Malby skvrny. Lekce kreslení pro děti

Téma lekce: Blotografie a akvarel

Věk dětí- 4-6 let

Cíl: rozvoj tvořivost děti prostřednictvím seznámení s nekonvenční metody výkres.

úkoly:

Vzdělávací- zvládnutí technologie blotografie a způsobu nanášení akvarelových barev.

Vývojový- vývoj tvořivost, imaginace, fantazie založená na seznámení s nekonvenčními metodami kresby.

Vzdělávání- pěstovat u žáků přesnost, vyrovnanost při provádění pracovních technik, pracovitost a schopnost naslouchat.

Metodické vybavení:

Ukázky dříve dokončených prací, ilustrace dětských knih.

Potřebné materiály: list křídového papíru, formát A-3, inkoust, paleta, akvarelové barvy, sklenice vody, štětce.

Průběh lekce.

1. Úvod.

Blotografie je jednou z technik, kterou milují děti i dospělí. Pomocí skvrn a proudu vzduchu se objevují neobvyklé siluety, které pak umělci proměňují ve stromy, pohádkové postavy, květiny a mnoho dalšího.

Dnes se seznámíme pouze s jednou metodou blotografie, ale nejprve se seznámíme s ilustracemi slavných umělců kteří tuto metodu kreslení používali ve svých dílech. Toto je dílo Erica Bulatova a Olega Vasiljeva.

Co podle vás pomohlo těmto umělcům vytvořit obraz hustého lesa?

Právo! Bloty!

Existují různé typy skvrn: děsivé a roztomilé, zlé a laskavé. Vše záleží na fantazii umělce.

Poslechněte si báseň o skvrnách.

Úžasná skvrna.

V každé skvrně

Někdo tam je

Pokud v blotu

Prst dovnitř.

V této skvrně -

Kočka s ocasem

Pod ocasem -

Řeka s mostem

splavná řeka

Pro lodě a candáty.

Na mostě -

Divák s podivínem.

Pod mostem -

Candát s candátem,

A plavou tam a zpět

Všechny druhy plavidel:

Plují tam s loděmi,

Plují sem s děvčaty tady,

Odráží se v řece

Walleyes s excentry,

Diváci s candáty.

Tato skvrna je u konce

Musíme udělat nový

Je v něm obrovský palác

A balkon s krávou!

2. Příprava dětí na praktickou výuku.

Kluci, dnes vy a já budeme tvořit pomocí blotů různé obrázky stromy. A k tomu nám pomůže kouzelná nádoba s inkoustem. Inkoust se z oblečení nesmývá, takže dbáme na to, aby měl každý zástěry a rukávy.

3. Praktická hodina.

Nyní začneme vytvářet blotografii. Chcete-li to provést, umístěte doprostřed listu velkou skvrnu inkoustu a začněte foukat. Foukáme tak, že naše skvrna roste nahoru a mění se ve strom.

(Komentář učitele ke každé fázi výroby, pomoc dětem v procesu práce). Skvrny je třeba vyfoukat. Děti se proto rychle unaví.

Minuta z tělesné výchovy:

Jednou - vstaňte, protáhněte se,

Dva - ohnout se, narovnat se,

Tři tlesknutí, tři tleskání,

Tři kývnutí hlavy.

Čtyři ramena širší,

Pět - zamávej rukama,

Šest – v klidu se posaďte.

Poté, co jsou naše stromy připraveny, začneme dokončovat práci metodou štětce akvarelovými barvami. Smíchejte žluté a modré barvy. Ukazuje se různé odstíny zelený. Aplikujte tahy štětcem a vytvořte listy stromů a trávu.

K těm starým dobré časy Když se k psaní používaly brky, které bylo nutné namáčet do inkoustu, bylo vytvoření skvrny na papíře stejně snadné jako loupání hrušek. Stačilo jen trochu zírat, ne úplně setřást pero nebo jen neopatrné škubnutí rukou a dopis by se zničil. Byla na něm obrovská skvrna, která naznačovala, že dílo bude muset být přepsáno. V dnešní době píší perem jen lidé zapálení pro rarity, aby pocítili atmosféru minulosti.

Plnicí pera versus plnicí pera

V Sovětské časy se objevilo, že je třeba doplnit inkoust sami. Záměny s bloty se vyskytovaly méně často, ale nebyly zcela odstraněny. Plnicí pera, stejně jako jejich předchůdci, nadále kazila psaní a nutila lidi předělávat, přepisovat a trhat poškozené listy. Nyní, když plnicí pero vládne úkrytu, je téměř nemožné vidět skvrnu. Taková událost se může stát pouze v nouzových situacích, například pokud tyč v horkém počasí netěsní. Děti začaly zapomínat, co je to skvrna, protože plnicí pero je pohodlí a praktičnost.

