Shrnutí události DOW Tatarstan. Scénář pro oslavu Dne republiky „Tatarstán je moje republika“

Elena Asanová
Lekce v seniorské skupině „Moje vlast - Tatarstán“

MBDOU „Vyrovnávací typ mateřské školy č. 8 "Zorenka"

Shrnutí GCD v seniorská skupina

Vzdělávací oblast "kognitivní vývoj"

Podrobit: "Můj Vlast - Tatarstán» .

Dokončili práci

učitel

Asanova Elena

Konstantinovna.

Naberezhnye Chelny 2014

Podrobit: "Můj Vlast - Tatarstán» .

Cíl: nadále utvářejte u dětí představu o tom, co Vlast, rodná země; představit přírodní bohatství republiky Tatarstán; rozvíjet souvislou řeč, aktivovat slovní zásobu; pěstovat lásku k rodné zemi, k její přírodě a úctu k ní. Zavést zeměpisnou mapu; rozvíjet řeč a paměť u dětí.

Naprogramovat: "Od narození do školy".

Stáří: Seniorská skupina(5-6 let).

Směr: Utváření holistického obrazu světa.

Základní vzdělávací kraj: Kognitivní vývoj.

Integrace vzdělávání regionech: "Sdělení", "Poznání", "Socializace", "Hudba", "Umělecké čtení literatury", "Fizo".

Druhy dětských aktivit v GCD: sociální a komunikativní vývoj, kognitivní vývoj, vývoj řeči, tělesný vývoj.

Úkoly:

Vzdělávací:

obohatit znalosti dětí o republice, o tom, co je bohaté a slavné v jejich rodné zemi;

vytvoření obecné představy o republice Tatarstán;

vytváření holistického obrazu světa;

Řeč:

rozšířit a aktivovat slovní zásobu podstatných jmen na toto téma;

rozvoj lexikálních a gramatických pojmů;

aktivovat slovník;

Vzdělávací:

pěstovat lásku k rodné zemi;

pěstovat přátelské vztahy a toleranci mezi dětmi různých národností; rozvíjet schopnost přesně slyšet a dodržovat pokyny učitele;

rozvíjet dovednosti týmové práce;

Metody a techniky: metody: herní, verbální, vizuální. Priyo My: otázky, návody, dodatky, upomínky, výtvarný projev, sebeúcta.

Vizuální učební pomůcky: snímky zobrazující mapu republiky Tatarstán, státní znak a vlajka republiky Tatarstán, diapozitivy zobrazující čerpadla čerpající ropu, vozidlo KAMAZ, města Tatarstán, záznam hymny republiky Tatarstán.

Organizace dětí: 1. Zdarma; 2. Na židlích; 3. Na podložce;

Práce se slovní zásobou: Vlast, kara itek, kotel, Kazaň, olej, studna, nadnárodní.

Přípravné práce: prohlížení ilustrací z obrázků měst Tatarstán; zkoumání vlajky a státního znaku republiky Tatarstán; čtení děl; příprava demonstračního materiálu, výběr audionahrávek s hymnou Tatarstán; výběr uměleckých slov, studium metodologické literatury.

Struktura:

1. díl úvodní (organizační moment);

Část 2 hlavní (rozhovor, otázky, příběhy);

Část 3 finále (shrnutí, děti čtou přísloví o vlast) ;

Průběh lekce:

Vychovatel: Kluci, přijďte dnes k nám třída přišel chlapec jménem Marat. Z jaké republiky k nám podle vás přišel?

Děti: Marat k nám přišel z republiky Tatarstán.

Vychovatel: Správně. jak jsi to uhodl?

Děti: Na to, oblečený Tatarský kostým.

Vychovatel: Dobrá práce. Na to, oblečený Tatarský národní kroj. Viděli jste to mnohokrát Tatarské kostýmy, všechny jsou jiné a velmi krásné. Chlapec Marat je oblečený v černých kalhotách, krásné košili, přes kterou je vesta, na nohou černé boty a na hlavě čepici. Kluci, připomeňme si, jak budou znít dál Tatar jazyk jména Maratových šatů. Vova, jak to bude dál Tatarština bílá košile?

Vova: Zapnuto Tatar jazyk bílé košile bude - ak klmk.

Vychovatel: Výborně Vova. Ilnure, co se stane černé kalhoty v tatarštině?

Ilnur: Kara Chalbar.

Vychovatel: Přesně tak, Ilnure. Rosalino, jak to bude čepice v tatarštině?

Rosaline: Tbty.

Vychovatel: Chytrá Rosalina. Ale Marat má stále černé boty, Tatar V jazyce to zní takto - kara itek.

Kluci, řekněte mi prosím, v jaké republice žijeme vy a já?

Nikita: Žijeme v republice Tatarstán.

Vychovatel: Výborně Nikito.

Když se člověk narodí, jeho rodiče mu dají jméno. S tímto jménem byl nerozlučně spjat celý život. Stejně tak je nerozlučně spjat s jeho Vlast - místo, Kde narodil a vyrostl. Poslechněte si báseň o svém rodákovi okraj:

"Miluji svou zemi...

Jak zvláštní to slyšet:

Koneckonců, každý miluje svou vlastní zemi!

A obloha je tu modrá, slunce je výš,

A květen je zde barva lila!

Miluju svůj kraj!

Viděl jsem spoustu míst

A můžeš objet půlku světa,

Ale bližší a dražší než naše rodná země,

Myslím, že další už nenajdu!

Takže dnes s vámi chci mluvit o své rodné zemi, o naší Vlast - o Republice Tatarstán. Naše republika je velmi velká a krásná. Má vlastní státní vlajku a státní znak (vystavení vlajky a státního znaku a má také vlastní hymnu, kterou napsal Tatar skladatel Rustem Yakhin (ukázat fotku). Děti, vstaňme a poslouchejme hymnu republiky Tatarstán(hraje hymna). Posaďte se chlapi. Nyní se podíváme na vlajku republiky Tatarstán ještě jednou. Řekněte mi prosím, na jaké části je vlajka rozdělena Tatarstán?

