Souhrn jarních hudebních hodin ve skupině seniorů. Shrnutí hudební lekce v juniorské skupině na téma: Jaro

Hudební lekce pro děti předškolního věku "Jarní slunce"


Popis: Navrhovaný souhrn je určen pro děti mladší věkové skupiny. Lekce využívá různé druhy hudebních aktivit, což vzbuzuje zájem dětí. Materiál může být užitečný hudebním režisérům, pedagogům i rodičům, kteří chtějí u svého dítěte rozvíjet tvůrčí schopnosti.
Cíl: Seznámit děti s různými druhy hudebních činností, rozvíjet vnímání hudby a jednoduché herecké dovednosti v oblasti zpěvu, rytmu a hry na dětské nástroje.
Děti vstupují do sálu ve dvojicích za hudby.
Učitel: Kluci, dnes mi přišel dopis od sluníčka. Chce vás poznat, protože jste velmi přátelští kluci.

Přes okno svítí slunce
Přímo do našeho pokoje
Budeme tleskat rukama
Velká radost ze slunce!

Rytmické cvičení „tleskat rukama“ . Učitelka vyzve děti, aby tleskaly hlasitě i tiše, rychle i pomalu.
Rampouchy tají pod paprsky slunce.
Spadla jedna kapka. Víčko!
Padly dvě kapky. Kapat, kapat!
Spadlo mnoho kapek.

Hra na nástroje: ochotné dítě si hraje na metalofon, když kapky kapou.
Učitel: Všimli jste si, jak velké jsou dnes na dvoře louže? To proto, že naše jarní slunce rozpustilo všechen sníh. Co bychom měli nosit, abychom si nenamočili nohy? Právo! Naše vtipné boty! Hudební a rytmické pohyby „Jolly Heel“
Učitel: Nejen děti se radují z příchodu jara. Poslouchejte, kdo jiný má radost z jarního sluníčka? Zvuk zpěvu ptáků.


Učitel: Přesně tak, ptáci zpívají. Ptačí matka sedí na nižší větvi a zpívá polohlasem: takhle. (Přehrává zvuk C první oktávy)). A nahoře sedí kuřátko a zpívá tenkým hláskem (hraje zvuk C druhé oktávy). Uhodnete, kdo teď zpívá? Pořádá se hudebně-didaktická hra „Ptáček a kuřátko“.
Učitel: Kdo jiný se vyšel vyhřívat na teplém slunci? Ano, je to beruška!
Hudební a didaktická hra "Kolik berušek je na květině?"
Průběh hry: Hrajte dětem na klavír po jednom zvuku – každá beruška má svůj zvuk (bzučí po svém). Dva zvuky - dva hmyzy se shromáždily na květině a mluví, tři zvuky - celá rodina je sestavena. Požádejte děti, aby poslouchaly a hádaly, kolik berušek je shromážděno na květině - jedna, dvě nebo tři. Můžete zkomplikovat hru a nabídnout slyšet, kdo přesně letěl ke květině - táta, máma nebo dítě.


Učitel: Chlapi, zdá se mi, že někdo šustí v trávě. Je to malý brouk! Nemůže se dostat přes potok.
Hudební a rytmické pohyby se stuhami: "Proud." Na konci tance dají stuhy do jedné řady a pomáhají broukovi dostat se na druhou stranu.
Učitel: Výborně! Pomohl štěnice. Podívej, není sám!
Rytmická hra "Bugs". Učitel nabízí, že navržený vzor zatleská nebo pošlape.
Ticho, ticho!
Něco slyším!
Mraky zakryly slunce.
Jak teď přežijeme bez slunce? Pojďme se bavit tancem. Tanec "Guilty Cloud".


Tak na nás zase mrklo sluníčko. Je tak ráda, že se spřátelila s tak úžasnými kluky a dává vám dárek - tato sluníčka. Rozlučte se se sluníčkem, zamávejte mu rukou a zazpívejte "Sbohem!" Cíl a cíle – Rozvíjet kognitivní zájmy dětí.
Rozšiřte u dětí chápání znaků a jevů přírody v různých ročních obdobích.
I nadále dětem vštěpujte starostlivý přístup k okolnímu světu.
Vštěpovat dětem smysl pro krásu přírody (využívají se skluzavky s jarní přírodou).
Vyvolejte emocionální odezvu na živou hudbu.
Podporujte prohlášení o obsahu hry.

