ve svém příběhu.

Je možné nazvat jeho příjmení výmluvným?(na jedné straně zabalený, snad je teplejší než ostatní; na straně druhé uzavřený ze všech stran myslící jen na sebe). Popište to.(dlouho neoholený, obličej je pustina. Zarostlý plevelem, žluté kamenné zuby, úsměv jako ještěrčí ocas, jeho žena je samice, děti má zavinuté (zvířátka, soudě podle přípony)

Popsal jste ne člověka, ale zvíře a jeho smečku.

Porovnejte duchovní stav dvou rodin: Martina Martinycha a Mášy a Obertyševových. Pro koho je jednodušší žít v jeskynním světě?(Snazší to mají Obertyševové s jejich bestiální podstatou. Člověk v lidech postupně umírá).

Popište stav Martina Martinicha. (zápasí sám se sebou: chvění kostí, tečkovaný dech, „tlačil se“ na plošinu, lámal si nehty, pohybuje se zvířecími skoky, přitiskl se ke zdi) . Neviditelná čára vám nedovolí přejít morální zásady. V hrdinovi bojují dva principy:

Ten se Skrjabinem nemůže mluvit.

Ten druhý, jeskyňář, říká, že je to nutné.

kdo vyhraje?(jeskynní muž rozdrtil a uškrtil starého Martina)

Hrdina totiž jde krást. To je hřích, ale dá se Martin Martinich ospravedlnit?(spáchal zločin pro Mášu) Kdo je pak vinen?

A pak to přišlo, 29. Pojďme se podívat, čím byl tento svátek naplněn.

3. Práce ve skupinách . Každý dostane individuální zadání, je sestavena kronika dne.

1 skupina. Ráno a odpoledne. Úkolem je rozebrat epizodu (od slov „Devětadvacátá. Ráno...“ až po „Můžeš ještě dýchat, můžeš ještě hodit hlavu dozadu, poslouchat hlas – tak podobný tomu předchozímu. “), vytvořte tabulku

Minulost: klavír, dřevěná brusle, moudrá tvář měsíce, slavíčí trylek zvonků, zelené nebe, mlýnek na varhany, brunátná voda, mládí a síla.

Současnost: děravá, nízká, bavlněná obloha; nese led.

Budoucnost: nejasná.

Který sloupec je největší? Proč?(tam, v minulosti, tam je život, tady je umírání)

2. skupina. Večer. (od slov „Twilight“ po „Jdi pryč!“) Najděte podrobnosti, které potvrzují, že lidé žijí mechanicky. Co znamená vzhled nové postavy? (Strop klesá, židle jsou srovnané, Máša je rovná. Selikhov byl napůl venku, houpal se v bundě, řval smíchy a cpal si nohy do bot. Clay Martin Martinych, studený, slepý, mechanické pohyby paží a nohou)

3. skupina. Konec dne (od slov „Dvacátý devátý říjen zemřel...“ po „Nezapomeňte – vezměte si klíč, jinak ho zabouchnete, ale otevřete...“). Jaká je role lexikálních opakování v pasáži? Jak autor používá funkce syntaxe k vyjádření stavu postav?

(neurčitá zájmena a příslovce se používají 4krát; řady se používají dvakrát homogenní členové charakterizovat elektrické světlo - tvrdé, holé; Litinový bůh je zmiňován vícekrát - nejprve sežere papír, pak lhostejně podřimuje).

Otázky pro všechny skupiny: Jaký byl ten den? Jak žili lidé? Proč jste došel k tomuto hroznému závěru?(Lidé volí smrt jako osvobození od studu, nemoci, existence)

Učitel: Život v hlavním městě se zhroutil, lidé nejsou schopni snést chlad. Pár ukradených klád nevrací ani teplo, ani chuť žít. Lidé unaveni lpěním na životě se s ním dobrovolně rozcházejí. Jedna jeskyně byla prázdná. Co se děje v ostatních? Pojďme si znovu přečíst poslední odstavec příběhu(lidé dřepí kolem ohně).

