Ve školce kreslíme mrazivé vzory. Abstrakt OOD v přípravné skupině „Mrazivé vzory“ (dekorativní kresba)

(1) Mrazivé vzory. Přípravná skupina.

úkoly: Naučte děti kreslit vzor pomocí rostlinných tvarů a přidávat prvky dekorativní kresby. Upevnit znalosti o studených barvách. Pěstovat pozorování a zájem o přírodní jevy.

Materiál: Fotografie mrazivého vzoru. Děti mají povlečení s modrým podkladem, bílé, modré fialový kvaš, měkké kartáče. Ukázky rámečků, vzory. Rozvíjejte představivost.

Předchozí práce: Pozorování mrazivého vzoru na okně.

Průběh lekce:

Doporučuji vyřešit hádanku:

O jakém umělci je v hádance řeč?

Dnes ty a já budeme pomocníky Santa Clause a na našich stolech máme kouzelné štětce a ne jednoduché listy, ale okna, na která musíme nakreslit mrazivý vzor. Santa Clausovy oblíbené barvy jsou studené, které jsem připravila, a můžete je také zesvětlit, abyste získali světle fialovou a modrou, což pomůže udělat vzor ještě krásnějším.

Upozorňuji na to, že štětec se snadno maluje.

fizminutka:

Vedené dětmi.

Hodnocení: Ti, kteří si přejí, ukáží svou práci a řeknou, komu by tento vzor rádi dali. Opravuji příjem zesvětlených barev, jejich názvy (modrá, světle fialová.


(2) Mrazivé vzory. Přípravná skupina.

úkoly: Naučte děti kreslit vzor pomocí rostlinných tvarů a přidávat prvky dekorativní kresby. Upevnit znalosti o studených barvách, vlastnostech voskovky odpuzují vodou ředitelné barvy. Pěstovat pozorování a zájem o přírodní jevy.

Materiál: Fotografie mrazivého vzoru. Děti mají listy A4, voskovky ve studených odstínech, měkké štětce č. 5, ředěný modrý a fialový inkoust. Ukázky rámečků, vzory. Rozvíjejte představivost.

Předchozí práce: Pozorování mrazivého vzoru na okně.

Průběh lekce:

Doporučuji vyřešit hádanku:

Okno navštívil úžasný umělec,

Úžasný umělec nám namaloval okno:

Palmy, kapradiny, javory, hustý les na okně,

Jen bílý, ne zelený, les je nádherný, ne jednoduchý.

O jakém umělci je v hádance řeč?

Dnes ty a já budeme pomocníky Santa Clause a na našich stolech máme kouzelné štětce a ne jednoduché listy, ale okna, na která musíme nakreslit mrazivý vzor. Santa Clausovy oblíbené barvy jsou studené a připravené.

Jaké barvy to jsou?

1.Nejprve musíte nakreslit rámeček. (otevřené vzorky)

2. Ukazuji několik technik kreslení vzoru: kadeře z jednoho bodu, bílé + modré kadeře podél vlnovky.

3. Lehkými pohyby natřete pozadí zředěným modrým nebo fialovým inkoustem.

Upozorňuji na to, že štětec se snadno maluje.

fizminutka:

Vedené dětmi.

Hodnocení: Ti, kteří si přejí, ukáží svou práci a řeknou, komu by tento vzor rádi dali. Opravuji příjem zesvětlených barev, jejich názvy (modrá, světle fialová.

Elena Chuvilina

Podrobit:"Mrazivé vzory na okně"

Cíl: rozšířit své představy o kráse v zimě.

úkoly:

Vzdělávací: naučit děti kreslit vzory pomocí šablony, rozšířit použití dekorativních prvků a posílit techniky kreslení štětcem.

Vzdělávací: rozvíjet smysl pro kompozici, estetické vnímání a vyvolat touhu obdivovat krásu vzorů.

Vzdělávací: pěstovat umělecký vkus a nezávislost.

Metody a techniky: vizuální, verbální, praktický.

Přípravné práce: prohlížení alb na téma „Zima“, reprodukce obrazů, spiknutí, básně, hádanky.

Materiály: listy bílého papíru A4, štětce, šablona, ​​barva - modrý kvaš, světle modrá, fialové květy, plechovky s vodou, ubrousky.

Typy aktivit: herní, komunikativní, vzdělávací, produktivní.

Průběh lekce.

1. Organizační moment.

Vychovatel. Poslechněte si úryvek z básně.

