Hudební zábava pro větší děti. Hudební zábava pro seniorskou skupinu

Obecní rozpočet vzdělávací instituce Olkhovsky Progymnasium od Olkhovského městské části Volgogradská oblast

dokončeno

Khobotová G.A.,

hudební režisér

Cíl 2015:

Rozvoj integrovaných vlastností u dětí

úkoly:

Estetický vývoj

Poznání

Sociální a mravní vývoj

hudba

Podporujte expresivní reprezentaci obrazů živých a neživých předmětů

Rozvíjet pěvecké dovednosti, zajímat se o písňovou kreativitu, podporovat dlouhatánský zpěv.

Posílit schopnost lepit papírové předměty na velký list

Aktivizovat znalosti dětí o zimních přírodních jevech

Podporujte smysl pro týmovou práci při provádění společných akcí

Demo materiál

Prospekty

List Whatman modrý, 10-12 „sněhových koulí“

Nastříhejte sněhové vločky a vánoční stromky podle počtu dětí, slepte

Průběh lekce

Děti vstupují do sálu za hudby a stojí v kruhu. Sál je krásně vyzdobený. Děti v sále vítá hudební ředitel oblečený jako Winter.

Hudební režisér:

Ahoj lidi! Jsem Zimushka - Zima. jsi rád, že mě vidíš?

Podívejte se z okna. Jak se změnila naše ulice? Proč se stal tak lehkým? (odpovědi dětí). Je to tak, na ulicích leží měkký a nadýchaný bílý sníh.

Dítě:

Všude je sníh; všude kolem je ticho;
Příroda spí zimním spánkem,
A skrz mraky - šedé a ponuré -
Slunce vypadá matně.

Nad mým oknem je prázdno
Jedno ptačí hnízdo -
Ale jaro, květiny a slunce
Připomnělo mi to!..

Ivan Bělousov

Dítě:

Taková je zima - zima,

Na stromech jsou třásně.

Z okna není vidět dvůr,

Celá sklenice byla pokryta vzorem.

Kluci, kdo nekreslí vzory na sklo? To je pravda, mráz, pokrývat všechno mrazem. A já jsem vánice zima, miluji zpívání. Pojďme si společně zazpívat.

Zpívat

Celou cestu jsem pokryla bílkovým sněhem. A můj přítel Frost kreslil na okna a teď chce, aby nám zmrzly ruce. Zahřejeme je.

Fonopedické cvičení metodou Emelyanov.
Sněhové bouře „U“ svištěly, sníh „O“ létal.
Velká vánice „já“ ustlala postel.
Postele ustlala mrazem „A“.
A sněhové bouře bránily „A“ ve spánku celou noc.

Hudební režisér:

Venku teď mrzne a já jsem šéf. Bojíte se mrazu?

Dítě:

Ty, mráz, mráz, mráz,

Neukazuj nos!

Jdi rychle domů

Vezměte si s sebou chlad.

A vezmeme saně

Jdeme ven

Posadíme se do saní - koloběžek

Ano, z hory - wow!

V načechraném sněhu – bum!

Píseň o zimě

Hudební hra"Sáně"

Děti stojí ve dvojicích, jeden vepředu, druhý vzadu (sáně Když se ozve). rychlá hudba- běh v kruhu (kutálení z kopce), klidná hudba - chůze v kruhu (tahání saní), na konci hudba - stop.

vychovatel:

Kluci, co rádi hrajete v zimě? Uválíme sněhovou kouli.

Zpívání "Sněhová koule"

Koulela se sněhová koule chodit v kruhu, otáčet se před hrudníkem s ohnutým

Jdu za ním pěšky. v loktech s rukama, prsty sevřené v pěst.

On je rychlejší, já běžím... začít běhat

A udeř čelem do brány. zastavit u poslední slovo

VÝLOŽNÍK! tiše si plácnou dlaní do čela

Hudební režisér:

Kluci, řekněte nám, co víte, Zimushka - Zima. (odpovědi dětí)

Dítě:

Sníh a sněhové vzory,

Na poli vánice, rozhovory,

Chlad, soumrak...