Průběh lekce.

Hudba vedoucí: Děti, před poslechem nové hry vám povím o velkém ruském skladateli P. I. Čajkovském (je zobrazen diapozitiv s portrétem skladatele), který vytvořil hudební díla známá po celém světě. Jeho hudba je velmi melodická, krásná a výrazná. Dnes si poslechneme instrumentální skladbu z cyklu „Roční období“ „Jaro“.
Je zobrazena multimediální prezentace s jarní krajinou.
Hudba vůdce Jaro je zvláštní období roku. Čas probouzení přírody ze zimního spánku, kdy vše ožívá, kvete a raduje se z přicházejícího tepla. Pojďme si díl poslechnout.
Po konkurzech.
Hudba vedoucí: Řekněte mi lidi, o čem ta hudba mluví?
Děti: O jaru. (Děti mluví o znameních jara)
Hudba vedoucí: Jaký druh hudby?
Děti: Něžné, nadšené.
Hudba režisér: Ano, tato hra je uctivá, vzrušená jako jaro. Přestože v této hudbě nejsou žádná slova, je velmi výrazná a živě vypráví o jaru. Melodie zní jasně a radostně ve vysokém rejstříku. V tomto díle je další melodie - velmi krásná, lehká, jako závan větru. V doprovodu je slyšet šumění potůčků, šumění jarní přírody a šum jarního listí.
Nyní pojďme určit, jaké hudební nástroje zněly v tomto díle.
Je zobrazena multimediální prezentace s hudebními nástroji. Děti identifikují konkrétní hudební nástroj, který v dané skladbě zní.
Hudební režisér: Děti, teď budeme hrát hru „Co dělají děti“
Hrají se hudební úryvky z různých žánrů: tanec,
ukolébavka, pochod. Snímky se zobrazují na obrazovce
tančící, pochodující, spící děti. Musíte hádat:
Odpovídá obrázek hudebnímu žánru?
Poté jsou děti pomocí multimediálních prezentací vyzvány, aby zazpívaly hudební píseň „Chrpa“ od E. Tilicheeva, zprostředkující rytmický vzorec melodií. Snímek ukazuje květy chrpy.
Dvě malé chrpy znamenají krátké zvuky a jedna velká znamená dlouhý zvuk. Děti zpívají a snadno přenášejí rytmický vzor melodií.
Hudební režisér: A teď budeme hrát dětský muzikál
nástroje píseň „Merry Musicians“ - E. Tilicheeva
Když se na obrazovce objeví buben, kluci zahrají na buben.
Pokud se na obrazovce objeví dýmka, dívky zahrají dýmku.
Pokud se na obrazovce objeví tamburína, dívky na tamburínu zahrají.

Medveděv

Margarita Michajlovna

Hudební režisér

AU DO "Mateřská škola Solnyshko"

Městská část Uvat"

Cíl: Seznamte děti s hudebním a literárním materiálem na téma „Jaro“.

úkoly:

  1. Obohaťte děti hudebními a literárními zážitky. Posílit základní hudební koncepty a dříve naučený materiál.
  2. Rozvíjet schopnost improvizace, smysl pro rytmus a schopnost hrát v orchestru. Pokračujte v práci na plasticitě, kreativní představivosti a schopnosti navigovat v prostoru.
  3. Pěstovat v dětech smysl pro krásu přírody, poetické slovo a hudbu; schopnost reagovat na krásné a dobré.

Zařízení: Hudební centrum, multimediální obrazovka, notebook, bambusové tyče, hudební nástroje: rolničky, metalofony, trojúhelníčky, košík s domácími sněženkami, oblázky, jarní loužička.

Přípravné práce: Prohlížení a diskuse o pohádce „Dvanáct měsíců“ od S.Ya, seznámení s hudbou E. Griega, P.I. Čajkovského, povídání o orchestru, prohlížení obrazů o jaru, čtení jarních básní.

Praktický význam práce: Možnost využít ve své práci hudebními režiséry i pedagogy jako závěrečnou hodinu ve 3. čtvrtletí akademického roku na téma „Jaro“.

postavy: Vesna (hudební ředitel), nevlastní dcera (dospělá), učitelka.