Mrazivý námraza na skle...

Na skle je mrazivá námraza.

Kolik čárek a čar!

Jsem jediný, kdo to ví

Kdo tam stojí u okna? (N. Frenkel)

2. Hlavní část.

Učitel ukazuje dětem album „Mrazivé vzory“ nebo „Zimní okno“. Konverzace: Každou zimu se na oknech dějí zázraky. Jsou jako báječné obrazy, na které se můžete dívat a obdivovat tyto vzory ještě dlouho. Zajímalo by mě, odkud pocházejí a kdo je kreslí? kdo ví? (Odpovědi dětí: mráz). Existují také náznaky mrazu. Kdysi dávno se lidé dívali do oken, aby zjistili počasí, a pokud se vzor táhne dolů, bude počasí sněhové, zatažené, a pokud půjde nahoru, bude jasno a slunečno.

Učitel čte hádanky:

Co je to za mistra?

Aplikováno na sklo

A listí a tráva,

A houštiny růží? (Zmrazení)

Žádné ruce, žádné nohy,

A umí kreslit. (Zmrazení)

3. Tělesná výchova minut.(pohyby se provádějí podle textu)

Mrazu se nebojím

Budu s ním blízcí přátelé.

Mráz ke mně přijde,

Dotkne se ruky, dotkne se nosu.

Takže nesmíš zívat,

Skákat, běhat a hrát. (A. Rožděstvenskaja)

4. Kreslení. Samostatná činnost děti. Připomeňte si techniky malby štětcem a kvašem.

5. Reflexe.

Co jsme dnes kreslili?

Co můžete vidět na mrazivých vzorech na okně?

co se ti líbilo nejvíc?

6. Výstava kreativní práce děti.






Publikace k tématu:

Zima je chladné období, doba sněhových bouří a třeskutých mrazů. Ale pro některé je to zábavný čas se zábavnými hrami, zábavou a prázdninami. Umělec.

Shrnutí integrované lekce výtvarného umění ve střední skupině „Mrazivé vzory“ Integrace oblastí: poznávání, komunikace. Cíl: seznámit děti s nekonvenční technologie výkres. Integrované úkoly: - učit.

Shrnutí integrované lekce „Karelské vzory“ v přípravné skupině MŠ Shrnutí integrované lekce na téma: „Karelské vzory“ v přípravné skupině mateřské školy. Téma: "Karelské vzory."

Souhrn přímých vzdělávacích vizuálních aktivit v přípravné skupině „Mrazivé vzory“ Cíl: Rozšíření dětského chápání umění výroby krajek. Cíle: Vzdělávací: 1. Pokračovat ve výuce dětí kreslit krajky.

Abstrakt OOD na kresbě v seniorské skupině „Mrazivé vzory“ Cíle programu: Vzdělávací: Naučit děti kreslit mrazivé vzory. Vytvořte situaci pro volné kreativní využití různých věcí.

Abstrakt OOD „Kresba“ v přípravné skupině Lekce kreslení se svíčkou technikou „Photocopy“. Téma "Mrazivé vzory" Cíl: Utváření estetického vztahu k předmětům a jevům okolního světa, uměleckým dílům, výtvarným a tvůrčím činnostem.

Abstraktní otevřená třída o kreslení „Mrazivé vzory“ Téma: „Mrazivé vzory“ Cíl: podpořit zájem dětí o zimu.

Abstraktní

Organizované vzdělávací aktivitys dětmi přípravná skupina mateřská škola

(kapitola vzdělávací program"Umělecká kreativita")

Téma: "Mrazivé vzory."

Integrace vzdělávacích oblastí:„Umělecká kreativita“, „Komunikace“, „Kognice“, „Hudba“.

Typy dětských aktivit: produktivní, vzdělávací, výzkumný, hravý.

Účel akce:

Poskytnout znalosti o netradiční technice zobrazování „fotokopií“ - kresba svíčkou nebo voskovkou - a kresba solí.

úkoly:

Vzdělávací:

Naučte děti kreslit mrazivé vzory na okna.

Rozvíjet schopnost samostatného výběru barevné schéma barvy, které odpovídají zimní náladě.

Vývojový:

Pomocí nekonvenční technologie kreslení rozvíjet u dětí silný zájem vizuální umění.

Rozvíjet vnímání barev, zlepšit jemné motorické dovednosti prsty a ruce.