Den - brusle, hory, sáňky...

Večer - babské pohádky...

To jsi ty - Zima! (A Kruglov)

vychovatel:

A teď, kluci, hádejte hádanku:

Přes jaké hvězdičky jsou?

Na kabátě a na šátku,

Celé, vystřižené,

Vezmeš to, vodu v ruce? (sněhové vločky)

Hudební režisér:

Přesně tak, chlapi. To jsou moje přítelkyně - sněhové vločky. Podívejte se, kolik jich je v hale. Nalepíme vánoční stromky a sněhové vločky velký list papíru a my s vámi uspějeme zimní les.

Děti za doprovodu hudby nanesou lepidlo na sněhové vločky a vánoční stromky a nalepí je na připravené pozadí.

Dítě:

Ať fouká vánice

Nás to nevyděsí

Jdeme se každopádně projít

Pojďme si s ní hrát.

Hra "Blizzard and Blizzard"

Děti stojí v kruhu. Uprostřed je obruč se sněhovými koulemi, u kterých stojí Blizzard a Snowstorm.

Vánice a vánice

Plíží se po silnici,

Snaží se zakrýt všechny způsoby.

Do opožděného

Na unaveného cestovatele

Není způsob, jak najít cestu.

Vezmeme si lopaty

Odstraníme sníh ze silnice.

Blizzard, sněhová bouře:

Budeme na tebe házet sněhové koule,

Zabráníme vám odklízet sníh.

Blizzard a Snowstorm házejí na děti sněhové koule. Děti utíkají. Ti, které zasáhla sněhová koule, se zastaví, zkříží ruce na prsou a poplácají se dlaněmi po ramenou (třesou se zimou)

Hudební režisér:

Výborně, kluci! Líbila se vám moje návštěva? Řekni nám, co jsme dnes dělali? Co hráli? Jsem moc ráda, že se ti to líbilo. A moc rád tě uvidím na ulici. Koneckonců, je tam tak krásně, je tam spousta sněhu, ze kterého se dá vyřezávat sněžná žena, hrajte sněhové koule a jen se povalujte v závějích. A abyste to mohli udělat, budete nyní muset jít do skupiny, teple se obléknout a jít na své stránky.

A abyste na mě nezapomněli, tady jsou dárky ode mě. (dává sladkosti). Uvidíme se venku!

Děti opouštějí sál, aby se připojily ke skupině k hudběLiteratura

    M.Yu Kartushina "Hrajeme, kreslíme, zpíváme", integrované aktivity a zábava pro děti ve věku 5-7 let - Moskva: Nakladatelství "Scriptorium 2003", 2009

    M.Yu.Kartushina č. Logorytmické třídy v mateřská škola"-Moskva: Sfera Publishing House, 2004

Popis materiálu: Nabízím vám scénář pro hudební zábavu “ Květinová paseka» pro starší děti (5-6 let). Tento materiál budou užitečné pro učitele a hudební ředitele předškolních zařízení.

Scénář hudební zábavy pro děti seniorské skupiny „Flower Glade“

Integrace vzdělávací oblasti : „Poznání“, „Komunikace“, „Socializace“, „Čtení“ beletrie“, „Hudba“.

Cíl: zobecnění poznatků o letničkách.

úkoly:

Vzdělávací: vytvořit si představu o letních květinách, upevnit znalosti o létě, naučit se vytvářet vztahy příčin a následků;

Vývojové: rozvíjet hudební a estetické vnímání, pozorování;

Vzdělávací: vzdělávat opatrný postoj k přírodě, zvědavost.

Metodické techniky: rozhovory s dětmi, čtení poezie, herní situace.

Hraje píseň Jurije Antonova „Nesbírejte květiny“. Děti vstoupí do sálu a posadí se.

Průběh zábavy.

Přednášející

Jak jasná je Země za úsvitu

A vše je dokořán pro pohádky.

Je v perlách, ve stříbře,

Je ve smaragdech, v diamantech.

