Mocné království Chopin. F

Otevřená hodina hudební výchovy v 6. třídě

Podrobit: Obrazy komorní hudby. Mocné království Chopin.

Kapitola: Svět obrazů vokální a instrumentální hudby.

Datum lekce _______________

__________________________________

Cíl lekce: povědomí o stylových rysech hudby F. Chopina, obeznámenost s žánry komorní hudby a instrumentálních miniatur hudby F. Chopina.

Cíle lekce.

Vzdělávací: pomoci studentům pocítit úžasnou originalitu, jemnou poezii hudby F. Chopina, její propojení s národní charakteristikou polské hudby, historickou situací té doby; seznámit studenty s díly F. Chopina, zjistit hudební náplň hudebních děl.

Vzdělávací: rozvíjet zrakově - obrazné, logické myšlení, schopnost analyzovat a syntetizovat, argumentovat, hudební paměť, pražec - harmonický sluch, pěvecké dovednosti.

Vzdělávací: pěstovat smysl pro občanství a lásku k vlasti.

Typ lekce: kombinované, prohlubující znalosti.

Formulář: lekce-prezentace.

Poslech hudby: F. Chopin „Balada č. 1“ g moll. Nokturno (B dur).

Scherzo (B moll).

Zařízení: počítač, projektor, plátno, deska, klavír, křížovka, učebnice Sergeeva G.P., Kritskaya E.D.. Hudba. 6. třída. M.: Vzdělávání, 2014.

Průběh lekce:

Organizační bod: nasměrovat pozornost studentů na lekci.

Zvukový fragment "Balady g - moll". zdravím vás!

Aktualizace základních znalostí:

Motivace k učebním činnostem. ( Komunikace tématu a účelu lekce ).

Dnes v lekci budeme pokračovat v seznámení s hudebním dílem tohoto skladatele. Téma naší lekce se jmenuje: „Mocné království F. Chopina“. Jeho cílem je proniknout do poetického hudebního jazyka a obsahu děl tohoto geniálního polského skladatele.

Učení nového materiálu.

Poslouchejte hudbu a určete styl skladatele, kterému skladateli ji lze připsat?

Poslech Valčíku a Polonézy.

Uhodli jste to?

Z popisu zjistíte, o jaké hudbě skladatele, klavíristy - virtuosa dnes budeme mluvit.

Zpíval duši svého lidu, vytvářel krásné melodie a tance

Svou kreativitu omezil na klavírní hudbu.

Je klasikem polské hudby. Jeho jméno stojí vedle jmen skvělých skladatelů, jako jsou (na desce jsou portréty skladatelů) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je hlavní věc!

Zveřejňování životopisných informací.

Učitel: Podívejte se pozorně na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

Studenti: Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

Učitel: Člověk nemůže nebýt překvapen hloubkou a jemností, která prostupuje skladatelovu tvář a jeho aristokratické ruce. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě. Znal kulturu a zvyky lidového Polska, hluboce cítil intonaci Mazurů a Kuyawiaků, Obereků a Polonézů, kteří tak často potěšili jeho srdce v milé Szafarně, předměstí Varšavy.

Provedení hudby "Chopinovo nokturno" S. Šavenkova, text T. Tarasové.

Chopinovu hudbu prostupuje na jedné straně lyrika, jemnost zprostředkování různých nálad, na druhé straně tragika a hrdinství. (str. 98, 2 odstavec).

Chopin oživil předehru na romantickém základě, což je sémantické centrum odrážející určitý „pohyb a život duše“.

Poslech Preludia č. 7 a Preludia č. 20. Diskuse o hudbě.

Jaký obraz vytváří předehra? O čem nám chce F. Chopin říci? Co hudba zobrazuje, jaké pocity vyjadřuje?

Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny mé myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala mou osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V zemi, která mi byla cizí, zažil slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativními lidmi, našel lásku – tomu se říká štěstí?! Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Poslechněme si vystoupení vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera

Etuda č. 12 a Preludium č. 24 Co tyto dva rozdílné žánry spojuje, co nám chce skladatel sdělit, co lze říci o hudbě?

Horlivý, ušlechtilý snílek,
Vládce klavírních scén
Básník lidové melodie -
To vše je Frederic Chopin.

Poslouchám kudrnatou hudbu,
Slyším vroucí šplouchání vln,
A šplouchání slunečného května,
A říjnový skelný lesk,

A volání vlasti je přísné,
A je tu prostor pro revoluci.
Tady se pianista zamračil,
Zadání "B moll".

Zvonění klavírního akordu,
Hraje pěnová vlna.
Příliv čarodějnictví a podivnosti
Pohltí místnost do sebe.

Roztahuji svá ramena jako křídla,
Jako anděl, beztížný a čistý,
Celý klavírní večer letí vzhůru
Nad sálem je křehký pianista.

Vladimír Efremovič Šosták

Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi? (Preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky).

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (tanečnost).

Čím se vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Jaké ráno v mé vlasti!

Jaké louky a lesy,

Rosa se třpytí jako perleť.

Rodná země...Eh! Krása!

Voní to tu pelyňkem a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlast, jen s tebou

Jsem navždy svázán osudem!