Vzdělávací:

Pěstujte zájem o nekonvenční kresbu a kreativní schopnosti.

Metody a techniky:

Herní situace pomocí spisovných slov.

Ukázka a vysvětlení učitelem.

Pozorování práce dětí.

Analýza práce učitele a dětí.

Materiály a vybavení:

Tlusté listy papíru stejné velikosti, navržené ve formě okna; kvaš, voskovka bílý, štětce, sklenice vody, paleta, kuchyňská sůl.

Úvodní část.

1. Organizační moment.

Zní hudba P.I. Čajkovského „Leden“ (Roční období).

2 .Úvod herního momentu.

Chlapi, jaké roční období promítl Petr Iljič Čajkovskij do své tvorby?

Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček a v něm byla krabice. Chtěl jsem se na to podívat, ale problém je, že se to neotevře? Myslím, že vím, co se děje. Otevře se, když budete číst básně o zimě. Kdo zná básničku o zimě a umí ji přečíst.

Výborně kluci.

Učitel otevře krabici.

Kluci, tady je sněhová vločka s básničkou:

Neviditelně, opatrně

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec

Vzoruje na okně.

Tohle je javor a tohle je vrba,

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jen bílá barva!

Dívám se a nemůžu se odtrhnout:

Odbočky jsou nabídkové!

A umělec to rád zkouší,

Nepotřebujete ani štětce.

Zajímalo by mě, kdo je tento umělec?

Samozřejmě, Frost.

IIHlavní část.

1. Úvod do tématu.

Podívejme se, co dalšího je v krabici?

Učitel vyjme z krabice obrázky znázorňující mrazivé vzory. Děti i učitelka se na ně podívají.

Podívejte se pozorně na tyto kresby, co na nich Frost nakreslil?

Kluci, řekněte mi, prosím, jak můžete získat tak krásné krajkové vzory na skle?

Frost kreslí vzory průhlednou vodní párou, která je vždy ve vzduchu a v místnosti. Teplá vodní pára se usazuje na chladných sklech oken a mění se v ledové krystaly, stejně jako sněhové vločky na obloze. Takových ledových krystalů je mnoho, vzájemně se propojují. Na nerovném povrchu se seskupují ledové kry a na okně se postupně rozrůstá ledová zahrada mimořádné květiny zářící v paprscích zimního slunce!

Bohužel tyto sněhové tkaničky můžeme obdivovat jen v zimě. Ale aby kus zimy byl pořád s námi, vytvoříme na papíře sněhovou krajku.

2. PAlchik gymnastika: "Tady jsou moji pomocníci."

- Před zahájením práce doporučuji protáhnout prsty a provést prstové cvičení.

Zde jsou moji asistenti, otočte je, jak chcete:

A tímto způsobem a tímto způsobem nebudou v žádném případě uraženi.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Zase špatně sedí.

Budou trochu fungovat

Dáme jim pokoj.

Zaklepal, otočil

A zase zpátky na cestu.

3. Ukázka a vysvětlení práce.

Na stolech máte výplně oken. Musíte na ně nakreslit mrazivé vzory. A my to uděláme neobvyklým způsobem. Představím vám netradiční obrazovou techniku ​​„Fotokopie“ a malbu solí.

Technika „Photocopy“ je kresba svíčkou nebo bílou voskovkou a kresba solí kresbu oživuje, třpytí se a třpytí.

Budeme kreslit podle plánu:

Vymyslete náčrt budoucího vzoru.

Nakreslete bílou voskovou pastelkou.

Pokryjte design rovnoměrně modrými nebo fialovými vodovými barvami.

Nechte kresbu trochu zaschnout.

Nákres posypte solí a nechte zaschnout.

4.Samostatná práce děti.

Děti dělají vlastní kresby. Učitel poskytuje individuální asistenci.

5.Dynamická pauza.

Dobrá práce! Jaké krásné mrazivé vzory jsi vytvořil. Chvíli trvá, než uschnou. My si zatím odpočineme u vás. Pojďme do paláce a představme si, že jsme sněhové vločky.

Jsme legrační sněhové vločky

Točíme se ve vzduchu.

Zafoukal vítr a my jsme letěli,

Letěli jsme, letěli jsme

A tiše se posadili na zem.

Znovu přišel vítr

A posbíral všechny sněhové vločky.

Točil, létal,

A zase si sedli na zem.

IIIZávěrečná část.

1.Analýza dětské práce.