Ticho je přerušeno.

Úplně první paprsek úsvitu

Takže čas spánku skončil,

Všechny květiny čekají na pozdrav.

Máte rádi květiny? Jaké květiny znáš?

Hudební režisér. O jakých květinách vám teď budu zpívat?

Hraje se píseň „Summer Flowers“ (hudba E. Tilicheeva, text L. Nekrasova)

Děti se podělí o své dojmy z písně.

Přednášející. Poslouchejte, jak krásné jsou polní květiny!

Děti čtou poezii.

"Pampeliška".

Pampeliška u cesty

V nadýchaném klobouku,

S dlouhou nohou.

Našel jsem ho v lese

Ale nevezmu to s sebou:

Jen si to vezmu do kytice,

Fouká vítr - bez klobouku! (L. Agračeva)

Jakmile vyjde slunce -

Na zahradě pokvete mák.

Bílý motýl

Spadne na květinu.

Podívejte se - a květina

Další dva okvětní lístky! (E. Feyerabend)

"Zvonek".

Nenápadný, nenápadný,

Zavrtí hlavou

Ne stříbro, ne měď

Modrý zvonek.

Tichý zvonek -

Tato malá květina

Zvonkohry, přetečení

Neodfoukne ve vánku. (E. Ilyin)

Čmelák je těžký, pruhovaný,

Celý den jsem lítal na zahradě.

Nejen létal

Počítal květiny na zahradě.

Zabručel: „Je to těžká práce!

Koneckonců, na zahradě se nepočítají květiny!“ (E. Feyerabend)

Přednášející. Je dobré, když se nepočítají barvy! To znamená, že je jich hodně a netrhají se. Jsou obdivováni!

O tom mluvím.

Že celá Země je naše společný dům, -

Náš dobrý domov, prostorný dům. -

Všichni v něm žijeme od narození.

Také o tom mluvím,

Že musíme zachránit náš domov.

Dokažme, že to není marné

Země v nás doufá. (R. Rožděstvenskij)

Přednášející. Jdeme na lesní mýtinu, hrajeme si tam a odpočíváme. A pojedeme tam ne vlakem, ne autem, ale na koni. Převezměte otěže – a hodně štěstí!

(děti „skočí“ na koni do lesa)

Přednášející. A v lese je hezky, teplo, ptáčci zpívají. A květiny jsou zřejmě neviditelné!!!

Děti.

Ahoj bílá sedmikráska,

Dobrý den, růžová kaši!

Podíváme se na květiny

Sedneme si na mýtinu.

V našem lese kvetly

Různé květiny:

Mák, heřmánek, chrpy

Modré oči.

Vzal jsem si konev

A zaléval květiny.

Květiny budou pít vodu,

Budou dobře růst!

Kluci vzali koše

Běželi na houby.

Kluci to přinesli domů

Jen listí a šišky.

Přednášející. Kolik kluků přineslo šišky!!! Myslím, že si s nimi zahrajeme.

Hra s kužely. 1. Štafetový závod s košíky. 2. Hra „Ukliďte les“

Přednášející.

Nechtěli jste?

Uhodnete moje hádanky?

Ale nejen hádat,

A také kreslit.

„Hádanky – hry na kreslení“ (děti poslouchají hádanky a kreslí odpovědi)

1. Vypadá jako klín,

Jestli to rozbalíte, sakra. (Deštník)

2. Všem se nám to líbí,

Bez něj pláčeme

A sotva se objeví.

Díváme se jinam a schováváme se.

Je příliš světlý

A světlo a teplo! (Slunce)

3. Červená panna

Sedí ve vězení

Pliv na ulici. (Mrkev)

4. Sama šarlatová, sladká,

Kaftan je zelený, sametový. (Vodní meloun)

5. Sestry stojí v paprscích

zlaté oko,

Bílé řasy. (sedmikrásky)

6. Antoshka stojí

Na jedné noze. (Houba)

7. Míč byl bílý,

Foukal vítr

Míč odletěl. (Pampeliška)

Přednášející. Všichni znáte hru „The Sea is Troubled“. A protože jsme v lese, na mýtině, řekneme: „Tráva se houpe“ a znázorníme květiny. Nejrůznější, nejkrásnější!