Děti vstupují do sálu za hudby P. I. Čajkovského „Sněženka“.

vychovatel: Kluci, hádejte hádanku:

Příroda kolem nás ožila, probudila se ze spánku,

Sestoupil k nám z nebe spolu se sluncem...

Děti: Jaro!

Přichází jaro.

Jaro: Ahoj lidi! Jsem jaro-červená, přišla jsem tě navštívit, přišla jsem se podívat, jak na mě čekáš, jak mě vítáš. No, pojďme se seznámit. Nejsem prostý jaro, ale hudební – zeptám se (zpívám): „Jak se jmenuješ?“, a na koho ukážu, zazpívá jeho jméno. Tak se poznáme.

HUDEBNÍ HRA „JAK SE JMENUJETE?“

Tak a jsme tady! A známí se vždy při setkání pozdraví. Pojďme se taky pozdravit.

KOMUNIKAČNÍ HRA „AHOJ! »


Dobrá práce! Sedni si na kobereček, promluvme si.

Sníh už taje, potoky tečou,

Skrz okno bylo cítit jaro...

Slavíci budou brzy pískat,

A les se oblékne do listí!

(Pleshcheev A.)

Mnoho básníků, skladatelů, umělců o mně psalo a zpívalo mě ve svých dílech. Jaro je koneckonců začátkem nového života. Skladatel Edvard Grieg (portrét zobrazený na obrazovce ) Také jsem miloval jaro a napsal jsem hudební skladbu „RÁNO“, ve které jsem řečí hudby vyprávěl, jak se příroda probouzí. Nyní si poslechneme fragment z tohoto díla a představíme obrázky jara.

POSLECH „RÁNO“ Z PEER GYNT SUITE E. GRIEGA

(mluvte o povaze hudby a ptejte se dětí, co si představovaly)

Ale řekl jsi vše správně a namaloval krásné obrázky probouzející se přírody. Myslím, že když skladatel E. Grieg psal tuto hudbu, tak si představoval...

PROHLÍŽENÍ Fragmentu Z KARKAKUNY „DVANÁCT MĚSÍCŮ“, za doprovodu hudby „Ráno“ E. Griega


Chlapi, podívejte - hudba nám pomáhala sledovat, jak nesměle taje sníh, mění se v bouřlivé proudy vod, jak příroda pomalu rozkvétá: tráva se zelenala, první listí, první květy se objevily. A teď už cítíme vůni jarních květů! Poznali jste fragment, z které pohádky jsme se dívali?

Děti: "Dvanáct měsíců."

Jaro: kdo to napsal?

Děti: S. Ya Marshak.

Jaro: S hrdiny této pohádky se dnes opět setkáme.

Kluci, kdo jsou první předzvěsti jara?

Kdo k nám létá z jihu,

Dělat hnízda a zpívat?

Děti: Ptactvo.

Jaro: Samozřejmě, že jsou! Sotva se slunce ohřeje, už si vesele cvrlikají a posílají do všech konců telegramy o mém příjezdu. Pokusme se předat náš jarní telegram, skládající se z krátkých a dlouhých zvuků. Pošlime vzkaz ptáčkům v teplých krajích, aby se rychle vrátili - vždyť už jsem dorazil! Pojďme ke stolům, vezměte si morseovky, já je poskládám, pošlete je.

HUDEBNÍ A RYTMICKÁ HRA „JARO“ TELEGRAM"



Kluci, víte, kdo nás slyšel? Skřivan! To je takový malý ptáček. Vyslechne telegram o mém příjezdu dříve než ostatní a všechny informuje. slyšíš?

POSLECH „LARK“ OD M.I.GLINKY A PROHLÍŽENÍ ILUSTRACE SE SKŘÍKEM.



Krásná hudba? Napsal ji skladatel Michail Ivanovič Glinka. Jmenuje se "The Lark's Song." Na jaký nástroj se tato hudba hraje?

Děti: Klavír.

Jaro : Ozdobme to zvukem jiných nástrojů: zvonků, trianglů, metalofonů. Takže vy a já se měníme v hudebníky - performery. Pamatujete si, jak se nazývá velká sada nástrojů?

Děti: Orchestr.

Jaro: Právo! Kdo je nejdůležitější osobou v orchestru? Koho poslouchají hudebníci-interpreti?

Hladce mává rukama a slyší každý nástroj.

V orchestru je nejdůležitější, je prezidentem orchestru!