Zobrazí se obrázek domu bez oken.

Líbí se vám tento dům?

co mu chybí?

Navrhuji umístit vaše krásná okna do tohoto domu.

Děti si připevňují okna.

Podívej co krásný dům se nám to povedlo. A jaké mrazivé vzory na oknech. Tak moc se třpytí, tolik třpytí. I dědovi Mrázovi se, myslím, určitě bude líbit.

Městský předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola č. 12 ve městě Pugačev, Saratovská oblast."

MRAZOVÉ VZORY

organizovaný vzdělávací aktivity s dětmi

přípravná školní družina č. 3

(část vzdělávacího programu „Umělecká tvořivost“)

Učitel předškolního vzdělávacího zařízení č. 12: Belova T.P.

Poznámky v přípravné skupině Lekce kreslení se svíčkou technikou „Fotokopie“. Téma "Mrazivé vzory"

Cíl: Formování estetického postoje k předmětům a jevům okolního světa, uměleckým dílům a uměleckým a tvůrčím činnostem využitím netradičníchtechniky kreslení .

Cíle: Učit dětikreslit mrazivé vzory ve stylu tkaní krajky.

Rozšiřte a diverzifikujte figurativní rozsah - vytvořte situaci pro volné, kreativní použití různých dekorativních prvků(tečka, kruh, zvlnění, vlnovka, rovná čára s uzly) .

Seznamte děti stechnika kreslení fotokopií .

Formování pracovních dovedností vtechnika malování svíčkami .

zlepšittechnika malování hrotem štětce .

Pěstovat estetické vnímání přírody, jejích obrazů v netradičním provedenítechnologie : svíčka a akvarel .

Kultivujte přesnost při výkonu.

Vytvořte si pocit radosti z výsledků své práce.

Průběh lekce

Organizační moment

Pedagogové Kluci, dnes máme hosty. Přivítejme je.

Psychogymnastika

Laskavě a něžně se usmál

Natáhli jsme se ke slunci rukama,

Vezměte si sluneční paprsek

A přitiskli mi to k srdci.

Poslali to přátelům

A společně"Ahoj" řekli.

Děti vítají hosty

Moment překvapení

Pedagogové Kluci, dnes se něco velmi stalo zajímavá akce. Dnes jsem obdržel dopis adresovaný vám. Podívejte se na obálku. Kdo si myslíš, že ti ten dopis poslal?

Děti Možnosti odpovědí dětí

Děti, čarodějové, zvířata

Pedagog Tento dopis zaslaly děti žijící v horké Africe. Chcete znát obsah dopisu?

Děti Ano

Učitel Dobře. Otevírací(vytáhne dopis a čte)

fotoalba vzory mrazivé vzory malovat . Pomozte nám prosím.

Myslíte, že jim můžeme pomoci?

Děti Ano

Úvod do tématu

Pedagog Jsem moc ráda, že jste milá a sympatická. Navrhuji pojmenovat téma našeho setkání« Mrazivé vzory » . souhlasíte? Co vám můžeme říct o zimě? co je zima? Jaké známky zimy znáte?

Děti Možnosti odpovědí dětí

Zima je roční období, kdy je venku sníh. V zimě tam jsoumrazy , silný vítr- vánice, vánice. V zimě se děti jezdí sáňkovat, lyžovat a hrát sněhové koule.

Učitel nabádá děti, aby odpovídaly správně. Shrnuje odpovědi.

Máš pravdu. Zima je chladné období. S příchodem zimy přicházímrazy . Rozpustilá zima má své zázraky. Jedním ze zázraků je vzhledmrazivé vzory na skleněných oknech . Kdo myslíte, že je kreslívzory ?

DětiZmrazení .

Učitel Máte pravdu. Co myslíte, jakFrost kreslí tyto vzory ?

Děti Děti hádají

Fouká studený vzduch na sklo, magicky hází sněhové vločky na okna a ty se lepí na okno.

Pedagog Vaše odpovědi jsou velmi zajímavé.

video album« Mrazivé vzory »

Vlastně z chladu,mrazivý vzduch, kapičky vody, které jsou přítomny ve vzduchu, se usazují na studené sklenici, zamrzají a mění se na kousky ledu - jehličky. Během noci se jich tvoří mnoho, mnoho, zdá se, že na sebe navazují. A nakonec dopadnou jinakvzory , kterou nyní můžeme vidět na obrazovce.

Učitel Podívejte se, jak to vypadávzory ?