Hra s představivostí.

(Děti se pohybují při hudbě, když hudba skončí, děti ztuhnou a znázorní květinu)

Přednášející. Je čas, abychom se vrátili do školky. Držte pevně otěže a cvalte!

(zvuky "Kůň", hudba M. Rauchwerger, děti se pohybují na hudbu)

Přednášející. Co se vám na našem výletě líbilo?

(Děti sdílejí své dojmy)

Přednášející.

Při loučení vám chci říct:

Nesbírejte květiny, nesbírejte je,

Ať je Země elegantní.

Téma: „Ve světě krásy“

úkoly:
učit děti emocionálně vnímat a chápat holistické hudební obraz různými prostředky umělecký projev.
naučit děti zprostředkovat charakter hudebního díla vizuální umění. Upevnit znalosti dětí o hudebním nástroji.
podporovat rozvoj taneční kreativity prostřednictvím kompozice taneční pohyby k hudbě.
přispívat k vytváření emocionální pohody dětí, atmosféry spolupráce a spolutvůrce.

Materiál: flanelograf s vyobrazením hole, klíče vystřižené z kartonu, noty s obrázky muže, střapce, balalajky dle počtu dětí.

Centrum výtvarné umění : papír Whatman, pěnová guma, kartáče, akvarelové barvy, sklenice s vodou, voskovky, paleta.

Centrum hudebních nástrojů: karty s obrázky nástrojů, barevné karty.

Průběh lekce

Děti jdou do sálu, učitelka vyzve děti, aby se pohodlně posadily, usmály se, aby se blízký kruh stal teplým a útulným.
Vychovatel: „Kluci, dnes v mateřská škola Dostali jsme telegram, víte kde? Z Království umění! Tam je problém! Zlý čaroděj unesli Vílu hudby a zavládl tam neobvyklý chaos. Představte si: bubny hřmí, struny kytar a balalajky brnkají, trubka se nezastavuje. Všichni obyvatelé prohráli ucho pro hudbu, žádají o pomoc. Chcete pomoci obyvatelům království? Pak se chytněme za ruce, zavřeme oči a poslouchejme hudbu."

Hudba P.I. Čajkovskij "Valčík květin"

Poslouchejte, jak je hudba lehká
Vypadá jako barevné mraky
K pestrobarevnému kulatému tanci květin,
Na hymnu jarních rozkvetlých zahrad
Zavede nás do světa umění
Ten svět je utkán z jemných pocitů.
Jak krásná, dobrá hudba!

Vychovatel: „Tady jsme v Království. Ale potřebujeme otevřít hlavní bránu hradu a k tomu potřebujeme klíč. Chlapi, podívejte se, na stole je mnoho různých klíčů, ale potřebujeme jen jeden, hudební. Jak se tomu správně říká? (Houslový klíč).

Děti najdou houslový klíč z navržených klíčů a umístí ho na flanelograf s holí. (brány)

Vychovatel: „Tak jsme otevřeli bránu. A kdo se s námi nyní setká, zjistěte:
Hádej hádanku -
Takže vše bude v pořádku.
Všichni se dostaneme do země
Ne ve snu, ale ve skutečnosti.
Sedm sester, sedm zázračných žen,
Setkáme se s nimi v každé písni.
Všichni žijí spolu.
Hádej, jak se jmenuje?

Jsou zde pouze 4 poznámky. Pojďme je zpívat v pořadí: do, re, mi, fa (Sing)
Malé princezny se nazývají noty
Teď se s nimi setkáme a čekají na nás."

Učitel přivede děti ke stolu, kde jsou rozložené kartonové poznámky. Na každé straně poznámky je nalepený obrázek.