Chopinova hudba je jako děla pokrytá květinami. Akutně naštvané, plné vitálního napětí a emocionální intenzity lze stránky jeho balad a sonát považovat za živou a pietní reakci na události polské reality 30. let. Byl hluboce šokován otroctvím své vlasti. V tomto smyslu je vysoce charakteristický „Balada g moll“

Poslech písně „Balada g-moll“.

Učitel: Kluci, řekněte mi, co je to za hudbu? Co jste v něm slyšeli?

Studenti: Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji.

Učitel: Odráželo to pocity Poláka – aristokrata a revolucionáře – romantika. Sám Fryderyk Chopin byl po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, nucen opustit a žít v zahraničí, daleko od své milované vlasti, Polska.

Shrnutí lekce.

Křížovka: "Chopin"- svisle. ( Otázky k posílení materiálu).

Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni "Evening Star".

Jaký titul získal Chopin za svou hudbu?

Chopinův oblíbený nástroj.

O jakém druhu tance mluvíme: „Slavnostní společenský tanec – průvod“?

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Vokálně - intonační práce.

Didaktický úkol - rozvoj hlasových intonačních schopností

Dech;

zpívání;

Zpěv hlavní melodie Nocturne (vokál).

Vlast, na to by měl myslet každý občan. Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená Vlast...

Provedení písně „Winter“ hudba a text A. Osirovského.

Odraz.

Učitel: Kluci, řekněte mi, jaká hudba skladatele zazněla v naší dnešní lekci? Jaké „věčné“ problémy řeší hudba F. Chopina?

Otázka: Co zajímavého jste se dozvěděli? Jaký objev jste pro sebe udělal?

Formulujte a klaďte si navzájem otázky (práce ve dvojicích). Ohodnoťte to. Dávejte body. Spočítejte si celkové skóre - dejte mu hodnocení.

Vzorové otázky:

Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

Opustil F. Chopin skutečně zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi (preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky).

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (Tanec)

Čím se vyznačuje hudba Frederika Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Čím se vyznačuje hudba F. Chopina? Samozřejmě Vlast, ke které byl Chopin velmi připoután a jeho osud byl úzce propojen s osudem Vlasti.

Lekce se konala na MBOU "Střední škola č. 3" ve městě Čerepovec, oblast Voogda.

Pozitivní zpětná vazba:

1. Je zde přehlednost a dobrá prezentace.

2. Nádherný kontakt se studenty.

3. Fáze lekce dokončeny.

4. Jsou ukázány různé formy činnosti.

5 Obecně se mi lekce líbila.

Negativní:

1. Obecně se mi nelíbilo téma a kombinace výtvarných a hudebních obrázků (na tohle jsem nepřišel, je to všechno z učebnice a programu)

2. Učitel je bez emocí.

3. Žáci nejsou aktivní (vyděsil je velký počet učitelů.

4. Nebyl dostatek času na rozmyšlenou (ačkoli jsem spěchal)

5. Práce ve skupinách by podle kolegů obecně neměla být taková, to se nestalo!

6. Píseň nebyla taková (kolegům se nelíbila)

Náhled:

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Střední škola č. 50, Novosibirsk

Mocné království Fryderyka Chopina

METODICKÝ ROZVOJ LEKCE

Vývojář: Gladkikh A.S.,

učitel hudební výchovy MBOU střední škola č. 50

Novosibirsk 2016

Plán - osnova hudební výchovy v 6. ročníku

Téma lekce: "Mocné království F. Chopina."

Cíl lekce: Seznámení studentů s dílem Frederika Chopina a pochopení stylových rysů jeho hudby.

Cíle lekce:

  1. Vzdělávací: představit éru romantismu a obrazy komorní hudby; pomoci studentům pocítit úžasnou originalitu, jemnou poezii hudby F. Chopina, její propojení s národní charakteristikou polské hudby, historickou situací té doby; seznámit studenty s díly F. Chopina, zjistit hudební obsah hudebních děl;
  2. vývoj: rozvíjet vizuálně - imaginativní, logické myšlení, schopnost analyzovat a syntetizovat a argumentovat; naučit se přemýšlet o hudbě, umět vyjádřit svůj vlastní postoj k hudbě, kterou posloucháte, pracovat na smyslném provedení písní;
  3. vzdělávací: vštípit lásku k rodné zemi, vlasti na příkladu života a díla F. Chopina; podporovat pocit občanství.

Zařízení: počítač, projektor, plátno, deska, klavírní nástroj.

Zdrojový materiál:

  1. Videosekvence: fragment Valčíku č. 7 F. Chopina v podání D. Matsueva, Etuda č. 12, Preludium č. 24 v podání S. Richtera, fragment dokumentární encyklopedie „F. Chopin“, „Valčík a – moll“ a „Valčík Es – dur, Mazurka C dur, Valčík a moll, Polonéza g moll;
  2. Zvukový záznam „Moje vlast je Rusko“ z repertoáru skupiny „Daddy’s Children“;
  3. Pracovní karty;
  4. Text;
  5. Portrét F. Chopina.

Průběh lekce:

  1. Organizační moment

(Nasměrujte pozornost studentů na lekci.)

Učitel:

Ahoj.

Pozor na obrazovku!

(Podívejte se na video: fragment Valčíku č. 7 F Chopina v podání D. Matsueva).