Děti: Státní vlajka je rozdělena na tři díly: zelená, bílá a červená.

Vychovatel: Správně. Každá barva má svůj význam. Červená je barva slunce, ohně. Zelená je barvou divoké přírody a mládí a bílá znamená symbol čistoty a míru. (zobrazení vlajky).

Na státním znaku republiky Tatarstán(ukazuje erb) zobrazuje okřídleného bílého leoparda na pozadí rudého slunce. Leopard představuje bohatství a sílu. Na boku leoparda je kulatý štít, na kterém je vyobrazena astra. Štít znamená ochranu, květina dlouhý život. Všechny barvy státního znaku připomínají barvy státní vlajky. Uvnitř zeleného prstenu je napsáno zlatem Tatarská ozdoba, symbolizující krásu a úrodnosti naší země.

Nyní se podíváme na mapu republiky Tatarstán(zobrazit mapu). Kluci, podívejte se na mapu republiky Tatarstán. Jakou barvou je to naznačeno?

Děti: Je označeno zeleně.

Vychovatel: Správně, je označeno zeleně. Kdo ví, co znamená zelená barva na mapě?

Děti: Zelená barva znamená barvu trávy a lesa.

Vychovatel: Přesně tak, děti jsou lesy a louky. Podívejte se, kolik lesů je v naší republice a u nás snažíme se chránit a zvětšovat je. Na mapě vidíme také modré stuhy, co myslíte, že znamenají?

Děti: Pravděpodobně řeky.

Vychovatel: Výborně kluci - to jsou řeky. Jaká nejširší řeka teče v naší republice?

Děti: Volha.

Vychovatel: Dobrá práce. Volha, jedna z nejdelších a nejhlubších řek v Rusku. Jak se jmenuje řeka, na které stojí naše město?

Děti: Toto je řeka Kama.

Vychovatel: Správně.

Nejspíš už jste trochu unavení? Pojďme si trochu odpočinout. Pojďte za mnou všichni a zacvičíme si s vámi.

„Území naší republiky je velmi rozsáhlé (ruce do stran). Krásné lodě plují podél hlubokých řek (zobrazit vlny). V lesích rostou vysoké stromy (Ruce vzhůru). V lesním houští žijí medvědi kyjoví (zobrazujeme medvědy, zajíce šedé (skákající, lišky obecné (zobrazuje lišky). Různobarevní motýli poletují na polích (mávají rukama, skáčou zelené kobylky (skákání)».

Výborně, kluci, posaďte se. Pokračujme v rozhovoru o republice Tatarstán.

Chlapi, kdo mi řekne, jak se jmenuje hlavní město republiky? Tatarstán?

Vova: Hlavní město republiky Tatarstán – Kazaň.

Vychovatel: Výborně Vova.

Město Kazaň je velmi velké a krásné město. Se jménem tohoto města je spojeno mnoho legend. Kazaň - v Tatarský kotel: nádobí na vaření. Jak praví legenda, večer se unavení válečníci zastavili na noc a začali připravovat jídlo. Jeden z válečníků vzal kotel, šel pro vodu, pustil ji do řeky a začal výkřik: "Ay, kotel, kotel!": odtud to přišlo - to místo se začalo nazývat Kazan a v - Tatar Kazaň. Chlapi, jaká města republiky Ještě znáš Tatarstan?

Děti: Naberezhnye Chelny, Nizhnekamsk, Bugulma, Chistopol, Almetyevsk, Elabuga a další.

Vychovatel: Výborně, vše je v pořádku. Kluci, víte, jak se to auto jmenuje?

Děti: Ano, tohle je auto Kamaz.

Vychovatel: Přesně tak, tohle je auto Kamaz. A v jakém městě to vychází?

Děti: Ve městě Naberezhnye Chelny.

Vychovatel: Ano, vyrábí se v našem milovaném a rodném městě Naberezhnye Chelny. Řekněte mi, co potřebují auta, aby se mohla pohybovat?

Děti: Benzín, palivo.

Vychovatel: Správně. Kdo ví, z čeho se vyrábí benzín?

Děti: Benzín se vyrábí z ropy.

Vychovatel: Ano, benzín se vyrábí z ropy. Ropa se vyrábí ve městech Bugulma a Almetyevsk. Ropní dělníci vrtají studny, čerpají ropu ze země pomocí výkonných čerpadel (prezentace zobrazující čerpadla čerpající olej). Republika Tatarstán dodává ropu celé naší zemi. Ale města Tatarstán Jsou proslulí i jinými věcmi. Například ve městě Chistopol vyrábí továrna na hodinky krásné hodinky. Nižněkamsk je známý výrobou pneumatik pro automobily. Každé město Tatarstán je něčím proslulý, ale v naší republice jsou kromě měst i vesnice, ve kterých se pěstuje bohatá úroda. Tatarstán- Toto je zemědělská oblast. Na jeho polích se pěstuje mnoho různých plodin. Jaké plodiny pěstujeme?

Děti: Na polích se pěstuje pohanka, oves a hrách.

Vychovatel: Je to tak a hlavním bohatstvím naší republiky je chléb. Polní pracovníci pěstují žito a pšenici.

Republika Tatarstán mnohonárodnostní republika. Ve všem Tatarstán, lidé žijí v různých národností: Tataři, Udmurti, Rusové, Čuvaši a mnoho dalších. Všichni žijí v míru a harmonii. Společně pracují, odpočívají, staví domy, města, zvedají bohatství své rodné země a starají se o ni.

Ať stromy bujně rostou v našich zahradách a lesích, ať ptáci klidně zpívají. Ať je voda v pramenech a studánkách čistá a průzračná, ať je v rybnících a jezerech hodně ryb. To vše je naše bohatství. milovat své Vlast, příroda znamená chránit ji, starat se o ni a být s ní přáteli!

Vychovatel: Kluci, máte rádi své? Vlast?

Děti: Ano.

Vychovatel: Proč miluješ ten svůj? Vlast?