Vychovatel: „Jak můžete pozdravit obyvatele země umění? (Píseň „Ahoj“) Ale noty nejsou jednoduché, řeknou nám, co je třeba udělat, abychom královnu odčarovali. Nota s obrázkem štětce zve k poslechu hudby a kreslení hudební koláže. Nota s vyobrazením balalajky zve k tomu, abyste zjistili, na jaké nástroje hudebníci v orchestru hrají a jaká barva odpovídá zvuku. A nota s podobiznou muže naznačuje, že hudbu budete přenášet svými pohyby.“

Děti si vyberou poznámku s obrázkem činnosti, kterou by chtěly dělat, a umístí se vedle symbolů odpovídajících středu. V celé tvorbě všech dětí zní hudba P.I. Čajkovského z baletu „Labutí jezero“.

Centrum výtvarných umění (zobrazeno symbolem „štětce“). Vytvoření koláže „The Sound of Music“ pomocí nekonvenční technologie kreslení na velký papír Whatman.

Centrum pro hudební nástroje (reprezentované symbolem „balalaika“). Didaktická hra"Poznat nástroj a vybarvit ho." Děti poslouchají hudbu a nacházejí obrázky s nástroji, které jsou v této melodii přítomny. Poté se pro každý nástroj vybere barevná karta. Zvuk koreluje s barvou.

Rytmoplastické centrum (znázorněné symbolem „muž“). Děti improvizují hudbu pohybem. Mohou ukázat, jak fouká vítr, kvetou květiny, přilétají motýli atd.

Práce pokračují až do konce hudby.

Vychovatel: „Aby se objevila první nota na houpačka, musíme zjistit, kdo je autorem hudby, kterou jsme poslouchali“ (odpovědi dětí).
Hudba plyne, jiskří, jiskří!
Radost a oslava! Slunce a světlo!
Jako by říkal, že všechny smutky jsou zapomenuty
Music of Happiness – první koncert!
(S. Drozdová)

Samozřejmě jste poznali hudbu P.I. Čajkovského z baletu „Labutí jezero“.

Nota „C“ je umístěna na flanelografu a děti ji zpívají.

vychovatel:"Abychom otevřeli druhou notu, naši kluci nakreslili hudbu"
Prezentace Centra výtvarných umění.

Poznámka „D“ je umístěna na flanelgrafu. Děti zpívají dvě noty.
Vychovatel: "Abychom pro nás mohli otevřít třetí tón, musíme být přátelé s tancem."
Prezentace centra rytmoplastiky.
Děti improvizují pohyby na hudbu. Otevře se poznámka „E“. Děti zpívají: do, re, mi.

Prezentace středu hudebních nástrojů se provádí podobným způsobem, objeví se poznámka „F“.
Hudba hraje. Objevuje se víla umění a děkuje za to dětem zázračné spasení. Děti tančí s vílou umění.

Shrnutí zábavy „Miracle Tree“


Popis: Navrhovaný souhrn zábavy bude užitečný pro hudební režiséři, pedagogové, stejně jako navrhované hry mohou využívat rodiče. Vybrané hry jsou určeny pro starší děti předškolním věku.
Cíl: Systematizovat znalosti dětí pomocí hudebních a didaktických her.
úkoly: Rozvíjet kreativitu, smysl pro rytmus; pěstovat k sobě přátelský vztah; nadále učit, jak mluvit nahlas o hudbě.
Podívej co neobvyklý strom se objevil v našem sále. Víte, proč je to neobvyklé? Protože tento strom vyrostl v zemi hudby a sám se stal hudebním. Chcete vědět, jaký úkol se skrývá za číslem 1?

Didaktická hra "prasátko"
Účel hry: Naučte se mluvit nahlas o hudbě
Průběh hry: Když děti poslouchaly hudební skladba(“Ráno” ze suity E. Griega “Peer Gynt”), učitel je požádá, aby si vzali ruce do dlaně a pak je oslovil:
- Jak velké prasátko má každý z vás! Co do něj dáme?
Děti reagují nabídkou různé možnosti.
- Dáme to do vašich prasátek krásná slova které správně popisují hudbu, kterou jsme poslouchali.