II. Aktualizace.

Učitel: Byl nazýván „géniem klavíru“, byl vynikajícím klavíristou a všechna svá díla tvořil pouze pro svůj oblíbený nástroj. Nenapsal jedinou operu ani symfonii, ale jeho valčíky, mazurky, polonézy a nokturna nenechávají nikoho lhostejným.

O kterém skladateli mluvíme?

studenti:

Frederic Chopin (připojit portrét k desce)

III. Poselství tématu a účelu lekce:

Učitel:

Jak můžete nazvat vše, co tento velký génius vytvořil, když je králem své klavírní kreativity?

studenti:

Království.

Učitel:

Synonymum slov: mocný, významný, majestátní?

studenti:

Mocný

Učitel:

Nyní formulujme téma lekce:

studenti:

- „Mocné království F. Chopina“

Smyslem naší lekce je proniknout do poetického hudebního jazyka a obsahu děl tohoto geniálního polského skladatele.

Zde jsou řádky, které básník Lev Ozerov napsal o skladateli:

Klouže valčík, raduje se mazurka,

Ať už vládne polonéza, jsem tam správně.

Obývací pokoje ve Varšavě, Petrohradě,

Paříž, Vídeň, Praha - moje trasa.

A bez ohledu na to, kde jsem byl, bez ohledu na to, jak jsem se bál,

Ať si pozemský vybere jakýkoli los -

Vládne polonéza, klouže valčík

Jestli se mazurka raduje, jsi se mnou.

Se mnou jste v klidném hnutí.

Hudba bliká, světlo, tma.

A takhle to Chopin zamýšlel,

Je jedno, jestli to bylo včera nebo dávno.

IV. Práce na téma:

Učitel:

- Fryderyk Chopin je zakladatelem polské hudební klasiky. Je to romantický skladatel, ale zvláštní romantik. Celá jeho tvorba je spjata s Polskem, jeho folklórem a historií.Chopin žil a tvořil v 19. století. Za svůj krátký život 39 let vytvořil velké množství klavírních děl, která žijí v našich srdcích dodnes.

Učitel:

Podívejte se blíže na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

studenti:

Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

Učitel: Člověk se nemůže ubránit překvapení, jakou hloubkou a jemností je skladatelova tvář prostoupena. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě.

Učitel: Podívejme se, jaký byl jeho život (fragment dokumentární encyklopedie „F.práce s kartami).

Po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, musel skladatel ve 20 letech navždy opustit Polsko. Po krátkém pobytu ve Vídni se přestěhoval do Paříže. Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny jeho myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala jeho osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V cizině zažil slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativními lidmi, mezi nimiž byli jeho nejbližší přítel skladatel F. Liszt, výtvarník E. Delacroix, spisovatel O. Balzac. V Paříži potkal svou lásku – Auroru Dudevant, známou pod pseudonymem Georges Sand. To vše mu ale štěstí nepřineslo. Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Učitel: Poslouchejme PROTI v podání vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera Etuda č. 12 a Preludium č. 24.

(Podívejte se na video: fragmenty Etudy č. 12 a Preludia č. 24 F. Chopina v podání S. Richtera)

Co tyto dva rozdílné žánry spojuje, co nám chce skladatel sdělit, co lze říci o hudbě?

studenti: Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji.. Zde je slyšet protest proti nespravedlnosti povstání.

Učitel: Skladatelova bezmezná oddanost vlasti, svému lidu, jeho boj za národní osvobození inspirovaly Chopinovu tvorbu. V lásce k polské lidové hudbě brilantně využíval jejího bohatství. Významné místo v Chopinově odkazu zaujímají taneční žánry; Taneční schopnost je jednou z neodmyslitelných vlastností polské lidové hudební kultury. Polonézy, valčíky, mazurky (které ztělesňují rysy tří charakterově příbuzných lidových tanců - mazura, kujawiak a oberek) odhalují souvislosti mezi Chopinovou tvorbou a polskou lidovou hudbou v celé jejich rozmanitosti.

(Poslech Mazurka C dur, Valčík a moll, Polonéza g moll)

Učitel: Řekněte mi, co je tady víc, aristokratická kultivovanost nebo ohnivá animace?

studenti: Zde se vyjadřují různé pocity a lze si představit různé zážitky a obrazy.

Učitel: Ano, Chopin byl vždy jiný. Není divu, že Svyatoslav Richter napsal: "Mužský, ženský, tajemný, ďábelský, nepochopitelný, tragický Chopin." Jeho láska k vlasti se ale nemění! A pro nás je vlastí Rusko.

V. Práce na písni

Naučte se píseň „Moje vlast je Rusko“

VI. Odraz

Učitel : Kluci, řekněte mi, jaká hudba skladatele zazněla v naší dnešní lekci? Jaké „věčné“ problémy řeší hudba F. Chopina? Co zajímavého jste se dozvěděli? Jaký objev jste pro sebe udělal?

Nyní formulujte a pokládejte si navzájem otázky(práce ve dvojicích).Ohodnoťte to. Dávejte body. Spočítejte si celkové skóre - dejte mu hodnocení.

Díky všem! Sbohem!
Hraje se hudební dílo F. Chopina.


Průběh lekce:

1. Organizační bod: nasměrovat pozornost studentů na lekci. Hraje se fragment z díla F. Chopina „Nokturno – As dur“. zdravím vás!