Jaké zvuky a barvy si můžete všimnout?(tmavé, nudné mraky, ledové skály, karmínově osvětlené (jakoby krví!) díry ve skalách, ledový průvan; nejmamutnější mamut prochází lidmi...)

Co se změnilo v chování mamuta oproti začátku příběhu?(pokud na začátku příběhu prostě v noci troubí, vyčmuchává cestičku, tak na konci chodí „přes lidi na bobku“).

Jaký byl tedy výběr hlavních postav příběhu?(přežít za každou cenu nebo zemřít jako člověk)…

Shrnutí: Jaký problém jste vyšetřovali?(výběr lidí v dobách historického rozvratu), na jakém příkladu?(Zamiatin a jeho hrdinové ), čemu rozumíte?(volby jsou těžké, důležité, zásadní..) Proč o tom vůbec potřebujeme mluvit?(všechny hlavní volby jsou ještě před námi)

Domácí úkol : Tento příběh tragický osud dva milující lidi, vychován lidsky, laskavě, čestně a svědomitě. Příběh o odporu vůči okolnostem a zlu, které se děje ve světě kolem nich. I to je verdikt nad státem, ve kterém takoví lidé umírají na nedostatek tepla. A není ten hrozný mamut, který chodí mezi lidmi, symbolem té moci, jakýmsi varováním a předpovědí od Zamjatina? Diskutujte o tom ve svých domácích esejích.

Použitá literatura:

Encyklopedie pro děti „Ruská literatura“ Moskva, „Avanta+“, vydání z roku 2000.

Jeskyně

Jevgenij Zamjatin

Ledovce, mamuti, pouště. Noční, černé, poněkud domkové skály; ve skalách jeskyně. A neví se, kdo v noci na kamennou cestu mezi skalami zatroubí a vyčmuchajíc stezku, rozfouká bílý sněhový prach; možná mamut šedonohý; možná vítr; nebo je možná vítr ledovým řevem nějakého mamuta mamuta. Jedna věc je jasná: zima. A musíte pevně zatnout zuby, aby nedrbaly; a musíte dřevo rozštípat kamennou sekerou; a každou noc musíte přesouvat svůj oheň z jeskyně do jeskyně, hlouběji a hlouběji, a musíte se stále více balit do huňatých zvířecích kůží.

Mezi skalami, kde byl před staletími Petrohrad, se v noci potuloval mamut šedonohý. A zahalení do kůží, kabátů, přikrývek, hadrů ustupovali jeskynní lidé od jeskyně k jeskyni. Na závoji Martin Martinych a Máša zabednili kancelář; na Kazanské vyšli z jídelny a schoulili se v ložnici. Nebylo kam dále ustupovat; zde bylo nutné odolat obležení – nebo zemřít.

V jeskynní ložnici v Petrohradě to bylo stejné jako nedávno v Noemově arše: čistá a nečistá stvoření byla v potopě zmatená. Mahagonový stůl; knihy; Doba kamenná, koláče hrnčířského typu; Skrjabin opus 74; železo; pět láskyplně omytých brambor; Poniklované tyče do postele; sekera; šatník; palivové dříví. A ve středu celého tohoto vesmíru je bůh, krátkonohý, rezavě červený, podsaditý, chtivý jeskynní bůh: litinová kamna.

Bůh mocně zabručel. V temné jeskyni je velký ohnivý zázrak. Lidé - Martin Martinych a Máša - k němu uctivě, tiše, vděčně vztáhli ruce. Na jednu hodinu - pramen v jeskyni; po dobu jedné hodiny - zvířecí kůže, drápy, tesáky byly shozeny a zelené stonky - myšlenky - si prorážely cestu ledovou mozkovou kůrou.

března, a ty jsi na to zítra zapomněl... No, vidím: Zapomněl jsem!