Číslo 2 nás zve ke hře s kostkou.
Didaktická hra "Zábavná kostka"
Účel hry: Rozvíjet kreativní projevy v proveditelném emocionálním a expresivním přenosu obrazů.
Průběh hry: Zazní jakákoli jednoduchá, veselá melodie a účastníci si kostku předávají.
Musíš si vzít legrační kostku,
A rozdávejte to.
Co tato kostka ukáže?
Musíme to dětem ukázat!
Hráč, který má kostku, ji hodí na podlahu do kruhu. Učitel se ptá, kdo je vyobrazen na horním okraji krychle. Učitel navrhuje hudbě ukázat, jak se toto zvíře pohybuje.
Číslo 3 před námi skrývalo neobvyklý úkol. Teď vám povím příběh, který se stal jedné líné kočce. A ty mi pomůžeš oživit pohádku.
Didaktická hra "Kočka a myš"
Účel hry: zlepšit schopnost dětí rozlišovat dynamické odstíny, rozvíjet kreativní představivost, schopnost expresivně zprostředkovat hudební a hraný obraz.
Průběh hry: Přednášející čte báseň, účastníci provádějí akce podle textu a dynamiky.
Žila tam kočka Vasilij.
Kočka byla líná!


Ostré zuby a tlusté břicho.
Vždy chodil velmi tiše.
Hlasitě a naléhavě požádal o jídlo.
Ano, na sporáku jsem chrápal trochu tišeji.
To je vše, co věděl, jak dělat.
Kočka měla jednou takový sen:
jako by se pustil do boje s myšmi.
Hlasitě křičel a všechny je poškrábal

S tvými zuby, tvou tlapou s drápy.
Ve strachu se myši tiše modlily:
"Ach, smiluj se, smiluj se, udělej mi laskavost!"
Pak kočka zvolala trochu hlasitěji: "Vybuchni!"
a rozprchli se.
Zatímco kočka spala, stalo se toto:
Myši tiše vylezly z díry,
Hlasitě křupali a snědli chlebové kůrky,
Pak se smáli trochu tišeji kočce,
svázali mu ocas na mašli.
Vasilij se probudil a hlasitě kýchl;
Otočil se ke zdi a znovu usnul.
A myši vylezly na záda lenocha,
Až do večera si z něj hlasitě dělali legraci.

Číslo 4 nás zve na procházku.
Didaktická hra„Procházka v parku“
Účel hry: Rozvíjejte u dětí smysl pro rytmus.
Průběh hry: Dnes půjdeme do parku na hřiště. Tato procházka je neobvyklá, protože si budeme jen představovat, co děláme. Tak začněme. Byl to krásný den a ty a já jsme se rozhodli jít do parku. Oblékli jsme se a začali sestupovat po schodech dolů ( napodobit na metalofonechjít po schodech dolů - z horního registru do dolního registru). Vyšli jsme ven a vyběhli po cestě, přímo na hřiště. (na metalofonech imitováno znějícím od spodního rejstříku k hornímu rejstříku v rychlém rytmu). Uviděli houpačku a začali se na ní houpat a zpívat píseň:
Tady je houpačka na louce,
Poběžím se houpat
Nahoru - dolů,
Nahoru - dolů.
Jezdili jsme na houpačce a začali hrát s míčem a říkali:
Moje veselá zvonící koule,
Kam jsi utekl!( napodobit poskakující míč na metalofonech).
Najednou ale začalo pršet. Nejprve šel pomalu a pak rychleji a rychleji: Kapat... kapat... ( zvuk kapek na metalofonech). Báli jsme se deště a běželi do školky: razítko, razítko, razítko.

A číslo 5 nám nabízí hru „Magic Fan“
Didaktická hra"Magický fanoušek"
Účel hry: Rozvíjejte představivost a kreativitu, upevněte znalosti hudebních žánrů, vytvořte si udržitelný zájem o různé typy a žánry hudební umění.
Mám kouzelný fanoušek. Ano, ne jen jeden, ale kolik. Dokáže se proměnit v různé předměty. Zamyslete se nad tím, co všechno se dá z vějíře vyrobit, jak se dá složit? Hudba nám v této hře pomůže.
Takže když uslyšíte valčík, vějíř zůstane vějířem, pokud bude pochod, uděláme z vějíře rovnou cestu, když polka, vějíř se promění v sukni, a když bude hrát písnička, z vějíře se stane akordeon.