2. Uveďte téma a účel lekce.

Učitel:Kluci, jak se jmenuje ta hudba, jejíž fragment jste slyšeli, a kdo to napsal?

studenti:Toto je „Nocturne – Plochý dur“ od skladatele Frederica Chopina.

Učitel:To je pravda, dnes v lekci budeme pokračovat v seznámení s hudebním dílem tohoto skladatele. Téma naší lekce se jmenuje: „Mocné království F. Chopina“. Kluci, můžete podle názvu tématu říct, co je cílem naší lekce? (Odpovědi) Jeho účelem jepovědomí o stylových rysech hudby F. Chopina,pronikání do hudebního jazyka a obsahu děl tohoto geniálního skladatele.

3. Aktualizace znalostí.

Učitel:Podívejte se blíže na portrét tohoto muže. Jaký byl podle vás v životě?

studenti:Dobře, má zamyšlený pohled. Myslím, že to byl inteligentní, citlivý muž.

Učitel:Člověk se nemůže ubránit překvapení, jakou hloubkou a jemností je skladatelova tvář prostoupena. Pocházel z nádherné šlechtické rodiny a vystudoval ve Varšavě.Kdy žil skladatel? (1810–1849)

Kluci, co víte o skladateli Chopinovi? Podívejme se na tabulku:

Otázka

Odpověď

1. Národnost

Pól

2 Na jakém místě v Polsku se skladatel narodil?

Zelazowa Wola u Varšavy

3. První esej, představení

V 7 letech polonéza

4.F Chopinův oblíbený nástroj

Klavír

5. Kdo se stal?

Skvělý skladatel, virtuózní pianista

6. V jaké době skladatel působil?

Romantismus

Jeho celé jméno je Frédéric François Chopin. Žil v těžké, ale zajímavé době. Jako Polák (z matčiny strany) celým srdcem patřil k polské kultuře a jako Francouz (z otcovy strany) měl horlivý temperament. Spojení dvou kultur obohatilo skladatelovu hudební paletu.

4. Zpívání. Představení - „Lark“ (polská lidová píseň).

Učitel:Kluci, kdo to zpívá? (poslouchá skřivánčí zpěv)

studenti:Skřivan pták.

Připomeňme si nyní polskou lidovou píseň „Lark“, její zvukový charakter, zvukový design, režim, obsah. Poslouchejte (učitel zpívá píseň) O kom je tato píseň?

studenti:Tato píseň je o přirozené přírodě. Zpívá se v ní o skřivanovi, ptáčkovi luk, polí, oráčovi, kukuřičném poli.

Učitel:Jak se píseň hraje?

studenti:Pomalé tempo, táhlé, uhlazené, lyrické, trochu smutné.

Učitel:Nejprve se ale vrhneme do písně, zazpíváme pouze melodii se samohláskou „a“. (výkon). Kluci, jak se jmenuje ten zpěv beze slov?

studenti: Vokalizace

Učitel:Právo. A nyní polská lidová píseň „Lark“ se slovy (píseň v podání studentů).

Učitel:Dobrá práce! Kluci, zpívali jste bez doprovodu. Řekni mi, jak se tomu zpěvu říká?

studenti: a cappella.

5. Poslech - „Valčík č. 10“ a „Valčík – minuta“ od Chopina.

Učitel:Kluci, teď si poslechněte 2 díla od Chopina. Co mají společného a čím se od sebe liší? Pojďme k videu. Hraje ruský pianista Evgeny Kissin (poslech dvou valčíků)

Učitel:Je mezi těmito díly něco společného?

studenti:První i druhý jsou valčíky. Zazněly 2 valčíky.

Zde se vyjadřují různé pocity a lze si představit různé zážitky.

První valčík je jemný a poetický a druhý velmi - velmi lesklé. Lze si představit, že se v salonu tančí na hudbu jednoho valčíku a valčík, psaný v mollové tónině, je velmi lyrický.

Učitel:Slova, slova! Jak ale vyjádřit kouzlo Chopinových nejpoetičtějších valčíků, plných úžasné snovosti, nejjemnější expresivity oněch sladkých snů a něžných citů charakteristických pro Chopina – romantika, který má úžasnou schopnost vidět v lidském životě jen to nejlepší.

Vědět kultury a zvyků lidového Polska skladatel Frederic Chopin hluboce procítil intonaci Mazurů a Kujawiaků, Obereků a Polonéz, které tak často potěšily jeho srdce v milé Szafarně - předměstí Varšavy.

6. Poslech a účast na představení - „Polonéza A - dur“ F. Chopina. Práce s kartami.

Učitel:Nyní uvidíme video z koncertu. Chlapi, jaká hudba to bude znít: pochodovat, zpívat, tančit? Přemýšlejte o tom, jakou barvu poznámkového lístku zvolíte. Účinkuje slavný polský klavírista Rafal Blechacz. Začal hrát v 5 letech, nyní je mu 30 let (poslouchá polonézu).

studenti:Zněla pochodová hudba a zároveň to bylo jako tanec, tanec (práce s kartami). Je v něm lehkost, je cítit nášlap.

Učitel:Kdo z vás mi řekne, jak se ten tanec – průvod – jmenuje?