V říjnu, kdy listy již zežloutly, uschly a povadly, nastávají modrooké dny; zahoď hlavu v takový den, abys neviděl na zem - a můžeš věřit: ještě je radost, ještě je léto. S Mášou je to stejné: když zavřeš oči a jen ji posloucháš, můžeš uvěřit, že je stejná, a teď se bude smát, vstávat z postele, objímat se a před hodinou s nožem na skle - to není její hlas, vůbec ne ona...

Ach, březen, březen! Jako všichni ostatní... Nikdy předtím jsi nezapomněl. Dvacátá devátá: Mary, můj svátek...

Litinový bůh stále hučel. Nebylo tam žádné světlo, jako vždy: svítilo se až v deset. Chlupaté, tmavé oblouky jeskyně se houpaly. Martin Martinych - na bobku, v uzlu - těsněji! ještě těsnější! - pohodil hlavou a stále se díval na říjnové nebe, aby neviděl jeho žluté, svěšené rty. A Máša:

Vidíš, Marte, kdybychom zítra brzy ráno zatopili, aby byl celý den jako teď! A? No, kolik jich máme? No, je v kanceláři ještě půl sáhu?

Máša se dlouho nemohla dostat do polární kanceláře a nevěděla, co tam už je... Užší uzel, ještě těsnější!

Půl sáhu? Více! Myslím, že tam...

Najednou – světlo: přesně deset. A Martin Martinych, aniž by skončil, zavřel oči a odvrátil se: za světla je to těžší než za tmy. A ve světle jasně vidíte: jeho tvář je zmuchlaná, z hlíny, nyní mají mnozí tváře z hlíny - zpět k Adamovi! A Máša:

A víš, Marte, zkusil bych to - možná vstanu... když ráno zatopíš.

No, Mášo, jasně... Takový den... No jasně - ráno.

Jeskynní bůh ztichl, scvrkl se, zmlkl a lehce zapraskal. Slyšíte: dole u Obertyševů štípou kamennou sekerou naplavené dříví z pramice - kamennou sekerou bodají Martina Martinycha na kusy. Kus Martina Martinycha se usmíval jako hlína na Mášu a mleté ​​sušené bramborové slupky na placky v kávomlýnku - a kus Martina Martinycha, jako ptáček, který vlétl do pokoje podle libosti, hloupě, slepě narazil do počasí, do skla, do zdí: "Kde je dřevo - kdekoli palivové dřevo - kdekoli je palivové dříví."

Martin Martinych si oblékl kabát, přepásal ho koženým páskem (jeskynní lidé mají mýtus, že je díky tomu tepleji) a v rohu u skříně zarachotil kbelíkem.

Kam jdeš, Marte?

Já teď. Dolů pro vodu.

Martin Martinych stál na temném schodišti, ledový od cákání vody, zakolísal se, povzdechl si a roztřeseně cinkal kbelíkem a sestoupil k Obertyševovým; stále tekla voda. Dveře otevřel sám Obertyšev, v kabátě svázaném provazem, dlouho neoholený, s tváří jako pustina porostlá jakýmsi červeným, zaprášeným plevelem. Přes plevel - žluté kamenné zuby a mezi kameny - okamžitý ještěří ocas - úsměv.

Ach, Martin Martinich! A co trocha vody? Prosím, prosím, prosím.

V úzké kleci mezi vnějšími a vnitřními dveřmi se nemůžete otočit s kbelíkem - v kleci je palivové dříví Obertyshev. Clay Martin Martinych bolestivě zasáhl dříví na boku - v hlíně byla hluboká promáčklina. A ještě hlouběji: v temné chodbě u rohu komody.

Přes jídelnu. V jídelně je obertyševská samice a tři obertyševská mláďata; fenka narychlo schovala misku pod ubrousek: muž přišel z jiné jeskyně - a bůhví, najednou přispěchá a popadne ji.