Číslo 6 nás zve, abychom se cítili jako hudebníci orchestru
Didaktická hra"hudebníci"
Účel hry: Zvýšit zájem o hudbu, rozvíjet přirozenou hudebnost dětí a počáteční hudební dovednosti.
Průběh hry: Jsou na stole hudební nástroje: tamburína, buben, lžíce, dýmka, chrastítka a maracas, (stejné nástroje jsou vyobrazeny na stěnách kostky.) Účastníci stojí v kruhu a předávají si kostku do hudby se slovy:
Všechno hraje a zpívá.
Kostka řekne, kdo začne!
Hráč, který hodil kostkou, pojmenuje nástroj zobrazený na horní straně, vezme ho ze stolu a zahraje jednoduchý rytmický vzor. Každý opakuje rytmický vzorec s tleskáním.

Za číslem 7 se schovala housenka. Chce se stát zpěvačkou, ale neví, jak se naučit zpívat. Pomůžeme jí?
Didaktická hra"Naučte housenku zpívat"
Účel hry: Rozvoj hlasových dovedností, učení se zpěvu podle vzorů.

Co dalšího si náš hudební strom připravil?
Didaktická hra: “Hudební lokomotiva”
Účel hry: Rozvíjet schopnost rozlišovat zabarvení různých hudebních nástrojů.
Průběh hry: Hele, tam je parní lokomotiva,
Přinesl přívěsy.
Jeho cesta je dlouhá
Koneckonců, vlak je hudební.


Zvukový záznam zazní hudební kus, účastník pojmenuje nástroj, který zněl. Jmenovaný nástroj zabírá místo v přívěsu.

Jaký další úkol nás čeká? A čekáme na setkání s našimi oblíbenými karikaturami.
Didaktická hra"Vícenásobné dálkové ovládání"
Účel hry: Naučte děti určovat povahu hudby, rozvíjet dikci při zpěvu, čistou intonaci, rozvíjet emocionální odezvu na skladbu, kterou slyší.
Průběh hry: Pomocí říkanky pro počítání se vybere „řidič“:
Raz, dva, tři, čtyři, pět - budeme hrát,
Přiletěl k nám motýl a řekl ti, abys zpíval.

Hráč je požádán, aby zazpíval dětskou píseň, jejíž obrázek se objeví na obrazovce.



A nám nezbývá než splnit poslední úkol.


Didaktická hra: "Obchod s hračkami"
Účel hry: Vývoj tvořivost, kreativita.
Průběh hry: Dili-ding, Dili-ding,
Otevíráme prodejnu.
Pojď, pojď,
Vyberte si, co chcete!
Vybraný účastník odpovídá, co chce koupit. Poté každý ztvární danou hračku. „Kupující“ si vybere toho, kdo to lépe ztvární.
Dobrá práce! Splnili jste všechny úkoly zázračného stromu. Na památku setkání vás odměňuji emblémy „Mladý hudebník“.

Hudební svátek pro děti staršího předškolního věku věnovaný hudbě R. Schumanna

Výzdoba sálu: Stříbrné vánoční stromky, svícny se svíčkami, stolky, podnosy s květinovými přáníčky v barvách postele, portrét R. Schumanna.

(Melodie R. Schumanna z „Alba pro mládež“ hraje tiše, svíčky se zapalují, děti vstupují do obývacího pokoje a vítají hosty.)

Hosteska hudebního pokoje: Ahoj, děti! Jsem velmi rád, že vás opět vidím v naší hudební místnosti. Podívejte se, jak je tu krásně! (Hudba se zastaví.) Jste uvnitř kouzelné království hudba, která nám bude vyprávět o zimě. Dnes zde zazní díla těch největších. Německý skladatel Robert Schumann. Ty i já to dobře víme zimní cesta začíná na vzdáleném severu. Odtud k nám létají zimní větry a zpívají své písně, volajíce po příchodu zimy.