Děti: Dirigent.

Jaro: Mohu být dirigentem? A buďte opatrní! Na který nástroj mu ukážu, bude hrát.

PROVEDENÍ GLINKINA „LARK“ NA DĚTSKÝCH NÁSTROJÍCH



Dobrá práce! Pozorně jsi poslouchal hudbu a plnil všechny mé příkazy. Skuteční muzikanti! Myslím, že skladatel M.I. Glinka by tě měl rád. Ještě mi řekni: jak se jmenuje ta velká skladba muzikantů – interpretů?

Děti: Orchestr.

Jaro: Kdo vede orchestr?

Děti: Dirigent.

Jaro: Unavený? Posaď se na koberec, řeknu ti hádanku.

V lese je dobré chodit!

Ticho...brzo ráno

Zní zázračná píseň

Na lesní mýtině.

Sotva slyšet

Kdo rozprostřel okvětní lístky

Vyšel jsi zpod sněhu?

Děti: Sněženka.

Jaro : Hádali jste správně.


proč se tomu tak říká? Toto je první květina po zima. Sněženka přináší radost. Přestože je křehký a jemný, je hrdý a statečný, protože... roste přímo zpod sněhu. Fouká přes něj studený vítr, ale on se zimy nebojí, ale stojí hrdě na své hubené noze.

V lese, kde se břízy shlukly,

Modré oko se podívalo na Sněženku.

Nejprve jsem trochu natáhl zelenou nohu,

Pak jsem se ze všech sil protáhl

A tiše se zeptal:

Vidím, že počasí je teplé a jasné!

Řekněte mi, je pravda, že je jaro?

Ale všude kolem je klid, nejsou tu žádní sousedé - je tu první.

Viděl ho zajíc, ucítil ho a chtěl ho sežrat.

Pak toho nejspíš litovala.

Jsi příliš hubený, příteli!

A najednou šel načechraný, bílý,

Studený březnový sníh.

Spadl a dostal smyk.

Už je zase zima, ne jaro.

A z květu na dlouhém stonku

Viditelná je pouze čepice.

A on zmodral zimou,

sklonil svou slabou hlavu,

Řekl…

No nelituji toho

U mě totiž začalo jaro. (Z. Alexandrová)

Velmi dojemná báseň. Sněženka umírá, ale nelituje, protože... ukázalo se, že je to první jarní květ. O sněženkách se psaly básně, hudba, malby a dokonce i karikatury. Vzpomeňme na pohádku, o které jsme dnes již mluvili, o „Dvanácti měsíčkách“. O čem to mluví?

Děti : V zimě princezna snila o jaru a nařídila, aby jí přinesli sněženky.

Jaro: V této pohádce nasbírala dívka, nevlastní dcera, celý košík sněženek. Je možné je roztrhnout? Ještě mnohem víc? Proč?

Děti: V přírodě zbylo tak málo sněženek. Jsou uvedeny v červené knize.

Jaro: Právo. Pokud utrhnete květinu, nedá semínko, nové květiny nevyrostou. Může přijít den, kdy na zemi nezůstane jediná sněženka. Vy o tom víte a samozřejmě se o tuto květinu postaráte. Co ale dělat, když chcete sněženky někomu darovat?

Děti: Můžete si je nakreslit nebo vyrobit sami.

(Ozve se zaklepání na dveře, vejde nevlastní dcera. Drží košík se sněženkami)

Nevlastní dcera: Ahoj lidi! Přišel jsem k vám z pohádky „Dvanáct měsíčků“. Slyšel jsem vás mluvit o sněženkách... Kluci, odpustíte mi, že jsem jich nasbíral celý košík. Nechodím do školky a o Červené knize jsem nic neslyšela. Podívejte, zreformoval jsem se! Udělal jsem tolik květin vlastníma rukama. Můžu ti je dát? (distribuuje)

Jaro: Kluci, dejte si sněženky na ruce, zvedněte ruce. Jak krásné! Nebo se možná někdo chce proměnit ve skladatele a vymyslet melodii pro následující verše:

Sněženka lesní vyrostla,

Bude nám blahopřát k jaru!

Jaké úžasné písně! Chci jen tančit. Tak pojďme tančit.

DANCE „MAGIC FLOWER“ od Bureniny A. (S/b „Rytmická mozaika“)



Nevlastní dcera: Moc se mi to líbilo!