Děti Na větvi jedle, vločka, zvířata, květiny.

Učitel Ano. A taky bych to řeklmrazivé vzory vypadají jako krajka . Podívejte. Zde máme krajky od mistrů řemeslníků. Podívejme se, z jakých prvků se skládajívzor ?

Děti Tečka, kruh, lokna, vlnovka, rovná čára s uzly

Učitel ukazuje vzorkyvzory a když mají děti potíže, klade hlavní otázky.

Ano,vzory vytvořené skutečnými čaroději.

Krajka - čarodějky-krajkářky, amrazivé vzory – čaroděj Frost . Kluci, myslíte, že bychom to zvládli?nakreslete takové vzory , takže nejprve nebyly vidět, a pak se najednou objevily, jakoMráz ?

Děti č

Učiteli A, ukázalo se, že je to možné. A nyní vám tuto metodu představímkresba - říká se tomu « fotokopie » .

Showtechniky kreslení

(příběh doprovází show)

Za to beru prázdný list papír a kussvíčky . Kouseksvíčky kreslím vzor , skládající se z kadeří, rovných a vlnovky, tečky a kolečka, jako na krajce.

Odejde?svíčky viditelné stopy ?

Děti č

Pedagog A teď je čas na zázraky. Aby se kouzlo stalo, potahuji horní část kresby akvarelovou barvou. modrá barva, zředěný vodou. Vidíš, co se stalo?

Děti Pod barvou jsou čáry,nakreslený svíčkou .

Pedagogové Kluci, proč si myslíte, že vznikly řádkysvíčka , není barevný?

Děti vyjadřují své názory

VychovatelSvíčka sestává z vosku nebo parafínu, který odpuzuje vodu, takže po nanesení akvarelu a kvašové barvy zředěné vodou se objeví design vyrobený z vodoodpudivého materiálu. Tak se objevil ten kouzelnývzor . A dát obrázekmrazivý lesk , můžete mokrou barvu posypat solí.Mrazivá kresba je připravena . Chcete se také stát čaroději?

Děti Ano.

Učitel Dobře. Pak pojďme společně vykouzlit zimní kouzlo.

Tělesná výchova minuta

"Kouzla zimy" /úryvek z básně M. Pozharova

Lehni si, měkký sníh. Ve stoje, zvedněte ruce nad hlavu,

Na lesích a loukách Hladce spusťte paže dolů skrz vaše boky

Zakryjte cesty

Publikujte pobočky. Ruce před sebou, hladce jimi jednu po druhé protřepejte nahoru a dolů.

Na okna, dědečkuZmrazení , Rozptýlené křišťálové růže, Světelné vize,

Záludné drby. Simulovat pohybvýkres "štětec" v libovolném směru střídavě pravou a levou rukou.

Okouzlete lidská srdce Zvedněte ruce nad hlavu

Krása vašich nápadů : Hladce je spusťte dolů po stranách.

Ve světlevzory

Nechte svůj pohled proniknout. Plynule zvedněte paže do stran a proveďte prudký pohyb paží dopředu.

Praktická část :

Učitel u dětí posiluje algoritmus akcí.

kde začneme?malovat ? Jaké prvkylze kreslit vzory ? co budeme dělat dál? Jak dokončíme prácivzor ?

Děti odpovídají na položené otázky

Pedagog Přesně tak. Také vám doporučuji nepřekrývat nakreslené prvky -vzor kreslení shora dolů , naneste barvu rovnoměrně na celý plech, ale nenanášejte na stejné místo vícekrát, aby se plech nenamočil. Můžete začít pracovat.

Samostatná práce dětí

Učitel poskytuje individuální dávkovou pomoc.

Prosím, nebuďte naštvaní těmi, kteří magii hned nezískají.mrazivý vzor . Lze to korigovat bílou barvou.

Děti dělají svou práci na pozadí lyrické hudby.

(hudebnívideo skica "Dech zimy" )

Dobrá práce učiteli! Jak krásnémáš mrazivé vzory .

Chvíli trvá, než barvy zaschnou. A ty a já budeme chválit naše ruce dobrá práce a provádějte prstová cvičení.

Prstová gymnastika

Jedna, dva, tři, čtyři, pět

Ohneme prsty. Tleskněte rukama.

Tady je palec, tady je ukazováček,

Dávejte si teď pozor!

Teď ohneme prostřední,

Říkejme tomu bezejmennému.