(Hostitelka obývacího pokoje vyzve děti, aby se pohodlně posadily na židle a připravily se pozorně poslouchat hudbu, jak je v hudebním obývacím pokoji zvykem.)

(Hraje „Severní píseň“ od R. Schumanna.)

Děti:

Zimní zdobení:

Čelenka má třásně

Z průhledných ledových krů

Hvězdy sněhové vločky.

Vše pokryté diamanty, perlami,

V barevných světlech

Záře se rozlévá kolem,

Zašeptá kouzlo:

"Lehni, měkký sníh,

Do lesů a luk.

Zakryjte cesty

Nechte větve dole!

Na oknech, Santa Claus,

Rozptýlené krystalové růže.

Světelné vize

Záludné drby.

Ty, vánice, jsi zázrak,

Kulaté tance stojatých vod,

Vzlétnout jako bílá smršť

Šedí na poli!

Spi, má země, spi,

Udržujte své magické sny:

Počkej, ona je oblečená v brokátu,

Nový úsvit! (M. Požařová)

(Hraje se hudební dílo R. Schumanna „Zima“.

Ke konci práce Paní obývacího pokoje postupně zhasíná svíčky. Hudební místnost je na několik okamžiků tma, pak se světla postupně rozsvítí.)

Pravděpodobně jste všechno slyšeli a pochopili, cítili, jak básník mluvil o zimě v poezii, skladatel kreslil hudební zvuky zimní obrázek. Zkuste se stát umělci as pomocí různé barvy a jejich odstíny vyjadřují náladu, kterou v tomto díle vyjádřil skladatel Robert Schumann.

(Znovu zazní hudební skladba Zima, z níž děti berou karty ve správné barvě a rozložte barevné schéma na podlahu.)

Vidím, že jsi ve svých skladbách používal teplé, jemné tóny... Jakou jsi měl zimu?

(Odpovědi dětí.)

Máte pravdu, zima může být jiná. Vaše zima se ukázala jako tichá, smutná, melancholická, zamyšlená... Robert Schumann má ale další práci zimní témaúplně jiné povahy. Poslouchat. (Hraje se hudební dílo R. Schumanna „Father Frost“.)

O jaké zimě nám vyprávěla hudba v tomto díle? (Odpovědi dětí.)

Ano, zima je tam studená, pichlavá, naštvaná, mrazivá, se sněhovou bouří, kvílení severního větru, naštvaná... Skladatel nazval tuto skladbu „Father Frost“.

Nyní si vzpomeňte, jaké básně o Santa Clausovi znáte. (Děti recitují básně.)

Teď vám přečtu básničku o Ježíškovi.

Santa Claus spal v posteli.

Vstal a zacinkal rampouchy:

„Kde jsi, vánice a vánice?

Proč mě nevzbudíš?

Přišly vánice,

Křičeli: oooo!

Pískali: ss-ss-ss!

Zzz-zzz-zzz!

Les zasténal: mmm-mmm-mmm.

Duby zasténal: mmm-mmm-mmm.

Břízy sténaly: mmm-mmm-mmm.

A Santa Claus kouzlí:

„Divočte, vánice!

Skloňte se níž, borovice a smrky!

Všechno, co je v mém lese

Všechno naplním a přinesu!"

(S. Marshak)

My se mrazu nebojíme! Pamatujte, děti, jak zábavné je v zimě hrát sněhové koule!

Sněhové koule létají a blikají,

Sněhové koule zakrývají tvou tvář,

Sněhové koule oslepují naše oči,

Sněhové koule nám všem dělají radost!

(E. Alekseeva)

(Hraje se hudební dílo R. Schumanna „Lovecká píseň“.)

Takže náš večer skončil v hudební místnosti, věnované kreativitě Robert Schumann! Až příště!