Jaro: Tak a je to, naše setkání je u konce. Je čas, abych šel do lesa a dal se do práce: sníh ještě všude neroztál, květiny rozkvetly, ptáci zpívají. líbil se ti? Líbila se vám moje jarní hudba a jarní básničky? Dnes jsme byli posluchači, skladateli a umělci. Jaká hudba skladatelů nám pomohla?

Děti: E. Grieg, M.I.

Jaro: Na jaře se spolu s přírodou probouzí naše duše. Sníme o lásce, o štěstí, přejeme si... Ale já jsem Vesna, čarodějka, a můžu ti splnit jedno tvé přání. Dám ti kouzelné kameny. Každému oblázku pošeptáš své přání, svůj sen a při odchodu z haly ho hodíš do jarní louže. (distribuuje)


Nevlastní dcera: Můžu taky dostat kamínek? Přeji si, aby jaro a léto byly teplé! Všichni vaši blízcí jsou zdraví a šťastní!

(Jaro a pastorkyňa se loučí a odcházejí. Nevlastní dcera hodí kamínek do louže).

Děti na hudbu P.I. Čajkovského „Sněženka“ opouští sál a hází oblázky.

Náhled:

Shrnutí hudební lekce ve skupině seniorů „Přišlo jaro“.

úkoly:

1. Vytváření motivace a osobního smyslu u dětí pro nadcházející hudební a vzdělávací aktivity.

2. Rozvíjejte dovednosti a schopnosti dětí:

Pěvecké dovednosti (čistota intonace, pěvecké dýchání, výraznost přednesu)

hudební a rytmické (zdokonalování tanečních kroků a pohybů, schopnost výrazově se pohybovat na hudbu)

3. Podporovat utváření potřeby hudební a tvůrčí činnosti (pro pěvecké improvizace, experimentování v oblasti hudby a hlukových zvuků, napodobování pohybů a zvyků zvířat)

4. Pěstujte lásku k přírodě své rodné země.

Hudební repertoár:

  1. "Ve školce" Maikapar
  2. Předehra k operetě Netopýr od Strausse
  3. Píseň „Merry Little Bears“ od E. Poplyanova
  4. Píseň "Kdo přišel s písní?" Kozhukhin
  5. Kreativita písní "Ay, malý miláčku!"
  6. "Jaro" od Vivaldiho
  7. Hudební hra "Pasti" r.n.m. arr. Sidelniková
  1. Skladby „Potok vesele brblá“, „Zpívající les“, „Setkání jara“ v arr. pro děti ze série „Kouzlo přírody“

Obrazový materiál: Dopis z jara, portrét skladatele Vivaldiho, dětské kresby na téma jaro v hudbě, prezentace na téma: „Přišlo jaro“

Vybavení: Hudební centrum, multimediální instalace, hudební a hlukové nástroje: píšťalky, šustící sultáni, sklenice s vodou a brčka, barevné kapesníčky, obrázek houslí, zhudebněná hra „Song Form“

Průběh lekce:

V předvečer lekce přináší straka dětem ve skupině dopis od Vesny s prosbou, aby probudily medvídě ze zimního spánku.

Děti vstupují do sálu za hudby „Zpívající les“ („Kouzlo přírody“) a volně se v něm usadí. Zazní tradiční hudební pozdrav „Dobré ráno“. Děti vyprávějí hudebnímu režisérovi o dopisu od Vesny. Společně se rozhodnou jít do jarního lesa splnit její prosbu a probudit medvíďa.

Hudební režisér: Jakým dopravním prostředkem se dostanete do lesa?

Děti: Na parní lokomotivě „Bukaška“!

K písni "Locomotive Bukashka" hudba. A. Ermolov, děti „jezdí“ po sále jako had a přibližují se k centrální stěně, vyzdobené na jaře. Na multimediálním snímku „Jarní les“.

Hudební režisér: Kde to jsme, přátelé?

Děti: V jarním lese! (vzhledem k designu)

Pedagog: Líbí se ti tady? Chcete číst básničky o jaru?

Dítě čte poezii, zatímco v pozadí hraje hudba „Setkání jara“ („Kouzlo přírody“).