Děti: Protože jsme tady se narodili.

Vychovatel: Kluci, ukončíme náš rozhovor s vámi třídy zapamatujte si přísloví a rčení o Vlast.

Není nic krásnějšího než Naše vlast.

Živě - Služte vlasti.

Náš hrdina je ten, kdo je pro Vlast u hory.

Každý miluje svou vlastní stránku.

Muž bez vaší vlasti Co je slavík bez písně?

Bez Vlast Bude z vás sladký ptáček bez křídel.

Láska Vlast, jako matka.

Vlast je krásnější než slunce, dražší než zlato.

Pro Nešetřete silou své vlasti.

Vychovatel: Náš skončil třída. Líbilo se ti to? co přesně se ti líbilo? Co nového jste se dozvěděli o naší republice?

Prezentace tatarské kultury a tradic předškoláky.

Zábava na téma „Tatarská pohostinnost“

Pedagogové:

Ignatová Taťána Alexandrovna(první kvalifikační kategorie);

Kliškina Naděžda Borisovna(nejvyšší kvalifikační kategorie).

Mateřská škola MADO č. 186 v Ťumeni

Cíl: Seznámit předškolní děti s tradicemi a kulturou Tatarů .

Softwarové úkoly:

Kognitivní vývoj: Formovat u dětí znalosti a představy o životním stylu Tatarů, jejich zvycích, tradicích, folklóru a národních krojích.

Vývoj řeči: Upevnit znalosti dětí o tatarských příslovích o pohostinnosti a výhodách čaje.

Umělecký a estetický vývoj: Představit tatarské lidové tance; vyvolat pozitivní emocionální odezvu na krásu tatarských lidových tanců, hudby a oblečení.

Fyzický vývoj: Představte lidové tatarské hry.

Sociální a komunikační rozvoj: Vzbudit v dětech zájem o poznávání tradic tatarského lidu. Rozvíjet u dětí schopnost uplatňovat nabyté znalosti a představy o Tatarech v samostatných činnostech (produktivních, hravých).

Zařízení: stůl pokrytý ubrusem, samovar, nádobí, domácí potřeby, náčiní, které pomáhá znovu vytvořit interiér tatarské chýše; výrobky tatarské lidové kuchyně (ze slaného těsta), tatarská utěrka, čak-čak (podle lidové tatarské receptury), ručník, mýdlo, naběračka s vodou, tradiční ruské pečivo (ze slaného těsta (v košíku), kousky látka, malované kapesníčky, samovarová čepice (přívlastek) pro dítě, dva tácy, látkové kuličky s lepicí páskou - 30 kusů (na hraní).

Místo akce: hudební sál

Průběh akce:

Děti jsou oblečeny do ruských a tatarských krojů.

Tiše zní klidná tatarská melodie.

Učitel v ruském kostýmu: Vážení, jak víte, v naší zemi žije mnoho různých národností. Každý národ má svou vlastní kulturu, své vlastní zvyky a tradice. A je moc dobře, že jsme všichni tak odlišní. Oč zajímavější se náš život stane, když se potkáme a naučíme se tolik nových a pro sebe užitečných věcí.

Dítě: V Rusku žili dlouhou dobu různé národy.
Někomu se líbí tajga, jinému rozlehlost stepí.
Dítě: Každý národ má svůj vlastní jazyk a oblečení.
Jeden má na sobě čerkeský kabát, druhý má na sobě hábit.
Dítě: Jeden je od narození rybář, druhý je pastevcem sobů.
Jeden připravuje kumiss, druhý připravuje med.
Dítě: Někdo miluje podzim, jiný zase jaro.
A všichni máme jednu vlast, Rusko.

Co odlišuje jeden lid od druhého? ( odpovědi dětí) Ano, máte pravdu: jazyk, oblečení, kuchyně, zvyky, tradice, náboženství Dnes vám představíme malou část kultury tatarského lidu Zvyk setkávání a přijímání hostů je společný pro lidi jakékoli národnosti. O pohostinnosti tatarského lidu se tradují legendy. Dnes jsme byli pozváni na návštěvu k tatarské rodině – Alfiya-apa (babička) a její vnoučata. Navštívíme naše přátele? Tatarská rodina vidí dobré znamení v samotném příchodu hosta do domu, je to čestný, vážený, drahý člověk. Tataři jsou k hostům dlouhodobě velmi pozorní, starostliví a zdvořilí. Snaží se prostírat stůl s chutí a bohatě je pohostit různými pokrmy. . Bylo zvykem hosty nejen pohostit, ale i obdarovat. Podle zvyku host odpověděl stejně. Pojďme sbírat dárky pro Alfiya-apu a její vnoučata.

Dítě: Vezmu si vyšívaný ručník.

Dítě: Jsem voňavé mýdlo.

Dítě: A mám namalovaný kapesník.

Soused: Dobře, vezmu s sebou naše horké koláče.

Blíží se k domu, učitel a děti vycházejí v tatarském oblečení s chak-chak na ručníku.


Paní: Isenmesez, Nikitichna! (děti pozdraví).

Soused: Mír vašemu domovu! ( přijdou, podají pamlsek, podají si ruce, umyjí si ruce, utřou se do ručníku).

Paní: Hosté jsou dobří. "Kdo nerad zve hosty, nemá žádnou radost" - tak se říká v mé vesnici. (říká svým vnoučatům) Chcete-li být respektováni, buďte pohostinní, přátelští, velkorysí. Vaše dobro se tím nezmenšuje a možná se stane ještě více.

Dítě v tatarském kostýmu:"Pokud není žádný pamlsek, pozdravte hosta slovem"

Dítě v tatarském kostýmu:"Nepohostinný člověk je méněcenný"

Dítě v tatarském kostýmu:„Když nabídneš pamlsek, napij se dokonce vody,“ učí tatarská lidová přísloví.

Všichni sedí kolem stolu, dívky na jedné straně, chlapci na druhé. Hosteska nalévá čaj ze samovaru do misek a podává ho hostům.