Obertyshev v kuchyni zavřel kohoutek a usmál se s úsměvem jako kamenné zuby:

No, jak se má tvoje žena? Jak se má tvoje žena? Jak se má tvoje žena?

Proč, Alexeji Ivanoviči, všechno je stejné. Špatně. A zítra má svátek a já nemám čím topit.

A ty, Martine Martinychu, s židlemi, skříněmi... Knihy taky: knihy hoří skvěle, skvěle, skvěle...

Ale znáte to: veškerý nábytek tam, všechno je cizí, jen jedno piano...

Tak, tak, tak... politováníhodné, politováníhodné!

V kuchyni můžete slyšet: ptáček letí vzhůru, šustí křídly, vpravo, vlevo - a najednou zoufale, s celou hrudí opřenou o zeď:

Alexeji Ivanoviči, chtěl jsem... Alexeji Ivanoviči, nemohl bys mít alespoň pět nebo šest polen...

Žluté kamenné zuby skrz plevel, žluté zuby z očí, celý Obertyshev byl zarostlý zuby, zuby byly delší a delší.

Co jsi, Martine Martinich, co jsi, co jsi! Tady u nás... Vy sami víte, jak to teď všechno je, sami víte, sami víte...

Je to uzel! Těsnější - ještě těsnější! Martin Martinych se otočil, zvedl kbelík - a kuchyní, tmavou chodbou, jídelnou. Na prahu jídelny Obertyšev napřáhl okamžitou, ještěrčí hbitou ruku:

No, to je vše... Jen ty dveře, Martine Martinychu, nezapomeň je zabouchnout, nezapomeň. Oboje dveře, oboje, oboje – moc se neohřejete!

Na tmavé zledovatělé plošině Martin Martinych položil kbelík, otočil se a pevně zabouchl první dveře. Poslouchal jsem a slyšel jsem jen chvění suchých kostí ve mně a můj třes - tečkovaný, tečkovaný - dech. V úzké kleci mezi dvěma dveřmi natáhl ruku a cítil – poleno a další a další... Ne! Rychle se natlačil na podestu a zavřel dveře. Teď už stačí zabouchnout silněji, aby zámek cvakl...

A teď - není síla. Zítra už není síla na Mashina. A na lince, poznamenané sotva znatelným tečkovaným dechem, bojovali na život a na smrt dva Martinové Martinichové: ten starý se Skrjabinem, který věděl: to není možné - a nový, jeskyňář, který věděl: bylo to nutné. Jeskynní muž se skřípěním zubů drtil, škrtil - a Martin Martinych, lámaje si nehty, otevřel dveře, zabořil ruku do dříví... špalek, čtvrtý, pátý, pod kabátem, v opasku, v vědro - zabouchl dveře a vzhůru - obrovskými zvířecími skoky. Uprostřed schodiště, na nějakém ledovém schodu, náhle ztuhl, přitisknutý ke zdi: pod dveřmi znovu cvakly – a Obertyševův zaprášený hlas:

kdo je tam? kdo je tam? kdo je tam?

To jsem já, Alexej Ivanovič. Já... zapomněl jsem na dveře... chtěl jsem... vrátil jsem se - dveře jsou těsnější...

Vy? Hm... Jak to, že to děláš? Musíme být opatrnější, musíme být opatrnější. Teď všichni kradou, víš, víš. jak to můžeš udělat?

Dvacátý devátý. Ráno je nízká, děravá, bavlněná obloha a skrz díry nese led. Ale jeskynní bůh mu ráno naplnil břicho, milosrdně hučel - a i kdyby tam byly díry, i kdyby Obertyšev, pokrytý zuby, počítal polena - i kdyby to bylo dnes; „zítra“ je v jeskyni nejasné; Teprve za staletí budou vědět „zítra“, „pozítří“.