Hudební režisér: Kluci, kde je medvídek? Možná mu zavolat a zavolat mu? (zpívá - ozvěna dětí). Žádná odpověď! Zkuste to znovu sami (tvorba písně „Ay, little milling!“).

Hudební ředitel hraje hru Maikapara „V mateřské školce“ a ptá se dětí: Čí je to hudba? Kdo se to k nám blíží?

Děti: Zajíček! Vždyť jeho hudba je živá, strohá, jako když zajíček skáče, teď vykukuje, teď se schovává.

Hudební režisér: Dokážete ztvárnit takového zajíčka?

Hraje se divadlo „Ve školce“ a děti se promění v malé zajíčky a vymyslí taneční náčrt s názvem „Zbabělí zajíčci“.

Hudební režisér hraje předehru z operety Netopýr: Zdá se, že lesem kráčí někdo jiný!

Děti: Toto je mazaná liška, která hledá zajíčka.

Hudební režisér: Ukaž mi, jaký druh lišky je v této hudbě?

Děti skládají náčrt „Lesní kráska na lovu“.

Hudební ředitel zapne medvědovu hudbu: Ach, kdo je to, lidi?

Děti: medvěd

Hudební režisér: Proč jste se tak rozhodl?

Děti vysvětlují, že hudba je pomalá, těžká, drsná.

Učitel vytáhne z „brlohu“ medvěda (panenku v životní velikosti).

Medvěd: Kdo to chodí po lese? Kdo mi brání ve spánku?

Děti vysvětlují, kdo jsou a odkud pocházejí, říkají, že v lese je jaro a že „přestaň spát“.

Medvěd: Zapomněl jsem, co je jaro...

Děti: Jaro je slunce, první květiny, potůčky, ptačí zpěv atd.

Hudební režie: Mishko, chceš poslouchat, jak se jarní les probouzí a zpívá všemi svými hlasy?

Medvěd: S radostí! (sedne si)

Hudební ředitel vyzve děti, aby si vzaly hudební hlukové nástroje, aby zprostředkovaly zvuky jarního lesa (zpěv ptáků - pískání, zvuk větru - mávání, zurčení potoka - sklenice vody a brčka na koktejly). Děti se seřadí do půlkruhu v podskupinách.

Hudební režisér: Takže máme v rukou hudební a hlukové nástroje, což znamená, že společně tvoříme...

Děti: Orchestr!

Hudební ředitel: Kdo řídí orchestr?

Děti: Dirigent!

Hudební režisér: Nevadilo by vám, kdybych dělal dirigenta a pomohl vám hrát hudbu jarního lesa?

Hraje skladba „A Stream Murmurs Joyfully“, hudební režisér doprovází vedení orchestru krátkou povídkou (Teď se ptáci rozanimovali, létají z větve na větev a sdílejí nejnovější lesní zprávy - píšťalky přicházejí; nyní. jemný a teplý jarní vánek pohladil něžnou trávu, dotkl se větví keřů a stromů - mávající ruce a pak začaly zurčet první potůčky - poháry vody a nakonec celý les ožil a zazpíval; všechny jejich hlasy: "Přišlo jaro!"

Medvěd: Jaká nádherná hudba! Potoky šumí, vítr šumí...

Děti: A ptáci zpívají!

Hudební režisér: Kluci, vzpomenete si prosím, ve které skladbě jste nedávno slyšeli radostné a zvonivé ptačí trylky?

Děti: Koncert „The Seasons“, část „Jaro“ od A. Vivaldiho.

Hudební režisér: Ještě jednou vám chci ukázat portrét tohoto velkého italského skladatele.

Medvěd: Zopakujte prosím jeho jméno. Velmi neobvyklé jméno.

Děti opakují.

Hudební režisér: Chtěli byste si teď poslechnout fragment tohoto díla? Jste připraveni?

Medvěd: Budu velmi pozorně poslouchat.

Zní to jako „Jaro“ od Vivaldiho.

Multimediální prezentace „Přišlo jaro“

Hudební režisér: Jdi pryč, šedá zima!

Už ty krásy jara

Odvážný vůz

Spěchá z horských výšin.

Toto jsou řádky básníka Maykova. Jaký je podle vás charakter této hudby?

Děti: slavnostní, radostné, jásající.

Hudební režisér: Jaké další velmi jasné a rozpoznatelné zvuky jste slyšeli v hudbě jara?

Děti: Zpěv ptáků.