Student: Polonéza.

Učitel:Dobrá práce! Píseň byla „Polonaise“ od Frederica Chopina.

Polonéza- Polský slavnostní taneční průvod, vznikl v Polsku kolem 15. století. Provádělo se zpravidla na začátku plesů. Skladatel F. Chopin napsal 16 polonéz. Pojďme k videozáznamu tanečnic polonézy (poslech a účast na představení).

7. Poslech - „Mazurka č. 5“ od F. Chopina.

Učitel: Mazurka (z polského mazurek) - polský lidový tanec. Jméno pochází od obyvatel Mazovska - Mazurů, V 19. století se rozšířil jako společenský tanec v evropských zemích. Mazurka je ve vážné hudbě nejvíce spojována se jménem polského skladatele F. Chopina, který napsal více než 60 mazurek. Chopin se k mazurce obracel častěji než k jakémukoli jinému žánru. Mazurka byl v jeho životě stálým společníkem, „zrcadlem duše“. V 17. a 18. století si mazurka získala oblibu v celém Polsku a od 19. století se rozšířila po Evropě a stala se povinným tancem na společenských plesech. A nyní si poslechneme „Mazurku č. 5“ od skladatele Chopina (poslech).

Učitel:Jaký druh hudby to zní?

studenti:Taneční, lehké, snové.

Učitel:Slyšeli jsme valčíky, polonézy a mazurky. Skladatel napsal spoustu taneční hudby, obrátil se k tvořivosti polského lidu, jejich lidovým melodiím. Řekněte mi, jaký hudební nástroj měl Frederic Francois nejraději?

studenti:Klavírní nástroj. Skladatel pro tento nástroj napsal mnoho děl. Sám hrál výborně na klavír.

Velký současník, romantik Robert Alexander Schumann řekl: „Kdyby se v naší době narodil současník jako Mozart, psal by koncerty více podobné Chopinovým než Mozartovým.

Učitel:Co to znamená psát Chopinovým stylem?

studenti:Pište zasněně, jemně, poeticky. Pište, jako by v životě bylo všechno v pořádku, kolem vás je spousta krásy, kterou potřebujete vidět a slyšet.

Učitel:Vždy jsem si myslel, že nejúžasnější vlastností hudby je poetizovat realitu, myšlenky, pocity, prožitky člověka, jeho ušlechtilé motivy.

8. Představení - hudba R. Schumann, text G. Fallersleben, přel. Ano, Rodionová

Učitel:Lekce nebude úplná, pokud nezazpíváme lyrickou píseň romantického skladatele Roberta Schumanna na slova G. Fallerslebena, Rodionovův překlad „Večernice“ (provedení písně).

9. Poslech - „Etuda č. 12“ („Revoluční“).

Učitel:Ale je tu ještě jeden aspekt tvorby Frederika Chopina, který vnesl do koncertní síně ducha Beethovena.

Učitel:Ano, Chopin byl vždy jiný. Není divu, že světoznámý sovětský pianista Svyatoslav Richter napsal: „Mužský, ženský, tajemný, ďábelský, nepochopitelný, tragický Chopin.

Chopinova hudba -jsou to „zbraně pokryté květinami“. Akutně naštvané, plné vitálního napětí a emocionální intenzity lze stránky jeho balad a sonát považovat za živou a pietní reakci na události polské reality 30. let. Byl hluboce šokován otroctvím své vlasti. Poslechněte si "Etudu č. 12". Účinkuje Svyatoslav Richter. Co je charakteristické pro hudbu této skladby? (sluch)

Učitel:Kluci, řekněte mi, co je to za hudbu? Co jste v něm slyšeli?

studenti:Tato hudba je odvážná, naštvaná, plná vitality a boje. Hudba je revoluční, rychlá, vyzývá k boji. V tomto smyslu je „Etuda č. 12“ vysoce charakteristická.

Učitel:Proto je název tohoto náčrtu „Revoluční“. Odrážel pocity Poláka – aristokrata a revolucionáře – romantika. Sám Frederic Chopin byl po porážce národního osvobozeneckého povstání, kterého se účastnil, nucen opustit a žít v zahraničí, daleko od své milované vlasti, Polska, a od roku 1831 byl nucen žít v zahraničí ve Francii. a zemřel velmi brzy v Paříži.

10. Upevnění tématu lekce. Dokončování úkolů.

Učitel:Chlapi, abychom upevnili vzdělávací materiál, splníme úkoly. Vraťme se ke snímkům (žáci plní úkoly).

11. Poslech a videoprohlížení hudebních děl jiných autorů věnovaných památce F. Chopina.

Učitel:Po skladatelově smrti bylo na jeho památku zapsáno mnoho děl. Kluci, můžete pojmenovat tyto hudební kousky? Jsou slavní...

studenti:Píseň Eleny Vaengy „Chopin“, hudební aranžmá „Chytím duhu“ (na téma Fantasia – Chopinův improvizovaný), Mitje Cote „Elegy in Memory of Chopin“.

Učitel:Inspiruje mě, že posloucháte, studujete hudbu a znáte tato díla. Můžeme si vzpomenout na píseň „Chopin“ od autora a interpreta E. Vaenga, když jsme viděli video fragment záznamu z koncertu (sledování videa).