Máša vstala a zhoupla se před neviditelným větrem a učesala si vlasy po staru: přes uši, uprostřed rozdělené. A bylo to jako poslední uschlý list visící na holém stromě. Z prostředního šuplíku psacího stolu vytáhl Martin Martinych papíry, dopisy, teploměr, jakousi modrou lahvičku (narychlo ji vrátil, aby to Máša neviděla) - a nakonec z nejvzdálenějšího rohu černě lakovaný box: na dně byl další skutečný - ano, ano, nejvíce skutečný čaj! Pili jsme pravý čaj. Martin Martinych, pohodil hlavou dozadu, naslouchal hlasu tak podobnému tomu předchozímu:

March, pamatuješ si: můj malý modrý pokojíček a klavír v kufříku a na klavíru - dřevěná brusle - popelník a já jsem hrál a ty jsi přišel zezadu...

Ano, ten večer byl stvořen vesmír a úžasná, moudrá tvář měsíce a slavíčí trylek zvonů v chodbě.

Pamatuješ, Marte: okno je otevřené, nebe zelené - a dole z jiného světa - mlýnek na varhany?

Varhanní mlýnek, úžasný varhanní mlýnek - kde jsi?

A na náplavce... Pamatujete? Větve jsou stále holé, voda je rudá a kolem pluje modrá ledová kra, která vypadá jako rakev. A je to legrační jen ze záhrobí, protože nikdy nezemřeme. pamatuješ?

Dole začali bodat kamennou sekerou. Najednou se zastavili, jaksi běželi, křičeli. A Martin Martinych, rozdělený na dvě poloviny, spatřil jednou polovinou nesmrtelného mlýnku na varhany, nesmrtelnou dřevěnou brusli, nesmrtelnou ledovou kru a druhou - dýchající tečkovanými čarami - počítal polena palivového dříví spolu s Obertyshevem. Teď Obertyshev počítal, teď si obléká kabát, celý zarostlý zuby, - prudce zabouchne dveře a...

Počkej, Masho, vypadá to, že klepou.

Žádný. Nikdo. Zatím nikdo. Stále můžete dýchat, stále můžete házet hlavou dozadu, poslouchat hlas - tak podobný tomu předtím.

Soumrak. Devětadvacátý říjen zestárnul. Vytřeštěné, tupé, stařenské oči - a vše se pod pohledem scvrkne, zvrásní, nahrbí. Strop je propadlý, židle, stůl, Martin Martinych, postele jsou zploštělé a na posteli je úplně rovná, papírová Máša.

Za soumraku přišel předseda sněmovny Selikhov. Kdysi vážil šest kilo, ale teď polovina z něj vytekla a visela ve skořápce bundy jako ořech v chrastítku. Ale pořád řval smíchy stejně starým způsobem.

No, Martine Martinych, zaprvé, zadruhé vaší ženě - na vaše jmeniny. Jak, jak! Obertyshev mi řekl...

Martin Martinych vystřelil ze židle, spěchal, spěchal - mluvit, něco říct...

Piju čaj... Teď jsem - právě teď jsem... Dnes máme opravdový. Vidíte: skutečné! já jen...

Čaj? Víš, dal bych přednost šampaňskému. Žádný? o čem to mluvíš? Gra-gra-gra! A víš, můj přítel a já jsme onehdy destilovali alkohol z Hoffmana. Zábava! Opil jsem se... "Já," říká, "Zinověv: na kolenou!" Zábava! A odtud jdu domů - na Champs of Mars mě potká muž pouze ve vestě, proboha! "Co jsi?" - Říkám. "To je v pořádku," říká... "Teď to svlékni, běžím domů k Vasilievskému." Zábava!

Máša, zploštělá a vyrobená z papíru, se smála na posteli. Když se Martin Martinych svázal do pevného uzlu, smál se stále hlasitěji - házet dříví na Selikhova, aby se nezastavil, aby se nezastavil, aby mluvil o něčem jiném...