Blot v karikaturách o školácích-povalečích

V mnoha blízkých námi všemi Sovětské karikatury Existují epizody o případných studentech, kdy školák píše inkoust do svého sešitu. Dělám domácí úkol, což už se mu zdá těžké, se postava začne strašně zlobit kvůli incidentu, který se stal. Moderní děti, které sledují staré karikatury, se diví, co je to skvrna a odkud pochází. Je pro ně obtížné pochopit celý mechanismus a historii vzniku skvrny, protože plnicí pera, která používají, netečou. Zde, jako vždy, přijdou na pomoc rodiče, kteří mohou nejen vše jasně vysvětlit, ale také jasně ukázat dítěti pomocí barev, kvaše nebo akvarelu jako příkladu, jak nakreslit skvrnu. Učení se novým věcem je mnohem zajímavější, když to děláte společně.

Společná kreativita

Tvar skvrny připomíná rozmazanou skvrnu barvy nebo inkoustu. Nejpřesněji to dítěti vysvětlíte několika způsoby, k čemuž budete potřebovat skicák a barvy, štětec a jednoduchou tužku:

  1. První způsob je štětcem a barvami. Po namočení štětce do vody a následném silném potření barvou jej musíte zvednout nad list alba a počkat, až na list padne kapka barvy. Pod silou své váhy získá jedinečný tvar. Je snadné nakreslit skvrnu; zvládne to i jednoleté dítě.
  2. Druhým způsobem je použití jednoduchá tužka. Jak nakreslit skvrnu tužkou? Je to jednoduché, pokud se nebojíte a ukážete trochu kreativních schopností, které jsou vlastní každému z nás. Chcete-li to provést, stačí na papíře reprodukovat kruhy nebo ovály, které mají nerovnoměrný tvar a proporce. To by mělo být provedeno zahrnutím představivosti do práce, protože každá skvrna je jedinečná. Nezkušení umělci si mohou myslet, že jsou stejní, ale to je zcela zavádějící.
  3. Třetí originálním způsobem kreslení skvrn bude takto: nejprve byste měli úplně ozdobit list alba nebo jakékoliv plátno určené pro práci s jednotným nátěrem. Poté byste měli ponořit čistý štětec do čisté vody a bez setřesení jej držet nad dříve ozdobeným listem papíru. Kapka vody jistě spadne na plátno a zanechá stopu v podobě rozmazaného místa. Toto bude skvrna. Tato metoda odpovídá na otázku, jak nakreslit skvrnu. čistou vodu. Když jej použijete jako soutěž na akcích, můžete děti zaujmout na dlouhou dobu, a to, jak víme, je velmi cenné.

Jak nakreslit skvrnu a proměnit ji v mistrovské dílo?

To není vše. Výsledné rozmazané skvrny lze snadno proměnit v legrační monstra nebo nádherné medúzy. Poté, co svému dítěti vizuálně vysvětlíte, jak nakreslit skvrnu, můžete začít dělat více vzrušující činnost. To lze snadno provést přidáním několika originálních detailů: oči, nos, ústa. Můžete nakreslit celé rodiny podobných příšer nebo je všechny odlišit. O všem rozhoduje představivost a fantazie. Kreslení je snadné, když to děláte uvnitř dobrou náladu a dovnitř zábavná společnost. Takové zajímavé spolupráce kreativní akce Dobré je utrácet i ve velkých dětských firmách, třeba na nějaké té dovolené. Děti se vám budou smát s velkou radostí originální mistrovská díla navzájem.

Kreslete se svými dětmi a celou rodinou – je to napínavé a zábavné.

Hledáte zajímavou techniku ​​kreslení pro děti? Abyste se mohli bavit a vzrušující čas dělat něco užitečného? Máme to, co potřebujete! Technika blotografické kresby, což děti určitě potěší.

Kreslit je tak skvělé vtipné skvrny! A žádná pravidla, žádná omezení - všude jen vtipné skvrny! K tomu budete potřebovat velmi málo - běžný list papíru a barvy a také plastové brčko na šťávu.

Technika blotografické kresby

Měli byste začít s největší a nejlikvidnější skvrnou. Po nakreslení na něj stačí fouknout různé strany, opatrně profoukněte kresbu po listu. A pak - položte další skvrnu a další... Až bude skvrn dost, podívejte se na kresbu blíže a zkuste určit, jak vypadá. Možná legrační, rozcuchané zvířátko? Nebo na oblacích neobvyklý tvar na obloze? Nebo snad kvetoucí rostlina?