Existuje slavná hudební skladba s názvem „Chopiniana“. Jedná se o balet Michaila Fokina v klavírních dílech Frederica Chopina v orchestru A. K. Glazunova a M. Kellera, dále pak S. I. Taneyeva, A. K. Tcherepnina a Gershwina.

Premiéra se uskutečnilo 10. února 1907 na charitativním představení v Mariinském divadle a bylo věnováno památce Fridricha Chopin. Suita Chopiniana na památku F. Chopina se skládala z pěti Chopinových klavírních skladeb, které řídil A. K. Glazunov.

Romantický lyrický balet se vyznačoval Fokinovým bezvadným vkusem. Jedna póza plynule přecházela do druhé, jako by maloval ideální obraz jediné hypnotizující akce. Michail Fokin svůj původní plán doplnil o nová hudební čísla.

Druhé vydání hry.V této verzi bylo představení uvedeno na charitativním večeru v Mariinském divadle 8. března 1907 pod názvem „Balet na hudbu Chopina“.

Zvu vás ke shlédnutí videoklipu z baletu „Chopiniana“. Natočeno v roce 2011 v Paříži. Ruské sezóny v Paříži 21. století (prohlížení, sdílení dojmů).

12. V podání Andrey Kunets, píseň „Look Around“.

Učitel:Kluci, řekněte mi, proč lidé tvoří, tvoří něco nového a zajímavého?

studenti:Aby potěšili ostatní lidi, vidí to jako smysl svého života. Myslím, že vládnou světu, hýbou našimi životy, protože bez takových lidí by nebyl pokrok, žádná budoucnost. Mění naše životy k lepšímu!

Učitel:Dobrá práce! Jak můžeš uvažovat? Je velmi důležité tvořit a užívat si života. A rád bych naši lekci zakončil písní „Look Around“. Autor Andrey Kunets (zpěv s hudebními a rytmickými pohyby).

11. Shrnutí lekce.

Učitel:Kluci, řekněte mi, jaká skladatelova díla zazněla v naší dnešní lekci? Čím se vyznačuje hudba skladatele Frederika Chopina? Jaké stylové rysy jsou charakteristické pro hudbu tohoto skladatele? Jakých „věčných“ problémů se dotkl?

studenti:Rysy stylu jsou tanečnost, lehkost, poezie, snovost. Psal díla rychlé, revoluční povahy.F. Chopin se dotkl problémů života a smrti, dobra a zla, lásky. Skladatel chtěl, aby se lidem žilo lépe, a svou krásu vyjádřil prostřednictvím hudebních zvuků. V tom je síla jeho hudby, smysl celého jeho života. (Hodnocení práce třídy i jednotlivých žáků)

12. Domácí úkol. Poslechněte si hudební díla F. Chopina a zkomponujte a napište hudební popis jednoho z jeho děl.

13. Odraz.

Učitel:Kluci, naše lekce se blíží ke konci a rád bych znal váš názor na to. Co si z lekce pamatuješ? Co jste se pro sebe naučil? (Odpovědi)

Učitel:Každý z vás má na stolech karty s poznámkami tří barev. Komu se lekce opravdu líbila, byla zajímavá a poučná, vyzvedněte si kartičku s červenou poznámkou. Komu se lekce líbila, zvedněte kartičku se žlutou poznámkou. Možná některé z vás lekce nezaujala, pak si vezmete kartičku s modrou poznámkou. Prosím! Díky všem za lekci! Sbohem!

Hraje hudební dílo F. F. Chopina.

Fryderyk Chopin, inovativní skladatel a brilantní klavírista, nepsal symfonie ani opery a nezanechal jedinou předehru či oratorium. Dokázal jasně projevit svůj talent v klavírní hudbě, obohatil ji o nové hudební obrazy a žánry, výrazové schopnosti nástroje, čímž se zařadil mezi největší mistry umění.

Stručný životopis

Fryderyk Franciszek se narodil 1. března 1810 ve městě Zhelazova Wola. Chlapcův otec Nikolaj byl Francouz, Justina matka byla Polka. Několik měsíců po narození chlapce se rodina přestěhovala do Varšavy, kde hlava rodiny získala místo učitele na lyceu.

Fryderyk vyrůstal obklopen hudbou: matka zpívala a hrála na klavír, otec hrál na housle a flétnu. Ve věku pěti let chlapec sebevědomě hrál jednoduché skladby a studoval hudbu pod vedením své sestry Ludviky.

V sedmi letech se Wojciech Zywny stal jeho učitelem a vštípil svému studentovi lásku k. Únor 1817 byl ve znamení prvního vystoupení mladého virtuosa, které vzbudilo všeobecnou radost. Brzy budou zveřejněny první práce mladého talentu.

Vedle hudebních studií Chopin studuje všeobecně vzdělávací předměty: cizí jazyky, historii a literaturu. V šestnácti letech dokončuje Fryderyk svá studia na lyceu. Kromě hudebních schopností se chlapec projevuje jako dobrý herec a schopný karikaturista.

V roce 1826 vstoupil Chopin na Vyšší hudební školu, kde se pod vedením Josepha Elsnera zdokonalil ve skladbě. Dva koncerty pro klavír a orchestr vytvořené Fryderykem navždy vstoupily do repertoáru nejlepších světových interpretů. Při studiu se setkává se svou první láskou Konstantií Gladkovskou, které věnuje dvě písně.