Selikhov se zastavil, lehce si odfrkl a ztichl. Ve skořepině saka se houpal doleva a doprava; vstal.

No, oslavenkyně, pero. Kuřátko! Jak, nevíš? Podle jejich názoru mám tu čest se poklonit - b.i.k. Zábava!

Na chodbě, v přední hale to zahučelo. Poslední vteřina - odejde teď, nebo - ...

Podlaha se mírně houpala a točila se pod nohama Martina Martinicha. Martin Martinych se jílovitě usmíval a držel kloub. Selikhov zafuněl a nacpal si nohy do obrovských bot.

V botách, v kožichu, mamutí - narovnal se, lapal po dechu. Potom mlčky vzal Martina Martinicha za paži, tiše otevřel dveře do polární kanceláře a tiše se posadil na pohovku.

Podlaha v kanceláři je ledová kra; ledová kra zapraskala téměř slyšitelně, odtrhla se od břehu - a nesla, nesla, roztočila Martina Martinicha a odtud - z pohovky, vzdáleného břehu - bylo sotva slyšet Selikhova.

Za prvé, za druhé, můj pane, musím vám říct: toho Obertyševa bych chtěl jako hnidu, proboha... Ale vy sami rozumíte: protože oficiálně prohlašuje, protože říká, zítra půjdu k trestnímu vyšetřování ... Taková hnida ! Mohu vám poradit jednu věc: dnes, právě teď, jděte k němu a ucpejte mu hrdlo právě těmito poleny.

Ledová kra je čím dál tím rychlejší. Drobné, zploštělé, sotva vidět - jen střípek - odpověděl Martin Martinych - sobě, a ne o kládách... kládách - co! - ne, o něčem jiném:

Dobře. Dnes. Teď.

No, to je skvělé, to je skvělé! To je taková hnida, taková hnida, řeknu vám to...

V jeskyni je ještě tma. Hlína, zima, slepý - Martin Martinych hloupě narazil v jeskyni na zmatené předměty. Otřásl jsem se: hlas podobný Mashinovi, jako ten starý...

O čem to ty a Selikhov mluvíte? Co? karty? A já, Mart, jsem tam pořád ležel a říkal si: Měl bych sebrat odvahu a někam jít, ať to sluníčko... Ach, jak ty hřmíš! No jako naschvál. Protože víte – nemůžu, nemůžu, nemůžu!

Nůž na sklo. Na tom však nyní nezáleží. Mechanické ruce a nohy. Jejich zvedání a spouštění vyžaduje nějaké řetězy, naviják, jako jsou lodní ráhna, a otáčení navijáku – jedna osoba nestačí: potřebujete tři. Martin Martinych silou napnul řetězy, postavil konvici a kastrol, aby se zahřály, a hodil do nich poslední polena Obertysheva.

Slyšíš, co ti říkám? proč mlčíš? slyšíš?

To samozřejmě není Máša, ne, ne její hlas. Martin Martinych se pohyboval stále pomaleji, nohy se mu zasekávaly v tekutém písku a bylo stále obtížnější otočit naviják. Najednou se z nějakého kvádru přetrhl řetěz, ruka se šípem udeřila dolů, absurdně se dotkla konvice, hrnce – zarachotilo to na podlaze, jeskynní bůh zasyčel jako had. A odtud, ze vzdáleného břehu, z postele - zvláštní, pronikavý hlas:

Udělal jsi to schválně! Dovolená! Teď! A já nikoho nepotřebuji, nic nepotřebuji, nic nepotřebuji! Dovolená!

Dvacátý devátý říjen zemřel a nesmrtelný brusič varhan zemřel a ledové kry na vodě, rudé od západu slunce, a Máša. A to je dobře. A je nutné, aby nebyl žádný neuvěřitelný zítřek a Obertyshev, Selikhov a Masha a on - Martin Martinich, aby všechno zemřelo.