Hudební režisér: Jak zněly jejich hlasy?

Děti: Hlasité, lehké, vysoké, s odstíny.

Hudební režisér: Přemýšlejte a řekněte mi: zpívali sólisté nebo sbor?

Děti: Jak sbor, tak sólisté.

Hudební režisér: Pomocí jakého hudebního nástroje symfonického orchestru skladatel zprostředkoval ptačí trylky?

Děti: Housle.

Hudební režisér (upozorňuje na housle na obrázku): Opravdu, housle jsou považovány za královnu hudebních nástrojů. Dokáže zprostředkovat jak lidský hlas, tak zpěv ptáků.

Pedagog: Kluci a já jsme ve skupině poslouchali Vivaldiho koncert a nakreslili jaro. Práce dopadly báječně. Několik z nich jsme přivedli do sálu.

Prohlížejí si kresby, Mishka chválí děti.

Hudební režisér: Přátelé, podívejte se pozorně na tyto zářivé šátky. Které barvy a laky se podle vás nejlépe hodí k Vivaldiho „jaru“?

Děti si vybírají kapesníčky a vysvětlují svůj výběr.

Medvěd: Kluci, celou zimu jsem nic nejedl a mám hrozný hlad. Kéž bych teď mohl zlato...

Děti říkají, že znají písničku o medvíďatách, medvědici a kaši s medem! Zvou Mishku, aby poslouchala.

Děti zpívají píseň „Medvědí mláďata“ (s medvědím sólistou, s kostýmy a atributy) a na závěr pohostí Mishku kaší s medem.

Medvěd: Velmi vtipná a chutná píseň. Děkuji vám.

Hudební režisér: Mishko, chceš si s klukama poslechnout novou píseň skladatele V. Kozhukhina?

Medvěd: Jaro? Samozřejmě, že chci!

Hudební ředitel hraje píseň V. Kozhukhina „Kdo přišel s písní?“ a na závěr se ptá: Kdo tedy přišel s touto písní?

Děti odpovídají. Hudební režisér si s dětmi povídá o povaze hudby, obsahu, zaměřuje se na sled vystoupení hrdinů písně; o dojmu z toho, co jste slyšeli.

Mishka děkuje dětem, že ho probudily: Bylo to s vámi moc zábavné a zajímavé! Půjdu říct Vesně, že jsem úplně vzhůru a budu poslouchat ptáky v lese. (řekne sbohem)

Hudební režisér navrhuje spočítat sloky v písni dalším poslechem.

Píseň hraje opakovaně a nabízí hraní hudební a didaktické hry „Form of the Song“.

Děti hrají hudebně-didaktickou hru, během hry si ujasňují obsah veršů.

Pedagog: Jakou hudební hru můžete hrát s těmito zářivými kapesníčky?

Děti: "Pasti"!

Pak si zapamatují pravidla hry a vyberou si sólisty rýmenou pro počítání. Hudební režisér žádá, aby věnovali zvláštní pozornost tomu, jak sólisté předvádějí skok.

Hraje se hudební hra „Pasti“ (2-3krát)

Hudební ředitel: Jsem potěšen, že mohu dát tyto kapesníky vaší skupině, abyste si s nimi mohli ve volné chvíli hrát.


Otevřená hudební lekce v seniorské skupině.

Téma: "Přišlo jaro."

Připravil: hudební ředitelka mateřské školy MKDOU Ergeninsky „Girl“ Ovkadzhieva Danara Talyevna.

Cíle a cíle:

Rozvoj dětská muzikálnost, schopnost emocionálně vnímat hudbu prostřednictvím řešení následujících problémů:

Rozvoj hudebních a uměleckých aktivit;

Úvod do hudebního umění;

Rozvoj dětské hudebnosti;

Rozvíjení schopnosti emocionálně vnímat hudbu.

Školství dětské pěvecké a hudebně-rytmické dovednosti.

Výchova schopnost vnímat, cítit a rozumět hudbě.

Zařízení: poznámky k lekci, hudební centrum, fotografie skladatelů, desky.

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu ve dvojicích na hudbu D. Kabalevského „Naše země“ a stojí v kruhu.

Hudební režisér: Mendvt, kluci!

Děti: Mendvt!

Hudební ředitel: Jak jste strávili víkend? nudíš se?