Daleko od domova

V roce 1829 Chopin navštívil Vídeň, kde uspořádal několik koncertů s velkým úspěchem. Vídeňská veřejnost mladého hudebníka vřele přijala. Po návratu do vlasti Fryderyk pravidelně vystupuje na koncertech, včetně koncertů, mazurek a nokturn. 2. listopadu 1830 se skladatel rozhodne opustit Polsko.

V naději na loňský úspěch cestuje Chopin znovu do Vídně. Tentokrát byl však osud nevlídný: nebyl schopen zajistit jediné představení a vydavatelé souhlasili s tím, že jeho díla budou vydávat pouze zdarma.

pařížské období

V Polsku začíná povstání proti ruské autokracii. Skladatel, který se v mládí účastnil povstání Tadeusze Kosciuszka, se o tom dozvěděl a plánuje návrat do vlasti, ale jeho příbuzní ho dokázali odradit. Na podzim roku 1831 odjel Chopin do Paříže. Pod dojmem probíhajících událostí napsal několik předeher, baladu i slavnou skicu, kterou autor pojmenoval „Revoluční“.

V Paříži se Chopin stal známým především jako pianista. Vydavatelé nesouhlasili s vydáváním jeho děl za úplatu, a tak byl skladatel nucen dávat hodiny hudby několik hodin denně. Talent však nebyl zapomenut a v salonech polské diaspory a francouzské aristokracie sláva mladého hudebníka rostla a množila se.

V roce 1835 se Chopin setkal s Marií Wodzinskou. Skladatel si byl jistý, že našel ženu, se kterou by spojil svůj život; Mariini rodiče se však postavili proti sňatku své dcery s hudebníkem. V listopadu téhož roku vážně onemocněl a během nemoci napsal slavný pohřební pochod.

V roce 1836 se Chopin setkal s Georgesem Sandem, se kterým spojil svůj život na mnoho let. Přestože spisovatelka ve svých pamětech popisuje svou obětavost a péči o skladatele, přátelé a studenti o jejím postoji k milenci vypovídají velmi nelichotivě.

Zralé období kreativity

Chopin stále méně koncertuje a věnuje se kreativitě. Pařížané obdivují skladatelův talent: mnozí sní o tom, že ho uslyší hrát, ale brát od něj lekce byla pocta dostupná jen málokomu.

Velkého mistra však šokovala řada tragických událostí: smrt jeho otce, blízkého přítele Matuszynského, a rozchod s George Sandem. To vše mu podlomilo zdraví a téměř přestal psát.

Po cestě do Anglie, kde Chopin naposledy veřejně vystoupil, nemoc postupuje, její výsledek je jasný jak jeho okolí, tak i samotnému hudebníkovi. Do posledních dnů svého života na Georges Sandovou nezapomněl, ale ta ho nenavštívila a nenapsala ani řádek.

Chopin zemřel 17. října 1849 v náručí své sestry Ludwiky. Na skladatelově pohřbu zazněly některé jeho vlastní skladby, včetně smutečního pochodu a Mozartova Requiem. Byl pohřben v Paříži na hřbitově Père Lachaise a skladatelovo srdce bylo podle jeho závěti převezeno do Varšavy, kde je dodnes uchováváno v kostele svatého Kříže.

Naprogramovat,

Kapitola "Svět obrazů komorní a symfonické hudby."

Téma lekce „Mocné království Chopin“

Cíl: seznámení se žánry komorní hudby a instrumentální miniaturní hudby F. Chopina.

Úkoly: Vzdělávací: vštípit lásku k rodné zemi, vlasti na příkladu života a díla F. Chopina.

Vzdělávací: představit éru romantismu a obrazy komorní hudby.

Vývojový: naučit se přemýšlet o hudbě, umět vyjádřit svůj vlastní postoj k hudbě, kterou posloucháte, pracovat na smyslném provedení písní,

Vědět: hlavní body kreativity F. Chopina; různé žánry klavírních miniatur.

Postup lekce

Organizační moment.

Poslouchejte hudbu a určete styl skladatele, kterému skladateli může být připsána.

Snímek č. 2 a č. 3 Poslech valčíku a polonézy.

Uhodli jste to?

Z popisu zjistěte, o kterém skladateli, klavíristovi - virtuózovi si dnes budeme povídat .

Zpíval duši svého lidu, vytvářel krásné melodie a tance

Svou kreativitu omezil na klavírní hudbu.

Je klasikem polské hudby. Jeho jméno stojí vedle jmen skvělých skladatelů, jako např Snímek č. 4(portréty skladatelů na desce) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Snímek č. 5- Dílo F. Chopina je obrovský svět neobyčejné krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, napsaná skvělým skladatelem a hudebníkem. Upřímnost citů je to, na čem záleží! Co nám můžete říci o díle Frederika Chopina?

Přečtěte si odstavec 1 na straně 98 učebnice. Co lze přidat? Snímek č. 6

Fragment dokumentární encyklopedie „F. Chopin", práce s kartami.