Mechanický, vzdálený Martin Martinych pořád něco dělal. Možná znovu zapálil kamna, zvedl z podlahy rendlík a uvařil konvici a možná Máša něco řekla – neslyšel jsem: jen tupé bolavé důlky v hlíně z některých slov a z rohů skříň, židle, stůl.

Martin Martinych pomalu vytahoval ze stolu svazky dopisů, teploměr, pečetní vosk, krabičku čaje a zase dopisy. A nakonec odněkud, úplně ze dna, tmavě modrý flakon.

Deset: dali světlo. Nahé, tvrdé, jednoduché, chladné – jako život a smrt v jeskyni – elektrické světlo. A tak jednoduché - vedle žehličky, opus 74, koláče - modrá láhev. Litinový bůh milosrdně bzučel a hltal pergamenově žlutý, namodralý, bílý papír dopisy. Konvička se tiše připomněla a poklepala na víko. Masha se otočila:

Uvařil se čaj? March, zlato, dej mi -...

Viděl jsem to. Druhá skrz na skrz prostoupená jasným, nahým, krutým elektrickým světlem: Martin Martinych se krčil u kamen; na písmenech je rudá záře, jako voda při západu slunce; a je tam modrá láhev.

Pochod! Chceš... chceš...

Tiše hltající slova nesmrtelná, hořká, něžná, žlutá, bílá, modrá - litinový bůh tiše předl. A Máša - stejně jednoduše jako požádala o čaj:

března, zlato! Březen - dej mi to!

Martin Martinych se zdálky usmál:

Ale víš. Máša: tam - jen pro jednoho.

března, protože už jsem stejně pryč. Koneckonců, už to nejsem já – každopádně brzy... března, rozumíš – března, smiluj se nade mnou... března!

Já, Mášo, jsem tě oklamal: v naší kanceláři není protokol. A šel jsem do Obertysheva a tam mezi dveřmi... jsem kradl - rozumíš? A Selikhov ke mně... Teď to musím vzít zpátky - ale spálil jsem všechno - spálil jsem všechno - všechno! Nemluvím o kládách, kládách – co! - rozumíš, že?

Litinový bůh lhostejně podřimuje. Když to zhasne, jeskynní oblouky se trochu chvějí a domy, skály, mamuti, Máša se trochu chvějí.

Marte, jestli mě stále miluješ... Dobře, Marte, pamatuj! March, zlato, dej mi to!

Nesmrtelný dřevěný kůň, mlýnek na varhany, ledová kra. A ten hlas... Martin Martinych se pomalu zvedl z kolen. Pomalu, s obtížemi otáčet navijákem, vzal modrou láhev ze stolu a podal ji Máše.

Odhodila přikrývku, posadila se na postel, růžová, rychlá, nesmrtelná - jako voda při západu slunce, popadla láhev a zasmála se.

No vidíš: ne nadarmo jsem tam ležel a přemýšlel o odchodu odtud. Zapalte další lampu – tu na stole. Tak. Teď ještě něco do kamen - chci oheň...

Martin Martinych, aniž by se podíval, shrabal ze stolu nějaké papíry a hodil je do trouby.

Teď... Jdi na malou procházku. Zdá se, že tam je měsíc - můj měsíc: pamatuješ? Nezapomeňte - vezměte klíč, jinak ho zabouchnete a otevřete...

Ne, tam žádný měsíc nebyl. Nízké, tmavé, hluché mraky – klenby – a to je vše – jedna obrovská, tichá jeskyně. Úzké, nekonečné průchody mezi zdmi; a tmavé, ledové skály jako domy; a ve skalách jsou hluboké, karmínově osvětlené díry: tam, v dírách, blízko ohně - podřep Lidé. Lehký ledový průvan fouká zpod vašich nohou bílý prach a nikým neslyšený – na bílý prach, na balvany, na jeskyně, na lidi na bobku – obrovský, rovný běhoun jakéhosi mamuta.