Paní: Podle starodávného tatarského zvyku jsme na počest hosta prostírali slavnostní ubrus a na stůl položili ty nejlepší dobroty: sladký chak-chak, šerbet a samozřejmě voňavý čaj. Užijte si svůj čaj!

Dítě: Oh, jaký samovar,

Vytéká z něj pára.

Pijeme s tebou čaj,

Mluvíme o zdraví.

Dítě: Potřebuji uvařit mátu

Zapomeňte na vše o nemoci.

Čaj je u nás vždy ve velké úctě,

Není lepší pití.

Protože piješ čaj

Mnoho, mnoho, mnoho let.

Paní: Vážení hosté, nyní se podívejme, co víte o čaji, řeknu přísloví, a musíte v tom pokračovat.

- Pijte čaj a chraňte své zdraví

- Pijte čaj - žádné potíže.

- Čaj nikdy neuškodí, ale zlepší vaše zdraví.

- Když nepiješ čaj, kde bereš sílu?

- Čaj zbaví veškeré únavy a zvedne náladu.

- Pití čaje zpříjemňuje život.

Do horkého a silného čaje se kromě cukru přidává mléko nebo rozpuštěná smetana nebo máslo. A astrachánští Tataři rádi pijí čaj horký, do kterého přidávají sůl, máslo a někdy i mletý černý pepř. Poslouchejte, co se stalo chlapci Maratovi.

Komická scéna

Chlapec Marat vstupuje v národním kroji.

Marat.

Isamesez, moji přátelé!
Přišel jsem k vám na dovolenou.
Jmenuji se Marat!
Všichni v Babaiově vesnici mě velmi rádi vidí!
Jsem veselá a škodolibá!
A tohle je příběh, který se mi stal!
Jednou můj starý muž koupil čaj...

Babai. Musíte to vařit!

Marat.

Ale vůbec nevím
Jak vařit gruzínský čaj?!

Babai.

Vezmi vědro vody,
Všechen čaj rychle nalijte do konvice.....

Babai (zvedá to ke rtům, cukne, plivne)

Po čaji se vám stočil žaludek
Pospěšte si a pospěšte si!
Pozvěte mě k lékaři...

Marat.

Dlouho jsem přemýšlel, byl jsem překvapen
Jak bych nemohl prosím?!
A pak mi to došlo
Zapomněl jsem přidat sůl do čaje!

Paní: Na našem stole je dnes spousta dobrot z tatarské lidové kuchyně: belish, echpochmak, sumsa, peremyachi, elesh. Zahrajeme si tatarskou lidovou hru „Samovar“?

Děti si vezmou talíř s jednou tatarskou pochoutkou a postaví se do kruhu. Uprostřed je dítě (samovar).

Hra "Samovar"

Průběh hry: Na jakoukoli veselou tatarskou melodii se slovy chodí děti v kruhu. Když slova končí, „samovar“ přistoupí k dítěti, naproti němuž zastavil, a uhodne pokrm, který má v rukou.

Všechny děti se ptají : "Rychle hádej, s čím piju svůj čaj?"

Dítě – „Samovar“ ukáže rukou a pojmenuje národní koláč nebo sladké jídlo. Pokud uhodnou správně, děti tančí ve dvojicích, pokud uhodnou špatně, zvolí si vedoucího. Hrát 2x.

Slova se vyslovují nejprve tatarsky, pak rusky.

Tam, tam, tam, tam,

tamuynny yaratam,

Tam, tam, tam, tam,

Tamuynny yaratam.

Samvardan Temple itep,

Chey echerge yaratam.

Ze samovaru teče čaj

Nerušte samovar

Ach, čaj teče ze samovaru

Dej mi lžíci s medem

Foukáme, foukáme, pijeme čaj

Pak budeme všichni zpívat sborově...

Paní: Nejchutnější pochoutkou na našem stole je sladký chak-chak. Chtěli byste, abychom vám vyprávěli tatarskou pohádku o čak-čaku? A hraješ si se svými sny. (děti vstanou).

Hra s pohyby.

Žil jednou jeden dědeček a žena

Na mýtině u řeky. ( ruce v pase, dřepy s rotací)

A dědeček s babičkou milovali

Lahodný chak-chak s medem . (hladit břicho)

Babička zadělala těsto

A chak-chak oslepila, (uhněteme těsto rukama)

Dal jsem to do oleje

A nechal jsem to tak. (ukaž dlaně)

Vyšel rudý a hezký

A vypadá jako slunce. (hladit tváře)

Chtěl se projít

Uteč od babičky a dědy, ( běží na místě)

Koulený po cestě,

Ano, rozpadl jsem se... (rozpažte ruce do stran)

Ach, chlapi, chak-chak se rozpadl na malé kousky! Pomůžeme dědovi a babičce a sbíráme chak-chak?

Hra se hraje: vyberte 5 lidí z publika a 5 lidí z umělců K hudbě položí chak-chak z koulí v různých tvarech: motýl, květina, skluzavka atd.)

Paní: Pro naše milé hosty jsme připravili dárek „Tatar dance“ (taneční vystoupení)

Provádí se tatarský tanec.



Paní:

Děkuji vám všem za pozornost

Hodně štěstí a hodně štěstí!

Soused. Počkejte, až vás nyní navštívíme! Navštěvujte se, buďte otevření, vstřícní a přátelští. Ostatně hlavní při návštěvě není hostina, ale radost z komunikace s drahými lidmi, na kterých, jak známo, spočívá svět.

Reference:

  1. Od narození až po školu. Základní rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání / ed. NE. Veraksy, T.S. Komárová, M.A. Vasiljevová. M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2014, 304.
    1. Fotografie z archivu učitelů: Ignatova T.A a Klishkina N.B.

Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Olga Ivanová

Shrnutí integrované lekce

"TATARSTAN JE MOJE REPUBLIKA"

(Seznámení s okolím a aplikací)

Přípravná skupina

Cíl: Pěstování vlasteneckých citů - láska k vlasti, úcta k vlajce a erbu Tatarstánu.