Dokončete výkres malé detaily k dokončení příběhu. Zkuste se svým dítětem fantazírovat a uvidíte, jak jednoduché zajímavá technika zaujme váš neposeda na dlouhou dobu!


Cíl: Rozvinout schopnost používat techniku ​​„foukání“ v praktických činnostech. Cíle: Vzdělávací: -seznámit děti s technikou „foukání“ nebo tzv. „blotografie“; rozšířit slovník; - Upevnit a obohatit znalosti dětí o různé typy umělecká tvořivost. Vývojový: -Forma kreativní myšlení, trvalý zájem o umělecká činnost; - Rozvíjet umělecký vkus, představivost, vynalézavost, prostorová představivost; - Rozvíjet dovednosti a schopnosti potřebné k tvorbě kreativní práce; - Rozvinout touhu experimentovat, ukázat živé kognitivní pocity: překvapení, pochyby, radost z učení se novým věcem; - Rozvíjet představivost, fantazii, zájem o tvůrčí činnost. Vzdělávací: - Pěstovat tvrdou práci a touhu dosáhnout úspěchu vlastní prací; - Pěstovat pozornost, přesnost, rozhodnost, kreativní seberealizaci; - Vypěstovat zájem o tento typ kresby.


Blotografie Skvělý způsob bavte se a užitečný čas, experimentujte s barvami, tvořte neobvyklé obrázky. Blotografie je typ kresby, na kterou se odkazuje netradiční techniky. Blotografie pomáhá rozvíjet schopnost zprostředkovat odrazy siluety a procvičovat dovednosti při práci s barvami a štětcem. Dokonale rozvíjí kreativitu, fantazii, představivost a podporuje estetické vnímání děl. výtvarné umění a také podporuje empatii. Psychologové úspěšně použili blotografii v nápravné třídy. Tento typ kresby pomáhá rozvíjet zrak a koordinaci.


Materiály: papír, inkoust nebo kvaš zředěné v misce, plastová lžička, brčko (brčko na pití). Způsob získání obrázku: dítě nabere barvu plastovou lžičkou, nalije ji na list a vytvoří malou skvrnu (skvrnu). Na tuto skvrnu pak foukejte z tuby tak, aby se její konec nedotýkal skvrny ani papíru. V případě potřeby se postup opakuje. Chybějící detaily jsou doplněny.







Při kreslení dítě ukazuje svou fantazii, odráží myšlenky a pocity na papíře. Ne nadarmo mohou dětští psychologové z kresby vyprávět o psycho-emocionálním stavu dítěte. Především se však jedná o kreativitu, kterou lze zpestřit používáním neobvyklé materiály nebo výkonový technik. Podívejme se, jak se používá blotografie mateřská škola.

K čemu jsou lekce?

Odborníci také poznamenávají, že proces foukání skvrny pomáhá posilovat plíce a slouží jako vynikající prevence proti kašli a dalším onemocněním dýchacího systému.

Poté, co je kresba hotová, je učiteli doporučeno položit dětem návodné otázky. Jak skvrna vypadá? Jakou náladu sděluje? Je to zvíře, rostlina nebo předmět? Takový dialog umožňuje dětem rozvíjet jejich řeč a myšlení.

Lekce blotografie v mateřské škole vás naučí vnímat a rozpoznávat obrázky siluety, využívat okolní prostor kresby a správně uspořádat předměty a zlepšit koordinaci pohybů. Tato technika odhaluje potenciál a osvobozuje dítě, protože některé se stydí kreslit obklopené jinými dětmi a věří, že v tom nejsou příliš dobré. Tato technika je nejen velmi užitečná, ale také zábavný čas.

Pozitivní aspekty

Za posledních pár let se blotografické kurzy staly extrémně populární. Tento druh umělecké kreativity zaujme děti i dospělé. Podle některých údajů se při kreslení aktivně zapojují mozkové buňky, rozvíjí se flexibilita myšlení, trpělivost, vytrvalost, přesnost. Cvičení má blahodárný vliv na nervový systém.

Použité materiály

Technika kresby skvrnami v mateřské škole se používá v v poslední doběširší a širší.

Pro tuto lekci budou vyžadovány následující komponenty:

  • listy papíru A4.
  • vodové barvy nebo kvaš.
  • hadička na pití, brčko nebo pipeta.
  • hustý kartáč.
  • sklenici vody.
  • vlhčené ubrousky nebo hadr na utírání rukou.
  • vatové tyčinky.
  • plastelína, pokud budou vyřezány detaily skvrny.

Fáze tvůrčího procesu

Před zahájením vizuálního procesu by bylo dobré rozhodnout o jeho směru, tedy zvolit téma kresby. Pokud se jedná o krajinu za oknem nebo vesmírné téma, pravděpodobně budete potřebovat několik malých míst. Pokud je tam jedna postava, zvíře nebo ryba, pak začínají jednou velkou skvrnou. K tomu se dobře hodí technika blotografie s trubicí. Toto je nejoblíbenější metoda v mateřské škole.