A malíček - dobrá práce

Konečně dolů! Ohýbáme prsty na obou rukou současně

Výsledkem jsou vačky, rotace vaček.

Kladiva začala bušit :

Ťuk – ťuk – ťuk – ťuk!

Poslouchejte své klepání.

Shrnutí

Pedagog Vaše práce je připravena. Líbilo se ti to?malovat nová technologie výkres ? Jak se tomu říká kluci?technika kreslení , které jsme použili k jejich vytvoření skvělá práce?

DětiFotokopie

Učitel Etutechnika kreslení Můžete ukázat své rodiče a sourozence doma tím, že ukážete náš kouzelný trik na kreslení. AA Jak můžeme zajistit, aby vaše kresby mohly vidět i děti z Afriky?

Možnosti odpovědí dětí(pošlete výkresy dopisem, pošlete balík)

navrhujivyfotit svá díla a pošlete jefotografie e-mailem . Pak je uvidí děti Afriky, stejně jako vaše rodina a přátelé.

Zdravím lidi z daleké země Ruska. Píší vám děti z horké Afriky. Opravdu se chceme dozvědět více informací o vaší zemi, takže čteme spoustu knih, zvažtefotoalba a sledovat různá videa. Dozvěděli jsme se, že v zimě se na oknech vašich domů objevují velmi krásné obrazy.vzory . Žijeme v horké zemi, kde se to nikdy nestane zasněžená zima, a opravdu bychom se rádi dozvěděli více o zimě, takové vidětmrazivé vzory , zjistěte, kdo je kreslí a naučte se je samimalovat . Pomozte nám prosím.

Neviditelně, opatrně

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec

Vzoruje na okně.

Toto je javor a toto je vrba,

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jen bílá barva!

-Viděl jsi skutečné mrazivé vzory?

Pojďme společně obdivovat mrazivé vzory.

- Co ti připomínají? jak vypadají?

V mrazivých vzorech můžete vidět kouzelné zahrady, ve kterých rostou neobyčejné stromy a květiny. V takové zahradě můžete najít klásky, peřínky, hvězdnice a chryzantémy, smrkové nebo borové větve.

- Kluci, víte, jak se na oknech objevují vzory?

Teplý vzduch, který vydechujeme, přichází do kontaktu s velmi studeným oknem, zamrzá a mění se v ledové krystalky. Tvoří se komplexní kresba. Protože ve vzduchu jsou neviditelné kapky vody.

- Jakou barvu mají mrazivé vzory?

Mrazivé vzory vypadají bíle jen na první pohled, třpytí se všemi barvami duhy. Ale přesto převažují chladné barvy . Toto je modrá, azurová, fialová, lila. Proč je jim zima? K čemu se dají přirovnat?

Upozorňujeme, že na stolech máte listy již daného tvaru - podle tvaru oken a dveří na nich budeme muset vykreslit mrazivé vzory. Dnes budeme líčit mrazivé vzory pomocí smíšená média(vosk a akvarelové barvy). Podívejte se na své stoly. Jaké umělecké nástroje máte na stolech?

Kluci, dnes budeme pracovat s neobvyklý materiál- se svíčkou. Jsme zvyklí používat ho k prosvětlení domu. Dnes ale poslouží úplně jiným účelům. Vosk na svíčku nepropouští vodu a nešpiní papír. Pruhy nakreslené svíčkou zůstanou bílé a průhledné.

Vysvětlení fází práce.

Pozorně poslouchejte pořadí operací:

1) Použijte design na světlo papíru tahy a linie svíčkou jemným tlakem na suché prostěradlo. Nakreslete jasné čáry, ne příliš tenké.

2) Plech pokryjte vodou bez barvy.

3) Aniž byste nechali list zaschnout, naneste rovnoměrně modrou nebo lila barvu.

(při výkladu karty s obrázek krok za krokem díla: svíčka, sklenice se štětcem, sklenice modré barvy).

Ukázka práce s voskovkami a akvarely.

Podívejte se, jaký zázrak to dopadne! Jaký nádherný vzor vychází zpod mého štětce! Pamatujte, že malujeme pouze studenými barvami.

fizminutka:- Představte si, že jsme v pohádkovém lese, sněží, fouká vítr, stromy se houpou.

Postavte se a ukažte, jak vítr fouká a ohýbá stromy různé strany jako kroužící sněhové vločky. Vítr utichá, utichá. Posaďte se.