úkoly:

Pěstovat lásku k rodné zemi, k její přírodě, starostlivý přístup k ní, úctu a hrdost ke svému lidu;

Dejte dětem představu o tom, co je vlast, rodná země;

Představte mapu a symboly Republiky Tatarstán;

Řekněte o přírodních zdrojích své rodné země;

Upevnit znalosti dětí o hlavním městě Kazani a jejich rodném městě;

Představíme vám památky a historické památky Kazaně a vašeho města.

Pokračovat v seznamování dětí s tatarskými národními kroji a vzory.

Pěstovat zájem o tatarské lidové ornamentální umění.

Naučte se vytvářet svůj vlastní vzor.

Práce se slovní zásobou: prezident, erb, hymna, mešita, čepice, ozdoba, tulipán, vzor, ​​kalfak, kamizola, zástěra.

Obohaťte a aktivujte slovní zásobu: vlajky, stožár, erb, obeznámenost s příslovími a rčeními tatarského lidu, umělecký projev.

Předchozí práce: Uveďte obecnou představu o Tatarské republice a jejích městech. Prohlížení alb, ilustrace k tématu, poznávání kazaňských legend, zeměpisná mapa, erb, vlajka, poslech hymny Ruské federace, povídání o Tatarstánu a jeho městech.

Zařízení: Zeměpisná mapa, vlajky Republiky Tatarstán a Ruské federace, státní znak Republiky Tatarstán, portréty prezidentů, audionahrávky, silueta chlapce a dívky v tatarských krojích, lepidlo, barevný papír, odpad.

Průběh lekce:

Kruh radosti

Ahoj lidi! Chci vás pozvat do nádherného „kruhu radosti“. Podáme ruce a ukážeme, jak velká a skvělá je naše země (děti a učitelé podají ruce) A teď zvedněme ruce nahoru (zvednime jejich ruce). Podívejte! Tohle je naše obrovská vlast s nekonečnými poli a jezery, nádhernými vesnicemi a městy! A naše vlast je také velmi přátelská, dejme si navzájem ten nejlaskavější úsměv. Dobrá práce!

vychovatel: Kluci, co je podle vás Vlast?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Vlast, kluci, jsou především nejbližší lidé: máma, táta, babička, děda. Toto je váš domov, ulice, vesnice, kde jste se narodili a žijete, toto je školka, kam chodíte, vaši učitelé, to je příroda, která vás obklopuje. A aby vám to bylo ještě jasnější, rád bych Alinu požádal, aby zarecitovala báseň o vlasti.

Dítě čte báseň o vlasti:

Jak říkáme Vlast?

Země, kde ty a já žijeme,

A břízy podél cesty, po které jdeme.

Jak říkáme Vlast?

Slunce je na obloze modré a voňavé, zlaté

Chleba u svátečního stolu!

Jak říkáme Vlast?

Dům, kde ty a já rosteme,

A jarní písničky špačků

Za otevřeným oknem.

vychovatel: Pro nás všechny je Vlast naší republikou.

Jak se jmenuje naše republika?

Děti: Tatarstán.

vychovatel:Řekněte mi, děti, kdo je největší a nejdůležitější člověk v naší republice?

Děti: Minnikhanov Rustam Nurgalievich

vychovatel: Co je podle vás jeho hlavním úkolem, co by měl dělat především?

Děti: Aby v naší republice všechny národy žily mírumilovně a harmonicky, spolupracovaly - pěstovaly chleba, stavěly nová auta, letadla, moderní a krásné domy.

vychovatel: Které město se nazývá hlavním městem naší republiky.

Děti: Město Kazaň.

vychovatel: Podívejme se na stánek, který znázorňuje naše hlavní město.

Učitel vede děti ke stojanu se státními symboly

vychovatel: Děti, víte, co to je?

Děti: Vlajka, státní znak Republiky Tatarstán.

vychovatel: Každá země má rozlišovací znaky – státní symboly: vlajku, státní znak a hymnu. Připomeňme si, z jakých částí se vlajka skládá? Ukažte nám, jaké barvy vidíme na panelu a co znamenají?

Děti: Hřídel, plátno. Vlajka je rozdělena na tři části: nahoře je zelená, dole je červená, uprostřed je úzký bílý pruh. Červená je barva slunce a ohně. Zelená je symbolem divoké přírody a mládí. Bílá je symbolem čistoty, cti a míru.

vychovatel: Výborně, kluci!

Děti: Státní znak Republiky Tatarstán zobrazuje bílého leoparda okřídleného na pozadí rudého slunce. Leopard je bohatství a síla. Na boku leoparda je kulatý štít, na kterém je vyobrazena astra. Štít znamená ochranu a květina dlouhou životnost. Okřídlený bílý leopard - chrání naši republiku, aby nebyla válka. Všechny barvy erbu připomínají barvy státní vlajky. Rudé slunce přináší našim lidem teplo a dobro. Uvnitř zeleného prstenu je zlatým vyřezávaným tatarským ornamentem, který je symbolem krásy a úrodnosti naší země. V horní části erbu je tulipán - oblíbený prvek ozdob tatarského lidu. Celý státní znak vypovídá o dobrotě, blahobytu a přátelství naší republiky.

vychovatel: Kde si myslíte, že můžete vidět státní znak?

Děti: Na hraničních sloupcích, které jsou instalovány na hranicích Ruska s jinými zeměmi, na důležitých dokumentech, na penězích.

vychovatel: Výborně, kluci.

Pedagog: Naše republika je tak velká, že se na ni nemůžeme podívat a procestovat ji z jednoho konce na druhý za jeden den. Ale kde můžeme okamžitě vidět jeho hranice a řeky, lesy a města?

Děti: Na mapě.

Pedagog: Přesně tak, výborně děti! Podívejme se na mapu Republiky Tatarstán. Okraj tvoří červená stuha. Jaké je území naší republiky?