V první řadě musí dítě přijít na to, co chce ztvárnit. Pak zkuste skvrnu nafouknout a domalovat štětcem poslední detaily. Záleží na dítěti, zda se tak stane. pěkný obrázek nebo zlá černá skvrna. Kromě kreslení obrázku mohou děti chtít mluvit o tom, co chtěly nakreslit a proč.

Techniky kreslení

Každá technika kreslení se skvrnami v mateřské škole by měla být s dětmi pečlivě studována. Tato technika znamená určité rozdíly v metodách:


Techniky kreslení

Kreslení obrázku tímto způsobem vyžaduje použití různých nástrojů:

  1. Vatové tyčinky. Tato technika se provádí pomocí jedné z uvedených technik. Podle nápadu mladý umělec Velká skvrna nebo mnoho malých je umístěno na list papíru; Pomocí vatové tyčinky dokončení detailů. Nejlepší tuto techniku Vhodné pro kreslení květin, stromů a krajiny. Vzhledem k tomu, že štětce se k vytvoření kresby nepoužívají, je taková práce považována za kreativní.
  2. Skládání listu papíru. Na podklad lze nanést libovolný počet skvrn, na velikosti nezáleží. Poté je list složen: pokud je potřeba symetrie, pak uprostřed, pokud ne, pak podle přání. Poté se papír rozloží a začne tvůrčí proces.
  3. Kombinace několika metod. Pokročilejší fáze blotografie kombinuje použití několika vizuálních technik.

Motivace dětí

Chcete-li motivovat děti k kreativitě v určitém tématu, můžete vymyslet zábavná hra nebo vyprávět malou historku.

Například opad listí sebral ze stromů všechny listy a je třeba je vrátit. Poté děti vyzvěte, aby nakreslily strom technikou blotting. Nebo nadešel čas, kdy včely sbírají med, ale květy z louky zmizely, jak jim můžeme pomoci? Děti si musí uvědomit, že je potřeba květiny vrátit a nakreslit je kapací metodou.

Dětem se ve školce moc líbí blotování brčkem, to je také určitý druh motivace k akci.

Pro větší děti můžete vyprávět příběh o úžasná země Blobland, kde žijí neobvyklí obyvatelé. Abyste se tam dostali, musíte se vykreslit jako neobvyklé stvoření. Kromě tvůrčí proces, blotografie v mateřské škole pomáhá rozvíjet laskavost u dětí. K motivaci je také dobré využít staré pohádky. Během lekce lze dětem vyprávět jakýkoli příběh a na místě, kde hlavní postava zažívat potíže, nabídnout ztvárnění postavy, která přijde na pomoc.

Na pomoc učiteli při hodinách blotografie v mateřské škole - Pinocchio. Dokáže být velkým motivátorem. Hrdina dětské práce Nosem jsem udělal skvrny na papíře. Děti si tento vzhled zamilují.

Vlastnosti tříd v různých věkových skupinách

Třídy a výběr témat blotografie by měly být prováděny s ohledem na věkovou skupinu.

Pro práci s dětmi se doporučuje začít s nejjednoduššími, například zobrazením ohňostroje nebo hvězdné oblohy. V následujících třídách je úkol komplikovaný a skupina je požádána, aby skvrnu animovala, nakreslila oči, nos a tak dále. Blotografie ve školce je počáteční fázi, kde se děti učí základy techniky.

Ve starších skupinách by děti měly projevit více kreativity a fantazie, měly by být schopny harmonicky zasadit skvrnu do plnohodnotné kresby a spojit dvě nebo více skvrn do jedné kompozice. Hodinu lze navíc rozdělit na dvě části. V první lekci děti kreslí pomocí jedné z technik blotografie a ve druhé pomocí plastelíny vyřezávají další podrobnosti. Pokud například k místu připojíte uši a tlapky, získáte zajíce, medvěda nebo jiné zvíře. Můžete přidat ploutve a ocas do malých skvrn a získat ryby v moři nebo akváriu.

Nejstarší žáci fantazírují o emocích skvrn. Nabízejí se nejen k oživení postavy, ale také k tomu, aby ji obdařily povahovými rysy, udělaly z něj dobrý nebo zlý, smutný nebo veselý. V tomto případě musí dítě vysvětlit, proč je skvrna v určité náladě.

Každý rodič i učitel by měl vědět, jak k dítěti přistupovat, co miluje a co ho zajímá. Předložením informací herní forma, určitě bude možné děti o tento druh kreativity zaujmout.