Děti: Dobře, chybíš nám.

Hudební režisér: Dnes vás zvu na cestu Hudební zemí, kam přišlo jaro. Kdo se jako první raduje z příchodu jara?

Děti: Ptáci.

Hudební režisér: Přesně tak, kluci! To jsou ptáci. Jste připraveni vycestovat do hudební země? Chytněme se za ruce, zavřeme oči a za doprovodu ptačího cvrlikání se přeneseme do Země hudby.

Přehrává se nahrávka „Ptáci cvrlikání“.

Hudební režisér: Raz, dva, tři. Nyní otevřete oči, podívejte se, tady jsme v Zemi hudby. Posaďte se na židle.

Děti se posadí na svá místa.

Hudební režisér: Kluci, hádejte, co je to za ptáka?

Malá tmavá dívka

Bílá od břicha.

Ocas se roztáhne na dva ocasy.

Děti: Vlaštovka.

Hudební režisér: Přesně tak, kluci! Poslechněme si píseň A. Mandžieva „Harada“.

Poslech písně „Harada“ od A. Mandzhieva.

Hudební režisér: Proč si myslíte, že byla provedena tato konkrétní skladba? Kdo je to Harada?

Děti: Vlaštovka.

Hudební režisér: Přesně tak, je to vlaštovka. Je to ona, kdo nám přináší jaro, které jako první přichází z teplých krajin. Jaké další ptactvo se k nám na jaře vrací z teplých krajin?

Odpovědi dětí.

Hudební režisér: Navrhuji, abyste si skladbu poslechli a zapamatovali si její název.

Hraje se "Tanec ptáků" Rimského-Korsakova.

Hudební režisér: Pamatujete si, jak se tato skladba jmenovala?

Děti: "Tanec ptáků."

Hudební režisér: Přesně tak, kluci! Nyní si představme sami sebe v roli těchto ptáků, kteří se radují z příchodu jara.

Děti při hudbě předstírají, že jsou ptáci.

Hudební režisér: Jste skvělý chlap, kluci! Víte, že o jaru je mnoho písniček. A my se nyní začneme učit jeden z nich. Nejprve ale musíme vyvinout hlasivky.

Zpívání zvuků.

Hudební režisér: Nyní si poslechneme píseň „The Sun Laughs“ od L.A. Olifirové Podívejte se na její portrét.

Hraje píseň „Slunce se směje“.

DĚTSKÉ JARNÍ POLEČKA "SLUNCE SE SMÍ."

1. Slunce se směje a rampouchy pláčou,
Sluneční zajíčci skáčou po cestách (2x)
Skok-skok, skok-skok, skok-skok. skok-skok

2. Mami, slyšíš to na naší střeše?
Kočky jdou a kočky, pojď, buď zticha (2x)
Mňau-mňau, mňau-mňau, mňau-mňau, mňau-mňau. Střílet!

3. Otevřeme okno, chvíli počkáme,
Když k nám přilétají špačci, tady je proso a drobky (2x)
Chip-tweet, chik-tweet, chik-tweet, chik-tweet. Létat!

4. Slunce hřeje uši, hladí temeno hlavy,
Dává mámě a mně červené pihy (2x)

Učení písně.

Hudební režisér: Výborně, kluci! Jak dobře zpíváš. A jaké zvuky jsou slyšet?

Děti: Hodiny tikají.

Hudební režisér: Přesně tak, kluci! Tyto hodiny tikají. A říkají nám, že je čas tančit. Nyní začneme studovat tanec „Hodiny“. Postavíme se do velkého kruhu, vezmeme do každé ruky talíř a opakujeme pohyby po mně.

Hudební ředitel dává každému dítěti do každé ruky talíř a na hudbu „Clock“ ukazuje G. Vasiliev pohyby a děti po něm opakují.

Hudební režisér: Jak dobře se vám daří. No, teď je čas, abychom se vrátili ke skupině. Držme se znovu za ruce, zavřeme oči a vraťme se ke skupince, zatímco ptáci cvrlikají. Tři, dva, jedna. Tak a jsme tady ve skupině.

Odraz.

co jsi dnes dělal?

Jakou zemí jsi procestoval?

Líbilo se ti to?

co se ti líbilo nejvíc?

Děti odcházejí ze sálu ve dvojicích na hudbu „Naše země“ od D. Kabalevského.