Děti: Na běžícím koni.

vychovatel: Kluci, naši pradědové měli koně moc rádi. Chovali velká stáda koní, jezdili na nich, bojovali a orali. Podívejte se, řeky na mapě jsou znázorněny modrou stuhou: Volha, Kama, Belaya, Kazanka. Zelené skvrny jsou husté lesy, louky, žluté skvrny jsou širá pole, kruhy jsou města.

vychovatel: Jaká další města Tatarstánu znáš?

Děti: Kazaň, Naberezhnye Chelny, Leninogorsk, Elabuga, Chistopol, Almetyevsk, Nizhnekamsk, Zainsk, Nurlat, Aznakaevo.

vychovatel: Děti, řekněte nám, čím jsou tato města známá?

Děti: V Naberezhnye Chelny, na břehu řeky Kama, byl postaven automobilový závod, který vyrábí nákladní automobily Kamaz.

Pneumatiky se vyrábějí v Nižněkamsku, ropa se těží ve městech Bugulma a Almeťjevsk a z ropy se vyrábí benzín. Krásné hodinky jsou vyráběny v hodinářské továrně v Chistopolu.

Kluci, řekněte mi, jak se jmenuje naše město?

Děti: Leninogorsk.

vychovatel: Zkusme najít naše město Leninogorsk na mapě.

Děti spolu se svým učitelem hledají na mapě město Leninogorsk.

Co je hlavním bohatstvím našeho města?

Děti: Tohle je olej

vychovatel: Právo. Jsou ropa a plyn také hlavním bohatstvím naší republiky?

Tataria dodává ropu celé naší zemi, všechny republiky dostávají benzin, topný olej a palivo od Tataria a vytápějí své domy plynem.

vychovatel: Děti, co pěstují na polích republiky?

Děti: Na polích se pěstuje pšenice, žito, ječmen, oves, pohanka, hrách, řepa.

Výborně kluci, ano, Tatarstán je zemědělská oblast.

Učitel vezme děti do stánku s fotografiemi ve městě Leninogorsk.

vychovatel: Kluci, poznáváte tato místa v našem městě?

Děti pojmenovávají dominanty města

vychovatel: Víte, že žijeme v mnohonárodnostní republice. Jaké národnosti žijí lidé v Tatarstánu?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Víte, jak se jeden národ liší od druhého? Každý národ má svůj dorozumívací jazyk a navenek se od sebe liší. Každý národ má svou vlastní hudbu, písně, tance, hry a umění.

Učitel přivádí děti k panence v tatarském národním kroji.

vychovatel: Jaká je podle vás její národnost? proč si to myslíš?

Odpovědi dětí.

Pozdravme panenku v tatarštině.

Odpovědi dětí.

vychovatel: Kluci, jaké byste chtěli dát této panence tatarské jméno?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Naše panenka Alsou vás zve ke hře Tatarské národní hry.

Tatarská národní hra

vychovatel: Kluci, teď chci pozvat vás a vaši panenku na výtvarnou dílnu.

Podívejme se na kostým našeho Alsou. Také vám chci představit chlapce Ilnura. Máme ho i v tatarském kroji. Podívejme se, z jakých prvků se skládá jejich oblečení.

Děti: Alsouův kostým se skládá ze šatů, zástěry a bot. Ilnur má košili, čepici, kalhoty a vestu bez rukávů.

vychovatel: Chlapi, jak mají zdobené národní kroje?

Děti: Vzor, ornament.

vychovatel: Vy a já jsme už studovali tatarský ornament a hráli hru „Rozložte ozdobu“. Řekněte mi, které ornamentální prvky převládají v tatarském kroji.

Děti: Květinové (tulipán, kadeř, okvětní lístky, zvonky, sedmikrásky atd.)

vychovatel: Právo. Chlapi, podívejme se, jaké další prvky tatarského národního kroje existují. A jak se jim říká?

Děti spolu s učitelkou zkoumají prvky kostýmu.

vychovatel: Kluci, když jsme přišli do dílny, znamená to, že budeme dělat i řemesla. Dnes vás zvu, abyste si tatarské kroje vyzdobili sami. Před vámi je dívka a chlapec v tatarských krojích. Jejich kostýmy ale ozdoby nezdobí. Ozdobme jejich kostýmy ozdobami. Na stolech jsou barevné papíry, šablony květinových ornamentálních prvků, nůžky, lepidlo, ale i odpadový materiál (korálky, výstřižky z časopisů, flitry, kamínky a mnoho dalšího).

Prosím, řekněte mi, jak můžete ozdobit jejich kostýmy, kam budete lepit ozdobu?

Děti: Ozdoba bude na zástěře, vestě, čepici, kalfaku a botách.

vychovatel: Kluci, rozdělíme vás na dvě skupiny. Jedna skupina bude zdobit dívčí kostým. A druhá skupina je dívčí kostým.

Děti jsou volitelně rozděleny do dvou skupin.

Praktická práce.

Shrnutí lekce.

vychovatel: Kluci, líbila se vám naše dnešní aktivita a co se vám na ní líbilo?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Povídali jsme si o naší rodné zemi, o jejích městech, o lidech žijících vedle nás, o tom, co dělají, co je na našich městech a vesnicích pozoruhodné. Pod nebem Tatarstánu je místa dost pro každého. Všichni lidé se snaží žít v míru, v přátelství a respektu ke zvykům jiných národů.

Drazí kluci, dnes jste tvrdě pracovali, mám z vás radost, dobře.


Největší a jediné centrum arabských studií v Republice Tatarstán. Al-Hadara centrum pro arabskou kulturu. Příběh. Středisko studenti. Výlet do přírody se zábavně vzdělávacím programem. Jordán. Poslání centra. Jazykové stáže pro studenty v arabských zemích. Mezinárodní spolupráce. Nachází se v budově Ústavu orientálních studií a mezinárodních vztahů. Události. Seznámení s kulturou a národními jídly arabských zemí.