Fryderyk Chopin nenapsal velká díla, ani symfonie, ani opery, ale jak to může být hlavní? Každý člověk je schopen svobody myšlení, projevu a cítění. Vyjádřete to tak, jak chce. Nejbližšími mu byly miniatury

Snímek č. 7(drobné kusy): preludia, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky, sonáty. Každá hra a tanec je stav mysli, i když žil v Paříži, psal polskou hudbu. Téměř všechny tance F. Chopina byly polské a mazurka byla jeho oblíbená.

Samozřejmě, že v moderním světě začínají posluchači vážné hudby hudebnímu jazyku F. Chopina rozumět. Na znamení lásky a úcty k dílu F. Chopina používá petrohradský skladatel Sergej Savenkov melodii nokturna a píše úžasnou píseň na básně Taťány Tarasové. Písnička je oblíbená mezi dětskými kolektivy a často ji slyší rádia. Snímek č. 8

Představení hudby "Chopin's Nocturne".S. Šavenková, slova T. Tarasová.

Snímek č. 9 Chopinova hudba je prostoupena na jedné straně lyrikou, jemností zprostředkování různých nálad, na druhé straně tragikou a hrdinstvím. (str. 98, 2. odstavec)

Chopin oživil předehru na romantickém základě, což je sémantické centrum odrážející určitý „pohyb a život duše“. Snímek č. 10

Poslech Preludia č. 7 a Preludia č. 20. Diskuse o hudbě.

Jaký obraz vytváří předehra? O čem nám chce F. Chopin říci? Co hudba zobrazuje, jaké pocity vyjadřuje?

Snímek č. 13Žil daleko od své vlasti, vždy o tom přemýšlel, všechny mé myšlenky, pocity, zážitky jsou jeho hudbou. Můžete v něm slyšet bolest, utrpení, impulsy, hořkost ztráty, lásku, víru a hluboký smutek. Tragédie polského lidu se stala mou osobní tragédií. V životě jsou situace, kdy není možné nic změnit. V zemi, která mi byla cizí, zažil slávu, respekt, uznání, úspěch, byl obklopen kreativními lidmi, našel lásku – tomu se říká štěstí?! Pro vyhnance není vyššího štěstí než být s vlastí a žít pro ni!

Pojďme zaposlouchejme se v podání vynikajícího klavíristy Svyatoslava Richtera

Snímek č. 14, 15 - Studie č. 12 a Předehra č. 24, Co tyto dva rozdílné žánry spojuje, co nám chce skladatel sdělit, co lze říci o hudbě? Snímek č. 16

Snímek č. 17 Horlivý, ušlechtilý snílek,
Vládce klavírních scén
Básník lidové melodie -
To vše je Frederic Chopin.

Poslouchám kudrnatou hudbu,
Slyším vroucí šplouchání vln,
A šplouchání slunečného května,
A říjnový skelný lesk,

A volání vlasti je přísné,
A je tu prostor pro revoluci.
Tady se pianista zamračil,
Zadání "B moll".

Zvonění klavírního akordu,
Hraje pěnová vlna.
Příliv čarodějnictví a podivnosti
Pohltí místnost do sebe.

Roztahuji svá ramena jako křídla,
Jako anděl, beztížný a čistý,
Celý klavírní večer letí vzhůru
Nad sálem je křehký pianista. Vladimír Efremovič Šosták

Pro shrnutí lekce musíte odpovědět na řadu otázek

1. Proč si F. Chopin vybral ke své tvorbě klavír?

2. Myslíte si, že Chopin byl romantik Proč?

3. Opravdu opustil F. Chopin zemi, když se dozvěděl o polském povstání?

4. Jaké žánry miniatur byly blízké F. Chopinovi. (předehry, nokturna, valčíky, polonézy, mazurky)

Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina? (tanecnost) Čím se vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojena?

Čím se vyznačuje hudba F. Chopina? Samozřejmě Vlast, ke které byl Chopin velmi připoután a jeho osud byl úzce propojen s osudem Vlasti. Snímek číslo 18

Jaké ráno v mé vlasti!

Jaké louky a lesy,

Rosa se třpytí jako perleť.

Rodná země...Eh! Krása!

Voní to tu pelyňkem a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlast, jen s tebou

Jsem navždy svázán osudem!

Vlast, na to by měl myslet každý občan. Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená Vlast...

Snímek č. 19

Vystoupení písně "jaro Ruska" hudba A. Ermolova, slova Gulevskaja.

Snímek č. 20, č. 21, č. 22, č. 23, č. 24, č. 25, č. 26, č. 27

Křížovka: „Chopin“ - svisle. (Otázky na posílení materiálu).

Romantický skladatel 19. století, který napsal hudbu k písni „Evening Star“. Jaký titul získal Chopin za svou hudbu? Chopinův oblíbený nástroj. O jakém druhu tance mluvíme: „Slavnostní společenský tanec – průvod“? Jaká hudba zaujímala přední místo v díle F. Chopina?

Snímek č. 28 Tady v hale je sám Chopin,

A sladké je zajetí písní

A je citlivý na ucho

Hudba dlouhý zvuk.

Piano je jako bílý duch

Melodie se vznáší

Ta radost proudí do srdce,

Září smutkem.

Melodie pluje...

A rozkvete lehký valčík -

Někdy pláče, někdy se směje,

Vystoupí k nebi,

Bude se ozývat -

Milostná vzpomínka