"Ekologie Tatarstánu" - přírodní rezervace Volha-Kama. Ňadra. Postarejte se o všechna zvířata v přírodě. Vodní zdroje Tatarstánu. Technogenní dopad. Lesní zdroje Tatarstánu. Největší řeky Tatarstánu. Pozemkové zdroje. Ekologie Tatarstánu. Minerály. Stepní fauna. Stav vody. Vzájemné pronikání lesa a stepi. Umění. Zimní rybolov. Přírodní katastrofy. Fauna Tatárie. lesní zákoník.

"Rezervace Volga-Kama" - Plazi. Zvíře. Brhlík lesní. Nádrže rezervy. Rezervovat. Crossbill. Saralinsky oddíl. Dodávky. Tap dance. Jeřáb. Kuřátka zkřížená. Zapsán v Červené knize Republiky Tatarstán. Waxwing. Lužné louky. Teplota. Borovice. Typičtí lesní obyvatelé. strakapoud. Národní park "Dolní Kama". Salo. Sova. Hmyz. Jedle. Ptáci uvedení v červené knize. Listnatý strom. Který zimní les je teplejší?

„Kazaňský Kreml“ je historická, architektonická a kulturní památka, která svým vzhledem kombinuje muslimské a ortodoxní, tatarské a ruské motivy. Kazan kirm?ne, Qazan kirm?ne) je historická pevnost a srdce Kazaně. Guvernérský palác v Kremlu je sídlem prezidenta Tatarstánu. Rozloha muzejní rezervace je 13,45 ha. Kreml. Kazaňský Kreml (Tat. Kreml of Kazaň. Světové dědictví UNESCO od roku 2000.

„Muzea Tatarstánu“ - Městská muzea Republiky Tatarstán podle objemu finančních prostředků. Počet muzejních předmětů. Právní postavení městských muzeí Republiky Tatarstán. Charakteristika fondů Národního muzea Republiky Tatarstán. Převoz mincí z pokladu Karatuna do Národního muzea. Poměr muzejních fondů ve federálním okruhu Volha. Koordinační centrum muzea. Úroveň elektronizace státních muzeí (včetně poboček).

„Tradice Tatarů“ - Ornamenty. Úcta ke starším. Rodinná tradice. Děti jiných lidí neexistují. Tradiční pohostinnost. Rodina je strážcem tradic. Rodinné tradice mezi Tatary. Senioři a junioři. Vzájemná pomoc. Kdo pracuje, je krmen. Tradice tatarského domu. Rodinné dovolené. Postoj k matce. Při vstupu do domu si Tataři okamžitě zouvají boty.

Cíl: pěstovat vlastenecké cítění - láska k vlasti, rodný jazyk, úcta k vlajce a erbu Tatarstánu.

úkoly:

  1. Pěstovat lásku k rodnému jazyku, rodné zemi, přírodě, úctu k ní, úctu a hrdost ke svému lidu.
  2. Rozvíjet zájem o ruské a tatarské tradice.
  3. Dát dětem představu o tom, co je Vlast, seznámit je s historií a symbolikou Republiky Tatarstán a vyprávět jim o přírodních zdrojích jejich rodné země.
  4. Obohaťte a aktivujte slovní zásobu: prezident, mešita, chrám, vlajky, stožár, státní znak, obeznámenost s příslovími o vlasti tatarských a ruských národů, umělecký projev.

Přípravné práce: rozhovory o Republice Tatarstán a jejích městech. Prohlížení alb, ilustrace k tématu, seznámení se zeměpisnou mapou, erbem, vlajkou, poslech hymny Republiky Tatarstán, čtení pohádek Gabdully Tukay, Abdulla Alisha, poznávání básniček o vlasti.

Průběh lekce-hry

Děti jsou oblečeny v národních krojích národů Povolží.

Vedoucí: Dobrý den, milí kluci, milí hosté! Dnes jsme se sešli v našem sále, abychom si popovídali o naší vlasti a našem rodném jazyce. Naše vlast – Republika Tatarstán – je součástí obrovské země, Ruska. Všichni milujeme svou vlast. Vždyť na světě není nic dražšího než ona. Děti skupiny č. 10 o tom budou básnit a zpívat.

Děti čtou básně o své vlasti.

Min yaratam sine Tatarstan,
Arysh kyryn, urmannaryn ochen,
Al tannaryn ochen yaratam.
Kүk үkerәp, yashen yashnәp yaugan
Yangyrlaryn ochen yaratam.

tatarská rodná země,
Nemůžeme spočítat vaše tradice.
Jiný konec neznáme
Kde by také byli uctíváni.

Min yaratam sine, Tatarstán,
Gorur halkyn ochen yaratam.
Җan heretә torgan әnkәm tele-
Tatarský tele ochen yaratam.

Je to tu tak klidné a bezpečné.
Vše zde lahodí oku i uchu,
Není možné žít mimo vlast,
Koneckonců, má zvláštního ducha.

Tugaylaryn ochen yaratam.
Tukaylaryn, Seydәshlәren өchen,
Җәліләрң өн ярутам.

Jsi nádherná pohádka
Náš moderní Tatarstán.
Klidné tóny a barvy
A mladá, majestátní postava.

Ideální yarlarynanurlarsibep,
Matur bulyp ata bezdi tan.
Tan shikelle yakty tugan ilem,
Bakhet birgan rentalm – Tatarstán.

Slunce svítí nad zemí.
Holubice se točí v modrém
Naše píseň hlasitě plyne
Sláva tobě Vlasti!

Vedoucí: V Tatarstánu žijí lidé různých národností. Pod nebem Tatarstánu je místa dost pro každého. Obyvatelé Tatarstánu žijí mírumilovně, v přátelství a respektu ke zvykům jiných národů. Hlavní část obyvatel Tatarstánu tvoří Tataři a Rusové. Jsou tu ale také Udmurti, Čuvašové, Baškirové, Mariové, Mordovci a další národnosti. A každý národ má svůj rodný jazyk. Rodný jazyk je ten, kterým kdysi mluvili vaši pradědové a prababičky, a nyní jím v rodině mluví prarodiče, matky a otcové. Rusové mají ruštinu jako svůj rodný jazyk. Tataři mají Tatara. Všichni lidé by měli znát svůj rodný jazyk, mluvit jím, číst knihy, zpívat písně ve svém rodném jazyce. Velký tatarský básník G. Tukay o tom básnil. (Snímek G. Tukay)

Ó rodný jazyk, melodický! Ó rodičovská řeč!
Co jsem ještě proboha věděl, co se mi podařilo zachránit?

Moje matka houpala mou kolébkou a tiše zpívala,
Když jsem vyrůstal, začal jsem chápat babiččiny pohádky...

Ach můj jazyk, jsme navždy nerozluční přátelé,
Od dětství mi byla jasná vaše radost a smutek.

Vedoucí: Nyní si poslechněte píseň na tyto verše G. Tukaye. "Tugan tel"

A tugan tel. a zralá těla, әtkәm-әnkәmneң tele!
Donyada kүp nәrsә beldem sin tugan tel arkyly.
V elek bu tel belen әnkәmbishektәkoylәgәn,
Annary tөnnәr bue әbkәm hikәyat soylәgәn.
A tuganská těla! Sindi bulgan v elek kyylgan dogam:
Yarlykagyl, hluboký, үzem һәm әtkәm-әnkәmne, pohyb!

Vedoucí: Každý národ si vytvořil své vlastní národní tradice a zvyky. Jsou to svátky, písně, tance, pohádky, hry, přísloví, kroje. Dnes si naše děti oblékají národní kroje národů Povolží a chtějí je předvést. Hudba hraje. Děti předvádějí národní kroje – učitel komentuje a pojmenovává detaily kostýmů. Tatarský národní kroj pro dívky. Tatarský kostým pro kluky. ruské kostýmy. Udmurtský národní kroj. Čuvašský národní kroj.

Vedoucí: Nyní si vzpomeňme na přísloví ruského a tatarského lidu, oslavující lásku k vlasti.

Děti:

  • "Člověk bez své vlasti je jako slavík bez písně"
  • "V cizí zemi ani jaro není červené"
  • "Vlast je matka, víš, jak se jí zastat"
  • "Vlast je krásnější než slunce, cennější než zlato"
  • "Bez drahé vlasti budeš ptákem bez křídel"

Vedoucí: Chlapi, co nás učí tato přísloví - Milovat svou vlast?

Vedoucí: Děti vždy rády hrály lidové hry.

Nyní si děti skupiny č. 3 zahrají ruskou lidovou hru „Zlatá brána“.

Hra "Zlatá brána".

A nyní vám, drazí, chceme představit tatarskou lidovou hru, která se jmenuje „U Timerbay Kids“.

Hra "Timerbai's Little Kids"

Vedoucí: Kluci, v naší republice jsou dva úřední jazyky: ruština a tatarština. Všichni obyvatelé Tatarstánu by měli znát oba tyto jazyky. Proto se ve školce a ve škole učí tatarský jazyk rovnocenně s ruštinou. Nyní zkontrolujeme, jak se ve třídě učíte tatarský jazyk.

Hra "Moje od koho?"

Dětem jsou nabízeny masky divokých a domácích zvířat. Dítě vezme masku a řekne tatarsky: „Min kuyan“, „Min ayu“ atd. V tomto případě musíte znázornit pohyby a zvyky zvířete.

Vedoucí: A nyní se vydáme na zajímavou cestu po naší republice.
Podívejte se na album „Tatarstan je moje rodná země“.

Vedoucí: Užili jste si výlet? A teď, kluci, vyluštíte křížovku a my zkontrolujeme, zda jste pozorně poslouchali a zda se vám cesta naší republikou líbila.

Křížovka:

  1. Republika, kde žijeme, se jmenuje... (Tatarstán)
  2. hlavní město Tatarstánu (Kazaň)
  3. Jaké zvíře je zobrazeno na erbu Tatarstánu? (Leopard)
  4. Který básník složil pohádku „Shurale“? (Tukay)
  5. Řeka, na jejímž břehu stojí věž osady Elabuga. (Kama)
  6. Město, ve kterém žijeme.. (Elabuga)
  7. Velký umělec, zpěvák ruské povahy (Shishkin)
  8. Jaký pták je zobrazen na erbu Elabugy? (Datel)
  9. Státní svátek.... (Sabantuy)
  10. Hlavní bohatství Tatarstánu. (Olej)
  11. Ve kterém městě se vyrábí vozidla KAMAZ? (Naberezhnye Chelny)

Vedoucí: Dobrá práce. Odpověděli jste správně na všechny otázky. Vlast, kluci, jsou především nejbližší lidé: máma, táta, babička, děda. Toto je váš domov, ulice, město, kde jste se narodili a žijete, toto je školka, kam chodíte, toto je příroda, která vás obklopuje. Jste malí Rusové, protože žijete v Rusku, a Tatarstánci, protože žijete v Republice Tatarstán. Dokud jste ještě malí a nemůžete pro svou vlast nic udělat. Ale můžete naši zemi učinit silnou a mocnou, pokud budete milovat svůj rodný jazyk, své přátele a blízké a nebudete se hádat. Podívejme se na sebe, usmějme se a nezapomeňme, že ty a já jsme Rusové, velmi moudří, trpěliví, laskaví lidé. Řekněme všichni společně: "Pokud je přátelství skvělé, Vlast bude silná!"

Na závěr děti zazpívají píseň v tatarském jazyce „Min yaratam sine, Tatarstan“
Slova hudby R. Rakipova. R. Andreeva

Min yaratam sine, Tatarstán,
Al tannar ynochen yaratam,
Kүkkүkerәp, yashen yashnәp yaugan
Yangyr laryn ochen yaratam.

Min yaratam sine, Tatarstán,
Gorur halkyn ochen yaratam,
Җan eretk әnәnәm teleң өchen -
Tatarský telen ochen yaratam.

Min yaratam sine, Tatarstán,
Tugaylaryn ochen yaratam,
Tukaylaryn, Saydәshlәreңөchen,
Җәліләрң өн ярутам.